Pękająca skóra między palcami – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Pękająca skóra między palcami – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Fotografia: Fotolia

Grzybica stóp oprócz świądu objawia się także łuszczeniem naskórka oraz pojawieniem się pęcherzyków i grudek. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie i jak uniknąć zarażenia grzybicą stóp.

Grzybica stóp to choroba, która spotyka coraz to więcej ludzi. Przyczyniają się do tego warunki życia, a także bliski kontakt międzyludzki. Początkową fazę choroby można wyleczyć specjalistycznymi preparatami, które kupimy bez recepty. Nieleczona grzybica stóp doprowadza do poważnych powikłań.

Grzybica stóp – rodzaje

 • Wyróżnia się kilka rodzajów grzybicy stóp:
 • Ten rodzaj grzybicy stóp charakteryzuje się małymi pęcherzykami na podeszwach stóp oraz czerwonym zabarwieniem skóry.
 • Objawy występujące przy złuszczającej grzybicy stóp to między innymi: nadmierne rogowacenie oraz złuszczanie naskórka (całej stopy).

Jest to najczęściej występujący rodzaj grzybicy stóp. Bardzo często nazywana także jako stopa sportowca lub atlety, gdyż to właśnie ta grupa osób najczęściej boryka się z tym problemem. Pierwsze zmiany chorobowe pojawiają się między czwarty, a piątym palcem. Skóra jest pęknięta i zaczerwieniona, pojawiają się wtedy także dolegliwości bólowe.

Wraz z rozwojem choroby, zmiany skórne pojawiają się także na pozostałych palcach.

Wszystkim rodzajom grzybicy stóp towarzyszy świąd oraz pieczenie skóry.

Grzybica stóp – objawy

Objawy grzybicy stóp to między innymi:

 • Świąd stóp,
 • Łuszcząca się skóra na podeszwie stopy,
 • Zaczerwienienie stóp,
 • Pęcherzyki i grudki,
 • Nadmierne pocenie się stóp.

Grzybica stóp – przyczyny

Jedna z najczęstszych przyczyn wystąpienia grzybicy stóp jest zakażenie grzybami dermatofitowymi. Mogą się one przeżyć długi czas w wielu miejscach, między innymi: kabiny prysznicowe, obuwie, dywany.

Do zarażenia może dojść także na skutek kontaktu z zarażoną ludzką skórą, sierścią zwierząt oraz glebą.

Jednak żeby doszło do rozwoju grzybicy stóp, konieczne są odpowiednie warunku, czyli ciepłe i wilgotne miejsce.

Czynniki, zwiększające ryzyko rozwoju grzybicy stóp:

 • Noszenie cudzego obuwia,
 • Cukrzyca,
 • Wilgotne środowisko w bucie (obuwie gumowe – kalosze),
 • Potliwość stóp,
 • Noszenie nieodpowiedniego obuwia (nieprzewiewanego),
 • Podeszły wiek,
 • Nadmierne obciążenie kończyn dolnych,
 • Chodzenie boso w miejscach publicznych, np. siłownia, baseny, łazienki w hotelach,
 • Długie przyjmowanie antybiotyków,
 • Zawody, które powodują nadmierną potliwość stóp, np. strażacy.

Grzybica stóp – leczenie

Grzybica stóp to choroba, która nie przechodzi samoistnie, wymaga ona specjalistycznego leczenia. Nieleczona choroba może doprowadzić do rozwoju grzybicy paznokci, której pozbyć się jest jeszcze ciężej. Jeśli grzybica została zdiagnozowana dość szybko możliwe jest wyleczenie specjalnymi preparatami, które kupimy bez recepty w prawie każdej aptece.

Zaawansowane stadium grzybicy stóp jest trudniejsze do wyleczenia i wiąże się ze znacznie większymi kosztami.

Grzybica stóp – domowe sposoby

Jednym z domowych sposobów na grzybice stóp jest aplikowanie olejku z drzewa herbacianego na zainfekowane miejsca. Ma on działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, smarować należy go około 2-3 razy dziennie.

Podobne właściwości i działanie ma także żyworódka i aloes. Leczenie grzybicy stóp można wspomóc przez stosowanie naparów z tych roślin leczniczych. Moczenie stóp nie powinno trwać dłużej niż 10 minut.

Pomocny jest także rozmaryn, znajdujące się w jego składnie olejku hamują dalszy rozwój grzybów. Dodatkowo stosowanie okładów z tego zioła niweluje świąd skóry.

Jak zapobiec grzybicy stóp? Działanie profilaktyczne

Czynności zapobiegawcze, które chronią przed rozwojem grzybicy stóp to między innymi:

 • Nie pożyczanie cudzych butów i skarpet.
 • Nie nosić starych butów.
 • Obuwie należy regularnie prać i wietrzyć.
 • Unikaj noszenia skarpet wykonanych z materiału syntetycznego.
 • Noś przewiewne obuwie.
 • Noś czyste skarpetki i buty.
 • Ogranicz długie oraz gorące kąpiele stóp.
 • Regularnie dezynfekuj swoją łazienkę.
 • Korzystaj tylko ze swoich przyborów higienicznych oraz ręcznika.
 • Będąc w miejscach publicznych (baseny, sauny itp.) używaj klapek gumowych.
 • Po kąpieli pamiętaj o starannym i dokładnym osuszeniu stóp.

Zobacz także: Dokucza ci ból pięt? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości

Grzybica stóp to nie przekleństwo. Można ją szybko wyleczyć!

Na zadbanym wyglądzie i zdrowiu stóp zależy nam szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym, gdy ciężkie buty zmieniamy na przewiewne klapki albo sandały.

Niestety, często też jesteśmy zmuszeni nosić obuwie przegrzewające stopy, a tym samym nieświadomie tworzymy doskonałe warunki do rozwoju grzybicy stóp i paznokci.

Przyczyną tej choroby mogą być zatem grube, obcisłe buty, które wyciskają palce razem i tworzą ciepłe, wilgotne obszary pomiędzy nimi. Przepocone skarpetki również sprzyjają wzrostowi ryzyka złapania grzybicy.

Grzybica jest chorobą zakaźną i może rozprzestrzeniać się przez kontakt z zakażoną osobą lub kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami takimi jak ręczniki, podłogi i buty. Można się nią także zarazić chodząc boso po dywanie w hotelu, na basenie, w siłowni czy saunie lub mierząc na gołą stopę buty w sklepie.

Rodzaje grzybicy stóp i ich objawy

Wyróżnia się kilka odmian grzybicy stóp, które mogą infekować stopy osobno lub też mogą współistnieć ze sobą:

Grzybica stóp międzypalcowa – jest najbardziej powszechna. Określana jako stopa atlety lub sportowca, ponieważ właśnie sportowcy cierpią na nią najczęściej.

Pierwsze zmiany pojawiają się między piątym a czwartym palcem stopy, bo między nimi jest najcieplej, najwilgotniej i najciaśniej.

Skóra u nasady tych palców jest mocno zaczerwieniona lub pęknięta, a przy wycieraniu stóp dokucza ból.

Grzybica stóp potnicowa (dyshydrotyczna) – charakteryzuje się występowaniem licznych drobniutkich pęcherzyków na podeszwach stóp i czerwonym zabarwieniem skóry.

Grzybica stóp złuszczająca – objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem się naskórka całej stopy. O tzw. mokasynowej postaci grzybicy złuszczającej mówi się, gdy obejmuje ona nie tylko podeszwę, ale i brzeg stopy – tyle, ile jest schowane w bucie.

Jak zapobiegać grzybicy stóp?

W przypadku schorzenia, takiego jakim jest grzybica stóp kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Aby uniknąć tej przykrej dolegliwości warto zastosować się do poniższych wskazówek:

Utrzymujmy stopy suche, zwłaszcza między palcami. Gdy jesteśmy w domu chodźmy boso, aby stopy wietrzyły się jak najczęściej.

Wybierajmy naturalne materiały. Nośmy skarpetki, które są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub wełna lub zaprojektowane tak, aby wyciągnąć wilgoć z dala od stopy.

Regularnie zmieniajmy skarpetki i rajstopy. Jeśli nasze stopy dużo się pocą, zmieniajmy skarpetki nawet dwa razy dziennie.Nośmy lekkie, dobrze wentylowane buty. Unikajmy butów wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak winyl lub kauczuk.

Chrońmy swoje stopy w miejscach publicznych. Stosujmy wodoodporne sandały w prysznicach publicznych, basenach, saunach i innych miejscach publicznych.

Aby uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania zakażenia grzybiczego nie pożyczajmy nigdy butów nikomu innemu!

Jak skutecznie leczyć grzybicę?

Dolegliwości grzybicze powinny być leczone od momentu wystąpienia pierwszych objawów, takich jak zaczerwienienie, swędzenie czy pojawienie się pęknięć na skórze.

Mycie stóp dwa razy dziennie i utrzymywanie suchości – zwłaszcza między palcami – sprawi, że stopy przestaną być siedliskiem grzybów chorobotwórczych oraz bakterii.

Noszenie bawełnianych skarpetek, pozwalających stopom oddychać, łagodzi natomiast objawy.

Kiedy jednak naturalne sposoby zawodzą, rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z produktów leczniczych, takich jak krem Undofen® Max, stworzonych specjalnie do walki z grzybicą.

Zawiera on substancję czynną w postaci chlorowodorku terbinafiny, która działa przeciwgrzybiczo na różne gatunki grzybów wywołujących schorzenia skóry u ludzi. Działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie oraz niektóre grzyby z grupy dermatofitów.

Undofen® Max można stosować raz lub dwa razy na dobę. Przed nałożeniem kremu należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię skóry, na którą będzie on nanoszony. Następnie należy nanieść cienką warstwę kremu na chorobowo zmienione miejsca na skórze i wokół nich i lekko wcierać.

Jeżeli zmiany chorobowe znajdują się w fałdach skórnych (pod piersią, między palcami, między pośladkami, w pachwinach), można nałożyć dodatkowo opatrunek z gazy (zwłaszcza na noc).

Dlaczego pęka skóra na palcach?

Niestety wiele pań zmaga się z pękającą skórą na dłoniach, a nawet z pękającymi palcami, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz są niskie, a ponadto wieje zimny wiatr.

Te wszystkie czynniki powodują nadmierne wysuszenie skóry, a w efekcie jej niszczenie.

Należy pamiętać, że pękająca skóra na dłoniach to nie tylko przykry defekt natury kosmetycznej, gdyż przypadłości tego typu wiążą się ponadto z dużym bólem i utrudniają codzienne funkcjonowanie, w tym nawet wykonywanie zwykłych obowiązków domowych.

Popękana skóra na palcach i dłoniach goi się niechętnie, a do tego wywołuje uczucie uporczywego pieczenia i swędzenia. Co zrobić gdy pęka skóra na dłoniach? Niekiedy pomaga dobrej jakości krem o właściwościach nawilżających, natłuszczających i regenerujących, jednak przyczyny suchej, spękanej skóry bywają przeróżne.

Pękająca skóra na palcach przyczyny

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że całe nasze ciało powleczone jest skórą o jednakowej budowie i właściwościach. W rzeczywistości cielesna powłoka każdego człowieka nie jest jednorodna – dobrym tego przykładem są dłonie.

Ich skóra wyróżnia się chociażby tym, że posiada niewielką ilość gruczołów łojowych w porównaniu do reszty ciała. Gruczoły te odpowiadają przede wszystkim za ochronę naskórka oraz odpowiednie jego nawilżenie.

Wydzielany przez nie łój posiada właściwości nawilżające, a jak wiadomo, właściwe nawilżenie zapewnia skórze jędrność i znacznie opóźnia procesy starzenia.

You might be interested:  Przetoka jelitowa – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Właśnie z tego względu pierwsze zmarszczki pojawiają się zazwyczaj na dłoniach – większość kobiet o tym nie wie i próbuje odmłodzić jedynie wygląd twarzy i szyi, a tymczasem ich wiek można łatwo wyczytać z jędrności i kolorytu tej części ciała.

Pękająca skóra na palcach to wypadkowa przeróżnych czynników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, zaś jej specyficzna budowa charakteryzująca się niewielką ilością gruczołów łojowych to jedynie wierzchołek góry lodowej.

A więc, dlaczego pęka skóra na palcach? Główną przyczyną, bez względu na to czy mówimy o pękaniu skóry na całych dłoniach czy też na samych palcach (bądź nawet na samych opuszkach palców) jest uszkodzenie zewnętrznej warstwy lipidowej naskórka.

Owa cienka warstwa tłuszczu pokrywająca naskórek stanowi barierę ochronną, zabezpieczającą skórę przed czynnikami zewnętrznymi, a także przed nadmierną utratą wody.

Kiedy zostaje naruszona wskutek różnych podrażnień, nasza cielesna powłoka szybko traci wilgoć, staje się nadmiernie przesuszona, aż w końcu robi się tak sucha, że zaczyna pękać. Tylko dlaczego dzieje się tak zazwyczaj ze skórą dłoni, gdy reszta ciała pozostaje jędrna i gładka?

Odpowiedź jest prosta – dłonie, poza tym, że produkują mniejsze ilości ochronnego łoju, wystawione są znacznie częściej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak przykładowo kontakt z detergentami.

Ręce myjemy znacznie częściej niż jakąkolwiek inną część ciała, narażamy je więc na ciągły kontakt z wysuszającymi substancjami chemicznymi. Większość osób wykorzystuje do tego celu zwykłe mydło, a następnie mocno wyciera dłonie o szorstki ręcznik – to wszystko nie wpływa pozytywnie na ich kondycję.

Niekorzystne jest również polewanie skóry naprzemiennie zimną i gorącą wodą, czy niedokładne osuszenie mokrego naskórka ręcznikiem.

Mycie rąk po każdej wizycie w toalecie to nie wszystko – zmywanie naczyń, sprzątanie mieszkania, mycie okien i inne tego typu zajęcia domowe wiążą się z wystawieniem delikatnej skóry dłoni na kontakt z agresywnymi środkami czystości, które usuwają warstwę ochronną oraz mocno wysuszają. Podobne efekty wywołuje również częsty kontakt z kosmetykami czy z kurzem.

Drażniące substancje chemiczne niszczą warstwę rogową naskórka dłoni i powodują zmniejszenie jego elastyczności – w efekcie po pewnym czasie pojawiają się pierwsze pęknięcia. Pękająca skóra dłoni to ponadto nieodłączna bolączka wiążąca się z życiem w określonym klimacie; szkodzi jej zarówno powietrze zimne, jak i gorące.

W naszej strefie klimatycznej okres jesienno-zimowy wiąże się ze szczególnie niskimi temperaturami powietrza, a często także z silnym, mroźnym wiatrem – powyższe czynniki w równie wysokim stopniu wpływają na stan skóry dłoni.

Dlaczego pęka skóra na palcach? Przyczyną może być także coraz powszechniejsza w wielu domach klimatyzacja, która wysusza powietrze, a przy okazji wyniszcza nasz naskórek. Powodów należy szukać ponadto w niedostatecznej pielęgnacji tych części ciała – nawet kobiety często lekceważą kwestię dłoni, skupiając się w głównej mierze na obsesyjnym dbaniu o skórę twarzy oraz szyi.

Tymczasem skóra dłoni wymaga szczególnej dbałości, styka się bowiem na co dzień z wieloma szkodliwymi czynnikami i podobnie jak skóra twarzy czy szyi, traci z wiekiem kolagen – potrzebuje więc wsparcia kremów przeciwzmarszczkowych, ujędrniających oraz stymulujących produkcję składnika odpowiedzialnego za elastyczność skóry.

Przede wszystkim jednak domaga się intensywnego nawilżenia i natłuszczenia, gdyż jej warstwa ochronna jest bezustannie naruszana przez czynniki zewnętrzne – zasłużyły więc na regularną pielęgnację dobrymi kremami nawilżającymi, regenerującymi oraz natłuszczającymi.

Pękające opuszki palców przyczyna

Jak już wcześniej zdążyliśmy wspomnieć, dłonie mogą ulec popękaniu w różnych miejscach – czasami pęka skóra na całej ich powierzchni, a niekiedy pękają same palce bądź opuszki palców. Zdarza się nawet, że stan naskórka pogarsza się jedynie w szczelinach między palcami, bądź na wąskim obszarze wokół paznokci.

Pękanie opuszków palców może wynikać z nadwrażliwości organizmu na różnego rodzaju substancje chemiczne.

Skłonność do alergii przejawia coraz więcej osób, a należy pamiętać, że nawet niepozorny kontakt z kurzem bądź niektórymi metalami może wywołać alergiczny wyprysk kontaktowy.

Z tego względu warto obserwować skórę dłoni, gdyż może to umożliwić nam rozpoznanie alergenu kontaktowego. Bywają przypadki, gdy reakcję alergiczną wywołuje zwykła, wykonana z nieszlachetnego metalu bransoletka, noszona na co dzień na nadgarstku.

Wszystkie wyżej wymienione przyczyny pękających palców należą do grupy przyczyn zewnętrznych, które możemy przy odrobinie wysiłku ograniczyć bądź nawet całkowicie wyeliminować. Istnieją jednak również przyczyny wewnętrzne, na które nie mamy już tak wielkiego wpływu.

Do ich grona należy zaliczyć przede wszystkim wahania hormonalne występujące w przebiegu takich schorzeń jak np. niedoczynność tarczycy czy cukrzyca.

Na pozór błahy objaw dermatologiczny, niewielki problem natury kosmetycznej może zatem wskazywać na ukrytą, poważną chorobę, dlatego nie należy lekceważyć łuszczącej się skóry na dłoniach.

Dlaczego pęka skóra na palcach i dłoniach? Powodem może być atopowe zapalenie skóry (AZS), będące przewlekłą, uwarunkowaną genetycznie dermatozą zapalną o charakterze nawrotowym. Do dermatoz powodujących łuszczenie się i pękanie naskórka dłoni zaliczyć należy również grzybice, którymi nietrudno zarazić się od drugiego człowieka.

Wewnętrzną przyczyną pękających palców bywa też nieprawidłowa dieta, szczególnie taka, która nie zapewnia wystarczającej podaży witamin A, E oraz witamin z grupy B – są to bowiem składniki odżywcze szczególnie ważne z punktu widzenia zdrowia i funkcjonowania skóry.

Witamina A przykładowo niszczy wolne rodniki oraz stymuluje produkcję kolagenu, działa więc przeciwzmarszczkowo i opóźnia procesy starzenia się.

Z kolei witamina E doskonale wpływa na nawilżenie skóry i zapobiega jej nadmiernemu wysuszeniu, a więc doskonale nadaje się do walki z pękającą skórą dłoni, gdyż jak wiemy – pękanie naskórka spowodowane jest jego suchością i odwodnieniem. Na kondycję skóry dłoni negatywnie wpływa również niedobór takich mikro- i makroelementów jak cynk, selen oraz magnez.

Pękające opuszki palców co robić

Gdy skóra dłoni bądź palców staje się mocno wysuszona i szorstka, niedługo potem pojawiają się pierwsze pęknięcia. Choć nie są to wielkie ranki to przysparzają wielu problemów, wywołują bowiem spory ból, a także pieczenie oraz swędzenie.

Utrudniają codzienne funkcjonowanie, gdyż kontakt popękanej tkanki z chemią gospodarczą bądź nawet ze zwykła wodą wiąże się z wielkim dyskomfortem. Popękane opuszki palców potrafią ponadto uprzykrzyć pisanie na klawiaturze czy korzystanie z telefonu.

Wymienione niedogodności to jednak nie wszystko – uszkodzona skóra może stanowić początek znacznie gorszych problemów, torując drogę bakteriom i grzybom do wnętrza organizmu, a stąd już niedługa droga do pojawienia się groźnych infekcji.

Jeżeli zmagasz się z problemem pękającej skóry na palcach lub grzbiecie dłoni, nie zwlekaj – zastosuj się do naszych porad aby ukoić ból, ułatwić codzienne funkcjonowanie oraz uchronić się przed zakażeniem. Łuszczenie się naskórka to problem, który można szybko i skutecznie zatrzymać, a z czasem nawet całkowicie wyeliminować, przeważnie jednak bywa lekceważony i zamiast przemijać – nawarstwia się.

A więc, co zrobić gdy pęka skóra na dłoniach? Pierwszym krokiem powinno być ograniczenie kontaktu skóry ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Gdy poparzysz sobie dłoń, odruchowo cofasz ją od źródła wywołującego uszkodzenia, na przykład od gorącego żelazka. Tak samo powinno być w tym przypadku.

Musisz uchronić swoją skórę przed agresywnymi detergentami obecnymi w chemii gospodarczej, gdyż naruszają barierę ochronną naskórka, przez co ulega on wysuszeniu i popękaniu.

Dlatego wykonując wszelkie prace domowe narażające skórę dłoni na kontakt z detergentami bądź z kurzem zakładaj rękawiczki ochronne, najlepiej bawełniane lub winylowe, gdyż lateks u wielu osób wywołuje reakcje alergiczne.

Co więcej, noszenie rękawiczek ochronnych podczas sprzątania czy zmywania likwiduje konieczność częstego mycia rąk, a więc ogranicza również kontakt z wysuszającym skórę mydłem. Pamiętaj również, aby w okresie jesienno-zimowym zakładać ciepłe rękawiczki, które uchronią dłonie przed niskimi temperaturami oraz suchym powietrzem. W lecie natomiast warto chronić skórę dłoni przed promieniowaniem słonecznym, stosując kremy z wysokim filtrem.

Kiedy już ograniczysz wpływ szkodliwych czynników na stan dłoni, możesz przejść do kroku drugiego, a więc do zabezpieczenia popękanej skóry. Twoje ręce są już bezpieczne dzięki zastosowaniu rękawiczek ochronnych, najwyższy czas zatem, aby zająć się dokuczliwymi rankami.

Popękane opuszki i dłonie warto przykryć plastrem, który nie tylko przyniesie ulgę w bólu, ale również zabezpieczy nas przed pojawieniem się wtórnych infekcji grzybiczych oraz bakteryjnych. Najlepiej jednak, aby był to plaster odporny na zmywanie, a najlepiej wodoodporny opatrunek w płynie.

Preparaty tego typu tworzą ochronną powłoczkę nad ranami, a ponadto przyśpieszają proces odbudowy naskórka i silnie nawilżają dzięki zawartości takich składników jak alantoina, gliceryna, kwas mlekowy czy prowitamina B5.

Takie opatrunki dostępne są w większości aptek stacjonarnych i internetowych, znaleźć je można również w ofercie naszej apteki internetowej – szczególnie polecamy preparaty marki Akutol oraz Acerin Protect.

Pękająca skóra na dłoniach, aby powrócić do dawnej jędrności i elastyczności, wymaga przede wszystkim solidnego nawilżania oraz natłuszczania.

W ciągu dnia doskonale sprawdzi się nawilżający krem do rąk na bazie mocznika, pantenolu bądź alantoiny – dwa ostatnie składniki charakteryzują się ponadto mocnymi właściwościami regenerującymi.

You might be interested:  Cofanie się dziąseł – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na recesję dziąseł

Krem pielęgnacyjny do rąk należy wcierać po każdym myciu, gdyż jak wiemy – zwykłe mydło narusza warstwę ochronną skóry, mocno ją wysuszając.

Tym, co na pękające palce podziała najlepiej, będą preparaty marki Pilarix, Cerkoderm, Alantan czy Bepanthen – wszystkie do kupienia w naszej aptece internetowej za rozsądne pieniądze. Pielęgnacja wieczorna powinna z kolei polegać głównie na odpowiednim natłuszczeniu i odżywieniu naskórka.

Do tego celu najlepiej nadadzą się tłuste kremy i maści, które powoli odbudują ochronną warstwę hydrolipidową skóry dłoni. Preparaty na noc powinny zatem zawierać w swoim składzie takie składniki jak lanolina, parafina, wazelina, czy ceramidy. Znaleźć je można w takich preparatach jak Cutibaza, Sudocrem, Nanobase czy Linoderm. Na suchą i spierzchniętą skórę doskonale podziała ponadto maska na dłonie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy naskórek wystawiony jest na pastwę surowych warunków atmosferycznych.

Zabezpieczenie popękanej skóry dłoni plastrem nieco przyśpieszy proces rekonwalescencji, warto jednak wspomóc nieco gojenie się ran.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, witaminy A i E pełnią niesłychanie ważną funkcję w organizmie, wspierając prawidłowy wzrost i rozwój naskórka – z tego względu ich niedobór może znacząco wpływać na pogorszenie się stanu skóry. Warto zatem wypróbować kurację z maścią witaminową, a zwłaszcza maść z witaminą A bądź tłusty krem do rąk Dermosan.

Aby preparaty zadziałały zgodnie ze swoim przeznaczeniem, należy nakładać je grubą warstwą na dłonie i przykrywać bawełnianymi rękawiczkami. Zabieg najlepiej wykonywać tuż po wieczornej kąpieli i nie zdejmować rękawiczek aż do samego rana – po przebudzeniu skóra dłoni powinna być gładka i miękka.

Co na pękające palce podziała nawet lepiej? Proces gojenia warto przyśpieszyć olejkiem z drzewa herbacianego lub sokiem z aloesu, gdyż zawierają one substancje łagodzące stany zapalne i podrażnienia skóry, a także hamujące rozwój bakterii i grzybów.

Co zrobić gdy pęka skóra na dłoniach? Nasza ostatnia porada dotyczyć będzie diety. Jak powszechnie wiadomo, stan skóry sygnalizuje ogólny stan zdrowia, często również uwidaczniają się na niej symptomy złego odżywiania.

Szczególnie niekorzystny dla wyglądu naszej cielesnej powłoki jest jadłospis ubogi w witaminy A i E, a także witaminy z grupy B oraz minerały – głównie cynk, selen i magnez.

Aby uzupełnić ich poziom warto więc włączyć do codziennej diety produkty takie jak oleje roślinne, oliwa z oliwek, ryby, drożdże, a także świeże warzywa i owoce.

Witamina A znajduje się głównie w takich produktach jak wątróbka, masło, mleko, szpinak, pomidory czy marchew, z kolei witaminę E, nazywaną również witaminą młodości, spotkać można w orzechach, nasionach słonecznika, kiełkach pszenicy, pełnoziarnistym pieczywie, pomidorach, rybach oraz ziarnach sezamu.

Pękająca skóra na palcach – przyczyny i domowe sposoby

Pękająca skóra na palcach może świadczyć o zwykłym przesuszeniu, ale też o rozwoju groźnych chorób, takich jak łuszczyca, grzybica, AZS, niedoczynność tarczycy, a nawet cukrzyca.

Zobacz, dlaczego skóra na palcach pęka, jak temu zapobiegać i jak leczyć.

Spis treści

Pękająca skóra na palcach

Pękająca skóra na palcach dłoni oraz stóp to nie tylko defekt estetyczny. Uszkodzenia tego typu sygnalizują nadmierne rogowacenie tkanek lub uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego, stanowiącego zewnętrzną warstwę ochronną skóry i zapewniającego jej właściwe nawilżenie. Przyczyny tego są niezwykle zróżnicowane. 

Pękająca skóra na palcach może być efektem:

 • działania czynników zewnętrznych, w tym niewłaściwej pielęgnacji, warunków atmosferycznych czy skażeń chemicznych;
 • procesów chorobowych, zarówno typowo dermatologicznych, jak też ogólnoustrojowych;
 • procesów związanych ze starzeniem się organizmu.

W zależności od etiologii zaburzenia, zmiany tego typu najczęściej objawiają się na opuszkach palców, w zgięciach między paliczkami lub wokół paznokci, a symptomy są izolowane lub współwystępują z innymi dolegliwościami.

Dlaczego pęka skóra na palcach?

Dlaczego pęka skóra na palcach? Do czynników powodujących rogowacenie, wysuszanie i pękanie skóry należą:

Reklama

Jak objawia się pękająca skóra na palcach rąk?

Jeśli pękająca skóra na palcach rąk jest wynikiem zwykłego przesuszenia (np. wskutek używania zbyt agresywnych płynów do zmywania naczyń), objawy są umiarkowanie uciążliwe. 

Oprócz samych pęknięć, które zazwyczaj są niewielkie, wystąpić też mogą:

 • świąd o umiarkowanym natężeniu
 • pieczenie, szczypanie, niewielki ból
 • zaczerwienienie
 • delikatne łuszczenie. 

Zdecydowanie bardziej dojmujące są objawy w przypadku procesów chorobowych, na przykład zaawansowanej łuszczycy, egzemy czy AZS. 

Przykładowo, w przebiegu łuszczycy dłoni i stóp pojawiają się takie symptomy, jak:

 • silne rogowacenie skóry, 
 • bardzo głębokie pęknięcia skóry,
 • bardzo silne dolegliwości bólowe.

Jeśli łuszczyca ma postać krostkową, dodatkowo skórę mogą pokrywać bolesne grudki i nieestetyczne strupy. Z kolei tzw. krostkowe zapalenie kończyn, powoduje nie tylko pękanie skóry, ale też paznokci, a nawet odchodzenie całych płytek od ciała. 

Pękająca skóra na palcach – brak witaminy A

Często przyczyną, jeśli chodzi o pękającą skórę na palcach, jest brak witaminy A, czyli retinolu. 

Substancja ta odpowiada za takie procesy jak:

 •  odnowa komórkowa,
 • złuszczanie skóry,
 • synteza kolagenu.

Retinol wspiera prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego, zapewnia skórze właściwe nawilżenie, gładkość i elastyczność. Natomiast niedobory witaminy A powodują nadmierne rogowacenie skóry, w efekcie prowadząc do jej przesuszenia, podrażnienia i pękania. 

Dla kondycji skóry istotne są też inne witaminy. Przykładowo, witamina E, która jest silnym antyoksydantem, chroni przed działaniem wolnych rodników, zapobiegając uszkodzeniom i starzeniu się, a w konsekwencji także przesuszaniu się. Witamina B5 spowalnia rogowacenie i zmiękcza skórę. Biotyna (B7) reguluje pracę gruczołów łojowych oraz stabilizuje aktywność tarczycy. 

Leczenie pękającej skóry na palcach

W przypadku poważnych problemów zdrowotnych, których manifestacją jest przesuszenie i pękanie skóry, niezbędne jest specjalistyczne leczenie, dobrane w zależności od czynnika etiologicznego. 

 • Łuszczyca:glikokortykosteroidy, pochodne witaminy D, pochodne witaminy A, ditranol, 5-fluorouracyl, metotreksat, acytretyna
 • Atopowe zapalenie skóry: glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny, leki przeciwhistaminowe, metotreksat, cyklosporyna, azatiopryna
 • Grzybica:  flukonazol, klotrimazol, mikonazol, itrakonazol, terbinafina
 • Uczulenie na nikiel: glikokortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe

W większości przypadków środki te stosowane są miejscowo, aczkolwiek w sytuacji, gdy terapia nie przynosi efektów lub też powierzchnia zmian skórnych jest bardzo duża, zaleca się wdrożenie leków ogólnoustrojowych.

Uwaga – większość wymienionych wyżej substancji ma bardzo silne działanie i dostępnych jest wyłącznie na receptę.

Ich stosowanie powinno być nadzorowane przez lekarza, niekiedy konieczne jest też bieżące wykonywanie kontrolnych badań laboratoryjnych.

Domowe sposoby na pękającą skórę na palcach

Domowe sposoby na pękającą skórę na palcach są natomiast w zupełności wystarczające w sytuacji, gdy defekty występują na skutek działania czynników atmosferycznych czy niewłaściwej pielęgnacji. 

Wymienić w tym kontekście można takie działania, jak:

 • dbałość o właściwe nawodnienie organizmu (picie minimum 1,5 litra wody dziennie),
 • stosowanie kremów z zawartością witamin A, C, E, a także alantoiny, mocznika, aloesu, gliceryny, pantenolu,
 • unikanie kosmetyków z zawartością alkoholu, konserwantów oraz silnych substancji czyszczących,
 • używanie emolientów w postaci gotowych kosmetyków, jak też wyrobów domowej roboty (np. preparatów na bazie oliwy z oliwek),
 • noszenie rękawiczek chroniących przed chłodem, ale też działaniem substancji toksycznych (w pracy, w czasie zmywania etc.),
 • unikanie przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie narażanie dłoni i stóp na nadmierne promieniowanie UV,
 • stosowanie diety bogatej w witaminy A, B, C, E oraz cynk i selen. Doskonale sprawdza się m.in. dieta śródziemnomorska, oparta na rybach, owocach morza czy oliwie.

Czytaj też:

 • Anna Kacalak-Rzepka i inni, Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetologiczny, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2008, 54, 3
 • Magdalena Millan, Jarosław Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, Nowa Pediatr 2017; 21(4)
 • Krystyna Romańska-Gocka, Farmakoterapia łuszczycy, Farm Pol, 2009, 65(9)

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Łuszcząca się skóra na stopach u dziecka – czym jest i jak przynieść dziecku ulgę?

Łuszcząca się skóra na stopach u dziecka potrafi powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Przesuszona skóra powoduje swędzenie, pieczenie oraz dyskomfort, uprzykrzając życie malucha. Co może być przyczyną takiego stanu i jak ulżyć małym stópkom najmłodszych?

Łuszcząca skóra na stopach u dziecka – czym tak naprawdę jest?

Skóra ma za zadanie chronić organizm przed działaniem czynników zewnętrznych. Posiada ona wielowarstwową strukturę, złożoną z komórek, które powstają w najgłębszej warstwie naskórka. Z biegiem czasu komórki te dojrzewają i przesuwają się ku zewnętrznej warstwie.

Następnie stają się luźno ułożone i płaskie oraz zastępowane są kolejnymi, złuszczając się – jest to całkiem naturalny proces. Zarówno nasza skóra, jak i skóra naszych dzieci regularnie się złuszcza.

Jednak w niektórych przypadłościach czas ten jest skrócony, a na ciele tworzą się suche łuski.

W rezultacie skóra staje się sucha i szorstka. Nadmiernie rogowacenie naskórka przyczynia się też do swędzenia i pieczenia skóry,  a dziecko może nieustannie się drapać. Nierzadko całej sytuacji towarzyszy również uczucie ściągnięcia skóry.

You might be interested:  Hipermagnezemia – przyczyny, objawy, leczenie nadmiaru magnezu

Co może być przyczyną łuszczącej się skóry?

Przyczyn łuszczącej się skóry może być wiele. Czasami są to czynniki atmosferyczne takie jak intensywne nasłonecznienie, wiatr lub zimno.

Niekiedy rogowacenie się naskórka spowodowane jest drażniącymi detergentami oraz kosmetykami, które zaburzają funkcjonowanie skóry i nie jest ona w stanie wystarczająco szybko się zregenerować.

Również wszelkiego rodzaju alergie, pokrzywki lub atopowe zapalenie skóry mogą objawiać się łuszczeniem naskórka. Do innych przyczyn mogą należeć niedobory witaminy A oraz liszaje.

Czy to łuszczyca?

Niektórzy rodzice obserwując łuszczącą się skórę na stopach u dziecka obawiają się, że to łuszczyca. Jest to genetycznie uwarunkowana choroba, która ma podłoże autoimmunologiczne powodując przewlekłe zapalenie skóry.

Warto jednak pamiętać, że choroba ta dotyka jedynie 2% populacji, a bardzo często dotyczy członków tej samej rodziny.

Same wykwity skórne w przypadku łuszczycy przypominają brunatne oraz ciemnoczerwone krostki, które na początku są drobne, a następnie się powiększają tworząc blaszki łuszczycowe.

Co więcej, skóra łuszczy się nie tylko na stopach, ale również na kolanach, łokciach, głowie, a nawet twarzy. Jeżeli więc niepokojące dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, rozprzestrzeniając się oraz pojawiają się również inne symptomy warto zwrócić się o poradę do lekarza.

Kontaktowe zapalenie skóry

Schodząca skóra na stopach u dziecka może być spowodowana kontaktowym zapaleniem skóry w odpowiedzi na pewien czynnik alergizujący – mogą to być przykładowo tworzywa sztuczne, guma lub metale ciężkie. Nierzadko tanie obuwie niskiej jakości dostępne na pobliskim bazarze wyprodukowane jest z niebezpiecznych materiałów.

Uczulające składniki mogą zawierać różne modele butów – zarówno japonki, kalosze, jak i trampki. Odpowiedzialność za stan zapalny oraz łuszczenie się skóry ponoszą również niektóre rodzaje klejów oraz garbniki. Wysoka temperatura oraz wilgoć, która powoduje pocenie się stóp może dodatkowo przyczyniać się do reakcji alergicznych.

Co należy więc robić? Rodzice powinni być bardzo czujni przy wyborze butów dla swoich pociech. Warto stawiać na sprawdzone marki, które posiadają certyfikaty oraz atesty, na przykład renomowany certyfikat ‘Zdrowa Stopa’. Stanowią one gwarancję, że przy produkcji obuwia wykorzystano tylko materiały najwyższej jakości, które są w pełni bezpieczne dla skóry.

Grzybica przyczyną łuszczenia się skóry

Grzybica jest chorobą, która u dzieci rozwija się rzadziej niż u dorosłych, jednak jej objawy są podobne. Łuszcząca skóra na stopach u dziecka powoduje swędzenie i zaczerwienie. Nierzadko towarzyszy jej nieprzyjemny zapach. Skóra może złuszczać się zarówno pomiędzy palcami, jak i na pięcie i podeszwie.

Zakażenie grzybicze to jedne z najczęściej występujących infekcji skórnych, które mogą spowodować łuszczenie się skóry na stopach u dziecka.

Patogeny wywołujące grzybice są bardzo rozpowszechnione – dziecko może spotkać je w sklepowej czy szkolnej przymierzalni oraz na basenie.

Do zarażenia może dojść również na skutek pożyczania wspólnych elementów garderoby czy też korzystania z jednego ręcznika z zarażonym. Jednak głównym czynnikiem predysponującym do rozwoju tej przykrej dolegliwości jest korzystanie z niewłaściwego obuwia.

Znaczenie właściwego doboru obuwia

Prawdziwym rajem dla grzybicy, a tym samym łuszczącej się skóry na stopach u dziecka jest obuwie zrobione ze sztucznych materiałów, które nie wchłania wilgoci oraz gromadzi pot.

Dlatego należy wybierać modele, które gwarantują dobrą wentylację oraz zapewniają odpowiednią przestrzeń między palcami tak, by mogły one swobodnie oddychać.

Obuwie z naturalnych tworzyw dba o prawidłową mikroflorę wewnątrz buta sprzyjającej zdrowym stopom. Sprawdź nasze 5 porad, jak prawidłowo dobrać dziecku buty.

W lecie warto postawić na skórzane sandałki oraz buty bez palców, które wspierają naturalny przepływa powietrza zostawiając stopy dziecka suche, nawet mimo zabaw. Warto też zaopatrzyć pociechy w wygodne klapki, które będą używać na basenie, w przebieralni czy w pokojach hotelowych. Zawsze należy przypominać maluchowi, by nigdy nie pożyczał butów kolegom.

Jak ulżyć dziecku w przypadku łuszczącej się skóry?

Łuszcząca się skóra na stopach u dziecka jest przyczyną dużego dyskomfortu. Ulgę dziecku może przynieść utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia suchej skóry. Warto więc stosować wysokiej jakości kremy nawilżające oraz oliwki i regularnie nawilżać skórę. Pomoże to pozbyć się uczucia napiętej skóry oraz zmniejszyć nieprzyjemne swędzenie.

Jednak gdy objawy takie trwają kilka dni, oraz zdają się nasilać niezbędna będzie wizyta u lekarza. Gdy okaże się, że dziecku towarzyszy grzybica, specjalista zaleci stosowanie specjalnych maści, które szybko pomogą poradzić sobie z problemem.

Warto też przyjrzeć się obuwiu dziecka oraz zmienić proszek do prania bielizny oraz pościeli malucha na bardziej delikatny.

Pękanie skóry dłoni i stóp – jak sobie radzić?

Odleżyna to ognisko martwicy skóry, obejmujące często tkankę podskórną a czasami mięśnie i kości, powstające w wyniku długotrwałego ucisku i niedotlenienia tkanek. Odleżyny mogą powstawać także w o…

Przez dziesiątki lat medycyna zalecała dla szybszego leczenia ran zakładanie opatrunków wysuszających, które wchłaniały wydostająca się z ran treść, najpierw krwistą, potem surowiczą. Opatrunki tak…

Doskonałym i bardzo nowoczesnym rozwiązaniem do zaopatrywania ran są plastry w żelu. Opatrunki te nie tylko chronią ranę przed zabrudzeniem, ale także przyspieszają regenerację skóry.

W zależności od szybkości gojenia rany dzielimy na ostre i przewlekłe. Rany ostre nie stanowią poważnego problemu medycznego ponieważ goją się szybko, zwykle w ciągu 2-7 dni. Z kolei rany przewlekł…

Doskonałe i bardzo nowoczesne rozwiązanie do samodzielnego zaopatrywania ran stanowią plastry w żelu. Opatrunki te nie tylko chronią ranę przed zabrudzeniem, ale także przyspieszają regenerację skó…

Stopa cukrzycowa to jedno z przewlekłych powikłań cukrzycy, mogące występować u chorych na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2, które w krótkim czasie może doprowadzić do ciężkiego inwalidztwa. Wedłu…

Najczęstsza przyczyna otarć pięt to nowe, niewygodne obuwie. Podczas noszenia takich butów w pierwszej kolejności pojawiają się otarcia. W miejscu, gdzie but jest zbyt ciasny lub za duży, wy…

Gojenie się ran to złożony proces, w który zaangażowane są komórki skóry, krwi, układ odpornościowy oraz szereg krążących w organizmie substancji. Proces gojenia rany rozpoczyn…

Z ranami i oparzeniami mamy do czynienia na co dzień. Każdy z nas ma podstawową wiedzę w tym zakresie i potrafi na swój sposób sobie z nimi radzić. Jednak w postępowaniu z ranami i op…

W pierwszej kolejności należy obejrzeć miejsce zranienia i ocenić czy będzie konieczna konsultacja z lekarzem. Szczególnie należy ocenić ranę pod kątem jej typu, głębokości, nasilenia krwawienia, s…

Opatrunki zakładane na rany cechują się większą skutecznością, gdy przed ich założeniem poddamy ranę właściwym zabiegom oczyszczającym. Regularne powtarzanie tych czynności skraca znacząco okres le…

Zadrapania, skaleczenia i rany stanowią dosyć powszechny problem w grupie dzieci. Przyczynia się do tego ich duża ruchliwość oraz ciekawość świata. Do powstania niewielkich urazów najczęściej docho…

Rany jatrogenne to rany powstające w wyniku działania lekarza lub innego pracownika służby zdrowia, który tworzy je w celu diagnostyki lub w związku z prowadzonym leczeniem. Rany jatrogenne …

Rana to przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem działania czynnika uszkadzającego. Do klasycznych cech rany zaliczamy: ból, krwawienie i zianie. Zianie, czyl…

Czas i przebieg procesu gojenia się rany zależą od wielu czynników. Duży wpływ na przebieg procesu gojenia się rany mają cechy rany, tj. jej rozmiar, kształt, rodzaj, ilość uszkodzonych tkan…

Zgodnie z definicją raną nazywamy anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych (skóry, błony śluzowej) oraz znajdujących się głębiej tkanek pod wpływem działania czynnika uszkadzając…

Rana szarpana to rana powstająca w wyniku gwałtownego działania zakrzywionego narzędzia o tępej lub kanciastej krawędzi, np. haka lub bosaka, który działa skośnie lub stycznie do powierzchni…

W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć miejsce zranienia i ocenić czy będzie konieczna konsultacja z lekarzem. W przypadku gdy rana nie wymaga konsultacji lekarskiej pierwszym działaniem …

Rany i skaleczenia stanowią powszechny problem, z którym spotykamy się zarówno życiu codziennym jak i w pracy zawodowej. Wyróżniamy wiele podziałów ran i skaleczeń, kt&o…

Przyczyn otarć i pęknięć w okolicach intymnych może być wiele, m.in. mogą prowadzić do nich niektóre formy aktywności fizycznej, niewłaściwa higiena intymna oraz noszenie źle dobranej bieliz…

Wśród przyczyn powstawania pęknięć skóry wymienia się: brak nawilżenia, stosowanie silnie działających mydeł, mocne szorowanie skóry, mycie rąk naprzemiennie w gorącej i zimnej…

Ran sączących nie należy dotykać, pod żadnym pozorem nie wolno przebijać powstałych pęcherzy. Wynika to z faktu, że naskórek w nich odbudowuje się bardzo powoli i jest niezwykle wrażliwy a k…

Każda rana chirurgiczna wymaga szczególnej pielęgnacji, o czym są informowani pacjenci przez personel medyczny w momencie opuszczenia szpitala.Powierzchnię rany chirurgicznej należy dezynfekować …

Biorąc pod uwagę fakt, że pęknięcia skóry to właściwie drobne rany to aby przyspieszyć ich gojenie można wykorzystać preparaty stosowane z powodzeniem w leczeniu drobnych ran. W celu zapobiegania w…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *