Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych

 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych9 kwietnia, 2021
 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych29 maja, 2020
 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych15 listopada, 2019
 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych27 września, 2019
 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych4 czerwca, 2019
 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych27 maja, 2019
 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych29 listopada, 2018
 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych5 grudnia, 2017

Skleroterapia

Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych

Skleroterapia to popularny zabieg wykorzystywany do leczenia żylaków. Polega na podaniu do światła żyły specjalnego środka, który powoduje jej zamknięcie. Jest to metoda znacznie mniej inwazyjna niż zabieg chirurgiczny.

Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych

Przygotowania do zabiegu

Skleroterapia powinna być poprzedzona bardzo wnikliwymi obserwacjami pacjenta i wykonaniem szeregu badań. Obowiązkiem jest badanie USG z Dopplerem, a także ustalenie wrażliwości pacjenta na podawany środek. Przed przystąpieniem do zabiegu należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, np. ciążę.

Skleroterapia polega na podaniu, poprzez iniekcje, do światła naczynia środka obliterującego, który ma uszkodzić naczynie i wywołać w nim stan zapalny. W wyniku tego w świetle żyły powstaje skrzeplina, a naczynie z czasem włóknieje.

Przebieg zabiegu

Do wykonania zabiegu wykorzystuje się płynne związki chemiczne (tetradecylosiarczan sodu, Polidocanol) i pianę utworzoną z tych substancji po zmieszaniu z powietrzem.

Skleroterapię piankową przeprowadza się pod kontrolą ultrasonograficzną umożliwiającą monitorowanie procesu.

Wykonuje się ją zarówno jako terapię pierwszego rzutu, jak i po leczeniu operacyjnym w celu usunięcia pozostałości żylaków, a także gdy nastąpił nawrót objawów.

Omawiany zabieg na ogół nie wymaga znieczulenia, nawet miejscowego. Czynności zabiegowe wykonuje się przy pełnej świadomości pacjenta, między innymi dlatego, aby informował on o swoich odczuciach (przykładowo, pojawienie się bólu może świadczyć o wkłuciu do tętnicy czy poza żyłę). Tuż po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych

Skleroterapia żylaków przełyku

W przypadku żylaków przełyku skleroterapia polega na wstrzykiwaniu środka drażniącego podśluzówkowo lub do żylaków w dolnej 1/3 części przełyku. Preparat wstrzykiwany przy użyciu ezofagoskopu do żylaków i obok nich powoduje odczyn zakrzepowo-zarostowy w żyłach i zgrubienie pokrywającej je osłony tkankowej. W efekcie dochodzi do czasowego lub trwałego zamknięcia żylaków.

Skuteczność skleroterapii endoskopowej sięga 90-95%. Zazwyczaj zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, choć w niektórych przypadkach wskazane jest znieczulenie ogólne. Rozpoczętą skleroterapię należy kontynuować, wykonując w odstępach najpierw 3-4-dniowych, a następnie kilkutygodniowych kilka sesji nastrzykiwania, aż do zniknięcia żylaków.

Powikłania skleroterapii (występują rzadko) i obejmują:

 • gorączkę, niekiedy ból zamostkowy lub uczucie dyskomfortu;
 • wysięk w jamie opłucnej;
 • owrzodzenia, a w późniejszym okresie zwężenia przełyku wymagające niekiedy rozszerzania balonem;
 • perforację przełyku (bardzo rzadko).

Podobnie zabieg wygląda w przypadku żylaków zlokalizowanych na kończynach dolnych.

Skleroterapia żylaków kończyn dolnych

Pacjent powinien znajdować się w pozycji horyzontalnej, aby łatwo było unieść kończynę dolną do poziomu powyżej serca. Celem tego jest usunięcie krwi z żylaków, aby zapobiec tym samym powikłaniom zakrzepowym. Kolejnym krokiem jest odnalezienie żylaka i wkłucie się w niego. Lek podaje się powoli, ciągle utrzymując kontakt słowny z pacjentem.

Po zabiegu lekarz zawija kończynę dolną pacjenta w specjalne opaski uciskowe oraz edukuje go, jak wykonywać tę czynność w warunkach domowych. Zaleca się bowiem powtarzanie bandażowania co 6-8 godzin. Czas trwania korzystania z opasek uciskowych jest różny. Niektóre źródła podają konieczność stosowania ich przez 5 dni, a jeszcze inne wskazują na optymalny czas wynoszący nawet 6 tygodni.

Po skleroterapii może pojawić się problem z małymi zakrzepicami w postaci skrzeplin. Skrzepliny po dłuższym czasie (po około roku) ustępują samoistnie. Bardzo często są one bolesne i nieestetyczne, w związku z czym zalecane jest ich nacinanie i drenaż.

Istotnym powikłaniem jest również martwica, do której dochodzi w wyniku podania środka obliterującego poza światło naczynia. Inne skutki uboczne skleroterapii w obrębie kończyn dolnych pojawiają się rzadko. Zwykle są to reakcje alergiczne manifestujące się zaczerwienieniem, obrzękiem czy świądem skóry w miejscu nakłucia.

Niezwykle często po zabiegu obserwuje się zasinienie, które jednak po pewnym czasie przemija.

Dla kogo zabieg skleroterapii?

Skleroterapia jest zabiegiem mogącym zlikwidować żylaki małych i średnich naczyń krwionośnych. W przypadku żylaków dużych naczyń warto zdecydować się na inne metody leczenia, ponieważ skleroterapia nie będzie skuteczna. Wszystkie możliwe metody zawsze przedstawia lekarz.

Bibliografia

 1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
 2. Młosek R., Malinowska S., Powikłania po zabiegach zamykania poszerzonych naczyń krwionośnych, Kosmetologia Estetyczna, 4/2016.
 3. Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Farmakoterapia Praktyczna, 2/2009.
 4. Kucharczyk A., Kołodziejczak M., Czy skleroterapia guzków krwawniczych jest tylko metodą historyczną?, Nowa Medycyna, 2/2015.

Polecane produkty:

Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych
Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych

Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych

Flebologia, Żylaki, Skleroterapia

 • 20 minut
 • nie wymaga znieczulenia
 • nie wymaga pozostania w klinice
 • nie wymaga leków
 • żylaki, żylaki głównych pni
 • 500zł zabieg na 1 nodze

Echoskleroterapia, skleroterapia pod kontrolą USG, echoskleroterapia pianą, skleroterapia pianą pod kontrolą USG to określenia tego samego zabiegu.

Tę odmianę skleroterapii uzyskuje się dzięki prostemu łączeniu farmaceutyka z powietrzem lub dwutlenkiem węgla. Substancje ubijane tworzą pianę podobną do ubitego białka jaja kurzego. Obecność gazu w takiej formie farmaceutyku pozwala obserwować podawanie leku na aparacie USG.

Technika ta bardzo wpłynęła na rozwój metod niechirurgicznych. Znacznie zwiększyła ich precyzję. Pozwoliła też wykonywać zabiegi skleroterapii na żyłach niewidocznych pod skórą, czyli głębiej położonych.

Dotychczas interwencje w tych okolicach były możliwe najczęściej tylko z pomocą technik chirurgicznych, poprzez przecięcie skóry. Echoskleroterapia – z uwagi na możliwość obserwacji zabiegu na ekranie USG, znajduje zastosowanie także tam, gdzie mamy do czynienia z trudnościami diagnostycznymi.

Tak zwane żylaki nawrotowe, które pojawiają się po operacjach są najczęściej wskazaniem do echoskleroterapii.

Lek w formie piany działa silniej na żyłę, ponieważ w tym stanie przez pewien czas stoi w miejscu i intensywnie prowokuje powstanie włóknika. Silniejsze działanie piany w stosunku do płynnych sklerosantów pozwala wykorzystać tę odmianę skleroterapii do zabiegów na głównych pniach żylnych – żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.

Zabiegi tego typu przeprowadzamy w Centrum Flebologii od 2002 roku. Wielu pacjentów uniknęło operacji. Należy pamiętać, że zawsze zabiegi mniej inwazyjne obarczone są mniejszym ryzykiem powikłań. Dlatego Centrum Flebologii oferuje zawsze skleroterapię wtedy, gdy daje ona porównywalne efekty do interwencji chirurgicznych. Jest to zbieżne z oczekiwaniami naszych klientów.

 Poszukują rozwiązań zastępujących interwencję skalpelem.

Echoskleroterapia to także doskonałe rozwiązanie dla żylaków drobniejszych, a nawet pajączków, gdy skleroterapia z użyciem leku w formie płynu nie daje efektu.

Trwa dyskusja na temat tego, czy powietrze użyte do tworzenia piany nie stanowi poważnego zagrożenia. Uznaje się, że dwutlenek węgla jest gazem zwiększającym bezpieczeństwo zabiegu. W Centrum Flebologii do zabiegów echoskleroterapii używany jest dwutlenek węgla.

 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych
You might be interested:  Przeziębienie – fakty i mity. Co jest skuteczne w leczeniu przeziębienia?

Filmy

 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych Skleroterapia
 • Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych Ochraniacz do kąpieli

Broszury

Skleroterapia piankowa i płynowa – na czym polega i ile kosztuje?

Skleroterapia to uznana metoda leczenia żylaków. W jej przebiegu do światła żyły podaje się środek obliterujący, który zapoczątkowuje cykl morfologicznych przemian ściany naczynia – ich skutkiem jest zarośnięcie żyły.

Lek podaje się w postaci roztworu lub pianki. Badanie USG z wykorzystaniem zjawiska Dopplera umożliwia wybór optymalnej metody leczenia zmian żylnych i kontrolę przebiegu zabiegu, poprawiając w ten sposób jego skuteczność i bezpieczeństwo.

Leczenie obliteracyjne (skleroterapia) polega na iniekcyjnym podawaniu do naczynia środka, którego działanie prowadzi do zamknięcia światła żyły i, w konsekwencji, do jej wyłączenia z krwiobiegu. W leczeniu stosuje się związki chemiczne w postaci płynnej lub spienionej (zmieszanej z powietrzem lub innym gazem obojętnym dla organizmu).

Skleroterapię przeprowadza się pod kontrolą ultrasonograficzną. Zabieg może być stosowany jako leczenie pierwszego rzutu lub w charakterze terapii uzupełniającej po metodach operacyjnych. Technika sprawdza się także w leczeniu żylaków nawrotowych (po wcześniejszych interwencjach).

Skutkiem wstrzyknięcia sklerozantu do naczynia jest kontrolowany stan zapalny. Dochodzi do obrzęku i rozerwania komórek śródbłonka oraz ich złuszczania do światła naczynia lub rozpadu. Krew zalegająca w naczyniu przekształca się w skrzeplinę.

Dochodzi do inicjacji procesu fibrynolizy i powstania szczelin w skrzeplinie. W okresie proliferacji nieuszkodzone fibroblasty wędrują do zakrzepu; głównie dzięki nim zaczyna rozwijać się tkanka ziarninowa.

Fibroblasty wytwarzają kolagen budujący włókna macierzy pozakomórkowej.

Nazwa ziarninowanie (termin autorstwa Theodora Billrotha, 1865 r.) pochodzi od ziarenek powstających na powierzchni rozwijającej się tkanki ziarninowej, od których odchodzą drzewka naczyniowe z pętelkami włośniczek tworzących się w procesie powstawania nowych naczyń krwionośnych. Na pętelkach osadza się nowa tkanka.

Z czasem ziarnina przekształca się w tkankę łączną, która wypełnia światło żyły. W ten sposób skrzeplina ulega zwłóknieniu, które prowadzi do zamknięcia naczynia.

Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych

Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych

Zabiegi skleroterapii farmakologicznej płynowej i piankowej różni głownie postać podawanego leku. W metodzie klasycznej środek obliterujący ma formę płynną. W skleroterapii pianą stosuje się spieniony lek.

Lek (w formie płynnej lub spienionej) podawany jest do żylaka lub żyły, w przypadku głębiej leżących naczyń pod kontrolą ultrasonograficzną, co zwiększa bezpieczeństwo procedury. Skleroterapia dużych żył może wymagać założenia po zabiegu pończochy uciskowej lub opaski elastycznej.

Najczęstszą techniką stosowaną do wytwarzania pianki jest tzw. metoda Tessariego, polegająca na dynamicznym przemieszczaniu mieszaniny leku i powietrza między dwiema jałowymi strzykawkami, które połączono kranikiem.

Należy przestrzegać rekomendowanych maksymalnych dawek środka obliterującego na jedną sesję zabiegową.

Przy skleroterapii pianą zaleca się stosować nie więcej niż 10 ml mieszaniny płynnego środka i powietrza.

Modyfikując zaproponowaną technikę (ograniczając/usuwając azot z piany) można zastosować większą objętość pianki. W takich przypadkach zwykle wykorzystuje się dwutlenek węgla.

Aktualnie najczęściej stosuje się skleroterapię pianą pod kontrolą USG. Najlepsze wyniki uzyskuje się u pacjentów z wydolnym pniem żyły odpiszczelowej. Jednak metodę (ze względu na skuteczność) stosuje się również w przypadku niewydolnego pnia żyły odpiszczelowej lub żyły odstrzałkowej oraz przy niewydolnych perforatorach.

Postępowanie przedzabiegowe obejmuje wnikliwy wywiad medyczny i badanie USG metodą Dopplera, na podstawie którego można ocenić m.in. drożność i wydolność żył odpiszczelowej i strzałkowej oraz zlokalizować niewydolne naczynia.

Ultrasonografia dopplerowska zaliczana jest do badań podstawowych, wykonywanych w ramach diagnostyki chorób żył kończyn dolnych. Metoda umożliwia rejestrację prędkości przepływu krwi, poszerzeń żył powierzchownych i refluksu, również w przypadkach, w których objawy są mało charakterystyczne.

Szczególnie cenione jest badanie USG Duplex Doppler, które pozwala obrazować naczynia na tle narządów i tkanek, wizualizować anatomię układu żylnego, niewydolność zastawkową i niedrożność układu żylnego. Umożliwia poza tym dokładne badanie wielu odcinków układu żył głębokich. Rutynowo stosuje się również obrazowanie przepływu z opcją kolorowego Dopplera.

Stopień pochłaniania fali ultradźwiękowej zależy od głębokości penetracji i częstotliwości fali, dlatego dokładne obrazowanie naczyń powierzchownych wymaga zastosowania głowic o wysokiej częstotliwości, natomiast w badaniu naczyń głębokich wykorzystuje się głowice o niskiej częstotliwości.

Zwykle po zabiegu na kończynę nakłada się pończochę uciskową lub stosuje opaskę elastyczną (o stopniu kompresji decyduje lekarz), następnie pacjent (w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej) udaje się na krótki spacer.

Skleroterapia nie ogranicza codziennej aktywności (należy jednak wystrzegać się intensywnego wysiłku fizycznego). Niewskazane jest unieruchomienie, długotrwale siedzenie lub stanie.

Przez dwa tygodnie powinno się unikać ekspozycji na promieniowanie UV.

Należy stosować się do zaleceń lekarskich (w tym dotyczących kompresjoterapii pozabiegowej) i zgłaszać się na zaplanowane wizyty kontrolne.

Skleroterapia należy do procedur małoinwazyjnych i praktycznie bezbolesnych, dlatego zabieg na ogół nie wymaga znieczulenia miejscowego. Środek obliterujący podawany jest za pomocą bardzo cienkich igieł, które nie wywołują dolegliwości bólowych. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort związany z podaniem leku (uczucie pieczenia szczypania).

Po zabiegu w miejscu poddawanym terapii może wystąpić zaczerwienienie, zasinienie; w niektórych przypadkach pojawiają się nieduże dolegliwości bólowe, które najczęściej ustępują samoistnie.

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that
supports HTML5 video

Skleroterapia

Cena skleroterapii zależy m.in. od rodzaju i rozległości zmian naczyniowych, ilości wykorzystanego środka obliterującego (wstrzyknięcie jednej ampułki substancji kosztuje ok. 200 zł) oraz liczby sesji niezbędnych do uzyskania zaplanowanego efektu terapeutycznego i kosmetycznego.

Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych.

Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami:

Źródła:

ESVS, European Society for Vascular Surgery. Przewlekła choroba żylna. Wytyczne postępowania klinicznego Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. European Journal of Vascular & Endovascular Surgery. 2015; 49: 678–737.

Noszczyk W. (red.). Chirurgia tętnic i żył obwodowych. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zubilewicz T., Terlecki K., Terlecki P. Minimalnie inwazyjne metody leczenia żylaków kończyn dolnych. Kardiologia po Dyplomie 2014; 13 (9): 47–51.

Andziak P. Chirurgia naczyniowa. Medycyna po Dyplomie. 2012; 12: 63–70.

Kielar M. Metody leczenia teleangiektazji. Chirurgia po Dyplomie. 2013; 8 (2): 25–31.

Kulkarni S.R., Messenger D.E., Slim F.J. et al. The incidence and characterization of deep vein thrombosis following ultrasound-guided foam sclerotherapy in 1000 legs with superficial venous reflux. Journal of Vascular Surgery: Venous and Lymphatic Disorders. 2013; 1 (3): 231–238.

You might be interested:  Zwężenie przełyku – przyczyny, objawy i leczenie stenozy przełyku

Jawień A., Ciecierski M. Rola skleroterapii piankowej w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Przewodnik Lekarza. 2004; 7 (8): 54–57.

Hawro P., Urbanek T., Mikusek W. Tumescent-assisted echosclerotherapy (TAES) in the treatment of great saphenous vein incompetence. Phlebological Review. 2018; 25 (1): 81-86.

Mlosek R.K., Malinowska S. Powikłania po zabiegach zamykania poszerzonych naczyń krwionośnych. Kosmetologia Estetyczna. 2016; 4 (5): 421–424.

Alam M., Nguyen H., Kaszuba A. Leczenie chorób żył kończyn dolnych. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006.

Malinowska S., Mlosek R.K. Likwidowanie problemów naczyniowych kończyn dolnych – współpraca lekarza z kosmetologiem. Kosmetologia Estetyczna. 2015; 1 (4): 65–68.

Hawro P., Gabriel M., Madycki G. et al. Zalecenia dotyczące wykonywania ultrasonograficznego badania dopplerowskiego żył kończyn dolnych Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej i Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Acta Angiologica. 2013; 19 (3): 99-117.

Cavezzi A., Tessari L. Foam sclerotherapy techniques: different gases and methods of preparation, catheter versus direct injection. Phlebology 2009; 24: 247-251.

Marona H., Kornobis A. Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy. Postępy Farmakoterapii. 2009; 65 (2): 88–92.

Tagi:
flebolog wrocław
, metody leczenia żylaków
, żylaki kończyn dolnych

Skleroterapia piankowa i farmakologiczna (Artykuły)

Ciężkie, opuchnięte nogi, nocne skurcze i nieestetyczne niteczki żył na nogach – tak właśnie wygląda wczesne stadium żylaków kończyn dolnych.

Tak zwane „pajączki” to symptomy utrudnionego krążenia, które może prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej.

Choć stosunkowo niegroźne, „pajączki” powinny być poddawane leczeniu, a jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych metod ich likwidacji jest skleroterapia.

Żylaki nazywane są chorobą zawodową fryzjerek i ekspedientek, co wynika z faktu, że ryzyko zachorowania na to schorzenie znacznie zwiększa praca stojąca. W takiej pozycji droga krwi z nóg do serca jest szczególnie daleka, a mięśnie stóp oraz łydek tkwią w bezruchu, utrudniając krwi wędrówkę w górę.

Ryzykowna jest także praca w pozycji siedzącej – przy stale zgiętych stawach biodrowych i kolanowych krew również ma utrudnioną drogę ku sercu. Te czynniki sprzyjają stopniowemu rozszerzaniu się ścian naczyń włosowatych, które muszą radzić sobie z większym ciśnieniem przepływającej przez nie krwi.

Skleroterapia żylaków – znajdź klinikę

Pokaż placówki najbliżej mnie

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych

W przypadku pajączków i żylaków we wczesnych stadiach najczęściej można zastosować leczenie żylaków metodami chemicznymi. Taką techniką jest skleroterapia, która stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów operacyjnych. Ten nieinwazyjny sposób usuwania żylaków kończyn dolnych polega na podawaniu do uszkodzonej żyły środków farmakologicznych, które powodują zwłóknienie i zamknięcie światła uszkodzonego naczynia, a następnie jego wchłonięcie i wyłączenie z układu żylnego. Liczba iniekcji oraz stężenie podawanego preparatu uzależnione są od wielkości naczynia. Procedura jest bezbolesna i nie wymaga wcześniejszego znieczulenia, a czas jej trwania to zazwyczaj około pół godziny. Do usunięcie niewielkich żylaków zwykle wystarczy jeden zabieg, w przypadku większych zmian konieczne jest przeprowadzenie serii ostrzykiwań – z reguły nie więcej niż 3-4 zabiegi, przeprowadzane w co najmniej tygodniowych odstępach.

Skleroterapia farmakologiczna a skleroterapia piankowa

Skleroterapia pianą żylaków kończyn dolnych Skleroterapia piankowa pod kontrolą USG

Wyróżnia się dwie odmiany skleroterapiifarmakologiczną i piankową, które pod względem przeprowadzenia zabiegu nie różnią się od siebie. Różnica natomiast polega na konsystencji wstrzykniętego preparatu. W przypadku klasycznej skleroterapii preparat ma postać płynu, jednak w ostatnich latach coraz bardziej popularyzuje się skleroterapia piankowa tzw. metodą Tessariego. W trakcie tego zabiegu do żył wstrzyknięty zostaje preparat w postaci specjalnie spreparowanej piany, która nie rozpływa się w żyle i zamyka jedynie wybrane żylaki, co sprawia, że skleroterapia piankowa jest zabiegiem bardziej precyzyjnym. Dodatkowo skleroterapię piankową można stosować nawet w przypadku większych żylaków, a zabieg stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych bądź laserowych operacji usuwania niewydolnych żył. Zwiększa się także popularność tzw. echskleroterapii, czyli skleroterapii piankowej pod kontrolą USG, która daje lekarzowi możliwość kontrolowania przepływu pianki wewnątrz żył.

Czy skleroterapia jest skuteczna?

Zabieg skleroterapii ma bardzo wiele zalet: przede wszystkim jest mało inwazyjny i przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych. Z uwagi na fakt, że w trakcie procedury stosuje się bardzo cienkie igły, jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga stosowania znieczulenia.

Brak urazu tkanek to brak blizn po zabiegu, co również wpływa na niską inwazyjność metody – po zabiegu w miejscu ostrzykiwania pojawia się natomiast zsinienie, które najczęściej ustępuje po około miesiącu.

Wśród przeciwwskazań wymienić należy przede wszystkim ciążę i okres karmienia piersią, zakrzepicę żył głębokich, rozległe zakażenia bakteryjne skóry i alergię na składniki preparatu.

Warto wiedzieć: Badania pokazują, że już jeden zabieg jest w stanie wyeliminować od 50% do 80% żylaków. Brak jakichkolwiek rezultatów skleroterapii obserwuje się u mniej niż 10% pacjentów. 

Zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio po skleroterapii zaleca się intensywny spacer przez co najmniej pół godziny, niewskazane jest natomiast dłuższe pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej.

Przez pierwszy miesiąc po zabiegu ważne jest także prowadzenie aktywnego trybu życia i codzienne godzinne spacery. Konieczne jest noszenie najpierw opatrunku uciskowego, a następnie pończoch uciskowych.

Tego rodzaju wyroby zwiększają skuteczność terapii.

Skleroterapia żylaków

– sprawdź ceny w 135 klinikach!

Oceń artykuł: 4.1/5 (opinie 278)

Rola skleroterapii piankowej w leczeniu żylaków kończyn dolnych

ISSN: 1505-8409

Przewodnik Lekarza/Guide for GPs

 • 8/2004 vol. 7
 • streszczenie artykułu:
 • Przew Lek 2004, 8, 54-57
 • Data publikacji online: 2004/10/05

Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie ENWEndNote BIBJabRef, Mendeley RISPapers, Reference Manager, RefWorks, Zotero AMA Jawień A, Ciecierski M. Rola skleroterapii piankowej w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2004;7(8):54-57. APA Jawień, A., & Ciecierski, M. (2004). Rola skleroterapii piankowej w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 7(8), 54-57. Chicago Jawień, Arkadiusz, and Marek Ciecierski. 2004. “Rola skleroterapii piankowej w leczeniu żylaków kończyn dolnych”. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 7 (8): 54-57. Harvard Jawień, A., and Ciecierski, M. (2004). Rola skleroterapii piankowej w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 7(8), pp.54-57. MLA Jawień, Arkadiusz et al. “Rola skleroterapii piankowej w leczeniu żylaków kończyn dolnych.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, vol. 7, no. 8, 2004, pp. 54-57. Vancouver Jawień A, Ciecierski M. Rola skleroterapii piankowej w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2004;7(8):54-57. Skleroterapia jest metodą leczenia żylaków, polegającą na podaniu do światła żyły środka chemicznego, który inicjuje cykl przemian morfologicznych ściany żylaka, prowadzących do zarośnięcia jego światła. Wyniki leczenia tą metodą poprawiły się od czasu zastąpienia leku podawanego w formie roztworu – pianką. Jest to spieniona forma leku obliterującego z grupy detergentów. Najbardziej popularna stała się metoda wytworzenia pianki za pomocą 2 strzykawek, opracowana przez Tessariego. Wytwarza się ona po zmieszaniu leku z powietrzem, a następnie piankę podaje się do żylaka lub żyły pod kontrolą ultrasonograficzną. Zabieg kończy bandażowanie kończyny opaską elastyczną lub nałożenie pończochy elastycznej o stopniowanej kompresji. Najlepsze efekty uzyskuje się obliterując żylaki przy wydolnych pniach żyły odpiszczelowej. Wielu jednak autorów obliteruje również niewydolny pień żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej i niewydolne perforatory. Wyniki leczenia za pomocą pianki są zadowalające, a liczba objawów ubocznych nie przewyższa liczby objawów występujących w grupie chorych leczonych metodą tradycyjną. Uzyskuje się ok. 90 proc. obliteracji pni żył odpiszczelowych, ich gałęzi, nawrotowych żylaków czy niewydolnych perforatorów. Większą liczbę powikłań spotyka się głównie w leczeniu venectazji i mniejszych żyłek, zwłaszcza gdy rozpatruje się częstość martwicy skóry. Niedogodnością jest krótki okres utrzymania się leku w formie pianki, dlatego wymagana jest odpowiednia wprawa i doświadczenie w stosowaniu tej metody. Leczenie żylaków tym sposobem można przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych, co zmniejsza koszty leczenia. Wstęp Skleroterapia jest metodą leczenia żylaków, polegającą na podaniu do światła żyły środka chemicznego, który inicjuje cykl przemian morfologicznych ściany żylaka, prowadzących do zarośnięcia jego światła. Za prekursora tej metody uznaje się Giovanniego Monteggia, który w 1813 r. użył do obliteracji żylaków alkoholu. Alkohol wstrzyknięty do żylaka powodował bardzo duży odczyn zapalny żyły i otaczających tkanek. Leczenie przebiegało więc z silnymi bólami, obrzękiem kończyny, czasem ogniskową martwicą skóry. To z tych powodów leczenie żylaków metodą obliteracji nie cieszyło się uznaniem i pozostawało w cieniu leczenia… Pełna treść artykułu…

Skleroterapia piankowa

Usuwanie żylaków niekoniecznie musi wiązać się z ingerencją chirurgiczną oraz długotrwałą rekonwalescencją. Być może w Twoim przypadku wystarczy jedynie kilka specjalnych zastrzyków, aby w najbliższym sezonie wakacyjnym eksponować swoje zgrabne nogi.

Skleroterapia piankowa, polega na nastrzykiwaniu żylaków środkami powodującymi ich zarośnięcie, tzw. obliterację. Ostrzyknięty żylak kurczy się i zamyka przepływ krwi, dzięki czemu szpecąca siatka naczyń całkowicie zanika.

Przy zabiegu stosowane są strzykawki wyposażone w bardzo cienkie igły, dzięki czemu cały zabieg jest prawie bezbolesny — nie wymaga znieczulenia.Metoda ta zazwyczaj stosowana jest w początkowym okresie choroby, kiedy głównymi objawami są niewielkie żylaki oraz teleangiektazje.

Najczęściej stosowanymi środkami podczas skleroterapii są polidocanol lub siarczan tetradecylu. W przypadku skleroterapii większych żylaków, a więc żył o średniej i dużej średnicy (powyżej 4 mm) podaje się powietrze, które rozpręża środek, dzięki któremu powstaje tzw. pianka.

Opisany zabieg nazywany jest obliteracją piankową — wykonywany jest pod kontrolą aparatu USG. Zadowalający efekt estetyczny może wymagać dokonania kilku zabiegów — w zależności od posiadanych rozległości zmian (w trakcie jednego zabiegu można maksymalnie wstrzyknąć pięć ampułek środka farmakologicznego).

W określonych sytuacjach również większe żylaki mogą być leczone tą metodą. Skleroterapia nie jest jednakże zabiegiem, który może być stosowany w każdym przypadku i u każdego pacjenta. Dzięki szeroko dostępnej diagnostyce USG żył kończyn dolnych, można zakwalifikować pacjenta do odpowiedniego sposobu leczenia żylaków.

Zalecane jest, aby przed zabiegiem nie używać balsamów / maści na kończyny dolne. Kilka dni przed skleroterapią należy powstrzymać się od golenia nóg.

Po terapii należy unikać dłuższego stania oraz siedzenia. Przez kilka tygodni warto zrezygnować z ciepłych kąpieli i przebywania w saunie. Zalecane jest noszenie rajstop uciskowych, które wspomogą szybką regenerację.

Najczęściej zadawane pytania

Skleroterapia piankowa, kiedy efekty?

Najbardziej spektakularne efekty są w czasie samego zabiegu kiedy naczynia po wstrzyknięciu pianki znikają praktycznie natychmiast. Jednakże po zabiegu na skutek podrażnienia ścian naczynka żylne są bardziej widoczne. Z czasem zmiany bledną i znikają. Czas ten jest indywidualny i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Należy pamiętać o stosowaniu preparatów przeciwutleniających stosowanych po zabiegach miejscowo  i fizykoterapii w ośrodkach w których jest ona dostępna. Trzeba pamiętać, że zabieg skleroterapii piankowej jest procesem w którym uczestniczy cały zespół specjalistów począwszy od diagnostyki poprzez zabieg a kończąc na fizykoterapii i kosmetologii.

Jak przygotować się do skleroterapii piankowej?

Nie potrzeba specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo. Po zabiegu nie jest wymagane zwolnienie a aktywność fizyczną należy utrzymywać na stałym poziomie.

Jak długo utrzymuje się efekt po skleroterapii piankowej?

Efekty zabiegu zależą od rozległości i ilości niewydolnych naczyń, które poddaje się zabiegowi. Większość poszerzeń żylnych znika sukcesywnie trwale jednakże czasami zabieg trzeba powtarzać cyklicznie co kilka lat.

Czy skleroterapia piankowa jest szkodliwa?

Zabieg może powodować podrażnienie skóry na niewielkim obszarze. Czasami może dojść do chemicznego podrażnienia skóry w miejscu wstrzyknięcia środka.

Raz na kilkadziesiąt tysięcy przypadków może dojść do zapalenia żył głębokich, ale stosując seroterapię piankową uzyskuje się środek stabilny, który nie ma tendencji do migracji tak jak substancja płynna przez co minimalizuje się ewentualne powikłania. Nie powinno się stosować skleroterapii w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.

Czy skleroterapia piankowa jest bezpieczna?

Tak. To stosunkowo bezpieczny zabieg obarczony niewielką ilością powikłań. Zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Polega na podaniu środka sklerotyzującego połączonego z niewielką ilością powietrza, który podrażnia ścianę naczynia krwionośnego a w konsekwencji powoduje jego zamknięcie.

Po łączenie z powietrzem w postaci pianki zapobiega m.in. przemieszczaniu się substancji do układu głębokiego i zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *