Pokrzywka to reakcja naszej skóry na alergen bądź inną substancję drażniącą – w ten sposób organizm daje nam znać, że dany czynnik zagraża naszemu zdrowiu lub z innego powodu powinniśmy go unikać lub neutralizować jego działanie.
Pokrzywka przyjmuje najczęściej postać niewielkich zaczerwienionych krostek, które pojawiają się w konkretnym miejscu ciała. Mogą też rozprzestrzeniać się na różne obszary skóry. Oprócz widocznej wysypki do objawów zaliczyć możemy także swędzenie i pieczenie. Czytaj dalej i poznaj domowe sposoby leczenia.
Czym jest pokrzywka i skąd się bierze?
Ten rodzaj reakcji alergicznej jest nazywany pokrzywką, ponieważ odczyn na skórze jest rzeczywiście bardzo podobny do tego, który pozostawia po sobie oparzenie pokrzywą.
Pokrzywka może być reakcją organizmu na konkretne substancje – czy to stricte toksyczne, czy też po prostu drażniące.
Przyczyny
- użądlenia owadów
- długotrwałe przebywanie w słonej wodzie
- długotrwała ekspozycja na słońce (zwłaszcza w południe)
- gorące powietrze czy para wodna (np. w saunie)
- zmiany klimatu
Z kolei u innej grupy osób pokrzywka może mieć źródło w alergiach pokarmowych.
Najczęściej jest to reakcja na takie produkty jak ryby, owoce morza czy suszone owoce.
Kolejna grupa to osoby zażywające konkretne leki. Notuje się bowiem wiele przypadków pokrzywki u pacjentów uczulonych na penicylinę. Pokrzywka może być także wywoływana przez czynniki psychologiczne, takie jak depresja, stres czy stany lękowe.
Objawy
- podrażniona skóra pokryta niewielkimi krostkami
- opuchlizna
- uczucie pieczenia bądź mrowienia
- swędzenie skóry
- zaczerwienienie
Koniecznie przeczytaj także: Choroby psychosomatyczne – umysł a ciało
Domowe sposoby na pokrzywkę
W większości przypadków objawy opisane wyżej ustępują samoistnie. Może to natomiast zająć kilka godzin lub nawet kilka dni. Jeśli jednak w tym czasie symptomy okażą się zbyt uciążliwe, możesz sięgnąć po domowe sposoby, które ograniczą dyskomfort, ból i pieczenie.
Cebula
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, cebula jest doskonałym domowym lekarstwem na pokrzywkę. Pamiętaj, że pierwszy kontakt ze skórą może być nieprzyjemny, ale już chwilę później na pewno poczujesz ulgę.
- Pokrój cebulę w krążki i ułóż na podrażnionym obszarze skóry.
- Przygotuj opatrunek i zabandażuj skórę.
- Pozostaw na co najmniej pół godziny.
- Jeśli pokrzywka występuje w miejscu trudnym do zabandażowania, po prostu przekrój cebulę na pół i pocieraj nią dane miejsce. Nie spłukuj!
Zimne okłady
Czasami objawy pokrzywki potrafią być bardzo dokuczliwe i bolesne. Nie ma wtedy lepszego rozwiązania niż okłady z lodem lub zimną wodą. Zimno pozwoli na skurczenie się naczyń krwionośnych i zahamuje wydzielanie histaminy.
Pamiętaj jednak, aby nie przykładać kostek lodu bezpośrednio do skóry. Może to bowiem doprowadzić to do odmrożenia! Ponadto zamiast okładów możesz wypróbować też chłodny prysznic lub kąpiel.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również ten artykuł: Zimny prysznic z rana i jego wspaniałe właściwości
Soda oczyszczona
Do tego domowego zabiegu będzie Ci potrzebna soda oczyszczona i letnia woda. W ten sposób najszybciej przygotujesz odpowiedni roztwór.
- Napełnij wannę wodą i dodaj kilka łyżek stołowych sody.
- Wejdź do wanny lub zanurz w wodzie tylko dotkniętą uczuleniem część ciała.
- Pozostań w wodzie przez 20 minut.
- Ostrożnie osusz ciało po kąpieli tak, aby nie podrażnić skóry zbyt szorstkim ręcznikiem.
Ocet jabłkowy
Ocet to produkt często wykorzystywany do celów kulinarnych, jednak jego działanie antyhistaminowe sprawia, że będzie on także doskonałym domowym lekarstwem na stan zapalny i swędzenie.
Co więcej, ocet ma właściwości, które pomogą skórze zregenerować się i odbudować. Oto co musisz zrobić:
- Jeśli pokrzywka pokrywa tylko niewielki obszar ciała, wystarczy Ci bawełniany wacik nasączony octem. Zaaplikuj go na skórę jak kompres.
- Jeśli pokrzywka rozprzestrzeniła się na dużym obszarze skóry, najlepszym rozwiązaniem będzie kąpiel w chłodnej wodzie z dodatkiem octu. Zostań w wodzie co najmniej 20 minut.
Rumianek
Ten sposób będzie przeznaczony do stosowania doustnego – jest to bowiem pyszna i zdrowa herbata rumiankowa. Jeśli nie masz akurat pod ręką rumianku, możesz sięgnąć także po walerianę lub lipę, które także mają właściwości kojące.
Poniższy przepis to nie tylko naturalne lekarstwo na pokrzywkę, ale i na wiele dolegliwości psychologicznych, takich jak stres czy niepokój.
Co będzie Ci potrzebne?
- 2 łyżki stołowe kwiatów rumianku
- 1 szklanka wody
- 1 łyżka stołowa miodu
Sposób przygotowania
- Dodaj rumianek do wody i doprowadź do wrzenia.
- Gotuj przez 5 minut, następnie zdejmij z ognia.
- Przykryj naczynie i pozostaw do zaparzenia na kolejne 5 minut.
- Ostudź napar i dodaj miód.
- Pij 3 szklanki tego napoju każdego dnia.
Warto również przeczytać: Piękna skóra dzięki naturalnym naparom
Mąka owsiana
Jest to produkt o działaniu przeciwzapalnym, który niemal natychmiast pomoże Ci uśmierzyć i zneutralizować objawy towarzyszące pokrzywce. Poza tym bardzo szybko pozwala uporać się ze świądem, stymuluje także regenerację skóry.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 szklanka sody oczyszczonej
- 2 szklanki mąki owsianej
Sposób przygotowania
- Wymieszaj sodę z mąką.
- Napełnij wannę letnią wodą i dodaj wymieszane wcześniej składniki.
- Mieszaj aż mąka i soda rozpuszczą się w wodzie.
- Wejdź do wanny i pozostań w wodzie przez około 15 minut.
Inne rozwiązanie to posypanie pokrzywki odrobiną mąki.
Jeśli nie masz pod ręką mąki owsianej możesz także wypróbować skrobię kukurydzianą lub zwykły talk bądź zasypkę dla dzieci.
Aloes
W przypadku takiej dolegliwości, jaką jest pokrzywka nie mogliśmy przecież zapomnieć o aloesie i jego niezwykłych właściwościach. Aloes ma działanie kojące, łagodzi więc zaczerwienienie i swędzenie skóry.
W dodatku stymuluje jej regenerację i powstrzymuje przed rozdrapywaniem skóry, które mogłoby przyczynić się do rozwoju infekcji.
- Przetnij łodygę aloesu i wydobądź z niej żel.
- Zaaplikuj żel bezpośrednio na pokrzywkę.
- Pozostaw do zaschnięcia.
Co zrobić z pokrzywką?
Pokrzywka – definicja i objawy
Pokrzywka jest chorobą charakteryzującą się występowaniem jednorodnej wysypki z bąblami pokrzywkowymi i / lub obrzękiem naczynioruchowym. Bąble mogą pojawiać się codziennie lub przez kilka dni w tygodniu.
Bąble pokrzywkowe są swędzące, wystają ponad powierzchnię skóry, na podłożu rumieniowym, a przy ucisku bledną. Mają rozmiary od 1 mm do olbrzymich zlewnych zmian. Występują na tułowiu, kończynach lub twarzy. Zmiany pojawiają się pojedynczo i bledną w ciągu jednego do trzech dni.
Występuje intensywny świąd. Występować mogą też okresy bezobjawowe trwające od kilu dni do kilku tygodni.
Rodzaje pokrzywki i przyczyny
Ze względu na czas trwania, wyróżnia się pokrzywkę ostrą i przewlekłą. Czas trwania pokrzywki ostrej nie przekracza 6 tygodni, natomiast pokrzywkę przewlekłą diagnozuje się, gdy trwa powyżej 6 tygodni. Może mieć podłoże immunologiczne i nieimmunologiczne.
W większości przypadków trudno jest ustalić przyczyny pokrzywki przewlekłej. Często sugerowanym czynnikiem ja wywołującym są produkty spożywcze. Przyczyną mogą być również leki, infekcje bakteryjne, pasożytnicze przewodu pokarmowego oraz Helicobacter pyroli.
Skutki pokrzywki przewlekłej
Wbrew pozorom pokrzywka przewlekła to nie tylko choroba skóry. Wywiera ona negatywy wpływ na różne aspekty życia osoby chorej. Choroba niesie ze sobą niekorzystny wpływ na relacje społeczne. Jest również przyczyną absencji w szkole oraz w pracy.
Występujący świąd przyczynia się do bezsenności, a także zmęczenia pojawiającego się w ciągu dnia. Skutkuje to zmniejszeniem produktywności. Pokrzywka przewlekła jest schorzeniem o dużej zmienności. Objawy mogą się diametralnie zmieniać z dnia na dzień.
Wpływa to na jakość życia w stopniu zbliżonym do wpływu choroby niedokrwiennej serca, a w większym w porównaniu do choroby alergicznej dróg oddechowych.
Badania przeprowadzone w kilku krajach Unii Europejskiej wskazały, że zachorowanie na pokrzywkę przewlekłą spowodowało znaczne pogorszenie stanu zdrowia oraz jakości pacjentów, wywołując u nich nawet zaburzenia depresyjne i lękowe.
Diagnostyka pokrzywki przewlekłej
U około 80 do 90% przypadków nie udaje się określić przyczyny pokrzywki przewlekłej. Nazywa się ją idiopatyczną. Podstawą diagnostyki pokrzywki jest wywiad lekarski oraz badanie przedmiotowe oceniające wielkość i rozmieszczenie bąbli. Dodatkowo można wykonać badania:
- morfologię z rozmazem leukocytów, CRP
- badanie w kierunku: infekcji (np. Helicobacter pylori), nadwrażliwości typu I, autoprzeciwciał, zaburzeń funkcji hormonalnej tarczycy
- test na obecność dermografizmu
- badanie ultrasonograficzne gruczołu tarczowego
- badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych
- diagnostykę zaburzeń dotyczących: stawów, nerek, ośrodkowego układu nerwowego, skóry oraz błon śluzowych.
W przypadku podejrzenia, że czynnikiem wywołującym pokrzywkę są produkty spożywcze stosuje się dietę eliminacyjną.
Leczenie pokrzywki przewlekłej
W leczeniu pokrzywki przewlekłej duże znaczenie ma identyfikacja czynnika lub czynników ją wywołujących. Jest to jednak trudne zadanie i udaje się jedynie w 20 – 15% przypadków choroby. Skuteczną formę obrony stanowi zatem leczenie objawowe. W przypadku rozpoznania czynnika powodującego pokrzywkę leczenie polega na jego eliminacji. Podaje się również lek przeciwhistaminowy.
Profilaktyka pokrzywki przewlekłej
Głównym elementem profilaktyki pokrzywki przewlekłej jest znalezienie czynnika wywołującego chorobę. Jego eliminacja może spowodować szybkie ustąpienie objawów.
Alergia – rodzaje, przyczyny i objawy. Testy, leki na alergię. Odczulanie
Alergia u dzieci i niemowląt: jakie są jej objawy, jak ją rozpoznać i kiedy diagnozować?
Alergia u niemowlaka może się objawić już po kilku tygodniach od narodzin. Najczęściej jest to alergia pokarmowa, skutkująca wysypką i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.
2020-09-01 09:34:29
Astma alergiczna – objawy i leczenie u dzieci i dorosłych
Astma wywołuje ataki męczącego kaszlu, duszność w klatce piersiowej i świszczący oddech. W większości przypadków, szczególnie u małych dzieci, astma oskrzelowa jest wynikiem uczulenia na określone substancje.
2020-06-29 11:56:09
Uczulenie na słońce – jak leczyć objawy alergii na słońce?
Uczulenie na słońce ma co dziesiąty Polak. Na ten rodzaj alergii szczególnie narażone są dzieci, gdyż w ich skórze brakuje melaniny.
2020-06-29 11:53:47
Domowe sposoby na alergię: jak mogą pomóc, czy zawsze są bezpieczne i dlaczego wapno (nie) pomaga na objawy uczulenia?
Domowe sposoby na alergię nie zastąpią farmakoterapii, ale pomogą łagodzić objawy uczuleń różnego typu. Zioła, dieta, higiena? W jaki sposób można sobie pomóc?
2020-06-29 11:51:23
Alergia pokarmowa u niemowląt, dzieci i dorosłych. Objawy
Odbijanie się, zgaga, nudności, wzdęcia, zmiana rytmu wypróżnień – to mogą być objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej. Sprawdź, czym się różni alergia od nietolerancji.
2020-06-29 11:50:21
Uczulenie na truskawki. Objawy alergii u dzieci i w ciąży
Uczulenie na truskawki objawia się swędzeniem, pieczeniem i obrzękiem warg, jamy ustnej oraz przełyku. A także poprzez inne, mniej charakterystyczne symptomy, jak wysypka na całym ciele.
2020-06-29 11:48:35
Testy alergiczne u dzieci – od jakiego wieku, jaka cena?
Skórne testy alergiczne u dzieci wykonuje się od trzeciego, czwartego roku życia. Nie są one przyjemne i wymagają cierpliwości oraz pewnej współpracy ze strony małego pacjenta.
2020-06-29 11:45:09
Alergia wziewna u dzieci i dorosłych. Objawy i leczenie
Alergia wziewna prowadzi do takich schorzeń, jak astma atopowa, atopowe zapalenie skóry, czy alergiczny nieżyt nosa (katar sienny).
2020-06-29 11:43:39
Kaszel alergiczny. Objawy i leczenie u dzieci i dorosłych
Kaszel jest główną przyczyną wizyt u lekarza. Z badań wynika, że nawet 40 procent Polaków z powodu kaszlu zgłasza się do lekarzy różnych specjalizacji. Kaszel może mieć różne przyczyny.
2020-06-29 11:41:52
Alergia i jej rodzaje. Na co można mieć uczulenie?
W ostatnich latach obserwuje się większą zachorowalność na choroby alergiczne, zwłaszcza przez dzieci. Szacuje się, że 8 proc. dzieci ma alergię pokarmową, a około 30 proc. alergiczny nieżyt nosa.
2020-06-29 11:39:59
Alergia na kota – objawy i leczenie. Czy może minąć?
Koty mają wyjątkowo silne alergeny i uczulają częściej niż psy i inne zwierzęta domowe. Sprawdź, jak objawia się alergia na kota, jak ją leczyć, a także czy alergik musi pozbyć się z domu mruczącego pupila.
2020-06-18 16:37:27
Celiakia a uczulenie na gluten. Objawy nietolerancji
W ostatnich latach pojawiła się moda na dietę bezglutenową. Do przejścia na dietę bez glutenu przyznało się wielu polskich celebrytów. Tymczasem jedynym wskazaniem do takiej diety jest celiakia.
2020-06-18 16:35:08
Uczulenie na chlor – objawy i leczenie alergii na chlor
Uczulenie na chlor dotyka przede wszystkim osoby korzystające z basenów. Zdecydowanie rzadziej powodem wystąpienia objawów skórnych i żołądkowo-jelitowych jest woda z kranu.
2020-06-18 16:32:43
Testy alergiczne z krwi, płatkowe czy wziewne? Rodzaje
Diagnostyka alergii jest bardzo trudna. Opiera się głównie na wywiadzie oraz testach dodatkowych. Obecnie pacjentom wykonuje się testy alergiczne z krwi, testy skórne na alergie oraz testy prowokacyjne.
2020-06-18 16:21:27
Leki na alergię na receptę – tabletki, aerozol, krople
Leki na alergię są wydawane na receptę z powodu silnego działania oraz poważnych skutków ubocznych. W leczeniu alergii stosuje się przede wszystkim środki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy.
2020-06-18 16:16:56
Leki na alergie bez recepty – tabletki, maść, czy krople
Leki na alergię, które są dostępne bez recepty, wykazują skuteczność w łagodzeniu objawów lekko- oraz średniozaawansowanych odczynów alergicznych. Można je stosować w leczeniu m.in. astmy, kataru siennego, czy zapalenia spojówek.
2020-06-18 16:15:46
Objawy alergii na różne rodzaje alergenów. Jak rozpoznać?
Katar, kichanie, łzawienie oczu, kaszel, wysypka skórna, dolegliwości żołądkowe – to mogą być objawy alergii. Symptomy alergii różnią się w zależności od tego, jaki alergen wywołuje uczulenie.
2020-06-18 16:12:53
Alergia na pyłki – objawy i leczenie sezonowego uczulenia
Alergia na pyłki stanowi podstawowy czynnik ryzyka w przypadku takich schorzeń, jak katar sienny, czy astma oskrzelowa.
2020-06-18 16:08:18
Katar sienny: skąd się bierze, czym różni się od przeziębienia i czy zawsze musi towarzyszyć alergikowi?
Katar może być objawem przeziębienia, zakażenia wirusowego lub bakteryjnego oraz alergii. Ten ostatni rodzaj kataru nazywamy katarem siennym.
2020-06-18 16:04:32
Uczulenie na wodę z kranu, z jeziora, morską – objawy
Uczulenie na wodę jako taką jest niezwykle rzadkim zaburzeniem znanym pod nazwą aquagenic urticaria (pokrzywka wodna). Zdecydowanie częściej to, co uważamy za uczulenie na wodę z kranu, basenu, jeziora, czy morza, jest reakcją na zawarte w niej substancje: chlor, metale ciężkie, azotany i inne.
2020-05-20 20:13:22
Uczulenie na twarzy – plamy, kaszka, wysypka. Jak leczyć?
Uczulenie na twarzy jest nieestetyczne, często też bywa uciążliwe (świąd, pieczenie, bolesność). Powodów wystąpienia alergii na twarzy jest kilka, a wśród nich wymienić można bezpośredni kontakt skóry z substancją uczulającą, a także działanie alergenów pokarmowych oraz wziewnych.
2020-05-20 20:12:43
Uczulenie na lateks – objawy i leczenie alergii na lateks
Uczulenie na lateks to prawdziwa zmora pracowników służby zdrowia. Konieczność pracy w gumowych rękawiczkach przekłada się na bardzo wysoki odsetek odnotowywanych alergii na lateks.
2020-05-20 20:11:28
Alergia skórna u dzieci i dorosłych. Leczenie i objawy
Alergia skórna najczęściej objawia się pod postacią pokrzywki, wysypki, obrzęków, szczypania, pieczenia, świądu, łuszczenia się naskórka.
2020-05-20 19:54:28
Alergia na roztocza – objawy i leczenie uczulenia na kurz
Alergia na roztocza kurzu domowego, popularnie nazywana uczuleniem na kurz, dotyczy 6 milionów Polaków. Objawy alergii na kurz potrafią być wyjątkowo uporczywe i trwać przez cały rok.
2020-05-20 19:52:24
Kalendarz pylenia – czym jest kalendarz dla alergików?
Kalendarz pylenia to pożyteczne narzędzie ilustrujące okresy zagrożenia alergizującymi pyłkami określonych roślin: traw, brzóz, bylic, olszy, topoli i innych.
2020-04-30 17:19:35
Maść na uczulenie bez recepty i na receptę. Jaką wybrać?
Maść na uczulenie łagodzi skutki odczynów alergicznych na skórze. Większość maści na alergię wykorzystuje działanie substancji czynnych należących do grupy glikokortykosteroidów lub leków przeciwhistaminowych.
2020-03-22 10:56:03
Uczulenie na różne rodzaje orzechów – objawy i leczenie
Uczulenie na orzechy może prowadzić nawet do śmiertelnego w skutkach wstrząsu anafilaktycznego. Szczególnie niebezpieczne dla alergików są orzechy ziemne (arachidowe).
2019-03-22 15:13:34
Uczulenie na komary, osy i inne owady. Objawy i leczenie
Uczulenie na komary, a także pszczoły, osy i inne owady może powodować bezpośrednie zagrożenie dla życia. W skrajnych przypadkach kontakt z substancjami zawartymi w jadzie lub ślinie prowadzi do potencjalnie śmiertelnego wstrząsu anafilaktycznego.
2019-03-22 15:11:13
Uczulenie na czekoladę – objawy u dzieci i dorosłych
Uczulenie na czekoladę objawia się dokuczliwą wysypką, bólem brzucha a nawet duszącym kaszlem. Alergia na czekoladę szczególnie często występuje u dzieci.
2019-03-22 15:09:18
Zioła na alergię skórną, wziewną, pokarmową i roztocza
Zioła na alergię pomagają w walce ze skórnymi i jelitowymi objawami uczulenia. Najskuteczniejsze zioła na alergię skórną, wziewną czy pokarmową to te, które mają działanie przeciwzapalne i łagodzące.
2019-03-22 05:04:57
Tabletki na alergie bez recepty i na receptę. Najlepsze
Tabletki na alergię dostępne są w każdej aptece – na receptę i bez recepty. Większość z nich stanową leki przeciwhistaminowe I i II generacji, ale nie tylko. Które z nich są najlepsze?
2019-03-22 05:02:08
Leki na alergie – jak działają leki przeciwhistaminowe?
Leki przeciwhistaminowe skutecznie łagodzą objawy większości chorób alergicznych, takich jak astma, katar sienny, czy atopowe zapalenie skóry. Trzeba jednak pamiętać, że działają one jedynie doraźnie, nie lecząc przyczyn alergii.
2019-03-22 04:56:09
Krople do oczu na alergie bez recepty i na receptę
Krople do oczu na alergię dostępne są w aptekach na receptę i bez recepty. Stosowane mogą być w leczeniu takich schorzeń, jak alergiczne zapalenie spojówek czy zapalenie rogówek.
2019-03-22 04:54:56
Krople do nosa na alergię, czy aerozol? Co wybrać?
Krople do nosa czy aerozol? Na alergię i związane z nią objawy nieżytu nosa, używa się kilku grup leków, które stosować można ogólnoustrojowo – tabletki, lub miejscowo – aplikacja do nosa.
2019-03-22 04:53:40
Egzema na dłoniach, twarzy, nogach. Objawy i leczenie
Egzema, nazywana także wypryskiem, jest jedną z najczęstszych reakcji skórnych na kontakt z alergenem. Wyprysk mogą także wywołać bakterie, środki drażniące, łojotok oraz niewydolność żylna.
2019-03-21 08:05:14
Na czym polega odczulanie i ile kosztuje? Skuteczność
Odczulanie jest metodą leczenia alergii, którą proponuje się pacjentom z poważnym przebiegiem choroby alergicznej, którzy nie mogą wyeliminować kontaktu z alergenem, a leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
2019-03-21 08:05:14
Nietolerancja laktozy – objawy uczulenia, dieta, test
Nietolerancja laktozy może przybrać postać wrodzoną, pierwotną lub wtórną. Nie zawsze daje objawy chorobowe. Sprawdź, jak objawia się nietolerancja laktozy oraz jakie produkty spożywcze zawierają laktozę.
2019-03-21 08:05:14
Uczulenie na nikiel – objawy. W czym jest, czego unikać?
Uczulenie na nikiel ma nawet 13 proc. populacji, z czego zdecydowaną większość stanowią nowoczesne społeczeństwa. Sprawdź, jak się objawia alergia na nikiel oraz gdzie znajduje się ten rodzaj metalu.
2019-03-21 08:05:14
Alergeny pokarmowe, krzyżowe, wziewne – rodzaje i lista
Alergenami nazywa się substancje, które wywołują u człowieka reakcje alergiczne. Alergeny kryją się wszędzie – w powietrzu, jedzeniu, substancjach chemicznych i metalach.
2019-03-21 08:05:14
Uczulenie na słońce – jak wygląda? Objawy | Poradnik NN.pl
Dowiedz się, jak wygląda uczulenie na słońce. Dzięki temu będziesz mógł rozpoznać, co dolega Tobie lub Twoim dzieciom i szybko złagodzić ewentualne objawy alergii słonecznej.
Uczulenie na słońce to potoczna nazwa choroby zwanej specjalistycznie fotodermatozą idiopatyczną. Według lekarzy dotyczy ona aż 2,5 miliona Polaków. Specjaliści wciąż nie znają dokładnych jej przyczyn. Jak wygląda uczulenie na słońce? Jak możesz je rozpoznać?
Korzystanie z promieni słonecznych przynosi wiele dobroczynnych skutków dla organizmu – wzmacnia odporność, chroni przed depresją i działa przeciwzapalnie.
Oczywiście, musisz pamiętać o odpowiedniej ochronie przed promieniami UV oraz o nakryciu głowy. Przebywanie na słońcu nie jest jednak zalecane wszystkich, a szczególnie osobom, które cierpią na alergię na słońce.
Jak rozpoznać uczulenie od słońca i jak się przed nim chronić?
Czym jest uczulenie na słońce?
Uczulenie słoneczne to jeden z rodzajów alergii, w której głównym czynnikiem alergizującym są promienie słoneczne. Na skórze osoby nadwrażliwej na ten czynnik występują objawy charakterystyczne dla typowych alergii skórnych.
Może pojawić się specyficzna wysypka od słońca, drobne pęcherzyki, swędzące zaczerwienienia czy pokrzywka. Zmiany te pojawiają się wyłącznie w miejscach, które były narażone na działanie promieni słonecznych.
Nie są to jednak jedyne objawy uczulenia na słońce.
Charakterystyczne objawy uczulenia na słońce
Najwięcej osób uczulonych na słońce skarży się na tzw. pokrzywkę świetlną. Są to czerwone, swędzące bąble, które pojawiają się na skórze zaraz po wystawieniu ciała na działanie promieni słonecznych. Alergii na słońce często towarzyszy także opuchlizna, przebarwienia na skórze czy nadmierne złuszczanie naskórka. Do innych charakterystycznych objawów zaliczamy:
- dreszcze,
- podrażnienie oczu,
- biegunkę,
- gorączkę,
- „ogólne rozbicie organizmu”.
Jak leczyć uczulenie na słońce?
Podobnie jak w przypadku większości alergii, jeśli chcesz uniknąć uczulenia na słońce, przede wszystkim unikaj głównego alergenu wywołującego wysypkę i inne objawy. Nie oznacza to jednak, że, jeśli cierpisz na uczulenie słoneczne, nie możesz wychodzić z domu. Spędzanie czasu na słońcu jest możliwe.
Aby zabezpieczyć się przed oparzeniami, powinieneś odpowiednio się ubrać – najlepiej w ubrania przewiewne, ale zakrywające całe ciało. Obowiązkowe jest także nakrycie głowy oraz krem z filtrem. Możesz także suplementować selen oraz beta-karoten, które mają działanie przeciwutleniające i chroniące przed promieniami UV.
Pamiętaj o złotej zasadzie – abyś mógł cieszyć się słońcem, musisz odpowiednio zabezpieczać swoją skórę!
Jakie leki zastosować na uczulenie na słońce?
Co możesz zrobić w sytuacji, gdy, mimo ochrony, dostałeś wysypki od słońca? Wówczas możesz zastosować odpowiednie maści na uczulenie słoneczne lub leki przeciwhistaminowe. Alergia na słońce nie jest wtedy tak dotkliwa, ponieważ preparaty te łagodzą objawy, uśmierzają stan zapalny oraz eliminują swędzenie.
Zazwyczaj tego typu leki są dostępne bez recepty. Z objawami uczulenia słonecznego możesz także walczyć domowymi sposobami. Pomocne będą np. okłady z jogurtu, świeżego lub zsiadłego mleka czy pokrojonego ogórka, które działają łagodząco i kojąco na zaczerwienienia i inne zmiany skórne.
Przy bardziej nasilonych objawach powinieneś udać się do lekarza.
Jak rozpoznać uczulenie na słońce u dzieci i jak je chronić?
Na delikatnej skórze dziecka pierwsze objawy uczulenia na słońce mogą pojawić się jeszcze szybciej niż u osoby dorosłej. Maluchy są szczególnie narażone na wysypkę po słońcu, gdy przebywają na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia.
U dzieci szczególnie wrażliwych na promienie słoneczne może się to zdarzyć nawet w trakcie krótkiego spaceru czy podczas zabawy w ogrodzie. Jeśli chcesz uchronić swoje dziecko przed alergią słoneczną, pamiętaj o stosowaniu filtrów UVA i UVB oraz o odpowiednim nakryciu głowy.
Wbrew pozorom, uczulenie na słońce u dzieci nie zdarza się rzadko.
Oprócz skutecznej prewencji, powinieneś także zadbać o bezpieczeństwo swojego szkraba, wykupując mu ubezpieczenie dla dziecka. W razie nieszczęśliwego wypadku otrzymasz świadczenie pieniężne, które możesz wykorzystać na rzetelną opiekę medyczną, a co za tym idzie – szybszy powrót do zdrowia.
Tagi: #czas wolny #wakacje #zdrowie