Wahania nastroju a menopauza

Menopauza to jeden z etapów w życiu kobiety, który często nazywa się również przekwitaniem lub klimakterium. Cechuje się stopniowym wygaszaniem czynności płodowych jajników, zwłaszcza w zakresie produkcji estrogenów.

Menopauza w ujęciu biologicznym oznacza trwałe fizjologiczne zatrzymanie cyklu miesięcznego. Pojęcie traktuje się jednak często jako opis objawów, które towarzyszą okresowi przekwitania.

Zalicza się do nich najczęściej popularne huśtawki nastrojów, spadek libido czy suchość pochwy

Wahania nastroju a menopauza Menopauza ma kilka etapów

Etapy menopauzy

Aby rozpoznać pojawienie się okresu przekwitania, konieczne jest stwierdzenie braku miesiączki przez kolejne 12 miesięcy, a przy tym wykluczeniu innych przyczyn mogących mieć związek z zatrzymaniem miesiączkowania.

W ginekologii opisuje się także okresy premenopauzy, czyli kilkuletnie okresy poprzedzające menopauzę, w których pojawiają się już objawy wygasania funkcji jajników. Można do nich zaliczyć przykładowo dłuższe przerwy między krwawieniami miesiączkowymi oraz bardziej skąpe krwawienie.

Dodatkowo, wyróżnia się także okres postmenopauzy, czyli czas w życiu kobiety po menopauzie.

Ostatnie krwawienie miesiączkowe występuje średnio w wieku 50 lat, między 45 a 53 rokiem życia. Okres, w którym wystąpi menopauza uzależniony jest między innymi od:

 • Palenia tytoniu,
 • Uprzedniego stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych,
 • Picia alkoholu,
 • Czynników genetycznych – zalicza się do tego np. wiek, w którym wystąpiła ostatnia miesiączka u matki.

Objawy menopauzy

Objawy przekwitania diagnozowane są u niemal 90% dojrzałych kobiet, dlatego też ich występowanie jest całkowicie naturalne.

Z medycznego punktu widzenia, najbardziej uciążliwe huśtawki nastrojów powinny trwać maksymalnie 2-3 tygodnie.

Jeżeli w tym czasie nie ustąpią, warto wybrać się do specjalisty, aby wykluczyć inne czynniki mogące wpływać na pogorszenie się nastroju.

Do najczęstszych objawów menopauzy zalicza się:

 • Brak energii życiowej
 • Uczucie lęku
 • Obniżona koncentracja
 • Kłopoty z zasypianiem
 • Nieuzasadniony pesymizm
 • Uderzenie gorąca
 • Suchość skóry
 • Płaczliwość
 • Utrata zainteresowań

Huśtawki nastrojów i rozdrażnienie w okresie menopauzy

Wahania nastrojów występują u zdecydowanej większości kobiet. Główną przyczyną ich występowania jest niedobór estrogenów. Oddziałuje on negatywnie na przekazywanie impulsów nerwowych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Dzieje się to sprawą obniżenia poziomu substancji wpływających na nastrój oraz chęci do działania, takich jak katecholamin czy serotonina.

Uniemożliwia również pobudzenie niektórych obszarów w mózgu odpowiadających za emocje, należących do układu limbicznego.

Na stan psychiczny i emocjonalny kobiety w okresie menopauzy ma wpływ świadomość zmian, jakie niesie ze sobą okres przekwitania.

Wtedy też kobiety odczuwają zbliżającą się starość, co wpływa na poczucie bezużyteczności i pojawiającego się braku sprawczości w życiu.

Objawy menopauzy mogą również wpływać na pogorszenie się jakości codziennego życia, przez co obserwuje się w tym przypadku efekt domina, działający na zasadzie pojawiania się objawów, które mogą być konsekwencją poprzednich.

Jak sobie radzić z huśtawką nastrojów?

Zmień podejście

Samopoczucie jest w dużej mierze uzależnione od naszego nastawienia. Menopauza to początek pięknego etapu w życiu kobiety, czas nowych wyzwań, stawiania przed sobą nowych celów i w taki sposób warto o niej myśleć. To również czas refleksji nad tym, co udało się osiągnąć oraz weryfikacja możliwości spełniania dalszych pragnień.

Wahania nastroju a menopauza Zmień swoje podejście do menopauzy – to nie koniec świata

Zadbaj o swoje ciało

Systematyczne ćwiczenia mają korzystny wpływ na ciało i organizm na każdym etapie życia. Zacznij od kilku ćwiczeń i stopniowo zwiększaj czas treningu. Regularna aktywność fizyczna oraz zdrowia dieta jeszcze przed okresem menopauzy, sprawiają, że jej objawy są znacznie lżejsze.

Wybierz się do ginekologa

Niezależnie od wszystkiego co się z Tobą dzieje, pamiętaj, że jesteś kobietą i nadal potrzebujesz fachowej porady w kwestiach kobiecych. Przygotuj sobie pełną listę tematów jakie chciałabyś omówić ze swoim lekarzem i umów się na wizytę. Lekarz ginekolog dobierze właściwe leki oraz poradzi Ci czego powinnaś unikać

Dbaj o odpowiedni wypoczynek

Odpoczynek regeneruje siły, dlatego też pozwoli na uniknięcie rozdrażnienia i nagłych huśtawek nastrojów. Zadbaj zatem o regularne godziny snu i odpoczywaj, kiedy poczujesz zmęczenie. Warto również pozwolić sobie na chwile indywidualnego relaksu, czyli np. relaksującą kąpiel lub wizytę u masażysty.

Hormonalna terapia menopauzalna

Za huśtawki nastrojów w czasie menopauzy może odpowiadać niedobór estrogenów, dlatego to ich dostarczanie stanowi podstawę działania HTM. Najnowszą metodą, o wiele bezpieczniejszą od tradycyjnej kuracji hormonalnej, jest fitohormonalna terapia zastępcza.

Przy jej stosowaniu podaje się pacjentce hormony roślinne, podobne do hormonów żeńskich. Takie hormony występują np. w soi oraz w nasionach lnu.

Zaobserwowano, że w krajach, gdzie soja stanowi ważny element diety, negatywne emocje towarzyszące menopauzie występują rzadziej i są lżejsze.

Podsumowanie

Menopauza nie musi być zatem okresem w życiu kobiety, w którym czuje się ona stara i niepotrzebna. Naturalne zmiany nastroju wynikają z i niepotrzebna.

Naturalne wahania nastroju wynikają ze zmian fizjologicznych i hormonalnych w naszym organizmie.

Chociaż początkowe etapy przekwitania mogę nie być łatwe, to ważne jest, aby w tyk okresie w szczególności zadbać o swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Menopauza. Jak pozostać w świetnej formie podczas menopauzy?

Podczas menopauzy zmienia się całe ciało, sylwetka nabiera krągłości, kobiety przybierają na wadze. Skóra traci elastyczność i nawilżenie.

Uderzenia gorąca utrudniają codzienne funkcjonowanie, do tego dochodzą wahania nastroju, zaburzenia snu i uczucie zmęczenia. Menopauza nie pozostaje też obojętna dla kobiecej psychiki.

Przyczyną tych dolegliwości jest zmieniający się i stopniowo obniżający się poziom estrogenów w organizmie.

Przyczyną tych dolegliwości jest obniżający się poziom estrogenów. Estrogeny w sposób długofalowy oddziałują na ciało i samopoczucie. Są produkowane w jajnikach i nadnerczach. Sterują cyklem miesiączkowym i wpływają na przebieg ciąży.

Dzięki estrogenom ściany naczyń krwionośnych są elastyczne, wytwarzany jest kolagen i kwas hialuronowy, a kości mają odpowiednią wytrzymałość. Obniżona produkcja estrogenów w jajnikach wpływa na ich spadek we krwi. Ponieważ to estrogeny odpowiadają za szybką przemianę materii, w związku z tym podczas menopauzy o wiele łatwiej jest przytyć.

Także przemęczenie, będące efektem uderzeń gorąca i rozmyślań zakłócających sen, pozostawia ślady w organizmie i psychice.

Objawy menopauzy

Wśród objawów menopauzy należy wymienić:

 • zaburzenia miesiączkowania – krwawienia pojawiają się z różną częstotliwością, odstępy między nimi czasami są krótsze, następnym razem dłuższe
 • uderzenia gorąca – to najbardziej charakterystyczny objaw, spowodowany jest obniżonym poziomem estrogenów,
 • uczucie zmęczenia – trudność z regeneracją sił, poczucie braku energii, znużenie,
 • zlewne poty – występują bez wyraźnej przyczyny, najczęściej w nocy, są bardzo obfite,
 • bezsenność – najczęściej wywoływana jest zmianą nastrojów, stanami lekowymi,
 • wzrost wagi – najbardziej dokuczliwy objaw, występuje nawet bez zmiany trybu życia, jest efektem spowolnienia procesu przemiany materii,
 • wahania nastroju – od euforii do apatii, najczęściej pojawia się jednak rozdrażnienie.

 Jak „BEZBOLEŚNIE” przejść menopauzę?

 • regularny trening- zapewni lepsze samopoczucie i lepszą jakość snu,
 • wzmocnienie mięśni- poprawi metabolizm i wygląd ciała, skóry,
 • odpowiednio dobrane żywienie- wyreguluje gospodarkę hormonalną,
 • relaks- skutecznie odstresuje.

Jednym z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku i umożliwiających tzw. pomyślne starzenie się (successful ageing) jest regularna aktywność ruchowa.

Siedzący tryb życia, tak powszechny u osób w starszym wieku, ma niekorzystny wpływ na większość układów i funkcji organizmu, niezbędnych do utrzymania niezależności i samodzielności w zakresie czynności dnia codziennego.

Poprzez upośledzenie funkcjonowania układu krążenia, oddechowego i układu ruchu bezczynność powoduje spadek wydolności fizycznej. Poza tym upośledza tolerancję glukozy, tolerancję ortostatyczną, zaburza gospodarkę mineralną i powoduje szereg innych negatywnych zmian w organizmie człowieka.

Mięśnie naturalny kosmetyk działający od wewnątrz.

Sprawne ciało wraz ze zdrową i gładką skórą  – tego pragną wszystkie kobiety. Z tego powodu tak często sięgamy  po kremy ujędrniające, które wiele nam obiecują, ale najczęściej nie spełniają naszych oczekiwań.

You might be interested:  Domowe sposoby na łupież

Najlepsze kosmetyki znajdziemy w nas samych – to nasze mięśnie. jeśli regularnie ćwiczymy, działają one jak piecyki, w których spalana jest energia. Trening Mrs.Sporty jest optymalnie ukierunkowany na rozwój większych grup mięśniowych oraz na pobudzenie przemiany materii. Dzięki temu wzmocnieniu ulega tkanka łączna, a cała skóra zostaje ujędrniona.

Menopauza – jak zmniejszyć dolegliwości?

 • Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciągu całego jej życia są w istotnym stopniu zależne od układu hormonalnego.
 • Hormony są odpowiedzialne za liczne procesy biologiczne w ludzkim organizmie.
 • Niezwykle ważną rolę w ustroju kobiety pełnią hormony płciowe, wytwarzane przez jajniki, czyli estrogeny i progesteron.
 • Estrogeny, zwane też hormonami młodości odpowiadają za:
 • rozwój cech płciowych,
 • wzrost błony śluzowej macicy i pochwy,
 • pobudzenie tworzenia kości i ich ochronę przed odwapnieniem, czyli osteoporozą,
 • jędrność i elastyczność skóry,
 • zwiększenie poziomu tak zwanego dobrego cholesterolu HDL.

Rolą progesteronu jest przede wszystkim przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zarodka oraz utrzymanie ciąży.

Kiedy następuje menopauza?

Około 40 roku życia w wyniku zmian hormonalnych maleje zdolność rozrodcza kobiety. Następuje stopniowe wygasanie funkcji jajników.

W okresie menopauzy gwałtownie spada stężenie progesteronu we krwi, znacznie zmniejsza się też ilość estrogenów. Zostaje w ten sposób zaburzona równowaga hormonalna między ilością estrogenów a poziomem progesteronu. To właśnie jest przyczyną wielu nieprzyjemnych i często bardzo kłopotliwych dolegliwości występujących w okresie klimakterium. Doświadcza ich ok. 70% przekwitających kobiet.

Pojawienie się pierwszych symptomów menopauzy jest sprawą indywidualną u każdej kobiety i zależy od bardzo wielu czynników.

Na wcześniejsze wystąpienie menopauzy mają wpływ:

 • wiek dojrzewania – kobiety, które w okres dojrzewania weszły później niż ich rówieśnice, okres przekwitania rozpoczynają wcześniej,
 • sposób odżywiania – dieta wegetariańska,
 • używki – palenie papierosów,
 • czynniki endokrynologiczne (zależne od stężenia hormonów), np. usunięcie jajników,
 • cukrzyca,
 • leki obniżające poziom estrogenów, np. doustna antykoncepcja,
 • czynniki genetyczne i dziedziczne.

Wystąpienie menopauzy opóźniają natomiast takie czynniki, jak:

 • otyłość,
 • liczne ciąże i porody.

Zwykle początek okresu przekwitania przypada na 47-55 rok życia, ale nie jest to regułą. U każdej kobiety objawy klimakterium mogą wystąpić w różnym czasie.

Zdarza się też tzw. wczesna menopauza, która może pojawić się nawet u kobiet młodych. Jest najczęściej spowodowana przebytymi chorobami nowotworowymi i związaną z ich leczeniem radio- i chemioterapią lub operacyjnym usunięciem macicy i jajników.

Objawy menopauzy

Do najważniejszych objawów menopauzy należą tzw. objawy wypadowe, opisane poniżej.

Zaburzenia miesiączkowania

Najbardziej charakterystycznym zwiastunem przekwitania jest rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Cykle stają się zbyt długie lub zbyt krótkie, a krwawienie bardzo skąpe lub zbyt obfite.

Uderzenia gorąca lub zlewne poty

Do objawów kłopotliwych i w niektórych przypadkach wręcz utrudniających życie należą nagłe wahania temperatury, które pojawiają się bez konkretnej przyczyny, często pod wpływem stresu lub diety.

Bezsenność

Niektóre panie w nienaturalny wręcz sposób pocą się w nocy, co jest bardzo niekomfortowe, zakłóca też sen i niezbędny każdemu nocny wypoczynek.

Wahania nastroju, rozdrażnienie

Menopauzie często towarzyszą zmiany nastroju, które trudno kontrolować.

Tycie

Zmiana poziomu hormonów w okresie klimakterium powoduje także zmiany metaboliczne, które u niektórych osób mogą powodować wzrost wagi.

Duszność

Obok uderzeń gorąca, duszność to kolejny objaw zaburzenia termoregulacji ciała.

Chroniczne zmęczenie

 1. Może być objawem menopauzy, ale nie wolno go bagatelizować, gdyż przyczyny zmęczenia mogą być oznaką innych poważnych dolegliwości.

 2. Warto pamiętać o tym, że nie u wszystkich kobiet wystąpią wszystkie wymienione objawy i nie u wszystkich z jednakowym nasileniem.

 3. We współczesnym świecie mamy coraz większy dostęp do informacji, także tych związanych z naszym zdrowiem, jednak tempo życia i nasze zabieganie powoduje, że często nie zauważamy lub bagatelizujemy pierwsze symptomy zmian zachodzących w naszym organizmie.

Polki a menopauza

Niestety wiele Polek nie jest świadomych występowania menopauzy oraz nie rozpoznaje objawów towarzyszących.

Żyjąc w świecie, w którym siła, piękno i młodość są obecnie największymi atutami, kobiety wypierają ze swej świadomości fakt, że wchodzą w okres przekwitania.

Wiele z nich nie radzi sobie z objawami klimakterium, nie akceptuje siebie na tym etapie życia i traktuje menopauzę jako koniec kobiecości.

Tymczasem wiele z objawów przekwitania można złagodzić zarówno metodami niefarmakologicznymi, jak też przy pomocy odpowiednio dobranych leków.

Jakie badania należy wykonać na początku menopauzy?

Jeżeli jesteś w wieku ok. 40-45 lat i zauważysz u siebie zaburzenia miesiączkowania lub inne niepokojące objawy, po wykluczeniu ciąży testem ciążowym, zrób badanie w kierunku menopauzy.

Można w tym celu wykorzystać dostępny w aptece domowy test na menopauzę (np. Climea test menopauzalny). Wykonuje się go z pierwszego porannego moczu, tak jak test ciążowy.

Test menopauzalny wykrywa podwyższony poziom hormonu folikulotropowego (FSH) w moczu, skuteczność testu określana jest na ok. 98%.

Hormon folikulotropowy jest produkowany przez przysadkę i pobudza jajniki do wytwarzania estrogenów w I fazie cyklu miesiączkowego. Wygasanie czynności jajników i związana z tym zmniejszona produkcja estrogenów są sygnałem dla przysadki mózgowej do zwiększonego wytwarzania FSH, dlatego hormon ten jest stosowany jako wskaźnik okresu menopauzy.

Niezbędna jest również wizyta u lekarza ginekologa lub endokrynologa i oznaczenie poziomu progesteronu i estradiolu we krwi. Lekarz może zlecić także oznaczenie we krwi stężenia FSH.

W związku z tym, że menopauzie towarzyszą często zmiany metaboliczne, warto zbadać również poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz oznaczyć stężenie glukozy we krwi. Ginekolodzy i endokrynolodzy zalecają w okresie klimakterium zbadanie poziomu hormonów tarczycy.

Jakie leki łagodzą objawy menopauzy?

W złagodzeniu objawów przekwitania pomocne mogą być preparaty ziołowe. Zawierają one naturalne hormony pochodzenia roślinnego tzw. fitoestrogeny, które w połączeniu z receptorami estrogenowymi pełnią funkcję podobną do naturalnych estrogenów produkowanych przez organizm kobiety.

Terapię fitoestrogenową zaleca się już po 35 roku życia.

Najlepiej przebadaną grupą fitoestrogenów są izoflawony sojowe, które:

 • łagodzą objawy klimakterium, np. uderzenia gorąca, poty, zmęczenie,
 • wpływają korzystnie na poprawę nastroju,
 • hamują utratę tkanki kostnej,
 • wpływają na metabolizm witaminy D3,

Jak złagodzić objawy menopauzy: uderzenia gorąca, poty i wahania nastroju?

Menopauza to okres ogromnych przemian w organizmie kobiety. Choć to zupełnie naturalne zjawisko, które czeka każdą z pań, to dolegliwości towarzyszące zachodzącym zmianom potrafią naprawdę uprzykrzyć życie.

Co warto wiedzieć o klimakterium? W jaki sposób złagodzić jego objawy?

Menopauza, perimenopauza, premenopauza – co oznaczają te terminy?

Pod względem klinicznym menopauza to ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym przez kolejny rok nie następuje kolejna miesiączka.

Co istotne, menopauza jest orzekana w przypadku, gdy brak miesiączki wynika z naturalnego zaniku aktywności jajników i wykluczone są inne przyczyny, np. choroby.

Dlatego też menopauza powinna być zdiagnozowana i potwierdzona przez ginekologa.

W potocznym języku termin menopauza często bywa błędnie używany jako określenie całego okresu przejściowego, prowadzącego od pierwszych symptomów przekwitania do postmenopauzy. W języku medycyny okres „okołomenopauzalny”, obejmujący zarówno lata przed ostatnią miesiączką, jak i po niej to perimenopauza.

W tym czasie u kobiet wygaszana zostaje produkcja części hormonów, co prowadzi m.in. do zaniku miesiączkowania i produkcji komórek jajowych, w rezultacie czego następuje zanik możliwości reprodukcyjnych. Po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki przyjmuje się, że nie ma już możliwości zajścia w ciążę.

W okresie okołomenopauzalnym pojawiają się często nieprzyjemne dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, bezsenność, przewlekłe zmęczenie czy wahania nastrojów.

Premenopauza to okres poprzedzający wystąpienie ostatniej menstruacji – jest to czas obniżającej się produkcji hormonów i występowania nieregularnych okresów. Zazwyczaj wówczas pojawiają się pierwsze dolegliwości. Premenopauza kończy się wraz z ostatnią miesiączką.

You might be interested:  Stres oksydacyjny – co to jest, objawy, skutki, dieta

Co zmienia menopauza w życiu kobiety?

Menopauza wpływa na bardzo wiele aspektów funkcjonowania organizmu kobiety – nie tylko na jej płodność i poziom hormonów [1], ale również pociąga za sobą inne zmiany fizyczne i emocjonalne.

Niskie poziomy hormonów sprawiają, że skóra staje się mniej jędrna i słabiej nawilżona, nasila się wypadanie włosów, zmienia się sposób odkładania tłuszczu przez organizm, stawy funkcjonują gorzej – spada gęstość kości i rośnie zagrożenie osteoporozą.

Kobiety w okresie klimakterium często uskarżają się na problemy z koncentracją i pamięcią oraz zaburzenia nastroju.

Podczas menopauzy szczególnie uciążliwe są nagłe uderzenia gorąca, którym towarzyszy intensywne pocenie się i występowanie rumieni. Sen staje się często znacznie gorszy, pojawiają się też problemy z zasypianiem. W tym okresie pojawia się także skłonność do przybierania na wadze, co m.in.

 spowodowane jest zmianami hormonalnymi, jak również niższą aktywnością fizyczną, często wynikającą z gorszego samopoczucia oraz braku energii, co również jest efektem zmian hormonalnych.

Zmianie ulega także poziom glukozy we krwi oraz wrażliwość na insulinę, co podnosi ryzyko problemów diabetycznych [2].

Jak łagodzić przebieg menopauzy?

Okres okołomenopauzalny nie musi oznaczać kilku lat zmagań z uciążliwymi objawami zachodzących w organizmie zmian. Po pierwsze, nie wszystkie kobiety odczuwają nasilone uderzenia gorąca czy zmiany nastroju.

W przypadku zaś pań, które odczuwają te objawy z dużą intensywnością, zapewnienie odpowiedniej podaży witamin i minerałów, a także suplementacja naturalnymi składnikami może przynieść wiele korzyści.

Szczególnie polecane są naturalne składniki, które zawierają fitoestrogeny – substancje mające podobne właściwości do naturalnych kobiecych hormonów płciowych. Pomagają one ułagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, poty i wahania nastrojów.

Tego typu działanie ma np. ekstrakt z czerwonej koniczyny (Trifolium pratense L.) [3], która zawiera izoflawonoidy – genisteinę, daidzeinę, formononetynę oraz biochaninę.

Te fitohormony mogą łączyć się z receptorami estrogenowymi w organizmie kobiety, przez co zmniejszają uciążliwe objawy menopauzy, ale mogą też wpływać na pracę jajników oraz spowalniać procesy starzenia się skóry.

Fitostrogeny nie mogą zastąpić ludzkich estrogenów i mają od nich słabsze działanie.

Innym cennym źródłem fitoestrogenów jest siemię lniane, zawierające w swoim składzie lignany lniane. Zachowują one wysoką zgodność z hormonami ludzkimi, dzięki czemu pomagają osobom zmagającym się z objawami menopauzy. [4]

Substancje estrogenne, izoflawony, znajdują się też w kłączach pluskwicy groniastej. Jej stosowanie przyczynia się do obniżenia poziomu hormonu luteinizującego (LH), którego poziom naturalnie rośnie w okresie menopauzy.

Badania wykazały, że przyjmowanie preparatów zawierających pluskwicę groniastą przekłada się na łagodzenie takich objawów menopauzy jak huśtawki nastrojów, bezsenność, rozdrażnienie oraz innych zaburzeń emocjonalnych typowych dla tego okresu. [5]

W okresie menopauzy zadbaj o witaminy, wapń i cynk

Z uwagi na większe zagrożenie osteoporozą warto też w okresie menopauzy zadbać o wysoką podaż dobrej jakości wapnia, a także o witaminę D3, która wesprze jego wykorzystanie przez organizm.

Ważne jest także dostarczenie odpowiednich ilości cynku, który utrzymuje prawidłowe działanie układu odpornościowego, ale również wspiera pracę mózgu i reguluje działanie układu hormonalnego. U kobiet z zaburzeniami pracy jajników stwierdza się niskie poziomy m.in.

 cynku, co wskazuje, że może odgrywać on znaczącą rolę w regulowaniu ich pracy [6].

Osobom, które cierpią z powodu związanej z menopauzą bezsenności lub są nadpobudliwe, warto polecić ekstrakt z melisy. Jak wykazują niektóre badania kliniczne, to zioło pomaga w radzeniu sobie z emocjonalnymi objawami menopauzy, a nawet urologicznymi problemami u kobiet po menopauzie [7].

Warta uwagi w walce z uderzeniami gorąca jest witamina E, a zwłaszcza octan DL-alfa tokoferylu – jedna z powszechnie stosowanych form.

Możesz złagodzić objawy menopauzy

Menopauza nie musi pozbawiać Cię radości z życia. Warto sięgać w tym okresie po naturalnie dostępne składniki i dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu podaży kluczowych witamin i mikroelementów, aby pomóc sobie przejść przez klimakterium w dobrej formie.

Redakcja

[1] https://www.endocrine.org/~/media/endosociety/files/ep/rphr/57/rphr_vol_57.pdf#page=265

[2] https://journals.lww.com/menopausejournal/Abstract/2007/14030/Menopause,_but_not_age,_is_an_independent_risk.15.aspx

[3] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2037

[4] https://academic.oup.com/jcem/article/90/3/1390/2836719?login=true]

[5] https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46398/33185

[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22968257/

[7] https://www.sid.ir/en/Journal/ViewPaper.aspx?ID=534184

[8] https://www.karger.com/Article/Abstract/106491

Menopauza (klimakterium) – jakie są pierwsze objawy i zmiany w organizmie?

Zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety w końcowym okresie płodności, określa się potocznie mianem menopauza. Fachowo jednak powinniśmy mówić o premenopauzie lub perimenopauzie.  Menopauza bowiem to ostatnia miesiączka po której następuje jeden pełen rok bez miesiączkowania.

Wyjaśnijmy te nazwy:

·         Premenopauza – to czas, gdy poziom hormonów w ciele kobiety zaczyna się obniżać, ale menstruacje są jeszcze regularne.

·         Perimenopauza (zamiennie klimakterium) – to czas przed i po ostatniej miesiączce, kiedy poziom hormonów zaczyna się wahać, choć nie ma jeszcze żadnych innych objawów z tym związanych. Pierwszym symptomem sygnalizującym nadejście tego okresu jest skrócenie cyklu menstruacyjnego u kobiety. U większości kobiet po 40. roku życia cykle są zwykle krótsze, niż gdy miały 20 lat.

·         Postmenopauza – to okres, który zaczyna się następnego dnia po wystąpieniu ostatniego krwawienia w życiu kobiety. Pod warunkiem, że od ostatniej miesiączki minęło co najmniej 6 miesięcy.

Menopauza, a właściwie klimakterium – co się zmienia w ciele?

Gdy w ciele kobiety zaczyna się zmieniać poziom hormonów, pojawiają się również zmiany fizyczne i psychiczne. Na przykład obniżenie poziomu estrogenów ma wpływ na skórę – traci ona swoją elastyczność. Mogą również wypadać włosy lub zacząć rosnąć w nietypowych miejscach.

Mniejszy poziom estrogenów oznacza również mniejszą  produkcję łoju przez gruczoły w skórze głowy, przez co włosy stają się suche i łamliwe. U wielu kobiet zmienia się również kształt ciała, inaczej zaczyna się odkładać tłuszcz. Estrogeny bowiem mają wpływ na enzymy odpowiedzialne za spalanie i odkładanie się tłuszczu w różnych partiach ciała.

Kiedy spada ich poziom, sposób odkładania się tłuszczu się zmienia. Biodra stają się mniej wyraziste, talia grubsza. Im bardziej przybywa nam w tali, tym większe ryzyko pojawienia się chorób serc. Zmiany hormonalne mają również wpływ na stawy i kości, układ trawienny, spada odporność. Zmiany zachodzą nawet w mózgu.

U kobiet w okresie klimakterium spada koncentracja, mogą pojawić się problemy z pamięcią, zmianie ulega również nastrój. Pojawia się gorsze samopoczucie.

Objawy menopauzy – czyli jak rozpoznać, że to już klimakterium?

U każdej kobiety inaczej przebiega okres związany z ostatnią miesiączką, czyli menopauzą. Są jednak objawy, na które narzeka większość pań. Należą do nich m.in.:

 • ·         uderzenia gorąca,
 • ·         nocne pocenie,
 • ·         ogólne zmęczenie,
 • ·         problemy ze snem (bezsenność),
 • ·         problemy z pamięcią i koncentracją,
 • ·         wahania nastroju,
 • ·         bóle głowy,
 • ·         suchość i świąd pochwy
 • ·         problemy z pęcherzem
 • ·         zmiany skórne
 • ·         wrażliwość piersi,
 • ·         wzdęcia i gazy.

Jak złagodzić objawy menopauzy (tzn. objawy klimakterium)?

Najczęściej stosowanym sposobem leczenia objawów menopauzy jest podawanie hormonów zastępczych (hormonalna terapia zastępcza, HTZ).

Uzupełniają one poziom żeńskich hormonów płciowych – estrogenu, a czasami również progesteronu, który w okresie menopauzy również drastycznie spada.

Nie wszystkie kobiety chcą się jednak tej terapii poddać i wolą minimalizować objawy innymi sposobami. Poniżej kilka takich pomysłów na te najpopularniejsze i najbardziej dokuczliwe objawy menopauzy.

Uderzenia gorąca – aby zminimalizować ten objaw można działać na kilku poziomach: zmiana diety (należy wyeliminować produkty wzmagające tę dolegliwość), zwiększenia aktywności fizycznej (regularne ćwiczenia poprawiają krążenie, organizm lepiej znosi ekstremalne temperatury i szybciej się chłodzi), picie ziół lub przyjmowanie odpowiednich suplementów diety. W leczeniu uderzeń gorąca pomocne będą zioła, takie jak: niepokalanek pospolity, dzięgiel chiński, szałwia. Zioła te (w gotowych saszetkach) możesz kupić w aptece. Warto również – w porozumieniu z lekarzem lub farmaceutą – rozważyć przyjmowanie suplementów diety na bazie soi.

You might be interested:  Jak pozbyć się wszy?

Ogólne zmęczenie, osłabienie – tutaj również zaleca się działanie na trzech poziomach. Dieta, aktywność fizyczna i leczenie preparatami na przykład na bazie ziół. W tego typu dolegliwościach zaleca się picie naparów z żeń-szenia syberyjskiego. Roślina ta zwiększa odporność i stymuluje układ odpornościowy.

Problemy ze snem (bezsenność) – na problemy ze snem może wpływać wiele czynników, dlatego w tym przypadku warto zastanowić się nad przyczyną (poza zbliżającą się menopauzą oczywiście).

Stosowanie tabletek nasennych może uzależniać i sprawiać, że z czasem trzeba będzie przyjmować coraz większe dawki. Tego typu preparatu powinniśmy zostawić jako ostateczność. W przypadku tej dolegliwości warto również sięgnąć po zioła dostępne w aptekach.

Na przykład w złagodzeniu uczucia zmęczenia i niepokoju można pić napar z męczennicy. Czasami warto zastosować suplementy pomagające regulować poziom melatoniny.

Wahania nastroju – u kobiet przed menopauzą pojawiają się okresy smutku, zniechęcenia, niepokoju, a nawet poirytowania. Zawsze warto taki stan omówić z lekarzem, ewentualnie sięgnąć po zioła poprawiające nastrój. Na przykład po miłorząb lub dziurawiec. Warto jednak ich stosowanie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, bo dziurawiec może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. 

Bóle głowy – na tę dolegliwość warto stosować miłorząb, który poprawia krążenia i tym samym zapobiega bólom głowy. Na ból głowy można również stosować wrotycz maruna.

Suchość i świąd pochwy – w aptekach jest wiele preparatów nawilżających, kremy, czopki i inne środki nawilżające pochwę. Na przykład krem na bazie korzenia lukrecji. Dobre efekty daje również napar z pluskawicy. 

Uniwersalnym preparatem przynoszącym ulgę w okresie menopauzy jest Doppelherz Aktiv-Meno FORTE – suplement diety, który pomaga kobietom po 40 roku życia dbać o zdrowie.

Menopauza – objawy psychiczne. Depresja, nerwica, nastrój

Menopauza nie objawia się wyłącznie fizycznymi symptomami, jak brak miesiączki, uderzenia gorąca, kołatanie serca czy nocne poty. W tym okresie dają o sobie znać także objawy psychiczne, z którymi czasem trudniej sobie poradzić.

Menopauza to bardzo trudny moment dla kobiecej psychiki. Szacuje się, że zaburzenia depresyjne dotykają nawet 57 procent kobiet w okresie przekwitania.

Dlaczego tak wiele kobiet źle znosi psychicznie klimakterium? Bo z jednej strony bardzo trudno zaakceptować zmiany, jakie zachodzą w ciele i pogodzić się z tym, że bezpowrotnie kończy się pewien etap w życiu kobiety, z drugiej zaś strony źle na kondycję psychiczną wpływają zaburzenia hormonalne, które są typowe dla okresu przekwitania.Niestety psychiczne skutki menopauzy bywają trudniejsze do zaakceptowania niż fizyczne objawy przekwitania.

Sprawdź ofertę: Leki na menopauzę dostępne online

Menopauza – objawy psychiczne

Większość objawów psychicznych menopauzy ma swoje podłoże w niedoborze estrogenów w ośrodkowym układzie nerwowym, im bardziej ich poziom spada, w związku z wygasającymi funkcjami jajników, tym bardziej może pogorszyć się kondycja psychiczna kobiety. To dlatego na tego typu objawy menopauzy częściej skarżą się panie w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym niż w czasie premenopauzy. Z czasem obserwuje się częstsze:

 • kłopoty z koncentracją,
 • nerwice,
 • wahania nastroju,
 • przygnębienie,
 • problemy w zapamiętywaniu,
 • bezsenność,
 • płaczliwość,
 • objawy lękowe
 • rozdrażnienie
 • obniżone libido.

Andropauza objawy psychiczne

U mężczyzn około 50. roku życia także dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które mają wpływ na kondycję ich psychiki.

  Wraz z wiekiem wzrasta poziom globuliny wiążącej hormony płciowe oraz spada frakcja wolnego testosteronu.

 Mężczyzna może odczuwać podobnie, jak kobieta w trakcie menopauzy, kłopoty z pamięcią i koncentracją, zmienny nastrój, częściej pojawiają się u niego agresywne zachowania, bywa wybuchowy i porywczy, szybciej się irytuje.

Andropauza powoduje, że słabnie poziom zadowolenia z życia, tym bardziej, że zaczynają się pojawiać kłopoty z seksualnością –  dają o sobie znać problemy z erekcją, słabnie pożądanie, a czasem podniecenie w ogóle zanika. To wszystko sprawia, że obniża się samoocena mężczyzny. Stany depresyjne mogą towarzyszyć nie tylko menopauzie, ale także andropauzie. Nie wolno ich lekceważyć, bo objawy same nie ustąpią. Konieczna jest więc pomoc lekarza.

Czytaj również: Witaminy i minerały dla kobiet w okresie menopauzy

Menopauza a depresja

Choć nie udowodniono bezpośredniego związku między menopauzą, a depresją, to czasem objawy psychiczne przekwitania są tak nasilone, że może pojawić się depresja okołomenopauzalna. Zwłaszcza, jeśli kobieta jest w grupie ryzyka, czyli wcześniej zdiagnozowano u niej depresję wymagającą stosowania leków przeciwdepresyjnych. 

Jak rozpoznać depresję okołomenopauzalną? To bardzo trudne, warto skonsultować się z psychiatrą lub psychologiem, jeśli dłużej niż przez dwa tygodnie kobieta jest w złej kondycji psychicznej, nasila się apatia, ma tylko pesymistyczne myśli, nie ma energii, jest ciągle zmęczona, straciła apetyt lub odwrotnie objada się bez opamiętania, odczuwa ciągłą senność w ciągu dnia lub miewa zaburzenia snu w nocy, nie widzi żadnych pozytywnych rzeczy w życiu, ma poczucie niższej wartości, utraty godności, miewa myśli samobójcze.

Zobacz też: Dieta w menopauzie. Co jeść w okresie klimakterium?

Depresja w menopauzie – jak leczyć?

Kobieta, u której psychiczne skutki menopauzy są bardzo nasilone powinna być pod opieką ginekologia i psychiatry, którzy wspólnie powinni zdecydować o formie leczenia i wdrożeniu np.

hormonalnej terapii zastępczej oraz/lub leków przeciwdepresyjnych. Wiele leków przeciwdepresyjnych można łączyć z lekami hormonalnymi, jednak pacjent powinien być stale monitorowany przez lekarza.

W przypadku ciężkiej depresji konieczne może okazać się włączenie do kuracji:

 • tzw. inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, które zwiększają poziom serotoniny we krwi,
 • trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych,
 • przeciwlękowych leków z grupy benzodiazepin. 

W łagodniejszych stanach bardzo często wyraźną poprawę nastroju można zaobserwować już po włączeniu tylko hormonalnej terapii zastępczej.

Objawy psychiczne mogą się wyciszyć, kiedy kobieta lepiej się poczuje fizycznie, mniej będą jej dokuczały uderzenia gorąca, nocne poty, poprawi się jakość snu i koncentracja.

Niestety nie u wszystkich kobiet można stosować hormonalna terapię zastępczą.

Na poprawę nastroju wpływają również preparaty z dziurawcem, który jest uważany za najsilniejszy ziołowy antydepresant. Trzeba jednak pamiętać, że preparatów z dziurawcem nie wolno łączyć z niektórymi lekami (np.

antykoncepcyjnymi).Pamiętajmy, że ich stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem – ma to szczególne znaczenie, jeśli stosujemy na stałe leki (np.

przeciwkrzepliwe), których działanie może być zaburzone przy jednoczesnym przyjmowaniu preparatów z dziurawca.

Sprawdź: Przedwczesna menopauza – objawy, przyczyny, leczenie

Menopauza a zaburzenia psychiczne – jak sobie pomóc?

W utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej w tym trudnym czasie niezwykle ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia.

Regularna aktywność fizyczna to klucz do sukcesu, z jednej strony zapewnia utrzymanie stężenie neuroprzekaźników na stałym, prawidłowym poziomie, z drugiej zaś strony uprawianie sportu gwarantuje wydzielanie endorfin, które poprawiają samopoczucie. Wysiłek fizyczny pozwoli zadbać także o kondycję układu krwionośnego, mięśniowego i kostnego. 

Szczególnie cenny jest ruch na świeżym powietrzu, udowodniono również, że znacząco może poprawiać nastrój ekspozycja na światło.

Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta, która zagwarantuje utrzymanie odpowiedniej wagi. W okresie menopauzy w jadłospisie powinny znajdować się między innymi:

 • pełnoziarniste pieczywo i makaron bogate w magnez poprawiający nastrój,
 • produkty sojowe i siemię lniane zawierające fitohormony roślinne,
 • zielone warzywa,
 • owoce,
 • awokado, orzechy, pestki, oleje roślinne bogate w witaminę E,
 • chude mięso i nabiał,
 • odpowiednia ilość wody mineralnej (1,5-2 litry dziennie).

Lepsze samopoczucie w czasie menopauzy mają najczęściej osoby, które czymś się pasjonują, dbają o stały wysiłek nie tylko fizyczny, ale także umysłowy oraz nie zaniedbują kontaktów towarzyskich. Partyjka szachów z sąsiadem lub spacery z przyjaciółką po okolicznym parku na pewno wyjdą nam na zdrowie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *