Leczenie zębów pod narkozą – kiedy, jak się przygotować, czy są przeciwwskazania?

Leczenie zębów pod narkozą – kiedy, jak się przygotować, czy są przeciwwskazania?

Lekarze z Maestria Clinic z powodzeniem realizują leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym czyli w tzw. narkozie. Są to zarówno zabiegi chirurgiczne i implantologiczne, leczenie zachowawcze i endodontyczne pod mikroskopem, szeroki zakres leczenia protetycznego odbywające się przy udziale dwóch zespołów:

  • Anestezjologicznego (lekarz anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną)
  • Stomatologicznego (chirurg, często również kilku lekarzy dentystów innych specjalizacji wraz z asystą stomatologiczną)

Rozwiązanie to jest bardzo komfortowe dla pacjentów z tzw. dentofobią czyli panicznym strachem przed dentystą oraz osób, które nie chcą nic czuć i pamiętać zabiegu.

Należy zaznaczyć, że w trakcie zabiegów w znieczuleniu ogólnym możliwe jest leczenie wielu zębów co często zajmuje kilka godzin. Leczenie w narkozie pozwoli całkowicie wyeliminować przykre odczucia i wspomnienia z zabiegu.

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym często również wskazane jest w przypadku wielu chorób, które mogą utrudniać kontakt chorego z lekarzem.

Pacjenci Maestria Clinic w trakcie często wielogodzinnego leczenia pod narkozą mogą liczyć na pełną gamę zaleconych zabiegów:

  • Higienizację
  • Opracowanie ubytków i założenie wypełnień
  • Leczenie kanałowe pod mikroskopem
  • Usuwanie zębów i inne zabiegi chirurgiczne
  • Wszczepianie implantów
  • Uzupełnienia protetyczne – mosty, korony, licówki

Czas zabiegu określany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje szczegółowy Plan leczenia w znieczuleniu ogólnym.

Dyrektor Medyczny Maestria Clinic, lekarz dentysta, który swoje życie zawodowe związał z chirurgią stomatologiczną i implantologią. W dwóch warszawskich klinikach przyjmuje pacjentów z Polski i zagranicy.

Pierwszy Polak w gronie WAGRO (World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry) organizacji zrzeszającej lekarzy zajmujących się badaniami w zakresie zastosowania czynników wzrostu oraz komórek macierzystych w stomatologii.

Więcej na www.maciejmichalak.pl

Uzyskał tytuł specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii st. I w roku 1988 oraz tytuł specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii st. II w roku 1993. W swojej pracy w Maestrii zawsze dba o komfort i zdrowie pacjentów leczonych w znieczuleniu ogólnym.

Wie jak istotne jest samopoczucie i bezpieczeństwo podczas trudnych zabiegów, dlatego też stara się swoje obowiązki wykonywać rzetelnie i zgodnie z posiadaną wiedzą. Dzięki jego zaangażowaniu udało się już przywrócić uśmiech niejednemu pacjentowi nawet ze skrajną dentofobią.

Prywatnie pasjonat żeglarstwa.

Leczenie stomatologiczne w narkozie realizowane jest w przestronnym, specjalnie do tego celu przystosowanym gabinecie zabiegowym w klinice Maestria Swiss Dental Clinic znajdującej się w Centrum Warszawy, przy ul. Karmelickiej 21. Nowoczesny sprzęt oraz kompetentny i doświadczony personel gwarantują pełne bezpieczeństwo i komfort zabiegów.

Konsultacje oraz kwalifikacje do zabiegów przeprowadzane są również na Mokotowie w Maestria Digital Dental and Face Clinic przy ulicy Rodziny Hiszpańskich 8.

Leczenie zębów pod narkozą – jak przebiega?

Znieczulenie ogólne (tzw. narkoza) wyłącza świadomość a tym samym odczuwanie bólu. Od początku znieczulenia do jego końca pacjent znajduje się w spokojnym podobnym do snu stanie.

Znieczulenie rozpoczyna się od podania środka nasennego przez wkłutą do żyły specjalną igłę. Wystarcza to do przeprowadzenia krótkiego zabiegu (krótka narkoza dożylna). Podczas dłuższych zabiegów znieczulenie utrzymuje się poprzez podawanie dożylnych środków.

Znieczulenie „na maskę” polega na podawaniu tlenu i środków lotnych przez obejmującą usta i nos, przylegającą do twarzy maskę.

W „znieczuleniu intubacją” tlen i środki wziewne podawane są poprzez rurkę intubacyjną, która wkładana jest do tchawicy po zaśnięciu pacjenta i usuwana przed Jego obudzeniem. Intubacja zapewnia prawidłowe oddychanie i chroni płuca przed zachłyśnięciem.

Wybór rodzaju znieczulenia dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz proponuje takie postępowanie, które nadaje się najlepiej do danego rodzaju zabiegu i które jest najmniej obciążające dla organizmu pacjenta.

Poważne zagrażające życiu powikłania związane ze znieczuleniem (np. zatrzymanie akcji serca) są bardzo rzadkie. Stosowane obecnie znieczulenie ogólne w Maestrii poprzez dokładne podawanie minimalnych dawek i łączenie różnych środków, jak też zastosowanie sztucznej wentylacji umożliwia maksymalnie bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez okres zabiegu.

W celu uniknięcia komplikacji konieczne jest dobre sterowanie oddechem, krążeniem krwi i innymi ważnymi funkcjami organizmu, które są dokładnie i bez przerwy monitorowane przez naszych specjalistów.

Leczenie zębów pod narkozą – kiedy, jak się przygotować, czy są przeciwwskazania?

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz prowadzący wraz z lekarzem anestezjologiem. Leczenie w znieczuleniu ogólnym poprzedzone jest dokładnym wywiadem i zleconymi badaniami.

Pacjent otrzymuje w trakcie takich konsultacji wskazania oraz zalecenia jak przygotować się do zabiegu.

Podstawowe zalecenia:

  • 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść ani pić, aby uniknąć zachłyśnięcia.
  • Leki należy przyjąć o zwykłej porze, można je popić łyżką wody.
  • Trzeba mieć zapewniony transport po zabiegu z dorosłą osobą towarzyszącą.
  • Nie wolno pić alkoholu 24 godziny przed zabiegiem.
  • Nie wolno nakładać makijażu i kremu.
  • Wskazane jest zaprzestanie palenia papierosów 4 godziny przed zabiegiem.
  • Należy usunąć protezy zębowe i szkła kontaktowe (już w klinice).
  • Należy zdjąć i pozostawić w domu zegarek, wszelką biżuterię oraz spinki do włosów.
  • Należy założyć wygodne luźne ubranie, zabrać ze sobą dodatkową parę grubych skarpet.
  • Nie wolno 24 godziny po zabiegu pić alkoholu, prowadzić pojazdów, obsługiwać urządzeń mechanicznych.
  • W czasie 24 godzin po zabiegu należy unikać podejmowania ważnych decyzji.

Należy zabrać ze sobą wyniki zleconych badań i ankietę.

Leczenie zębów pod narkozą – kiedy, jak się przygotować, czy są przeciwwskazania?

Po zakończeniu zabiegu, pacjent pozostaje pod opieką anestezjologa do czasu całkowitego ustąpienia skutków działania znieczulenia. Czas pobytu po zabiegu zwykle trwa jedną do dwóch godzin. Przez 24 godziny po zabiegu każdy pacjent ma możliwość stałego kontaktu z anestezjologiem.

Czy są jakieś przeciwwskazania w zastosowaniu znieczulenia ogólnego?

Do podstawowej grupy przeciwwskazań zaliczamy:

  • brak zgody lekarza na przeprowadzenie znieczulenia ogólnego,
  • ostre infekcje dróg oddechowych (takie jak ostre zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli i płuc),
  • nieustabilizowane choroby przewlekłe takie jak choroba nadciśnieniowa, choroba niedokrwienna serca, astma oskrzelowa, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nerek, wątroby, padaczka z częstymi napadami, choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia,
  • udokumentowane reakcje uczuleniowe na stosowane leki i środki medyczne używane podczas znieczulenia,
  • wrodzone choroby metaboliczne zagrażające niewydolnością układu oddechowego lub krążenia po podaniu środków znieczulenia ogólnego.

Leczenie zębów pod narkozą – cena

Cena leczenia zębów pod narkozą jest uzależniona od czasu zabiegu.  Koszt pełnego znieczulenia z udziałem zespołu anestezjologicznego za 1-wszą godzinę wynosi 900,00 zł, każde kolejne 30 min to koszt 400,00 zł.

Umów się na konsultację w sprawie leczenia zębów pod narkozą w Maestria Clinic

Warszawa Mokotów  |  tel. 22 460 08 06

Warszawa Centrum   |  tel. 22 777 40 77

Leczenie stomatologiczne w narkozie- rozmowa z lekarzem dentystą Eweliną Golusińską- Kardach

Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonać w znieczuleniu ogólnym? 

Leczenie wykonywane w znieczuleniu ogólnym, potocznie zwane przez Pacjentów „leczeniem w narkozie”, stosowane jest podczas zabiegów z zakresu: stomatologii zachowawczej, pedodoncji, chirurgii stomatologicznej. Zdecydowanie trudniejsze jest przeprowadzenie procedur z zakresu implantologii oraz protetyki, ponieważ często aktywny udział Pacjenta podczas tych procedur jest niezbędny.

Jako lekarz dentysta planując kompleksowe leczenie swoich Pacjentów, zawsze szukam rozwiązań, które są najbardziej optymalne oraz zgodne z najnowszą wiedzą medyczną.

Leczenie w znieczuleniu ogólnym to według mnie ostateczność. Dzisiejsza nowoczesna stomatologia oferuje Pacjentom bezbolesne leczenie w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Oferujemy Pacjentom chociażby znieczulenie komputerowe czy sedację wziewną.

Występują oczywiście sytuacje, kiedy zastosowanie znieczulenia ogólnego jest praktycznie jedynym rozwiązaniem by poprowadzić właściwie i kompleksowo leczenie.

Komu szczególnie polecane jest przeprowadzenie zabiegu w narkozie?

Znieczulenie ogólne stosowane jest w uzasadnionych sytuacjach – np. jeżeli rozległość zabiegu jest znaczna, a czas trwania zabiegu trudny do przewidzenia.

Zasadniczo wskazaniami do wykonywania zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym są: uczulenie na środki znieczulenia miejscowego, utrudniony kontakt lub brak współpracy z Pacjentem (np. niedorozwój umysłowy, zaburzenia psychiczne), ostre, rozlane stany zapalne w okolicy szczękowo- twarzowej (np.

ropnie), w których nasiękowe lub przewodowe znieczulenie miejscowe nie wywoła efektu zniesienia bólu, a może przyczynić się do rozszerzenia procesu zapalnego.

Poza tym leczenie w znieczuleniu ogólnym stosowane jest także u dzieci, które są za małe na współpracę z lekarzem, mają zaawansowaną próchnicę, cierpią z powodu bólu, a ich stan uzębienia stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia całego organizmu. Zaniedbania w leczeniu doprowadzają do przewlekłych stanów zapalnych, przetok, ropni i wielu innych.

Czy o leczeniu w narkozie może decydować tylko Pacjent ?

You might be interested:  Ile Za Złamanie Palca W Pzu?

O leczenie w znieczuleniu ogólnym pytają Pacjenci z różnych powodów.

W przypadku sytuacji gdy mamy do czynienia z dentofobią, czyli panicznym lękiem przed zabiegami stomatologicznymi, często szukamy dla naszych Pacjentów alternatywnych i dodatkowych form znieczulenia, zamiast stosować bezpośrednio leczenie zębów pod narkozą. Zasadniczo decyzję o podjęciu leczenia w znieczuleniu ogólnym podejmuje lekarz dentysta, analizując wskazania lekarskie zależne od stanu zdrowia i potrzeb chorego.

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?

Przed przygotowaniem do zabiegu stomatologicznego w narkozie konieczna jest konsultacja stomatologiczno-anestezjologiczna, od której zależy zakwalifikowanie Pacjenta do zabiegu.

W tym celu lekarz stomatolog bada Pacjenta, zleca wykonanie zdjęcia ortopantomograficznego, a w dalszej kolejności zbiera dokładny wywiad. Pytamy naszych Pacjentów o przebyte choroby, stosowane obecnie leki, wagę i wzrost.

Istotna jest również̇ ocena parametrów laboratoryjnych. Wszystkie badania dodatkowe można wykonać dzień lub kilka dni przed planowanym zabiegiem na miejscu w Szpitalu św. Wojciecha lub w dowolnie wybranym laboratorium.

Po dokładnym zbadaniu Pacjenta i sprawdzeniu wyników zleconych badań dodatkowych, wybieramy najbezpieczniejszy rodzaj znieczulenia i informujemy Pacjenta o planowanym przebiegu znieczulenia.

Narkoza zwykle kojarzy się̨ z salą operacyjną, całym zespołem lekarzy i poważnym zabiegiem. Czy faktycznie w ten sposób przebiega takie leczenie?

Jest w tym wiele prawdy, bo rzeczywiście przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego w narkozie wymaga spełnienia rygorystycznych i konkretnych warunków zarówno jeśli chodzi o wyposażenie gabinetu, sprzęt i kompetencje personelu. Nie zawsze musi być to sala operacyjna – wszystko zależy od zakresu prac stomatologicznych, jakie należy przeprowadzić.

W zależności od charakteru zabiegu może on być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych (w przystosowanym do tego gabinecie) lub bezpośrednio na bloku operacyjnym.

W obu przypadkach w zabiegu biorą udział dwa zespoły – stomatologiczny i anestezjologiczny.

Oprócz lekarzy – dentysty i anestezjologa, w gabinecie obecne są też pomoce – asysta stomatologiczna i wykwalifikowana pielęgniarka anestezjologiczna towarzysząca przy znieczuleniu ogólnym.

Niezależnie od miejsca przeprowadzania zabiegu w znieczuleniu ogólnym obowiązują te same standardy i zasady postępowania anestezjologicznego wobec pacjenta. Sprawą nadrzędną jest bezpieczeństwo chorego i temu warunkowi podporządkowane są wszystkie inne.

Gabinet zabiegowy każdorazowo wyposażony jest w przygotowany do natychmiastowego użycia sprzęt do intubacji dotchawiczej i do prowadzenia wentylacji zastępczej u Pacjenta, źródło tlenu, dodatkowy ssak o dużej sile ssania (oprócz tego używanego na co dzień w gabinecie stomatologicznym) oraz aparaturę do monitorowania podstawowych parametrów życiowych. Stomatologiczne leczenie w narkozie z opieką jaką gwarantuje Szpital św. Wojciecha musi być na najwyższym poziomie. To daje poczucie bezpieczeństwa Pacjentom, ale i gwarancję tego, że jesteśmy jako zespół przygotowani na różne sytuacje, które mogą zdarzyć się w czasie zabiegu.

W jakich sytuacjach leczenie zębów w narkozie jest niemożliwe ?

Istnieją dwie grupy przeciwwskazań do leczenia zębów w narkozie. Pierwszą grupą są przeciwwskazania bezwzględne, które nie pozwalają na wykonanie zabiegu z użyciem tego rodzaju znieczulenia.

Do tej grupy zaliczamy: brak zgody lekarza na przeprowadzenie znieczulenia ogólnego, ostre infekcje dróg oddechowych (takie jak ostre zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli i płuc), nieustabilizowane choroby przewlekłe takie jak choroba nadciśnieniowa, choroba niedokrwienna serca, astma oskrzelowa, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nerek, wątroby, padaczka z częstymi napadami, choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia, udokumentowane reakcje uczuleniowe na stosowane leki i środki medyczne używane podczas znieczulenia, wrodzone choroby metaboliczne zagrażające niewydolnością układu oddechowego lub krążenia po podaniu środków znieczulenia ogólnego.

Drugą grupą przeciwwskazań, które nie pozwalają na zastosowanie znieczulenia ogólnego u pacjenta są przeciwwskazania względne. Wymagają one wcześniejszego przygotowania, szczególnego nadzoru podczas zabiegu i współpracy z opiekunami Pacjenta.

Jak długo Pacjent przebywa w szpitalu po zabiegu wykonanym w znieczuleniu ogólnym?

Pacjent po zabiegu przewieziony zostaje do sali pooperacyjnej, gdzie zostaje pod obserwacją personelu medycznego do pełnego wybudzenia. Następnie kierowany jest na oddział, gdzie powinien wypocząć.

Chory po znieczuleniu ogólnym pozostaje w szpitalu, pod kontrolą lekarzy i personelu pielęgniarskiego. Najczęściej pobyt pacjenta trwa od 8-12 godzin.

Przez 24 godziny od znieczulenia chory nie może prowadzić samochodu lub obsługiwać innych maszyn, dlatego powinien wrócić pod opieką bliskiej osoby, która zapewni mu właściwy i bezpieczny transport do domu.

Czy po zabiegu Pacjent może odczuwać jakieś skutki uboczne?

Przy wstrzykiwaniu leku do żyły Pacjent może odczuwać niewielki ból – pieczenie w ręce, a u Pacjentów o bardzo delikatnych naczyniach może przez kilka dni utrzymywać się ból żyły.

W związku z używaniem szczękorozwieracza (aby w czasie narkozy Pacjent miał otwarte usta) może zdarzyć się przyszczypnięcie wargi i jej bolesność trwając kilka dni. Po znieczuleniu pojawić się mogą również ból gardła związany z intubacją dotchawiczną, wymioty, krótkotrwałe problemy z poruszaniem kończynami.

Nieprzyjemne odczucia do których należą najczęściej bóle głowy i nudności zazwyczaj mijają̨ do kilku godzin po wybudzeniu z narkozy.

Przeciwwskazania do leczenia zębów w narkozie – Dentim Clinic Katowice | Bydgoszcz

2020 – 04

2020 – 02

  • Narkoza u dentysty. Co warto wiedzieć?

2020 – 01

  • Stare plomby a nowoczesne wypełnienia

2019 – 12

  • Flow Injection, czyli szybki i prosty sposób na odmianę uśmiechu

2019 – 11

2019 – 10

  • Dlaczego warto zmienić protezę ruchomą na mocowaną na implantach?
  • 2019 – 09
  • 2019 – 07
  • 2019 – 05
  • 2019 – 04
  • 2019 – 03
  • 2019 – 02
  • 2019 – 01
  • 2018 – 12
  • 2018 – 11
  • 2018 – 09
  • 2018 – 08
  • Diastema – czy należy usunąć?

2018 – 07

  • Fluor – co warto wiedzieć o tym pierwiastku?

2018 – 04

  • Wywiad z ortodontą – Nowoczesna ortodoncja

2018 – 03

2018 – 01

  • Choroby przyzębia – kiedy warto zgłosić się do dentysty?

2017 – 12

  • Jak poradzić sobie z dentofobią?

2017 – 11

  • Nowoczesne wypełnienia zębów

2017 – 10

  • Jak uniknąć nadwrażliwości zębów?

2017 – 08

  • Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? Checklista.

2017 – 07

  • Czy wiesz, że bieganie może niszczyć Twoje zęby?

2017 – 06

  • 2 proste sposoby na uzupełnienie pojedynczego braku zębowego

2017 – 05

2017 – 04

  • 7 sposobów na uchronienie dziecka od lęku przed dentystą
  1. 2017 – 02
  2. 2017 – 01
  3. 2016 – 12
  • Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty – wskazania i przebieg

2016 – 11

2016 – 10

  • Przeciwwskazania do leczenia zębów w narkozie
  • Implanty zębów a cukrzyca

2016 – 09

  • Rodzicu, zalakuj zęby swojego dziecka.

2016 – 08

2016 – 07

  • Boisz się dentysty? Nie tylko Ty!
  • 2016 – 06
  • 2016 – 05
  • 2016 – 04
  • 2016 – 03
  • 2016 – 02
  • 2015 – 12
  • Licówki, czym są, jak wygląda leczenie, jakie są ceny?

2015 – 11

  • Invisalign – rewolucja w prostowaniu zębów, bez bólu i dyskomfortu.

2015 – 10

  • Co musisz wiedzieć o chorobie okluzyjnej?

2015 – 09

  • Zadbaj o swoje zęby, usuń kamień nazębny.

2015 – 08

  • Jaką wybrać pastę do zębów?

2015 – 07

  • Z jakimi marzeniami trafiła do nas Ilona Wolny?

2015 – 06

  • Nosisz aparat? Zobacz jak dbać o jamę ustną.

2015 – 05

  • Kolejne video opinie naszych pacjentów. Tym razem po norwesku!

2015 – 04

  • Dlaczego warto wymienić plomby i czym jest Enamel?

2015 – 03

  • Prawdziwe historie naszych pacjentów

2015 – 02

  • Czym jest choroba okluzyjna?

2015 – 01

  • Licówka cienka jak soczewka

2014 – 12

  • Dieta aparatowa, czyli jaka?
You might be interested:  Leczenie raka gruczołu krokowego (raka prostaty)

2014 – 11

  • Dlaczego Barbara poleca nas swoim znajomym?

2014 – 10

  • Doświadczenia Patrycji z aparatem ortodontycznym

2014 – 09

  • Kolejne wideo, opinie naszych pacjentów

2014 – 08

  • Kolejny iPad znalazł nowego właściciela

2014 – 07

  • Implanty zębowe – wieczysta gwarancja!

2014 – 06

  • 4 luty – Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

2014 – 05

  • Czwarte Dni Ortodoncji w Katowicach

2014 – 04

  • 9 prostych sposobów na biały uśmiech

2014 – 03

  • Przyjdź na bezpłatne Dni Ortodoncji

2014 – 02

  • Czy letnia dieta szkodzi zębom?

2014 – 01

  • Dzień pozytywnego myślenia

2013 – 12

  • Prosty sposób, aby nie bać się dentysty

2013 – 11

  • Czwarta edycja Dni Implantów

2013 – 10

  • Masz wizytę u dentysty, ale nie wiesz co zrobić z dzieckiem?

2013 – 09

  • Nasz stomatolog doceniony w ABC Zdrowie

2013 – 08

  • Kim jest Jim Collins i dlaczego jest on tak ważny dla Dentim Clinic?

2013 – 07

  • Cyfrowa wizualizacja uśmiechu

2013 – 06

  • Jakość leczenia i … Wiktoria

2013 – 05

  • Dlaczego nasi stali pacjenci wracają ze swoimi znajomymi?

2013 – 04

2013 – 03

  • Kolejny konkurs rozstrzygnięty!

2013 – 02

  • Nie ruchoma, a stała – proteza nie musi przeszkadzać

2013 – 01

2012 – 12

  • 7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz ortodontę

2012 – 11

  • Bezbolesne leczenie stomatologiczne

2012 – 10

2012 – 09

  • Uważaj co jesz, ale nie odmawiaj sobie…

2012 – 08

Leczenie zębów pod narkozą

Leczenie zębów pod narkozą to rozwiązanie, które sprawdzi się, gdy znieczulenie miejscowe nie przynosi ulgi pacjentowi. Pozwoli także na skuteczne leczenie zębów w przypadku osób panicznie bojących się dentystów.

1. Co to jest narkoza?

Znieczulenie ogólne, nazywane potocznie narkozą, jest działaniem kontrolowanym oraz tymczasowym, mającym na celu zniesienie odruchów, świadomości oraz czucia u pacjenta. W praktyce pozwala na bezproblemowe przeprowadzenie chorego przez zabieg terapeutyczny i nie obarcza go przykrymi wspomnieniami czy doznaniami z całego procesu.

Narkoza leży w kompetencjach lekarza anestezjologa. Do jego zadań należy bezpieczne wprowadzenie pacjenta w znieczulenie ogólne, utrzymanie go w trakcie trwania zabiegu oraz wybudzenie chorego po skończonej operacji.

Lekarze chętnie wykorzystują znieczulenie dentystyczne w przypadkach rozległego leczenia zachowawczego, chirurgii stomatologicznej czy endodoncji. Świetnie sprawdzi się również w terapii zębów dzieci, osób z utrudnionym kontaktem oraz dotkniętych dentofobią.

2. Jak wygląda narkoza u dentysty?

Znieczulenie ogólne kojarzy się z poważnymi operacjami na bloku, specjalistami i mnóstwem asysty. Narkoza u dentysty wykazuje pewne podobieństwa, ale znajdzie się też kilka różnic.

Do przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego w narkozie potrzeba dwóch zespołów: dentystycznego oraz anestezjologicznego. Cały proces może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych (najczęściej) lub bloku operacyjnego.

W obu przypadkach, miejsce powinno być wyposażone w aparaturę do monitorowania parametrów życiowych oraz wózek przeciwwstrząsowy w razie nagłych wypadków.

Dba się o zasady aseptyki i antyseptyki, aby zapobiec niepotrzebnym zakażeniom.

Narkozę można przeprowadzić, podając leki w formie wziewnej, dożylnej albo łącząc obie metody. Po zebraniu wywiadu anestezjologicznego oraz analizie podstawowego panelu badań dodatkowych, lekarz dokonuje wstępnej kwalifikacji. Biorąc pod uwagę zdanie pacjenta, ustala najlepszą metodę przeprowadzenia chorego przez zabieg.

W razie silnego stresu czy lęku, anestezjolog może posłużyć się podaniem leków uspokajających jeszcze przed wykonaniem znieczulenia. Procedura nosi nazwę premedykacji.

3. Usuwanie zębów pod narkozą

Usuwanie zębów to bolesna i męcząca dla pacjenta procedura, szczególnie gdy trzeba pozbyć się ich kilku. Narkoza to doskonałe rozwiązanie.

W trakcie jednej wizyty jesteśmy w stanie uporać się z całym procesem terapeutycznym, który przy zastosowaniu konwencjonalnych metod, musiałby zostać rozłożony na wiele sesji.

Dodatkowo, pacjent nie odczuwa bólu i nie pamięta zabiegu, co pozwala na komfortowe przebrnięcie przez leczenie.

Przy wyborze usuwania zębów w znieczuleniu ogólnym, najpierw badanie dentystyczne przeprowadza stomatolog. W kolejnym kroku, anestezjolog dokonuje kwalifikacji do narkozy. Następnie nie pozostaje już nic, poza umówieniem się na określony termin zabiegu. W razie wątpliwości, dobrze zadawać pytania lekarzom, którzy rozwieją wszelkie niewiadome.

Ważne, aby na sam zabieg stawić się na czczo. Nie wolno spożywać żadnych płynów na 2 godziny przed operacją. Picie alkoholu na kilka dni przed narkozą nie jest wskazane.

Po skończonej pracy lekarzy, pacjent pozostaje pod obserwacją jeszcze przez kilka godzin, a następnie może być odebrany przez wyznaczonego opiekuna.

Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych tuż po znieczuleniu dentystycznym.

4. Leczenie zębów pod narkozą u dzieci

Dzieci bardzo często boją się stomatologów i nie wykazują chęci współpracy. Pamiętajmy jednak, że zaniedbanie leczenia zębów może mieć bardzo poważne konsekwencje w przyszłości. Warto uczyć najmłodszych dobrych nawyków prozdrowotnych od najmłodszych lat.

Narkozę z powodzeniem stosuje się u dzieci, a cała procedura wygląda podobnie, jak u dorosłych. Rozmowa kwalifikacyjna do zabiegu odbywa się z opiekunem. Warto mieć ze sobą dotychczasową historię medyczną dziecka, co ułatwi i przyspieszy proces. Dobrze wyposażyć pociechę w jednorazową pieluchę i towarzyszyć przed oraz po narkozie, co zminimalizuje narażenie na stres.

5. Skutki uboczne narkozy

Jak każda metoda leczenia, również znieczulenie ogólne może nieść ze sobą skutki niepożądane. Pozostając w rękach specjalistów z Medicover istnieje pewność, że dołożą oni wszelkich starań, aby cały proces leczniczy przebiegł bez zastrzeżeń.

Efekty uboczne mogą dotyczyć reakcji organizmu na leki lub na drogę podania. Jeśli anestezjolog używa środków dożylnych, w miejscu wkłucia może pojawić się przemijające zapalenie żyły lub krótkotrwały ból. Po intubacji może dochodzić do podrażnienia gardła bądź przejściowych kłopotów z mówieniem.

Bardzo poważnym następstwem narkozy może być reakcja anafilaktyczna, stąd ważne jest rzetelne zebranie wywiadu anestezjologicznego.

6. Ile kosztuje leczenie zębów pod narkozą?

Bardzo trudno podać konkretną kwotę, jaką należy zapłacić za leczenie w znieczuleniu ogólnym. Na całkowity koszt terapii składają się:

  • długość, rozległość i typ zabiegu stomatologicznego;
  • ilość zużytych w trakcie operacji leków;
  • procedura premedykacji;
  • ewentualne konsultacje;
  • konkretne miasto i gabinet.

Ostateczny kosztorys leczenia pod narkozą ustalany jest indywidualnie z pacjentem.

Znieczulenie ogólne przy pewnych typach zabiegów bywa koniecznością. Przy mniejszych procedurach odgrywa rolę wybawienia dla dentofobów, dzieci lub osób z rozległymi zmianami w jakie ustnej. Przeprowadzona przez profesjonalistów narkoza to bezpieczna, komfortowa i nowoczesna metoda radzenia sobie ze stresem oraz nieprzyjemny odczuciami, związanymi z leczeniem zębów.

Bibliografia:

  • Zarys anestezjologii i intensywnej terapii, Mayzner – Zawadzka E., Rawicz M. (red.), Warszawa, 2004.

Powikłania po narkozie – na co musisz się przygotować?

Znieczulenie ogólne, potocznie zwane narkozą, to często jedyny sposób na przeprowadzenie zabiegów ratujących życie pacjenta. Niektórych problemów zdrowotnych nie da się wyleczyć, stosując jedynie znieczulenie miejscowe, szczególnie jeśli chora lub poszkodowana osoba znajduje się w stanie ciężkim. Należy jednak pamiętać, że narkoza może wiązać się z powikłaniami, które bywają dla pacjenta niebezpieczne.

Co to jest narkoza?

Narkoza to określenie znieczulenia ogólnego, czyli kontrolowane, odwracalne i całkowite zniesienie bólu, świadomości oraz odruchów obronnych osoby znieczulanej. To szereg działań medycznych polegających na podaniu odpowiedniego środka (anestetyka), który ma na celu wprowadzenie pacjenta w stan bezbolesności.

Taki środek czasowo hamuje działanie ośrodkowego układu nerwowego, wywołując sen (hipnozę), niepamięć (amnezję), zniesienie bólu (analgezję) oraz zahamowanie odruchów rdzeniowych (arefleksja) i napięcia mięśniowego.

W starożytności stosowano w tym celu opium oraz marihuanę, dziś wraz z rozwojem medycyny powstają kolejne, coraz bardziej bezpieczne środki znieczulające. Dziedziną, która zajmuje się znieczuleniem jest anestezjologia.

Według statystyk opartych na badaniach przeprowadzonych przed 56 członków organizacji WHO co roku przeprowadza się około 230 milionów operacji z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego.

Wskazania do znieczulenia ogólnego

You might be interested:  Jak Leczyć Katar U Małego Kotka?

Osobą odpowiedzialną za zastosowanie środków do znieczulenia ogólnego jest anestezjolog. To on odpowiada za czas, w którym są one podawane oraz za odpowiednią dawkę anestetyku.

W czasie operacji dba o to, aby utrzymać chorego w stanie znieczulenia. Najczęściej znieczulenie ogólne stosuje się u chorych operowanych w trybie pilnym, kiedy stan ich zdrowia jest ciężki bądź zagraża życiu.

Na znieczulenie ogólne decyduje się wówczas, gdy lekarz musi przeprowadzić:

  • operacje chirurgiczne,
  • inwazyjne metody diagnostyczne,
  • nastawianie złamanych kości,
  • niektóre zabiegi ginekologiczne,
  • badanie w bezruchu, u dzieci czy niewspółpracujących dorosłych,
  • mediastinoskopię, mikrolaryngoskopię,
  • usuwanie zębów.

Narkoza wskazana jest także w sytuacjach, w których zabieg lub operacja wymaga ułożenia pacjenta w niewygodnej pozycji na dłuższy czas. Stosuje się ją, gdy dostęp do dróg oddechowych pacjenta jest utrudniony oraz gdy występuje konieczność zwiotczenia mięśni.

Powikłania po narkozie

Powikłania po znieczuleniu ogólnym podzielić można na typowe oraz rzadkie i bardzo rzadkie. Do typowych działań ubocznych stosowanych leków lub metody znieczulenia zaliczyć można te, które występują bardzo często (u jednego na 10 pacjentów) lub często (u jednego na 100) pacjentów). Należą do nich:

  • nudności i wymioty – niektóre stosowane przez anestezjologów leki, głównie leki przeciwbólowe, mogą wywoływać nudności i wymioty. Utrzymują się one od kilku godzin do kilku dni po wybudzeniu. W takiej sytuacji zazwyczaj stosuje się leki przeciwwymiotne.
  • osłabienie, zawroty głowy i niewyraźne widzenie – te objawy spowodowane są przez spadek ciśnienia krwi i odwodnienie organizmu. Aby je złagodzić, stosowane są płyny dożylne lub doustne.
  • dreszcze – trwają zwykle tylko kilkanaście minut po operacji. Zwykle powodem ich występowania jest niska temperatura panująca w sali operacyjnej bądź zastosowane leki.
  • ból głowy – powodować go może wiele czynników, m.in. zastosowane znieczulenie, odwodnienie, a nawet strach. Trwa zwykle do kilku godzin po operacji i leczy się go, stosując środki przeciwbólowe. Jeżeli jednak ból nie ustępuje przez długi czas, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
  • świąd skóry – powodują go leki z grupy opioidów stosowane podczas znieczulenia ogólnego lub też reakcja alergiczna, np. na opatrunek lub szwy.
  • uszkodzenie ust, języka, zębów lub gardła – często podczas operacji dochodzi do udrażniania dróg oddechowych, które może powodować wyżej wymienione powikłania. Towarzyszący im ból można zwalczyć za pomocą środków przeciwbólowych.
  • zasinienie i ból w miejscu wkłucia – czasami wystąpić może problem z założeniem wkłucia, ale objawy te wiążą się także z zakażeniem skóry w tym miejscu, konieczna jest więc konsultacja z lekarzem.
  • ból – ból pleców może być następstwem niewygodnej pozycji, w jakiej pacjent był ułożony podczas zabiegu. Bywa jednak, że niektóre leki powodują późniejszy dyskomfort w miejscu ich podania.

O rzadkich i bardzo rzadkich powikłaniach mówi się wówczas, gdy pojawiają się one u jednego na 1000, 10 000 lub 100 000 pacjentów. Wśród nich znaleźć można:

  • zachłyśnięcie się pacjenta kwaśną treścią żołądkową – to powikłanie prowadzić może do ciężkiego zapalenia płuc i wymaga natychmiastowej reakcji lekarza.
  • uszkodzenie tchawicy lub strun głosowych – najczęściej dochodzi do niego podczas udrażniania dróg oddechowych pacjenta.
  • trudności z wybudzeniem pacjenta lub przedłużone budzenie pacjenta – sytuacja ta może mieć miejsce np. wówczas, gdy pacjent cierpi na ukryte wady genetyczne.
  • uszkodzenie oczu – choć są one zabezpieczane przez anestezjologów, może zdarzyć się, że drażniący środek odkażający spowoduje drobne uszkodzenia rogówki oka.
  • atak serca lub udar mózgu – najczęściej występują u pacjentów, u których miały miejsce już wcześniej.
  • reakcja uczuleniowa na leki – bardzo ważne jest poinformowanie o uczuleniach lekarza przed operacją, ponieważ zastosowane leki mogą wywołać ciężkie reakcje organizmu. Zespół medyczny jest jednak przygotowany na możliwość wystąpienia uczulenia i na Sali operacyjnej zawsze znajdują się odpowiednie leki.
  • zgon.

Jak często dochodzi do śmierci po narkozie?

Tak jak każdy zabieg medyczny, znieczulenie ogólne związane jest z ryzykiem wystąpienia powikłań.

Anestezjologiczny Serwis Edukacyjny dla Pacjentów podaje, że obecnie prawdopodobieństwo zgonu operowanego pacjenta z przyczyn wyłącznie anestezjologicznych wynosi 1:10000.

Nie dotyczy to jednak pacjentek położniczych, gdzie prawdopodobieństwo to jest o wiele większe i jest związane ze specyfiką znieczulenia w ciąży.

Jak przygotować się do znieczulenia?

Przed operacją pacjent jest zwykle informowany przez kierującego na zabieg lekarza, jak powinien się do niej przygotować. W tygodniu poprzedzającym badanie nie wolno przyjmować leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz rozrzedzających krew.

W okresie okołooperacyjnym zmienia się też zwykle leczenie cukrzycy – zamiast leków doustnych, konieczne może się okazać zastosowanie zastrzyków z insuliny.

W oczekiwaniu na zabieg pacjent nie powinien na własną rękę przyjmować żadnych leków przeciwbólowych, nie należy także jeść ani pić na 6 godzin przed podaniem znieczulenia, ponieważ grozi to zachłyśnięciem się zalegającym w żołądku pokarmem.

Niezbędne jest także zdjęcie wszelkiej biżuterii, zmycie lakieru do paznokci oraz usunięcie protezy dentystycznej na czas trwania operacji. Szczegółowe wytyczne pacjent otrzymuje od swojego lekarza.

Kiedy wykonuje się leczenie stomatologiczne pod narkozą?

Są pacjenci, którzy boją się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Leczenie zębów kojarzy się im z dużym dyskomfortem oraz bólem.

Na szczęście nowoczesna stomatologia dysponuje metodami, dzięki którym leczenie okazuje się całkowicie lub niemal bezbolesne.

Wiele zabiegów dentystycznych, takich jak na przykład leczenie kanałowe lub usuwanie zębów, wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wzrasta komfort pacjenta, a specjalista może pracować bez przeszkód.

Rodzaje znieczulenia

Znieczulenie miejscowe dotyczy wybranego obszaru jamy ustnej, w okolicy której przeprowadzany jest zabieg. Istnieje także możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Zastosowanie tej metody jest uzasadnione w niektórych przypadkach.

Znieczulenie ogólne stosuje się na przykład u osób z bardzo silną dentofobią. Dentofobia to lęk przed dentystą i zabiegami stomatologicznymi. U niektórych osób fobia jest tak mocna, że uniemożliwia przeprowadzenie leczenia ubytków.

Narkoza może być w tej sytuacji jedynym sposobem, aby takie osoby podjęły leczenie, na przykład wyrywanie zębów lub borowanie. Znieczulenie ogólne stosuje się też czasem u dzieci, których jama ustna jest wyjątkowo zaniedbana.

Mali pacjenci nie zawsze chcą współpracować z lekarzem, a dzięki narkozie problem ten znika. Jest pomocne także u osób z chorobą psychiczną, która uniemożliwia stomatologowi pracę.

Znieczulenie ogólne – przygotowanie

Dzięki narkozie możliwe jest wyleczenie większej liczby lub wszystkich zębów podczas jednej wizyty. Taki zabieg, który obejmuje między innymi leczenie kanałowe, usuwanie zębów lub wszczepienie implantów może potrwać nawet kilka godzin. Znieczulenie ogólne pozwala pacjentom poradzić sobie z niedogodnościami takiego zabiegu.

Zabieg stomatologiczny z zastosowaniem znieczulenia ogólnego musi poprzedzić dokładny wywiad. Dopiero dokładna ocena stanu zdrowia pacjenta pozwala na podjęcie decyzji o użyciu narkozy.

Pacjent powinien przygotować pytania do specjalisty, aby uzyskać wszelkie potrzebne informacje na temat znieczulenia ogólnego. Przed zabiegiem pod narkozą należy wyjąć protezy zębowe i soczewki, zdjąć okulary oraz różnego rodzaju ozdoby i biżuterię.

Dobę przed zabiegiem nie należy pić alkoholu, a 6 godzin przed zrezygnować z jedzenia i picia.

Wywiad lekarski przed zabiegiem pozwala również sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania narkozy.

Znieczulenie ogólne wykluczają między innymi uczulenie na preparaty używane podczas narkozy, nieustabilizowane schorzenia ogólne, takie jak cukrzyca, choroby serca i nerek oraz nadciśnienie tętnicze, a także ostre choroby dróg oddechowych – na przykład zapalenie płuc, gardła lub krtani.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *