Aby skutecznie pozbyć się bólu biodra, należy najpierw poznać jego źródło. Przyczyn bólu może być wiele i jedynie część z nich wynika ze schorzeń samego stawu biodrowego, pozostałe mają inne pochodzenie.
Poniżej opisuję charakterystyczne objawy najczęstszych przyczyn bólu biodra. Poznanie ich powinno pomóc w odkryciu źródła dolegliwości oraz w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jakie badania należy wykonać. Trzeba pamiętać, że diagnozowanie samego siebie jest trudne i mało obiektywne, dlatego w celu uzyskania ostatecznej diagnozy należy zwrócić się do lekarza.
Zwyrodnienie stawu biodrowego
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego zwana też koksartrozą jest bardzo powszechną przyczyną bólu biodra, a jej częstość wzrasta wraz wiekiem.
Objawy
Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego przeważnie narastają powoli w przeciągu lat. Najczęściej są to:
- Ból w pachwinie, biodrze i pośladku, który może promieniować do kolana. Ból jest najbardziej dokuczliwy rano, przy wstawaniu z łóżka, ale nasila się również podczas długiego chodzenia lub uprawiania sportu.
- Sztywność i ograniczenie zakresu ruchu, które jest najbardziej dokuczliwe rano.
- Utykanie, kaczkowaty, kołyszący się chód
- Osłabienie mięśni poruszających udem
- Pochylanie się do przodu podczas chodzenia
- Chrobotanie, trzaskanie i strzykanie w stawie
Przyczyny
Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego jest skutkiem zużycia stawu. W młodości niewielkie uszkodzenia stawów same się goją, jednak z wiekiem możliwości regeneracyjne organizmu maleją i kumulują się niewygojone uszkodzenia. Prowadzi to do deformacji stawu, która jest przyczyną bólu, sztywności oraz uczucia strzykania i chrupania podczas poruszania się.
Tempo tworzenia się zmian zwyrodnieniowych przyśpieszają:
- Wiek. Pierwsze objawy mogą pojawiać się około 45. roku życia i osiągają swoje apogeum wieku 60. i 70. lat.
- Urazy. Ciężkie urazy stawu, takie jak złamania lub zwichnięcia lub wiele mniejszych urazów, które mogą kumulować się na przykład u wyczynowych sportowców.
- Czynniki wrodzone. Źle wykształcony staw biodrowy (dysplazja stawu biodrowego)
- Nabyte deformacje stawu, na przykład konflikt udowo-panewkowy
- Choroby stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa
Badania
Obok dokładnego badania lekarskiego do diagnozy potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie stawu biodrowego. W pewnych przypadkach lekarz może zalecić rezonans magnetyczny.
Rwa kulszowa i udowa
Rwa kulszowa i rwa udowa są przyczyną bólu biodra i pośladka biegnącego do kończyny dolnej.
Objawy
- Ból biodra i pośladka promieniujący do nogi. Ma on charakter rwący, palący lub elektryczny.
- Drętwienie nogi
- Osłabienie mięśni. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić trudności z podniesieniem się na palcach lub stanięciem na piętach. Stopa może opadać podczas chodzenia.
- Pogorszenie czucia. Można mieć wrażenie, że czuje się dotyk jak przez ubranie, najczęściej dotyczy to zewnętrznej strony stopy lub w dużego palca.
- Zaburzenia w kontrolowaniu oddawania moczu i stolca. W bardzo ciężkich przypadkach może dojść do zaburzeń ze strony zwieraczy. W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Główną przyczyną bólu biodra w rwie kulszowej i uwowej jest przepuklina jądra miażdżystego kręgosłupa uciskająca korzenie rdzeniowe i powodująca ich zapalenie.
Najbardziej pomocnym badaniem jest rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego bez kontrastu.
Zapalenie kaletki krętarza większego
Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej jest przyczyną bólu biodra pojawiającego się podczas leżenia na boku. Bolesność jest odczuwana po bocznej stronie biodra i uda, w miejscu, w którym można wyczuć twardą kość, a jej silne uciskanie potęguje dolegliwości. Objawy nasilają się w nocy, podczas wstawania z krzesła, wysiadania z samochodu lub wchodzeniu po schodach.
Główne przyczyny zapalenia kaletki krętarzowej to
- rwa kulszowa
- stłuczenie biodra
- nadmierna aktywność fizyczna, szczególnie wbieganie po schodach
- nadmierne, asymetryczne obciążenie kończyny
Pomocne badania to USG lub w rzadkich wypadkach rezonans magnetyczny stawu biodrowego.
Entezopatia krętarza większego kości udowej
Entezopatia, czyli zapalenie i zwyrodnienie przyczepów ścięgien przyczepiających się do krętarza większego kości udowej jest przyczyną bólu z boku i z tyłu biodra. Dolegliwości nasilają się prze chodzeniu, bieganiu i leżeniu na boku.
Przyczyną entezopatii są przeciążenia mięśni przyczepiających się do krętarza większego, do których należy mięsień gruszkowaty, pośladkowy średni i pośladkowy mniejszy. Czynnikami ryzyka są:
- Rwa kulszowa
- Zespól mięśnia gruszkowatego
- Zespół bólowy stawu krzyżowo biodrowego
- Nadmierna aktywność fizyczna
W postawieniu diagnozy pomagają badania obrazujące staw biodrowy, szczególnie USG i rezonans magnetyczny.
Punkty spustowe
Punkty spustowe to bolesne w dotyku zgrubienia w mięśniach. Najczęściej znajdują się z boku uda w paśmie biodrowo-piszczelowym oraz z tyłu i boku pośladka w mięśniu pośladkowym średnim. Objawy najczęściej zmniejszają się podczas gorącej kąpieli, lub pod wpływem alkoholu, jednak alkoholem nie należy się leczyć. Na kacu dolegliwości nasilają się.
Przyczyną jest długotrwałe i wzmożone napięcia mięśni, do którego może dochodzić w rwie kulszowej, zwyrodnieniu stawu biodrowego lub w różnicy długości kończyn.
Staw krzyżowo biodrowy
Staw krzyżowo biodrowy jest przyczyną bólu zlokalizowanego w biodrze, pośladku i w plecach na dole. Ból jest odczuwany głównie na dole pleców, w pachwinie, biodrze, może też promieniować do nogi. Objawy nasilają się podczas chodzenia, stania i siedzenia. Ból utrudnia lub uniemożliwia zakładanie spodni lub skarpetek na stojąco.
Przyczyną jest najczęściej tępy uraz miednicy, na przykład upadek na pośladki. Objawy nie pojawiają się od razu, ale w ciągu kilku tygodni bądź miesięcy po urazie. Inną przyczyną są choroby zapalne, zwłaszcza zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).
Badania obrazowe w tym przypadku rzadko wnoszą coś istotnego, dlatego najlepiej przed ich wykonaniem odwiedzić doświadczonego lekarza, który może wskazać jakie badania należy wykonać. W uzasadnionych przypadkach przeprowadza się rezonans magnetycznu stawów biodrowo krzyżowych oraz test na antygen HLA-B27.
Jałowa martwica głowy kości udowej
Jałowa martwica kości udowej może dawać przeróżne i niecharakterystyczne objawy, dlatego często diagnozowana jest późno. Początek choroby jest często bezbolesny, ale w końcu pojawia się ból oraz sztywność. Ból jest najczęściej umiejscowiony w pachwinie, ale może być też odczuwany w pośladku, kolanie i z boku biodra. Objawy zwykle nasilają się podczas chodzenia.
Sztywność z czasem nasila się, powodując ograniczenie zakresu ruchów w stawie biodrowym.
Przyczyny
Jałowa martwica powstaje na skutek zablokowania dopływu krwi do głowy kości udowej. Rzadko zapadają na nią ludzie zdrowi, najczęściej związana jest z obecnością czynników ryzyka takich jak:
- Przewlekłe używanie leków sterydowych. W niektórych chorobach autoimmunologicznych pacjenci muszą przyjmować sterydy codziennie przez miesiące, a nawet lata. Przykładem takich chorób jest toczeń układowy i reumatoidalne zapalenie stawów.
- Zwichnięcie lub złamanie kości udowej
- Alkoholizm
- Chemioterapia i radioterapia
Badania
Jałowa martwica głowy kości udowej jest bardzo trudna do zdiagnozowania na samym początku. W części przypadków zdjęcie rentgenowskie może być diagnostyczne, jednak znacznie lepszym badaniem jest rezonans magnetyczny stawów biodrowych.
Biodro trzaskające
Głuchy dźwięk, lub wyczuwalne przeskakiwanie przy pewnych ruchach jest objawem zespołu trzaskającego biodra, zwanego też zespołem przeskakującego biodra. Przyczyną jest przez nadmiernie napięte ścięgna lub znajdujące się z boku uda pasmo biodrowo piszczelowe, które przeskakują nad wystającymi kośćmi, zwłaszcza krętarzem większym.
Przeskakiwaniu może towarzyszyć zapalenie kaletek i ścięgien (entezopatia). Ból jest odczuwany przede wszystkim z boku biodra, w pachwinie, rzadziej w pośladku i w udzie. Rozmieszczenie bólu zależy od konkretnego mechanizmu wywołującego trzaskanie. Strzelanie w biodrze najczęściej pojawia się przy zginaniu uda w kierunku klatki piersiowej.
Problem dotyczy przede wszystkim sportowców, szczególnie biegaczy i tancerzy.
Badania, które mogą pomóc to USG, rzadziej rezonansu magnetyczny.
Uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego może być przyczyną bólu w pachwinie wraz z blokowaniem biodra.
- Ból pachwiny i biodra. Tępy, stały ból w spoczynku oraz ból przeszywający, przypominający kłucie w biodrze, który pojawia się podczas uprawiania sportu, najczęściej przy bieganiu. Dłuższe siedzenie również może nasilać ból. Dolegliwości są odczuwanie przede wszystkim w pachwinie, ale też z boku biodra, w pośladku i udzie.
- Blokowanie biodra. Można mieć uczucie, że staw blokuje się w pewnych momentach. Z czasem może pojawić się sztywność i ograniczenie ruchu w stawie.
- Niestabilność biodra. Chód i bieganie staje się niepewne, a biodro wydaje się niestabilne.
Objawy narastają powoli na przestrzeni tygodni lub miesięcy, ale mogą też pojawić się nagle.
- Przewlekły ból często występuje u sportowców, szczególnie uprawiających dyscypliny, w których dużo się biega, kopie lub skręca.
- Nagły ból może pojawiać się po urazie, na przykład podczas grania w piłkę.
Obrąbek stawowy jest elastycznym elementem zagłębienia w kości biodrowej (panewki), w której obraca się kulista głowa stawu biodrowego. Uszkodzenie obrąbka może prowadzić do bólu, blokowania oraz niestabilności stawu. Lekarz po zbadaniu pacjenta może zlecić odpowiednie badania dodatkowe, z których najdokładniejszym jest rezonans magnetyczny stawu biodrowego z dostawowym podaniem kontrastu. W pewnych sytuacjach do postawienia diagnozy może być konieczny znieczulający zastrzyk dostawowy lub artroskopia. Zobacz także:
- Ból biodra – przyczyny, objawy, badania
- Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, leczenie
- Ból głowy – przyczyny, objawy, leczenie
- Ból kolana – przyczyny, objawy
- Zwyrodnienie stawu kolanowego – objawy, przyczyny, leczenie
- Ból pleców – ból kręgosłupa i krzyża
- Ból pod łopatką: objawy, przyczyny, leczenie bólu
- Ból pośladka – przyczyny, objawy, leczenie bólu
- Ból przy przewracaniu się z boku na bok – przyczyny
- Dyskopatia kręgosłupa – objawy, leczenie, rehabilitacja
- Entezopatia – przyczyny i leczenie
- Fibromialgia: leczenie i przyczyny
- Korzonki nerwowe: przyczyny, objawy, leczenie
- Zapalenie korzonków nerwowych – gdzie są, objawy, leczenie bólu
- Łokieć tenisisty: objawy, przyczyny, leczenie
- Mięsień gruszkowaty – zapalenie, zespół objawów, leczenie
- Przepuklina kręgosłupa: przyczyny, leczenie
- Przepuklina kręgosłupa – objawy
- Sekwestracja krążka międzykręgowego (dysku)
- Przewianie: objawy, przyczyny, leczenie
- Punkty spustowe – objawy, mapa, terapia
- Rwa barkowa (rwa ramienna): objawy, przyczyny, leczenie bólu
- Rwa kulszowa – objawy, przyczyny, leczenie
- Ucisk na korzenie nerwowe – zespół korzeniowy
- Zapalenie stawu krzyżowo biodrowego – objawy, ból, testy, blokada
- Zwężenie kanału kręgowego
- Zwyrodnienie kręgosłupa: przyczyny, leczenie
- Ból biodra – przyczyny, objawy, badania
STRZELANIE W KOLANACH – CZY POWINNIŚMY SIĘ MARTWIĆ?
Kiedy nasze kolano zaczyna wydawać dźwięki, zazwyczaj wpadamy w panikę. Trzeszczenie, strzały, skrzypienie, przeskoki… to najczęstsze określenia odgłosów, które możemy słyszeć w trakcie ruchu.
Czy dźwięki wydobywające się z naszych stawów wskazują, że dzieje się coś złego? Strzelanie w kolanach to temat rzeka. Postaram się w skrócie wyjaśnić, skąd biorą się takie odgłosy.
Dlaczego nasze kolana „strzelają”?
Strzelanie w kolanach zazwyczaj nie oznacza nic złego. Jeśli usłyszycie głośny pojedynczy odgłos np. w czasie przysiadu czy innej aktywności fizycznej, nie powinniście się martwić. Nawet jeśli takie strzały zdarzają się dość często, zazwyczaj są oznaką…. młodości. Zdrowy, ruchomy staw od czasu do czasu musi strzelić.
Jest to wynik uwolnienia dwutlenku węgla rozpuszczonego w mazi stawowej. Oczywiście istnieje pewien wyjątek. Jeśli w czasie strzyknięcia czujemy ból, w takim przypadku zazwyczaj dzieje się coś niepokojącego. Szczególnie jeśli bolesne przeskakiwanie występuje regularnie, co kilka dni, tygodni czy nawet miesięcy.
Niepokojący jest także obrzęk, ograniczony zakres ruchu, a także utrzymywanie się bolesności bezpośrednio po „strzale”. Dla lepszego zobrazowania problemu wyobraźmy sobie sytuacje, gdzie kucamy, ponieważ chcemy coś podnieść z podłogi. Nagle słyszymy głośny „strzał” w kolanie.
Z trudem próbujemy wstać, ponieważ staw jest bardzo bolesny i nie możemy go do końca rozprostować. Dodatkowo po chwili zauważmy lekką opuchliznę. Oczywiście wizyta lekarska w takim wypadku jest niezbędna.
Strzelanie a staw rzepkowo-udowy
Trzeszczenie, chrupanie, seria cichych strzałów… to inny rodzaj odgłosów, charakterystyczny dla rzepki. (film poniżej).
Jest to zazwyczaj spowodowane zmianami w stawie rzepkowo-udowym, czyli nierównościami i szczelinami w chrząstce stawowej. Fachowo mówimy o chondromalacji chrząstki stawowej.
Odgłosy mogą być także spowodowane „zbaczniem” rzepki ze swojego prawidłowego toru ruchu w czasie zgięcia kolana. Przypadłość ta najczęściej dotyczy ludzi młodych przed 50 rokiem życia.
Musimy zdać sobie sprawę, że tak naprawdę prawie każdy z nas ma mniejsze lub większe zmiany w stawie rzepkowo-udowym. Bardzo często poza trzeszczeniem pacjent nie odczuwa dodatkowych dolegliwości.
Oczywiście warto zastanowić się, czy takie objawy należy zgłaszać lekarzowi lub fizjoterapeucie? Zapewne w internecie znajdziecie różne opinie na ten temat. Niektórzy twierdzą, żeby w ogóle nie zwracać na nie uwagi.
Inni straszą, mówiąc, że to „cisza przed burzą”, czyli pewna oznaka poważnych patologii. Trudno przyznać kto ma rację. Wielu pacjentów całe życie doświadcza strzelania pochodzącego ze stawu rzepkowo-udowego i nie stanowi to dla nich żadnego problemu.
U innych zmiany w chrząstce pogłębiają się dość szybko. Z pewnością nie powinniście sami oceniać sytuacji i zawsze skonsultować się ze specjalistą.
Bolesne strzelanie w kolanach?
Sprawa staje się bardziej poważna w sytuacji, gdy strzelaniu kolana towarzyszy ból. Bolesny przeskok może być związany z:
- Uszkodzeniem łąkotki, która w niewielkim stopniu przemieszcza się w stawie, blokując tym samym normalny ruch kolana.
- Przeskokiem ścięgna na elemencie kostnym. Niektóre ścięgna położone w okolicy kolana mogą z różnych przyczyn ocierać się o elementy kostne i wręcz przeskakiwać w czasie ruchu. Słyszymy wtedy charakterystyczny przeskok, który często z czasem powoduje podrażnienie i wystąpienie stanu zapalnego. W takiej sytuacji ból i przeskok jest odczuwany po zewnętrznej części stawu.
- Dysfunkcje stawu- rzepkowo udowego. Tak jak pisałam wcześniej, różnorodne problemy z tym stawem są powszechne i większość z nich nie powoduje dolegliwości. Pewien odsetek pacjentów może jednak cierpieć z powodu poważniejszych jego dysfunkcji. W takim przypadku odczuwane trzeszczenie czy strzelanie może łączyć się z bólem.
- Przerośnięty fałd błony maziowej, który może wsuwać się pomiędzy rzepkę a kość udową.
- Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Pierwszym objawem zazwyczaj nie jest strzelanie w kolanach a ograniczenie ruchomości stawu. W przypadku kolana charakterystyczne jest zmniejszenie zakresu zarówno wyprostu jak i zgięcia. Ból może pojawić się w początkowym etapie choroby, ale w wielu przypadkach występuje dopiero w momencie, gdy zmiany są już zaawansowane. Trzaski związane z chorobą zwyrodnieniową przypominają skrzypiące drzwi i zazwyczaj z powodu bólu i dysfunkcji stawu jest to najmniejszy problem.
- Uszkodzenie więzadeł. Jeśli doznaliśmy urazu stawu kolanowego np. podczas jazdy na nartach i w następstwie odczuwamy przeskok w stawie połączony najczęściej z dyskomfortem, możemy mieć problem niestabilnością kolana. Zazwyczaj odczuwany przeskok jest bardzo nieprzyjemny. Mamy wrażenie, że część kolana „wyskakuje na zewnątrz”.
Strzelanie w kolanach może być całkowicie fizjologiczne, może także wynikać z pewnych dysfunkcji stawu. Jeśli martwią Was odgłosy, które wydają wasze kolana, porozmawiajcie z fizjoterapeutą.
To najlepszy sposób, żeby ocenić charakter naszych objawów i zdecydować, czy problem wymaga dalszej diagnostyki. Pamiętajcie jednak, że zdrowy staw co jakiś czas może wydawać odgłosy.
Jest to jak najbardziej fizjologiczne i świadczy o zdrowiu naszych kolan.
Strzelanie w stawach – co może oznaczać strzykanie w stawach? Przyczyny i sposoby na przeskakiwanie stawów
Strzelanie w stawach dotyczy nie tylko osób starszych, także osoby młode, a nawet dzieci mogą zmagać się z trzaskami w stawach.
Przyczyny strzykających stawów mogą być rozmaite, od siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej aż po zmiany zwyrodnieniowe i poważne choroby reumatologiczne (chrupaniu w stawach towarzyszy wtedy ból, opuchlizna czy zaczerwienienie stawu). Jak wygląda diagnostyka i leczenie strzykania w stawach, jakie badania wykonać?
Strzelające stawy to przypadłość, z którą bardzo wielu z nas spotyka się na co dzień. Chrupanie czy trzaski w stawach pojawiają się najczęściej podczas ruchu po dłuższym okresie unieruchomienia, np. podczas porannego wstawania z łóżka.
Niektórzy terapeuci manualni wykorzystujący manipulacje stawów twierdzą, że strzelanie i trzaskanie w stawach to rezultat zjawiska określanego mianem kawitacji.
Polega ono na tym, że w trakcie manipulacji, kiedy dochodzi do zmian położenia powierzchni stawowych kości, następuje bardzo gwałtowna zmiana ciśnienia płynu śródstawowego.
Pojawiające się bąbelki gazu oraz wyrównanie ciśnienia pod wpływem przeprowadzonej manipulacji wyzwala słyszalne strzykanie w stawach. Przyczyną może być także chondromalacja, czyli zubożenie i osłabienie struktury chrząstki stawowej.
Siedzący tryb życia, ograniczona aktywność fizyczna również sprzyja strzykaniu w kościach. Podobnie jak urazy i otyłość powodująca duże przeciążenia mogące wywoływać patologiczne procesy degeneracyjne w obrębie struktury wspomnianej chrząstki stawowej.
Przyczynami strzelających stawów u dzieci są najczęściej wahania poziomu hormonów towarzyszące dojrzewaniu oraz rozluźnienie aparatu więzadłowego. Zazwyczaj nie wywołuje to dolegliwości ani w żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie. Ustępuje samo i nie wymaga leczenia.
Wymienione przyczyny pozwalają wstępnie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego strzelają stawy.
Strzelanie w stawach – kiedy chrupanie w stawach może oznaczać chorobę?
Strzelające kolana, strzelanie w nadgarstkach czy pykanie w różnych stawach może oznaczać poważne dolegliwości. Jeśli oprócz słyszalnych dźwięków, występują także niepokojące objawy w postaci widocznych cech stanu zapalnego, jak np.
zaczerwienienie, obrzęk, ból, podniesienie ciepłoty, trudności przy poruszaniu oraz ograniczenie zakresu ruchomości, to należy natychmiast udać się do specjalisty. Strzelające kości i przeskakiwanie w stawach może wtedy oznaczać chorobę o podłożu reumatycznym. Bardzo niepokojącym symptomem powinna być tzw.
sztywność poranna, czyli konieczność „rozruszania” się, bez której nie ma możliwości wykonywania płynnych ruchów i dynamicznego przemieszczania po przebudzeniu się rano.
Równie niepokojący powinien być ból w kostce czy w stawie skokowym pojawiający się notorycznie przy chodzeniu. Zaniepokoić powinny także pojawiające się deformacje, wyrośla kostne okolicy stawów rąk czy stóp.
Strzelające stawy – diagnostyka
Podanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego stawy strzelają, czy dlaczego kości strzelają, bywa trudne. Wymaga to konsultacji z lekarzem specjalistą – ortopedą lub reumatologiem.
Należy bowiem przeprowadzić wywiad i w razie potrzeby wykonać badania diagnostyczne, jak np.
zdjęcie rentgenowskie pozwalające uwidocznić ewentualne zmiany zwyrodnieniowe, które potencjalnie mogą być przyczyną strzelających stawów.
Badania laboratoryjne umożliwiają potwierdzenie lub wykluczenie innych schorzeń oraz ułatwiają określenie możliwych niedoborów mikro- i makroelementów, które często są odpowiedzią na pytanie: dlaczego strzela w stawach? Pomocne bywa badanie artroskopowe (artroskopię przeprowadza się w przypadku dolegliwości ze strony stawu kolanowego), pozwala ono dokonać precyzyjnej oceny stopnia ubytku oraz degradacji chrząstki stawowej, torebki stawowej. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie innych, dokładniejszych badań obrazowych, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Strzelające stawy – sposoby na trzaskanie w stawach
Leczenie trzasków w stawach jest uzależnione od przyczyny strzelania w kościach. Jeśli jest to przeciążenie spowodowane otyłością, to zaleca się redukcję masy ciała pod kontrolą lekarza lub dietetyka.
Częstym sposobem na strzelające stawy jest podawanie bezpośrednio do stawu preparatów zawierających kwas hialuronowy na drodze iniekcji. Równie dużą popularnością cieszy się aplikowanie w ten sam sposób bogatopłytkowego osocza. W niektórych przypadkach, jak np. choroby o podłożu zwyrodnieniowym podaje się tzw. blokady z glikokortykosteroidów, aby zmniejszyć ból.
Sposobem na strzelanie w kościach wywołanym degeneracją chrząstki może być także korzystanie z kąpieli siarczkowo–siarkowodorowych.
Ich dobroczynny wpływ polega na wspomaganiu syntezy kwasu chondroitynosiarkowego, który jest jednym z budulców chrząstki stawowej.
Dobrze zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze, witaminy oraz zredukowanie ilości białka również pomaga w utrzymaniu dobrego stanu narządu ruchu.
Strzelanie w stawach – ćwiczenia
Aktywność fizyczna, propagowanie zdrowego stylu życia, regularne uprawianie sportu pozwala na utrzymanie dobrej kondycji, wydolności oraz usprawnia krążenie.
Niesłychanie istotne jest całkowite i pełne wyleczenie wcześniejszych urazów typu zwichnięcia czy skręcenia. Bowiem w sytuacji, kiedy zbyt wcześnie podejmiemy uprawianie sportu, może okazać się, że kontuzja będzie miała tendencję do nawrotów.
Przeskakiwanie może się pojawiać w takiej sytuacji, nawet mimo bardzo odległej traumatyzacji narządu ruchu.
Poprzez takie działania jesteśmy w stanie w różnym stopniu zmniejszyć strzelanie kości czy strzykanie w kolanie. Prawdopodobnie pozwoli to również na unikanie bólu kostek, czy strzelania innych kości w stopie.
Ból kolana – jak dbać o stawy kolanowe?
Ból stawu kolanowego podczas prostowania i zginania nogi może być również spowodowany rozwijającą się chorobą niezwiązaną z nadwyrężeniem fizycznym. Przykładami takich schorzeń są:
To schorzenie zwyrodnieniowe, które z początku rozwija się bezboleśnie, nie dając praktycznie żadnych objawów. Po jakimś czasie zaczyna ujawniać się drobnymi dolegliwościami: bolesnością przy ucisku, obrzękiem, trudnościami z rozprostowaniem i zginaniem nogi, trzeszczeniem kolana, poranną sztywnością nóg.
Nieleczona postępuje i obejmuje cały obszar stawu: chrząstkę, warstwę podchrzęstną, błonę maziowatą i torebkę stawową oraz więzadła stawowe.
Leczenie polega na przyjmowaniu doustnych leków przeciwbólowych oraz podawaniu zastrzyków sterydowych lub zawierających kwas hialuronowy wprost do chorego stawu.
Ulgę przynosi także rehabilitacja, głównie krioterapia, ultradźwięki i leczenie polem magnetycznym.
- Reumatoidalne zapalenie stawów kolanowych
Dotyka niemal wyłącznie osoby po 50 roku życia, a najczęściej występuje po siedemdziesiątce. Jest wywołane nieprawidłową reakcją obronną organizmu, który z niewiadomych przyczyn zaczyna atakować własne tkanki. Charakteryzuje się silnym i promieniującym bólem oraz zesztywnieniem mięśni wokół stawu (szczególnie rano).
Częstym objawem są także twarde guzki wokół kolan i tkliwe obrzęki. Choroby nie wolno bagatelizować, gdyż może zająć stawy kolanowe. Ponadto często atakuje narządy wewnętrzne – płuca i nerki.
Leczenie obejmuje przyjmowanie niesterydowych leków zapalnych i immunosupresantów, które zapobiegają atakowaniu kolejnych obszarów organizmu.
- Infekcja bakteryjna kolana
Może być spowodowana przez kilka rodzajów drobnoustrojów, głównie paciorkowców i może objawiać się bólem miejscowym lub promieniującym.
Często wywołuje również gorączkę, wrażenie ciepła w miejscu choroby i ograniczona ruchomość stawu.
Czynnikami ryzyka są między innymi: podeszły wiek, nadużywanie alkoholu i leków, niedbanie o prawidłową dietę i zdrowe żywienie, cukrzyca, reumatyzm, przebyte zabiegi chirurgiczne stawów.
Infekcję bakteryjną leczy się poprzez antybiotyki podawane dożylnie. Są one przyjmowane przez pierwsze dwa tygodnie leczenia.
Następnie terapia uzupełniana jest o antybiotyki doustne, które pacjent musi przyjmować przez kolejne 14 dni.
Zwykle w początkowym okresie leczenia staw kolanowy jest unieruchomiony, po kilku dniach pacjenci mogą już wykonywać proste ruchy, a nawet są zachęcani do specjalnych ćwiczeń, które przyspieszają powrót do sprawności.
To choroba odkleszczowa, która może przebiegać bezobjawowo i być utajona przez wiele lat, a przynosić bardzo różnorodne i z pozoru niepowiązane ze sobą dolegliwości, również ból stawów kolanowych i uczucie drętwienia.
Leczenie polega na podawaniu antybiotyków przez okres około miesiąca. Jest najskuteczniejsze w pierwszym stadium choroby, zaraz po wydobyciu kleszcza.
Niestety często, gdy pojawiają się bóle stawów, dolegliwość jest już przewlekła i trudniejsza do wyleczenia. Wymaga długotrwałej kuracji.
Jak wzmocnić kolana dietą – co jeść, gdy bolą stawy
W profilaktyce i przeciwdziałaniu bólom kolan oraz chorobom stawów niezwykle istotna jest odpowiednia dieta.
Zbilansowane posiłki bogate w wartości odżywcze podnoszą zdolności regeneracyjne i odpornościowe organizmu, który lepiej znosi urazy i infekcje.
Produkuje też więcej dobrej jakości mazi stawowej i szybciej regeneruje się po uszkodzeniach mechanicznych. Źródłem cennych witamin i minerałów jest:
- Nabiał, chude mięso, zboża i warzywa strączkowe
Chrząstki kolanowe będą zdrowe i silne, gdy w diecie znajdą się produkty o wysokiej ilości białka, czyli chude mięso, zboża, warzywa strączkowe i nabiał. Szczególnie ważny w diecie jest ten ostatni, który dostarcza podstawowego budulca nie tylko chrząstkom (białko), ale i kościom (wapń).
Spożywanie roślin strączkowych i zbóż przyspiesza produkcję mazi stawowej i poprawia jej jakość. Pieczywo pełnoziarniste, ryż i otręby dostarczają organizmowi błonnika przyspieszającego metabolizm oraz witamin z grupy B, które ułatwiają przyswajanie makroelementów (na przykład magnezu). Dzięki temu organizm lepiej pracuje i szybciej uzupełnia niedobory.
Jedzenie dużych ilości warzyw i owoców poprawia elastyczność stawów. Bogactwo witamin (szczególnie C), beta-karoten i flawonoidy zawarte w nieprzetworzonych produktach tego typu zapobiegną rozwojowi zwyrodnień i opóźnią starzenie się stawów.
Witamina C jest też niezbędna do wytwarzania kolagenu – głównego budulca chrząstek kolanowych i ścięgien. W dużych ilościach zawierają ją: natka pietruszki, cytrusy, kiełki, jagody, żurawina, owoce dzikiej róży.
- Produkty przeciwzapalne i na odporność
Gdy stawy objęte są stanem zapalnym, warto do diety włączyć także produkty pozytywnie wpływające na odporność (tran, olej z wątroby rekina, miód, żeń-szeń) oraz takie, które mają właściwości przeciwzapalne, jak imbir, czosnek, oliwę, a nawet ryby. Ryby są doskonałym źródłem kwasów omega-3 i jedzone co najmniej dwa razy w tygodniu wpłyną na ruchomość stawów oraz nasilą wytwarzanie przez organizm hormonów tkankowych łagodzących procesy zapalne.
Uzupełnij dietę o witaminy na zdrowe stawy>>
Lateralizacja rzepki – przyczyny, leczenie, ćwiczenia
Spis treści
- Lateralizacja rzepki – co to jest?
Lateralizacja rzepki – co to jest?
Rzepka to ważny element kolana, powstały na skutek skostnienia fragmentów ścięgien. To kość, określana jako trzeszczka, zlokalizowana w przedniej części kolana, która jest odpowiedzialna za pomoc w prawidłowym funkcjonowaniu ścięgien, zabezpieczenie przed uszkodzeniami kłykci kości oraz prawidłowe przenoszenie obciążeń.
Lateralizacja rzepki polega na przesunięciu rzepki w boczną stronę kolana, co powoduje przeciążenia w stawie rzepkowo-udowym oraz naruszenie chrząstki.
Najbardziej znamiennym symptomem tej dolegliwości jest ból kolana, który zbagatelizowany może prowadzić do stanów zapalnych, a nawet do zwyrodnienia i zniszczenia chrząstki.
Do lateralizacji rzepki przyczynia się intensywny wysiłek fizyczny, zwłaszcza aktywne uprawianie sportów związanych z bieganiem, skakaniem, itp. oraz budowa anatomiczna człowieka.
Czytaj: Urazy stawu kolanowego (ból kolana) – objawy, leczenie
Lateralizacja rzepki – objawy
Lateralizacja rzepek, bądź rzepki objawia się przede wszystkim bólem, który początkowo może pojawiać się tylko po wysiłku, takim jak skakanie, jeżdżenie na nartach, długotrwałe wchodzenie, czy schodzenie po schodach, itd., a z czasem manifestuje się również podczas codziennych czynności utrudniając, a nawet uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.
Ból kolana umiejscowiony jest z reguły w jego bocznej części lub/oraz nad kolanem. Do bolesności może także dołączyć okresowy obrzęk kolana.
Pacjenci często sami są w stanie wyczuć, że rzepka przesunęła się do boku. Poza tym mogą usłyszeć charakterystyczne dźwięki podczas poruszania kolanem, takie jak chrzęst, przeskakiwanie, szmery, itp.
- Inny objaw lateralizacji rzepki to zesztywnienie stawu kolanowego.
- Czytaj też: Co może oznaczać ból kolan?
- Reklama
Lateralizacja rzepki – przyczyny
Dolegliwość bólowa w zewnętrznej części kolana może oznaczać stan, który określa się mianem lateralizacja rzepki. Przyczyny tego niedomagania są dwojakie.
Po pierwsze może ją spowodować charakterystyka budowy anatomicznej danej osoby. Nie bez powodu lateralizacja rzepki przeważnie dotyka kobiety, nie mężczyzn.
Jest to spowodowane tym, że miednica kobiet jest najczęściej szeroka, co sprawia, że aparat wyprostny rzepki musi być ustawiony na skos (im szersza miednica, tym większy skos), co prowadzi do odskakiwania rzepki na bok.
Podczas gdy u panów ten mechanizm zbudowany jest pionowo, na wprost.
Inne powody anatomiczne lateralizacji rzepki to m.in.:
- hipoplazja kłykcia bocznego (niepoprawna budowa dalszej nasady kości udowej);
- patologiczna budowa bliższej nasady kości piszczelowej;
- nieprawidłowa budowa rzepki;
- koślawość kolan;
- zróżnicowanie w długości kończyn dolnych;
- płaskostopie;
- inne zaburzenia postawy.
Drugą grupą przyczyn lateralizacji rzepki są uszkodzenia w wyniku uprawiania sportu. Błędne wykonywanie pewnych ruchów ciała oraz przetrenowanie mogą wywołać przeciążenia w mechanizmie rzepki i spowodować jej odskoczenie w bok.
Czytaj też: Kolano skoczka – objawy, leczenie i rehabilitacja
Lateralizacja rzepki – leczenie
Kiedy zostanie zdiagnozowana lateralizacja rzepki, leczenie zaczyna się od zlikwidowania bólu, stanu zapalnego oraz obrzęku odpowiednimi lekami i metodami, typu stosowanie okładów z lodu, jonoforeza, czy krioterapia.
Bardzo istotne w początkowej fazie kuracji jest unieruchomienie stawu kolanowego, np. za pomocą ortezy, założonej na staw na krótki okres czasu. Czasem stosuje się też kinesiotaping, czyli plastrowanie rzepki specjalnymi taśmami, które stabilizują staw rzepkowo-udowy.
W tym czasie wykluczone jest uprawianie sportów, zwłaszcza obciążających kolana, takich jak m.in. jazda na nartach, aerobik, czy orbitrek.
Następnie przystępuje się do długotrwałego procesu rehabilitacji. Rehabilitacja uszkodzonej rzepki polega na zregenerowaniu jej oraz nauczeniu pacjenta właściwych, zdrowych ruchów kolanem.
Niekiedy konieczne jest wykonanie operacji o nazwie osteotomia medializująca.
Sprawdź: Wady stawów kolanowych – przyczyny, objawy, leczenie
Lateralizacja rzepki – ćwiczenia
Okazuje się, że jeśli chodzi o uszkodzenia stawu kolanowego, jedną z „popularniejszych” dysfunkcji jest właśnie lateralizacja rzepki.Ćwiczenia, które zaleca się w ramach rehabilitowania odsuniętej na bok rzepki, najlepiej wykonywać pod okiem fizjoterapeuty lub rehabilitanta.
- Polegają one głównie na wzmacnianiu ale także na rozciąganiu mięśnia czworogłowego, a także na wydłużaniu bocznych struktur w stawie rzepkowo-udowym.
- Ponadto zaleca się spokojna jazdę na rowerze stacjonarnym oraz „normalnym”, przy czym należy pamiętać, że siodełko jest dobrze usytuowane kiedy podczas pedałowania „dolna” noga jest całkowicie wyprostowana.
- Warto także regularnie pływać na basenie, jednak nie powinno się wybierać takich stylów pływackich, jak „żabka”.
- Przeczytaj: Kolana koślawe – fizjoterapia, rehabilitacja, ćwiczenia na kolana koślawe
Strzelanie w kostce – co może oznaczać?
Trzaski w stawach dotyczą wielu osób w różnym wieku. Najczęściej dokuczają osobom intensywnie ćwiczącym oraz osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Może je także powodować nadwaga oraz otyłość.
Trzaski w stawie skokowym
Strzelanie w kostce jest dość powszechnym problemem i nie dotycz tylko osób starszych.
Problemy ze stawami stają się coraz częstszym powodem wizyty u ortopedy i mogą wymagać wdrożenia odpowiedniego leczenia, które jest niezbędne w przypadku, gdy charakterystycznym odgłosom podczas poruszania stopą towarzyszy obrzęk kostki, a także ból i stan zapalny, który można zdiagnozować na podstawie wykonanych badań.
Trzaski w stawie skokowym oraz np.
w kolanie, palcach u dłoni, a także stawie biodrowym zawsze wymagają konsultacji ze specjalistą, bo mogą świadczyć o postępującym procesie zwyrodnieniowym, a także niedoborach żywieniowych, które wpływają na chrząstkę stawową oraz maź stawową. Trzaski w stawach po dłuższym przebywaniu w bezruchu są całkowicie naturalne i najczęściej nie wymagają leczenia, o ile nie towarzyszą im inne dolegliwości zdrowotne.
Trzaski w stawach – przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn strzelania w stawach. Najczęściej problem spowodowany jest:
- kawitacją, czyli w pełni naturalnym zjawiskiem, które ma związek z różnicą ciśnień w obrębie poszczególnych przedziałów stawów,
- niedoborem witamin oraz podstawowych substancji odżywczych, które są niezbędne do odbudowy chrząstki stawowej i tworzenia odpowiedniej ilości mazi stawowej,
- przebytymi urazami,
- nadmiernym obciążaniem stawów,
- schorzeniami o podłożu reumatycznym i zwyrodnieniowym,
- konfliktem tkanek miękkich z kostnymi elementami stawu,
- rozmięknieniem chrząstki stawowej.
Strzelanie w stawach może też być objawem odwodnienia, które dotyczy coraz większej liczby osób. Brak odpowiedniej ilości płynów w diecie powoduje m.in. ograniczenie ruchomości stawów oraz przyczynia się do powstawania problemów z chrząstką stawową i zmniejszenia produkcji mazi stawowej, bez której „mechanizm” stawu nie może prawidłowo funkcjonować.
Warto wiedzieć, że strzelanie w kostce może być też związane z płaskostopiem, chodzeniem w niedopasowanym obuwiu oraz nadmiernym obciążaniem stawu skokowego, które związane jest z chodzeniem na wysokich obcasach oraz w butach na płaskiej podeszwie np. w balerinach. Problem ten obserwują także osoby chodzące na bosaka po twardych posadzkach.
Trzaski stawowe a siedzący tryb życia
Siedzący tryb życia sprzyja degradacji stawów, dlatego trzaski i strzelanie w stawach obserwowane są coraz częściej przez osoby, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej.
W tym przypadku mają bezpośredni związek z kawitacją, jednak nie można bagatelizować odgłosów, które dobiegają z zastanych stawów, bo mogą być one pierwszym sygnałem, który powinien nas skłonić do zmiany trybu życia i zadbania o codzienną aktywność fizyczną.
Strzelanie w stawach a dieta
Nieprawidłowo skomponowana dieta wpływa na cały organizm, więc ma negatywy wpływ także na nasze stawy. Najważniejsze dla zachowania zdrowia stawów jest spożywanie posiłków bogatych w kwasy Omega-3, witaminę C, witaminy z grupy B, białko, które jest podstawowym budulcem organizmu oraz wapń i witaminę D.
Podsumowując, strzelanie w kostce podczas chodzenia oraz ruchów stopą nie musi być wynikiem choroby, jednak warto zawsze skonsultować swoje dolegliwości zdrowotne ze specjalistą.
Niepokojące powinno stać się strzelanie w kostce, któremu towarzyszy ból, obrzęk, zaczerwienienie skóry, a także ograniczenie ruchomości stawu oraz nadmierne ocieplenie skóry i gorączka.
W takim przypadku niezbędna jest niezwłoczna wizyta u lekarza w celu wykonania badań diagnostycznych, które pomogą wykryć przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Czytaj także:Morsowanie – sposób na zdrowie czy… przeziębienie?