Przerost prostaty – objawy

Zdarza nam się słyszeć, że starsi mężczyźni muszą częściej odwiedzać łazienkę. Rzadziej słyszymy, że powoduje to powiększona prostata.

Niestety świadomość istnienia problemu łagodnego rozrostu prostaty (BPH) jest w naszym społeczeństwie ograniczona.

Mało kto wie, że znikome objawy ze strony układu moczowego mogą oznaczać nie tylko BPH, ale także raka prostaty. Jak więc odróżnić te dwa problemy?

Powiększona prostata, a rak prostaty czym się różnią?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego często potocznie określany mianem powiększonej prostaty jest stosunkowo niegroźny . Objawia się najczęściej zwiększeniem częstotliwości oddawania moczu i nykturią, czyli nocnym oddawaniem moczu.

Niestety w przypadku raka prostaty objawy są najczęściej bardzo podobne i tylko u niektórych pacjentów pojawiają się te bardziej niepokojące np. występowanie krwi w moczu lub nasieniu.

Jednak najistotniejszą różnicą między BPH, a rakiem prostaty jest to, że druga choroba może zagrażać życiu Pacjenta.

Powiększona prostata jak wygląda diagnostyka tego problemu?

Ponieważ powiększona prostata powoduje problemy w obrębie męskiego układu moczowego jej diagnostyką zajmuje się lekarz urolog. Najczęściej zalecanymi badaniami diagnostycznymi są: uroflowmetria (badanie strumienia moczu), badanie DRE (z ang.

digital rectal examination), USG gruczołu krokowego przez powłoki brzuszne oraz USG TRUS (z ang. trans rectal ultra sound). Równie istotne są jednak badania, które pozwalają na odróżnienie nieszkodliwego rozrostu prostaty od potencjalnie śmiertelnego raka tego narządu.

W Polsce w tym celu najczęściej stosuje się badanie stężenia PSA czyli antygenu swoistego prostaty. Jednak pewność mogą dać wyłącznie bardziej zaawansowane testy diagnostyczne.

Z tych powodów bardzo istotne jest wsparcie ze strony lekarza urologa. Będzie on w stanie, za pośrednictwem odpowiednich narzędzi diagnostycznych np. takich jak: badanie 4K lub płynna biopsja prostaty SelectMDx, określić z jakim problemem faktycznie mamy do czynienia.

Zobacz także

Przerost prostaty – objawy Więcej Przerost prostaty – objawy Więcej Przerost prostaty – objawy Więcej

Prostata: choroby. Leczenie przerostu prostaty

Prostata, czyli inaczej gruczoł krokowy lub stercz stanowi część męskiego układu płciowego. To gruczoł wielkości orzecha włoskiego, zlokalizowany tuż pod pęcherzem, otaczający cewkę moczową. Wytworem prostaty jest białawy płyn, stanowiący nośnik plemników. 

Zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie każdego mężczyzny na skutek starzenia się jak np. zmiany hormonalne, powodują stopniowe rozrastanie się stercza. Powiększający się gruczoł utrudnia codzienne funkcjonowanie – z czasem coraz mocniej naciska na cewkę moczową i powoduje kłopoty z oddawaniem moczu.

ZOBACZ TEŻ: O czym świadczą erytrocyty w moczu?

Choroby prostaty

W konsekwencji starzenia się, prostata, jak każdy inny narząd, może także zostać objęta procesem chorobowym – poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Łagodny rozrost stercza

Częstym problemem mężczyzn po 45-50. roku życia mogą być kłopoty z oddawaniem moczu. Wynika to z faktu, że po osiągnięciu odpowiedniego wieku prostata stopniowo się powiększa, uciskając na cewkę moczową, skutkiem czego są problemy z diurezą.

Jest to powszechnie występująca dolegliwość, na którą w wieku 75 lat cierpi aż około 80% mężczyzn. Objawami łagodnego rozrostu stercza są: słaby strumień moczu, opóźniony początek oddawania moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Niestety, objawy te z biegiem lat się nasilają, a czasami może dojść do całkowitego zatrzymania moczu.

W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa wizyta u urologa bądź nawet zgłoszenie się na SOR.

Przerost prostaty – objawy

Ostre zapalenie prostaty

Jest to choroba bakteryjna, do zarażenia którą dochodzi najczęściej przez nieumyślne przeniesienie bakterii flory jelita grubego w okolice ujścia cewki moczowej pacjenta, nie jest natomiast chorobą przenoszoną drogą płciową.

Bakterie bez problemu wędrują w górę cewki moczowej i wnikają do ujść gruczołów prostaty. Ostre zapalenie prostaty często poprzedza zakażenie pęcherza moczowego. Objawami choroby są m.in. ból stercza, który może promieniować do członka, gorączka, złe samopoczucie czy ból mięśni, a jednym z powikłań jest m.in.

ropień gruczołu krokowego. Na szczęście ta dolegliwość nie występuje często.

Przewlekłe zapalenie prostaty

Do tej pory przyczyny przewlekłego zapalenia prostaty nie są znane. Do wystąpienia choroby mogą przyczyniać się m.in. zaburzenia psychiczno-emocjonalne, zaburzenia hormonalne, zaburzenia autoimmunologiczne czy stres.

Zdarza się także, że przewlekłe zapalenie prostaty jest następstwem przewlekłego zakażenia bakteryjnego, powodowanego przez bakterie Gram-ujemne. Objawy są podobne do ostrego zapalenia prostaty – ból stercza, bolesne oddawanie moczu, częste i bolesne  parcie na mocz.

Nie występuje natomiast gorączka czy ogólne objawy zakażenia. Choroba przebiega fazami – nasilenia oraz złagodzenia objawów.

Rak prostaty

Jest to nowotwór złośliwy, który rozwija się w sterczu i stanowi najpoważniejszą chorobę prostaty. Występuje bardzo często – dane wskazują, że jest drugim najczęściej spotykanym nowotworem obserwowanym wśród mężczyzn (zaraz po raku płuca). Na jego wystąpienie mają wpływ wiek pacjenta oraz czynniki genetyczne.

Ponieważ rak na początku rozwija się bezobjawowo, trudno jest o wczesną diagnozę choroby. Dodatkowo pierwsze obserwowane objawy są podobne do łagodnego przerostu prostaty (częstomocz, ból prostaty, parcie na mocz, skąpomocz). Poważnymi następstwami raka prostaty mogą być m.in.

zatrzymanie moczu, spowodowane przez uciskający guz oraz przerzuty do płuc, wątroby i mózgu.

ZOBACZ TEŻ: Jak walczyć z zapaleniem pęcherza moczowego?

Umów wizytę u urologa

Leczenie chorób prostaty

Przy długotrwałych lub nasilonych objawach chorób prostaty mężczyzna powinien podlegać stałej kontroli urologa. Farmakoterapia ma zwykle na celu pomóc pacjentowi w oddaniu moczu.

Lekami stosowanymi w łagodnym przeroście prostaty są najczęściej alfa blokery, które rozluźniają mięśnie dróg moczowych, bądź inhibitory 5-alfa reduktazy, które hamują przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron.

Podejrzewasz u siebie problemy z przerostem gruczołu krokowego? Już teraz umów się na wizytę u urologa przez serwis LekarzeBezKolejki.pl. Wybieraj spośród tysięcy lekarzy z calej Polski.

Jeśli sama farmakoterapia nie przynosi skutecznych rezultatów, można rozważyć leczenie chirurgiczne. Taki zabieg polega na usunięciu centralnej części prostaty.

W przypadku pacjentów cierpiących na ostre zapalenie prostaty stosuje się leczenie antybiotykami, trwające nawet do 4 tygodni.

Rak prostaty wymaga najbardziej radykalnych działań – leczenia operacyjnego, radioterapii czy chemioterapii. 

ZOBACZ TEŻ: Częste oddawanie moczu – jakie mogą być przyczyny?

Antygen swoisty gruczołu krokowego – PSA

PSA jest enzymem produkowanym przez prostatę. Jego stężenie we krwi jest niskie – norma wynosi Badanie poziomu PSA we krwi jest doskonałym narzędziem do wstępnej diagnostyki chorób prostaty. Jego poziom rośnie m.

in w przypadku łagodnego rozrostu stercza, ostrego i przewlekłego zapalenia prostaty, raka prostaty, a także po badaniu per rectum i po cewnikowaniu pęcherza moczowego.

Stężenie powyżej 10 ng/ml powinno zaalarmować lekarza i skłonić go do przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki.

ZOBACZ TEŻ: Częste oddawanie moczu – jakie mogą być przyczyny?

Profilaktyka chorób prostaty

Do tej pory nie poznano w pełni skutecznych sposobów zapobiegania chorobom prostaty. Istotne jest to, aby w czasie pojawienia się pierwszych niepokojących objawów udać się do lekarza rodzinnego lub od razu urologa.

Lekarz na podstawie wywiadu dobierze odpowiednie leczenie – ale nie każdy pacjent od razu się do niego kwalifikuje. Warto pamiętać o tym, że każdy mężczyzna po 50.

roku życia powinien zostać choć raz zbadany przez urologa – niezależnie od tego, czy wystąpiły u niego jakieś niepokojące objawy, czy nie.

W aptekach dostępnych jest sporo suplementów diety przeznaczonych dla mężczyzn, które mają wspomagać prawidłowe funkcjonowanie prostaty i zapobiegać jej chorobom.  W składzie takich produktów znajdziemy m.in.

owoce palmy sabałowej, oleje z nasion dyni, wyciągi z liścia i korzenia pokrzywy, likopen czy wierzbownicę drobnokwiatową. Warto również zaopatrzyć się w sprawdzone preparaty na bazie ziół jak np. PROSTAMHERBS.

Przerost prostaty – objawy

Kup online – na stronie

ZOBACZ TEŻ: Przepuklina pachwinowa – objawy i leczenie. Komu grozi przepuklina pachwinowa?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Prostata – objawy i leczenie przerostu gruczołu krokowego

Prostata to niewielki gruczoł krokowy (zwany również sterczem) umiejscowiony pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Problemy zdrowotne związane z nim wynikają z jego przerostu, a do podstawowych objawów należą trudności w oddawaniu moczu, co związane jest z tym, iż przez środek gruczołu krokowego przebiega cewka moczowa.

You might be interested:  Metmin Na Jaki Katar?

Przyczyny powiększenia prostaty

Do powiększenia objętości prostaty prowadzi spadek poziomu męskich hormonów, czyli androgenów (m.in. testosteronu).

Bezpośrednią i naturalną tego przyczyną jest równomierny ubytek męskich hormonów na przestrzeni upływających lat.

Zatem problemy związane z przerostem prostaty są ściśle skojarzone z wiekiem mężczyzny i wraz z jego zaawansowaniem ryzyko ich ujawnienia się zostaje zwielokrotnione.

Przerost prostaty – objawy

Na przerost prostaty po 60 roku życia cierpi już wielu mężczyzn, choć nie w każdym przypadku wiąże się to ze znaczącymi dolegliwościami.

Należy jednak pamiętać, iż przerost gruczołu krokowego może mieć charakter nowotworu złośliwego i z tym wiąże się największe zagrożenie.

Rak ten w Polsce znajduje się na drugiej pozycji wśród nowotworów najczęściej diagnozowanych u mężczyzn.

Przerost prostaty opisać więc można na pewnym kontinuum, od utrudniającego codzienne funkcjonowanie do wymuszającego walkę o życie i związane jest to nie tylko z objawami, ale też charakterem choroby. Należy zaznaczyć, iż łagodny przerost prostaty również jest nowotworem, gdyż cechuje go nieograniczony podział komórek, lecz niezłośliwym.

Jakie są objawy łagodnego przerostu prostaty?

W pierwszym przypadku, do objawów niezłośliwego przerostu stercza należą:

  • opóźnione oddawanie moczu,
  • niewielka moc strumienia moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego po mikcji,
  • związane z powyższym częstsze oddawanie mniejszych partii moczu – również nocne,
  • powtarzająca się nagła potrzeba oddania moczu i wydalenie nieproporcjonalnej do odczucia jego małej ilości – podobnie jest również w odwodnieniu,
  • mimowolne popuszczanie moczu w bieliznę,
  • częste infekcje cewki moczowej i pęcherza,
  • tworzenie się z czasem kamieni w pęcherzu,
  • w sferze seksualnej – obniżenie libido, zaburzenia ejakulacji i erekcji.

Objawy te przypominają również charakterystyczne dla zapalenia pęcherza moczowego, a także, co już zaznaczono, dla odwodnienia organizmu.

Ich najpoważniejszą konsekwencją jest całkowite zablokowanie cewki moczowej, czyli brak możliwości oddania moczu, co ma charakter nagły i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Natomiast najpoważniejszą konsekwencją przerostu stercza jest urosepsa – co oznacza zakażenie całego organizmu na skutek zalegającego w pęcherzu moczu.

Jakie są objawy raka prostaty?

W przypadku złośliwego namnażania się komórek stercza, objawy są następujące:

  • krwiomocz,
  • trudności w oddawaniu moczu (rozpoczęciu, wypróżnieniu pęcherza),
  • częste oddawanie mniejszych ilości moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • pieczenie podczas mikcji,
  • bóle w podbrzuszu,
  • popuszczanie moczu,
  • zaburzenia erekcji,
  • bóle w okolicy krocza i lędźwi,
  • obecność krwi w spermie,
  • bóle i krwawienia z odbytu.

Objawy łagodnego i złośliwego przerostu prostaty są do siebie zbliżone, gdyż właściwie jednakowo wpływają na cewkę moczową i oddawanie moczu. Wyraźne jest jednak pojawienie się bóli i krwi w spermie w raku. Częstszy jest również krwiomocz, są to więc główne objawy, które wstępnie mogą pozwolić na zróżnicowanie choroby. Należy jednak wykonać dodatkowe badania.

Jak leczy się nowotwór gruczołu krokowego?

Leczenie zarówno formy łagodnej, jak i złośliwej jest na pewnym etapie podobne. Chodzi oczywiście o skutki jakie przerost gruczołu wywiera na cały układ moczowy. Bazuje ono zwykle na farmakoterapii.

Inaczej jest jednak w przypadku zamknięcia światła cewki moczowej, co skutkuje koniecznością cewnikowania i usunięcia moczu.

Nieodwracalne natomiast są zmiany w miedniczkach nerkowych, spowodowane przez ciśnienie jakie niewydalany mocz przez długi czas na nie wywierał.

Farmakoterapia formy łagodnej przerostu prostaty jest zatem skuteczna w początkowych i średniozaawansowanych stadiach choroby.

Poważne kłopoty pojawiają się wówczas, gdy zwiększa się tolerancja organizmu na przyjmowane leki i przestają one właściwie działać.

Wtedy nie pozostaje nic innego jak chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego, co czyni się również i zawsze w przypadku złośliwego nowotworu.

Skutki farmakologii

Zanim to jednak nastąpi, również w złośliwym przeroście stercza stosuje się farmakoterapię.

Ma ona jednak wiele skutków ubocznych, a do głównego należy brak możliwości współżycia seksualnego, gdyż leki znoszą całkowicie możliwość doznania wzwodu oraz redukują testosteron w stopniu porównywalnym do skutków usunięcia jąder.

Stąd też wielu mężczyzn wybiera mniejsze zło w postaci nie odraczania usunięcia prostaty, co z kolei prowadzi do zachowania możliwości współżycia seksualnego i doznawania orgazmu, lecz wywołuje trwałą bezpłodność – ponieważ prostata produkuje większość płynu nasiennego i po jej wycięciu ejakulacja staje się niemożliwa.

Jak ustrzec się przed nowotworem prostaty?

Wobec powyższego, na pierwszy plan wysuwa się profilaktyka chorób prostaty.

Jednym z mitów jest związek rozwoju choroby ze współżyciem seksualnym. Nie dowiedziono takiej relacji w urologii pomimo tego, iż niektórzy seksuolodzy twierdzą, iż częste współżycie może mieć charakter zapobiegawczy.

Związane miałoby to być z pozbywaniem się cynku ze stercza podczas ejakulacji.

Nie istnieją jednak na to twarde dowody i nie można uznać, by częstotliwość współżycia miała jakiś wpływ na przerost gruczołu krokowego – choć całkowity brak współżycia ma tu znaczenie.

Nie ma jednak wątpliwości, że w pewnym stopniu zapobiegać chorobie można. Wiadomo, iż ma ona podłoże genetyczne i jej obecność u członków rodziny zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. Wówczas oczywiście należy poważnie traktować badania profilaktyczne, gdyż choroba wykryta we wczesnym etapie zazwyczaj nie zagraża zdrowiu i życiu.

Czynniki zwiększające ryzyko

Wśród innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania należy wymienić: otyłość, siedzący tryb życia, brak współżycia seksualnego, stany zapalne układu moczowego, choroby weneryczne, a także czynniki związane ze stylem życia, jak nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu, spożywanie ostrych potraw oraz dużych ilości mięsa (tłuszczu).

Podsumowując, na większość czynników ryzyka zachorowania na przerost prostaty każdy mężczyzna może wpływać i je niwelować. Jak w przypadku większości chorób, wystarczy zainteresować się swoim stanem, prowadzić możliwie zdrowy tryb życia, a po 50 roku życia regularnie badać stan gruczołu krokowego u urologa.

Zachęcamy do zapoznania się z następnym artykułem pod tytułem Poradnia urologiczna na cito, poszerzającym nieco wiedzę na temat stanów nagłych w urologii.

Mały gruczoł, duży męski problem

20 września Europejski Dzień Prostaty. Prostata to mały gruczoł w miednicy, występujący tylko u mężczyzn. Jej prawidłowa wielkość to 4 x 3,5 x 3,5 cm. Znajduje się między penisem a pęcherzem i otacza cewkę moczową.

Główną funkcją prostaty jest wytwarzanie gęstego, białego płynu, który po zmieszaniu z plemnikami wytwarzanymi przez jądra tworzy nasienie.

Łagodny przerost prostaty

Łagodny przerost prostaty to termin medyczny opisujący stan, który może wpływać na oddawanie moczu. Problem występuje często u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. To nie jest rak i zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Objawy łagodnego przerostu prostaty

Jeśli gruczoł krokowy zostanie powiększony, może wywierać nacisk na pęcherz i cewkę moczową – czyli rurkę, przez którą przechodzi mocz. Może to powodować:  

  • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu
  • częstą potrzebę oddawania moczu
  • trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza.

U niektórych mężczyzn objawy są łagodne i nie wymagają leczenia. U innych mogą być bardzo kłopotliwe.

Przyczyny łagodnego przerostu prostaty

Przyczyna przerostu prostaty jest nieznana, ale uważa się, że jest ona związana ze zmianami hormonalnymi w miarę starzenia się mężczyzny.

Diagnozowanie łagodnego przerostu prostaty

Lekarz wypyta Cię o objawy.

Konieczne będzie bezpośrednie badanie prostaty przez lekarza. Badanie to wykonuje się ręcznie, sprawdzając przez odbyt (per rectum) wielkość, kształt, symetrię i konsystencję gruczołu.

Być może dostaniesz skierowanie na USG i sprawdzenie poziomu antygenu sterczowego (PSA) we krwi. Mężczyźni powyżej 50. roku życia mogą poprosić lekarza rodzinnego o wykonanie testu PSA.

Leczenie łagodnego przerostu prostaty

Leczenie przerostu prostaty będzie zależeć od nasilenia objawów. Jeśli masz łagodne objawy, zwykle nie potrzebujesz natychmiastowego leczenia, ale powinieneś mieć regularne kontrole prostaty.

Prawdopodobnie lekarz zaleci Ci również wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak:

  • picie mniej alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych
  • ograniczenie spożycia sztucznych słodzików
  • regularne ćwiczenia
  • picie mniej płynów wieczorem.

W leczeniu umiarkowanych do ciężkich objawów przerostu gruczołu krokowego mogą być zalecane leki zmniejszające rozmiar prostaty i rozluźniające pęcherz.

Chirurgia jest zwykle zalecana tylko w przypadku, kiedy leki nie były skuteczne.

Powikłania łagodnego przerostu prostaty

Łagodny przerost prostaty może czasami prowadzić do powikłań, takich jak:

  • zakażenia dróg moczowych
  • ostre zatrzymanie moczu, czyli
    • nagle nie możesz w ogóle oddać moczu
    • czujesz silny ból w dolnej części brzucha
    • następuje obrzęk pęcherza, który można wyczuć rękami.

Jeśli wystąpi ostre zatrzymanie moczu, natychmiast udaj się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Rak prostaty

Rak prostaty zwykle rozwija się powoli, więc przez wiele lat może nie być żadnych oznak.

Objawy raka prostaty

Objawów zazwyczaj nie ma, dopóki prostata nie jest wystarczająco duża, aby powodować problemy z oddawaniem moczu.

Przyczyny raka prostaty

Przyczyny raka prostaty są w dużej mierze nieznane. Ale pewne rzeczy mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby:

  • szanse zachorowania na raka prostaty rosną wraz z wiekiem. większość przypadków rozwija się u mężczyzn w wieku 50 lat lub starszych
  • mężczyźni, których ojciec lub brat zostali dotknięci rakiem prostaty, sami są nieco bardziej narażeni
  • ostatnie badania sugerują również, że otyłość zwiększa ryzyko raka prostaty.
You might be interested:  Uraz kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego – objawy i leczenie

Badania na raka prostaty

Badania sprawdzające podejrzenie raka prostaty są takie same jak w przypadku przerostu prostaty. Badanie PSA sprawdza poziom antygenów i może pomóc w wykryciu wczesnego raka prostaty. Niestety wynik badania nie pozwoli ustalić z całą pewnością, czy masz raka.  Twój poziom PSA może być również podniesiony przez inne choroby nienowotworowe.

Jeśli masz podwyższony poziom PSA, możesz otrzymać propozycję badania MRI (rezonans magnetyczny) prostaty, aby pomóc lekarzom zdecydować, czy potrzebujesz dalszych badań i leczenia.

Leczenie raka prostaty

Dla wielu mężczyzn z rakiem prostaty leczenie nie jest od razu konieczne. Jeśli rak jest we wczesnym stadium i nie powoduje objawów, lekarz może zasugerować systematyczne monitorowanie stanu zdrowia. Jest to tzw. aktywna obserwacja raka prostaty (Prostate Cancer Active Surveillance).

Wybór najlepszej opcji terapeutycznej zależy od wieku i ogólnego stanu zdrowia.  Niektóre przypadki raka prostaty można całkowicie wyleczyć, jeśli terapia zostanie rozpoczęta we wczesnym stadium.

Zabiegi obejmują:

  • chirurgiczne usunięcie prostaty
  • radioterapię – samodzielnie lub w połączeniu z terapią hormonalną.

Niektóre przypadki są diagnozowane dopiero na późniejszym etapie, gdy rak się rozprzestrzenił. Jeśli są przerzuty na inne części ciała i nie można powstrzymać rozwoju raka analogową terapią hormonalną, leczenie koncentruje się na przedłużeniu życia i złagodzeniu objawów. Służy temu m.in. program lekowy dedykowany pacjentom „odpornym na kastrację raka gruczołu krokowego po przerzutach”.

Wszystkie opcje leczenia wiążą się z ryzykiem wystąpienia poważnych skutków ubocznych, w tym zaburzeń erekcji i objawów ze strony układu moczowego, takich jak potrzeba pilniejszego lub częstszego korzystania z toalety wraz z problemem utrzymania moczu.

Z tego powodu niektórzy mężczyźni decydują się na opóźnienie leczenia, dopóki nie pojawi się ryzyko przerzutów.

Życie z rakiem prostaty

Ponieważ rak prostaty zwykle postępuje bardzo wolno, możesz żyć przez dziesięciolecia bez objawów i bez konieczności leczenia. Niemniej jednak może to wpłynąć na jakość Twojego życia. Oprócz możliwych skutków ubocznych leczenia rozpoznanie raka prostaty może, co zrozumiałe, wywołać niepokój lub przygnębienie.

Rozmowa o chorobie z rodziną, przyjaciółmi, lekarzem rodzinnym, lekarzem urologiem, onkologiem, fizjoterapeutą urologicznym oraz innymi mężczyznami z rakiem prostaty może okazać się korzystna.

Gdzie szukać wsparcia

Co powoduje przerost prostaty?

Powiększenie gruczołu krokowego to problem dotyczący przede wszystkim mężczyzn po 50 roku życia. Gruczoł zwany także sterczem jest umieszczony poniżej pęcherza moczowego i przylega do ściany odbytu. Zdrowa prostata w ogóle nie daje o sobie znać.

Co więcej, ten gruczoł jest niezbędny w męskim organizmie pod względem seksualności i rozrodczości: wytwarza zasadowy płyn, w którym znajdują się plemniki. Kiedy prostata zaczyna się powiększać, pojawiają się kłopoty m.in. z oddawaniem moczu.

Co jest ich przyczyną i jak leczy się przerost prostaty?

Najpowszechniejszą przyczyną przerostu prostaty jest postępujący proces starzenia się organizmu. Z wiekiem następuje spadek poziomu testosteronu, a wraz z nim pojawiają się zaburzenia hormonalne. W konsekwencji następuje rozrastanie się tkanek gruczołu stercza.

Dodatkowo do powstawania chorób prostaty mogą przyczyniać się uwarunkowania genetyczne oraz nieodpowiednio zbilansowana dieta (nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych) i niezdrowy tryb życia.Najpowszechniejszą przyczyną przerostu prostaty jest postępujący proces starzenia się organizmu.

Z wiekiem następuje spadek poziomu testosteronu, a wraz z nim pojawiają się zaburzenia hormonalne. W konsekwencji następuje rozrastanie się tkanek gruczołu stercza.

Dodatkowo do powstawania chorób prostaty mogą przyczyniać się uwarunkowania genetyczne oraz nieodpowiednio zbilansowana dieta (nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych) i niezdrowy tryb życia. 

Powiększająca się prostata powoduje ucisk na cewkę moczową, wywołując szereg charakterystycznych dolegliwości. Coraz częściej pojawia się konieczność skorzystania z toalety, zaś oddawaniu moczu towarzyszy narastający ból i pieczenie.

Poza tym naglące i silne parcie na pęcherz jest nieproporcjonalne w stosunku do niewielkiej ilości oddawanego moczu, który jest zatrzymywany w pęcherzu. Strumień moczu jest coraz cieńszy i ma coraz mniejsze ciśnienie, zaś w bardziej zaawansowanych postaciach pojawia się zaledwie kilka kropel, zaś czas mikcji jest znacznie wydłużony.

Niekiedy mogą pojawiać się także dodatkowe objawy, jak np. śladowe ilości krwi w spermie i moczu, osłabienie, wymioty i gorączka oraz ból w okolicach penisa. 

Dużą rolę w leczeniu przerostu prostaty odgrywa wczesna diagnoza i profilaktyka.

Ważne jest, aby – mimo upływu lat – nie zaniedbywać regularnego wysiłku fizycznego ani zdrowego odżywiania, a także systematycznie wykonywać przynajmniej podstawowe badania, nawet jeżeli nie pojawiają się żadne wyraziste dolegliwości.

Do najpopularniejszych form diagnostyki prostaty należy badanie per rectum, czyli ręczne badanie wykonywane przez odbyt, a także badanie poziomu antygenu stercza we krwi oraz USG, pozwalające także na ocenę ilości moczu zalegającego w pęcherzu.

W zależności od stopnia zaawansowania przerostu prostaty, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne lub operacyjne, polegające na wycięciu części gruczołu. Niestety, często podczas zabiegu zostaje uszkodzony zwieracz cewki moczowej (nie da się precyzyjnie oddzielić go od stercza), zatem najczęstszym powikłaniem po operacji prostaty jest nietrzymanie moczu. 

W przypadku problemów z nietrzymaniem moczu nie można lekceważyć zaleceń związanych z higieną intymną – począwszy od podmywania się po każdym epizodzie inkontynencji, przez używanie specjalnych kosmetyków, aż po stosowanie pieluchomajtek czy wkładek neutralizujących zapach moczu. Kontrolę nad opróżnianiem pęcherza można poprawić za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Ćwiczenia dna miednicy, zwane też ćwiczeniami Kegla, mogą Ci pomóc zapobiec, zmniejszyć lub kontrolować swoje problemy z nietrzymaniem moczu.

Co to jest powiększenie prostaty i jak leczyć?

Powiększona prostata (gruczolak stercza), czyli łagodny rozrost prostaty (BPH) to problem wielu mężczyzn. Pod wpływem zmian hormonalnych ok. 45. roku życia gruczoł krokowy zaczyna się powiększać. Rozrost prostaty to proces, który przebiega powoli.

Z biegiem lat rozrastająca się prostata coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej i zaczynają się kłopoty z oddawaniem moczu. W miarę jak stan się pogarsza, samo rozpoczęcie oddawania moczu jest coraz trudniejsze, a pod koniec mikcji strumień moczu się urywa.

Mężczyzna ma uczucie, że pomimo wysiłku pęcherz nie opróżnił się całkowicie.

Powiększona prostata – kiedy mówimy że występuje łagodny rozrost a kiedy że nowotwór?

Najczęściej powiększenie prostaty jest związane z rozrostem prawidłowych komórek (łagodny przerost), ale może być także skutkiem namnażania się komórek zmienionych nowotworowo.

Rak prostaty może mieć związek z nadwagą, jadaniem dużych ilości czerwonego mięsa, produktów mlecznych, nadużywaniem alkoholu, paleniem. Wiadomo także, że występuje rodzinnie.

Dlatego mężczyźni, których krewni chorowali na raka prostaty, powinni już po czterdziestce zacząć się badać, natomiast pozostali – około pięćdziesiątki. Każda zaobserwowana nieprawidłowość dotycząca oddawania moczu powinna skłonić do wizyty u urologa.

Gdy prostata znacznie się rozrośnie i dojdzie do całkowitego zatrzymania moczu, pojawi się bardzo silny ból. Może dojść do zakażenia układu moczowego, niewydolności nerek.

Powiększenie prostaty – jakie są przyczyny powiększenia prostaty?

Wpływ na rozrost gruczołu krokowego mają przede wszystkim hormony płciowe – tak zwane androgeny (przede wszystkim testosteron), które oddziałując na tkanki gruczołu stymulując podziały komórek.

Zmiany hormonalne, które z biegiem lat zachodzą w organizmie mężczyzny, są właściwie nieuniknione i dlatego tak wielu pacjentów w wieku średnim i starszym ma problemy z prostatą.

W przypadku łagodnego przerostu gruczołu krokowego przyczyną dolegliwości jest nie tyle sam stercz, co ucisk przez powiększone tkanki na przebiegającą przez gruczoł cewkę moczową.

Dochodzi do mechanicznego ucisku na jej przewód, co w zaawansowanym stadium może doprowadzić nawet do całkowitej utraty zdolności wydalania moczu. Zanim jednak do tego dojdzie, przyczyna w postaci przerostu prostaty najczęściej rozwija się powoli przez wiele lat.

Powiększenie prostaty – jakie są objawy powiększenia prostaty?

Jeżeli mężczyzna osiągnął piątą dekadę życia, a ostatnimi czasy wstaje w nocy co najmniej 2-3 razy w celu oddania moczu, prawdopodobnie odkrywa u siebie pierwsze irytujące objawy gruczolaka stercza BPH.

Inne, równie denerwujące, to poczucie nagłej potrzeby oddania moczu (pomimo tego, że potem wydala go tylko kilka kropli) albo wyciekanie moczu z cewki moczowej, które wymaga o wiele bardziej rygorystycznego podejścia do higieny osobistej (częste zmiany bielizny). Konieczność planowania na trasie np.

podróży do pracy kilku przystanków w toaletach miejskich lub na stacjach benzynowych jest szczególnie upokarzająca dla panów, którzy wysoko cenią sobie poczucie niezależności i źle tolerują objawiające się w ten sposób oznaki utraty pełnej kontroli nad swoim życiem.

Jeżeli pojawiają się problemy z tak prostym zadaniem, jak oddanie moczu, panowie – często na zapas – obawiają się, co będzie z innymi czynnościami, w których penis odgrywa główną rolę.
Na szczęście sam przerost stercza nie wpływa bezpośrednio na sprawność seksualną.

Musimy jednak pamiętać, że prostata i pęcherzyki nasienne są miejscem, gdzie produkowany jest płyn nasienny, w którym umieszczone są plemniki oraz substancje umożliwiające odpowiednie nawilżenie i technicznie ułatwiające odbycie stosunku płciowego. Każde zaburzenie produkcji tych związków może (choć nie musi) spowodować dyskomfort w trakcie współżycia, mimo że sprawność seksualna mężczyzny (czyli zdolność do uzyskania wzwodu) nadal jest zachowana.

You might be interested:  Co Na Katar Dla Dziecka 7 Lat?

Powiększenie prostaty – jak przebiega rozpoznanie przerostu prostaty?

Łagodny przerost gruczołu krokowego rozpoznawany jest na podstawie wywiadu lekarskiego popartego badaniami diagnostycznymi.

Badanie per rectum – inaczej badanie DRE – badanie palcem przez odbytnicę

Badanie DRE służy ocenie gruczołu krokowego przez ścianę odbytnicy. Badanie wykonywane jest palcem wskazującym i dostarcza informacji na temat konsystecji, wielkości gruczołu i jego ruchomości względem sąsaidujących struktur. Badanie per rectum nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta.

Oznaczenie swoistego antygenu sterczowego – PSA

Wprowadzenie PSA zrewolucjonizowało diagnostykę i leczenie chorób gruczołu krokowego.

Swoisty antygen sterczowy – PSA jest glikoproteiną, której stężenie w surowicy krwi ma kluczowe znaczenie w diagnostyce i leczeniu schorzeń gruczołu krokowego. Najogólniej można przyjąć, że prawidłowe stężenie PSA waha się w granicach 0 – 4 ng/ml.

Prawidłowy poziom PSA nie wyklucza możliwości wystąpienia raka gruczołu krokowego. U około 10 % mężczyzn występuje podwyższony poziom PSA bez związku z chorobą nowotworową.

Badanie USG transrektalne – TRUS

Do oceny orientacyjnej objętości gruczołu krokowego wystarczy pomiar wykonany podczas USG jamy brzusznej. Dokładniejsze wymiary uzyskiwane są w czasie transrektalnego USG. Badanie przeprowadzane jest w analgosedacji.

Powiększenie prostaty – jak przebiega leczenie przerostu prostaty?

Leczenie przerostu prostaty zależy od objawów i ich wagi, a także od tego, czy u chorego występują inne problemy zdrowotne.

Dostępne są różne rodzaje leczenia przerostu prostaty: leczenie farmakologiczne, zabiegi o minimalnej inwazyjności i operacja. Leki na przerost prostaty działają na zasadzie zmniejszania prostaty lub zatrzymania jej wzrostu.

Leki pozytywnie wpływają na prostatę, a skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko.

Minimalnie inwazyjne zabiegi korzystają z różnych rodzajów energii cieplnej w celu zmniejszenia prostaty i są bardzo skuteczne, jednak niektóre z tych metod leczenia prostaty wiążą się z ryzykiem poważnych skutków ubocznych.

Operacja jest wskazana przy bardzo dużej prostacie, jednak istnieje ryzyko powikłań. Po operacji możliwe są problemy z erekcją, jednak po kilku miesiącach mijają one samoistnie. Inną metodą leczenia łagodnego przerostu prostaty jest przyjmowanie ziołowych suplementów z saw palmetto, beta-sitosterolu i pygeum. Jednak lekarze odradzają stosowanie tych ziół, ponieważ ich skuteczność nie została potwierdzona.

W celu umówienia się na konsultację u androloga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Łagodny przerost prostaty – kiedy i jak z nim skutecznie walczyć?

  • Objawy przerostu prostaty
  • Najczęściej występujące objawy to:
  • – uczucie parcia na mocz, konieczność oddawania moczu w nocy częściej, niż zwykle,
  • – problemy z oddawaniem moczu (słaby strumień, kropelkowe wypływanie moczu, bolesność przy oddawaniu moczu),
  • – zaburzenia erekcji, spadek popędu seksualnego.
  • Czy mogę zignorować problemy z prostatą?

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze oznaki rozrostu prostaty, nie bagatelizuj tego. Fakt, że ten problem dotyczy większości mężczyzn, to nie powód do ignorowania go. Im wcześniej zareagujesz, tym skuteczniej uda się opanować dolegliwości ze strony prostaty.

Po drugie, mimo z pozoru niegroźnych konsekwencji rozrostu prostaty, nie wolno działać tylko na własną rękę. Objawy łagodnego rozrostu stercza są bardzo podobne do niebezpiecznego nowotworu prostaty.

Łagodny rozrost prostaty a rak prostaty

Niestety bardzo trudno jest odróżnić od siebie te dwa problemy. Obecnie stosowane metody badań przesiewowych są ostatnio mocno krytykowane. Stosowane rutynowo oznaczanie antygenu PSA w moczu, nie jest metodą idealną. Sądzono, że przekroczenie normy tego wskaźnika w moczu jednoznacznie wskazuje na proces nowotworowy.

Badania pokazują, że wynik tego badania jest czasem negatywny, mimo rozwijającego się raka, a dodatkowo często jest fałszywie dodatni, co kończy się operacją i wycięciem prostaty mimo, że jest to niegroźny przerost, a nie rak [1]. Dlatego przy pierwszych niepokojących objawach konieczna jest konsultacja lekarska i dokładne badania.

Lekarz zdecyduje też czy konieczne będzie leczenie farmakologiczne.

Jak zadbać o prostatę?

Najlepszym sposobem na zachowanie prostaty w dobrej kondycji i uniknięcie dolegliwości jest zdrowy i zrównoważony tryb życia. Stosowanie się do tych zaleceń może nawet kilkukrotnie zmniejszyć szanse wystąpienia dolegliwości. Żadnymi suplementami nie jesteśmy w stanie osiągnąć tyle, co dzięki:

  1. – bogatej i różnorodnej diecie, obfitej zwłaszcza w nienasycone kwasy tłuszczowe (warto do diety włączyć np. siemię lniane i pestki dyni),
  2. – unikaniu siedzącego trybu życia – ważne, żeby zadbać o minimum 30 min ruchu dziennie,
  3. – unikaniu używek, zwłaszcza papierosów,
  4. Niemniej, kiedy już dochodzi do przerostu stercza i wystąpienia objawów lub jeśli chcesz jeszcze skuteczniej wspomóc swoją prostatę możesz sięgnąć po dostępne na rynku preparaty. 
  5. Najskuteczniejsze metody walki z łagodnym przerostem prostaty

Dostępnych jest wiele produktów, które przeznaczone są utrzymaniu zdrowia prostaty. Są to preparaty oparte, przede wszystkim, na Palmie sabałowej (Boczni piłkowanej), Śliwie afrykańskiej, pestkach dyni, Wierzbownicy drobnokwiatowej, korzeniu pokrzywy. Są one też często wzbogacane w likopen.

Od wielu lat zdążyły na dobre zagościć się na aptecznych półkach i w świadomości pacjentów, dzięki intensywnemu marketingowi. Warto jednak zwrócić uwagę, że ze względu na powszechne występowanie problemu przerostu prostaty, trwają intensywne badania dostarczające informacji na temat skuteczności takich preparatów.

Warto więc przy wyborze konkretnych produktów sięgnąć po takie, których skuteczność jest dowiedziona badaniami naukowymi.

Pestki dyni

Wcześniej wspomniane pestki dyni, to bardzo cenny składnik męskiej diety. Zwierają w sobie dużo cynku i bardzo wartościowe białko [więcej tutaj http://whitecoatdad.com/pl/tata-farmaceuta/przed-ciaza/cynk-a-meska-plodnosc]. Ponadto, stanowią bogate źródło dobrze przyswajalnego magnezu, a ich olej zawiera duże ilości cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz steroli roślinnych. To wszystko razem sprawia, że pestki dyni wpływają świetnie na funkcjonowanie całego organizmu, w tym mózgu, mięśni, mają też korzystny wpływ potencję i płodność. Skuteczność pestek dyni, ich ekstraktów oraz oleju w zmniejszeniu łagodnych i umiarkowanych dolegliwości ze strony przerostu prostaty jest doskonale widoczna w badaniach [2].

Śliwa afrykańska (Pygeum africanum)

Dużą skutecznością w badaniach klinicznych charakteryzują się preparaty śliwy afrykańskiej. U pacjentów obserwuje się zmniejszenie dolegliwości łagodnego przerostu prostaty w dużo większym stopniu, w porównaniu z placebo [3].

Palma sabałowa (Bocznia piłkowana, Serenoa repens)

W badaniach okazała się nieskuteczna. Preparaty zawierające palmę sabałową mają dobrze ugruntowaną pozycję na rynku, jednak wyniki badań nie potwierdzają ich skuteczności. Mimo dużych grup w badaniach i zastosowania dużych dawek, tego typu preparaty nie działały lepiej, niż placebo [4].

Podsumowanie

Łagodny przerost prostaty, to przypadłość, na którą cierpi większość dojrzałych mężczyzn. Trzeba pamiętać, że objawy jak trudności w oddawaniu moczu, czy zaburzenia erekcji mogą być wynikiem rozwijającego się nowotworu prostaty, który jest bardzo niebezpieczny. Dlatego nie można bagatelizować tej choroby i najlepiej udać się po poradę lekarza.

Ważne też, żeby każdy mężczyzna rozumiał, że prowadząc zdrowy tryb życia może uniknąć lub znacznie zmniejszyć dolegliwości ze strony prostaty. Niezwykle istotna jest codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta, do której warto włączyć zwłaszcza pestki dyni. Preparaty wspierające prawidłowe funkcjonowanie prostaty znajdziesz w kategorii: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/dla-mezczyzn,804.html

1. Ilic D, Neuberger MM, Djulbegovic M, Dahm P. Screening for prostate cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013.

2. Vahlensieck W, Theurer C, Pfitzer E,·Patz B, Banik N,·Engelmann U. Urol. Int. 2015, 94, 286-295.

3. Wilt TJ, Ishani A. Pygeum africanum for benign prostatic hyperplasia. Cochrane Database of Systematic Reviews 1998.

4. Tacklind J, MacDonald R, Rutks I, Stanke JU, Wilt TJ. Serenoa repens for benign prostatic hyperplasia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *