Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?

Nie wszyscy zwracają na to uwagę, ale czasem w jakiejś jednostce chorobowej z odbytu zaczyna wydostawać się wydzielina – nie będąca produktem wydalania. Jeśli ktoś zauważy u siebie takowy objaw, powinien dokładnie przyjrzeć się jaki ma ona charakter – kolor, konsystencję – i zastanowić się jakie dodatkowe objawy odczuwamy. wydzielina z odbytu nigdy nie jest czymś normalnym – bez względu na to, czy to żółta wydzielina z odbytu, biały śluz z odbytu, czy też może nieprzyjemna piana. Z odbytu nie powinien wydostawać się żaden wyciek prócz naturalnych efektów przemiany materii. Zwykle pojawienie się jakichś wydzielin spowodowane jest hemoroidami (niestety pojawiającymi się u coraz młodszych osób z uwagi na siedzący tryb pracy, jaki wielu z nas prowadzi), ale może być też efektem na przykład zakażenia chorobami wenerycznymi! Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat!

Śluz z odbytu – rodzajeŚluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?

Biała wydzielina z odbytu, przezroczysta wydzielina z odbytu, pomarańczowa wydzielina z odbytu, ropa z odbytu, woda – z odbytu mogą wydostawać się wycieki różnego rodzaju, a na ich podstawie często można ocenić jaka jest przyczyna całej sytuacji. I zaistniałego dyskomfortu, ponieważ wyciek z odbytu jest zazwyczaj poprzedzony licznymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami. Specjaliści wyróżniają podstawowe rodzaje takich upławów. Jest to wydzielina z odbytu:

  • śluzowa (śluz z odbytu)
  • ropna,
  • wodnista,
  • krwista (śluz z krwią z odbytu).

Upławy z odbytu – objawy dodatkowe

Wodnisty śluz z odbytu, czy też wszelkie inne, nienaturalne wydzieliny, jakie się z niego wydostają, są poprzedzone wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, zwiastującymi tworzenie śluzu. Można wymienić:

  • świąd odbytu i swędzenie okolicy okołoodbytniczej,
  • rumień okolicy okołoodbytniczej,
  • pieczenie odbytu,
  • miejscową tkliwość wokół odbytu,
  • okołoodbytniczy obrzęk tkanek miękkich,
  • ból odbytu,
  • nieprzyjemny zapach z odbytu,
  • częste parcie na stolec (z jednoczesnym oddawaniem małych ilości śluzu lub ropy, bardzo rzadko stolca),
  • stałe uczucie wilgoci wokół odbytu (tzw. mokry odbyt),
  • brudzenie bielizny.

Mokry odbyt – przyczyny

Wilgotny odbyt, śluz w odbycie, zaparcia – to często wynik powstających hemoroidów. We współczesnym świecie niestety pojawiają się coraz częściej, ponieważ z uwagi na szybkie tempo życia i w wielu wypadkach siedzący rodzaj pracy nie zażywamy tyle ruchu, co nasi przodkowie.

Z drugiej strony wydzielina z odbytu może być efektem rozwijającej się w organizmie choroby wenerycznej, co także byłoby charakterystyczne dla obecnych czasów.

Mniejsza troska o swoją reputację, większe przyzwolenie na pozamałżeńskie kontakty seksualne i w efekcie nawet przygodne stosunki seksualne bez zabezpieczenia zwiększają ryzyko zarażenia się takimi chorobami.

Wydzielina z odbytu może być spowodowana następującymi chorobami wenerycznymi:Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?

  • Rzeżączka
  • Chlamydioza
  • Drożdżyca
  • Opryszczka
  • Cytomegalia
  • Kiła.

Mokry odbyt – leczenie i testy PCR

Przezroczysty śluz z odbytu, żółty śluz z odbytu, śmierdzący śluz z odbytu, albo i inne – ciężko jednoznacznie ocenić jaka wydzielina jest efektem jakiej choroby, jeśli nie interesujemy się zbytnio tematem. Najczęściej nie ma się czym niepokoić, ponieważ mimo że objaw nie jest normalny, to można go wyleczyć.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że mokry odbyt może być skutkiem właśnie zarażenia się chorobą weneryczną, a w takim przypadku nie wystarczy samo leczenie objawów, lecz trzeba zdiagnozować i wyleczyć chorobę! Testy PCR pozwolą na szybkie podjęcie leczenia w takim kierunku, jaki jest właściwy.

Można je zamówić z największą dyskrecją przez internet (są dostępne na naszej stronie internetowej). Dzięki nim można przeprowadzić badania w kierunku konkretnych chorób wenerycznych we własnym domu – wygodnie i komfortowo, w dowolnej chwili.

Jeśli ktoś ma za sobą jakiś przygodny stosunek seksualny, a teraz na przykład pojawiło się swędzenie odbytu u mężczyzn, czy wydostawanie się z odbytu wydzieliny, warto przeprowadzić odpowiednie testy.

Żeby sprawdzić czy nie jesteśmy zarażeni jakąś chorobą weneryczną wystarczy pobrać wymaz – u kobiet z szyjki macicy lub cewki moczowej, a u mężczyzn z cewki moczowej. Wyniki są wiarygodne i dzięki nim można wykluczyć lub potwierdzić istnienie danej choroby!

Pobierz PDF

Śluz z odbytu – objaw chorób proktologicznych, wenerycznych i schorzeń przewodu pokarmowego. Jakie jeszcze są przyczyny tej przypadłości?

Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną?

Fot: dragana991 / gettyimages.com

Śluz z odbytu to oznaka wielu chorób niekoniecznie o podłożu proktologicznym. Jej obecność może być równie dobrze symptomem schorzeń gastrologicznych, onkologicznych, a nawet chorób wenerycznych. Barwa i konsystencja śluzu są uwarunkowane przyczyną powstania.

Wydzielina z odbytu jest często niewidoczna gołym okiem, a o jej istnieniu świadczą jedynie objawy towarzyszące np. świąd, zaczerwienienie lub pieczenie w momencie oddawania stolca. Jeśli się nasilają, konieczne będą badania diagnostyczne. Pozbycie się uporczywej dolegliwości nierzadko wymaga leczenia farmakologicznego.

Śluz z odbytu – co to jest i dlaczego powstaje?

Śluz z odbytu jest wydzieliną, której barwa i charakter jest uwarunkowana przez chorobę rozwijającą się w organizmie. Bardzo często jest niewidoczny, dlatego rozpoznanie następuje na podstawie badań diagnostycznych.

Jego obecność jest zwiastunem szeregu schorzeń, zwłaszcza tych o podłożu gastrologicznym i proktologicznym.

Bywa też oznaką choroby wenerycznej lub nowotworu odbytu, dlatego śluzu i towarzyszących mu objawów nie powinno się lekceważyć.

Wyciek z odbytu, z uwagi na przyczynę powstania, może mieć różną barwę, konsystencję, a nawet zapach. Wyróżnia się:

  • biały śluz z odbytu, który towarzyszy zazwyczaj chorobom przewodu pokarmowego;
  • pomarańczowa wydzielina z odbytu będąca charakterystycznym objawem nieprawidłowego wchłaniania lipidów, ale może też świadczyć o zapaleniu trzustki lub chorobie jelit;
  • przezroczysty i wodnisty śluz z odbytu o bardzo nieprzyjemnym zapachu, który bywa symptomem zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych;
  • śluz z krwią z odbytu świadczący o obecności guzków krwawniczych;
  • wydzielina z odbytu przy gazach, która jest częsta u dzieci;
  • żółta wydzielina z odbytu o ropnym charakterze.

Jeśli wydzielinie z odbytu towarzyszy dyskomfort podczas oddawania stolca i inne niepokojące objawy, chory powinien zgłosić się do lekarza.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Kiedy obecność śluzu z odbytu powinna zaniepokoić?

Dziwna wydzielina z odbytu jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego i bez względu na uporczywość symptomów nie należy jej bagatelizować. Szczególnie gdy towarzyszą jej inne objawy, np.:

  • postępująca niedokrwistość,
  • zaparcia naprzemiennie z biegunkami,
  • pieczenie, świąd i ból odbytu podczas oddawania stolca,
  • zaczerwienienie oraz obrzęk skóry wokół odbytu
  • bóle brzucha o zmiennym nasileniu,
  • znaczna utrata masy ciała.

O chorobie świadczy także obecność krwi w kale lub bardzo duża ilość śluzu. Zastąpienie stolca wydzieliną może być symptomem nowotworu.

Przy jakich chorobach pojawia się wydzielina z odbytu?

Jest szereg chorób, których początkowym objawem jest pojawienie się śluzu w odbycie. Do najczęstszych zalicza się:

  • choroby proktologiczne np. hemoroidy, szczelina odbytu bądź jego wypadanie, ropnie okołoodbytowe,
  • schorzenia gatroenterologiczne takie jak nieswoiste zapalenie jelit, zapalenie trzustki, biegunki tłuszczowe, zaleganie pokarmu w jelitach lub infekcje przewodu pokarmowego,
  • choroby przenoszone drogą płciową, np. rzeżączka, kiła lub chlamydioza, niekiedy również opryszczka.

Śluz z odbytu pojawia się też przy nowotworach.

Diagnostyka śluzu z odbytu

Podstawą do rozpoznania choroby, która przyczyniła się do powstania śluzu w odbycie, jest badanie proktologiczne, które lekarz przeprowadza per rectum. Polega ono na włożeniu palca do odbytnicy. Nie jest bolesne, jednak nie jest komfortowe dla chorego. To częsty powód, dla którego wielu pacjentów unika wizyt u takich specjalistów. Inne badania diagnostyczne zleca się zależnie od objawów.

Najczęściej są to analizy laboratoryjne np. morfologia, krew w kale lub panel trzustkowy. Chorych dość często kieruje się na kolonoskopię (lub gastroskopię), która umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza jelita i pobranie wycinków do badania histopatologicznego. U osób, u których istnieje ryzyko zachorowania na kiłę, chlamydiozę lub inne schorzenia weneryczne, przeprowadza się testy serologiczne.

Czy można się pozbyć śluzu z odbytu?

Leczenie śluzu z odbytu jest czysto przyczynowe. Najważniejsze jest rozpoznanie i terapia choroby zasadniczej, która spowodowała tę przypadłość. Leczenie farmakologiczne nie zawsze wystarcza. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna połączona z antybiotykoterapią.

Osoby, które mają chorobę weneryczną, powinny poinformować o tym swojego partnera. On także musi zostać objęty farmakoterapią, ponieważ znajduje się w grupie ryzyka. Inaczej będzie ona bezcelowa.

Bibliografia:

You might be interested:  Przewlekły nieżyt nosa – przyczyny, objawy i leczenie przewlekłego kataru

1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2018.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Śluz w kale (stolcu) nie zawsze oznacza chorobę. Jakie są przyczyny wydobywania się śluzu z odbytu? Kiedy udać się do lekarza?

Śluz z odbytu i wydzielina z odbytu – co jest przyczyną? Choroby, których objawem jest śluz w kale są niebezpieczne. 123rf

Śluz w kale w niewielkich ilościach jest naturalnym zjawiskiem, które nie powinno budzić niepokoju. Jego funkcją jest ułatwienia przesuwania się resztek pokarmowych w dolnych odcinkach przewodu pokarmowego. Fizjologicznie śluz w stolcu może pojawić się w przy typowego wypróżnienia, przy zaparciach oraz biegunce wywołanej zatruciem pokarmowym lub stresem. Zwrócić do lekarza należy wtedy, gdy wydobywającego się śluzu z odbytu nie ubywa, a także pojawiają się inne niepokojące dolegliwości.

Śluz w kale w niewielkich ilościach jest całkowicie normalnym i fizjologicznym zjawiskiem. Wydzielina produkowana jest w jelicie grubym, a jej zdaniem to ułatwianie przesuwania się treści kałowej w dolnych elementach przewodu pokarmowego i usprawnienie wypróżniania.

W prawidłowych warunkach, obecności śluzu w stolcu nie da się stwierdzić gołym okiem, lub widoczny jest w ilości nie budzącej niepokoju.

Czasami dochodzi jednak do sytuacji, gdy śluzu z odbytu wydobywa się bardzo dużo, a w kale o zmienionej konsystencji i zapachu, widoczna jest charakterystyczna galaretowata substancja.

Śluz w kale może mieć związek z łatwymi do opanowania schorzeniami jak biegunka, zaparcia, lub zatruciem pokarmowe, ale w takich sytuacjach jest to zupełnie normalne zjawisko. Jeżeli jednak wraz ze śluzem pojawiają się inne objawy (np. krew w kale), nie należy tego ignorować a udać się do lekarza rodzinnego na konsultację.

Śluz w kale w ilościach powodujących jego wyraźną widoczność, nie jest normalnym zjawiskiem. Zaniepokoić powinien zwłaszcza, gdy towarzyszą mu inne symptomy:

  • podwyższona temperatura ciała lub gorączka,
  • ból brzucha o znacznym nasileniu,
  • biegunka,
  • uczucie osłabienia,
  • niezamierzone zmniejszenie masy ciała,
  • odwodnienie,
  • krew w kale, lub śluz z krwią,
  • ropa w stolcu,
  • zmieniony kolor treści kałowej: żółty, zielony lub czarny kał.

Anemia i towarzyszące jej osłabienie, senność, bladość skóry, jeśli pojawiła się w porównywalnym momencie co śluz w kale, może wskazywać na zaburzenia wchłaniania pokarmów.

Przyczyny można upatrywać w wielu jednostkach chorobowych przewodu pokarmowego. Podobnie częste wzdęcia, zmieniony rytm wypróżnień i wymioty nie powinny być bagatelizowane.

W przypadku kobiet – upławy o nieprzyjemnym zapachu, świąd w obrębie sromu i pochwy, pieczenie oraz ból przy oddawaniu moczu.

Jeżeli wraz ze zwiększeniem ilości śluzu w stolcu, pojawia się któryś z wymienionych objawów lub gdy równolegle występuje ich kilka, należy zgłosić się do lekarza, w celu wykonania szeregu badań, mających na celu zdiagnozowanie przyczyny takiego stanu.

Śluz w kale w obfitych ilościach wymaga wykonania szeregu badań ukierunkowanych na poszukiwanie przyczyny. W celu postawienia diagnozy gastroenterolog w pierwszej kolejności przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem. Rozmowa może nie być komfortowa, ale należy maksymalnie dużo informacji przekazać specjaliście.

Podczas wywiadu lekarz powinien zapytać o wszystkie objawy, moment ich pojawienia się i czas trwania. Czy występują momenty nasilenia choroby i remisji, czy stan utrzymuje się stale bez zmian.

Pytania będą także dotyczyły diety i ewentualnych w niej zmian, stosowanych leków, innych chorób które mogą występować, oraz stylu życia.

Następnie wykonane zostanie palcypacyjne, czyli fizykalne badanie brzucha. W dalszej kolejności, konieczne może okazać się przeprowadzenie badań laboratoryjnych i obrazowych. Z pewnością zlecona zostanie morfologia krwi z oznaczeniem żelaza i ferrytyny, badania stolca na posiew oraz na obecność pasożytów.

Z badań obrazowych zlecone może zostać USG jamy brzusznej, kolonoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego albo rektoskopia jelita grubego. W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej zlecone zostaną także skórne testy alergiczne, a kobietom ewentualne badania ginekologiczne.

Na podstawie otrzymanych wyników lekarz powinien postawić diagnozę i wdrożyć leczenie właściwe dla stwierdzonej jednostki chorobowej. W wielu przypadkach, wystarczająca może okazać się antybiotykoterapia. Śluz w kale może być jednak objawem poważniejszej choroby przewodu pokarmowego lub choroby nowotworowej. Wówczas konieczne będzie zastosowanie leczenia onkologicznego.

  • Krew utajona w kale – na czym polega test na krew utajoną?

Śluz w kale, a precyzyjnie mówiąc zwiększona jego ilość w stolcu, wskazuje na schorzenia układu pokarmowego. Przedstawiamy choroby, których objawem może być śluz w kale.Zakażenie przewodu pokarmowego – choroba najczęściej ma podłoże:

  • wirusowe – rotawirusy, norowirusy, astrowirusy i adenowirusy,
  • bakteryjne – Campylobacter jejuni, Salmonella, Escherichia coli, Sigella,
  • pasożytnicze – Entamoeba hitolytica, Giardia lambia, Cryptosporidium.

Przy zakażeniu przewodu pokarmowego oprócz śluzu w stolcu, u chorego pojawiają się bóle brzucha, gorączka, wymioty i biegunka. Może pojawić się osłabienie i poczucie zmęczenia, bóle mięśniowo-stawowe.

Zobacz, które warzywa mogą Ci zaszkodzić!

Zespół jelita drażliwego nazywany również zespołem jelita nadwrażliwego lub nerwicą jelit. To przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego o nieznanej etiologii, charakteryzująca się znaczną uciążliwością. Przyczyn upatruje się w schorzeniach natury psychologicznej, ale nie są to powietrzone teorie. Wśród objawów zespołu jelita drażliwego należy wymienić:

  • zmianę rytmu wypróżnień – zaparcia, często występujące naprzemiennie z biegunką,
  • bóle brzucha o charakterze skurczowym lub kłującym,
  • ucisk w obszarze podbrzusza,
  • uczucie pełności,
  • charakterystyczne przelewanie zawartości żołądka,
  • śluz w kale – stolec jest szklisty
  • wzdęcia, nawet po spożyciu niewielkich objętościowo posiłków.

Osoby z zespołem jelita drażliwego, doznają ulgi po wypróżnieniu lub po drzemce – co może wskazywać na podłoże psychologiczne choroby. Niektórzy odczuwają też objawy typowe dla żołądka drażliwego – dolegliwości bólowe w obszarze nadbrzusza oraz pojawiające się po posiłku uczucie pełności. W celu leczenia pacjentom polecana jest dieta fodmap.

Niedrożność przewodu pokarmowego to stan niebezpieczny, w którym dochodzi do zatrzymania pasażu jelitowego, a tym samym treści pokarmowej.

Za jego wywołanie mogą odpowiadać schorzenia zaliczane do grupy ostrego brzucha, m.in. zapalenie otrzewnej. Może być też następstwem chorób ogólnoustrojowych, nowotworowych lub działalności pasożytów.

Objawy schorzenia to:

  • ból brzucha o charakterze kolkowym,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zatrzymanie oddawania stolca i gazów,
  • wzdęcie brzucha,
  • przyspieszone bicie serca,
  • spadek ciśnienia krwi.

Mukowiscydoza to nieuleczalna, wrodzona choroba o podłożu genetycznym.

Przyczyną jej występowania jest mutacja genu kanału chlorkowego, który jest obecny w błonach komórek wielu narządów, szczególnie płuc.

Objawy mukowiscydozy należy podzielić na związane z układem pokarmowym, oddechowym i na pozostałe. Należy podkreślić, że mukowiscydoza to choroba, na którą choruje się od urodzenia.

Objawy mukowiscydozy związane z układem pokarmowym to obfite, o przykrym zapachu tłuszczowe stolce ze śluzem (unoszące się na wodzie w toalecie), których przyczyną jest zapalenie trzustki o charakterze nawracającym. Zapalenie trzustki wywołuje

  • niedrożność przewodów trzustkowych powodowane obecnością śluzu. U noworodków obserwuje się:
  • długotrwałą żółtaczkę,
  • kamicę żółciową,
  • wtórną marskość żółciową wątroby.
  • niedrożność ślinianek,
  • wypadanie błony śluzowej odbytnicy.
  • Mukowiscydoza – objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Choroba Leśniowskiego-Crohna to jedna z dwóch chorób określana terminem nieswoistego stanu zapalnego jelit. Choroba ta może dotyczyć każdego elementu przewodu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, przez żołądek, dwunastnicę i na jelitach kończąc. Objawy uzależnione są od obszaru występowania stanu zapalnego i od jego nasilenia. Najczęstsze symptomy to:

  • silne bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • bardzo znaczna utrata wagi (nawet 30 kilogramów w ciągu roku),
  • duża ilość śluzu w stolcu.
  • krew w stolcu jeśli choroba dotyka dolnych elementów układu pokarmowego,
  • smoliste stolce, gdy górnych,
  • ropnie około odbytu,
  • uczucie osłabienia,
  • nawracające stany podgorączkowe.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – to druga choroba zaliczana do nieswoistych stanów zapalnych jelit. W przebiegu tej choroby nasilony proces zapalny obejmuje śluzówkę lub podśluzówkę jelita grubego albo odbytu. Najczęściej występujące objawy to:

  • biegunka z krwią,
  • bolesne parcie na stolec, ból odbytu,
  • kał o konsekwencji wodnistej lub półpłynnej, z wyraźną zawartością śluzu,
  • wzdęcia,
  • okresowo gorączka lub stan podgorączkowy.

W okresie zaostrzenia choroby, chory szybko traci na masie ciała, ponieważ spożyte pokarmy wręcz „przelatują” przez przewód pokarmowy.

Rak jelita grubego – przez długi czas nie daje charakterystycznych objawów. Później pojawiają się symptomy, które w dużej mierze zależne są od obszaru, w którym wystąpił nowotwór. Pojawiają się:

  • naprzemienne zaparcia i biegunki,
  • wrażenie niepełnego wypróżnienia,
  • ołówkowate stolce,
  • nudności,
  • krwawienie z odbytu
  • ból brzucha,
  • zatrzymane gazów i stolca,
  • utrata wagi,
  • brak apetytu.

W badaniu palcypacyjnym można wyczuć guz w jamie brzusznej.

Żylaki odbytu (hemoroidy) to choroba, która daje wiele nieprzyjemnych symptomów, takich jak: świąd odbytu i okolic odbytu i wrażenie niepełnego wypróżnienia.

Na papierze toaletowym zaobserwować można niewielkie krwawienie, najczęściej pojawiające się w trakcie oddawania stolca.

Charakterystycznym objawem jest wypadanie guzka, który z czasem przestaje chować się samoistnie w odbycie, czemu towarzyszy ból podczas siedzenia, gdy dochodzi do wystąpienia powikłań zapalnych i zakrzepowych.

  • Hemoroidy to bolesny i wstydliwy problem. Jak sobie z nim poradzić?

W przypadku kobiet, śluz w stolcu może towarzyszyć infekcjom intymnym i chorobom przenoszonym drogą płciową. Objawy zależą od tego, jaka jednostka chorobowa wystąpiła.

Wśród najczęstszych symptomów należy wymienić upławy (o rybim zapachu gdy wskazują na infekcję bakteryjną lub o słodkawej woni przypominającej zapach drożdży, gdy wskazują na infekcję grzybiczą), świąd i pieczenie okolic intymnych, pieczenie przy oddawaniu moczu, czasami także obrzęk sromu.

Śluz i wydzielina z odbytu – kiedy wydzielina z odbytu świadczy o chorobie?

Śluz i wydzielina z odbytu – kiedy wydzielina z odbytu świadczy o chorobie?Oceń artykuł

Śluz lub wydzielina z odbytu mogą świadczyć o wielu poważnych chorobach.

Nie tylko schorzeniach proktologicznych i gastroenterologicznych, ale nawet chorobie wenerycznej. Jednak śluz z odbytu to tylko jeden z objawów świadczących o chorobie.

Poza nimi towarzyszyć pacjentowi mogą też świąd, pieczenie odbytu, rumień, ból odbytu czy nawet obrzęk tkanek miękkich okolicy okołoodbytniczej.

Śluz lub inna wydzielina

  • Nie da się ukryć, że bardzo ważny jest podział takiej wydzieliny na podstawie jej charakteru, który może być następujący:
  • * śluz z odbytu * krwisty śluz z odbytu * ropa z odbytu * wodnisty śluz z odbytu
  • Poza tym śluzowi często towarzyszyć może masa kałowa. Wówczas pacjent ma problem ze stolcem, który może mieć charakter tłuszczowy oraz krwisty:
  • * stolec tłuszczowy (stolce błyszczące i stolce o charakterze kropli oleju) * stolec krwisty (stolce smoliste i podbarwione jasnoczerwoną krwią)

Płyn z odbytu najczęściej jest wynikiem problemów z żylakami odbytu zwanymi też guzkami krwawniczymi czy hemoroidami. Te dotyczyć mogą kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Rozwojowi tej choroby sprzyjają m.in. przewlekłe zaparcia, które mogą być efektem nieodpowiedniej, ubogiej w błonnik, a jednoczesnej bogatej w tłuszcze zwierzęce diety. Często pojawiają się wówczas gazy ze śluzem.

Obfite krwawienia i rozpierający podczas oddawania stolca ból przy hemoroidach zastąpić może przezroczysta wydzielina z odbytu. Pamiętać należy, że każda dziwna wydzielina z odbytu zmusza pacjenta do stosowania specjalnie do tego przeznaczonych żeli do jego higieny, które powodują łagodzenie dolegliwości pojawiających się przy hemoroidach.

Inne przyczyny mokrego odbytu

Żółty śluz z odbytu świadczyć może natomiast o zapaleniu odbytnicy, które spowodowane jest zakażeniem rzeżączką, krętkiem bladym czy wirusem opryszczki pospolitej lub nieswoistym zapaleniem jelit. Pamiętać należy, że jest to schorzenie zaliczane do grupy chorób przenoszonych drogą płciową. Dlatego leczeniem objąć należy także partnera seksualnego zarażonej osoby.

Inną chorobą, przy której pojawi się żółta, krwista lub pomarańczowa wydzielina z odbytu jest szczelina odbytnicy, która najczęściej dotyka osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Choroba ta związana jest z zaparciami, urazem okolicy okołoodbytniczej czy chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Kolejną chorobą jest wypadanie odbytnicy, która jest schorzeniem występującym głównie u kobiet, na ogół pomiędzy 60. a 70. rokiem życia. Choroba ta wiąże się z nietrzymaniem moczu i wypadaniem narządu rodnego.

Osoby cierpiące na tę chorobę narzekają na obecność guzka w okolicy odbytu i obfitych krwawień lub śluzu. W okolicy odbytu pojawia się też świąd oraz uczucie parcia na stolec. Chorobę leczy się operacyjnie.

Obfity śluz zamiast kału może być też spowodowany nowotworem raka odbytu lub odbytnicy. Śluz jest wówczas jednym z pierwszych objawów takich nowotworów.

Śluz z odbytu niezależnie od tego, jaki ma on charakter zawsze powinien być powodem do niepokoju i spowodować wizytę kontrolną na badaniach.

Wydzielina z Odbytu – Przyczyny, Skutki, Porady

Śluz i wydzielina z odbytu może być objawem wielu chorób – nie tylko o charakterze proktologicznym. Zdarza się, że wydzielina z odbytu zwiastuje wiele poważnych chorób w tym choroby weneryczne.

Istotne jest ustalenie charakteru śluzu. Wydzielina z odbytu może być:

  • śluzowa (śluz z odbytu)
  • ropna,
  • wodnista,
  • krwista (śluz z krwią z odbytu).

Symptomy zwiastujące pojawienie się śluzu z odbytu:

  • świąd odbytu i swędzenie okolicy okołoodbytniczej,
  • rumień okolicy okołoodbytniczej,
  • pieczenie odbytu,
  • miejscową tkliwość wokół odbytu,
  • okołoodbytniczy obrzęk tkanek miękkich,
  • ból odbytu,
  • nieprzyjemny zapach z odbytu,
  • częste parcie na stolec (z jednoczesnym oddawaniem małych ilości śluzu lub ropy, bardzo rzadko stolca),
  • stałe uczucie wilgoci wokół odbytu (tzw. mokry odbyt),
  • brudzenie bielizny.

Wydzielina z odbytu – o czym może świadczyć?

Najczęstszą przyczyną są hemoroidy. Obok tego, bardzo często pojawia się zapalenie odbytu oraz spowodowaną zaparciami szczeliną odbytu oraz wypadaniem odbytnicy. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że wydzielina z odbytu może być również wynikiem zarażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową.

Zobacz, jakie choroby weneryczne mogą odpowiadać za pojawienie się wydzieliny z odbytu?

  • Rzeżączka
  • Chlamydioza
  • Drożdżyca
  • Opryszczka
  • Cytomegalia
  • Kiła

Testy PCR

Chcesz jak najszybciej podjąć efektywne leczenie? Zamów test PCR i rozwiej wszelkie wątpliwości. Pamiętaj proszę, że nieleczona rzeżączka prowadzi do bardzo poważnych powikłań medycznych. Nie lekceważ ich.

Boisz się iść do lekarza? Wstydzisz się rozmawiać z lekarzem o tak intymnych sprawach, jak seks? Specjalnie dla Ciebie powstał dyskretny test, który rozwieje Twoje wątpliwości. Test wyróżnia się wysoką czułością i dokładnością.

Ponadto, test wykonujesz w domowym zaciszu, co zwiększa Twój komfort, nie musisz bowiem wykonywać krępującego badania w przychodni. W przychodni, pojawiasz się dopiero, kiedy chcesz odebrać wynik. Wszystko odbywa się szybko i komfortowo.

Bez kolejek i niepotrzebnego stresu.

Takie testy są wręcz idealnym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na pełnej dyskrecji oraz czasie. Więc jeżeli, odbyli Państwo przypadkowy stosunek seksualny i podejrzewają, że mogło dojść do zarażenia akurat tą chorobą – proszę nie zwlekać i zamówić test PCR.

To najnowszej generacji testy, wyróżniające się wysoką czułością, co oznacza, że test wykrywa bardzo małą liczbę bakterii.

U kobiet materiał potrzebny do badania uzyskuje się podczas pobrania wymazu z szyjki macicy lub cewki moczowej, u mężczyzn wymaz pobiera się z cewki moczowej.

wydzielina z odbytu

  • Artykuły
  • Pytania do lekarzy

Żółta wydzielina z pochwy Najczęściej występującym objawem problemów intymnych jest żółta wydzielina z pochwy. (…) Żółta wydzielina z pochwy a zanikowe zapalenie pochwy Żółta wydzielina

Biopsja odbytu polega na pobraniu niewielkiej ilości tkanki z odbytu lub odbytnicy. (…) Przebieg biopsji odbytu Najpierw przeprowadzane jest wziernikowanie odbytu i odbytnicy za pomocą…

Schemat budowy odbytu Widoczne między innymi: nasieniowód, odbytnica, kanał odbytu oraz dźwigacz.

Wycięcie odbytu to najczęściej stosowana metoda leczenia raka odbytu, która czasem bywa łączona z chemioterapią i radioterapią, w ramach leczenia skojarzonego (…) ze zwieraczami odbytu.

Zasady stymulacji odbytu Podczas pieszczot odbytu najważniejsza jest czystość i higiena. (…) Stymulacja odbytu mężczyzny Mężczyźni często nie są zbyt otwarci na eksperymentowanie z pieszczotami w…

Joanna Gładczak
Lek bez recepty na grzybicę odbytu – odpowiada lek. Rafał Gryszkiewicz
Jak leczyć grzybicę odbytu i oczu? (…) – Hemoroidy a inne choroby odbytu
– Ból odbytu – charakterystyka,…

Charakterystyka odbytu Odbyt to otwór znajdujący się na końcu układu trawiennego. Zamykają go mięśnie, które tworzą zwieracz odbytu. (…) Szczelina odbytu Szczeliny odbytu

Objawy zespołu dźwigacza odbytu Zespół dźwigacza odbytu charakterystyczny jest dla osób młodych, w wieku 20-45 lat, głównie dotyczy kobiet. (…) Jeśli chory cierpi na zespół dźwigaczy odbytu, wówczas…

Objawy zespołu dźwigacza odbytu Zespół dźwigacza odbytu charakterystyczny jest dla osób młodych, w wieku 20-45 lat, głównie dotyczy kobiet. (…) Jeśli chory cierpi na zespół dźwigaczy odbytu, wówczas…

Czasami występuje również świąd, pieczenie, a rzadziej ból w okolicy odbytu. (…) Hemoroidy a inne choroby Przyczyną krwawienia z odbytu, bólu czy świądu w okolicy odbytu nie zawsze muszą być jednak…

Powód bólu odbytu może być różnoraki, od niegroźnych zmian w obrębie odbytu po choroby nowotworowe. (…) Przyczyny bólu odbytu Najczęstszymi przyczynami bólu odbytu są: hemoroidy,
szczelina…

Pojawienie się białej wydzieliny z pochwy nie jest niczym niepokojącym. (…) O czym może świadczyć biała wydzielina z pochwy?  

Wydzielina z pochwy jest normalnym fizjologicznym objawem. (…) Kiedy wydzielina z pochwy oznacza chorobę?

Szczelina odbytu to wąskie pęknięcie lub owrzodzenie błony śluzowej kanału odbytu. (…) Szczelina odbytu – objawy Przyczyny powstania szczeliny odbytu są zróżnicowane.

Chore hemoroidy są cały czas napełnione krwią, a w okolicy odbytu pojawia się stan zapalny. Na tę chorobę odbytu cierpi wiele osób. (…) Szczelina odbytu Ta choroba odbytu to ubytek…

Wodnista wydzielina z odbytu po wymrożeniu szczeliny odbytu Witam. Jestem po zabiegu wycięcia hemoroidu i wymrożeniu szczeliny odbytu. Po zabiegu bardzo sączy mi się wodnista wydzielina z odbytu (zapewne jest to treść surowicza). czy z powodu tych wycieków…

Witam. Jestem po zabiegu wycięcia hemoroidu i wymrożeniu szczeliny odbytu. Po zabiegu bardzo sączy mi się wodnista wydzielina z odbytu. Miałam juz wczesniej usuwane hemoroidy i krwawienie bylo male. A tym razem oprócz krwawienia wydobywa sie wlasnie duzo…

Witam, mam pytanie, które nurtuje mnie od pewnego czasu. Czy wydzielina z odbytu jest zakaźna i czy przez wydzieline z odbytu mozna sie zarazic hiv jeżeli nie zawiera krwii oraz czym jest ta wydzielina z odbytu i kiedy się pojawia. Jeżeli mój przypadkowy…

Witam 2 miesiące temu w kale pojawiła się krew a dodatkowo obok stolca po wydaleniu zauważyć można było od 5 do 10 ml krwi ( trwało to ok 2 tygodnie). Z dnia na dzień krew zniknęła natomiast mój kał zmienił barwę na jasno-żółtą, jest jakby pokryty śluzem…

Witam boli mnie w środku odbyt a na zewnątrz pojawiła się ranka z żółtą wydzielina co to może być?Ropień? Szczelina odbytu? Sugeruję kontrolę u lekarza rodzinnego. Pozdrawiam

Uciążliwy śwąd odbytu oraz dziwną wydzielina i częste krwawienie podczas podcierania się!Witam, istnieje wiele chorób odbytu, a diagnozę może postawić tylko proktolog. Sugeruję zacząć od wizyty u internisty z przychodni POZ, by wykluczyć najbardziej powszechne…

Witam mam 24 lat i dziś zauwazylem brązową wydzieline z odbytu chciał bym się dowiedziec bo jestem za granicą i dopiero bede w polsce w listopadzie chciał bym się dowiedzieć czy to coś poważnego prosze o jakimś odpowiec pozdrawiam witam, niestety…

Moja przypadłość jest wstydliwa i niesmaczna, więc mówiąc prosto z mostu: jak chodzę przez dłuższy czas, to z mojego odbytu wydobywa się brązowa wydzielina i efekt tego jest taki jakbym się nie podcierał po defekacji, pomimo tego że robię to poprawnie,…

Witam Mam problem z odbytem mianowicie zrobiła sie rana i z niej wychodzi wydzielina przezroczysta Przy podcieraniu sie piecze i przy wypróżnianiu tak samoPowinien Pan zostać zbadany, sugeruję wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Pozdrawiam!

Witam. Chcialabym opisac nieco wstydliwy problem, ktory dotyczy mojego chlopaka i ktoremu mam nadzieje w jakimkolwiek stopniu uda nam sie zapobiec. Moj chlopak (22 lata) od kilku lat zmaga sie z jelitowymi problemami, na co zreszta byl leczony “kuracja”…

Dzień dobry mianowicie od wtorku mam pewien problem jestem mężczyzna cały czas muszę nosić Podpaske poniewaz taka smierdzaca krew ciemnoczerwona wydala mi się z odbytu smaruje mascia od hemoroidow i nic nie pomaga jutro mam wizytę u lekarza co to może…

Witam Jestem 20 letnią dziewczyną i od jakiegoś czasu zmagam się z dosc krepujacym problemem. Otóż z odbytu sączy mi się jakas wydzielina, nie wiem co to jest ale mam calyczas wilgotny odbyt co powoduje bardzo duzy dyskomfort. Bóli brzucha nie miewam…

Czy wydzielina z pochwy może być powodem świądu odbytu trwającego 6 miesięcy ? wykryto glistę lecz została przeleczona, hemoroidów nie wykryto . Jedyny powód to świąd przy ujściu odbytu ,dieta dała poprawę lecz nie całkowicie.Brak wyprysków czasami odrobinę…

Od 2 dni mam pomarańczową wydzielinę z odbytu, która brzydko pachnie. Nie mam hemoroidów, choć lekarz profilaktycznie przepisał mi posterisan H w czopkach, który biorę od kilku dni., Czy wydzielina ma związek z lekiem czy to coś poważniejszego?Witam! Pojawienie…

Witam, Tydzień temu zaczeło piec w miejscach odbytu i wydziela się przezroczysta wydzielina czy jest to coś poważnego? i jak temu zaradzićWitam, przykro mi, ale obawiam się, że tematyka pytania wykracza poza kompetencje wynikające z mej specjalności (jestem…

Śluz w kale, czyli jest się czym martwić?

  • Kiedy może pojawić się śluz w kale?
  • Śluz w kale u małego dziecka

Galaretowa substancja wydzielana przez komórki znajdujące się w błonie śluzowej wyściełającej przewód pokarmowy, składająca się z wody, związków soli oraz nadającego mu lepkość białka zwanego mucyną, działa ochronnie oraz nawilżająco, a także pomaga w przemieszczaniu się zawartości jelit, uniemożliwia kwasom i enzymom destrukcyjne działanie na ściany żołądka oraz jelit.

Śluz w kale może pojawić się w związku ze zwiększoną produkcję przez śluzówkę jelita. Często występuje u osób mających problem z regularnym wypróżnianiem czy zmagających się z biegunką lub zaparciami. Śluz w kale często jest objawem występującym przy schorzeniach układu pokarmowego. Może się pojawić przy chorobach, które są związane z infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi.

Śluz występujący w kale jest także objawem niedrożności przewodu pokarmowego, co może być spowodowane różnymi czynnikami, między innymi przepukliną, nowotworem, obecnością ciała obcego w organizmie. Sam śluz w nieznacznej ilości nie powinien być dla nas zagrożeniem, mimo to warto obserwować swój organizm.

Jeśli pojawią się inne towarzyszące temu objawy, na przykład: częste wymioty, znaczna utrata masy ciała, krew w kale, anemia, ciągły ból brzucha czy świąd odbytu, ból, krwawienie z odbytnicy, warto skonsultować się z lekarzem i nie lekceważyć tych symptomów.

Nie odkładaj wizyty u lekarza. Teraz możesz otrzymać e-Receptę, e-Zwolnienie i e-Skierowanie nawet w 10 minut. Umów się na e-wizytę i skonsultuj niepokojące objawy o każdej porze dnia i nocy.

Hemoroidy. Wstydliwy problem co drugiego Polaka

Śluz w kale występujący u dziecka jest dosyć częstym, niepokojącym rodziców zjawiskiem. Pojawienie się śluzu może być związane z zakażeniem rotawirusem.

Najsilniejsze objawy pojawiają się u niemowląt oraz dzieci do trzeciego roku życia.

Śluzowi często towarzyszą wtedy: podwyższona temperatura, intensywne wymioty, rozrzedzony, brzydko pachnący stolec, senność, rozdrażnienie oraz brak apetytu.

Jednak pojawienie się śluzu z kale może być też wynikiem niestrawności lub alergii pokarmowej u niemowlęcia czy starszego dziecka.

W przypadku alergii powinno się stosować dietę eliminacyjną, przy której wyklucza się produkty mogące wywołać w organizmie reakcje uczuleniowe. Najczęściej są to przetwory mleczne, jak i samo mleko, jajka, zboża czy orzechy.

U dzieci śluz w kale oraz towarzysząca mu biegunka mogą być konsekwencją długotrwałej antybiotykoterapii, która zakłóca w jelicie równowagę mikroflory.

Takie dolegliwości często dotyczą dzieci poniżej drugiego roku życia. Jednak symptomy przeważnie mają łagodną postać, a po odstawieniu leków mijają. W cięższych przypadkach może dojść do rzekomobłoniastego zapalenia jelit.

Przypadłość charakteryzuje się wtedy biegunką, wodnistymi stolcami o bardzo nieprzyjemnym zapachu, w których dodatkowo może pojawić się śluz oraz krew. Towarzyszy temu również ból brzucha, gorączka i odwodnienie.

Z kolei przypadku osób dorosłych można przeprowadzić analizę laboratoryjną krwi, na której podstawie będzie można ocenić pracę jelit i poznać przyczyny dolegliwości.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *