4
Niniejszy artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych – nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie kinesioterapii, dzielimy się jedynie posiadaną i zdobytą wiedzą. Wszelkie czynności medyczne i rehabilitacyjne warto konsultować zawsze bezpośrednio z odpowiednim personelem.
Ciało ludzkie składa się między innymi z kości, stawów oraz mięśni. Ten ostatni element oprócz tego, że jest potrzebny do poruszania się, dźwigania czy przemieszczania, to również odpowiada za krążenie żylne i limfatyczne.
I właśnie z tego powodu wszelkie zaburzenia i nieprawidłowości funkcji mięśni mogą powodować różne objawy i symptomy całego organizmu. Wymaga to wówczas przez chorego lub kontuzjowanego zasięgnięcia porady lekarskiej lub podjęcie specjalistycznego leczenia. Według badań najbardziej narażone ciała na kontuzje mają sportowcy, zawodnicy tj. m.in.
lekkoatleci, pływacy. Wówczas fizjoterapeuci lub ortopedzi zalecają i zakładają na obolałe miejsce na ciele kontuzjowanego taśmy do kinesiotapingu. Okazuje się, że niejednokrotnie spowodowały powrót do sprawności niejednego sportowca, przywracając mu tym samym szansę na wystąpienie w zawodach.
Ciekawostką jest, iż po 30 latach używania taśm, kinesiotaping jest stosowany nie tylko w medycynie sportowej, kiedy dochodzi do kontuzji lub przeciążenia mięśni, ale także coraz częściej w ortopedii, rehabilitacji, reumatologii, neurologii, pediatrii, ginekologii, a nawet w onkologii.
Bardzo często taśmy są wykorzystywane również przy dysfunkcjach układu mięśniowo–stawowego oraz w celu wzmocnienia mięśni czworogłowych w trakcie wykonywanych ćwiczeń. Dlatego w tym miejscu należało by przybliżyć metodę kinesiotapingu, a w związku z tym odpowiedzieć na poniższe pytania.
Co to jest kinesiotaping i na czym polega? W jakim celu się go stosuje? Dla kogo kinesiotaping jest przeznaczony? Co to są taśmy do kinesiotapingu, jakie posiadają właściwości oraz jak i kiedy ich używać?
Zapewne dla większości ludzi takie określenie czy stosowanie tej metody jest słyszalne po raz pierwszy i być może nigdy nie miało się z nią do tej pory do czynienia. Jednakże, zapewne niejednokrotnie każdy z nas podczas oglądania różnych sportów, zawodów czy konkursów w telewizji widział kolorowe plastry przyklejone na ciała u zawodników. I to właśnie były taśmy do kinesiotapingu.
Dobrej jakości taśmy do kinesiotapingu Rea Tape.
Metoda kinesiotapingu została opracowana i znana już na początku lat 70. u.b. w. przez japońskiego doktora KenzoKase. Jednakże największą sławę zdobyły w latach 90 i stały się nieodłącznym elementem świata związanego ze sportem. Obecnie wywołują wśród ludzi wielki podziw i zachwyt na całym świecie.
Sama nazwa kinesiotaping jest to połączenie słów kinezjologia tj. kinesiology – nauka o ruchu oraz taping z j, ang. oznacza oklejanie taśmą. Słowo kinesiotaping jest najczęściej wiązane z hasłami: plastrowanie dynamiczne, oklejanie dynamiczne.
Jest to metoda terapeutyczna, polegająca na oklejaniu różnych bolących lub kontuzjowanych części ciała specjalnymi, elastycznymi oraz kolorowymi taśmami/plastrami. Ponadto kinesiotaping to również technika, którą coraz częściej wykorzystuje się do pobudzania zarówno mięśni jak i ścięgien różnych prac i obowiązków.
Mowa tutaj o podejmowanych czynnościach w celu poprawienia biomechaniki, zapobiegnięcia przeciążeniom i kontuzjom, a także wspomożenia sprawności ruchu w stawach. Dodatkowo kinesiotaping stanowi połączenie medycyny klasycznej z naturalnymi zabiegami leczenia organizmu ludzkiego.
W związku z czym może być stosowany również jako terapia wspomagająca kurację różnych schorzeń. Należy w tym miejscu również podkreślić, iż jest to pewnego rodzaju narzędzie rehabilitacyjne, które ma za zadanie wspomagać w profilaktyce oraz leczeniu dolegliwości mięśniowo–szkieletowe.
Kinesiotaping może być zarówno samodzielną terapią, jak i pewnego rodzaju uzupełnieniem w leczeniu oraz rehabilitacji. Decyzję o tym, jak zostanie wykorzystana ta metoda, podejmuje lekarz lub fizjoterapeuta po indywidualnym zapoznaniu się z przypadkiem oraz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem.
Jednakże, kinesiotaping początkowo ze względu na ostrożność i bezpieczeństwo jest stosowany równolegle wraz z innymi przepisanymi zabiegami. Technika kinesiotapingu, ze względu na swoje właściwości oddziałuje bezpośrednio na skórę tj. na receptory bólu, układ limfatyczny oraz mięśnie i stawy.
Może być ona także stosowana w korekcji wad postawy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli taśma zostanie prawidłowo przyklejona, to może przyczynić się do skorygowania niewłaściwego układu stawu.
Niestety ze względu na ruch oraz obecny w organizmie ludzkim proces samoleczenia stosowanie tej metody wymaga niekiedy bardzo dużo czasu.
Ponadto działanie kinesiotapingu polega również na unormowaniu napięcia mięśniowego w miejscu przyklejenia taśmy, powodując tym samym powiększenie możliwości ruchowych mięśni, a tym samym ich siły.
Aplikowanie pasków sprawia, że skóra jest delikatnie naciągnięta, w związku z czym powiększa się wytworzona przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Jest to jeden z głównych celów kinesiotapingu.
Oprócz tego, poprzez usprawnienie krążenia krwi i chłonki ma się przyczynić do stopniowego likwidowania obrzęków limfatycznych, redukować zatory tkankowe i stany zapalne oraz spełnić funkcję drenażu limfatycznego pod skórą.
Jednakże głównym powodem ich wyprodukowania było dążenie do uśmierzenia i ograniczenia bólu poszkodowanego w miejscu doznanej przez niego kontuzji.
Obecnie nie ma ograniczeń co do wieku pacjentów, przez których ma być stosowana. Ogólnie rzecz biorąc medycyna wskazuje dużo więcej zalet niż przeciwskazań do używania plastrów do kinesiotapingu. Przeszkodą mogą być zaledwie zaawansowane lub rozległe choroby skóry.
Jednakże o tym kiedy, czy, jak i przez kogo ma być stosowana decyduje fizjoterapeuta lub lekarz. Ciekawostką jest fakt, że kinesiotaping może być także używany przez kobiety w ciąży, które odczuwają dolegliwości bólowe kręgosłupa.
Z kolei dużą zaletą tej metody jest ograniczenie lub całkowite zlikwidowanie bólu poprzez pobudzenie naturalnego znieczulenia, które znajduje się w wewnątrz organizmu ludzkiego. Plastry do kinezjotapingu mają na celu zadziałanie na tzw.
zakończenia Ruffiniego, które odpowiadają za ból i czucie głębokie.
Aktualnie medycyna wymienia jakie są najczęstsze wskazania co do dynamicznego plastrowania ciała ludzkiego. Są to:
– różnorakie dolegliwości bólowe,- pourazowe doznana – kontuzja lub wypadek, – bóle zespołowe kręgosłupa (tj. ograniczenie ruchu, zablokowanie możliwości wykonywania ruchu, ostry, promieniujący ból kończyn, zawroty głowy), – reumatyczne, – pooperacyjne, – nadwyrężenie i napięcie mięśni (odciągają i normalizują napięcie), – wszelakie problemy z krążeniem (są rodzajem drenażu limfatycznego tj. wspomagają odprowadzanie limfy oraz poprawiają krążenie), – powstające zmarszczki oraz cienie pod oczami, a także zmiany skórne, – pojawiające się rozstępy w trakcie ciąży, – patologie wiązadeł rzepki lub przyparcie rzepki, – zapalenie ścięgien i ich przeszczepów, – zapalenie ciaśni nadgarstka, – częściowe niedowłady kończyn górnych i dolnych spowodowane np. udarami mózgowymi, – zastoje limfatyczne po operacjach lub po radioterapii, bóle krzyża, – zapobieganie nadmiernym rozciąganiom, – stymulacja mięśni osłabionych, – korekcja postawy ciała.
Kinesiotaping cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa medycznego. Ponadto posiada właściwości, które powodują, że ta metoda jest coraz częściej stosowana przez pacjentów. Przede wszystkim bardzo szybko redukuje ból, gdyż niekiedy od razu po nałożeniu na skórę. Jednakże do głównych jego zalet zalicza się:
– wysoką tolerancję wśród pacjentów, – oddziaływanie przez całą dobę zgodnie z pracą organizmu, – wpieranie procesów leczniczych oraz wydalniczych, – możliwość stosowania przez osoby w różnym wieku, – skuteczność zauważalna zaraz po aplikacji, – nie stanowi przeciwwskazań do równoległego stosowania z innymi formami leczenia, – możliwość używania przez długi okres czasu, nawet od kilku dni to kilku tygodni, – nie powoduje reakcji alergicznych na skórze pacjenta, gdyż mają właściwości hipoalergiczne, – jest względnie tani w używaniu przez dłuższy okres czasu, terapia trwa 24 godziny na dobę.
Jak już wiadomo, kinesiotaping jest to technika, która polega na przyklejaniu na skórę plastrów. Są one inaczej nazywane taśmami lub paskami. Są one wykonane z bawełnianego materiału o charakterystycznym falowanym wzorze oraz dużej rozciągłości, gdyż mogą osiągać nawet do 140% początkowej wielkości.
Ponadto swoją skuteczność w utrzymywaniu się na skórze zawdzięczają zastosowanemu klejowi akrylowemu o bardzo mocnej przyczepności. Należy podkreślić, iż bardzo dobrze przylegają do ciała, są wodoodporne, więc spokojnie można brać w nich kąpiel, a także ćwiczyć, a co najważniejsze nie powodują trudności w poruszaniu się.
Nie zawierają żadnych maści, ani lekarstw. Ich działanie jest tylko wyłącznie mechaniczne. Plastry są dostępne w sprzedaży w różnej szerokości, niekiedy nawet w rolkach o długości 30 metrów. Grubość paska jest porównywalna do grubości skóry człowieka.
Ciekawostką jest, że już po 10 minutach od przyklejenia taśmy stają się nie odczuwalne dla pacjenta. Z kolei po 20 – 30 minutach można rozpocząć treningi i ćwiczenia. Cena za taśmy do kinesiotapingu jest stosunkowo tania, gdyż za pięciometrową rolkę płaci się w granicach od 35 do 50 złotych.
Ponadto, dzięki posiadanym właściwościom można je przycinać na różnorodne kształty, jednakże należy pamiętać, iż pomimo tego mają osobne zastosowanie.
W medycynie wyróżnia się 5 sposobów rozcinania taśm do kinesiotapingu:
– Y – polega na rozcięciu pasma tylko do połowy, przypomina literę Y. Ma najczęstsze zastosowanie w leczeniu urazów mięśni i więzadeł. – I – wyglądem przypomina prosty pas plastra. Zalecany w szczególności u osób po zabiegach chirurgicznych, w miejscowych dolegliwościach bólowych oraz w metodzie funkcjonalnej. – X – polega na takim rozcięciu by powstało skrzyżowanie dwóch taśm. Zazwyczaj wykorzystywane przy leczeniu mięśni o wielobrzuścowej budowie, a także przy oddziaływaniu jednocześnie na dwa stawy. – Fan – ta metoda przycięcia odwzorowuje się na technice Y, jednakże koniec ma więcej rozgałęzień, bo ok. 4-5. Technika ta ma zastosowanie przy występowaniu obrzęków limfatycznych. – Web – (inaczej nazywana jako “sieć”) – rozcięcie plastra wykonuje się w taki sposób, że na końcach są bazy, natomiast w środku taśma jest przecięta na kilka pasków. Są stosowane w szczególności przy różnego rodzaju obrzękach i stłuczeniach. Ponadto warto podkreślić, iż taśmy do kinesiotapingu są dostępne na rynku medycznym w różnych kolorach. Niektóre szkoły podają, że barwy „pasków” odpowiadają za miejsce, w którym mają być aplikowane. Są one w kolorze: – niebieskim – pomaga w rozluźnianiu mięśni i stawów, – różowym – powoduje zwiększenie mięśni napięciowych, – cielistym – czarnym
Gumy do ćwiczeń i rehabilitacji
Przed aplikacją taśm do kinesiotapingu, należy bardzo szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi dostępną na opakowaniach. Taśmy przyniosą oczekiwany rezultat tylko wtedy, gdy zostaną one odpowiednio dobrane do pacjenta przez terapeutę.
Fizjoterapeuta dokonuje wyboru techniki przyklejania, wskazuje w jakim miejscu ma być zaaplikowany oraz podpowiada jak powinno być przygotowane ciało do przyklejenia paska. Przede wszystkim przed zastosowaniem, skóra powinna być oczyszczona tj. sucha i pozbawiona dodatkowych kosmetyków tj. kremów, płynów, żeli czy maści.
Powierzchnię skóry po wcześniejszym umyciu przy użyciu wody z mydłem, należy przetrzeć gazą namoczoną w alkoholu. Jeżeli okolica skóry, na której ma się znajdować taśma jest owłosiona, musi zostać ogolona. Ponadto kolejnym krokiem będzie ustalenie właściwego rozmiaru oraz odpowiednie przycięcie paska.
Następnie należy z jednej strony taśmy usunąć jej spód i przykleić do skóry. Tak samo trzeba postąpić z drugim końcem. Należy pamiętać, iż nie wolno dotykać strony paska po usunięciu spodów, gdyż w przeciwnym razie może to spowodować późniejsze odklejanie się.
Nie zalecane jest stosowanie taśm na skórę z zadrapaniami, otarciami, skaleczeniami czy oparzeniami słonecznymi. W celu usunięcia taśmy należy naciągnąć skórę, a następnie odciągnąć końcówkę paska. W celu ułatwienia ściągnięcia plastrów, można wziąć gorący prysznic lub wetrzeć olejek do ciała.
Ostatecznie należy zapamiętać, że pomimo tego, że taśmy do kinesiotopingu są bardzo skuteczne i łatwe w aplikacji, nie powinniśmy przesadzać z ich używaniem, ani stosować je bez wiedzy i konsultacji z lekarzem specjalistą.
Przed użyciem warto wykonać kilka standardowych badań. Polecamy również taśmy do ćwiczeń ruchowych, które stanowią doskonałą formę rehabilitacji i poprawy stanu zdrowia naszego organizmu.
Plastry kinesiotaping – jak działają i jak prawidłowo je naklejać?
Plastry do kinesiotapingu wspomagają leczenie bólu i innych dolegliwości powstałych na tle przeciążeń, urazów i chorób układu ruchu. Ich stosowanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i pozbawione skutków ubocznych. Aby wykorzystać właściwości terapeutyczne taśm, należy prawidłowo nakleić je na ciało.
Czym jest kinesiotaping?
Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to coraz bardziej popularna metoda leczenia różnorakich schorzeń układu ruchu. Jej skuteczność wynika z połączenia wiedzy stricte medycznej ze zdolnością organizmu do samoregeneracji.
Początkowo plastrowanie wykorzystywane było przede wszystkim przez sportowców, jednak z czasem taśmy znalazły szersze zastosowanie, stając się polecanym w gabinetach fizjoterapeutów elementem rehabilitacji i terapii wielu problemów ortopedycznych.
Taping polega na oklejaniu ciała specjalnymi, elastycznymi plastrami wykonanymi z bawełny. Za dobrą przyczepność taśm odpowiada powłoka pokryta hipoalergiczną, całkowicie bezpieczną dla zdrowia, warstwą akrylową.
Dzięki lekkiej i rozciągliwej strukturze taśmy świetnie utrzymują się na skórze, nie krępując ruchów. Są odporne na wilgoć i doskonale przepuszczają powietrze, dlatego ich noszenie nie wywołuje żadnego dyskomfortu – podczas codziennych aktywności pozostają niemal niezauważalne.
Więcej na temat plastrowania dowiesz się na https://www.brandvital.eu/
Aby stosowanie plastrów do kinesiotapingu przyniosło oczekiwane efekty lecznicze, należy wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo je naklejać.
Jak działa plastrowanie dynamiczne?
Aplikacja taśmy wpływa na regulację napięcia mięśniowego w miejscu jej naklejenia. Plastry delikatnie odciągają skórę ku górze, dzięki czemu pomiędzy nią a powięzią (błoną pokrywającą mięśnie), powstaje wolna przestrzeń.
Efektem redukcji napięcia jest usprawnienie przepływu limfy, co z kolei wpływa na zmniejszenie procesów zapalnych, redukcję obrzęków oraz szybsze wchłanianie krwiaków. Plastrowanie pomaga złagodzić lub całkowicie eliminuje dolegliwości bólowe (oddziałuje na receptory odpowiedzialne za powstawanie bólu), poprawia zakres ruchów, a także ułatwia przywrócenie prawidłowego ustawienia stawów.
Jakie są wskazania do plastrowania dynamicznego?
Zastosowanie kinesiology taping jest niezwykle szerokie. Do najczęstszych wskazań należą m.in.:
- ból kręgosłupa różnego pochodzenia,
- ból pourazowy i pooperacyjny,
- ból reumatyczny,
- zespoły przeciążeniowe (np. kolano skoczka),
- stany zapalne (np. zapalenie ścięgna Achillesa),
- niestabilność stawów,
- obrzęk limfatyczny,
- naderwanie więzadeł.
Taping może stanowić formę profilaktyki powstawania rozstępów u kobiet ciężarnych. Ze względu na pozytywny wpływ na funkcje układu krążenia polecany bywa osobom zmagającym się z problemem puchnięcia nóg, a także nocnych skurczów nóg.
Należy zaznaczyć, że plastrowanie jest metodą wspomagającą terapię główną. Nie można traktować jej jako jedynego sposobu leczenia. Zazwyczaj zaleca się je jako uzupełnienie innych form rehabilitacji (np. terapii manualnej czy metodą PNF).
Jak naklejać plastry do kinesiotapingu?
Jak wspomniano, sekretem działania leczniczych plastrów jest prawidłowa ich aplikacja. Pamiętajmy, by nie robić tego samodzielnie. Pozostawmy to fizjoterapeucie, który posiada odpowiednią wiedzę zarówno na temat mechanizmu działania taśm, jak i sposobu funkcjonowania układu ruchu.
Naklejenie plastra powinno poprzedzić usunięcie owłosienia w miejscu przyczepu, a także zmycie wszelkich balsamów i innych kosmetyków, skóra powinna być całkowicie sucha. Dzięki temu plaster utrzyma się dłużej.
Po odmierzeniu odpowiedniej długości, taśmę należy przyciąć, a następnie odkleić fragment spodu i przytwierdzić go do skóry. Stopniowo pozbywając się warstwy ochronnej, specjalista przykleja plaster na ciało.
Taśma utrzymuje się około 5 dni.
10 przykładów, w których warto zastosować kinesiotaping w logopedii (plastrowanie)
- Widzieliście magiczne, kolorowe plastry u sportowców?
- Wiecie, że pomagają one nie tylko sportowcom, ale są przeznaczone dla każdego człowieka?
- Wiecie, jak bardzo mogą one pomóc naszym dzieciom?
Dzisiaj będzie o jednej z moich ukochanych metod pracy, o kinesiotapingu w logopedii. Plastrowanie, tak szczególnie przeze mnie docenione, jest niezwykle skuteczną metodą wspomagającą pracę terapeutyczną. Na pewno niejednokrotnie widzieliście ludzi (pewnie głównie sportowców) z kolorowymi taśmami na ciele. Ta metoda jest dostępna dla medyków, fizjoterapeutów, ale również dla logopedów. Ja, moi pacjenci i rodzice pacjentów obserwujemy, że plastrowanie przynosi naprawdę rewelacyjne efekty. Jego główną zaletą jest ciągła stymulacja obszaru, na który został przyklejony plaster, nawet po opuszczeniu gabinetu logopedycznego! Co więcej, dobre zastosowanie plastrów i kreatywność terapeuty powodują, że kinesiotaping może być uniwersalną metodą, wykorzystywaną w terapii różnorodnych zaburzeń.
Co takiego robią plastry?
Poprawiają i stabilizują napięcie mięśniowe oraz wspomagają zmysł czucia (prioprocepcja). Dzięki temu mięśnie i ścięgna w obrębie twarzy łatwiej poddają się pracy terapeutycznej i szybciej regenerują.
10 przykładów, w których warto zastosować kinesiotaping w logopedii (plastrowanie)
- obniżone napięcie mięśniowe, a co za tym idzie osłabiona praca mięśni artykulacyjnych/ osłabiona praca mięśni artykulacyjnych (np. u pacjentów z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, z zespołami genetycznymi, z dyslalią wieloraką, po podcięciu wędzidełka podjęzykowego itd.)
- nadmierne ślinienie (np. u pacjentów po udarach, wypadkach komunikacyjnych, z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, z zespołami genetycznymi, z zaburzeniami uczucia w okolicy orofacjalnej, z obnizonym napięciem mięśniowym itd.),
- obrzęki i zaburzenia przepływu limfy (po wypadkach komunikacyjnych, urazach itp.),
- niespionizowany język,
- seplenienie międzyzębowe i boczne,
- bruksizm (zgrzytanie zębami),
- spastyka i zaburzenia w pracy stawu skroniowo-żuchwowego, brak stabilizacji żuchwy (np. u pacjentów z SLA, po udarach, po wypadkach komunikacyjnych, z MPD)
- zaburzenia funkcji prymarnych: oddychania, połykania, żucia itp. (np. u pacjentów po udarach, porażeniach nerwów czaszkowych, po wypadkach komunikacyjnych, z zespołami genetycznymi, z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym…),
- porażenia nerwu twarzowego,
- wspomaganie w znoszeniu bólu.
! Aby plastrować, należy ukończyć szkolenie! Istotna jest również jakość taśm, które zastosujemy (ich elastyczność, jakość kleju i, wbrew pozorom, kolor).
- Jeśli jesteś terapeutą i interesuje Cię udział w szkoleniu kliknij ten link http://poradniaalter.pl/elastyczny-terapeutyczny-taping-logopediineurologopedii-podejscie-esther-de-ru/
- Czytaj także:
- Autor: Sandra Daniluk-Nowak
- Neurologopeda specjalizujący się w karmieniu terapeutycznym i usprawnianiu aparatu artykulacyjnego u osób z dysfunkcjami OUN, prowadząca warsztaty dla rodziców i terapeutów, nauczyciel polonista, terapeuta ręki, koordynator ds. szkoleń w Alter
- Skontaktuj się z nami!
Kinesiotaping – plastry, które leczą | Sprzęt Medyczny NOVAMA.PL
Narodziny plastrowania czyli kinesiotapingu zwanego, również tejpowaniem i kinezjotapingiem. Jak zwykły plaster może redukować ból i jaka jest zasada działania KINO? Czy kinezjotaping jest tylko dla sportowców? Kiedy i komu może pomóc? Zalety kinesiotapingu. Czy kinezjotaping ma wady i może zaszkodzić?
Kinesiotaping – plastry, które leczą
Kinesiotaping, kinezjotaping a inaczej plastrowanie dynamiczne, nazywane również tejpowaniem, to obecnie jedna z najpowszechniej praktykowanych naturalnych metod rehabilitacji. Metoda powstała w latach 70-tych. Jej twórcą jest japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase. Nazwa kinezjotaping pochodzi od słów: kinezjo – dziedzina nauki zajmująca się ruchem i taping – od angielskiego taping, plastrowanie /oklejanie. Jeszcze w poprzednim stuleciu nikt nie wierzył, iż przyklejenie do ciała kawałka plastra może leczyć. O kinezjotapingu świat szeroko usłyszał w 2008. Kiedy na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie główni bohaterowie aren sportowych wystąpili w dziwacznie oklejonych partiach ciała.
Początkowo metoda uważana była za kolejny modowy trend, który miał wyciągnąć od ludzi pieniądze. Obecnie nawet najwięksi sceptycy, którzy nie dawali wiary, iż ta metoda może pomagać stosują magiczne plastry.
Jak zwykły plaster KINO może redukować ból?
Taśma KINO nie jest wcale zwykłym plastrem, struktura taśmy/plastra łudząco przypomina ludzką skórę. W odróżnieniu od klasycznego plastra, taśma jest elastyczna, może się rozciągać o 130-140 % a jej grubość odpowiada grubości naszej skóry. Taśma jest wodoodporna, nie odklei się podczas kąpieli.
KINO dobrej jakości nie powinna wywoływać odczynów alergicznych, odparzeń lub otarć. Taśmy są wykonane w dużym stopniu z bawełny, ciało może oddychać, pot odparowuje na zewnątrz. Dzięki tym właściwościom KINO możemy utrzymać pełną aktywność.
Nie odczuwamy obcego ciała na ciele, przyklejona do skóry taśma nie krępuję i nie ogranicza naszych ruchów.
Jak działa kinesiotaping ( kinezjotaping, plastrowanie dynamiczne, tejping)?
Naklejona na skórę taśma napina i lekko unosi warstwę naskórka, skóry właściwej. To wywołuje efekt przestrzeni pomiędzy: warstwą naskórka, nerwów, mięśni, naczyń krwionośny i limfatycznych, powięzi oraz ścięgien. Dzięki temu dochodzi do uregulowania napięcia mięśniowego.
Powstała ,,przestrzeń'' dodatnio wpływa na pracę układu krwionośnego oraz limfatycznego. Zwiększa się przepływ krwi, utlenienie. Sprawnie funkcjonujący układ limfatyczny usuwa zastoiny oraz redukuje stany zapalne. Dzięki tym procesom, w obrębie patologicznej zmiany, dochodzi do poprawy mikrokrążenia.
Dodatkowo taśma oddziałuje również na naturalne receptory czucia bólu oraz czucia głębokiego, tzw. zakończenia Ruffiniego.
Czy kinesiotaping jest tylko dla sportowców? Kiedy i komu może pomóc?
Jest to w pełni naturalna metoda rehabilitacji, która może być z powodzeniem wykorzystana u każdego. Zarówno u sportowców jaki i pracowników biurowych. Z dobroczynnego działania TAŚM KINO mogą korzystać wszyscy również dzieci i osoby starsze. Metoda jest szczególnie zalecana dla kobiet w ciąży.
Skutecznie pomaga na opuchliznę nóg, redukuje rozstępy, minimalizuje bóle kręgosłupa, a przy tym nie wymaga podawania żadnych środków farmaceutycznych. Metoda jest obecnie wykorzystywana w całym szeregu schorzeń, patologii narządów ruchu i nie tylko.
Zastosowanie kinesiotapingu
Działanie przeciwbólowe wykorzystywane w leczeniu bólu:
- pourazowego, po wypadku
- przeciążeniowego, wynikającego z kontuzji, naderwania i stanów zapalnych mięśni, powięzi czy stawów
- kręgosłupa, każdego odcinka
- będącego wynikiem choroby reumatycznej – Reumatoidalne zapalenie stawów RZS.
- pooperacyjnego, badania wykazują, iż pacjenci po kinesiotapingu, przyjmują mniejsze dawki leków przeciwbólowych, bądź zupełnie z nich rezygnują.
Redukcja napięcia mięśni, powięzi i stawów. Działanie wynika z odciążenia, rozluźnienia wymienionych struktur anatomicznych. Przyklejona taśma przejmuje/ wspomaga konkretną funkcję ( prostuje, zgina, lub rotuje).
Taśmy znoszą ograniczenia ruchowe, przykurcze mięśni, wspomagają pracę kończyn, korygują postawę ciała, ograniczają garbienie.
Ograniczanie ryzyka kontuzji. Taśmy wspomagają pracę mięśni, stabilizują stawy. Podnoszą siłę oraz zakres skurczu mięśni. Zalecane m.in. w trakcie rehabilitacji po długotrwałym unieruchomieniu. Dodatkowo korygują patologiczne ustawienia stawów. Wspomagają wzrost sprawności oraz stopień wydolności.
Redukują występowania skurczy. Dzięki usprawnieniu przepływu krwi, wzrasta dotlenienie mięśnia.Wspomaganie przepływu i odprowadzenia limfy. Redukują obrzęki limfatyczne, opuchliznę kończyny. Zastosowanie taśm, przynosi podobne efekty jak drenaż limfatyczny. Przyspieszają proces walki ze stanem zapalnym.
Medycyna estetyczna. Taśmy pomagają w walce z bliznami, rozstępami a nawet ze zmarszczkami na twarzy.
Zalety tejpowania w kinesiotapingu – ta metoda naturalnej rehabilitacji, jest niezwykle skuteczna. Obrazują to wyniki licznych badań klinicznych, przeprowadzonych na przekroju ostatnich lat.
Plastrowanie ma również szereg innych zalet:
- jest uniwersalne, z dobroczynnego działania taśm, można korzystać bez ograniczeń wiekowych,
- to metoda naturalna, oparta na mechanizmach samoleczenia,
- nie wymaga podawania do organizmu, żadnej chemii, dzięki czemu chronimy żołądek i wątrobę, nie narażamy się na wystąpienie alergii i interakcji polekowej,
- jest ekonomiczne, redukuje koszty drogich zabiegów rehabilitacyjnych,
- nie powoduje żadnych ograniczeń ruchowych, już po ok. 10 min zapominamy o taśmie, nie czujemy jej na ciele
- szybkie efekty leczenia,
- dobroczynny wpływ na organizm przez całą dobę, również w trakcie snu,
- praktykowanie tej metody nie wyklucza innych rodzajów rehabilitacji.
Czy kinesiotaping ma wady?
W przypadku tej metody naprawdę ciężko wskazać konkretne minusy jej zastosowania. Nie występują tu alergie czy interakcje polekowe. Nie można mówić o żadnym przedawkowaniu czy innych ograniczeniach.
Można rozważyć brak efektu terapeutycznego,który w większości przypadków wynika ze złej techniki oklejenia.
Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, co to jest? Wskazania, opinie, cena
Kinesiotaping często określany jako taping, to metoda plastrowania polegająca na naklejania specjalnej taśmy (o właściwościach elastycznych) na powierzchnię ciała. Kinesiotaping został opracowany przez dr Kenzo Kase, japońskiego chiropraktyka w latach 70 ubiegłego stulecia. Dr Kenzo Kase stworzył specjalną elastyczną taśmę – plaster dynamiczny stosowany w tej metodzie. Zasady stosowania kinesiotapingu oparte są na kinezjologii, czyli nauce zajmującej się ruchem ciała człowieka. Taping bywa określany wyrażeniem „plastry dla sportowców”. Zapewne wynika to z faktu, że jest bardzo często stosowany w medycynie sportowej. Nawet w trakcie minionej olimpiady można było oglądać zawodników stosujących plastry dynamiczne. Warto jednak podkreślić, że plastrowanie dynamiczne stosuje się w wielu schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego i nie tylko dla sportowców.
Kinesiotaping – co to jest?
Kinesiotaping to metoda oklejania specjalnymi plastrami, których parametry, jak grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość o 130-140%, są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plaster dynamiczny nie jest nasączony żadnym lekiem.
Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra. Przyklejone we właściwy sposób plastry dynamiczne tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią.
Usprawnia to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Skóra jest bardzo delikatnie naciągana. Najczęściej stosowane naciągnięcie taśmy, która drażni zakończenia nerwowe w skórze to 10-25%.
Poprawa mikrokrażenia i przepływ limfy wspomaga wchłanianie krwiaków, obrzęków oraz zmniejsza stany zapalne. Działanie przeciwbólowe wynika z oddziaływania na receptory położone w skórze.
Odpowiednio zastosowany, specjalny rodzaj plastra, w czasie kiedy jest nalepiony (7-10 dni), może pełnić rolę stałego drenażu limfatycznego lub być uzupełnieniem dla drenażu manualnego. Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, koryguje ustawienie oraz pracę stawów, zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów.
Plastry do Kinesiotapingu
Plaster dynamiczny stosowany w kinesiotapingu jest wykonany z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem lycry oraz doskonale działającym klejem medycznym ułożonym faliście. Jego grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość w zakresie 130-140% są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry.
Jest elastyczny, wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza i hipoalergiczny. Nie jest nasycony jakimkolwiek lekiem. Elastyczność plastrów odróżnia je od rzadziej obecnie stosowanych taśm sztywnych. Stosuje się plastry o różnej szerokości: od 2,5 do 10cm.
Czasami stosuje się też dodatkowo gąbki podkładowe oraz pianki, na przykład do wypełnienia zagłębień w skórze.
Kinesiotaping – wskazania
Zastosowanie metody plastrowania dynamicznego jest szerokie. Wskazania to:
- Dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego, jak bóle kręgosłupa, bóle kolan, dolegliwości bólowe barku, zapalenia pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka), bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty), ostroga piętowa
- Stany po urazach: leczenie skręceń i zwichnięć stawów, obrzęki, niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł np. dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa czy paluch koślawy.
- Przyspieszenie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych lub ścięgna Achillesa)
- Leczenie blizn i krwiaków
- Wskazania do drenażu limfatycznego (kinesiotaping limfatyczny), czyli w zaburzeniach krążenia chłonki: obrzęki występujące z powodu choroby, po urazach lub w okresie ciąży
- Korekcja wad postawy, na przykład skoliozy
- Podniesienie sprawności i wydolności a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu wyczynowego i amatorskiego
- Leczenie niektórych dysfunkcji spowodowanych pracą receptorów skóry i powięzi: zaburzenia równowagi, niektóre zaburzenia oddechowe
Kinesiotaping – przeciwwskazania
Ponieważ jest to metoda bezpieczna nie ma wielu przeciwwskazań do jej stosowania. Są to:
- łuszczyca i inne zaawansowane choroby skóry
- nie zagojone lub trudno gojące się rany
- stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych, których nie można wykonywać przez powierzchnię plastra
- uczulenie na klej stosowany w plastrach
Kinesiotaping – zabiegi
Przy każdej metodzie leczniczej, jaką jest też kinesiotaping, pojawia się pytanie – kto może ją stosować? Czyli można to skrócić żartobliwie do pytania – kinesiotaping, jak nakleić? Stosowanie tej metody jest bezpieczne i doskonale tolerowane przez pacjentów. Jednak naklejanie plastrów to tylko pozornie prosta czynność.
Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tapingu należy przeprowadzić dokładny wywiad oraz badanie siły mięśniowej, pomiar zakresu ruchomości stawów, testy przesiewowe połączone z oceną reakcji na przesuwanie powięzi w różnych kierunkach i czasami badanie neurologiczne. Takie postepowanie jest kluczowe dla powodzenia terapii plastrami dynamicznymi.
Warto podkreślić, że tylko przeszkolony terapeuta jest w stanie prawidłowo przeprowadzić badanie i następnie nakleić plastry dynamiczne. Musi też dobrać szerokość plastra oraz sposób jego stosowania. Na uszkodzone mięśnie stosuje się taśmę nierozciągniętą, ale przed zaaplikowaniem taśmy rozciąga się skórę poprzez rozciągnięcie mięśni i stawów.
Przy uszkodzeniu stawów i więzadeł taśma powinna być na odmianę rozciągnięta, gdyż to zabezpiecza właściwą korekcję. Jeżeli plastruje się osłabione mięśnie opasuje się je podążając od przyczepu początkowego do końcowego. Plaster pozostaje na skórze kilka dni. Czyli można powiedzieć, że dłoń terapeuty działa przez ten cały okres.
Ważna jest zatem wiedza, co to jest kinesiotaping oraz umiejętności praktyczne.
Kinesiotaping łączy się z innymi metodami leczenia, najczęściej z rehabilitacja ruchową np. terapią manualną, terapią tkanek miękkich. Standardowo stosuje się minimum 3-5 aplikacji taśmy z rzędu, przy czym plaster noszony jest w granicach 3-5 dni, czasem dłużej.
Kinesiotaping – jak się przygotować do zabiegu?
Pacjent nie musi przygotowywać się w specjalny sposób do zastosowania plastrowania dynamicznego. Ważne jest, aby posiadał wykonane badania, także obrazowe, co pomoże dobrać rodzaj plastrowania.Zastosowanie plastrów wymaga czasami zgolenia owłosienia, jeżeli jest ono bardzo nasilone.
Kinesiotaping – Czy pomaga? Jakie są opinie?
Na początku należy podkreślić, że jest to bardzo bezpieczna i szeroko stosowana metoda lecznicza. O bezpieczeństwie świadczy fakt, że stosuje się kinesiotaping w pediatrii, u osób w wieku podeszłym i kobiet w ciąży. Nie stosuje się w kinesiotapingu leków, ale aktywuje procesy samoleczenia organizmu.
Jest alternatywą w przypadku przeciwwskazań do jakichkolwiek innych form rehabilitacji. Taping jest bardzo dobrze akceptowany przez pacjentów. Co więcej, działa przez 24 godziny na dobę, a nie tylko podczas sesji terapeutycznej. Efekt poprawy pojawia się bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się także po usunięciu plastrów dynamicznych.
Taping nie wyklucza stosowania innych form terapii, a wręcz jest stosowany jako uzupełnienie różnych metod. Bezpieczeństwo i skuteczność potwierdzają również liczne publikacje naukowe, także polskich autorów. Organizuje się wiele szkoleń i kursów, na których terapeuci poznają kinesiotaping: Warszawa, Wrocław, Kraków, czasami prowadzone nawet przez dr Kenzo Kase.
Popularność szkoleń świadczy o dużym zapotrzebowaniu na tą metodę leczenia i jej szerokie zastosowanie.
Kinesiotaping w sporcie
Kinesiotaping stosowany jest w medycynie sportowej od dawna. Zastosowanie odpowiednich plastrów ma rolę wspomagającą – umożliwia podniesienie sprawności i wydolności a także zmniejszenie ryzyka kontuzji. Ma to znaczenie nie tylko podczas uprawiania sportu wyczynowego, ale także amatorskiego.
Przed opracowaniem plastrów do kinesiotapingu stosowano w sporcie taping taśmami sztywnymi: Jego działanie jest nieco inne, gdyż jest to metoda mechaniczna, która powoduje funkcjonalne unieruchomienie i ochronę mięśni. Niestety może również doprowadzać do ograniczenia krążenia.
Stąd obecnie częściej stosuje się plastry elastyczne, ale nadal niektóre stawy plastruje się u sportowców zawodowych za pomocą taśm sztywnych, nieelastycznych.
Poza zastosowaniem zabezpieczającym przed powstaniem kontuzji w trakcie treningów, kinesiotaping w sporcie ma także zastosowanie jako metoda lecznicza i jest bardzo chętnie stosowany ze względu na skuteczność i doskonalą tolerancję.
Jeżeli uprawia się sport i rozpoczyna przygotowania do jakiegoś wydarzenia, jak maraton, zawody, wyjazd na narty, może warto zastanowić się nad tym, że kinesiotaping może nas wspomóc w treningach i ochronić przed powstaniem kontuzji.
Kinesiotaping
Poobklejani sportowcy w telewizji czy w lokalnych klubach fitness to nic zaskakującego.
Kolorowe plastry na nogach, barkach i plecach od pewnego czasu wspomagają amatorskich i profesjonalnych miłośników aktywności fizycznej w trakcie swoich treningów.
Czy metoda dynamicznego plastrowania (kinesiotaping) przynosi prawdziwe efekty, a jej użycie jest naprawdę pomocne dla terapeutów i pacjentów?
Fundamenty metody kinesiotapingu mają swoje podłoże w latach 80′. Wtedy to dwójka uczonych – Jenny McConnel i Kenzo Kase – spopularyzowała autorską teorię na temat nowatorskiej techniki pracy z pacjentem.
Jej założenie opierało się na precyzyjnym i umiejętnym oklejeniu całego ciała chorego lub jego konkretnej części specjalnymi taśmami.
Wprowadzenie elastycznych i sztywnych plastrów jako elementu wspomagającego pracę stawów lub mięśni okazało się bardzo skutecznym narzędziem do przyśpieszenia procesu rekonwalescencji.
Choć metoda na samym początku znalazła zastosowanie tylko w rehabilitacji ortopedycznej i sportowej, postęp nauki i wieloletnie badania udowodniły, że dynamiczne plastrowanie może być wykorzystane w szeregu innych problemów z różnych dziedzin medycyny i w celu uzyskania całkowicie odmiennych efektów.
Metoda kinesiotapingu opiera się jednoczesnym zaangażowaniu powierzchni skóry oraz receptorów układu nerwowego. Rozmieszczone na skórze receptory na skutek kontaktu z plastrem wysyłają odpowiedni impuls do ośrodka nerwowego. Następstwem tego może być stymulacja odpowiednich procesów naprawczych.
W zależności od lokalizacji problemu oraz jego charakteru, wprowadzenie taśm może wywołać określone efekty terapeutyczne. Nie zapominajmy o roli samego sposobu aplikacji taśmy.
Kierunek klejenia, siła naciągu taśmy, czy wycięty kształt plastra także mają istotne znaczenie przy doborze techniki aplikacji wobec danego schorzenia.
Inną sprawą, która może wydawać się błaha, lecz stanowi dużą część zapytań od pacjentów, jest kolor taśmy.
Często słyszymy, że polecono im czarną barwę „z uwagi na większą wytrzymałość”, podczas gdy „niebieski kolor nadaje się do terapii lodem”. Nic z tych rzeczy! Większość taśm ma identyczne właściwości bez względu na kolor.
Różnice mogą występować jedynie w ich wymiarach (tj. długość i szerokość plastra). Pożądany efekt oraz działanie każdej barwy będzie jednak identyczne.
Aplikacja taśm prowadzi do stymulacji czucia powierzchownego skóry, co jest podyktowane naklejeniem tape’a i jego kontaktem z receptorami mechanicznymi.
To z kolei wywołuje w organizmie odpowiednią reakcję kompensacyjną, która z założenia ma doprowadzić organizm do przywrócenia prawidłowego stanu. Rezultaty są uzależnione od struktury, która ostatecznie zostaje obklejona.
Choć w głównej mierze kinesiotaping jest polecany przy problemach mięśniowych, metoda ta może być wykorzystywana w przypadkach uszkodzeń o całkowicie innym podłożu.
Właściwości uzyskane dzięki kinesiotapingowi są uzależnione od rodzaju aplikacji oraz miejsca zabiegowego. To właśnie te elementy determinują efekty, jakie można osiągnąć po wprowadzeniu plastrów do terapii. Oczywiście, kinesiotaping nie stanowi kluczowego punktu terapii. Niemniej jednak jest on ważnym, wspomagającym leczenie elementem. Pomocny jest on między innymi w:
- ograniczenie i zmniejszenie bólu
- zwiększenie zakresu ruchu
- zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego
- stymulację czucia powierzchownego
- poprawę przepływu krwi, co powoduje zmniejszenie rozmiaru obrzęku
- korekcję nieprawidłowego ustawienie elementów tworzących staw
- usprawnienie pracy układu mięśniowo-powięziowego
- polepszenie odżywiania skóry dzięki oddziaływaniu na mikrokrążenie
- wzrost stabilności kontuzjowanego stawu
Kinesiotaping stanowi jeden z głównych punktów terapii w przypadku problemów urazowych i ortopedycznych.
Stłuczenia, naderwania czy zwichnięcia bardzo często zostają zaopatrzone poprzez odpowiednią aplikację taśmami, co pozwoli na znaczną minimalizację dolegliwości bólowych i prawidłowe funkcjonowanie naszego narządu ruchu.
Jednak nie tylko problemy mechaniczne mogą być wspomagane przez kinesiotaping. Oto kilka przykładowych jednostek chorobowych, których leczenie może przebiegać przy jednoczesnym zastosowaniu dynamicznego plastrowania:
- porażenia i niedowłady nerwowe (np. nerwu twarzowego)
- obrzęki limfatyczne i inne zmiany, które są wskazaniami do postępowania z zakresu drenażu limfatycznego,
- blizny i krwiaki, które mogą ograniczyć ruchomość i jej zakresy
- zaburzenia czucia głębokiego, jako następstwo po niektórych zabiegach chirurgicznych
Kinesiotaping to jednak metoda terapeutyczna, a nie tylko kawałek samoprzylepnej i wytrzymałej taśmy.
Decydując się na skorzystanie z niej i wprowadzenie do naszej codziennej terapii, musimy mieć świadomość, że nie każdy problem uda się rozwiązać przy jej pomocy. Mało tego.
Istnieją schorzenia, które nie dają możliwości wykorzystania dobroczynnych właściwości kinesiotapingu. Metoda dynamicznego plastrowania jest niewskazana w takich przypadkach jak np.
- cukrzyca
- choroba wieńcowa
- zmiany alergiczne na skórze
- zakrzepica żylna
- otwarte rany i widoczne zmiany na skórze o charakterze podrażnień
- schorzenia nerek
- nowotwory
Jeśli powyższy problem dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 90 bądź wyślij e-maila na adres [email protected]
Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę.
Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!
Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne – jak działa?
Łatwy w zastosowaniu i skuteczny sposób na złagodzenie bólu? Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) może Ci pomóc! Jest to sprawdzony i nieskomplikowany sposób nie tylko na radzenie sobie z bólem, ale również na zapobieganie kontuzjom. O jego niezawodności świadczy fakt, że jest chętnie używany przez znanych sportowców. A zatem – zanotuj te nazwy i zapytaj o nie w gabinecie specjalisty: kinesiotaping/plastrowanie dynamiczne.
Kineziotaping polega na oklejaniu bolących miejsc specjalnie do tego celu przeznaczonymi kolorowymi plastrami. Plastrowanie dynamiczne ma bardzo szerokie zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedii, neurologii, a nawet w kosmetyce.
Metoda jest prosta: na bolące miejsca nakleja się wodoodporne i przewiewne plastry o grubości i rozciągliwości podobnej do skóry. Zwykle zaleca się noszenie ich przez kilka tygodni, chyba że odlepią się wcześniej. Kinesiotaping to metoda terapeutyczna zaproponowana przez Japończyka dr.
Kenzo Kase, która największy rozgłos zyskała pod koniec XX w.
Kinesiotaping – w jakim celu się go stosuje?
Plastrowanie dynamiczne świetnie wpływa na:
– łagodzenie bólu (m.in. bólu barków, kręgosłupa i nadgarstków, ostrogi piętowej i tzw. łokcia tenisisty),
– zapobieganie kontuzjom,
– poprawienie krążenia krwi,
– zapobieganie skurczom mięśni (m.in. skurczom łydek).
Jak działa kinesiotapig?
Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zaznaczyć, że plastry stosowane w kinesiotapingu nie zawierają substancji chemicznych i leczniczych, działają jedynie mechanicznie. Tworzone są z bawełny i lykry, przy ich nalepianiu stosuje się specjalny, medyczny klej.
- Kinesiotaping:
- – lekko unosi skórę – zwiększa się w ten sposób przestrzeń między mięśniem a skórą (to właśnie jest istotą kinesiotapingu);
- – redukuje napięcie na receptory skórne (ma to wpływ na odczuwanie bólu).
W jakich przypadkach stosuje się plastrowanie dynamiczne?
Plastrowanie dynamiczne stosuje się przede wszystkim w sytuacjach związanych z odczuwaniem bólu. Praktyka dowodzi, że może ono w znacznym stopniu ograniczać, a nawet wykluczać zażywanie leków przeciwbólowych. Kinesiotaping wspaniale łagodzi:
- 1. bóle pourazowe (skręcenia, zwichnięcia, obrzęki, brak stabilności stawów, uszkodzenia wiązadeł); wspomaga również gojenie się ran, blizn i krwiaków;
- 2. bóle po wypadku;
- 3. ból po kontuzji;
- 4. bóle i dolegliwości związane z kręgosłupem – w tym przypadku ma wpływ nie tylko na łagodzenie bólu, ale również na ograniczenia ruchowe, blokady i związane z tym bóle kończyn i głowy;
- 5. bóle reumatyczne;
- 6. ból pooperacyjny;
- 7. bóle mięśniowe – plastrowanie dynamiczne jest nieocenione zwłaszcza w przypadku sportowców;
- 8. nadmierne napięcie i nadwyrężenie mięśni – kinesiotaping odciąża je, ułatwia wykonywanie ruchu i zwiększa jego zakres, optymalizuje napięcie i wspomaga mięśnie;
9. skurcze mięśni – dotyczy to nie tylko sportowców, ale również osób, które odczuwają tego typu dolegliwości na co dzień (np. skurcze łydek).
Kinesiotaping – nieoceniony w sporcie
Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) ma także szerokie zastosowanie w sporcie.
A zatem – jeśli jesteś sportowcem lub osobą aktywną fizycznie, warto abyś wiedział, że zabieg ten nie tylko łagodzi bóle i skurcze mięśniowe, ale zapobiega również kontuzjom.
W jaki sposób? Przede wszystkim plastrowanie dynamiczne stabilizuje stawy. Ponadto pomaga w przemieszczaniu się mięśni w odniesieniu do powięzi stawowej. Ma to nieocenione znaczenie zwłaszcza dla osób, które intensywnie trenują.
Problemy z krążeniem i puchnięcie nóg?
Masz problemy z krążeniem lub z puchnięciem nóg? I w tym przypadku kinesiotaping przyjdzie Ci z pomocą. W jaki sposób zadziałają plastry? W podobny jak masaż limfatyczny – wpłyną na cyrkulację limfy i poprawią krążenie krwi.
O plastrowaniu dynamicznym powinny pomyśleć także kobiety w ciąży, których stan szczególnie naraża je na bóle i opuchnięcie nóg.
Plastry są dla nich całkowicie bezpieczne i pomagają pozbyć się przykrych dolegliwości (także tych związanych z bólami pleców).
Zmarszczki i rozstępy? Plastrowanie dynamiczne to świetna rada
Jeśli już o ciąży mowa – warto nadmienić, że kinesiotaping zapobiega również powstawaniu rozstępów i wspiera partie skóry narażone na ich powstawanie.
Co więcej – stosowany jest również w kosmetyce, gdyż zapobiega powstawaniu zmarszczek, zmianom skórnym oraz cieniom pod oczami. W tym przypadku dobrze jest naklejać plastry na noc przed pójściem do łóżka.
Ważne jest ich regularne stosowanie.
Czy kinesiotaping jest dla wszystkich?
Generalnie – jest to zabieg bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych, istnieją jednak nieliczne sytuacje, w których nie powinien być stosowany.
O jakich przypadkach mówimy? Przede wszystkim o alergikach i osobach, u których klej stosowany w plastrowaniu dynamicznym może wywołać alergię. Kolejnym przeciwwskazaniem jest łuszczyca i choroby skóry oraz trudno gojące się rany.
Kinesiotaping nie może być też stosowany w przypadku osób, które poddawane są zabiegom fizykoterapeutycznym, a powierzchnia plastra mogłaby je uniemożliwić.
Na pewno ważną zaletą kinesiotapingu jest też jego przystępna cena. Poszukaj tego zabiegu w ofercie Instytutu Spa & Wellness w Hotelu Magellan***.
Zachęcamy także do przeczytania: Masaże dobre na wszystko? Lecznicze właściwości masaży w SPA”.