Kolka wątrobowa (inaczej kolka żółciowa) charakteryzuje się silnym bólem po prawej stronie – pod żebrem. Atak kolki wątrobowej może wystąpić po tłustym posiłku. Na ból spowodowany kolką wątrobową pomóc mogą leki rozkurczowe, ale zwykle po ataku kolki konieczna jest konsultacja lekarska. Jak objawia się kolka wątrobowa? Jak sobie pomoc?
Kolka wątrobowa to charakterystyczny ból po prawej stronie, pod żebrem, zwłaszcza po obfitym, tłustym lub zbyt ostro doprawionym posiłku, oraz „powiększenie” brzucha i miejscowa wrażliwość na ucisk to nie objawy źle pracującej czy też chorej wątroby, lecz bunt pęcherzyka żółciowego, który ściśle współpracuje z wątrobą.
Czytaj też: Refluks – objawy. Czym jest choroba refluksowa?
Kolka wątrobowa – objawy
Objawy kolki wątrobowej to m.in. silny ból brzucha po prawej stronie; ból w prawym podżebrzu; nudności; wymioty (z domieszką żółci); silne wzdęcie; uczucie nabrzmienia brzucha; promieniowanie bólu do prawej łopatki; promieniowanie bólu do pleców.
Czytaj też: Czego nie wiesz o… preparatach na trawienie
Kolka wątrobowa a pęcherzyk żółciowy
Pęcherzyk żółciowy to ok. 10-centymetrowy narząd – służy do zagęszczania żółci, którą produkuje wątroba, i magazynowania jej tak długo, aż zostanie przesłana do dwunastnicy, gdzie potrzebna jest do emulgacji tłuszczu.
Kolka żółciowa, bo o buncie pęcherzyka takiego rodzaju mówimy,pojawia się w wyniku zastoju żółci, najczęściej w 2-4 godziny po spożyciu ciężkostrawnej potrawy, bądź po wpływem dużego stresu. Bólowi towarzyszy silne uczucie wzdęcia.
Mogą też pojawić się wymioty z domieszką żółci.
Czytaj też:
Kolka wątrobowa – leczenie
Ból spowodowany kolką żółciową można pokonać stosując leki rozkurczowe i przeciwbólowe, ale jeśli kolka wątrobowa nie ustępuje, niezbędna jest wizyta u lekarza. Kolka wątrobowa jest bowiem najbardziej charakterystycznym objawem kamicy żółciowej. Niestety, w takiej sytuacji często konieczne jest usunięcie pęcherzyka (cholecystektomia).
Czytaj też: Dyspepsja – co to jest? Jakie są objawy niestrawności?
Kolka wątrobowa – zapobieganie
Pęcherzyk lubi dietę lekkostrawną: warzywa, owoce, chude mięso, dobre tłuszcze. Dla dobra tego narządu należy też ograniczyć spożywanie tłuszczu, potraw o wyraźnym smaku, napojów gazowanych i mocnej kawy.
Czytaj też: Ból głowy – rodzaje: ból napięciowy, ból klasterowy, ból migrenowy
Autor: Jacek Krajl / Joanna Grzegorzewska / Magazyn Aptekarski
Dowiedz się więcej Sprawdź Jesteś w obszarze ryzyka? Wejdź i sprawdź
Kolka wątrobowa – objawy. Dieta przy kolce wątrobowej
Pojawienie się kolki wątrobowej (kolki żółciowej), powoduje nagły, bardzo silny ból zlokalizowany pod żebrami, który może nie ustępować nawet przez kilka godzin. Przyczyną jego wystąpienia jest zaburzona praca pęcherzyka żółciowego. Jakie objawy mogą wskazywać na atak kolki wątrobowej i co zmienić w diecie, aby jej uniknąć?
Ból brzucha będący zwiastunem kolki wątrobowej pojawia się w prawym podżebrzu lub prawym górnym kwadracie brzucha, z tendencją do promieniowania do pleców. Ból ma nagły początek, trwa od pół godziny do kilku godzin.
Określany jako ból trzewny, spowodowany jest wzrostem ciśnienia w pęcherzyku żółciowym i/ lub drogach żółciowych, czego przyczyną jest zablokowanie przewodu pęcherzykowego lub przewodu żółciowego.
Dodatkowo występującymi objawami są często: wymioty, wzdęcia i zgaga, poty, gorączka [1].
Kolka żółciowa sama w sobie może być objawem choroby – kamicy żółciowej (kamica w 95% jest przyczyną wystąpienia kolki). W przebiegu kamicy żółciowej, w pęcherzyku żółciowym gromadzą się złogi (kamienie żółciowe), które mogą wędrować do dróg żółciowych, zamykając ich światło.
Kamienie żółciowe składają się z cholesterolu lub bilirubiny; pozostając w pęcherzyku żółciowym nie muszą wywoływać żadnych objawów (jest to tzw. kamica bezobjawowa), mogą też przemieścić się do przewodu żółciowego wspólnego, gdzie utkwiwszy, spowodują nagły ból.
Ból ten powstaje zwykle po posiłkach, gdyż pęcherzyk żółciowy kurczy się, aby uwolnić żółć do dwunastnicy i wspomóc trawienie zemulgowanych tłuszczów [2].
Kolka wątrobowa, jak i kamica żółciowa mogą być spowodowane nieprawidłową dietą. Indukcję objawów może wywołać spożycie zbyt dużego posiłku, zwłaszcza o wysokiej zawartości tłuszczu, który powoduje skurcz pęcherzyka żółciowego.
Tworzeniu kamieni żółciowych może sprzyjać dieta zawierająca dużą ilość cukrów (cukier stołowy, słodycze, dżemy wysokosłodzone), tłuszczów zwierzęcych (smalec, słonina, boczek, masło, podroby) i produktów przetworzonych [3].
Leczenie dietetyczne może pomóc ustrzec się przed kolejnymi atakami kolki wątrobowej, ale też wpłynąć na redukcję objawów kamicy żółciowej. Zalecana jest dieta niskotłuszczowa i lekkostrawna.
Posiłki powinny być spożywane w małej ilości, 4–5 razy dziennie. Preferowanymi technikami przygotowywania dań jest: gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez tłuszczu, pieczenie w folii.
Należy bezwzględnie unikać smażenia.
Dieta powinna opierać się na:
- pieczywie pszennym, jasnym, sucharkach;
- chudych gatunkach mięs: drób, cielęcina, jagnięcina, królik, chude ryby (dorsz, mintaj, sandacz);
- owocach takich jak: banany, pieczone, gotowane jabłka, winogrona bez skórki i pestek, brzoskwinie, morele, cytrusy;
- gotowanych, rozdrobnionych warzywach (z wyjątkiem warzyw strączkowych i wzdymających): marchew, rzodkiew, buraki, seler, pomidory, sałata.
W diecie należy unikać:
- produktów o wysokiej zawartości błonnika: ciemne pieczywo, grube kasze, surowe warzywa i owoce;
- produktów wysokotłuszczowych: serów żółtych i topionych, tłustego mięsa wołowego, wieprzowego, pasztetów, parówek, majonezów;
- ostrych i pikantnych przypraw (musztarda, pieprz, papryka);
- mocnej kawy, napojów gazowanych, czekolady, kakao [4].
Kolka żółciowa charakteryzuje się nagłym, silnym, często promieniującym bólem, trwającym do kilku godzin. Mogą towarzyszyć jej: wzdęcia, gorączka lub wymioty. Jej przyczyną może być kamica żółciowa, spowodowana złogami zalegającymi w pęcherzyku żółciowym lub jego przewodach. Aby uniknąć ataku kolki żółciowej dieta powinna opierać się na produktach niskotłuszczowych oraz lekkostrawnych.
Literatura:
[1] Dzieniszewski Jan and Godziemba- Maliszewska Ewa, “Kolka żółciowa – banalny problem czy poważna choroba?,” Med. i pasje, 2009.
[2] N. Dayal and M. Meseeha, Biliary Colic. StatPearls Publishing, 2017.
[3] “Biliary Colic,” Harvard Heal. Publ., 2014.
[4] “Wskazówki dietetyczne przy kamicy żółciowej, przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego oraz zapaleniu dróg żółciowych,” Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie.
Kolka wątrobowa – objawy. Dieta przy kolce wątrobowej – 4.2/5. Oddano 12 głosy.
Kamica żółciowa – czym jest? Przyczyny, objawy, leczenie
Czas czytania: 4 min
Kolka nerkowa jest objawem występującym przy kamicy nerkowej. Ma postać trudnego do wytrzymania bólu, wymagającego zwykle specjalistycznej pomocy medycznej. Dieta przy kolce nerkowej powinna być bogata w…
Czas czytania: 4 min
Masz problemy ze stawami? Doskwiera ci łuszczyca lub schorzenia reumatyczne? W takim razie wypróbuj sól leczniczą. Kąpiele solankowe były znane już w starożytności, a dziś powracają do łask i są coraz…
Czas czytania: 7 min
Z kłopotami z układem trawiennym zmagają się setki tysięcy osób. Zwykle są one efektem przejedzenia się lub złych nawyków żywieniowych. Nierzadko świadczą o toczącej się w organizmie chorobie. Aby…
Czas czytania: 4 min
Obrzęk nóg to dolegliwość, która może wystąpić u większości osób, niezależnie od wieku. Najczęściej pojawia się u osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej, choć nie tylko. Przyczyną może być…
Czas czytania: 6 min
Znów czujesz nieznośne pieczenie w przełyku i ból w okolicy mostka? Zamiast sięgać po kolejną tabletkę zobojętniającą kwasy żołądkowe, która jedynie na chwilę uśmierzy dolegliwości, zastosuj metody, które…
Czas czytania: 5 min
Wątroba pełni w naszym organizmie jedną z najważniejszych funkcji. Przechodzi przez nią wszystko to, z czym mamy kontakt: od toksyn w powietrzu, przez leki, po jedzenie i używki. Trzeba więc o nią zadbać.
Gdy pojawia się kolka wątrobowa
Pojawiający się nagle silny i ciągły ból brzucha w prawym podżebrzu oraz towarzyszące mu często wymioty, nudności, wzdęcia lub zgaga to typowe objawy kolki wątrobowej. Na kolkę brzucha skarży się około 15% społeczeństwa, a problem ten dotyczy najczęściej kobiet po czterdziestce. Na bóle cierpi bowiem nawet 30% pań.
Mechanizm powstawania bólu w przypadku kolki brzucha został dotychczas dogłębnie poznany, wiadomo jednak, że najczęściej jest związany ze skurczem mięśni pęcherzyka żółciowego lub zwieracza Oddiego.
Kolkę wątrobową zazwyczaj powoduje wzrost ciśnienia w drogach żółciowych wywołany zaburzeniami odprowadzania żółci. Dzieje się tak często w przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego.
Przyczyną powstawania kolki brzusznej może być także niedokrwienie wynikające ze skurczu mięśni lub nadwrażliwość układu żółciowego i dwunastnicy.
Spożywanie nadmiernej ilości pokarmów zawierających tłuszcze zwierzęce prowadzi do podwyższenia poziomu cholesterolu w organizmie, który jest przyczyną zaburzeń pracy woreczka żółciowego.
Nieprawidłowe funkcjonowanie układu żółciowego prowadzi z kolei do występowania kolki wątrobowej.
Ból może pojawiać się bez wyraźnej przyczyny, jednak najczęściej bezpośrednim powodem wystąpienia ataku kolki brzucha jest spożycie alkoholu lub obfitego, tłustego posiłku. Zdarza się też, że przyczyną bólu są silne stany emocjonalne, np. zdenerwowanie lub irytacja.
Czym objawia się kolka wątrobowa?
Typowym symptomem kolki wątrobowej jest wspomniany już silny ból w okolicach prawego podżebrza, który z czasem może promieniować także do prawej łopatki oraz ramienia. Ból brzucha może trwać od kilku do kilkunastu nawet godzin, uniemożliwiając choremu normalne funkcjonowanie.
Nasilającej się kolce brzusznej mogą towarzyszyć także wymioty, nudności, wzdęcia albo zgaga, a w przypadku szczególnie silnego ataku mogą pojawić się również wymioty żółcią. Osoby cierpiące na kolkę brzucha często odczuwają silny niepokój i rozdrażnienie w czasie ataku.
Zdarza się, że dolegliwościom (jeśli są wywołane zaburzeniami w odpływie żółci) towarzyszy żółtaczka.
Jak radzić sobie z dolegliwościami?
W przypadku wystąpienia ataku kolki wątrobowej można (jeśli napadowi bólu nie towarzyszy gorączka) zastosować ciepły okład na brzuch. W tym celu należy przygotować ręcznik, a następnie zanurzyć go w gorącej wodzie i okładać bolące miejsce. Można również wykorzystać poduszkę elektryczną. Ogrzewanie bolącego brzucha działa rozkurczowo, dlatego łagodzi ból.
Ulgę może przynieść także czopek rozkurczowy lub preparaty przeciwbólowe oraz specjalnie wyselekcjonowane mieszanki ziół, o które można pytać w aptekach i sklepach zielarskich.
W czasie ataku (i w ciągu najbliższych dwóch dni po jego wystąpieniu) należy bezwzględnie zrezygnować ze spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw.
W przypadku silnego bólu można również podać lek uspokajający, który spowoduje uśmierzenie bólu.
Dolegliwości wynikające z zaburzeń pracy woreczka żółciowego niosą ze sobą niezwykle silny i uciążliwy ból, dlatego warto zapobiec występowaniu kolki wątrobowej poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety.
Przede wszystkim należy pamiętać o zredukowaniu tłuszczów zwierzęcych i alkoholu.
Osoby cierpiące z powodu nieprawidłowej pracy pęcherzyka żółciowego powinny również zrezygnować ze świeżych warzyw i owoców, ponieważ mogą działać drażniąco.
Warto natomiast spożywać kleiki, gotowane warzywa, banany i lekkostrawne produkty mączne, np. biszkopty. Prawidłowa dieta pomoże złagodzić objawy kolki brzusznej, a odpowiednio wczesne jej zastosowanie pozwoli także uniknąć przykrych dolegliwości. Jak zawsze w takich przypadkach najważniejsza jest profilaktyka!
Kiedy pojawia się kolka wątrobowa?
Kolka wątrobowa ma często związek z kamicą żółciową. Najczęściej diagnozuje się ją u osób otyłych i u kobiet po 40. roku życia. Ból towarzyszący kolce wątrobowej jest silny, zlokalizowany po prawej stronie pod żebrami.
Napad kolki wątrobowej wiąże się z przeciążeniem pęcherzyka żółciowego, popularnie nazywanego woreczkiem żółciowym. Jest to swoisty magazyn przechowujący żółć niezbędną do trawienia, zwłaszcza tłuszczów. Gdy spożywamy posiłek, woreczek się kurczy i wypycha żółć do dwunastnicy.
Ów wypływ może być czasem zaburzony poprzez zalegające w pęcherzyku złogi.
1. Przyczyny powstawania kolki wątrobowej
Kolka wątrobowa pojawia się częściej u osób, których dieta jest bogata w tłuszcze zwierzęce. Zwiększają one bowiem wydzielanie cholecystokininy, hormonu prowokującego skurcze woreczka żółciowego. Spożywanie ich w dużych ilościach powoduje nadwagę, co z kolei sprzyja krystalizowaniu się cholesterolu, który trafia do żółci. Stąd już prosta droga do powstania złogów.
To przypadłość osób, które spożywają zbyt wiele tłuszczów zwierzęcych (123RF)
2. Objawy kolki wątrobowej
Najbardziej charakterystycznym symptomem kolki nerkowej jest silny i ciągły ból, który pojawia się po prawej stronie pod żebrami i może promieniować do prawej łopatki i ramienia. Może on trwać od kilku do kilkunastu godzin, towarzyszyć mu mogą wymioty żółcią.Ból zmniejsza się, gdy złóg przejdzie przez drogi żółciowe.
3. Kolka wątrobowa: sposoby łagodzenia bólu
Jak w przypadku innych ataków bólowych związanych z kolkami, tak i w tym ulgę przyniesie przyłożenie ciepłego termoforu lub średnio rozgrzanej poduszki elektrycznej w okolice bolącego brzucha.
By złagodzić ból, można sięgnąć po tabletkę przeciwbólową oraz środek rozkurczowy.Pozytywne efekty może przynieść również odpowiednia dieta. Warto na czas ataku zrezygnować z posiłków stałych, ograniczyć soki owocowe i słodzone napoje.
Spożywać można kleiki, niewielkie ilości masła oraz gotowane warzywa.
By ograniczyć ryzyko powstawania kamieni żółciowych, warto spożywać produkty bogate w białko, tj. chude mleko, sery twarogowe, chude gatunki ryb i mięs (indyk, królik, cielęcina). Niewskazane jest spożywanie tłuszczów zwierzęcych i alkoholu.Pomóc mogą również środki wspomagające pracę wątroby.
Kolka wątrobowa – charakterystyka, przyczyny, objawy, jak leczyć
Kolka wątrobowa to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która niemal trzy razy częściej dotyka kobiet (zwłaszcza kobiet dojrzałych – po czterdziestym roku życia) niż mężczyzn. Czym dokładnie jest kolka wątrobowa? W jaki sposób objawia się to schorzenie? Jak leczyć kolkę wątrobową?
Co to jest kolka wątrobowa?
Mianem kolki wątrobowej (inna nazwa to kolka żółciowa) nazywamy dolegliwość, która objawia się silnym i długotrwałym bólem pod żebrami z prawej strony. Ból może utrzymywać się od pół godziny do nawet kilku godzin. W wielu wypadkach promieniuje on aż do pleców.
Schorzenie dotyczy przede wszystkim kobiet, które ukończyły czterdziesty rok życia, a dodatkowo cierpią na nadwagę lub otyłość. Chociaż kolka wątrobowa sama w sobie nie jest chorobą, niekiedy może być zwiastunem poważnych dolegliwości.
W przypadku tej dolegliwości konieczne jest podjęcie leczenia i zmiana diety, gdyż zignorowanie jej może prowadzić do powikłań.
Jakie są przyczyny kolki wątrobowej?
Atak kolki wątrobowej świadczy zazwyczaj o tym, że nasz pęcherzyk żółciowy jest przeciążony. Nieodpowiednia dieta sprawia, że z czasem w woreczku żółciowym zaczynają tworzyć się złogi, które utrudniają przepływ żółci, co w konsekwencji kończy się silnym bólem.
Dieta, która przyczynia się do zaburzeń pracy wątroby jest bogata w żywność wysokoprzetworzoną, a także duże ilości tłuszczu (szczególnie niebezpieczny jest tłuszcz pochodzenia zwierzęcego).
Należy zdawać sobie sprawę, że do zadań wątroby zalicza się między innymi wytwarzanie żółci, która jest potrzebna do trawienia tłuszczów. Co równie ważne – wątroba usuwa z organizmu toksyny.
Złe nawyki żywieniowe sprawiają, że narząd ten ma znacznie więcej pracy niż w przypadku, gdy człowiek odżywia się prawidłowo. Ból pojawia się zazwyczaj po spożyciu tłustego posiłku.
Inną przyczyną kolki wątrobowej może być kamica żółciowa.
Warto zdawać sobie sprawę, że w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia kolki wątrobowej znajdują się:
- chorzy na cukrzycę,
- osoby starsze,
- ludzie, u których stwierdzono podwyższony poziom cholesterolu,
- a także kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne (dotyczy to środków, które są metabolizowane w wątrobie).
W jaki sposób objawia się kolka wątrobowa?
Najbardziej charakterystycznym objawem kolki wątrobowej jest silny, przeszywający ból, który zlokalizowany jest z prawej strony ciała pod żebrami, ewentualnie w prawej górnej części brzucha. Ból pojawia się nagle i utrzymuje długo – w wielu wypadkach trwa on nawet do kilku godzin. Jest on często tak silny, że promieniuje do łopatki i do ramienia.
Inne objawy towarzyszące kolce wątrobowej to nudności i wymioty, zgaga, nadmierne pocenie się, wysoka temperatura ciała. W szczególnie ciężkich przypadkach obserwuje się wymioty żółcią.
Kolka wątrobowa w większości wypadków jest objawem kamicy żółciowej.
Choroba ta polega na gromadzeniu się złogów, a konkretnie kamieni żółciowych (składają się one z cholesterolu lub bilirubiny), które zamykają drogi żółciowe.
W momencie, kiedy kamień przemieści się przez drogi żółciowe i dotrze do dwunastnicy, dolegliwości bólowe najczęściej ustają (lub przynajmniej słabną).
Kolka wątrobowa – diagnoza
W przypadku wystąpienia objawów kolki wątrobowej należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zazwyczaj zleca on badania krwi, a także USG dróg żółciowych i wątroby. W przypadku, gdy badania te nie wykażą nieprawidłowości, jest niemal pewne, że kolka została wywołana nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi.
Jak wygląda leczenie kolki wątrobowej?
Kolka wątrobowa to przede wszystkim bardzo silny ból, dlatego w pierwszej kolejności stosuje się leczenie mające na celu jego uśmierzenie. W tym celu podaje się choremu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Sposobem na zmniejszenie dolegliwości bólowych jest również przykładanie termoforu lub ciepłych kompresów do brzucha.
Niekiedy dobre efekty można uzyskać stosując leki rozkurczowe, czy preparaty ziołowe.
Zdarza się, zwłaszcza w przypadku często występujących ataków kolki wątrobowej, że lekarz zaleca wycięcie woreczka żółciowego.
Współcześnie wykonuje się także zabieg nazywany endoskopową cholangiopankreatografią wsteczną (ECPW) z protezowaniem dróg żółciowych, ewentualnie poszerzeniem ich ujścia do dróg żółciowych. Dzięki niemu kamienie mogą przedostawać się z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy.
Jak powinna wyglądać dieta osób cierpiących na kolkę wątrobową?
W przypadku takiej dolegliwości jak kolka wątrobowa, bardzo pomocna może okazać się odpowiednia dieta. Do najważniejszych zaleceń żywieniowych należy rezygnacja z żywności wysokoprzetworzonej, a także unikanie spożywania nadmiernych ilości tłuszczu (zwłaszcza tłuszczu pochodzenia zwierzęcego), alkoholu i soli.
Bardzo ważnym składnikiem diety zapobiegającej kolce wątrobowej jest białko. Powinno ono pochodzić z odtłuszczonych serów twarogowych, chudego mleka, chudego mięsa i wędlin, a także ryb.
Należy zrezygnować ze smażenia na tłuszczu. Do najlepszych sposobów obróbki termicznej należą gotowanie na parze, pieczenie w folii, gotowanie w małej ilości wody.
Dieta powinna być tak skomponowana, żeby umożliwić nam utratę zbędnych kilogramów (kolka wątrobowa jest często problemem ludzi otyłych).
Zaleca się spożywanie nawet pięciu posiłków dziennie i unikanie zbyt długich przerw pomiędzy posiłkami – może to spowodować zastój żółci.
Kolka wątrobowa – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania
Kolka wątrobowa, określana też często jako żółciowa, może mieć przynajmniej kilka przyczyn. Najczęściej jednak pojawia się w konsekwencji wzrostu napięcia ścian pęcherzyka żółciowego.
Ten niewielki narząd ma za zadanie magazynować żółć niezbędną do przeprowadzania procesów trawiennych, jego funkcjonowanie bardzo często dalekie jest jednak od normy.
Gdy zmagazynowana w woreczku żółć zaczyna mieć problemy z przemieszczaniem się lub wówczas, gdy czynność ta przestaje być możliwa, pojawiają się dolegliwości bólowe. Ich obecność powinna zaalarmować pacjenta o konieczności wybrania się do lekarza.
Kolka wątrobowa najczęściej jest opisywana jako ostry ból brzucha. Zwykle pojawia się w prawym podżebrzu i daje o sobie znać po spożyciu posiłku zwłaszcza, jeśli był on obfity i dość tłusty. Problemem wielu pacjentów jest przede wszystkim to, że opisywany ból ma charakter promieniujący, jest więc odczuwany także w okolicach prawej łopatki.
Dolegliwości bólowe nie muszą być zresztą jedynymi, jakich doświadczają chorzy. Dodatkowo pojawiać mogą się także nudności, wymioty, wzdęcia, a nawet zgaga. O ile ból pojawia się nagle, o tyle proces jego ustępowania jest powolny i stopniowy, co również może stanowić utrudnienie dla pacjenta.
Może trwać nawet przez kilka godzin i ustępować dopiero po zaaplikowaniu leków odpowiadających za rozkurczenie mięśniówki układu pokarmowego.
Kolka wątrobowa nie powinna być lekceważona nie tylko dlatego, że jej objawy potrafią być dokuczliwe. Pacjent powinien mieć też świadomość tego, że bardzo często jest objawem kamicy żółciowej, które, nieleczona, stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia.
Już podczas wywiadu przeprowadzonego z chorym przez lekarza, można wstępnie zdiagnozować ten problem zdrowotny, diagnoza musi być jednak poparta odpowiednimi badaniami. Tu najbardziej korzystne okazuje się badanie USG jamy brzusznej.
Zwykle już na jego podstawie można dostrzec złogi nawet, jeśli nie znajdują się one bezpośrednio w pęcherzyku żółciowym, ale w drogach żółciowych. Lekarz może też zaproponować wykonanie badania endoskopowego – ECPW lub EUS.
Oba umożliwiają zobrazowanie dróg żółciowych, a badanie ECPW pozwala nawet na poszerzenie miejsca, w którym uchodzą one do dwunastnicy i usunięcie złogów.
Choć to kolka wątrobowa skłania chorych do odwiedzenia lekarza, należy pamiętać o tym, że sama w sobie nie stanowi ona schorzenia. To przede wszystkim objaw poważniejszej choroby, w przypadku samej kolki możemy więc mówić jedynie o tak zwanym leczeniu doraźnym. O całkowitym ustąpieniu kolki można myśleć jedynie wówczas, gdy najpierw ustalona, a następnie usunięta zostanie jej przyczyna.
Leczenie objawowe zwykle polega na podaniu choremu leków przeciwbólowych, choć przydają się również niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym. Pomagają także te leki, których zadaniem jest rozkurczenie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym.
Choć lekarz zwykle sugeruje choremu zmianę nawyków żywieniowych, należy podkreślić, że zmiana diety nie doprowadzi do samoistnego wyleczenia kolki wątrobowej. Nie oznacza to jednak, że mówimy o zaleceniu, które należałoby ignorować. To, co jemy, ma ogromny wpływ na intensywność objawów kamicy żółciowej oraz sam postęp choroby.
Chory powinien stawiać przede wszystkim na dietę lekkostrawną, z niewielką zawartością tłuszczów. Niebezpieczne okazują się w związku z tym nie tylko potrawy smażone, ale również to, które w swoim składzie zawierają majonez i śmietanę, a nawet żółte sery. Jeśli kolka żółciowa pojawia się u osób zmagających się z nadwagą i otyłością, standardowe zalecenie dotyczy ograniczenia masy ciała.
Objawy kolki wątrobowej są bardzo nieprzyjemne, ponieważ jednak ustępują samoczynnie, nie brakuje chorych, którzy nie szukają pomocy u lekarza mając nadzieję, że atak nie powtórzy się w przyszłości.
Niestety, takie postępowanie może zakończyć się powikłaniami groźnymi już nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta.
Za najbardziej niebezpieczne z nich możemy uznać: zapalenie trzustki, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, włóknienie ścian pęcherzyka żółciowego oraz wtórną marskość wątroby.
Kolka, która dopada nas podczas biegania, potrafi być wyjątkowo uciążliwa. Na szczęście, można sobie z nią poradzić i wcale nie trzeba obawiać się, że utrudni nam cieszenie się treningami. Tu najważniejsza zasada, które należy przestrzegać, zakłada, że w momencie, w którym dopada nas kolka, nie powinniśmy ani kucać, ani siadać.
Wiele osób robi to instynktownie, w nadziei, że takie działanie powstrzyma dolegliwości bólowe, efekt bywa jednak odwrotny od zamierzonego. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zwolnienie tempa biegu, a następnie praca przeponą – wciąganie oraz wypinanie brzucha.
Inna sprawdzona metoda polega na przyłożeniu prawej dłoni do brzuch w miejscu, w którym bolesność jest najbardziej dokuczliwa i uciskanie miejsca bólu palcami.
Kolka podczas biegania może mieć wiele przyczyn i czasem nie jest wcale zwiastunem kamicy, ale sygnałem mówiącym nam o tym, że posiłek zjedzony przed posiłkiem był zbyt obfity. Mimo to nie powinno się jej lekceważyć i jeśli pojawia się często, warto zastanowić się nad skonsultowaniem zauważonych przez siebie objawów z lekarzem.
- To również może cię zainteresować:
- Kamienie żółciowe – co to jest? Objawy i leczenie kamicy żółciowej
- BÓL BRZUCHA – poznaj przyczyny dolegliwości. Pokaż, gdzie boli, powiemy dlaczego [RYSUNKI]
- Siedem rzeczy, które naprawdę warto zrobić dla wątroby, gdy chcesz o nią dbać
- Jak czytać i rozumieć próby wątrobowe (AlAT, AspAT)?