Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu

Można zaobserwować u dziecka:

  • problemy ze ssaniem piersi (dziecko męczy się, płacze i przerywa jedzenie),
  • trudności z żuciem i połykaniem niektórych pokarmów o bardziej twardej, zwartej strukturze,
  • problemy z prawidłową wymową głosek wymagających m.in. pionizacji języka (l, r, sz, ż, cz, dż),
  • trudności z wysunięciem języka na brodę, a jego czubek przyjmuje kształt serca (brak tego kształtu nie zawsze oznacza, że wędzidełko ma odpowiednią długość!),
  • może (choć nie musi) wystąpić nadmierne ślinienie się,
  • próchnica zębów (z powodu utrudnionego oczyszczania ich powierzchni przez język).

Nikt wśród naszych znajomych nie zmagał się z problemem skróconego wędzidełka języka u dziecka, stąd nie miałam pojęcia, że powyższe nieprawidłowości można przypisać temu schorzeniu. Nie karmiłam piersią, wtedy myślałam, że miałam za mało pokarmu, stąd niezadowolenie synka.

Język zakończony serduszkiem? – nie niepokoił Nas, ot taka uroda (jednak nie). Ponadto Aleks bardzo szybko zaczął mówić (o czym pisałam TU), a to, że nie wymawiał „r” – to często słyszałam „wyrośnie z tego”. Postanowiliśmy jednak zaprosić logopedę i to była najlepsza decyzja.

Kiedy na pierwszym spotkaniu usłyszeliśmy, że wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie i wskazane jest jego podcięcie – nie ukrywam zaskoczyła Nas ta informacja.

Pojawiło się wiele pytań – gdzie, jak, po co, czy boli? Logopeda wyjaśnił Nam, że jakiekolwiek oddziaływania terapeutyczne nie przyniosą efektów, gdy nie wyeliminujemy ich przyczyny.

Postanowiliśmy skonsultować się jeszcze z innymi lekarzami: pediatra, neurologopeda, chirurg, stomatolog, laryngolog. Wszyscy zgodnie stwierdzili: „trzeba podciąć”. Pytanie: jaką metodą? I tu właśnie zaczęły się problemy, bo każda kolejna konsultacja bardziej namieszała nam w głowie niż pomogła, a finalnie sami musieliśmy zdecydować. Możliwości, to:

  • podcięcie nożyczkami pod znieczuleniem miejscowym (ok. 150 zł),
  • plastyka wędzidełka pod znieczuleniem ogólnym (ok. 1500 zł)
  • podcięcie laserową wiązką pod znieczuleniem miejscowym (ok. 300 zł).

Oczywiście była też opcja NFZ (podcięcie w szpitalu pod znieczuleniem ogólnym), ale … kolejka (UWAGA) 3 lata! Z racji, iż Aleks zbliżał się do 4 urodzin, większość lekarzy sugerowała nam zabieg pod znieczuleniem ogólnym, by zrobić to „raz, a porządnie” (zdarza się, że po 1.

podcięciu w znieczuleniu miejscowym, należy powtórzyć zabieg z uwagi na zbyt słabe podcięcie).

Myśl o znieczuleniu ogólnym dość mocno Nas paraliżowała, więc konsultowaliśmy dalej i zostaliśmy pokierowani do Wrocławskiej prywatnej kliniki laryngologicznej**, gdzie jest możliwość wykonania zabiegu podcięcia wędzidełka w sedacji (uspokojenie bez utraty świadomości), koszt wówczas wynosił ok. 700zł. Tą opcję wybraliśmy.

** zabieg podcięcia wykonaliśmy w dolnośląskim centrum laryngologicznym Medicus (jesteśmy pod opieką dr n. med Ewy Przerwy – Tetmajer)

Podcięcie wędzidełka języka – na czym polega zabieg?

Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko. Z racji, iż zabieg wykonywany był w sedacji, to Aleks musiał być na czczo.

Co ważne, nie mogłam wejść z nim na salę zabiegową. Wiecie co w takim przypadku czuje matka, ale starałam się być spokojna, bo Aleks był pod naprawdę fachową opieką. Podcięcie trwało chwilę, nie potrafię powiedzieć ile dokładnie, ale na pewno do 5 minut.

Potem mogłam wejść i trzymać go za rękę, aż się przebudzi.

Ocknął się mały koziołek, dosłownie! Aleks zachowywał się normalnie, żadnego dyskomfortu nie zauważyliśmy, nie krwawił (wędzidełko jest nieunerwione i nieukrwione). Po 1 godzinie od zabiegu moglibyśmy opuścić klinikę.

Nie podawaliśmy leków przeciwbólowych, za to mógł zjeść 2 gałki loda, była więc radocha! Po 5 dniach byliśmy na kontroli, wszystko już ładnie się zagoiło (w między czasie codziennie wykonywaliśmy masaż na wędzidełku palcem wskazującym ruchy okrężne do góry i na dół).

Ćwiczenia logopedyczne po zabiegu podcięcia wędzidełka

Po zabiegu konieczne są ćwiczenia, które zapobiegną powstaniu zrostów i co najważniejsze – nauczą unosić język do góry. Musimy mieć świadomość, że samo podcięcie nie sprawi, że język będzie się sam utrzymywał w pozycji pionowej! Tu z pomocą przyszła nam Pani Natalia (logopeda), która rozpoczęła trening.

I wiecie co? Zawsze wydawało mi się, że to żmudne wielokrotne powtarzanie wyrazów, a tu wielkie zaskoczenie – masaże, ćwiczenia oddechowe, wesołe zabawy mające na celu podnoszenie sprawności narządów mowy.

TO WAŻNE! W przypadku pracy logopedycznej z dziećmi dużą rolę odgrywają rodzice – musimy pracować codziennie z dziećmi.

Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu

Propozycje ćwiczeń i zabaw logopedycznych dla rodziców

Przed wykonywaniem ćwiczeń warto wyjaśnić dziecku przyczynę ćwiczeń. Spróbujmy pokazać dziecku korzystając z lustra, gdzie są: zęby, wargi, podniebienie.

  • przy otwartej buzi przesuwanie języka od jednego kącika ust, do drugiego,
  • liczenie zębów (dotykanie każdego zęba czubkiem języka) przy otwartej buzi,
  • odklejanie czubkiem języka chrupki, opłatka, miodu, czekolady z „zaczarowanego miejsca” na podniebieniu twardym (z wałka dziąsłowego),
  • powtarzanie głosek [t d n] na przemian i bardzo szybko,
  • przenoszenie przy użyciu rurki skrawków papieru,
  • wciąganie policzków i nadymanie ich,
  • przesyłamy całuski,
  • naśladowanie stukotu końskich kopyt „konik”,
  • picie jogurtu np. Activia owsianka przez rurkę,
  • „pieczenie ciasta” – wałkowanie języka rurką, wyciągnięcie na blaszkę (wałkowanie od spodu), układanie owoców (dotykanie rurką języka), dmuchanie by ostygło.

Są to tylko przykłady ćwiczeń, jakie może wykonywać rodzic sam w domu. TUTAJ znajdziecie więcej propozycji, ale najlepiej skonsultować się bezpośrednio z logopedą. My powoli zauważamy spore efekty, przede wszystkim Aleks pionizuje język i poprawnie wypowiada słowa.

Tymczasem Was uwrażliwiam, aby sprawdzić buźki waszych dzieci i uniknąć ewentualnych kłopotów w późniejszym wieku

koszulki chłopców – Endo.pl | pokój chłopców zobaczysz TUTAJ

Na czym polega plastyka wędzidełka prącia (Blog)

Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabiegu

Dolegliwości związane z męskim narządem płciowym nie muszą zawsze oznaczać zmian nowotworowych czy być oznaką choroby zakaźnej czy stanu zapalnego. Istnieje szereg zmian w budowie penisa, które są powodem dyskomfortu oraz bólu, jaki towarzyszy przy stosunku seksualnym. Jedną z przyczyn takich dolegliwości jest za krótkie wędzidełko prącia.

Z problemem zbyt krótkiego wędzidełka prącia należy udać się do lekarza urologa, który diagnozuje problem i rozpoczyna ewentualne leczenie. Przeprowadzony zabieg sprawia, że dolegliwość związana ze zbyt krótkim wędzidełkiem penisa mija, oznacza to też odzyskaniem pełnej sprawności i komfortu. 

Wszystkie miasta ———————————— Warszawa Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Gdynia Bydgoszcz Białystok Katowice Częstochowa Gliwice ———————————— Gorzów Wlkp. Kielce Lubin Opole Sosnowiec Toruń Tychy Sprawdź ofertę »

Wędzidełko prącia to cienki fałd skórny zbudowany z tkanki łącznej, który znajduje się u dołu powierzchni żołędzia i przebiega w kierunku napletka. Pełni ono funkcję podtrzymującą napletek i pełni wyjątkowo ważną funkcję podczas stosunku seksualnego.

Jest odpowiedzialne za swobodne zsuwanie się napletka zarówno w stanie zwodu, jak również zwisu. Powinno być ono naturalnie elastyczne i nie przysparzać problemów przy penetracji.

W przypadku, kiedy wędzidełko jest za krótkie, pojawia się dyskomfort, a niekiedy nawet ból przy zsuwaniu napletka. W konsekwencji wędzidełko może pęknąć lub zostać zerwane. Mężczyźnie towarzyszy wtedy ból, a nawet krwawienie.

Aby uniknąć takich skutków wrodzonego skrócenia wędzidełka, przeprowadza się jego plastykę, polegającą na jego odpowiednim wydłużeniu.

Powodów krótkiego wędzidełka prącia w wielu przypadkach dopatruje się w wadach wrodzonych. Problem może towarzyszyć mężczyźnie od urodzenia, jednak objawia się on dopiero w wieku nastoletnim, kiedy rozpoczyna on współżycie seksualne.

Zmiany w obrębie męskiego narządu płciowego są wtedy dużo bardziej widoczne, szczególnie kiedy utrudniają penetrację. Najczęściej jednak przyczyną są przebyte choroby, urazy i stany zapalne.

You might be interested:  Jak Odroznic Katar Od Alergii?

Zbyt długie zwlekanie z interwencją lekarza i przeprowadzeniem zabiegu może doprowadzić do poważniejszych dolegliwości, jakimi są naderwanie lub całkowite zerwanie wędzidełka.

Frenuloplastyka czyli zabieg wydłużenia wędzidełka

Zabieg wydłużenia wędzidełka jest jedyną z najczęściej zalecanych metod na pozbycie się problemu. Jest to zabieg plastyczny, który odbywa się przy miejscowym znieczuleniu. Lekarz poprzecznie nacina wędzidełko, a następnie w odpowiedni sposób je zszywa. Dzięki temu ulega ono wydłużeniu i staje się bardziej elastyczne.

Ważne jest, aby pacjent po operacji stosował się do zaleceń specjalisty. W ten sposób przyspieszy on gojenie się ran i szybszy powrót do sprawności seksualnej. Po zabiegu mężczyzna powinien szczególnie dbać o higienę intymną. Przez okres 4 do 5 tygodni zaleca się wstrzemięźliwość seksualną.

Wymagana jest również kontrola lekarska w celu ocenienia efektów zabiegu i gojenia się ran.

Wydłużenie wędzidełka prącia

– kliniki w

Wszystkie miasta ———————————— Warszawa Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Gdynia Bydgoszcz Białystok Katowice Częstochowa Gliwice ———————————— Gorzów Wlkp. Kielce Lubin Opole Sosnowiec Toruń Tychy Sprawdź ofertę »

Po zabiegu plastyki wędzidełka prącia mężczyzna może swobodnie odbywać stosunek seksualny bez doskwierającego mu bólu. Napletek w odpowiedni sposób się zsuwa, dzięki elastyczności wędzidełka. Ceny takiego zabiegu są bardzo zróżnicowane.

W Warszawie plastyka wędzidełka penisa kosztuje w granicach 600-1500zł. W innych dużych miastach jest podobnie. Niektóre gabinety urologiczne oferują zabieg podcięcia wędzidełka w niższych cenach.

W Bydgoszczy ceny operacji zaczynają się od 350 zł, a Lublinie czy Gdyni od 500 zł.

Oceń: Ocena: 4.2/5 (opinie 76)

Zabieg podcięcia wędzidełka prącia

Wędzidełko napletkowe to cieniutki, niewielki kawałek tkanki, który łączy żołądź penisa z napletkiem. Zazwyczaj długość wędzidełka pozwala mężczyźnie na całkowite, swobodne odciągniecie napletka z żołędzi, zdarza się jednak, że wędzidełko napletkowe jest za krótkie i podczas odciągania napletka pojawiać się może ból i dyskomfort.

Zbyt krótkie wędzidełko prącia może występować od razu po urodzeniu, a także ulec skróceniu w konsekwencji urazów i stanów zapalnych, które prowadzą do bliznowacenia i zaburzają w ten sposób elastyczność struktury wędzidełka.

Podcięcie wędzidełka – wskazania, przebieg, przeciwwskazania, zalecenia, cena zabieguWskazania do zabiegu:

Podstawą do zakwalifikowania pacjenta do operacji stulejki lub zabiegu obrzezania jest szczegółowy wywiad lekarski i ocena okolicy poddawanej zabiegowi.

Lekarz w oparciu o uzyskane informacje przedstawia pacjentowi plan zabiegu, w którym między innymi omawia rodzaj i zakres dokonywanej ingerencji.

Informuje o zaleceniach po zabiegowych, których nieprzestrzeganie może skutkować niepomyślnym przebiegiem okresu rekonwalescencji.

Przebieg zabiegu:

Cała procedura trwa ok. 60 minut.

Zabieg podcięcia wędzidełka penisajest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie kilkanaście minut. Podczas zabiegu chirurg podcina wędzidełko, następnie zszywa je w odpowiedni sposób, dzięki czemu wędzidełko napletkowe wydłuża się i wzmacnia.

Zabieg jest dość krótki i mężczyzna po wykonaniu plastyki może zostać wypisany do domu. Podcięcie i plastyka wędzidełka wymaga natomiast kilkutygodniowej rekonwalescencji, podczas której przez okres około 3-4 tygodni mężczyzna powinien powstrzymać się od współżycia.

 Aby wspomóc odpowiednio procesy regeneracyjne, należy zachować dbałość o higienę i delikatnie odprowadzać napletek w trakcie codziennej kąpieli. Takie postępowanie sprzyja właściwemu gojeniu przerwanych tkanek i może chronić przed dalszym skracaniem się wędzidełka.

  Zabieg jest bardzo skuteczny i zazwyczaj zupełnie bez powikłań. Podcięcie wędzidełka może być wykonane u mężczyzn w każdym wieku.

Jak przygotować się do zabiegu?

  • Należy zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza przekazanych podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu
  • Należy poinformować lekarza o wszelkich zażywanych lekach i preparatach dostępnych bez recepty
  • Okolicę poddawaną zabiegowi należy wydepilować
  • Przed operacją stulejki pacjent musi być co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem w pełni zdrowy. Należy wyleczyć wszelkie stany zapalne – ma to znaczenie dla prawidłowego przebiegu rekonwalescencji
  • Lekarz w uzasadnionych przypadkach może zlecić wykonanie podstawowych badań krwi (morfologia, czynniki krzepliwości).

Zalecenia po zabiegu

Pacjent powinien zapewnić sobie towarzystwo opiekuna, który po wyjściu z kliniki bezpiecznie odwiezie go do domu, gdyż zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych do momentu ustania działania środka znieczulającego

  • Po ustąpieniu działania środka znieczulającego może się pojawić umiarkowany ból, odpowiadający takiemu jaki odczuwamy po stłuczeniu. Ból może być silniejszy i wtedy wskazane jest przyjęcie skutecznego we własnym doświadczeniu środka przeciwbólowego z wyłączeniem pochodnych kwasu salicylowego takich jak Aspiryna, Polopiryna itp.
  • Nie należy moczyć ran i opatrunków.
  • Do dezynfekcji i przemywania okolicy poddawanej zabiegowi wskazane jest użycie takich środków jak np. Octenisept.
  • Nie należy przyjmować salicylanów, ani pić alkoholu przez 4 dni po zabiegu.
  • Najczęściej pacjent może wrócić do pracy już po upływie 2-3 dni w przypadku pracy biurowej i po mniej więcej tygodniu w przypadku pracy fizycznej. Jednak nawet wtedy należy unikać nadmiernego wysiłku, szczególnie dźwigania. Z powrotem do ćwiczeń fizycznych należy poczekać ok. 3 tygodnie.
  • Należy zrealizować recepty wystawione przez lekarza.
  • Należy bezwzględnie zrezygnować ze stosunków płciowych do czasu całkowitego zagojenia ran, czyli ok. 4 tygodnie (jeśli nie wystąpią zdarzenia niepożądane).
  • Ponowne rozpoczęcie życia płciowego może powodować dyskomfort i ból – wskazana jest szczególna ostrożność.
  • Należy zgłosić się na pierwszą kontrolę po 5-7 dniach od zabiegu.
  • Przez kilka tygodni mężczyźni, którzy przeszli operację obrzezania, prócz dolegliwości bólowych mogą odczuwać dyskomfort w czasie pracy i poruszania się. Jest to związane ze zwiększeniem wrażliwości pozbawionej napletka żołędzi i jej ocieraniem o bieliznę. Ów dyskomfort zniknie z czasem, gdy naskórek na żołędzi ulegnie pogrubieniu.
  • W przypadku silnych dolegliwości lub jakichkolwiek wątpliwości należy porozumieć się telefonicznie z recepcją i zastosować do zaleconych poleceń.

Podcięcie wędzidełka języka

Wędzidełkiem określamy strukturę tkankową łączącą ze sobą dwa elementy i ograniczające ich ruchomość. Wędzidełko języka ma postać włóknistej tkanki rozciągającej się pomiędzy spodem języka a dnem jamy ustnej. Rolą wędzidełka jest umożliwienie swobodnego ruchu języka, a co za tym idzie prawidłowej artykulacji dźwięków i wymowy.

U niektórych osób może wystąpić wrodzona wada anatomiczna w postaci zbyt krótkiego wędzidełka języka. Choć nie jest groźna dla zdrowia, to stwarza problemy, przede wszystkim związane z prawidłową wymową, lecz także z przeżuwaniem pokarmów czy utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej.

Problem zauważalny jest już w dzieciństwie i na szczęście może być rozwiązany prostym zabiegiem chirurgicznym, polegającym na podcięciu wędzidełka języka.

Symptomy nieprawidłowej budowy wędzidełka językowego:

  • seplenienie i problemy z wymową,
  • ślinotok,
  • problemy z przeżuwaniem pokarmów,
  • trudności higieniczne.

Długość wędzidełka języka jest kwestią indywidualną, a kwalifikacja do zabiegu powinna nastąpić w wyniku zbadania jamy ustnej pacjenta i przeanalizowaniu ruchomości języka oraz wymowy. Można poprosić dziecko o wysunięcie języka w kierunku brody.

Jeżeli dziecko będzie mieć z tym problem, język będzie przesuwał się na boki, a wysuwanie języka będzie sprawiać ból, prawdopodobnie mamy do czynienia ze zbyt krótkim wędzidełkiem. U niektórych pacjentów można zauważyć tzw. serduszkowaty kształt końca języka.

You might be interested:  Jak leczyć oparzenia w domu – pierwsza pomoc przy oparzeniach

Zabieg podcięcia jest bezpieczny i może być przeprowadzany zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Z uwagi na charakter wady, wpływ na wymowę i inne czynniki jej towarzyszące, z reguły zabieg wykonuje się wcześnie, na ogół w wieku dziecięcym.

Jak przebiega zabieg?

Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, więc w trakcie zabiegu nie odczuwa on żadnych dolegliwości bólowych.

Chirurg stomatolog wykonuje podcięcie wędzidełka skalpelem lub, coraz częściej, laserem. W przypadku metody laserowej krwawienie jest zdecydowanie mniejsze, a tkanki goją się szybciej.

Cała procedura zajmuje nie więcej, niż kilkanaście minut, a pacjent tego samego dnia wraca do domu.

Zalecenia po zabiegu

W ciągu kilku dni po zabiegu podcięcia wędzidełka języka mogą występować niewielkie krwawienia. Nie powinny one budzić niepokoju. Pacjent może spożyć posiłek już w ciągu dwóch, trzech godzin po zabiegu, kiedy ustąpi działanie znieczulenia.

W ciągu pierwszych dni po zabiegu pacjent powinien wykonywać ćwiczenia zalecone przez specjalistę, które zapobiegną zrostom pod językiem. Sam zabieg nie oznacza natychmiastowej poprawy w wymowie – niezbędne będą ćwiczenia logopedyczne.

Niemniej usunięcie tej bariery znacząco ułatwi dziecku pracę nad prawidłowym wymawianiem głosek.

Przeciwwskazania do zabiegu podcięcia wędzidełka językowego:

  • uczulenie na leki znieczulające,
  • zaburzenia krzepliwości krwi bądź przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
  • aktywna infekcja górnych dróg oddechowych,
  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta.

Obecnie coraz częściej przeprowadza się ten zabieg w technice bezkrwawej i bezszwowej, z koagulacją, czyli jednoczesnym zatamowaniem krwawienia. Taką opcję oferuje laser.

Kto może zbadać wędzidełko języka?

Choć podcięcie wędzidełka języka jest zabiegiem mieszczącym się w ramach chirurgii jamy ustnej i mieści się w ofercie gabinetów stomatologicznych to warto podkreślić, że na ogół decyzja o podcięciu wędzidełka wynika z rozpoznania także wśród innych specjalistów, takich jak logopeda, laryngolog, chirurg czy foniatra. Bywa, że zbyt krótkie wędzidełko języka stwarza problemy już w pierwszych tygodniach życia. Niektóre noworodki urodzone z tą wadą mają problem ze ssaniem pokarmu. Obecnie procedurę wykonuje się nawet u kilkutygodniowych dzieci.

Dlaczego nie wolno lekceważyć problemu?

Przede wszystkim z uwagi na wady wymowy. Za krótkie wędzidełko uniemożliwia dziecku prawidłową wymowę głosek wymagających pionizacji języka, a więc uniesienia czubka w kierunku wału dziąsłowego („d”, „n”, „t”).

Język wchodzi pomiędzy zęby, co daje efekt seplenienia. Dziecko z wadami wymowy może być narażone na trudności w kontaktach z rówieśnikami.

Osłabiona integracja z innymi dziećmi wpływa na gorsze samopoczucie i niższą samoocenę, a co za tym idzie również na wyniki w nauce.

W zależności od indywidualnego charakteru wady dziecko może mieć problemy z przełykaniem pokarmu na różnym etapie rozwojowym – zarówno w wieku niemowlęcym, jak i w momencie rozszerzania diety o pokarmy stałe. Występuje tu nieprawidłowy wzorzec ssania oraz przeżuwania.

Dziecko ze zbyt krótkim wędzidełkiem, dorasta utrwalając niemowlęcy charakter połykania pokarmów, czyli przesuwanie pokarmu wyłącznie w kierunku przód-tył, podczas gdy od 3.

roku życia powinna kształtować się praca języka umożliwiająca przesuwanie pokarmu w kierunku zębów trzonowych.

Wreszcie: wady zgryzu. Zbyt krótkie wędzidełko niestety może przyczynić się do wady zgryzu, tzw. zgryzu otwartego. W dalszej konsekwencji mogą to być choroby zębów i przyzębia, powodowane np. nadmiernym odkładaniem kamienia nazębnego.

Na górę Godziny otwarcia pn-pt: 9.00-21.00 sb:

Podcięcie wędzidełka specjaliści w Wrocławiu

  • Oferuje konsultacje online Ślężna 112/u5, Wrocław Mapa TEAM-MED Podcięcie wędzidełka • 200 zł Konsultacja online • 85 zł
  • Przyjaźni 6/U1, Wrocław Mapa Centrum Medyczne T&T Medical Podcięcie wędzidełka • od 550 zł
  • Oferuje konsultacje online Semaforowa 83 / U2, Wrocław Mapa Gabinet Laryngologiczny lek. Jarosław Bukwald Podcięcie wędzidełka • 600 zł Konsultacja online • 150 zł
  • Legnicka 58, Wrocław Mapa Centrum Medyczne Magnolia Park Podcięcie wędzidełka • od 300 zł Ul. Stanisława Małachowskiego 2, Wrocław Mapa Centrum Medyczne Magnolia Park Podcięcie wędzidełka • od 280 zł
  • ul. Komandorska 53L, Wrocław Mapa Centrum Medyczne SŁUCHMED Podcięcie wędzidełka • 300 zł
  • Grecka 34, Wrocław Mapa MHDENT Podcięcie wędzidełka • od 250 zł
  • Legnicka 58, Wrocław Mapa Centrum Medyczne Magnolia Park Podcięcie wędzidełka • od 300 zł
  • Podwale 83 (budynek Ovo), Wrocław Mapa GINEMEDICA Podcięcie wędzidełka • 300 zł
  • Krystyny i Mariana Barskich 22, Wrocław Mapa Wrocław Medical Center
  • Szybka 5c, Wrocław Mapa Przychodnia ORTHOS we Wrocławiu Podcięcie wędzidełka • 7 500 zł
  • Podwale 83 (budynek Ovo), Wrocław Mapa GINEMEDICA Podcięcie wędzidełka • 300 zł
  • Przyjaźni 6/U1, Wrocław Mapa Centrum Medyczne T&T Medical Podcięcie wędzidełka • od 550 zł
  • ul. Kamieńskiego 225/U1, Wrocław Mapa AKCdent Agnieszka Kukawczyńska-Chwałek Podcięcie wędzidełka • 150 zł
  • Przyjaźni 6/U1, Wrocław Mapa Centrum Medyczne T&T Medical Podcięcie wędzidełka • od 550 zł
  • ul. Komandorska 53L, Wrocław Mapa Centrum Medyczne SŁUCHMED Podcięcie wędzidełka • od 300 zł
  • ul. Komandorska 53L, Wrocław Mapa Centrum Medyczne SŁUCHMED Podcięcie wędzidełka • od 300 zł
  • Ul. Stanisława Małachowskiego 2, Wrocław Mapa Centrum Medyczne Magnolia Park Podcięcie wędzidełka • od 280 zł
  • Oferuje konsultacje online Legnicka 58, Wrocław Mapa Centrum Medyczne Magnolia Park Podcięcie wędzidełka • od 280 zł Przychodnia ORTHOS we Wrocławiu Konsultacja online • 80 zł
  • Ul. Stanisława Małachowskiego 2, Wrocław Mapa Centrum Medyczne Magnolia Park Podcięcie wędzidełka • od 280 zł

Plastyka wędzidełka napletka, prącia. Laser SmartXide2

Wędzidełko prącia to łącznotkankowy fałd skórny, który znajduje się na spodniej powierzchni żołędzi i przebiega w kierunku napletka. Wędzidełko podtrzymuje napletek i jest odpowiedzialne za swobodne zsuwanie się napletka.

W przypadku, kiedy wędzidełko jest za krótkie, pojawia się dyskomfort, a niekiedy nawet ból przy zsuwaniu napletka, czego konsekwencją może być jego pękanie lub zerwanie. Zbyt krótkie wędzidełko napletka należy, obok stulejki, do najczęstszych nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych. Jego leczenie jest dość proste i pomaga całkowicie uwolnić się od odczuwanego dyskomfortu.

  Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów skrócenia wędzidełka, przeprowadza się jego plastykę (inaczej frenuloplastykę), polegającą na odpowiednim jego wydłużeniu.

Powodów krótkiego wędzidełka prącia jest kilka, często  jest to problem wrodzony, zdarza się jednak, że jest ono przyczyną chorób, urazów czy stanów zapalnych.

Należy wyjaśnić, że najczęściej zbyt krótkie wędzidełko nie jest defektem wrodzonym – ma w większości przypadków charakter nabyty i wynika z bliznowacenia łącznotkankowej struktury wędzidełka z powodu stanu zapalnego czy urazu. Bliznowacenie powoduje skrócenie wędzidełka i jest to proces nieodwracalny, który ma raczej tendencję do postępowania niż samoistnego zniknięcia.

Wskazania do zabiegu

Dominującym objawem, który może wskazywać na zbyt krótkie wędzidełko napletka, jest ból. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się w różnych sytuacjach, ale najczęściej występują w trakcie stosunku seksualnego, gdy penis osiąga stan wzwodu.

Wówczas napletek odsłania żołądź i dochodzi do pociągania więzadła. Jest to sytuacja krępująca dla mężczyzny, obawiającego się braku zrozumienia ze strony partnerki.

Dyskomfort może być odczuwany również w trakcie czynności pielęgnacyjnych, kiedy mężczyzna usiłuje odprowadzić napletek, aby pozbyć się zalegającej pod nim mastki. Mastka jest fizjologiczną wydzieliną, która składa się ze złuszczonych komórek nabłonkowych, łoju oraz flory bakteryjnej.

Mężczyzna nie powinien jednak rezygnować z dokładnej pielęgnacji miejsc intymnych, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, a ten doprowadzi do zaostrzenia odczuwanych dolegliwości.

Obecność zbyt krótkiego wędzidełka prącia wymaga od mężczyzny szczególnej delikatności – zbyt mocne pociąganie napletka przy próbach jego odprowadzenia czy gwałtowne ruchy w trakcie stosunku seksualnego mogą doprowadzić bowiem do pęknięcia więzadła.

You might be interested:  Jak Szybko Wyleczyc Katar?

Przejawia się to nagłym, znacznie nasilonym, przeszywającym bólem. Często można również zaobserwować obfite krwawienie. Dodatkowo może wystąpić trudność w oddaniu moczu spowodowana bólem oraz pieczeniem.

Pęknięcie wędzidełka jest wskazaniem do wizyty u urologa – bagatelizowanie problemu doprowadzi do nieprawidłowego zrostu bądź dalszego jego skracania.

Warto zdać sobie sprawę, że mężczyzna, który cierpi z powodu zbyt krótkiego wędzidełka prącia może stać się apatyczny, drażliwy czy stracić zainteresowanie kontaktami płciowymi. Często obserwuje się również obniżenie nastroju.

Leczenie zbyt krótkiego wędzidełka prącia jest z wyboru postępowaniem zabiegowym.

W zależności od tego, czy struktura ta uległa jedynie naderwaniu czy też całkowitemu zniszczeniu, chirurg może zaproponować plastykę wędzidełka bądź też jego całkowite usunięcie (usunięcie wędzidełka jest również etapem zabiegu obrzezania).

Plastyka wędzidełka prącia (inaczej frenuloplastyka) polega na jego przecięciu oraz następczym odpowiednim zeszyciu. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym.

Warto pamiętać, że najlepszym sposobem zapobiegania skróceniu wędzidełka prącia jest właściwa higiena miejsc intymnych oraz zapobieganie urazom okolic narządów płciowych. Takie postępowanie chroni przed rozwojem procesu zapalnego oraz bliznowaceniem tkanek na skutek gojenia.

Przygotowanie do plastyki wędzidełka prącia

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas wizyty urologicznej. W No Age Clinic w Łodzi posiadamy kilku lekarzy specjalizujących się w urologicznej terapii laserowej. Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz wykonuje min. badanie USG układu moczowego.

Opis plastyki wędzidełka napletka

W No Age Clinic zabieg wykonywany jest przy pomocy Lasera Co2 SmartXide2. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko pojawienia się blizn oraz wystąpienie krwawienia podczas zabiegu.

Światło lasera dzięki swoim właściwościom w naturalny sposób sterylizuje obszar zabiegu. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Lekarz urolog wykonuje poprzeczne laserowe nacięcie wędzidełka.

W tradycyjnie wykonywanych zabiegach chirurgicznych istnieje ryzyko powstania blizny lub powikłań pozabiegowych.

W No Age Clinic dzięki zastosowaniu światła lasera podczas zabiegu możemy skrócić do minimum czas powrotu do całkowitej sprawności, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji pozabiegowych.

Nie ma też potrzeby powtarzania zabiegu. Cały zabieg z wykorzystaniem lasera Co2 SmartXide2 trwa ok. 10 minut, jest bezkrwawy i nie wymaga zakładanie szwów.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym aby zminimalizować dyskomfort pacjenta.

Kiedy będą widoczne efekty?

Efekty zabiegu są widoczne zaraz po zabiegu i przy stosowaniu się do zaleceń lekarza nie jest wymagane powtórzenie zabiegu. Po zabiegu plastyki wędzidełka napletka i wymaganym okresie rekonwalescencji mężczyzna może swobodnie odbywać stosunek seksualny bez doskwierającego mu bólu. Napletek w odpowiedni sposób się zsuwa, dzięki elastyczności wędzidełka.

Zalecenia po zabiegu usunięcia

Zabieg usunięcia stulejki przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, a więc zaraz po nim pacjent może wrócić do domu. Założony przez lekarza opatrunek powinien być zmieniony po około dobie. Ważne jest, aby pacjent po zabiegu stosował się do zaleceń lekarza.

W ten sposób przyspieszy on gojenie się ran i szybszy powrót do sprawności seksualnej. Po zabiegu mężczyzna powinien szczególnie dbać o higienę intymną. Przez pierwsze 2 tygodnie powinien unikać wysiłku fizycznego. Przez okres 4 do 5 tygodni zalecana jest wstrzemięźliwość seksualną.

Wymagana jest również kontrola lekarska w celu ocenienia efektów zabiegu i gojenia się ran.

Przeciwwskazania

Wszelkiego rodzaju stany zapalne, infekcje. Szczegółowych informacji zawsze udziela lekarz prowadzący.

Podcięcie wędzidełka języka – jak wygląda przebieg zabiegu?

Należy wiedzieć, że podcięcie wędzidełka to zabieg, który nie boli i nie trwa zbyt długo. W wielu sytuacjach jest jednak konieczny.

Krótkie wędzidełko ogranicza swobodne ruchy języka i ma negatywny wpływ na poprawną wymowę niektórych głosek. Ważne jest, aby zabieg przeprowadzić w miarę możliwości jak najwcześniej.

Przebieg zabiegu nie jest skomplikowany, a więcej dowiesz się o nim z poniższego artykułu.

Jakie sąwskazania i przeciwwskazania

Zabiegpolegający na podcięciu wędzidełka to nic szczególnego i nicstrasznego. Mimo to są ku temu zarówno wskazania, jak i konkretneprzeciwwskazania. Warto poznać je przed ostatecznym podjęciemdecyzji i zgłoszeniem się na zabieg.

Jakie sąwskazania do podjęcia wędzidełka?

Zabiegpodcięcia wędzidełka zaleca się każdemu, u kogo jest ono zbytkrótkie. Lista wskazań jest długa i obejmuje:

  • ograniczony ruch języka,
  • ograniczenia w wysuwaniu języka do przodu,
  • silne uczucie napięcia przy unoszeniu języka do góry,
  • uczucie przyrośnięcia języka do dna jamy ustnej,
  • niewyraźne wymawianie głosek, które wymagają uniesienia języka do góry.

Jakwidać, zabieg ten ma bardzo duże znaczenie. Przeprowadzony wodpowiednim momencie może przywrócić pełną sprawność językowii zarazem korzystnie wpłynąć na wymowę.

Jakie sąprzeciwwskazania do wykonania tego zabiegu?

Wypowiadającsię na temat podcinania wędzidełka, warto też wspomnieć, jakiesą ku temu przeciwwskazania. Zaliczyć do nich należy:

  • uczulenie na leki znieczulające,
  • zły stan zdrowia pacjenta,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • stosowanie leków rozrzedzających krew.

Zpowyższego wynika, że jednak są małe szanse na to, że ktoś niebędzie mógł poddać się zabiegowi, a jeżeli nawet, to tylkochwilowo.

Przebieg zabiegupodcięcia wędzidełka

Zabieg podcinania wędzidełka zwykle wykonuje laryngolog bądź -jak w naszym przypadku – stomatolog. Polega on na przecięciu błony, która znajduje się pod językiem. Robi się to laserem w znieczuleniu miejscowym. Powstała w ten sposób rana goi się bardzo szybko. Nie prowadzi to również do żadnych powikłań.

Czy zabieg ten wymaga odpowiedniego przygotowania? Oczywiście! Zanim specjalista przystąpi do wykonania zabiegu, pacjent musi przez jakiś czas wykonywać specjalne ćwiczenia. Mają one na celu zapobieganie zrostom i zarazem naukę prawidłowych ruchów języka. Ważne jest również to, aby ćwiczenia wykonywać także po podcięciu wędzidełka.

Ma to wpłynąć na jego skuteczność.

Jakjuż wspomnieliśmy, podcięcie wędzidełka nie boli. Co więcej,wywołuje jedynie minimalne krwawienie. Po zabiegu można normalniejeść i pić. Nie wiąże się on z jakimiś szczególnymiograniczeniami. To w pełni bezpieczny zabieg.

Podsumowanie

To,że ktoś niepoprawnie wymawia pewne wyrazy i ma przede wszystkimproblem z wymową głosek, nie musi oznaczać, że dzieje się z nimcoś złego. Czasem wystarczy ocenić stan swojego wędzidełka.Samodzielna diagnoza jest dość trudna.

Jednak nic nie stoi naprzeszkodzie, aby skorzystać z pomocy specjalisty. Ten ocenisytuację i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Być może będzie towłaśnie podcięcie wędzidełka. Na szczęście nie ma się czegoobawiać.

To nic nie boli i nie trwa długo, a rana goi siębłyskawicznie.

Maszproblem z wymową głosek? Czujesz, jakby coś silnie trzymało Twójjęzyk, kiedy próbujesz unieść go ku górze? Zapraszamy naspotkanie. Ocenimy stan i powiemy Ci, co możemy z tym zrobić. Wnaszym gabinecie możesz liczyć na pełen profesjonalizm ibezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *