Kupując preparat na stronie aptekaprima24.pl masz pewność, że Twoje zamówienia są zamawiane z pewnego źródła i kompletowane pod nadzorem farmaceuty, a magazyn objęty jest nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Dzięki temu dajemy gwarancję, że produkt jest oryginalny, wysokiej jakości oraz właściwie przechowywany
- Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych występujących po zaprzestaniu palenia.
- Składniki:Jeden system transdermalny, plaster 25 mg/ 16 h zawiera jako substancję czynną 39,37 mg nikotyny.
- Przeciwwskazania:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
-
9,65 zł
-
21,01 zł
-
45,45 zł
-
13,74 zł
-
11,00 zł
-
12,81 zł
-
13,99 zł
-
19,55 zł
-
6,25 zł
-
15,49 zł
- 6,99 zł
- 11,27 zł
- 24,97 zł
- 15,38 zł
- 4,93 zł
- 10,05 zł
- 12,66 zł
- 5,84 zł
- 8,77 zł
- 8,43 zł
- 11,99 zł
- 5,54 zł
- 7,88 zł
- 15,97 zł
- 18,08 zł
- 15,44 zł
- 4,03 zł
- 25,96 zł
- 8,68 zł
- 6,85 zł
Preparat pomagający rzucić palenie NiQuitin 21mg/24h 7 plastrów przeźroczystych – Opinie i ceny na Ceneo.pl
NiQuitin 21mg/24h 7 plastrów przeźroczystych – Opinie
Zobacz jakie opinie mają użytkownicy o produkcie NiQuitin 21mg/24h 7 plastrów przeźroczystych i jak oceniają go pod kątem jakości wykonania, ceny i wyglądu.
Użytkownik Ceneo Polecam Ocena: 5/5 Wystawiono 6 miesięcy temu, po 2 tygodniach użytkowania
Dla mnie rewelacja, nie obciąża tak wątroby jak w przypadku tabletek, rzeczywiście działa, chęć zapalenia zniknęła, trzeba tylko walczyć z przyzwyczajeniami, ale myślę, że to kwestia czasu, dlatego termin używania plastrów w ulotce jest zalecany na 6 tygodni. Przez jeden dzień nie miałam plastra bo przesyłka się spóźniała w zw. z pandemią to była masakra, myślałam, że zapalę a nie paliłam tydzień (to znaczy 7 plastrów – tyle ile jest w jednym opakowaniu) Polecam palaczom oczywiście chcącym rzucić palenie – trzeba mieć cel, a ja to robię dla mojej pierwszej wnuczki.
Opinia potwierdzona zakupem
r…i Polecam Ocena: 5/5 Wystawiono 4 miesiące temu, po miesiącu użytkowania
Dobry
- Zalety
- skuteczne
- skuteczność
- szybkość działania
- wydajność
Opinia potwierdzona zakupem
Mago Polecam Ocena: 4,5/5 Wystawiono 5 lat temu, po 3 tygodniach użytkowania
Uważam, że to najlepszy sposób na rzucenie palenia… Rano przyklejasz i po kilku minutach już nie masz głodu nikotynowego. No i działa cały dzień. Po dwóch tygodniach można odpuścić już plastry, ewentualnie można zmniejszyć dawkę i przyklejać przez tydzień po pół plastra… Słabszych się nie opłaca kupować 🙂
- Zalety
- skuteczność
- szybkość działania
- wydajność
Opinia potwierdzona zakupem
maria Polecam Ocena: 5/5 Wystawiono 9 miesięcy temu, po 2 tygodniach użytkowania
jedyne co wg mnie jest pomocne w radykalnym zmniejszeniu zapotrzebowania na nikotynę bez trucia się tabletkami. Z 40 papierosów dziennie zeszłam do 7 w ciągu pierwszego tygodnia. Bez nerwowości i przybrania na wadze. A jestem już w 5 tygodniu kuracji. Pale po 5 dziennie. co jest dla mnie ogromnym sukcesem! Wkrótce przejdę na 2 stopień plastrów. mam nadzieję, że się uda rzucić całkowicie….
- Wady
- łatwa aplikacja
- skuteczne
- skuteczność
- szybkość działania
- wydajność
Opinia potwierdzona zakupem
Grażyna Ocena: 3,5/5 Wystawiono 2 lata temu, po miesiącu użytkowania
Staram się nie palić . Zużyłam 2 opakowania plastrów 21 mg i więcej nie biorę , bo przy ich używaniu cierpiałam na chroniczną bezsenność. Miałam nawet jedną noc podczas której nie przespałam ani jednej minuty, za to oglądnęłam wszystkie nocne filmy w telewizji. Wiadomo jak wygląda następny dzień w pracy. Mam nadzieję , że wytrzymam bez plastrów.
- Zalety
- łatwa aplikacja
- skuteczność
- szybkość działania
- wydajność
Opinia potwierdzona zakupem
Beata Polecam Ocena: 5/5 Wystawiono 2 lata temu, po 2 tygodniach użytkowania
Dzięki plastrom NiQuitin 21 mg nie palę od tygodnia i najważniejsze w ogóle mnie nie ciągnie żeby zapalić. Próbowałam już wszystkiego:tabletki , gumy-ale nie dawały efektu. Myślę,że chęć rzucenia nałogu i te plastry w końcu pozwolą pozbyć się nałogu. Wiadomo najważniejsza silna wola ale z plastrami jest o wieleee silniejsza:) POLECAM i mnie naprawdę działa.
Opinia potwierdzona zakupem
Beata Polecam Ocena: 4,5/5 Wystawiono 5 lat temu, po miesiącu użytkowania
W sumie najlepszy produkt na rynku, testowałam juz wiekszosc plastrow, gum, tabletek listkow. Niquitin wypada najlepiej. Przyklejam go tylko na dzien , jak na razie daje rade. PO dwoch tygodniach przykleilam juz polowke, tne plaster na pol i mam na dwa razy, za jakis czas przetne na 3 czesci. Wada jest to ze odkleja sie, podklejam go dodatkowym plastrem.
Opinia potwierdzona zakupem
MARIA Polecam Ocena: 4/5 Wystawiono 2 lata temu, po 4 dniach użytkowania
Jeden z lepszych produktów na rynku, jeśli chodzi o preparaty pomagające rzucić palenie, dość drogie lecz skuteczne. Warto kupić przez internet bo w aptekach stacjonarnych bywa nawet 20 zł różnicy w opakowaniu. Dużym minusem jest odklejanie się brzegów, najlepiej sobie poradzić podklejając jakimś plastrem.
- Zalety
- likwiduje głód nikotynowy
- łatwa aplikacja
- skuteczne
- skuteczność
- Wady
- cena adekwatna do ceny papierosów
- natychmiast łagodzi głód nikotynowy
- skuteczne i natychmiastowo łagodzi głód
- szybkość działania
- taniej jak fajki
- wydajność
Opinia potwierdzona zakupem
Beatlesiak Polecam Ocena: 5/5 Wystawiono 3 miesiące temu, po 2 dniach użytkowania
Wczoraj się ‘okleiłem’, decyzję podjąłem z ciekawości czy to nie jest ‘ściema’ tzn. bez silnego postanowienia rzucenia palenia (przeszło 30 lat w nałogu – ponad 20 szt. dziennie, fajnie jeśli się uda zejść do kilku dziennie) no i jakoś tak wyszło, że za chwilę minie doba, a ja spaliłem 2 papierosy… POLECAM!!!
- Zalety
- skuteczne
- skuteczność
- szybkość działania
- wydajność
Opinia potwierdzona zakupem
Anita Polecam Ocena: 4/5 Wystawiono 4 miesiące temu, po 2 tygodniach użytkowania
Działanie plastrów dobre. Beznadziejne przyklejanie. Plaster jest zbyt gruby i na brzegach się odkleja. Muszę wzmacniać normalnym plastrem aby się nie odkleił. Zaznaczam, że przyklejam zgodnie z zaleceniami producenta. W porównaniu z nicorette, jakość wykonania znacznie gorsza, natomiast cena korzystniejsza.
Opinia potwierdzona zakupem
Plastry NiQuitin – Rzucanie palenia
Walka z uzależnieniem od papierosów to często jedno z największych wyzwań, przed którym stoi człowiek w ciągu całego swojego życia. Nic więc dziwnego, że nie zawsze zwycięstwo należy do człowieka. Często zdarza się, że zwycięstwo odnosi nałóg a całą walkę znów należy podjąć od samego początku.
Plastry NiQuitin to produkt, który ma nam dopomóc w walce z tym uzależnieniem. Marka ta jest dość popularna w naszym kraju co nie oznacza, że nie należy się z nią rzetelnie zmierzyć. W poniższym artykule opiszemy sam produkt, jego działanie, a także sposób stosowania i ewentualne przeciwwskazania.
Zapraszamy do lektury!
Opis produktu – podstawowe informacje
NiQuitin to zamiennik nikotyny, który jest dostępny w formie wygodnych plastrów (np. o wymiarach 7×7 cm). Zawierają one substancję czynną w postaci analoga nikotyny, który – stopniowo uwalniany do krwi – ma pomóc w przezwyciężeniu głodu nikotynowego.
Prawdę mówiąc, plastry antynikotynowe budzą nad Wisłą wiele kontrowersyjnych opinii. Jedni chwalą je za natychmiastowe działanie, które nie ma nic wspólnego ze zwykłym uzależnieniem. Inni z kolei uważają, że walka z nałogiem za pośrednictwem plastrów, to przechodzenie z jednego uzależnienia w drugie. Gdzie leży prawda? W poniższym artykule odpowiemy sobie na to pytanie.
NiQuitin – jak działają plastry antynikotynowe?
Działanie plastrów antynikotynowych jest dość proste. Zawierają one określoną ilość nikotyny, która łagodzi negatywne zjawiska związane z tak zwanym głodem nikotynowym.
Cały proces jest dość prosty. Nikotyna jest uwalniania do krwi bezpośrednio poprzez skórę. Co ważne – jest ona uwalniania w sposób równomierny. Dzięki temu metoda ta ma przewagę nad chociażby dość popularnymi gumami do żucia. Plastry działają tak, by zapewnić Pacjentowi jak najwyższe stężenie nikotyny tuż po południu.
Dlaczego? Ponieważ większość osób uzależnionych twierdzi, że to właśnie wtedy pojawia się największa chęć zapalenia papierosa. Przy okazji warto zaznaczyć, że okres popołudniowy to czas, w którym po raz pierwszy odczuwamy zmęczenie.
Dodatkowa dawka nikotyny z pewnością „postawi nas na nogi”, choć oczywiście nie jest to główny cel stosowania preparatu.
Skład – co warto wiedzieć na temat plastrów?
Plastry antynikotynowe zawierają 21, 14 i 7 mg nikotyny terapeutycznej. W przeciwieństwie do tradycyjnej nikotyny ma ona szereg zalet, o których poniżej:
- występuje w mniejszym stężeniu, aniżeli nikotyna dostępna w papierosach,
- jej zawartość (zgodnie z poszczególnymi etapami stosowania) maleje, dzięki czemu ryzyko uzależnienia jest niższe,
- nikotynę zawartą w plastrach można o wiele łatwiej odstawić, niż jej odpowiednik znajdujący się w papierosach,
- nikotyna terapeutyczna nie zawiera szkodliwych substancji, dobrze znanych wszystkim palaczom,
- terapeutyczna odmiana nikotyny nie powoduje skutków ubocznych,
- substancja przedostaje się do organizmu powoli, dzięki czemu metoda ta sprawdza się zwłaszcza u tych osób, które palą przez cały dzień.
Stosowanie
Zanim przejdziemy do skądinąd dość skomplikowanych zasad dotyczących stosowania i dozowania preparatu, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, o których winien pamiętać Pacjent korzystający z plastrów.
- Plastry NiQuitin to rozwiązanie całodobowe. Naklejamy je na skórę (np. na ramię) każdego ranka, zgodnie z informacją podaną przez producenta (napiszemy o tym poniżej). W przeciwieństwie np. do gumy plastry działają przez całą dobę.
- Plastrów nie należy nakładać dwa razy w to samo miejsce. Na taki krok można zdecydować się dopiero po 5 – 7 dniach od momentu zdjęcia poprzedniego plastra. W przeciwnym razie mogą pojawić się na skórze niebezpieczne reakcje zapalne.
- Plastry można łączyć np. z używkami (alkohol i kawa), aczkolwiek należy to robić w przemyślany sposób. Połączenie ze sobą obydwu substancji może wywołać znaczny szok w organizmie, spowodowany przez nadmierne podniesienie ciśnienia krwi.
- Plastry antynikotynowe to lek jedynie wspierający rzucanie palenia. Ich zadaniem jest łagodzenie skutków głodu nikotynowego, a nie jego likwidacja. Dlatego podczas stosowania plastrów należy wykazać się silną wolą i ostatecznie zaprzestać palenia papierosów.
Plastry NiQuitin – przebieg terapii
Stosowanie plastrów opiera się na 3 różnych etapach, których przebieg, jak i kolejność, są uzależnione od ilości spalanych dziennie papierosów. Jeśli liczba ta przekracza 10 (lub więcej), kurację należy rozpocząć od stopnia 1, a następnie przejść w ciągu 10 tygodni stopień 2 i 3. Dokładna informacja co do sposobu stosowania i dawkowania preparatu podana jest na opakowaniu.
Jeśli liczba dziennie palonych papierosów jest niższa, kurację należy rozpocząć od stopnia 2, a następnie realizować ją w formie programu ośmiu tygodni (zgodnie z zapisem na opakowaniu).
- Etap pierwszy – trwa przez 6 tygodni. W trakcie jego trwania Pacjent przykleja dziennie po jednym plastrze, zawierającym 21 g nikotyny. Po zakończeniu tego etapu kuracji, należy przejść do etapu 2, bądź z jego poziomu rozpocząć kurację (w zależności od liczby spalanych papierosów).
- Etap drugi – trwa od 2 o 6 tygodni. W trakcie jego trwania Pacjent stosuje plastry zawierające 14 g terapeutycznej nikotyny. Po zakończeniu tego etapu kuracji (w zależności od efektów), należy przejść do etapu
- Etap trzeci – trwa przez 2 tygodnie i polega na codziennym stosowaniu plastrów o najmniejszej zawartości terapeutycznej nikotyny (7 g). Etap ten jest z reguły najtrudniejszy i wymaga w ostatniej fazie największego samozaparcia.
Przeciwwskazania – co warto wiedzieć przez zażyciem produktu
Plastry antynikotynowe NiQuitin to w miarę skuteczny sposób na rzucanie palenia. Niestety o jego skuteczności decyduje przede wszystkim samozaparcie pacjenta i… znajomość przeciwwskazań. Choć ich liczba jest niewielka, warto na nie zwrócić uwagę.
- Leku nie powinny stosować osoby, które cierpią na zaburzenia pracy serca. Jeśli jednak zachodzi potrzeba jego stosowania, warto skonsultować ją z lekarzem. Dopiero po indywidualnym badaniu i wydaniu zgody przez lekarza, Pacjent może rozpocząć kurację.
- Leku nie należy przycinać. Istnieje plotka, która głosi, że przycięcie plastra zmniejszy dawkę leczniczej nikotyny i tym samym zoptymalizuje proces walki z nałogiem. Należy pamiętać, że plastry te zostały zaprojektowane w ten sposób, by dostarczały optymalną dawkę nikotyny.
- NiQuitin nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Istnieje uzasadniona obawa, że zawarta w plastrach nikotyna przeniknie do organizmu dziecka i doprowadzi do poważnych uszkodzeń w obrębie jego organizmu. Ewentualną terapię podczas ciąży i karmienia piersią, należy przedyskutować z lekarzem specjalistą.
- Z plastrów nie powinny korzystać osoby nieletnie. Istnieje uzasadniona obawa, że nikotyna terapeutyczna może wywołać zły wpływ na niedojrzały organizm młodego człowieka. Ewentualną terapię również i w tym przypadku należy skonsultować z lekarzem.
- Podczas stosowania plastrów nie można palić papierosów. Nadmiar nikotyny w organizmie wywoła efekt odwrotny do oczekiwanego, czyli pogłębienie nałogu i związanych z nim problemów zdrowotnych.
Ocena produktu i podsumowanie
Plastry antynikotynowe to sprawdzony sposób walki z nałogiem palenia. Niemniej bardzo dużo zależy tu od twardej postawy pacjenta. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, te skądinąd bardzo dobre plastry tylko redukują odczucie głodu nikotynowego. Produkt można nabyć zarówno poprzez stronę producenta, jak również za pośrednictwem sieci dobrych aptek stacjonarnych i internetowych.
Plastry nikotynowe (antynikotynowe) na rzucenie palenia
Plastry nikotynowe czy plastry antynikotynowe? Choć wiele osób używa tej drugiej nazwy, to poprawna jest wyłącznie pierwsza. Plastry nikotynowe są bowiem narzędziem wykorzystywanym w nikotynowej terapii zastępczej, która do walki z nikotyną zaprzęga… nikotynę. Jak działają tego typu plastry na rzucenie palenia?
Plastry nikotynowe – nikotynowa terapia zastępcza
Plastry nikotynowe są jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w tak zwanej nikotynowej terapii zastępczej. Jak sama nazwa wskazuje, substancją czynną, na której swoje działanie opierają plastry nikotynowe, jest sama nikotyna. Jak to możliwe?
Wszak to ta sama substancja, która znajduje się w szkodliwych dla zdrowia papierosach, ta sama, która wywołuje ciężkie uzależnienia fizyczne i psychiczne. A jednak – plastry nikotynowe de facto wykorzystywane są jako plastry antynikotynowe, stanowiąc skuteczną oręż w walce z siłą przywiązania. Całość koncepcji leczenia za pomocą plastrów nikotynowych opiera się na kilku założeniach:
- Nikotyna sama w sobie uzależnia, ale nie jest tak szkodliwa dla zdrowia, jak inne, rakotwórcze substancje znajdujące się w papierosowym dymie
- Naklejając plaster nikotynowy na skórę dostarczamy do organizmu kontrolowaną dawkę substancji, od której jesteśmy uzależnieni, co łagodzi skutki odstawienia papierosów (od momentu wdrożenia terapii za pomocą plastrów nikotynowych absolutnie nie wolno palić)
- W miarę postępu terapii zmniejszamy przyjmowane dawki nikotyny, aż do czasu całkowitej rezygnacji z tego typu stymulacji organizmu
Sprawdź: Rzucanie palenia – etapy, oczyszczanie, regeneracja
Plastry nikotynowe – jak działają?
Jak działają plastry nikotynowe? Idea jest prosta. Substancja czynna, którą nasączone są plastry nikotynowe, zaczyna się uwalniać po naklejeniu na ciało. Nikotyna do organizmu przedostaje się drogą transdermalną, czyli przez skórę. Następnie zachodzą te same procesy, jakie mają miejsce po wypaleniu papierosa.
Nikotyna łączy się z receptorami nikotynowymi w układzie nerwowym, doprowadza do wyrzutu dopaminy (czyli neuroprzekaźnika nazywanego hormonem szczęścia), zwiększa produkcję adrenaliny.
W ten właśnie sposób plastry nikotynowe zaspokajają potrzeby uzależnionego organizmu i łagodzą skutki zespołu odstawienia nikotyny, którego głównymi objawami są głód nikotynowy (przemożna chęć sięgnięcia po papierosa), rozdrażnienie, agresja, niepokój, brak koncentracji, ospałość.
No dobrze, ale jak zerwać z nałogiem, skoro plastry nikotynowe dostarczają do mózgu tej samej substancji, która odpowiada za uzależnienie od nikotyny? Najistotniejsze są dwa czynniki.
Po pierwsze, nikotyna, którą zawierają plastry na palenie, aplikowana jest w kontrolowanych dawkach (dostępne na rynku plastry nikotynowe zawierają do 7 do 25 mg substancji czynnej), których nie przekroczymy, jeśli stosować się będziemy do instrukcji, i które uwalniają się stopniowo.
Po drugie, dawki te ulegają systematycznemu zmniejszaniu w procesie terapii. Po trzecie, używając plastrów z nikotyną zamiast papierosów, rezygnujemy z tzw. rytuału palenia, co pozwala zwalczyć nałóg na płaszczyźnie psychicznej.
Zobacz: Jak rzucić palenie – domowe sposoby. Terapia, zioła
Plastry nikotynowe – jak stosować?
Jak należy stosować plastry nikotynowe? Producenci załączają szczegółowe instrukcje. Plastry na palenie przyklejamy w dowolnym, nieowłosionym miejscu ciała. W praktyce większość osób wybiera górną część ramienia, przedramię, albo klatkę piersiową.
Pamiętajmy, że plastry nikotynowe za każdym razem powinny być przyklejane w innym miejscu, tak by nie wywoływać podrażnień skóry. Jeśli pierwszego dnia terapii wybierzemy przykładowo prawe ramię, po raz kolejny tego samego miejsca na ciele możemy użyć dopiero po 5-6 dniach.
Na polskim rynku dostępne są plastry nikotynowe, które działają 16 albo 24 godziny. Te pierwsze naklejamy chwilę po przebudzeniu (doskonale zastąpią pierwszego papierosa), a zdejmujemy wieczorem przed pójściem spać. Te drugie nosimy przez całą dobę.
Niezwykle istotne jest, aby plastry zmieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
Gdy będziemy robić to zbyt rzadko, szczególnie w pierwszym okresie terapii zostaniemy narażeni na wystąpienie głodu nikotynowego, co może zniweczyć osiągnięte dotąd efekty, jeśli tylko uciążliwości postanowimy zwalczyć za pomocą papierosa.
Jeśli natomiast plastry nikotynowe będziemy naklejać zbyt często, albo w liczbie większej niż jeden, narażamy się na kontakt ze zbyt dużą ilością nikotyny.
Z tego samego powodu, stosując plastry nikotynowe, nie wolno nam palić. Abstrahując od zaprzepaszczonych celów terapii, może to być bardzo niebezpieczne.
Pamiętajmy, że nikotyna w zbyt dużych dawkach jest toksyczna, a w ekstremalnie dużych – nawet śmiertelna.
Plastry nikotynowe – wady i zalety
Plastry nikotynowe uwalniają substancję czynną w sposób kontrolowany i rozłożony w czasie. Dzięki temu unikamy skokowego dostarczania nikotyny do mózgu.
W dodatku cały proces uwalniania nikotyny został starannie zaprojektowany pod kątem potrzeb uzależnionego organizmu – największa ilość nikotyny przedostaje się przez skórę po południu, w porze kiedy większość uzależnionych ma największą potrzebę sięgnięcia po papierosa.
Istotna, jeśli chodzi o plastry nikotynowe, jest wygoda używania. Stosujemy je tylko raz na dobę. W odróżnieniu od tabletek, które trzeba łykać co kilka godzin, w odróżnieniu od gum nikotynowych, które należy przeżuwać, plastry nikotynowe nie zaprzątają naszej uwagi przez cały dzień.
Zwolennicy stosowania plastrów nikotynowych przekonują, że w największym stopniu pozwalają one kontrolować ewentualny skok wagi związany z rzuceniem palenia. Wzrost masy ciała to problem, z którym boryka się większość osób decydujących się na terapię.
Nikotyna przyspiesza metabolizm, zatem gwałtowne odcięcie od niej w większości kuracji antynikotynowych powoduje szybkie tycie.
Plastry nikotynowe dostarczają pacjentowi określonych dawek nikotyny i nawet jeśli z czasem są one mniejsze (a na koniec zerowe), proces rozłożony jest w czasie, co pozwala lepiej panować nad ciałem poprzez stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń.
Czy plastry nikotynowe mają wady?
Niewątpliwie, istnieje możliwość wystąpienia podrażnień skóry, zwłaszcza jeśli nie będziemy się stosować do instrukcji i naklejać plastry przez kilka dni w tym samym miejscu ciała.
Co jakiś czas wracają też pytania dotyczące szkodliwości samej nikotyny. Czy aby na pewno nie wywołuje ona żadnych większych konsekwencji zdrowotnych? A co z jej uzależniającymi właściwościami? Producenci przekonują, że czysta nikotyna farmakologiczna jest zdecydowanie mniej uzależniająca od tej wykorzystywanej do produkcji papierosów.
Plastry nikotynowe – cena
Niewątpliwą wadą plastrów nikotynowych są ich ceny. Popularne plastry na rzucenie palenia kosztują około 45-50 złotych za opakowanie, które zawiera 7 sztuk. Zważywszy, że standardowa terapia za pomocą plastrów nikotynowych trwa około 10-12 tygodni, za całą kurację zapłacimy kilkaset złotych.
Czy to dużo? Dla porównania – kuracja za pomocą popularnych tabletek (np. z cytyzyną) kosztuje maksymalnie 200 złotych.
Z drugiej strony, osoba która pali paczkę papierosów dziennie, w ciągu 7 dni wydaje około 100 złotych, a w ciągu 10 tygodni – 1000 zł.
Na pewno więc w porównaniu z kosztami zakupu papierosów, plastry nikotynowe przynoszą dużą ulgę dla portfela. Nie mówiąc już o zyskach bardziej niewymiernych, dotyczących sfery zdrowotności.
Czytaj też: Tabletki na rzucenie palenia – na receptę, antynikotynowe
Czy plastry z nikotyna pomogą uwolnić się od nałogu palenia – DomZdrowia.pl
Zdjęcie: harmon
Przedstawiamy alternatywną metodę walki z nałogiem papierosowym- specjalne plastry uwalniające nikotynę przez skórę. Czy naprawdę są skuteczne?
W sprzedaży dostępne są specjalne systemy transdermalne NICORETTE SEMI-TRANSPARENT PATCH, NIQUITIN oraz NICOPATCH.
1. Czy każdy może stosować plastry z nikotyną? Dla kogo będą one najodpowiedniejsze?
Ta forma nikotynowej terapii zastępczej będzie najwłaściwsza u osób, palących regularnie przez cały dzień. Ponadto jest to dobry wybór dla pacjentów chcących stosować lek tylko raz dziennie. Warto jednak podkreślić, że stosowanie plastrów nikotynowych wiąże się z definitywnym porzuceniem nałogu. W trakcie kuracji nie wolno palić!
2. Jakie zalety posiadają plastry zawierające nikotynę?
Są wygodne i dyskretne w stosowaniu. Plaster naklejamy w niewidocznym miejscu, pod ubraniem. Ponadto, należy go wymieniać raz na dobę. Częstotliwość podawania nikotyny w tej formie jest więc zdecydowanie mniejsza.
3. Na czym właściwie polega działanie plastrów NICORETTE i NIQUITIN?
Nikotyna jest uwalniana i wchłaniana do krwiobiegu przez skórę, czyli tzw. drogą transdermalną. Rozmieszczenie nikotyny w plastrze jest równomierne.
Jest dostarczana do organizmu nieco wolniej niż z gum czy pastylek, ale równomiernie i w stałej ilości. Dzięki temu nie obserwujemy skokowego poziomu dawki, co często prowadzi do uzależnienia.
Stężenie maksymalne nikotyny
w organizmie osiągane jest po południu. To właśnie wtedy, według opinii pacjentów, pojawia się największa chęć zapalenia papierosa.
4. Spośród jakich rodzajów plastrów mogę wybierać?
W aptece dostępne są dwa rodzaje w plastrów: NICORETTE SEMI-TRANSPARENT PATCH, w trzech dawkach: 25, 15 i 10 mg. Nikotyna uwalniana jest z nich przez 16 godzin. Alternatywą są plastry NIQUITIN i NICOPATCH. Te pierwsze dostępne w trzech dawkach: 21, 14 i 7 mg. Natomiast NICOPATCH występują w dawkach 21 i 14 mg. Działają one nieco dłużej – 24h.
5. Jak prawidłowo wygląda terapia za pomocą plastrów z nikotyną NICORETTE?
Początkowa dawka nikotyny zależy od ilości wypalanych papierosów w ciągu dnia:
- dla osoby palącej więcej niż 20 papierosów na dobę, odpowiedni będzie plaster z największą obecnie dostępną dawką nikotyny: 25 mg.
- u osoby palącej mniej niż 20 papierosów na dobę, można zalecić początkowo niższą dawkę: 15 mg.
Terapię początkową prowadzimy przez 8 tygodni, po czym zmniejszamy dawkę, prowadząc kurację przez kolejne 2- 4 tygodni.
Standardowy czas terapii plastrami NICORETTE wynosi 12 tygodni.
6. Czy stosowanie plastrów NIQUTIN jest analogiczne jak produktów NICORETTE?
Nie. Systemy transdermalne NIQUITIN zawierają nieco mniejsze dawki nikotyny. Dawkę początkową 21 mg powinny zastosować osoby palące więcej niż 10 papierosów na dobę, prowadząc kurację przez 6 tygodni.
Po tym czasie należy zmienić rodzaj plastrów (10 mg nikotyny/ 24h), aplikując je przez kolejne 2 tygodnie, po czym przejść na plastry w dawce 7 mg. Kurację należy zakończyć po 10 tygodniach regularnego stosowania plastrów.
Dla osób palących mniej niż 10 papierosów dziennie wystarczające będą plastry w dawce 14 mg.
Należy je stosować przez 6 tygodni, a potem przejść na plastry o mniejszej zawartości nikotyny – 7 mg. Kuracja powinna trwać 2 miesiące.
7. W jakich dawkach występuje nikotyna w plastrach NICOPATCH? Jak je stosować?
W produktach NICOPATCH nikotyna występuje w dawkach 21 mg oraz 14 mg. Ich stosowanie jest analogiczne, jak w przypadku plastrów NIQUITIN.
8. W jakich miejscach na ciele mogę naklejać plastry?
Należy je naklejać na czyste, suche i nieowłosione miejsca, najlepiej na pośladkach, górnej części ramion czy klatki piersiowej (nie zaleca się naklejać plastrów na piersiach). Warto dodać, że
w miejscach naklejania plastrów nie należy stosować żadnych balsamów, kremów nawilżających, oliwek do ciała. Mogą one spowodować jego odklejenie.
9. Jak długo należy nosić plaster na skórze?
W przypadku plastrów NICORETTE, należy je zakładać rano, zaraz po przebudzeniu i zdejmować przed pójściem spać. Działają do 16 godzin. Natomiast produkty NIQUITIN oraz NICOPATCH działają przez całą dobę, zmiana plastra następuje codziennie rano- zapewniają więc dostarczenie nikotyny również w nocy.
10. Czy mogę przyklejać kolejne plastry w to samo miejsce na ciele?
Nie. Kolejny plaster można przykleić w tym samym miejscu dopiero po około 5-7 dniach.
W przeciwnym wypadku może nastąpić miejscowe podrażnienie skóry, pieczenie.
11. Czy w trakcie stosowania plastrów uwalniających nikotynę mogą wystąpić jakieś objawy niepożądane?
Niekiedy mogą pojawić się przemijające zaczerwienienie, pieczenie, świąd.
12. Czy w trakcie terapii mogę uczęszczać na basen?
Tak. Jeśli plaster jest właściwie założony, woda nie dostanie się do jego wnętrza. Działanie zostaje zachowane.
13. Czy w trakcie kuracji mogę pić alkohol?
Nie ma przeciwwskazań odnośnie spożywania alkoholu. Jednak należy mieć na uwadze, że często alkohol wzmaga chęć zapalenia papierosa. To z kolei jest ważnym przeciwwskazaniem w trakcie stosowania plastrów uwalniających nikotynę w sposób ciągły. mgr farm. Agata Bereś
Spodobał Ci się artykuł? Chcesz rzucić palenie?
- Pobierz DARMOWY PORADNIK Rzucania Palenia
- 'Wygraj z nałogiem – rzuć skutecznie palenie!'
Jak skutecznie rzucić palenie?
Wszyscy wiemy, że papierosy poważnie szkodzą – jednak często wolimy o tym nie myśleć i wypierać ze świadomości drastyczne obrazy na paczkach papierosów. Warto więc skupić się na tym, co można zyskać, rzucając palenie – powrót organizmu do zdrowia.
Do obniżenia ciśnienia i uspokojenia rytmu serca dochodzi już w pierwszej godzinie od wypalenia ostatniego papierosa. Po 12 godzinach organizm jest lepiej dotleniony (poziom tlenku węgla we krwi wraca do normy).
Po kilku tygodniach poprawia się krążenie oraz pojemność płuc. W ciągu 1-9 miesięcy zanika kaszel i trudności z oddychaniem. Kilka lat po rzuceniu palenia spada ryzyko poważnych chorób, jak choroba niedokrwienna serca, udar czy nowotwory.
Im wcześniej więc rzucimy palenie, tym więcej lat życia oszczędzamy!
Dla bliskich
Około 50% palaczy deklaruje, iż zdarzyło im się palić w pobliżu osób niepalących.
Bierne palenie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza u dzieci, które wdychając dym „z drugiej ręki” częściej zapadają na choroby dróg oddechowych (astma, alergie, infekcje).
U dorosłych nie tylko czynne, ale i bierne palenie grozi rakiem płuc, chorobą niedokrwienną serca czy problemami reprodukcyjnymi.
Nie zapominajmy również o tym, iż coraz więcej osób postrzega palaczy negatywnie – przeszkadzają im miejsca czy ubrania przesiąknięte dymem.
Dla oszczędności
Warto uświadomić sobie, że koszt jednej paczki dziennie to 15-16 zł, co daje wydatek rzędu 400-500 zł miesięcznie. A gdyby tak oszczędzić te pieniądze i wydać na inne, zdrowsze przyjemności? Co do tego, iż wzrost cen papierosów jest jedną z najskuteczniejszych motywacji do rzucenia palenia, zgadzają się wszyscy – WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), ekonomiści, a nawet sami palacze.
Dlatego, że papierosy to fałszywi przyjaciele
Allen Carr w swojej książce pt. „Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie” podkreśla, jak ważne jest pozbycie się błędnego myślenia, iż papierosy mają jakikolwiek korzystny wpływ na nasze życie.
Faktycznie, badania naukowe pokazują, iż „pozytywne” skutki, jakie odczuwamy w związku z paleniem to jedynie złudzenia – przykładowo, uczucie uspokojenia nerwów czy zwiększonej koncentracji to w rzeczywistości tylko ulga od objawów odstawienia nikotyny, które przecież są spowodowane przez uzależnienie samo w sobie.
Zresztą wystarczy zapytać siebie, czy paląc czujemy się na dłuższą metę bardziej zrelaksowani czy efektywni w pracy? Papierosy nie usuną źródła problemów, które staramy się nimi „leczyć”, a jedynie pogorszą sytuację poprzez negatywny wpływ na zdrowie.
Jak rzucić palenie?
Zacząć od świadomej decyzji i woli rzucenia palenia
Bez tego nie pomogą żadne inne metody. Według WHO, istotne dla skutecznego zaprzestania palenia jest przyjęcie założeń, iż chcemy być osobami niepalącymi, że rzucenie palenia jest dla nas ważne oraz że mamy realne szanse na sukces. Warto zastanowić się, dlaczego zaczęliśmy i kontynuujemy palenie i spróbować rozwiązać problem u źródła.
Iść do specjalisty
Uzależnienie od nikotyny należy potraktować jak przewlekłą chorobę wymagającą leczenia. Z pomocą lekarza proces rzucania palenia jest o wiele skuteczniejszy, niż gdy wykonuje się go samodzielnie. Można zatem zgłosić się do lekarza rodzinnego, zwłaszcza że dobrze jest zacząć od wykonania podstawowych badań diagnostycznych (np. badanie pojemności płuc).
Można również skorzystać z pomocy specjalistycznej poradni, która prowadzi terapię – takie leczenie polega na pracy z psychologiem lub terapeutą w celu analizy przyczyn nałogu i uczy, jak radzić sobie z objawami odstawienia, czy też jak zapobiec powróceniu do palenia.
Poza tym, o pomoc w rzucenia palenia można zwrócić się również do farmaceuty, który na pewno doradzi najlepsze dla danego pacjenta rozwiązanie.
Skupić się na osiągnięciach
Rzucanie palenia nie jest łatwe i bardzo istotną rolę odgrywa w nim motywacja. Dlatego, by ją zwiększyć, warto wspomóc się aplikacjami, które pokazują nam np. ile już nie palimy, ile zaoszczędziliśmy, jak poprawiło się nasze zdrowie… Przykładami takich aplikacji są QuitNow! Rzuć palenie czy Smoke Free.
Zmienić zwyczaje związane z paleniem
Najlepiej starać się unikać sytuacji, które dotychczas łączyliśmy z papierosem, a gdy nie jest to możliwe – starać się odwrócić uwagę (np. papieros z poranną kawą – zmienić napój czy porę picia kawy).
Gdy nadejdzie chęć zapalenia, można zagłuszyć ją poprzez aktywność fizyczną, słuchanie muzyki czy inne hobby, które sprawia nam przyjemność.
Jeżeli ochota na palenie przychodzi ze stresem, najlepiej poszukać innych metod na jego rozładowanie – piłka antystresowa, ćwiczenia, głębokie oddechy, a nawet wizyta u psychologa.
Zmienić nastawienie do papierosów
„Nie mogę zapalić” przychodzi z początku jako negatywna myśl. Pomóc może zmiana perspektywy. Warto skojarzyć niepalenie z czymś pozytywnym, w sytuacji ochoty na papierosa przywołać myśli o powrocie do zdrowia, oszczędzeniu pieniędzy czy wolności od nałogu.
Poprosić o pomoc rodzinę i przyjaciół
Wsparcie i empatia bliskich pomaga wytrwać w decyzji. Dobrze jest też znaleźć kogoś do wspólnego rzucenia palenia.
Skupić się na diecie i nawodnieniu
Rzucenie palenia może się wiązać ze wzrostem apetytu (czy raczej powrotem do normy obniżonego przez papierosy metabolizmu) lub też chęcią zastąpienia papierosów jedzeniem. Czy da się rzucić palenie i nie przytyć? Jak najbardziej.
WHO zaleca, by zjadać zdrowe przekąski – warzywa i owoce oraz pić wodę. Nawodnienie organizmu przyniesie również ulgę w „kaszlu palacza”, który może utrzymywać się jeszcze kilka miesięcy po zaprzestaniu palenia.
Warto również unikać „zajadania” ochoty na papierosa – lepiej zastosować inną metodę odwrócenia uwagi.
Nie poddawać się
Nikotyna jest substancją fizycznie uzależniającą. Jeżeli chwilowo przegramy walkę z objawami jej odstawienia i mimo wszystko zapalimy papierosa, nie należy się zniechęcać, tylko próbować dalej. Być może należy zmienić metodę rzucania palenia lub połączyć kilka. Warto pamiętać, że każda próba zerwania z nałogiem to krok w dobrą stronę!
Jeśli trzeba – zastosować leki
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak rzucić palenie „bez wspomagaczy”, jednak czasami ciężko dać sobie radę z fizycznymi objawami odstawienia nikotyny. W tym przypadku zastosować można nikotynową terapię zastępczą lub leki na receptę.
Niezależnie od rodzaju stosowanego preparatu, bardzo ważne jest dawkowanie go zgodnie z instrukcją. Warto pamiętać, że nie chodzi o to, by papierosy czymś zastąpić. Ostatecznym celem jest uwolnienie się od nałogu.
Zażywany preparat ma więc załagodzić najgorsze objawy odstawienia nikotyny i po pewnym czasie nie być już potrzebny.
Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ) – leki z nikotyną dostępne bez recepty
Ten typ terapii polega na przyjmowaniu nikotyny, ale bez toksycznych składników obecnych w dymie papierosowym (np. substancje smoliste, tlenek węgla). Do organizmu dostarczana jest substancja, od której osoba jest uzależniona, lecz w dawce niższej niż zawarta w papierosie i stopniowo zmniejszanej.
Zadaniem środków NTZ jest więc łagodzenie objawów głodu nikotynowego oraz zmniejszenie zapotrzebowania na nikotynę. Formę jej przyjmowania wybiera się według indywidualnych preferencji. Osoby, które cierpią na choroby serca (np. dławica piersiowa) czy układu krążenia (np.
nadciśnienie), cukrzycę, choroby wątroby, nadczynność tarczycy, zapalenie przełyku lub żołądka (włącznie z chorobą wrzodową) powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatów z nikotyną.
Forma NTZ | Dostępne warianty | Sposób użycia | Cechy | Przykłady produktów |
Plastry z nikotyną | Wyróżnia się plastry dziennie, dostarczające nikotynę do organizmu przez 16 godzin (odkleja się je przed snem) oraz całodobowe, działające 24 godziny. | Plaster przykleja się na czystą, nieowłosioną skórę. Dawkę początkową dobrać należy według liczby wypalanych dziennie papierosów, a z czasem jest ona zmniejszana. Dozwolone jest stosowanie plastrów razem z innymi postaciami NTZ np. gumami do żucia. | dyskretne, długi czas działania, zmniejszone ryzyko działań ubocznych | Niquitin Przezroczysty, Nicorette Semi Transparent Patch |
Gumy do żucia z nikotyną | Dostępne w różnych smakach, w dawce 2 mg (dla osób wypalających mniej niż 20 papierosów dziennie) i 4 mg (więcej niż 20 papierosów dziennie). | Po gumę sięga się w momencie poczucia potrzeby zapalenia papierosa. Gumę żuje się przez chwilę, aż do poczucia w ustach mrowienia („pieprznego smaku”) – w tym momencie należy przerwać żucie i potrzymać gumę przy policzku. Powyższe czynności powtarza się przez 30 minut. | forma łatwa w użyciu, dodatkowo odwraca uwagę od palenia poprzez zajęcie ust | Nicorette Classic Gum, Nicorette FreshFruit Gum |
Tabletki lub pastylki do ssania z nikotyną | Dostępne w dawkach 1,5 lub 2 mg oraz 4 mg (podobnie jak w przypadku gum do żucia, dawkę dobiera się w zależności od stopnia uzależnienia). | Stosuje się, gdy nadchodzi ochota na papierosa. Pastylkę umieszcza się w ustach i co pewien czas przemieszcza się ją językiem z jednej strony jamy ustnej na drugą, do czasu całkowitego rozpuszczenia – nie żując ani nie rozgryzając. Tabletek tych nie należy również połykać. Przez cały okres odzwyczajania się od palenia należy stosować tą samą dawkę, stopniowo zmniejszając częstość przyjmowania leku. | 3 miesiące stosowania tabletek do ssania pozwalają na odzwyczajenie się od papierosów | Niquitin Mini, Niquitin pastylki do ssania, Nicorette Coolmint |
Spray (aerozol) do ust z nikotyną | Aerozol zawiera 1 mg nikotyny na dawkę, dostępne są różne smaki. | W momencie pojawienia się chęci zapalenia papierosa należy rozpylić w ustach 1-2 dawki aerozolu i powstrzymać się od przełykania śliny przez kilka sekund. Stopniowo zmniejszając dawkę, powinno się przyjmować preparat przez 3 miesiące, a maksymalnie do pół roku. | najszybsza metoda podania nikotyny do organizmu | Nicorette Spray, Nicorette Cool Berry |
Leki bez recepty niezawierające nikotyny
Działanie leków z cytyzyną (np. Tabex, Desmoxan, Recigar) polega na naśladowaniu efektów wywoływanych przez nikotynę, przez powinowactwo do tych samych receptorów. Dzięki tym właściwościom łagodzą objawy odstawienia papierosów.
Leczenie trwa 25 dni i z czasem liczbę przyjmowanych tabletek należy zmniejszać zgodnie ze schematem. Po 5 dniu kuracji bezwzględnie nie należy sięgać po papierosa – w przeciwnym razie leczenie będzie nieefektywne. Dla skuteczności leczenia istotne jest również, by przyjmować preparat aż do końca terapii – nie ma sensu np.
usiłować kupić tylko jeden „listek”. Podczas stosowania preparatu nie należy pić alkoholu.
Leki na receptę na rzucenie palenia
Używane są jedynie w przypadku negatywnej odpowiedzi na leki dostępne bez recepty lub braku możliwości ich zastosowania, np.:
- bupropion (np. Zyban) – antydepresant, łagodzi objawy zespołu odstawienia nikotyny oraz zmniejsza chęć zapalenia papierosa; pierwszy dzień bez papierosa przypada w 2 tygodniu terapii, którą należy kontynuować przez minimum 7 tygodni zgodnie z zaleceniami lekarza;
- wareniklina (np. Champix) – wiąże się z receptorami nikotynowymi w mózgu, co powoduje zmniejszenie chęci zapalenia papierosa, objawów odstawiennych oraz przyjemności związanej z paleniem; pierwszy dzień bez papierosa przypada po 1-2 tygodniach od rozpoczęcia terapii, która trwa 12 tygodni zgodnie z zaleceniami lekarza (może zostać później przedłużona do 12 miesięcy).
Która metoda rzucenia palenia jest najskuteczniejsza?
Zerwanie z nałogiem nikotynowym to niełatwy i często długotrwały proces, który u każdego przebiega inaczej. Statystki pokazują, iż szanse na porzucenie papierosów na dobre wzrastają, jeśli połączy się kilka różnych metod, a szczególnie, jeżeli korzysta się ze wsparcia lekarza.
Faktycznie, według badaczy z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK, rzucenie palenia wymaga nie tylko świadomej decyzji i silnej woli, ale również odpowiedniej wiedzy i wsparcia.
Jeżeli więc potrzebujesz pomocy w walce z nałogiem tytoniowym, farmaceuci z zespołu GdziePoLek chętnie udzielą Ci dodatkowych informacji.
Żródła
- Przewodnik WHO jak rzucić palenie – A guide for tobacco users to quit. Genewa, World Health Organization, 2014.
- Podsumowanie danych dotyczących skuteczności interwencji w zakresie rzucania palenia, WHO, 2011.
- Wadgave U, Nagesh L. Nicotine replacement therapy: an overview. Int J Health Sci 2016; 10:425–435.
- Szpringer M., Makowska A., Olędzka M.: Uzależnienie od nikotyny i ocena skuteczności rzucania palenia u dorosłych. Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine, 2016; 19(1): 49.
- Jarvis MJ. Why people smoke. BMJ 2004; 328:277–9.
- Ciecierski CC, Cherukupalli R, Weresa MA. The Economics of Tobacco and Tobacco Taxation in Poland. Paris: International Union Against Tuberculosis and Lung Disease; 2011.
- Carr Allen. Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie. Wydawnictwo Betters, 2007.
Polub nasz profil