Przerost dziąseł to schorzenie objawiające się najczęściej obrzękniętymi, krwawiącymi, i obniżającymi się w kierunku koron zębowych dziąsłami. Według specjalistów, może być ono między innymi konsekwencją przyjmowania niektórych leków (szczególnie tych immunosupresyjnych czy przeciwpadaczkowych), stosowania antykoncepcji hormonalnej, oraz niedostatecznej higieny jamy ustnej. Jakie są metody leczenia przerostu dziąseł?
Aby zrozumieć proces powstawania przerostu dziąseł, należałoby zapoznać się z klasyfikacją opracowaną przez Amerykańską Akademię Periodontologiczną.
Choroby dziąseł podzielono w niej na dwie grupy: jedną stanowią schorzenia związane z obecnością płytki nazębnej, drugą te nie mające związku z jej obecnością.
Bez względu jednak na etymologię zjawiska, cechą charakterystyczną przerostu dziąseł jest zawsze występowanie zmian patologicznych wyłącznie w obrębie dziąsła.
Rodzaje chorób dziąseł
Pisaliśmy już o tym, że choroby dziąseł możemy podzielić na związane z płytką nazębną i te jej niedotyczące. Do pierwszej grupy zaliczamy:
- zapalenie dziąseł bez innych czynników miejscowych bądź razem z nimi (możemy tu wyróżnić przerost dziąseł wywołany działaniem aparatu ortodontycznego, utrudniający odpowiednią higienę jamy ustnej),
- zapalenia związane z czynnikami ogólnymi (na przykład te wywołane zaburzeniami układu hormonalnego, związane z cyklem menstruacyjnym, cukrzycą czy chorobami krwi),
- przerost dziąseł będący konsekwencją zażywanych leków (mowa tu głównie o takich specyfikach jak fenytoina, cyklosporyna A oraz blokery kanałów wapniowych),
- choroby związane z zaburzeniami odżywiania.
Do chorób dziąseł niezwiązanych z płytką nazębną zaliczamy:
- choroby dziąseł związane z infekcjami jamy ustnej,
- schorzenia uwarunkowane genetycznie,
- choroby dziąsłowe będące konsekwencją chorób ogólnoustrojowych,
- zmiany pochodzenia urazowego.
Jak rozpoznać przerost dziąseł?
Sam przerost dziąseł charakteryzuje się przede wszystkim tym, że patologiczne zmiany powstają za jego sprawą wyłącznie w obrębie dziąseł – nie atakują one innych tkanek przyzębia, nie wpływają na utratę kości wyrostka zębodołowego. Na pierwszy rzut oka można dostrzec głównie zmiany w kształcie i konsystencji dziąseł – dość szybko pojawia się wrażenie, że nasze dziąsła obniżają się w kierunku koron zębowych.
Wraz z rozwojem choroby, stopniowo zmienia się także kolor naszych dziąseł – początkowo jest on różowy, następnie czerwony, a w najbardziej zaawansowanym stadium siny. Charakterystyczne dla przerostu dziąseł jest również częste występowanie podczas jedzenia i szczotkowania krwawienia.
Jak należy leczyć przerost dziąseł?
Pamiętajmy, by nie bagatelizować żadnych objawów związanych z krwawieniem, zaczerwienieniem czy obrzękami dziąseł – mogą być one bowiem konsekwencją nie tylko przerostu dziąseł, ale również sygnałem, że w naszej jamie ustnej wykształcają się groźne schorzenia typu białaczki, cukrzycy, pęcherzycy czy niedokrwistości. Właśnie dlatego zawsze, gdy dostrzeżemy u siebie podobne symptomy, powinniśmy udać się na konsultację do dentysty.
Wciąż najczęstszą przyczyną powstawania przerostu dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej.
Aby zatem pozbyć się kłopotu, stomatolog często zaleca zadbanie o zęby i dziąsła ze wzmożoną uwagą (szczotkowanie po każdym posiłku, dodatkowo przeprowadzanie regularnego nitkowania), a poza tym wykonuje zabieg skalingu, który pozwala precyzyjnie usunąć z wszelkich newralgicznych miejsc kamień nazębny.
W przypadku bardziej zaawansowanych zmian, gdy za sprawą przerostu dziąseł nasze błony śluzowe są mocno obrzęknięte i opuchnięte, lekarz może zadecydować o konieczności podjęcia leczenia chirurgicznego bądź terapii laserem.
Należy jednak pamiętać, że aby zostać zakwalifikowanym do tych zabiegów, trzeba również bezwzględnie przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, a poza tym regularnie uczęszczać na wyznaczone przez stomatologa wizyty kontrolne.
Co zrobić, aby uniknąć przerostu dziąseł?
Najłatwiej jest uniknąć kłopotów z przerostem dziąseł po prostu perfekcyjnie dbając o higienę jamy ustnej.
Mowa tu nie tylko o regularnym szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie, ale również przynajmniej raz na dobę przeprowadzaniu nitkowania trudno dostępnych przestrzeni, bądź usuwaniu naleciałości z newralgicznych miejsc przy pomocy irygatora dentystycznego. Wskazane jest również korzystanie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej z dodatkowych środków, takich jak chociażby płyny do płukania.
Pamiętajmy, że zaniedbanie codziennej higieny jamy ustnej i zlekceważenie przerostu dziąseł – niezależnie od jego przyczyn – może skutkować nasilaniem się objawów chorobowych, a także ich progresji w kierunku paradontozy czy wykształcania się groźnych zmian próchnicowych.
Zapalenie dziąseł przyczyny i leczenie – Twój Dentysta Grójec
Periodontolog w codziennej pracy z pacjentami bardzo często spotyka się z problemami takimi jak zapalenie dziąseł, ich ból i krwawienie. Z czego najczęściej wynikają te schorzenia?
Zapalenie dziąseł objawiające się między innymi bólem i krwawieniem może mieć wiele przyczyn, z których część ma pierwotne źródło poza jamą ustną.
Najczęstszą przyczyną zapaleń dziąseł są odkładające się płytka i kamień nazębny
W większości przypadków jednak za problemy z dziąsłami odpowiada tworzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego oraz związane z tym stan zapalny kieszonek dziąsłowych.
Jeśli sytuacja ta się przedłuża dochodzi do obniżenia się linii dziąseł (czyli recesji) – szyjki zębów zostają odsłonięte, a następnie zaczynają się ubytki w kości wyrostka zębodołu.
W zaawansowanej postaci paradontozy zęby stają się chwiejne i wypadają, nawet jeśli nie są zaatakowane przez próchnicę. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo paradontozy zaliczamy m.in. palenie papierosów, nieprawidłową higienę jamy ustnej (np.
używanie zbyt twardej szczoteczki uszkadzającej dziąsła lub zaniedbania w zakresie usuwania kamienia nazębnego). Paradontoza może mieć też inne przyczyny – np. nieprawidłowy zgryz utrudniający czyszczenie zębów oraz prowadzący do przeciążeń w trakcie żucia.
Cukrzyca jako przyczyna zapalenia dziąseł
Ból i zapalenie dziąseł mogą być powiązane z cukrzycą. Jeśli nie podejmiemy leczenia, stany zapalne będą się nasilać. Osoby, które się leczą i kontrolują poziom cukru we krwi mogą uniknąć negatywnych konsekwencji zapalenia dziąseł. Zdecydowanie rzadziej niż cukrzyca, przyczyną zapalenia dziąseł bywają inne choroby wewnętrzne, m.in.
takie, jak nowotwory układu krwiotwórczego (białaczki). Dziąsła mogą krwawić także z powodów niedoborów witamin (szczególnie z gruby B i C), nietolerancji pokarmowych lub alergii. Wizyta u dentysty często jest początkiem badań prowadzonych także poza gabinetem stomatologicznym.
Jeśli dentysta nabierze podejrzeń, że zły stan dziąseł pacjenta nie wynika tylko z oddziaływania bakterii na kieszonki przyzębne, zleci dodatkowe badania.
Zapalenie dziąseł a genetyka
Pewien wpływ na rozwój zapaleń dziąseł mogą mieć obciążenia genetyczne. Pierwszym pytaniem, jakie powinien zadać sobie pacjent jest „czy moi rodzice mają zęby”? A jeśli posługują się protezami ruchomymi, mają wiele implantów lub duże braki – to należy się zastanowić, jak do tego doszło? Czy przyczyną była próchnica? W jakim wieku stracili zęby?
Jeśli rodzice mówią o przypadkach gdy „wypadł im zdrowy ząb”, w większości przypadków będzie to oznaczać paradontozę. A to z kolei wiąże się często z obciążeniem genetycznym chorobami przyzębia.
Takie obciążenie nie musi oznaczać, że wcześnie stracimy zęby i jesteśmy wobec tego całkowicie bezradni, ale na pewno w porównaniu z innymi musimy o wiele bardziej dbać o dziąsła i częściej usuwać kamień nazębny, ponieważ jego obecność zdecydowanie mocniej oddziałuje negatywnie na organizm osoby obciążonej genetycznie paradontozą, tworząc silniejsze stany zapalne dziąseł i przyzębia.
Powinniśmy też zachować żelazną konsekwencję w codziennej higienie jamy ustnej: bardzo dokładnie szczotkować zęby odpowiednią szczoteczką, która nie będzie powodować podrażnień oraz używać nici dentystycznej.
Palenie papierosów – choroba dziąseł na własne życzenie
Dym tytoniowy zawiera szkodliwe tlenki i powoduje wzrost bakterii beztlenowych. Palenie papierosów jest przyczyną zwłóknienia naczyń krwionośnych i nadmierne rogowacenia nabłonka a to z kolei wpływa na gorsze odżywienie tkanek.
Sporym problemem jest też to, że zmiany w jamie ustnej, spowodowane przez palenie papierosów przyczyniają się do MNIEJSZEGO krwawienia dziąseł niż w przypadku osób niepalących.
Nie jest to wcale zjawiskiem pozytywnym, ponieważ maskuje stan zapalny i zwykle opóźnia rozpoczęcie leczenia.
Palenie papierosów często powoduje leukoplakię (zmianę przednowotworową). U palaczy spotykamy się z charakterystyczną tylko dla nich zmianą na podniebieniu powstającą wyłącznie z powodu ciągłego kontaktu podniebienia z rozgrzanym dymem nikotynowym: stomatitis nicotina palati.
Mechaniczne uszkodzenia jako przyczyna zapalenia dziąseł
Stany zapalne dziąseł mogą wynikać także ze źle dopasowanych protez ruchomych. Nie wolno zatem lekceważyć bólu pojawiającego się w czasie gryzienia lub odczuwalnego po wielogodzinnym używaniu protezy. Należy szybko udać się do protetyka, aby poprawić dopasowanie protezy.
Stan zapalny dziąsła może też mieć mniej typowe przyczyny, których wielu pacjentów w ogóle nie kojarzy ze schorzeniami jamy ustnej. Mogą to być np. środki antykoncepcyjne, zaburzenia w gospodarce hormonalnej oraz schorzenia ogólne, a nawet anoreksja i bulimia. Naszym dziąsłom może także szkodzić długotrwały stres, szczególne jeśli wiąże się on ze zgrzytaniem zębami lub ich zaciskaniem.
Jeśli odczuwasz ból dziąseł albo zaobserwujesz krwawienie podczas szczotkowania lub nitkowania – koniecznie zgłoś się do dentysty, aby zapobiec poważnym konsekwencjom, z utratą zębów włącznie. Specjalistą, który zajmuje się schorzeniami dziąseł jest periodontolog.
(Głosów: 3, średnia: 5,00 na 5)Loading…
Autor: lek. dent. Szymon Chełstowski
W gabinecie TWÓJ DENTYSTA doktor zajmuje się chirurgią stomatologiczną, implantologią, protetyką i stomatologią zachowawczą.
Jama ustna pod ochroną – 7 przyczyn chorób dziąseł
Wszystko, czego prawdopodobnie nie wiedzieliście o higienie jamy ustnej. Przedstawiamy siedem ukrytych przyczyn chorób dziąseł i związane z nimi zalecenia.
22 październik 2014 Artykuł na: 17-22 minuty
Co pojawia się pierwsze – chore dziąsła czy choroba, która to powoduje?
Choroby zębów i dziąseł są powiązane z wieloma współczesnymi chorobami zwyrodnieniowymi. Zaliczają się do nich między innymi:
Cukrzyca typu 2. Stany zapalne dziąseł, jak i ozębnej zaostrzają przebieg cukrzycy lub też mogą być jej bezpośrednią przyczyną. Co ciekawe, powiązanie między tymi schorzeniami działa w obie strony, tj. cukrzyca zwiększa ryzyko pojawienia się chorób dziąseł.
W badaniu, któremu poddano osoby z chorobą przyzębia wykazano dwukrotnie większą podatność na jednoczesne pojawienie się cukrzycy. Inna analiza dowiodła, że niemożliwe jest ustabilizowanie poziomu glukozy u cukrzyków, którzy mają chorobę dziąseł.
Ogólnie szacuje się, że aż 90% osób ze schorzeniem przyzębia jest w grupie ryzyka i jest wysoce prawdopodobne, że albo w przyszłości zachorują na cukrzycę albo już ją mają, lecz są tego nieświadomi.
Niepłodność. Jeśli masz problem z poczęciem dziecka koniecznie poddaj kontroli stan jamy ustnej. Wszelkie nieprawidłowości mogą zmniejszać szansę na zajście w ciążę.
Badanie, którym objęto 4000 ciężarnych wykazało, że kobiety z chorobami dziąseł zaszły w ciążę po 7 miesiącach prób – o 2 miesiące dłużej niż te, które nie borykały się ze schorzeniami jamy ustnej.
Dysproporcja była jeszcze większa u kobiet rasy innej niż biała – zachodziły w ciążę aż o rok później.
Choroby serca. Osoby, które nie dbają wystarczająco o stan uzębienia muszą się liczyć z prawdopodobieństwem zachorowania większym aż o 70% w porównaniu z tymi, którzy dwa razy dziennie szczotkują zęby i systematycznie odwiedzają dentystę.
Artretyzm. Badania naukowców z Uniwersytetu Londyńskiego dowiodły, że choroby zapalne takie jak artretyzm szybciej rozwijają się u osób z niewyleczoną chorobą dziąseł.
Udar. Poważne choroby jamy ustnej, takie jak np. zapalenie ozębnej czterokrotnie zwiększają ryzyko udaru, co oznacza, że jest ono takie same jak u osób z nadciśnieniem i dwukrotnie większe niż u cukrzyków. Z kolei osoby, które miały już udar w przeszłości, są trzykrotnie bardziej narażone na kolejny, jeśli ich dziąsła opanowało zakażenie bakteryjne.
Miażdżyca tętnic. Związek między arteriosklerozą a chorobą dziąseł to jedno z nowszych odkryć włoskich naukowców.
Nowotwory. Ryzyko wzrasta między innymi w odniesieniu do czwartego pod względem śmiertelności nowotworu, czyli raka trzustki. Jeśli w ciągu ostatnich czterech latach utracono choć jednego zęba na skutek choroby dziąseł prawdopodobieństwo zachorowania jest trzykrotnie większe.
Schorzenia psychiczne. Zapalenie dziąseł może być jednym z pierwszych sygnałów chorób umysłowych.
Osteoporoza. Powiązanie między chorobami dziąseł a zwyrodnieniem kości jest szczególnie widoczne u kobiet, u których wykazano niski poziom wapnia.
Za każdym razem, kiedy odwiedzasz dentystę, słyszysz to samo – nie szczotkujesz i nie nitkujesz zębów wystarczająco dokładnie. Przez to osad nazębny, wywołany przez bakterie i resztki jedzenia, zalega i twardnieje, tworząc płytkę nazębną. Dalszą konsekwencją mogą być infekcje dziąseł, objawiające się ich cofaniem i krwawieniem.
Postępując w ten sposób – lekarz wygłasza ostrzeżenie z poważną miną – możesz spodziewać się w przyszłości chorób przyzębia, obluzowania i wypadania zębów, a ostatecznie konieczności noszenia protezy.
Dostajesz próbki najnowszych i najskuteczniejszych past do zębów i antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej, a na koniec po raz kolejny przyrzekasz, że będziesz bardziej się starać podczas mycia zębów.
Szczotkowanie, używanie nici dentystycznej i szczotek międzyzębowych – wszystko to rzeczywiście skutecznie chroni przed rozwinięciem się płytki nazębnej, mimo to ten codzienny wysiłek jest w pewnym sensie syzyfową pracą.
Płytka odbudowuje się już w ciągu 24 godzin, więc troska o zdrowie dziąseł to nie tylko kwestia regularnych wizyt u dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego i polerowania zębów.
Nie osiągniemy pożądanego rezultatu – nawet jeśli z najwyższą starannością szczotkujemy zęby dwa razy dziennie i dezynfekujemy jamę ustną – jeśli najpierw nie zadbamy należycie o cały nasz organizm.
Stan dziąseł jest bowiem odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia, w szczególności sposobu odżywiania i na odwrót. Większość współczesnych chorób zwyrodnieniowych jest w jakiś sposób powiązana właśnie ze schorzeniami przyzębia.
Wynika to najprawdopodobniej z tego, że stan zapalny spowodowany chorobami dziąseł bardzo szybko, za pośrednictwem układu krążenia, zostaje rozsiany po całym organizmie, a to z kolei prowadzi do wzrostu poziomu czynników rakotwórczych.
Dlatego też kondycja dziąseł daje natychmiastowy obraz funkcjonowania układu odpornościowego oraz ogólnego stanu zdrowia. Zatem, żeby utrzymać je w dobrej kondycji, trzeba odnieść się do problemu kompleksowo, zwracając uwagę na organizm i jego potrzeby jako całości.
Szczególnie istotne jest prawidłowe żywienie – wielu dentystów uważa, że dieta uboga w składniki odżywcze jest tym, co przede wszystkim leży u podstaw chorób przyzębia.
Należy także mieć świadomość, że skład bakterii nazębnych jest dynamiczny – zmienia się wraz ze zmieniającym się środowiskiem w jamie ustnej. Choć całkowite wyeliminowanie płytki nazębnej może okazać się niemożliwe, można tak wpłynąć na profil drobnoustrojów, żeby korzystnie oddziaływały na zdrowie jamy ustnej.
Poniżej przedstawiamy siedem ukrytych przyczyn chorób dziąseł i związane z nimi zalecenia. Upewnij się, czy jesteś ich świadomy, zanim zastosujesz inne terapie prewencyjne.
7 przyczyn chorób dziąseł
- 1 Za dużo węglowodanów rafinowanych Bakterie odpowiedzialne za powstawanie płytki nazębnej
- właściwe szczotkowanie i dokładne czyszczenie szczelin międzyzębowych nicią dentystyczną, co uniemożliwi rozwój płytki nazębnej, zahamuje gromadzenie się kamienia nazębnego i pomoże usunąć resztki jedzenia,
- spożywanie pokarmów bogatych w składniki wzmacniające strukturę zębów, kości szczęki i żuchwy,
- zaprzestanie palenia tytoniu,
- zmniejszenie ilości wypijanej kawy,
- regularne wizyty kontrolne u dentysty.
- krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów. Może być zarówno intensywne, jak i objawiać się wyłącznie w postaci zabarwionej na różowo śliny podczas mycia zębów,
- zmiana barwy dziąseł – te stają się żywoczerwone zarówno na całym dziąśle, jak i wyłącznie w okolicy przyszyjkowej,
- obrzęk dziąseł (skrócenie długości koron zębów),
- ból i tkliwość dziąseł, które dokuczają zwłaszcza podczas mycia zębów, czasem wręcz uniemożliwiają szczotkowanie,
- nadwrażliwość zębów podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów,
- suchość dziąseł,
- nieświeży oddech z jamy ustnej,
- okresowe ćmienie zmienionego stanem zapalnym fragmentu dziąseł,
- rozchwianie zębów w bardzo zaawansowanym stadium zapalenia dziąseł.
- ciepłą wodą z solą,
- płukanką z kurkumy i wody,
- płukankę z wody utlenionej,
- naparami z ziół, takich jak rumianek, nagietek, szałwia czy tymianek.
- Czy leczenie kanałowe lub usunięcie zęba będą dla Ciebie odpowiednie? Odwiedź Colgate.pl i dowiedz się więcej na temat obu metod leczenia, a podejmiesz świadomą decyzję.
- Opryszczka jamy ustnej rozpoczyna się od mrowienia. Następnie pojawiają się pęcherzyki, które zaczynają ropieć; przestają być zaraźliwe po zagojeniu się ran.
- Objawy pulsującego i nieprzyjemnego bólu szczęki różnią się w zależności od przyczyny. Tutaj przeczytasz więcej i dowiesz się, jak rozpocząć leczenie tego bólu.
- Soda oczyszczona to łagodny środek ścierny znajdujący się w pastach do zębów i w produktach wybielających zęby. Ale czy ten domowy produkt rzeczywiście je wybiela? Czytaj więcej.
- Stosowanie pasty do zębów na opryszczkę to popularna metoda łagodzenia bólu. Ale czy skuteczna? Poznaj fakty tutaj.
- Przyczyny aft na dziąsłach mogą być czysto behawioralne albo systemowe. Oto niektóre z tych przyczyn i wskazówki, jak zaradzić aftom. Czytaj więcej.
- Ból spowodowany aftami na migdałkach może zaburzyć Twoją codzienną rutynę. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak leczyć afty.
- Odżywiaj się zdrowo, a unikniesz zabiegu założenia plomby. Ta lista zdrowych posiłków wzbogaci Twoją dietę i poprawi stan Twojej jamy ustnej.
- Utrzymujący się nieświeży oddech to powszechny problem. Ocenia się, że dotyka połowy osób dorosłych w którymś momencie ich życia. Wypróbuj 5 sposobów na nieświeży oddech.
- Wysypka związana z ząbkowaniem jest spowodowana nadmiernym wydzielaniem śliny, które podrażnia skórę dziecka. Dowiedz się więcej na Colgate.pl.
- Dla dziecka lub dorosłego, stały lub ruchomy – jest wiele rodzajów aparatów na zęby, a każdy z nich ma swoją cenę. Dowiedz się więcej dzięki Colgate.
- Materiał, położenie zęba i rozmiar korony określają cenę odbudowy. Dowiedz się tutaj, jaki jest średni koszt porcelanowej korony.
- Jeśli dokucza Ci ropień zęba, wypróbuj domowe sposoby. Tutaj znajdziesz 4 metody, które pozwolą Ci złagodzić ból.
- Rozcięcia na dziąsłach powstają bardzo łatwo, np. po ześlizgnięciu się szczoteczki do zębów. Nie popsuj sobie dnia i udaj się z objawami do dentysty.
- Drożdżyca może spowodować infekcję zwaną grzybicą jamy ustnej. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i jak szybko zaradzić chorobie.
- Czy olej kokosowy naprawdę wybiela zęby? Dowiedz się więcej o tym domowym sposobie, zanim włączysz go do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Odkryj więcej.
- Czy wypełnianie zęba boli? Zakładanie plomby może powodować pewien dyskomfort. Jakie wrażenia będą towarzyszyć Ci podczas zabiegu? Dowiedz się tutaj.
- Gaz rozweselający lub podtlenek azotu jest stosowany przez dentystów jako metoda znieczulenia miejscowego. Dowiedz się więcej na Colgate.pl
- Jeśli masz ubytki, Twoje zęby stają się nadwrażliwe na ciepłe i zimne posiłki, a nawet na słodycze. Najlepiej wtedy założyć plombę. Czytaj więcej.
- Ból zębów towarzyszący zapaleniu zatok, spowodowany ciśnieniem w jamie nosowej, może być naprawdę dotkliwy. Wypróbuj pięć domowych sposobów łagodzenia bólu i przywracania komfortu w jamie ustnej.
- Nie pozwól, aby białe plamy na zębach przyćmiły Twój uśmiech! Możesz pozbyć się tych przebarwień szybciej niż myślisz. Tutaj dowiesz się więcej o leczeniu i zapobieganiu.
- Nieświeży oddech z ust, podrażnienie i białawe plamy na tylnej części gardła to tylko niektóre z objawów kamieni migdałków. Dowiedz się więcej na Colgate.pl.
- Kserostomia, bardziej znana jako suchość w jamie ustnej, może wydawać się niegroźna, ale może wywołać poważne powikłania. Dowiedz się, jak im zapobiec.
- Chociaż zęby mleczne są u dzieci zupełnie normalne, w niektórych przypadkach mogą wiązać się ze stanem chorobowym. Tutaj dowiesz się więcej o spóźnionym ząbkowaniu.
- Aparat ortodontyczny pomoże Ci zachować piękny uśmiech. Choć z czasem zaczyna się zużywać, możesz o niego odpowiednio zadbać i wydłużyć okres jego przydatności.
- Czasami infekcjom jamy ustnej można zapobiec stosując odpowiednią higienę. Występują jednak przypadki, które wymagają większej uwagi. Zobacz jakie!
- Z czego robi się protezy zębowe w XXI wieku i jakie są korzyści płynące z nowoczesnej technologii? Dowiedz się więcej tutaj.
- Korony na zęby dostępne są w wielu różnych wersjach. Zanim zdecydujesz się na jedną z nich, poznaj jej funkcje. Tutaj znajdziesz artykuł, który ułatwi Ci wybór.
- Założenie korony zaleca się w przypadku słabych zębów lub przebarwień, a także w celach kosmetycznych. Wybierz rodzaj korony i dowiedz się tutaj, czego możesz się spodziewać.
- Pasta do zębów bez fluoru jest najlepszą alternatywą dla osób wrażliwych na fluor. Poznaj jej 6 naturalnych składników które pomagają chronić Twoje zęby.
- Aparat ortodontyczny to znaczna inwestycja, a cena jego naprawy to duży wydatek dla twojej rodziny. Dowiedz się, jak o niego dbać, aby służył jak najdłużej.
- Jest wiele sposobów na poprawę koloru Twoich zębów, a laserowe wybielanie zębów staje się jednym z najpopularniejszych. Poznaj zalety tej procedury.
- Ochrona szkliwa, delikatność, a zarazem skuteczność – to najwazniejsze cechy najlepszej pasty wybielającej.
- W ostatnich latach, gdy aparaty ortodontyczne stają się coraz mniejsze i mniej widoczne, nosi je coraz więcej osób dorosłych
- Dzięki wiedzy o objawach najczęstszych chorób dziąseł będziesz w stanie szybko wykryć problem i odpowiednio zareagować. Poznaj je tutaj.
- Jeśli dokucza Ci ból zęba, być może konieczne będzie leczenie kanałowe. Czy jest bolesne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czego możesz się spodziewać.
- Brodawki międzyzębowe rozwijają się na dziąsłach między zębami. Chroń swoje dziąsła, używając szczoteczki międzyzębowej i badając cztery opisane objawy.
- Czarny kamień nazębny tworzy się poniżej brzegu dziąsłowego i powoduje wiele problemów. Możesz im zapobiec na czas – odwiedź stronę Colgate.pl.
- Ból języka może stać się prawdziwym utrapieniem. Które objawy powinny skłonić Cię do wizyty u dentysty lub lekarza? Dowiedz się więcej.
- Zgrzytanie zębami to inaczej bruksizm. Prowadzi do bólu, czasami nawet do wyraźnego zniszczenia zębów. Poznaj proste sposoby, aby temu zapobiec.
- Ząbkowanie wcale nie musi być takie straszne – wystarczy odpowiednia wiedza, abyś mogła cieszyć się tym etapem rozwoju Twojego dziecka.
- Nikt nie chce, aby rozwinęły się u niego afty. Są bolesne, a ich leczenie zwykle wymaga czasu. Na szczęście te wskazówki i produkty pomogą Ci złagodzić ból. Poznaj je.
- Istnieje kilka chorób, które przyczyniają się do występowania bólu szczęki. Dowiedz się, jakie są przyczyny i sposoby leczenia tego bolesnego problemu
- Zęby trzonowe podatne są na pęknięcia, ponieważ oddziałuje na nie większość siły nacisku generowanej podczas żucia. Co można zrobić, aby złagodzić ból spowodowany pękniętym zębem? Dowiedz się tutaj.
- Dowiedz się, jak przestać zaciskać zęby w nocy. Ten powszechny nawyk jest przyczyną wielu poważnych problemów z zębami. Odwiedź stronę Colgate.pl.
- Jeśli podczas nitkowania krwawią Ci dziąsła, zmień rutynę pielęgnacji jamy ustnej. Oto wskazówki, jak możesz tego dokonać.
- Zgrzytanie zębami w czasie snu, czyli inaczej bruksizm, to częsta przyczyna bólu szczęki, głowy lub zębów. Te proste kroki pozwolą Ci złagodzić wszelki dyskomfort.
- Silne zęby to zdrowe zęby. Zadbaj o swój uśmiech i dowiedz się, jak wzmocnić zęby, stosując 5 prostych metod. Odkryj więcej.
- Gumki ortodontyczne stanowią istotną część zabiegu, ponieważ zapewniają prawidłowe ułożenie zębów i szczęki. Więcej informacji dotyczących korzyści znajduje się tutaj.
- „Ubytki” jest to inne określenie próchnicy zębów. Bardzo duży wpływ na próchnicę ma tryb życia. Dowiedz się, jak rozpoznać ubytki w zębach i jak im zapobiegać.
- Fluor to pierwiastek występujący w całej skorupie ziemskiej i bardzo rozpowszechniony w przyrodzie. Fluor zawarty jest w niektórych pokarmach i źródłach wody.
- Jeżeli woda butelkowana jest Twoim głównym źródłem wody, możliwe jest, że nie przyjmujesz wystarczającej ilości fluoru.
- Ze względu na to, że implanty zrastają się z kością szczęki, zapewniają one stabilną podporę dla sztucznych zębów.
- Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk.
- Płukanie gardła wodą z solą nie zastępuje nowoczesnych sposobów higieny zębów, ale może być stosowane pomocniczo zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
- Na dobry początek warto zapytać o kogoś godnego polecenia osób, którym ufasz — przyjaciół, rodzinę, znajomych, współpracowników, farmaceutę lub lekarza rodzinnego.
- Wizyta u dentysty nie kojarzy się nam dobrze. Jednak przeglądy stomatologiczne są niezbędne dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Przygotuj się na wizytę u stomatologa.
- Suchość w ustach od czasu do czasu jest normalna. Co zrobić, gdy suchość w jamie ustnej nie mija? Poznaj sprawdzone sposoby na wysuszoną śluzówkę jamy ustnej.
- Tak, leki mogą wywierać skutki uboczne w jamie ustnej, z których najczęstsze jest uczucie suchości.
- Bez względu na to, czy odczuwasz silny strach przed dentystą, czy tylko niewielki lęk, możesz sprawić, aby Twoja następna wizyta stała się pozytywnym doświadczenie.
- Protezy zębowe zastępują brakujące zęby.
- Wypełnienie zęba jest metodą przywracania prawidłowej czynności i kształtu zęba uszkodzonego przez próchnicę. Poznaj rodzaje wypełnienia. Jakie jest najlepsze?
- Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami w nocy, może powodować bóle głowy i szczęki, ale także doprowadzić do ścierania zębów i chorób przyzębia. Poznaj metody leczenia.
- Colgate offers articles on the advantages of dental visits, x-rays, information for fillings, crowns/bridges, root canal, periodontal disease, dentures, tooth removal, anesthesia, sealants and more.
- Nie każdy jest kandydatem do wybielania zębów. Wybielanie nie jest zalecane w przypadku obecności wypełnień w kolorze zębów, koron, nasadek lub kleju na przedniej powierzchni zębów
- Nieprzyjemny zapach z ust może mieć przyczyny w chorobach ogólnoustrojowych, chorobach jamy ustnej lub w nieprawidłowej higienie. Wylecz nieświeży oddech.
- Ropień zęba czy ropień na dziąśle to częste infekcje jamy ustnej. Dowiedz się o różnych rodzajach ropni, o ropniu zęba i dziąsła, a także o tym, jak im zapobiegać.
- Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty. Ważna jest także technika. Dowiedz się, jak prawidłowo myć zęby, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem.
- Wybielanie zębów to zabieg rozjaśniający zęby, usuwający przebarwienia i korygujący różnice w barwie. Dowiedz się więcej o procedurach i rodzajach wybielania.
- Stosując informacje przedstawione w niniejszym poradniku, Ty i Twoja rodzina możecie zachować zdrowe zęby i dziąsła przez całe życie. Jako rodzic, możesz pracować ze swoimi dziećmi, aby pomóc im zrozumieć, dlaczego prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna — jak również nauczyć je prawidłowych nawyków!
- Odpowiednie używanie nici dentystycznej do czyszczenia zębów pozwala usuwać płytkę nazębną i resztki pokarmowe z miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki do zębów.
- Owrzodzenia, opryszczka, leukoplakia i pleśniawki to częste podrażnienia i uszkodzenia jamy ustnej. Zobacz, jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia.
- Jak myć zęby? Jak używać nici dentystycznej? Dowiedz się, jak wykonywać codzienną higienę jamy ustnej, aby cieszyć się zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem.
- Kamień nazębny powoduje choroby zębów i odbiera estetykę uśmiechowi. Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego? W jaki sposób można zapobiec jego powstawaniu?
- DSSŻ, czyli dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, oznacza nieprawidłowe działanie przegubu łączącego szczękę górną i dolną. Poznaj objawy i leczenie DSSŻ.
- Po doświadczeniu dyskomfortu lub przy sprawdzaniu jamy ustnej możesz zauważyć na języku białą plamkę. Sprawdź czy to nie afta lub grzybica jamy ustnej.
- Płytka nazębna nieusuwana zmienia się w kamień nazębny i powoduje choroby zębów oraz dziąseł. Jak tworzy się płytka nazębna, z czego się składa i jak ją usunąć?
- Sprawdź, czy trzeszczenie w stawie skroniowo-żuchwowym to tylko chwilowy problem, czy też objaw bardziej zaawansowanej dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
- Zastanawiasz się nad aparatem na zęby Invisalign? Invisalign to leczenie ortodontyczne, ale znacznie różniące się od standardowych aparatów ortodontycznych.
- Ekstrakcja zęba (usuwanie zęba) to zabieg ostateczny, gdzie zawiodły leczenie i zabiegi stomatologiczne. Dowiedz się, jakie są zalecenia po wyrywaniu zęba.
- Czerwone krostki czy kropki na podniebieniu mogą mieć różne przyczyny. Mogą być to afty, kandydoza lub pryszczyca. Poznaj przyczyny, objawy i leczenie.
- Zmagasz się z bólem pod koroną zęba? Może to być stan zapalny, który należy skonsultować z dentystą. Nieleczony może okazać się niebezpieczny dla zdrowia.
- Nasze zęby to nie tylko ozdoba uśmiechu, ale ważny element w procesie spożywania pokarmów. Dowiedz się jak, zbudowany jest ząb oraz jakie mamy rodzaje zębów.
- Ukruszony, złamany, pęknięty czy wybity ząb wymaga natychmiastowej opieki. Co należy robić? Należy niezwłocznie skonsultować się z dentystą i rozpocząć leczenie.
- Ukruszony, złamany, pęknięty czy wybity ząb wymaga natychmiastowej opieki. Co należy robić? Należy niezwłocznie skonsultować się z dentystą i rozpocząć leczenie.
- Istnieją rozwiązania, które możesz zastosować w domu i które mogą pomóc w skutecznym leczeniu cofających się lub opadających dziąseł. Dowiedz się więcej.
- Od czego zależy nasz naturalny kolor zębów? Jaki wpływ mają czynniki zewnętrzne – jedzenie, używki na przebarwienia na zębach? Jak bezpiecznie wybielić zęby?
- Choroby przenoszone drogą płciową (STD): rzeżączka, chlamydia, kiła czy opryszczka mogą wystąpić także w jamie ustnej i gardle. Poznaj objawy i sposoby leczenia.
- Kluczem do zapewnienia sobie jasnego i zdrowego uśmiechu przez całe dorosłe życie jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej.
- Wyrwanie zęba mądrości wiąże się z przestrzeganiem kilku zaleceń dotyczących picia alkoholu czy jedzenia. Dowiedz się, czy można pić alkohol po ekstrakcji ósemki.
- Poparzenia języka czy jamy ustnej wymagają szybkiej reakcji pozwalającej uśmierzyć ból. Na szczęście istnieje kilka skutecznych rozwiązań. Dowiedz się więcej.
- Wybielanie zębów to coraz popularniejszy zabieg. Jakie są metody wybielania zębów u dentysty, kosmetyczki i w domu? Ile kosztuje wybielanie zębów? Sprawdź!
- Najnowsze badania sugerują istnienie związku pomiędzy chorobami dziąseł a cukrzycą. Jeśli masz cukrzycę, warto zwrócić szczególną uwagę na zęby i dziąsła.
- Ropień zębowy i ropień dziąsła mogą dotknąć każdego z nas. Wejdź i poznaj objawy ropni, jak je skutecznie leczyć stomatologicznie oraz zapobiegać ropniom jamy ustnej.
- Recesja dziąseł to cofanie się dziąseł prowadzące do niebezpiecznych schorzeń zębów i jamy ustnej. Jak leczyć odsłonięte dziąsła? Poznaj zabiegi stomatologiczne.
- Bardzo szeroki wybór różnych kształtów, rozmiarów i rodzajów szczoteczek do zębów sprawia, że podjęcie decyzji o ich zakupie może wprawić w zakłopotanie.
- Wiedza o przyczynach nieświeżego oddechu jest bardzo przydatna, ponieważ może on być oznaką poważnych
- Szczotkowanie zębów nie zawsze pomoże na nieświeży zapach z ust u dzieci. Oto 5 zaskakujących przyczyn tego zjawiska.
- Jeśli naprawdę chcesz się dowiedzieć co może być przyczyną nieświeżego oddechu, umów się na wizytę u stomatologa.
- Obrzęknięte dziąsła to częsty problem, który może mieć różne przyczyny. Jeśli obrzęk dziąseł utrzymuje się u Ciebie.
Zapalenie dziąseł – konsekwencje, objawy, zapobieganie, leczenie
Stan zapalny dziąseł jest pierwszym i stosunkowo prostym w leczeniu stopniem choroby dziąseł.
Może być spowodowane płytką nazębną lub inaczej – filmem bakteryjnym, czyli bezbarwną, miękką powierzchnią bakterii, która powstaje na powierzchni zębów i dziąseł.
Jeśli płytka nazębna nie jest usuwana codziennym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów, wytwarza toksyny, które mogą drażnić tkankę dziąseł, wywołując stan zapalny dziąseł.
1. Zapalenie dziąseł – konsekwencje i objawy
Uszkodzenie tkanki dziąseł we wczesnym etapie rozwoju zapalenia jest jeszcze odwracalne.
Dzieje się tak, ponieważ ani tkanka łączna, ani kostna, które utrzymują ząb we właściwej pozycji, nie uległy jeszcze zakażeniu.
Z drugiej strony jednak, nieleczone schorzenie może przekształcić się w zapalenie przyzębia i permanentnie uszkodzić nie tylko zęby, ale także szczękę i żuchwę. Grozi również rozwojem paradontozy.
Wśród najczęściej pojawiających się objawów zapalenia dziąseł warto wymienić zaczerwienienie, obolałość, opuchliznę, a także krwawienie podczas szczotkowania zębów. Dodatkowo, niekiedy można zaobserwować odsłonięte szyjki zębowe, co ma miejsce przy cofnięciu się dziąseł.
Co więcej, w wyniku schorzenia pomiędzy dziąsłem, a zębem mogą powstawać kieszonki dziąsłowe, zawierające płytkę nazębną lub drobiny jedzenia. U niektórych chorych odnotowuje się nieprzyjemny zapach z ust, a także niemiły posmak w jamie ustnej, który może powstawać nawet w początkowym etapie choroby dziąseł.
W ostrych stanach zapalnych dziąsła mogą mieć krwistoczerwoną barwę, mogą też zmienić swój kształt, co związane jest z rozrostem i puchnięciem tkanki dziąsłowej. Powierzchnia zmienionych chorobowo dziąseł staje się szklista i napięta.
Ból i opuchlizna to objawy zapalenia dziąseł
2. Zapalenie dziąseł – zapobieganie i leczenie
Kluczowe znaczenie ma odpowiednia higiena jamy ustnej. Niebagatelną rolę odgrywa również oczyszczanie zębów u dentysty. Kiedy dochodzi do nagromadzenia się płytki nazębnej i mineralizacji, tworzy się kamień nazębny. Tylko dentysta lub higienistka stomatologiczna są w stanie go usunąć.
Profilaktyka zapalenia dziąseł obejmuje przede wszystkim:
Podstawowym warunkiem powodzenia w leczeniu zapalenie dziąseł jest rzetelna współpraca pacjenta z lekarzem. Rola pacjenta polega na codziennym i systematycznym usuwaniu płytki nazębnej.
Zadaniem dentysty jest zmobilizowanie pacjenta do dbania o higienę jamy ustnej i zademonstrowanie mu właściwego sposobu czyszczenia zębów.
Stomatologia estetyczna daje również możliwość usunięcia kamienia nazębnego przy wykorzystaniu narzędzi ręcznych i urządzeń mechanicznych.
Dentysta wykrywa nawisające wypełnienia zębów, które mogą powodować podrażnienia dziąseł, i dokonuje ich korekty.
Co na zapalenie dziąseł w zaawansowanym stadium choroby? Leczenie ostrego zapalenia dziąseł wymaga stosowania miejscowo żeli przeciwzapalnych i środków przeciwbólowych.
Terapia może być uznana za zakończoną, gdy stan zapalny dziąseł wyraźnie się zmniejszy, a pacjent będzie w stanie utrzymać właściwą higienę zębów.
Należy pamiętać, że choroby dziąseł to poważny stan dla zdrowia jamy ustnej, wymagający konsultacji lekarskiej.
Zapalenie dziąseł – jakie są przyczyny i typowe objawy zapalenia dziąseł? Jak je leczyć?
Zapalenie dziąseł jest infekcją jamy ustnej, która może dotknąć każdego.
Główną przyczyną przypadłości jest niedostateczna higiena jamy ustnej, a winowajcami – bakterie płytki nazębnej, które gromadzą się na zębach, zarówno powyżej, jak i poniżej brzegu dziąseł oraz w przestrzeniach między nimi.
Wskutek niedokładnego czyszczenia zębów obecne na ich powierzchni bakterie wydzielają kwasy skutkujące stanem zapalnym dziąseł. Dalszy brak odpowiedniej higieny potęguje go i nasila.
Jednak stan zapalny dziąsła może pojawić się także u osób, które o higienę jamy ustnej dbają właściwie. Wówczas powodem mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej. To dlatego zapalenie dziąseł często dotyka osoby w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży i podczas menopauzy czy pań, które stosują doustne środki antykoncepcyjne.
Zapalenie dziąseł może być także skutkiem chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, anemia, bulimia czy białaczka. Inne powody to zaburzenia metaboliczne, zaburzenia wydzielania śliny czy osłabienie odporności.
Na pojawienie się stanu zapalnego ma również wpływ zażywanie leków, głównie przeciwpadaczkowych i stosowanych w terapii chorób układu krążenia. Nie bez znaczenia jest sposób odżywiania się (w tym niedobry witamin), tryb życia i narażenie na stres czy też nieprawidłowo wykonane protezy zębowe.
Wpływ na kondycję dziąseł może mieć także uszkodzenie zębów, które powstaje na przykład poprzez zbyt intensywne szczotkowanie lub używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów.
Objawy zapalenia dziąseł są różne, najczęściej jest to:
W większości przypadków infekcyjne zapalenie dziąseł jest w pełni odwracalne. W kwestii leczenia kluczowe znaczenie ma właściwa higiena jamy ustnej (dokładne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznej w przestrzeniach międzyzębowych, płukanie zębów płynem do higieny jamy ustnej), włączając w to usuwanie kamienia nazębnego (skaling) w gabinecie stomatologicznym.
Szczególnej uwagi wymaga zapalenie dziąseł u dziecka. Nie dość, że konieczne jest dokładne, codzienne usuwanie osadu czy płytki nazębnej, to trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dziecko myje zęby. Być może robi to niedokładnie lub niepoprawnie. Wówczas konieczny jest instruktaż higieny jamy ustnej. To inwestycja w zdrowie, która zaprocentuje w przyszłości.
Istnieją też domowe sposoby leczenia i łagodzenia objawów zapalenia dziąseł. Polegają one głównie na płukaniu jamy ustnej. Można to robić:
Dobrym pomysłem jest wcieranie w chore miejsca preparatów aptecznych o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Niektóre mają działanie miejscowo znieczulające.
Bardzo ważne również jest wyeliminowanie czynnika, który wywołuje stan zapalny dziąseł. Leczenie choroby, która za nie odpowiada bądź zmiana leków sprawiają, że stan zapalny ustępuje.
Zapalenie dziąseł, choć jest dolegliwością, która często dotyka wiele osób, nie może być ignorowany. Choroba bowiem nie tylko powoduje dolegliwości bólowe i dyskomfort, ale i może prowadzić do zapalenia przyzębia, skutkującego przedwczesną utratą zębów.
Ale to nie wszystko. Choroby dziąseł, które trwają dłuższy czas i nie są leczone, mogą przyczynić się do rozwoju chorób serca, choroby Parkinsona czy nowotworu.
Specjaliści sugerują, że kobiety z chorobami dziąseł mogą mieć mniejsze szanse na zajście w ciążę niż kobiety zdrowe.