Kaszel palacza – jakie daje objawy? Jakie są sposoby na kaszel po papierosach?

Kaszel palacza – jakie daje objawy? Jakie są sposoby na kaszel po papierosach?

Flickr/Chuck Grimmett/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Papierosy powodują uporczywy kaszel. Towarzyszy on palaczom przez długi czas, dlatego usypia ich czujność. Tymczasem kaszel palacza nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może być oznaką gruźlicy, stanów zapalnych lub nowotworowych.

Papierosy powodują uporczywy kaszel. Towarzyszy on palaczom przez długi czas, dlatego usypia ich czujność. Tymczasem kaszel palacza nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może być oznaką gruźlicy, stanów zapalnych lub nowotworowych.

Jak wygląda kaszel palacza?

Kaszel u osoby palącej papierosy nasila się wraz z trwaniem nałogu. Im dłużej palimy papierosy, tym kaszel staje się bardziej dokuczliwy. W początkowym etapie nałogu ropna wydzielina daje się łatwo wykrztusić, ale z czasem jest to coraz trudniejsze.

Najsilniejszy kaszel pojawia się rano, tuż po wyjściu z łóżka. Napady kaszlu pojawiają się nagle, a wraz z nimi odruch odpluwania gęstej śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny (niekiedy może ona przybierać barwę krwi).

Oderwanie śluzu wymaga dużego wysiłku mięśni oddechowych.

Skutki kaszlu palacza

Długotrwały kaszel palacza oraz zmiany w oskrzelach i płucach, powodowane nałogiem, są przyczyną pękania przegród pomiędzy pęcherzykami płucnymi.

Zmniejsza się wówczas powierzchnia wymiany gazowej, ponieważ powstają duże pęcherze rozedmowe.

Zaczynają pojawiać się ataki duszności, początkowo tylko przy aktywności wymagającej dużego wysiłku, a potem nawet przy zwykłych, codziennych czynnościach.

Uporczywy kaszel wpływa niekorzystnie na układ krążenia. Powoduje wysokie ciśnienie w klatce piersiowej. Utrudnia odpływ krwi z żył do serca i zmniejsza przepływ krwi przez mózg. Może to doprowadzić do krótkotrwałej utraty przytomności.

Jak zapobiegać kaszlowi palacza?

Najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem jest zerwanie z nałogiem tytoniowym. Mimo, że w praktyce nie jest to łatwe do wykonania, każda próba rzucenia palenia zbliża do sukcesu i daje szansę na pozbycie się go. Nawet jeśli walka ostatecznie nie zostanie wygrana, ilość trującej substancji wprowadzanej do organizmu zostanie zmniejszona przynajmniej przez pewien czas.

Aby zredukować objawy i spowolnić postęp choroby najważniejsze jest, by oczyszczać drzewo oskrzelowe z wydzieliny.

W tym celu można stosować dostępne bez recepty preparaty syntetyczne, choć wciąż najbardziej popularne i sprawdzone są surowce roślinne.

Liście i korzenie prawoślazu, owoce anyżu, tymianek, macierzanka, lawenda i podbiał to tylko niektóre z ziół o działaniu wykrztuśnym. Pobudzą nabłonek rzęskowy, złagodzą kaszel palacza i będą chronić śluzówkę oskrzeli.

Warto zapamiętać, że działanie ziół będzie mieć skutek leczniczy pod warunkiem, że organizm będzie właściwie nawodniony (jest to warunek konieczny, aby zalegająca gęsta wydzielina dała się rozluźnić).

Chcąc zwiększyć ilość wody w organizmie można odbyć serię inhalacji parą wodną z dodatkiem olejków eterycznych, takich jak: mentolowy, rumiankowy czy eukaliptusowy – nadadzą inhalacjom przyjemny zapach, pobudzą śluzówkę nosa, wzmocnią organizm i zadziałają przeciwbakteryjnie.

Innym środkiem pomocniczym w odkrztuszaniu flegmy jest drenaż ułożeniowy – polega na przyjęciu pozycji ciała, która będzie sprzyjała spływaniu wydzieliny pod względem siły ciężkości. Pozycja taka to np. ułożenie na jednym z boków lub pochylenie się do przodu.

Wielu palaczy zna negatywne skutki płynące z palenia papierosów a mimo to, nie zamierzają przerwać nałogu. Nie można jednak przyzwyczajać się do kaszlu. Osoba paląca powinna obserwować zmiany kaszlu i charakterystykę wydzieliny, a w przypadku duszności i gorszego samopoczucia, niezwłocznie udać się do lekarza.

Leczenie antynikotynowe

Kaszel palacza – jakie daje objawy? Jakie są sposoby na kaszel po papierosach?

Nałóg nikotynowy 

Każdy palacz wie, jak trudno jest rozstać się z niezdrowym nałogiem. Wiele osób przekonało się już, że posiadanie silnej woli i dobrych chęci może być niewystarczające.

Dlaczego organizm nie daje za wygraną i kusi nas do sięgnięcia po kolejnego papierosa? Dzieje się tak ponieważ substancje, które zawarte są w papierosie oddziałują na system nerwowy i ciało człowieka. Poziom serotoniny jest podnoszony za pomocą dostarczanej do organizmu dawki nikotyny. Powoduje to uczucie błogości i relaksu oraz zmniejsza stres u palacza.

Jest to jednak działanie krótkotrwałe. Bilans zysków i strat związany z paleniem papierosów jest prosty. Chwilowa przyjemność kosztem zdrowia i pogorszenia ogólnej kondycji całego organizmu.

Wpływ palenia na organizm

Ponieważ złych skutków palenia nie odczujemy w krótkim odstępie czasu, mogłoby się wydawać, że nie mamy do czynienia z niczym groźnym. Tymczasem już jeden mały papieros ma zgubny wpływ na organizm człowieka i jest prostą drogą do uzależnienia.

Dym tytoniowy, z którym mamy kontakt podczas palenia kumuluje w sobie całe mnóstwo bardzo niezdrowych substancji, które przez cały czas trwania nałogu gromadzą się w drogach oddechowych. Może to powodować w przyszłości upośledzenie układu oddechowego, a także nowotwory płuc, krtani czy gardła. Zwiększa się ryzyko chorób takich jak gruźlica i zapalenie płuc.

Układ oddechowy nie jest jedynym na którym negatywnie odbija się palenie. Nałóg ten jest również poważnym zagrożeniem dla układu krążenia i układu pokarmowego. Zwiększa się ryzyko zawału, chorób serca, nadciśnienia i udarów. Palacze bardzo często chorują również na wrzody żołądka i choroby dwunastnicy. Doskwiera im męczący kaszel oraz pogorszona kondycja fizyczna.

Papierosy bardzo negatywnie wpływają również na wygląd zewnętrzny. Poprzez zmniejszenie ilości elastyny i kolagenu skóra palacza szybciej się starzeje, wygląda na zmęczoną, jest przesuszona i pozbawiona zdrowego kolorytu.

  • Nikotyna zawarta w papierosach została oficjalnie uznana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) za narkotyk, a jej wpływ na organizm człowieka za zgubny i niebezpieczny.
  • Leczenie nałogu nikotynowego Akupunkturą

Jedną z metod pozwalających skutecznie zerwać z nałogiem papierosowym jest Akupunktura. Zostało dowiedzione naukowo, że Akupunktura Antynikotynowa jest jedną z najskuteczniejszych metod terapii. Co bardzo ważne, jest to metoda całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna. Nie daje żadnych skutków ubocznych.

Akupunktura przynosi efekty nawet w przypadku osób, długotrwale uzależnionych, u których wszelkie próby zerwania z nałogiem kończyły się niepowodzeniem. Sam przebieg zabiegu, technicznie jest taki sam jak klasyczna Akupunktura.

Polega on na nakłuwaniu ciała igłami, umieszczanymi w wybranych punktach energetycznych, które mają związek z uzależnieniem organizmu. Lekarz nakłuwa punkty na ciele pacjenta, specjalnymi igłami różnej długości. W większości igły wkłuwane są na obszarze pleców, pacjent w czasie zabiegu leży więc głównie na brzuchu.

Zaleca się zwykle przeprowadzenie około 10 zabiegów wykonywanych z jednodniowym odstępem, lub stosowanych bez przerwy dzień po dniu. Aby cieszyć się jak najlepszymi efektami terapii Akupunkturą zaleca się, aby pacjent powstrzymał się od palenia minimum 6 godzin przed pierwszym zabiegiem.

Tzw „głód nikotynowy” wpływa na efektywność przeprowadzanej terapii. Zabiegiem wzmacniającym działanie Akupunktury w zakresie walki z nałogiem jest Aurikuloterapia (Akupunktura ucha). Często zaleca się połączenie tych dwóch rodzajów leczenia w celu przyśpieszenia i wzmocnienia efektów.

O możliwości podjęcia terapii antynikotynowej decyduje lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Każdy pacjent ma indywidualnie dobraną ilość zabiegów i odstępy czasowe między nimi, w zależności od potrzeb i predyspozycji.

Od pacjenta wymagana jest silna wola i mocne postanowienie o zerwaniu z nałogiem. Ważne aby osoba uzależniona od papierosów chciała współpracować z lekarzem.

  1. Efekty leczenia Akupunkturą
  2. Efekty jakie obserwuje się u pacjentów stosujących Akupunkturę Antynikotynową to między innymi:
  • niechęć do palenia
  • nadwrażliwość na dym papierosowy
  • uczucie mdłości podczas próby palenia
  • uczucie przykrego smaku związanego z dymem papierosowym
  • zmniejszenie lub całkowity brak przyjemności z palenia
  • zmniejszenie stresu związanego z rzucaniem palenia
  • wewnętrzne uspokojenie organizmu i umysłu, co znacznie ułatwia porzucenie nałogu
  • zmniejszenie poczucia dyskomfortu po rzuceniu palenia

Według przeprowadzonych wśród palaczy badań, Akupunktura Antynikotynowa przyniosła wyjątkowo zadowalające efekty i w krótkim czasie pomogła zerwać z nałogiem bardzo dużej grupie uzależnionych osób.  

Kaszel palacza – konsekwencje na lata

Przyczyną powstawania kaszlu palacza, jest oczywiście palenie papierosów. Nie określono jak długo, i w jakiej ilości dziennie trzeba palić papierosy, aby powstał kaszel palacza. Jest to indywidualna zależność organizmu.

Dolegliwość powstaje na skutek podrażnienia nabłonka rzęskowego w drogach oddechowych. Jest on odpowiedzialna za chronienie płuc przed zanieczyszczeniami powietrza. Swoje funkcje spełnia podczas naszego wdechu.

Jednak skutkiem długotrwałego palenia jest zaburzenie funkcji ochronnych nabłonka. Palacze muszą odksztuszać jego nadmiar. Początkowo przybiera on postać białej wydzieliny, stopniowo staje się zielono–żółta. Zdarzają się przypadki, kiedy w wydzielinie pojawia się krew. Jest to poważne ostrzeżenie dla palacza. Niezbędna jest tutaj konsultacja lekarska.

  1. Palisz papierosy? Oto najpopularniejsze mity o paleniu papierosów

Oprócz kaszlu mogą pojawić się:

Lekarz, aby jednoznacznie stwierdzić kaszel palacza zleca badania, takie jak:

  1. testy alergiczne,

  2. spirometria,

  3. RTG klatki piersiowej,

  4. opcjonalnie zaleca się również TK klatki piersiowej (tomografia komputerowa) i bronchofiberoskopie.

Pierwszym zalecanym krokiem jest rzucenie palenia. Oprócz tego stosuje się leki, które złagodzą kaszel. U osób z kaszlem suchym stosuje się leki o działaniu hamującym odruch kaszlowy. W pacjentów z mokrym kaszlem – preparaty ułatwiające odkrztuszanie. W łagodzeniu kaszlu mogą pomóc też zioła, m.in.: ziele kopytnika, korzeń prawoślazu, owoc anyżku, tymianek, kwiat podbiału, wyciąg z lawendy.

You might be interested:  Niedobór witaminy D3 – objawy – jak uzupełniać niski poziom witaminy D3?

Kaszel, przypominający kaszel palacza, może być objawem innych chorób, takich jak:

  1. rak płuc,

  2. astma,

  3. rozedma płuc,

  4. zapalenie oskrzeli,

  5. gruźlica.

Po wykonaniu badań diagnostycznym i stwierdzeniu któregoś z wymienionych schorzeń wdraża się odpowiednie leczenie.

Istnieją domowe, naturalne sposoby na lecenie czy złagodzenie objawów kaszlu palacza:

  1. inhalacje z olejkami eterycznymi (np.: tymiankowym, mentolowym, sosnowym), solą fizjologiczną,

  2. picie herbaty ze skrzypu polnego,

  3. syrop z cebuli, imbiru i kurkumy.

Organizm zaczyna proces oczyszczania już 20 min po zapaleniu ostatniego papierosa. Niestety, kiedy zapala się następnego proces będzie musiał zacząć się od początku, a jest długotrwały. Kaszel jest jedną z form oczyszczania organizmy z toksyn. Czas jego trwania jest uzależniony od potrzeby organizmu. Im dłuższy staż palacza – tym dłuższy czas regeneracji organizmu.

Badacze obliczają, że po ok 9 tygodniach od rzucenia płuca zaczynają normalną pracę. Ich wydajność zwiększa się stopniowe już po miesiącu, średnio jest to ok 10% przez 10 lat niepalenia.

Do tej pory nie ustalono ile pozostałości po nałogu mogą się utrzymywać. Niektórzy byli palacze skarżą się na kaszel nawet do roku od rzucenia.

Najlepszą metodą na zniwelowanie kaszlu palacza jest niezaczynanie nałogu.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Kaszel palacza: przyczyny, objawy, leczenie

Kaszel palacza to jeden z typowych problemów, z którymi borykają się osoby palące papierosy. Problemu tego nie można bagatelizować, ponieważ zawsze spowodowany jest niekorzystnymi zmianami w organizmie i niewykluczone, że jego przyczyną jest choroba nowotworowa.

Podczas palenia papierosów do organizmu ludzkiego przedostaje się ponad 4000 toksycznych substancji, które wpływają niszcząco na układ oddechowy człowieka.

Drogi oddechowe każdego człowieka pokryte są niewielką ilością śluzu, który ma za zadanie zabezpieczać płuca przed przedostawaniem się szkodliwych substancji podczas każdego wdechu, tym bardziej podczas wdychania dymu papierosowego. Śluz ten jest usuwany z dróg oddechowych podczas kaszlu.

Palenie tytoniu powoduje nadmierne wytwarzanie się tej wydzieliny i równocześnie działa destrukcyjnie na rzęski płucne, które w efekcie nie radzą sobie z wydalaniem śluzu z układu oddechowego. Skutkiem tych procesów u osób palących pojawia się uporczywy kaszel, który ma na celu usunięcie nadmiaru zanieczyszczonej wydzieliny.

Podczas kaszlu uwalniana jest biała wydzielina, która może przyjąć barwę żółto-zieloną. Zmiana barwy śluzu spowodowana jest infekcją ropną i powinna być skonsultowana z lekarzem.  

Kaszel palacza to charakterystyczny, uporczywy odruch, który pojawia się u wszystkich osób, nałogowo palących tytoń. Do najczęstszych objawów kaszlu palacza zalicza się:

  • uporczywy kaszel, który jest najbardziej intensywny w godzinach porannych, zaraz po przebudzeniu,
  • chrypa,
  • odczucie stale zalegającej flegmy oraz jej odkrztuszanie,
  • biała, lub żółto-zielona wydzielina podczas kaszlu (może zdarzyć się, że towarzyszy jej krew i wówczas natychmiast należy zgłosić się do lekarza),
  • duszności w ciągu dnia i problemy ze snem, które z nich wynikają,
  • ból w klatce piersiowej,
  • w zaawansowanych stadiach kaszlowi towarzyszy osłabienie organizmu, a nawet chwilowa utrata przytomności.

Objawów kaszlu palacza nie można bagatelizować, ponieważ oprócz uszkodzenia rzęsek płucnych kaszel palacza może być sygnałem licznych chorób, takich jak:

  • rozedma płucna,
  • zapalenie oskrzeli,
  • gruźlica,
  • astma oskrzelowa,
  • rak płuc.

Najskuteczniejszą metodą kuracji kaszlu palacza jest rzucenie palenia. Wraz z regeneracją organizmu po wyeliminowaniu papierosów, kaszel stopniowo się zmniejsza, jednakże jest to proces długi, ponieważ wieloletni nałóg tytoniowy powoduje bardzo silne zmiany w organizmie.

Osoby, które nie są w stanie rzucić palenia, czyli przyczyny tego schorzenia, niestety nie wyleczą całkowicie kaszlu i mogą go jedynie zniwelować.

Preparaty farmakologiczne, łagodzące kaszel palacza to głównie środki, które zmniejszają stan zapalny podrażnionych dróg oddechowych. Są to leki nawilżające podrażnioną śluzówkę oraz rozrzedzające zalegającą flegmę.

W cięższych przypadkach, osobom cierpiącym na kaszel palacza, lekarze zalecają spożywanie leków rozluźniających mięśnie układu oddechowego, a także preparatów na rozszerzenie oskrzeli.

Oprócz wymienionych leków na receptę na kaszel palacza, w walce z tym schorzeniem skuteczne są tabletki bez recepty, zawierające naturalne składniki.

Bardzo popularne są preparaty, zawierające wyciągi z ziół, które cechują się właściwościami łagodzącymi oraz odkrztuszającymi. Tabletki na kaszel palacza zawierają zwykle: tymianek, olejek eukaliptusowy oraz liczne wyciągi np.

z porostu indyjskiego, z prawoślazu, żywokostu, lawendy oraz anyżku czy dziewanny. Są to naturalne preparaty, które niestety powodują tylko chwilową ulgę.

Obok preparatów farmakologicznych istnieją również domowe sposoby na kaszel palacza, które co prawda nie zniwelują całkowicie tego uporczywego odruchu, ale mogą go złagodzić. Domowe sposoby mają na celu rozrzedzenie śluzu zalegającego w układzie pokarmowym, a przez to ułatwienie jego wykrztuszania.

Są to przede wszystkim inhalacje, do których wykorzystuje się naturalne olejki eteryczne. W przypadku kaszlu palacza bardzo dobrze sprawdzają się olejki miętowe lub eukaliptusowe. Wystarczy dodać kilka kropel tych preparatów do gorącej wody i wdychać (najlepiej pod przykryciem) parę wodną.

Oprócz tego, skuteczne jest również płukanie gardła solą fizjologiczną, a także spożywanie miodu, który ma działanie łagodzące na podrażnione kaszlem gardło.

Kaszel palacza (kaszel po papierosach) – objawy i leczenie

Kaszel palacza często jest lekceważony. Tymczasem kaszel po papierosach lub po paleniu innych wyrobów tytoniowych może wskazywać na poważne choroby, nawet na raka płuc. Sprawdź, jak rozpoznać kaszel palacza i na czym polega jego leczenie.

Spis treści:

Kaszel palacza nie jest prawidłowym objawem. Jest skutkiem podrażnienia dróg oddechowych papierosami.

Podczas palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych wydziela się dym, który zawiera ponad 4 tys. szkodliwych substancji, takich jak:

  • nikotyna
  • tlenek węgla
  • substancje smołowe
  • związki benzenu i wiele innych

Doprowadzają one do niekorzystnych zmian w drogach oddechowych, których skutkiem może być kaszel palacza, ale i inne groźne choroby, w tym nawet raka płuc.

Kaszel palacza – skąd się bierze?

W drogach oddechowych produkowana jest niewielka ilość śluzu, którego zadaniem jest zatrzymanie zarazków, zanieczyszczeń powietrza i innych szkodliwych substancji, które przedostają się do płuc z każdym wdechem.

Następnie śluz ten jest usuwany z dróg oddechowych podczas kaszlu. Jednak toksyczne związki zwarte w dymie tytoniowym doprowadzają do stopniowego zanikania komórek, które są odpowiedzialne za oczyszczanie dróg oddechowych.

W związku z tym śluz, który dodatkowo jest produkowany w nadmiarze, jest odkasływany z coraz większym trudem. Jego część wraz z drobnoustrojami i szkodliwymi substancjami zalega w drogach oddechowych, doprowadzając do kaszlu palacza oraz rozwoju wielu chorób.

Kaszel palacza – jak rozpoznać objawy?

Kaszel palacza to kaszel:

  • drażniący
  • uporczywy
  • gwałtowny
  • najbardziej nasila się rano, po przebudzeniu
  • z odpluwaniem lepkiej, gęstej wydzieliny, której ilość stopniowo się zwiększa; początkowo jest bezbarwna, jedna z czasem staje się ropna, a może być nawet podbarwiona krwią
  • im dłużej trwa nałóg, tym kaszel staje się coraz bardziej dokuczliwy i  meczący

O jakich chorobach może świadczyć kaszel palacza?

Kaszel palacza może być objawem wielu groźnych chorób, takich jak:

Jeśli kaszel trwa dłużej niż 8 tygodni, a dodatkowo towarzyszą mu niepokojące objawy, takie jak, np. nasilające się duszności czy krwioplucie, należy najszybciej udać się do lekarza.

Kaszel palacza – diagnostyka

W przypadku kaszlu palacza należy wykonać następujące badania układu oddechowego:

Kaszel palacza – leczenie

Przede wszystkim należy rzucić palenie. Można także sięgnąć po domowe syropy na kaszel lub środki łagodzące kaszel – z apteki lub te naturalne, np. zioła, takie jak: ziele kopytnika, liście i korzeń prawoślazu, owoc anyżku, kwiat podbiału, tymianek.

Jeśli przyczyną kaszlu jest któraś z ww. chorób, należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kaszel palacza po rzuceniu palenia

Kaszel palacza może dokuczać także po rzuceniu nałogu. Jest on wynikiem oczyszczania się płuc ze szkodliwych substancji, co może trwać nawet kilka lat. Jednak dla pewności lepiej sprawdzić u lekarza, czy kaszel nie jest oznaką choroby.

Kaszel – jakie są jego rodzaje? Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej “Polka w Europie”, organizowanej przez Stowarzyszenie “Dziennikarze dla Zdrowia”, a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.

Czy artykuł był przydatny?

Kaszel palacza – objawy, leczenie i domowe sposoby

W wyniku wieloletniego palenia tytoniu w płucach palacza dochodzi do poważnych zmian Zawarte w dymie tytoniowym toksyczne substancje działają drażniąco na błonę śluzową dróg oddechowych, dlatego nałogowi palacze często cierpią na przewlekły kaszel.

You might be interested:  Co Na Katar Dla Doroslego?

Substancje toksyczne uszkadzają bowiem nabłonek rzęskowy, konsekwencją czego jest pojawienie się tak zwanego kaszlu palacza.

Spis treści

Uporczywy, wciąż powracający kaszel to problem wielu palaczy. Dlaczego? Drogi oddechowe człowieka wyściełane są nabłonkiem rzęskowym, który zatrzymuje zanieczyszczenia z powietrza. Pod wpływem dymu tytniowego nabłonek traci swoje właściwości – przestaje odpowiednio pracować, czyli nie usuwa zanieczyszczeń z układu oddechowego. Palacze muszą więc odksztuszać sporą ilość zanieczyszczonej wydzieliny. Wydzielina ma zazwyczaj kolor biały, a w czasie ropnej infekcji przyjmuję barwę żółto-zieloną. Jeśli pojawi się w niej krew, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie tylko krew jest tu jednak sygnałem alarmowym. Każdy kaszel trwający ponad osiem tygodni powinien zostać skonsultowany ze specjalistą.

Zobacz wideo: Nowotwór płuc groźny dla palacza

Z czego składa się dym tytoniowy?

Dym tytoniowy zawiera około 4 tys. szkodliwych substancji. Wśród nich między innymi:

  • nikotyna
  • tlenek węgla
  • substancje smołowe
  • związki benzenu
  • cyjanowód.

Te składniki doprowadzają do niekorzystnych zmian w układzie oddechowym, czego konsekwencją mogą być poważne choroby. Wielu palaczy przyzwyczaja się do kaszlu, przyjmując go jako naturalny element palenia papierosów. To błąd.

Przyczyny kaszlu palacza

Uporczywy kaszel może być jednym z pierwszych objawów:

  • zapalenia oskrzeli,
  • astmy oskrzelowej,
  • rozedmy płuc,
  • gruźlicy,
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
  • a nawet raka płuc.

Objawy kaszlu palacza

Do najczęstszych objawów kaszlu palacza należą:

  • uporczywy kaszel, który pojawia się szczególnie tuż po wstaniu z łóżka,
  • napady kaszlu z odksztuszaniem flegmy,
  • kaszel z ropną lub krwistą wydzieliną,
  • chrypka,
  • duszności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • kaszel prowadzący do omdleń.

W razie wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest diagnostyka – RTG płuc, spirometria i testy alergiczne, badanie laryngologiczne, a nawet bronchoskopia czy tomografia komputerowa.

Leczenie kaszlu palacza

Lekarze są w tej kwestii zgodni – pierwszym krokiem w walce z tym uciążliwym schorzeniem powinno być rzucenie palenia. Oczywiście nie jest to jednak zadanie łatwe.

Jeśli palacz nie ma zamiaru rzucić nałogu, to powinien przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. To ułatwi pozbywanie się wydzieliny, ponieważ spożywana woda będzie upłynniać flegmę.

Poza tym apteki oferują sporą ilość środków ułatwiających odkrztuszanie. Dobór leków zależy od rodzaju kaszlu.

  • Palacze, którzy narzekają kaszel suchy i nieprzyjemną chrypkę spowodowaną wysuszeniem śluzówki gardła powinni sięgnąć po preparaty ochronne o działaniu nawilżającym.
  • Mokry kaszel jest związany z niemożnością oczyszczenia płuc z zalegąjącej wydzieliny. W tym wypadku należy zastosować leki rozrzedzające wydzieliny, dzięki czemu łatwiej będzie się jej pozbyć. Ulgę może przynieść także oklepywanie pleców.

Domowe sposoby na kaszel palacza

  • Przy mokrym kaszlu palacza zaleca się wykonywanie inhalacji parą wodną z dodatkiem olejków eterycznych, takich jak na przykład mentolowy, sosnowy czy tymiankowy.
  • Pomogą także inhalacje z użyciem soli fizjologicznej.
  • Palacze powinni się zaopatrzyć w zioła i inne naturalne składniki, jak między innymi zieleń kopytnika, tymianek, wyciąg z prawoślazu czy wyciąg z lawendy.
  • Pomóc powinna również herbata ze skrzypu polnego.

Niezwykle pomocne mogą okazać się także składniki, które każdy ma w swojej kuchni.

  • Cebula na przykład doskonale wpływa na drogi oddechowe palaczy – łagodzi stany zapalne, rozszerza oskrzela i działa odkrztuśnie.
  • Pomoże także łagodząca obrzęki  kurkuma.
  • Imbir natomiast eliminuje flegmę z płuc i ułatwia odkrztuszanie, poza tym działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
  • Domowy syrop przygotowany z tych składników z dodatkiem miodupowinien być zbawieniem dla cierpiących na uciążliwy kaszel palaczy.

W początkowej fazie regeneracji płuc palacza, jak i całego organizmu, kaszel oraz drapanie w gardle mogą się nasilić. Odruch kasłania powinien zniknąć w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy po rzuceniu palenia. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 61)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

E-papierosy i płuca

  • POLEĆ
  • TWEETNIJ
  • UDOSTĘPNIJ
  • Pobierz

Rys. Krzysztof “Rosa” Rosiecki

Indyjski rząd, jak donosi BBC, wprowadził zakaz sprzedaży, importu i produkcji urządzeń do wapowania motywując tę decyzję zagrożeniem dla młodej populacji tego wielkiego kraju. 

Z kolei podlegające rządowi amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ogłosiły właśnie, że razem z Food and Drug Administration (FDA) badają „obejmującą wiele stanów falę przypadków chorób płuc związanych z używaniem e-papierosów i podobnych im produktów”. Eksperci donoszą o 380 przypadkach z 36 stanów, w tym o 6 zgonach. 

Co wiemy o e-papierosach i tym podobnych produktach

Większość chorych korzystała z wkładów zawierających THC (psychoaktywny składnik marihuany), wiele osób stosowało THC i nikotynę, część tylko nikotynę. Specyficzna przyczyna zaburzeń pozostaje jednak nieznana. Nie wiadomo, czy powoduje je jakiś konkretny produkt, czy substancja.

Autorzy komunikatu sugerują tymczasem powstrzymywanie się od używania e-papierosów i podobnych urządzeń. Zalecają też konsultację z lekarzem w przypadku wystąpienia kaszlu, skrócenia oddechu, bólu w klatce piersiowej, wymiotów, mdłości czy innych niepokojących objawów.

Jednocześnie, CDC podaje, że e-papierosów nie powinny używać osoby młode, ani kobiety w ciąży. Jeśli ktoś używa tych urządzeń, aby rzucić palenie, nie powinien powracać do zwykłych papierosów. Nie należy też kupować urządzeń do e-palenia z nieznanych źródeł, ani ich modyfikować.

Natomiast osoby, które nie palą tytoniu, nie powinny także sięgać po e-papierosy.

Bezpieczne?

Czy zatem, są one naprawdę groźne? Już sama nikotyna jest przecież silnie uzależniającą, a także szkodliwą substancją. Do tego, choć w e-papierosach nie powstaje dym, naukowcy z różnych ośrodków przestrzegają przed innymi szkodliwymi substancjami, np. w postaci różnych związków organicznych i metali.

Niektórzy jednak uspokajają. Na przykład autorzy badania przedstawionego w tym roku w trakcie spotkania Society of Toxicology przekonują np. o bezpieczeństwie jednego z urządzeń z wkładem nikotynowym o zapachu tytoniu sprzedawanego na terenie Wielkiej Brytanii. 

Naukowcy przeprowadzili badanie in vitro, w którym działaniu dymu papierosowego i oparom z e-papierosa poddali żywy, trójwymiarowy model tkanki płuc człowieka.

Po zmierzeniu różnych parametrów doszli do wniosku, że e-papieros, choć dostarczył do tkanki dużo więcej nikotyny niż zwykły papieros, nie wywarł na komórki wyraźnego, toksycznego wpływu. „Prowadzone przez nas etyczne badania wykorzystują komórki pochodzące od człowieka.

Niweluje to potrzebę prowadzenia eksperymentów na zwierzętach, jednocześnie pozwalając na sprawdzenie wielu różnych parametrów bezpośrednio odnoszących się do dorosłych palaczy” – przekonuje autor badania dr Roman Wieczorek. 

Warto jednak zaznaczyć, że badanie było przeprowadzone przez  Imperial Brands – właściciela badanej marki. Trzeba też pamiętać, że model in vitro może jednak inaczej reagować od tkanki w żywym organizmie, a mimo sprawdzenia kilku parametrów reakcji komórek, z pewnością eksperyment nie pozwalał zbadać wszystkich.

Płuca mogą ucierpieć

Badacze z University of North Carolina, w płucach użytkowników e-papierosów wykryli np. podwyższone stężenie enzymów z grupy proteaz. U palaczy taki stan ma związek z rozwojem rozedmy płuc. Naukowcy winią tu nikotynę.

„Nasze wyniki wskazują, że korzystanie z elektronicznych papierosów może nie być bezpieczniejsze od palenia papierosów” – na temat ryzyka rozedmy mówi autor badania, prof. Robert Tarran. 

Z kolei naukowcy Baylor College of Medicine opisali niedawno projekt badawczy, w którym przez cztery miesiące poddawali myszy działaniu oparów uwalniających się z e-papierosa. Wykryli zaburzenie równowagi tłuszczowej w makrofagach (rodzaj komórek układu odpornościowego) i komórkach nabłonka płuc.

W związku z tym doszło do pogorszenia odporności przeciwwirusowej, a ekspozycja zwierząt na wirusa grypy spowodowała silniejsze stany zapalne i uszkodzenia tkanki. Efekty te okazały się tym razem nie zależeć od nikotyny.

Tu istotnym ograniczeniem badania są myszy – organizmy jednak odmienne od ludzkich, choć od dekad wykorzystywane z powodzeniem w badaniach naukowych.

Układ odpornościowy nie lubi e-papierosów

Eksperci z University of North Carolina w komórkach nabłonka układu oddechowego wykryli natomiast wyraźne zmiany w aktywności genów wpływających na pracę systemu odpornościowego.

U przebadanych przez nich palaczy tradycyjnych papierosów zanotowali osłabione działanie 53 genów tego typu.

U osób korzystających z elektronicznych papierosów – 358 genów, w tym 53 zmienionych także u zwolenników tytoniu. 

„Porównaliśmy te geny jeden po drugim. Zauważyliśmy, że każdy z genów wspólny dla obu grup był bardziej stłumiony w grupie użytkowników e-papierosów. Obecnie nie wiemy, jak te urządzenia to robią” – podkreśla kierująca pracami prof. Ilona Jaspers. 

Naukowcy nie twierdzą jednak, że ogólnie rzecz ujmując, e-papierosy są bardziej szkodliwe od palenia tytoniu.

„Szczerze mówiąc, nie znamy jeszcze długoterminowych efektów, jakie używanie e-papierosów może mieć na zdrowie. Podejrzewam, że nie będą one takie same, jak w przypadku tradycyjnych papierosów” – dodaje badaczka.

Zwraca ona jednocześnie uwagę, że wiele chorób, jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma płuc czy rak rozwijają się przez wiele lat, a e-papierosy popularne stały się stosunkowo niedawno.

You might be interested:  Lakowanie zębów – na czym polega, kiedy wykonać i ile kosztuje?

Większe zagrożenie rakiem

Jeśli natomiast chodzi o ryzyko zachorowania na raka, to zespół z New York University School of Medicine opublikował w ubiegłym roku pracę naukową według której e-papierosy mogą także powodować mutacje w DNA. 

W eksperymentach na myszach, badacze zauważyli uszkodzenia DNA w płucach zwierząt, a także w ich pęcherzach i sercu oraz osłabienie systemów naprawiających DNA w płucach. Dalsze badania wskazały, że winowajcą jest nikotyna i pewien związek, w który się ona przekształca.

Uszkadzających geny substancji może być jednak więcej. Jak zwracają uwagę specjaliści z Desert Research Institute, liczne już dosyć badania wskazują na obecność rakotwórczych aldehydów, w tym formaldehydu w oparach wydzielanych przez niektóre e-papierosy. 

W opisanym w ubiegłym roku eksperymencie badacze sprawdzili jednak, co dzieje się z tą substancją po wniknięciu do płuc. Doświadczenia z udziałem niewielkiej grupy użytkowników e-papierosów wskazały, że znaczna część aldehydów wchłaniana jest w układzie oddechowym. 

„Do tej pory badania nad wchłanianiem aldehydów przez system oddechowy były prowadzone tylko na osobach palących zwykłe papierosy. Niewiele wiadomo na temat tego procesu w przypadku e-papierosów, a zrozumienie unikalnego ryzyka, jakie one stwarzają, jest krytyczne dla oceny ich znaczenia toksykologicznego” – zwraca uwagę autorka badania, prof. Vera Samburova.

Co więc robić? Z pewnością ostrożność to absolutne minimum, jeśli chodzi o stosunkowo nowe urządzenie, jakim jest e-papieros czy inne urządzenie do wapowania. W razie konieczności warto skontaktować się z  Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym – tel. 801 108 108 i dla połączeń z telefonów
komórkowych: 22 211 80 15

Marek Matacz dla zdrowie.pap.pl

Źródła:

Informacje CDC

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/68/wr/mm6836e2.htm?s_cid=mm6836e2_e&deliveryName=USCDC_921-DM8485

Doniesienie naukowe i publikacja Imperial Brands:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-06/ib-lts061119.php

http://www.imperialbrandsscience.com/content/dam/imperial-brands/sciences/Library/Publications_archive/NGPs/2019/SOT%202019-P337__E-cigarettes%20induce%20…_R.Wieczorek.pdf

  • Doniesienie prasowe na temat ryzyka rozedmy płuc
  • Praca naukowa na temat zaburzeń w komórkach płuc
  • Doniesienie prasowe na temat zmian w pracy genów:
  • Praca naukowa na temat uszkodzeń DNA
  • Doniesienie prasowe na temat wchłaniania aldehydów
     

Objawy i etapy rzucania palenia

Może pojawić się już w kilka godzin po odstawieniu papierosów i trwać nawet kilka tygodni. To chyba najczęstszy, najbardziej dokuczliwy i niebezpieczny objaw. Dlaczego? Często osoba rzucająca palenie staje się tak rozdrażniona i chwiejna emocjonalnie, że jest to dla niej bardzo uciążliwe.

Uczucie to bywa określane jako: rozdygotanie, przeskoki od smutku do radości, płaczliwość, napięcie wewnętrzne. Niektórzy mówią wręcz, że “czują się jakby mieli eksplodować” I boją się swoich bardzo emocjonalnych reakcji. Zdarza się też, że otoczenie osoby przeżywającej takie stany daje rady typu: „lepiej zapal, jeśli masz być tak zdenerwowany”.

Niestety często prowadzi to do złamania abstynencji. Tymczasem jest to zupełnie naturalny objaw i dość łatwy do zredukowania.

Dlaczego tak jest:

Są dwie przyczyny pojawienia się takiego stanu. Po pierwsze: układ nerwowy nie otrzymał dawki substancji (nikotyny), która regulowała jego funkcjonowanie.

Potrzeba czasu by ponownie przyzwyczaił się do naturalnego regulowania emocji. Po drugie: Brak samej czynności palenia, wieloletniego nawyku powoduje nerwowość.

Dodatkowo większość rzucających po prostu odstawia palenie i męczy się starając opanować odruch palenia, zamiast zadbać o jego zastąpienie

Co robić:

Biologiczne przyczyny takiego stanu drażliwości można wyraźnie zmniejszyć stosując środki farmakologiczne wspomagające proces rzucania palenia (zajrzyj do metody) lub łagodne środki uspakajające. Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub poradzić się specjalisty dzwoniąc do TPPP.

Drażliwość spowodowaną brakiem czynności palenia też można zminimalizować. Przypomnij sobie, w jakich sytuacjach miałeś nawyk palenia (dzienniczek palacza). Przygotuj się do nich. Tych, których możesz początkowo unikaj (np.

sytuacje towarzyskie), w innych stosuj strategie zaradcze lub sięgnij po tricki, które pomogą Ci wytrwać. Nie zapominaj o swoim komforcie psychicznym. Rób sobie regularne przerwy w ciągu dnia na dobrą herbatę, chwilę z gazetą itp. Staraj się zwiększyć wysiłek fizyczny by rozładować napięcie.

Basen czy siłownia byłyby idealne, ale naprawdę wystarczy kilka minut ćwiczeń.

Byłoby dobrze, abyś uprzedził swoje otoczenie, że rzucasz palenie i poprosił o wyrozumiałość i wsparcie.

Spadek nastroju 

Ten objaw również występuje z różnym nasileniem u większości osób rzucających palenie. Jest bardzo niebezpieczny dla świeżego abstynenta ponieważ powoduje myślenie typu: „i co z tego, że nie palę, skoro nic mnie nie cieszy”, „straciłem jedyną przyjemność w życiu”.

Dlaczego tak jest:

Podstawową przyczyna pojawienia się takiego stanu jest brak dostarczenia odpowiedniej dawki nikotyny do organizmu, która wcześniej stymulowała ośrodek przyjemności w mózgu. Potrzeba czasu, by organizm ponownie samodzielnie nauczył się regulować emocje.

Co robić:

Biologiczne przyczyny takiego stanu można wyraźnie zmniejszyć stosując środki farmakologiczne wspomagające proces rzucania palenia (zajrzyj do metody) lub łagodne środki uspakajające. Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub poradzić się specjalisty dzwoniąc do TPPP.

Podstawową siłę w walce z obniżonym nastrojem stanowi jednak Twoja psychika. Musisz wiedzieć, że jest to stan przejściowy. Uwrażliw się na wszelkie pozytywne przejawy swojej abstynencji (zajrzyj do korzyści). Zadbaj o siebie! Sprawiaj sobie przyjemności! Nagradzaj się!

Problemy z koncentracją

Jest to jeden z objawów występujących u większości osób rzucających palenie. Może utrzymywać się kilka lub kilkanaście dni. Problemy z utrzymaniem uwagi I koncentracji mogą skutecznie utrudniać aktywność zawodową czy inną aktywność intelektualną i bywają powodem nawrotu do uzależnienia.

Dlaczego tak jest:

Podstawową przyczyną pojawienia się takiego stanu jest brak dostarczenia odpowiedniej dawki nikotyny do organizmu. Nikotyna jako środek pobudzający stymulowała aktywność mózgu. Niezbędny jest pewien okres czasu zanim mózg powróci do swoich naturalnych funkcji bez sztucznej stymulacji.

Co robić:

Biologiczne przyczyny takiego stanu można wyraźnie zmniejszyć stosując środki farmakologiczne wspomagające proces rzucania palenia (zajrzyj do metody). Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub poradzić się specjalisty dzwoniąc do TPPP.

Ważne jest by być przygotowanym na możliwość wystąpienia tego typu problemów, zwłaszcza, jeśli przy poprzednich próbach rzucenia palenia występował ten objaw.

Najlepiej jest wówczas wybrać okres urlopu na rzucanie palenia, lub przynajmniej dni, w których nie będziesz zmuszony do wzmożonego wysiłku umysłowego.

Ostrożności wymaga wówczas również obsługa urządzeń mechanicznych np. prowadzenie samochodu.

Zawroty głowy

To objaw dość powszechny u wieloletnich palaczy. Może utrzymywać się z różnym nasileniem przez kilka dni i bywa dość dolegliwy.

Dlaczego tak jest:

Objaw ten ma czysto biologiczne podłoże i jest wynikiem powrotu organizmu do zdrowego funkcjonowania.

Wraz ze spadkiem ilości tlenku węgla w krwi – zwiększa się ilość tlenu docierającego do Twojego mózgu, co może być odczuwane jako zwroty lub nawet bóle głowy.

Ustąpienie objawu odczujesz już po kilku dniach, gdy tylko mózg “przypomni” sobie jak funkcjonował zanim zaczął być regularnie zaczadzany.

Co robić:

Nie możesz uniknąć tego stanu. Jedynym sposobem jego złagodzenia jest prowadzenie oszczędnego trybu życia w tym okresie.

Bezsenność

To objaw występujący dość często. Bywa bardzo niebezpieczny dla osoby walczącej z uzależnieniem, ponieważ powoduje przewlekłe uczucie przemęczenia a tym samym spadek nastroju i poczucie braku sensu starań. Nie może być lekceważony ze względu na ryzyko złamania abstynencji.

Dlaczego tak jest:

W tym przypadku jest dwojaka przyczyna występowania tych dolegliwości. Z jednej strony niedopełnienie rytuału wieczornego (papieros przed snem) zaburza poważnie stały plan dnia i
wprowadza stan podenerwowania. Z drugiej strony zaburzenie funkcjonowania mózgu spowodowane jest niedostarczeniem stałej dawki nikotyny

Co robić:

Można zmniejszyć dolegliwości związane z tym objawem stosując środki farmakologiczne co wymaga jednak konsultacji z lekarzem. Zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub poradzić się specjalisty dzwoniąc do TPPP.

Dobrze jest w ciągu dnia zadbać o nocny wypoczynek. Należy ograniczyć spożywanie kawy i herbaty (zwłaszcza w godzinach popołudniowych).

Bardzo pomocne okazuje się zwiększenie wysiłku fizycznego (chociaż kilka ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia, ale najlepiej nie później niż dwie godziny przed snem), dobre wietrzenie pomieszczeń (dbałość o właściwe dotlenienie)i unikanie stresujących czy pobudzających emocjonalnie sytuacji przed snem.

Wzmożony kaszel, drapanie w gardle

Jest to bardzo często występujący objaw  u osób palących od wielu lat. Pojawia się zwykle w kilka dni po rzuceniu palenia i może trwać do kilku tygodni.

Dlaczego tak jest:

Istnieje czysto biologiczna przyczyna występowania tego objawu. Wzmożony kaszel i intensywne wydzielanie się flegmy są efektem oczyszczania się Twoich dróg oddechowych z osadu pozostawionego przez papierosy. Nawet więc, jeśli jest to dla Ciebie uciążliwe pamiętaj, że jest to objaw korzystny dla Twojego organizmu!

Co robić:

Znacznie możesz złagodzić ten objaw stosując środki zwykle wykorzystywane w takich przypadkach. Możesz ssać pastylki lub tabletki na gardło, zastosować dostępne w aptekach środki wykrztuśne. Ważne żebyś pił dużo płynów, a zwłaszcza niesłodzonych soków i wody. Jeśli nasilenie objawów niepokoi Cię skonsultuj się z lekarzem lub zadzwoń do specjalisty

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *