Fotografia: Shutterstock
Wypadanie włosów dotyczy każdego z nas. Przy czym nie u każdego jest to naturalny proces fizjologiczny. Włos żyje od 2 do 6 lat. W tym czasie przechodzi 3 fazy „życia”: wzrostu, zamierania i spoczynku.
W fazie zamierania korzeń włosa przesuwa się w kierunku ujścia mieszka, już nie rośnie, natomiast w fazie spoczynku wypada – najczęściej podczas czesania czy mycia. W tej ostatniej fazie znajduje się do 5 proc. włosów. Największa część zdrowo rośnie.
Jeżeli coraz więcej włosów ‘wchodzi’ w fazę spoczynku, więcej ich wypada.
Zobacz także: Jak wyprostować włosy bez użycia prostownicy? Można postawić na naturalne sposoby
Codziennie wypada nam ok. 100 włosów. Jeżeli tobie wypada ich znacznie więcej, a w ich miejscu nie pojawiają się nowe, trzeba coś z tym zrobić. Podpowiadamy domowe sposoby na wypadanie i wzmocnienie włosów.
Wypadanie włosów – przyczyny
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to stres, zła dieta – uboga w witaminy z grupy B i żelazo, ale też choroby zakaźne czy przewlekłe, które wiążą się z przyjmowaniem leków osłabiających włosy.
Przyczyny wypadania włosów:
- nieodpowiednia dieta – uboga w żelazo, cynk i witamin z grupy B. Włosy wypadają często osobom, które stosują restrykcyjną dietę, aby schudnąć.
- zaburzenia hormonalne – szczególnie przy chorobach tarczycy, ale też niski poziom estrogenu po menopauzie
- łysienie plackowate – choroba autoimmunologiczna
- łysienie androgenowe – choroba dziedziczna, która występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn
- grzybica skóry głowy
- długotrwałe przeziębienie lub grypa, które nadwyrężają odporność i osłabiają organizm
- stosowanie leków na nadciśnienie, przeciwzakrzepowych, chemioterapii czy środków antykoncepcyjnych
- silny stres
- zbyt częste farbowanie włosów i używanie nieodpowiednich kosmetyków do ich pielęgnacji
- nieodpowiednia fryzura – np. zbyt ciasno związany kok lub kucyk, który powoduje osłabianie cebulek włosów
- prostowanie lub suszenie włosów w zbyt wysokiej temperaturze, ale też nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych
- poród – w tym przypadku wypadanie włosów jest chwilowe i związane z obniżonym poziomem estrogenów w organizmie
- palenie papierosów
Wypadanie włosów a dieta
Jeżeli zauważamy, że włosy zaczynają nam wypadać bardziej niż zwykle, postarajmy się najpierw skorygować swoją dietę. Zadbajmy o to, aby znalazły się w niej produkty zawierające dużo białka i żelaza.
Pogoda wpływa na wypadanie włosów
Kochasz lato? My też. Jednak mimo tego, że jest to najprzyjemniejsza pora roku, nasze włosy cierpią wtedy najbardziej.
Wysoka temperatura, wystawianie na ostre promienie słoneczne, wiatr, a podczas urlopu sól morska i piasek – to wszystko niekorzystnie wpływa na nasze włosy.
Jeżeli latem chcemy ustrzec się przed wypadaniem włosów i ich nadwyrężeniem stosujmy ochronne kosmetyki z filtrami UV i kapeluszy.
Wypadanie włosów a łysienie plackowate
Bardzo często zdarza się, że włosy nie wypadają równomiernie. Na głowie zauważamy wówczas miejsca, w których jest ich znacznie mniej niż w innych rejonach. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć u mężczyzn pojawia się częściej.
Jest to wypadanie włosów spowodowane łysieniem plackowatym. To łysienie jest chorobą autoimmunologiczną, w której limfocyty T (komórki obronne) gromadzą się wokół mieszka i nie pozwalają nowym włosom wyrosnąć.
Taki stan może się w każdej chwili „odblokować”.
Wypadanie włosów u mężczyzn
Wypadanie włosów u mężczyzn zaczyna się najczęściej po 40. roku życia. Związane jest ono z osłabieniem mieszków włosowych. Jednak da się z tym walczyć.
Wypadanie włosów u mężczyzn przybiera postać łysienia plackowatego albo łysienia androgenowego – objawia się ono tym, że na czubku głowy lub w kącikach czoła włosy robią się rzadsze.
Jednak i z pierwszym, i z drugim schorzeniem można walczyć. Trzeba tylko odpowiednio je zdiagnozować i zadziałać.
Co na wypadanie włosów?
Istnieje wiele naturalnych sposobów wzmocnienia włosów. Co stosować na wypadanie włosów?
- kosmetyki i suplementy z witaminą A oraz E – regenerują osłabione włosy
- aloes – łagodzi podrażnioną skórę głowy i nawilża włosy
- silikon – ułatwia rozczesywanie włosów, dzięki czemu ich nie wyrywamy
- olej z awokado na włosy – odżywia i regeneruje włosy
- ceramidy – chronią włosy przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego
Domowe sposoby na wypadanie włosów
- Picie drożdzy – pół kostki drożdży wrzucamy do jednej szklanki wrzątku. Mieszamy, aby mikstura uzyskała jednolitą konsystencję. Później studzimy i pijemy. Ze względu na charakterystyczny smak drożdży możemy zacząć od mniejszej ilości picia. Dla mniej odważnych są drożdże w tabletkach.
- Maseczka z jajek – wystarczy ubić 2 jajka i nałożyć taką maseczkę na pół godziny na głowę. Później wystarczy umyć włosy i gotowe.
- Maseczka z kurkumy – wystarczy, że kurkumę połączysz z oliwą z oliwek, nałożysz na całe włosy i zostawisz na 15 minut. Potem dokładnie umyj włosy szamponem i odżywką.
- Olejek rycynowy na włosy – ten specyfik pokochały już nasze babcie. Regularne wmasowywanie go we włosy pobudza wzrost włosów. Doskonale sprawdza się także w przypadku brwi i paznokci. Buteleczka oleju rycynowego kosztuje ok. 3 zł.
- Maseczka z siemienia lnianego – wystarczy 1/4 szklanki nasion namoczyć na noc, a następnie zastosować. Siemię wzmacnia włosy i zapewnia im objętość.
Tryb życia wpływa na twoje włosy
Jesz śmieciowe jedzenie? Palisz papierosy? Włosy płuczesz gorącą wodą, a twoją standardową fryzurą jest związany na środku głowy kok? W ten sposób przyczyniasz się do tego, że twoje włosy wypadają. Postaraj się wyeliminować każdą z wymienionych rzeczy, a efekty zauważysz po niedługim czasie.
Wypadanie włosów – ostatnia deska ratunku
Jeżeli żaden z naturalnych włosów – suplementacja, dieta, odpowiednia pielęgnacja – nie pomaga, można zwrócić się o pomoc do specjalisty. W takiej sytuacji można wypróbować różne metody zagęszczania włosów albo ostatecznie zdecydować się na ich przeszczep. Przeszczep włosów jednak wiąże się z kosztem rzędu kilku tysięcy złotych.
Zagęszczanie włosów polega na tym, że w miejscu mieszka włosowego, który od lat nie wykazuje żadnej aktywności, przyczepia się kawałek sztucznej skóry, w której znajdują się włosy.
Można skusić się także na laseroterapię, która odbywa się przy pomocy specjalnych szczotek, wytwarzających światło. Światło z kolei stymuluje wzrost włosów.
Wypadanie włosów nie musi spędzać ci snu z powiek. Jak widać, jest bardzo dużo sposobów na to, żeby zapobiec temu zjawisku. Bardzo dużo można ugrać już za pomocą domowych rozwiązań, których jest naprawdę wiele. Wypadanie włosów to na szczęście problem, z którym łatwo można się rozprawić.
Dlaczego włosy wypadają – główne przyczyny
Wypadanie włosów to problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku, kobiet i mężczyzn. Włosy są ważnym elementem urody, a ich utrata powoduje kompleksy i spadek poczucia własnej wartości. Utrata włosów jest problemem głównie dla kobiet, dla których włosy są ważnym atrybutem kobiecości. Dobrze dobrana fryzura, bujne, gęste włosy podkreślają urodę, uwidaczniają rysy twarzy. Warto pamiętać, że wypadanie włosów jest procesem naturalnym i jeżeli dziennie wypada do 150 włosów, nie ma powodu do niepokoju. Niepokojące jest, gdy wypadanie jest nasilone, na szczotce zostaje coraz więcej włosów, a na głowie pojawiają się łyse miejsca i zakola. Dlaczego u tak wieku osób włosy wypadają, jakie są tego główne przyczyny?
Główne przyczyny wypadania włosów.
Wypadanie włosów ma wiele przyczyn.
W momencie zauważenia nadmiernej utraty włosów należy udać się do specjalisty, trychologa lub dermatologa, który zleci odpowiednie badania, na podstawie których dobierze leczenie.
W początkowym etapie można również poradzić się farmaceuty, który zaproponuje odpowiednie leki lub suplementy, które mogą zahamować proces utraty włosów. Za najczęstsze przyczyny wypadania włosów uważa się:
- Łysienie androgenowe – to choroba, na którą cierpi prawie 50% ludzi po 50 roku życia, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Przyczyną choroby są głównie predyspozycje genetyczne oraz nadwrażliwość na DHT, czyli hormon będący pochodną testosteronu. Wskutek jego działania dochodzi do skrócenia fazy rozwoju włosów, włosy stają się coraz słabsze, aż w końcu przestają się pojawiać. Skóra głowy jest przetłuszczona, ponieważ wydziela się nadmiar łoju. Łysienie androgenowe inaczej przebiega u kobiet i mężczyzn. U panów utrata włosów zaczyna się od skroni, następnie obejmuje czubek głowy, w końcowym etapie na głowie zostaje pas włosów po bokach i z tyłu. U kobiet łysienie zaczyna się od poszerzenia przedziałka, jednak nie dochodzi do cofania się linii włosów. Łysienie u kobiet często towarzyszy zaburzeniom hormonalnym, guzom jajnika lub nadnerczy, a także zespołowi wielotorbielowatych jajników. Łysienie androgenowe leczy się miejscowo oraz ogólnie. Leki, które są najczęściej zalecane to minoksydyl oraz finasteryd. W przypadku, gdy utrata włosów jest bardzo duża, można zastosować przeszczep włosów.
- Stres – to kolejna, często przyczyna utraty włosów. Stresujący tryb życia, ciągle zdegenerowanie, brak odpoczynku odbija się na stanie całego organizmu, w tym na włosach. Może być przyczyną łysienia psychogennego. Czynniki wywołujące silny stres to problemy w pracy, kłopoty rodzinne czy nagłe, tragiczne sytuacje, np. śmierć bliskiej osoby, poważna choroba w rodzinie. Leczenie tego typu łysienia to przede wszystkim eliminacja źródła stresu, nauka technik relaksacyjnych, ćwiczenia fizyczne. Bardzo pomocna może być psychoterapia, w czasie której pacjent nauczy się radzić sobie ze stresem. Odmianą łysienia psychogennego jest trichotillomania, czyli nawykowe wyrywanie włosów. Pacjent, w sytuacji silnego stresu wyrywa włosy z głowy, wskutek czego pojawiają się miejsca bez włosów. Aby wyeliminować ten nawyk, potrzebna jest wizyta u psychiatry i specjalistyczne leki.
- Złe odżywianie – nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza odpowiednich składników odżywczych, może być jedną z przyczyn wypadania włosów. Często występuje u osób na mocno restrykcyjnej diecie, która powoduje duże niedobory witamin. Aby włosy były zdrowe i silne trzeba dostarczyć im wielu niezbędnych witamin i minerałów. Dieta przeciwdziałająca łysieniu musi być bogata w witaminy z grupy B, witaminę D, E, A, H i PP. Bogate w nie jest nabiał, ryby, wątróbka, płatki, a także warzywa, brokuł, szpinak, marchew, fasola, orzechy i otręby. Minerały dobre dla włosów to krzem, cynk, jod, magnez i żelazo. Dieta powinna zawierać jajka, zboża, mięso i ryby. Dbając o włosy, należy zrezygnować z żywności mocno przetworzonej, która nie dostarcza dobrych składników odżywczych. Wypadanie włosów może być spowodowane zbyt dużą ilością cukru we krwi, dlatego należy ograniczyć produkty bogate w węglowodany, tj. biały cukier, makarony czy słodycze.
- Choroby tarczycy – zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą spowodować problemy z wypadaniem włosów. Nadczynność tarczycy odbija się na włosach, które w związku z podwyższonym metabolizmem, szybciej przechodzą cykl wzrostu, starzeją się i wypadają. Są cienkie i delikatne. Włosy mogą wypadać równomiernie, na całej głowie lub miejscowo, kępkami. Nadczynność tarczycy leczy się za pomocą leków przeciwtarczycowych lub operacyjnie. Niedoczynność tarczycy również działa niekorzystnie na włosy. W wyniku spowolnionego metabolizmu włosy robią się kruche, wysuszone i łamliwe. Są mało podatne na regeneracje, często nadmiernie wypadają. Aby zahamować chorobę, należy przyjmować dobrane przez lekarza leki, które doprowadza hormony do właściwego poziomu. Łysienie zniknie, jeżeli tarczyca powróci do normalnego stanu.
- Choroby skóry – stan skóry ma duży wpływ na wypadanie włosów. Jest wiele chorób, m.in. grzybica, przewlekłe ropne zapalenie meszków włosowych, liszaj płaski, toczeń rumieniowaty czy łojotokowe zapalenie skóry, które powodują nadmierną utratę włosów. Przewlekłe zapalenie meszków włoskowych wywołane jest przez gronkowca. Na głowie pojawiają się guzy ropne, meszki włosowe ulegają zniszczeniu i włosy wypadają. Leczenie jest wieloetapowe, ale po jego zakończeniu, włosy odrastają. Grzybica skóry głowy to choroba wywołana przez grzyby. Na głowie pojawiają się łuszczące się ogniska oraz miejsca całkowicie pozbawione włosów. Łojotokowe zapalenie skóry to częsta choroba, która objawia się zmianami o charakterze rumieniowo-złuszczającym i wysiękowym. W jej wyniku następuje znaczne przerzedzenie się włosów. Choroby skóry często wymagają długiego leczenia, ale z reguły kończy się ono sukcesem, a włosy odrastają.
- Anemia – to choroba, której przyczyną jest niedobór żelaza. Niski poziom tego pierwiastka powoduje złe samopoczucie, słabą koncentrację, bladość skóry, łamliwość paznokci i ciągle zmęczenie. Anemia występuję często u kobiet, które obficie miesiączkują, są w ciąży lub karmią piersią. Często jest także wynikiem złej diety, odchudzania lub zbyt intensywnego treningu. Niedobór żelaza często występuje u wegetarian, którzy nie zjadają pokarmów bogatych w ten składnik. Żelazo występuje głównie w czerwonym mięsie, podrobach, jajach, soi, pełnoziarnistym pieczywie. Po uzupełnienie niedoborów włosy powinny przestać wypadać. Najczęściej, oprócz zmiany diety, potrzeba jest kilkumiesięczna suplementacja.
- Nieodpowiednia pielęgnacja – źle dobrane lub stosowane w nadmiarze środki do pielęgnacji i stylizacji, mogą być przyczyną wypadania włosów. Włosy nie lubią dużej ilości lakierów, pianek, które nadmiernie je obciążają i powoduję, że zaczynają wypadać. Niekorzystne jest również stosowanie silnie działających środków do koloryzacji lub rozjaśniania włosów. Wskutek ich działania włosy robią się słabe, kruszą się, są łamliwe. Zabiegi koloryzacyjne najlepiej powierzyć specjaliście, zabiegi wykonywane w domu mogą zakończyć się osłabieniem i wypadaniem włosów. Warto również ograniczyć korzystanie z prostownic i lokówek. Gorące powietrze może uszkodzić i osłabić włosy. Aby poprawić ich kondycje i zahamować wypadanie, polecane są dermokosmetyki, o odpowiednio dobranym składzie, które nie będą obciążać włosów.
- Leki -niektóre leki mogą powodować utratę włosów. Są to najczęściej leki przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, obniżające ciśnienie, antydepresyjne, środki antykoncepcyjne i leki stosowane przy chorobach serca. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest poproszenie lekarza o zmianę leków na inne, o podobnym działaniu.
- Pora roku – sezonowe wypadanie włosów to często przypadłość. Organizm źle znosi zmiany pogodowe, jest osłabiony, pojawia się wiosenne i jesienne przesilenie. Może pojawić się nadmierne wypadanie włosów, ogólne zmęczenie, senność. Rozwiązaniem tego problemu jest dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, ruch na świeżym powietrzu oraz zdrowy tryb życia. Warto zrobić badanie krwi, aby sprawdzić, czy nie brakuje jakichś składników. Włosy mogą być słabsze również zimą. Nie lubią mrozu oraz częstych zmian temperatury, do których dochodzi podczas wchodzenia z zewnątrz do pomieszczenia. Niska temperatura może spowodować uszkodzenie meszków włoskowych. Należy nosić czapkę, ale warto zadbać, aby nie była zbyt obcisła i nie uciskała skóry głowy. W lecie bardzo istotne jest zabezpieczenie włosów przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, warto nosić lekką czapkę lub chustę. Po kąpieli w morzu lub w basenie, włosy należy umyć, aby spłukać z nich sól morską lub chlor.
Jak widać, włosy mogą wypadać w wielu przyczyn, czasami niezależnych od człowieka. Podstawą leczenie tej przykrej dolegliwości jest diagnostyka. Tylko lekarz, na podstawie odpowiednich badań, może stwierdzić, dlaczego włosy wypadają. Dopiero po ustaleniu przyczyny, można wdrożyć leczenie. Czasami wystarczy tylko sama suplementacja, czasami niezbędne będzie długotrwałe leczenie.
Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny wypadania włosów
Dlaczego włosy wypadają? Piękne i zadbane włosy to jeden z najważniejszych atrybutów urody. Jedni są obdarzeni przez naturę pięknymi i bujnymi włosami, inni – stale narzekają na swoją fryzurę. I jedni, i drudzy narażeni są w jednakowym stopniu na pogorszenie kondycji włosów generowane działaniem wielu czynników zdrowotnych czy środowiskowych.
Jako paradoks postrzegać można fakt, że w dobie dostępu do doskonałej jakości kosmetyków i zabiegów pielęgnujących włosy, coraz większa liczba osób uskarża się na różnorodne problemy z włosami – ich matowienie, łamliwość, zbyt powolny wzrost czy nadmierne wypadanie.
Jacy są główni winowajcy problemów z włosami? I czy można zapobiec ich negatywnemu wpływowi na wygląd i zdrowie włosów?
Hormony kontra włosy
Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z włosami są coraz powszechniej występujące zaburzenia hormonalne. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni cierpią na schorzenia autoimmunologiczne, w tym niedoczynność tarczycy Hashimoto. Schorzenie to objawia się m. in.
pogorszeniem kondycji włosów, ich nadmiernym ścieńczeniem i wypadaniem. Pozostałe objawy to nadwaga, zła tolerancja zimna, spowolniona praca serca, zaparcia czy sucha skóra. Innym częstym zaburzeniem hormonalnym u kobiet jest hiperprolaktynemia, która towarzyszy chociażby laktacji.
A nadczynności tarczycy towarzyszyć może łysienie plackowate.
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn występuje łysienie androgenowe, spowodowane zbyt wysokim poziomem męskich hormonów płciowych we krwi.
Dlaczego włosy wypadają u mężczyzn? U mężczyzn u podłoża łysienia androgenowego leżą predyspozycje genetyczne – ma miejsce nasilona przemiana testosteronu do aktywnej biologicznie pochodnej DHT (dihydrotestoteronu).
Jednocześnie zwiększa się wrażliwość mieszków włosowych na jego działanie. Ponadto skraca się cykl życia włosa, a macierz włosa ulega ścieńczeniu.
Mieszki włosowe ulegają stopniowemu zanikowi, co przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów, a ich utrata następuje w bardzo charakterystyczny sposób – najpierw powstają zakola, a potem przerzedzają się włosy na czubku głowy. Ostatecznie następuje całkowita utrata włosów z niemal całej głowy, za wyjątkiem jej obrzeży.
Łysienie androgenowe u kobiet z kolei wynika ze spadku poziomu estrogenów, przez co zaburzony jest stosunek żeńskich i męskich hormonów płciowych. Łysieniu androgenowemu u kobiet sprzyja:
- odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej
- zespół policystycznych jajników
- menopauza
- zespół Cushinga
- guzy nadnerczy
U kobiet najczęściej nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, a jedynie do znacznego przerzedzenia fryzury na czubku i przodzie głowy. A problemom z włosom towarzyszy tzw. hirsutyzm, czyli występowanie owłosienia typu męskiego na ciele. Mowa o owłosienie zlokalizowane w nietypowych miejscach, takich jak piersi, brzuch, plecy czy twarz.
Niedobory pokarmowe, czyli jak dieta wpływa na włosy
Bardzo duży wpływ na kondycję włosów ma zbilansowana, urozmaicona dieta. Dlaczego włosy wypadają z powodu diety? Niedobór chociażby jednego ze składników odżywczych może odbić się negatywnie na wyglądzie włosów.
Najczęściej zauważalną jest także nasilona kruchość i łamliwość paznokci oraz pogorszenie stanu skóry. Traci ona blask i jędrność, jest poszarzała i przesuszona, ze skłonnością do podrażnień i trądziku. Szczególnie dotkliwie doświadczają tego osoby na monoskładnikowych i niskokalorycznych dietach.
Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż następujących związków:
- nienasyconych kwasów tłuszczowych
- białek i aminokwasów
- witamin: z grupy B, C, D, A i E
- minerałów: wapnia, magnezu, cynku, miedzi
W codziennej diecie nie powinno zatem zabraknąć nabiału i chudych mięs, ryb, olejów roślinnych, orzechów i nasion, warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Włosy doskonale wzmocnią także zioła – skrzyp czy pokrzywa. A jeśli nie mamy pewności, czy nasza dieta zapewni włosom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, można sięgnąć po odpowiednie suplementy.
Niewłaściwa pielęgnacja
Do osłabienia włosów przyczynić się może ich niewłaściwa pielęgnacja. Stosowanie zbyt dużych ilości kosmetyków lub preparatów nie dostosowanych do rodzaju włosów, może osłabić strukturę włosa.
Zwłaszcza formuły kosmetyków obfitujące w parabeny, silikony, konserwanty czy oleje mineralne wywierają niekorzystny wpływ na włosy.
Włosom nie sprzyjają także częste zabiegi farbowania czy trwałej ondulacji czy codzienne zabiegi stylizujące z wykorzystaniem suszarki, lokówki czy prostownicy.
Jak rozpoznać, czy kosmetyki osłabiają nasze włosy? Jeśli po wprowadzeniu do pielęgnacji włosów nowego produktu, zauważymy pogorszenie stanu fryzury, można podejrzewać negatywny wpływ kosmetyku na włosy.
Zawsze warto rozważyć wprowadzenie naturalnej pielęgnacji – do każdego typu włosów dopasować można domowej roboty maski, płukanki czy wcierki. Można poeksperymentować także z olejowaniem włosów.
Taka domowa pielęgnacja na pewno nie zaszkodzi, a może zauważalnie poprawić wygląd włosów.
KONIECZNIE OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE ABY NIE PRZEGAPIĆ NAJNOWSZYCH PORAD:
Wczytaj więcej Obserwuj nas na Instagramie
Leczenie wypadania włosów
Istnieje wiele czynników powodujących wypadanie włosów. Jednym z najtrudniejszych i zarazem najważniejszym elementów leczenia jest znalezienie przyczyny ich wypadania.
Lista przyczyn waha się od podstawowej pielęgnacji i stylu życia do uwarunkowań genetycznych. Skutkiem może być tymczasowe jak również długotrwałe wypadanie włosów.
Aby dowiedzieć się dlaczego występują u nas tego typu objawy warto skonsultować się ze specjalistą trychologiem.
O chorobie
- ciąża,
- stres,
- zbyt wiele silnych zabiegów fryzjerskich (farbowanie, trwała),
- choroby i infekcje skóry głowy.
Prawidłowa diagnoza i szybkie działanie przynoszą poprawę w krótkim czasie. Stosowanie preparatów wzmacniających na bazie np.: placenty, komórek macierzystych, crexepilu wpływa na szybkie wyhamowanie wypadania i odrost włosów.
Włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi należy regenerować preparatami na bazie hydrolizowanej keratyny, żelaza i jedwabiu.
Wypadanie przewlekłe występuje w przypadkach łysienia androgenowego i telogenowego oraz chorób ogólnoustrojowych.
Dlaczego wypadanie włosów powinno być jak najszybciej zdiagnozowane? Ponieważ nieleczone, przewlekłe wypadanie włosów powoduje łysienie i nieodwracalną utratę włosów. Jest to problem w którym konieczne jest intensywniejsze leczenie.
W przypadkach tego typu zalecane są zabiegi mezoterapii, stymulacji skóry oraz stosowanie preparatów o wysokim stężeniu składników tj.: cegaba, crexepil oraz palma sabałowa. Są to najbardziej aktywne z dostępnych na rynku czynniki o działaniu pobudzającym podział komórek budujących włos.
Systematyczna ich aplikacja, zdrowy styl życia oraz suplementacja wyhamowują wypadanie oraz wpływają na polepszenie jakości włosów następowych.
Aż 5% kobiet poniżej 30 roku życia, a 60% w wieku powyżej 70, dotkniętych jest problemem nadmiernego wypadania włosów.
Wiele kobiet zastanawiając się dlaczego wypadają im włosy, leczy się samodzielnie stosując polecane suplementy lub toniki wzmacniające – najczęściej bez efektu.
Im szybciej zareagujemy i znajdziemy przyczynę i właściwą drogę leczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że uratujemy dużą część włosów przed wypadaniem i umożliwimy odrost nowych włókien.
Utrata włosów u kobiet ma zazwyczaj silne podłoże genetyczne, które może być dziedziczone z matki lub ojca. Androgenowy typ łysienia , może rozpocząć się już u nastolatków – im wcześniej się zacznie, tym bardziej włos jest ścieńczały.
U większości kobiet, łysienie nie objawia się zupełnie łysą skórą na koronie głowy, jak to zwykle bywa u mężczyzn. U kobiet występuje prześwit, ścieńczenie włosa.
U mężczyzn i kobiet, włosy są zminiaturyzowane z powodu skróconego cyklu wzrostu włosów, gdzie cebulka pozostaje na głowie przez krótszy okres czasu.
Te delikatne włosy, najczęściej nie osiągają długości większej niż kilka centymetrów.
Pierwszą oznaką utraty włosów, które większość kobiet zauważa to powiększenie przedziałka oraz zmniejszenie objętości włosów chwyconych w kucyk.
Jak kobiety radzą sobie z wypadaniem włosów? – oto wskazówki, które pomogą chronić włosy, zapobiec dalszej ich utracie i objętości
Stosowanie preparatów wzmacniających na odpowiednio przygotowaną skórę – prawidłowo oczyszczona skóra jest gwarancją absorpcji później stosowanych płynów. Najskuteczniejsze substancje to: minoxidil, crexepil, palma sabałowa, komórki macierzyste oraz wyciąg z placenty.
Dlaczego wypadanie włosów nie zmniejsza się po stosowaniu tych preparatów? Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zauważalne wyniki zazwyczaj pojawiają się po trzech do czterech miesięcy, a produkt musi być stosowany raz lub dwa razy dziennie.
Konieczne jest skontrolowanie hormonów tj:
- tarczyca,
- estrogeny,
- testosteron,
- androgeny,
- prolaktyna
W przypadkach zaburzeń hormonalnych włosy reagują nawet w krótkim czasie po wystąpieniu zaburzenia. Podczas badań z krwi należy skontrolować poziom pierwiastków: żelaza, potasu, chromu i magnezu – nawet delikatna anemia powoduje nagłe wypadanie włosów. W przypadkach zaburzeń hormonalnych czy pierwiastkowych, konieczne jest szybkie działanie farmakologiczne.
W niektórych przypadkach nieprawidłowości hormonalne, takie jak nadmiar męskich hormonów zwanych androgenami, mogą być odpowiedzialne za wypadanie włosów u kobiet.
Jeśli wzór utraty włosów przypomina łysienie męskie, to przyczyną najprawdopodobniej jest nieprawidłowa praca gospodarki hormonalnej, którą wyregulować należy przyjmowaniem leków na receptę bazujących na spironolaktonie lub doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.
U mężczyzn, finasteryd – został zatwierdzony do leczenia łysienia związanego z androgenami.
W wielu badaniach, finasteryd podawany był również kobietom natomiast nie jest on dopuszczony dla obydwu płci ponieważ przyjmowanie związku jest szkodliwe dla płodu płci męskiej.
Badania są niestety ograniczone a skutków ubocznych bardzo wiele – dlatego przyjmowanie finasterydu uprzedzone być musi wieloma badaniami i konsultacjami.
Wypadanie włosów może być oznaką poważniejszego problemu – hiperandrogenizm, stan chorobowy charakteryzujący się nadmierną produkcję męskich hormonów zwanych androgenami, może powodować wypadanie włosów u kobiet. Hiperandrogenizm jajnika, znany również jako zespół policystycznych jajników, poza utratą włosów inne objawy to: otyłość, trądzik i nieregularne miesiączki , jest jedną z najczęstszych przyczyn bezpłodności.
Wiele z tych kobiet posiada zespół metaboliczny – połączenie stanów, w tym otyłości brzusznej i wysokiego ciśnienia krwi , które zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy, zawału serca i udaru mózgu.
Inne metody leczenia
Inną metodą leczenia jest przeszczep włosów, w którym mieszki włosowe przeszczepiane są ze zdrowego obszaru na ten zaatakowany łysieniem. Jest to skuteczna, trwała oraz przynosząca naturalny efekt metoda.
Świetna alternatywa to niechirurgiczne systemy zagęszczania włosów. Jest to metoda uzupełniania ubytków włosowych w partiach najbardziej tego wymagających, specjalnym, odpowiednio zaprojektowanym implantem.
Podczas łysienia najbardziej przerzedzoną partią jest korona głowy – mocno widoczna i najtrudniejsza do zakamuflowania powierzchnia. Żadna z pasemkowych metod zagęszczania włosów, nie jest w stanie ukryć problemu.
Hair System implant zakrywa szerokie przedziałki i eliminuje problem prześwitów, umożliwiając przy tym dowolną stylizację fryzury.
Nowością jest także grzebień laserowy. Jest to urządzenie do terapii światłem czerwonym, które poprawia krążenie i pobudza mieszek włosowy.
Jest zatwierdzony tylko u mężczyzn (choć niektóre kobiety również go stosują).
Z badań wynika, że 45% użytkowników zauważyło poprawę po ośmiu tygodniach i 90% po 16 tygodniach stosowania – włosy przestają wypadać, pojawia się zauważalny odrost.
Pielęgnacja włosów a łysienie – do mycia należy stosować szampony oczyszczające aby umożliwić dotlenienie skóry.
Jeżeli podczas schorzenia nie występuje problem strukturalny z włóknami włosów, kobiety mogą kontynuować regularny schemat stylizacji włosów.
Delikatna koloryzacja nie nasila problemu a wpłynąć może na polepszenie samopoczucia, które jest niezwykle istotne podczas każdego leczenia.
Pamiętajmy – prawidłowe określenie problemu i przyczyny jego powstawania umożliwi efektywne i sprawne leczenie.
TRYCHOLODZY LECZĄCY WYPADANIE WŁOSÓW:
Rezerwuj