Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej

25 produktów

 • Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  salicylan choliny, żel, parodontoza, afta, owrzodzenia, pleśniawki, stan zapalny 17.99 zł
 • Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  arnika, dąb, mięta, perz, rumianek, szałwia, tymianek, płyn, afta, stan zapalny 16.99 zł
 • Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  mięta, rumianek, szałwia, tatarak, tymianek, arnika, dąb, płyn, afta, stan zapalny 9.99 zł
 • Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  chlorheksydyna, płyn, afta, stan zapalny 21.99 zł
 • Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  aerozol, spray, afta, pleśniawki, podrażnienie, próchnica, ząbkowanie, pieczenie, świąd, skaleczenie, bez parabenów, dla kobiet w ciąży, dla diabetyków 16.99 zł
 • Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  płyn, afta, ból, stan zapalny, infekcja, bez parabenów 25.99 zł
 • Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  płyn, podrażnienie, kamień, nadwrażliwość, afta, krwawienie, nieświeży oddech, otarcia, parodontoza, pleśniawki, bez parabenów, bez barwników, bez alkoholu, bez sztucznych barwników 17.99 zł
 • Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  żel, podrażnienie, afta, pleśniawki 9.99 zł
 • Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  żel, podrażnienie, stan zapalny, afta, parodontoza 14.99 zł
 • Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej
  żel, afta 19.99 zł
 • szałwia, cyneol, koper, krwawnik, mentol, mięta, olejek goździkowy, olejek miętowy, olejek szałwiowy, rumianek, tymianek, płyn, koncentrat, stan zapalny, zapalenie, afta, infekcja, ból 7.99 zł
 • żel, afta, podrażnienie, próchnica, bez sls 14.99 zł
 • żel, afta, owrzodzenia 15.99 zł
 • tetraboran sodu, płyn, afta, pleśniawki 2.49 zł
 • płyn, afta, otarcia, pleśniawki, podrażnienie 20.99 zł
 • żel, afta, ból, podrażnienie, ząbkowanie, stan zapalny, pleśniawki 17.99 zł
 • spray, afta, podrażnienie, stan zapalny, zapalenie 24.99 zł
 • szałwia, żel, stan zapalny, pleśniawki, afta 14.99 zł
 • żel, afta, otarcia, pleśniawki, stan zapalny 17.99 zł
 • 2.49 zł
 • tetraboran sodu, płyn, afta, pleśniawki 2.49 zł
 • pasta, afta 24.99 zł
 • chlorek cetylpirydyniowy, cynk, lidokaina, aerozol, afta, ból, infekcja, pleśniawki 15.99 zł
 • arnika, dąb, rumianek, szałwia, tatarak, kora dębu, mięta, tymianek, płyn, afta, stan zapalny 17.99 zł

Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej w przebiegu infekcji SARS-CoV-2

Błona śluzowa jamy ustnej jako odcinek układu pokarmowego jest łatwo dostępna dla badania klinicznego, często jednak pomija się je w codziennej praktyce.

Zmiany patologiczne, będące objawem zarówno różnych chorób ogólnych, jak i stanów przednowotworowych i nowotworów, mogą mieć postać: plam, nadżerek, owrzodzeń, ubytków tkanek, odleżyn, zmętnienia, pęknięcia, stwardnienia, uwypuklenia lub rozrostu.

 • Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna
 • Każda podejrzana zmiana, która nie ulega remisji przez dwa tygodnie od wprowadzenia leczenia zachowawczego, powinna być usuwana wraz z marginesem makroskopowo zdrowych tkanek, co stanowi złoty standard postępowania.

Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnejInterakcja SARS-CoV-2 z receptorami ACE2 może też osłabiać wrażliwość kubków smakowych, wywołując ewentualnie dysfunkcje w percepcji smaku.

Aktualne badania wskazują, że infekcja SARS-CoV-2 obejmuje m.in. oddziaływanie na komórki poprzez receptor enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2).

Z tego względu komórki błony śluzowej języka i gruczołów ślinowych mogą być rezerwuarem wirusa, a w efekcie również objęte stanem zapalnym.

Interakcja SARS-CoV-2 z receptorami ACE2 może też osłabiać wrażliwość kubków smakowych, wywołując ewentualnie dysfunkcje w percepcji smaku.

Charakterystyczne objawy kliniczne ze strony jamy ustnej nie są często opisywane w przebiegu COVID-19. Najczęściej opisywane są zaburzenia smaku pod postacią zmian ilościowych i jakościowych o różnym stopniu nasilenia. Wśród pacjentów chorujących na COVID-19 zaburzenia smaku są bardzo powszechne i obejmują aż 45 proc. osób.

COVID-19 a pęcherze, nadżerki i owrzodzenia

Część badań sugeruje koincydencję występowania zmian patologicznych na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej z infekcją SARS-CoV-2 na skutek zmniejszenia miejscowej i ogólnej odporności organizmu w przebiegu choroby, a nie infekcję SARS-CoV-2 jako główną przyczynę powstania objawów. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej jest raportowanych nietypowych objawów klinicznych, zgłaszanych przez chorujących na COVID-19, obejmujących zmiany dermatologiczne i zmiany na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej.

Najnowsze publikacje na temat zmian na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu COVID-19 zwracają uwagę na możliwy związek z uszkodzeniem tkanek lub powikłaniami trombocytopenii, terapii przeciwzakrzepowej, rozsianych wykrzepianiem wewnątrznaczyniowym i ogólnoustrojowym zapaleniem.

Podobnie jak w przypadku innych chorób wirusowych, w przebiegu których obserwowane są zmiany patologiczne na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej, podczas infekcji SARS-CoV-2 mogą pojawiać się zmiany o charakterze pęcherzy, nadżerek i owrzodzeń. Przerwanie ciągłości powierzchni błony śluzowej jamy ustnej może być również związane z dysbiozą w przebiegu infekcji wirusowej.

Zmiany w jamie ustnej: wpływ leków czy nierównowagi immunologicznej?

Dodatkowo na powstanie zmian na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej mogą mieć wpływ leki i preparaty lecznicze stosowane w trakcie choroby. Chodzi zarówno o te przepisywane przez lekarzy, jak i leki, preparaty lecznicze, suplementy diety i inne środki zażywane przez pacjentów bez konsultacji lekarskiej.

Zaburzenia równowagi immunologicznej występujące podczas infekcji mogą również sprzyjać powstaniu późnych i wtórych do zakażenia zmian na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej.

Ponieważ zmiany na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej u znaczącej grupy pacjentów chorujących na COVID-19 rozwijają się w trakcie hospitalizacji związanej z chorobą, sugeruje to powiązanie wystąpienia tych zmian jako możliwego powikłania terapii.

Czas, w jakim najczęściej po raz pierwszy pojawiały się zmiany na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej u pacjentów chorujących na COVID-19, jest różny i wynosi od 4 do nawet 90 dni od pierwszych objawów choroby, dlatego podaje się w wątpliwość bezpośrednie powiązanie z infekcją.

Pomimo że zmiany na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej nie należą do najbardziej typowych i rozpowszechnionych objawów infekcji SARS-CoV-2, są one coraz częściej raportowane.

Do tej pory powiązanie etiologiczne pomiędzy zakażeniem SARS-CoV-2 i występowaniem zmian na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej oraz na skórze nie jest w pełni poznane i budzi szereg wątpliwości.

Możliwe jest zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie powiązanie pomiędzy infekcją i zmianami patologicznymi, koincydencja oraz reakcje na stosowane leczenie.

Piśmiennictwo:

 1. Amorim Dos Santos J. et al.: Oral manifestations in patients with COVID-19: a living systematic review. J. Dent. Res. 2021, 100.2: 141-154.
 2. Brandão T.B. et al.: Oral lesions in patients with SARS-CoV-2 infection: could the oral cavity be a target organ? Oral Surg., Oral Med., Oral Pathol., and Oral Radiol. 2021, 131.2: e45-e51.
 3. De Sousa F.A.C.G., Paradella T.C.: Considerations on oral manifestations of COVID-19. J. Med. Virol. 2021, 93.2: 667-668.
 4. La Rosa G.R.M. et al.: Association of Viral Infections With Oral Cavity Lesions: Role of SARS-CoV-2 Infection. Front. Med. 2021, 7: 1059.
 5. Fidan V., Koyuncu H., Akin O.: Oral lesions in COVID-19 positive patients. Am. J. Otolaryngol. 2021, 42.3: 102905.
 6. Checchi V. et al.: COVID-19 dentistry-related aspects: a literature overview. Int. Dent. J. 2021.

Odleżyny w jamie ustnej – przyczyny i objawy

Owrzodzenia odleżynowe w jamie ustnej

Odleżyny w jamie ustnej są z pozoru niegroźne, mogą jednak powodować znaczny ból oraz dyskomfort. Warto poznać przyczyny i objawy odleżyn jamy ustnej, a także sposoby na to, by skutecznie zapobiegać ich występowaniu.

Objawy odleżyn jamy ustnej

Odleżyny w jamie ustnej, określane też jako owrzodzenia odleżynowe, to zmiany pojawiające się w obrębie śluzówki jamy ustnej. Zazwyczaj mają postać czerwonych lub biało-żółtych plamek, dookoła których można zauważyć zaczerwienienia oznaczające stan zapalny.

Zmiany te są miękkie, czasem lekko ciepłe w dotyku i stanowią ubytki w obrębie błony śluzowej. Ich wielkość może być różna, niektóre są tak małe, że trudno je zauważyć gołym okiem, inne zaś potrafią osiągać średnicę nawet kilku centymetrów.

Niestety, odleżyny w jamie ustnej, niezależnie od wielkości, powodują dyskomfort i ból.

Przyczyny odleżyn jamy ustnej

Odleżyny w jamie ustnej powstają w wyniku mechanicznego podrażnienia śluzówki, prowadzącego do jej uszkodzenia. Dzieje się tak zwykle wtedy, kiedy mamy do czynienia ze źle dopasowaną lub nieprawidłowo użytkowaną protezą zębową. Problem ten dotyczy więc często osób w średnim wieku lub seniorów.

Odleżyny w jamie ustnej mogą pojawić się jednak także u młodszych osób, w wyniku złego dopasowania lub użytkowania aparatu ortodontycznego.

Ponadto warto wiedzieć, że odleżynom w jamie ustnej sprzyjają także inne czynniki, między innymi niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie papierosów oraz niedobór witamin i mikroelementów.

You might be interested:  Prawidłowy puls – normy tętna u dzieci, ciężarnych i dorosłych – jak mierzyć tętno?

Jak zapobiegać odleżynom jamy ustnej?

Podstawą jest oczywiście bardzo dobre dopasowanie aparatu ortodontycznego lub protezy. Nie można też zapominać o zachowaniu higieny jamy ustnej. Jeśli jednak odleżyny w jamie ustnej już wystąpią, w skutecznej walce z nimi pomoże zastosowany miejscowo środek Dentosept A.

Preparat na bazie ziół ma działanie znieczulające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odkażające i ściągające. Więcej informacji, w tym skład i instrukcję stosowania preparatu, można znaleźć pod linkiem: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-a/. Stosując sprawdzony preparat na bazie ziół, można z łatwością sobie z nimi poradzić.

Artykuł sponsorowany

Co na bolące dziąsła? Jak wyleczyć stan zapalny dziąseł?

Co na bolące dziąsła? Jak wyleczyć stan zapalny dziąseł?

Bolące, podrażnione i krwawiące dziąsła to dokuczliwa dolegliwość, która nierzadko wiąże się z dużą bolesnością i znacząco obniża komfort codziennego życia. Może utrudniać nie tylko jedzenie ulubionych potraw, ale i mówienie, użytkowanie protezy zębowej czy funkcjonowanie z aparatem ortodontycznym.

Niestety wiele osób bagatelizuje problemy z dziąsłami, stosując zasadę „w końcu samo przejdzie”.

Warto jednak zastosować żel stomatologiczny o działaniu  kojąco-regenerującym, który nie tylko szybko zmniejszy ból i poprawi nasze samopoczucie, ale również stworzy ochronną warstwę lipidową nabłonka przed ponownymi uszkodzeniami mechanicznymi i zapaleniami.

Sposoby na ból dziąsła  –w zależności od przyczyny

Zanim zaczniesz działać musisz wiedzieć, jaka jest przyczyna Twojego stanu zapalnego dziąseł. Nawracające problemy mogą świadczyć zarówno o nieprawidłowych nawykach związanych z higieną jamy ustnej lub użytkowaniem protezy, jak i o poważniejszej chorobie, np. rozległej próchnicy czy nawet paradontozie (wtedy należy udać się do lekarza dentysty).

Co może powodować opuchliznę, krwawienia i ból dziąseł?

·         Niewłaściwa higiena jamy ustnej i zła technika mycia zębów

Jeśli myjemy zęby rzadziej niż dwa razy w ciągu doby, narażamy je na odkładanie się płytki bakteryjnej, która z czasem mineralizuje się i przekształca w kamień nazębny.

Kiedy znajduje się on przy szyjkach zębowych, nieustannie podrażnia dziąsła, a nawet powoduje ich obkurczanie.

Obecność bakterii w jamie ustnej sprawia też, że drobne uszkodzenia mechaniczne lub podrażnienia mogą szybko przerodzić się w poważniejsze infekcje, afty lub owrzodzenia.

Co ciekawe, nie tylko brak higieny, ale również złe przyzwyczajenia z nią związane mogą powodować nawracanie problemów z dziąsłami. Zbyt silne szczotkowanie, źle dobrana szczoteczka i kaleczenie błon śluzowych nicią dentystyczną narażają jamę ustną na uszkodzenia mechaniczne.

 • Jak poprawnie dbać o zęby i dziąsła, by uniknąć infekcji i podrażnień w jamie ustnej?
 • o   Myj zęby po każdym posiłku.
 • o   Regularnie korzystaj z nici dentystycznej (postaraj się nie kaleczyć nią dziąseł).
 • o   Szczotkuj zęby delikatnie i nie używaj szczoteczek o twardym włosiu.
 • o   Nie nadużywaj osłabiających dziąsła i powodujących nadwrażliwość past wybielających (stosuj nie dłużej niż pół roku).

o   Reaguj szybko na uszkodzenia mechaniczne i podrażnienia od szczoteczki, stosując żel stomatologiczny o działaniu przeciwzapalnym (np. Protefix DENTAL PROTECT żel kojąco-regenerujący do dziąseł).

·         Unikanie wizyt u lekarza dentysty, rozległa próchnica, nieusuwanie kamienia nazębnego

Nieleczona próchnica wpływa na podrażnienia dziąseł i powstawanie infekcji bakteryjnych. Szkodliwy jest także nieusuwany kamień nazębny. Prowadzi nie tylko do podrażnień, ale i ich osłabiania błon śluzowych.

Pod jego wpływem dosłownie obkurczają się, odsłaniając szyjki zębowe, co może prowadzić do nadwrażliwości zębów i otwierać drogę bakteriom.

Ponadto jest to prosta droga do paradontozy, poważnej choroby dziąseł będącej bezpośrednią przyczyną chwiania się i wypadania zębów. Pamiętaj:

 1. o   odwiedzaj lekarza dentystę co najmniej co pół roku,
 2. o   nie zaniedbuj leczenia próchnicy,
 3. o   regularnie usuwaj kamień nazębny w gabinecie dentystycznym.

·         Złe nawyki związane z użytkowaniem protezy zębowej, jej uszkodzenia i niedopasowanie

Proteza zębowa wymaga czyszczenia (dedykowanymi do tego pastami lub proszkami czyszczącymi) i właściwego przechowywania (w szczelnym pudełku). Bez zachowania odpowiedniej higieny będą się na niej gromadzić bakterie przyczyniające się do nawracających podrażnień i stanów zapalnych dziąseł.

Ponadto protezę zębową trzeba regularnie wymieniać (mniej więcej co 5 lat), gdyż z czasem nasze dziąsła zmieniają kształt i przestaje ona być odpowiednio dopasowana.

Wówczas może zacząć uwierać i powodować powstawanie odgnieceń i podrażnień na błonach śluzowych, a to często prowadzi do tworzenia się krwawiących, otwartych ran w jamie ustnej.

Podobne dolegliwości może wywołać także użytkowanie uszkodzonej protezy zębowej, np. zdeformowanej lub pękniętej. Powstanie szczelin dodatkowo powoduje, że w tych niedostępnych do czyszczenia miejscach zaczynają gromadzić się bakterie. Takie drobnoustroje atakują uszkodzenia mechaniczne dziąseł, tworząc afty i owrzodzenia.

Jak dbać o protezę zębową, by nie mieć problemów z dziąsłami?

o   Czyść dedykowaną do tego pastą najlepiej po każdym posiłku (co najmniej rano i wieczorem). Tylko pasta czyszcząca przeznaczona do protez zębowych nie będzie powodować zarysowań wrażliwego materiału protezy (co pozwoli na użytkowanie protezy przez dłużej). Nie używaj wody z mydłem, gdyż może ją uszkadzać.

o   Korzystaj z odpowiedniej dwustronnej szczoteczki o miękkich włóknach, która precyzyjnie dotrze i wyczyści nawet trudno dostępne wgłębienia powierzchni protezy przy czyszczeniu . Nie myj protezy zębowej szczotkami do naczyń czy szorowania paznokci.

o    Korzystaj z tabletek czyszczących do protez. Jest to dobra alternatywa dla pasty. Szybka i wygodna forma czyszczenia, która jest bezpieczna nawet przy codziennym użytkowaniu.

o   Nie bagatelizuj uszkodzeń mechanicznych i dbaj o to, by proteza była dobrze dopasowana.

o   Nie przechowuj w szklance z wodą. To prowadzi do namnażania bakterii. Korzystaj ze szczelnego, przeznaczonego do tego, suchego pudełka.

 • Ponadto, by poprawić kondycję dziąseł, wyzbądź się złych nawyków związanych z użytkowaniem protezy zębowej:
 • o   nie śpij w niej, sprzyja to powstawaniu odgnieceń. Dawaj dziąsłom odpocząć na czas snu, by były bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne;
 • o   stosuj odpowiednie kremy mocujące, które zapobiegną jej przesuwaniu i podrażnianiu dziąseł. Dodatkowo chronią przed dostawaniem się drobinek jedzenia pod protezę, które mogą potencjalnie podrażniać dziąsła;
 • o   regularnie wymieniaj protezę zębową, co najmniej co 5 lat;

o   lecz powstałe podrażnienia i odgniecenia żelem kojąco-regenerującym. Reaguj, jak tylko powstaną, by nie rozwinęły rozległe afty i owrzodzenia.

·         Krzywy zgryz, uszkodzony aparat ortodontyczny

Brak korekcji krzywego zgryzu lub uszkodzony aparat ortodontyczny także mogą sprzyjać uszkodzeniom mechanicznym i rozwojowi stanów zapalnych w jamie ustnej. By tego uniknąć, należy zadbać o prawidłowe dopasowanie aparatu i reagować na wszelkie, nawet najdrobniejsze podrażnienia, zanim rozwinie się poważniejsza infekcja.

To także istotne u osób, które dopiero przyzwyczajają się do aparatu. Z początku będzie powodował dyskomfort, by go zmniejszyć, należy stosować żel kojąco-regenerujący (np.

Protefix DENTAL PROTECT żel kojąco-regenerujący do dziąseł), aby zmniejszyć bolesność podrażnionych miejsc, przyspieszyć gojenie oraz dzięki specjalnej ochronnej warstwie lipidowej ochronić przed dalszymi urazami.

·         Niedobory witamin i zły stan zdrowia 

Częste problemy z owrzodzeniami i podrażnieniami w jamie ustnej zwykle odzwierciedlają też ogólną kondycję organizmu.

Mogą świadczyć o słabej odporności lub jej obniżeniu (związanemu z przechodzoną infekcją lub nawet poważniejszą chorobą ogólnoustrojową). U osób, które mają ubogą dietę lub odżywiają się w pośpiechu, częstą przyczyną są także niedobory witamin C i K.

Jeśli zauważamy zwiększoną podatność dziąseł na uszkodzenia mechaniczne lub pojawianie się obrzęków zupełnie bez powodu, warto:

o   zrobić badania krwi;

o   urozmaicić dietę lub rozpocząć suplementację (zgodną z zaleceniami lekarza).

Stany zapalne jamy ustnej – czy pojawiają się przez protezę?

Zapalenie jamy ustnej to powszechna choroba, choć nadzwyczaj często występująca u osób, które noszą protezy zębowe. Przykrych dolegliwości bólowych nie należy nigdy bagatelizować. Nieleczone stany zapalne mogą przyczynić się do rozwoju poważnych chorób np. zapalenia płuc, miażdżycy czy insulinoodporności. Skąd biorą się problemy z jamą ustną? Jakie objawy wskazują na stany zapalne błony śluzowej w ustach? Jak wygląda leczenie? O co warto zadbać, by pozbyć się tej nieprzyjemnej choroby na stałe?

You might be interested:  Co Jest Gorsze Złamanie Czy Skręcenie?

Jakie są przyczyny zapaleń jamy ustnej?

Jednym z najczęstszych powodów chorób w jamie ustnej u osób noszących protezy jest zakażenie grzybicze. Zapalenie wywołują głównie grzyby drożdżopodobne ze szczepu Candida (np. Candida Albicans, Candida Tropikalis, Candida Krusei czy Candida Glabrata).

Warto pamiętać, że u zdrowego człowieka Candida Albicans nie spowodują choroby. Dopiero w przypadku osłabienia organizmu czy urazu w jamie ustnej zaczynają wywoływać grzybicę.

Temu schorzeniu sprzyja również cukrzyca, choroby układu pokarmowego lub nerek, problemy z tarczycą, antybiotykoterapia, przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, palenie papierosów czy zmniejszone wydzielanie śliny.

Inną przyczyną stanów zapalnych w ustach są bakterie.

W przypadku, gdy niedostatecznie dbamy o protezę zębową (odpowiednia pielęgnacja, zdejmowanie na noc, mycie po każdym posiłku), mogą się na niej gromadzić szkodliwe drobnoustroje, które będziemy regularnie połykać.

Konsekwencją tej sytuacji są nie tylko problemy z jamą ustną, ale również infekcje układu oddechowego oraz rozwój takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca, a nawet osteoporoza.

Schorzenia jamy ustnej pojawiają się również z powodu urazów mechanicznych. Podczas użytkowania dolnej protezy częściej zdarzają się zranienia niż w przypadku protezy górnej. Ranki na wewnętrznej stronie policzków i na dziąsłach mogą też mieć źródło w niewłaściwym dopasowaniu “drugich zębów”.

Kiedy źle przylegają do wnętrza jamy ustnej, powodują obtarcia, rany, a po dłuższym czasie nawet odleżyny. Powodem złego stanu śluzówki wewnątrz ust może być też alergia na materiał, z którego została wykonana proteza.

Podejrzewa się ten stan, gdy zapalenie obejmuje szerszy obszar błony śluzowej, a nie tylko fragment pod protezą.

Stany zapalne jamy ustnej – objawy

Zapaleniu jamy ustnej towarzyszą dość charakterystyczne symptomy. Podczas choroby zwykle pojawia się ból, zaczerwienienie śluzówki i dziąseł oraz białawy nalot po wewnętrznej stronie policzków lub na dziąsłach (świadczy to o infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej).

W przypadku osób noszących protezy akrylowe to schorzenie przyjmuje najczęściej postać stomatopatii protetycznej.

Jest to zespół patologicznych objawów błony śluzowej jamy ustnej, które charakteryzuje obrzęk, pieczenie, krwawienie oraz zaczerwienienie błony śluzowej, do której przylegają sztuczne zęby.

Wyróżniamy trzy stadia stomatopatii protetycznej. W pierwszym na powierzchni błony śluzowej pojawiają się punktowe przekrwienia w kolorze różowym, a zapalenie ma bardzo ograniczony zasięg. Drugie stadium jest już poważniejsze.

W ustach występuje ogólny stan zapalny błony śluzowej pod protezą, a przekrwienie jest rozległe i rozlane. Tkanka jest bardzo wrażliwa i nawet najmniejsze uderzenie czy uraz mogą stać się przyczyną krwawienia. W najbardziej zaawansowanej fazie choroby zmiany mają charakter przerostowy.

Na błonie śluzowej pojawiają się guzki i wybrzuszenia, a stan zapalny jest bardzo duży.

Jak leczyć zapalenie jamy ustnej?

Wszystkie stany zapalne, które pojawią się podczas korzystania z protezy, powinniśmy konsultować z lekarzem. Jeżeli objawy choroby są bardzo dokuczliwe, a musimy trochę poczekać na wizytę, możemy sami dobrać leki bez recepty, które złagodzą ból.

Najlepiej wybierać medykamenty w formie żelu, który możemy nałożyć bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce. Pomocne są również środki antyseptyczne (np. preparaty chlorheksydynowe lub woda utleniona) i płukanie ust zaparzoną korą dębu, szałwią, rumiankiem, nagietkiem czy podbiałem.

Wzmacniająco na błonę śluzową jamy ustnej działa też przyjmowanie żelaza oraz takich witamin jak B2, B12, C i PP.

Podczas kuracji bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Jeżeli nie będziemy na bieżąco usuwać drobnoustrojów z protezy, leczenie może się przedłużać lub mieć trudniejszy przebieg.

Pamiętajmy, że nawet jeśli objawy ustąpią i tak trzeba wybrać się do lekarza. Jego zadaniem jest ustalenie, skąd się bierze zapalenie jamy ustnej i usunięcie źródła problemu.

Stosowanie tylko domowych sposobów niweluje symptomy, ale nie sięga do przyczyn choroby, więc możemy spodziewać się nawrotów dolegliwości.

Zapobieganie stanom zapalnym jamy ustnej

Odpowiednie i regularne dbanie o higienę jamy ustnej to klucz do sukcesu w walce ze stanami zapalnymi. Jeżeli o to nie zadbamy, cały czas będziemy narażeni na nawroty choroby.

Protezę należy codziennie płukać letnią wodą i pozostawiać na noc w czystym i suchym miejscu. Warto co jakiś czas gruntownie ją wyczyścić w specjalnych środkach do protez. Pamiętajmy jednak by nie robić tego zbyt często, bo mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia zębów.

Przed użyciem preparatu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.

Ryzyko zachorowania zwiększają również resztki jedzenia, które łatwo dostają się pod protezę. Rozwiązaniem dla tego problemu jest zastosowanie środka mocującego protezę, który ograniczy przestrzeń pomiędzy dziąsłami a sztucznymi zębami (więcej na ten temat przeczytasz tu https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/stany-zapalne-dziasel-i-jamy-ustnej/). Dobrym nawykiem jest również wyciąganie protezy w ciągu dnia. Jeśli jama ustna potrzebuje odpoczynku od sztucznego uzębienia, pozwólmy jej na to. Niektórym osobom nie wystarcza tylko nocna regeneracja i lepiej się czują po kilku dodatkowych przerwach w ciągu dnia. Ciągłe użytkowanie protezy sprzyja stanom zapalnym jamy ustnej. Jeżeli jesteśmy już przyzwyczajeni do nowych zębów, to nie ma żadnego powodu do tego, by spać w protezie.

Schorzenia jamy ustnej pojawiają się również z powodu urazów mechanicznych. Podczas użytkowania dolnej protezy częściej zdarzają się zranienia niż w przypadku protezy górnej. Ranki na wewnętrznej stronie policzków i na dziąsłach mogą też mieć źródło w niewłaściwym dopasowaniu “drugich zębów”.

Kiedy źle przylegają do wnętrza jamy ustnej, powodują obtarcia, rany, a po dłuższym czasie nawet odleżyny. Powodem złego stanu śluzówki wewnątrz ust może być też alergia na materiał, z którego została wykonana proteza.

Podejrzewa się ten stan, gdy zapalenie obejmuje szerszy obszar błony śluzowej, a nie tylko fragment pod protezą. 

Wybierając się do lekarza, warto mieć świadomość, jakie są ceny tego typu usług – szczegółowy cennik po miejscowościach znajdziesz tu https://kb.pl/porady/cennik-stomatologiczny-zobacz-ceny-u-dentystow-w-twoim-miescie-_med/

Zmiany w jamie ustnej

Spośród najczęściej spotykanych schorzeń ogólnoustrojowych, których objawy można zauważyć w obrębie jamy ustnej, należy wspomnieć o cukrzycy, niedoborach witaminowych, anemii, białaczkach, refluksie żołądkowo-przełykowym, chorobie Crohna, ale także o bulimii i anoreksji.

Warto mieć na uwadze fakt, że poprzez skrupulatne badanie jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym, możliwe jest zdiagnozowanie i wczesne wykrycie czasami ciężkiej choroby ogólnej.

Rodzaje zmian w jamie ustnej

Wśród zmian na błonie śluzowej jamy ustnej dających dolegliwości, najczęściej obserwujemy afty, oparzenia oraz większe owrzodzenia.

Afty – przyczyny i preparaty do leczenia

Afty są to owrzodzenia o charakterze płytkiej nadżerki, pokrywa je biały nalot i otacza rumieniowate, zapalne obrzeże. Zazwyczaj są małe, od kilku do kilkunastu milimetrów.

Pojawiają się zwykle pojedynczo i dotyczą ludzi młodych, chociaż obserwuje się także pojawienie się aft urazowych u osób starszych użytkujących ruchome uzupełniania protetyczne.

Afty goją się samoistnie w ciągu kilku dni (czasem tygodni), lecz bardzo często dochodzi do nawrotu.

Jeśli nawroty bolących nadżerek występują częściej niż raz w roku, może to sugerować powracające aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

W leczeniu słabo gojących się aft pomocne jest stosowanie np. Solcoserylu na błony śluzowe. W tym celu, przed pójściem spać należy delikatnie osuszyć aftę czystym gazikiem i nałożyć pastę na to miejsce. Pomocne są też np. Dezaftan Med, Tactisept i Sachol. Do płukania stosujemy raczej środki łagodnie działające jak wyciąg z rumianku, szałwia, liść maliny czy łopian lekarski.

W okresie występowania aft w jamie ustnej należy zrezygnować ze spożywania alkoholu, gorących i kwaśnych potraw i napojów, ostrych przypraw, czekolady i owoców cytrusowych.

Diagnostyka aft nie nastręcza trudności, zwykle można je rozpoznać na podstawie oględzin. Ważniejszy wydaje się powód ich pojawienia się w jamie ustnej. Jeśli są to afty tzw.

małe lub urazowe, zwykle usunięcie problemu którym jest zazwyczaj przeszkoda mechaniczna (nawisające wypełnienie, niedopasowana proteza lub inne uzupełnienie protetyczne) rozwiązuje problem. Jeśli jednak afty słabo się goją należy wziąć pod uwagę inną przyczynę jak np.

niedobory żelaza, kwasu foliowego (uzupełnieniem mogą być preparaty np. Acidum Folicum Hasco, Folik), witamin z grupy B (np. Vitaminum B Complex), niedobory immunologiczne lub zaburzenia hematologiczne.

You might be interested:  Oczyszczanie jelit ze złogów – jakie są sposoby na kałowe złogi w jelitach?

Poparzenia i owrzodzenia

Poparzenia, zwłaszcza te niegroźne pochodzenia pokarmowego leczymy podobnie. Na pewno każdy z nas niejednokrotnie miał możliwość doświadczyć tego przykrego w skutkach zdarzenia.

Poparzeniu ulega najczęściej język i podniebienie na skutek picia lub jedzenia gorących pokarmów i napojów lub ostrych potraw zawierających np. papryczki chili.

Poparzenia goi się z reguły w ciągu 14 dni a już po 3-4 dniach obserwujemy ulgę, zwykłe chłodzenie jamy ustnej kostkami lodu lub chłodnymi napojami łagodzi objawy, pomocne mogą okazać się łagodzące płukanki z szałwii i rumianku oraz np. Solcoseryl na błony śluzowe.

Spośród płynów do płukania jamy ustnej poleca się wybierać te nie zawierających alkoholu, a więc np. Meridol, Elmex oraz Colgate. Jeśli jednak oparzenie nie goi się po ok. dwóch tygodniach, należy skontaktować się ze stomatologiem.

W przypadku owrzodzeń sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ ich przyczyny mogą być wielorakie. Niezależnie od pochodzenia rany, nigdy nie należy lekceważyć niegojącej się rany, ponieważ może ona być przyczyną poważnej choroby układowej lub nawet nowotworu.

Przyczyny powstawania owrzodzeń mogą być różne i mogą mieć zarówno charakter zakaźny jak i niezakaźny:

 • Owrzodzenia bakteryjne: owrzodzenia te są bardzo bolesne, występuje ślinotok, charakterystyczny słodkawy zapach z ust, podwyższona temperatura ciała, powiększenie i bolesność węzłów chłonnych;
 • Owrzodzenia wirusowe: początkowymi zmianami są liczne pęcherzyki, które szybko pękają i powodują powstanie nadżerek. Widoczne są białe ogniska z rąbkiem przebarwienia w otoczeniu. Są bardzo bolesne, zauważamy powiększenie węzłów chłonnych oraz podwyższoną temperaturę ciała;
 • Owrzodzenia grzybicze: są to białawe naloty, po których usunięciu rana krwawi. Zwykle obserwujemy u pacjentów stosujących długotrwale antybiotykoterapię. Zwykle w takich przypadkach lekarz zaleca płukanie np. Nystatyną – w postaci proszku do sporządzania zawiesiny;
 • Owrzodzenia fizyczne: powstają na skutek bodźców mechanicznych (pourazowe, odleżynowe); termiczne, chemiczne, popromienne;
 • Owrzodzenia w chorobach układowych takich jak białaczka, agranulocytoza, niedobory witaminowe, bulimia. Często owrzodzenia w jamie ustnej są pierwszą manifestacją choroby;
 • Owrzodzenia gruźlicze;
 • Owrzodzenia kiłowe;
 • Owrzodzenia nowotworowe: zwykle jest niebolesne, chyba że towarzyszy mu nadważenie bakteryjne. Jest płaskie i często niecharakterystyczne. Brzegi owrzodzenia są zgrubiałe, twarde, dno kraterowate, rana występująca na wargach jest pokryta strupem, a w jamie ustnej często występuje wysięk;
 • Owrzodzenia w schorzeniach układowych: w białaczce, owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej jest niekiedy pierwszym objawem choroby. Występuje w postaci pojedynczych, głębokich, pokrytych martwiczymi masami, mało bolesnych owrzodzeń. Towarzyszącym objawem jest krwawienie z dziąseł oraz krwawe wylewy podśluzówkowe. Z ust wydziela się gnilny zapach.

W przebiegu agranulocytozy owrzodzenia występują na błonie śluzowej warg, policzków, podniebienia, dziąseł, pokryte są białosinym nalotem i pozbawione odczynu zapalnego. Owrzodzenia na tle niewydolności krążenia mogą być rozległe, nieregularnego kształtu i szerzyć się obwodowo i w głąb aż do kości. Brak odczynu zapalnego, występuje natomiast rozchwianie i wypadanie zębów.

W tych przypadkach konieczne jest leczenie przede wszystkim choroby podstawowej.

Zdrowie jamy ustnej – kiedy do lekarza?

Pamiętajmy o okresowych wizytach w gabinecie stomatologicznym i dbałości o zdrowie jamy ustnej. Gdy problem niestety już się pojawił, niekiedy możemy sami sobie pomóc stosując leki dostępne w aptekach bez recepty.

Gdy jednak problem nie znika pomimo naszych starań i stosowanych leków, nie bagatelizujmy problemu, zbadajmy się, sprawdźmy, czy nasz organizm nie wysyła nam sygnału o dokuczających mu niedoborach witaminowych, zaburzeniach hormonalnych lub o rozpoczynającej się właśnie poważnej chorobie.

Im wcześniejsza diagnostyka i rozpoznanie choroby tym większe szanse na wyleczenie.

Polub nasz profil

Afty i owrzodzenia na podniebieniu, języku i dziąsłach a proteza zębowa

Nawracające owrzodzenia jamy ustnej mogą skutecznie uprzykrzyć codzienne czynności – spożywanie posiłków, picie napojów oraz rozmowy z rodziną i bliskimi.

Te z pozoru małe, niegroźne stany zapalne często powodują bardzo dotkliwy ból i utrzymują się nawet do kilku tygodni. Zmianom można jednak łatwo zapobiegać i wspomagać ich leczenie.

Nie należy ich jednak bagatelizować – mogą być oznaką poważniejszej choroby. Szczególnie jeśli nie chcą się wyleczyć lub powracają wciąż w tych samych miejscach.

Skąd biorą się afty na języku, na dziąsłach, na podniebieniu

Afty to bardzo częsta przypadłość dotykająca zarówno dzieci, osoby dorosłe, jak i starsze. Można się ich nabawić za sprawą wirusa, bakterii lub grzybicy, choćby poprzez niemyte owoce i warzywa, jedzenie brudnymi sztućcami, kontakt z osobą zarażoną zmianami lub nieprawidłową higienę rąk. Przyczyny aft to także: 

 • obniżona odporność
 • stres
 • długa antybiotykoterapia
 • alergia lub nadwrażliwość pokarmowa
 • choroby zębów (próchnica, kamień nazębny)
 • palenie papierosów
 • przyjmowanie dużych ilości leków
 • uszkodzenia mechaniczne (zadrapania, ukłucia, ugryzienia się)
 • oparzenia jedzeniem lub napojami
 • obgryzanie paznokci lub gryzienie długopisów
 • stałe drażnieniem danego miejsca przez jakiś czynnik na przykład
 • źle dopasowaną protezę zębową (afty odleżynowe)

Jeśli jednak nie ma źródeł mechanicznych odpowiadających za ciągłe nawracanie aft, a nadżerki goją się długo lub w ogóle nie chcą się wygoić, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza dentysty.

Szczególnie jeśli zmiany utrzymują się dłużej niż miesiąc, powodują gorączkę lub gwałtownie się rozprzestrzeniają.

Niekiedy owrzodzenia mogą być objawem poważniejszych chorób organizmu – zapalenia dziąseł, gruźlicy, chorób autoimmunologicznych, a nawet nowotworu.

Stany zapalne jamy ustnej – jak rozpoznać afty

Owrzodzenia jamy ustnej zwane aftami lub nadżerkami to drobne ubytki błony śluzowej, które przytrafiają się osobom w każdym wieku. Jak je rozpoznać?

● Wygląd

Najczęściej z początku mają formę wyczuwalnego, ale często jeszcze bezbolesnego zgrubienia, a później przekształcają się w okrągłe, szarawe bądź żółtawe otwory otoczone zaczerwienionym obrzeżem zapalnym. Potrafią mieć zarówno kilka milimetrów, jak i parę centymetrów średnicy i w zależności od lokalizacji sprawiać mniej lub bardziej dotkliwy ból. Często towarzyszy im też uczucie punktowego ciepła.

 • ● Występowanie
 • Mogą występować w różnych miejscach jamy ustnej – od warg, poprzez język i wewnętrzne strony policzków aż po podniebienie, a nawet ścianki gardła.
 • ● Małe afty

Małe afty są zazwyczaj niegroźne. Utrzymują się najdłużej 10 – 14 dni. Łatwo można się ich pozbyć poprzez prawidłową higienę jamy ustnej i stosowanie domowych sposobów leczenia. Często goją się też samoistnie, bez żadnych ingerencji. Jednak naruszone, podrażnione lub zakażone mogą przerodzić się w poważniejsze zmiany.

● Duże afty

Duże afty są nie tylko większe, ale i głębsze od małych nadżerek. Zwykle sprawiają też bardziej dotkliwy ból utrudniający jedzenie, mówienie i picie. Ich leczenie trwa czasem nawet kilka tygodni. Co więcej, mogą się powiększać, a po wyleczeniu pozostawiać wyczuwalne blizny.

● Postać opryszczkowata

Owrzodzenia występują także w postaci opryszczkowatej, czyli grupach niewielkich aft, które czasem mogą, ale nie muszą zbić się w jedną dużą nadżerkę. Krostki w skupisku mają zwykle rozmiar mniejszy lub podobny wielkością do główki szpilki. Leczenie każdej z nich może potrwać nawet do miesiąca.

● Czy afty są zaraźliwe?

Zbiorowe zmiany tego typu powstają zazwyczaj z przyczyn bakteryjnych lub wirusowych i łatwo przenoszą się na inne miejsca jamy ustnej. Można nimi zarazić także osoby, z którymi mamy bliski kontakt. Co gorsza, takie afty mają często charakter nawrotowy i w momencie osłabienia organizmu, wzmożonego stresu lub choroby mogą się odnowić.

Oczywiście zakaźne są jedynie owrzodzenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Aftami powstałymi na skutek uszkodzeń mechanicznych nie można się zarazić. Czasem jednak trudno jest na pierwszy rzut oka rozpoznać źródło problemu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *