Resekcja żołądka – wskazania, metody, przeciwwskazania, zalecenia, dieta, ryzyko, powikłania, rokowanie

W ciągu ostatnich czterdziestu lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, z powodu nadwagi i otyłości cierpi już blisko 2 mld ludzi na świecie. Problem ten dotyczy także Polaków – co drugi dorosły mieszkaniec kraju nad Wisłą ma nadwagę lub jest otyły.

Do otyłości prowadzi przede wszystkim nieodpowiednia dieta połączona z brakiem aktywności fizycznej i siedzącym trybem życia. Na rozrost tkanki tłuszczowej wpływ mają także uwarunkowania genetyczne oraz niektóre choroby. Z problemem otyłości często borykają się już dzieci.

Rękawowa resekcja żołądka laparoskopowo – znajdź klinikę

Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 9 placówkach wykonujących rękawowa resekcja żołądka laparoskopowo:

  • Warszawa
  • Łódź
  • Wrocław
  • Gdańsk
  • Katowice

Otyłość kliniczna zwiększa ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób – szczególnie układu krążenia oraz metabolicznych. Otyłe osoby często cierpią z powodu cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby zwyrodnieniowej stawów czy marskości wątroby.

Wskazania do rękawowej resekcji żołądka

Metody leczenia otyłości można podzielić na zachowawce, farmakologiczne i chirurgiczne. Do pierwszej grupy należy przede wszystkim ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się głównie leki hamujące ośrodek łaknienia w mózgu, pobudzające ośrodek sytości czy hamujące wchłanianie pokarmów w przewodzie pokarmowym.

Sposoby te znajdują zastosowanie przede wszystkim u osób z 1 i 2 stopniem otyłości.

Ważne: Jeśli połączenie farmakoterapii ze zmianą trybu życia nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub pacjent nie może stosować leków (np. ze względu na skutki uboczne), wówczas stosuje się metody chirurgiczne.

Do operacji bariatrycznej kwalifikują się także pacjenci z otyłością olbrzymią, czyli otyłością III stopnia, a także osoby z otyłością 2 stopnia, u których występują choroby współistniejące. Ponadto wykonanie laparoskopowej resekcji żołądka zalecane jest przez bariatrów pacjentom, u których wcześniejsze leczenie przy zastosowaniu regulowanej opaski żołądkowej nie przyniosło oczekiwanych efektów.

Czym jest rękawowa resekcja żołądka?

Resekcja żołądka – wskazania, metody, przeciwwskazania, zalecenia, dieta, ryzyko, powikłania, rokowanie

Rękawowa resekcja żołądka, zwana też gastrektomią, zaliczana jest do tzw. operacji restrykcyjnych, czyli zmniejszających objętość żołądka. Pierwszy tego typu zabieg (wykonany techniką otwartą) przeprowadzono w 1988 r. podczas operacyjnego leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego i dokonał tego Doug Hess. W kolejnych latach technika ewoluowała, a obecnie wykonywana jest w zasadzie wyłącznie metodą laparoskopową. Unika się dzięki temu wielu powikłań, skróceniu ulega okres rekonwalescencji, a po zabiegu zostają jedynie niewielkie ślady (przeciwnie niż w operacjach wykonywanych metodą otwartą).

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka polega na usunięciu ponad 2/3 powiększonego żołądka i pozostawienia jedynie jego niewielkiego fragmentu.

Cała procedura zmniejszania powierzchni chłonnej żołądka przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Operacja polega na wykonaniu niewielkich nacięć w obrębie brzucha, przez które wprowadzane są narzędzia do laparoskopii.

Po zabiegu kształt żołądka przypomina cienką rurę, mankiet bądź rękaw – stąd właśnie wzięła się nazwa opisywanej procedury.

Dzięki zmniejszeniu żołądka pacjent nie jest w stanie zjeść tyle, ile przed zabiegiem.

Dodatkowo pokarm omija półtorametrowy odcinek jelita cienkiego, w którym w normalnych warunkach odbywa się zasadnicza część procesu trawienia. Dzięki temu jest on słabiej wchłaniany i do organizmu trafia wyraźnie mniej kalorii.

Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie stężenia greliny – substancji, która w organizmie człowieka odpowiada za uczucie głodu.

Skuteczność rękawowej resekcji żołądka laparoskopowo

Po operacji zmniejszenia żołądka można się spodziewać utraty od 60% do 65% nadmiaru masy ciała, w ciągu roku od operacji.

Skuteczność zabiegu zależy oczywiście również od współpracy chorego, który musi zaakceptować pewne ograniczenia: zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów i ich dokładne przeżuwanie oraz zakaz spożywania płynów wysokokalorycznych (piwa, wysoko słodzone napoje gazowane, tłuste mleka).

Ponadto, przynajmniej w okresie intensywnego tracenia masy ciała, konieczne będzie przyjmowanie preparatów witaminowych, szczególnie z grupy B.

Według wielu przeprowadzonych badań laparoskopowe leczenie otyłości olbrzymiej cechuje się bardzo wysoką skutecznością, a jej ryzyko zbliżone jest do ryzyka w trakcie innych, mniejszych operacji laparoskopowych, takich jak laparoskopowa cholecystektomia.

Dzięki rękawowej resekcji żołądka pacjent może pozbyć się nawet ok. 60% nadprogramowych kg. Ponadto jak mówią badania naukowe zabiegi bariatryczne mają korzystny wpływ na lepszą kontrolę takich schorzeń jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy zespół bezdechu sennego.

Warto wiedzieć: Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka jest zabiegiem skutecznym i małoinwazyjnym. Technika ta pozwala w krótkim czasie osiągnąć zadowalające efekty zarówno w zakresie redukcji masy ciała jak i poprawy lub ustąpienia chorób towarzyszących otyłości.

Przebieg laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka

Zabieg laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj od 90 do 180 minut. Procedura rozpoczyna się wytworzeniem odmy otrzewnowej, którą wykonuje się za pomocą igły Veresa lub metodą Hassona.

W dalszej kolejności chirurg przechodzi do wprowadzenia do otrzewnej trokarów, które służą do wprowadzania narzędzi endoskopowych. Następnie stopniowo usuwa część żołądka za pomocą specjalnych urządzeń tak zwanych staplerów (szwów mechanicznych). U pacjenta pozostawiony zostaje fragment żołądka o kształcie rury i pojemności około 150 ml.

Na koniec operacji chirurg likwiduje odmę otrzewnową, usuwa trokary oraz przechodzi do zaszycia niewielkich ran operacyjnych.

Po zabiegu chirurgicznym u pacjenta mogą pojawić się dolegliwości bólowe w obszarze pola operacyjnego, czyli jamy brzusznej. W celu ich złagodzenia choremu podaje się środki analgetyczne.

Rękawowa resekcja żołądka wykonywana laparoskopowo pozwala na wczesne uruchomienie pacjenta – jeszcze tego samego dnia zaleca się ostrożne siadanie.

W trakcie pierwszej doby po operacji u chorego przeprowadza się zdjęcie RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego z użyciem środka cieniującego w celu podsumowania efektów leczenia. Pacjent po laparoskopowej resekcji żołądka zazwyczaj może wrócić do domu po dwóch dniach.

Zaleca się również, aby pacjenci po zabiegach bariatrycznych uczęszczali regularnie na ambulatoryjnie wizyty kontrolne, podczas których ocenia się m.in. efekty terapeutyczne dokonanej operacji. Początkowo pacjenci zazwyczaj proszeni są o przyjście raz w miesiącu, natomiast po ustabilizowaniu się stanu i wagi chorego wizyty odbywają się rzadziej.

Przeciwwskazania do zabiegu

Tak jak w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej, tak również i przy rękawowej resekcji żołądka laparoskopowo istnieją pewne przeciwwskazania. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • aktywne, zapalne choroby przewodu pokarmowego, np. owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna
  • ciężkie choroby układu krążeniowo-oddechowego uniemożliwiające przeprowadzenie bezpiecznie operacji, a w szczególności znieczulenia chorego
  • stany predysponujące do krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. żylaki przełyku), czynna choroba wrzodowa

Rekonwalescencja – dieta lekkostrawna po operacji

Celem rękawowej resekcji żołądka jest doprowadzenie do stanu, w którym chory będzie szybciej odczuwał sytość, dzięki czemu zmniejszeniu ulegnie spożycie przez niego pokarmów. Po operacji wymagana jest zmiana przyzwyczajeń dietetycznych. W zależności od czasu, który upłynął od wykonania zabiegu, dozwolone są różne pokarmy:

  • w 1. dobie po zabiegu pacjent może przyjmować tylko płyny
  • od 2. dnia po operacji, przez około cztery tygodnie, dozwolone jest przyjmowanie rozdrobnionych pokarmów, takich jak delikatne zupy czy owoce z jogurtem
  • od 4. tygodnia do upływu około trzech miesięcy po zabiegu dopuszczone są pokarmy lekkostrawne o stałej konsystencji (gotowany drób czy warzywa)

Resekcja żołądka – wskazania, metody, przeciwwskazania, zalecenia, dieta, ryzyko, powikłania, rokowanie

Wymienione przedziały czasowe są modyfikowane w zależności od stanu konkretnego pacjenta, a zmiany dokonywane są zazwyczaj przez zespół złożony z lekarza i dietetyka.

Wyżej wymienione ograniczenia związane są głównie z procesami gojenia tkanek, które mogłyby zostać zakłócone przez nieodpowiednie pokarmy.

Po stabilizacji stanu żołądka wdrażana jest urozmaicona dieta, w której zwraca się uwagę na spożycie produktów o niskiej zawartości tłuszczu oraz na odpowiednie spożycie białka (po resekcji części żołądka niezbędne jest zwiększenie jego udziału w diecie).

Zmniejszony operacyjnie żołądek może, niestety, wtórnie zwiększyć swoje wymiary na skutek błędów dietetycznych. Z tego względu zaleca się pacjentom, by w ramach diety po resekcji żołądka nie spożywali płynów oraz posiłków w jednym czasie. Pić powinno się około godziny przed oraz godziny po jedzeniu.

Nie zapomnij: Po mankietowej resekcji żołądka wystąpić może zaburzenie wchłaniania witamin i składników mineralnych, wobec czego pacjentom poleca się przyjmowanie m.in. preparatów żelaza, wapnia oraz witaminy B12 – suplementacja wymagana jest już do końca życia.

O czym jeszcze pamiętać po zmniejszaniu żołądka?

Drugim czynnikiem, mającym wpływ na utratę masy ciała po przebyciu resekcji żołądka, jest aktywność fizyczna. Zaleca się jak najszybsze uruchamianie chorego po zabiegu – chodzenie zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów, dodatkowo skraca okres rekonwalescencji.

Po opuszczeniu szpitala zalecane są spacery, w dalszej perspektywie również takie sporty, jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze.

Dokładny typ preferowanych ćwiczeń zależny jest od stanu ogólnego chorego oraz innych schorzeń, których posiadanie może ograniczać możliwość podejmowania niektórych aktywności sportowych.

Pacjenci po zmniejszaniu żołądka powinni zwracać uwagę na przyjmowane leki. Niektóre z nich, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np.

aspiryna czy ibuprofen) oraz preparaty glikokortykosteroidów cechują się zdolnością do wywoływania owrzodzeń śluzówki żołądka.

Z tego względu pacjenci po rękawowej resekcji żołądka powinni informować odwiedzanych specjalistów o przebytym zabiegu: leki tego typu będą wtedy stosowane tylko przy wyraźnej konieczności, w innych sytuacjach chorym zlecane będą bezpieczniejsze dla nich preparaty.

Najczęstsze pytania o rękawową resekcję żołądka laparoskopowo

  • Ile zwolnienia otrzymam po operacji bariatrycznej?

    Kwestia zwolnienia lekarskiego po zabiegu jest indywidualna, jednak zwykle lekarze zalecają pozostanie w domu przez 3-4 tygodnie. W tym czasie należy odpoczywać i się oszczędzać.

  • Ile kosztuje operacyjne zmniejszanie żołądka?

  • Czy zabieg zmniejszania żołądka może być refundowany?

    Rękawowa resekcja żołądka jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, jeżeli tylko u pacjenta występują wskazania do wykonania procedury. Obejmują one BMI sięgające >40 lub BMI o wartości 35-40 przy współistnieniu schorzeń towarzyszących.

  • Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do operacji?

    Rękawowej resekcji żołądka nie można się poddać w trakcie ciąży. Zabieg najlepiej zaplanować na co najmniej 1,5-2 lata przed zajściem w ciążę lub na czas po zakończonej laktacji.

Rękawowa resekcja żołądka laparoskopowo – opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na rękawową resekcję żołądka laparoskopowo. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na badanie za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Zabieg zniosłam znakomicie. Blizny bardzo malutkie, precyzyjne szycie. Po zabiegu doszłam szybko do siebie. Jestem mega przeszczęśliwa, że się na to zdecydowałam. Już teraz -19 kg od 6 lipca! To wielkie szczęście dla mnie i mojej rodziny. Zero zmęczenia

Opinia o: KCM Clinic, Jelenia Góra (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

Przebieg operacji bez problemu, jest miesiąc schudłam 25 kg

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

Zabieg przeprowadzony bez komplikacji, minął dopiero miesiąc a ja schudłem już 16 kg. Zdecydowanie polecam ten zabieg wszystkim, którzy cierpią na nadwagę lub ewentualnie mają jakiekolwiek wątpliwości

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

Zabieg przeprowadzony doskonale. Szybko doszedłem do siebie.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

Moje oczekiwania zostały spełnione, bardzo dobrze zrobiona operacja, jestem szczęśliwa i z całego serca polecam robienie tam jakichkolwiek operacji

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

O samym zabiegu wypowiedział się dr Kowalski, że wszystko przebiegło bez problemow. Efekt super tylko 4 dziurki i male plasterki. Szybki powrót do zdrowia. Brak apetytu.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

Zabieg przebiegł bez problemów, na każdym jego etapie byłam informowana co się dzieje, jakie lekarstwa mam podawane

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

Moje życie odmieniło się zupełnie! W ciągu 4 miesięcy schudłam 24 kg. Czuje się wspaniale.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

Szybko, dokładnie i profesjonalnie, prawie bez bólu, świetna opieka pooperacyjna

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

Moja operacja przebiegła bez problemów, teraz zdrowieję i czuję się dobrze.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

Mogę powiedzieć, że efekty po zabiegu zadowalające, blizny jak na razie widoczne, ale malutkie, więcej nie jestem w stanie nic więcej powiedzieć, bo spałam 😉

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Grzegorz Kowalski)

Powyżej przedstawiliśmy jedynie wybrane opinie o zmniejszaniu żołądka przesłane bezpośrednio przez zadowolonych pacjentów Kliniki.pl. Każdego roku, przy pomocy naszych wykwalifikowanych doradców, umawiamy na zabiegi bariatryczne wielu pacjentów z całej Polski.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z problemem otyłości, nie wahaj się dłużej – skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 9 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 12 (telefon czynny pon – pt, w godz. 8:00 – 18:00)

Chirurgiczne leczenie otyłości

Lekarz rezydent: Radosław WieczorekPsycholog: Karolina Rowgało-Daniel        Agata Pałka

Celem operacji bariatrycznych jest modyfikacja przewodu pokarmowego, aby pacjent przyjmował mniejszą ilość pokarmów i kalorii, bez dyskomfortu z powodu ograniczenia. Obecnie wszystkie operacje bariatryczne wykonywane są techniką laparoskopową, dzięki czemu nasi Pacjenci są w stanie już na drugi dzień po zabiegu samodzielnie opuścić szpitalne łóżko, a w kolejnym dniu wrócić do domu.

Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i ogólnoświatowymi trendami, zabiegi w naszym szpitalu wykonywane są dwiema metodami operacyjnymi:

operacją mankietowej/rękawowej resekcji żołądka W niektórych przypadkach przed właściwym zabiegiem bariatrycznym, wykonujemy zabieg założenia balonu wewnątrzżołądkowego.

Istnieje również możliwość  wykonania operacji rewizyjnej, której wymagają Pacjenci operowani wiele lat wcześniej, a którzy z upływem czasu ponownie zaczęli przybierać na wadze.

RĘKAWOWA (mankietowA) resekcji żołądka

Obecnie najczęściej stosowana procedura chirurgiczna w leczeniu otyłości. Zabieg polecany osobom o znacznej otyłości oraz tym, które cierpią na choroby przewlekłe. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.

W trakcie operacji wyciętych zostaje około 4/5 żołądka. Pozostawiona objętość wynosi najczęściej około stu kilkudziesięciu mililitrów, co bezpośrednio przekłada się na ilość pokarmu przyjmowanego przez pacjenta w trakcie posiłku. Przeprowadzenie zabiegu wpływa również znacząco na zmniejszenie uczucia głodu poprzez wycięcie części żołądka produkującej hormon głodu – grelinę.

ZALETY– Mankietowa resekcja żołądka jest zabiegiem niezwykle skutecznym i prowadzi do znaczącej utraty masy ciała oraz ustąpienia chorób, które towarzyszą otyłości.

Redukcja nadmiaru masy ciała – Nawet do 70-80% spadku nadmiaru masy ciała. Zabieg ułatwia również przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych.

  • Szybkie odczuwanie sytości – Mniejsza obojętność żołądka to mniejsza objętość przyjmowanego pokarmu i szybsze odczuwanie sytości.
  • Pozytywny efekt metaboliczny i ustąpienie chorób – Wraz ze spadkiem masy ciała ustępują choroby wagozależne jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2.
  • WSKAZANIADo zabiegu kieruje się pacjentów, których BMI jest większe bądź równe 40 kg/m2 (nawet od 35 kg/m2, jeśli otyłości towarzyszą powikłania –  mowa o cukrzycy typu 2, nadciśnieniu czy hipercholesterolemii).

Pacjenta do zabiegu kwalifikuje się na podstawie ostatniej, najwyższej i udokumentowanej masie ciała.Operacja jest głównie operacją restrykcyjną (ograniczającą objętość żołądka), w związku z czym nie upośledza w znacznym stopniu wchłaniania witamin oraz makro i mikroelementów z przewodu pokarmowego.

PRZECIWWSKAZANIAFormuła zabiegu ma charakter restrykcyjny – pacjent po zabiegu musi spożywać niewielkie posiłki i pilnować zaleconej diety.

Chirurgicznemu leczeniu otyłości nie mogą poddawać się kobiety w ciąży oraz kobiety, które planują zająć w ciążę w czasie najbliższych 12 miesięcy.Do leczenie operacyjnego nie mogą być kwalifikowani także pacjenci uzależnieni od alkoholu lub narkotyków.W przypadku pacjentów bardzo obciążonych chorobami towarzyszącymi, może być zalecane terapia balonem jako etap przygotowujący do leczenia operacyjnego.

DIAGNOSTYKA

Przed zabiegiem wykonywana jest ocena: chirurgiczna, kardiologiczna, endokrynologiczna, pulmonologiczna, gastroenterologiczna, psychologiczna, dietetyczna.Badania przeprowadzane w trakcie konsultacji pacjenta to profil biochemiczny, profil endokrynologiczny, badania gastroskopowe, usg jamy brzusznej, echo serca, spirometria oraz rtg klatki piersiowej.W razie konieczności przeprowadzamy dodatkowe badania (np. tomografia komputerowa, badania z kontrastem górnego odcinka przewodu pokarmowego).Diagnostyka trwa 1-2 dni, wykonywana jest bezpośrednio przed zabiegiem. Dzięki temu pacjent wchodząc w etap leczenia operacyjnego jest pacjentem w pełni zdiagnozowanym co znacząco minimalizuje ryzyko leczenia operacyjnego.

Bypass żołądkowy

Zabieg szczególnie polecany osobom o znacznej otyłości – tym, którzy chorują na cukrzycę typu 2 i tym, którym nie pomogły tradycyjne metody odchudzania.

Wykonanie operacji bypassu żołądka to gwarancja utraty nadmiaru wagi – nawet do 85%. Skuteczność metody bazuje na zmniejszonej objętości żołądka jak również na zmniejszeniu długości jelita kontaktującego się z przyjętym pokarmem – spożycie dużej ilości pokarmu jest po prostu niemożliwe.

Bypass żołądkowy jest najlepiej poznaną operacją bariatryczną, stosowaną z powodzeniem już od kilkudziesięciu lat. Każda inna metoda operacyjna porównywana jest do złotego standardu jakim do dnia dzisiejszego jest bypass.

Operacja polega na wydzieleniu z górnej części żołądka niewielkiego zbiornika o objętości około 50 ml oraz wykonaniu zespoleń, co wpływa w istotny sposób na procesy wchłaniania i trawienia pokarmu w jelitach. W związku z tym operacja ma nie tylko charakter restrykcyjny (objętość przyjmowanego pokarmu), ale również ogranicza wchłanianie przyjętego pokarmu.

Operacja jest szczególnie polecana pacjentom z cukrzycą typu 2 oraz pacjentom z chorobą refluksową przełyku. U wielu operowanych pacjentów obserwujemy ustąpienie powyższych chorób.

ZALETY – Metoda jest skuteczna i efektywna dzięki silnej kontroli ilości przyjmowanego jedzenia

Redukcja 65-85% nadmiaru masy ciała – Bypass żołądkowy to gwarancja utraty większości nadmiaru masy ciała. Pozwala też na zmniejszenie wchłanialności pokarmów i przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych.

  1. Często pozytywny efekt metaboliczny – Wraz z utratą zbędnej masy ciała, ustępują również choroby towarzyszące otyłości, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.
  2. Ograniczenie apetytu – Zabieg zalecany w szczególności osobom, które nie potrafią powstrzymać się przed jedzeniem dużych ilości pokarmu – zwłaszcza słodyczy.
  3. WSKAZANIAMetoda przeznaczona dla wszystkich tych, u których nie działają inne metody odchudzania.

Do zabiegu kieruje się pacjentów, których BMI jest większe bądź równe 40 kg/m2 (nawet od 35 kg/m2, jeśli otyłości towarzyszą powikłania –  mowa o cukrzycy typu 2, nadciśnieniu czy hipercholesterolemii).Operacja jest operacją wyłączającą, co oznacza, że oprócz elementu restrykcyjnego – ograniczającego objętość przyjmowanego pokarmu – wpływa w ograniczający sposób na ilość wchłanianego pokarmu.Zabieg szczególnie polecany osobom cierpiącym na refluks żołądka i cukrzycę typu 2.Pacjent powinien po zabiegu powinien przestrzegać zaleceń lekarskich i poddać się odpowiedniej rehabilitacji.

PRZECIWWSKAZANIAPrzeciwwskazaniem do zabiegu jest wiek – operacji nie mogą poddawać się dzieci i osoby powyżej 65 roku życia.

Pacjenci muszą być przygotowani na zmiany związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego i konieczność przestrzegania diety.Chirurgicznemu leczeniu otyłości nie mogą poddawać się kobiety w ciąży oraz kobiety, które planują zająć w ciążę w czasie najbliższych 12 miesięcy.Do leczenie operacyjnego nie mogą być kwalifikowani także pacjenci uzależnieni od alkoholu lub narkotyków.W przypadku pacjentów bardzo obciążonych chorobami towarzyszącymi, może być zalecane terapia balonem jako etap przygotowujący do leczenia operacyjnego.Przeciwwskazaniem do zabiegu chirurgicznego leczenia otyłości są także choroby zapalne jelit.Po operacji konieczna jest suplementacja witaminowa.Pacjent powinien mieć świadomość, że – ze względu na charakter chirurgiczny zabiegu – istnieje możliwość wystąpienia powikłań.

DIAGNOSTYKA

Przed zabiegiem wykonywana jest ocena: chirurgiczna, kardiologiczna, endokrynologiczna, pulmonologiczna, gastroenterologiczna, psychologiczna, dietetyczna.Badania przeprowadzane w trakcie konsultacji pacjenta to profil biochemiczny, profil endokrynologiczny, badania gastroskopowe, usg jamy brzusznej, echo serca, spirometria oraz rtg klatki piersiowej.W razie konieczności przeprowadzamy dodatkowe badania (np. tomografia komputerowa, badania z kontrastem górnego odcinka przewodu pokarmowego).Diagnostyka trwa 1-2 dni, wykonywana jest bezpośrednio przed zabiegiem. Dzięki temu pacjent wchodząc w etap leczenia operacyjnego jest pacjentem w pełni zdiagnozowanym co znacząco minimalizuje ryzyko leczenia operacyjnego.

Balon wewnątrzżołądkowy

Alternatywa dla klasycznej operacji bariatrycznej. Zabieg jest endoskopowy, odwracalny i bezpieczny.

Zabieg polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu napełnionego płynem i/lub powietrzem (do około 700 ml) – balon zmniejsza maksymalną objętość żołądka i sprawia, że pacjent czuje się syty nawet po spożyciu małego posiłku. Balon pozostaje w żołądku przez około 6 miesięcy i powoduje przyjęcie przez pacjenta nowych nawyków żywieniowych.

Balon BIB to także idealne rozwiązanie przed zabiegiem chirurgicznego leczenia otyłości. Warto podkreślić, że metoda nie wpływa na proces trawienny ani nie wymaga przyjmowania dodatkowych suplementów diety. Do pozabiegowych powikłań dochodzi niezwykle rzadko.

Balon wewnątrzżołądkowy jest świetną metodą pozwalającą przygotować pacjenta do kolejnego etapu leczenia, czyli etapu chirurgicznego. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów bardzo otyłych lub obciążonych chorobami towarzyszącymi, znacząco upośledzającymi stan zdrowia pacjenta.

Utrata kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilogramów w trakcie terapii balonem, sprawia, że późniejsze leczenie operacyjne jest dużo bezpieczniejsza

ZALETY – Zabieg pozwala na znaczącą utratę wagi ciała i wyrobienie potrzebnych nawyków żywieniowych u pacjenta.

Prosty i krótki zabieg – efekt jest natychmiastowy i odczuwalny już od pierwszego posiłku. Ponadto, zabieg jest bezbolesny.

  • Brak przeciwwskazań dotyczących aktywności sportowych – balon żołądkowy nie wyklucza podejmowania aktywności sportowych, chyba że przeciwwskazania do sportu wynikają z innych chorób.
  • Znacząca utrata nadwagi ciała (średnio 20 kg) – zabieg prowadzi do utraty masy ciała oraz ułatwia przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych, które pomagają utrzymać właściwą sylwetkę w przyszłości.
  • WSKAZANIAZabieg przeznaczony jest dla osób, które nie mogą lub nie chcą podjąć leczenia chirurgicznego oraz dla osób planujących leczenie chirurgiczne, u których przed zabiegiem wskazane jest obniżenie bardzo wysokiej masy ciała.

Zgodnie ze wskazaniami do zabiegu BMI nie musi przekraczać 40.Balon wewnątrzżołądkowy może być stosowany również w przypadku osób bardzo otyłych (BMI>60) oraz osób z nadwagą.Zabieg jest odwracalny i bezpieczny.Leczenie wymaga od pacjentów stosowania się do zaleceń lekarskich i wizyt kontrolnych.

PRZECIWWSKAZANIAZe względu na konkretne przeciwwskazania zabieg nie może być przeprowadzony u osób z niewłaściwym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Z balonu żołądkowego nie mogą korzystać osoby poddane operacjom na żołądku, cierpiące na choroby psychiczne, nowotwory czy nałogi – na alkoholizm czy narkomanię.Przeciwwskazaniem dla zabiegu są również anoreksja, bulimia czy ciąża.Z zabiegu nie powinny korzystać kobiety karmiące piersią.Z balonu żołądkowego nie mogą skorzystać osoby, które nie chcą dostosować się do pozabiegowych zaleceń lekarskich oraz osoby, które cierpią na poważne choroby wątroby.Niektóre z przeciwwskazań mogą mieć charakter przejściowy.Warto pamiętać, że ostateczna decyzja należy do lekarza.

DIAGNOSTYKA

Przed zabiegiem wykonywana jest ocena: chirurgiczna, kardiologiczna, endokrynologiczna, pulmonologiczna, gastroenterologiczna, psychologiczna, dietetyczna.Badania przeprowadzane w trakcie konsultacji pacjenta to profil biochemiczny, profil endokrynologiczny, badania gastroskopowe, usg jamy brzusznej, echo serca, spirometria oraz rtg klatki piersiowej.W razie konieczności przeprowadzamy dodatkowe badania (np. tomografia komputerowa, badania z kontrastem górnego odcinka przewodu pokarmowego).Diagnostyka trwa 1-2 dni, wykonywana jest bezpośrednio przed zabiegiem. Dzięki temu pacjent wchodząc w etap leczenia operacyjnego jest pacjentem w pełni zdiagnozowanym co znacząco minimalizuje ryzyko leczenia operacyjnego.

Operacje rewizyjne

Wśród pacjentów leczonych operacyjnie z powodu otyłości istnieje niewielka grupa, u której po latach może dojść do nawrotu choroby.

Nadzieją na powrót do zdrowia są wtedy operacje rewizyjne, w trakcie których najczęściej jeden typ operacji jest zamieniany na inny typ.

Operacje te stanowią duże wyzwanie techniczne dla chirurga, niemniej jednak w naszym ośrodku pacjent może liczyć również na taką pomoc.

Do najczęściej wykonywanych procedur należą zamiana plikacji żołądkowej bądź regulowanej opaski żołądkowej na operację bypassu żołądkowego. W naszej ofercie dostępne są również nowe metody operacyjne, jak mini gastric bypass czy SADI (zespolenie jelita z dwunastnicą).

  1. ZALETY – Redukcja nadmiaru masy ciałaNawet do 70-80% spadku nadmiaru masy ciała – Zabieg ułatwia również przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych.
  2. Szybkie odczuwanie sytości – Mniejsza obojętność żołądka to mniejsza obojętność przyjmowanego pokarmu i szybsze odczuwanie sytości.
  3. Pozytywny efekt metaboliczny i ustąpienie chorób – Wraz ze spadkiem masy ciała ustępują choroby wagozależne jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2.
  4. WSKAZANIAWskazania do przeprowadzenia zabiegu to:

Pacjenci po wcześniejszym leczeniu operacyjnym, które nie przyniosło spodziewanego efektu oraz pacjenci, którzy odgórnie byli kwalifikowani do leczenia dwuetapowego – mankietowa resekcja żołądka z konwersją na SADI.Pacjenci, u których wcześniejsze metody operacyjne skończyły się późnymi powikłaniami, jak np. migracja opaski żołądkowej.Pacjent po zabiegu powinien przestrzegać zaleceń lekarskich i poddać się odpowiedniej rehabilitacji.

PRZECIWWSKAZANIAWśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu należy wskazać:

Pacjenci, u których przyrost masy ciała wynika wyłącznie z nieprzestrzegania wcześniejszych zaleceń pooperacyjnych.Z zabiegu nie mogą korzystać osoby niestabilne psychicznie.

DIAGNOSTYKA

Przed zabiegiem wykonywana jest ocena: chirurgiczna, kardiologiczna, endokrynologiczna, pulmonologiczna, gastroenterologiczna, psychologiczna, dietetyczna.Badania przeprowadzane w trakcie konsultacji pacjenta to profil biochemiczny, profil endokrynologiczny, badania gastroskopowe, usg jamy brzusznej, echo serca, spirometria oraz rtg klatki piersiowej.W razie konieczności przeprowadzamy dodatkowe badania (np. tomografia komputerowa, badania z kontrastem górnego odcinka przewodu pokarmowego).Diagnostyka trwa 1-2 dni, wykonywana jest bezpośrednio przed zabiegiem. Dzięki temu pacjent wchodząc w etap leczenia operacyjnego jest pacjentem w pełni zdiagnozowanym co znacząco minimalizuje ryzyko leczenia operacyjnego.

  • Cennik:
  • Konsultacja – 150 zł*
  • Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka – 20 000 zł*
  • Bypass żołądka – 20 000 zł*
  • Balon wewnątrzżołądkowy – 8500 zł*
  • Operacje rewizyjne – 24 000 zł*

*Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. W celu uzyskania ostatecznej ceny za wybraną usługę prosimy o kontakt. Cennik ważny od 08.2016.

Dowiedz się więcej o leczeniu otyłości w naszych placówkach:

Home

Zadzwoń lub napisz – odpowiemy na każde pytanie!

[email protected]

Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.

w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) („RODO”), które przyznaje Państwu szereg praw związanych z przetwarzaniem Państwa danych osobowych…

Czytaj więcej o ochronie danych osobowych Ok, rozumiem

Czy operacja bariatryczna jest dla każdego? Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu – Centrum leczenia otyłości

Chirurgiczne leczenie otyłości to aktualnie najskuteczniejsza i najlepsza metoda terapii osób borykających się z nadwyżką kilogramów.

Stosuje się ją u Pacjentów, u których zawiodły inne metody (dieta, aktywność fizyczna, suplementacja, psychoterapia). Pierwsze operacje bariatryczne były przeprowadzane już w latach 50. ubiegłego wieku.

Od tamtej pory chirurgiczne leczenie otyłości, zyskuje na popularności.

Chirurgia bariatryczna – kiedy powinieneś rozważyć zabieg?

Najprostszym sposobem, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do operacji bariatrycznej, jest obliczenie wartości BMI. Jeżeli Twój Body Mass Index wskazuje na III stopień otyłości (BMI powyżej 40) powinieneś niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty.

W trakcie pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, zapozna się z wynikami dotychczasowych badań i pomoże określić źródło oraz rozległość problemu. Dzięki temu możliwe będzie dobranie odpowiedniej, skutecznej i przede wszystkim bezpiecznej metody terapii.

Operacja bariatryczna to pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu i pokonania własnych ograniczeń. W wyniku zabiegu Pacjent nie tylko traci nadprogramowe kilogramy, ale także można zaobserwować ustąpienie chorób towarzyszących np.

nadciśnienia czy problemów ze stawami.

Operacja bariatryczna, czyli jak zmniejszyć żołądek?

W centrum leczenia otyłości powstałym przy Medicus Clinic specjaliści z zakresu bariatrii przeprowadzają 3 rodzaje zabiegów:• rękawową resekcję żołądka, która nazywana jest zmniejszeniem żołądka i polega na usunięciu ponad połowy tego organu.

Dzięki temu Pacjent w ciągu 2 lat od operacji może stracić do 60% nadmiernej masy ciała,• gastric by-pass, czyli wyłączenie żołądkowo-jelitowe, jest niezwykle skuteczną, nieodwracalną metodą leczenia.

Pacjenci po zabiegu mogą zredukować nadmiar kilogramów o niemal 85%,• opaska żołądkowa, to metoda, która polega na założeniu specjalnej opaski w bliższej części żołądka, co znacząco wpływa na ilość przyjmowanych przez Pacjenta pokarmów.

Zmiana nawyków żywieniowych. Jak powinna wyglądać dieta po operacji bariatrycznej?

Po zakończonym zabiegu bariatrycznym Pacjent powinien przestrzegać specjalnej diety. W tym okresie żołądek musi się zagoić, Pacjent wrócić do pełni sił i przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe.

W pierwszych dniach po zabiegu dozwolone jest jedynie picie wody i słabej herbaty. W kolejnych tygodniach stopniowo rozszerza się dietę o zmiksowane zupy i miękkie, wilgotne, rozdrobnione pokarmy.

Dzięki temu w ciągu kilku tygodni od zabiegu Pacjent znów może spożywać standardowe posiłki o stałej konsystencji.

Przeciwwskazania do operacji bariatrycznej

Chirurgia bariatryczna jest niezwykle skuteczna w leczeniu otyłości, jednak – jak każda operacja – niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Do głównych przeciwwskazań, które nie pozwalają zakwalifikować Pacjenta do operacji, zalicza się:• ciążę,• uzależnienie od napojów alkoholowych oraz innych substancji odurzających,• choroby psychiczne,• owrzodzenie żołądka,• przewlekłe choroby przełyku,• choroby układu krążeniowo- oddechowego, które mogą uniemożliwić skuteczne i bezpieczne znieczulenie Pacjenta przed operacją,• żylaki przełyku,• nieprawidłową budowę przewodu pokarmowego np. kurcz wypustu lub zwężenie odźwiernika.

O kwalifikacji do operacji decyduje lekarz bariatra na podstawie badań oraz wywiadu z Pacjentem. W centrum leczenia otyłości w Medicus Clinic nasi lekarze podchodzą do każdego przypadku indywidualnie. Priorytetem jest nie tylko skuteczność oferowanych przez nas zabiegów, ale także ich bezpieczeństwo i komfort Pacjentów.

Operacja bariatryczna zmniejsza ryzyko chorób związanych z otyłością

Operacja bariatryczna, czyli operacja zmniejszenia żołądka, to chirurgiczne leczenie otyłości. Dla wielu osób patologicznie otyłych – a tych w Polsce jest ponad 0,5 mln – to szansa na nową jakość życia, które jest dłuższe i zdrowsze.

Operacja bariatryczna działa przyczynowo i jest zabiegiem ratującym życie. Pozwala nie tylko na utratę wagi, lecz także zmniejszyć ryzyko chorób związanych z otyłością, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Na czym polega operacja bariatryczna? Jakimi metodami się ją wykonuje? Jakie daje efekty?

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna

Operacje bariatryczne, czyli operacje zmniejszania żołądka, zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych już w ubiegłym wieku. Przyczyny były dwie. Pierwsza z nich to epidemia otyłości, druga zaś to cukrzyca typu 2, związana z otyłością. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na zabiegi bariatryczne, amerykańskie firmy ubezpieczeniowe zaczęły pokrywać koszty ich wykonania.

Pacjenci poddawani zabiegom chirurgicznym stanowią wrażliwą grupę zagrożoną zakażeniem SARS-CoV-2 w szpitalu. iStock

W tym czasie powstały też pierwsze prace naukowe, w których wykazano, że u niektórych pacjentów tylko operacja zmniejszenia żołądka uwalnia od problemu, jakim jest otyłość.

Wcześniej uważano, że dieta i ruch są wystarczające.

Dlatego też rozwinęła się nowa dziedzina medycyny zwana chirurgią metaboliczną, która skupia się na chirurgicznym leczeniu otyłości i chorób towarzyszących, głównie cukrzycy typu 2.

Z otyłością zmaga się ponad 25 proc. Polaków. Jej powikłania są poważne, a koszty leczenia – ogromne

Jak wynika z danych kampanii społeczno-edukacyjnej „Otyłość kontra zdrowie”, otyłość występuje już u 25,2 proc. Polaków, a według prognoz w 2025 r. w naszym kraju otyłych będzie 30 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet. Jeszcze więcej Polaków ma nadwagę: aż 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet.

Co gorsze, otyłość i nadwaga coraz częściej występują wśród dzieci i nastolatków. Cierpi na nią aż 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt w Polsce, a odpowiednio 13 proc. i 5 proc. z nich zmaga się z otyłością.

CZYTAJ TEŻ: Jak lekarz rodzinny powinien diagnozować i leczyć otyłe dziecko

U młodych osób z nadwagą i otyłością prognozy na przyszłość są pesymistyczne, gdyż istnieje duże ryzyko, że jako dorośli również będą zmagać się z problemem nadmiernych kilogramów, a co za tym idzie – z chorobami pokrewnymi. 

Otyłość i nadwaga powodują około 300 różnego rodzaju powikłań.

Najpoważniejsze z nich to nadciśnienie tętnicze, miażdżyca grożąca zawałami serca i udarem mózgu, cukrzyca typu 2, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, bezdech w czasie snu, zwyrodnienia stawów oraz zaburzenia płodności.

Konsekwencją są także częstsze nowotwory – w Unii Europejskiej z powodu nadwagi i otyłości rocznie jest już o 100 tys. nowotworów więcej. Wyliczono również, że otyłość skraca życie średnio o 14 lat.

Poza tym koszty powodowane nadwagą i otyłością – zarówno te całkowite, bezpośrednio związane z leczeniem, jak i pośrednie, wynikające z absencji chorobowej i mniejszej produktywności – sięgają już 3 proc. PKB. 

Chirurgia bariatryczna i metaboliczna zmniejszają prawdopodobieństwo remisji większości ww. chorób, co w efekcie wpływa na redukcję kosztów związanych z ich leczeniem.

Kwalifikacja do operacji bariatrycznej i jej efekty

Operacja bariatryczna wskazana jest wtedy, gdy otyłość jest już naprawdę bardzo duża i zagraża zdrowiu i życiu chorego oraz gdy zawiodły wszystkie inne metody leczenia otyłości, oparte na diecie, aktywności fizycznej oraz farmokoterapii.

Dzięki zabiegom bariatrycznym radykalnie zmniejsza się ilość przyjmowanego przez pacjenta pokarmu, ponieważ zmniejszony lub ominięty żołądek nie pozwala przyjąć więcej niż jest w stanie pomieścić. Tym samym zmniejsza się też łaknienie, a informacja „jestem najedzony” jest wysyłana z żołądka do mózgu szybciej niż normalnie.

Według zaleceń do zabiegu kwalifikują się osoby z tzw. otyłością olbrzymią, u których wskaźnik BMI wynosi co najmniej 40kg/m2.

Dodatkowo do zabiegów kwalifikowani są pacjenci ze wskaźnikiem BMI co najmniej 35 kg/m2, u których otyłości towarzyszą inne choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, podwyższony cholesterol czy bezdech senny.

A to oznacza, że przeciętny mężczyzna kwalifikowany do takiej operacji waży ok. 120 kg, a kobieta ok. 100 kg.

Według najnowszych badań i zaleceń wielu towarzystw naukowych, operacjom bariatrycznym mogą być poddawani także niektórzy pacjenci z BMI między 30 kg/m2, a 35 kg/m2 i z cukrzycą typu 2, niedającą się wyregulować tradycyjnymi lekami doustnymi i insuliną. Co ważne, operacje bariatryczne i metaboliczne mogą wpływać na całkowite zatrzymanie choroby jaką jest cukrzyca.

Dlatego też celem chirurgicznego leczenia otyłości – poza utratą wagi – jest w głównej mierze poprawa czy ustąpienie chorób metabolicznych, głównie cukrzycy, nadciśnienia, podwyższonego cholesterolu.

Taka operacja przynosi bardzo realne korzyści w postaci znacznego zmniejszenia ryzyka zachorowań lub przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, a nawet zmniejsza ryzyko występowania niektórych nowotworów.

Przygotowanie do operacji zmniejszenia żołądka, czyli dobre praktyki w chirurgii bariatrycznej

Przed zabiegiem pajenci przechodzą proces przygotowania, który typowo trwa dość długo, minimum dwa miesiące, najczęściej cztery. W tym czasie pacjenci muszą przejść szereg konsultacji i badań specjalistycznych.

Jednym z nich jest ocena psychologiczna, podczas której należy wykluczyć poważniejsze problemy psychiczne oraz przygotować pacjenta do życia po operacji. Należy wskazać mu przyczyny nadmiernej konsumpcji pokarmów i wzmocnić zachowania, które pozwolą tego uniknąć.

Równie ważna jest konsultacja dietetyczna, w czasie której pacjenci są edukowani na temat zdrowego żywienia i korzystania z informacji dotyczących żywności.

Nie bez znaczenia jest również opieka ze strony innych specjalistów.

Kluczowe w przygotowaniu do operacji bariatrycznej jest bowiem otoczenie pacjenta kompleksową opieką przez multidyscyplinarny zespół specjalistów, nie tylko psychologa i dietetyka, lecz także chirurga bariatrycznego, kardiologa, fizjoterapeuty. Ma to przede wszystkim na celu lepsze przygotowanie organizmu do operacji, ograniczenie ryzyka powikłań, jak i nawrotu choroby oraz przyspieszenie rekonwalescencji.

Kompleksowe podejście pozwala nie tylko na opiekę przez grono lekarzy specjalistów, ale również przez grupy wsparcia.

Rodzaje operacji bariatrycznych

  • Regulowana opaska żołądkowa 

Ten rodzaj operacji bariatrycznej zalecany jest osobom, u których wykonanie bardziej zaawansowanych zabiegów operacyjnych (resekcja żołądka, by-pass żołądka) nie jest możliwe ze względu na współistniejące schorzenia i duże ryzyko powikłań. 

Operacja polega na założeniu regulowanej opaski żołądkowej na górną część żołądka.

Opaska posiada regulowany mankiet, przy pomocy którego dobiera się odpowiednie światło opaski, co z kolei pozwala regulować szybkość przechodzenia pokarmu do dalszych części przewodu pokarmowego.

Efektem tego zabiegu jest utworzenie niewielkiego zwężenia w miejscu opaski, które utrudnia przechodzenie pokarmu do dalszej części żołądka, przyczyniając się tym samym do ograniczenia ilości przyjmowanego pokarmu.

  • Rękawowa resekcja żołądka (Sleeve gastrectomy) 

Metoda ta wskazana jest u osób, u których BMI przekracza 40 kg/m2 lub 35 kg/m2 i dodatkowo zmagają się one z chorobami wtórnymi do otyłości (nadciśnienie tętnicze, zespół bezdechu nocnego, zmiany zwyrodnieniowe stawów).

Procedura polega na chirurgicznym zmniejszeniu pojemności żołądka (jego częściowym wycięciu) do około 30 proc.

Powoduje to ograniczoną zdolność przyjmowania pokarmu oraz zmniejszenie uczucia głodu na skutek zmniejszenia wydzielania greliny – „hormonu głodu”.

Pacjenci czują się syci po zjedzeniu bardzo małej ilości jedzenia. Po wykonaniu tego zabiegi mogą więc spodziewać się istotnej, trwałej utraty masy ciała.

  • Wyłączenie żołądkowe (Gastric By–Pass) 

Ten rodzaj operacji bariatrycznej dedykowany jest osobom, u których poza otyłością patologiczną występują poważne zaburzenia metaboliczne – zespół metaboliczny i cukrzyca.

Metoda ta polega na rozdzieleniu żołądka na małą część pokarmową i wydzielniczą, do której nie dostaje się pokarm.

Część pokarmowa zostaje połączona z pętlą jelitową, w wyniku czego pokarm nie wchłania się w górnym odcinku przewodu pokarmowego, lecz dopiero w miejscu, gdzie droga pokarmowa i wydzielnicza łączą się ponownie.

Dzięki temu zmniejszone jest przyswajanie składników energetycznych, a brak pobudzania wydzielania trzustkowego zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na insulinę.

W związku z tym efektem operacji jest skuteczna utrata wagi oraz – ze względu na rozdzielenie drogi pokarmowej i wydzielniczej – normalizacja procesów metabolicznych, co może skutkować ustąpieniem objawów cukrzycy.

Innowacyjne technologie w operacjach zmniejszających żołądek

Nowe technologie robotyczne coraz częściej są wykorzystywane podczas różnego rodzaju zabiegów operacyjnych, także podczas operacji bariatrycznej – szczególnie u tych pacjentów, u których występuje wyjątkowo duża otyłość.

Przykładem takich technologii jest robot da Vinci. Zabiegi z jego udziałem stały się prostsze, bezpieczniejsze i zmniejszają ryzyko powikłań.

Gwarantują również lepszą jakość zespolenia – a to najważniejszy moment zabiegu. Uważa się, że do powikłań z powodu nieszczelności zespolenia dochodzi u 1-2 proc. pacjentów.

Wydaje się, że to niewiele, ale jest to bardzo groźne powikłanie, które może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nie ma cukrzycy typu 2 bez otyłości

Po operacji bariatrycznej mniej powikłań cukrzycy

Źródło: Puls Medycyny

Podpis: dr hab. n. med. Piotr Major, prof. UJ – specjalista chirurgii ogólnej i bariatrycznej w Szpitalu na Klinach

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *