16 lipca 2020
Owady należące do rzędu błonkoskrzydłych to:szerszenie, pszczoły, trzmiele i osy.
W większości przypadków użądlenia są bezpieczne i nie powodują poważniejszych konsekwencji dla naszego zdrowia. Wiążą się jednak z intensywnym bólem i dyskomfortem.
Wszystko, oczywiście, zależy od indywidualnej tolerancji poszkodowanego oraz ilości wtłoczonego jadu. U osoby uczulonej wystarczy użądlenie jednego owada, by wywołać objawy niejednokrotnie
ciężkie i zagrażające życiu.
Warto więc znać zasady udzielania pierwszej pomocy w takich przypadkach.
Zwyczajowa reakcja miejscowa – to rumień w miejscu użądlenia, ból oraz niewielki obrzęk, ustępujący w ciągu kliku godzin albo dni.
Objawy takie można załagodzić domowymi sposobami:
• mieszanką sody oczyszczonej z wodą (łyżeczka sody na pół szklanki wody) – zneutralizuje kwas mrówkowy
• czosnkiem startym na tarce lub przepuszczonym przez praskę – zniweluje zaczerwienienie i świąd
• plastrem cebuli położonym w miejscu użądlenia – przyniesie ulgę
• mieszanką amoniaku z wodą – zmniejszy kwasowość i wyeliminuje wszystkie objawy.
Natomiast niebezpieczna reakcja – to obrzęk o średnicy powyżej 10 cm, utrzymujący się dłużej niż 24 godziny. Towarzyszy mu zazwyczaj rumień, miejscowy świąd, opuchlizna i ból. Może stanowić zagrożenie utraty życia, gdy miejsce użądlenia znajduje się w okolicy górnych dróg oddechowych, powieki lub wargi.
Zakażenie należy podejrzewać, jeżeli obrzęk, zaczerwienienie i ból znacznie się nasilają po 3-5 dniach i pojawi się gorączka.
Najgroźniejszym powikłaniem uogólnionej reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny, w przebiegu którego dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego, utraty przytomności, a w końcu do zatrzymania akcji serca i oddechu.
Postępowanie bezpośrednio po użądleniu
1) należy niezwłocznie usunąć żądło (brak żądła, sugeruje, że była to osa) z woreczkiem jadowym (który może nadal uwalniać jad do skóry) podważając je płaskim przedmiotem, np.
czystym nożem, kartonikiem; nie należy ściskać żądła, gdyż tym sposobem możemy zrobić sobie zastrzyk wtłaczając resztki jadu
2) zalecany jest miejscowy ucisk, który zmniejsza wchłanianie jadu
3) korzystne jest przyłożenie zimnego kompresu albo kostki lodu – niska temperatura obkurcza naczynia skóry i chroni przed przemieszaniem się składników jadu dalej do naczyń krwionośnych, a następnie wraz z krwią do całego organizmu
4) należy również pamiętać o odkażeniu miejsca użądlenia w celu zapobiegania nadkażeniom bakteryjnym
5) rekomendowane jest, aby w pierwszych 2 godzinach od użądlenia zastosować miejscowo maść, żel lub aerozol z kortykosteroidem oraz wypić calcium.
- Niepokojące objawy
• bladość skóry
• spadek ciśnienia krwi
• zawroty głowy
• nudności oraz wymioty
• obrzęk języka lub twarzy
• przyspieszone czynności serca
• wysypka na części lub na całym ciele
• uczucie ściskania klatki piersiowej
• duszność
• omdlenie
• kaszel
• skurcz oskrzeli - • obrzęk krtani.
- Pierwsza pomoc w przypadku reakcji anafilaktycznej:
• nie panikuj
• usuń żądło
• ułóż poszkodowanego w pozycji leżącej na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry, zapewnij dostęp świeżego powietrza
• zadzwoń pod 112 lub 999
• sprawdź, czy nie ma opaski na nadgarstku z informacją o chorobie (cukrzyca, padaczka, alergia), w przypadku alergii sprawdź, czy ma przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną (adrenalinę podaj w mięsień uda)
• nie podawaj nic do picia!
• ułóż pacjenta w pozycji bocznej ustalonej (w przypadku wymiotów) - • w przypadku braku tętna oraz oddechu natychmiast rozpocznij masaż serca i sztuczne oddychanie i kontynuuj do czasu przyjazdu pogotowia.
Każda osoba, u której chociaż raz w życiu wystąpiła reakcja anafilaktyczna, powinna mieć przy sobie adrenalinę (w formie gotowej do podania). Rodzina takiej osoby powinna być przeszkolona z zasad i sposobu jej podawania.
Pamiętaj!
Niezależnie od efektu podjętych czynności ratunkowych, zawsze należy wezwać zespół pogotowania ratunkowego, ponieważ objawy mogą nawrócić do 24 godzin od zdarzenia! Jeżeli obawiamy się konsekwencji użądlenia przebywając na świeżym powietrzu, musimy pamiętać o pewnych zasadach:
1) unikać perfum, kosmetyków i różnych preparatów o mocnych zapachach
2) wybierać stonowane kolory ubrań
3) unikać miejsc pełnych kwiatów i kwitnących roślin oraz owocujących drzew
4) nie spacerować boso po trawie
5) przechowywać jedzenie w szczelnych pojemnikach
6) ograniczyć spożywanie słodkich owoców i innych produktów
7) zachować spokój, jeżeli pojawi się w pobliżu zagrożenie, czyli osa, szerszeń itp.
8) jeżeli dojdzie do użądlenia, oddalić się z miejsca zdarzenia, ponieważ atakujący owad może zaatakować drugi raz.
Warto wiedzieć również że:
• osa, pszczoła czy szerszeń zaatakują tylko wtedy, gdy poczują się zagrożone
• pszczoły atakują najwyżej położony ciemny punkt, czyli u człowieka włosy; najskuteczniej jest wówczas wziąć owada w dwa palce, zgnieść odciągając od skóry głowy i wyrzucić, nie machać rękoma!
• objawy po użądleniu występują najczęściej do 30 minut od zdarzenia (u 90% osób)
• według danych naukowych, przeciętny dorosły (nieuczulony) człowiek toleruje ok. 20 użądleń błonkoskrzydłych na każdy kilogram masy ciała
• pszczoła może użądlić tylko raz w swoim życiu, ponieważ jej żądło jest wyposażone w zadziory, które zatrzymują je w skórze wraz z woreczkiem jadowym; inaczej jest w przypadku os czy szerszeni, które mają inną budowę żądła i mogą używać go
wielokrotnie
• pierwsze użądlenie owada błonkoskrzydłego w pobliżu jego gniazda jest sygnałem dla pozostałych owadów do obrony; rozerwany woreczek jadowy uwalnia substancję chemiczną, której woń prowokuje do ataku, dlatego należy szybko oddalić się z miejsca użądlenia
• naukowcy zaobserwowali, że u pszczelarzy objawy po użądleniu przez pszczołę mają wraz z wiekiem coraz mniejsze nasilenie, a dokładnie odwrotna tendencja widoczna jest u osób niemających kontaktu z pszczołami
• użądlenia pszczół mogą mieć dobroczynny wpływ na człowieka, leczą np. zmiany w kręgosłupie, choroby reumatoidalne czy gościec stawowy.
Karina Ostrowska ŁODR w Bratoszewicach Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |
Jak łagodzić dolegliwości po ukąszeniu komarów? |
Zbierz liście babki lancetowatej! Przydadzą się na wiele dolegliwości |
Jak postępować przy ugryzieniu przez kleszcza? |
Które owady mogą być dla nas niebezpieczne? |
Użądlenia i ugryzienia owadów – jak sobie z nimi radzić?
Miło spędzany wypoczynek może zakończyć się bardzo nieprzyjemnie. Nagłe użądlenie czy ukąszenie może prowadzić nie tylko do powstania nieprzyjemnego swędzenia i opuchlizny, ale również do wystąpienia reakcji alergicznej.
UgryzienieOwady – głównie mrówki, osy i pszczoły mogą niespodziewanie ugryźć. Reakcja skórna znika zazwyczaj po kilku godzinach. W miejscu ugryzienia pojawia się zazwyczaj silne zaczerwienienie i uczucie nieprzyjemnego swędzenia.
Miejsce takie najlepiej przemyć wodą z mydłem, spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną, co skutecznie odkazi ugryzione miejsce i zabezpieczy przed ewentualnym rozwojem bakterii.
W celu zmniejszenia nieprzyjemnego uczucia ugryzienia, najlepiej zastosować zimny okład.
Użądlenie
Z użądleniem mamy do czynienia wtedy, kiedy osa lub pszczoła wbije swoje żądło w ciało człowieka. Żądło może pozostać w ciele osoby użądlonej, choć nie zdarza się tak w 100% przypadków. Niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem, który może pojawić się po użądleniu jest wstrząs anafilaktyczny. Jest to bardzo silna odpowiedź alergiczna organizmu. Pojawiają się problemy z oddychaniem (oddech staje się niestabilny), twarz i język osoby użądlonej puchną, może dojść do przyspieszenia akcji serca, wystąpienia drgawek. W takim przypadku należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Wstrząs anafilaktyczny jest bowiem poważnym zagrożeniem dla życia!
Jak udzielić pomocy osobie użądlonej/ ugryzionej?W przypadku, gdy osoba jest alergikiem:
- jeśli żądło zostało w skórze – wyciągnij je pęsetą
- zdejmij biżuterię wokół miejsca użądlenia – może nastąpić puchnięcie tkanek miękkich
- zdezynfekuj ranę
- możesz zastosować maść zmniejszająca obrzęk
Uwaga! Jeśli użądlenie nastąpiło w szyję, język, podniebienie, krtań czy wewnętrzną powierzchnię policzka natychmiast wezwij pogotowie!
Jak uniknąć użądleń i ugryzień?
Niestety, ryzyko ugryzienia czy użądlenia istnieje zawsze. Aby je zniwelować, można stosować wszelkiego rodzaju dostępne bez recepty preparaty odstraszające owady (spraye, maści ochronne, balsamy). Skutecznym sposobem jest nacieranie się wyciągiem z lawendy, która skutecznie odstrasza owady.
- Tagi:
- ugryzienie,
- ból,
- owady,
- użądlenie
Domowe sposoby na ukąszenia owadów – osy, pszczoły, komara itp
Lato w pełni, a to może oznaczać tylko jedno… Owady, wszędzie owady! Potrafią skutecznie uprzykrzyć nawet najmilszy wyjazd z przyjaciółmi nad jezioro czy wieczornego grilla w ogrodzie. Pojawiają się znienacka i atakują akurat wtedy, kiedy tego nie widzisz.
Jeśli zadajesz sobie pytanie „Co na ukąszenia owadów?”, w tym artykule znajdziesz satysfakcjonującą odpowiedź.
I to nie jedną! Domowe sposoby na swędzenie skóry, bąble czy opuchliznę – od dziś poznasz wszystkie tajniki prostej i skutecznej walki z owadami i nawet ugryzienie komara nie wyprowadzi Cię z równowagi.
Etap I: dezynfekcja po ukąszeniu
Nie pamiętasz kiedy, jak i co, ale wiesz jedno: ukąsił Cię owad! Pierwszym etapem działania powinna być zawsze dezynfekcja.
Miejsce ukąszenia należy dokładnie oczyścić, by pozbyć się toksyny lub jadu wstrzykniętej wraz z ukłuciem przez owada. Dodatkowo, jeżeli przypuszczasz, że użądliła Cię pszczoła albo osa, przyjrzyj się miejscu użądlenia i sprawdź, czy nie ma w nim żądła. Jeżeli jest, delikatnie wyjmij żądło kosmetyczną pęsetą i przemyj ranę wodą z szarym mydłem.
Etap II: domowe sposoby na ukąszenie
Ukąszenia owadów nie zawsze muszą być niebezpieczne, ale bardzo często są po prostu irytujące. Opuchlizna po ukąszeniu, rumień czy denerwujące swędzenie potrafi skutecznie obniżyć nasz nastrój. Nadszedł więc czas na skuteczne, domowe pomoce w walce z letnimi ukąszeniami owadów!
Użądlenie pszczoły
W przypadku użądlenia pszczoły pierwszym krokiem powinno być (tak, jak pisaliśmy wcześniej) usunięcie żądła. Mimo wszystko może występować opuchlizna i zaczerwienienie – wówczas warto przyłożyć do obrzęku plaster świeżej cebuli. Podobnie zadziała wacik nasączony octem lub okład z maseczki, którą przygotujesz z sody oczyszczonej i wody.
Ukąszenie osy
Osa nie traci żądła przy ukąszeniu, a więc możesz zapomnieć o konieczności użycia pęsety.
Użądlenie osy często związane jest z szybko pojawiającą się opuchlizną i zaczerwienieniem, którym może także towarzyszyć specyficzny, szczypiący ból.
Co robić? Polecamy najprostsze, ale bardzo skuteczne rozwiązanie, czyli zimny okład na opuchliznę. Sprawdzi się także ocet lub sok z cytryny – kwaśne substancje mają bowiem właściwości neutralizujące działanie jadu.
Ukąszenie szerszenia
Szerszeń, podobnie jak osa, nie zostawia w ciele żądła, ale jego ukąszenie również wywołuje reakcje alergiczne. Z opuchlizną możemy walczyć za pomocą produktów takich jak czosnek czy plaster cebuli – pamiętajcie jednak o tym, by czosnek przepuścić przez praskę. Warto także przyłożyć do opuchniętego miejsca zimny okład.
Ukąszenie trzmiela
W przypadku ukąszenia trzmiela postępujemy tak jak w podobnych sytuacjach użądlenia owadów, czyli staramy się zminimalizować opuchliznę. Sposobów jest naprawdę dużo, a oprócz wyżej wymienionych całkiem popularnym jest okład z liści kapusty.
Ukąszenia meszki
Prawdziwa zmora letnich dni i wieczorów, czyli… meszki. Ich ugryzienie jest wyjątkowo nieprzyjemne, a rumień po ukąszeniu meszki występuje zazwyczaj w parze z obrzękiem i małą, krwawiącą ranką. Na ugryzienia meszki polecamy okłady z sody oczyszczonej lub octu. Można także zaparzyć napary z szałwii, tymianku lub werbeny i przyłożyć namoczoną w nich gazę do opuchniętego miejsca.
Ukąszenia komarów
Prawdopodobnie jeden z najbardziej uciążliwych, ale przy tym najmniej groźnych owadów. Jakie są domowe sposoby na komary? Klasyczne już okłady z cebuli, octy czy czosnku – ten ostatni poradzi sobie z każdym bąblem. Możesz też wykorzystać kojący miąższ aloesu, skórkę banana czy liść białej kapusty.
Wiesz już, jak radzić sobie z ugryzieniami owadów domowymi sposobami. Pamiętaj jednak, że w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. A tymczasem życzymy miłych, letnich wieczorów.
Zobacz także:
Domowe sposoby na ukąszenia i użądlenia owadów
Utworzono:16.08.2017, 18:58
Gdy ugryzie komar, trudno pohamować się od drapania swędzącego miejsca. Pojawia się często obrzęk i rana. Istnieją jednak domowe metody na radzenie sobie po użądleniu, ukąszeniu czy ugryzieniu przez owada. Poznaj je.
Takie małe, a potrafią tak dopiec. I to dosłownie: gdy ugryzie komar czy inny owad, rana niekiedy nie tylko swędzi, ale czasem też piecze, jeżeli ją rozdrapujemy. Może nawet wdać się zakażenie. Latem najbardziej dają nam się we znaki komary, ale nie tylko one uprzykrzają życie. Oto domowe sposoby na ukąszenia owadów.
Uwaga! Gdy przez kilka dni obrzęk się nie zmniejsza, a nawet widać, że się zwiększa, a do tego swędzenie i pieczenie nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem. Być może konieczne będzie leczenie antybiotykami.
Ukąszenie komara
Zaczerwieniona skóra, obrzęk i bąbel, który swędzi, są charakterystyczne po ukąszeniu komara. Swędzące miejsce możesz potrzeć wacikiem zmoczonym w occie. Ocet nie tylko łagodzi swędzenie. Jego zapach – zanim zaatakuje komar – skutecznie go odstrasza. Zamiast octu można użyć spirytusu salicylowego, ewentualnie wody kolońskiej. Perfumy też powinny pomóc.
Równie skuteczne jest posmarowanie zmienionego miejsca miodem. Sól to następny domowy sposób, który łagodzi obrzęk.
Należy w szklance letniej wody rozpuścić łyżeczkę soli, namoczyć tym roztworem wacik i nim przemyć miejsce po ukąszeniu. Cytryna także zdaje egzamin.
Trzeba odkroić plasterek cytryny (albo limonki) i posmarować nim zaczerwienione miejsce. Jeśli nie masz akurat cytryny, możesz wziąć plaster surowego ziemniaka lub cebuli.
Zobacz wideo: Jak prawidłowo usunąć kleszcza
Kto ma w doniczce bazylię, niech urwie kilka jej listków i je rozetrze w dłoniach, a potem posmaruje nimi piekące miejsce. Powinno zadziałać. Niektórym wydaje się dziwne, ale pietruszka też jest wskazana. Wystarczy drobno posiekać natkę pietruszki i nią posmarować zranione miejsce.
Skutki ukąszenia komara łagodzą również olejki eteryczne, choćby eukaliptusowy, lawendowy czy z drzewa herbacianego. Trzeba nimi posmarować skórę, ale najpierw warto upewnić się, czy nie jesteśmy uczuleni na dany olejek. Świąd skóry zmniejsza też mentolowa pasta do zębów.
Przydać się mogą również wystudzone, ale jeszcze nie wyschnięte torebki po zaparzonej herbacie.
Liść kapusty i okłady z niego robione mają zastosowanie nie tylko w przypadku ukąszenia komara, lecz również wtedy, gdy bolą stawy kolanowe albo u matki karmiącej, u której powstało zapalenie piersi.
Kostki lodu natomiast zalecane są nie tylko na opuchnięte oczy oraz na poprawę jędrności i kolorytu skóry, ale też na opuchnięte, obrzęknięte miejsce po ugryzieniu komara.
Okład ze zsiadłego mleka, zielonej herbaty albo rumianku są równie skuteczne.
Aloes, znany z tego, że leczy trądzik i poprawia kondycję włosów, łagodzi blizny oraz oparzenia słoneczne, to jeszcze przynosi ulgę po ukąszeniu komara. Należy potrzeć sokiem z aloesu swędzące miejsce. Kto nie hoduje aloesu, może kupić żel aloesowy. Żel lub krem nagietkowy również pomaga.
Polecamy poradni: Właściwości aloesu. Jak uprawiać aloes
Natrętne meszki
Krwawiący ślad i bolący obrzęk to „znaki rozpoznawcze” pozostałe po ugryzieniu przez meszkę. Tutaj też warto sięgnąć po ocet i nim posmarować zmienione miejsca. Można rozpuścić łyżkę sody oczyszczonej w szklance wody i tym roztworem przemyć ugryzienia. Plaster cebuli jest także skuteczny.
Kto nie cierpi zapachu cebuli, niech zastosuje plaster ananasa. Zadziała tak samo. Ulgę przyniosą też okłady ze zsiadłego mleka, tymianku lub szałwii albo rumianku. Zmienione miejsce można posmarować pastą do zębów.
Wapno musujące można nie tylko pić, ale zrobić z niego okład i przyłożyć do bolącego miejsca.
Więcej na temat: Jak walczyć z meszkami
Mrówki też gryzą
Bąble przypominające pokrzywkę lub wysypkę i pęcherzyk z zaczerwienieniem wokół – po nich można poznać, że ugryzła nas mrówka. Jeśli miejsce swędzi lub piecze, powinien wystarczyć okład np. z kostek lodu albo po prostu zimny ręcznik.
Użądlenie pszczoły
Najpierw trzeba usunąć żądło (osy nie zostawiają żądeł i mogą kąsać wielokrotnie, ale pszczoły, gdy tylko użądlą, zostawiają żądło, lecz zaraz same giną). Nie wolno go wyciskać, bo w ten sposób żądło może utknąć jeszcze głębiej.
Należy je delikatnie podważyć paznokciem (lub pęsetą) i ostrożnie wyjąć ze skóry. Można spróbować wyskrobać żądło. Po wyjęciu żądła, należy umyć to miejsce letnią wodą z mydłem.
Do odkażenia przydaje się spirytus salicylowy albo woda utleniona.
Zimny okład z kostek lodu czy kompres z sody oczyszczonej albo octu pomagają na obrzęk. Jeśli nie masz lodu, octu czy sody, po prostu przyłóż mokry ręcznik i chwilę potrzymaj.
Da skutek podobny, jak po zastosowaniu plastra cebuli czy ząbka czosnku. Ten ostatni jednak musi być wcześniej puszczony przez praskę. Ulgę przyniosą również miód, sok z cytryny i pasta do zębów.
Dziwne, ale prawdziwe: sól zmiękczająca mięso pomaga rozłożyć substancje wstrzyknięte do organizmu podczas użądlenia.
Użądlenie osy
Przemycie użądlonego miejsca wodą z mydłem to pierwszy krok. Warto także zastosować roztwór z sody oczyszczonej i wody, nasączyć nim wacik i przemyć to miejsce.
Ulgę przyniosą wspomniane kostki lodu, pasta do zębów, sok z cytryny lub sól zmiękczająca mięso. Przydatny jest wilgotny kompres z roztartej, rozproszkowanej aspiryny. Niektórzy, gdy użądli ich osa, sięgają po suszarkę do włosów.
Okazuje się bowiem, że ciepło pozwala złagodzić ból. Okład z błota też jest wypróbowany.
Dowiedz się: Jak usunąć gniazdo os, pszczół lub szerszeni
Gdy swędzi i piecze – jak łagodzić ukąszenia owadów?
Preapraty na komary Alergia Opuchlizna
Znacie sposoby na skuteczne odstraszanie owadów? Wiecie, co zrobić, kiedy już użądlą lub ugryzą, jaka maść na ukąszenia jest skuteczna? Jakie sposoby będą najbezpieczniejsze na ukąszenia owadów u niemowląt? Na te pytania odpowiada ekspert allecco.pl.
Aby nie musieć radzić sobie z konsekwencjami ukąszeń owadów u nas czy u dzieci, najlepiej starać się ograniczać możliwości ich wystąpienia. Warto zatem unikać miejsc, o których wiemy, że jest tam wyjątkowo dużo kleszczy czy komarów lub chociażby zakrywać skórę przewiewnymi ubraniami. Zrezygnujmy też z mocnych, kwiatowych zapachów, aby nie przyciągać owadów.
Jeśli jedzenie lub napój znajduje się na zewnątrz, warto sprawdzać, czy nie wleciał do niego żaden owad, aby nie dostał się przypadkiem do jamy ustnej. Poza tym zamiast gwałtownie odganiać pszczoły, trzmiele i inne owady, lepiej delikatnie starać się je strzepnąć.
Można również stosować preparaty odstraszające owady, np. Ultrathon, Mosquiterum o naturalnym składzie lub Chicco Spray przeciw komarom, który jest bezpieczny nawet dla niemowląt – można go stosować od 3. m-ca życia.
Ukąszenia owadów – opuchlizna i inne objawy
Większość ukąszeń owadów jest, na szczęście, niegroźna. Typowe objawy, które mogą się pojawić to delikatny ból w miejscu ugryzienia, swędzenie, opuchlizna i zaczerwienienie. W rzadkich przypadkach, u osób uczulonych na jad owadów, może dojść do poważniejszych reakcji organizmu, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym, który stanowi zagrożenie dla życia.
Gorzej ukąszenia owadów znoszą dzieci. Czując ból i swędzenie, często rozdrapują miejsce ugryzienia, co może prowadzić do zakażenia i rozwoju infekcji bakteryjnej. Maluchom ciężko jest wytłumaczyć, aby nie drapały skóry po ukąszeniu. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zacząć działać.
Szczególną uwagę należy zwrócić na ukąszenia owadów, które zostawiają w skórze żądło – pszczoły, trzmiele. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej je usunąć. Prawidłowym sposobem jest podważenie żądła za pomocą paznokcia, noża czy chociażby kawałka twardego kartonu.
Nie wyciskamy ani nie wysysamy żądła, ponieważ w taki sposób łatwo możemy uszkodzić woreczek jadowy i uwolnić jad do skóry co nasili dolegliwości. Jeśli dojdzie do ugryzienia przez kleszcza, również ważne jest szybkie jego usunięcie np.
za pomocą preparatu Mustico Tick-off lub Kick the Tick, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami, które te owady mogą przenosić.
Kiedy już dojdzie do ugryzienia, warto działać od razu. Dobrze byłoby, po pierwsze, odkazić miejsce ukąszenia. Można to zrobić za pomocą wody z mydłem lub wykorzystując preparaty apteczne, np. Rivanol lub Octenisept.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z ukąszeniami owadów i objawami jakie wywołują, jest zastosowanie żelu Fenistil. Ma on działanie łagodzące, zmniejszające opuchliznę, przeciwświądowe i miejscowo znieczulające.
Może być stosowany też u dzieci, jednak nie należy nakładać go na uszkodzoną skórę, ani na dużą jej powierzchnię.
Nadaje się również na ukąszenia owadów u niemowląt, jednak tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby maluch nie zjadł żelu lub przypadkiem nie przeniósł go sobie np. do oczu.
Alternatywą w takich wypadkach jest Fenistil w kroplach. Można go podawać już po 1. miesiącu życia. Zalecałabym jednak ostrożność, ponieważ jednym z najczęstszych działań niepożądanych, które mogą wystąpić po zastosowaniu Fenistilu w kroplach jest senność. U dzieci do 1. roku życia obserwowano incydenty bezdechu podczas snu.
Najbezpieczniej więc podawać krople dopiero po skończeniu 1. roku, a u młodszych robić to tylko po konsultacji z lekarzem. Fenistil w żelu działa już po kilku minutach. Nie ma również przeciwwskazań do stosowania go w trakcie ciąży i karmienia piersią.
Nie powinien być stosowany wówczas na dużej powierzchni skóry, ani wtedy, gdy jest ona uszkodzona.
Można sięgnąć też po maść na ukąszenia owadów z hydrokortyzonem. Przykładem jest Hydrocort. Ta sama substancja występuje też w postaci kremu pod nazwą Hydrocortisonum.
Jest to steryd, działający przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Można go stosować od 12. roku życia, a u młodszych dopiero po konsultacji lekarskiej.
Krótkotrwale hydrokortyzon może być też używany przez kobiety w ciąży i karmiące.
Stosując tą maść na ugryzienia komarów, pszczół i innych insektów, wystarczy nałożenie cienkiej warstwy 2-3 razy dziennie na miejsce po ugryzieniu. Unikajmy częstszego smarowania lub nakładania grubszej warstwy sterydu, aby zbyt duża jego ilość nie wchłonęła się do krwi.
Na ugryzienia komarów dobrze sprawdzi się też aerozol Allertec Ukąszenia. Zawiera on dwie substancje przeciwhistaminowe, dzięki czemu objawy pojawiające się w wyniku ukąszenia owadów – opuchlizna, swędzenie, ból, uczucie rozpierania – są łagodzone. Szybko przynosi ulgę, a dzięki formie spray’u jest wygodny w stosowaniu.
W przypadku pojawienia się dużej opuchlizny, pomoże nam popularny Altacet. Żel ten działa przeciwobrzękowo i może być stosowany już po 3. roku życia. Szybko zmniejszy opuchliznę, stan zapalny i złagodzi ból.
Kolejna maść na ugryzienia komarów i innych owadów to znana doskonale naszym babciom Maść propolisowa. Zmniejszy ona stan zapalny, złagodzi swędzenie i obrzęk. Można ją też użyć u dzieci powyżej 6. roku życia.
Na ukąszenia owadów u niemowląt można również zastosować Entil Ukąszenia. Preparat ten nie ma ograniczeń wiekowych. Tworzy barierę ochronną w miejscu ugryzienia, łagodzi podrażnienia i zmniejsza obrzęk. U dzieci powyżej 3.
roku życia dobrym pomysłem jest użycie plasterków Xarasan Kids.
Te plasterki, oprócz mechanicznej bariery przed czynnikami zewnętrznymi, nasączone są składnikami ziołowymi, które działają przeciwzapalnie i przynoszą ulgę swędzącej skórze.
Jeśli po ukąszeniu owadów pojawi się duży obrzęk, zaczerwienienie, odczuwamy silne pieczenie lub swędzenie, które nie przechodzi, możemy sięgnąć po leki przeciwalergiczne w tabletkach, np. Allertec, Allegra, Contrahist. Jednak najczęściej nie są one potrzebne.
Ukąszenia owadów – domowe sposoby
Jednym z najprostszych sposobów na ugryzienia komarów, os, pszczół i innych owadów jest zimny okład. Przyłożenie kilku kostek lodu owiniętych np. w chusteczkę znieczuli swędzące, bolące miejsce, a dodatkowo obkurczy naczynia krwionośne. Dzięki temu, substancje z jadu owada będą słabiej przenikać do krwi.
Jeśli użądli nas pszczoła, po wyciągnięciu żądła można przyłożyć w to miejsce cebulę lub zrobić okład z sody oczyszczonej, rozpuszczonej w wodzie. Natomiast w przypadku użądlenia przez osę, lepiej sprawdzi się plaster cytryny lub ocet.
Na ugryzienia komarów sprawdza się też często wcieranie w miejsce ukłucia soku z babki lancetowatej, szałwii, a także rozgniecionej natki pietruszki.
Pamiętajmy: dzieci, szczególnie te najmłodsze, należy zawsze uważnie obserwować, ponieważ nie wiemy jeszcze, czy któreś z nich nie jest uczulone na jad owada. Jeśli natomiast dziecko zostanie użądlone w okolicy gardła, najlepiej udać się z nim na pogotowie, aby pojawiający się z czasem obrzęk nie utrudnił oddychania.
Masz pytania? Napisz na: [email protected]
Ugryzienia owadów – jak sobie z nimi radzić?
11.09.2020
Bolesne, swędzące i zaczerwienione miejsca po ugryzieniach owadów mogą skutecznie popsuć wakacyjny nastrój. Najczęściej przyczyniają się do tego kleszcze, osy czy pszczoły, ale również mrówki, komary, a nawet pająki. Podrażnienie i obrzęk po ugryzieniu owada – w zależności od różnych czynników – utrzymuje się na skórze od kilku minut do nawet kilku dni, zakłócając spokojny wypoczynek. Jak chronić się przed takimi sytuacjami i co zrobić, gdy ukąszenie już nastąpiło? O tych i innych zagadnieniach związanych z ugryzieniami owadów piszemy poniżej. Zapraszamy do lektury!
Generalnie „ugryzienie” osy, pszczoły, mrówki, komara czy pająka – oprócz dolegliwości bólowych w obrębie miejsca ukąszenia, jego zaczerwienienia czy lekkiego obrzęku nie powinno stać się powodem do zmartwienia.
U zdrowego człowieka objawy takie ustępują od kilku minut do kilku godzin po zdarzeniu.
Aby jednak nie spędzać tego czasu na uporczywym drapaniu miejsca po ugryzieniu, warto wiedzieć, jak złagodzić konkretne dolegliwości.
Jednym z najgroźniejszych owadów, które mogą niewinnym ugryzieniem przysporzyć nam wielu zdrowotnych problemów, są kleszcze. Te niepozorne pajęczaki aktywują się – wbrew pozorom – już pod koniec zimy, bowiem mogą żerować wówczas, gdy temperatura sięga 5 stopni Celsjusza.
Aby się przed nimi chronić, warto używać repelentów – czyli środków odstraszających kleszcze, dostępnych w aptekach, drogeriach i supermarketach.
Kiedy jednak zauważymy ugryzienie kleszcza, należy działać szybko i pewnie, ponieważ im dłużej pajęczak bytuje w skórze, tym większe jest ryzyko choroby odkleszczowej.
Czy wyciąganie kleszcza należy powierzyć lekarzowi? Jeśli sami boimy się usunąć pajęczaka, jak najbardziej można zgłosić do lekarza rodzinnego – nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, by wyciąganie kleszcza przeprowadzić samodzielnie.
Co należy wówczas zrobić? Do usuwania kleszcza niezbędna będzie pęseta lub dostępne do kupienia w aptekach specjalne narzędzia przeznaczone do tego celu.
Należy uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnąć go płynnym, spokojnym ruchem ku górze, nie wykręcając go i uważając, by go nie zgnieść, aby pajęczak nie oddał treści pokarmowej do naszego krwiobiegu (to może spowodować szybsze zakażenie boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu).
Jeśli podczas wyciągania kleszcza jego resztki utkwią w miejscu ugryzienia, można pozostawić je do samoistnego wypadnięcia (nie zagrażają już naszemu zdrowiu a organizm sam je usunie wraz z niewielkim wysiękiem) lub spróbować pozbyć się ich za pomocą pęsety.
Po całej procedurze należy zdezynfekować miejsce po ugryzieniu kleszcza preparatem dostępnym w aptece (np.
z zawartością phenoxyetanolu), a także obserwować je uważnie – w razie wystąpienia rumienia wędrującego (czerwonej obwódki z białym środkiem, rozszerzającej się z czasem) trzeba bezwzględnie udać się do lekarza!
Co zrobić po „ugryzieniu” osy lub pszczoły, by zminimalizować dolegliwości i obrzęk po ugryzieniu owada? Przede wszystkim, jeśli „sprawcą” całego zdarzeni była pszczoła, należy delikatnie usunąć żądło (można podważyć je paznokciem, końcówką pęsety lub innym, małym i płaskim przedmiotem.
Jest to konieczne wyłącznie w przypadku „ugryzienia” pszczoły, ponieważ to właśnie one „gubią” żądło w skórze – osy mogą natomiast żądlić wiele razy. Ponadto miejsce ukłucia warto przemyć wodą z mydłem i – aby zniwelować drażniący odczyn jadu – położyć w tym miejscu na kilka minut plasterek cebuli.
Po upływie tego czasu można przyłożyć również zawiniętą w jakiś materiał kostkę lodu lub schłodzony wcześniej w lodówce plaster na ugryzienia w formie opatrunku hydrożelowego (jest wygodniejszy w użytkowaniu, ponieważ utrzymuje się na skórze) – opuchlizna po użądleniu osy lub pszczoły będzie wówczas tak dotkliwie bolesna.
Należy również przeprowadzić trwającą co najmniej pół godziny obserwację użądlonej osoby, w celu odnotowania ewentualnych objawów wstrząsu anafilaktycznego.
„Ugryzienie” osy lub pszczoły może okazać się tragiczne w skutkach dla osoby uczulonej na jad tych owadów. Jak im pomóc w takiej sytuacji? Pierwszym krokiem powinno być bezwzględne wezwanie pogotowia.
Następnie należy podać pacjentowi lek z adrenaliną (osoby uczulone powinny mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z precyzyjnie odmierzoną dawką leku), domięśniowo – najlepiej w okolice uda, z boku nogi.
Jeśli dana osoba, mimo podania adrenaliny, ma trudności w oddychaniu i straciła przytomność, należy wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową (sztuczne oddychanie połączone z masażem serca) do przyjazdu karetki pogotowia.
Miejsce po ugryzieniu kleszcza nie daje praktycznie żadnych objawów (jeśli nie doszło do zakażenia jedną z chorób odkleszczowych), opuchlizna po „ugryzieniu” osy jest bolesna, natomiast ugryzienie mrówki, pająka (które w Polsce zdarza się niezwykle rzadko i nie jest groźne dla zdrowia) lub komara powoduje głównie świąd i uporczywe pieczenie.
Na odstraszenie tych owadów – podobnie jak w przypadku kleszczy – działają repelenty, jednak nie zawsze da się uniknąć kontaktu z nimi. Aby zniwelować dolegliwości związane z ugryzieniem komara, mrówki czy pająka, warto – po pierwsze – przemyć miejsce ugryzienia wodą z mydłem, a następnie zastosować na ukąszenia hydrożelowe plastry (sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy dana osoba zdążyła rozdrapać bąbel po ukąszeniu) lub specjalne żele, zawierające środki znieczulające i osłabiające dolegliwości.
Ugryzienie pająka, komara, mrówki czy innych owadów jest stresującym doświadczeniem zwłaszcza dla dzieci – dlatego zawsze warto mieć w domowej i wyjazdowej apteczce środki łagodzące objawy – obrzęk po ugryzieniu owada, świąd, pieczenie. Ich zastosowanie zmniejsza również ryzyko rozdrapania miejsca ukąszenia, co z kolei wpływa na niedopuszczenie do rozwoju infekcji w obrębie powstałej rany.
- https://www.kleszcze.info.pl/usuwanie-kleszczy
Jak uchronić i radzić sobie z ukąszeniami i użądleniami u dziecka?
- Zdrowie i rozwój
- 1 czerwca 2020
- NR 13 (Czerwiec 2020)
Joanna Święcicka
Każda pora roku ma swoje plusy i minusy, czymś zachwyca, przyciąga, a czymś innym odstrasza, zniechęca. Ostatnimi czasy zima to raczej późna jesień, ciepła i bez śniegu. Wiosna zachwyca budzącym się do życia światem. Lato zachęca aktywnych do odpoczynku na łonie natury. Nadchodzące ciepłe miesiące to czas, kiedy dzieci mogą beztrosko bawić się na świeżym powietrzu, ale czy są bezpieczne?
Wiosną, a już latem na pewno należy się chronić przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, lecz w obecnych czasach także przed plagą atakujących znienacka owadów, takich jak komary, meszki, osy, pszczoły i bardzo groźne kleszcze.
Jak bezpiecznie chronić nasze pociechy przed nieproszonymi gośćmi? Czasami aż ciężko o odprężenie i odpoczynek, kiedy człowiek żyje w stresie, obawiając się o swoje dziecko.
Do tego wszystkiego nie sposób uniknąć miejsc wolnych od owadów, są zawsze i wszędzie, kiedy nadchodzą ciepłe miesiące – i żyją z nami nawet do pierwszych przymrozków.
Meszki, komary i szerszenie
Meszki i komary można spotkać przede wszystkim nad wodą. Owady te składają tam jaja. Larwy meszek rozwijają się w wodach płynących, a komary upodobały sobie płytkie zbiorniki wodne.
Kleszcze przepadają za gęstymi lasami, szczególnie mieszanymi liściasto-iglastymi i wysokimi trawami, choć można spotkać je również w przydomowym ogródku, parku czy na placu zabaw. Warto porządnie rozejrzeć się, czy w pobliżu miejsca naszego zamieszkania nie ma gniazda os lub szerszeni.
Osy lecą zawsze do słodkiego. Jedzenie lodów czy pączków bywa niebezpieczne w starciu z przebiegłą osą. Użądlenie w okolice ręki czy nogi nijak nie ma się do użądlenia w jamie ustnej. W połączeniu z ewentualnym uczuleniem może doprowadzić nawet do śmierci.
Trzeba być czujnym, chronić nasze pociechy i nas samych, bo nie warto kusić losu, niektóre nieleczone choroby przenoszone przez owady mogą być nieuleczalne – borelioza – lub nawet w konsekwencji śmiertelne. Niewielkie meszki także bywają bardzo uciążliwe.
Są to owady, których ukąszenia pozostawiają małe otwarte rany, narażając malca na przedostanie się przez nie do organizmu różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Występują w dużych ilościach, zazwyczaj pozostawiają na ciele bardzo dużą ilość użądleń.
Szerszeń natomiast pochodzi z rodziny osowatych, jest duży, osiąga nawet 5 cm długości. Charakteryzuje się głośnym dźwiękiem wydobywanym w trakcie lotu. Szerszeń zaatakuje tylko prowokowany. Jego użądlenie jest bardzo bolesne i pieczące.
Kleszcze – zmora XXI wieku!
Mówiąc o różnych owadach, które uprzykrzają nam i naszym dzieciom życie latem, warto pochylić się nad małymi, na pozór niegroźnymi pajączkami, jakimi są kleszcze. To prawdziwa epidemia. W ich ślinie mogą znajdować się substancje wywołujące boreliozę oraz wirusy kleszczowego zapalenia mózgu. Przyciąga je, podobnie jak komory, jaskrawy kolor ubrań i pot ludzki.
Kleszcza należy jak najszybciej usunąć, a powstałą rankę zdezynfekować. Najlepiej sprawdzają się do tego różnego rodzaju sprzęty do usuwania kleszczy, pętelki, lassa, pompki itp., dostępne w każdej aptece. Można też użyć pęsety i wyciągnąć intruza jednym, prostym i zdecydowanym ruchem do góry.
Im kleszcz dłużej przebywa w ciele ludzkim, tym głębiej się w niego zatapia, pęcznieje od krwi, mocniej się trzyma i upuszcza szkodliwe substancje. Szczęśliwie, nie wszystkie kleszcze są zarażone, tym lepiej dla nas. Trzeba zawsze się upewnić, czy cały odwłok wyszedł razem z łbem i wszystkimi nóżkami – to bardzo ważne.
Jeżeli nie czujemy się na siłach umiejętnie wyciągnąć kleszcza, należy udać się do najbliższej przychodni zdrowia, tam specjaliści zrobią to fachowo i od razu na nasze życzenie mogą oddać kleszcza do badania, czy jest nosicielem, czy też nie. Jeżeli po usunięciu kleszcza po pewnym czasie nie powstanie rumień, to możemy być pewni, że my i nasze dziecko jesteśmy zdrowi.
W przeciwnym przypadku należy natychmiast udać się do lekarza na długotrwałe leczenie. Najgorsze jest to, że wbicie się kleszcza jest całkowicie bezbolesne, nie czujemy go, więc nie wiemy, że go mamy. Jego ślina ma substancje znieczulające i przeciwzakrzepowe. Należy zatem codziennie się oglądać i brać prysznic.
Pierwsze objawy boreliozy to stan ogólnego osłabienia, stan grypopodobny, gorączka, dreszcze, poty, zmęczenie, bóle stawów, kołatanie serca i skoki ciśnienia. Szybko zdiagnozowana i leczona antybiotykami daje dobre rokowania.
Profilaktycznie przed każdym spacerem można zawsze skropić dziecko bezpiecznymi środkami przeciwkleszczowymi lub olejkami: cytrusowym, lawendowym lub eukaliptusowym – ich zapach odstrasza pajączki.
Przed kleszczowym zapaleniem mózgu chronią płatne szczepienia, które podaje się w trzech dawkach; już druga dawka chroni przed wirusem.
Można rozważyć taką ewentualność i cieszyć się beztroskim czasem spędzanym w gronie rodziny na łonie natury.
Ugryzienie komara – co zrobić?
Po ukąszeniu na skórze dziecka powstaje zapalny odczyn, który wywołuje obrzęk i zaczerwienienie w okolicy miejsca ukąszenia. Malec czuje, że zaatakowane miejsce zaczyna go swędzieć i, niestety, odruchowo zaczyna się drapać. Im dłużej drapie, tym bardziej rozdrapuje to miejsce, więc swędzi jeszcze bardziej – i koło się zamyka.
W najgorszym przypadku może dojść do infekcji, do ropnego zapalenia, gorączki. Swędzące bąble dokuczają zwłaszcza małym dzieciom, ponieważ ich delikatna skóra ma cieńszą warstwę rogową niż dorosłego człowieka i dlatego reakcja jest silniejsza. Działać należy natychmiast, przede wszystkim przypominać pociesze, aby się nie drapała.
Podrażnione miejsce należy przemyć zimną, bieżącą wodą, przyłożyć można nawet na jakiś czas zimny okład lub od razu posmarować obolałe miejsce preparatem zawierającym składniki przynoszące ukojenie, czyli przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwbólowe i przeciwświądowe.
Na rynku dostępnych jest dużo bezpiecznych dla dzieci preparatów, przebadanych dermatologicznie, z potrzebnymi atestami, w postaci maści lub sprayu. Podobnież czystek i witamina B również odstraszają komary – warto spróbować.
Jak chronić się przed ukąszeniem komara?
- Owady te boją się, lub przynajmniej unikają ich, ludzi wyperfumowanych i spoconych, dlatego można delikatnie wyperfumować swoją pociechę. Nie zrobią nam nic, jeżeli będziemy ubrani w bluzy z długimi rękawami i spodnie z nogawkami, ubrania zakrywające jak największą powierzchnię ciała.
Dla dzieci będących latem ciągle w ruchu może to być nie do przejścia, ale warto spróbować.
- Skuteczne są też preparaty odstraszające komary, stosowane na ubrania i włosy. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów i środków przeciw komarom. Jedne działają bardzo krótko, inne nawet do kilku godzin.
Są spraye przeciwko komarom, roll-ony, żele, sztyfty lub krople do popicia. Należy dokładnie czytać ich ulotki, ponieważ nie wszystkie są bezpieczne dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Trzeba też zwrócić uwagę na skład produktu.
Najlepiej, gdyby preparat był jak najbardziej naturalny, czyli nie powinien zawierać barwników, parabenów, zwłaszcza DEET, który jest dość popularnym środkiem natury chemicznej i został uznany za środek niedozwolony dla dzieci poniżej 2. roku życia i kobiet ciężarnych.
Zawsze należy upewnić się, czy preparat chemiczny nie dostał się do buzi lub oczu dziecka i czy nie ma go na paluszkach, które zawsze mogą zawędrować do buzi. Rozpylamy preparat tylko na ubranie dziecka i ewentualnie na włosy, smarujemy ręce i nogi, ale bez paluszków u rąk, aby były czyste od chemii.
- Jeszcze innym sposobem jest zakup urządzeń ultradźwiękowych wkładanych do kontaktu lub na baterie. Dość skutecznie odstraszają one komary na zasadzie emitowania ultradźwięków, które nie wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie i życie.
Te do kontaktu sprawdzają się w nocy – rodzina może dzięki nim spokojnie spać, nie przejmując się latającymi komarami w sypialni. Zawsze jednak przed pójściem spać należy się upewnić, czy nie ma w pomieszczeniu, w którym śpimy, żadnego nieproszonego owada. Z kolei urządzenia na baterie są małe, kompaktowe, więc dobrze sprawdzają się przypięte do wózka dziecięcego lub do paska, aby chroniły na bieżąco.
Bądź ostrożny, chroń dzieci!
Użądlenie osy może być szczególnie niebezpieczne dla małego dziecka, przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie wiemy, czy pociecha nie jest uczulona.
Użądlenie w okolicy jamy ustnej, przełyku i gardła może spowodować tak silny obrzęk, że malec może mieć poważne kłopoty z oddychaniem. Zatem, jeżeli malec je coś szczególnie słodkiego na świeżym powietrzu, upewnij się, czy w pobliżu nie znajduje się osa lub pszczoła.
Kleszcze natomiast przenoszą groźne dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego choroby, takie jak: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Komary i meszki też są bardzo natarczywe, choć skutki ich ugryzienia nie są tak groźne jak skutki ukąszeń os lub kleszczy.
Szczególnie meszki atakują chmarami, z łatwością wpadają do otwartych ust i oczu. Ich ukąszenie jest bardzo bolesne, a rozdrapywane goi się bardzo długo.
Ugryzienie owadów – co zrobić, jak postępować?
Po ukąszeniu na skórze dziecka powstaje odczyn, który wywołuje obrzęk i zaczerwienienie w okolicy ukąszenia lub użądlenia. Działać należy natychmiast, przede wszystkim przypominać dziecku, aby się nie drapało. Przede wszystkim należy obserwować pociechę, czy nie jest uczulona np. na jad osy.
Przy pierwszorazowym użądleniu, kiedy nie wiemy, jaka będzie reakcja organizmu, można od razu profilaktycznie podać dziecku tabletkę na alergię w dawce odpowiedniej do wieku pociechy. A jeśli cokolwiek niepokoi nas w funkcjonowaniu dziecka, należy od razu jechać do lekarza.
Sprawdzone, domowe sposoby na ukąszenie owadów:
- Soda oczyszczona lub mocny roztwór soli (1 łyżeczka soli na jedną szklankę wody) – taki roztwór można przyłożyć na miejsce ukąszenia. Natomiast sodę należy rozmieszać z wodą tak, aby powstała konsystencja papki – taką miksturę można pozostawić na miejscu ukąszenia aż do zaschnięcia.
- Twaróg – w miejsce ukąszenia można przykładać kompres ze świeżego twarogu zawiniętego w bawełnianą ściereczkę.
- Biała kapusta – miejsce ukąszenia można obłożyć kawałkami świeżo rozgniecionych liśćmi kapusty. To cudowne warzywo ma działanie przeciwzapalne i dodatkowo uśmierza ból.
- Cytryna – można natrzeć obolałe miejsce sokiem z tego owocu, a na koniec położyć na nim na jakiś czas gruby plaster tego owocu.
- Natka pietruszki, szałwia, liście babki lancetowatej, przekrojona cebula – te warzywa tudzież świeże zioła też świetnie sprawdzają się jako naturalne okłady przeciwzapalne.
- Lód – zimy okład z kostek lodu dobrze znieczula i zmniejsza obrzęk. Szczególnie przy ukąszeniu przez osę w newralgicznym miejscu, jakim jest jama ustna małego dziecka, ssanie kostek lodu bardzo dobrze się sprawdza.
- Ocet – wiele, szczególnie starszych osób stosuje ocet lub nawet alkohol czy spirytus jako środek neutralizujący jad, ale to temat dyskusyjny, szczególnie w stosunku do najmłodszych.
- Węgiel aktywny – można również rozpuścić w wodzie kilka tabletek węgla, wymieszać i przyłożyć do miejsca ukąszenia.
Zatem, jak zawsze, należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Miło i aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu to coś niezastąpionego w budowaniu silnych relacji z najbliższymi, w gronie rodzinnym.
Niestety, z tyłu głowy trzeba mieć kilka ważnych informacji i przekazywać je milusińskim jak mantrę na okrągło: „Nie zbliżaj się bez opieki dorosłego do gniazd owadzich i mrowisk! Kiedy owad na Tobie usiądzie, nie panikuj, nie podskakuj, nie wykonuj gwałtownych ruchów, pamiętaj, aby buzia była zawsze zamknięta. Pozostań w bezruchu i poczekaj, aż owad odleci, lub delikatnie go strzep. Podczas picia napojów na powietrzu zawsze upewnij się, czy do kubeczka nie wleciał owad. Nie chodź gołymi stopami po łące czy polu!”. Garść rodzicielskiej retoryki to działania profilaktyczne, bo zawsze lepiej zapobiegać niż później leczyć – prawda?