Plamy na skórze – jakie choroby skóry powodują plamy na ciele i plamy na twarzy

 • Plamy na ciele – rodzaje
 • Plamy na ciele – przyczyny

Plamy na ciele mogą być różnej wielkości, barwy, intensywności. Wygląd plamy czy przebarwienia zależy od czynnika, który wywołał zmianę. W każdym jednak przypadku ważne jest, aby udać się na konsultację do specjalisty.

Plamy na ciele są różnego rodzaju. W dermatologii, aby mówić o plamie na ciele wykwit powinien spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim palmy na ciele muszą być wyraźnie odgraniczone od skóry, powinny leżeć na tym samym poziomie co skóra, nie powinny być wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Od skóry plamy na ciele powinny się różnić tylko zabarwieniem.

Plamy na ciele mogą pojawić się na każdej części ciała, ich rodzaj nie jest uzależniony od wieku i płci. Każdy wykwit, który utrzymuje się na ciele przez długi czas wymaga konsultacji specjalisty.

W pierwszej kolejności trzeba zapisać się do lekarza rodzinnego, ponieważ obecnie konieczne jest skierowanie do dermatologa. Nie należy zwlekać z wizytą, z tego względu, że plamy na ciele mogą sugerować stan nowotworowy czy inną groźną chorobę ogólnoustrojową.

Nieleczone plamy na ciele mogą prowadzić do trwałych ubytków na zdrowiu. Wizytę umów już dziś za pośrednictwem portalu halodoctor.pl.

Jakie mogą być rodzaje plam na ciele? Ze względów patofizjologicznych można wyróżnić:

 1. wybroczyny, czyli zmiany, które pojawiły się w wyniku wynaczynienia krwi z naczyń kapilarnych

 2. teleangiektazje, które powstają na skutek trwałego poszerzenia średnicy naczyń

 3. rumień występujący bardzo często, jego podłoża należy szukać w rozwijającym się stanie zapalnym

 4. naczyniaki płaskie

 5. plamy złogowe pojawiają się na skórze na skutek nagromadzenia się materiałów, które nie podlegają metabolizmowi i się nie wchłaniają w skórę

 6. plamy barwnikowe powstają w efekcie zbyt dużego nagromadzenia barwnika w jednym miejscu, mogą to być dla przykładu piegi, znamię czy bielactwo

Plamy na ciele mogą mieć wiele przyczyn. Do najczęściej występujących zmian można zaliczyć:

 1. Plamy na ciele w kolorze kawy z mlekiem, mogą pojawić się właściwie na każdej części ciała. Jeśli tego rodzaju plamy są pojedyncze nie mają podłoża patologicznego, natomiast większych grupach mogą być skutkiem dla przykładu stwardnienia guzowatego.

 2. Tak zwane znamię Beckera pojawia się bardzo często na ramieniu, w górnej części pleców, ma nieregularną granicę z otaczająca je skóra, zdarza się, że jest pokryte włosami. W większości przypadków jest to wykwit o charakterze wrodzonym. Tego rodzaju plamy na ciele nie wymagają leczenia.

 3. Osutki polekowe są wynikiem przyjmowania przez pacjenta leków. Tego typu zmiany mogą być reakcją alergiczną, ustępują najczęściej w momencie, kiedy przyjmowany lek zostaje odstawiony.

 4. Plamy soczewicowate niewielkich rozmiarów, brązowe plamy na ciele. Pojawiają się najczęściej na granicy skóry z błonami śluzowymi. Mogą być skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu, są również elementem chorób genetycznych.

 5. Bielactwo to plamy na ciele, które wyraźnie różnią się kolorem. Są to obszary, które pozbawione są naturalnego barwnika, czyli melaniny.

 6. Ostuda to brązowe, symetryczne plamy na twarzy, które mogą mieć podłoże hormonalne, pojawiają się w ciąży, przy terapii hormonalnej.

Wszelkie zmiany na skórze dziecka również warto szybko skonsultować z dermatologiem dziecięcym. Prywatną wizytę możesz umówić w placówkach medycznych Arkmedic.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Plamy na ciele. Mogą być objawem tych chorób!

Plamy na ciele mogą być objawem alergii, ale także świerzbu, szkarlatyny, enterowirusa czy zapalenia skóry. Plamy na ciele mogą wynikać również ze zmian hormonalnych lub nowotworowych. Plamy na skórze mogą zmieniać lokalizację, intensyfikację i zabarwienie w zależności od wieku pacjenta.

1. Plamy na ciele

Plamy na ciele to defekt estetyczny, który nierzadko jest powodem dyskomfortu lub kompleksów. Lokalizacja, intensyfikacja czy odcień plam mogą być zależne od wieku pacjenta, a także od czynnika, który spowodował zmiany na ciele.

Plamom na skórze niejednokrotnie towarzyszy świąd. Plamy o jaśniejszych odcieniach, mogą świadczyć o występowaniu zmian liszajowatych lub łupieżu różowego Giberta. U podstaw zmian na skórze u osób dorosłych mogą być również zmiany alergiczne i reakcje na leki.

U dorosłych kobiet i młodych dziewcząt pojawiać się mogą czerwone naczyniaki gwiaździste. Szczególnie narażone są na nie kobiety w okresie połogu.

Jeśli plamy na ciele utrzymują się przez dłuższy czas, należy niezwłocznie udać się do dermatologa, ponieważ zmiany mogą być objawem poważnych zaburzeń czy chorób nowotworowych.

2. Rodzaje plam na ciele

Wyróżniamy następujące rodzaje plam na ciele:

 • plamy wybroczynowe – ten rodzaj plam powstaje na skutek wylewu krwi do skóry. Podczas naciskania wybroczyn, plamy nie zmieniają swojego odcienia,
 • teleangiektazje – ten rodzaj plam związany jest z poszerzeniem średnicy naczyń krwionośnych,
 • plamy naczyniowe wrodzone – ten rodzaj plam powstaje na skutek zaburzeń unaczynienia. Plamy naczyniowe wrodzone to między innymi: naczyniaki,
 • plamy rumieniowe – ten rodzaj plam występuje w przebiegu wielu chorób zakaźnych, między innymi różyczki, ordy czy płonicy. Plamy rumieniowe mogą mieć charakter wielokolisty obrączkowaty.
 • rumień – takie zmiany skórne są nieco większe niż plamy rumieniowe. Mogą pojawić się na chwilę, np. rumień emocjonalny lub towarzyszyć pacjentowi przez długi czas, np. róża (choroba skóry, która objawia się zapaleniem tkanki łącznej górnych wartsw skóry właściwej oraz naczyń krwionośnych), rumień fotoalergiczny.
 • plamy barwnikowe – ten rodzaj plam towarzyszy bielactwu nabytemu.

3. Popularne choroby, które objawiają się plamami na ciele

Plamy na ciele mogą być symptomem zaburzeń hormonalnych, a także alergii. Przy wstrząsie alergicznym mogą się pojawić czerwone i swędzące plamy na ciele.

Innymi objawami wstrząsu alergicznego są duszności, obrzęk warg, języka, a także osłabienie, pocenie się i przyspieszony rytm serca. Wstrząs alergiczny może wywołać zjedzenie produktu, na który jesteśmy uczuleni, ukąszenie owada, a także leki.

Będąc alergikiem i mając przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy, przy powyższych objawach, należy go użyć i wezwać pogotowie. Jakie inne choroby objawiają się plamami na ciele?

3.1. Bielactwo nabyte

Bielactwo nabyte to nieuleczalna choroba skóry. Melanocyty, czyli komórki odpowiedzialne za zabarwienie skóry, giną lub nie funkcjonują poprawnie.

Skóra osób dotkniętych bielactwem nabytym posiada wyraźne plamy, jaśniejsze niż skóra wokół nich. Plamy możemy zaobserwować w miejscach widocznych, np.

na twarzy, dłoniach, łokciach, przedramionach, kolanach czy stopach. Bielactwo nabyte zwykle zaczyna się w dzieciństwie.

Odbarwiona skóra nie ma również naturalnych zabezpieczeń, jest więc bardziej wrażliwa na słońce. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, może powodować łojotok.

3.2. Czerwone plamy u niemowląt i małych dzieci

Czerwone plamy u niemowląt i małych dzieci mogą mieć różne podłoże. Często przyczyną są alergie, powodujące pokrzywki lub atopowe zapalenie skóry.

Należy skonsultować z pediatrą objawy, ponieważ doraźna pielęgnacja może być niewystarczająca. Czasami konieczne jest wyeliminowanie niektórych produktów z diety albo wprowadzenie leków przeciwhistaminowych.

Nie można zjawiska lekceważyć, u dzieci z atopowym zapaleniem skóry może dojść do groźnych bakteryjnych nadkażeń.

Niektóre czerwone plamy są również powodowane chorobami wirusowymi wieku dziecięcego. Ponieważ są to choroby zakaźne, dziecko powinno być odseparowane od rówieśników. Czasem choroby mogą stanowić zagrożenie w przypadku powikłań i wymagają hospitalizacji.

Różnego rodzaju plamki występują w przypadku: płonicy, różyczki, odry, ospy, szkarlatyny, mononukleozy, półpaśca, rumienia zakaźnego, tzw. trzydniówki i w innych schorzeniach. Nieleczone lub źle leczone, mogą powodować powikłania i konsekwencje na całe życie.

W przypadku noworodków, plamy mogą być pozostałością z życia płodowego. Większość zmian skórnych znika po pewnym czasie.

U wielu noworodków można dostrzec naczyniaki, które pojawiają się krótko po narodzinach dzieci i przez pierwsze miesiące życia wzrastają najintensywniej.

Nie są one powodem do niepokoju, ale warto je obserwować, ponieważ zaliczane są do łagodnych zmian nowotworowych. U większości małych pacjentów naczyniaki znikają przed dziesiątym rokiem życia.

3.3. Zapalenie skóry

Przy zapaleniu skóry również mogą się pojawiać czerwone plamy na ciele. Czasami zmiany skórne mogą przybrać postać swędzących pęcherzy. Przyczyną może być wysypka, ale również kontakt z trującą rośliną. Pierwszą reakcją w zmniejszeniu dokuczliwego swędzenia jest w tym przypadku zażycie wapna lub środka przeciwuczuleniowego. W przypadku braku poprawy należy zgłosić się do lekarza.

3.4. Świerzb

Świerzb jest chorobą zakaźną. Objawy w postaci czerwonych plam na ciele pojawiają się po około 2 tygodni od zakażenia. Czerwone zmiany na skórze pojawiające się w pasie, na łokciach, na pośladkach, między palcami i swędząca skóra, szczególnie w nocy, mogą być objawami świerzbu.

You might be interested:  Kamica szczawianowa – objawy, leczenie, zalecenia

3.5. Enterowirus

Enterowirus również objawia się czerwonymi plamami na skórze, swędzeniem i grudkami. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się na pośladkach. Enterowirus przenosi się drogą pokarmową i kropelkową. Najczęściej atakuje w okresie letnim.

3.6. Szkarlatyna

Głównymi objawami szkarlatyny jest wysypka w postaci czerwonych plam na ciele i wysoka gorączka. Przyczyną szkarlatyny jest zakażenie paciorkowcem. U chorego następuje pogorszenie samopoczucia i bardzo silne bóle głowy.

Szkarlatynie towarzyszy bardzo drobne krostki czerwone krostki na ciele, szczególnie na tułowiu. Również twarz może być lekko zaczerwieniona. Drobna wysypka może zlewać się w rozległe czerwone plamy na ciele. Zmiany na skórze w postaci czerwonych plam na ciele mijają po kilku dniach.

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia naczyń krwionośnych przez paciorkowce, wówczas na ciele pojawiają się krwiste wybroczyny.

3.7. Plamy starcze, czyli brązowe zmiany na ciele

U większości osób w podeszłym wieku, możemy zaobserwować plamy starcze (brązowe plamy na skórze). Zazwyczaj dostrzec je można na odsłoniętych częściach ciała, takich jak dłonie czy twarz. Pojawiają się zwykle na skutek opalania, zaburzeń pracy wątroby. Mogą być także wywołane zmianami hormonalnymi. Plamy starcze nie powinny wywoływać niepokoju. W jaki sposób można im zapobiegać?

Aby uniknąć plam starczych, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Osoby, które często się opalają, powinny chronić swoją skórę odpowiednimi filtrami.

3.8. Żółte plamy na ciele

Żółte plamy na ciele pojawiają się w przebiegu różnych chorób. Jedną z chorób, która objawia się żółtymi zmianami na skórze jest niedoczynność tarczycy. Zaburzona nieprawidłową gospodarką hormonalną praca wątroby powoduje zażółcenie skóry i jej suchość.

Natomiast żółte grudki z cholesterolem tzw. kępki żółte, zwykle zlokalizowane są w okolicy powiek, łokci i kolan. Stanowią nie tylko defekt estetyczny. Mogą być efektem poważnych chorób, jak cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek. Jeśli cała skóra jest zażółcona, jest to powód do niepokoju. Wskazuje na zaburzoną pracę wątroby, trzustki lub żółtaczkę.

Warto zwracać uwagę na zmiany na skórze, a nie tylko szukać odpowiedniej pielęgnacji i maskować przebarwienia kosmetykami. Zmiany w obrębie skóry mogą być sygnałem zaburzeń funkcjonowania całego organizmu.

Kontakt z dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, może zapewnić komfort psychiczny i wdrożenie odpowiedniego leczenia w możliwie jak najwcześniejszym etapie.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Plamy na ciele – różne kolory i kształty. Co mogą oznaczać?

Czerwone plamy na ciele, podobnie jak białe, brązowe czy fioletowe, to sygnały wysyłane przez organizm trawiony różnego rodzaju schorzeniami. Jak rozpoznać chorobę po kolorze i kształcie przebarwień?

Spis treści

Białe plamy na ciele

Białe plamy na ciele w większości przypadków związane są z niedostateczną pigmentacją skóry lub zaburzeniami krążenia. Jakie są główne przyczyny?

 1. Albinizm (bielcactwo)– choroba, której istotą jest uszkodzenie melanocytów, czyli komórek wytwarzających naturalny barwnik skóry, zwany melaniną. W konsekwencji dochodzi do tzw. hipopigmentacji. Białe plamy mogą występować miejscowo (twarz, szyja ramiona), ale też pokrywać większą część ciała. Schorzenie to najprawdopodobniej ma charakter autoimmunologiczny, tzn. wiąże się z nieprawidłową aktywnością układu odpornościowego niszczącego komórki własnego organizmu.   
 2. Poparzenia słoneczne– białe plamy na ciele po opalaniu także powstają na skutek uszkodzenia melanocytów, a bezpośrednim czynnikiem sprawczym jest w tym przypadku promieniowanie ultrafioletowe.   
 3. Biały dermografizm– objaw występujący na skutek skurczu naczyń krwionośnych, na przykład po uciśnięciu czy potarciu ciała. Symptom ten jest charakterystyczny dla atopowego zapalenia skóry, gdy mechaniczne podrażnienie powoduje powstanie jasnych pręg na ciele.

Fioletowe plamy na ciele

Pojedyncze, sine plamy na ciele, podobnie jak żółte czy zielonkawe, najczęściej świadczą o tym, że doszło do wylewu, czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych bez przerwania ciągłości skóry. Przyczyną zazwyczaj jest uderzenie płaską, tępą powierzchnią, ewentualnie silny uścisk. 

Jeśli natomiast plamy pojawiają się w większej ilości, zwłaszcza na kończynach dolnych, podejrzenie może paść na takie schorzenia, jak:

 • Niewydolność żylna – powszechnie występująca choroba (dotyka nawet 40 proc.) populacji, powodowana niesprawnością zastawek i związanym z tym cofaniem krwi do nóg. Skutkiem tego są tak zwane żylaki, czyli przebijające przez ciało zgrubienia żył o fioletowym zabarwieniu;  
 • Miażdżyca– ciężka przewlekła choroba o potencjalnie śmiertelnych powikłaniach, spowodowanaodkładaniem się w żyłach lipidów i włóknika, czego konsekwencją jest zwężenieświatła naczyń krwionośnych. Jednym z objawów tego może być sinienie kończyn dolnych – fioletowe plamy pojawiają się zwłaszcza w okolicach kostek;  
 • Plamica Schönleina-Henocha, czyli nabyta skaza krwotoczna. Występuje przede wszystkim u dzieci do 10. roku życia. Jest jedną z odmian układowego zapalenia naczyń. Plamy mają charakter wybroczyn i pojawiają się na kostkach i stopach. Powikłaniem choroby może być ciężka niewydolność nerek.

Brązowe plamy na ciele

Brązowe plamy na ciele zazwyczaj świadczą o zaburzeniach pigmentacji, spowodowanych nadmierną aktywnością wspomnianych wyżej melanocytów. Głównymi czynnikami sprawczymi są:

 •  promieniowanie ultrafioletowe – światło aktywuje organizm do produkcji melaniny, która ma chronić przed wnikaniem promieni UV do głębszych warstw skóry. Tak powstaje opalenizna, która ma to do siebie, że  czasem ustępuje. Jednak zbyt intensywne opalanie może doprowadzić do wytworzenia tak dużej ilości pigmentu, iż barwi on ciało w sposób trwały;
 • substancje fotouczulające, zwiększające podatność na działanie promieni UV, wśród których można wymienić leki (m.in.. antybiotyki, retinoidy, psychotropy, betablokery, glikokortykosteroidy) oraz zioła i produkty spożywcze (seler, pietruszka, dziurawiec);
 • żeńskie hormony płciowe– estrogeny, których poziom rośnie w ciąży, na skutek stosowania antykoncepcji lub terapii zastępczej, a które pobudzają aktywność melanocytów.

Czarne plamy na ciele

Ciemne plamy na ciele stanowić powinny sygnał alarmowy najwyższego rzędu. W tym przypadku zagrożenie może być śmiertelne.

Prawdopodobnym rozpoznaniem jest bowiem rak czerniak– najgroźniejszy ze wszystkich nowotworów skóry. Z uwagi na złośliwość i skłonność do przerzutów, jego śmiertelność jest szacowana na 20 procent.

Należy jednak pamiętać, że odpowiednio wcześnie wykryty ma znacznie lepsze rokowania – na wstępnym etapie jest wyleczalny w około 97 proc. przypadków. 

Czerniaka łatwo jest rozpoznać po ciemnym kolorze zmian skórnych, aczkolwiek należy pamiętać, że nie zawsze są one czarne. Mogą też być brązowe.

  Warto również wiedzieć, że pojawiające się na ciele plamy mają nieregularny, lekko poszarpany kształt.

Czerniak pojawia się nawet 20 lat po wystąpieniu czynnika sprawczego (poparzenie słoneczne lub na skutek opalania w solarium), dlatego choroba najczęściej dotyka osoby około 40-50 roku życia.

Czerwone plamy na ciele

Czerwone plamy na ciele są objawem licznych schorzeń i zaburzeń, najczęściej o podłożu alergicznym, ale też infekcyjnym, krążeniowym, metabolicznym, a nawet emocjonalnym. 

Do potencjalnych przyczyn należą:

 • IgE-zależne alergie kontaktowe typu I, w tym uczulenie na lateks, powodujące takie objawy, jak zaczerwienienie, rumień, pokrzywka i wysypka w miejscu styczności z alergenem;
 • wyprysk kontaktowy – reakcja alergiczna IgE-niezależna typu 4, w tym uczulenie na nikiel czy kobalt;
 • atopowe zapalenie skóry: schorzenie przewlekłe, zapalne, niezakaźne, którego istotą jest genetycznie uwarunkowanaskłonność do występowania reakcji alergicznych, głównie wziewnych i pokarmowych. W przebiegu AZS skóra staje się sucha i swędząca, pokrywają ją wykwity grudkowe i pęcherzowe, pojawiają się też zmiany rumieniowe. Główna lokalizacja objawów to twarz, szyja, zgięcia łokciowe;
 • rumień wędrujący – typowy objaw boreliozy, choroby występującej po ukąszeniu kleszcza. Kształtem przypomina tarczę – zaognione epicentrum otacza niezmieniona chorobowo obwódka oraz zewnętrzny, silnie zaczerwieniony okrąg;
 •  toczeń rumieniowaty układowy – groźna choroba autoimmunologiczna, obejmująca wiele narządów wewnętrznych oraz skórę. W jej przebiegu pojawiają się silne bóle stawowo-mięśniowe, czy problemy z oddychaniem. Z objawów zewnętrznych najbardziej charakterystyczny jest rumień w kształcie motyla;
 • celiakia – skrajna postać nietolerancji glutenu, czyli białka zapasowego występującego w pszenicy i kilku innych zbożach. Schorzenie to prowadzi przede wszystkim do zniszczenia kosmków jelita cienkiego, ale też u części pacjentów przynosi objawy skórne. Nazywana w tej postaci chorobą Duhringa, manifestuje się występowaniem opryszczki na rumieniowym podłożu;
 • świerzb – choroba zakaźna, wywoływana przez świerzbowiec ludzki, pasożytnicze roztocze gnieżdżące się w naskórku. Czerwone plamy pojawiają się m.in. pomiędzy palcami, na pośladkach, wokół pępka. Towarzyszy temu trudne do wytrzymania swędzenie.

Czerwone plamy na ciele nie swędzące

Większość problemów skórnych wiąże się w występowaniem świądu o różnym nasileniu. Istnieją jednak także schorzenia i zaburzenia, w przebiegu których pojawiają się na ciele czerwone plamy nie swędzące

You might be interested:  Korzyści z rzucenia palenia

Należą do nich między innymi:

 • rumień dłoniowy – silne zaczerwienie rąk, obejmujące kłąb i kłąbik (mięśnie odpowiadające za ruchomość dużego i małego palca) oraz opuszki. Zaczerwienienie związane jest z rozszerzeniem naczyń krwionośnych włosowatych i zwiększonym pompowaniem krwi przez serce, do czego dochodzi na skutek wzrostu stężenia estrogenów w organizmie. Rumień dłoniowy stanowi skórny objaw schorzeń wątroby, ale też reumatoidalnego zapalenia stawów czy łuszczycy;
 • cera naczynkowa– u znacznej części populacji skóra na twarzy, szyi i dekolcie jest bardzo cienka, a znajdujące się pod nią naczynia krwionośne mają skłonność do rozszerzania się i pękania, do czego dochodzi m.in. pod wpływem stresu czy warunków atmosferycznych. Efektem tego jest występowanie nieestetycznych czerwonych pajączków bądź silnego rumienia. 

Pojawiające się i znikające czerwone plamy na ciele u dorosłych

Zazwyczaj zaczerwienienie pojawiające się na skórze utrzymuje się przez dłuższy czas i nie znika samoistnie. Nauka zna jednak kilka przypadków nietypowych, a przy tym bardzo charakterystycznych. Pojawiające się i znikające czerwone plamy na ciele u dorosłych potencjalnie mogą wskazywać na:

 • objaw Raynauda – skóra pacjenta najpierw blednie, później sinieje, następnie czerwieni się, aż w końcu odzyskuje naturalny kolor. Bezpośrednią tego przyczyną jest skurcz naczyń krwionośnych.Zmiany występują najczęściej na skórze uszu, nosa oraz palców rąk. Symptom ten może występować autonomicznie (mówimy wówczas o chorobie Raynauda) lub w przebiegu takich schorzeń, jak toczeń rumieniowaty układowy;
 • czerwony demografizm– zaczerwienienie pojawiające się chwilowo w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych, na skutek na przykład uciśnięcia ciała lub działania innego czynnika mechanicznego. Skóra pozostaje niezmieniona chorobowo. 

Czytaj też:

 • Agnieszka Daca, Ewa Bryl, Toczeń rumieniowaty układowy – kryteria diagnostyczne i kliniczne, skale oceny aktywności choroby – rys historyczny, Forum Medycyny Rodzinnej 2013, tom 7, nr 5
 • Marta Chełmińska, Alergia na lateks – część I, Pneumonol. Alergol. Pol. 2004, 72
 • Anna Adamowicz-Salach, Plamica Schönleina-Henocha – nabyta naczyniowa skaza krwotoczna, Pediatria po Dyplomie 2012 06
 • Elżbieta Łastowiecka-Moras, Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy, Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka, nr 6, 2015
 • Marta Spodzieja, Anna Goździalska, Zmiany hipermigmentacyjne jako niepożądany efekt działania wybranych leków, Jerzy Jaśkiewicz, Państwo i Społeczeństwo, 2014 (XIV) nr 1
 • Aneta Urbańska, Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny, Nowa Medycyna 1/2003
 • Małgorzata Misterska, Joanna Szulczyńska-Gabor, Ryszard Żaba, Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz leczenie bielactwa, Post Dermatol Alergol 2009; XXVI, 4

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Siniaki, wysypka, plamki NA SKÓRZE – jakie choroby zdradzają

Podpuchnięte oczy, rumieńce czy plamy na skórze nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą być także zwiastunem choroby. Bo skóra potrafi zdradzać stan zdrowia.

Na kondycję skóry wpływa m.in. styl życia, sposób odżywiania, opalanie.

Niektóre zmiany skórne są skutkiem błędów pielęgnacyjnych, inne wiążą się z chorobami dermatologicznymi.

Ale skóra jest też czułym barometrem zdrowia – zmiany na jej powierzchni mogą sygnalizować jakieś schorzenie albo towarzyszyć trwającym już jakiś czas chorobom. Sprawdź, co można odczytać ze skóry.

Siniaki

To sinoczerwone plamy tuż pod skórą. Skłonność do ich powstawania może świadczyć o wrodzonej kruchości naczyń. Może również wynikać z zaburzeń hemostazy, np. hemofilii (nieprawidłowe krzepnięcie krwi). U kobiet jest też związana z fazami cyklu miesiączkowego.

Świąd

Zwykle jest spowodowany chorobami alergicznymi skóry (AZS, wyprysk). Pojawia się też na skutek zakażenia grzybiczego, bakteryjnego (np. przy liszajcu zakaźnym), wirusowego (np. przy opryszczce) lub reakcji alergicznej (np. na pokarmy, leki). Niekiedy swędząca skóra może wskazywać np. na cukrzycę, schorzenia wątroby, niedoczynność tarczycy, choroby hematologiczne.

Kępki żółte

Mają postać grudek o żółtawym zabarwieniu, umiejscowionych zwykle w okolicach powiek. Świadczą o hiperlipidemii (nadmiar tłuszczów we krwi). Występują u osób z miażdżycą i nadciśnieniem tętniczym.

Brązowe plamy

Mogą mieć postać piegów albo plam starczych (soczewicowatych). Zlokalizowane są na twarzy i rękach. Powstają z wiekiem, na skutek zbyt częstych kąpieli słonecznych, a także po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub kortykosteroidów.Z kolei brązowe łuszczące się plamy, które występują na tułowiu, świadczą o łupieżu pstrym, czyli powierzchownej drożdżakowej infekcji skóry.

Wybroczyny

Mają postać małych, czerwonych lub fioletowych plamek na ciele. W odróżnieniu od wysypki nie bledną przy ucisku. Świadczą o zaburzeniach krzepnięcia. Jeśli pojawią się przy infekcji, mogą być oznaką posocznicy.

Obrzęki

Mogą się pojawiać pod oczami, obejmować dłonie, nogi albo też całe ciało.

Najczęściej towarzyszą chorobom nerek, serca, złemu wchłanianiu białka, alergiom pokarmowym, problemom z tarczycą, a także chorobom reumatycznym. Mogą być reakcją na leki (m.in.

estrogeny, kortykosteroidy, blokery kanału wapniowego). Jeśli występują w drugiej połowie cyklu, są objawem syndromu napięcia przedmiesiączkowego.

Zmiany zabarwienia

» Żółty odcień może być związany ze wzrostem bilirubiny (produkt rozpadu hemu, składnika hemoglobiny) we krwi. Zdarza się to przy wirusowym zapaleniu wątroby typu A, B i C lub chorobach trzustki.

Jeśli zażółcone jest czoło, szyja, podeszwy stóp i dłonie, może to świadczyć o wysokim stężeniu karotenoidów (żółte, czerwone i pomarańczowe barwniki roślinne) we krwi na skutek diety. » Brązowo-żółte występuje przy przewlekłej niewydolności nerek.

» Jeśli skóra jest stale blada, może to świadczyć o niedokrwistości (anemii) albo niedoczynności tarczycy.» Wyraźne zaczerwienienie skóry, zwłaszcza twarzy, występuje przy czerwienicach (stan zwiększenia liczby krwinek czerwonych we krwi).

» Niebieski odcień skóry może być skutkiem zatrucia metalami ciężkimi (ołów, bizmut).» Siny kolor jest związany ze spadkiem stężenia hemoglobiny, występuje też przy wadach serca.

Pokrzywka

To wykwity skórne przypominające te, które pojawiają się po dotknięciu pokrzywą. Swędzące, czerwone lub białe bąble zwykle są związane z uczuleniem, np. na pokarmy, niektóre leki (m.in. penicylinę, aspirynę), ukąszenia owadów. Zdarza się, że wystąpienie pokrzywki jest reakcją na promienie słońca, zakażenia wirusowe, ostre, ropne infekcje.

Rumień guzowaty

To duże, bolesne, czerwone guzy, które występują na podudziach, a niekiedy też na udach i przedramionach. Mogą być one objawem m.in. infekcji paciorkowcowych, sarkoidozy, gruźlicy, chorób zapalnych jelita grubego lub skutkiem zatrucia lekami.

Białe plamy

To miejscowe odbarwienia skóry (bielactwo nabyte). Plamy najczęściej znajdują się na grzbietach rąk, twarzy, szyi, w okolicach narządów płciowych i nie powodują żadnych dolegliwości typu świąd czy pieczenie. Zanikanie barwnika jest najprawdopodobniej spowodowane procesami autoimmunologicznymi.

Rumień

Jeśli nagle pojawia się na twarzy, świadczy o nadreaktywności naczyń krwionośnych. Gdy utrzymuje się stale, może być objawem nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy. Zaczerwienienie twarzy, które ma kształt motyla, może oznaczać toczeń rumieniowaty. Rumień na dłoniach i podeszwach zwiastuje marskość wątroby.

Wysypka

Może być skutkiem alergii, problemów dermatologicznych (np. AZS) albo chorób zakaźnych, takich jak różyczka, ospa wietrzna. Wysypkę wywołaną infekcją łatwo rozpoznać, bo oprócz tego, że pojawia się w określonych miejscach, często towarzyszy jej ogólne osłabienie i gorączka.

Wysypka pęcherzykowa, która pojawia się w obrębie połowy ciała (najczęściej na tułowiu i twarzy), towarzyszy jej silne pieczenie i ból skóry, może świadczyć o półpaścu.

Natomiast gdy na skórze tworzą się ciemnoczerwone lub purpurowe grudki, dodatkowo występuje silny ból głowy, sztywność karku, wysoka gorączka i światłowstręt, może to oznaczać zapalenie opon mózgowych.

Jak pozbyć się siniaków?

Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładne i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem.

Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina – jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia.

Co, jeśli skóra staje się zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

Przebarwienia i plamy na twarzy to podgrupa zaburzeń związanych z pigmentacją skóry.

Pigmentacja, inaczej występowanie barwnika w skórze, jest bezpośrednio powiązana z brunatnym barwnikiem – melaniną. Melanina jest polimerem wytwarzanym przez melanocyty w procesie melanogenezy. Melanocyty, oprócz syntezy melaniny, mają również za zadanie rozprowadzać ją do komórek naskórka. Dzięki temu skóra jest zabarwiona jednolicie.

Melanocyty mogą gromadzić się w skupiska, bądź też przez ich zaburzoną pracę, nieprawidłowo dystrybuować barwnik lub produkować jego nadmierną ilość.

W ten sposób tworzą się ciemniejsze plamki, piegi oraz przebarwienia.

Może się dziać tak na skutek zmian hormonalnych (ciąża, antykoncepcja), stanów zapalnych (trądzik, łuszczyca), nadmiernej ekspozycji na słońce lub mogą mieć podłoże genetyczne.

You might be interested:  Jak zapobiec przeziębieniu? jak uniknąć przeziębienia?

Jakie są rodzaje przebarwień na twarzy?

Przebarwienia na twarzy mogą przyjmować różne kształty, kolory i formy w zależności od przyczyn powstania. Najczęściej spotykane, szczególnie u osób po 40. roku życia, są plamy soczewicowate tworzące się w wyniku fotostarzenia.

Są względnie niewielkie, jednak najczęściej występują w grupach i mogą przyjmować całą skalę barw – od jasnego, beżowego, aż do brunatnego.

Główną przyczyną ich powstawania jest nadmierna ekspozycja na słońce, dlatego najczęściej tworzą się w miejscach, które na ogół są odsłonięte jak twarz, dekolt, ramiona czy dłonie.

Kolejnym rodzajem przebarwień występujących na twarzy jest tzw. melasma, inaczej nazywana ostudą. Plamy te występują wyłącznie na twarzy, wpadają w odcienie ciemnego brązu i mają bardzo nieregularny kształt.

Przyczyną ich powstawania są zmiany hormonalne, dlatego ostuda pojawia się najczęściej u kobiet w ciąży, przyjmujących antykoncepcję lub w wyniku terapii hormonalnej. Damskie hormony płciowe – estrogen i progesteron – stymulują nadprodukcję melaniny, szczególnie gdy skóra wystawiona jest na działanie słońca.

Dlatego tak ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, kiedy poziom tych hormonów jest zwiększony. Dobra wiadomość jest taka, że zmiany te mogą całkowicie zniknąć po zakończeniu ciąży lub terapii hormonalnej.

Przyczyną powstawania przebarwień na twarzy są również stany zapalne. Proces zapalny pojawiający się w skórze w postaci zmian trądzikowych czy łuszczycy powoduje miejscową nadprodukcję melaniny. Dlatego najczęściej choroby te zostawiają na naszych twarzach trwały ślad.

W przeciwieństwie do melasmy, czy zmian powstających w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, plamy potrądzikowe mają czerwonawy odcień, który z czasem staje się bardziej beżowy i rozmyty.

Takie przebarwienia mogą również powstawać w wyniku kontaktu skóry z lekami, kosmetykami, substancjami chemicznymi, które wywołują kontaktowe zapalenie skóry.

Domowe sposoby na przebarwienia i plamy na twarzy

Pozbycie się plam i przebarwień z twarzy nie jest zadaniem trywialnym, jednak w domowych warunkach możemy aplikować substancje, które pomogą rozjaśnić powstałe plamki. Najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie dermokosmetyków: kremów, maseczek i peelingów enzymatycznych zawierających kwasy.

Domowe zabiegi kwasowe są coraz bardziej popularne, a kosmetyki posiadające w składzie przykładowo kwasy AHA (np. glikolowy, mlekowy) czy BHA (salicylowy) można kupić w niemal każdej aptece lub drogerii. Domowe zabiegi kwasowe świetnie wyrównują koloryt skóry, złuszczają wierzchnią warstwę naskórka, a także rozjaśniają widoczne przebarwienia.

Oczywiście całkowite pozbycie się przebarwień nie jest możliwe po jednokrotnym zastosowaniu kosmetyków z kwasami. Dopiero regularne stosowanie specyfików widocznie rozjaśnia ciemniejsze plamki. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkich kwasów kosmetycznych można używać bez fachowego przygotowania.

Mają one różne stężenie, a te silniejsze powinny być stosowane wyłącznie przez profesjonalistów.

Jednak najważniejszym kosmetykiem w przypadku cery skłonnej do występowania przebarwień jest specyfik o wysokim filtrze UV, który należy stosować na co dzień. Najlepiej wybierać filtry naturalne, mineralne. Pamiętajmy, że należy je stosować co najmniej przez tydzień po użyciu kosmetyków z kwasami.

Usuwanie plam i przebarwień skórnych u kosmetyczki i dermatologa

Najszybsze efekty dają zabiegi u kosmetyczki i dermatologa. Najpopularniejsze są laseroterapie oraz peelingi chemiczne (zwykle o silniejszym stężeniu niż te przeznaczone do stosowania w domu). Oba zabiegi w gruncie rzeczy mają podobne działanie.

Peelingi chemiczne opierają się o abrazyjne działanie kwasów, które poza złuszczaniem naskórka także stymulują skórę do regeneracji. Laserowe terapie zwalczają przebarwienia skórne światłem o wysokiej energii.

Najłagodniejsze z terapii działają na wierzchniej warstwie skóry, a najbardziej agresywne przenikają w głąb. Części przebarwień można pozbyć się również za pomocą krioterapii, a w najbardziej krytycznych przypadkach możliwe jest nawet chirurgiczne usunięcie.

Dermatolog w trakcie konsultacji dobierze najlepszą metodę, a także oceni liczbę koniecznych zabiegów.

Masz te zmiany skórne? Zobacz, skąd się biorą

Niekiedy dostrzegamy czerwone, różowe lub brązowe plamy na skórze, umiejscowione w różnych jej częściach. Zwykle towarzyszą temu zmiany tekstury, takie jak drobne guzki, wypukłe obramowanie lub łuszcząca się powierzchnia. Skóra może również swędzieć lub powodować pieczenie. W naszej głowie może zapalić się wtedy lampka ostrzegawcza: Czy to rak skóry?

Jednak istnieje kilkanaście powodów zmian skórnych, które nie muszą być niebezpieczne. Podstawą jest wizyta dermatologa, który fachowo oceni zmiany.

Co może być przyczyną zmian skórnych?

1. Naczyniak wiśniowy

Naczyniak wiśniowy może wyglądać jak mały czerwony guzek, chociaż może leżeć całkowicie płasko na skórze. Właściwie to tylko skupisko rozszerzonych naczyń krwionośnych. Dobra wiadomość: jest całkowicie łagodny. Jeśli chcesz, aby zostały usunięte, twój lekarz może leczyć je intensywnym pulsującym światłem, terapią światłem podobną do zabiegu laserowego.

2. Łuszczyca

Łuszczyca jest powszechną chorobą autoimmunologiczną, w której organizm wytwarza komórki skóry w szybkim tempie, powodując ich gromadzenie się na powierzchni. Może to powodować czerwone plamy, wypukłe guzy i chrupiące plamy na skórze, ale dokładne objawy mogą się różnić w zależności od koloru skóry.

Chociaż istnieje kilka rodzajów łuszczycy, od 80 do 90% osób z tą chorobą ma łuszczycę plackowatą. Te zmiany skórne mogą mieć kolor czerwony lub różowy, z białymi lub srebrzystymi łuskami, które powodują swędzenie lub ból. Najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, dolnej części pleców i skórze głowy.

3. Rogowacenie mieszkowe

Jeśli zauważysz drobne, szorstkie czerwone plamy na skórze – szczególnie na ramionach, udach, policzkach lub pośladkach – możesz mieć do czynienia z rogowaceniem mieszkowym. Powszechny stan jest całkowicie nieszkodliwy, ale może powodować swędzenie i suchość.

Te guzy często pogarszają się zimą, dzięki niższej wilgotności powietrza. Regularne stosowanie balsamów do ciała, a nawet środków nawilżających zawierających chemiczne środki złuszczające, takie jak kwas mlekowy lub salicylowy może pomóc w wyrównaniu tekstury skóry.

4. Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to infekcja pod mieszkami włosowymi. Może wyglądać jak nagły wysyp trądziku, ale każde miejsce będzie miało czerwony pierścień. Infekcja może również spowodować, że skóra będzie nieco bardziej opuchnięta i swędząca.

Wszystko, co uszkadza mieszki włosowe – noszenie ciasnych ubrań, częste pocieranie skóry, otarcia, golenie, a nawet przebywanie w brudnej wannie – może ułatwić zarazkom wywołanie infekcji. Zapalenie mieszków włosowych zwykle ustępuje samoistnie.

Pomocne może być również stosowanie ciepłych kompresów i noszenie luźnej, oddychającej odzieży.

5. Egzema

Egzema to ogólny termin określający zespół schorzeń skóry, które powodują czerwone, swędzące, suche i opuchnięte plamy na całym ciele, szczególnie na dłoniach, stopach, twarzy, policzkach lub wewnętrznej stronie kolan, lub łokci.

Egzema może również sprawiać, że skóra wygląda i wydaje się szorstka i popękana, nierówna, gruba lub łamliwa i pokryta pęcherzami. Istnieje kilka rodzajów egzemy i wszystkie są wywoływane przez różne czynniki – od czynników środowiskowych, przez stres, po genetykę.

Objawy są często leczone za pomocą maści przeciwzapalnych i nawilżających lub leków na receptę i zastrzyków.

6. Brodawki

Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z brodawką, wiesz, jak bardzo są uciążliwe. Brodawki są w rzeczywistości wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, który składa się z kilku szczepów, które mogą wpływać na różne części ciała.

Dobra wiadomość jest taka, że są zazwyczaj nieszkodliwe i bezbolesne, jeśli pojawiają się na innych częściach ciała, takich jak dłonie lub twarz.

Jednak na podeszwach stóp mogą pojawić się brodawki podeszwowe, które są bolesne i mogą przeszkadzać w bieganiu lub chodzeniu.

7. Włókniak skórny

Włókniaki skórne najczęściej znajdują się na rękach i nogach, mogą być różowe lub brązowe. Guz składa się z włóknistej tkanki bliznowatej, która może powstać jako reakcja na ugryzienie przez robaka lub wrastające włosy. Podobnie jak naczyniak wiśniowy, są one całkowicie nieszkodliwe. Znamiona mogą zmienić się w czerniaka, ale włókniak nie.

8. Plamy słoneczne

Znasz je pod bardziej popularną nazwą: plamy starcze.

Wyglądają jak skupisko pieprzyków, które pojawiają się w miejscach wystawionych na działanie słońca, takich jak ramiona, twarz, szyja, górna część klatki piersiowej i nogi.

Mimo to trudno je odróżnić od znamion, które mogą stać się rakowe. Ponadto posiadanie ich wielu sprawia, że samodzielne badanie skóry jest jeszcze trudniejsze – tym bardziej warto poddawać się corocznej kontroli skóry.

9. Infekcja grzybicy

Grzybica może wyglądać jak małe czerwone znamię lub przebarwienie – prawie jak plama na skórze. Ale te plamy są w rzeczywistości rodzajem infekcji grzybiczej.

Grzybica ma różne kształty i rozmiary, a rodzaj, który infekuje twoją skórę, może się rozprzestrzeniać (i zarazić innych ludzi) lub pogorszyć, jeśli nie jest leczony.

Na szczęście leczenie jest często proste – wystarczy umycie zakażonego obszaru mydłem lub szamponem na receptę.

10. Nowotwór skóry

 • Rak podstawnokomórkowy lub płaskonabłonkowy

Rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy to najczęstsze rodzaje raka skóry. Według American Cancer Society każdego roku diagnozuje się u ponad 3 milionów ludzi. Zaleca się poinformowanie dermatologa, jeśli pieprzyk wygląda dziwnie, rośnie, zmienia się lub zaczyna swędzieć i krwawić.

Czerniak nie jest tak powszechny jak rak podstawnokomórkowy lub płaskonabłonkowy – stanowi tylko około 1% przypadków raka skóry – ale jest znacznie bardziej śmiertelny, jeśli nie zostanie wykryty wcześnie. W celu wykrycia czerniaka lekarz bada zmiany, które są niesymetryczne, nieregularne, o nierównomiernym kolorze, większe niż ziarna grochu lub zmieniające się w czasie.

Czytaj też:Te zmiany skórne mogą zwiastować chorobę jelit. Masz je na ciele?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *