Nerwica jelit – objawy, dieta i sposoby na jelito drażliwe

Leczenie zespołu jelita drażliwego jest dość trudne, co wynika z problemów z pełnym rozpoznaniem i wyeliminowaniem czynników przyczynowych choroby.

Dlatego polega ono głównie na złagodzeniu i usunięciu dokuczliwych objawów, nie zaś przyczyny.

Podjęcie leczenia jest niezwykle istotne, ponieważ choroba powoduje silny dyskomfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, we wszystkich sferach życia pacjenta.

Po diagnozie – wywiad lekarski

Leczenie powinno być rozpoczęte wyłącznie w konsultacji z lekarzem, po zdiagnozowaniu problemu. Samodzielnie postawiona diagnoza może być błędna, gdyż objawy zespołu jelita drażliwego często występują w innych schorzeniach układu pokarmowego.

Po rozpoznaniu choroby niezwykle ważny jest wywiad lekarski pozwalający przeanalizować dotychczasowy sposób odżywiania, styl życia, poziom stresu.

Pacjent powinien posiąść wiedzę o charakterystyce choroby oraz jej specyfice – jako dolegliwości przewlekłej, lecz niezagrażającej życiu.

Pozwala to na dokonanie zmian w kierunku zwiększenia aktywności fizycznej, wprowadzenia odpowiedniej diety i opracowania sposobów zmniejszenia poziomu stresu, który potęguje objawy choroby.

Wsparcie psychologiczne

Objawy zespołu jelita wrażliwego są silnie związane z działaniem ośrodkowego i trzewnego układu nerwowego. Stres, niepokój, depresja ‒ bardzo często występujące u osób cierpiących na tę dolegliwość ‒ nasilają objawy choroby.

Dlatego niezbędne jest wsparcie psychologiczne w postaci konsultacji lub dłuższej psychoterapii behawioralnej, która pomoże w rozładowywaniu napięcia emocjonalnego i w radzeniu sobie w sytuacjach stresowych.

W redukcji napięcia nerwowego mogą również pomóc ćwiczenia relaksacyjne, joga, pilates.

Leczenie postaci zaparciowej

Niezwykle istotnym czynnikiem zmniejszającym zaparcia w zespole jelita drażliwego jest modyfikacja diety. Pomocna okazuje się dieta bogatoresztkowa. Należy powoli zwiększać spożycie produktów bogatych w błonnik pokarmowy, którego właściwa ilość poprawia perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie.

Błonnik zawarty jest w owocach, warzywach, produktach zbożowych, otrębach pszennych i ciemnym gruboziarnistym pieczywie.

Warto wzbogacać dietę o poszczególne produkty stopniowo, co kilka dni, i obserwować reakcję organizmu na wprowadzanie pokarmów bogatobłonnikowych, gdyż u niektórych osób niektóre produkty mogą powodować wzdęcia, biegunki i dyskomfort w jamie brzusznej. 

W diecie przeciwzaparciowej należy zrezygnować z produktów zawierających cukry proste: słodyczy, mąki pszennej, białego ryżu, białego pieczywa i alkoholu. 

W łagodzeniu zaparć pomaga dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów – minimum 2 litrów dziennie. Najlepszym wyborem jest woda mineralna lub źródlana.

Ponieważ zaparcia wiążą się ze spowolnieniem perystaltyki jelit, wspomagającym czynnikiem w postaci zaparciowej drażliwości jelita jest aktywność fizyczna. Codzienne ćwiczenia, spacery pobudzają perystaltykę.

Zaparcia mogą występować w wyniku stosowania leków. Warto przeanalizować wraz z lekarzem ich działanie, w szczególności gdy zmiany dietetyczne oraz zwiększenie aktywności ruchowej nie przynoszą poprawy.

Leczenie farmakologiczne postaci zaparciowej zespołu jelita drażliwego powinno być decyzją wyłącznie lekarza. Samodzielny wybór leków przeczyszczających może być niebezpieczny dla organizmu i pogorszyć stan pacjenta. Leki te, wywołując biegunki, mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Niektóre leki pobudzające perystaltykę jelit, takie jak trymebutyna, łączone z innymi lekami mogą powodować działania niepożądane. Grupa leków przeczyszczających, które drażnią jelitowy układ nerwowy (np.

aloe pulvis, sennae folium), jest niewskazana do dłuższego stosowania, gdyż wpływają negatywnie na układ trawienny i w dłuższym okresie powodują zwiększenie częstotliwości zaparć.

Przy leczeniu zaparć u chorych na ZJD stosuje się leki przeczyszczające o tak zwanym działaniu osmotycznym, które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego (macrogolum 4000), ale i w tym przypadku należy mieć na uwadze możliwe skutki uboczne, jakie mogą one wywoływać (biegunka, odwodnienie).

Leczenie postaci biegunkowej

Wyeliminowanie takich chorób jak celiakia, nietolerancja laktozy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, mikroskopowe zapalenie jelit, lamblioza, grzybica układu pokarmowego oraz występowania pasożytów jest niezbędne przed rozpoczęciem leczenia.

Podobnie jak w postaci zaparciowej, niezbędne jest zmodyfikowanie diety i eliminacja produktów nasilających biegunki, takich jak sorbitol (słodzik) i produkty go posiadające, czekolada, kawa, alkohol oraz zawierające fruktozę owoce i miód.

Niezbędne jest nawadnianie organizmu. Zaleca się picie 2 litrów płynów – najlepiej wody – dziennie. Nie należy jednak pić jej podczas posiłków, a między posiłkami, najlepiej godzinę przed i po posiłku.

Leczenie farmakologiczne postaci biegunkowej podobnie jak zaparciowej ma charakter objawowy (trudno jednoznacznie określić przyczyny choroby) i powinno się odbywać wyłącznie pod opieką lekarza.

Rozpoczyna się je od podawania małych dawek leków hamujących perystaltykę jelit, np. loperamidi hydrochloridum i obserwuje reakcję organizmu pacjenta.

Lloperamidi hydrochloridum nie powoduje istotnych efektów ubocznych, ale przedawkowanie leku może prowadzić do zaparć, wzdęć i bóli brzucha, dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich.

Pomocne w leczeniu mogą być również leki zmniejszające wzdęcia zawierajace simeticonum. W leczeniu mało skuteczne okazują się preparaty leczące biegunki pochodzenia bakteryjnego i wirusowego (zawierające np. diosmectitum, saccharomyces boulardii)

Już od dawna w terapii trudno leczących się postaci ZJD stosowane są leki antydepresyjne.

Leki podnoszące poziom serotoniny w surowicy są używane w postaci zaparciowej, ponieważ przyspieszają one perystaltykę jelit i poprawiają często stan pacjenta z powodu zasadniczej lub towarzyszącej ZJD chorobie, jaką jest depresja.

Pomagają również pacjentom z osobowością depresyjną. Leki te nie mają w praktyce dużych działań ubocznych i są dobrze tolerowane. Czasem są jedyną nadzieją na poprawę stanu pacjenta.

Leki antydepresyjne są wykorzystywane w leczeniu także biegunkowej formy ZJD. Wówczas stosowane są leki starszej generacji, tzw. leki trójcykliczne, np. amitryptylina.

Te środki mają więcej działań ubocznych – mogą zdarzyć się zaburzenia akomodacji, arytmia serca, zaburzenia oddawania moczu, suchość w jamie ustnej oraz zaparcia (w tym przypadku są pożądane). Leki starszej generacji są używane w bardzo małych dawkach (np.

amitryptylina w jednej lub dwóch dawkach po 10 mg), które często nie dają objawów ubocznych, a przy nietolerancji przez pacjenta lekarze wycofują się z nich.

Leki antydepresyjne w leczeniu formy biegunkowej ZJD nigdy nie są stosowane bez potrzeby – decyzja o ich włączeniu ma miejsce tylko wtedy, gdy korzyści z ich działania są większe niż ujemne skutki działań ubocznych.

Weryfikacja merytoryczna dr n. med. Witold Kamiński

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS) dotyka coraz więcej osób. Szacuje się, że w Polsce może chorować ok. 10 procent populacji, z czego dwukrotnie częściej występuje u kobiet.

Choroba objawia się w wieku nastoletnim lub przed 40. rokiem życia a jej przyczyna jest nieznana.

Niektóre osoby z IBS mają jedynie dyskretne objawy, jednak u części pacjentów są znaczące i zakłócają codzienne życie.

Jelito drażliwe – co to takiego

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłym zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego, w szczególności jelita grubego, w którym ból brzucha związany jest ze zmianami rytmu wypróżniania.

IBS obejmuje grupę objawów jelitowych występującym z reguły razem. Symptomy różnią się między pacjentami nasileniem i czasem trwania.

Niekiedy choroba może powodować uszkodzenie jelit, natomiast nie przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego.

Jelito drażliwe – objawy

Do najczęstszych objawów jelita drażliwego zalicza się:

 • bolesne skurcze jelit;
 • ból brzucha;
 • wzdęcia i gazy;
 • zaparcia;
 • biegunkę.

Wielokrotnie zdarza się, że ludzie z IBS mają epizody zarówno zaparć, jak i biegunek. Wzdęcia oraz gazy zazwyczaj ustępują po wypróżnieniu. Na podstawie dominujących objawów i wyglądu stolca wyróżnia się postaci: z biegunką, z zaparciem, mieszaną i nieokreśloną.

Objawy jelita drażliwego nie zawsze są stałe, mogą występować epizodycznie lub przebiegać z okresami remisji i zaostrzeń

Objawy jelita drażliwego typowe dla kobiet i mężczyzn

Wzmożone objawy mogą występować zarówno w trakcie miesiączki, jak i ciąży. Z kolei osłabienie symptomów obserwuje się u kobiet w okresie menopauzy. Objawy IBS u mężczyzn są identyczne jak u kobiet, jednak o wiele mniej mężczyzn zgłasza je i próbuje leczyć.

Ból związany z IBS

Pacjenci z zespołem jelita drażliwego ból określają jako skurcze. Skurczom mogą towarzyszyć też poniższe doświadczenia:

 • uczucie ulgi po wypróżnieniu;
 • zmiana częstotliwości ruchu jelit;
 • zmiany w wyglądzie stolców.

Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?

Chociaż istnieje wiele sposobów leczenia zespołu jelita drażliwego, dokładna przyczyna jest nieznana. Wśród możliwych czynników wymienia się nadmiernie wrażliwą okrężnicę oraz układ odpornościowy.

Choroba może być też wywołana wcześniejszą infekcją bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Zróżnicowane przyczyny utrudniają zapobieganie wystąpieniu schorzenia.

Fizyczne procesy związane z zespołem jelita drażliwego mogą się różnić, a należą do nich:

 • spowolnione lub spastyczne ruchy jelita grubego, powodujące bolesne skurcze;
 • nieprawidłowy poziom serotoniny w okrężnicy, wpływający na ruchliwość i ruchy jelit;
 • łagodna celiakia, która uszkadza jelita, powodując objawy IBS.

Czynniki wywołujące zespół jelita drażliwego

Dla wielu osób kluczem do opanowania objawów IBS jest unikanie czynników wywołujących. U części osób niektóre pokarmy, a także stres i lęk mogą wyzwolić symptomy schorzenia.

Sposób żywienia nie jest bezpośrednią przyczyną choroby, jednak niektóre pokarmy mogą nasilać dolegliwości. To bardzo indywidualna sprawa, dlatego pomocne jest prowadzenie dzienniczka jedzenia, aby wykryć, które produkty mogą wpływać negatywnie. Warto też wyrobić sobie mechanizmy unikania, na ile to możliwe, sytuacji stresowych i lękowych.

Stres przy jelicie drażliwym

Perystaltyka jelit jest w znacznym stopniu kontrolowana przez układ nerwowy.  Pojawiający się stres może mieć wpływ na autonomiczny układ nerwowy, powodując tym samym nadmierną aktywność układu pokarmowego. Chorzy na zespół jelita drażliwego częstą są podatni nawet na nieznaczne zakłócenia układu pokarmowego. Uważa się również, że na IBS wpływa układ immunologiczny.

Utrata wagi przy zespole jelita drażliwego

Nie wszyscy pacjenci z IBS mają problemy z wagą. Potencjalnie jednak choroba może prowadzić do utraty wagi, jeśli chory nie je wystarczająco dużo, aby utrzymać swoją wagę. W przypadku, gdy biegunka jest jednym z symptomów, ogranizm może nie dostawać wszystkich składników odżywczych, w wyniku czego waga może się zmniejszyć.

Biegunka przy IBS

IBS z biegunką jest specyficznym rodzajem zespołu jelita drażliwego. Wpływa głównie na jelito grube. Typowymi objawami są częste stolce i nudności. W biegunce stolce są wodniste lub półpłynne (maziste), rzadko o zwiększonej objętości; częstsze wypróżnienia, poprzedzone dość gwałtownym parciem, występują po posiłkach, stresie psychicznym i w godzinach porannych.

Jelito drażliwe z zaparciami

Ten rodzaj IBS zazwyczaj dotyka młodzież i ludzi w średnim wieku. Stolce występują rzadko, są twarde a po oddaniu stolca często ma się uczucie niepełnego wypróżnienia.

You might be interested:  Badanie czystości pochwy i stopnie czystości pochwy

Diagnozowanie zespołu jelita drażliwego

Lekarz diagnozę stawia przede wszystkim na podstawie objawów. Ponadto można podjąć dodatkowe kroki, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny występowania symptomów typowych dla choroby:

 • zaproponować określoną dietę, ograniczającą produkty, aby wykluczyć alergie pokarmowe;
 • zbadać próbkę kału, aby wyeliminować choroby pasożytnicze;
 • przeprowadzić badania krwi w celu wykluczenia celiakii;
 • wykonać kolonoskopię.

Badanie endoskopowe wykonuje się tylko wtedy, gdy lekarz podejrzewa, że objawy są wywoływane przez zapalenie okrężnicy, zapalną chorobę jelit (choroba Crohna) lub nowotwór.

Jelito drażliwe – dieta

W niektórych przypadkach zmiany w diecie mogą znacznie pomóc złagodzić objawy IBS. Ponieważ każdy pacjent indywidualnie przechodzi chorobę, należy dobrać odpowiednie pokarmy. Zarządzanie dietą może zająć trochę czasu, ale bez wątpienia jest warte wysiłku.

Polecana jest współpraca z dietetykiem. Zmiany w ilości lub całkowite wyeliminowanie niektórych produktów z jadłospisu, takich jak nabiał, smażone potrawy, cukry złożone może pomóc w zmniejszeniu dokuczliwych symptomów. Zaobserwowano, że czasami zastosowanie przypraw i ziół np.

imbiru, mięty pieprzowej łagodzi dolegliwości.

Jelito drażliwe – leki

Jeśli podjęte środki zaradcze w postaci zmiany stylu życia i diety są nieskuteczne, to lekarz może zlecić stosowanie leków.

Należy podkreślić, że nie ma jednego skutecznego leku na jelito drażliwe. Niektóre lekarstwa działają na wszystkie objawy IBS, natomiast inne koncentrują się na wybranych dolegliwościach.

Przyjmuje się, że leczenie farmakologiczne można rozpatrywać w dwóch kategoriach:

 • leczenie narządów wewnętrznych, mające na celu złagodzenie bólu brzucha (leki przeciwskurczowe) lub zaburzenie czynności jelit (środki przeciwbiegunkowe i wypełniające);
 • leczenie ośrodkowe (leki przeciwdepresyjne, hipnoterapia, psychoterapia) skierowane do pacjentów ze współistniejącym zaburzeniem afektywnym.

Zespół jelita drażliwego: przyczyny, objawy, leczenie

Czy IBS może pojawić się nagle ?

IBS- zespół drażliwego jelita może rozwijać się w każdym wieku, ale pierwsze objawy zwykle objawiają się między 20 a 30 rokiem życia. Objawy u większości ludzi zmieniają się z wiekiem. Symptomy u niektórych osób mogą z czasem ulec poprawie, podczas gdy u innych mogą się pogorszyć.

Objawem zespołu jelita drażliwego może być również przewlekły lub ostry ból brzucha. W przypadku choroby pojawia się uczucie sytości typowe dla zaburzeń jelitowych, bolesne skurcze, a także nudności, ból pleców, a także ogólne osłabienie.

Częstym objawem jest również zmęczenie, które może wystąpić wraz z kilkoma innymi objawami, w tym żołądkowo-jelitowymi i uczuciem lęku. To znacznie obniża jakość życia.

Choroba oznacza ogromne obciążenie również z mentalnego punktu widzenia, może powodować depresję i apatię.

Czy zmęczenie może być objawem IBS?

Częstym objawem IBS jest zmęczenie, które może wystąpić wraz z kilkoma innymi objawami, w tym również takich, które są związane z przewodem pokarmowym i lękiem. To znacznie obniża jakość życia.

Dobrze jest wiedzieć, że obecność różnych pasożytów i ich larw w wielu przypadkach powoduje objawy podobne do IBS, dlatego konieczne jest badanie kału, które może wykluczyć tę możliwość.

Testowanie alergii może być również ważne, ponieważ niektóre nietolerancje pokarmowe i alergie mogą przypominać IBS.

Badania endoskopowe są również opłacalne u młodych pacjentów, których rodzina ma już raka jelita grubego. Ta choroba przypomina niektóre z wyżej wymienionych objawów.

Rozpoznanie IBS. Jak rozpoznać chorobę,  leczenie zespołu jelita drażliwego,  zespół jelita drażliwego jakie leki, czy można wyleczyć IBS?

Oprócz podstawowego badania gastroenterologicznego w przypadku tej dolegliwości zachodzi konieczność wykonania wielu innych badań. Lekarz może zalecić badanie USG lub kolonoskopię.

  Dlaczego konieczne jest wykonanie tych badań? Dlatego, aby wykluczyć inne poważne choroby przewodu pokarmowego, takie jak choroba zapalna jelit, zaburzenia trawienia i wchłaniania, celiakia. Również choroba trzustki, tym samym diagnozując zespół jelita drażliwego.

Częste biegunki i zaparcia mogą być również objawem wielu innych poważnych chorób, takich jak rak lub zapalenie okrężnicy.

Czy IBS można wyleczyć?

Choroba może potrwać od 2 do 4 dni, po których objawy mogą nieco złagodnieć lub całkowicie zniknąć. Objawy różnią się znacznie u poszczególnych osób. Często wykazują  objawy podobne do innych chorób i stanów.

Zespół jelita drażliwego badania, zespół jelita drażliwego objawy i zespół jelita drażliwego przyczyny –  leczenie.

Niektóre badania potwierdzają, że skład flory bakteryjnej w jelitach zmienia się u tych pacjentów, u których występują objawy zespołu jelita drażliwego. Flora bakteryjna jelit bezpośrednio wpływa na aktywność niektórych narządów.

Kiedy zmniejsza się ilość probiotycznych bakterii jelitowych,  jednocześnie  odbiega od normy aktywność mózgu, a tym samym i zachowanie. Badania, które wykazały związek między składem flory jelitowej a początkiem choroby, mogą być decydujące.

Oprócz funkcji trawienia flora jelitowa wpływa również na zdrowie psychiczne, a jej uszkodzenie prowadzi do wielu chorób. Flora jelitowa odgrywa rolę w regulacji trawienia i w efektywnym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Jego zakłócenie może również prowadzić do chorób psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia kompulsywne, lęk i ataki paniki.

Gdy zmniejszy się  ilość bakterii probiotycznych żyjących w okrężnicy, pojawiają się zaburzenia trawienia.

Wydajność wchłaniania jest obniżona, błona śluzowa jelit jest uszkodzona, a ruchy jelit, które są ważne z punktu widzenia dolegliwości, stają się nieregularne.

Dalsze badania potwierdzają, że skład flory jelitowej osób cierpiących na tę chorobę zacznie działać w negatywnym  kierunku. W naszym organizmie jest znacznie mniej dobrych bakterii probiotycznych.

Po rozpoznaniu można chorobę skutecznie leczyć, zmieniając proporcję szczepów bakteryjnych tworzących florę jelitową. Powodem jest to, że gdy zmniejsza się liczba skolonizowanych bakterii probiotycznych żyjących w jelicie grubym, pojawiają się zaburzenia trawienne.

Wydajność wchłaniania pogarsza się, błona śluzowa jelit może ulec uszkodzeniu. Pojawiają się problemy z wypróżnianiem, a ruchy jelit stają się nieregularne. Spożycie bakterii probiotycznych poprawia metabolizm, koryguje wypróżnienia, regeneruje błonę śluzową jelit.

  Odbudowa flory bakteryjnej w jelicie grubym ma korzystny wpływ na trawienie. Ponadto wspomaga wchłanianie składników odżywczych, różnych minerałów, w tym magnezu i żelaza. Prebiotyki i probiotyki razem dodatkowo poprawiają wydajność trawienia.

Pomagają w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania układu trawiennego i odpornościowego. W przypadku ich niedoboru organizm staje się bardziej podatny na patogeny.

Różnego rodzaju leki mogą znacznie poprawić stan pacjenta, ale można to  osiągnąć również przy pomocy herbat leczniczych. Z całą pewnością najlepszym sposobem jak wyleczyć IBS są metody naturalne.

Zespół jelita drażliwego, domowe leczenie IBS, dieta w zespole jelita drażliwego

Najbardziej naturalną metodą leczenia IBS w warunkach domowych jest dieta. Warto prowadzić dziennik do którego należy wpisywać wszystkie posiłki spożyte w ciągu dnia, abyśmy mogli łatwiej dowiedzieć się, które pokarmy wywołują objawy typowe dla choroby.

Chory na zespół jelita nadwrażliwego powinien unikać produktów mlecznych, w tym mleka i sera (objawy nietolerancji laktozy mogą być podobne do objawów IBS). Niektóre warzywa zwiększają produkcję gazów (takie jak kalafior, brokuły, kapusta, brukselka,cebula), należy więc wyeliminować je z diety.

W przypadku IBS nie należy spożywać pokarmów  tłustych lub smażonych, alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych. Szczególną uwagę powinno się zwracać również na żywność zawierającą gluten i laktozę.

Kolejne produkty, których nie należy spożywać przy zespole jelita drażliwego to warzywa strączkowe, takie jak groch, fasola, bób oraz niektóre ciężkostrawne owoce.

Zaparcia w zespole jelita drażliwego

Zaparcia bardzo skutecznie pomaga złagodzić błonnik pokarmowy, ale należy kontrolować jego spożywanie. Nadmiar błonnika może powodować  tworzenie się gazów i bolesnych skurczy  w jamie brzusznej.

W jaki sposób można złagodzić IBS?

Unikaj problematycznych posiłków i odrzuć te, które mogą powodować objawy. Jedz regularnie i nie przegap żadnego posiłku. Staraj się jeść codziennie o tej samej porze, aby wesprzeć pracę jelit. Ważny jest również regularny ruch fizyczny.

Które napoje są najlepsze dla pacjentów z IBS?

Różne soki owocowe, pod warunkiem że nie zawierają syropu glukozowego. Korzystne są zupy warzywne, kawa bezkofeinowa i herbata lub herbata ziołowa. Odpowiedni może być także napój z imbiru i mleko bez laktozy.

Osoby poddawane oczyszczaniu jelit odnoszą się nie tylko do łagodzenia objawów. W większości przypadków potwierdzają całkowitą ulgę, nie odczuwają bólów brzucha, wzdęć czy zaparć. Oczyszczanie jelit można wykonać za pomocą błonnika, suplementów, ale także przy dobrze zaplanowanym programie oczyszczania jelit, szczególnie ten ostatni jest korzystny i skuteczny.

Warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste bogate w błonnik wspierają aktywność jelit, wiążą wodę, ale zwróćmy uwagę na spożywaną ilość. Chociaż zdecydowanie zaleca się włączyć do diety dużo sezonowych owoców i warzyw, nie należy jednak spożywać  ich surowych, ale najlepiej duszone lub gotowane.

Zamiast mięsa wybierzmy ryby w duszonej formie. Z menu należy wyeliminować  również tłuste posiłki lub posiłki przygotowane na  tłuszczu, a także posiłki gotowe i półprodukty o dużej zawartości szkodliwych dodatków.

  Z jadłospisu osób z IBS powinny być wyeliminowane  różnego rodzaju orzechy, świeże grzyby i owoce cytrusowe.

Należy jeść pięć pięć razy dziennie mniejsze porcje. Szczególnie ważne jest, aby przygotowywać i konsumować żywność w odpowiedni sposób: unikać bardzo zimnych i gorących potraw , jeść powoli i dokładnie przeżuwać  każdy kęs.

IBS to jeden z najbardziej popularnych tematów wśród wielu osób.

Do najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z tym tematem należą: zespół jelita drażliwego dieta, zespół jelita drażliwego leczenie domowe, zespół jelita drażliwego leki, zespół jelita drażliwego leki bez recepty, zespół jelita drażliwego leki uspokajające, zespół jelita drażliwego objawy forum, zespół jelita drażliwego zioła, zespół jelita drażliwego forum,  najnowsze leki na zespół jelita drażliwego, leki na zespół jelita drażliwego, zespół jelita drazliwego, zespół jelita drażliwego mp, zespół jelita drażliwego gdzie boli, dieta zespół jelita drażliwego, zespół jelita drażliwego icd 10, ołówkowate stolce zespół jelita drażliwego, zespół jelita drażliwego dieta forum,, zespół jelita drażliwego dieta pdf. zespół jelita drażliwego blog i wiele innych temu podobnych.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3966170/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5444258/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_jelita_dra%C5%BCliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS)

Zespół jelita drażliwego (z ang. IBS – Irritable Bowel Syndrome) jest jedną z najczęściej występujących i jednocześnie najmniej poznanych chorób układu trawiennego. Nadal nie poznano bowiem w pełni przyczyn wywołujących to schorzenie.

You might be interested:  Plastyka warg sromowych (labioplastyka)

Podejrzewa się, że za powstanie IBS odpowiedzialność ponoszą na przykład zmiany flory jelitowej (wynikające m. in. ze stosowania lodówek), powszechne stosowanie przetworzonej żywności (zawierającej wiele sztucznych substancji dodatkowych, tzw.

„E”), a także dieta sprzyjająca stanom zapalnym (obfita w niezdrowe tłuszcze) oraz stres.

W walce z objawami IBS, oprócz leczenia farmakologicznego i psychoterapii, z powodzeniem stosowane są również mniej standardowe metody, dzięki którym chorzy mogą zachować pełną aktywność w życiu towarzyskim i zawodowym.

IBS uznawany jest za drugi z najczęstszych, zaraz po przeziębieniu, powodów zgłaszania się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zespół jelita drażliwego często wpływa na jakość życia pacjentów bardziej niż tak uciążliwe choroby, jak migrena, astma, depresja lub cukrzyca.

Objawy IBS

Podstawowymi objawami tego schorzenia, pojawiającymi się zwykle u osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, są bóle brzucha połączone z zaburzeniami rytmu wypróżnień. Utrzymywanie się tych dolegliwości przez 3-4 miesiące jest podstawą do zdiagnozowania IBS, jeśli lekarz wykluczy inne tzw. somatyczne przyczyny tych objawów.

Bólom brzucha o zmiennym nasileniu i lokalizacji (najczęściej jednak dotyczących rejonu podbrzusza) towarzyszy biegunka, zaparcia lub naprzemienne występowanie biegunki i zaparcia (zależnie od typu IBS). Na ogół wypróżnienie przynosi chwilową ulgę, dolegliwości ustępują.

Jednocześnie jednak chory często miewa irytujące wrażenie, iż było to wypróżnienie niepełne.

Zestaw objawów zespołu jelita drażliwego uzupełniają wzdęcia wywoływane nadmiarem gazów jelitowych, odczuwalne nawet mimo braku powiększenia obwodu brzucha, a także nudności, niekiedybóle krzyża, mięśni, stawów oraz częste oddawanie moczu i zaburzenia ginekologiczne.

Towarzyszące temu dyskomfort i  lęk sprawiają, że pacjent cierpiący na IBS bywa mocno zdezorientowany i nie potrafi określić natury swoich dolegliwości, co może nawet prowadzić do depresji lub fobii społecznej (np. unikania sytuacji towarzyskich, podróży itp.).

Sposoby na ograniczenie dolegliwości

Lekarze diagnozujący u swoich pacjentów zespół jelita drażliwego skupiają się przede wszystkim na leczeniu farmakologicznym.

Pozostałe metody bywają często z braku czasu pomijane, a są one równie istotne, jeśli nie istotniejsze.

Metody te, czyli techniki relaksacyjne, zmiany dietetyczne oraz psychoterapia, są trudne, bowiem wymagają osobistego zaangażowania ze strony pacjenta oraz wiedzy, jak je stosować.

Wiele badań wskazuje na zależność pomiędzy stresem a zespołem jelita drażliwego – z tego powodu nie powinno dziwić, że ostatnio coraz częściej w przypadku IBS zaleca się naukę technik relaksacyjnych, takich jak techniki relaksacji mięśni (np. metoda Schultza czy Jacoba), joga i ćwiczenia oddechowe (oddychanie brzuszne). Dobre efekty przynosi też każdy łagodny wysiłek fizyczny, np.

marszobiegi czy pływanie. Wiadomym jest, że u 1/3 chorych napięcie nerwowe znacząco nasila występowanie wszystkich objawów. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z kursu metod relaksacji, kursu jogi lub warsztatu Mindfulness („uważności”). Można też zakupić płytę z nagraniem metody Schultza lub techniką Jacobsona. Nie od rzeczy jest też znalezienie dla siebie relaksującego hobby.

Lekarze zalecają przede wszystkim zmianę sposobu jedzenia: należy jeść spokojnie i powoli, małe posiłki rozłożone na 4-5 porcji w ciągu całego dnia.

Przede wszystkim należy unikać żywności wysoko przetworzonej, a zwłaszcza produktów zawierających duże ilości cukru i tłuszczu zwierzęcego oraz konserwantów i sztucznych dodatków.

Zaleca się spożywanie co najmniej 2 litrów wody lub herbat ziołowych (napojów niesłodzonych) dziennie oraz ograniczenie kawy i herbaty do 3 filiżanek dziennie. 

IBS – czyli zespół jelita drażliwego

Ból w dolnej części brzucha, biegunki na zmianę z zaparciami, a także wzdęcia, wymioty oraz długotrwałe zmęczenie, a nawet bóle pleców – czy wiesz, że to objawy IBS? Znasz tą chorobę? Opowiada o niej ekspert Allecco.pl.

Zespół jelita drażliwego – IBS – to powszechna, przewlekła i często ciężka do leczenia choroba. Można ją jednak skutecznie kontrolować za pomocą indywidualnie dobranej terapii, diety i zmiany stylu życia. Które leki na jelito drażliwe łagodzą nieprzyjemne dolegliwości? Jaka dieta jest zalecana chorym z IBS? 

Co to IBS?

IBS, inaczej zespół jelita drażliwego, to przewlekła choroba dotycząca ok. 10-20% społeczeństwa. Znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Zwykle pojawia się między 20-tym a 30-tym rokiem życia.

Jelito drażliwe powoduje wiele nieprzyjemnych objawów nie tylko ze strony układu pokarmowego. Nie prowadzi jednak do żadnych poważnych schorzeń, nie wyniszcza organizmu.

W znacznym stopniu może jednak pogarszać komfort życia chorego.

Jakie są objawy IBS?

IBS – objawy, jakie odczuwa chory to głównie ból w dolnej części brzucha, który może być ciągły lub powracać z przerwami. Jelito drażliwe u części chorych powoduje biegunki, u innych zaparcia, a niektórzy cierpią na postać mieszaną IBS – biegunki pojawiają się na zmianę z zaparciami.

Inne objawy to wzdęcia, wymioty, nudności, skurcze brzucha, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, a także śluz w kale. Zmęczenie czy bóle pleców także mogą pojawić się u pacjentów cierpiących na IBS. Objawy u wielu kobiet nasilają się podczas miesiączki.

Znaczna część osób chorujących na jelito drażliwe skarży się również na obniżenie nastroju i przygnębienie. U wielu z nich lekarze diagnozują depresję.

Skąd się bierze zespół jelita drażliwego?

Niestety nie są znane przyczyny zachorowania na IBS. Jelito drażliwe jest dość powszechne w społeczeństwie, ale póki co nie wiadomo jakie czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się tej choroby. Bardziej narażone na rozwój tej choroby są jednak kobiety i osoby u których w rodzinie występują przypadki IBS.

Jak diagnozować IBS?

Nie ma obecnie żadnego badania, które umożliwia jednoznaczne rozpoznanie zespołu jelita drażliwego. Diagnozę stawia się na podstawie objawów, które opisuje chory. Lekarz zwykle jednak zleca różne badania, aby wykluczyć inne choroby, które mogą powodować podobne dolegliwości np. zapalenie jelit.

Jak leczyć IBS?

Leki na jelito drażliwe poprawiają pracę jelit, działają rozkurczowo, a także łagodzą wzdęcia. W zależności od tego, czy chory cierpi na biegunkę czy zaparcia, stosuje się leki przeczyszczające lub przeciwbiegunkowe. Lekarz może zalecić też antybiotyk.

Ze względu na to, że wiele osób cierpiących na drażliwe jelito, odczuwa również objawy zaburzeń psychicznych, przepisanie np. leków przeciwdepresyjnych pomoże złagodzić wywoływane przez IBS objawy.

Niestety, tak jak nie ma aktualnie żadnego badania, które umożliwia jednoznaczne stwierdzenie zespołu jelita drażliwego, tak i nie ma leku, dzięki któremu można pozbyć się tej choroby. Dostępne środki będą jednak łagodzić przykre dolegliwości.

Jakie leki bez recepty na jelito drażliwe są skuteczne?

Niektóre leki na jelito drażliwe dostępne są bez recepty. Jeśli u chorego występują biegunki, zaleca się zastosowanie preparatu z loperamidem. Substancja ta hamuje perystaltykę jelit, jednocześnie ograniczając wypróżnienia.

Działa szybko – często już po pierwszej dawce odczuwa się efekt. W aptece dostępny jest m.in. Stoperan i Laremid. Nieco wygodniejszą formę ma Imodium Instant. Są to tabletki, które nie wymagają popicia wodą.

Umieszcza się je na języku i pozostawia do rozpuszczenia.

Przy występowaniu zaparć, można wspomóc się lekami przeczyszczającymi. Najczęściej zaleca się preparaty z makrogolami, które są bezpieczne i nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Przykładami są Dicopeg i Xenna balance.

Popularne środki przeczyszczające typu Alax, Xenna czy Radirex powinny stosowane być jedynie sporadycznie, ponieważ podrażniają jelita. Nie zaleca się także używania laktulozy – może ona nasilać charakterystyczne dla IBS objawy.

 

We wszystkich rodzajach IBS można zastosować Tribux BIO, który reguluje pracę jelit. Jest on szczególnie pomocny przy bólach i skurczach brzucha. Te dolegliwości są też skutecznie łagodzone za pomocą preparatów rozkurczowych. Takie leki na jelito drażliwe dostępne bez recepty to np. Buscopan lub mocniejszy Buscopan Forte, a także Panadol Femina.

Probiotyki na zespół jelita drażliwego – jakie wybrać?

Działające na jelito drażliwe leki bez recepty to także probiotyki. Zawierają one żywe drobnoustroje, które regulują perystaltykę jelit. Osoby cierpiące na jelito drażliwe mają bowiem często zaburzoną naturalną florę bakteryjną w jelitach, co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunka.

Zalecane przy IBS probiotyki powinny zawierać jedne z przebadanych szczepów bakterii – Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus plantarum 299v lub Lactobacillus reuteri DSM. Dobrym wyborem jest więc Sanprobi IBS – jeden z najpopularniejszych probiotyków stosowanych na drażliwe jelito, ale także Acidolac czy Dicoflor.

Sanprobi IBS, lub inny stosowany przy IBS probiotyk, powinien być przyjmowany regularnie przynajmniej przez okres czterech tygodni. Wymienione probiotyki przede wszystkim zmniejszą takie dolegliwości jak: dyskomfort, ból brzucha i wzdęcia. Zgodnie z aktualnymi badaniami, najskuteczniejszy, polecany przy IBS probiotyk to Sanprobi IBS.

Zawarte w nim szczepy bakterii Lactobacillus plantarum 299v efektywnie łagodzą dolegliwości jakie powoduje jelito drażliwe. 

Co na wzdęcia i uczucie pełności przy IBS?

U wielu osób cierpiących na jelito drażliwe występują takie objawy, jak: wzdęcia, uczucie pełności w jamie brzusznej i nagromadzenie gazów. Można wówczas sięgnąć po preparat z simetikonem, np. Espumisan, Ulgix wzdęcia lub z dimetikonem np. Esputicon.

Substancje te nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, przez co są bezpieczne w stosowaniu i nie zaburzają naturalnej pracy jelit. Rozbijają napotkane pęcherzyki gazów w jelitach, dzięki czemu przynoszą ulgę.

Espumisan dostępny jest również w postaci granulek do połykania, bez potrzeby popijania wodą, jako Espumisan easy. 

Jako dodatek do terapii, lekarze czasem zalecają suplementację maślanem sodu, który dostępny jest w takich produktach jak Debutir czy Gastrobutin IBS. Zmniejszają one częstość i natężenie bólów brzucha, a także regulują wypróżnienia. U wielu chorych niwelują także uczucie niepełnego wypróżnienia. Dla uzyskania pożądanych efektów, należy stosować je przynajmniej przez okres trzech miesięcy.

Jakie zioła na jelito drażliwe?

Pomocne na jelito drażliwe leki bez recepty obejmują też preparaty ziołowe. Potwierdzone działanie ma płyn doustny Iberogast. Jest to mieszanka dziewięciu ziół, które działają rozkurczowo, przeciwwzdęciowo, ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego i przeciwzapalnie.

Podczas stosowania tego leku nie pojawiają się znaczące działania niepożądane. Jest to ważna informacja dla osób cierpiących na drażliwe jelito, ponieważ wiele potencjalnie nieszkodliwych substancji działa u nich drażniąco na śluzówkę, wywołując nieprzyjemne objawy choroby.

Iberogast łagodzi powodowane przez jelito drażliwe objawy i reguluje pracę przewodu pokarmowego.

U osób chorujących na IBS, objawy często są łagodzone dzięki użyciu olejku z mięty pieprzowej. Może być on użyty pojedynczo lub w połączeniu z olejkiem z kminku zwyczajnego. Substancje zawarte w tych olejkach skutecznie łagodzą objawy jelita drażliwego, głównie bóle i skurcze brzucha.

You might be interested:  Powiększone węzły chłonne – przyczyny

Jaka dieta przy IBS jest zalecana?

Osoby cierpiące na IBS powinny większą uwagę przykładać do codziennych posiłków. Przede wszystkim należy spożywać je regularnie i bez pośpiechu. Powinno się pić przynajmniej dwa litry wody dziennie z ograniczeniem napojów bogatych w kofeinę. Zaleca się też rzadkie picie napojów gazowanych i alkoholowych. Często zmniejszenie ilości błonnika w diecie pomaga złagodzić dolegliwości IBS.

Obecnie chorym na zespół jelita drażliwego zaleca się dietę FODMAP. Polega ona na ograniczeniu węglowodanów, które łatwo fermentują, są słabo wchłanialne i mają wysokie ciśnienie osmotyczne oraz alkoholi polihydroksylowych. Czyli należy zmniejszyć spożycie m.in. laktozy, fruktozy, mannitolu, ksylitolu czy sorbitolu.

Okazało się, że te związki fermentując w jelicie często nasilają dolegliwości powodowane przez drażliwe jelito. Duża ich zawartość występuje np. w cebuli, czosnku, kapuście, jabłkach, gruszkach, śliwkach i morelach.

Zamiast nich można spożywać więcej marchwi, pomidorów, papryki, ogórków, bananów, pomarańczy czy truskawek. Zamiast twarożków, mleka krowiego, koziego, jogurtów lepiej spożyć napoje mleczne typu napój migdałowy czy ryżowy, a także masło zwykle lub orzechowe.

Wysoką zawartość FODMAP mają również produkty pszenne, pistacje, miód, słodziki i syrop glukozowo – fruktozowy, dlatego dieta przy IBS wymaga ograniczenia ich spożycia.

U osób cierpiących na IBS, dieta FODMAP początkowo powinna być dość surowo przestrzegana. Po ok. 6-8 tygodniach, można stopniowo zacząć wprowadzać wcześniej wyeliminowane produkty. Uważnie obserwując reakcje organizmu, chorzy mogą ostatecznie wyeliminować z diety tylko te produkty, które u nich nasilają dolegliwości.

Jak sobie radzić domowymi sposobami z IBS?

Domowe sposoby leczenia obejmują wprowadzenie wcześniej opisanej diety przy IBS. Należy także przestrzegać zaleceń dotyczących samego spożywania posiłków, takich jak: regularne, powolne przeżuwanie kolejnych kęsów i picie wystarczającej ilości płynów. U chorych na IBS, dieta powinna być pozbawiona preparatów z aloesem. 

Osobom cierpiącym na jelito drażliwe zaleca się również znalezienie odpowiednich sposobów relaksacji. Ze względu na to, że znaczna część chorych narzeka na spadek nastroju, przygnębienie i często odczuwany smutek, bardzo ważne jest u nich zadbanie o tę sferę życia.

Powinni oni poświęcać czas na rozrywkę i czynności, które sprawiają im przyjemność, aby ograniczyć poziom stresu. Pomóc może w tym dostosowana do możliwości aktywność fizyczna. Osoby, które nie są aktywne zwykle silniej i częściej odczuwają objawy IBS. Zaleca się uprawianie sportu przynajmniej przez 30 minut pięć razy w tygodniu.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko wpłyną pozytywnie na stan emocjonalny, ale także poprawią pracę układu pokarmowego. 

Na czym polega zespół jelita drażliwego? – Czytelnia apteki Cefarm24

Trudnością w rozpoznaniu zespołu jelita drażliwego (czasami nazywanego zespołem jelita nadwrażliwego) jest nie tylko mnogość jego objawów, ale i obecność wielu innych chorób żołądkowych, które wpływają na diagnozę. Aby jednak mieć powody do wizyty u lekarza, nie trzeba wiele.

Powtarzające się co najmniej 3 miesiące objawy, np. raz w tygodniu to znak, że musimy odwiedzić najpierw lekarza pierwszego kontaktu, a następnie gastrologa.

Jakie objawy daje IBS? Z pewnością będą to nawracające bóle brzucha, zwłaszcza w okolicach oddawania stolca, jak również zmiany częstotliwości wypróżniania. Do tego niezwiązane z konkretnymi produktami uczucie niestrawności oraz częste biegunki, wzdęcia, zaparcia i tym podobne.

W takich przypadkach powinniśmy rozpocząć diagnozę. Niekoniecznie może to jednak oznaczać zespół jelita drażliwego, a inną jednostkę chorobową.

Pochodzenie IBS

Niestety, mimo badań nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie jest pochodzenie zespołu jelita drażliwego. Wiadomo, że częściej dotyka ona kobiety. Podejrzewa się, iż właściwą przyczyną zespołu jelita drażliwego może być np.

długa antybiotykoterapia. Z pewnością nie pomoże również nieprawidłowa dieta, uboga w błonnik i oparta na produktach, co do których mamy nietolerancję. Stąd może pojawiać się nieprawidłowa flora bakteryjna w jelitach.

Inną przyczyną IBS wskazuje się depresję czy nerwice, a to ze względu na połączenie jelita-mózg. Czasami jednak pojawiają się wątpliwości, czy IBS jest objawem depresji i nerwic.

Być może jest na odwrót – to zespół jelita drażliwego wywołuje nerwice i inne dolegliwości psychiczne. Wówczas możemy częściowo mówić o nerwicy żołądka.

Diagnoza zespołu jelita drażliwego

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest bardzo dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza. Ma on na celu wstępne wykluczenie innych jednostek chorobowych lub określenie, jakie schorzenia współtowarzyszą nieprzyjemnym doznaniom ze strony układu pokarmowego. Aby jednoznacznie stwierdzić, czy cierpimy na IBS, lekarz może zlecić lub przeprowadzić m.in. następujące badania:

– testy na alergie pokarmowe, które pomogą w określeniu ewentualnych nietolerancji. Umożliwia to nawet wykluczenie IBS,
– kolonoskopia i gastroskopia, czyli badanie dolnego i górnego odcinka układu pokarmowego. Przeprowadza się je, aby stwierdzić, czy nie cierpimy na nowotwór układu pokarmowego, wrzody itp,

– określenie markerów oraz krwi utajonej w kale, co może wskazywać na stany zapalne jelit.

Zespół jelita drażliwego – objawy, leczenie i dieta

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS), inaczej nazywany zespołem jelita nadwrażliwego jest przewlekłą chorobą czynnościową układu pokarmowego – jelita cienkiego i grubego. Przyczyny schorzenia nie zostały do końca wyjaśnione i cały czas pozostają nieznane. Podstawowymi objawami choroby są problemy z wypróżnianiem, bóle brzucha i wzdęcia.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego dawniej miał nieco inną nazwę: nerwica jelit. Jest to choroba przewlekła dotycząca jelita cienkiego oraz grubego. Obecnie wiadomo jedynie tyle, że choroba ta nie wynika z uszkodzeń anatomicznych jelit, ani z ich zmian biochemicznych, które wpływają na proces przemiany materii.

Znanymi i najważniejszymi czynnikami, które mają wpływ na rozwój schorzenia są:

 • niewłaściwa dieta;
 • nieodpowiedni styl życia;
 • nieregularne spożywanie posiłków;
 • stres;
 • problemy psychiczne – depresja, zaburzenia osobowości;
 • powikłania spowodowane przebyciem biegunki infekcyjnej;
 • zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej;
 • zaburzenia funkcji motorycznej jelit;
 • nadwrażliwość trzewna;
 • zażywanie niektórych leków;

Zespół jelita wrażliwego – objawy

Typ występujących objawów jest bardzo ważny przy określaniu rodzaju IBS. Pierwszy z nich to zespół jelita wrażliwego o dominującym zaparciu. Objawia się on kłującym bólem brzucha występującym po lewej stronie podbrzusza, silnymi wzdęciami i zaparciami.

Bolesność najczęściej wzmaga się po spożyciu posiłku, a ustępuje po wypróżnieniu lub oddaniu gazów. Zdarza się, że ból mija także w trakcie urlopu i wypoczynku. Drugi rodzaj to zespół jelita wrażliwego z dominującą biegunką. Towarzyszy mu wypróżnianie się wodnistym stolcem od razu po posiłkach, rano bądź pod wpływem stresu.

Istnieją także przypadki, w których pacjent wykazuje objawy obydwu rodzajów choroby jelita wrażliwego, dlatego jeszcze kilkanaście lat temu podział ten nie istniał, a obydwie odmiany były traktowane jako nerwica żołądka i jelit. Objawy IBS w postaci zaparć lub biegunek nie są jedynymi symptomami schorzenia.

Dodatkowo u chorych występują nudności, zgaga, wymioty, odbijanie, gazy, osłabienie, przygnębienie oraz gorsze samopoczucie.

Zespół jelita wrażliwego – leczenie

Prawidłowa diagnoza zespołu jelita drażliwego jest trudna, ponieważ badania obrazowe nie wykazują żadnych zmian, które mogłaby pozostawić choroba.

Diagnostyka trwa bardzo długo, przez co przesuwa się moment zastosowania odpowiedniego leczenia.

Obecnie chorobę jelita drażliwego określa się za pomocą kryteriów rzymskich, według których pacjenta uznaje się za chorego, gdy:

 • ból występuje przynajmniej 3 dni w miesiącu i zmniejsza się tuż po wypróżnieniu;
 • zmienia się wygląd stolca;
 • występują zburzenia wypróżnień.

Podstawową formą leczenia zespołu jelita drażliwego jest stosowanie odpowiedniej diety, unikanie sytuacji stresowych oraz reagowanie na objawy związane z chorobą. Preparaty lecznicze dobierane są w zależności od postaci choroby przez lekarza gastrologa. Są to np.:

 • w przypadku biegunki: loperamid, difenoksylat, chlestyramina;
 • w przypadku zaparć: laktuloza, otręby;
 • w przypadku wzdęć: simetikon, dimetikon;
 • w przypadku bólu po posiłku: hiscyna, bromek oksyfenonium;
 • w przypadku przewlekłego bólu: paroksetyna, amitryptylina;
 • w przypadku uczucia niepokoju: benzodiazepiny.

Prócz preparatów leczniczych można wspomagać leczenie i dietę sprawdzonymi ziołami, np.:

 • korzeń arcydzięgla – wspomaga apetyt i działa spazmolitycznie;
 • rumianek – działa przeciwzapalnie, wiatropędnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwrzodowo i spazmolitycznie;
 • kminek – działa przeciwbakteryjnie, wiatropędnie i spazmolitycznie;
 • owoc ostropestu – działa przeciwdyspeptycznie oraz chroni wątrobie;
 • melisa – działa wiatropędnie i uspokajająco;
 • mięta pieprzowa – działa przeciwwymiotnie, spazmolitycznie, przeciw fermentacyjnie i znieczulająco;
 • ziele glistnika – działa przeciwzapalnie i spazmolitycznie;
 • korzeń lukrecji – działa ochronnie na śluzówkę jelit, przeciwzapalnie i spazmolitycznie;
 • ubiorek gorzki – działa prokinetycznie, przeciwzapalnie i ochronnie na błonę śluzową układu pokarmowego.

Ogromną rolę w leczeniu zespołu jelita drażliwego oraz łagodzeniu jego objawów pełnią leki i suplementy diety dostępne bez recepty w aptekach i sklepach medycznych. Jednakże to dieta przy zespole jelita drażliwego jest kluczowym elementem w procesie leczenia. Pełni ona funkcję ochronną przed wystąpieniem nieprzyjemnych objawów.

Najważniejsze, by spożywać posiłki regularnie oraz odpowiednio nawadniać organizm, przyjmując dużo płynów. Chorzy powinni jeść chude mięso, ryby oraz nabiał. Jako przekąski między posiłkami powinni wybierać suszone owoce, a smalec zastąpić oliwą z oliwek lub masłem. Osoby chore powinny także znacznie ograniczyć spożywanie słodyczy.

Zamiast nich można spożywać np. owoce. Obecnie ogromną pomocą w utrzymaniu prawidłowej diety przy zespole jelita drażliwego stanowią odżywki medyczne tj. Fresubin Energy.

Jest to lekkostrawny, w pełni kompletny i odżywczy posiłek, który nie zawiera błonnika i dostarcza do organizmu odpowiednią dawkę witamin i minerałów, potrzebnych do zachowania właściwej i zbilansowanej diety.

Zespół jelita drażliwego jest chorobą nieuleczalną. U większości dotkniętych nią osób uciążliwe objawy, nawet jeśli zostaną chwilowo całkowicie wyciszone, po pewnym czasie wracają. Pomimo dużego dyskomfortu i pogorszenia jakości życia, schorzenie nie prowadzi do poważnych wyniszczeń organizmu.

Serwis zywieniemazanczenie.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w serwisie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *