Leczenie zęba pod mikroskopem – wskazania, przebieg, cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

Leczenie zęba pod mikroskopem – wskazania, przebieg, cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

Ciągły postęp w stomatologii sprawia, że leczenie endodontyczne jest coraz bardziej zawansowane i w większości przypadków także bezbolesne. Jeśli więc jest możliwość uratowania zęba, nie warto z tego rezygnować. Przyjrzymy się bliżej temu tematowi… Czym w ogóle jest endodoncja, jakie są wskazania do niej oraz jak wygląda leczenie kanałowe? 

Endodoncja jest działem stomatologii, który zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowiechołkowych. Podstawową metodą tej terapii jest leczenie endodontyczne, zwane też popularnie kanałowym. Wdraża się je w przypadku, w którym pojawia się infekcja miazgi będąca wynikiem zaawansowanej próchnicy.

 • Stomatolog endodonta usuwa martwą bądź zainfekowaną miazgę z komory i kanałów zębowych, poszerza i odkaża kanały, a następnie szczelnie wypełnia je specjalnym materiałem, zwykle gutaperką.
 • Jeśli chodzi o stomatologię zachowawczą z endodoncją, to jest to część stomatologii, która poświęcona jest profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu ubytków już powstałych w wyniku próchnicy.
 • Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym, przy wykorzystaniu kontroli radiologicznej i przy użyciu lup stomatologicznych albo mikroskopu endodontycznego.

Stomatolog endodonta – kiedy zgłosić się na wizytę?

Leczenie kanałowe stosowane jest w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, głębokich ubytków próchnicznych, ale też martwicy miazgi, zwichnięcia lub złamania zęba oraz gdy pojawiają się wskazania protetyczne – przed wykonaniem mostu czy korony.

Leczenie endodontyczne zalecane jest także w razie zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, jak również w sytuacji, gdy pierwsze leczenie kanałowe wykonane było nieprawidłowo i pojawiają się powikłania.

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem w wielu przypadkach pozwala uniknąć konieczności usunięcia zęba. Endodoncja mikroskopowa uważana jest obecnie za jedną z najbardziej dokładnych metod, jakimi dysponuje stomatologia. Mikroskop, zapewniając nawet 25-krotne powiększenie i odpowiednie oświetlenie pola zabiegowego, umożliwia dokładne opracowanie kanałów zębowych. 

Leczenie zęba pod mikroskopem – wskazania, przebieg, cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

fot. Mikroskopowe leczenie zęba pozwala m.in. poznać kształt i przebieg korzeni oraz umożliwia dostrzeżenie ich ewentualnych zwężeń czy uszkodzeń.

Endodoncja mikroskopowa ma szereg zalet, w tym:

 • pozwala na powiększenie leczonego zęba, a co za tym idzie – dokładne oczyszczenie systemu kanałowego, co jest niezbędne dla powodzenia leczenia;
 • zapewnia lepszą widoczność i skraca czas leczenia;
 • zwiększa gwarancję szczelności wypełniania kanałów zęba;
 • zapewnia precyzyję i dokładność.

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem – cena

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem jest dość kosztowne. W przypadku endodoncji mikroskopowej cena może się wahać od 300 zł do nawet ponad tysiąca, w zależności od liczby leczonych kanałów zębowych.

W leczeniu kanałowym wykorzystywane są narzędzia endodontyczne, wśród których są bardzo cienkie narzędzia penetrująco-piłujące (mające 0,06-0,40 mm) oraz mikroskop i endometr

Leczenie zęba pod mikroskopem – wskazania, przebieg, cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

Fot. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy kanały zębowe są bardzo wąskie, kręte albo nietypowo zbudowane.

Leczenie endodentyczne pod mikroskopem umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza komory zęba i kanałów, zaś dzięki elektronicznemu endometrowi stomatolog endodonta może dokonać dokładnego pomiaru ich głębokości. W leczeniu kanałowym ważnym elementem diagnostyki są też zdjęcia rentgenowskie

Na czym polega leczenie kanałowe i kiedy są do niego wskazania?

Wskazaniem do rozpoczęcia leczenia kanałowego są stany chorobowe, w tym głównie zgorzel miazgi, czyli jej rozkład pod wpływem bakterii beztlenowych. Powoduje on stany martwicze i zapalne. Wydzielają się gazy o przykrym zapachu, a pacjenci odczuwają w ustach gorzki smak. Przyczyną zgorzeli są zwykle zaawansowane zmiany próchnicze.

Endodoncja w praktyce oznacza usunięcie chorej miazgi, oczyszczenie komory i kanałów zęba i wypełnienie tych ostatnich, co zapobiega ponownemu pojawieniu się bakterii i stanu chorobowego.

Leczenie endodontyczne – krok po kroku

Pacjenci często nie wiedzą, na czym polega leczenie kanałowe. Przyjrzymy się bliżej i sprawdźmy, jak wygląda leczenie endodontyczne zęba krok po kroku.

Etapy leczenia kanałowego

 1. W oparciu o wyniki badania klinicznego i zdjęcia rentgenowskiego, stomatolog endodonta podejmuje decyzję odnośnie do kierunku działania.
 2. Zmiany próchnicze zostają usunięte, a po zatruciu (lub podaniu silnego środka znieczulającego) następuje usunięcie zainfekowanej miazgi z kanałów korzeniowych i komory zęba. Usunięte zostają także bakteryjne toksyny, a lekarz przygotowuje kanały do wypełnienia.
 3. Zdezynfekowane i osuszone kanały zębowe zostają szczelnie wypełnione, najczęściej środkami uszczelniającymi połączonymi z gutaperką (żywicą drzewa gutaperkowca).
 4. Odbudowana zostaje korona zęba – albo poprzez zastosowanie materiału światłoutwardzalnego albo w drodze uzupełnienia protetycznego w postaci korony ceramicznej lub metalowo-porcelanowej.

Leczenie endodontyczne prowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, a w uzasadnionych przypadkach w pełnej narkozie. Dzięki temu nie wiąże się ono z bólem u pacjenta w trakcie leczenia.

Wiemy już, czym jest endodoncja i jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku. Leczenie endodontyczne, dzięki rozwojowi medycyny i zastosowaniu najnowszych rozwiązań, m.in. z zakresu optyki, nie wiąże się dziś z bólem. Dlatego, wbrew obawom, warto zdecydować się na ten typ leczenia, ponieważ dla naszego zdrowia każdy ząb jest ważny.

Źródła:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia/leczenie-kanalowe-na-czym-polega-czy-leczenie-kanalowe-boli-aa-ueAk-UGNG-yBPR.html#leczenie-kanalowe-czy-boli

Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak długo trwa? Czy trzeba iść do dentysty?

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia

https://zdrowie.tvn.pl/a/bolu-zeba-po-leczeniu-kanalowym-jakie-sa-jego-przyczyny-jak-sobie-z-nim-radzic?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste

https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/569690,leczenie-kanalowe-zeba-czy-boli-jak-wyglada.html

Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak długo trwa? Czy trzeba iść do dentysty?

https://wylecz.to/stomatologia/bol-zeba-w-nocy-jakie-sa-przyczyny-i-co-robic/

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zebow-i-jamy-ustnej,bol-zeba—domowe-sposoby–co-pomaga-na-bol-zeba-,artykul,1576923.html

▷ Leczenie kanałowe pod mikroskopem Wrocław, endodoncja mikroskopowa • mikroskopijne leczenie zęba ••• Yes Dent

Leczenie zęba pod mikroskopem – wskazania, przebieg, cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

Małgorzata Wojdyła Turek stomatolog Yes Dent

Leczenie kanałowe pod mikroskopem stosuje się przypadku leczenia zębów o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu oraz, gdy mamy do czynienia z korzeniami zakrzywionymi, zarośniętymi, sperformowanymi czy z pozostawionymi złamanymi narzędziami w kanałach. Mikroskopijne leczenie kanałowe zęba zalecane jest również w trakcie leczenia zębów po urazach oraz podczas powtórnego leczenia kanałowego (re-endo) – lek. stomatolog Małgorzata Wojdyła Turek

Mikroskopijne leczenie kanałowe zęba – przygotowanie

Przygotowaniem do leczenia kanałowego pod mikroskopem jest wywiad z Pacjentem.

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz wykonuje także zdjęcie RTG zęba, które następnie analizuje pod kątem kształtu i ilości kanałów korzeniowych.

Bezpośrednio przed zabiegiem Pacjentowi zostaje podane znieczulenie miejscowe, a także zostaje założony koferdam (ślinochron), który utrzymuje odpowiednią suchość zęba.

Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem we Wrocławiu?

Endodoncja mikroskopowa nie różni się wiele od tradycyjnego leczenia kanałowego, poza tym, że lekarz dodatkowo używa powiększenia, jakie daje mu mikroskop endodontyczny.

Etap I

Po podaniu znieczulenia odsłania się ujście kanałów i miazgę. Mikroskop użyty na tym etapie umożliwia lekarzowi wgląd do zęba z odpowiednim powiększeniem. Dzięki temu zabieg jest niezwykle dokładny i precyzyjny. Następnie przystępuje się do opracowania i oczyszczenia kanałów zębowych za pomocą specjalnych narzędzi rotacyjnych i ultradźwiękowych.

Etap II

Wnętrze zęba płucze się obficie płynami dezynfekującymi, a następnie wypełnia specjalnym materiałem (tzw. gutaperką).

Etap III

Po wypełnieniu zęba, należy raz jeszcze wykonać zdjęcie RTG, a następnie odbudować naturalny jego kształt.

Efekty leczenia zęba pod mikroskopem

Odpowiednie powiększenie, które uzyskuje się przy użyciu mikroskopu endodontycznego, pozwala na precyzyjną lokalizację kanałów głównych i dodatkowych oraz daje lekarzowi możliwość leczenia korzeni zębów o skomplikowanej morfologii systemu kanałowego.

Dzięki leczeniu kanałowemu pod mikroskopem możliwe jest uzyskanie trwałych efektów. Ryzyko, że ząb zostanie niedokładnie wyleczony w wyniku pominięcia słabo widocznego kanału czy niedokładnego wypełniania zostaje zminimalizowane, co pozwala uniknąć ponownego leczenia kanałowego.

Zalecenia po endodoncji mikroskopowej

Bezpośrednio po leczeniu kanałowym pod mikroskopem Pacjent nie powinien jeść, dopóki działa znieczulenie. Ponadto ząb leczony kanałowo może być wrażliwy, tkliwy przez parę dni po zabiegu. Zwykle jednak po paru dniach objawy te samoistnie ustępują. W razie potrzeby można jednak zażyć leki przeciwzapalne. Docelowo każdy ząb po leczeniu kanałowym powinien zostać odbudowany protetycznie.

FAQ – najważniejsze pytania dotyczące leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Ekspert radzi:

Leczenie zęba pod mikroskopem – wskazania, przebieg, cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

Małgorzata Wojdyła Turek stomatolog Yes Dent

You might be interested:  Co Jest Dobre Na Katar W Ciazy?

W zależności od stopnia trudności leczonego zęba wizyta może trwać od 40 do 120 minut.

Większość zębów leczona jest w niemal 100% podczas jednej wizyty, choć zdarzają się sytuacje, kiedy zabieg rozłożony jest na dwa razy.

Jest to najczęściej spowodowane ostrym stanem zapalnym tkanek otaczających ząb, bądź trudnościami w udrożnieniu kanałów (np. kiedy w kanałach znajdują się złamane narzędzia czy perforacje) – lek. stomatolog Małgorzata Wojdyła Turek

Czy mikroskopowe leczenie zęba boli?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zabiegiem bezbolesnym, ponieważ odbywa się ono w znieczuleniu miejscowym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im szybciej poddamy się leczeniu, tym zabieg będzie krótszy i bardziej komfortowy dla Pacjenta.

Ile kosztuje leczenie zęba pod mikroskopem?

Na koszt leczenia zęba pod mikroskopem wpływa zwykle stopień skomplikowania kanałów zębów, co przekłada się na czas potrzebny do jego wyleczenia. Koszt leczenia zęba trzonowego, który zwykle ma kilka kanałów, będzie wyższy niż siekacza, który jest jednokanałowy. Pacjent zawsze przed leczeniem zostaje poinformowany o całkowitych kosztach leczenia.

Potrzebujesz leczenia kanałowego pod mikroskopem?

W Centrum Medycznym Corten Medic zlokalizowanych w dogodnych miejscach w Warszawie (na Ursynowie, Mokotowie) oraz w Radomiu i Kielcach oferujemy Pacjentom kompleksowe leczenie kanałowe zębów. Leczymy zęby precyzyjnie za pomocą specjalistycznego mikroskopu stomatologicznego. 

Wskazaniem do leczenia kanałowego jest infekcja miazgi zębowej wywołana zaawansowaną próchnicą lub mechanicznym urazem zęba. W Centrum Medycznym Corten Medic oferujemy Pacjentowi bardzo precyzyjne leczenie, ponieważ praca lekarza odbywa się w powiększeniu za pomocą specjalistycznego mikroskopu stomatologicznego.

Zapewnia to idealną precyzję pracy niemożliwą do osiągnięcia innymi metodami. Mikroskop pomaga odnaleźć dodatkowe kanały, daje możliwość opracowania również tych niedrożnych i mocno zakrzywionych.

Nowoczesna technika w połączeniu z doświadczeniem lekarza Corten Medic umożliwia uratowanie zębów, które wcześniej zostały skazane na usunięcie.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Profesjonalne leczenie kanałowe pod mikroskopem jest nazywane leczeniem endodontycznym, a lekarz wykonujący – endodontą. Aby dobrze zrozumieć proces leczenia, warto lepiej poznać anatomię zębów.

W środku uzębienia, pod najtwardszą tkanką organizmu – szkliwem – znajduje się zębina. Pod zębiną jest zlokalizowana komora i kanał, który jest wypełniony miazgą (nerwami), tkanką łączną oraz naczyniami krwionośnymi.

Leczenie endodontyczne stosuje się w przypadku nieodwracalnych zmian wewnątrz zęba (miazgi zęba).

Leczenie zęba pod mikroskopem – wskazania, przebieg, cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

Przyczyną chorób miazgi zęba są przede wszystkim bakterie, które mogą dostać się do wnętrza naszego zęba poprzez:

 • ubytki spowodowane próchnicą
 • nieszczelne wypełnienie
 • pęknięcie zęba

Zaatakowana przez bakterie miazga po pewnym czasie obumiera, dlatego jest to stan bardzo szkodliwy dla zdrowia. Ponadto, bakterie które przedostają się poza wierzchołek korzenia zęba, mogą powodować stan zapalny np. ropień dookoła korzenia. Właśnie dlatego bardzo ważna jest codzienna higiena jamy ustnej i regularne korzystanie z zabiegów profilaktycznych.

W jaki sposób rozpoznać chorobę miazgi zębowej?

Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób miazgi jest jej zapalenie, które stanowi efekt długotrwałej i nieleczonej próchnicy. Niekiedy schorzenie może zostać wywołane przez uszkodzenie mechaniczne czy nieprawidłowo wykonane wypełnienie lub przez wielokrotne zabiegi stomatologiczne wykonywane na jednym zębie. Najczęstsze objawy chorób miazgi zębowej to:

 • dolegliwości bólowe (przy nagryzaniu, podczas spożywania posiłków, w pozycji leżącej, często nawracający)
 • złe samopoczucie
 • gorączka
 • bóle głowy lub gardła

Niestety nawet bardzo zaawansowane stany zapalne mogą często przebiegać zupełnie bezobjawowo – jest to z tzw. przewlekłe zapalenie miazgi.

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bolesne dla Pacjenta?

Wykonywane w Centrum Medycznym Corten Medic leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zabiegiem bezbolesnym, przeprowadzanym w znieczuleniu, najczęściej na jednej wizycie. Jest to alternatywa dla usuwania chorych zębów.

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem pojawiają się zawsze wtedy, kiedy miazga ulegnie infekcji bakteryjnej i rozwinie się w niej stan zapalny. Nie należy zwlekać z decyzją o podjęciu leczenia, jeżeli ząb:

 • zmienił kolor na ciemniejszy
 • jest złamany lub pęknięty
 • jest wrażliwy na nagryzanie, dotyk, zmiany temperatury
 • na dziąśle w pobliżu zęba pojawił się pęcherzyk, z którego wydostaje się ropa

Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Aby wykonać tak skomplikowany zabieg niezbędne jest optyczne powiększenie leczonego pola przy wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego.

Etapy obejmujące leczenie kanałowe pod mikroskopem są następujące:

 1. Usunięcie miazgi zęba – po wyeliminowaniu dolegliwości bólowych lekarz dostaje się do głównej części zęba i usuwa z niego miazgę i odszukując ujścia kanałów zębowych. Niektóre zęby, np. trzonowce, mogą mieć nawet sześć-siedem kanałów.
 1. Opracowanie kanałów korzeniowych – lekarz mierzy długość kanału przy pomocy specjalnego urządzenia. Kanały mogą być opracowywane ręcznie lub za pomocą specjalnej maszyny.
 1. Płukanie kanałów korzeniowych – po poszerzeniu kanałów ma miejsce ich płukanie, a więc usuwanie wszystkich pozostałości miazgi zębowej z miejsc, do których nie dotarły narzędzia mechaniczne. W tej fazie dodatkowo jest likwidowana warstwa mazista, na którą składają się zanieczyszczenia powstałe w trakcie opracowywania kanałów.
 1. Wypełnianie kanałów – po usunięciu całej zawartości zęba kanał należy szczelnie zamknąć. Najczęściej w tym celu jest stosowana gutaperka: naturalny, termoplastyczny polimer. Materiał we właściwie wypełnionym kanale powinien ściśle przylegać do ścian i kończyć się tuż przy jego wierzchołku.
 2. Odbudowa korony zęba – ostatnim etapem leczenia kanałowego jest zamknięcie jamy zęba oraz odbudowanie korony zębowej.

Potrzebujesz pomocy lekarza endodonty lub leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Leczenie zęba pod mikroskopem – wskazania, przebieg, cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

Zapisz się na wizytę przez Portal Pacjenta »Umów się on-line »Kontakt do Centrów Medycznych »

Leczenie kanałowe zęba trzykanałowego pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zęba trzykanałowego pod mikroskopem – charakterystyka

Leczenie kanałowe zęba trzykanałowego pod mikroskopem jest to metoda z wyboru przy leczeniu nieodwracalnych zapaleń miazgi oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Polega ona na usunięciu przyczyny choroby, zmienionej chorobowo miazgi z komory oraz kanałów korzeniowych zęba i na wypełnieniu kanału odpowiednim materiałem.

Leczenie zęba pod mikroskopem – wskazania, przebieg, cena leczenia kanałowego pod mikroskopem

Po raz pierwszy mikroskop operacyjny w leczeniu endodontycznym został użyty w 1981 roku przez dr Apotheker’a. Wówczas było to urządzenie o słabej ergonomii, mało stabilne, o 8-krotnym powiększeniu i z prostym binokularem.

Obecnie mikroskopy uzyskują powiększenia pola operacyjnego od 3 do 30 razy, a niektórzy producenci oferują mikroskopy o powiększeniu nawet 40-krotnym.

Mikroskop zabiegowy może być przytwierdzony do sufitu, ściany, lub znajdować się na podstawie jezdnej, co gwarantuje jego stabilność.

Leczenie kanałowe zęba trzykanałowego pod mikroskopem – korzyści

Zabieg Leczenie kanałowe zęba trzykanałowego pod mikroskopem likwiduje ból, umożliwia regenerację tkanek okołowierzchołkowych lub osadzenie prac protetycznych.

Duże powiększenia osiągalne pod mikroskopem niezbędne są do bardziej precyzyjnych zabiegów, takich jak poszukiwanie ujść kanałów, przy zobliterowanych (zamkniętych przez zmineralizowaną tkankę) jamach zębów, czy usuwanie złamanych narzędzi czy zamykania perforacji.

Odsetek wyleczonych przypadków jest bardzo duży w zębach bez zmian okołowierzchołkowych i/lub kiedy przyczyna zapalenia miazgi jest rozpoznana i skorygowana. Leczenie kanałowe zęba trzykanałowego pod mikroskopem z torem wizyjnym umożliwia obserwację na żywo przeprowadzanego zabiegu a także jego dokumentację.

Wskazania do wykonania zabiegu

Leczenie kanałowe zęba trzykanałowego pod mikroskopem wykonuje się w leczeniu nieodwracalnych chorób miazgi. Przyczyny chorób miazgi czyli pęczka naczyń i nerwów znajdujących się w zębie można podzielić na zakaźne i niezakaźne.

Najczęstszą i największą grupą czynników stanowią przyczyny zakaźne, czyli bakteryjne. Drogi przenikania bakterii mogą być bardzo różne: od strony ubytku próchnicowego, przez obnażoną zębinę, bezpośrednio do miazgi przez jej urazowe obnażenie, przez kieszonkę patologiczną lub drogą krwioobiegu.

Ubytek próchnicowy powstaje przez obecność bakterii, które drążą zęba w głąb w kierunku miazgi. Bakterie z ubytku wnikają do kanalików zębinowych nawet klinicznie zdrowej zębiny.

Zapalenie miazgi spowodowane jest przez toksyny bakteryjne, które działają pośrednio cytotoksycznie, lub bezpośrednio przez bakterie wywołujące wpływ jako antygeny. Od strony ubytków niepróchnicowego pochodzenia dochodzi do obnażenia kanalików zębiny na skutek procesów atrycji, abrazji, erozji czy abfrakcji.

Bakterie bytujące w obnażonych kanalikach działają podobnie jak w przypadku ubytków próchnicowych. Mogą doprowadzić do zapaleń miazgi, zmian zwyrodnieniowych, a także martwicy.

You might be interested:  Co Mozna Dac Do Inhalatora Na Katar?

Procesy zapalne toczące się w patologicznych kieszonkach dziąsłowych mogą przenosić się na miazgę przez kanał główny, deltę korzeniową, odgałęzienia boczne i kanały miazgowo-ozębnowe, które są bezpośrednio połączone z miazgą. W drugą stronę choroby miazgi tą samą drogą mogą przenosić się na tkanki przyzębia wierzchołkowego.

Drugą grupę przyczyn chorób miazgi stanowią czynniki niezakaźne, którą można podzielić na bodźce mechaniczne, termiczne, chemiczne, radioaktywne czy świetlne. Bodźce mechaniczne takie jak: małe, często powtarzające się urazy lub jednorazowy ostry, mocny uraz.

Do tej grupy należy nagryzanie ołówka, odgryzanie nitek, zbyt wysokie wypełnienia, zbyt szybkie przesuwanie zębów w leczeniu ortodontycznym, a także szlifowanie zębów. Bodźce termiczne to często powtarzane bodźce przekraczające próg tolerancji miazgi znajdujący się między temperaturami +25’C do +42’C.

Takie czynniki mają wpływ na nerwy naczynioruchowe, które doprowadzają do gwałtownego przekrwienia lub niedokrwienia miazgi. Zapalenie wywołane przez bodźce chemiczne jest najczęściej jatrogenne przez stosowanie leków do wyjaławiania zębiny w roztworach alkoholowych.

W wyniku częstego naświetlania głowy i szyi może dojść do uszkodzenia odontoblastów, zapalenia, martwicy i zwapnienia miazgi, wtedy mówimy o przyczynach radioaktywnych.

Ponadto na zęby mogą działać bodźce wewnątrzpochodne takie jak: niedobory pokarmowe głównie witamin A, C i D, zaburzenia wewnątrzwydzielnicze i przemiany materii oraz choroby krwi i zakaźne mogą wywoływać zmiany w miazdze. Choroby ogólne mają jednak dużo mniejszy wpływ na powstawanie zmian patologicznych w miazdze ale mogą wpływać na osłabienie jej reakcji obronnych.

Wskazaniem do użycia mikroskopu w leczeniu zęba trzykanałowego jest m. in. wykrywanie pęknięć w obrębie korony i dna komory. Ponadto przydatny jest przy odnajdywaniu ujść kanałów a także poszukiwaniu dodatkowych kanałów korzeniowych. Mikroskopu używa się przy opracowywaniu zobliterowanych kanałów gdy metoda tradycyjna zawodzi.

Jest to najlepszy sposób aby wykonać zabieg ponownego leczenia endodontycznego, ponieważ pozwala ustrzec się błędów lub ominąć trudności napotkane przy pierwotnym leczeniu kanałowym. Mikroskop pomaga również przy wykrywaniu i zabezpieczaniu perforacji czy resorbcji.

Jednak najczęstszym zastosowaniem mikroskopu jest usuwanie złamanych narzędzi ze środkowej lub wierzchołkowej części kanału korzeniowego.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Leczenie kanałowe zęba trzykanałowego pod mikroskopem nie można wykonać, gdy pacjent nie zachowuje właściwej higieny jamy ustnej i nie ma dostatecznej motywacji, która jest niezbędna do przetrwania czasem długotrwałego i uciążliwego zabiegu.

Duże nagromadzenie płytki bakteryjnej stwarza zagrożenie około zabiegowego zakażenia miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Stan taki przyspiesza również degradację materiałów stosowanych do rekonstrukcji twardych tkanek zęba.

W takich przypadkach należy odroczyć leczenie kanałowe, przeprowadzić u pacjenta instruktaż higieny jamy ustnej i dopiero po jej poprawie przystąpić do zabiegu.

Jeżeli w obrazie radiologicznym korzeń zęba oparty jest na kości tylko w części wierzchołkowej, należy dodatkowo określić rokowanie dla takiego zęba.

Jeśli korzeń jest zniszczony głęboko poddziąsłowo lub gdy obejmuje furkację to jego odbudowa nie jest możliwa. Przeciwwskazaniem jest również złamanie pionowe korzenia.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego jest brak możliwości prawidłowego opracowania i wypełnienia kanałów.

W zębach mlecznych nie wykonuje się tej procedury. Przed zabiegiem każdy lekarz dentysta musi się zastanowić czy dysponuje odpowiednim sprzętem, narzędziami i materiałami a przede wszystkim odpowiednimi umiejętnościami aby wykonać leczenie kanałowe. Wadą leczenia kanałowego pod mikroskopem jest wzrost kosztów leczenia związany z kosztownym sprzętem użytym do procedury.

Przed zabiegiem

Należy przeprowadzić badanie podmiotowe, przedmiotowe i radiologiczne, z wykorzystaniem celowanych zdjęć zębowych, pantomogramu lub też stożkowej tomografii cyfrowej CBCT.

Badania te umożliwiają zrozumienie przyczyny nieodwracalnego zapalenia miazgi i wykonanie prawidłowego leczenia.

Leczenie kanałowe ułatwiają nowe generacje narzędzi ultradźwiękowych, które pozwalają usunąć zawartość kanału korzeniowego a także ułatwiają jego dezynfekcję.

Rodzaj znieczulenia

Żywa miazga, mimo stanu zapalnego drażniona lub dotykana narzędziem jest niezwykle bolesna. Dlatego w leczeniu kanałowym stosuje się środki znieczulające o rodzaju i stężeniu dobranym przez lekarza w zależności od stanu ogólnego pacjenta. W przypadku zębów szczęki zazwyczaj wystarczy proste znieczulenie nasiękowe polegające na wprowadzeniu środka znieczulającego do tkanki podśluzowej.

Natomiast przy znieczulaniu zębów żuchwy niezbędne jest znieczulenie przewodowe do nerwu zębodołowego dolnego lub do otworu bródkowego w związku z większą grubością blaszki zbitej tej kości i utrudnionym przenikaniem środka znieczulającego z tkanki podśluzowej. Nowoczesne środki znieczulające stosowane w stomatologii są na tyle doskonałe, że zabieg leczenia kanałowego jest zupełnie bezbolesny.

Zobacz zaufane kliniki najbliżej

Jak przebiega zabieg?

Zabieg leczenia kanałowe zęba trzykanałowego pod mikroskopem polega na usunięciu zawartości, dokładnym chemicznym i mechanicznym opracowaniu i szczelnym wypełnieniu kanału do otworu fizjologicznego. Takie działanie powinno zapewnić regeneracje tkanek okołowierzchołkowych.

Pierwszą czynnością jest prawidłowe (umożliwiające ustawienie mikroskopu) ustawienie pacjenta w pozycji leżącej. Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadza się zawsze w warunkach pełnej izolacji pola zabiegowego przed dostępem śliny stosując koferdam. W zależności od kształtu kanałów ich opracowanie może przysporzyć wielu trudności lekarzowi.

Aby skutecznie przeprowadzić leczenie kanałowe należy wykonać poprawny prostoliniowy dostęp do jamy zęba. Dalej należy określić długość kanału. Do tego celu służy endometr. Urządzenie to składa się z dwóch elektrod biernej, zawieszonej na wardze pacjenta i czynnej, która jest przyczepiona do narzędzia aktualnie używanego w kanale korzeniowym.

Badanie endometrem jest całkowicie bezbolesne i nieuciążliwe dla pacjenta. Dalszy etap zależy od wybranej techniki opracowania kanału lecz generalnie polega na wprowadzaniu do światła kanału kolejne rozmiary narzędzi takich jak miazgociąg, pilnik Kerra, Hedstroema, poszerzaczy Kerra i innych.

Ma to na celu opracowanie kanału na całej jego długości, a także nadanie mu stożkowatego kształtu, który umożliwi efektywne płukanie oraz szczelne jego wypełnienie. Na jednej wizycie opracowuje się oba kanały, w zależności od preferencji lekarza po kolei lub jednocześnie. Kanały zobliterowane stanowią dużą trudność w opracowaniu.

Ich opracowanie to proces żmudny i czasochłonny, wymaga specjalnych pilników typu S oraz obfitego płukania. Narzędzia maszynowe niklowo – tytanowe oraz ultradźwięki ułatwiają opracowanie takich kanałów.

Biomechaniczne opracowanie jamy zęba znacznie zmniejsza liczbę bakterii, jednak niezależnie od staranności opracowania mechanicznego około 40 % powierzchni ścian kanału nie zostaje tknięte narzędziem endodontycznym.

Dlatego też mechaniczne opracowanie kanału nie jest wystarczające i winno być uzupełnione obfitym płukaniem, które dodatkowo zapewnia usunięcie pozostawionych w systemie kanałowym drobnoustrojów oraz tkanek organicznych.

Do płukania kanałów korzeniowych w czasie ich opracowania służy podchloryn sodu stosowany w różnych stężeniach od 0,5 do 5,25%, o właściwościach litycznych działających na związki organiczne i szerokim spektrum bakteriobójczym, chlorheksydyna niezastąpiona w walce z bakteriami z grupy Enterococcus faecalis i Candida albicans, oraz EDTA, czyli wersenian sodu lub kwas cytrynowy jako związki chelatujące – skutecznie zmiękczające zębinę i usuwające warstwę mazistą z kanału. Coraz rzadziej stosowane są: 3% woda utleniona, alkohol czy roztwór fizjologiczny soli. Po całkowitym chemomechanicznym opracowaniu kanału i jego osuszeniu można przystąpić do jego wypełnienia. W tym celu stosuje się najczęściej ćwieki gutaperkowe i uszczelniacz. Wypełnia się kanał metodami: pojedynczego ćwieka, kondensacji bocznej, zimną lub ciepłą gutaperką.

Czas i przebieg rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji leczenia kanałowego zęba trzykanałowego pod mikroskopem uzależniony jest od rozległości zmian patologicznych. Najczęściej wszystkie dolegliwości ustępują zaraz po zabiegu.

Czasem zdarza się jednak, że ząb jest jeszcze tkliwy i delikatnie bolesny po zabiegu co może się wiązać z podrażnieniem tkanek okołowierzchołkowych przez lekarza w czasie opracowywania kanału. Stan taki może się utrzymywać nawet do tygodnia po zabiegu.

You might be interested:  Jak Powstrzymać Katar?

W tym czasie można stosować łagodne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Efekty po zabiegu

Praca z użyciem mikroskopu zwiększa dokładność diagnostyki i leczenia oraz zdecydowanie poszerza możliwości terapeutyczne. Mikroskop operacyjny przyczynił się do podniesienia skuteczności zachowawczego leczenia przewlekłych zmian tkanek okołowierzchołkowych.

Oceniono, że ponad dwie trzecie zmian poddaje się powtórnemu leczeniu kanałowemu. Jeżeli wskazania lekarza nie były inne, ząb po leczeniu kanałowym może funkcjonować normalnie po jego odbudowie.

W zależności od stopnia zniszczenia może być odbudowany materiałem adhezyjnym lub przy większych zniszczeniach wkładem koronowo – korzeniowym i koroną protetyczną.

Tkanki okołowierzchołkowe goją się w zależności od rozległości nawet do kilku miesięcy, czasem nawet nie gojąc się do końca przez znaczne zniszczenia sprzed zabiegu i naturalne ograniczenia organizmu do regeneracji. Najważniejszą zaletą prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego jest zniesienie dolegliwości bólowych od razu po zabiegu lub w kilka dni po nim.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu leczenia kanałowego zęba trzykanałowego pod mikroskopem pacjent powinien zostać pouczony o konieczności utrzymywania higieny jamy ustnej, co ma duży wpływ na trwałość wypełnienia. Po trzech miesiącach zalecana jest kontrola kliniczna i radiologiczna pozwalająca stwierdzić zatrzymanie się procesu zapalnego i stopień gojenia.

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Trwałość szczelnego wypełnienia kanału po leczeniu kanałowym jest bardzo dobra i starcza na lata użytkowania. Trwałość szczelnego wypełnienia kompozytowego ubytku wynosi około czterech do sześciu lat, natomiast dobrze wykonana korona protetyczna na wkładzie koronowo – korzeniowym wytrzymuje około 10 lat.

Porozmawiaj z pacjentami na temat Leczenie kanałowe zęba trzykanałowego pod mikroskopem

Jak uniknąć powikłań po zabiegu?

Aby uniknąć powikłań należy utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej poprzez codzienne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty do zębów z zawartością fluoru odpowiednią dla wieku pacjenta, nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych do utrzymania czystości przestrzeni międzyzębowych oraz stosować specjalne płukanki zawierające fluor.

Ponadto pacjent może skontrolować przebieg leczenia prosząc lekarza aby wykonał i pokazał zdjęcie RTG przedstawiające wypełniony kanał. Obraz prawidłowo wykonanego zabiegu leczenia kanałowego przedstawia ząb i białą kreskę w miejscu kanału. Jeśli jest ona widoczna na całej długości kanału oraz ma jednakowe wysycenie oznacza to, że zabieg został wykonany poprawnie.

Jeśli biała linia nie dochodzi do końca kanału możemy zakwestionować prawidłowość wykonania zabiegu i poprosić lekarza o powtórne wypełnienie kanału. Na zdjęciu zobaczymy również, czy w kanale nie znajdują się złamane fragmenty narzędzi.

Pamiętajmy, że zdjęcie robimy po to, aby ocenić prawidłowość wykonania zabiegu, dlatego poświęćmy chwilę na jego obejrzenie, abyśmy mieli pewność, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Możliwe powikłania po zabiegu

Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego zęba trzykanałowego pod mikroskopem występuje ryzyko uczucia przejściowego dyskomfortu. Czasem po zakończonym leczeniu kanałowym zęba może pojawić się przejściowo siniak.

Do możliwych powikłań należy zakażenie i stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych przez złą higienę jamy ustnej.

W rezultacie prowadzić to może do ekstrakcji zęba lub nawet zapalenia kości, które jest poważnym powikłaniem i w zależności od postaci może dawać różne objawy.

Polecane zabiegi dodatkowe po zabiegu

Im dłużej się zwleka z zakończeniem całkowitej odbudowy zęba – czyli zabezpieczenia go koroną, tym większe jest ryzyko, że może on w wyniku odwodnienia i osłabienia zostać ponownie zainfekowany przez bakterie i w konsekwencji będzie konieczne przeprowadzenie ponownego leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcja zęba. Może również nastąpić złamanie korony zęba, co utrudni, lub wręcz uniemożliwi jego odbudowę będąc wskazaniem do jego ekstrakcji. Przy rozległych zmianach okołowierzchołkowych polecane jest również zastosowanie magnetoledoterapii do przyspieszenia procesów regeneracji tkanek.

Autor: Lek. dent. Maciej Jabłoński Bibliografia: Arabska-Przedpełska B. i Pawlicka H., Współczesna endodoncja w praktyce, wyd. 2, Łódź 2012, ISBN 978-83-927915-6-0; Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M.

, Stomatologia zachowawcza z endodoncją, wyd. 4, Warszawa 2014, ISBN 978-83-200-4863-6; Barańska-Gachowska M., Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego, wyd. 2, Lublin 2011, ISBN 978-83-7563-091-6; Torabinejad M. i Walton R. E.

, Endodoncja, wyd 1, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-272-0

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki klinik, gabinetów oraz placówek medycznych znajdujących się na terenie Polski, oferujących zabieg – Leczenie kanałowe pod mikroskopem – ząb trzykanałowy

Poczytaj o: Leczenie kanałowe zęba dwukanałowego pod mikroskopem Leczenie kanałowe zęba jednokanałowego pod mikroskopem

Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem – charakterystyka, przebieg, wskazania

Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem to nowoczesna metoda leczenia zębów, która jest bardzo precyzyjna i bezpieczna.

Odbywa się ona przy użyciu mikroskopu i pozwala na bardzo dokładne zlokalizowanie ubytku czy choroby zęba.

Dzięki leczeniu stomatologicznemu pod mikroskopem specjalista jeszcze skuteczniej może przeprowadzić leczenie, a przede wszystkim zachować nasze naturalne uzębienie.

1. Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem – charakterystyka

Leczeniem stomatologicznym pod mikroskopem zajmuje się endodoncja. Obejmuje ona leczenie chorób miazgi zęba, nerwów i naczyń krwionośnych, dzięki którym ząb jest żywą tkanką. Potocznie mówi się, że jest to zabieg leczenia kanałowego zębów.

Jest to leczenie długotrwałe i dość kosztowne, ale pozwala na uniknięcie wyrwania zęba.

W zabiegu wykonuje się usunięcie z komory i kanałów korzeniowych chorej miazgi, następnie odkażenie i wypełnienie szczelin specjalnymi materiałami, tak aby usunąć całkowicie problem i zapobiec jego nawracaniu.

Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem wykorzystuje również chirurgia stomatologiczna oraz periodontologia. Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem pozwala i ułatwia zlokalizować złamane fragmenty zębów, obejrzeć rany po usunięciu zęba czy wykonać resekcję korzeni zębowych.

2. Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem – przebieg

Zabieg leczenia stomatologicznego pod mikroskopem wygląda podobnie do tradycyjnego, jednak jest to zabieg dużo dokładniejszy i pozwala na zmniejszenie powikłań pozabiegowych. Dzięki niemu stomatolog jest w stanie uratować zęby przed całkowitą ekstrakcją.

Jakie są etapy leczenia stomatologicznego pod mikroskopem? Zabieg rozpoczyna się od zabezpieczenia jamy ustnej przed zalewaniem śliną, w tym celu zakładany jest koferdam. Następnie ząb jest otwierany, a do kanału zębowego wprowadzane narzędzie mikroskopowe, co umożliwia wgląd do jego wnętrza.

Usunięta zostaje zawartość kanałów, następnie kanały zostają poszerzone poprzez płukanie ich środkami dezynfekującymi. Podczas kolejnej wizyty przy leczeniu stomatologicznym pod mikroskopem kanał wypełniany jest uszczelniaczem i zakładany jest lek.

Dzięki leczeniu stomatologicznemu pod mikroskopem specjalista mimo znajomości anatomii kanałów, ma dodatkowe wsparcie i potrafi precyzyjniej zdiagnozować i leczyć chorobę, z którą boryka się pacjent. Mikroskop posiada dodatkowe powiększenie, co umożliwia dokładne wprowadzenie narzędzi do kanałów zębowych i bezpośrednie leczenie w miejscu zainfekowanym.

3. Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem – wskazania

Wskazaniem do leczenia stomatologicznego pod mikroskopem jest często nietypowa budowa anatomiczna zębów, gdy kanały zębowe są zbyt wąskie, zrośnięte lub mocno zakrzywione.

Jeśli doszło do przebicia ściany zęba, nie można odnaleźć dodatkowych kanałów lub doszło do złamania narzędzia stomatologicznego podczas zabiegu, tylko leczenie stomatologiczne pod mikroskopem w tych przypadkach może być skuteczne.

Zwiększa ono szanse na prawidłowy przebieg leczenia oraz uniknięcia powikłań czy nawrotu choroby. Często też może uratować nasze zęby przed ich usunięciem.

Jaka jest cena leczenia stomatologicznego pod mikroskopem? Zabieg ten oprócz oszczędzenia zębów jest też rozwiązaniem dość tanim w porównaniu z leczeniem protetycznym czy implantami. Za leczenie stomatologiczne pod mikroskopem zęba jednokanałowego trzeba zapłacić około 400 zł.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *