Katar i kaszel a alergia

2021-03-15 15:47 Magdalena Moraszczyk, Konsultacje: Barbara Sieradzka, specjalista pediatra pulmonolog Katar i kaszel a alergia Autor: Getty images

Alergia i przeziębienie mogą mieć bardzo podobne objawy. Przekrwione oczy, nie dający się wyleczyć katar i kaszel. Zanim podasz dziecku antybiotyk, sprawdź, co mu właściwie dolega. Może się okazać, że twoje dziecko nie jest przeziębione, a tym co mu doskwiera, jest alergia. Przeziębienie i alergia – jak je odróżnić?

Alergia czy przeziębienie? Nie łatwo to stwierdzić.Uczulenie to coś, z czym boryka się większość dzieci. Pierwsze objawy alergii mogą przypominać przeziębienie. Jak wiec odróżnić alergię od przeziębienia?

Spis treści

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Chociaż objawy są często podobne, to jednak przeziębienie i alergia to dwie zupełnie różne dolegliwości. Te dwa stany mają różne przyczyny i – co najważniejsze – wymagają innego sposobu leczenia. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza.

Aby rozpoznać, czy dziecko cierpi na alergię czy złapało przeziębienie, zadaj sobie kilka pytań dotyczących jego stanu zdrowia: 

 • Jak szybko pojawiły się objawy? Objawy infekcji pojawiają się stopniowo w ciągu jednego lub dwóch dni. Symptomy występujące nagle i “znikąd” są częściej spowodowane alergią.
 • Jak długo występują objawy? Objawy przeziębienia zwykle ustępują po tygodniu lub dwóch. Objawy alergii mogą utrzymywać się długo (np. pyłki traw potrafią utrzymywać się w powietrzu nawet tygodniami.
 • Czy objawy występują regularnie? Jeśli objawy pojawiają się co roku o tej samej porze, mogą być spowodowane sezonowymi alergiami.

Bardzo cenną informacją pomocna w odróżnieniu alergii od przeziębienia jest przyjrzenie się objawom, które występują u dziecka.

Swędzenie i łzawienie oczu to często charakterystyczne objawy alergii, podobnie jak zmiany skórne. Gorączka, zwłaszcza u dzieci, nie jest objawem alergii, chociaż ból gardła, kaszel i katar – już tak. Takie objawy infekcji górnych dróg oddechowych rzadko jednak występują bez podwyższonej temperatury.

Warto też zwrócić uwagę na to, że katar alergiczny jest zwykle wodnisty i przezroczysty, natomiast katar wywołany infekcją – raczej gęsty i zabarwiony na biało, żółto lub zielono. 

Idź z dzieckiem do lekarza, gdy wystąpią dwa z wymienionych niżej czynników:

 • Reakcje układu oddechowego: niedrożny nos, wodnisty katar, częste przeziębienia i infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz powtarzające się zapalenia krtani albo ucha, napadowy kaszel, duszność.
 • Objawy żołądkowo-jelitowe: wymioty, biegunki, zaparcia, wzdęcia, kolki, bóle brzucha bez wyraźnej przyczyny.
 • Reakcje skórne: nadmierna suchość i swędzenie skóry, zaczerwienione łuszczące się wypryski, pokrzywka, drobne krosteczki albo inne swędzące zmiany.
 • Dolegliwości psychiczne: niepokój, apatia, płacz bez wyraźnego powodu, nadmierna aktywność, niewytłumaczalne zmiany nastroju, zaburzenia koncentracji, zmęczenie.
 • Bóle głowy, stawów lub mięśni, podkrążone oczy.

Przeziębienie u dziecka sprzyja uczuleniu

Na choroby alergiczne są narażone dzieci, które często zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych. Wirusy uszkadzają śluzówkę gardła i nosa, ułatwiając alergenom wnikanie do komórek i zwiększając prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Alergię może sprowokować też nadmierna higiena i częste stosowanie antybiotyków. W naturalnym środowisku znajdują się miliardy drobnoustrojów. Jeśli przedostają się do organizmu malucha drogą oddechową i pokarmową, układ odpornościowy uczy się je rozpoznawać i zwalczać.

Gdy dziecko jest wychowywane w sterylnych warunkach lub zażywa sporo antybiotyków, organizm nie musi sam rozprawiać się z bakteriami i swoje możliwości wykorzystuje do zwalczania czynników, które nie stanowią zagrożenia, m.in. z pyłkami.

 • Czytaj również: Kalendarz pylenia dla alergika: zobacz, co pyli w kwietniu, a co w maju?
 • Alergia na kota u dziecka: objawy, odczulanie
 • Przeziębienie u niemowlaka: 18 sposobów na szybki powrót do zdrowia

Alergia u dziecka i jej rodzaje

 • Alergia pokarmowa (alergeny wnikają do ustroju przez układ pokarmowy) daje o sobie znać najwcześniej. Cierpi na nią 8–10 proc. dzieci. Pojawia się już u niemowląt, bo uczulać mogą substancje znajdujące się w pokarmie matki. Najczęściej jednak pierwszym alergenem jest białko mleka krowiego. Bóle brzuszka, częste kolki, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, czasem wymioty, brak apetytu (czasem tylko na pewne produkty) to typowe objawy. Sygnałem choroby może być silne swędzenie i wysuszenie skóry, wysypka, ból głowy, wysiękowe zapalenie ucha.
 • Alergia wziewna (alergeny wnikają przez błonę śluzową dróg oddechowych). Niepokoić powinien przedłużający się katar, trudności z oddychaniem, głośny oddech, napadowy kaszel. U dziecka powyżej 6. miesiąca życia takie objawy mogą oznaczać uczulenie, zwłaszcza gdy malec “na oko” jest zdrowy. Alergie wziewne często przebiegają jak zapalenie ucha, krtani, zapalenie gardła czy zapalenie oskrzeli. I dzieciom aplikuje się antybiotyki zamiast specyfików przeciwuczuleniowych albo rozkurczających oskrzela. Im później zacznie się leczenie, tym burzliwszy bywa przebieg choroby. Wczesna terapia zmniejsza ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej.
 • Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna, która najczęściej pojawia się u niemowląt. Najpierw czerwienieją im policzki i zostają obsypane swędzącymi grudkami. Z czasem zmiany rozprzestrzeniają się na całą twarz, opanowują też okolice łokci i miejsca pod kolanami. Skóra staje się sucha i szorstka. Wysypka bardzo swędzi, więc dziecko ciągle się drapie. Przyczyną dolegliwości może być uczulenie na niektóre potrawy, roztocza kurzu domowego, sierść kota. Silne emocje związane z pójściem dziecka do przedszkola albo zabawą mogą zaostrzyć objawy. Z upływem czasu choroba się wycisza.
 • Alergia kontaktowa (skutek zetknięcia skóry z alergenem) jest stosunkowo rzadka u dzieci. Najczęściej sprawcami tzw. wyprysku kontaktowego są kosmetyki, środki do prania, barwniki tkanin.

Na co dziecko może mieć uczulenie

 • Pyłki roślin.
 • Sierść zwierząt (alergia na psa czy alergia na kota), insekty.
 • Zarodniki pleśni i grzybów.
 • Roztocze kurzu domowego.
 • Zanieczyszczone powietrze.
 • Żywność: mleko, jajka, pszenica, ryby, soja, orzeszki ziemne, czekolada, maliny, poziomki i cytrusy,
 • Środki konserwujące i aromatyzujące w artykułach spożywczych.

Ale alergenem może być wszystko. Suche powietrze, zmiana temperatury czy klimatu, woda w jeziorze.

Dziecko często reaguje na kilka alergenów jednocześnie, np. na jabłko i pyłki traw, pyłki brzozy i rośliny strączkowe, kurz i ryby, pierze i żółtka jaj. To tzw. reakcja krzyżowa między alergenami.

Jak leczyć alergię?

Pierwszym krokiem w walce z alergia wziewną jest próba wyeliminowania alergenów uczulających dziecko z jego środowiska. Niestety, jest to dość trudne, ponieważ ciężko odseparować dziecko od pyłków latających w powietrzu.

Można natomiast zadbać w inny sposób o otoczenie dziecka. Bardzo ważne jest zmniejszenie ilości kurzu, roztocza i pleśni. Jak to zrobić?

 1. Pozbyć się dywanów z domu oraz w miarę możliwości zasłon i książek
 2. Wymienić pościel z pierza na specjalną, antyalergiczną
 3. Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza

Konieczne może okazać się również podawanie maluchowi leków, które będą łagodziły objawy alergii. Najczęściej wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe, sterydowe oraz preparaty, które działają miejscowo.

Na katar alergiczny lekarz może zapisać steroid donosowy. Wówczas warto zadbać o osłonę, podobnie jak to robimy w przypadku antybiotyku. Osłona ma za zadanie zabezpieczyć błonę śluzową nosa przed przesuszeniem, podrażnieniem czy nawet lekkim krwawieniem.

Do tego celu można użyć dostępnych w aptece bez recepty sprayów zabezpieczających.

Te, które w składzie zawierają farmaceutycznie oczyszczoną oliwę z oliwek i witaminę E będą łagodzić podrażnienia, nawilżać i wspomagać regenerację błony śluzowej nosa.

Podobnie jest z leczeniem alergii pokarmowej, które polega przede wszystkim na wyeliminowaniu z diety dziecka alergenów, którymi najczęściej są: mleko, jaja, orzechy, ryby, zboża i owoce.

Jeśli dieta eliminacyjna nie przynosi oczekiwanych efektów, trzeba ją wspomóc leczeniem farmakologicznym. Również stosuje się najczęściej środki przeciwhistaminowe oraz sterydy.

Jak leczyć przeziębienie?

Gdy temperatura nie sięga 38ºC, nie podawaj dziecku leku na jej obniżenie. Gdy przekroczy tę wartość, sięgnij po jeden ze środków w postaci zawiesiny lub czopków. Paracetamol jest bezpieczniejszy, ale w przeciwieństwie do ibuprofenu, nie działa przeciwzapalnie.

Ibuprofen jest skuteczny o 2 godziny dłużej od paracetamolu. Dostosuj dawkę leku do wagi dziecka. Dokładnie odmierzaj lek, używając dołączonej miarki, bo domowe łyżeczki są różnej wielkości. Jeśli po 30–40 minutach od podania leku temperatura wciąż przekracza 38ºC, podaj inny preparat.

Skutecznym sposobem na obniżanie temperatury są zimne okłady na czoło, skronie i łydki. Gdy żadne środki nie skutkują, możesz zrobić dziecku chłodną kąpiel. Temperatura wody powinna być tylko o 1–2ºC niższa od temperatury ciała (przy gorączce 40ºC – nie mniejsza niż 38–39ºC). Ważne! Jeśli od początku infekcji gorączka przekracza 39ºC, od razu idź z malcem do lekarza.

Jeśli malec ma katar, kilka razy dziennie zakraplaj do nosa sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej. Jeśli katar jest bardzo gęsty, sięgnij po roztwór hipertoniczny wody morskiej. Dawaj dziecku sporo pić. To rozrzedzi wydzielinę w nosie i łatwiej ją będzie usunąć.

Ważne! Jeśli malec skarży się na ból ucha i gorączkuje, czym prędzej zasięgnij porady pediatry. Zanim pójdziesz do lekarza, podaj dziecku preparat ibuprofenu.

Na początku infekcji kaszel jest suchy, po 2–4 dniach staje się wilgotny, co rodzice niesłusznie odczytują jako pogorszenie. Gdy kaszel jest suchy, wietrz mieszkanie kilka razy dziennie i podawaj dziecku dużo płynów. Odpowiednia będzie herbatka z sokiem malinowym, cytryną, kompot. Możesz zastosować inhalacje. Kaszel złagodzą: syrop sosnowy, tymiankowy lub butamirad.

You might be interested:  Galwanizacja – leczenie prądem

Gdy kaszel stanie się mokry, sięgnij po lek wykrztuśny. Nie podawaj go dziecku na wieczór, bo lek zakłóci sen. Gdy kaszel jest wykrztuśny, oklepuj plecy dziecka. Ważne! Jeśli kaszel się nasila, towarzyszy mu gorączka, duszność, świsty – zgłoś się z przedszkolakiem do lekarza.

Podawaj dziecku dużo napojów, aby nawilżać obolałą śluzówkę. Dania powinny być papkowate, o łagodnym smaku. Starszaki mogą płukać gardło wodą z solą lub naparem z szałwii. Ważne! Bardzo silny ból może wskazywać na anginę. Konieczna jest wizyta u lekarza.

miesięcznik “Zdrowie”

ALERGIA VS COVID – 19 CZY ZNASZ RÓŻNICE I PODOBIEŃSTWA?

Zbliża się czas jesiennej słoty, sezon przeziębienia i grypy przed nami, a w tle nadal przybywa nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Pandemia COVID-19 nie ustępuje, okres infekcyjny nabiera tempa, a do tego wszystkiego dochodzi alergia.

Bardzo ważne jest, aby każdy znał charakterystyczne symptomy towarzyszące COVID-19. Niektóre objawy pokrywają się ze sobą i można je pomylić ze zwykłym przeziębieniem, grypą, czy alergią.

Pamiętajmy, że każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zarażonych osób pojawią się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Głównymi objawami ostrzegawczymi choroby wywołanej przez nowego koronawirusa są gorączka, zmęczenie i suchy kaszel.

Poniżej zestawienie najczęściej występujących symptomów z nasileniem w poszczególnych jednostkach chorobowych, które mogą być mylone z zakażeniem SARS-CoV-2.

Katar i kaszel a alergia

Zarówno przeziębienie, grypa i COVID-19 wywoływane są przez wirusy. Przeziębienie to najłagodniejsza z nich i wywołana jest najczęściej przez rinowirusy. Ortomyksowirusy, to rodzina wirusów, której skład wchodzą trzy typy wirusów – A, B i C, powodując grypę. Z kolei chorobę COVID-19 wywołuje nowy wirus z grupy koronawirusów SARS-CoV-2.

A co ma wspólnego alergia z wirusami?

Po pierwsze łatwo pomylić objawy alergii z objawami infekcji wirusowych. Po drugie istnieje pewna zależność między wirusami a alergią.

Alergia jest  nieprawidłową reakcją organizmu po zetknięciu z alergenem, w wyniku której dochodzi do nadmiernej produkcji przeciwciał IgE.

Jeżeli wirus naruszy naszą barierę, która chroni nas przed alergenami, to możemy obserwować  zaostrzenie objawów i nadmierną reakcję na alergeny w niskich stężeniach, które do tej pory były tolerowane.

Należy pamiętać, że uciążliwe objawy związane z alergią, nie występują tylko w okresie wiosenno-letnim. Żyjemy w takiej strefie klimatycznej gdzie zarówno wiosną jak i jesienią występują objawy alergii. Jesienią zmorą alergików będzie ambrozja, pleśń, alergeny zwierząt, a w sezonie grzewczym roztocza.  

Alergicy a COVID-19

Bardzo często objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 mogą przypominać objawy zaostrzenia chorób alergicznych. Objawy alergii wahają się od łagodnych do ciężkich i mogą występować sezonowo lub utrzymywać się przez cały rok.

Zazwyczaj alergicy zmagają się z objawami takim jak: katar, kichanie, zapalenie spojówek, łzawienie oczu, które nie są typowymi objawami zakażenia SARS-CoV-2. Niektóre alergie, często manifestują się również wysypką i odczynami skórnymi.

W przypadku nasilonej alergii możemy obserwować również ucisk w klatce i duszności, szczególnie u pacjentów z rozwiniętą astmą.

Objawy alergii zazwyczaj NIE obejmują gorączki, która jest jednym z najważniejszych czynników różnicujących. Nie obserwujemy również bólu gardła, czy mięśni, które zgłaszano u osób zakażonych SARS-CoV-2.

Ważne wskazówki dla alergików w dobie pandemii.

1.    Często alergie mają historię alergii sezonowych. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę, czy pojawiające się objawy oraz ich nasilenie różnią się od objawów występujących w poprzednich sezonach alergii.

Czy poza klasycznymi objawami alergii, występują inne, charakterystyczne dla COVID-19 – zmęczenie, gorączka? 2.    Objawy alergii często reagują na leki przeciwalergiczne, pomagają zmniejszyć lub załagodzić objawy. 3.

    Alergie zazwyczaj wywołują swędzenie, które nie jest objawem COVID-19. 4.    Alergii  przeważnie nie towarzyszy gorączka.

5.    Pacjenci z alergią mogą mieć również astmę, która może powodować kaszel, duszność, ucisk w klatce piersiowej i świszczący oddech. COVID-19 zazwyczaj nie powoduje świszczącego oddechu.

Diagnostyka alergii równie ważna

Od kliku miesięcy żyjemy w nowej, trudnej rzeczywistości, w cieniu nowego wirusa SARS-CoV-2. Wiele dziedzin naszego życia zeszło na drugi plan, cierpi na tym również nasze zdrowie. Strach przed potencjalnym zakażeniem SARS-CoV-2 sprawia, że próbujemy przeczekać chorobę.

Pamiętajmy jednak, że epidemia nie wygasa, a w okresie jesienno-zimowym możemy się spodziewać drugiej fali zachorowań. Zwłoka w diagnostyce, która gwarantuje odpowiednie leczenie, może skutkować zaostrzeniem objawów alergii. Ponadto pacjent może mieć jednocześnie alergię i infekcję wirusową.

Niezdiagnozowana alergia i nasilone jej objawy mogą osłabić nasz układ immunologiczny do walki w sezonie infekcyjnym.

Dlatego obserwujmy swój organizm i diagnozujmy alergię, aby nie nadwyrężać naszego układu odpornościowego w tym trudnym okresie.

Kaszel – objawy alergii pokarmowej

Kaszel objawia się gwałtownym wyrzutem powietrza oraz wydzieliny z dróg oddechowych połączonym ze specyficznymi odgłosami.

Warto uświadomić sobie, że jako odruch obronny dróg oddechowych kaszel jest często zjawiskiem korzystnym, pozwala bowiem na skuteczne usunięcie z oskrzeli lub krtani znajdujących się tam ciał obcych lub nadmiaru wydzieliny.

Leczenie przeciwkaszlowe powinno być więc rozważne i dopasowane do istoty choroby dziecka.

Kaszel dzielimy na ostry i przewlekły. Przyczyną kaszlu ostrego, czyli pojawiającego się nagle i trwającego nie dłużej niż kilka-kilkanaście dni, jest zwykle infekcja dróg oddechowych.

Może to być zarówno infekcja wirusowa, jak i bakteryjna, ale u dzieci zdecydowana większość infekcji dróg oddechowych przebiegających z kaszlem to infekcje wirusowe.

Ma to bardzo ważne implikacje lecznicze, bowiem kaszel, nawet połączony z wysoką gorączką, nie jest bezwzględnym wskazaniem do szybkiego włączenia antybiotyku, wręcz przeciwnie, większość przypadków można leczyć objawowo.

Nagłe pojawienie się uciążliwego kaszlu u dziecka bez towarzyszących objawów infekcyjnych może budzić podejrzenie zachłyśnięcia się dziecka, a nawet obecności w drogach oddechowych tzw. ciała obcego, którym może być kawałek zabawki lub drobne przedmioty z otoczenia dziecka.

Kaszel przewlekły powinien z kolei nasuwać podejrzenie choroby alergicznej, zwłaszcza u dzieci obciążonych rodzinnie alergią lub mających wcześniej inne objawy alergii, takie jak objawy skórne czy jelitowe w wieku niemowlęcym. Kaszel może być jednym z objawów astmy oskrzelowej, a w rzadkich przypadkach bywa nawet jedynym lub dominującym objawem tej choroby. Mówimy wtedy o tzw. wariancie kaszlowym astmy.

Wśród innych przyczyn kaszlu wymienia się: 

 • krztusiec,
 • stany zapalne zatok przynosowych,
 • przewlekłe nieżyty nosa powodujące spływanie wydzieliny z nosa do gardła,
 • refluks żołądkowo-przełykowy i wiele innych. 

Bardzo ważnym zjawiskiem w praktyce pediatrycznej jest tzw. poinfekcyjna nadreaktywność dróg oddechowych.

Niektóre wirusy powodujące infekcje dróg oddechowych wywołują duże zmiany w śluzówce oskrzeli, powodujące „odsłonięcie” receptorów kaszlowych i ich nadwrażliwość trwającą nawet 4-6 tygodni! W tym okresie dziecko może reagować kaszlem nawet na niewielki bodziec, taki jak większy wysiłek fizyczny lub zmiana temperatury powietrza np. po wyjściu z domu. Przewlekający się kaszel poinfekcyjny zwykle nie jest objawem „niedoleczonej” lub „nawrotowej” infekcji, a jedynie objawem przejściowej poinfekcyjnej nadreaktywności dróg oddechowych. W takiej sytuacji stosowanie kolejnych antybiotyków z oczywistych względów zwykle nie pomaga, wręcz może zaszkodzić, a leczenie powinno być głównie objawowe. Kaszel może być też objawem chorób niezwiązanych bezpośrednio z układem oddechowym, np. chorób serca. Istnieje też zjawisko „kaszlu psychogennego”, czyli pochrząkiwania i pokasływania na zasadzie tików nerwowych

Kontaktu z lekarzem na pewno wymaga każdy przypadek kaszlu przewlekłego, czyli trwającego powyżej 4-6 tygodni.

Bardzo niepokojące jest pojawienie się kaszlu w okolicznościach mogących sugerować zachłyśnięcie się dziecka lub połknięcie małego przedmiotu.

Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga też kaszel przebiegający z silną dusznością, sinieniem dziecka na twarzy lub innymi objawami sugerującymi trudności w normalnym oddychaniu.

W kaszlu związanym z łagodną infekcją dróg oddechowych podstawą jest leczenie objawowe i na początku mogą to robić rodzice. Wśród dostępnych bez recepty bezpiecznych syropów przeciwkaszlowych najczęściej wymienia się preparaty ziołowe, takie jak np. syrop prawoślazowy lub syrop z babki lancetowatej.

Nawet stosując preparaty dostępne bez recepty, należy czytać etykiety i instrukcje stosowania syropu, ponieważ wiele z nich jest dopuszczonych do stosowania tylko u dzieci starszych.

Przy uciążliwym kaszlu suchym lepiej sprawdzają się syropy przeciwkaszlowe, a przy zalegającej gęstej wydzielinie – syropy wykrztuśne, ale dobór tego typu preparatów lepiej pozostawić lekarzowi, który bada dziecko i ma możliwość osłuchania go.

Ponieważ kaszel jest często korzystnym odruchem obronnym dróg oddechowych i naturalną reakcją na infekcję lub zaleganie wydzieliny, nie należy starać się za wszelką cenę wygasić kaszlu

Ponieważ kaszel jest często korzystnym odruchem obronnym dróg oddechowych i naturalną reakcją na infekcję lub zaleganie wydzieliny, nie należy starać się za wszelką cenę wygasić kaszlu, a jedynie łagodzić objawy, aby ulżyć dziecku i zapewnić mu komfort funkcjonowania w czasie choroby. 

W przypadku przewlekającego się kaszlu związanego z poinfekcyjną nadreaktywnością dróg oddechowych podstawą postępowania jest akceptacja tego zjawiska i cierpliwość rodziców, a zwłaszcza unikanie kolejnych prób intensyfikacji leczenia wykrztuśnego lub powtarzanej antybiotykoterapii. Poinfekcyjna nadreaktywność dróg oddechowych ustępuje stopniowo i samoistnie w ciągu kilku tygodni. W tym czasie ważne jest maksymalne ograniczenie narażenia dziecka na dym tytoniowy i dbałość o odpowiednią temperaturę i nawilżenie powietrza w jego sypialni.

Lekarz dzięki swojej umiejętności badania fizykalnego, w tym osłuchiwania i oceny cech duszności jest w stanie szybko postawić wstępne rozpoznanie przyczyny kaszlu i w optymalny sposób dobrać leczenie. W ostrym kaszlu infekcyjnym leczenie polega przede wszystkim na leczeniu infekcji będącej przyczyną kaszlu oraz objawowym łagodzeniu samego kaszlu.

You might be interested:  Zespół bólowy miednicy mniejszej – przyczyny, objawy, leczenie

Ponieważ większość tego typu infekcji to zakażenia wirusowe, u dużej części dzieci można przynajmniej wstępnie leczyć je bez użycia antybiotyków, nawet gdy kaszel i duszność są bardzo nasilone. Przewlekły kaszel wymaga przede wszystkim diagnostyki, w celu wykrycia jego przyczyny, a ewentualne leczenie powinno być leczeniem przyczynowym.

Często konieczna jest konsultacja ze specjalistą pulmonologiem lub alergologiem.

Katar, grypa, alergia? Rozpoznajcie ich objawy!

Zbliżającą się chorobę łatwo rozpoznacie. Towarzyszy jej drapanie w gardle, zatkany nos, czy bóle głowy. Do tego momentu jest wszystko jasne – coś nas bierze, trzeba zaparzyć herbatę, położyć się do łóżka i należycie się leczyć.

A może nie? To tylko przeziębienie, czy może już grypa, czy nawet alergia? Ich objawy są do siebie podobne i czasem trudno je odróżnić i zastosować odpowiednie leczenie.

Bo kiedy dokładnie wiemy, co nam jest, nie trzeba się faszerować lekami, których nie potrzebujemy – nie są skuteczne, a nawet mogłyby zaszkodzić.

Przeziębienie, grypa i alergia atakują drogi oddechowe, więc we wszystkich trzech przypadkach trudniej się oddycha. Każda diagnoza choroby ma swoiste symptomy, które ją odróżniają. Przeziębienie i grypę wywołują inne wirusy.

Objawy przypisywane grypie są zazwyczaj poważniejsze. W obu przypadkach pojawia się katar, zatkany nos, kaszel i ból gardła. Grypie może dodatkowo towarzyszyć wysoka gorączka trwająca 3 do 4 dni, bóle głowy, zmęczenie i totalne wyczerpanie.

Właśnie te ostatnie objawy nie pojawiają się standardowo przy zwykłym przeziębieniu.

„Alergia jest trochę inna, ponieważ nie wywołują jej wirusy. Zamiast tego, układ odpornościowy reaguje na czynnik lub alergen, na który człowiek jest uczulony.

Jeżeli dojdzie do kontaktu z pyłkiem czy sierścią, komórki immunologiczne w nosie, mogą zareagować niestandardowo. Delikatne tkanki mogą opuchnąć, a z nosa zacznie płynąć wydzielina lub stanie się on zatkany.

Alergie mogą także powodować takie objawy jak swędzenie i łzawienie oczu, co nie jest częste przy przeziębieniu lub grypie“, wyjaśnia dla portalu Salud doktor Teresa Hauguel.

Instrukcja rozpoznawania objawów

Alergie pojawiają się wiosną lub jesienią, jeżeli jest się wystawionym na działanie alergenu, trwa to zazwyczaj około 6 tygodni. Grypa lub przeziębienie trwają maksymalnie dwa tygodnie i większość ludzi wyleczy się z nich samodzielnie, bez pomocy lekarza.

Jeśli jednak objawy trwają dłużej niż dziesięć dni, ewentualnie jeśli nie ustępują po zastosowaniu powszechnie dostępnych leków, należy zgłosić się do lekarza.

Jeżeli nie jesteście pewni, co was zaatakowało, zapoznajcie się z podstawowymi objawami i zalecaną formą leczenia.

Przeziębienie

Do objaw należy stan bezgorączkowy, ból głowy, lekkie bóle, zatkany nos i katar, kichanie, częsty ból gardła, częsty kaszel i lekki ból w klatce piersiowej. Leczenie: jak najwięcej odpoczywajcie i pijcie dużo płynów. Stosujcie leki przeciwbólowe.

Grypa

Grypie towarzyszy gorączka trwająca od 3 do 4 dni, częste bóle głowy, intensywny ból całego ciała, osłabienie i uczucie wyczerpania (trwające do 3 tygodni), sporadyczne kichanie, katar i ból gardła.

Kaszel może się nasilać, a w klatce piersiowej występować częsty ból.

Leczenie: jak najwięcej odpoczywajcie, pijcie dużo płynów, stosujcie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a jeśli stan po trzech dniach nie zacznie się poprawiać, zgłoście się do lekarza.

Alergia

Bez podwyższonej temperatury, bez dolegliwego bólu głowy i innych oznak bólowych, częste niedrożności nosa, kichanie, niekiedy ból gardła i kaszel, umiarkowany ból głowy. Poza osobami astmatycznymi, bez objawów bólowych w klatce piersiowej. Leczenie: unikajcie ekspozycji na alergeny i stosujcie leki przepisane przez lekarza.

Katar jako objaw alergii pokarmowej

Czy wiesz, że katar może być objawem alergii pokarmowej? Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że wydzielina z nosa, problemy z drożnością czy obrzęk śluzówki mogą być wynikiem reakcji organizmu na alergeny znajdujące się w spożywanych przez nas posiłkach.

Alergia pokarmowa u jednych powoduje umiarkowane objawy, u innych jednak może przyczyniać się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli podejrzewasz, że niepokojące reakcje ze strony układu oddechowego w postaci kataru związane są ze spożywanymi produktami, skontaktuj się z lekarzem.

Reakcje alergiczne na pokarm

Alergia pokarmowa to dość złożone schorzenie, które czasami przysparza wielu problemów diagnostycznych. Przede wszystkim może ujawniać się szeregiem rozmaitych objawów, a nawet występować wraz z innymi chorobami.

Niekiedy pokarm może wywołać reakcję przy jednej okazji, a przy innej jest zupełnie nieszkodliwy. Niektóre produkty powodują objawy dopiero po spożywaniu ich w większej ilości, inne dają o sobie znać już po jednym kęsie.

Co więcej, są produkty, które uczulają wyłącznie w przypadku zjedzenia ich na surowo, natomiast po ugotowaniu nie stanowią problemu.

Alergię pokarmową zwykle kojarzymy z objawami żołądkowo-jelitowymi, czyli m.in. wymiotami i biegunką, brakiem apetytu, kolką brzuszną, biegunkami lub zaparciami, nudnościami, bólem brzucha itd. Do innej grupy zaliczamy objawy dermatologiczne, czyli różnego rodzaju zmiany skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, suchość skóry i świąd, grudzik uczuleniowy itd.

Do nieco mniej oczywistych objawów alergii pokarmowej możemy zaliczyć reakcje neurologiczne: rozdrażnienie, nadmierne pobudzenie, zaburzenia sny, bóle głowy itd.

Pokarm może powodować również szereg uciążliwych reakcji ze strony układu oddechowego, takich jak astma, obrzęk krtani, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, a także uporczywy katar, któremu towarzyszy uczucie zatkania, kichanie, a nawet problemy z oddychaniem.

Warto przy tym wspomnieć również o najgroźniejszym symptomie alergii, a mianowicie wstrząsie anafilaktycznym, który może stanowić wręcz zagrożenie dla życia.

Katar jako jeden z objawów alergii na pokarm

Alergia pokarmowa może ujawniać się objawami ze strony układu oddechowego, w tym przede wszystkim uporczywym katarem.

Możemy wyróżnić dwie podstawowe formy kataru alergicznego:

 • katar ze stosunkowo niewielką ilością wydzieliny, ale za to z dominującym obrzękiem nosa i ciągłym uczuciem zatkania jam nosowych
 • katar z dużą ilością wodnistej wydzieliny

Dodatkowo może pojawiać się szereg towarzyszących dolegliwości, takich jak podrażnienie i suchość śluzówki, problemy z odróżnianiem zapachów i smaków, a nawet kłopoty z oddychaniem.

Katar przy alergii pokarmowej u dzieci i niemowląt

U niemowląt alergia pokarmowa obejmująca drogi oddechowe może ujawniać się sapką, czyli zatkanym nosem bez wydzieliny. Z kolei u starszych dzieci uporczywemu katarowi towarzyszy zwykle swędzenie nosa, chrypka, chrząkanie, przewlekły kaszel, obrzęk krtani, zapalenie ucha środkowego, a nawet duszności.

Leczenie kataru przy alergii pokarmowej

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy rodzaj alergii wymaga stosownego leczenia.

Aby jednak wdrożyć stosowną terapię, niezbędne jest trafne zidentyfikowanie przyczyny, a więc alergenu, wywołującego nieprzyjemne reakcje organizmu.

Jest to możliwe wyłącznie po przeprowadzeniu specjalistycznych badań, w tym przede wszystkim testów — skórnych, z krwi lub prowokacyjnych. Dopiero wtedy wdrażane jest indywidualnie dobrane leczenie.

Leczenie alergii ma na celu przede wszystkim zredukowanie objawów, do których należy uporczywy katar. Często niezbędne jest wprowadzenie farmaceutyków, głównie leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów. W większości przypadków chorzy muszą przestrzegać również tzw. diety eliminacyjnej.

Jak łagodzić katar w alergii pokarmowej?

Jak już zostało wspomniane, katar przy alergii pokarmowej zwykle objawia się szeregiem uporczywych objawów, takich jak wydzielina z nosa, obrzęk błony śluzowej, suchość i podrażnienia śluzówki. Nieżyt nosa z kolei prowadzi do problemów z oddychaniem, rozróżnieniem smaków i zapachów, a u młodszych dzieci może powodować nawet sapkę i duszności.

Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku regularne usuwanie zalegającej wydzieliny, oczyszczanie i udrażnianie przewodów nosowych, a także wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w celu nawilżenia śluzówki, złagodzenia podrażnień i zmniejszenia obrzęku.

Można sięgnąć po środki w postaci izotonicznego roztworu soli morskiej, które działają wspomagająco przy katarze alergicznym. Występują w formie wygodnego w użyciu sprayu i mogą być stosowane u dorosłych i dzieci od 6. miesiąca życia.

To najprostszy sposób na regularne oczyszczanie jam nosowych i pielęgnację błony śluzowej poprzez jej prawidłowe nawilżenie i odżywienie.

Katar i kaszel − infekcyjny vs alergiczny

 • Zdrowy przedszkolak
 • 1 kwietnia 2019
 • NR 30 (Marzec 2019)

Aleksandra Jastrząb

Katar i kaszel to zazwyczaj jedne z pierwszych objawów przeziębienia, które niemal nie odstępują naszych przedszkolaków na krok w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Okres wiosenny to czas kwitnienia i pylenia roślin, dlatego w tej porze obserwuje się wzmożone przypadki alergii. Jak więc odróżnić objawy infekcji od objawów alergii?

You might be interested:  Jak leczyć nawracające zapalenie zatok?

„Spotkał katar Katarzynę! A – psik! Katarzyna pod pierzynę! A – psik! Sprowadzono wnet doktora! A – psik!

Pani jest na katar chora! A – psik!”

Nieżyt błony śluzowej nosa potocznie zwany katarem, to rzeczywiście stan choroby, biorąc pod uwagę, że jest odstępstwem od pełni zdrowia.  Katar  powoduje wiele zamieszania, jednym przysparza stresów i wątpliwości, np. odnośnie posyłania zakatarzonego dziecka do przedszkola, inni traktują go jako normalny etap funkcjonowania w okresie jesienno-zimowym czy też wiosenno-letnim.

Przyczyną kataru może być wirus lub reakcja alergiczna. Pojawienie się wydzieliny to reakcja obronna systemu immunologicznego. Katar powstaje pod wpływem zbyt dużej ilości płynu lub śluzu, który wypływa z nosa lub spływa po tylnej ścianie gard­ła. Ten płyn, czy też śluz, produkują tkanki nosa i naczynia krwionośne.

Katar to odpowiedź organizmu powstała na skutek przeziębienia, grypy, kontaktu z alergenami typu: kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt lub pod wpływem substancji drażniących, np. tytoniowego dymu czy pikantnych produktów spożywczych.

Objawy kataru to najczęściej kichanie i „drapanie” w gardle, kaszel, pieczenie spojówek, wspomniany już wyciek płynnej wydzieliny z nosa lub spływającej po tylnej ścianie gardła, zatkany nos, ogólne osłabienie i stan podgorączkowy.

Do lekarza powinniśmy się zwrócić, gdy te objawy trwają więcej niż dwa dni i stają się coraz bardziej uporczywe, a dodatkowo trwają praktycznie przez większość dnia i utrudniają spokojny sen – zwłaszcza małym dzieciom. 

 • alergiczny: 
 • infekcyjny: 

Jak je odróżnić? Obserwuj. Jeżeli objawami kataru są rzadka, wodnista wydzielina z nosa i brak gorączki, to prawdopodobnie mamy do czynienia z katarem alergicznym, który pojawia się bezpośrednio po kontakcie z danym alergenem i znika, gdy nie dochodzi do styczności z uczulającą go substancją.

Katar infekcyjny to wodnista, gęsta, żółta lub zielona wydzielina z nosa plus gorączka oraz uczucie zatkanego nosa i kaszel. Taki katar pojawia się po dwóch, trzech dniach od styczności z wirusem przeziębienia i zazwyczaj mija po 3–7 dniach. U maluchów, które nie dają sobie oczyścić nosa w żaden sposób, może trwać do 2 tygodni.

Taki zapchany nos to utrapienie dla dziecka, zwłaszcza podczas upałów. Niestety przeziębienie nie może obejść się bez kataru. Podczas pierwszej fazy chorowania wydzielina z nosa jest wodnisto-śluzowa, a w kolejnych dniach zaczyna gęstnieć. Bardzo dokuczliwe są wtedy problemy z oddychaniem.

Zapchany nos to przyczyna wciągania powietrza przez buzię, a to dodatkowo wysusza śluzówkę gardła.  Kiedy dziecko dopadnie katar, należy sięgać po krople do nosa dostosowane do wieku dziecka, aby nie podrażnić delikatnej śluzówki. Dobrym sposobem jest też zaopatrzenie się w sól morską albo roz­t­wór soli fizjologicznej.

Jeśli dziecko nie radzi sobie z wydmuchiwaniem nosa samodzielnie, to wydzielinę możemy usunąć za pomocą specjalnej gruszki. Kilkulatki powinny poznać technikę oczyszczania nosa i wiedzieć, że najpierw wydmuchujemy jedną dziurkę a potem drugą. Takim kilkuletnim dzieciom można podać napar z liści malin, który ma również działanie przeciwgorączkowe.

Katar infekcyjny zazwyczaj wywołują wirusy takie jak: adenowirusy, czyli bezosłonkowe wirusy DNA, rhinowirusy i koronawirusy. To bardzo ogólny podział –  wirusów wpływających na zakażenie dróg oddechowych jest ok. 200 rodzajów, trudno zatem zidentyfikować konkretnego intruza.

Zarazki łatwo rozprzestrzeniają się w kon­takcie człowieka z człowiekiem, wystarczy zwykłe kichnięcie. Infekcjom natomiast sprzyja oziębienie lub nadmierne przegrzanie organizmu. Przeziębienie może zaatakować o każdej porze roku, zwłaszcza podczas pogorszonej odporności organizmu.

Pamiętajmy o tym, że o przegrzanie organizmu łatwiej, zwróćmy więc uwagę na to, w co ubrane są nasze dzieci, czy przebywają na świeżym powietrzu – pamiętajmy, że dzieci podczas zabawy są w nieustannym ruchu, ­podczas gdy my siedzimy czy stoimy i marzniemy, dzieci mogą być rozgrzane i spocone od biegania oraz harców. Zabierajmy je do parków, lasów, wietrzmy mieszkania.

  Inną z przyczyn kataru jest alergia. Przy­­z­wyczailiśmy się do stwierdzenia, że miesiące jesienne to czas dla infekcji i w tym kierunku prowadzimy obserwację dziecka, zapominając, że jest to również czas wzmożonego ataku ze strony alergenów, kurzu domowego czy pleśni.

Rozpoczęty sezon grzewczy i słabo wietrzone pomieszczenia sprawiają, że kurz, który zalega w mieszkaniach to miejsce do rozwoju alergenów typu roztoczy. Podobnie z pleśnią, która świetnie rozwija się przy dużej wilgotności, czemu mogą sprzyjać np. suszenie prania w mieszkaniu, zakamarki łazienki, miejsca za półkami.

Dzieci budzą się z zapchanym nosem, w którym zalega wydzielina utrudniająca swobodne oddychanie, i która może doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych zatok. Katar alergiczny występuje sezonowo, np. w przypadku alergii na pyłki roślin, lub stale, np. w przypadku alergii na sierść zwierząt czy roztocza wówczas jest spowodowany reakcją alergiczną na alergeny wziewne.

Układ odpornościowy błędnie identyfikuje niegroźne substancje takie jak: roztocza, pyłki czy sierść, odbiera je jako zagrożenie i wydziela histaminę do krwiobiegu. Substancja ta wywołuje reakcję, która prowadzi do wystąpienia objawów kataru alergicznego. Aby się go pozbyć należy unikać ekspozycji na alergen. Po jego eliminacji katar powinien ustąpić.

W pomocy doraźnej pomogą leki przepisane przez lekarza oraz krople do nosa obkurczające błonę śluzową nosa. Pamiętajmy! W przypadku małych dzieci należy każdorazowo zakup produktu leczniczego konsultować z lekarzem lub farmaceutą. W pigułce wygląda to tak, że katar alergiczny nie jest równy katarowi infekcyjnemu. Tylko na pierwszy rzut oka wyglądają na identyczne.

Żeby umieć się z nimi rozprawić należy im się bliżej przyjrzeć.  Główne rozróżnienie polega na tym, że katar przeziębieniowy, czyli infekcyjny, dosyć szybko gęstnieje, często towarzyszy mu gorączka, która nie pojawia się przy katarze alergicznym i zaczerwienienie gardła, dziecko jest rozbite, bez chęci do zabawy, zmęczone, osłabione, płaczliwe i śpiące.

Często też nie ma apetytu. Katar alergiczny jest rzadszy, bardziej wodnisty i cieknący, dosłownie kapie z nosa, a nie wypływa. Alergiczna wy­dzielina z nosa nie zasycha. Towarzyszem tego typu kataru jest napadowy atak kichania, powieki bardzo często puchną, a oczy łzawią i bywają przekrwione – a to rzadkość przy zwykłym przeziębieniu. Jeśli tzw.

ekspozycja na alergen nie jest silna, czyli nie jest silnie uczulająca, dziecko może nie mieć innych dolegliwości niż cieknący katar. Katar alergiczny może zostać pomylony z katarem wirusowym, ale, ze względu na kolor wydzieliny, nie z katarem bakteryjnym.

Katar, który jest żółty lub żółtozielony nie jest katarem alergicznym!  By stwierdzić, co dolega dziecku należy je obserwować, zapisywać objawy, częstotliwość ich występowania, nasilenie, czas – wszystko to pomoże odpowiednio zająć się problemem i nie dojdzie do wyolbrzymienia jednych objawów, a zlekceważenia drugich. Przy uczuleniu na pyłki katar pojawia się w określonej porze roku (wiosną lub latem). Jeśli alergen to sierść lub pierze, kurz albo grzyby, wówczas nieżyt nosa może męczyć dziecko przez okrągły rok. To fakt, że objawy kataru infekcyjnego i alergicznego są w dużej mierze do siebie podobne, różnica czasami bywa subtelna i jedynie lekarz może ją dostrzec i prawidłowo zdiagnozować. Nie lekceważmy przedłużającego się kataru, jeżeli okaże się, że może mieć on charakter alergiczny, to z upływem czasu może się nasilić i doprowadzić do przewlekłej astmy alergicznej. 

Znacie takie powiedzenie: Katar wodzi człowieka za nos? Nie pozwólmy na to, a jeśli już nas dopadnie, nie pozwólmy się mu wodzić za nos, rozpoznajmy rodzaj i przystąpmy do ataku. 

Kaszel

Kwestią problematyczną, jeśli chodzi o rozpoznanie, jest też kaszel infekcyjny vs kaszel alergiczny. Kaszel alergiczny to prawidłowa reakcja odruchowa organizmu. To obrona przed wnikającym alergenem. Najczęściej zachodzi przy kontakcie z alergenem lotnym, czyli wszelkiego ro­­dzaju pyłkami i roztoczami.

Może pojawić się jako reakcja na dany składnik pokarmowy. Występuje u tych osób, u których układ odpornościowy nadmiernie reaguje na czynniki, na które nie reaguje układ osób bez alergii. Towarzyszą mu inne objawy, takie jak: swędzenie i łzawienie oczu, kichanie, przekrwienie oraz wrażliwość błony śluzowej gardła i nosa.

  Kaszel alergiczny to kaszel przewlekły, suchy, męczący i napadowy. Często nasila się w nocy. Kaszel infekcyjny występuje w trakcie infekcji, a ona przebiega zazwyczaj ze stanem podgorączkowym lub gorączką, z katarem, osłabieniem i bólami mięśni. Dziecko jest zmęczone, senne, drażliwe. Traci apetyt i chęć do zabawy.

Zazwyczaj po kilku dniach zmieni się z suchego na mokry, stanie się wykrztuśny.

Rozróżnienie tych dwóch rodzajów kaszlu nie powinno przysparzać większych trudności. Watro wnikliwe obserwować dziecko, a w razie większych wątpliwości udać się na konsultację lekarską. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *