Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

zł748.76  zł201.68Oszczędzasz: 73%

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

zł839.45  zł201.68Oszczędzasz: 76%

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

zł748.38  zł201.68Oszczędzasz: 73%

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

zł724.30  zł197.38Oszczędzasz: 73%

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

zł705.67  zł197.38Oszczędzasz: 72%

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

zł704.09  zł197.38Oszczędzasz: 72%

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

zł709.84  zł197.38Oszczędzasz: 72%

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

zł741.81  zł197.38Oszczędzasz: 73%

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

zł810.10  zł201.68Oszczędzasz: 75%

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

zł815.12  zł201.68Oszczędzasz: 75%

zł704.52  zł201.68Oszczędzasz: 71%

zł815.63  zł201.68Oszczędzasz: 75%

zł857.39  zł201.68Oszczędzasz: 76%

zł727.52  zł201.68Oszczędzasz: 72%

zł844.05  zł201.68Oszczędzasz: 76%

zł725.33  zł205.97Oszczędzasz: 72%

Pronacja vs Supinacja – różnice – Wkładki Ortopedyczne

Rola stóp dla ludzkiego organizmu jest nie do przecenienia. Dzięki nim chodzimy, biegamy, skaczemy, stoimy. W pozycji pionowej trzymają ciężar całego ciała – czasem jest to 50 kg, czasem 75 kg, a są przecież przypadki osób ważących ponad 100 kg.

Idealne stopy mają 3 punkty podparcia: na pięcie oraz I i V głowie kości śródstopia. Niestety u wielu osób punkty oparcia są przesunięte, np. płaskostopie poprzeczne, co skutkuje nieprawidłowym rozłożeniem nacisków.

To z kolei sprzyja deformacjom stóp, kostek, bólom kolan, bioder, a nawet kręgosłupa.

Do tego dochodzą bóle ścięgien i mięśni. Jeżeli nieprawidłowości w obrębie stóp występują u dzieci to stosuje się specjalne wkładki ortopedyczne i gimnastykę korekcyjną, natomiast jeżeli problem występuje u dorosłych można jedynie zatrzymać postęp deformacji – najlepiej nadają się do tego wkładki termoplastyczne, które dopasowują się do stóp pacjenta.

Jeżeli bolą Cię stopy, narzekasz na kolana, czy kostki, a wcale nie byłeś na pielgrzymce, ani nie przebiegłeś maratonu, to być może z Twoimi stopami dzieje się coś niedobrego i warto byłoby to sprawdzić?

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

Dużo rzadziej zdarzają się pacjenci ze stopą płaską wrodzoną. Jest to wada trudna do leczenia, a proces „rehabilitacji” opiera się na zahamowaniu procesu degeneracji stopy za pomocą specjalnych wkładek ortopedycznych, dopasowanych specjalnie pod konkretnego pacjenta.

Stopa płaska wrodzona cechuje się odwróceniem sklepienia podłużnego stopy z wysoko ustawioną piętą i przodostopiem.

Osoby z płaskimi stopami cierpią często na przewlekłe stany zapalne torebek i więzadeł stawowych stopy, pojawiają się obrzęki, które najpierw sprawiają dyskomfort, a później ból uniemożliwiający nie tylko chodzenie, ale też stanie. Kolejnym skutkiem stopy płaskiej jest powstanie tzw. palucha koślawego.

Stopa koślawa

Stopa koślawa to wada, w której pięty ustawione są na zewnątrz. W zaawansowanych przypadkach wewnętrzny brzeg stopy może dotykać podłoża. Do objawów, na które skarżą się pacjenci cierpiący na zespół stopy koślawej należą m.in. skurcze w łydkach i bóle, a także zmęczenie nóg, mimo niewielkiego wysiłku.

U źródła tej wady leżą słabe mięśnie, które są odpowiedzialne za unoszenie wewnętrznej części stopy. Inną przyczyną są słabe więzadła, które nieprawidłowo stabilizują sklepienie stopy. Jak więc leczyć koślawość stóp? Najczęściej zaleca się gimnastykę korekcyjną i noszenie wkładek ortopedycznych zrobionych na zamówienie.

Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

Tylko w skrajnych przypadkach stopy koślawe się operuje, ponieważ wiąże się to ze żmudną i bolesną rehabilitacją. Operacja polega na zastosowaniu artrodezy, by skorygować deformację pierwotną, następnie chirurg wykonuje korekcję aparatu torebkowo-więzadłowego.

By poprawić bilans mięśniowy operację kończy się wydłużając przyczep mięśni.

Jak już zostało wspomniane wyżej, operacja jest ostatecznością, której można uniknąć, jednak odpowiednio wcześnie należy wdrożyć leczenie rehabilitacyjne i wkładki ortopedyczne dla stopy koślawej.

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

Stopa płaska, czyli płaskostopie podłużne to wada, która może być wrodzona lub nabyta. W tym drugim przypadku czynnikiem sprawczym jest przeważnie nadwaga. Stopy „wypłaszczają” się pod ciężarem, którego nie są w stanie dźwigać na co dzień. Wśród innych przyczyn stopy płaskiej nabytej wymienia się m.in.

noszenie źle dobranego obuwia, choć głównym „winowajcą” są w tym przypadku fatalne wkładki fabryczne, które producenci wkładają nawet do drogiego obuwia. Takie wkładki nie dość, że degenerują układ kostny w stopach, to nadwyrężają mięśnie i ścięgna (np.

zapalenie rozcięgna podeszwowego), prowadzą do bólu kostek, kolan, także bioder i kręgosłupa.

Stopa płasko-koślawa to wada, która polega na obniżeniu podłużnych łuków stopy przy jednoczesnym odchyleniu pięty na zewnątrz. Przeważnie występuje u dzieci, jednak spotykana jest również czasami u dorosłych.

Za przyczynę stopy płasko-koślawej uznaje się niewydolność układu mięśniowo-więzadłowego. Jakie są objawi i skutki tej wady? Przede wszystkim stopa płasko-koślawa sprawia, że chód jest nieelastyczny i ciężki.

Stopy płasko-koślawe sprawiają, że męczą się kostki i łydki – nie ma się co dziwić, w końcu aparat mięśniowo-stawowy kończyn dolnych nie pracuje prawidłowo, jest zły rozkład nacisków.

Z czasem powstaje koślawość kolan. W zaawansowanych przypadkach może dojść do skrócenia i przykurczu mięśni strzałkowych, jak również więzadeł zewnętrznej strony stopy.

Może wystąpić też przykurcz ścięgna Achillesa, częstym problemem jest również ograniczenie możliwości ruszania palcami. Z czasem dolegliwości bólowe narastają, a stopy męczą się nawet przy wykonywaniu prostych, codziennych obowiązków.

Dodatkowo chodzenie mogą utrudniać różnego rodzaju odciski, jak modzele czy nagniotki, które są efektem powtarzających się nacisków i otarć. Z biegiem lat pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe i zaburzenia krążenia.

Leczenie pacjentów z zespołem stopy płasko-koślawej polega na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających głównie te mięśnie, które wpływają na kształt sklepienia podłużnego i poprzecznego łuku stopy.

Najskuteczniejszą metodą leczenia stopy płasko-koślawej jest jednak zahamowanie procesu degeneracyjnego już we wczesnym dzieciństwie, m.in. poprzez specjalne, dopasowane wkładki ortopedyczne poprzedzone dokładnym badanie komputerowym stóp.

Stopa neutralna to stopa prawidłowa, która pracuje tak jak trzeba, tzn. w trakcie przetaczania z pięty w kierunku palców na początku przechyla się w kierunku kostki przyśrodkowej, by ostatnie przenieść obciążenie na zewnętrzną krawędź stopy.

Dzięki temu podczas biegu ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całej stopie począwszy od pięty, aż do wybicia i jej oderwania.

Jak sprawdzić czy masz stopę neutralną? Gdy patrzy się na stopę od tyłu, pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą, a ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na pięcie.

Osoby ze stopą neutralną powinny być zadowolone bowiem jej mechanika nie obciąża tak stawów skokowych i kolanowych, jak to ma miejsce w przypadku supinatorów i pronatorów.

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

Znamy się na tym! Klienci to potwierdzają.

+48 22 300 15 77 Opinie o nas

Pronacja stanowi naturalny element amortyzacji stopy. Problem pojawia się wówczas, gdy jest ona nadmierna, wówczas mówimy o stopie pronującej. Jest to wada, która charakteryzuje się tym, że ciężar ciała opiera się głównie na wewnętrznej krawędzi stopy.

Stopy kierują się do środka, a pięty odstają od linii prostej na zewnątrz. Silna pronacja może prowadzić do bólu śródstopia, kostek, łydek, a także koślawości kolan. Leczenie stopy pronującej polega na noszeniu specjalnie przeznaczonych do tego wkładek ortopedycznych.

Nie zaleca się chodzenia w gotowych wkładkach sprzedawanych biegaczom, ponieważ po pierwsze: są one zbyt sztywne, a po drugie: każdy z nas ma inne stopy, więc nie ma mowy o jakimkolwiek dopasowaniu.

Takimi gotowymi wkładkami można sobie tylko narobić problemów zdrowotnych – jednym z dość częstych urazów jest zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Stopa supinująca z kolei jest czymś odwrotnym do stopy pronującej. Ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na zewnętrzną krawędź stopy. Występuje u osób z wysokim i sztywnym podbiciem.

Tego typu wada najczęściej kończy się skręceniami stawu skokowego, stanami zapalnymi w obrębie kostek, czasem też bólem łydek.

Dla stopy supinującej również wykonuje się specjalne wkładki, które mają korygować rozkład nacisków ciała na podłoże.

Umów się na wizytę!

+48 22 300 15 77

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, butyOdczuwasz przeszywający ból w pięcie podczas chodzenia? Jest on najsilniejszy rano, gdy wstajesz z łóżka,a po poprawę…Czytaj dalejStopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, butyNarzekasz na bóle stóp, kostek, łydek lub kolan? Ich przyczyną może być płaskostopie poprzeczne. Jest todeformacja, która…Czytaj dalejStopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, butyCierpisz na haluksy, które uniemożliwiają normalne poruszanie się? A może jeszcze nie masz haluksów,a jedynie płaskostopie…Czytaj dalejStopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, butyBiegasz? To świetnie! Kupiłeś profesjonalne obuwie sportowe? Super. Czy wiesz jednak, że Twojebieganie może być bardziej…Czytaj dalejStopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, butyJeżeli kochasz jazdę na nartach, ale to wspaniałe uczucie „mąci” brak wygody w butachnarciarskich to doskonale trafiłeś…Czytaj dalej

You might be interested:  Masaż kręgosłupa – wskazania, technika, jak często, cena

Oddział Warszawa

ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 WarszawaPn-Pt 08:00 – 21:00

Wykonaliśmy już ponad 21 000 wkładek!

Wsparcie to nie wszystko – jak pracować nad nadmierną pronacją? – 4RUN

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

Po wizycie w specjalistycznym sklepie dla biegacza i wykonaniu wideoanalizy, wielu nas dowiedziało się o nadmiernej pronacji. Część z pewnością była tym faktem co najmniej zdziwiona, żeby nie powiedzieć zawiedziona.

Na początku przypomnijmy, że nadmierna pronacja to większe niż normalnie spłaszczenie łuku śródstopia podczas lądowania stopy na podłożu, powodujące kierowanie się stopy do wewnątrz. Taka tendencja biomechaniczna może zwiększać ryzyko kontuzji.

Aby temu zapobiec, sprzedawca zwykle proponuje nam obuwie ze wsparciem. Czym jest owo wsparcie? To materiał o większej gęstości umieszczony na wewnętrznej stronie podeszwy. Jego zadaniem jest zredukowanie ruchu kierowania się stopy do wewnątrz.

Wyróżniamy obuwie z:

– lekkim wsparciem (Guidance) – materiał wspierający znajduje się tylko w środkowej części podeszwy

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

 • Wsparcie widoczne jako szara część podeszwy. Jest zdecydowanie twardsza od pozostałej części podeszwy
 • – ze wsparciem (Support, Control) – materiał wspierający umieszczono na odcinku: od środkowej części powierzchni aż do pięty.

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

 1. Kategoria Support – model Adrenaline GTS 12 – wsparcie obejmuje większą część wewnętrznej części podeszwy

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

Kategoria Control – model Beast – dla znacznych nadpronatorów. Wspomoże także ciężkiego biegacza.

Nie ulegajmy jednak złudzeniu, że buty załatwią wszystkie nasze problemy. Jeśli nie będziemy ćwiczyć słabych w przypadku osób z pronacją mięśni stóp, buty okażą się tylko skutecznie wspomagającą protezą.

„Głównym celem naszych działań w przypadku zdiagnozowania nadmiernej ruchomości kostki w kierunku przyśrodkowym powinna być praca nad siłą mięśni działających na stawy całej kończyny dolnej oraz poprawa propriocepcji – mówi dr Piotr Wilkosz, fizjoterapeuta. – Praca ta powinna być systematyczna i ciągła.

Pozytywne efekty przynosi tzw. „trening krótkiej stopy” – aktywacja grupy mięśni przyczepiających się głównie w obrębie stopy, mających wpływ na jej stabilizację.

Istotnym elementem okazuje się także trening świadomej kontroli ustawienia stawów całej kończyny podczas kontaktu stopy z niestabilnym podłożem.”

Warto więc jak najczęściej chodzić boso, wybierając w tym celu miękkie podłoże, np. trawę, piasek na plaży. Możemy także zaopatrzyć się w specjalną poduszkę balansową.

Próba utrzymania równowagi podczas stania na niej to doskonałe ćwiczenie, a jeśli jest dodatkowo wyposażona w kolce (tzw. jeżyk), także masaż dla naszych stóp.

Pomocne okażą się także ćwiczenia, jakie wielu z nas pamięta jeszcze z zajęć korekcyjnych ze szkoły –  podnoszenie różnych przedmiotów (np. chusteczki) palcami, wspinanie się na palcach. Ważna jest także praca nad poprawą techniki biegu.

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

Zaniedbanie ćwiczeń oraz źle dobrane obuwie biegowe może skutkować kontuzją.

„Dolegliwości bólowe, na które skarżą się trafiający do mojego gabinetu pacjenci, spowodowane są najczęściej nadmiernym przeciążeniem mięśnia piszczelowego tylnego, w związku z chronicznie powtarzanym ruchem nadmiernej pronacji. W dalszej ewolucji bólu często pacjent uskarża się na ból w okolicy łydki, stawu kolanowego oraz biodrowego” – dodaje dr Wilkosz.

W przypadku bardzo znacznej pronacji, na którą dodatkowo nakładają się duża waga oraz zgłaszane dolegliwości bólowe, sprzedawca może, zamiast obuwia ze wsparciem, zaproponować wizytę u specjalisty zajmującego się doborem wkładek ortopedycznych.

„W takim momencie niezwykle ważne jest, aby wkładki miały możliwość modelowania ich kształtu, by podpierały w bucie całą powierzchnię podeszwową stopy oraz by dawały możliwość zastosowania ich nie tylko w jednym obuwiu – wylicza dr Wilkosz. – Koniecznie więc powinny być to wkładki indywidualnie dopasowane do danej osoby, uwzględniające unikalny kształt oraz dysfunkcje jej stopy.”

konsultacja: dr n. med. Piotr Wilkosz

www.rehabilitacja.pila.pl

Kilka ciekawych i przydatnych w tym kontekście ćwiczeń znajdziecie także w artykule „Żelazna stopa” >>

foto: brooks-running.pl, http://info.georgiamarathon.com, http://www.esklep-medyczny.pl

Powrót

Jak poprawić komfort biegania i wyniki?

Kontuzje biegaczy są często ignorowane– jeśli boli nas kolano lub stopa po treningu, często myślimy, że to normalne.

Długotrwały ból może być jednak symptomem zapalenia ścięgna Achillesa, shinsplints, zespółu pasma biodrowo-piszczelowego, czy nerwiaka Mortona– i długotrwale wykluczyć nas z treningów.

Jakie są najczęstsze kontuzje biegaczy, czym są spowodowane i jak im zapobiegać? Jak skutecznie leczyć kontuzje biegaczy, jeśli już się pojawiły?

Ból kolana u biegacza – przyczyny

Ból kolana u biegacza to częsty symptom różnych dolegliwości. Jedną z najbardziej dotkliwych jest ITBS – częsta kontuzja u długodystansowców.

Symptomy zespołu pasma biodrowo-piszczelowego – ból kolana u biegacza

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS – Iliotibial Band Syndrome)  objawia się kłującym bólem w boku kolana, zwykle w trakcie treningu, po pokonaniu dłuższego dystansu.  ITBS to częsty wróg maratończyków – ostry ból pojawiający się w drugiej połowie biegu może nawet uniemożliwić jego ukończenie.

Powodem bólu nie jest jednak kolano, tylko…słabe mięśnie miednicy i pośladków:

 • słabe mięśnie pośladkowe średnie destabilizują powięź, narażając ją na mikrourazy w miejscu przyczepu do kolana, szczególnie w czasie wykonywania powtarzalnych ruchów podczas biegania.
 • mikrourazy powodują stan zapalny kłykcia bocznego piszczela
 • stan zapalny objawia się bólem po zewnętrznej stronie kolana.
 • kontuzja często pojawia się u biegaczy z wadami wrodzonymi układu ruchu – kolanami w kształcie litery „O” (szpotawością kolan), nadmiernym wysklepieniem stopy, czy nierówną długością kończyn
 • na ITBS częściej narażone są kobiety (ze względu na ustawienie kości miednicy).
 • Powodem mogą być też nieodpowiednio dobrane buty do biegania lub ich zużycie

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

ITBS – jak mu zapobiegać?

Metody zapobiegania zespołowi pasma biodrowo-piszczelowego?

 • ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy
 • wkładki ortopedyczne korygujące wady stopy (hyperpronację, szpotawość)

Jak leczyć ból kolana u biegacza ?

O ile syndrom biodrowo-piszczelowy jest trudny do wyleczenia, bardzo pomocna jest profilaktyka. W przypadku nasilenia się objawów zaleca się:

 • tymczasowe wstrzymanie treningów
 • skrócenie kroku
 • ćwiczenia wzmacniające
 • rolowanie i rozciąganie powięzi
 • dobór odpowiednich butów i wkładek ortopedycznych

Bóle piszczeli, czyli Shinsplints

Charakterystyczny „ból piszczeli” to częsty objaw shinsplints – kolejnej częstej kontuzji biegaczy. Shinsplints ma wiele objawów, co utrudnia jednoznaczną diagnozę:

 • bóle kości piszczelowych z przodu łydki
 • bóle w dalszej części piszczeli
 • bóle po zewnętrznej stronie stopy – mięśni strzałkowych (pronujących stopę)
 • bardzo bolesne zgrubienia w obrębie piszczeli, napięcie tkanek mięśniowych i skórnych
 • Shinsplints mogą być pierwszym objawem bardzo poważnych kontuzji – mogą doprowadzić nawet do złamania zmęczeniowego!
 • Shinsplints – przyczyny 
 • Przyczynami bóli piszczeli (shinsplints) mogą być:
 • zbyt szybkie zwiększanie intensywności treningów, wywołujące mikrourazy mięśni w obrębie piszczeli: piszczelowego tylnego, płaszczykowatego, czy zginacza długiego palców
 • słabe mięśnie piszczelowe
 • wady stopy – płaskostopie, zbyt wysoko wysklepiona stopa
 • źle dobrane lub zbyt zużyte buty biegowe – zwłaszcza przy wrodzonych wadach stopy
 • bieganie po twardej lub śliskiej nawierzchni

Jak zapobiegać shinsplints? 

Aby pozbyć się bóli piszczeli, należy wykonywać regularne ćwiczenia:

 • rozciągające mięsień płaszczykowy i brzuchaty łydki
 • wzmacniające mięśnie łydki, mięśnie podudzia i uda (kulszowo-goleniowe), oraz mięśnie miednicy

Oraz:

 • odpowiednio dobrać wkładki do butów korygujące wady stopy (złe wysklepienie stopy) – można zrobić to TUTAJ
 • odpowiednio dobierać buty do biegania

Jak leczyć bóle piszczeli?

Najskuteczniejszą metodą walki z shinspints są metody powięziowe. Np. metoda FDM pozwalająca błyskawicznie przywrócić kształt powięzi, wyeliminowanie bólu i przywrócenie zdolności fizjologicznego gojenia.

Po pozbyciu się bólu można skupić się na całości aparatu ruchu i profilaktyce: np..

poprzez rozluźnienie całej taśmy tylnej (prostowniki biodra, zginacze kolana, mięśnie łydki) wzmocnienie mięśnia piszczelowego przedniego czy poprawę statyki miednicy i/lub wysklepienia stopy.

Co zrobić, by shinsplints już nie wróciły?

Leczenie shinsplints to przede wszystkim terapia manualna mająca na celu przywrócenie odpowiedniej funkcji całego układu ruchu, odpowiednie ćwiczenia wzmacniające i obuwie z wkładkami ortopedycznymi.

You might be interested:  Skręt jądra – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania skręcenia jądra

Częste kontuzje stopy biegacza

Stopy biegacza są z oczywistych przyczyn najbardziej narażone na kontuzje:

Metatarsalgia Mortona – bolesna kontuzja stopy biegacza – objawy i przyczyny

Nerwiak (lub metatarsalgia) Mortona to kontuzja nerwu podeszwowego. Występujący w obrębie nerwu stan zapalny może nieleczony doprowadzić do guza na nerwie podeszwowym. Objawem nerwiaka Mortona jest uporczywy ból skupiony w jednym miejscu oraz uczucie „kamienia w bucie”.

Przyczyny metatarsalgii Mortona: 

 • zbyt wysokie wysklepienie stopy
 • skrócenie pierwszej kości śródstopia
 • wrodzone wady stopy, np. płaskostopie, nadmierna pronacja czy supinacja stopy;
 • kontuzje stopy
 • źle dobrane buty do biegania
 • buty na zbyt wysokim obcasie
 • nierównomierne obciążenie kończyn
 1. Jak zapobiegać nerwiakowi?
 2. Profilaktyka nerwiaka Mortona polega na przede wszystkim odpowiednim doborze obuwia i wkładek ortopedycznych korygujących wady stóp.
 3. Jak leczyć nerwiak Mortona u biegacza?
 4. Terapia nerwiaka Mortona obejmuje:
 • terapię ultradźwiękami i laserem
 • zastrzyki ze steroidów
 • terapię manualną (masaże)

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Rozcięgno podeszwowe to pasmo powięzi (tkanki łącznej) łączące piętę z paliczkami.

Pierwszym symptomem zapalenia rozcięgna podeszwowego jest się zwykle lekkie uczucie spięcia lub bólu dolnej części stopy po wstaniu z łóżka, podczas biegu, lub uczucia „kamienia w bucie”.

Przyczyną bólu jest uszkodzenie mechaniczne powięzi i stan zapalny – który nieleczony może spowodować powstawanie blizn i trwałą kontuzję biegaczy.

Przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego

Najczęstszą przyczyną zapalenia rozcięgna podeszwowego u biegaczy są wady stopy:

 • stopa pronująca – skierowana do wewnątrz
 • stopa supinująca – skierowana na zewnątrz
 • obniżony/ zbyt wysoko wysklepiony łuk stopy (większe obciążenie powięzi)
 • Zbyt szybkie zwiększanie intensywności treningu

Jak zapobiegać zapaleniu rozcięgna podeszwowego?

Profilaktyka zapalenia rozcięgna podeszwowego polega przede wszystkim na odpowiednim doborze wkładek ortopedycznych korygujących wady wrodzone stopy.

Nie wystarczą tu zwykłe buty do biegania przeznaczone dla stopy pronującej lub supinującej – trzeba bezwzględnie zgłosić się na konsultacje do fizjoterapeuty w celu weryfikacji wady każdej ze stóp, ponieważ wada każdej stopy może być inna. Nasze stopy często mogą się od siebie znacznie różnić: np. prawa jest w supinacji lub pronacji, a lewa jest neutralna.

Czasem długość naszych kończyn dolnych nie jest równa. Dlatego warto pamiętać, że specjalistyczne obuwie typu „pronator” lub „supinator” może nie sprawdzić się na każdej stopie i jednocześnie powodować kontuzje i przeciążenia po stronie przeciwnej.

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego skupia się na usunięciu źródła urazów i poprawie elastyczności rozcięgna podeszwowego:

 • terapia manualna
 • masaże (np. z użyciem piłeczki golfowej)
 • rozciąganie mięśni łydki
 • okłady z lodu

Kontuzje biegaczy – profilaktyka i leczenie

Choć nie da się uniknąć wszystkich kontuzji u biegacza, można jednak znacznie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia dzięki odpowiedniej profilaktyce:

 • profesjonalnym badaniom diagnostycznym stóp
 • odpowiednim doborze indywidualnych wkładek ortopedycznych do każdej stopy w gabinecie podologicznym
 • ćwiczeniom wzmacniającym różne partie mięśni
 • odpowiednich butach
 • dostosowaniu treningu do naszych predyspozycji, wad, oraz kondycji (np. unikanie treningów w terenie pagórkowatym, unikanie biegania po twardych nawierzchniach).

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom będziecie długo cieszyć się bieganiem bez bólu i osiągnięcie wymarzone wyniki w nadchodzących zawodach!

Jeśli chcesz cieszyć się Twoim ulubionym sportem jak najdłużej, nie czekaj. Zarezerwuj konsultację u fizjoterapeuty już dziś, sprawdź swoje stopy i cały narząd ruchu. 

Co dają wkładki ortopedyczne dla biegacza?

Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty

Wkładki wykonywane w Ortomedicum łączą kilka niezwykle ważnych elementów:

 1. elementy stabilizacji,
 2. absorpcji wstrząsów
 3. poprawy dynamiki stopy w butach do biegania

Zastosowane materiały doskonale sprawdzają się w:

 1. Stabilizacja przyśrodkowa i boczna, efekt antypronacyjny, antypoślizgowy
 2. Neosorb – absorpcja wstrząsów
 3. Lunasoft – stabilizacja i podparcie
 4. PR30 – ochrona przodostopia, zwrot energii
 5. Materiał pokryciowy – linia sportowa czarno-czerwony – odporny, redukujący poślizg stopy, odporny na wilgoć (w razie zużycia materiału pokryciowego, wymieniamy go podczas serwisowania wkładek dzięki czemu przedłużamy żywotność samej wkładki)

Wkładki ortopedyczne: kiedy dziecko powinno je nosić i jak je dobierać?

2019-12-20 13:31 Katarzyna Hubicz Stopa pronująca – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia, wkładki, buty Autor: Getty images

Wkładki ortopedyczne dla dziecka to zakup, o którym nie decyduje rodzic, lecz ortopeda. To on określa, czy maluchowi są potrzebne wkładki – i jaki ich rodzaj trzeba kupić, by skorygować wadę postawy lub jej zapobiec. Jakie są typy wkładek ortopedycznych dla dzieci i jak dobierać wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne stosuje się najczęściej w przypadku wad stóp u dzieci lub wad postawy, niekiedy również wtedy, gdy dziecko ma jedną nogę krótszą od drugiej. Decyzję o tym, czy dziecko musi nosić obuwie ortopedyczne czy wkładki do butów – a jeśli tak, to jakie i jak długo należy je stosować – zawsze podejmuje lekarz ortopeda po dokładnym badaniu dziecka.

Wkładki ustawiają bowiem stopę w bucie w taki sposób, by podczas jej ruchu poruszała się w określony – prawidłowy – sposób. Odciąża to stawy, zapobiega rozwojowi lub pogłębianiu się wady, zmniejsza również ból stawów, kręgosłupa lub stóp.

 • Ponieważ wkładki wpływają na układ kości i mogą go modyfikować, noszenie ich bez potrzeby (lub ich zły dobór) może przynieść więcej szkody niż pożytku.
 • Czytaj: Wady postawy powstają już u niemowląt. Najczęściej popełniane błędy
 • Spis treści:

Kiedy dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne?

Stopy malca rozwijają się przez kilka pierwszych lat życia. Przyjmuje się, że do 7-8 roku życia dziecka powinny być już w pełni ukształtowane. Wcześniej występują tzw. wady fizjologiczne stóp, które nie wymagają żadnej interwencji.

I tak: maluch do 4. roku życia może mieć fizjologiczne płaskostopie (co wynika ze znajdującej się na nich poduszeczki tłuszczowej, za sprawą której stópki nie mają charakterystycznego wgłębienia), malec może mieć również koślawe lub szpotawe kolana.

Około 4.-5-go roku życia poduszka tłuszczowa zanika – wtedy na stopach powinno być już widoczne ich sklepienie, a mokre stopy odciśnięte na piasku (lub podłodze w łazience) powinny zostawiać charakterystyczny ślad. Około 5-6 roku życia zmniejsza się koślawość kolan, a podłużny łuk stopy jest odpowiednio rozwinięty.

Istnieją jednak sytuacje, w których chód dziecka, sposób stawiania przez nie stópek lub układania kolan budzi w rodzicach niepokój.

Wówczas trzeba skonsultować się z lekarzem, który zbada stopy dziecka (np.

podoskopem lub manualnie) i zdecyduje, czy ewentualna wada jest fizjologiczna, czy też wymaga korekcji – i czy powinno ono nosić wkładki ortopedyczne. Wskazaniem do noszenia wkładek jest:

 • płaskostopie poprzeczne
 • płaskostopie podłużne
 • koślawość stóp
 • szpotawość stóp
 • koślawość kolan
 • szpotawość kolan
 • palce młoteczkowate
 • stopa wydrążona
 • konieczność wyrównania długości kończyn
 1. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku wkładki to tylko część terapii: równie istotne są regularne ćwiczenia korekcyjne.
 2. Czytaj: Prawdy i mity na temat BUTÓW DLA DZIECKA
 3. Kto może towarzyszyć dziecku podczas wizyty u lekarza?

Rodzaje gotowych wkładek ortopedycznych dla dzieci

Nawet jeśli lekarz zaleci maluszkowi noszenie wkładek, nie kupuj pierwszych lepszych. Dostępne w sklepach wkładki dzielą się na ortopedyczne i profilaktyczne.

Wkładki profilaktyczne nie ingerują w kształt stóp, a jedynie podpierają łuk stopy: dzięki nim dziecku wygodniej się chodzi (zazwyczaj takie wkładki są fabrycznie w większości modeli butów dziecięcych dobrych marek).

Wkładki ortopedyczne natomiast korygują kształt stopy, zmniejszają lub eliminują wady stóp, zapobiegają również wadom postawy. Wśród tych, jakie można kupić w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym lub sklepach obuwniczych, a także w internecie, najczęściej spotykane są:

 • wkładki na płaskostopie i koślawość stóp,
 • wkładki ortopedyczne korytkowe supinujące,
 • wkładki ortopedyczne pronujące (przeznaczone dla dzieci, u których stwierdzono szpotawość tyłostopia oraz dużą supinację przodostopia – to tzw. stopa pronująca).
 • wkładki ortopedyczne supinujące na koślawość kolan, koślawość stóp i płaskostopie.

Czytaj: Czym zajmuje się endokrynolog, neurolog, ortopeda i inni lekarze specjaliści? Zakres działania poszczególnych specjalizacji

Indywidualne wkładki ortopedyczne dla dzieci

Obecnie przy niewielkich wadach zaleca się gotowe wkładki ortopedyczne, natomiast jeśli problem jest duży, ortopedzi sugerują, by wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne.

Robione są na miarę i dopasowane do wady stóp konkretnej osoby, dzięki czemu nie tylko odciążają stopy i utrzymują je w odpowiedniej pozycji, ale również dużo skuteczniej niż zwykłe wkładki wspierają leczenie wad stóp i zapobiegają wadom postawy.

You might be interested:  Złamanie zielonej gałązki (podokostnowe) – co to jest, jakie są objawy i leczenie?

Ich wykonanie jest dość drogie: takie wkładki kosztują zwykle od 200 do nawet 700 zł za parę. Jedna para wkładek pasuje do wszystkich butów tego samego rodzaju i można je nosić nawet do 18 miesięcy, choć zwykle starczają na krócej – stopy dziecka przecież stale rosną. Ich dopasowanie poprzedzone jest specjalistycznym badaniem za pomocą sprzętu diagnostycznego: podoskopu i plantografu.

Czytaj: Stawy biodrowe u niemowlaka: badanie USG stawów obowiązkowe

Stopa wydrążona – przyczyny, objawy, leczenie – Sklep Krasnal

Stopa wydrążona jest to wada wrodzona lub nabyta, która polega na nadmiernym wysklepieniu stopy na jej środkowym odcinku, między głowami kości śródstopia a guzem piętowym. Ta deformacja sprawia, iż stopa ulega skróceniu, ma wyższe podbicie, a na zaawansowanym etapie dochodzi również do szponiastego ustawienia palców, w tym wypadku stopa traci punkt podparcia palców. Występuje wówczas najczęściej podparcie trzypunktowe (pięta, głowa, kości śródstopia). Osobie borykającej się ze stopami wydrążonymi z czasem zaczynają przeszkadzać intensywne dolegliwości bólowe stóp. Stopa wydrążona czasem wymaga leczenia operacyjnego.

Przyczyną deformacji stopy są zaburzenia równowagi mięśniowej, przeważnie na tle wrodzonych zaburzeń w dolnym odcinku rdzenia kręgowego. W wielu przypadkach pacjent cierpi również na rozszczep kręgosłupa. Przy problemie nadmiernego wysklepienia stopy zauważyć można również szponowate ustawienie palców, przyczyną tego jest niedowład mięśni krótkich zginaczy palców oraz skrócenia rozcięgna podeszwowego. Przez to zniekształcenie, stopa jest wyraźnie krótsza. Stopę wydrążoną można bez problemu zdiagnozować już koło 10- 14 roku życia, w tym okresie może dojść do nasilenia się zniekształcenia, z tego względu staje się ono ledwie zauważalne. Na pogorszenie się stanu stopy, może wpłynąć źle dobrane obuwie oraz skarpetki. W początkowym okresie rozwoju tej wady rodzice mogą nie zauważyć, iż stopa powoli zaczyna się deformować. Widoczne jest tylko i wyłącznie lekkie upośledzenie chodu oraz deformowanie obuwia.

Stopy wydrążone – objawy

Najbardziej zauważalny objawem jest nienaturalne skrócenie stopy, wysklepienie środkowej części podeszwy i wyższe podbicie.

Dziecko może także skarżyć się na skurcze mięśni zginaczy krótkich i rozcięgna podeszwowego. Objawem jest także nienaturalne zgięcie palców i odciski na podbiciu.

Ostatnim objawem występującym w zaawansowanej fazie deformacji, jest ból w stopie i trudności z chodzeniem.

W stopie wydrążonej można zaobserwować także:

 • niestabilność stawu skokowego
 • zmiany zwyrodnieniowe stawów stępu oraz stopy
 • deformacje palucha
 • deformacje palców
 • obniżenie I promienia
 • przykurcz tylnej grupy goleni oraz ścięgna Achillesa
 • deformacje palucha
 • zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego
 • przykurcz rozcięgna podeszwowego
 • ból w okolicy podeszwowej

Proces leczenia stopy wydrążonej

Przede wszystkim warto zastosować specjalne wkładki ortopedyczne na stopę wydrążoną oraz ortezy stabilizujące staw skokowy w zależności od zaawansowania wady. Obuwie powinno natomiast posiadać twardą i stabilną cholewkę z zapiętkiem.

Jeśli dolegliwości bólowe nie zmniejszą się, wówczas ostatecznym wyjściem jest poddanie się leczeniu operacyjnym. Operacja stosowana jest zwłaszcza w przypadkach zaawansowanych deformacji u osób dorosłych.

Leczenie operacyjne jest ściśle dostosowane do danego pacjenta oraz rodzaju występującej u niego wady.

Stopa wydrążona-ćwiczenia korekcyjne u dzieci

Ćwiczenia korekcyjne mają przede wszystkim na celu:

 1. Wzmocnić osłabione mięśnie.
 2. Przywrócić prawidłowe warunki anatomiczne stopy.
 3. Reedukować mięśnie umiejscowione po wewnętrznej stronie stopy.
 4. Usunąć przykurcze oraz przywrócić prawidłową elastyczność rozcięgna podeszwowego.
 5. Rozciągnąć cały aparat stopy.

Dzieci z wadą stopy wydrążonej poddawane są również fizykoterapii i masażom. Muszą także zastosować właściwe obuwie ortopedyczne i wkładki ortopedyczne na stopę wydrążoną, dzięki którym sklepienie poprzeczne stopy zostanie uniesione oraz zwiększy się pole kontaktu stopy z podłożem.

Stopa wydrążona u niemowlęcia

Zaburzenie to występuje także u niemowląt, jednak przeważnie ustępuje samoistnie wraz z nauką chodzenia i wzmocnieniem mięśni łydek u dziecka. Niewielkie deformacje można skorygować za pomocą ortez i fizjoterapii.

Czasem jednak konieczna jest operacja, podczas której zostanie zmienione położenie mięśni i kości.

Kończyna unieruchamiania jest wówczas na okres od 3 tygodni do 3 miesięcy, a potem umieszczona w aparacie ortopedycznym na pół roku.

Chcąc nie doprowadzić do rozwoju stopy wydrążonej, należy pamiętać przede wszystkim o właściwym obuwiu dziecka, już od najmłodszych lat. Buty nie mogą być za ciasne. Warto także regularnie odwiedzać fizjoterapeutę lub ortopedę, aby sprawdzać na bieżąco rozwój stóp malucha. Stopa wydrążona jest dosyć poważną deformacją, a nie leczona może nieść ze sobą dotkliwe objawy

Wkładki ortopedyczne do butów – czy można stosować w trakcie treningu?

Wkładki ortopedyczne do butów, poza tym że korygują wady postawy, odciążają stawy (kolana, biodra) i kręgosłup podczas zwiększonego wysiłku w trakcie treningu. Można je stosować nie tylko w podczas chodzenia, ale również np. biegania. Zwłaszcza, że możliwe jest ich indywidualne dopasowanie zarówno do wady postawy, jak i uprawianej dyscypliny.

Wkładki ortopedyczne do butów najczęściej kojarzą się z rehabilitacją wad postawy u dzieci. Nic bardziej mylnego. Sprawdzają się też u osób dorosłych, również amatorów sportu i aktywności fizycznej. Dobrze dobrane korygują ustawienie stóp w bucie, a właściwie stawiana na podłożu stopa jest w stanie znieść duże obciążenia i właściwie rozkładać je na inne stawy i mięśnie.

Wkładki ortopedyczne do butów dla biegacza

Należy pamiętać, że u osób dorosłych wkładki ortopedyczne do butów nie korygują już kośćca, a mają na celu zmniejszenie obciążenia nóg i całego aparatu ruchu.

Ugruntowana wada postawy nie powinna ważyć na komforcie życia i eliminować z możliwości uprawiania aktywności fizycznej, a często tak właśnie się dzieje.

Brak właściwej kompensacji stóp sprawia, że obciążenia są przenoszone na inne partie mięśni i stawy, przez co te ulegają stopniowym uszkodzeniom, a ruch kojarzy się bardziej z bólem niż przyjemnością.

Stopy są oczywiście nadmiernie obciążone u biegaczy, dlatego właśnie oni, przy zdiagnozowanych wadach postawy, powinni zadbać nie tylko o obuwie, ale o indywidualnie dopasowaną wkładkę odciążającą. Na rynku jest wielu producentów, którzy prześcigają się w wykorzystaniu nowych materiałów i technologii.

W zależności od wady, wkładki mogą unosić zewnętrzną bądź wewnętrzną krawędź stopy (pronujące lub supinujące). Możliwa jest również stabilizacja pięty lub regulacja wysokości. Jeśli chodzi o materiał, to obecnie można łączyć różne tworzywa, aby np. zniwelować konkretne punkty nacisku. Niektórzy stosują żelowe wypełnienie.

Ważne, aby pamiętać, że materiał się zużywa i wkładki trzeba systematycznie wymieniać na nowe, zwłaszcza jeśli są intensywnie używane.

Jak dobrać wkładki ortopedyczne do butów dla sportowca?

Najważniejszą zasadą jest najpierw dobór wkładek, a potem zakup buta. W przypadku osób aktywnych fizycznie jest to o tyle skomplikowane, że używają oni specjalistycznego obuwia.

Warto wcześniej zasięgnąć opinii, czy dana firma nie produkuje modeli uwzględniających specyficzne potrzeby danej dyscypliny, konkretną wadę postawy czy wymagania typu: odciążenie kolan lub kręgosłupa.

Wielu producentów posiada na tyle szeroką ofertę, że możliwe jest bardzo indywidualne dopasowanie butów do stopy. Jeśli nie, pozostają wkładki. Wśród nich są również te przeznaczone dla osób, które poddają stopy dużym obciążeniom.

Podstawowym błędem jest zakup drogiego obuwia i późniejsza próba ‘wciśnięcia’ do niego wkładek ortopedycznych. W ten sposób nie dość, że dyskomfort podczas biegania nie zostanie zniwelowany, to dodatkowo można jeszcze zwiększyć, już i tak nieprawidłowe, obciążenia, prowadząc do kontuzji.

W Ortopedio.pl dobierzemy właściwy stabilizator jak i wózek inwalidzki. Sprzęt medyczny dostępny na naszej stronie jest najwyższej jakości i posiada bardzo długą gwarancję. Refundacja NFZ.

W asortymencie posiadamy: stabilizator kolana, stabilizator kostki, stabilizator barku, stabilizator nadgarstka, orteza tułowia, ortezy stawu kolanowego, ortezy stopowo-goleniowe, ortezy stawu skokowego, sprzęt do ćwiczeń, łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, balkoniki i podpórki, sprzęt przeciwodleżynowy i wiele innych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *