Najczęściej wybieranymi przez Polaków protezami są ruchome protezy z akrylu. Na ich popularność wpływa głównie cena (są o wiele tańsze od innych typów protez) oraz fakt, iż są refundowane przez państwo – pacjentowi przysługuje prawo do bezpłatnej protezy raz na pięć lat w sytuacji, gdy w łuku zębowym nie ma przynajmniej 6 zębów. Jednak za częstszą wymianę protezy musi zapłacić z własnej kieszeni.
Niestety, protezy z akrylu mają liczne wady. Są dość niewygodne i trudno się do nich przyzwyczaić, w pierwszej fazie noszenia utrudniają żucie i mówienie. Wymuszają zmianę nawyków żywieniowych, zaburzają odczuwanie smaku, potrafią wypaść w trakcie jedzenia. Do tego powodują utratę kości i często wywołują reakcje alergiczne.
Alternatywą dla ruchomych protez z akrylu są protezy wykonane z tworzyw termoplastycznych. Zaliczamy do nich: – protezy oparte na polyamidach – np. wykonane z duraflexu, visiclearu czy tworzywa T-crystal, – protezy nylonowe – np. valplast, Flex star, Fleksi nylon,
– protezy acetalowe – ich przykładem może być Duracetal, Dental D lub Bredent.
Zalety protez półelastycznych (acetalowych) – acetal jest materiałem odpornym na zginanie, dzięki czemu proteza jest sprężysta i elastyczna, a pacjent łatwiej się do niej adoptuje, – proteza nie uciska dziąseł i podniebienia, nie daje w ustach metalicznego posmaku, – umożliwia spożywanie nawet bardzo gorących posiłków (materiały termoplastyczne są odporne na wysokie temperatury, zaczynają się uplastyczniać dopiero przy 200o C), – proteza ze względu na brak uczulających stopów metali nie wywołuje reakcji alergicznej,
– jest wykonana w kolorze dziąsła lub zębów, dlatego jest niewidoczna nawet w tzw. ‘strefie uśmiechu’.
Zalety protez nylonowych Także one w porównaniu do protez wykonanych z akrylu zapewniają o wiele większy komfort użytkowania.
Przede wszystkim dlatego, że: – są dużo cieńsze od protez standardowych, – są lekkie i elastyczne – nie łamią się i nie pękają, – zajmują mniej miejsca w jamie ustnej, – mają lepsze utrzymanie – nie spadają, – nie wywołują reakcji alergicznych, – posiadają estetyczne klamry w kolorze dziąseł,
– są przezierne i doskonale komponują się z naturalną śluzówką pacjenta – nawet w dużym zbliżeniu są mało zauważalne.
Coraz więcej osób decyduje się na protezy termoplastyczne wierząc, iż zapewniają one wyższy komfort użytkowania oraz dają bardzo dobry efekt estetyczny. Jednak warunkiem wykonania takiej protezy jest posiadanie przez pacjenta co najmniej jednego własnego zęba.
Na zakończenie warto wspomnieć o istotnej wadzie protez z materiałów termoplastycznych. Tego typu uzupełnienia łatwo absorbują zapachy i barwniki ze środowiska jamy ustnej, dlatego mogą szybko ulec przebarwieniu. Aby do tego nie dopuścić, należy systematycznie czyścić protezę za pomocą środów, które nie zawierają utleniaczy.
B.Sz.
Szczoteczki do zadań specjalnych Pacjent
Tworzymy uśmiechy – stwórzmy dialog. Rozmowa dentysty z protetykiem Lekarz
Dlaczego warto polecać kremy mocujące nawet przy dopasowanej protezie? Lekarz
Innowacyjny materiał kompozytowy ze złotym medalem w Bangkoku Lekarz
Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej? Lekarz
Proteza zębowa – rodzaje i koszty
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje protez zębowych
- Z czego może być zrobiona proteza zębowa
- Ile kosztuje wykonanie protezy zębowej
- Czy i kiedy proteza zębowa przysługuje w ramach NFZ
- O czym warto pamiętać kiedy nosi się protezę zębową
Czym jest proteza zębowa?
Proteza zębowa znana jest także pod nazwą sztucznych zębów. Jest to element, który stanowi część zamienną dla utraconych zębów własnych. Rozwiązanie to stosuje się głównie w przypadku naturalnej utraty zębów, która następuje wraz z wiekiem. Protezy zębowe wykorzystuje są również w sytuacji, gdy pojawią się pojedyncze ubytki w uzębieniu, na przykład w skutek choroby zęba.
Utrata zębów może być spowodowana nie tylko niewłaściwą higieną jamy ustnej i zbyt małą dbałością o stan uzębienia, ale także chorobami, m.in. nowotworem w obrębie twarzy.
Proteza zębowa – rodzaje
Współczesna stomatologia oferuje kilka różnych rodzajów protez zębowych. Wybór sztucznych zębów z reguły zależy od rodzaju powstałych ubytków w uzębieniu, możliwości finansowych pacjenta, jego indywidualnych preferencji, a także wskazań stomatologa.
Protezy zębowe można podzielić na:
- ruchome i stałe
- całościowe i częściowe
Protezy ruchome – podstawowe informacje
Protezy ruchome, jak sama nazwa wskazuje, nie są przytwierdzane trwale do zębów. Umieszczone są na specjalnym łuku, który jest dopasowany do szczęki pacjenta. Można je w dowolnej chwili wyjąć i założyć. Lekarze zalecają, aby ruchome protezy zębowe nosić w ciągu dnia, ale na noc wyjmować, aby dać odpocząć dziąsłom i błonom śluzowym.
Protezy ruchome stosuje się zarówno w przypadkach ubytku kilku zębów, jak i całkowitego bezzębia. Dla komfortu noszenia konieczna jest ich wymiana na nowe co około pięć lat. Ważnym elementem całego procesu jest odpowiednie dopasowanie protezy ruchomej, aby zapewnić sobie wygodę użytkowania podczas jedzenia i mówienia.
Wyróżnia się kilka rodzajów ruchomych protez zębowych. Są to m.in.
Proteza zębowa szkieletowa – stosowana w przypadku braków zębowych lub rozległych ubytków, na przykład niekwalifikujących się do uzupełnienia mostem. Wykonana z płyty ze stopu metalu oraz osadzonych na niej sztucznych zębach. Na swoim miejscu utrzymują ją specjalne klamry.
Proteza zębowa szkieletowa bezklamrowa – w tym przypadku klamry zastąpione są teleskopami, zasuwami lub zatrzaskami. Jest to nieco droższa alternatywa dla protez szkieletowych m.in. ze względu na konieczność okorowania własnych zębów pacjenta.
Proteza zębowa nakładkowa (overdenture) – ten rodzaj protezy pokrywa w całości korzeń lub korzenie utraconego zęba. Dzięki temu mamy gwarancję lepszej stabilizacji protezy oraz ograniczoną ruchomość w poziomie i pionie.
Proteza zębowa osiadająca – to najprostsze modele, które przymocowywane są na zasadzie przyssania do dziąsła. Zazwyczaj konieczne jest stosowanie specjalnego kremu protetycznego, który utrzymuje protezę na swoim miejscu. Jeżeli w jamie ustnej znajdują się zęby, proteza przymocowywana jest do nich za pomocą klamer.
Zapoznaj się również z artykułem: Ile kosztuje prywatna wizyta u dentysty?
Protezy stałe – podstawowe informacje
Protezy stałe przymocowywane są trwale. Nie ma możliwości ich wyjęcia. Można je połączyć za pomocą specjalnego cementu, mocowań lub śrub. W zależności od rodzaju stosuje się je w przypadku pojedynczego ubytku lub całkowitego bezzębia.
Wśród protez zębowych stałych wyróżnić można m.in.
Wkłady koronowe – stosowane w przypadku, gdy nie ma możliwość wykonania odbudowy (wypełnienia) zęba. To twardy materiał, który imituje tkankę korony zęba.
Korony – to rozwiązanie, które stosuje się zwykle po leczeniu kanałowym, gdy ząb jest bardzo zniszczony lub mało estetyczny. Koronę można osadzić na wkładzie koronno-korzeniowym.
Wkłady koronno-korzeniowe – rozwiązanie w przypadku znacznego lub całkowitego uszkodzenia koron zębów własnych.
Mosty protetyczne – dobre w przypadku uzupełnienia braku jednego lub kilku zębów. Filarem mostu są własne zęby, dlatego też rozwiązanie to wykorzystuje się w przypadku posiadania naturalnego uzupełnienia lub implantów.
Implanty – to specyficzny rodzaj sztucznych zębów, który mocowany jest w jamie ustnej za pomocą śrub wwiercanych w kość. Ten typ uchodzi za najwygodniejszy, zapewniający najbardziej naturalne odczucia podczas użytkowania. Pacjent ma wrażenie, że są to jego naturalne zęby. Wadą takiego rozwiązania jest jednak wysoki koszt.
Protezy całościowe – podstawowe informacje
Protezy całościowe stosuje się w przypadku, gdy pacjent jest całkowicie bezzębny. Wyróżnia się kilka rodzajów takiego rozwiązania. Są to m.in.
Całkowita proteza zębowa akrylowa, osiadająca – to najpopularniejszy typ protez zębowych. Umieszczane są one na dziąsłach przy użyciu kremu mocującego.
W tym przypadku występuje konieczność dokładnego dopasowania, ponieważ źle dopasowana proteza może powodować odleżyny i uszkodzenia śluzówki.
Początkowo są niewygodne i wymagają przyzwyczajenia się do ciała obcego w jamie ustnej.
Całkowita proteza zębowa umieszczana na implantach – to komfortowe rozwiązanie, które wymaga odpowiednich punktów zaczepienia, czyli implantów.
Ten typ protezy jest droższy ze względu na konieczność wykonania implantów – co najmniej dwa na dole i cztery na górze.
Zastosowanie całkowitej protezy na punktach zaczepienia zapewnia większą stabilność, wygodę podczas jedzenia twardych pokarmów oraz zapobiega zanikaniu kości.
Protezy częściowe – podstawowe informacje
Protezy częściowe to dobre rozwiązanie w przypadku pojedynczego ubytku lub kilku ubytków w uzębieniu. Na ten typ protezy można zdecydować się, gdy w jamie ustnej znajdują się zdrowe zęby, które stabilnie przytrzymają konstrukcję.
Wśród częściowych protez można wyróżnić:
częściowe protezy zębowe akrylowe – to najtańsze rozwiązanie. Istnieje jednak ryzyko, że tego typu konstrukcja może być widoczna. Warto więc wybrać się do sprawdzonego protetyka, który idealnie dopasuje protezę.
częściowe protezy zębowe szkieletowe – są stabilniejsze od protez zębowych akrylowych. Ciężar konstrukcji opiera się na zdrowych zębach pacjenta, a nie na jego dziąsłach. Łatwiej jest się do nich przyzwyczaić. Występuje mniejsze ryzyko pojawienia się otarć oraz uszkodzeń śluzówki.
częściowe protezy zębowe nakładkowe – opierają się na korzeniach zębów lub implantach. Najczęściej stosowane w przypadku pacjentów z uszkodzonymi korzeniami zębowymi, które uniemożliwiają nałożenie stałych koron. Należy wykonać specjalne zaczepy, które umieszcza się bezpośrednio w kanałach korzeni zębowych. Pozytywnie wpływa to na stabilność konstrukcji.
Proteza zębowa – z czego może być wykonana?
Protezę zębową można wykonać z różnych materiałów. Mogą to być m.in.:
- porcelanowe lub ceramiczne zęby umieszczone na tytanowych śrubach – w przypadku implantów
- protezy szkieletowe wykonane są ze stopów stali chromowo-kobaltowej i akrylu
- materiały ceramiczne – w przypadku koron i mostów protetycznych
- nylonowe protezy – wykonana z cienkiego materiału, który dopasowuje się do podniebienia, proteza tego typu jest lekka, elastyczna i nie pęka
- acetalowe protezy – elementy metalowe i akrylowe zostały zastąpione acetalem, zwiększa to komfort użytkowania protezy
- acronowe protezy – to materiał bardzo elastyczny, który pozwala na idealne wręcz dopasowanie się do dziąseł pacjenta
- akrylowe protezy – są najpopularniejsze, stosowane w protetyce od lat, to materiał dużo twardszy od nylonu, acetalu czy acronu
Proteza zębowa – ile kosztuje?
Cena protezy zębowej uzależniona jest od jej rodzaju.
Poniżej szacunkowe koszty najpopularniejszych rozwiązań:
- całkowita proteza akrylowa – około 800 – 1000 złotych
- proteza całkowita z kopolimeru (bez akrylu) – około 1200 – 1500 złotych
- częściowa proteza z kopolimeru (bez akrylu) – około 1000 – 1300 złotych
- proteza częściowa powyżej 5 zębów – około 500 – 800 złotych
- akrylowa proteza do 2 zębów – około 300 – 500 złotych
- proteza z kopolimeru do 2 zębów – około 700 – 900 złotych
- proteza z płytą stalową laną – około 1200 – 1500 złotych
- szkieletowa proteza – około 1300 – 1700 złotych
- proteza szkieletowa z klamrą ciągłą – około 1500 złotych
- szkieletowa proteza z kopolimerem (bez akrylu) – około 1700 – 2000 złotych
- proteza szkieletowa na teleskopach – około 1700 – 2000 złotych
- szkieletowa proteza do 2 zębów – około 600 złotych
- proteza szkieletowa acetalowa – około 1700 złotych
- acetalowa proteza do 2 zębów – około 1200 złotych
- całkowita proteza na zatrzaskach – około 4000 – 7000 złotych
- proteza całkowita na belce – około 4000 – 6000 złotych
- dostawienie jednego zęba do protezy – około 200 – 300 złotych
- podścielenie protezy – około 200 – 400 złotych
- czyszczenie protezy – około 100 – 150 złotych
- naprawa protezy – około 100 – 200 złotych
- naprawa protezy acetalowej – około 250 złotych
- korekta protezy – około 60 – 150 złotych
- akrylowa korona – około 200 – 400 złotych
- kompozytowa korona – około 500 złotych
- porcelanowa korona na stali – około 900 złotych
- korona porcelanowa na złocie – około 1800 złotych
- metalowa korona – około 500 złotych
- wkłady koronowo-korzeniowe – około 500 – 1200 złotych
- konsultacja – około 100 – 200 złotych – niektóre gabinety oferują bezpłatne konsultacje
- wyciski pod modele – około 100 – 250 złotych
Proteza zębowa w ramach NFZ – czy przysługuje?
Protezę zębową można otrzymać w ramach refundacji z NFZ. Dofinansowanie dotyczy jednak wyłącznie najtańszych protez wykonanych z akrylu. Z refundacji można skorzystać raz na pięć lat. Obejmuje ona osoby, które posiadają aktualne ubezpieczenie zdrowotne.
Co dwa lata można również bezpłatnie naprawić protezę. W przypadku niezadowolenia z jakości wykonania protezy można powiadomić NFZ.
Jeżeli konsultant wojewódzki do spraw protetyki potwierdzi złą jakość protezy, prawdopodobnie będziemy mogli zrobić te protezę ponownie w ramach NFZ.
Pacjentom, u których zdiagnozowano nowotwory w obrębie twarzy, przysługuje prawo do bezpłatnych protez zębowych bez ograniczeń czasowych.
Proteza zębowa – o czym jeszcze należy pamiętać?
Pacjenci często skarżą się na to, że nie potrafią przyzwyczaić się do noszenia protezy zębowej. Czasami po prostu organizm broni się przed ciałem obcym w obrębie jamy ustnej.
Należy dać sobie czas, aby przyzwyczaił się do niego i zaczął ignorować. Jeżeli przez dłuższy okres utrzymuje się dyskomfort, a pacjent nadal nie może nosić protezy, powinien zgłosić się do stomatologa.
Może okazać się, że konstrukcja została źle dopasowana.
Protezy zębowe po kilku latach mogą się deformować. Dlatego też zalecana jest ich wymiana co około pięć lat. Należy także pamiętać o odpowiedniej higienie i regularnym czyszczeniu protezy. Zaleca się jej czyszczenie specjalnymi, przeznaczonymi do tego środkami, a także przechowywanie w wodzie, aby nie dopuścić do jej przesuszenia. –
Protezy nylonowe – charakterystyka, zalety, wady, cena, higiena
Protezy nylonowe to najnowsze rozwiązanie w dziedzinie protetyki. Są solidne, wytrzymałe i bardzo dobrze służą pacjentowi. Protezy nylonowe nie są refundowane, jednak warto w nie zainwestować. Jaka jest cena protez nylonowych? Czy są skuteczne? I jakie wymogi należy spełnić, aby móc je nosić?
1. Protezy nylonowe – charakterystyka
Protezy nylonowe są nowoczesną alternatywą dla starych i niekomfortowych protez akrylowych. Protezy nylonowe wykonywane są z materiałów termoplastycznych i są jednym z nowszych osiągnięć protetyki.
Dzięki ich zaletom i innowacyjnym rozwiązaniom, o wiele lepiej służą pacjentowi. Są protezami, które pacjenci wybierają coraz częściej, ponieważ tak doskonale się sprawdzają.
Jest jeden warunek użytkowania protezy nylonowej, pacjent musi mieć co najmniej jednego własnego zęba.
W celu założenia protezy, pacjent musi udać się do protetyka, który dokładnie zbada stan uzębienia i jamy ustnej. Następnie oceni jakiego typu proteza sprawdzi się najlepiej. Kolejno wykonywany jest odlew górnej i dolnej linii zębów, a za kilka dni proteza jest gotowa do codziennego użytku.
Na początku jej użytkowania można odczuwać pewien dyskomfort, jednak z biegiem czasu pacjent całkowicie przyzwyczai się do jej noszenia, a nawet o niej zapomni.
2. Protezy nylonowe – zalety
Protezy nylonowe posiadają bardzo wiele zalet. Można do nich zaliczyć:
- odporność na złamania i uszkodzenia;
- elastyczność;
- odpowiednią cienkość;
- niewielki rozmiar;
- lepszą przyczepność;
- brak objawów występowania alergii;
Protezy nylonowe mogą zapewnić pacjentowi wysoki komfort ich użytkowania. Posiadają o wiele więcej zalet niż inne protezy, dlatego warto zastanowić się nad ich wyborem.
3. Protezy nylonowe – wady
Protezy nylonowe, a także wszystkie inne wykonane z materiałów termoplastycznych posiadają pewną wadę, otóż bardzo szybko ulegają odbarwieniu, a także przyciągają zapachy. Dlatego jeżeli pacjent zdecyduje się na użytkowanie protezy nylonowej, musi pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej, a także samej protezy.
4. Protezy nylonowe – cena
Cena protez nylonowych zależna jest od miasta w którym zakładamy protezę, od renomy gabinetu stomatologicznego, a także od doświadczenia stomatologa. Jej koszty mogą wynieść, aż 2000 złotych.
5. Protezy nylonowe – higiena
Jak wcześniej zostało wspomniane odpowiednia higiena jamy ustnej i protezy jest najważniejszym czynnikiem podczas noszenia protezy nylonowej.
Po każdym wyciągnięciu protezy z jamy ustnej należy ją dokładnie wyszczotkować specjalną szczoteczką i pastą do zębów, a następnie odstawić do wysuszenia.
Dobrym rozwiązaniem jest mycie protezy po każdym posiłku, gdyż łatwo przyciąga zapachy i odbarwienia.
Swoje stałe zęby należy myć równie często co protezę. Dodatkowo można oczyszczać zęby nicią dentystyczną, a także przepłukiwać płynem do higieny jamy ustnej.
Aby zęby nie miały możliwości szybszego psucia się, dobrym sposobem będzie wykluczenie z diety słodyczy i produktów, które zawierają cukier. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu, a także palenie papierosów.
Częste wizyty u stomatologa to konieczność w walce o zdrowie zębów.
Protetyka
Protezy elastyczne są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych protez akrylowych częściowych. Wyglądem przypominają protezy akrylowe. Składają się jedynie z różowej płyty imitującej dziąsło i spełniającej rolę klamer oraz zębów. W odróżnieniu od tradycyjnych protez akrylowych nie posiadają metalowych klamer (popularnych haczyków).
Zalety:
- mniejsza grubość w porównaniu z protezami akrylowymi, stają się przez to mniej toporne i przyjemniejsze do noszenia oraz łatwiejsze do zaakceptowania przez pacjenta
- są mniejsze od protez akrylowych, nie zajmują tak dużo miejsca (zwłaszcza część podniebienna protezy górnej)
- są lekkie i elastyczne (nie łamią się i nie pękają)
- brak metalowych klamer znacznie zwiększa estetykę
- nie uczulają
- utrzymanie protezy jest dużo lepsze w porównaniu do protezy akrylowej
- brak lub zdecydowanie mniejsza liczba korekt protez, nie uwierają błony śluzowej
- nie wymagają wzmacniania konstrukcji sitkami lub łukami
- stabilność koloru
Wady
- wyższe koszty w porównaniu z protezami akrylowymi
- podczas żucia siły działają w nienaturalny sposób na dziąsła, powodując ucisk i szybszy zanik kości wyrostka zębodołowego
- podobnie, jak w przypadku protez akrylowych częściowych, pozostawione własne zęby pacjenta są zdecydowanie bardziej narażone na rozchwianie i wypadnięcie
- najczęściej proces wykonywania protez wymaga kilkukrotnej wizyty pacjenta w gabinecie
- dostawienie zębów do protezy nie zawsze jest możliwe
- w przypadku ewentualnego zniszczenia protezy nie zawsze możliwa jest naprawa
Protezy akrylowe są najbardziej rozpowszechnione w Polsce. Są to jedyne uzupełnienia protetyczne refundowane przez NFZ (tylko po spełnieniu kilku warunków, m.in.: odpowiedniej ilości brakujących zębów, czy wystarczająco długim okresie między nowymi, a starymi protezami).
Protezy wykonane są z żywicy akrylowej, która może być różowa (imitująca dziąsło) lub bezbarwna (wersja dla osób uczulonych na akryl). Dodatkowo w wersji częściowej, gdy pacjent posiada jeszcze swoje zęby, w protezie zatopione są metalowe druciki, tzw. klamry (popularnie zwane haczykami), które mają utrzymywać protezę na miejscu.
Protezy można wzmocnić siatkami lub łukami, ale sprawia to problemy podczas ewentualnej naprawy.
Zalety:
- dosyć tani koszt wykonania
- odbudowa wszystkich brakujących zębów w szczęce lub żuchwie
- w przypadku utraty pozostałych zębów możliwe dostawienie ich do protezy
- najczęściej możliwa jest naprawa w przypadku złamań lub pęknięć (dosyć prosta i tania)
Wady
- protezy są dosyć toporne i duże, jeżeli są to pierwsze protezy w życiu pacjenta, okres przystosowania się do nich i zaakceptowania jest dosyć długi
- podczas żucia siły działają w nienaturalny sposób na dziąsła, powodując ucisk i szybszy zanik kości wyrostka zębodołowego
- w przypadku protez częściowych, pozostawione własne zęby pacjenta są zdecydowanie bardziej narażone na rozchwianie i wypadnięcie
- proteza jest sztywna – dziąsło musi się dostosować do protezy, podczas tego procesu występują otarcia i innego rodzaju uszkodzenia błony śluzowej
- konieczność wykonywania korekt protezy, zwłaszcza w początkowej fazie użytkowania
- najczęściej proces wykonywania protez wymaga kilkukrotnej wizyty pacjenta w gabinecie
- protezy są kruche i łatwo ulegają pęknięciu, złamaniu lub ukruszeniu
- protezy po pewnym czasie mogą uczulać lub też może się okazać, że osoba pierwszy raz zakładająca protezę jest uczulona na akryl
- jeżeli klamra utrzymująca protezę przypada w widocznym miejscu (np. pozostał tylko jeden ząb z przodu) proteza jest nieestetyczna
- utrzymanie protez nie jest wystarczające, najczęściej trzeba się wspomagać różnego typu klejami do protez
- czasami, w przypadku protezy wzmocnionej siatką lub łukiem, niemożliwa jest naprawa
- z wiekiem protezy ulegają przebarwieniu (akryl wygląda pod mikroskopem jak gąbka, nasiąka zarówno barwnikami, jak i drobnoustrojami, co przy skrajnie niskiej higienie może powodować np. grzybicę jamy ustnej)
Protezy szkieletowe są również alternatywą dla protez częściowych akrylowych. Wykonanie tego typu protez musi być poprzedzone bardzo wnikliwą analizą warunków w jamie ustnej. Protezy wykonane są z metalu, akrylu i zębów.
Najpierw technik po otrzymaniu wycisków odlewa model z gipsu, na którym tworzy metalowy szkielet. Szkielet jest tworzony przez technika zawsze indywidualnie do warunków. Świetne utrzymanie protez zapewniają klamry lane i ciernie, które są integralną częścią szkieletu.
Braki zębowe odbudowywane są za pomocą akrylu i zębów stosowanych w protezach akrylowych. Metalowy szkielet zatopiony jest częściowo w akrylu.
Zalety:
- doskonałe utrzymanie protez, przy projektowaniu, którego uwzględnia się indywidualne warunki dla każdego pacjenta (najlepsze ze wszystkich protez ruchomych)
- siły żucia przenoszone są w sposób możliwie najbardziej zbliżony do naturalnego, nie tylko na błonę śluzową, ale i na zęby pacjenta (są to jedyne protezy ruchome tego typu)
- pozostałe zęby pacjenta są blokowane przez protezę co zapewnia ich dłuższe utrzymanie w jamie ustnej
- nawet zęby rozchwiane można zblokować używając szynoprotezy (wariant protezy szkieletowej)
- konstrukcja jest wystarczająco mocna, aby nie wzmacniać jej siatkami lub łukami
- precyzyjne dopasowanie protezy przez technika, ogranicza liczbę korekt protezy lub nawet je wyklucza
- protezy tego typu bardzo rzadko łamią się
- bardzo mała grubość protezy, najmniej toporne, najprzyjemniejsze do noszenia i najłatwiejsze do zaakceptowania przez pacjenta
- są to protezy o bardzo ograniczonym zasięgu – zajmują jeszcze mniej miejsca niż protezy elastyczne (zwłaszcza na podniebieniu)
- proces wykonania często ogranicza się do 3 wizyt
Wady
- wyższe koszty w porównaniu z protezami akrylowymi, ale niższe od protez elastycznych
- dostawienie zębów do protezy nie zawsze jest możliwe – w przypadku ewentualnego zniszczenia protezy nie zawsze możliwa jest naprawa
- ewentualna naprawa części metalowej protezy, polegająca na lutowaniu jest kosztowna
- w przypadku, gdy klamra protezy wypada na zębie przednim estetyka nie jest idealna
- przez pierwszy miesiąc pacjent ma trudności w zakładaniu i zdejmowaniu protez, z racji ich bardzo ciasnego dopasowania
- nie zawsze możliwe jest wykonanie protezy szkieletowej – musi istnieć odpowiednia liczba zębów
- zawsze przed wykonaniem protezy szkieletowej konieczne jest bardzo dokładne leczenie pozostałych zębów, łącznie z ewentualnym leczeniem kanałowym
- pacjent po wykonaniu protez musi bardzo dbać o higienę jamy ustnej ze względu na ewentualne trudności w dostawieniu zębów, należy pamiętać o bardzo precyzyjnym wykonaniu protezy pod odpowiednie warunki, każda zmiana warunków (plomba, usunięcie zęba, itp.) stwarza możliwość gorszego utrzymania protezy
Uzupełnienia protetyczne stałe są to prace cementowane na koronie oszlifowanego zęba, w korzeniu lub na implancie. Zdjąć je może tylko lekarz i wiąże się to najczęściej z ich zniszczeniem. Należą do nich korony, licówki, mosty lub wkłady koronowo-korzeniowe.
Korony są to uzupełnienia protetyczne ograniczone swoim zasięgiem do jednego zęba. Rozróżnia się kilka typów koron w zależności od materiału, z którego są wykonane:
- korony pełnoceramiczne (wykonane są całkowicie z porcelany),
- korony porcelanowe wykonane na podbudowie ze stopów metali (stopu złota, stal chromowo-niklowa, srebro-pallad, tytan).
- Licówki ceramiczne są cienkimi ceramicznymi płytkami, które przykleja się na przedniej (wargowej lub policzkowej) powierzchni odpowiednio przygotowanych do tego zębów.
- Mosty są to uzupełnienia protetyczne obejmujące swoim zasięgiem kilka brakujących zębów. Cementuje się je na “filarach” którymi są zęby własne lub implanty. Mosty różnicujemy tak jak pojedyncze korony.
- Wkłady koronowo-korzeniowe są to “sztyfty” cementowane w korzeniu zęba. Rozróżniamy wkłady:a) lane (stal, złoto),b) standardowe (tytanowe, złote),c) kompozytowe wzmacniane włóknem szklanym.
Menu
Umów się na wizytę
Ile Kosztuje Proteza Zębowa? – Centrum Stomatologiczne Jadczyk
Ile kosztuje proteza zębowa wyjmowana?
Koszt wykonania protezy wyjmowanej uzależniony jest przede wszystkim od jej rodzaju. Wyróżniamy następujące uzupełnienia ruchome: protezy akrylowe: całkowite i częściowe, protezy szkieletowe, nylonowe, acetalowe, protezy oparte na własnych zębach pacjenta lub na implantach i połączone z nimi precyzyjnymi elementami retencyjnymi.
Najprostsze protezy akrylowe wymagają niewielkiego nakładu pracy lekarza i poświęconego przez niego czasu, a koszty laboratoryjne nie są duże. Przy protezach wyjmowanych z precyzyjnymi elementami retencyjnymi pracy pracy jest o wiele więcej, a koszty wykonania takiego uzupełnienia w pracowni dentystycznej potrafią być bardzo duże.
Ile kosztuje proteza akrylowa całkowita
Protezy akrylowe należą do najtańszych uzupełnień protetycznych dostępnych na rynku. Proteza akrylowa całkowita zastępuje wszystkie brakujące zęby i jest standardowym uzupełnieniem protetycznym wykonywanym w sytuacji bezzębnej szczęki lub żuchwy.
Protezę całkowitą można wykonać w gabinecie współpracującym z NFZ bezpłatnie. W gabinecie prywatnym jedna proteza kosztuje z reguły od 1000 złotych a jej cena uzależniona jest od cennika obowiązującego w danej praktyce stomatologicznej.
Proteza akrylowa częściowa wykonywana jest w sytuacji częściowych braków w uzębieniu. Ze względu na swoje wady powinna być uzupełnieniem tymczasowym. Można ją użytkować około 3 miesiace, a następnie należy wymienić ją na protezą docelową.
Proteza akrylowa częściowa jest także refundowana przez NFZ i można ją otrzymać bezpłatnie. W gabinetach prywatnych cena takiej protezy rozpoczyna się najczęściej od około 600 złotych i uzależniona jest od wielkości uzupełnienia.
Proteza szkieletowa
Proteza szkieletowa wykonywana jest w przypadku częściowych braków w uzębieniu. Ze względu na swoją budowę traktowana jest przez specjalistów jako uzupełnienie docelowe. Protezy szkieletowe nie są refundowane przez NFZ; jedna kosztuje najczęściej powyżej 1500 złotych.
Protezy oparte na elementach precyzyjnych – uzupełnienia warte polecenia
Protezy te są najlepszym rozwiązaniem protetycznym wśród różnych rodzajów uzupełnień wyjmowanych. Ich charakterystyczne konstrukcje zapewniają optymalną retencję i stabilizację oraz pełną estetykę.
Zasadniczą wadą jest cena, która uzależniona jest od wielu czynników: rodzaju protezy (teleskopowa, na zatrzaskach), konstrukcji (ilości zintegrowanych koron z protezą), użytego materiału (metal dentystyczny, cerkon, rodzaj licowania), konieczności użycia implantów.
Rozpiętość cenowa pojedynczej protezy wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku protezy opartej na implantach należy oczywiście doliczyć także koszt samych implantów.
Należy pamiętać, że każda z protez, niezależnie od rodzaju, spełni swoje podstawowe zadania: poprawi estetykę twarzy i funkcje żucia. Przy bardziej skomplikowanych uzupełnieniach protetycznych poniesione wyższe koszty przełożą się bezpośrednio na wyższy komfort codziennego użytkowania.
Ile kosztuje proteza zębowa stała?
Protezę osadzoną na stałe w jamie ustnej można wykonać wykorzystując własne zęby pacjenta albo implanty. Bezwzględnie proteza zębowa stała jest najbardziej optymalną propozycją dla każdego pacjenta ze względu na nieprzeciętną wygodę podczas użytkowania. Okres adaptacji jest krótki, a pacjenci szybko traktują ją jak własne zęby.
Proteza zacementowana na stałe na własnych zębach pacjenta: most protetyczny
Proteza zębowa stała wymaga oszlifowania zębów wokół brakujących luk. Ilość preparowanych zębów uzależniona jest od wielu czynników: lokalizacji filarów, ich jakości, ilości brakujących zębów.
Stąd koszt wykonania takiego uzupełnienia jest różny. Przy uzupełnieniu jednego brakującego zęba może wahać się od około 2500 do 4000 złotych w zależności od użytego materiału.
Most okrężny maksymalnie rozbudowany to wydatek rzędu 11000 – 18000 pln.
Korona lub most na implantach
Alternatywą do mostu osadzonego na własnych zębach jest korona protetyczna umocowana na pojedynczym implancie w przypadku brakującego jednego zęba lub most przytwierdzony do kilku implantów w sytuacji utraty większej ilości zębów.
Łączny koszt pełnej rekonstrukcji (pojedyncza korona wraz z łącznikiem i implantem) wynosi najczęściej nie mniej niż 4000 złotych. Koszt mostu osadzonego na kilku implantach to wydatek od około 9000 złotych w górę.
Cena uzależniona jest od ilości implantów, firmy produkującej implant, rodzaju materiału, z którego wykonane są łączniki protetyczne, wielkości mostu, rodzaju materiału, z którego został on wykonany, ewentualnej konieczności odbudowy tkanki kostnej.
Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje proteza zębowa, nie jest prosta i jednoznaczna. Zbyt wiele jest czynników determinujących ostateczny koszt wykonania protezy. Należy dokonać przemyślanego wyboru uwzględniając wady i zalety poszczególnych uzupełnień przy dopasowaniu własnego budżetu przeznaczonego na ten cel.
Jakie są rodzaje protez zębowych?
Oczywiście sztuczne zęby należy wymieniać szybciej, jeśli
- zostaną uszkodzone mechanicznie;
- odkształcą się w wyniku działania zbyt wysokiej temperatury;
- ulegną uszkodzeniom z powodu nieprawidłowej higieny;
- zaczynają sprawiać stały dyskomfort (mimo braku wyraźnych uszkodzeń).
Należy pamiętać, że długotrwałe użytkowanie zniekształconych i niezadbanych protez zębowych może doprowadzać nawet do stanów zapalnych i chorób jamy ustnej.
- zakładanie protezy zębowej ruchomej po wyrwaniu zęba
Ruchomą protezę zębową można założyć bardzo szybko, niemal od razu po wyrwaniu zębów. Jedynie w przypadku rozległych ekstrakcji lub infekcji zaleca się krótki odpoczynek.
Dobrze jest jednak pamiętać, że dopasowanie i sprawdzenie jak leży proteza zębowa będzie wymagało kilku dodatkowych wizyt u lekarza dentysty. Pierwszą kontrolę i ewentualną korektę specjalista powinien wykonać po 24 godzinach od założenia. Następną po tygodniu, góra dwóch.
- cena i refundacja protezy zębowej ruchomej
Główną korzyścią ruchomych protez zębowych jest ich niewysoka cena, dużo bardziej przystępna niż w przypadku uzupełnień stałych. Co więcej, raz na pięć lat można uzyskać refundację protezy z NFZ. Występując o dofinansowanie, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pokrywa ono koszty jedynie najtańszych protez akrylowych.
Częściowa ruchoma proteza zębowa – ceny i rodzaje
Ruchomą protezę zębową częściową można założyć, jeśli wokół ubytku znajdują się zdrowe zęby, które ją przytrzymają.
Występują trzy rodzaje takich protez:
- częściowe protezy zębowe akrylowe
Są najtańsze i mogą być refundowane. Średni koszt za punkt (każdy sztuczny ząb z mocowaniem) wynosi od ok. 60 do ok. 150 zł. Warto wiedzieć jednak, że jakość akrylowej protezy zębowej może być bardzo różna w zależności od kosztów i wykonawcy. Niektóre z nich wyglądają estetycznie, inne bardzo rzucają się w oczy.
Protezy akrylowe nie należą też do najwygodniejszych. To ciała obce w jamie ustnej, do których organizm musi się przyzwyczaić. Przy gryzieniu i żuciu dają zupełnie inne wrażenie niż prawdziwe zęby. Co więcej, mogą z początku podrażniać delikatne śluzówki i powodować ich uszkodzenia. Z czasem jednak organizm uodparnia się na ich obecność i przestają tak bardzo przeszkadzać.
- częściowe protezy zębowe szkieletowe
Stabilniejsze i delikatniejsze od akrylowych. Opierają się na metalowej konstrukcji, która cały ciężar protezy osadza na zdrowych zębach pacjenta, a nie na dziąsłach. Zapobiega to zbytniemu osiadaniu protezy zębowej (czyli negatywnemu wpływaniu na kształt dziąseł) i uszkadzaniu śluzówek.
Takie rozwiązanie gwarantuje też przyspieszenie procesu adaptacyjnego. Podczas jedzenia i mówienia, proteza szkieletowa wywołuje odczucia zbliżone do naturalnych, łatwiej więc ją zaakceptować i się do niej przyzwyczaić. Jest jednak dużo droższa niż proteza akrylowa.
Głównie dlatego, że:
- mocuje się ją za pomocą klamerek, które często wymagają założenia koron na zdrowe zęby pacjenta;
- do stworzenia jej stelaża stosuje się drogie metale takie jak tytan, srebro, złoto lub stop chromowo-kobaltowy.
To sprawia, że koszty tego typu rozwiązań zaczynają się od mniej więcej 800-1000 zł i mogą urosnąć nawet do kilku tysięcy.
- częściowe protezy zębowe nakładkowe
Jeszcze innym typem ruchomej protezy stomatologicznej jest proteza nakładkowa. Opiera się ona na korzeniach zębów lub implantach. Jest często stosowana u osób, którym nie można założyć stałych koron ze względu na uszkodzone korzenie zębowe.
By zamocować tego typu protezę, niezbędne są specjalne zaczepy umieszczane w kanałach korzeni zębowych. Gwarantuje to wysoką stabilność, łatwiejsze mówienie i wygodniejsze jedzenie niż z protezą akrylową.
Spowalnia też degenerację dziąseł i zanik wyrostka zębodołowego, co gwarantuje dłuższą możliwość korzystania z protez i lepsze ich podparcie. Koszt wykonania takiej protezy wraz z zespoleniem zaczyna się średnio od ok. 500 zł.
Całkowita proteza zębowa ruchoma – ceny i rodzaje
Gdy pacjent nie ma już ani jednego zdrowego zęba na żuchwie, stosuje się protezy całkowite:
- całkowite protezy zębowe akrylowe, osiadające
Są najpopularniejsze. Umieszcza się je w jamie ustnej na dziąsłach za pomocą specjalnych kremów mocujących. Powinny być jak najlepiej dopasowane, by nie uszkadzać śluzówek i nie powodować odleżyn.