Pompa insulinowa – jak działa, dla kogo, cena, refundacja

Pompa insulinowa – jak działa, dla kogo, cena, refundacja

80% diabetyków w Polsce przyznaje, że nie stać ich na optymalną, nowoczesną terapię cukrzycy. Jakie są koszty leczenia cukrzycy w Polsce i na świecie? Jak wygląda życie z cukrzycą w innych krajach?

Jaki jest koszt leczenia cukrzycy w Polsce?

Pompa insulinowa – jak działa, dla kogo, cena, refundacja

Pani Hanna z Sokołowa Podlaskiego jest chora na cukrzycę typu 1 od 54 lat. Jej leczenie kosztuje ponad 500 złotych miesięcznie – na leki, które stosuje, nie ma w Polsce refundacji. Musi płacić 100% ceny. Do tej pory na leczenie wydała około 324 000 zł.

Pani Bożena ma 41 lat i cierpi na wyjątkowo agresywną postać cukrzycy. Jej matka oraz brat również – rodzeństwo chorobę odziedziczyło po mamie. Zachorowała w trakcie trwania swojej drugiej ciąży. Na leki Bożena wydaje 650 zł – do tego dochodzą koszty leczenia powikłań: stopy cukrzycowej i polineuropatii. 

Chory na cukrzycę typu 1 otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 152 złotych miesięcznie (1). To zdecydowanie zbyt mało, by pokryć wszystkie koszty leczenia: insulina, glukometr, paski do glukometru, igły do nakłuwacza, pojemniczek i baterie do pompy insulinowej i sama pompa, która potrafi kosztować do 17 tys. zł. 

Aż 62% chorych przyznaje, że przynajmniej raz w życiu zdarzyło im się zrezygnować z zalecanego przez lekarza leku, dlatego, że woleli sięgnąć po tańszy, często jakościowo gorszy zamiennik. Oszczędzanie na dawkach insuliny, by tej starczyło na dłużej to również w Polsce szara rzeczywistość (2).

Czy w innych krajach jest lepiej lub inaczej? 

Jaki jest koszt leczenia cukrzycy w Stanach Zjednoczonych?

Pompa insulinowa – jak działa, dla kogo, cena, refundacja

Laura, aby leczyć swoją cukrzycę typu 1 sprzedała samochód, wszystkie meble, na końcu nawet swoje mieszkanie. Oddała psa, którego bardzo kochała, ponieważ nie mogła zapewnić mu życia w dobrych warunkach (3). Tak samo jak samej sobie. 

Lautner po 18 latach życia z cukrzycą typu 1 mówi, że dostęp do insuliny w Stanach jest najtrudniejszym aspektem życia z chorobą. W tym czasie pożyczała pieniądze na ubezpieczenie od rodziców, zamieniła insulinę na tańszy odpowiednik a nawet przeprowadziła się do stanu Kentucky, w którym oferowany jest lepszy plan pomocy diabetykom (4).

Jedna fiolka insuliny bez ubezpieczenia zdrowotnego w Stanach kosztuje $275 (1034,50 zł!). Podczas gdy koszt fiolki insuliny w Polsce waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

26-letni Alec korzystał z ubezpieczenia zdrowotnego swojej mamy. Niecały miesiąc bez tego ubezpieczenia doprowadził do jego śmierci – nie stać go było na wykupienie ubezpieczenia samemu mimo, że pracował na pełen etat. Na insulinę o wartości $1000 miesięcznie również (5). 

W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w Polsce, rezygnują z zalecanego przez lekarza leku, a nawet (w ekstremalnych przypadkach) zdarza im się brać przeterminowaną insulinę! Jak podaje The New York Times, koszt leczenia jednej osoby bez ubezpieczenia korzystającej z pompy insulinowej wynosił w 2014 r. 26 740 dolarów, czyli ponad 100 tys zł (6). A jak wygląda życie diabetyków w innych krajach?

Koszt leczenia cukrzycy w innych krajach?

Powyżej przedstawione sytuacje dotyczą chorych bez ubezpieczenia zdrowotnego (USA), które jest tam bardzo drogie lub chorych z ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce, które nie zapewnia równej pomocy każdemu choremu (refundacja do 26 roku życia) oraz zapewnia jedynie częściową refundację leków (ryczałtowe 30%).

Jak wygląda życie z cukrzycą w innych krajach? Jakie warunki zapewnia opieka zdrowotna poza granicami Polski? (7)

Pompa insulinowa – jak działa, dla kogo, cena, refundacja

Ile kosztuje cukrzyca w Niemczech?

Pompa insulinowa – jak działa, dla kogo, cena, refundacja

Ubezpieczenie publiczne w Niemczech zapewnia sporo dogodności: dzieci do 14 roku życia i emeryci wszystkie leki na receptę dostają za darmo, a dorośli za fiolkę insuliny na receptę płacą tylko 1 euro. Pompę insulinową można wypożyczyć, jeśli chorego nie stać na zakup własnej (8).

Ile kosztuje cukrzyca w Anglii?

Pompa insulinowa – jak działa, dla kogo, cena, refundacja

Diabetyk z certyfikatem poświadczającym cukrzycę typu 1, wszystkie dostępne leki może otrzymać całkowicie za darmo. Samodzielnie musi zapłacić jedynie za glukometr. Nawet pompę insulinową otrzymać tam można za darmo. Co ważne, nie ma żadnych ograniczeń dotyczących ilości kupowanych leków – dzięki temu nie dopuszcza się do oszczędzania na dawkach insuliny, a to zapobiega licznych powikłaniom.

Ile kosztuje cukrzyca w Brazylii?

Pompa insulinowa – jak działa, dla kogo, cena, refundacja

 • Ze względu na liczne nierówności społeczne, ponad połowa osób chorujących na cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana, a aż 75% już zdiagnozowanych nie kontroluje cukrzycy w sposób odpowiedni. 
 • Właśnie przez wysokie koszty leczenia i ograniczony dostęp do usług zdrowotnych. 
 • Pojedyncza fiolka Humalogu kosztuje aż połowę miesięcznej wypłaty minimalnej (35 dolarów). 

Ile kosztuje cukrzyca w Danii?

Pompa insulinowa – jak działa, dla kogo, cena, refundacja

Pacjent z cukrzycą w Danii dostaje nieodpłatny dostęp do narzędzi umożliwiających pełną samokontrolę choroby: leki, wizyty kontrolne, pompę insulinową a nawet refundację na wysiłek fizyczny. 

Jedynie za insulinę pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni.

Gdzie najlepiej żyć z cukrzycą?

 1. Życie z cukrzycą wiąże się z niekończącą się samokontrolą choroby, ciągłymi wydatkami oraz licznymi kontrolami lekarskimi.

   

 2. Po przeanalizowaniu poziomu życia w różnych krajach z tą chorobą widzimy, że niektóre Państwa zapewniają wyższy poziom darmowej pomocy niż w Polsce, jednak kosztem bardzo długich kolejek, długiego czasu oczekiwania na przykład na pompę insulinową (Anglia), wysokich podatków dochodowych czy braku dostępu do najnowszych technologicznie rozwiązań (Dania). 
 3. Inne z kolei Państwa, słabiej zarabiającym diabetykom nie są w stanie zapewnić nawet podstawowej opieki zdrowotnej (USA, Brazylia).

Systemy opieki zdrowotnej w różnych krajach bardzo się między sobą różnią. W żadnym kraju nie opracowano jednak systemu idealnego, który traktowałby wszystkich chorych z jednakowym priorytetem.

Powinniśmy więc zdecydowanie docenić, w jaki sposób pomaga się diabetykom w Polsce, gdzie nawet najubożsi mają szansę podjąć leczenie.

 1. Monika Wanat: Ile kosztuje leczenie cukrzycy? https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-zdrowotne/ile-kosztuje-leczenie-cukrzycy/
 2. Pilc A., Kawalec P., Kielar M,. Koszty leczenia cukrzycy typu 1 i 2 w Polsce. Diabetologia Praktyczna 2006, tom 7, nr 5, 287-294.
 3. BBC News https://www.bbc.com/news/world-us-canada-47491964
 4. NPR.org https://www.npr.org/sections/health-shots/2018/11/28/671659349/we-re-fighting-for-our-lives-patients-protest-sky-high-insulin-prices
 5. Björk S. The cost of diabetes and diabetes care. Diabetes Res Clin Pract. 2001 Nov;54 Suppl 1:S13-8.
 6. https://www.szugarfrik.pl/2016/04/24/cukrzyca-dookola-swiata/
 7. https://www.t1international.com/insulin-and-supply-survey/

Pompa insulinowa – czy jest możliwe jej finansowanie?

Leczenie cukrzycy pompą insulinową, od kiedy urządzenie wymyślono i udoskonalono, jest najpopularniejsza metodą i jednocześnie jedną z najbardziej skutecznych.

W Polsce leczenie pompą insulinową jest powszechne wśród dzieci do 10. roku życia.

Dziś nie ma już wątpliwości, że leczenie pompą przynosi efekty w postaci lepszego wyrównania cukrzycy, co przekłada się na mniejsze ryzyko powikłań wielonarządowych.

Niestety, najbardziej zaawansowana technologicznie pompa (MiniMed 640G) nie jest obecnie refundowana nawet dzieciom poniżej 6. roku życia. W przypadku modeli mniej zaawansowanych technologicznie, trzeba spełnić szereg warunków, aby otrzymać finansowanie całkowite lub częściowe.

Co ile lat należy wymieniać pompę insulinową? Pompa zwykle służy nam od 6 do 8 lat. Zarówno zakup pierwszej, jak i każdej kolejnej pompy wraz z osprzętem to dla wielu diabetyków, którym nie przysługuje refundacja, oraz dla ich rodzin bardzo duży wydatek – cena jest dla ich po prostu zaporowa.

Kogo i na jakich warunkach obejmuje refundacja pompy insulinowej?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r.

w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie pompy insulinowe oraz zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych (wkłucia i dreny, bez zbiorników na insulinę) w ilości 10 sztuk miesięcznie są refundowane dla wszystkich diabetyków z cukrzycą typu 1. Zgodnie z nowelizacją przepisów, czyli Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. refundacji podlega również osprzęt do pomp insulinowych.

Pompa insulinowa – jak działa, dla kogo, cena, refundacja

Refundacja całkowita

O całkowitą refundację z NFZ starać się mogą jednak wyłącznie osoby do 26 roku życia i które zachorowały na cukrzycę typu 1 do 16 roku życia oraz kobiety w ciąży. Model pompy insulinowej oraz wybór jednostek medycznych które będą wydawać pompy insulinowe leżą w gestii NFZ.

Zakup pomp przez uprawnione do tego podmioty odbywa się w drodze przetargów, dlatego niekiedy na pompę czeka się kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Aby otrzymać pompę chory musi spełniać wymienione wyżej warunki oraz otrzymać zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne wystawione przez osobę z listy osób uprawnionych do jego wystawienia.

Refundacja częściowa

Osoby powyżej 26 roku życia z cukrzycą typu 1, korzystające z pompy insulinowej, mogą starać się orefundację częściową. Refundacja częściowa to 70% ze strony NFZ przy udziale własnym pacjenta w wysokości 30%.

Pompa insulinowa – koszt

Pompa insulinowa – co to jest? Jak działa? | Nationale-Nederlanden

Pompa insulinowa to urządzenie, które ułatwia chorym na cukrzycę podawanie insuliny i pozwala lepiej kontrolować chorobę

Terapia przy pomocy pompy insulinowej ma wiele zalet, a jej stosowanie przynosi osobie chorej więcej korzyści niż pojedyncze wstrzyknięcia insuliny przy pomocy pena.

Urządzenie szczególnie dobrze sprawdza się u dzieci, ponieważ zapobiega nagłym zmianom poziomu glukozy we krwi, ułatwia dawkowanie leku i dostosowuje ilość insuliny do potrzeb.

Zredukowana zostaje także liczba ukłuć, co w przypadku najmłodszych ma ogromne znaczenie. Pompa insulinowa dla dzieci pozwala w pełni cieszyć się dzieciństwem, mimo choroby.

Co to jest pompa insulinowa?

Pompa insulinowa jest urządzeniem wykorzystywanym w leczeniu cukrzycy. Dzięki niej osoba chora otrzymuje ciągłe wstrzyknięcia insuliny, bez konieczności wykonywania wkłuć kilka razy dziennie.

Takie rozwiązanie zapobiega także nagłym wahaniom stężenia cukru we krwi, ponieważ dawka leku jest ściśle dostosowana do potrzeb pacjenta. Pompa insulinowa dla dzieci i dorosłych to alternatywne rozwiązanie dla penów insulinowych.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje pomp insulinowych:

 • osobista pompa insulinowa – urządzenie jest połączone z ciałem przy pomocy drenu i cienkiej igły umieszczonej pod skórą,
 • wszczepialna pompa insulinowa – urządzenie jest wszczepione pod skórę.

Pompa insulinowa dla dzieci i dorosłych ma rozmiar przeciętnego telefonu komórkowego. Z łatwością można ukryć ją w kieszeni, przy pasku lub pod bluzką, dlatego jest całkowicie niewidoczna i nie wzbudza zainteresowania osób postronnych.

Dla kogo przeznaczona jest pompa insulinowa?

Pompa insulinowa przeznaczona jest dla osób z cukrzycą, które muszą przyjmować insulinę. Urządzenie wskazane jest szczególnie wtedy, gdy:

 • pacjent jest aktywny fizycznie,
 • pacjent ma nieregularny tryb życia,
 • choroba nie jest ustabilizowana, mimo wykonywania regularnych wstrzyknięć,
 • pojawiły się powikłania cukrzycy,
 • stężenie cukru we krwi jest wysokie w godzinach porannych,
 • kobieta chora na cukrzycę zajdzie w ciążę,
 • pacjent boi się częstych wkłuć.

Największym zainteresowaniem cieszy się pompa insulinowa dla dzieci i osób młodych. Nie tylko z powodu refundacji. Urządzenie pozwala im prowadzić normalny tryb życia i zmniejsza ryzyko powikłań choroby.

Zobacz też: Cukrzyca a ubezpieczenie na życie

Jak działa pompa insulinowa?

Pompa insulinowa naśladuje działanie trzustki. Lekarz programuje urządzenie tak, aby stale wstrzykiwało pacjentowi odpowiednią dawkę insuliny co kilka minut (tzw. baza).

Dodatkowo ustala bolus dodatkowy, który wstrzykiwany jest po spożytym posiłku lub w razie potrzeby.

Na rynku dostępne są także najnowsze pompy insulinowe z pomiarem cukru w czasie rzeczywistym, co jeszcze precyzyjniej pozwala dopasować dawkę leku i zapobiegać nagłym wahaniom stężenia glukozy we krwi.

Ile kosztuje pompa insulinowa?

Cena pompy insulinowej jest wysoka i to właśnie z tego powodu nie każda chora osoba może sobie pozwolić na ten rodzaj terapii.

Samo urządzenie kosztuje od 4 do kilkunastu tysięcy złotych (najnowsza pompa insulinowa z pomiarem cukru jest jeszcze droższa), a do tego dochodzi jeszcze koszt oprzyrządowania, które trzeba systematycznie wymieniać.

O możliwość leczenia pompą insulinową nie musisz się martwić, gdy masz ubezpieczenie na wypadek cukrzycy . Wsparcie finansowe, które zapewniamy w ramach polisy, możesz przeznaczyć na zakup urządzenia i niezbędnego oprzyrządowania. Dzięki zmianie sposobu leczenia nie będziesz musiał przez cały czas myśleć o chorobie, wstrzyknięciach insuliny i pomiarach cukru.

Natomiast pompa insulinowa dla dzieci jest refundowana do momentu ukończenia 26. roku życia. Podobnie oprzyrządowanie. Po tym czasie zestawy infuzyjne i zbiorniki na insulinę są objęte częściową refundacją (dopłata wynosi 30% ceny).

Tagi: #choroby cywilizacyjne #cukrzyca #pomoc

Diabetyk24

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2020 r. wprowadza ogromne zmiany dla diabetyków. Polska w końcu dołącza do krajów z najnowocześniejszymi terapiami dla cukrzyków.

Insulina

Ceny insulin ustalone w poprzedniej liście refundacyjnej z 1 listopada 2019 roku pozostają w 2020 roku bez zmian. Wycofano natomiast analog długodziałający insuliny ludzkiej o nazwie Semglee – roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 100 j.m./ml.  Insulina ta była na liście refundacyjnej przez rok.

Dużą zmianą jest pojawienie się nowej refundacji na analog insuliny – Ryzodeg, 100 j.m./ml. Jest to połączenie insuliny degludec i aspart, czyli długodziałającego i szybko działającego analogu insuliny.

Paski

Ceny pasków pozostają bez zmiany. Pacjent zapłaci za 50 sztuk w zależności od producenta od 3,20 zł do 12,55 zł. Warto tutaj przypomnieć, że glukometry dla diabetyków z cukrzycą typu 1 i cukrzycą typu 2 są wydawane za darmo w poradniach diabetologicznych oraz aptekach.

Tutaj dowiesz się ile kosztuje glukometr.

Leki doustne

Ceny leków doustnych pozostają niezmienione w porównaniu do listy z 1 listopada 2019 roku. Wprowadzone w listopadzie flozyny nadal znajdują się na liście i są refundowane dla pacjentów w trzeciej linii leczenia cukrzycy typu 2, czyli po nieskuteczności leczenia metforminą oraz pochodnymi sulfonylomocznika.

Flozyny to leki doustne obniżające poziom cukru we krwi nowej generacji, które powodują usuwanie nadmiaru glukozy wraz z moczem. Badania udowodniły, że flozyny chronią także przed najgroźniejszymi powikłaniami cukrzycy jakimi są powikłania sercowo-naczyniowe i nerkowe.

Stosowanie flozyn przez chorych na cukrzycę typu 2 wydłuża im życie.

Na polskim rynku dostępne są trzy preparaty w cenie około 50 zł w zależności od producenta. Wskazania do refundacji nadal są bardzo wąskie, miejmy nadzieję, że już niedługo te nowoczesne leki będą dostępne dla większej liczby pacjentów.

Leki inkretynowe

Nową grupą leków refundowanych dla diabetyków od 1 stycznia 2020 roku są leki inkretynowe, czyli agoniści GLP-1 oczekiwane długo przez pacjentów.

Do refundacji weszły dwa leki: semaglutyd i dulaglutyd.

Leki te oprócz swojego podstawowego i najważniejszego działania jakim jest obniżanie poziomu cukru we krwi, hamują opróżnianie żołądka i zmniejszają apetyt, dzięki czemu ułatwiają redukcję masy ciała.

Wyroby medyczne

Kolejnymi produktami dla diabetyków objętymi refundacją są wyroby medyczne. Refundacja ta obowiązuje od 9 lipca 2019 i nadal jest aktualna. Objęte są nią: pompy insulinowe, zbiorniki na insulinę oraz zestawy infuzyjne do osobistej pompy insulinowej, sensory CGM, transmitery CGM oraz sensory FGM.

Pompy insulinowe objęte są 100% refundacją dla pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy nie przekroczyli 26. roku życia. Wystarczy tylko przejść proces kwalifikacji do leczenia pompą insulinową w ośrodku, który ma podpisany na pompy kontrakt z NFZ i cierpliwie poczekać na sprzęt.

Osoby powyżej 26 roku życia muszą za pompę zapłacić samemu. Istnieją programy dzięki którym kobiety z cukrzycą typu I planujące zajść w ciąże oraz będące w ciąży mogą wypożyczyć pompy na ten okres. Taki program prowadzi między innymi WOŚP.

Dodatkowo wiele firm prowadzi sprzedaż ratalną, która pozwala zmniejszyć jednorazowy wydatek.

Tutaj przeczytasz ile kosztuje pompa insulinowa

Zbiorniki na insulinę do osobistej pompy insulinowej są refundowane w ilości 5 sztuk miesięcznie dla wszystkich osób z cukrzycą typu I leczonych przy pomocy pompy insulinowej. Refundacja wynosi 70%. Koszt 13,5 zł/ miesiąc.

Sprawdź ofertę refundowanych zbiorników na insulinę

Zestawy infuzyjne (obejmujące wkłucie, łącznik i dren) refundowane są dla wszystkich diabetyków z cukrzycą typu I w ilości 10 sztuk miesięcznie. Dla pacjentów do 26 roku życia i kobiet ciężarnych refundacja wynosi 100%. Dla osób powyżej 26 roku życia z cukrzycą typu I refundacja jest częściowa i wynosi 70%. Koszt 90 zł/ miesiąc.

Refundacja NFZ pomp insulinowych i zestawów infuzyjnych

UWAGA: Obowiązuje przyspieszony sposób wystawiania Zlecenia – wystarczy zadzwonić do lekarza, który wystawi zlecenie elektronicznie i poda jego Unikalny Numer Identyfikacyjny.

W celu realizacji tego Zlecenia nie trzeba wysyłać do nas dokumentów refundacyjnych, wystarczy we wskazanych okienkach zamówienia podać swój PESEL i Unikalny Numer Identyfikacyjny zlecenia np.: 1-20-000773040-3.

Jedynie zlecenia wystawione na starych drukach należy niezwłocznie przesłać  na nasz adres.

W przypadku pytań prosimy o kontakt ze sklepem: 32 3555315, 603482526, 603482528 wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na każde pytanie związane z wysyłkową realizacją Pani/Pana Zlecenia. 

Adres do wysyłki dokumentów refundacyjnych:

Infusion.pl, ul. Młyńska 8, 44-100 Gliwice

Komunikat dotyczący realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w związku z pandemią COVID-19:

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19 poprzez ograniczanie osobistych kontaktów z pacjentami, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że możliwe jest wystawienie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach teleporady. Pacjent, po pozytywnej weryfikacji zlecenia, otrzyma od wystawiającego zlecenie informację o wygenerowanym przez system e-ZWM numerze zlecenia (telefonicznie, email, SMS).

W sytuacji, gdy zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne zostanie wystawione w formie papierowej poza systemem e-ZWM, wymagane jest potwierdzenia zlecenia w OW NFZ. Zlecenie można przekazać do dowolnie wybranego OW NFZ z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności drogą elektroniczną (np. skan/email/fax).

Pacjent, osoba uprawniona (lekarz/felczer/pielęgniarka/położna/fizjoterapeuta), przychodnia lub realizator zaopatrzenia w wyroby medyczne, po pozytywnym zweryfikowaniu zlecenia otrzyma od OW NFZ informację o wygenerowanym przez system e-ZWM numerze zlecenia (np. telefonicznie lub poprzez e-mail).

Realizacja zlecenia w sklepie medycznym lub aptece odbywa się po podaniu numeru zlecenia i numeru PESEL pacjenta, a w przypadku osób bez numeru PESEL daty urodzenia – bez wydruku papierowego. Pacjent podpisuje jedynie dokument potwierdzenia odbioru wyrobu medycznego.

Ponadto, w przypadku dostarczenia wyrobu medycznego za pośrednictwem firmy kurierskiej, dopuszczalne jest niepotwierdzenie odbioru przez pacjenta (potwierdzenia dostawy dokonuje osoba dostarczająca przesyłkę, a apteka lub sklep ortopedyczny zachowuje dokument potwierdzający dostawę).

Sklep medyczny, apteka musi posiadać umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne wydawane na zlecenie oraz dostęp do systemu e-ZWM.

Centrala NFZ wskazuje na możliwość rozliczenia zrealizowanych zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne po pozytywnej weryfikacji dokumentów rozliczeniowych przekazanych przez świadczeniodawcę z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności.

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 433, 441 i 461).

Zbiorniki na insulinę do osobistej pompy insulinowej są refundowane w ilości 5 sztuk miesięcznie dla wszystkich osób z cukrzycą typu I leczonych przy pomocy pompy insulinowej. Udział własny Świadczeniobiorcy wynosi 30%, dlatego przysługująca kwota refundacji to:

 • 31,50 zł – kwota refundacji przysługująca przy zleceniu na 1 miesiąc (dopłata 13,50 zł)
 • 63,00 zł – kwota refundacji przysługująca przy zleceniu na 2 miesiące (dopłata 27 zł)
 • 94,50 zł – kwota refundacji przysługująca przy zleceniu na 3 miesiące (dopłata 40,50 zł)

Lista osób uprawnionych do wystawienia Zlecenia na zaopatrzenie w zbiorniki na insulinę to:

 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie diabetologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie perinatologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii
 • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych
 • Pielęgniarka lub położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, przez okres do 6 miesięcy od dnia określonego w dokumentacji medycznej

Zestawy infuzyjne do osobistej pompy insulinowej w ilości 10 sztuk miesięcznie są refundowane dla wszystkich diabetyków z cukrzycą typu 1.

Dla pacjentów do 26 roku życia i kobiet ciężarnych przysługująca kwota refundacji to: 

 • 300 zł – kwota refundacji przysługująca przy zleceniu na 1 miesiąc (dopłata 0 zł)
 • 600 zł – kwota refundacji przysługująca przy zleceniu na 2 miesiące (dopłata 0 zł)
 • 900 zł – kwota refundacji przysługująca przy zleceniu na 3 miesiące (dopłata 0 zł)

Dla osób powyżej 26 roku życia z cukrzycą typu 1 refundacja jest częściowa. Udział własny świadczeniobiorcy wynosi 30%, dlatego przysługująca kwota refundacji to:

 • 210 zł – kwota refundacji przysługująca przy zleceniu na 1 miesiąc (dopłata 90 zł)
 • 420 zł – kwota refundacji przysługująca przy zleceniu na 2 miesiące (dopłata 180 zł)
 • 630 zł – kwota refundacji przysługująca przy zleceniu na 3 miesiące (dopłata 270 zł)

Lista osób uprawnionych do wystawienia Zlecenia za zaopatrzenie w wyroby medyczne:

Dla osób do 26 roku życia:

 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie diabetologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie perinatologii
 • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
 • Pielęgniarka lub położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej
 • Kontynuacja zlecenia przez pielęgniarkę lub położną przez okres do 6 miesięcy od dnia określonego w dokumentacji medycznej

 Dla osób powyżej 26 roku życia:

 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie diabetologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii
 • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
 • Pielęgniarka lub położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej
 • Kontynuacja zlecenia przez pielęgniarkę lub położną przez okres do 6 miesięcy od dnia określonego w dokumentacji medycznej

 Dla kobiet ciężarnych:

 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie diabetologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii
 • Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
 • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
 • Pielęgniarka lub położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej
 • Kontynuacja zlecenia przez pielęgniarkę lub położną przez okres do 6 miesięcy od dnia określonego w dokumentacji medycznej 

Cena, refundacja, działanie, czyli co należy wiedzieć o pompie insulinowej?

Jest niezbędnym narzędziem, warunkującym prawidłowe funkcjonowanie chorych na cukrzycę. Jakie niezbędne informacje należy przyswoić przed zakupem pompy insulinowej?

Warto przyswoić sobie podstawowe informacje o pompie insulinowej, zanim zaplanujemy jej zakup. Najważniejszym aspektem jest uświadomienie sobie, iż nabycie takiego sprzętu to ogromny wydatek.

Są jednak pewne kryteria, które mogą zakwalifikować zainteresowanych do refundacji częściowej lub pełnej, jednak ich spełnienie nie jest niestety proste.

Jak zatem działa pompa insulinowa, jak zminimalizować koszty zakupu i ile tak naprawdę musimy przeznaczyć pieniędzy na jej zakup?

Osoba zdrowa, u której trzustka funkcjonuje prawidłowo, dozuje co jakiś czas, w zależności od ilości glukozy we krwi, odpowiednie dawki insuliny.

U osób z cukrzycą, u których funkcjonowanie tego narządu jest zaburzone lub całkowicie upośledzone, mechanizm ten musi być zastępowany urządzeniami wywołującymi go w sposób sztuczny.

Głównym sprzętem zaprojektowanym na te właśnie potrzeby jest pompa insulinowa, która przejmuje podstawowe funkcje trzustki.

Jej działanie opiera się na metodzie 24 – godzinnego podawania mikro dawek insuliny, które są odpowiednio i indywidualnie określane na podstawie planu żywieniowego, sporządzonego dla pacjenta. Metoda ta zapewnia stały dopływ tego hormonu, dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu urządzenia.

Jest ona niezwykle wygodna i o wiele bardziej akceptowalna przez chorych, niż metoda wielokrotnych wstrzyknięć, ponieważ w pompie, w przeciwieństwie do metody wstrzyknięć, dawki insuliny są różnorodne i dopasowane do ilości glukozy, która została dostarczona do organizmu z pożywieniem.

Pozwala to spożywać bardziej urozmaicone posiłki i poszerzyć możliwości dodawania przekąsek do ściśle zaplanowanego jadłospisu. Chory na cukrzycę musi jednak dokładnie zaprogramować urządzenie pod kątem rodzaju i składu jedzenia, co pozwala na dokładne odwzorcowanie funkcjonowania układu hormonalnego trzustki.

Poprawia to znacznie komfort oraz jakość życia chorego i niweluje inwazyjność oraz bolesność konieczności wykonywania zastrzyków.

Istnieją dwa rodzaje pomp, jedną jest pompa osobista, którą poprzez iniekcję doprowadza się odpowiednie dawki insuliny do krwi, natomiast druga – wszczepiana – zostaje na stałe umieszczona wewnątrz otrzewnej pacjenta.

Dokładnego działania pompy nie ma sensu tłumaczyć, gdyż jest ona inteligentnie zaprogramowana, a jej działanie omawiane jest bardzo dokładnie z lekarzem lub specjalistą zajmującym się sprzętem medycznym.

Problematyczne może być jedynie programowanie urządzenia, musimy jednak pamiętać, iż wymaga ono ścisłej oraz restrykcyjnej diety i przestrzegania określonej pory oraz rodzajów posiłków, które wcześniej ustalimy.

Tylko na tej podstawie można uzyskać wymierne i skuteczne efekty i zadbać by pompa insulinowa funkcjonowała prawidłowo jako zamiennik niedziałającej lub uszkodzonej trzustki.

Pompa insulinowa – cena

Wciąż istotnym ograniczeniem dla chorujących na cukrzycę jest zaporowa cena pompy insulinowej. W koszty jej zakupu wlicza się zarówno bezpośredni wydatek na sam sprzęt, jak i comiesięczny osprzęt i użytkowanie, czyli zaopatrzenie w dreny oraz wkłucia.

Samodzielna cena pompy insulinowej waha się aktualnie w granicach 7 – 18 tys. złotych. Jest to dość spora suma, biorąc pod uwagę obciążenie zdrowotne oraz wydatki, na jakie narażone są osoby z cukrzycą, w szczególności gdy cierpią na powikłania oraz inne schorzenia wynikające z rozwoju choroby.

Z wyszukanych przeze mnie informacji wynika, iż istnieją na rynku firmy, takie jak np. Medtronic, które umożliwiają zakup pompy insulinowej w systemie ratalnym, co zdecydowanie jest bardzo dużym ułatwieniem dla osób nieoperujących tak znaczną sumą pieniędzy.

Zwykle są to raty rozłożone na 4 lub 5 lat, dzięki czemu kwota miesięczna oscyluje wokół 150 – 300 zł., w zależności od firmy oraz rodzaju pompy.

Dodatkowym wydatkiem, wynikającym z użytkowania pompy insulinowej, jest comiesięczne uzupełnianie osprzętu, czyli drenów oraz wkłuć, które są niezbędne do użytkowania pompy. Cena dodatków to ok. 200/300 zł.

, każdego miesiąca. W pewnych przypadkach NFZ jest w stanie zrefundować część kosztów, poprzez zagwarantowanie części niezbędnych zestawów.

Konieczne jest jednak spełnienie warunków, o których przeczytać możecie poniżej.

W świetle ustaw zakup pompy insulinowej może podlegać refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacja może być całkowita lub częściowa i zależy ona od kilku czynników.

Aby uzyskać 100% refundacji musimy spełniać pewne warunki, mianowicie:

 • wiek poniżej 18 lat
 • posiadanie cukrzycy typu 1

Jednak otrzymanie refundacji 100% jest ograniczone, dlatego chorych wpisuje się na listę oczekujących. Według opinii Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, głównymi kandydatami, którym w pierwszej kolejności należy się dofinansowanie, są osoby, które:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *