Choć zdarza się, że krwawiące dziąsła to przejściowy efekt uszkodzenia mechanicznego, dolegliwości tej nie wolno lekceważyć. Krew na szczoteczce do zębów jest pierwszym objawem wielu chorób – nie tylko tych rozwijających się w jamie ustnej, lecz także ogólnoustrojowych.
Dlaczego dziąsła krwawią? Najczęstsze przyczyny
Za krwawienie dziąseł zwykle odpowiadają bakterie bytujące w jamie ustnej. Największe spustoszenie sieją, kiedy zaczynają się osadzać na zębach i wzdłuż dziąseł, tworząc płytkę nazębną, a w końcu kamień, który dostaje się pod dziąsła i zalega tam wraz resztkami pokarmowymi.
Dzieje się tak przede wszystkim w wyniku zaniedbania higieny lub nie dość dokładnego przestrzegania jej zasad. Prócz krwawienia dziąseł odczuwalne bywają wówczas inne objawy, jak opuchlizna, ból przy dotykaniu, przykry zapach z ust. Stanem zapalnym są jednak zagrożeni nawet ci, którzy regularnie szczotkują zęby.
W grupie ryzyka znajdują się palacze, kobiety w ciąży, osoby z wadami zgryzu, bruksizmem, a nawet narażone na silny stres.
Do osłabienia dziąseł dochodzi też w wyniku niedoboru witamin (C, K, D) i minerałów (żelaza). Notoryczne występowanie tej dolegliwości powinno skłonić do wykonania badań na cukrzycę, nadczynność tarczycy oraz choroby krwi (np. anemię, zaburzenia krzepnięcia).
Przed podjęciem diagnostyki u lekarzy innych specjalności należy jednak udać się do dentysty, by wykluczyć paradontozę – bardzo częstą chorobę przewlekłą tkanek przyzębia, która prowadzi do rozpuszczania kości przy korzeniu, odsłonięcia szyjek zębowych, rozchwiania zębów, a w końcu do ich wypadania.
Pielęgnacja jamy ustnej i leczenie krwawiących dziąseł
By nie dopuścić do rozwijania się stanów zapalnych dziąseł, trzeba czyścić zęby po każdym posiłku, używając przy tym nie tylko szczoteczki i pasty do zębów, lecz także nici dentystycznych i antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej.
Poza tym warto zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną, docierającą do miejsc, które łatwo ominąć, używając zwykłej.
Bardzo ważnym zaleceniem związanym z higieną jamy ustnej jest również unikanie styczności z cudzą śliną, bo za jej pośrednictwem można zasiedlić na swoich dziąsłach niebezpieczne bakterie.
Picie z jednej butelki, używanie brudnych sztućców i oblizywanie smoczka dziecka należą do najbardziej ryzykownych zachowań, tuż po pocałunku. Leczenie krwawiących dziąseł domowymi sposobami (np. płukaniem jamy ustnej naparami ziołowymi: z kory dębu, szałwii, rumianku, krwawnika, nagietka) przynosi tylko doraźną pomoc.
Jeśli u źródeł osłabienia kondycji dziąseł są postępujące procesy chorobowe, należy poddać się kuracji zaleconej przez specjalistę. Przy problemach o podłożu stomatologicznym zaczyna się od usunięcia osadu i kamienia, a w razie potrzeby wdraża się leczenie niechirurgiczne, np.
metodą Vector, albo chirurgiczne, np. gingiwektomię, czyli odcięcie fragmentu dziąsła. Istnieje też możliwość pobudzenia tkanek do regeneracji przez wykorzystanie nowoczesnych preparatów, takich jak osocze bogatopłytkowe.
Pytanie o to, która metoda w danym przypadku zadziała najlepiej, należy skierować do swojego stomatologa.
Jeśli potrzebujesz pomocy stomatologa w okolicach Legionowo, zapraszamy do naszego Centrum Medycznego DP MED!
Krwawią ci dziąsła podczas szczotkowania? Nie ignoruj tego objawu
Krwawienie dziąseł nigdy nie powinno być bagatelizowane. Nawet jeżeli jest skutkiem używania szczoteczki o zbyt twardym włosiu i złej techniki szczotkowania zębów, wymaga naszej uwagi i zmiany codziennych nawyków, bo wpływają one w negatywny sposób na zdrowie zębów i dziąseł.
Dlaczego dziąsła krwawią?
Przyczyn krwawienia dziąseł może być kilka. Jedną z nich są urazy mechaniczne podczas szczotkowania. Mycie zębów nie może odbywać się „na siłę”. Mocne szczotkowanie nie usuwa większej ilości osadów i bakterii, a jedynie powoduje urazy, które mogą stać się przyczyną stanów zapalnych i problemów stomatologicznych.
Szczotkowanie zębów powinno być delikatne, aby nie uszkadzało dziąseł. Wszelkie mikrourazy mogą doprowadzić do chorób przyzębia, które znacząco utrudniają spożywanie pokarmów oraz prowadzą do przedwczesnej utraty zębów.
Jedną z chorób przyzębia jest paradontoza; w początkowym stadium objawia się ona krwawieniem dziąseł podczas mycia zębów i spożywania twardych pokarmów. Następnie dziąsła zaczynają się obniżać, a zęby z powodu braku dostatecznego podparcia zaczynają się ruszać.
Nieleczona paradontoza powoduje ból i dyskomfort podczas spożywania posiłków, utrudnia mówienie i prowadzi do utraty zębów oraz poważnych w skutkach zakażeń.
Przyczyny krwawienia dziąseł
Przyczyny krwawienia dziąseł nie muszą być bezpośrednio związane z jamą ustną. Krwawienie podczas szczotkowania zębów może być także objawem wielu innych dolegliwości zdrowotnych.
Czytaj także:Czy suchość w ustach jest niebezpiecznym objawem?
Krwawienie dziąseł a niedobory żywieniowe
Krwawiące dziąsła mogą być objawem braku witamin oraz makro- i mikroelementów. Bardzo często krwawienie z dziąseł powoduje niedobór żelaza i związana z nim anemia.
Przyczyną krwawienie może być także niedobór witaminy C i witaminy K oraz dieta uboga w składniki odżywcze.
W sytuacji, gdy krwawienie nie pojawia się jedynie w momencie szczotkowania zębów, a dolegliwość nie ustępuje po zmianie szczoteczki do zębów oraz zmniejszeniu intensywności i siły nacisku podczas szczotkowania, bądź dziąsła krwawią samoistnie, konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie podstawowych badań kontrolnych.
Krwawienie dziąseł a hormony
Zmiany hormonalne w czasie dojrzewania, ciąży i klimakterium także mogą powodować krwawienie dziąseł. Najczęściej problemy z dziąsłami obserwuje się u kobiet w II i III trymestrze ciąży i może towarzyszyć im zapalenie dziąseł.
Krwawienie dziąseł a narządy wewnętrzne
Krwawienie dziąseł może być objawem zaburzenia czynności niektórych narządów wewnętrznych. Towarzyszy m.in. zmianom w wątrobie i trzustce. Najczęściej ma związek z rozwijającą się w ukryciu cukrzycą oraz chorobami nowotworowymi. Jeżeli krwawieniu dziąseł towarzyszy bladość błon śluzowych oraz nawracające afty, nadżerki i pleśniawki, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Jakie jeszcze schorzenia mogą powodować krwawienie dziąseł? Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. U niektórych osób krwawienie dziąseł nie ma żadnego podłoża chorobowego i jest dziedziczne, u innych, może świadczyć o zaburzeniach krzepnięcia krwi, krwotokach wewnętrznych, nowotworach, niedożywieniu lub nerwicy.
Niezależnie od tego, jak często i intensywnie krwawią twoje dziąsła, zawsze skonsultuj się ze stomatologiem oraz wykonaj podstawowe badania, które pozwolą określić stan zdrowia i pomogą w dalszej diagnostyce.
Warto wiedzieć, że objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest nie tylko krwawienie dziąseł, ale także ich ciemnoczerwony, czasami wręcz bordowy kolor, rozpulchnienie, tkliwość i ból podczas spożywania posiłków.
Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, któremu winna jest płyta nazębna, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także palenie papierosów, picie alkoholu, a nawet przewlekły stres.
Czytaj także:Jak stan zębów i jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu
Ból dziąsła – domowe i apteczne sposoby
Dziąsło jest silnie unaczynioną tkanką o jasnoróżowym kolorze, stanowiącą część błony śluzowej jamy ustnej. Ściśle przylega ono do zębiny i otacza sąsiadujące zęby.
Należy pamiętać, że zdrowe dziąsła nie krwawią podczas szczotkowania ani podczas spożywania twardego jedzenia.
Każdy taki incydent jest wskazaniem do wizyty u stomatologa i kontroli stanu swojego uzębienia i kondycji dziąseł.
Jakie mogą być przyczyny bólu dziąseł ?
Ból dziąsła najczęściej wynika z:
- niewłaściwej higieny jamy ustnej
- niedoborów żywieniowych (zwłaszcza witaminy C)
- przyjmowania niektórych leków
- urazów mechanicznych w jamie ustnej.
Może spotkać każdego, bez względu na wiek. U małych dzieci i nastolatków może pojawić się na skutek niewłaściwego lub niedokładnego szczotkowania zębów. Natomiast u osób starszych, które noszą protezy zębowe, może być spowodowany jej złym dopasowaniem.
Pamiętajmy o właściwej higienie jamy ustnej!
Jeżeli bólowi dziąseł towarzyszą inne objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk, ból i nadwrażliwość na dotyk, wówczas najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem dziąsła. Rozwija się ono najczęściej w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej.
Zbyt rzadkie lub niedokładne szczotkowanie zębów może prowadzić do rozwoju płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
Długotrwały, nieleczony stan zapalny prowadzi do zapalenia przyzębia, czyli do parodontozy, a z kolei ta nieleczona może prowadzić do utraty zębów!
Styl życia – czy ma znaczenie?
Spożywanie zbyt małej ilości witamin niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Niedobory witaminowe, zwłaszcza witaminy C, moga prowadzić do zapalenia dziąseł i być przyczyną bólu.
Ból dziąsła może być także wynikiem poparzenia gorącymi napojami lub ugryzienia twardego elementu jak np. orzech włoski.
Należy również zaznaczyć, że palacze tytoniu mogą częściej skarżyć się na ból, krwawienie jak i podrażnienie dziąseł, a uszkodzone dziąsła znacznie trudniej się goją.
Proteza zębowa – czy może wywołać ból dziąseł ?
Osoby starsze często skarżą się na ból dziąsła pod protezą.
Pojawia się on najczęściej, kiedy proteza jest źle dopasowana – zbyt ciasna może uciskać i powodować dyskomfort, natomiast zbyt luźna przesuwa się, przez co mogą pod nią zbierać się resztki pokarmu, co z kolei umożliwia namnażanie się bakterii i powstanie stanu zapalnego dziąsła. Nie należy wówczas zwlekać z wizytą u protetyka, który dokona poprawek w protezie.
Czy leki mogą przyczyniać się do bólu dziąseł?
Tak. To w głównej mierze leki przeciwpadaczkowe (fenytoina) oraz immunosupresyjne (cyklosporyna A), które mogą powodować lekozależny przerost dziąseł objawiający się m.in. zaczerwienieniem, krwawieniem i bólem.
Domowe i apteczne sposoby radzenia sobie z bólem dziąseł
Jednym z domowych sposobów walki z bólem dziąsła mogą być płukanki z szalwi lub rumianku. Zioła te wykazują działanie ściągające i przeciwzapalne (Herbapol szałwia fix, Herbapol Rumianek fix ), dlatego powinny przynieść ulgę przy zapaleniu dziąseł. Płukanki najlepiej jest wykonywać 2-3 razy dziennie.
Do leczenia stanów zapalnych w obrębie jamie ustnej można wykorzystywać dostępne w aptekach płyny antybakteryjne. Ulgę w bólu mogą przynieść też zimne okłady.
W aptece dostępnych jest wiele środków stosowanych w zapaleniu i bólu dziąseł (Aperisan, Azulan, Dentosept A, Hascosept, Baikadent, Protefix Dental Protect Żel kojąco-regenerujący do dziąseł, Eludril).
Dostępność tych i innych preparatów do higieny jamy ustnej w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz w serwisie KtoMaLek.pl.
Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego dbajmy o higienę jamy ustnej.
Zapaleniu dziąseł możemy zapobiec poprzez codzienne, dokładne 2-3 minutowe mycie zębów rano i wieczorem, używanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.
Dbajmy również o naszą dietę, aby dostarczała nam wszystkich składników mineralnych jak i witamin – zwłaszcza witaminy C. A przede wszystkim nie zapominajmy o regularnych wizytach u dentysty.
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.
Zapalenie dziąseł – obajwy i leczenie
Zapalenie dziąseł jest efektem występowania procesu zakaźnego lub zapalnego tkanki okołozębowej. Nieleczone, może doprowadzić do utraty zębów.
Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Pozostawione wzdłuż dziąsła resztki jedzenia powodują namnażanie się bakterii. W wyniku ich aktywności dochodzi do powstania płytki nazębnej, która, nagromadzona na powierzchni zębów, ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny. Powstały osad i kamień podrażniają dziąsła.
Istnieje wiele czynników sprzyjających powstaniu ostrego zapalenia dziąseł – picie alkoholu, palenie papierosów, niektóre leki czy zmiany hormonalne w czasie ciąży, niedożywienie, a nawet alergia. Choroby, którym często towarzyszy zapalenie dziąseł, to cukrzyca, białaczka, anemia i AIDS.
U osób starszych zapalenie dziąseł może również powstać w wyniku źle dobranej protezy.
Objawy zapalenia dziąseł
Pierwszym objawem jest zazwyczaj krwawienie dziąseł. W przypadku ostrego zapalenia dziąsło staje się czerwone, bolesne i wrażliwe na dotyk.
Jest napuchnięte i miękkie, a gryzienie pokarmu staje się utrudnione. Może temu towarzyszyć pojawienie się ropy i nieprzyjemnego zapachu z ust. W wyniku ostrego zapalenia dziąseł zęby mogą się chwiać i wypadać.
Po zamknięciu ust może występować wrażenie różnej długości zębów.
Sprawdź: Płyny do płukania jamy ustnej
Podstawą leczenia są zabiegi higieniczne wykonywane przez lekarza stomatologa i chorego. W leczeniu zapalenia dziąseł pomóc może delikatne nacieranie chorych miejsc przeznaczonymi do tego preparatami o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Niektóre preparaty mają też działanie miejscowo znieczulające.
Sprawdź: Szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na zapalenie dziąseł
Domowym sposobem na ból dziąseł jest płukanie jamy ustnej środkami antyseptycznymi (bakteriobójczymi). Nieprzecenione w zapaleniach dziąseł są środki zawierające chlorheksydynę. Stosowane przez dłuższy czas mogą jednak powodować odwracalne przebarwienia zębów.
Pomocne w niwelowaniu skutków zapalenia dziąseł są także zioła, takie jak rumianek, nagietek, podbiał, szałwia czy tymianek.
Można stosować płukanki z naparu rumianku lub szałwii – obydwa zioła na dziąsła mają właściwości ściągające i łagodzące objawy choroby. Należy zalać wrzątkiem torebkę z rumiankiem lub szałwią i poczekać aż ostygnie. Następnie należy płukać jamę ustną trzy razy dziennie przez około 2 minuty.
Zaleca się też płukankę z wody utlenionej – łyżkę 3-procentowej wody utlenionej wlewa się do połowy szklanki przegotowanej, chłodnej wody i płucze jamę ustną 3 razy dziennie.
Zanim jednak sięgniemy po taki środek, warto zapoznać się z ulotką, gdyż na niektóre składniki można być uczulonym. Ważne jest to, że można je stosować doraźnie, ale nie zamiast wizyty u stomatologa.
Dentystę trzeba też poinformować o stosowaniu tego rodzaju środków. Także w stanach po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu można stosować takie produkty wyłącznie ze wskazań lekarza stomatologa.
Sprawdź: Pasty do zębów
Zapobieganie zapaleniu dziąseł
Zapaleniu dziąseł można zapobiegać poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej (należy myć zęby minimum 2-3 razy dziennie po 3-5 minut), a także zdrowe odżywianie.
Bardzo ważne jest dostarczenie odpowiednich składników odżywczych do kości szczęki oraz żuchwy i zębów. Należy zrezygnować ze słodzonych napojów gazowanych (wypłukują wapń z kości), spożywać mniej węglowodanów (to doskonała pożywka dla bakterii wywołujących zapalenie dziąseł) i stosować witaminę C, która wzmacnia osłabione dziąsła i uodparnia ich brzegi na penetrację przez bakterie.
Sprawdź: Próchnica zębów
Krwawiące dziąsła – co może być przyczyną?
Krwawiące dziąsła to dosyć nieprzyjemna dolegliwość. Bolesne otarcia i krew sącząca się w trakcie mycia zębów potrafią mocno przestraszyć. Po jakimś czasie większość z nas zaczyna jednak bagatelizować te objawy. Tymczasem krwawienie z dziąseł może mieć naprawdę różne przyczyny.
Stanów zapalnych dziąseł nie powinno się więc lekceważyć – mogą one bowiem doprowadzić do utraty zębów. Zdecydowanie lepiej jest zaś zapobiegać chorobie, niż ją później leczyć.
Czy krwawiące dziąsła mogą mieć związek z paradontozą? Jak pielęgnować jamę ustną, by pozbyć się problemu krwawienia dziąseł? Czy istnieją „domowe sposoby”, które pomogą zneutralizować ten kłopot?
Krwawiące dziąsła – przyczyny
Istnieje kilka powodów, które mogą doprowadzić do regularnego krwawienia dziąseł. Są to m.in.:
- anemia,
- zaburzenia krzepnięcia,
- niedobór witamin (zwłaszcza C i K),
- cukrzyca,
- choroby wątroby,
- predyspozycje genetyczne,
- stosowanie niektórych leków (przeciwpadaczkowych, przeciwzapalnych, hormonalnych, przeciwzakrzepowych, środków na astmę, alergię i stosowanych w leczeniu nowotworów),
- ciąża,
- palenie tytoniu,
- stres,
- nieprawidłowa dieta,
- otarcia mechaniczne,
- paradontoza,
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
Niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej oraz paradontoza to dwie najczęstsze przyczyny krwawiących dziąseł.
Nieregularne i niedokładne szczotkowanie zębów i niestosowanie nici dentystycznej, która dokładnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, może szybko doprowadzić do zgromadzenia się płytki nazębnej.
W efekcie powstaje obrzęk oraz pojawia się krew z dziąseł. Nieleczona infekcja atakuje okolice przyzębia. W skrajnych przypadkach prowadzi to nawet do utraty zębów.
Krwawiące dziąsła – czy to paradontoza?
Paradontoza to jeden z najczęstszych efektów zaniedbania higieny jamy ustnej. Ta choroba przyzębia często objawia się w pierwszej kolejności właśnie krwawiącymi dziąsłami. Jej symptomy to:
- obrzęk dziąseł,
- zmiana zabarwienia dziąseł (z jasnoróżowego na ciemnoczerwony),
- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
- nieprzyjemny posmak w ustach,
- ruchomość zębów,
- rozchwianie zębów,
- odsłonięcie szyjek zębowych,
- ropna wydzielina.
To jednak krwawiące dziąsła są najczęstszym sygnałem infekcji przyzębia.
Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa, zwłaszcza jeśli ktoś w rodzinie już choruje na paradontozę (predyspozycje do choroby są często genetyczne). Stomatolog diagnozuje paradontozę na podstawie badania.
W przypadku choroby konieczne może być usunięcie kamienia nazębnego powodującego infekcję, a w skrajnych przypadkach – również zabiegi korekty zniszczonych dziąseł i kości.
Zobacz także: Paradontoza – jak ją leczyć?
Krwawiące dziąsła – profilaktyczna rola higieny
Ponieważ najważniejszą przyczyną krwawiących dziąseł jest gromadzenie się płytki nazębnej, kluczem do profilaktyki schorzenia jest prawidłowa higiena zębów. Z pewnością nie należy unikać ich szczotkowania.
Zęby powinno się myć minimum dwa-trzy razy dziennie – najlepszym rozwiązaniem jest płukanie ich po każdym posiłku. Raz dziennie należy także czyścić przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznej.
Często konieczne staje się również stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej, które pomagają utrzymać pełną higienę. Właściwa pielęgnacja czasem jednak nie wystarcza: oczyszczaniem naszego przyzębia musi zająć się lekarz dentysta – periodontolog.
Stomatolog wykonuje zabiegi głównie za pomocą szczoteczek do polerowania lub urządzeń ultradźwiękowych.
W leczeniu krwawienia z dziąseł bardzo ważna jest regularna kontrola lekarza dentysty. Specjalista z łatwością może ocenić, jak poważny jest problem w naszym wypadku.
Często tylko jego interwencja ratuje nas przed utratą zębów – zwłaszcza jeśli już doszło do ich rozchwiania. Czasami w celu uratowania ruchomych zębów stomatolog musi założyć specjalną szynę stabilizującą.
Nie należy z tym zwlekać – im szybciej nasze zęby zdobędą właściwa podporę, tym większa szansa, że je ocalimy.
Co na krwawiące dziąsła? „Domowe” sposoby
Ważnym elementem walki z krwawiącymi dziąsłami i paradontozą jest zmiana codziennych nawyków. Z pewnością pomoże w tym modyfikacja jadłospisu – zdrowa, wzmacniająca dziąsła dieta to nasz oręż w walce z krwawieniem z dziąseł.
Należy unikać przetworzonych produktów, a postawić na warzywa i owoce – nawet 6–8 porcji dziennie. Niezbędne jest zwiększenie w codziennym menu podaży witamin C i D, magnezu, wapnia, a także kwasów omega, które mają działanie przeciwzapalne.
Warto również zrezygnować z palenia tytoniu lub przynajmniej znacząco je ograniczyć. Inną ważną kwestią jest ograniczenie stresu – ciągły stan napięcia wpływa bardzo niekorzystnie na nasz układ immunologiczny i przyśpiesza rozwój infekcji.
Intensywny stres wywołuje również skurcz naczyń krwionośnych i utrudnia gojenie się już powstałych ran. Warto więc zadbać o chwilę relaksu – wpłynie on korzystnie również na nasze dziąsła
Data dodania: poniedziałek, 02 grudnia 2019
Co stosować na ból dziąsła, krwawienie dziąseł i stany zapalne?
Krwawiące, opuchnięte i podrażnione dziąsła to problem, który dotyka wielu Polaków. Często jest bagatelizowany, co może prowadzić do poważnych stanów zapalnych jamy ustnej oraz chorób zębów i ich wypadania.
Niezależnie od przyczyny, problemy z dziąsłami należy leczyć.
Można im też zapobiegać, stosując poprawną higienę, odpowiednią dietę oraz domowe preparaty, a w przypadku osób starszych również skuteczne kremy mocujące do protez zębowych i żele kojące podrażnienia.
Krwawiące, podrażnione, opuchnięte dziąsła – przyczyny problemów
Ból dziąseł dotyka osoby w różnym wieku. Krwawienie i uczucie opuchnięcia może być wywołane przez wiele czynników:
- brak odpowiedniej higieny jamy ustnej
- stosowanie złej szczoteczki i pasty do zębów
- urazy mechaniczne
- podrażnienia od protez zębowych i aparatów ortodontycznych
- źle założone plomby dentystyczne
Prowadzą do niego również:
- Ogólny stan zdrowia i niedobory witamin
Stan dziąseł bardzo często odzwierciedla też ogólną kondycję organizmu. Zapalenia nierzadko świadczą o osłabionej odporności, niedoborach witamin C i K, a nawet poważniejszych chorobach ogólnoustrojowych. Nie należy ich więc ignorować, nawet jeśli z początku bywają bezbolesne i objawiają się jedynie zaczerwienieniem, lekkim krwawieniem przy szczotkowaniu czy drobnym obrzękiem.
- Nieleczona próchnica i krzywy zgryz oraz niewłaściwa higiena
Bardzo częstą przyczyną stanów zapalnych są też zaniedbania w leczeniu próchnicy i korekcji krzywego zgryzu oraz brak odpowiedniej higieny.
Zęby myte rzadziej niż dwa razy dziennie są narażone na ciągłe odkładanie się płytki bakteryjnej, która z czasem przeradza się w kamień nazębny. Nieustannie drażni on dziąsła, przez co ulegają obkurczeniu i odsłaniają szyjki zębowe.
Może to prowadzić do rozwoju parodontozy, bezpośredniej przyczyny chwiania się i wypadania zębów.
Przy poprawnej higienie jamy ustnej – szczotkowaniu po każdym posiłku i regularnym korzystaniu z nici dentystycznej, płytka bakteryjna jest szybko usuwana. Kamień nazębny nie tworzy się, co korzystnie wpływa na stan zębów i błon śluzowych.
- Niewłaściwa technika mycia zębów
Silne szorowanie szczoteczką o twardym włosiu naraża delikatne powierzchnie dziąseł na uszkodzenia i skaleczenia, a to otwiera bakteriom drogę do rozwinięcia infekcji. Należy również uważać, by nie kaleczyć błon śluzowych nicią dentystyczną.
- Nadużywanie past wybielających
Stany zapalne mogą nasilać się także przez ciągłe używanie silnych past wybielających. Eksperci radzą, by nie stosować ich dłużej niż pół roku, gdyż mogą doprowadzić do nadwrażliwości zębów i powracających obrzęków dziąseł.
- Nieleczone zapalenie błon śluzowych
Warto unikać podrażniania błon śluzowych i szybko reagować na powstałe zapalenia. Nieleczone i nawracające z czasem mogą przerodzić się w poważniejszy stan zapalny z uciążliwymi dolegliwościami – pieczeniem, swędzeniem, a nawet ciągłym bólem podczas jedzenia i picia.
Parodontoza co to jest – dziąsła a odsłonięte szyjki zębowe i ruszające się zęby
Nieleczone zapalenie błon śluzowych może przyczynić się do szybszego rozwoju parodontozy, która jest bezpośrednią przyczyną wypadania zębów. Do jej objawów należą:
- podrażnienia dziąseł
- krwawienia dziąseł
- nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy
- ruszanie się zębów
- nieprzyjemny oddech
- obrzmienie i swędzenie śluzówek
- wyraźnie odsłonięte szyjki zębowe.
Parodontoza to choroba wywoływana głównie przez kamień nazębny powstający wskutek twardnienia i mineralizowania się płytki bakteryjnej. Umiejscawia się on tuż nad powierzchnią dziąseł, co wywołuje nieustanne podrażnianie tkanek miękkich, a w rezultacie doprowadza do osłabienia dziąseł i ich obkurczenia. Skutkiem paradontozy może też być:
- Chwianie i wypadanie zębów
Słabe błony śluzowe nie są w stanie odpowiednio stabilizować i przytrzymywać zębów, co przyczynia się do ich chwiania i wypadania.
- Choroby zgryzu i nadwrażliwość zębów
Znacznemu odsłonięciu ulegają też szyjki zębowe, co naraża zgryz na choroby i powoduje nadwrażliwość na zmiany temperatury, kwaśne i słodkie pokarmy.
Lekarze zauważyli także wpływ parodontozy na inne choroby organizmu. Bakterie występujące w przyzębiu mogą przeniknąć do krwiobiegu i bezpośrednio zaatakować serce i układ krążenia. Mogą wpływać także na tworzenie się zakrzepów utrudniających przepływ krwi.
Parodontoza często prowadzi też do zapalenia nerek lub chorób stawów. Nierzadko jest przyczyną przedwczesnych porodów, zapaleń siatkówki lub rogówki i chorób układu oddechowego.
Zwiększa też ryzyko wystąpienia nowotworów. Jest szczególnie niebezpieczna dla diabetyków, gdyż ma niekorzystny wpływ na rozwój i przebieg cukrzycy.
Z kolei u osób mających problem ze stawami może przyspieszać rozwój reumatyzmu.
Paradontozę można ją jednak skutecznie leczyć i zapobiegać jej rozwojowi. Najważniejsze jest regularne mycie zębów, usuwanie kamienia nazębnego u lekarza dentysty i szybkie reagowanie na stany zapalne błon śluzowych. Podrażnienia i obrzęki dziąseł mogą być bowiem jednocześnie objawem, jak i jedną z przyczyną parodontozy.
Ból dziąseł pod protezą zębową – odciski od protezy
Z wiekiem dziąsła tracą swoją elastyczność i mogą być bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego tak wiele starszych osób skarży się na stany zapalne jamy ustnej.
Źródłem dolegliwości są też często niedopasowane lub uszkodzone protezy zębowe, które ocierają lub uwierają dziąsła, tworząc bolesne podrażnienia i odgniecenia.
Takie stany zapalne mogą być bardzo uciążliwe i nierzadko skutkować rozwijaniem się otwartych ran, aft i owrzodzeń.
U osób młodszych, posiadających częściowe protezy zębowe, poważne zapalenia zdarzają się rzadziej z racji lepszej odporności i większej wytrzymałości śluzówek.
Protezy częściowe opierają się nie tylko o dziąsła, ale również o zdrowe zęby, są więc mniej inwazyjne dla błon śluzowych. Mimo to mogą powodować opuchnięcia i podrażnienia.
Zwykle urazy są powodowane przez tak zwane osiadanie, czyli wypaczenie kształtu powodujące złe dopasowanie.
Sposoby na odciski od protezy
- Ponowne dopasowanie lub wymiana protezy zębowej
Najskuteczniejszym sposobem na problemy ze źle leżącą protezą zębową całkowitą lub częściową jest konsultacja u lekarza dentysty i naprawa sztucznych zębów.
Mniej więcej co pięć lat powinno się też zakładać zupełnie nową protezę z racji zmieniających się warunków w jamie ustnej.
Kształt dziąseł z wiekiem ulega deformacjom, a i sama proteza zębowa z czasem niszczeje i staje się mniej funkcjonalna.
- Odpowiedni sposób czyszczenia protezy zębowej
Oczywiście uszkodzeniom można zapobiegać poprzez codzienne czyszczenie za pomocą pasty do protez zębowych lub proszku szybko-czyszczącego. Najlepiej robić to po każdym posiłku i przed ponownym zakładaniem przepłukać usta naparem ziołowym czy płynem do płukania jamy ustnej, by usunąć drobinki jedzenia.
- Prawidłowe przechowywanie
Poza jamą ustną proteza zębowa również wymaga odpowiedniej ochrony. Musi być przechowywana z dala od szkodliwych drobnoustrojów. Najlepiej w specjalnym szczelnym pudełku, które można kupić w aptece.
- Ptosowanie kremów mocujących do protez zębowych
Na co dzień istotne jest także stosowanie skutecznych kremów mocujących do protez zębowych. Zapobiegają one przesuwaniu się protezy zębowej i podrażnianiu błon śluzowych. Zapewniają długotrwałe uszczelnienie, dzięki czemu dziąsła są zabezpieczone przed drażniącymi drobinkami jedzenia i tworzeniem się odcisków.
Osobom, które już cierpią na podrażnienia, dodatkową ulgę przyniesie krem mocujący z aloesem.
Nie tylko skutecznie utrzyma protezę w miejscu, ale również pozytywnie wpłynie na regenerację śluzówek i leczenie stanów zapalnych.
Wyciąg z aloesu jest bogaty także w substancje bioaktywne, które mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Hamuje rozwój zapaleń i wzmacnia błony śluzowe. Jednocześnie ma neutralny smak i nie alergizuje.
Czego nie robić z protezą
- Nie myj protezy zębowej wodą lub mydłem
Mycie protezy zębowej wodą nie zapewni odpowiedniej czystości.
Nie należy stosować także mydła ani żadnych innych środków nieprzeznaczonych do użytku w jamie ustnej. Chemikalia mogą nie tylko niszczyć protezę, ale też powodować uczulenia, owrzodzenia czy urazy błon śluzowych.
Tylko produkty specjalistyczne usuwają bakterie i pozostałości jedzenia bez uszkadzania sztucznych zębów.
- Nie śpij w protezie zębowej
Należy pamiętać także o tym, że nie wolno spać w protezie zębowej. Protezy ruchome powinny być wyjmowane na noc, gdyż całodobowe użytkowanie sprzyja tworzeniu się na nich nalotu bakteryjnego, który powoduje szybsze niszczenie i sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej.
Noszenie sztucznych zębów bez przerwy nie jest także korzystne dla stanu dziąseł. Zmniejsza ich odporność i elastyczność. Błony śluzowe muszą mieć czas na odpoczynek i regenerację, inaczej stają się podatne na choroby.
Zaleca się więc wyjmowanie nawet dobrze dopasowanych protez na noc, a nawet na dodatkowe parę godzin w ciągu dnia.
- Nie trzymaj protezy zębowej w zwykłej wodzie
Nie wolno umieszczać protez zębowych w zwykłej przegotowanej wodzie. Takie środowisko sprzyja rozwojowi grzybów.
Jak wyleczyć stan zapalny dziąseł
Bolesne stany zapalne mogą być długotrwałe i nawracać w okresach obniżonej odporności lub wzmożonego stresu. Warto nie pozostawiać ich samym sobie i rozpocząć leczenie:
- Stosuj żele kojąco-regenerujące do dziąseł
Działają one przeciwbólowo oraz zmniejszają obrzęk chorego miejsca. Zabezpieczają dziąsła przed bakteriami i znacząco przyspieszają gojenie. Zapobiegają również rozwojowi aft i owrzodzeń.
Pomocne okażą się także odpowiednie pasty do zębów zawierające składniki łagodzące. Podobnie, jak w przypadku płukanek trzeba pamiętać, by unikać środków wybielających, które utrudniają leczenie. Jeśli nosisz protezę zębową, stosuj specjalną pastę, która nie porysuje jej powierzchni, ale usunie nalot i bakterie.
Dowiedz się więcej o paście do protez zębowych>>
- Usuń kamień nazębny u lekarza dentysty
Niestety, infekcje i podrażnienia mogą nawracać, nawet jeśli stosujemy odpowiednie leczenie. Głównym powodem powracania stanów zapalnych jest kamień nazębny.
By skutecznie się go pozbyć, trzeba wybrać się do lekarza dentysty. Usunięcie zalegającej płytki bakteryjnej zabezpieczy dziąsła przed powstawaniem zmian chorobowych, a także ochroni je przed parodontozą.
Poprawi też ogólny stan zębów i zapewni szybsze leczenie już istniejących problemów.
- Wymień plomby amalgamatowe u lekarza dentysty
Warto też sprawdzić, czy choroby jamy ustnej nie pojawiają się z powodu plomb amalgamatowych. Takie wypełnienia były niegdyś stosowane przez dentystów. Obecnie nie są jednak używane i stomatologowie uważają je za szkodliwe.
Plomby amalgamatowe mają srebrny kolor i zawierają szkodliwą dla dziąseł rtęć. Należy je jak najszybciej usunąć u specjalisty.
Mogą nie tylko wpływać na powstawanie nawracających nadżerek, uczuleń i podrażnień w jamie ustnej, ale również powodować zatrucia rtęciowe, częste bóle głowy, problemy jelitowo-żołądkowe, bezsenność, a nawet poważniejsze choroby autoimmunologiczne.