Wrastający paznokieć – leczenie, zabieg, klamra, domowe sposoby

Ból, obrzęk i zaczerwienienie, a także nadwrażliwość w zmienionym chorobowo miejscu – to najczęstsze objawy świadczące o tym, że nasz paznokieć zaczyna wrastać w tkankę miękką. Bardzo często wymienionym oznakom towarzyszy również infekcja.

Przyczyny kłopotliwej dolegliwości bywają prozaiczne i z reguły sprowadzają się do dwóch nieustannie popełnianych przez nas błędów, czyli noszenia niewłaściwie dobranego i zbyt ciasnego obuwia oraz nieodpowiedniego obcięcia paznokci.

Sprawdź, jak dzięki domowym kuracjom możesz zmniejszyć tworzący się obrzęk, wygrać z bólem i przywrócić komfort swoim stopom.

Zdjęcie Wrastający paznokieć – leczenie, zabieg, klamra, domowe sposoby

/©123RF/PICSEL

Zdjęcie Wrastający paznokieć – leczenie, zabieg, klamra, domowe sposoby

/©123RF/PICSEL

Pierwsza zalecana domowa kuracja nie wymaga zakupu skomplikowanych składników, ani poświęcenia na nią dużej ilości czasu. Potrzebne ci będą: gorąca woda i sól Epsom lub sól morska. Ta pierwsza zmiękczy skórę wokół wrastającego paznokcia, a sól pomoże zwalczyć infekcję i zmniejszyć opuchliznę.

Napełnij miskę 10 litrami gorącej wody i kilkoma łyżkami soli Epsom lub soli morskiej. Mieszaj do momentu, aż sól się rozpuści. Następnie zanurz stopy w miksturze i mocz je w niej co najmniej przez 20 minut. Po zabiegu osusz skórę i nałóż na stopy czyste skarpetki.

Zabieg powtarzaj codziennie, do momentu aż zniknie zaczerwienienie.

Zdjęcie Wrastający paznokieć – leczenie, zabieg, klamra, domowe sposoby

/©123RF/PICSEL

Ból związany z wrastającym paznokciem możesz również pokonać stosując okłady. Dodaj do około ½ litra letniej wody łyżkę soli, połącz składniki, a następnie zanurz w niej gaziki. Przyłóż je do chorobowo zmienionego miejsca i pozostaw na 10-15 minut. Zabieg powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia, aż do wyleczenia wrastającego paznokcia.

Pomocna bawełna

Pod wrastający paznokieć można też podłożyć mały kawałek bawełny i delikatnie go podważyć. Ten prosty trik pomoże nadać odpowiedni kierunek wzrostu paznokcia i będzie przeciwdziałać jego dalszemu wrastaniu w tkanki miękkie.

Zdjęcie Wrastający paznokieć – leczenie, zabieg, klamra, domowe sposoby

/©123RF/PICSEL

Aby złagodzić ból związany z wrastającym paznokciem należy zadbać o komfort stóp, czyli przede wszystkim nosić przewiewne skarpetki i odpowiednio dopasowane buty. Zbyt ciasne mogą tylko niepotrzebnie zaostrzyć uporczywe dolegliwości. Jeśli tylko jest to możliwe, warto zakładać sandały.

Ważna higiena i właściwe skracanie paznokci

Należy też przestrzegać zasad higieny i w odpowiedni sposób skracać paznokcie. Najlepiej obcinać je, pozostawiając boczne krawędzie i zbytnio ich nie zaokrąglać. Jeśli dolegliwości będą przybierać na sile, a opuchlizna tworząca się wokół paznokcia zwiększać, należy możliwie jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Wrastający paznokieć – domowe sposoby na leczenie. Płyn, maść

Wrastający paznokieć – leczenie, zabieg, klamra, domowe sposoby

Wrastający paznokieć to bolesna niedogodność związana z zagłębianiem się niewłaściwie rosnącego paznokcia w skórę. Powodem wrastania paznokcia może być m.in. złe obuwie oraz niewłaściwa pielęgnacja paznokci stóp. Na wrastający paznokieć pomocne będą domowe sposoby, maści, płyny, klamry, a w niektórych przypadkach – zabiegi chirurgiczne.

Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która najczęściej pojawia się w obrębie palców stóp.

Wrastanie paznokcia objawia się dyskomfortem związanym z wbijaniem się paznokcia pod skórę palca, który z czasem może przerodzić się w ból (początkowo umiarkowany, w późniejszej fazie – może uniemożliwiać normalne chodzenie).

Dodatkowo może wystąpić zaczerwienienie wokół paznokcia, opuchlizna, a nawet można zaobserwować sączenie się wydzieliny ropnej lub krwi z rany.

Sprawdź: Jak wzmocnić paznokcie? Tabletki i witaminy na paznokcie

Wrastający paznokieć – przyczyny

Co sprawia, że paznokieć wrasta? Poniżej znajdują się najczęstsze przyczyny wrastającego paznokcia:

 • niewłaściwe obuwie (częste chodzenie w butach na wysokim obcasie, w zbyt wąskich butach lub skarpetach albo przeciwnie – za luźnych);
 • nieodpowiednio wykonywane zabiegi pielęgnacyjne paznokci (zbyt krótkie przycinanie paznokci, zbyt ostrymi narzędziami, które kaleczą skórę wokół paznokci);
 • nawracająca grzybica paznokci;
 • otyłość;
 • intensywna aktywność fizyczna, polegająca na obciążaniu stóp i palców stóp;
 • uszkodzenia paznokcia (powstałe w wyniku np. przytrzaśnięcia czy uderzenia palca);
 • naturalna skłonność do wrastającego paznokcia.

Wrastający paznokieć – objawy

Na wrastający paznokieć polecane są domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem, pod warunkiem, że jest to początkowe stadium. W sytuacji, gdy paznokieć oraz skóra wokół niego zostaną zainfekowane (co objawia się zaczerwieniem, opuchlizną, dużą bolesnością, czy sączeniem się ropy spod paznokcia), niezbędna będzie pomoc właściwego lekarza – najlepiej podologa.

Czytaj także: Grzybica paznokci – leczenie. Preparat, leki, maść

Wrastający paznokieć – domowe sposoby

Domowe sposoby na wrastający paznokieć obejmują takie zachowania, jak moczenie chorego miejsca w gorącej wodzie wymieszanej z solą (kilka łyżek) przez około 15 minut. Ma to służyć zmiękczeniu skóry otaczającej paznokieć oraz zadziałać przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Inny sposób na wrastające paznokcie polega na trzymaniu stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (1 opakowanie) przez 20-30 minut. Zamiast sody oczyszczonej do wody można dodać płatki mydlane (2 łyżki) bądź zwykłe, szare mydło.

Po wymoczeniu stopy należy ją dokładnie osuszyć i wsunąć pod chorą część paznokcia kawałek waty, wacika bądź gazika, by unieść wrastający fragment paznokcia. Kiedy odrośnie, łatwo będzie go można przyciąć. Poza tym po kąpieli paznokcia można zastosować lodowy kompres, który przymrozi miejsce powodujące dyskomfort.

Po 2-3 minutach można podjąć próbę wycięcia feralnego kawałka paznokcia.

 • Po wycięciu wrastającej części paznokcia należy pamiętać o dezynfekcji tego obszaru oraz owinięciu go bandażem.
 • W czasie całej domowej kuracji dobrze jest pamiętać o częstej zmianie skarpetek, by nie dopuścić do wdania się infekcji do rany.
 • Kolejną ważną kwestią warunkującą powrót do sprawności jest właściwa dieta, która zakłada dostarczanie organizmowi jak najwięcej żelaza, witamin z grupy B, krzemu, magnezu i cynku. Warto zatem jeść:
 • szpinak,
 • wątróbkę,
 • orzechy,
 • pomidory,
 • banany,
 • rzodkiew,
 • płatki owsiane,
 • ryby.

Leczenie wrastających paznokci

Nie należy lekceważyć wrastających się paznokci, gdyż dolegliwość ta nasilając się może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zakażenie kości, a nawet gangrena.

W przypadku wystąpienia niedużego stanu zapalnego wokół paznokcia skuteczna będzie maść (dostępna jest również maść na wrastające paznokcie) lub płyn na wrastające paznokcie, które można kupić w aptece bez recepty. Produkty te pomagają zmiękczyć naskórek wokół paznokcia, a także zmniejszyć ból oraz zdezynfekować skórę wokół paznokcia.

Kolejna metoda to zrobienie klamry na wrastające paznokcie, czyli poddanie się zabiegowi niechirurgicznemu, który można wykonać nawet w salonie kosmetycznym, bez znieczulenia. Klamry mają za zadanie skierować wzrost paznokcia ku górze i uwypuklić go, aby nie wrastał w skórę.

Wrastający paznokieć – zabieg chirurgiczny

Jeśli powyższe metody na wrastający paznokieć zawiodły, a objawy nasilają się, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Być może okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który polega na:

 • wycięciu małego fragmentu paznokcia (ok 2-3 mm) wraz ze zmienionym chorobowo obszarem wokół niego (jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym);
 • wycięciu całego paznokcia, niekiedy wraz z otaczającą go tkanką (dzięki czemu zostanie utorowana droga do swobodnego, poprawnego wzrostu dla nowego paznokcia; w tym przypadku także robi się znieczulenie miejscowe).

Wrastanie paznokci – jak uniknąć?

Żeby nie dopuścić do pojawienia się niedogodności związanych z wrastaniem się paznokcia, należy przestrzegać kilku zasad:

 • Powinno się poprawnie obcinać paznokcie (nie za krótko, na kwadratowo – bez ścinania boków, do usuwania nieczystości spod paznokcia używać delikatnych przyrządów, takich jak np. patyczek kosmetyczny zanurzony uprzednio w wodzie utlenionej, natomiast skórki wokół paznokci należy redukować po wcześniejszych zmiękczeniu ich w ciepłej wodzie lub specjalnym płynie, itp.). Zawsze można skorzystać z pomocy kosmetyczki, która wykona profesjonalny pedicure.
 • Dobrze jest nosić wygodne obuwie (niezbyt ciasne, a zarazem nie za obszerne), unikając wysokich obcasów i wąskich „nosków”.
 • Warto wzbogacić jadłospis o produkty zawierające w sobie m.in. żelazo, magnez, krzem i cynk.

Autor: Olga Tomaszewska 

Sprawdź: Produkty do pielęgnacji dłoni i paznokci

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Wrastające paznokcie Kraków

Co to jest wrastanie paznokci?
To stan, w którym paznokieć uszkadza miękką tkankę skóry, powodując ból, zaczerwienienie, a często także stan zapalny.
Przyczyny powstawania wrastających paznokci:

 • nieprawidłowe obcinanie paznokci, zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia
 • niewłaściwe obuwie: wysokie obcasy, lub buty wąskie w palcach
 • nadmierne rogowacenie płytki paznokciowej
 • nadmierne wysychanie płytki paznokciowej
 • brak profilaktyki po chirurgicznym zabiegu, wrastających paznokci
 • deformacje stóp
 • nagły przyrost masy ciała(np. w ciąży)
 • uwarunkowania genetyczne
 • urazy mechaniczne paznokci
 • złe nawyki higieniczne- manipulowanie ostrymi, brudnymi narzędziami
 • nadwaga
You might be interested:  Uraz stawu kolanowego – przyczyny, objawy, rehabilitacja, leczenie

Możemy rozwiązać problem wrastających paznokci w ciągu zaledwie kilku wizyt.

Zabieg chirurgiczny czy zabieg podologiczny? Wielu pacjentów kieruje się ze swoimi dolegliwościami do chirurga. Chirurg najczęściej usuwa część albo całą płytkę paznokciową. Jednak tak przeprowadzony zabieg chirurgiczny tego problemu nie rozwiązuje. Płytka paznokciowa powoli będzie odrastała, wrastanie paznokcia pojawi się na nowo.
Tak dzieje się u co najmniej 70% chorych. 
W uzasadnionych przypadkach wykonujemy

Plastykę wałów okołopaznokciowych

 
Tą metodę wdrażamy w przypadku przerostu wałów okołopaznokciowych. Jest on najczęściej spowodowany powtarzającym się stanami zapalnymi wałów m.in po urazach, niewłaściwym obcinaniu paznokci, zrywaniu paznokcia czy klinowej resekcji. Wały okołopaznokciowe wówczas stają się powiększone, w środku twarde w wyniku włóknienie tkanek po przebytym stanie zapalnym. Wycięcie takich zbliznowaciałych wałów powoduje trwałe pozbycie się problemu wrastających paznokci. Zmieniona tkanka jest usuwana, paznokieć pozostaje nienaruszony. W trakcie zabiegu założona zostaje klamra, aby wspomóc prawidłowy tor wzrostu paznokcia.

Kiedy powinieneś zgłosić się do gabinetu podologicznego?

Wrastający paznokieć może na początku dawać niewielkie dolegliwości bólowe, ale ból jest tu wystarczającym sygnałem, aby jak najszybciej pojawić się u specjalisty podologa. Zaniechanie podjęcia leczenia już przy pierwszych sygnałach bólowych prowadzi do rozwoju stanu zapalnego – zaczerwienienia wału paznokciowego, potem pojawia się wydzielina ropna, a następnie ziarnina.

W przypadku  pojawienia się pierwszych dolegliwości związanych z wrastaniem paznokcia udaj się do specjalisty. Wczesna profilaktyka jest mniej bolesna i mniej kosztowna!

Jak leczymy wrastające paznokcie? Obecnie spotyka się wiele sposobów leczenia wrastających paznokci. W zależności od przypadku podolog wybiera najlepszą terapię. Zazwyczaj jest to usunięcie części wrastającego paznokcia, założenie klamry ortonyksyjnej, zastosowanie metody Arkady lub w uzasadnionych przypadkach – wykonanie plastyki wałów okołopaznokciowych. Klamry na wrastające paznokcie są jedną z najlepszych metod korekcji paznokci wrastających lub wkręcających. Są porównywane do aparatu orotodontycznego. Głównym celem jest wyprostowanie paznokci i nadanie im prawidłowego toru wzrostu.
 

Wyróżniamy różne rodzaje klamer ortonyksyjnych, które dobieramy w zależności od:

 • stanu i grubości płytki paznokciowej
 • zlokalizowania wrastania
 • możliwość aplikacji
 • czas trwania procesu wrastania

 
Jak długo należy nosić klamrę?
Klamrę ortonyksyjną nosi się w zależności od stopnia wrastania paznokcia od ok. miesiąca do kilkunastu miesięcy. Aby terapia była skuteczna, należy co kilka tygodni zgłosić się do podologa, który dokona korekty klamry i skontroluje stan i postępy terapii.

Zalety klamer:Wrastający paznokieć – leczenie, zabieg, klamra, domowe sposoby

 • nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu
 • nie są przeszkodą w uprawianiu sportu
 • przynoszą natychmiastową ulgę w stanach bolesności wywołanych wrastaniem
 • wyrastają wraz z paznokciem
 • zapewniają profilaktykę nawrotów po operacyjnym usunięciu paznokcia
 • przynoszą natychmiastową ulgę już przy pierwszej aplikacji klamry

  Stosujemy różne klamry:

 • Klamra Frasera
 • Klamra tytanowa
 • Goldstadt
 • Combi Ped
 • Podofix  (plastikowo-metalowa)
 • i inne

Czas terapii
Czas leczenia uzależniony jest od zaawansowania schorzenia, stopnia deformacji płytki paznokciowej oraz rodzaju wykonywanych wcześniej zabiegów. U większości pacjentów niezbędne są okresowe wizyty kontrolne, podczas których może zaistnieć potrzeba wykonania niewielkiego zabiegu korekcyjnego.

Paznokieć wrastającyPaznokieć wrastający
Stan zapalny z towarzyszącyą infekcją bakteryjnąKlamra Fraser'a
Klamra Fraser'aStan zapalny z towarzyszącą infekcja bakteryjną
Wrastanie po chirurgicznym, klinowym podcięciu obustronnym paznokciaPaznokieć wkręcający
Klamra Fraser'aKlamra Fraser'a
Klamra Fraser'aKlamra Fraser'a
Klamra Fraser'aWrastajacy paznokieć z obustronną ziarniną

Co zrobić z wrastającym paznokciem? Domowe sposoby na wrastające paznokcie!

Wrastający paznokieć – leczenie, zabieg, klamra, domowe sposoby

Wrastające paznokcie u nóg to nic przyjemnego. Samo obcinanie nie wystarcza, a ból związany z tą dolegliwością może być wyjątkowo dokuczliwy. Poznaj domowe sposoby (i nie tylko!) na ukrócenie „odrastającego” problemu.

Skąd biorą się wrastające paznokcie?

Przyczyn może być kilka. Najczęściej jest to związane z uszkodzeniem płytki paznokciowej i dotyczy dużego palca u stopy. Nosisz lub nosiłeś za ciasne obuwie? Zbyt krótko obcinasz paznokcie lub wycinasz boczne krawędzie płytki? To niestety może prowadzić do powstawania opisanego schorzenia, czyli tzw.  „otulonego paznokcia” (z ang. embedded nail).

Pozostałe przyczyny wrastania paznokci to m.in.:

 • mechaniczne uszkodzenia palucha (od uderzenia),
 • geny (wydłużone palce u stóp, nieprawidłowy wzrost paznokcia),
 • wady stóp,
 • czy szybkie przybieranie na wadze (prowadzi do zmian ustawienia kątów palców – paznokieć rośnie i wbija się w skórę).

Co zrobić, jak wrastają paznokcie u nóg?

Zastanawiasz się, co zrobić z wrastającym paznokciem, skoro przycinanie brzegów nie jest najlepszym rozwiazaniem? Co gorsza – może w znacznym stopniu pogłębić bolesne dolegliwości.

Masz do wyboru: domowe sposoby, środki dostępne w aptece, wizytę w gabinecie kosmetycznym lub – w cięższych przypadkach – zabieg chirurgiczny.

Dodatkowo trzeba pamiętać o:

 • wygodnym obuwiu z przestrzenią na palce,
 • odpowiednim obcinaniu paznokcia (na prosto i nie za krótko),
 • stosowaniu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp i zmiękczających płytkę paznokciową.

Wrastające paznokcie – domowe sposoby 

Domowe sposoby na wrastające paznokcie są wskazane tylko i wyłącznie, gdy na placach nie ma rany czy mocnego zaczerwienienia. Zabiegi domowe pomagają zmiękczyć skórę (opuszek palca, a dokładniej wały okołopaznokciowe)  oraz płytkę paznokciową. Dzięki temu obrzęk staje się mniejszy a ból mniej odczuwalny.

Wypróbuj moczenie stóp w:

 • gorącej wodzie z szarym mydłem,
 • gorącej wodzie z płatkami mydlanymi,
 • gorącej wodzie z kilkoma łyżkami soli (najlepiej bocheńską)

Za każdym razem mocz stopy około 15 – 20 minut. Powtarzaj kurację raz dziennie. Po zakończeniu kąpieli pod wrastający paznokieć włóż kawałek gazy lub sterylnej waty.

Taki opatrunek zmieniaj po każdym moczeniu stóp aż do momentu wystarczającego, nieszkodliwego wzrostu paznokcia. Po tym czasie możesz go równo przyciąć (ale nie za krótko, bo wrócisz do punktu wyjścia).

Kosmetyki zmiękczające paznokcie

Po kąpieli stóp dobrze zadbać o dodatkową pielęgnację. Dobrym rozwiązaniem jest płyn na wrastające paznokcie (np. firmy TO). Kremy do stóp mają działanie nie tylko zmiękczające, ale często też antybakteryjne.

Znana firma Scholl, która specjalizuje się w produktach do pielęgnacji stóp, ma w swojej ofercie zestawy na wrastające paznokcie (m.in klamry, których działanie opiszę poniżej).

Nieinwazyjne metody w gabinecie kosmetycznym

Jakie rozwiązania oferują gabinety kosmetyczne? Jednym z nich jest tzw. tamponada. Kawałek specjalnej gazy/materiału opatrunkowego umieszcza się miedzy wałem okołopaznokciowym (czyli brzegiem skóry przylegającym do paznokcia) a wrastającym paznokciem.

Może on być nasączony odpowiednimi środkami, które mają zmiękczyć skórę. Opatrunek ma wchłaniać płyn tkankowy, czy ropę w przypadku stanu zapalnego, stąd nazwa zabiegu.

Kolejna metoda to rurki Sulci-Protektor. Można powiedzieć, że jest to również rodzaj „wkładki” oddzielającej brzeg skóry od wrastającego paznokcia. Rurkę wsuwa się na przygotowany wcześniej brzeg paznokcia i utrwala specjalną masą do odbudowywania paznokci. Dzięki temu płytka paznokciowa jest wyprowadzana na prawidłowy tor wzrostu.

Inne rozwiązanie to Klamra BS Quick – co ciekawe są one dostępne do samodzielnego kupna, oczywiście wraz z instrukcją użycia. Można je stosować, gdy nie pojawił się jeszcze stan zapalny.

Gdy faza wrastania paznokcia osiągnęła stan zaawansowany, stosuje się je razem z rurkami Sulci-Protektor.

Funkcja klamry to spłaszczenie płytki paznokciowej – jest ona naklejana na górną część paznokcia (czyli w miejscu, gdzie jest zawinięty najbardziej) i ma podciągać brzegi paznokcia do góry.

Jako jedną z najbardziej skutecznych metod uważa się klamry ze stali chirurgicznej (np. KlamraVHO-Osthold®Perfect). Działają one podobnie, jak wyżej opisane klamry, ale w bardziej zaawansowany i skuteczny sposób. Korygują tor wzrostu płytki paznokciowej.

W poważnych przypadkach – zabieg u chirurga

Mniej optymistyczna perspektywa, ale w dużym stopniu skuteczna, to zabieg chirurgiczny. Polega on na wycięciu części paznokcia (jego boku) lub całości z macierzą i założeniu opatrunku.

Istnieją też przypadki całkowitego i nieodwracalnego usunięcia paznokcia, czego nikomu nie życzę.

Wrastający paznokieć – jak usunąć problem bez ingerencji chirurgicznej?

Wrastający paznokieć to jeden z bardzo częstych problemów z jakimi zgłaszają się do nas nasi pacjenci. Często w pierwszej chwili przychodzi im na myśl konieczność odbycia wizyty w gabinecie chirurgicznym.

Zdarza się, że obawiając się bólu i kłopotu z pielęgnacją odrastającego paznokcia, odwlekają decyzję o rozpoczęciu terapii do czasu kiedy dolegliwość staje się nie do zniesienia lub wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

You might be interested:  Grzybica jelit – jakie objawy, jak jeczyć i jaką dietę stosować?

Czy są inne sposoby na wrastający paznokieć niż bardzo bolesne usunięcie go w całości?

Wrastające paznokcie – domowe sposoby

Wielu z naszych pacjentów sięgało w przeszłości po „babcine” metody na wszelkie dolegliwości, czyli moczenie obolałego miejsca w szarym mydle a stan zapalny smarowało Rivanolem.

Niestety żadna z tych metod nie jest skuteczna, nie leczy przyczyny a co za tym idzie nie można spodziewać się po nich pozytywnych rezultatów. Wspomniane domowe metody na wrastające paznokcie nawet jeżeli przynoszą ulgę, to niestety tylko chwilowo.

Nie walcząc z przyczyną bólu nie jesteśmy w stanie pomóc sobie na dłużej.

Z naszego doświadczenia wynika, że osoby borykające się z problemem wrastających paznokci, często też nie wiedzą do kogo się z tym udać. Najczęściej trafiają do lekarza pierwszego kontaktu, który kieruje do dermatologa lub do chirurga. Chirurdzy natomiast, ze względu na swoją specjalizację sięgają po skalpel.

Wówczas  najczęściej wrastające paznokcie zostają częściowo lub w całości wycięte. Niestety bardzo często po zabiegu chirurgicznym, stan paznokcia jeszcze się pogarsza.

Paznokieć, odrastając wbija się boleśnie w wał paznokciowy, co powoduje powstawanie stanu zapalnego, a w efekcie nawet do powstania poważnej rany.

Czy można skutecznie wyleczyć wrastający paznokieć bez użycia skalpela?Po ratunek do podologa zamiast do chirurga

Jest wiele nieinwazyjnych metod leczenia wrastających paznokci. W zależności od stanu paznokcia oraz wałów, podolog dobiera najlepszą metodę dla każdego pacjenta indywidualnie.

Istotne jest aby zgłosić się do podologa jak najwcześniej, kiedy stan jest łagodny i w łatwy sposób można zapobiec pogłębianiu się problemu.

W takiej sytuacji często wystarcza odpowiednia tamponada oraz opracowanie paznokcia by pozbyć się bólu i ryzyka stanu poważniejszego, który wymaga dłuższej terapii. Czy specjalista podolog może pomóc w poważniejszych przypadkach? Oczywiście, że tak.

Nawet gdy stan jest bardziej poważny można uniknąć usunięcia paznokcia w całości. Stosuje się wtedy różnego rodzaju klamry ortonyksyjne. Aparaty do korekcji wrastających paznokci to takie „aparaty ortodontyczne” zakładane na paznokcie. Jest wiele typów klamer, różnią się one siłą działania, budową, sposobem mocowania oraz ceną.

Czy należy się obawiać klamry na wrastający paznokieć?

Takie pytanie zadają nam nasi pacjenci. Zawsze odpowiadamy w takich przypadkach, że zdecydowanie nie.

Tak jak nowoczesne aparaty ortodontyczne tak i klamry wyglądają dobrze, nie są zbyt duże i w żaden sposób nie ograniczają pacjentów w ich aktywnościach.

W momencie kiedy dzięki terapii opanujemy stan zapalny można wrócić do stałych aktywności jak basen, fitness czy bieganie. Co ważne dla wielu pań paznokcie po takim zabiegu niemal od razu wygląda estetyczniej i co więcej można je pomalować lakierem do paznokci.

Na szczęście też świadomość lekarzy i pacjentów jest coraz większa. Osoby potrzebujące fachowej opieki, coraz częściej są kierowane do odpowiednich specjalistów.

Jeżeli masz problem – zadzwoń i zapytaj o poradę lub umów się na konsultację w jednym z naszych gabinetów podologicznych we Wrocławiu lub w Gliwicach!

Sposoby radzenia sobie z wrastającym paznokciem

Wrastanie paznokcia to dość często pojawiający się problem, dotyczący i kobiet, i mężczyzn. Jeśli odkryje się swój problem wystarczająco szybko, to można przeciwdziałać. Inaczej można doprowadzić do dużego dyskomfortu.

Najczęstszym powodem pojawienia się bólu związanego z wrastającym paznokciem, jest nieprawidłowe ich obcinanie. Idąc za kształtem paznokcia, często obcina się je na okrągło, co sprawia, że paznokieć rosnąc, wbija się w skórę. Podobnie jeśli zrobi się to zbyt krótko – wówczas paznokieć także zacznie wrastać.

Mimo że najpopularniejsze, to nie są to jedyne przyczyny wrastania paznokcia.

Inne to: skaleczenie wokół paznokcia chociażby przy wycinaniu skórek, ciągłe noszenie butów na wysokim obcasie, które są zbyt ciasne dla stopy, przypadkowe uszkodzenia paznokcia lub okolicy wokół niego, grzybica stóp, a nawet nadwaga.

Aby zabezpieczyć się przed taką przypadłością, trzeba odpowiednio pielęgnować stopy oraz paznokcie, nie dopuszczając do tego, aby paznokcie miały szansę rosnąc krzywo. Czasem zdarza się tak, że ktoś ma taką wrodzoną cechę paznokci, że rosną one po prostu w dół. Wówczas trudno jest powstrzymać wrastanie.

Jak rozpoznać, że przeszkadza nam wrastający paznokieć? Przede wszystkim palec boli, ponieważ płytka paznokcia wbija się w skórę. Dzieje się to stopniowo, dlatego każda czynność taka jak chodzenie sprzyja temu, powodując narastający, bardzo niekomfortowy ból.

Poza tym na bokach paznokcia pojawi się opuchlizna i zaczerwienienie, co powinno zwrócić uwagę, że prawdopodobnie uwidacznia się wrastający paznokieć. Ropa może pojawić się w postaci wydzieliny wokół wału paznokciowego. Czasem może też dojść do krwawienia, kiedy paznokieć rani skórę.

Kiedy przypadek zostanie zaniedbany szczególnie, wówczas może dojść nawet do zakażenia na całym palcu. Pojawia się tzw. ropowica palucha i obrzęk, spora bolesność i duże zaczerwienienie.

Kiedy pojawia się problem z wrastającym paznokciem i zaczyna się odczuwać ból, ważne aby wystarczająco wcześnie podjąć odpowiednie kroki. Dzięki temu będzie można uniknąć interwencji chirurgicznej i niepotrzebnego bólu.

Tak więc zaleca się moczenie palca w ciepłej wodzie z mydłem nawet kilka razy dziennie. Przyda się też używanie specjalnej maści albo płynu na taką przypadłość.

Jeśli ból jest na tyle silny, że nie pozwala normalnie funkcjonować, to trzeba wyposażyć się w środki przeciwbólowe.

Jeśli natomiast stan jest już dość zaawansowany, to w takim przypadku konieczne staje się podjęcie odpowiednich działań, które pomogą zmniejszyć problem i sprawić, że nie pojawi się już w przyszłości. Jednym ze sposobów na pierwszy etap leczenia jest klamra na wrastający paznokieć. Zostaje ona specjalnie przytwierdzona do płytki, aby można było skorygować kierunek rośnięcia paznokcia.

Kiedy okazuje się, że stan jest zbyt zaawansowany, aby mogły pomóc klamry na wrastający paznokieć, zabieg okaże się konieczny. Będzie on polegał na wycięciu chirurgicznym brzegu paznokcia i jego łożyska.

Powszechnie panuje przekonanie, że wycina się cały paznokieć, ale nie jest to prawda – fragment wystarczy, aby móc przywrócić prawidłowe rośnięcie i prawidłowy kształt.

Tylko w przypadku, gdy nie ma innej drogi niż wycięcie całego zniekształconego paznokcia, stosuje się tę metodę, jednak aktualna wiedza pozwala prawidłowo wycinać jedynie kawałek, więc wycięcie całościowe jest coraz rzadziej spotykane.

Oczywiście nie obejdzie się bez noszenia wygodnego obuwia. Na czas leczenia i gojenia się nie należy nosić butów na wysokim obcasie czy też bardzo ściskających stopę.

Od tej pory należy zmienić sposób obcinania paznokci – nie mogą być obcinane na okrągło, ale raczej na kwadratowo, dzięki czemu rogi paznokci zawsze będą poza zasięgiem skóry.

Poza tym konieczne stanie się przestrzeganie w jeszcze większym stopniu higieny stóp i paznokci, aby nie doszło do ponownego zakażenia.

Jeśli ktoś stosuje się do wszystkich zasad, mimo to pojawia się u niego ból w wałach paznokcia, wówczas powinien udać się do apteki po specjalny środek, który ma za zadanie zapobiegać wrastaniu paznokci.

Na wrastający paznokieć domowe sposoby są bardzo mile widziane, bo skutecznie pomagają. Przed obcinaniem wystarczy po prostu przez 10 minut moczyć nogi w wodzie, aby doszło do zmiękczenia płytki paznokcia, przez co będzie można dużo łatwiej go obciąć.

Dobrym sposobem na ból i wrastanie jest przykładanie lodu do palca do czasu, aż ten zdrętwieje z zimna.

Warto pamiętać, że wyciąganie spod paznokcia brudu, który nie wypłukuje się podczas kąpieli, nie powinno się odbywać z użyciem nożyczek. Jeśli pod płytkę wkłada się ostre ramię nożyczek, to można doprowadzić właśnie do wrastania. Lepiej do takiego zabiegu wykorzystać wacik nasączony spirytusem.

Wszystkie zabiegi wokół paznokcia muszą być wykonywane delikatnie, bez szarpnięć ani doprowadzania do urazów, bo to tylko sprzyja infekcjom. Co ciekawe, zbyt ciasne skarpetki także powinny zniknąć z naszych szuflad. Częste zmienianie skarpetek wpłynie na uchronienie się przed wystąpieniem infekcji.

Profilaktyka zakłada także prawidłową dietę, czyli spożywanie pokarmów bogatych w pierwiastki: cynk, magnez, siarkę, krzem, żelazo. Przydadzą się witaminy z grupy B.

Wrastający paznokieć nie musi być dużym problemem, jeśli zareaguje się na ból i obrzęk w odpowiednim czasie. Stosowanie domowych, profilaktycznych zabiegów sprzyja przeciwdziałaniu bólowi i pomaga zachować zdrowe i piękne stopy.

Wrastający paznokieć – leczenie

Wrastający paznokieć jest częstym schorzeniem. Polega na tym, że róg lub krawędź paznokcia wrastają w miękkie mięso palca. Efektem jest ból, zaczerwienienie, obrzęk i czasami zakażenia. Wrośnięty paznokieć zwykle pojawia się na dużym palcu u nogi.

Leczenie i zabiegi

Zazwyczaj można leczyć wrastający paznokieć przy użyciu domowych środków zaradczych, takich jak regularne moczenie stopy w ciepłej wodzie i stosowanie kremu z antybiotykiem.

Leki które pomogą Ci z wrastającym paznokciem:

 • Płyn na wrastający paznokieć – Zmiękczy twardy paznokieć i zredukuje poczucie dyskomfortu.
 • Klamra na wrastające paznokcie – po zmiękczeniu paznokcia możemy nałożyć klamrę która będzie wywierać nacisk na paznokieć i przywracać go do pierwotnego kształtu.

Jeśli ból nie mija lub pojawia się ropa lub zaczerwienienie, które wydaje się rozprzestrzeniać należy skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że zajdzie potrzeba usunięcia paznokcia i podanie antybiotyków aby zapobiec zakażeniu i dalszym komplikacjom.

Często można leczyć wrastające paznokcie na własną rękę. Jeśli ból jest ostry lub rozprzestrzenia się, to jednak lekarz powinien podjąć kroki w celu łagodzenia dolegliwości i pomóc uniknąć komplikacji w razie wrastającego paznokcia.

Jeśli masz cukrzycę lub inny warunek, który powoduje słabe krążenie u nóg, to narażony jesteś na większe ryzyko powikłań, które są następstwem wrastającego paznokcia.

Zabiegi jakie można podjąć na wrastający paznokieć

 • Podnoszenie paznokci. Dla nieco wrastających paznokci (zaczerwienienie i ból), lekarz może umieścić bawełnę, nić dentystyczną lub szynę pod krawędzią paznokcia aby oddzielić paznokcia od skóry. Pomaga to w rośnięciu paznokcia nad skórą.
 • Częściowe usunięcie paznokcia. W poważniejszych stanach wrośniętego paznokcia (zaczerwienienie, ból i ropa), lekarz może przyciąć lub usunąć wrastającą część paznokcia. Przed rozpoczęciem tej procedury, lekarz może czasowo znieczulić palec.
 • Usuwanie paznokci i tkanki. Gdy wrastający paznokieć powraca, lekarz może zalecić usunięcie części paznokcia wraz z tkanką (łożysko paznokcia), aby zapobiec ponownemu nawrotowi. Ta procedura może być wykonana laserowo lub z pomocą środków chemicznych.

Lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków miejscowo lub doustnie aby zapobiec zakażeniom.

Domowe sposoby leczenia

Domowe środki zaradcze:

 • Moczyć nogi. Wykonuj to przez 15-20 minut dziennie. Moczenie w ciepłej wodzie zmniejsza bolesność i obrzęk.
 • Umieść bawełnę lub nić dentystyczną pod paznokciem. Umieść świeże kawałki bawełny lub woskowaną nić dentystyczną pod krawędzią wrastającego paznokcia po każdym moczeniu. Pomoże to w końcu sprawić, że paznokieć będzie rósł ponad tkanką. Zmieniaj nici i bawełnę do momentu aż ból i zaczerwienienie ustąpią.
 • Użyć miejscowo antybiotyk. Zastosuj maść z antybiotykiem na wrażliwym miejscu
 • Wybierz wygodne obuwie. Rozważ noszenie obuwia z otwartymi palcami aż do momentu pozbycia się wrastającego paznokcia.
 • Brać leki przeciwbólowe. Jeśli ból jest silny i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu można zażyć leki przeciwbólowe,.
 • Sprawdzaj swoje stopy. Jeśli masz cukrzycę, sprawdzaj swoje nogi codziennie na objawy wrastających paznokci i innych problemów ze stopami.

Objawy

Oznaki i objawy wrastającego paznokcia obejmują:

 • Ból i tkliwość palca wzdłuż jednego lub obu boków paznokcia
 • Zaczerwienienie wokół paznokcia
 • Obrzęk palca wokół paznokci
 • Zakażenie tkanek wokół paznokcia

Przyczyny

Wrastający paznokieć powstaje wtedy gdy paznokieć wrasta w mięso palca. Najczęstsze przyczyny to:

 • Noszenie zbyt ciasnych butów, które ściskają palce
 • Powracająca grzybica paznokcia
 • Obcinanie paznokci zbyt krótko lub krzywo
 • Uszkodzenia paznokcia
 • Nietypowo zakrzywione paznokcie

Kiedy do lekarza?

Skonsultować się z lekarzem, jeśli:

 • Występuje silny dyskomfort w palcu lub ropą lub zaczerwienienie, które wydaje się rozprzestrzeniać
 • Chorujesz na cukrzycę lub słabe krążenie w kończynach dolnych
 • Infekcja zdaje się powiększać

Powikłania

Nieleczony lub niewykryte, wrośnięty paznokieć może zainfekować kość i doprowadzić do poważnego zakażenia kości.

Powikłania mogą być szczególnie dotkliwe, jeśli masz cukrzycę, ponieważ krążenie i unerwienie w nogach może być osłabione.

Tak więc, każdy stosunkowo niewielki uraz stopy – cięcia, skaleczenia, odciski, zrogowacenia lub wrastający paznokieć nieleczone mogą prowadzić do infekcji.

Trudno gojące się otwarte rany (owrzodzenia stóp) mogą wymagać operacji, aby zapobiec gangrenie – gnicie i śmierć tkanki wynikające z przerwy w przepływie krwi w pewnym obszarze ciała.

Zapobieganie

Aby zapobiec wrastaniu paznokcia należy:

 • Przycinać paznokcie prosto. Przy obcinaniu dopasować kształt paznokcia do kształtu palca. Jeśli równe przycinanie paznokci stwarza nam problemy należy skonsultować się z podologiem, który pomoże nam w tym.
 • Utrzymywać paznokcie w umiarkowanej długości. Nie przycinać paznokci zbyt krótko ponieważ podczas noszenia butów nacisk na paznokcie może je kierować tak, że będą wrastać w tkankę.
 • Nosić buty, które pasują właściwie.Staraj się dobierać buty, które nie uciskają palców i nie naciskają na palce nadmiernie.
 • Nosić obuwie ochronne. Jeżeli w pracy występuje ryzyko zranienia palców to należy zaopatrzyć się w obuwie np. z metalowymi nosami.

Wrastające paznokcie – charakterystyka, leczenie, profilaktyka, klamry na wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to bolesna dolegliwość, która najczęściej jest spowodowana nieprawidłowym, zbyt rzadkim lub zbyt krótkim, obcinaniem paznokcia. W miejscu, w którym wrastają one w skórę, tworzy się stan zapalny, drażniony przez paznokieć.

Wywołuje to dość silny ból i dyskomfort odczuwany w całym palcu, może pojawić się także krwawienie. Leczenie wrastających paznokci to głównie zabiegi chirurgiczne, choć mniej inwazyjną metodą i równie skuteczną są klamry na wrastające paznokcie.

Najlepiej jest regować natychmiast po zauważeniu wrastania paznokcia, aby nie dopuścić do nieprzyjemnych powikłań.

1. Wrastające paznokcie – charakterystyka

Wrastający paznokieć to przypadłość, która polega na nieprawidłowym zawijaniu się paznokcia dużego palca u stopy z jednego lub obu stron pod spód i wrastanie w wał otaczający płytkę paznokciową. Problem dotyczy nie tylko ludzi dorosłych.

Wrastające paznokcie u dzieci są również stosunkowo częstą przypadłością, gdyż mogą go powodować urazy mechaniczne (często zdarzają się u dzieci) lub noszenie zbyt ciasnego obuwia (dzieci nie zawsze przyznają się, że buciki ich uciskają).

Innymi przyczynami wrastających paznokci mogą być również: błędy w obcinaniu paznokcia (zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie bocznych rogów paznokci) i wycinaniu skórek oraz nadmierne obciążanie jednej ze stóp.

W miejscu wrastania paznokcia tworzy się stan zapalny, a reakcją organizmu na ten przedłużający się stan jest rozwój ziarniny, potocznie nazywanej dzikim mięsem. Jest to tkanka łączna, mająca na celu odgraniczenie zdrowych tkanek palca od wrastającego paznokcia.

To ona jest głównym źródłem bólu i krwawienia z paznokcia.

2. Wrastające paznokcie – leczenie i profilaktyka

Przy wrastających paznokciach niezwykle ważna jest również profilaktyka.

Polega ona na codziennej pielęgnacji stóp, prawidłowym obcinaniu paznokci bez zaokrąglania brzegów i delikatnym usuwaniu skórek, najlepiej przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego płynów, by nie doprowadzić do skaleczenia wału paznokciowego.

Podobnie delikatnie należy traktować również „przeszkadzające” nam fragmenty paznokci – jeśli je wyrwiemy, spowodujemy spory uraz dla paznokcia. Jednym z elementów profilaktyki może być również płyn na wrastające paznokcie.

Należy go stosować, gdy zmiana jest jeszcze niewielka i nie wymaga interwencji chirurgicznej. Wystarczy 1-2 razy dziennie smarować nim zmienione chorobowo miejsca. Jeśli chodzi o leczenie wrastających paznokci, to dotyczy ono przede wszystkim zabiegów chirurgicznych i może polegać na:

 • wycięciu niewielkiego otworu na szczycie wypukłości płytki paznokciowej w początkowym okresie choroby;
 • usunięciu ok. 2-3 mm pasma paznokcia od strony wrastania – umożliwi to oczyszczenie rany i swobodne założenie szwów.

Coraz rzadziej stosuje się całkowite usunięcie paznokcia, gdyż zabieg taki wiąże się nie tylko z dużą bolesnością, ale powoduje częste nawroty wrastającego paznokcia.

3. Wrastające paznokcie – klamry

Jest to mniej inwazyjna metoda leczenia wrastających paznokci od operacji chirurgicznej. Klamry korekcyjne na paznokcie mogą być sprężynowe, metalowo–plastikowe, wykonane z tworzywa lub wykonane z drutu, jaki znajduje się w aparatach ortodontycznych.

Ich zaletą jest to, że można je zakładać nawet w momencie, gdy doszło już do stanu zapalnego, a samo założenie przynosi natychmiastową ulgę. Klamry na paznokcie zakłada się tak, by ich końcówki były dopasowane do grubości płytki paznokciowej po obu stronach palca.

Pod płytką paznokcia mocuje się haczyki, które później się łączy za pomocą drucianej pętelki i ustala siłę, z jaką klamra będzie unosiła paznokieć do góry, torując jego nowe koryto rośnięcia. W momencie, gdy paznokieć całkowicie odrośnie, klamrę można już bezpiecznie zdjąć.

Klamra korekcyjna to sposób na wrastające paznokcie bardzo popularny na Zachodzie, niestety, wciąż jeszcze za rzadko wykonywany w Polsce.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *