Zwalczanie płytki nazębnej stanowi podstawę zapobiegania chorobom przyzębia oraz próchnicy zębów i leczenia już istniejących chorób, a także utrzymania ich zdrowia po zakończonym leczeniu periodontologicznym, protetycznym, zachowawczym i chirurgicznym.
Odpowiednie szczotkowanie zębów nie tylko zapobiega rozwojowi próchnicy pierwotnej, lecz również próchnicy wtórnej (próchnicy występującej wokół wypełnień, koron, mostów itp.), stanów zapalnych przyzębia i tkanek okołowszczepowych.
W prostym tłumaczeniu oznacza to, że po zakończeniu jakiegokolwiek leczenia, czy to zachowawczego, protetycznego, implantologicznego, czy jakiegokolwiek innego, poziom utrzymywanej higieny ma decydujący wpływ na stan zębów i uzupełnień.
Z tego powodu stomatolodzy tak bardzo podkreślają konieczność utrzymania idealnej higieny jamy ustnej, regularnych wizyt kontrolnych oraz regularnego oczyszczania zębów z nalotów w gabinecie stomatologicznym.
W celu utrzymania optymalnej higieny jamy ustnej zaleca się szczotkowanie zębów dwa razy dziennie: rano – dla urody (tzn. żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, który niestety towarzyszy nam po przebudzeniu) i wieczorem – dla zdrowia.
Wieczorne mycie zębów powinno się składać ze szczotkowania zębów i języka, nitkowania i na koniec płukania jamy ustnej odpowiednim płynem (np. znoszącym nadwrażliwość, zmniejszającym ryzyko próchnicy, zapobiegającym zapaleniu dziąseł itp.).
W przypadku porannego mycia zębów można pominąć nitkowanie zębów.
W poniższym artykule postaram się przybliżyć temat higieny jamy ustnej.
Rodzaje szczoteczek do zębów
Szczoteczki dzielimy ze względu na budowę części pracującej, twardość włosia oraz sposób posługiwania się nimi.
Ze względu na kształt części pracującej wyróżniamy szczoteczki jedno- i wielopęczkowe. Dorośli pacjenci najczęściej stosują szczoteczki wielopęczkowe (3–4 rzędy włosia na szerokość i 10–12 rzędów na długość) .
Na rynku dostępne są również szczoteczki do zadań specjalnych, np. szczoteczki jednopęczkowe służące do szczotkowania przestrzeni międzyzębowych oraz zębów z założonymi zamkami ortodontycznymi.
Dodatkowo mamy od wyboru szczoteczki z taką samą lub różną długością włosia lub z obecnymi pionowymi gumkami.
Ze względu na twardość włosia szczoteczki możemy podzielić na szczoteczki o twardym, średnio twardym i miękkim włosiu, jak również super miękkie szczoteczki do implantów. Szczoteczki twarde, miękkie i do implantów są szczoteczkami do zadań specjalnych.
Szczoteczki do implantów mają najcieńsze i najmiększe włosie (0,08–0,12 mm średnicy).
Szczoteczki miękkie (0,18–0,2 mm) stosowane są okresowo w przypadku zapalenia przyzębia, wrzodziejącego zapalenia dziąseł i przyzębia oraz gdy zalecane jest stosowanie specjalnej metody szczotkowania zębów – metody Bassa, w której pacjent wprowadza szczoteczkę w obrąb szczeliny dziąsłowej (czyli wsuwa szczoteczkę pod dziąsło).
Ze względu na sposób posługiwania się szczoteczką wyróżniamy szczoteczki manualne i elektryczne. Szczoteczki manualne są polecane w większości wypadków. Odstępstwem od tej reguły są pacjenci niepełnosprawni fizycznie lub umysłowo oraz osoby sprawne, mające problem z opanowaniem prawidłowej techniki szczotkowania zębów.
Pasta do zębów
Pacjenci często pytają mnie, jaką pastę do zębów powinni wybrać. Obecnie na rynku wszystkie dostępne pasty zawierają fluor, zatem moja odpowiedź jest jedna: jakąkolwiek. Jeśli u pacjenta nie występują szczególne wskazania (np. zapalenie przyzębia, nadwrażliwość zębów itp), to najważniejsze jest używanie pasty i szczoteczki!
Podstawowe zasady szczotkowania zębów
- Należy stabilnie trzymać szczoteczkę w ręce.
- Należy szczotkować wszystkie zęby, nie pomijając żadnego zęba ani żadnej jego powierzchni.
- Szczotkowanie powinno trwać około 2 minut bez względu na to, czy szczoteczka jest manualna czy elektryczna.
- Po około 2 miesiącach prawidłowego użytkowania szczoteczka powinna mieć powyginane pęczki włosia, co będzie świadczyć o konieczności jej wymiany.
- Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować szczoteczkę średnio twardą.
Jak szczotkować zęby
Jeśli nie występują poważne stany zapalne tkanek przyzębia. najbardziej polecaną metodą szczotkowania zębów u dorosłych pacjentów jest metoda roll. Jest to dosyć wymagająca metoda, ale według mnie dająca najlepsze rezultaty.
Szczotkowanie należy rozpocząć od przyłożenia szczoteczki do zębów pod kątem 45° do dziąsła, tak aby włosie szczoteczki było skierowane do góry w łuku górnym i w dół w łuku dolnym, a uchwyt szczoteczki równolegle do łuku zębowego.
W tym momencie wykonujemy ruch przypominający rolowanie szczoteczki w palcach, trzymając ją mocno przyciśniętą do dziąseł i zębów, tak aby w każdej fazie ruchu była do nich przyciśnięta całą powierzchnią włosia.
Dzięki temu wszystkie resztki są wymiatane zarówno z dziąsła, jak i z zębów. W następnej fazie należy odsunąć szczoteczkę od zęba i ponownie ułożyć ją pod kątem 45° na dziąśle. Zaleca się wykonanie 4–6 takich ruchów na każde 2–3 zęby, które obejmuje szczoteczka. Następnie należy się przesunąć na kolejne 2–3 zęby.
Te same ruchy należy wykonać w obrębie wszystkich zębów najpierw na stronie wargowej/policzkowej, a następnie na stronie podniebiennej/językowej. Na koniec należy wyszczotkować powierzchnie żujące (czyli te, które bezpośrednio gryzą pokarm) zębów ruchem przód-tył.
W szczególnych wypadkach lekarz zaleci rozpoczęcie szczotkowania od powierzchni żującej.
Metoda roll to tak zwana metoda „dziąsło-ząb” co oznacza, że ruch powinien zawsze być wykonywany z dziąsła na ząb, a nigdy z zęba na dziąsło. Wykonanie ruchu odwrotnego spowodowałoby wciśnięcie resztek pokarmowych pomiędzy ząb i dziąsło, co doprowadziłoby do powstania stanu zapalnego dziąsła i próchnicy w okolicy szyjki zęba.
Bardzo ważna podczas uczenia się tej metody jest cierpliwość. Jest to metoda bardzo trudna manualnie – moment podnoszenia szczoteczki i ponownego ustawiania jej na dziąśle. Moim pacjentom często opowiadam, jak sama się jej uczyłam.
Brałam szczoteczkę do pokoju i uczyłam się metody roll, jednocześnie oglądając wiadomości lub jakikolwiek film. Odstęp między reklamami w pewnej stacji telewizyjnej (ok.
15 minut) był idealny do prawidłowego wyszczotkowania wszystkich zębów.
Metoda roll nie nadaje się do stosowania u pacjentów, u których występuje duży przerost dziąsła, ponieważ kształt dziąsła uniemożliwi oczyszczenie zęba w jego sąsiedztwie.
WAŻNE! Jeśli podczas szczotkowania zębów występuje krwawienie z dziąseł, oznacza to, że są one w stanie zapalnym. Wielu pacjentów uważa, że powinno w takim wypadku unikać szczotkowania zębów, żeby nie wywołać większego krwawienia. Nic bardziej mylnego. Należy wtedy zintensyfikować higienę jamy ustnej.
Jeśli po 1–2 tygodniach bardziej intensywnego szczotkowania zębów krwawienie się nie zmniejszy, sugeruję wizytę u stomatologa. Dentysta oceni stan zębów i dziąseł i w zależności od potrzeb wyczyści zęby z kamienia i nalotów, zaleci stosowanie innej metody szczotkowania zębów lub specjalnej pasty albo płynu zmniejszających stan zapalny dziąseł.
W skrajnych przypadkach stomatolog przepisze antybiotyk.
Szczotkowanie języka
Szczotkowanie języka specjalną skrobaczką lub wcześniej używaną szczoteczką do zębów jest kolejnym elementem higieny jamy ustnej (w dużej mierze odpowiedzialnym za zapach z ust).
W przypadku stosowania skrobaczki po zakończeniu szczotkowania zębów i wypłukaniu jamy ustnej na skrobaczkę należy nałożyć pastę do zębów i dokładnie wyskrobać górną powierzchnię języka. Innym sposobem jest wykorzystanie w tym celu szczoteczki do zębów.
Po wymyciu zębów należy ją wypłukać, a następnie nałożyć na nią kolejną, małą porcję pasty do zębów (wielkości zielonego groszku) i wyszczotkować język. Z dwóch powodów preferuję stosowanie szczoteczki do zębów. Po pierwsze ogranicza to niepotrzebne koszty.
Drugim powodem jest budowa języka. Niektóre osoby mają bardziej nitkowatą budowę języka i niestety czyszczenie języka skrobaczką jest z tego powodu mało efektywne.
Jak nitkować zęby
Kolejnym etapem wieczornej higieny jamy ustnej jest nitkowanie przestrzeni zębowych.
Pomiędzy zębami, szczególnie bocznymi, najczęściej nie występuje dostateczna przestrzeń, żeby można ją było oczyścić szczoteczką do zębów.
Dlatego zbierają się tam duże ilości resztek pokarmowych, a próchnica jest tam częstym zjawiskiem. Co więcej, gdy już się pojawi, to najczęściej jednocześnie obejmuje dwa sąsiadujące ze sobą zęby.
Do oczyszczania tych przestrzeni wykorzystywana jest nić dentystyczna. W przypadku jej stosowania również bardzo ważna jest technika stosowania. Na każdy łuk zębowy (górny i dolny) należy zastosować około 1 metr nitki!!! Zaraz wytłumaczę, skąd bierze się taka jej ilość. Nitkę należy nawinąć na dwa palce (ja zawijam nitkę na palce wskazujące).
Następnie należy ją włożyć w szczelinę między dwoma zębami mniej więcej w środku tej szczeliny,
a następnie wykonać jeden ruch „wyciągający” do powierzchni żującej po powierzchni jednego z zębów.
Następnie należy przewinąć nitkę na palcach, tak aby nie wtłaczać w szczelinę wyjętych wcześniej resztek jedzenia i ponownie, czystą nitkę założyć do tej samej szczeliny.
Tym razem nitkę należy wyjąć po powierzchni drugiego zęba. W ten sposób zostały oczyszczone dwa sąsiadujące ze sobą zęby. W kolejnym kroku należy ponownie przewinąć nitkę i wykonać oczyszczenie wszystkich kolejnych zębów.
WAŻNE!
Nie wolno nitką wykonywać poziomych ruchów piłujących, ponieważ takie postępowanie bardzo łatwo może uszkodzić dziąsło.
Niektórzy pacjenci zgłaszają, że mają problem z umieszczeniem nitki między zębami. Niestety początkowo jest to jak najbardziej naturalne.
Z pomocą takim pacjentom przyszli producenci specjalnych nitek nałożonych na plastikowe uchwyty (ryc. 10 ). Tutaj należy jednak pamiętać, że taką nitkę można zastosować tylko raz do jednej przestrzeni zębowej, a potem należy ją wyrzucić i wziąć nową. Na wyczyszczenie całego uzębienia powinno się zatem użyć ich nawet kilkadziesiąt.
Dlatego to rozwiązanie jest bardziej kosztowne niż tradycyjna nitka.
Na zakończenie wieczornej rutyny
Ostatnim elementem higieny jamy ustnej jest płukanie jej płynem. W przypadku płynu najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Niektórzy producenci zalecają korzystanie z nierozcieńczonego płynu, niektórzy z rozcieńczonego. Różnić się mogą również ilości zalecanego płynu oraz czas płukania jamy ustnej.
Na zakończenie mogę tylko życzyć Państwu powodzenia w uczeniu się nowych metod mycia zębów i dużo zdrowia dla Państwa zębów i jamy ustnej.
Zobacz film instruktażowy:
ᐅ Jak często myć zęby? Ile razy dziennie je szczotkować?
- Autor: Łukasz Proszek
- Data dodania: 15 lipca 2020
- Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2020
Ile razy dziennie powinno się myć zęby? To istotne pytanie w kontekście usuwania przebarwień, bakterii, resztek jedzenia, a przede wszystkim płytki nazębnej. Każdemu zależy przecież na zdrowym i pięknym uśmiechu. Sprawdź więc, jak często szczotkować zęby, aby ich nie uszkodzić, lecz dobrze wyczyścić.
Regularne mycie zębów to najlepszy sposób na walkę z płytką nazębną i drobnoustrojami, które atakują szkliwo zębów, jak i dziąsła.
Z drugiej strony zbyt częste szczotkowanie uzębienia może powodować ścieranie zębów, odsłanianie ich szyjek oraz zadzieranie dziąseł. Dobrze więc wiedzieć, ile razy dziennie myć zęby i właściwie dlaczego akurat tyle.
Najlepsza częstotliwość mycia zębów
Dentyści i stomatolodzy zalecają mycie zębów od 2 do 5 razy dziennie (czyli praktycznie po każdym posiłku – bo powinno się ich jeść właśnie 5 każdego dnia). Już te 2 szczotkowania dziennie to wystarczająco często, aby usunąć cukier i kwasy, które mogą powodować ubytki. W ten sposób zapobiegniesz próchnicy i stanom zapalnym.
Pamiętaj także, że między posiłkami skutecznym sposobem na poprawienie pH w ustach jest żucie gumy bez cukru. To pewna alternatywa dla mycia zębów (oczywiście zakładając, że szczotkujesz je przynajmniej 2 razy dziennie, gdyż to absolutne minimum).
Utrzymywanie czystości zębów zwalcza płytkę nazębną. W przeciwnym przypadku może ona stwardnieć i przyczynić się do powstawania kamienia nazębnego. A on z kolei wywołuje całą lawinę niepożądanych efektów: próchnicę, choroby dziąseł, stan zapalny jamy ustnej i nieświeży oddech (halitoza). Wyobraź sobie, że nagle nawiedza Cię to wszystko. Mało przyjemna wizja, prawda?
Dzięki właściwej oraz odpowiednio częstej higienie jamy ustnej pozbędziesz się bakterii powodujących infekcje zębów i dziąseł.
To jednak nie koniec. W dalszej części artykułu przeczytasz o wielu ważnych sprawach, które krążą wokół optymalnej częstości mycia zębów.
Czy osoby noszące aparaty korekcyjne muszą częściej myć zęby?
Jest to zalecane. Nawet po każdym posiłku, czyli dopuszczalne maksimum w postaci 5 szczotkowań dziennie.
Dlaczego? Aparaty ortodontyczne powiększają obszar mycia, a przede wszystkim tworzą nowe zakamarki w jamie ustnej. Bakterie powodujące zmiany próchnicze bardzo lubią takie miejsca.
Dlatego też szczotkowanie powinno być jak najdokładniejsze, wspomagane irygatorem oraz częstsze niż 2 razy dziennie.
Czy częstsze mycie zębów może je uszkodzić?
Jak już wiesz, są zdania, aby myć zęby po każdym posiłku, a więc nawet 5 razy dziennie. Osobiście uważam, że 2-3 szczotkowania dziennie wystarczają, ale postanowiłem popatrzeć na to bardziej obiektywnie.
- Ogólnie biorąc, wyszło na to, że przy prawidłowej technice mycie zębów 5 razy dziennie nie uszkodzi szkliwa czy dziąseł.
- Ale po kolei.
- Przy rozważaniu częstszego mycia zębów (3-5 razy dziennie) u wielu osób pojawiają się pewne wątpliwości.
Czy można w ten sposób przyczynić się do ścierania zębów i zadzierania dziąseł? Może lepiej trzymać się szczotkowania zębów tylko rano i wieczorem?
Nie da się jednoznacznie na to odpowiedzieć, ponieważ problem leży gdzie indziej.
Częstotliwość mycia zębów powyżej 2 szczotkowań dziennie nie jest tu wcale kluczowa czy w teorii szkodliwa (o ile jednocześnie nie przekracza 5 szczotkowań). Bardziej chodzi o technikę mycia.
Możesz myć swoje zęby 5 razy dziennie i w żadnym stopniu nie uszkodzić ich szkliwa. Równie dobrze możesz szczotkować uzębienie 2 razy dziennie i pogorszyć jego stan.
Nie szoruj więc mocno zębów, nie przesadzaj z dociskaniem włosia. Wiele osób mylnie uważa, że agresywniejsze mycie lepiej usunie nalot, bakterie i płytkę próchniczą. W rzeczywistości efekt jest odwrotny.
Jeżeli korzystasz z elektrycznej szczoteczki dźwiękowej, to dowiedz się, jak myć zęby szczoteczką soniczną. Trzymając się kilku najważniejszych zasad, uchronisz szkliwo przed uszkodzeniami mechanicznymi.
A wtedy z czystym sumieniem będziesz mógł szczotkować je nawet 5 razy dziennie – o ile Ci się chce.
Dlaczego mycie zębów raz dziennie nie wystarcza?
Załóżmy, że upierasz się przy myciu zębów tylko raz dziennie. Pierwsza sprawa: wybierasz mycie zębów rano czy wieczorem? Obstawiam, że rano, ponieważ nie chcesz nikogo zabić swoim oddechem.
A wtedy popełniasz poważny błąd. Dlaczego? Ponieważ wieczorne szczotkowanie jest dużo ważniejsze. Gdy beztrosko sobie śpisz, produkujesz mniej śliny. A to właśnie ślina pomaga w utrzymywaniu odpowiedniego pH w ustach. Stanowi niejako barierę ochronną przed bakteriami atakującymi Twoje zęby i dziąsła.
Rezygnując z wieczornego szczotkowania, bakterie w Twojej jamie ustnej będą miały prawdziwy raj. Szybko powiększą swoją populację, co w końcu przyczyni się do zmian próchniczych, a tego przecież nie chcesz.
Szczotkowanie rano jest z kolei istotne nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale i dla własnego komfortu. Nie wyobrażam sobie rezygnacji z porannego mycia uzębienia. Spowodowałoby to u mnie olbrzymi dyskomfort.
I w taki właśnie sposób koło się zamyka.
Mycie zębów 2 razy dziennie to minimum, które każdy z nas musi spełnić. Chyba że chcesz mieć zęby i oddech jak średniowieczny kloszard, ale obstawiam, że nie. W końcu z jakiegoś powodu czytasz ten poradnik, hm?
Kiedy najlepiej myć zęby?
Niby proste pytanie: przed czy po posiłku? Większość osób zapewne odpowie, że to zależy od tego, czy jest to poranne, czy wieczorne szczotkowanie.
Rano jest różnie. Wiele osób myje zęby od razu po przebudzeniu, ale znajdzie się zapewne grupa szczotkująca uzębienie po posiłku.
Wieczorem mycie zębów jest zazwyczaj jedną z ostatnich czynności przed pójściem spać, więc następuje po posiłku.
A jak jest najlepiej?
Ogólnie biorąc, korzystniejsze jest mycie zębów po posiłku. Wtedy nie dasz bakteriom czasu na rozwój. Szybko usuniesz ich pożywkę w postaci cukrów i kwasów.
Pojawia się jednak pewien problem, który teraz sobie omówimy.
Po zjedzeniu czego nie myć od razu zębów?
W tej części chodzi o ochronę szkliwa, które pokrywa koronę każdego zęba.
Mimo że szkliwo jest najtwardsze w naszym organizmie, to wyjątkowo nie lubi substancji o kwasowym pH. Rozpuszcza się pod ich wpływem.
Jeżeli więc zaczniesz szorować zęby w sytuacji, gdy szkliwo jest osłabione, możesz je łatwo uszkodzić, doprowadzając do erozji szkliwa i ubytków klinowych. Wypada więc zaczekać, aż poziom pH w jamie ustnej wróci do normy. Trwa to nawet do 60 minut, szczególnie gdy spożywałeś coś z listy poniżej.
Unikaj zbyt szybkiego mycia zębów po spożyciu: napojów typu coca-cola, cytrusów bądź soków z nich, surowych warzyw, kiszonek, wina, mięsa. Mycie zębów nie jest także wskazane po paleniu tytoniu.
Druga sprawa, że tak naprawdę większość posiłków i przekąsek w mniejszym lub większym stopniu podnosi poziom kwasowości.
Czy można coś zrobić w takiej sytuacji? Z pewnością pomoże wypłukanie ust wodą bądź płynem do płukania. pH w ustach poprawi się.
Mimo tego nadal nie chwytaj za szczoteczkę. Odczekaj 20-30, a najlepiej 60 minut od momentu zakończenia posiłku (zależnie od tego, co zwierał; czy miał więcej substancji o kwasowym pH).
Jeżeli bardzo Ci to wadzi, to zastąp szczotkowanie żuciem gumy bezcukrowej. W ten sposób przeczekaj chociaż te pół godziny i bez wyrzutów sumienia umyj swoje zęby.
Mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie to nie wszystko!
To, jak często powinno się myć zęby, to jedynie wstęp do kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej. Jedna z absolutnych podstaw, ale z pewnością nie recepta na całkowitą pewność, że ominiesz choroby przyzębia i inne niedogodności.
Przygotowałem więc dla Ciebie garść prostych porad, o których warto pamiętać:
- Przemyśl zakup lepszego typu szczoteczki – polecam Ci szczególnie szczoteczki soniczne z rankingu. Sam od wielu lat ich używam. Delikatnie muskają szkliwo zamiast mechaniczne go szorować. Mają też miękkie włosie. Są więc bezpieczniejsze… i o wiele skuteczniejsze! Tworzą ruchy wymiatająco-pulsacyjne wsparte falami dźwiękowymi. Realny obszar mycia zębów sięga dalej niż włosie głowicy szczotkującej. Do tego dynamiczny przepływ cieczy: woda, ślina i pasta do zębów tworzą mikrobąbelki, które wypłukują osad i bakterie z różnych zakamarków jamy ustnej. Chodzi głównie o przestrzenie międzyzębowe. Zasada działania szczoteczek sonicznych bardzo sprzyja precyzyjnemu myciu zębów, jak i masowaniu dziąseł.
- Wymieniaj końcówki/szczoteczki – zgodnie z zaleceniami ich producenta, zazwyczaj co 3-4 miesiące (chyba że stan włosia wcześniej będzie wskazywał na znaczne zużycie). Pamiętaj przy okazji o dokładnym myciu włosia głowicy po każdym szczotkowaniu zębów.
- Przyłóż się do szczotkowania – musi ono być dokładne, a nie na odwal się. Odpowiednia technika mycia zębów to klucz do ich szybszego wybielenia. Nie może być zbyt agresywna (mocne szorowanie/dociskanie włosia), o czym już zresztą wspominałem, ale również zbyt niechlujna. Dowiedz się przy okazji, jak długo myć zęby. Kolejna istotna sprawa, która powinna iść w parze z prawidłową częstością szczotkowania.
- Nie zapomnij o przestrzeniach międzyzębowych – łańcuchy bakterii i płytka próchnicza wyjątkowo lubią szczeliny między zębami. Nie wspominając o resztkach pokarmu, które często nie chcą się za bardzo stamtąd wypłukać. Rozważ więc użycie nici dentystycznej lub irygatora. Skutecznie wspomoże to szczotkowanie zębów.
- Nie zapomnij o dziąsłach i języku – elektryczne szczoteczki często oferują tryb masowania dziąseł. Korzystaj z niego. Stymulacja poprawia ukrwienie, zapobiega więc różnym chorobom czy krwawieniu. Czyszczenie języka dodatkowo eliminuje bakterie i polepsza świeżość oddechu.
- Popraw swoją dietę – sposób odżywiania się mocno wpływa na stan zębów i dziąseł. Ogranicz żywność i napoje o dużej zawartości cukru. Fast foody również odłóż na bok, nic dobrego za sobą nie niosą.
- Pij dużo niegazowanej wody – zamiast coli i innych słodkich napojów postaw właśnie na niegazowaną wodę. Ciałka Ci od niej nie przybędzie, a i pH w jamie ustnej będzie lepsze. A to podnosi skuteczność szczotkowania, walcząc z płytką nazębną.
- Regularnie odwiedzaj dentystę i stomatologa – no cóż… czasem trzeba. Mówi się, że chociaż 2 razy w roku. Wizyta u fachowca nakieruje Cię na to, co zmienić, aby jak najlepiej poprawić stan jamy ustnej. Możesz go od razu dopytać, jaką pastę do zębów Ci poleca. I przy okazji pokazać mu mój artykuł. Powinien go pochwalić.
Podsumowanie
Myj zęby co najmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Nie myj ich częściej niż 5 razy dziennie, gdyż zupełnie nie ma takiej potrzeby. Pamiętaj przy tym o przerwie między jedzeniem a myciem zębów, która powinna wynosić 20-30 minut (lub więcej, jeżeli pH w ustach mocno odbiega od normy).
To główne wnioski z mojego artykułu, aczkolwiek przekazałem Ci w nim dużo więcej porad. Dzięki nim rozjaśnianie zębów i polerowanie szkliwa będzie bezpieczne oraz skuteczne.
Częstotliwość mycia zębów jest jedną z podstaw odpowiedniej higieny jamy ustnej. Higieny, o którą każdy z nas powinien codziennie zadbać. Jak nie dla lepszego samopoczucia, to dla zdrowia.
Jeżeli masz do mnie dodatkowe pytania lub chcesz się podzielić własnymi doświadczeniami, zapraszam do sekcji komentarzy.
Jak często myć zęby i ile powinno to trwać? Krótki poradnik
Z higieną jamy ustnej w naszym kraju wciąż nie jest najlepiej. Blisko 4 mln Polaków w ogóle nie myje zębów, aż 850 tys. nie ma i nigdy nie miało własnej szczoteczki do zębów. Jeśli już myjemy zęby, robimy to za krótko i niedokładnie. Jak często myć zęby? Jak długo powinna trwać ta czynność? Podpowiadamy.
Próchnica jest w naszym kraju chorobą społeczną – według statystyk ministerstwa zdrowia, dotyczy ona około 90% osób, bez względu na płeć i wiek.
Wynika to zarówno z braku higieny, jak i zdecydowanie zbyt rzadkich wizyt u dentysty. Stomatologa odwiedzamy dopiero wtedy, gdy zęby zaczynają boleć, a jeśli już je myjemy – to za krótko i niedokładnie.
Warto jednak wiedzieć, jak często myć zęby i jak długo powinna trwać ta czynność, aby była efektywna.
Absolutnym minimum jest umycie zębów dwa razy w ciągu dnia – rano oraz wieczorem.
Wyszczotkowanie zębów tuż przed snem pozwala na usunięcie z ich powierzchni nagromadzonych w ciągu dnia bakterii, które w nocy miałyby znakomite warunki do rozwoju.
Wtedy bowiem w jamie ustnej spada produkcja śliny, która jest naturalną barierą ochronną przed drobnoustrojami. Z kolei mycie poranne pomaga usunąć płytkę bakteryjną nagromadzoną na zębach w trakcie snu.
Tak naprawdę jednak zęby najlepiej jest myć po każdym posiłku, a tych – dla zachowania zdrowia, urody oraz idealnej figury – najlepiej jest spożywać około 5 w ciągu dnia.
Z jednej strony, taka regularność w jedzeniu pozwala cieszyć się zgrabną sylwetką, reguluje procesy trawienne organizmu, ale i pomaga w zachowaniu zdrowia zębów, o ile pamiętamy, by po posiłku je umyć (można to robić nawet w pracy – przecież każdy z nas ma w niej dostęp do toalety z umywalką).
Jak długo myć zęby?
Wiedza odnośnie tego, jak często myć zęby to jedno, drugie – jak długo należy to robić. Większość ekspertów zaleca, by szczotkować zęby przez około 2-3 minuty. W tym czasie zawarte w paście substancje zdążą zmiękczyć osad nazębny, przez co łatwiej go usunąć, a fluor może wniknąć w głąb zębów i pozytywnie wpłynąć na ich strukturę.
Uwaga! Zarówno z częstotliwością mycia zębów, czasem trwania tej czynności, jak i siłą wkładaną w szczotkowanie nie wolno przesadzać. Po pierwsze, nadmiar fluoru, który znajduje się nie tylko w paście do zębów, ale i wodzie czy niektórych produktach spożywczych może powodować chorobę, zwaną fluorozą.
Po drugie – zbyt częste szczotkowanie zębów, szczególnie szczoteczką o twardym włosiu, niekiedy podrażnia dziąsła. Po trzecie wreszcie, zbyt mocne szorowanie zębów może wpływać na powstawanie uszkodzeń szkliwa.
Dlatego o porady dotyczące zarówno samego mycia zębów, jak i doboru odpowiedniej dla naszych potrzeb szczoteczki, pasty, a nawet techniki szczotkowania najlepiej jest poprosić stomatologa lub higienistkę.
Dwa razy dziennie, trzy, czasem, a może wcale? Zapytaliśmy małych i dużych łodzian o to, jak często sięgają po szczotkę i pastę.
AF
Fot. Wagner Cesar Munhoz, flickr.com (CC-by-SA)
Jak prawidłowo myć zęby? Odpowiednie techniki szczotkowania zębów
2016-09-07 17:02 Materiał partnerski Monika Majewska
Jak prawidłowo myć zęby? Czyszczenie zębów składa się z kilku etapów, podczas których należy używać nie tylko szczoteczki i pasty do zębów, lecz także nici dentystycznych, skrobaczki do języka i odpowiednio dobranego płynu do płukania jamy ustnej. Sprawdź, jak prawidłowo myć zęby. Jakie są odpowiednie techniki szczotkowania zębów? Jaką szczoteczkę i pastę do zębów wybrać?
Jak prawidłowo myć zęby? Czyszczenie całej jamy ustnej składa się z czterech etapów: czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi, szczotkowania zębów za pomocą szczoteczki i pasty do zębów, oczyszczania języka za pomocą specjalnej skrobaczki i płukania jamy ustnej płynem do ust.
Czyszczenie zębów jest bardzo ważne, a z badań wynika, że nie robi tego prawie 4 mln Polaków. Z kolei 800 tys. nie ma nawet szczoteczki do zębów. Nic dziwnego, że 90 proc. społeczeństwa ma zepsute zęby.
Posłuchaj jak prawidłowo myć zęby. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video
Jak prawidłowo czyścić zęby – nici dentystyczne
Przed szczotkowaniem zaleca się oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Jak używać nici dentystycznych? Utnij odpowiednio długi kawałek nitki i owiń nim końce palców wskazujących obu dłoni. Następnie wsuń nitkę między zęby i delikatnie poruszaj nią na boki, owijając podstawę sąsiadujących zębów.
Jeśli czyścisz zęby górne, nitkę wyciągaj zawsze ku dołowi, a jeśli zęby dolne, kieruj nitkę ku górze. Do czyszczenia następnej przestrzeni międzyzębowej zawsze używaj nowego, świeżego odcinka nitki. Nitkowanie powinno trwać trochę ponad minutę.
Stomatolodzy zalecają, aby szczotkowanie zębów zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, przy zaciśniętych szczękach. Następnie należy je rozchylić, by przejść do czyszczenia powierzchni żujących i potem do wewnętrznych części zębów. Na koniec dobrze jest wyczyścić zęby wzdłuż linii dziąseł.
Wyróżniamy dwie najlepsze techniki czyszczenia zębów:
- okrężną – główkę szczoteczki ustaw prostopadle do oczyszczanej linii zębów. Podczas szczotkowania wykonuj delikatne, okrężne ruchy;
- wymiatającą – główkę szczoteczki ustawi pod kątem 45 stopni i wykonuj nią małe, okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatające od dołu do góry i na odwrót.
Czytaj też:
Jak często myć zęby? Ile powinno trwać szczotkowanie zębów?
Normą powinno być czyszczenie zębów po każdym posiłku, by nie dać bakteriom pożywki w postaci resztek pożywienia zalegających w zakamarkach zębów. Każdorazowo szczotkowanie powinno trwać nie mniej niż 2 minuty.
Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę, która delikatnie lecz skutecznie czyści przestrzenie pomiędzy zębami i jest bezpieczna dla osób z wrażliwymi zębami, aparatami ortodontycznymi, licówkami, implantami i uzupełnieniami protetycznymi, np. Philips Sonicare (to jedyna szczoteczka soniczna zaakceptowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne1). Ale to nie wszystko! 2 minuty mycia szczoteczką soniczną to jak miesiąc mycia szczoteczką manualną2.
Jak czyścić język?
Nieprzyjemny zapach z ust czy choroby jamy ustnej mogą być wywoływane przez bakterie nagromadzone na brodawkach języka, dlatego po wyszczotkowaniu zębów należy delikatnie oczyścić język, a także podniebienie. Język można czyścić szczoteczką do zębów.
Wystarczy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu – w ten sposób znaczna część bakterii i nalotu nagromadzonych na jego powierzchni powinna zostać usunięta. Jednak niektórzy stomatolodzy twierdzą, że podczas takiego zabiegu bakterie zostają ‘zepchnięte’ w głąb jamy ustnej, a nie usunięte.
Dlatego zamiast szczoteczki do zębów można użyć specjalnej skrobaczki do języka. Jak czyścić język skrobaczką? Wystarczy kilka razy przejechać nią po powierzchni języka od jego nasady aż po sam koniec, a także po jego bokach. W ten sposób zostanie usunięta większość bakterii.
Po zabiegu należy przepłukać jamę ustną wodą lub płukanką.
Prawie 4 mln Polaków w ogóle nie myje zębów, a ponad 800 tysięcy nie ma nawet szczoteczki do zębów. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie GSK Consumer Healthcare.
Dodatkowo Polak panicznie boi się dentysty (a co piatego obywatla naszego kraju po prostu na niego nie stać). Nic więc dziwnego, że 51% osób powyżej 40. roku życia nosi protezy zębowe, a 50% osób po 65.
roku życia jest całkowicie bezzębna.
Jakiej szczoteczki do zębów używać?
Jeśli nie zmagasz się z nadwrażliwością zębów czy odsłoniętymi szyjkami dziąseł, możesz używać szczoteczki o średniej twardości, ponieważ lepiej ścierają nalot. Aby uniknąć podrażnień, wybierz szczoteczkę o miękkim włosiu.
Jaka pasta do zębów jest najlepsza?
Najlepiej używać pasty do zębów, która oprócz fluoru zawiera różne inne związki (np. wapń, chlorek potasu), których zadaniem jest dodatkowa ochrona i wzmocnienie zębów. Warto pomyśleć również o paście, która wzmacnia dziąsła i zapobiega chorobom przyzębia.
SPRAWDŹ >> Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?
Nici dentystycznych najlepiej użyć przed każdym umyciem zębów. Pomogą one pozbyć się wszystkich resztek i zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ szczotkowanie usuwa tylko 60% płytki nazębnej.
Ponadto dzięki nitkowaniu między zęby dostaje się powietrze, które utrudnia rozwój bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie chorób przyzębia. Można się spotkać z opinią, że nici dentystyczne prowadzą do kaleczenia dziąseł.
Warto jednak wiedzieć, że dobrze dobrane nici nie powinny sprawiać takich problemów.
>>> Jak nici dentystyczne chronią zęby przed próchnicą?
Płukanie jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem powinno być ostatnim etapem mycia zębów. Płyn do płukania jamy ustnej zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach i daje na dłużej uczucie świeżości.
Jednak niektórzy stomatolodzy polecają używać płynu również przed szczotkowaniem. Zmiękczy on osad nazębny i ułatwi jego usunięcie przez szczoteczkę.
W każdym przypadku płukanie jamy ustnej powinno trwać minimum 30 sekund.
Jak wybrać dobry płyn do płukania ust? To pytanie najlepiej zadać stomatologowi, który dokładnie wie, jakiego rodzaju ochrony potrzebują nasze zęby.
Guma do żucia nie jest tak samo skuteczna jak mycie zębów!
Guma do żucia nie zastąpi szczotkowania zębów, może jedynie wspomóc działanie pasty. To zadanie najlepiej wykonują gumy bez cukru, z zawartością ksylitolu, który chroni zęby przed atakiem niebezpiecznych kwasów i działa antybakteryjnie.
Kiedy lepiej czyścić zęby: przed czy po śniadaniu?
Większość stomatologów zgodnie twierdzi, że lepiej myć zęby po jedzeniu. Zostają wtedy usunięte próchnicotwórcze bakterie obecne w mieszance ze śliny i resztek pożywienia, które dostają się do przestrzeni międzyzębowych. Oprócz tego, rozkładane przez bakterie resztki, sprzyjają chorobom dziąseł.
Jednak niektórzy dentyści przekonują, że lepiej myć zęby przed śniadaniem. Podczas porannego szczotkowania zostają usunięte bakterie zgromadzone przez noc. W przeciwnym razie podczas pierwszego posiłku dostaną one dodatkowe ‘pożywienie’ w postaci resztek śniadania, co przyspieszy rozwój próchnicy. Idealnie byłoby więc myć zęby przed i po śniadaniu.
Jeśli jednak nie masz tyle czasu, lepszym wyborem jest czyszczenie zębów po jedzeniu.
Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?
Podobnie jak zęby bez aparatu, tylko zdecydowanie częściej i jeszcze dokładniej:
- należy je myć po każdym posiłku, nawet małej przekąsce
- jednym z podstawowych narzędzi stosowanych przy myciu zębów z aparatem stałym jest tzw. wyciorek, czyli specjalna szczoteczka o stożkowatej, cienkiej końcówce, dzięki której możemy wyczyścić trudno dostępne miejsca zębów oraz aparatu
- następnie należy użyć specjalnej nitki ortodontycznej w celu usunięcia zabrudzeń z bardzo ciasnych przestrzeni międzyzębowych
- teraz można przejść do szczotkowania. Najlepiej czyścić zęby specjalnie zaprojektowaną szczoteczką z rowkiem po środku
- ostatnim etapem jest płukanie zębów, które działa przeciwzapalnie na dziąsła
Jak prawidłowo myć zęby i jaką szczoteczkę wybrać?
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN
Czy artykuł był przydatny?
Od 10 lat nie myje zębów. Efekt jest zaskakujący
Alice Kid przyznała, że od 10 lat nie myje zębów. W jej łazience nie znajdziemy pasty i szczoteczki. Mimo to 23-latka chwali się ładnymi, zdrowymi zębami. Czy to w ogóle możliwe?
1. Nie myje zębów od 10 lat
Alice Kid miała 13 lat, kiedy zbuntowała się i przestała myć zęby. Wcześniej robiła to wręcz zbyt często. W wieku 12 lat nosiła aparat ortodontyczny i lekarz kazał jej myć zęby przy każdej możliwej okazji.
Alice Kid przyznała, że od 10 lat nie myje zębów (the sun)
Gdy tylko zdjęła aparat, postanowiła zrezygnować z pasty i szczoteczki.
''Nigdy nie myję zębów. Wiem, że to brzmi strasznie. Nikt o tym nie mówi'' – powiedziała w rozmowie z ''The Sun''. Co w takim razie dzieje się w jamie ustnej Alice?
2. Zdrowo się odżywia i żuje gumę
Alice regularnie chodzi na kontrole do dentysty. Po 10 latach od zaprzestania mycia zębów, Alice nie ma żadnych wypełnień, nie przechodziła też leczenia kanałowego. Jedynym zabiegiem, któremu się regularnie poddaje jest usuwanie kamienia nazębnego.
Jeśli chce odświeżyć oddech, używa gumy do żucia. I dodaje, że jej partner nigdy nie narzekał na zapach z jej ust. Alice zapewnia, że niemycie zębów nie powoduje u niej żadnych skutków ubocznych. Nie jest też powodem do wstydu.
Alice uważa, że jej sekret tkwi w zdrowym odżywianiu i unikaniu używek. Kobieta nie pije wina i słodzonych napojów gazowanych. Nie pali też papierosów i nie jada owoców. Pije wyłącznie wodę. Dzięki temu nie ma przebarwień na zębach.
Kobieta nie powiedziała swojemu dentyście, że nie szczotkuje zębów. Podobno nigdy o to nie pyta. Zaleca jej tylko używanie nici dentystycznej. Według Alice, jeśli zęby są zdrowe i mają ładny kolor, to nie warto tracić czasu na ich szczotkowanie.
3. Codzienne mycie zębów
Dentyści zalecają, żeby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, po dwie minuty. Najlepiej robić to po każdym posiłku. Uważać trzeba jedynie po zjedzeniu owoców lub wypiciu owocowego soku. Wtedy lepiej poczekać ze szczotkowaniem zębów. Kwas zawarty w owocach może uszkodzić szkliwo.
Rezygnacja z alkoholu, czarnej kawy i herbaty może przyczynić się do poprawy wyglądu zębów, ale trudno oczekiwać, że po całkowitym zaprzestaniu czyszczenia zębów, pojawią się efekty, takie jak u Alice.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl