Swędzenie okolic intymnych – jakie mogą być przyczyny?

Jedną z najczęstszych przyczyn uczucia dyskomfortu, pieczenia oraz zaczerwienienia w miejscach intymnych jest zakażenie pochwy. Wydzielina, która często znajdujemy na naszej bieliźnie to ważny płyn fizjologiczny, który składa się ze śluzu szyjkowego, bakterii oraz pałeczek mlekowych.

To one przekształcają obecny w nabłonku glikogen w kwas mlekowy, którego podstawową funkcją jest utrzymywanie prawidłowego, kwaśnego pH pochwy – między 3,5 a 4,5, które zapobiega rozmnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

W momencie wystąpienia zaburzeń w prawidłowej florze bakteryjnej pojawia się zakażenie, któremu towarzyszy najczęściej pieczenie i zaczerwienienie pochwy.

Zaczerwienienia pochwy mogą mieć również inne, choć rzadkie przyczyny. W niewielu przypadkach stwierdza się reakcję alergiczną na środki antykoncepcyjne, perfumy zawarte w podpaskach czy dezodorantach do miejsc intymnych.

Także noszenie zbyt ciasnej, wykonanej z nieprzewiewnych surowców bielizny może podrażniać miejsca intymne. Stąd tylko krok do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

To z kolei uwrażliwia okolice intymne i sprawia, że są one bardziej podatne na zakażenia bakteryjne lub grzybicze.

Objawy, czynniki i przyczyny wywołujące infekcje pochwy

W przypadku zakażenia pochwy, mamy do czynienia z takimi objawami jak:

 • zmieniony kolor, zapach oraz konsystencja wydzieliny pochwowej;
 • uczucie swędzenia i pieczenia okolic intymnych;
 • zaczerwienione wejście do pochwy;
 • uczucie dyskomfortu miejsc intymnych;
 • ból podczas stosunku i oddawania moczu.

Te objawy powinny być ostrzeżeniem, że może rozwijać się zakażenie miejsc intymnych. Te alarmujące sygnały stanowią przesłankę do niezwłocznego udania się na wizytę ginekologiczną w celu rozpoznania rodzaju infekcji i podjęcia natychmiastowego leczenia.

Ze względu na czynniki, które wywołują zakażenie pochwy, można wyróżnić typy infekcji:

 • Grzybicza – wywoływana najczęściej przez drożdżaki, typu Candida. Takiemu zakażeniu towarzyszy pojawienie się białej grudkowatej wydzieliny, swędzenie i pieczenie pochwy. Leczenie odbywa się poprzez zażywanie przeciwgrzybiczych środków doustnych, przyjmowanie globulek dopochwowych oraz używanie maści zewnętrznych.
 • Bakteryjna – nazywana bakteryjną waginozą. Jest ciężka do wykrycia, ponieważ rzadko towarzyszą jej łatwo rozpoznawalne dolegliwości. Dochodzi do niej poprzez zmniejszenie liczby pałeczek kwasu mlekowego, co przyczynia się do wzrostu pH pochwy. Gdy odczyn staje się nieco mniej kwasowy, bakterie beztlenowe np. Gardnerella vaginalis mają idealne warunki do namnażania się. Infekcję bakteryjną może charakteryzować wydzielina o specyficznym, rybim zapachu oraz stwierdzane przy badaniu ginekologicznym zaczerwienione wejście do pochwy.
 • Rzęsistkowica – zakażenie pierwotniakiem o nazwie rzęsistek pochwowy, do którego dochodzi najczęściej droga płciową. Towarzyszy jej obfita, pienista, żółto-zielona wydzielina oraz uczucie pieczenia i ból podczas oddawania moczu.

Do rzadziej spotykanych infekcji zaliczamy też wirusowe zakażenia intymne, które niekiedy przechodzą bezobjawowo, ale prowadzić mogą do poważniejszych chorób, takich jak rak szyjki macicy.

Objawem zakażenia także może być zaczerwieniona pochwa. Niezwykle ważne jest więc, aby odbywać systematyczne wizyty ginekologiczne oraz poddawać się regularnemu badaniu cytologicznemu.

Dzięki temu chorobę można wykryć we wczesnym stadium rozwoju i podjąć odpowiednie, konkretne leczenie.

Podjęcie leczenia zakażenia pochwy – co warto wiedzieć?

Gdy po badaniu ginekologicznym podejmowane jest leczenie zakażenia, powinno mu towarzyszyć przywrócenie właściwej – bogatej w pałeczki kwasu mlekowego, flory bakteryjnej miejsc intymnych.

Pomoże nam w tym:

  • zażywanie doustnych probiotyków ginekologicznych dla kobiet (w postaci doustnej lub dopochwowej), które zawierają kwas mlekowy i przyczyniają się do szybszego odnowienia flory bakteryjnej pochwy. Dostępne są w każdej aptece bez recepty;
  • stosowanie preparatów nawilżających, które zapobiegają uszkodzeniom mechanicznym pochwy oraz przyczyniają się do szybszej odnowy flory bakteryjnej;
  • podmywanie się specjalnymi preparatami do higieny intymnej pod bieżącą wodą. Przy wyborze odpowiedniego płynu powinnyśmy zwrócić uwagę na skład – warto, żeby zawierał naturalne składniki, kwas mlekowy oraz odpowiednie, niskie pH: od 4,5 do 5,5;
  • używanie własnego, oddzielnego ręcznika do okolic intymnych – ważne jest, by często go zmieniać;
  • używanie własnych przyborów kąpielowych, tj. gąbka, myjka kąpielowa, maszynka do golenia. W tym wypadku także warto pamiętać o częstej wymianie;
  • spożywanie kwaszonek oraz przetworów mlecznych, które zawierają bakterie kwasu mlekowego;
  • podcieranie się od strony warg sromowych w stronę odbytu – dzięki temu nie przenosimy bakterii jelitowych w środowisko pochwy;
  • noszenie bielizny z naturalnych, przewiewnych materiałów;
  • częsta zmiana bielizny na czystą;
  • noszenie luźnych spodni – wykonanych z naturalnych materiałów;
  • bezpieczne korzystanie z publicznych toalet – bez specjalnej, papierowej podkładki na deskę nie powinno się siadać;
  • zażywanie krótkich kąpieli, nieprzekraczających 15 minut;
  • w przypadku tendencji do częstych zakażeń – podczas menstruacji używać możemy specjalnych tamponów probiotycznych;
  • zabezpieczanie się podczas kontaktów intymnych.

Warto pamiętać o tym nie tylko w momencie zakażenia pochwy, ale także podczas życia codziennego, ponieważ zastosowanie tych rad pomoże nam w utrzymaniu prawidłowej higieny miejsc intymnych oraz zmniejszy ryzyko powstania infekcji.

Swędzenie pochwy – przyczyny, objawy, domowe sposoby

Przyczyny swędzenia pochwy mogą być bardzo różne. Bardzo często ma związek z infekcjami intymnymi, które zaniedbane i nie poddane leczeniu grożą nie tylko dyskomfortem, ale i powikłaniami. Swędzenie i pieczenie pochwy to często również:

 • reakcja alergiczna na kosmetyki i detergenty. Wówczas dolegliwości pojawiają się po zmianie płynu do higieny intymnej lub płynu do kąpieli, proszku do prania czy płynu do płukania tkanin,
 • reakcja alergiczna na lubrykant, prezerwatywę (często spotyka się uczulenie na lateks) lub środki antykoncepcyjne (na przykład globulki dopochwowe),
 • skutek noszenia zbyt ciasnej bielizny, która jest uszyta z tkanin, które nie przepuszczają powietrza. W wyniku kontaktu z materiałem mogą pojawić się otarcia i podrażnienia,
 • efekt stosowania tamponów pod koniec menstruacji, kiedy wydzieliny jest mało, a pochwa jest nadmiernie sucha. Wówczas wprowadzanie tamponu skutkuje podrażnieniami mechanicznymi,
 • zmiany hormonalne, typowe dla kobiet w starszym wieku, powodujące suchość pochwy. Z tego powodu często zdarza się też swędzenie pochwy w ciąży,
 • skutek wzrostu poziomu pH pochwy, gdy doszło do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej,
 • przejaw odwodnienia organizmu,
 • skutek chodzenia na basen – konsekwencja kontaktu z chlorem,
 • cukrzyca. Wówczas pojawia się nie tylko swędzenie okolic intymnych, ale i nawracające stany zapalne.

Swędzenie pochwy nade wszystko kojarzy się z infekcją, której towarzyszy również pieczenie oraz zmieniona wydzielina z pochwy, czyli tak zwane upławy.

Najczęstszą infekcją, która objawia się swędzeniem i pieczeniem pochwy jest grzybica pochwy. Zwykle wywołują ją drożdżaki – grzyby z rodzaju Candida albicans. Innymi objawami infekcji są upławy: gęste, białe i serowate. Okolice narządów intymnych są czerwone, obrzęknięte i suche.

You might be interested:  Dlaczego wzrok pogarsza się wraz z wiekiem?

Inną infekcją intymną, która manifestuje się swędzeniem pochwy jest bakteryjne zakażenie pochwy. Zwykle odpowiadają za nią bakterie beztlenowe. Inne objawy to pieczenie pochwy i upławy: obfite, o szarym lub żółtym zabarwieniu, charakterystyczny rybi zapach.

Za infekcję pochwy objawiającej się swędzeniem może odpowiadać także pierwotniak – rzęsistkek pochwowy. Wówczas pojawia się również pieczenie pochwy, ból podczas stosunku oraz upławy: bardzo obfite, pieniste, żółtozielone.

Leczenie swędzenia pochwy i okolic intymnych zależy od przyczyny. Czasem wystarczy zmienić prezerwatywy na bezlateksowe, a tampony na podpaski, powrócić do sprawdzonego proszku czy płynu do higieny intymnej lub zacząć nosić przewiewną bielizną wykonaną z materiałów dobrej jakości.

Warto pamiętać, że do higieny miejsc intymnych powinno się używać preparatów o odpowiednim pH (pH zbliżone do odczynu miejsc intymnych, czyli 5,2-5,5), delikatnych i nie podrażniających skóry.

Do prania zaś warto stosować proszki, żele i płyny łagodne – choć by te przeznaczone dla dzieci i skóry wrażliwej oraz alergicznej.

Do mycia okolic intymnych nie należy używać myjek ani gąbek, ponieważ są siedliskiem bakterii i grzybów.

Domowe sposoby na swędzenie pochwy mogą być alternatywą dla aptecznych specyfików, ale wyłącznie wówczas, gdy ich przyczyną nie jest infekcja bakteryjna lub grzybicza. Specjalistyczne leczenie infekcji narządów płciowych jest konieczne z uwagi na ryzyko powikłań.

Jeśli swędzenie pochwy wywołane jest infekcją, postępowanie zależy uzależnione jest od tego, jaki patogen ją wywołał.

Zazwyczaj, po konsultacji lekarskiej, należy wdrożyć leczenie środkami przeciwgrzybiczymi – zarówno w postaci globulek dopochwowych, jak i środków doustnych.

Kiedy swędzenie pochwy związane jest z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym lub też infekcją bakteryjną, należy włączyć antybiotyki – najczęściej w formie globulek dopochwowych, rzadziej w formie tabletek doustnych.

Leczenie można wspomagać kąpielami z sodą oczyszczoną. To znany sposób, który stosowały nasze mamy i babcie. Wystarczy do wanny wsypać sodę, jedną łyżeczkę na każdy litr wody. Kąpiel nie tylko ukoi  świąd, ale i pomoże przywrócić optymalny poziom pH pochwy.

Bardzo ważna jest dieta – racjonalna, dobrze zbilansowana, różnorodna, bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste oraz produkty z probiotykami (jogurty, maślanki, kefiry).  Funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy można wspierać probiotykami z apteki.

Świąd sromu i warg sromowych. Jak wyleczyć swędzenie warg sromowych?

Kobiety dość często muszą zmierzyć się z różnymi problemami intymnymi. Czasami są to infekcje, innym razem reakcje alergiczne lub po prostu dolegliwości bólowe. Dość popularnym kłopotem jest świąd sromu. Jak sobie z nim radzić?

Swędzące wargi sromowe stanowią nie tylko duży dyskomfort, ale przede wszystkim bardzo wstydliwy problem, dlatego wiele kobiet unika wizyty u lekarza, aby nie musieć powiedzieć mu o swoich dolegliwościach. To bardzo źle, bo mogłyby otrzymać dobry plan leczenia. Większość pań woli przynajmniej na początku spróbować domowych metod, a dopiero wtedy, gdy one nie pomagają, to zaczyna rozważać wizytę u ginekologa.

Świąd i pieczenie sromu – przyczyny

Najczęstszym powodem pojawienia się niekomfortowego swędzenia i pieczenia sromu jest używanie nowych środków do prania bielizny, na które nasza skóra reaguje alergicznie.

Warto wiedzieć, że są na rynku też specjalne płyny, żele i proszki do prania o właściwościach hipoalergicznych, które wyprodukowano właśnie dla osób mających skłonność do alergii. Podobnie nasza skóra i błony śluzowe mogą reagować na zmianę podpasek, tamponów czy wkładek higienicznych.

Najbardziej wrażliwe osoby doznają świądu i pieczenia nawet z powodu stosowania zapachowego papieru toaletowego.

Swędzenie i pieczenie sromu może pojawić się także wtedy, gdy nie używamy specjalnych żeli do higieny intymnej o odpowiednim pH, tylko stosujemy na przykład zwykły żel do mycia ciała czy mydło.

Trzeba jednak jasno powiedzieć, że swędzenie sromu nie zawsze jest wynikiem reakcji alergicznej. Bardzo często ma zdecydowanie poważniejsze podłoże.

Swędzenie i pieczenie sromu może świadczyć o problemach zdrowotnych. Szczególnie wtedy, gdy towarzyszą mu inne symptomy, jak upławy, ból podbrzusza, gorączka czy zmiany w wyglądzie skóry lub błon śluzowych.

W takich przypadkach możemy podejrzewać grzybicę, zakażenie bakteryjne lub infekcję wirusową, dlatego bardzo ważne jest, aby jednak jak najszybciej zmobilizować się do konsultacji lekarskiej.

Większości tych problemów nie wyleczymy domowymi sposobami, a tylko lekami wydawanymi na receptę.

Jak zwalczyć świąd sromu?

Świąd łechtaczki lub sromu, który jest spowodowany reakcją alergiczną, można wyleczyć domowymi metodami. Przede wszystkim bardzo zalecane są nasiadówki z naparu z kory dębu. Susz potrzebny do ich przygotowania możemy kupić w sklepie zielarskim lub w aptece. Swędzące wargi sromowe można także ukoić poprzez przetarcie ich wacikiem kosmetycznym nasączonym naparem.

Domowe sposoby na swędzenie sromu to także wietrzenie podrażnionych okolic, a gdy nie jest to możliwe, to warto zdecydować się na noszenie bawełnianej bielizny. Majtki wykonane ze sztucznych materiałów są nieprzewiewane i potęgują pocenie się, a wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju baterii chorobotwórczych.

Świąd i pieczenie sromu jesteśmy w stanie też ukoić poprzez używanie środków dostępnych w aptekach bez recepty. Podstawą powinny być tabletki dopochwowe, które pozwalają przywrócić zdrową mikroflorę pochwy oraz żele łagodzące, które należy stosować zewnętrznie.

Lekarze także zalecają, aby osoby cierpiące na świąd i pieczenie pochwy unikały używania gąbek i myjek oraz nie stosowały olejków eterycznych do kąpieli.

Powinny wymienić kosmetyki na hipoalergiczne, a do tej pory stosowany proszek do prania na np. naturalne i bezpieczne płatki mydlane.

Niewskazane jest również używanie chusteczek higienicznych zapachowych i lubrykantów o właściwościach rozgrzewających czy niszczących plemniki.

Dużą ulgę przynoszą kąpiele tymiankowe, które wykonuje się z naturalnego ziela tymianku. Należy wziąć około 200-300 g ziela, wrzucić go do garnka z wodą i gotować pod przykryciem przez kilka minut. Następnie uzyskany napar trzeba wlać do wanny z ciepłą wodą i wejść do niej przynajmniej na 30 minut.

Częsty świąd okolic intymnych – jak sobie z tym poradzić?

Dyskomfort w okolicach intymnych powstaje często w wyniku namnażania się bakterii, do czego dochodzi poprzez noszenie nieprzewiewanej bielizny lub zbyt rzadką depilację okolic intymnych. Długie włosy łonowe utrudniają oddychanie skórze oraz sprawiają, że w tych miejscach mnożą się różnego rodzaju bakterie chorobotwórcze.

Na bardzo silny, nagle występujący świąd, dobrym rozwiązaniem jest kąpiel w wodzie z dodatkiem 3 łyżek sody do pieczenia. Soda jest w stanie obniżyć pH pochwy, a to szybko koi nieprzyjemne dolegliwości.

You might be interested:  Przeczulica (hiperestezja) skóry i dotykowa – przyczyny i leczenie

Powtarzające się problemy związane z dyskomfortem w okolicach intymnych wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Może się bowiem okazać, że niezbędne będzie podanie jakiegoś antybiotyku lub skierowanie pacjentki na dalsze badania w celu sprawdzenia przyczyny problemu.

Dobrą metodą jest także wzbogacenie swojej diety w produkty mleczne, które są naturalnym źródłem probiotyków. W aptekach można dostać też specjalne tabletki z probiotykami, które stosuje się dopochwowo. Zawarte w nich dobroczynne bakterie nie tylko naprawiają mikroflorę pochwy, ale przede wszystkim poprawiają samopoczucie i przyspieszają leczenie.

Serwis invag.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Infekcje intymne

Jedną z najczęstszych kobiecych przypadłości są infekcje intymne, które dotykają ponad połowę kobiet, powodując znaczny dyskomfort w życiu codziennym. Dlaczego nie wolno ich ignorować? 

Na zakażenie narażone są najbardziej te kobiety, u których – z różnych względów – zachwiana zostaje równowaga bakteryjna pochwy. Dzieje się tak w przypadku antybiotykoterapii, osłabienia układu odpornościowego, spowodowanego ciążą i połogiem, a także w czasie menopauzy – ze względu na spadek poziomu estrogenu.

Rozwojowi infekcji sprzyjać też może: zbyt intensywne życie seksualne (dochodzi do otarć, które mogą dać początek infekcjom), a także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (zaburzają poziom estrogenów w organizmie). Podobnie jak niewłaściwe nawyki higieniczne, nieodpowiednie kosmetyki do higieny intymnej, niewłaściwa dieta, stres i choroby (np. cukrzyca).

Ryzyko zakażenie nie jest związane z wiekiem, choć z pewnością szczególną ostrożność kobiety powinny zachować m.in. w trakcie miesiączki, inne w czasie ciąży czy menopauzy. Zwiększona skłonność do zakażeń może sygnalizować, że pacjentka ma cukrzycę lub niedoczynność tarczycy, do zakażenia może dojść np. podczas kąpieli w basenie, przy korzystaniu z toalety czy uprawianiu seksu.

Pieczenie i swędzenie

Odczuwalnym sygnałem zakażenia jest zwykle pieczenie, szczypanie i swędzenie okolic intymnych. Później pojawia się ból w dole brzucha, obrzęk i zaczerwienienie warg sromowych oraz wydzielina na bieliźnie. Niekiedy, po paru dniach, rozwija się także zapalenie pęcherza, któremu zwykle towarzyszy ból, częstomocz i pieczenie przy oddawaniu moczu.

W zależności od czynnika wywołującego infekcję, zakażenia pochwy dzielimy na:

 • grzybicze,
 • bakteryjne,
 • mieszane,
 • zakażenia rzęsistkiem pochwowym.

Jednak nie jesteśmy w stanie samodzielnie stwierdzić, co stanowi faktyczną przyczynę choroby – namnożone bakterie chorobotwórcze czy grzyby (tym bardziej, że oba rodzaje zakażeń mogą występować jednocześnie).

Infekcja grzybicza

Nazywana bywa drożdżycą i kandydozą. Wywołuje ją kilka rodzajów grzybów. Grzyby te występują na skórze i błonach śluzowych. Problemy pojawiają się jednak, gdy spada odporność organizmu, a grzyby namnażają się.

Zakażeniom grzybiczym sprzyja stosowanie antybiotyków, noszenie ciasnej i syntetycznej bielizny, a także obcisłych dżinsów, co powoduje przegrzanie okolic intymnych i nadmierną ich wilgotność, a to stanowi środowisko dla rozwoju grzybów.

Chorobą można zarazić się też na basenie, w saunie czy szatni fitness klubu, a także używając ręcznika czy przyborów toaletowych osoby zakażonej. Grzybica częściej dokucza osobom chorym na cukrzycę i kobietom w ciąży.

Głównym objawem jest dokuczliwy świąd albo pieczenie okolic intymnych, bolesność przy oddawaniu moczu lub współżyciu płciowym. Wargi sromowe są zaczerwienione i obrzęknięte, pojawiają upławy. W leczeniu grzybicy stosuje się leki przeciwgrzybicze, taka terapia trwa od kilku dni do 2 tygodni. W przypadku współżycia, leczyć powinien się także parter.

Bakteryjne zakażenie pochwy

Infekcję wywołują różne szczepy bakterii beztlenowych, które występują w prawidłowej mikroflorze pochwy. Do ich szybkiego rozmnożenia dochodzi, gdy następuje nagły spadek odporności organizmu (np. na skutek stresu).

Zachorowaniom sprzyja też posiadanie wielu partnerów seksualnych, stosowanie antybiotyków, irygacje pochwy, zmiany hormonalne związane z menopauzą, ciąża, niedostateczna higiena okolic intymnych.

Objawami, świadczącymi o infekcji może być świąd i pieczenie okolic intymnych oraz biaława i wodnista wydzielina z pochwy. Należy jednak pamiętać, że u ponad połowy kobiet nie występują żadne dolegliwości.

Rozpoznanie bakteryjnego zakażenia pochwy musi być poprzedzone dokładnymi badaniami (należy wykonać m.in. test oceniający pH, badanie mikroskopowe). W leczeniu stosuje się antybiotyki, a kuracja trwa zwykle do 7 dni.

Nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, nie należy jej przerywać. Zaniedbanie leczenia może powodować komplikacje, np. przewlekłe zapalenie pochwy, zapalenie przydatków lub błony śluzowej macicy.

Infekcji nie wolno ignorować w ciąży, ponieważ może to grozić przedwczesnym porodem.

Rzęsistkowica

Przyczyną rzęsistkowicy jest pierwotniak – rzęsistek pochwowy którym można zarazić się podczas współżycia (bez użycia prezerwatywy) z osobą chorą, ale także używając wspólnych ręczników, przyborów do mycia, a także korzystając z publicznych toalet, saun i basenów. Typowym objawem rzęsistkowicy jest obfita wydzielina z pochwy, której zwykle towarzyszy świąd i podrażnienie okolic intymnych oraz bolesność podczas współżycia. Ginekolog, przed postawieniem diagnozy, pobiera wymaz z pochwy, a niekiedy kieruje także na dodatkowe badania moczu. Leczenie antybiotykami trwa około tygodnia. Leczeniu poddawany jest także partner, nawet jeżeli nie ma objawów. Nieleczona, rzęsistkowica bo może powodować różne powikłania (np. przewlekłe zapalenie pochwy, zapalenie pęcherza, a nawet niepłodność.

Do najczęściej występujących rodzajów infekcji, wywołanych współżyciem płciowym, należą: chlamydioza i opryszczka narządów płciowych.

Chlamydioza

Bakterią, wywołującą chlamydiozę można zarazić się w trakcie współżycia płciowego bez zabezpieczenia. Im większa liczba partnerów seksualnych, tym większe ryzyko wystąpienia infekcji.

Najczęściej choroba przebiega bez dolegliwości. Czasem występują nietypowe upławy lub pieczenie podczas oddawania moczu.

Jeśli infekcja rozprzestrzenia się mogą występować bóle podbrzusza w trakcie współżycia lub krwawienia między miesiączkami.

Lekarz przed postawieniem diagnoz pobiera się wymaz z szyjki macicy. Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Do jego zakończenia należy powstrzymać się od współżycia. Nieleczona chlamydioza może powodować przewlekłe stany zapalne dróg rodnych, które w konsekwencji mogą prowadzić do niepłodności.

Opryszczka narządów płciowych

Bardzo zaraźliwa jest opryszczka narządów płciowych, która jest przenoszona drogą płciową. Do rozwoju objawów dochodzi kilka dni po zakażeniu lub w momencie osłabienia organizmu: przegrzania, przeziębienia, napięcia i stresu.

Na błonie śluzowej narządów płciowych (również wewnątrz ciała) i w okolicy odbytu pojawia się zaczerwienienie i obrzmienie, któremu towarzyszy świąd i pieczenie. Potem powstają pęcherzyki z płynem surowiczym. Gdy pękają, tworzą się ranki.

Powiększone są węzły chłonne w pachwinach, mogą pojawić się dreszcze i stan podgorączkowy. Objawy ustępują zwykle po kilkunastu dniach, ale wirus pozostaje w organizmie i przechodzi w stan uśpienia (czeka na sprzyjające warunki do rozwoju). W leczeniu stosuje się doustnie lub miejscowo leki przeciwwirusowe, które łagodzą objawy i zmniejszają ryzyko nawrotów choroby.

Leczenie jest istotne zwłaszcza u ciężarnych – zaniedbanie go może powodować ciężkie powikłania u płodu w zaawansowanej ciąży.

You might be interested:  Niski poziom testosteronu u kobiet i mężczyzn

Możliwe powikłania

W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów infekcji narządów intymnych, należy zwrócić się do ginekologa. Gdy zaniedbana bądź niewłaściwie leczona infekcja pochwy i sromu przejdzie w stan utajony, staje się szczególnie niebezpieczna. Przez błony śluzowe rozprzestrzenia się na dalsze odcinki dróg rodnych.

Najczęściej atakuje szyjkę macicy, gruczoł przedsionkowy, cewkę moczową i pęcherz. Kiedy obejmie jajowody –mogą powstawać zrosty, które mogą utrudniać zajście w ciążę, a nawet doprowadzić do niepłodności. Wiele kobiet zmaga się z problemem nawracających infekcji intymnych – wówczas oprócz leczenia ważna jest również zmiana nawyków higienicznych, suplementacji oraz odżywiania.

Autor: Elżbieta Dominik, „Moje Zdrowie”

Swędzenie pochwy – skąd się bierze? – prOVag

Swędzenie pochwy to bardzo niemiła i uciążliwa przypadłość, która dotyka wielu kobiet. Sprawia ona kłopot i dyskomfort, a ponadto drażni i przeszkadza.

Jej przyczyn może być kilka – od poważnych, które wymagają leczenia, po zaskakujące, które jedynie samoistnie mijają po dokonaniu zmiany stylu życia.

Warto więc przyjrzeć się dokładniej temu, skąd się bierze swędzenie pochwy i jak pozbyć się tego problemu.

Czy swędząca pochwa jest zawsze objawem choroby?

Na to pytanie zdecydowanie można odpowiedzieć – nie. Co prawda swędzenie, a nawet pieczenie okolic intymnych spowodowane jest przede wszystkim zaburzeniem naturalnego pH pochwy, jednak bardzo często dzieje się tak w wyniku podrażnienia przez jakieś czynniki środowiskowe. Jednym z nich są oczywiście kosmetyki.

Nie tylko podrażniają one pochwę, ale zawarte w nich substancje chemiczne mogą łatwo prowadzić do reakcji alergicznych, czyli między innymi swędzenia skóry. Podobnie drażniąco mogą działać na okolice intymne składniki proszku do prania lub płynu do płukania, z którymi skóra ma bezpośrednią styczność, zwłaszcza przez kontakt z bielizną.

Sztuczne tkaniny i zbyt ciasne ubrania nie poprawiają sytuacji.

Aby uniknąć swędzenia i pieczenia w powyższych przypadkach, wystarczy dbać o to, by myć się odpowiednio dobranymi płynami do higieny intymnej, prać bieliznę w łagodnych i ekologicznych środkach, a ona sama powinna być przede wszystkim z bawełny, co znacznie poprawi komfort życia.

Pieczenie i swędzenie pochwy – inne przyczyny

PH pochwy zaburza się także z innych powodów, a skutkuje to podobnymi dolegliwościami. Nadmierne wysuszenie okolic intymnych także prowadzi do odczucia świądu.

Może być to spowodowane kontaktem z chlorowaną wodą na basenie, lateksem w przypadku stosunku z prezerwatywą, używaniem niektórych środków antykoncepcyjnych lub higieny – na przykład tamponów w końcówce miesiączki. Przyjmowanie antybiotyków, zwłaszcza przez dłuższy czas, także może spowodować zmiany w kwaśnym środowisku pochwy.

I wreszcie warto wspomnieć o tym, że podczas menstruacji na kilka dni podwyższa się pH pochwy i może dojść do chwilowego wzrostu ilości szkodliwych bakterii. Wszystkie te okoliczności mogą objawiać się między innymi właśnie świądem okolic intymnych.

Swędzenie i pieczenie pochwy spowodowane infekcją

Niestety, swędzenie i pieczenie mogą być także symptomami choroby, czyli stanu zapalnego pochwy. Jego objawy są bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami infekcji intymnych – bakteryjną i grzybiczą.

W obu przypadkach dochodzi do zaczerwienienia okolic pochwy i sromu,a z tym wiąże się oczywiście uczucie pieczenia i swędzenia podrażnionych miejsc. Dodatkowo kobieta może czuć nieprzyjemną bolesność i pieczenie warg sromowych, a nawet ból podczas oddawania moczu.

Zdarzają się także bolesne stosunki.

O ile w przypadku wcześniej omówionych przyczyn swędzenia pochwy, wynikających z podrażnienia czy alergii, nie ma dodatkowych objawów, o tyle przy okazji infekcji pojawiają się dodatkowo dokuczliwe upławy.

Między innymi po nich właśnie jesteśmy w stanie odróżnić infekcję od dyskomfortu spowodowanego innymi przyczynami. Gdy chodzi o waginozę bakteryjną, czyli zakażenie bakteryjne, pojawiają się obfite, szarobiałe upławy o charakterystycznym, rybim zapachu.

Natomiast w przypadku infekcji grzybiczych, na przykład kandydozy, wydzielina jest najczęściej biała, gęsta i ma konsystencję twarożku.

Swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży również sugeruje obecność infekcji grzybiczej. Wywołują je drożdżaki i powodują między innymi właśnie swędzenie i pieczenie pochwy oraz warg sromowych.

W tej sytuacji oczywiście należy udać się po pomoc do ginekologa, który zleci przyjmowanie odpowiednich leków przeciwgrzybiczych zwalczających tego typu zakażenia.

Znacznie częściej swędząca pochwa bywa efektem zmian w naturalnym pH pochwy, które są spowodowane ciążą, a mogą prowadzić właśnie do podrażnień.

W takim przypadku ulgę przynosi zwykła kąpiel z dodatkiem sody i jak zawsze odpowiednia higiena osobista, noszenie przewiewnej bielizny i wkładek higienicznych, spanie w koszuli nocnej i mycie rąk. Świetnie w niesieniu pomocy sprawdzają się też odpowiednio dobrane probiotyki ginekologiczne oraz żel z lidokainą.

Jak uniknąć problemu swędzącej pochwy?

Jak już zostało wspomniane, swędzenie i pieczenie pochwy oraz jej okolic to przede wszystkim wynik zaburzenia równowagi flory bakteryjnej. Dzieje się tak z różnych powodów, ale efekt jest podobny – podrażnienie i związane z tym uczucie swędzenia i pieczenia.

Dlatego, aby pozbyć się tych uciążliwych objawów, należy kierować się kilkoma wskazówkami. Przede wszystkim, jeśli świąd jest wynikiem stanu zapalnego pochwy, trzeba udać się do lekarza po pomoc.

W przypadku infekcji bakteryjnej leczenie odbywa się przy użyciu antybiotyku, natomiast przy zakażeniu spowodowanym ingerencją drożdżaków, należy użyć środków przeciwgrzybiczych.

Po przebyciu każdej z tych kuracji powinno się także sprawić, by środowisko naturalnych bakterii w pochwie, broniących przed negatywnym wpływem środowiska, wróciło do całkowitej normy. Pomagają w tym probiotyki ginekologiczne, które zawierają kwas mlekowy. Przyjazne szczepy bakterii dbają natomiast o to, by pH pochwy zachowało równowagę.

Aby nie czuć świądu, zawsze warto też dbać o higienę, myć się odpowiednimi płynami do higieny intymnej, eliminować uczulające kosmetyki i środki piorące. Warto też uważać na ubrania i ogólnie w miarę możliwości unikać sytuacji, które przyczyniają się do osłabienia barier obronnych układu moczowo – rozrodczego.

Swędzenie okolic intymnych jest nie tylko bardzo niekomfortowe i uciążliwe, ale w niektórych przypadkach może być także jednym z objawów choroby. Dlatego nie wolno lekceważyć tego symptomu i zadbać o to, by pozbyć się jak najszybciej nie tylko samego swędzenia, ale i jego przyczyny.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *