Uczulenie na jajka – jakie są objawy alergii na jajka? Jak ją leczyć?

Uczulenie na jajka – jakie są objawy alergii na jajka? Jak ją leczyć?

Alergia pokarmowa występuje bardzo często. Niektóre produkty, które doskonale znamy i często spożywamy nogą być przyczyną naszych problemów. Na liście alergenów znajdziemy jajka. Skąd się bierze alergia na jajka?

Alergia pokarmowa

Uczulenie na pokarmy to reakcja układu immunologicznego na alergeny zawarte w produktach spożywczych. Takie czynniki wchodzą w reakcje organizmu, powodując różne objawy alergii. Dolegliwości często przypominają inne choroby, przez co problemy zdrowotne nie są w pierwszej kolejności utożsamianie z uczuleniem.

Osoby nadwrażliwe na konkretne substancje zawarte w produktach pokarmowych mogą znacznie intensywniej reagować na alergeny. W rozpoznaniu alergii pomagają testy skórne oraz próby prowokacyjne.

Diagnostyka alergii pozwala na sprawdzenie szkodliwych dla danej osoby alergenów pokarmowych, co jest pierwszym krokiem w postępowaniu leczniczym.

Alergia na jajka

Alergia na jajka występuje głównie u dzieci, ale może pojawić się także u osób dorosłych. Nadwrażliwość organizmu dotyczy białka i żółtka jaja kurzego. To, zaraz po mleku najpopularniejsza alergia pokarmowa u dzieci. Organizm może być wrażliwy na białka zawarte w jajku.

Takie substancje jak globulina, albumina czy witelina to nazwy, pod którymi kryje się jajko. Dlatego osoby uczulone powinny dokładnie sprawdzać skład produktów, przed ich spożyciem. Najgroźniejszym objawem alergii na jajka kurze jest wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku anafilaksji dochodzi do ogólnoustrojowych objawów, które zagrażają życiu i zdrowiu osoby uczulonej. Charakterystycznymi oznakami, świadczącymi o alergii na jajka jest biegunka, wymioty czy stany zapalne jamy ustnej.

Do reakcji może dojść także ze strony układu oddechowego takich jak katar, duszności a nawet astma. Po zjedzeniu jajek obserwuje się także zapalenie spojówek czy objawy skórne jak pokrzywka.

Leczenie alergii na jajka

Uczulenie na jajka – jakie są objawy alergii na jajka? Jak ją leczyć?

Tak jak w przypadku innych alergii pokarmowych, najskuteczniejszą formą leczenia jest dieta eliminacyjna. Metoda polega na wykluczeniu z codziennego jadłospisu nie tylko jajek, ale wszelkich produktów, które mogą zawierać białko oraz żółtko jaja kurzego.

Lisa produktów zawierających tego typu substancje jest bardzo długa, począwszy od makaronów i wypieków, na alkoholu kończąc. Dieta powinna być zbilansowana. Brak białka kurzego należy zastąpić jego bezpieczną wersją, np.

w postaci chudego mięsa, warzyw strączkowych czy tofu.

Alergia na jajka wraz z wiekiem występuje znacznie rzadziej. Odpowiednia dieta pomaga w codziennym funkcjonowaniu, bez niepokojących reakcji alergicznych. Przy podejrzeniu uczulenia u naszego dziecka, najlepiej skonsultować się z alergologiem.

Katarzyna Antos

Powiązane artykuły

Alergia na jaja (Eggallergi)

Warto wiedzieć na temat alergii na jaja – karta informacyjna NAAF

Czym jest alergia na jaja?

Alergia na jaja polega na tym, że układ immunologiczny organizmu reaguje na białka zawarte w jajku. Alergia na jaja jest jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych u małych dzieci.

Niektóre osoby bardzo silnie reagują nawet na niezmiernie małe ilości białka jaja, inni doznają jedynie lekkich dolegliwości albo nie reagują wcale dopóki nie spożyją dużej ilości pokarmu.

Niektórzy reagują także na dotknięcie jaja i kontakt z oparami/mgłą z jaj.

Alergia na jaja występuje częściej u dzieci niż u dorosłych. Większość osób wyrasta z tej alergii, jednak niektórzy wciąż silnie reagują na jaja w wieku dorosłym.

Jakie reakcje wywołują jaja u osoby z alergią?

Reakcja ma charakter indywidualny. Typowe objawy to biegunka, bóle brzucha, pokrzywka, nasilenie egzemy, problemy z oddychaniem i astmą lub wstrząs alergiczny.

Na co się reaguje?

Reakcję wywołują białka zawarte w jajach. Znajdują się one zarówno w białku, jak i w żółtku. Niektóre osoby silniej reagują na zawarte w jajach białka wtedy, gdy występują one w formie surowej (niepoddanej obróbce termicznej).

Niektóre osoby wykazują także objawy po kontakcie z mgłą powstającą przy smażeniu i parą powstającą przy gotowaniu jaj – częste reakcje to astma i/lub katar alergiczny.

Zdarza się, że do wywołania reakcji alergicznej wystarczy sam zapach smażonych gofrów (para zawierająca alergeny jaja i mleka).

 • Jak leczy się alergię na jaja?
 • Alergie pokarmowe leczy się wykluczając z diety produkty spożywcze, których się nie toleruje.
 • Gdzie znajdują się jaja?

Jaja w produktach żywnościowych mogą być oznaczone jako białko jaja, żółtko jaja i proszek jajeczny. Czasami znaleźć można takie określenia, jak owalbuminy lub lizozym z jaj.

Pokarmy, które często zawierają jaja, to ciasta, lukier, herbatniki, lody, dressingi, rolady, majonez, sałatki z majonezem, musztarda, świeży makaron, gofry, naleśniki, kulki kokosowe, czekoladki, potrawy panierowane i zapiekanki.

Ważne jest, żeby zawsze przed spożyciem produktu przeczytać dokładnie deklarację składu. Zgodnie z przepisami o oznakowaniu produktów wszystkie wyroby zawierające jaja muszą być wyraźnie oznakowane w deklaracji zawartości. Dotyczy to także żywności niepakowanej, a więc produktów żywnościowych sprzedawanych bez opakowania w sklepach, restauracjach, bufetach itp.

Na części produktów żywnościowych widnieje informacja „może zawierać śladowe ilości jaj”. Nie oznacza to, że do produktu dodano jaja, lecz że podczas produkcji do wyrobu mogły dostać się ich resztki. Większość osób z alergią na jaja może jeść produkty zawierające ich śladowe ilości.

Co mogą jeść osoby z alergią na jaja?

Jaja to wartościowy produkt spożywczy, który jednak nie jest niezbędny w zdrowej diecie. Alergia na jaja to przede wszystkim problem praktyczny, ponieważ ogranicza wybór ciast, herbatników, gotowej żywności itp. Jaja mają właściwości ważne dla dobrych wypieków. Dobrze wiążą i pomagają w wyrastaniu ciasta.

W handlu dostępnych jest wiele produktów zastępujących jaja, takich jak No Egg i Egg Replacer. Mają podobne właściwości wiążące i piekarskie jak jaja, ale inną wartość odżywczą. Do produktów zastępujących jaja należy przed użyciem dodać wody i ubić je.

W wielu przypadkach zwiększenie ilości proszku do pieczenia lub sody może być lepszym i tańszym rozwiązaniem. Jedno jajko można zastąpić jedną łyżeczką proszku do pieczenia.

Dodając 1-2 łyżki stołowe mąki kukurydzianej można uzyskać taki sam żółty kolor, jak przy użyciu jaja.

Poza tym większość wypieków drożdżowych, galaretek, sosów czekoladowych, lodów wykonanych z soków, sorbetów, owoców i jagód w naturalny sposób nie zawiera jajek i dobrze nadaje się do deserów i przyjęć.

Szczepionki

Niektóre szczepionki, takie jak MMR, są hodowane na kurzych embrionach. Taka szczepionka zwykle nie wywołuje reakcji u osób z alergią na jaja.

Szczepionki przeciwgrypowe są hodowane w taki sposób, że zwierają mierzalne ilości białek jaja, jednak w zdecydowanej większości przypadków w tak małych ilościach, że nie prowadzi to do ryzyka dla alergików.

Szczepionki należące do tej kategorii można podawać w przychodni dla dzieci w obecności lekarza. W przypadku wcześniejszej anafilaksji spowodowanej przez jaja albo w przypadku niekontrolowanej, poważnej astmy należy szczepionkę podawać w szpitalu.

Alergia na jajka

Alergia na białko jaja kurzego znajduje się na 2 miejscu w rankingu alergii najczęściej występujących. W białku znajduje się kilkadziesiąt alergenów. W związku z tym należy je wprowadzać do diety niemowlaka najwcześniej w 7 miesiącu życia. Przy skłonności do alergii rozszerzanie diety niemowlakao jaja należy przesunąć.

1. Alergeny występujące w białku jaja kurzego

Cztery główne to:

 • owoalbumina;
 • owomukoid;
 • owotransferyna;
 • lizozym.

Ze względu na silne potencjalne działanie alergizujące jajek, trzeba je wprowadzać do diety dziecka ze szczególną ostrożnością. Żółtko może się pojawić w niej już w 7 miesiącu życia, początkowo w niewielkiej ilości, jako dodatek np. do zupy.

Białko natomiast w okolicach pierwszych urodzin. Gdy maluch ma predyspozycje do reakcji alergicznych, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Przy alergicznej tendencji nawet wprowadzenie żółtka może się odwlec, a białko na talerzu zagości najwcześniej po pierwszych urodzinach. Niestety, nasze pociechy są zdecydowanie bardziej podatne na ten rodzaj alergii niż dorośli.

Szacuje się, że dotyka ona 24% maluchów w pierwszym roku życia i ok. 12% w drugim. Optymistycznie brzmi to, że dość często mija wraz z wiekiem. By do tego doszło, konieczne jest wyłączenie alergenu z diety na co najmniej rok.

2. Objawy alergii na białko jaja kurzego

Typowa alergia na białko jaja kurzegoujawnia się na ogół przed drugimi urodzinami. Może dawać przeróżne objawy, takie jak:

 • stany zapalne jamy ustnej;
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego;
 • wysypki;
 • zapalenia spojówek;
 • katar;
 • duszności;
 • astma.

Na domiar złego proteiny białka jaja są nie tylko alergenami pokarmowymi, ale i wziewnymi. Reakcja na nie może więc być bardzo silna. Stwierdzono również, że w przypadku występowania AZS (atopowego zapalenia skóry) u dziecka białko jaja kurzego jest najczęstszym alergenem pokarmowym.

Gdy występuje reakcja alergiczna na białko jaja kurzego, najprawdopodobniej obejmie ona również jaja kacze, gęsie i przepiórcze, mimo iż te ostatnie podobno uczulają w najmniejszym stopniu.

Istnieje też ryzyko, że wystąpi alergia na mięso drobiowe.

Zdarzają się ponadto sytuacje, w których reakcja alergiczna pojawia się jedynie po spożyciu białka w postaci surowej, co jest niewskazane również ze względu na zawartość awidyny, która blokuje przyswajanie biotyny w organizmie.

Gotowanie przez 15 minut zdecydowanie niszczy znaczną część alergenów, lecz niestety nie wszystkie. Ponieważ jeden z bardziej zjadliwych jest odporny, nawet po gotowaniu problem pozostanie. Ponadto tak długie gotowanie niszczy cenne wartości odżywcze jajka.

You might be interested:  Skutki stresu – jak długotrwały stres wpływa na zdrowie?

3. Co zrobić w przypadku wystąpienia alergii na białko jaja kurzego?

Wszystko zależy od siły uderzeniowej objawów itp. Jeżeli nie są bardzo nasilone, wystarczy ograniczenie ilości i wykluczenie białka. Jeżeli żywimy nadzieję na pozbycie się tej alergii, konieczne będzie wyeliminowanie jakiejkolwiek formy jajka z jadłospisu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe.

Jajko jest składnikiem ogromnej liczby produktów spożywczych. W tej czy innej postaci występuje prawie wszędzie, co możemy zaobserwować przy czytaniu etykiet.

Gdy restrykcyjne podejście do tematu stanie się konieczne, trzeba zasięgnąć porady specjalisty i dobrze zbilansować dietę w celu zastąpienia tego źródła aminokwasów, witamin itd.

3.1. Czego nie można jeść?

Oczywiście jajka w czystej postaci, co w czasie Wielkanocy może być przykre.

Nie jemy również naleśników, omletów, mięs w panierce, makaronów jajecznych, bez, ciast, pieczywa, oraz słodyczy, do wyrobu których użyto jajka. Nie jemy sosów majonezowych, marcepana, kremów, lodów.

My dorośli musimy uważać na wina i piwa, gdyż zdarza się, że w tej czy innej formie jajko używane jest do klarowania lub ulepszania piany.

Bardzo ważna kwestia przy alergii na białko jaja kurzego: trzeba bardzo uważać ze szczepieniami i lekami. Przy produkcji niektórych leków i szczepionek wykorzystuje się bowiem białko kurze.

Gdy jedzenie przygotowujemy w domu, zazwyczaj dobrze wiemy, co jemy. Przy kupowaniu gotowców lub półproduktów koniecznie czytajmy etykiety, a gdy znajdziemy na nich którąś z poniższych nazw:

 • białko,
 • żółtko jaja,
 • albumina,
 • globulina,
 • lipovitellina,
 • owoalbumina,
 • owoglobulina,
 • owomukoid,
 • jaja w proszku,
 • witelina

odłóżmy produkt na półkę. To nie jest produkt dla osoby z alergią na jajko!

Niestety, choć pojawiają się sugestie by kobiety w III trymestrze ciąży i matki karmiące prowadziły dietę eliminacyjną bądź chociaż ograniczającą, nie zapobiega to wystąpieniu alergii u dziecka. Chyba więc nie ma sensu decydować się na taką prewencję, szczególnie, że wpływa ona negatywnie na urozmaicenie diety.

Jak można zastąpić jajko w diecie? Sposobów jest kilka. Zależą głównie od tego, co akurat zamierzamy przygotować. Przy słodkościach do zagęszczenia można użyć banana rozgniecionego na papkę. 1 banan zastępuje 1 jajo.

Można użyć mączki kukurydzianej o neutralnym smaku (jest ona dobra do szerszego zastosowania), 1 łyżeczka = 1 jajko. Podobnie z mąką ziemniaczaną 1 łyżeczka = 1 jajo. Łyżeczka drożdży rozgniecionych w 1 filiżanki ciepłej wody.

Opakowanie żelatyny rozpuszczonej bezpośrednio przed użyciem z 1 łyżką ciepłej wody. To tylko kilka pomysłów. Znacznie więcej można znaleźć w kuchni wegańskiej.

Alergia pokarmowa: objawy, przyczyny, leczenie. Najpopularniejsze alergeny pokarmowe. Alergia na jajka

Alergie pokarmowe stają się coraz bardziej powszechne na świecie. Wśród najczęstszych alergenów pokarmowych występują m.in. jajka kurze, krowie mleko, orzeszki ziemne, a także ryby i gluten.

Jak odróżnić objawy alergii pokarmowej od nietolerancji pokarmowej? Jak postępować w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, który grozi alergikom? Sprawdźcie, co warto wiedzieć o produktach spożywczych, które mogą powodować alergie pokarmowe!

Alergie pokarmowe nie są zależne od wieku i mogą pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Szacuje się, że występują u około 4-8 proc. pełnoletnich, z czego prawie 60 proc. stanowią kobiety. Diagnozuje się je u około 13 proc. dzieci w wieku 6-7 lat i 11 proc. młodzieży w wieku 11-14 lat.

Alergeny pokarmowe

W przypadku najpopularniejszych alergenów (tj. jajka czy mleko) objawy alergii pokarmowej u najmłodszych mogą ustępować samoistnie, wraz z rozwojem systemu immunologicznego. Z powodu braku enzymów rozkładających niektóre substancje lub nadwrażliwości na niektóre dodatki do żywności może także dochodzić do niealergicznej nadwrażliwości pokarmowej.

Najpopularniejsze alergeny pokarmoweZa niemal 90 proc. alergii pokarmowych u wszystkich ludzi, bez względu na wiek, odpowiadają alergeny zawarte w:

 • jajach kurzych,
 • krowim mleku,
 • orzechach (zwłaszcza ziemnych),
 • a także w rybach i skorupiakach.

Reszta z nich ma z kolei związek z reakcją alergiczną po spożyciu m.in.

 • glutenu,
 • czekolady,
 • truskawek,
 • selera,
 • pomidorów,
 • miodu,
 • soi,
 • konserwantów (siarczanów),
 • kofeiny lub alkoholu.

Skłonność do alergii pokarmowych może być dziedziczna, dlatego przyczyn tego zjawiska należy szukać w uwarunkowaniach genetycznych. Niestety takie przypadki zdarzają się coraz częściej.

Jednym z powodów takiej sytuacji może być coraz bardziej modyfikowana żywność i paradoksalnie coraz wyższe standardy higieniczne.

Ich rezultat jest taki, że system odporności ma coraz mniej szans na zetknięcie z drobnoustrojami i wykształcenie reakcji, dzięki którym może wzmacniać odpowiedź immunologiczną i ograniczać objawy alergii pokarmowych.

Zobacz 6 produktów, które łagodzą alergię [GALERIA]

Niektóre z objawów alergii pokarmowej mogą wystąpić niemal natychmiast po spożyciu pokarmu, na który jesteśmy uczuleni. Inne z kolei pojawiają się dopiero po pewnym czasie (nawet po kilku, czasem kilkunastu godzinach). Wśród najczęstszych objawów alergii pokarmowej u osób dorosłych pojawia się:

 • ból brzucha,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • zaczerwienienia lub wysypka na skórze (pokrzywka).

Czasem może dochodzić także m.in. do:

 • astmy oskrzelowej,
 • duszności,
 • obrzęku krtani.

Alergia na jajka – objawy

Jajka kurze należą do jednych z najbardziej alergizujących pokarmów. Większość alergii pokarmowych występuje w reakcji na białko kurze, zdecydowanie rzadziej zdarzają się alergie na żółtko.

U dzieci od alergii na jajka częściej zdarza się tylko alergia na mleko (szacuje się, że około 85 proc. przypadków alergii pokarmowej na jajka mija do 3. roku życia).

W wyniku reakcji alergicznej może dojść m.in. do:

 • biegunki,
 • wymiotów,
 • problemów z oddychaniem,
 • astmy,
 • pokrzywki na skórze,
 • zapalenia spojówek,
 • a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Osoby uczulone na jajka mogą bezpiecznie przyjmować szczepionki MMR i szczepionki KZM przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, ponieważ ilość białka kurzego użytego do ich produkcji jest niewystarczająca, by mogło dojść do reakcji alergicznych (także u dzieci).

otnaydur/123RF

Warto wyjaśnić, że w przypadku szczepionek posiadających w składzie wirusy namnażane w hodowlach fibroblastów zarodków kurzych (tj.

szczepionka MMR czy szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu) badania kliniczne potwierdzają, że ilość białka kurzego użytego do ich produkcji jest niewystarczająca, by mogło dojść do reakcji alergicznej, dlatego można je bezpiecznie podawać osobom uczulonym na białko jajka kurzego (również dzieciom).

Osoby uczulone na jajka powinny unikać produktów, które w składzie prócz jaj mają także takie oznaczenia jak: albumina, globulina, lipowitelina, owoalbumina czy owoglobulina.

Najprostszym sposobem na to, by przekonać się, który produkt spożywczy wywołuje u nas niepożądane reakcje, jest sprawdzenie, co się dzieje po jego odstawieniu (czyli tzw. dieta eliminacyjna).

Zwykle objawy ustają, kiedy wyeliminujemy alergen z naszego menu.

Taka metoda sprawdza się nie tylko przy alergiach pokarmowych, ale także przy ustalaniu, czy przyczyną naszych dolegliwości jest niealergiczna nietolerancja pokarmowa.

 • Alergie – objawy, przyczyny, rodzaje. Diagnostyka, leczenie

Eksperci zalecają, by przez kilka dni (najczęściej około 4) spożywać produkty, które zwykle nie powodują reakcji alergicznych (tj. ziemniaki czy ryż).

Na kolejnym etapie (który trwa również około 4 dni) do menu możemy stopniowo włączać bardziej uczulające produkty.

Nie zawsze jednak możliwe jest, by zidentyfikować w ten sposób konkretny alergen (zwłaszcza, jeśli występuje w wielu produktach).

Czasem sprawdza się tzw. dieta rotacyjna, polegająca na czasowym wyłączaniu z diety określonych składników lub wzbogacanie naszego jadłospisu o wybrane produkty).

W niektórych przypadkach pod kontrolą lekarza przeprowadza się tzw. próby prowokacyjne, za pomocą których można sprawdzić, po spożyciu jakiego pokarmu dochodzi do określonych reakcji.Alergeny w diecie dziecka.

Dr Anna Wójtowicz wyjaśnia, kiedy wprowadzać produkty uczulające.

Szacuje się, że u około 2-3 proc. osób cierpiących na alergie pokarmowe wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić nawet do zgonu. Bez szybkiego podania adrenaliny grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo.

Pacjentom z silnymi alergiami pokarmowymi zaleca się, by zawsze mieli przy sobie ampułkostrzykawkę z lekiem.

W takich przypadkach liczy się szybka reakcja. Najbardziej ryzykowne są sytuacje, w których objawy anafilaksji pojawiają się po raz pierwszy. Szansę na ratunek daje niezwłoczne wezwanie pogotowia ratunkowego lub przewiezienie uczulonego pacjenta do najbliższego szpitala (zwłaszcza w przypadku uczuleń na jad owadów lub alergii na orzechy ziemne).

Pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego – jak je rozpoznać?Natychmiastowej pomocy może wymagać pojawienie się takich objawów jak:

 • metaliczny posmak w jamie ustnej,
 • świszczący oddech,
 • zmiana tembru głosu,
 • osłabienie,
 • spadek ciśnienia krwi,
 • pokrzywka na skórze (lub bladość skóry),
 • przyspieszenie akcji serca, kołatanie i zaburzenia akcji serca,
 • wodnisty katar.

Kalendarz pylenia roślin na cały rok. Sprawdź, co może uczul…

You might be interested:  Powiększone węzły chłonne pod pachą – czy przyczyny są groźne?

Zarówno w przypadku alergii pokarmowych, jak i nietolerancji pokarmowych, mogą występować podobne objawy. Różni je jednak mechanizm rekcji organizmu w kontakcie z uczulającym nas alergenem. Dokładną diagnozę można postawić po przeprowadzeniu m.in.

 • testów skórnych,
 • testów prowokacyjnych,
 • badań krwi (pod kątem obecności przeciwciał IgE),
 • badań kału,
 • czasem biopsji jelitowej lub badań DNA.

Przy alergiach pokarmowych (przy których większe znaczenie ma nasz system immunologiczny) odpowiedź organizmu zazwyczaj następuje szybciej (po 2 godz. mówimy o reakcji wczesnej, po 12 – reakcji opóźnionej, a powyżej 12 godzin – o reakcjach późnych). U pacjentów może dojść wtedy do obrzęków utrudniających oddychanie.

Mogą też cierpieć z powodu wysypek na skórze, czują się rozdrażnieni, mogą mieć nudności i problemy z układem pokarmowym, bóle brzucha, nudności i wymioty. Czasem skarżą się też na bezsenność lub problemy z zasypianiem.

Przy silnych uczuleniach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który w skrajnych przypadkach doprowadza do zgonu pacjenta.

 • Jaka dieta przyczynia się do bezsenności?

Do alergii pokarmowych dochodzi z powodu błędnej odpowiedzi organizmu na alergen (białko zawarte w danym produkcie).

W kontakcie z nim u osób zdrowych nie zachodzą żadne reakcje, natomiast u uczulonych – zazwyczaj po drugim (lub kolejnym) zetknięciu się z alergenem – dochodzi do aktywacji przeciwciał IgE, które wykorzystywane są do mechanizmów obronnych i stymulacji komórek tucznych do wydzielania m.in.

histaminy. Chorym pomaga przede wszystkim unikanie uczulających pokarmów (lub ich całkowite wyeliminowanie z diety), a przy reakcjach skórnych – leki przeciwhistaminowe.

Alergolog dr Piotr Dąbrowiecki wyjaśnia, czym się różni nietolerancja laktozy od alergii pokarmowej.

Z kolei nietolerancje pokarmowe (przy których większe znaczenie ma nasz metabolizm) częściej mają nieco łagodniejszy przebieg i w zależności od tego, jakich produktów nie tolerujemy, nasz organizm reaguje na różne sposoby. Objawy mogą wystąpić po kilku godzinach lub nawet po kilku dniach od kontaktu z alergenem. Chorym pomaga ograniczenie ilości źle tolerowanych pokarmów w diecie.

 • M. Kurek: „Alergia i pseudoalergia pokarmowa u młodzieży i osób dorosłych”, Samodzielna Pracownia Alergologii Instytutu Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.
 • K. Pałgan, Z. Bartuzi:„Czynniki genetyczne i środowiskowe w rozwoju alergii na pokarmy” Katedra i Klinika Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych, Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Alergia na jaja

Alergia na jaja to jedna z najczęściej spotykanych chorób alergicznych. Alergenem jest jajko – częściej uczula tylko krowie mleko. Dotyka ona szczególnie małe dzieci, które z wiekiem z niej wyrastają. Alergia na jajka u dorosłych utrzymuje się rzadko. Czy wiesz, jakie są objawy alergii, co tak naprawdę w jajach uczula i jak z alergią żyć?

Zgodnie z obowiazującymi wytycznymi niemowlakom podaje się od razu całe jajko (a nie najpierw samo żółtko, jak zalecano wcześniej, a białko dopiero w 11. miesiącu życia).

Ze względu na to, że jaja są silnym alergenem, do diety dziecka należy wprowadzać je ostrożnie – warto malucha obserwować, a w przypadku malucha, u którego obserwuje się skłonność do alergii (ma np.

AZS), czas i sposób wprowadzenia jajka należy ustalić z pediatrą.

Co uczula w jajku

Badania dowodzą, że większość alergików na jajka uczulona jest na białko, nie na żółtko, a ściślej mówiąc na zawarte w nim białka. Są to: owoalbumina, owomukoid, owotransferyna, lizozym.

Białko nie traci swoich alergizujących właściwości nawet poddane wpływowi wysokiej temperatury podczas gotowania czy smażenia.

Objawy alergii na jajka

Symptomy uczulenia na jaja pojawiają się zwykle od kilku minut do kilku godzin po spożyciu jaj lub produktów, które je zawierają. Objawy mogą manifestować się na wiele sposobów, najczęściej jako:

 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunka, wymioty, skurcze brzucha,
 • trudności w oddychaniu: katar, duszności, świszczący oddech, a nawet astma,
 • pokrzywka, egzema, wypryski skórne, obrzęki,
 • łzawienie oczu, zapalenie spojówek.

Najpoważniejszym objawem alergii na jajka jest anafilaksja, inaczej wstrząs anafilaktyczny, podczas którego pojawiają się: duszność, nudności, ból brzucha, zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi, a nawet utrata świadomości.

Diagnoza alergii na jajka

Jeśli pediatra będzie podejrzewał alergię u twojego dziecka, skieruje je do alergologa, by ten wykonał kolejne badania – testy skórne i badania z krwi. Specjalista poprzedzi je wywiadem.

Zapyta zarówno o niepokojące objawy u twojego dziecka, jak i u innych członków rodziny.

Lekarz może przepisać leki przeciwalergiczne lub lek zawierający adrenalinę w zastrzyku, który można podać, gdy wystąpi bardzo silna reakcja alergiczna.

Pamiętaj, że u niemowląt i małych dzieci testy mogą nie być wiarygodne. Niemowlęta nie wytwarzają wystarczającej IgE (w skrócie immunoglobuliny E ), przeciwciało, które reaguje na alergeny. Co więcej prawidłowe stężenie IgE nie wyklucza alergii.

Tak więc ustalenie, czy twoje dziecko ma alergię pokarmową czy nietolerancję, jest niezwykle trudne. Badania pokazują również, że rodzice 4 razy samodzielnie „wykrywają” alergię pokarmową u swoich dzieci, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Jak w takim razie rozpoznasz, że wysypka pod pieluszką jest reakcją na odparzenie, a nie alergią?

Najlepsze co możesz zrobić to wnikliwa obserwacja i … prowadzenie dziennika.   Bądź jak najbardziej szczegółowa, zarówno pod względem tego, co jadłaś (jeśli karmisz piersią jak i tego, co jadło dziecko.

  Zwróć uwagę na porę dnia i zaobserwuj zmiany w zachowaniu maluszka.  Prowadź dziennik przez kilka tygodni, a następnie odnaleźć możliwe podobieństwa.

  Bez zapisywania łatwo możesz zapomnieć o tym, co jadłaś lub jak zareagowało dziecko.

Jak żyć z alergią na jajka?

Życie z alergią na jaja może nie wydawać się trudne. Wystarczy przecież dieta eliminacyjna, tj. wykluczenie jaj w codziennego jadłospisu. Jest jednak pewien problem. Jaja bardzo często są wykorzystywane do produkcji żywności.

Występują nie tylko w czystej postaci, jako sadzone czy w wersji na miękko, ale i w makaronach, ciastach, sosach czy pierogach, a także w wielu innych produktach.

Trudne może okazać się zarówno ich wyeliminowanie, jak i odszyfrowanie etykiety na opakowaniu.

Czytaj i analizuj etykiety.Unikaj tych produktów, które zawierają:

 • jaja,
 • żółtka,
 • białka,
 • jaja w proszku,
 • śladowe ilości jaj.

Czy wiesz, że jajko jest także ukryte pod nazwami

 • albumina,
 • globulina, 
 • lipowitelina, 
 • owoalbumina,
 • owoglobulina,
 • owomukoid,
 • witelina (to białka, które wywołają reakcję alergiczną)?

Wybieraj produkty bezpieczne, szukaj alternatyw.

Co zastąpi jaja w kuchni?

Gotując w domu, nie dodawaj jaj do naleśników, panierek, makaronów, ciast, sosów, lodów, kremów – możesz je zrobić bez nich. Wystarczy, że podczas przygotowywania potraw będziesz używać substytutu jajek. Stosuj zastępniki – poszukuj inspiracji na blogach mam alergików i tych poświęconym kuchni wegańskiej.

I tak np. możesz użyć:

 • rozgniecionego banana (1/2 banana -1 jajo)
 • mąki ziemniaczanej, mąki sojowej, mąki z amarantusa, nasion chia, mączki kukurydzianej czy siemienia lnianego
 • puree z dyni lub z suszonych śliwek.

Zamiast jaj można podać inne składniki, które je zastąpią. Należy je dodawać biorąc pod uwagę ich rolę. I tak zamiast jajek puszystości wypiekom doda łyżeczka sody oczyszczonej z łyżką octu lub woda gazowana.

Suche składniki połączy łyżka siemienia lnianego namoczonego w 3 łyżkach gorącej wody lub nasiona chia. Jogurt i maślanka zastąpią jajka w ciastach i muffinkach, a wilgotności doda przecier z jabłek czy puree z banana.

  Jajecznicę można spróbować zrobić z tofu.

Czym zastąpić jaja w diecie?

Jajka kurze to źródło wielu cennych składników: dobrze przyswajalnego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6), lecytyny, witamin i minerałów. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem na jaja kurze, prawdopodobnie alergia obejmie także jaja kaczek, gęsi czy przepiórek.

Czy wiesz, że nawet subtelnych objawów alergii na jaja nie wolno lekceważyć, ponieważ może się ona nasilać po każdym spożyciu jaja?

O co zatem wzbogacić dietę bezjajeczną? O nabiał, chude mięso, ryby, buraki, brokuły, fasolkę szparagową, morele, brzoskwinie, oleje roślinne.

Uważaj na szczepionki

Ponieważ wirusy zawarte w szczepionkach są hodowane w fibroblastach zarodków kurzych, a podłoża zawierają niewielkie ilości białek jaja kurzego, może się zdarzyć, że szczepionki – przeciwko odrze, śwince i różyczce czy grypie mogą wywołać reakcję alergiczną. Dlatego tak ważne jest, abyś o swoich podejrzeniach alergii u dziecka informowała pediatrę. mzb

Alergia na jajko. Jak rozpoznać i sobie z nią poradzić?

Średnio waży 50 dekagramów i w 75 proc. składa się z wody. Jednak te pozostałe 25 proc. kryje bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów.

Jajko kurze to przede wszystkim źródło pełnowartościowych protein zawierających wszystkie aminokwasy potrzebne do budowy ludzkiego organizmu. Jedno jajko ma aż 7 gramów protein – przy czym ich większość jest w żółtku, a nie w białku.

Do tego witaminy A, E, D, K oraz żelazo, wapń, fosfor, magnez, miedź i selen, zatopione w zdrowych tłuszczach.

Jajko jest więc bardzo zdrowym produktem, głównie w diecie dzieci, których organizmy szybko rozwijają się i potrzebują dużych ilości aminokwasów. Jednocześnie jajko jest jednym z najbardziej uczulających pokarmów, zwłaszcza wśród najmłodszych. – Nadwrażliwość na jajo kurze dotyczy niemal 9 proc. dzieci na całym świecie.

Jest jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych wśród dzieci – mówi dr Emilia Majsiak. W przypadku tego uczulenia niezwykle ważna jest prawidłowa diagnostyka oparta na najnowocześniejszych metodach.

You might be interested:  Dlaczego należy leczyć żylaki nóg – objawy i powikłania

Tylko ona może jednoznacznie określić, czy dziecko jest skazane na życie bez jajka, czy może jest szansa na skorzystanie z jego odżywczych właściwości.

Nie tylko w dzieciństwie

Przez długi czas alergia na jajko była powszechnie uważana za chorobę wieku dziecięcego. Jej objawy mogą pojawić się już wieku niemowlęcym.

– Badanie kohortowe The HealthNut wykazało, że częstość występowania alergii na jaja do 1. roku życia jest na poziomie 9,5 proc.

w porównaniu z innymi głównymi alergiami pokarmowymi, takimi jak orzeszki ziemne (3,1 proc.) i mleko krowie (1,5 proc.) – mówi dr Emilia Majsiak.

– Tutaj dobrą informacją jest fakt, że aż u 60-70 proc. dzieci następuje spontaniczne ustąpienie i tolerancja alergii na jaja przed osiągnięciem wieku nastoletniego – dodaje dr Majsiak. Jednak nie wszystkie dzieci wyrastają z nadwrażliwości na ten produkt i reagują objawami alergicznymi również w dorosłym życiu.

Osoby uczulone na jajo kurze od niemowlęctwa borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi, a kontakt z jajem może być dla nich bardzo groźny i skończyć się nawet zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym.

– Najczęstsze objawy nadwrażliwości na jaja zazwyczaj dotyczą skóry: na której pojawia się pokrzywka czy atopowe zapalenie skóry; układu pokarmowego: z wymiotami, bólem brzucha czy biegunką; rzadko, ale również układu oddechowego: co objawiać się może nieżytem nosa czy astmą – wylicza dr Majsiak.

Objawy alergii mogą nawet wystąpić po pierwszym w życiu zjedzeniu jaja, np. u niemowląt karmionych mlekiem matki, reagujących na śladowe ilości jaja kurzego. – Białka te mogą być obecne w mleku matek karmiących, które jedzą jajka, i tą drogą być dostarczane do organizmu dziecka karmionego piersią.

U uczulonego dziecka wtedy też mogą wywołać niepożądane objawy – dodaje dr Majsiak.

Akcja eliminacja

Jedyną metodą leczenia alergii na jajka jest dieta eliminacyjna, w czasie której trzeba odstawić nie tylko jaja, ale również wszystkie produkty, w których mogą się one znajdować.

– Zastosowanie się do tych wytycznych jest bardzo trudne ze względu na stosowanie jaj w szerokiej gamie przetworzonej żywności – mówi dr Majsiak.

Doświadczeni rodzice dzieci z tą alergią wiedzą, że na jaja lub ich przetwory można natknąć się w takich produktach jak pasztety, makarony, często budyń, lody, marcepan, chleb tostowy i wiele innych produktów.

Szczególną ostrożność muszą zachować osoby uczulone na białko jaja Gal d 4, inaczej nazywane lizozymem. Wykorzystuje się je powszechnie ze względu na jego działanie przeciwbakteryjne i konserwujące. Lizozym pozyskiwany z białek kurzych służy między innymi jako dodatek do serów żółtych czy wędlin.

– W niektórych krajach nawet powleka się nim świeże ryby, krewetki czy egzotyczne owoce. Niestety, nie zawsze na etykiecie używane jest słowo lizozym, jest on często oznaczany symbolem E1105 – wyjaśnia dr Majsiak.

Osoby silnie uczulone na jajo kurze powinny też zwracać uwagę, czy na etykiecie nie znajduje się przypadkiem oznaczenie E322 – jest to bowiem lecytyna pozyskiwana z jaj, w której mogą znajdować się śladowe ilości białek jaja kurzego.

Oprócz żywności pochodne jaj znajdują się również w lekach i szczepionkach. – Nie trzeba jednak bać się szczepionki. Nawet u osób uczulonych reakcje po szczepieniu zdarzają się bardzo rzadko – dodaje dr Majsiak. – Jeżeli dziecko nie miało silnych reakcji anafilaktycznych, wstrząsu po kontakcie z jajkiem, to nie ma przeciwwskazań do szczepienia.

Czytaj także: Ich kury znoszą co trzecie jajo w Polsce. Jaką tajemnicę kryje jajczarski biznes rodziny Woźniaków?

Złoczyńcy z białka

Rodzice dzieci z alergią na jaja często zastanawiają się, co właściwie uczula w jaju? – Działanie uczulające mają białka budujące zarówno żółtko, jak i białko jaja.

Częściej jednak uczulają białka znajdujące się w białku jaja kurzego, a białka żółtka jaja są mniej uczulające – tłumaczy dr Majsiak.

– Z obserwacji wynika, że reakcja alergiczna na białko jaja kurzego dotyka częściej małych dzieci, podczas gdy dorośli mają najczęściej alergię na żółtka jaja – mówi dr Majsiak.

Na szczęście nawet dzieci czy osoby dorosłe, które doświadczają objawów alergii po zjedzeniu jaj, nie są skazane na unikanie ich wszelkich postaci do końca życia. Może się okazać, że reakcja alergiczna pojawia się tylko na jedno konkretne białko znajdujące się w jaju, które na różne sposoby można zneutralizować.

Co więcej, dzięki najnowszym metodom diagnostyki molekularnej rodzice uczulonego dziecka mogą dowiedzieć się, jaka jest szansa, że dziecko z alergii wyrośnie. Aby to ustalić, pod lupę trzeba wziąć głównie białka znajdujące się białku, głównych winowajców alergii na jajko kurze u dzieci.

– W białku jaja jest wiele alergizujących białek, ale główne z nich to owomukoid (Gal d 1), owoalbumina (Gal d 2), owotransferyna (Gal d 3) i lizozym (Gal d 4). Najwięcej, bo aż 54 proc.

, w białku jaja kurzego jest białka Gal d 2, jednak to Gal d 1 jest najczęstszym białkiem alergizującym u pacjentów z alergią na jajo kurze – tłumaczy dr Majsiak.

Gal d 1 jest białkiem odpornym na działanie temperatury, dlatego nawet ugotowanie, usmażenie czy upieczenie jajka nie zmniejsza jego potencjału alergizującego.

Dla pacjentów i lekarza niezwykle ważną informacją jest to, że alergia na to konkretne białko z białka jajka kurzego jest związana z większym ryzykiem ogólnoustrojowych ciężkich reakcji – mówi dr Majsiak.

Co więcej, stwierdzenie występowania przeciwciał wobec Gal d 1 wiąże się ze znacznym ryzykiem wystąpienia alergii przetrwałej, czyli takiej, która nie kończy się wraz z upłynięciem dzieciństwa.

Pozostałe białka w białku jaja kurzego nie są aż tak alergizujące, a co więcej, osoby na nie uczulone mogą łatwo uniknąć objawów.

– Białka nietrwałe termicznie, czyli rozpadające się pod wpływem ogrzewania, jak Gal d 2, Gal d 3 i Gal d 4, są zwykle związane z niższym ryzykiem wystąpienia poważnych objawów alergicznych – wyjaśnia dr Majsiak.

Jeżeli więc pacjent ma stwierdzone przeciwciała przeciwko któremuś z tych białek, najczęściej wystarczy podać mu jajo ugotowane bądź usmażone, a będzie ono dla chorego bezpieczne.

Żółtko i ptaki

Naukowcom udało się też zidentyfikować dwa białka, które są odpowiedzialne za rzadsze i mniej nasilone uczulenie na żółtko jaja kurzego. – Pierwszą zidentyfikowaną w żółtku molekułą była alfa-liwetyna, oznaczana skrótem Gal d 5 – jest to albumina surowicy kurzej, a kolejną glikoproteina żółtka YGP42 oznaczana skrótem Gal d 6 – mówi dr Majsiak.

Do niedawna uważano, że alergia na żółtko jaja nie może wystąpić bez alergii na białko jaja. – Obecnie wiemy, że alergia na żółtko jaja może wystąpić w wyniku uczulenia na ptaki i być przyczyną występowania tzw. zespołu ptak-jajo – dodaje ekspertka.

Zazwyczaj zespół ten występuje u osób mających częsty kontakt z ptakami, a odpowiedzialne za niego białko

Gal d 5 występuje w naskórku ptaków, ich odchodach, piórach i surowicy krwi ptasiej. – Te osoby będą reagowały alergią na żółtko jaja, w którym znajduje się Gal d 5, ale też na przykład na kontakt z pierzem w kołdrze puchowej czy w zimowej kurtce – tłumaczy dr Majsiak.

Mimo tak wysokiego ryzyka wywołania alergii jajko wciąż pozostaje bardzo cennym składnikiem ludzkiej diety. – Ograniczenia związane z odstawieniem jaj bardzo zubożają naszą dietę, dlatego warto upewnić się, czy jest to naprawdę konieczne – radzi dr Majsiak.

Nie trzeba też profilaktycznie odwlekać momentu wprowadzenia jaj do diety zdrowego dziecka. – Jeżeli dziecko nie ma objawów alergii, trzeba podawać jajko zgodnie z kalendarzem wprowadzania pokarmów do diety.

Udowodniono, że wczesny kontakt z pokarmem wzbudza tolerancję i desensytyzację wobec tego pokarmu – mówi dr Majsiak. Im wcześniej dziecko zacznie jeść jajka, tym większa szansa, że nie rozwinie się u niego alergia. A nawet jeżeli objawy uczulenia pojawią się, to nie koniec świata.

Dzięki nowym metodom diagnostycznym być może wcale nie trzeba będzie żegnać się z jajami całkowicie.

Czytaj więcej: Masz ochotę na coś ostrego? Potrzebujesz przyjemności. Co o nas mówią zachcianki żywieniowe?

Konsultacja: dr n. med. Emilia Majsiak – członek Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, wykładowca UKSW na Wydziale Medycznym w Warszawie

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *