Zanik kości szczęki – przyczyny, leczenie, regeneracja kości szczęki

PARADONTOZA Schorzenia przyzębia – dawniej określane paradontozą – są problemem znacznej części społeczeństwa. Badania statystyczne wykazały, że to właśnie choroby dziąseł stanowią najważniejszą przyczynę utraty zębów u pacjentów po 23 roku życia, a około 60% populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest chorobą.

 • Objawy
 • Przyczyna
 • Leczenie
 • Kolejna faza to zabiegi chirurgiczne na przyzębiu umożliwiające jeszcze dokładniejsze oczyszczenie korzeni po odsłonięciu dziąsła (kiretaż), a ponadto pozwalające na zastosowanie wielu preparatów i metod prowadzących do odbudowy utraconych tkanek.

Bardzo rzadko udaje się zaobserwować początek choroby dziąseł. Jest to spowodowane tym, że początkowe objawy, takie jak zaczerwienienie, niewielkie krwawienia nie prowadzą do zaniepokojenia pacjenta, często nie są nawet zauważane.

Obawy budzą najczęściej skutki zaawansowanego procesu zapalnego, a najbardziej zwiększona ruchomość zębów, odsłonięte powierzchnie korzeni na skutek zaniku kości i dziąsła wokół zębów. Badania dowiodły, że najważniejszą przyczyną chorób dziąseł są bakterie zasiedlające powierzchnie korzeni zębów.

Organizm broni się przed nimi i dochodzi do rozwoju zapalenia, którego skutkiem jest powolne niszczenie tkanek wokół zęba. Dochodzi do stopniowej utraty kości i dziąsła, co w konsekwencji powoduje rozchwianie zębów, bolesność podczas żucia, krwawienie, obrzęk, czasem brzydki zapach.

Dzisiaj wiemy, że zanik dziąseł i kości spowodowany jest reakcją zapalną wywołaną przez bakterie zasiedlające powierzchnię korzenia zęba. Bakterie rozwijają się powoli pod dziąsłem i zapalenie zaczyna rozwijać się coraz głębiej. Przestrzeń między dziąsłem a korzeniem, tzw.

kieszonka dziąsłowa, pogłębia się stopniowo i oczyszczenie korzenia przez szczotkowanie w domu staje się niemożliwe. Złogi bakterii (płytka bakteryjna) z czasem przekształcają się w trudny do usunięcia kamień poddziąsłowy, który śmiało możemy nazwać głównym czynnikiem powodującym zapalenie przyzębia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Podstawą zatem jest dbałość o higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne oraz zdejmowanie osadu i kamienia nazębnego. Również we wstępnej fazie leczenia zdiagnozowanej paradontopatii dokładnie oczyszcza się powierzchnie zębów i korzeni.

Dzięki temu uzyskuje się wygładzone, bez złogów i bakterii powierzchnie korzeni zębów. Rozchwiane zęby łączy się zwykle specjalnymi szynami, co zwiększa ich stabilność i wytrzymałość. Stosuje się również wspomagające terapie farmakologiczne oraz biostymulacje laserowe i homeopatyczne.

W ten sposób możemy cieszyć się własnym uzębieniem jeszcze nawet przez kilka lat.

Termin paradontoza pochodzi z czasów, kiedy problemy dotyczące dziąseł kojarzono głównie ze zmianami związanymi z wiekiem pacjentów. Dzisiaj wiemy, że problemy chorób dziąseł mogą dotyczyć także 20, 30-latków, a niektóre ich formy także dzieci. Według badań choroby dziąseł są najważniejszą przyczyną utraty zębów po 23 roku życia. Przyczyną zmian w dziąsłach i kości otaczającej ząb jest zapalenie. Tym samym termin paradontoza przestał być prawidłowy. Mówimy dzisiaj o zapaleniu przyzębia.

Zanik kości szczęki – przyczyny, leczenie, regeneracja kości szczęki Zdjęcie przedstawia sześć zębów siecznych zszynowanych kompozytem (stan po 6 miesiącach od założenia szyny). Jest to jedna z metod unieruchamiania zębów paradontalnych. Widoczne problemy higieniczne i brzeżny stan zapalny dziąsła, które da się zlikwidować poprzez odpowiednie szczotkowanie i stosowanie irygatora. Zszynowanie zapobiegło ekstrakcjom oraz umożliwiło normalna funkcję zębów. Znaczenie miała również korekta linii siekaczy ( długości zębów siecznych), która pierwotnie była zaburzona z powodu paradontopatii. Choroba periodontologiczna, czyli choroba przyzębia, dotyczy tkanek otaczających, podtrzymujących i chroniących ząb. Choroby przyzębia mogą dotknąć wszystkie grupy wiekowe. Jednak najczęściej są przyczyną utraty zębów po 35 roku życia.Zanik kości szczęki – przyczyny, leczenie, regeneracja kości szczęki Wygląd zdrowej jamy ustnej W zdrowej jamie ustnej kość wyrostka zębodołowego mocno otacza zęby i utrzymuje je w odpowiedniej pozycji . Dziąsło jest twarde, różowe, ściśle przylega do kości; zgłębnikowanie (badanie kieszonek dziąsłowych specjalnym zgłębnikiem o zaokrąglonym końcu) nie wywołuje krwawienia. Dziąsło otacza szyjkę niczym kołnierz i tworzy szczelinę dziąsłową, której normalnie głębokość wynosi od 0,5 do 2,5 mm.Zanik kości szczęki – przyczyny, leczenie, regeneracja kości szczękiZanik kości szczęki – przyczyny, leczenie, regeneracja kości szczęki Gingivitis, czyli zapalenie dziąseł Najwcześniejszą formą choroby przyzębia jest zapalenie dziąseł. To odpowiedź zapalna dziąsła bez destrukcji tkanek podtrzymujących – bez zaniku kości i dziąseł. Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i łatwym krwawieniem. Przewlekła reakcja zapalna prowadzi do obrzęku lub przerostu dziąseł, krwawienia i nieprzyjemnego zapachu z ust. Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest podrażnienie wywołane płytką bakteryjną, kamieniem nazębnym lub jednym i drugim. Podjęcie szybkiego leczenia pozwala na przywrócenie tkanek przyzębia do normalnego stanu. Profesjonalne oczyszczenie zębów i odpowiednia higiena jamy ustnej zapobiegną nawrotowi choroby. Zanik kości szczęki – przyczyny, leczenie, regeneracja kości szczęki Periodontitis, czyli zapalenie przyzębia Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do rozprzestrzeniania się procesu zapalnego i destrukcji tkanek otaczających ząb. Niedoświadczonemu oku może się wydawać, że jest to jeszcze zapalenie dziąseł, istnieją jednak symptomy świadczące o tym, że to jest zapalenie przyzębia. Należą do nich:

Recesja dziąsła: dziąsło wydaje się być obkurczone wokół szyjki zębowej. Następuje odsłonięcie wrażliwej szyjki zęba i cementu pokrywającego jego korzeń. Ponieważ cement nie jest twardy jak szkliwo – odsłonięty, staje się podatny na próchnicę.

Kieszonki patologiczne: następuje pogłębienie szczeliny dziąsłowej powyżej 3mm. Resztki pożywienia, kamień i płytka bakteryjna penetrują kieszonki (części dziąsła w okolicy szyjki zęba nieprzyrastają do zęba), powodują infekcje i dalszą destrukcję. Podczas zgłębnikowania dna kieszonki ukazuje się krwisty lub ropny wysięk.

Destrukcja kości: dowierzchołkowe pełzanie płytki – płytka wnika głębiej w dziąsło wzdłuż korzenia zęba. Będzie prowadziło do destrukcji kości, szczególnie tam, gdzie kość jest cienka. Może dojść do zwiększenia ruchomości zęba, jego wędrówki, a w końcowej fazie – utraty.

 1. Końcowe zapalenie przyzębia
 2. Przyczyny chorób przyzębia
 3. Zapobieganie chorobom przyzębia

Nieleczone zapalenie przyzębia może z kolei prowadzić do ostrych, bolesnych epizodów lub niekiedy do wysunięcia się zęba. Wcześniej może się to manifestować w postaci ostrego ropienia przyzębnego lub zapalenia miazgi. Może także wystąpić martwica miazgi. Chociaż powyższe zamiany nie wykluczają leczenia, są zwykle wskaźnikiem głębokich zmian chorobowych. Usunięcie zęba okazuje się niekiedy w takich sytuacjach zabiegiem nieuniknionym. Choroby przyzębia posiadają wiele przyczyn. Najczęstszą jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Do tego dochodzą tzw. Lokalne czynniki drażniące: – kamień nad i pod dziąsłowy, – nieprawidłowy zgryz, – brak punktów stycznych między zębami, – nawyki (zgrzytanie zębami), – dym nikotynowy. Podatność na chorobę przyzębia wzrasta przy współistniejących chorobach układowych, jak np. cukrzyca czy choroby krwi. Także nieodpowiednie odżywianie się, przyjmowanie niektórych leków i wysoki poziom stresu odgrywają tu niemałą rolę. Leczenie parodontopatii musi być połączone ze zwalczaniem ich przyczyn. Pacjent powinien stosować następujące kroki w tym kierunku:

Regularne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego. Jest on głównym czynnikiem powodującym chorobę. Po profesjonalnym oczyszczeniu przez stomatologa należy wykonywać tę czynność w domu. Warto tu przypomnieć o tym, że skłonność do kamienia wzrasta z wiekiem.

Po usunięciu kamienia szyjki zębów mogą wykazywać nadwrażliwość. W pierwszych dniach po zabiegu należy wystrzegać się gorących i zimnych napojów, owoców i soków cytrusowych, a także kwaśnych posiłków.

W razie utrzymującej się nadwrażliwości należy zgłosić się do dentysty.

Wymiana szczoteczki na nową po każdej wizycie u dentysty. Obecnie zaleca się szczoteczkę z włosia syntetycznego, miękką lub o średniej twardości (zależnie od stanu przyzębia); o niewielkiej głowicy, z długą i sztywną rączką.

Stosowanie odpowiedniej metody szczotkowania, w zależności od zaawansowania choroby przyzębia i zdolności manualnych pacjenta. Obecnie na rynku istnieje wiele past do mycia zębów przeznaczonych dla oso z chorobą przyzębia.

Zawierają one, prócz substancji ściernych, związki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Najprostszym sposobem oceny skuteczności szczotkowania jest sprawdzenie w lustrze, czy zęby są wolne od złogów, względnie sprawdzenie językiem, czy powierzchnie zębów są gładkie.

Najłatwiej uwidocznić złogi za pomocą specjalnych płynów czy tabletek wybarwiających, dostępnych w naszej przychodni.

Stosowanie środków pomocniczych (nitki i taśmy dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki o pojedynczych pęczkach, stymulatory dziąsłowe itp.)

Uzupełnianie szczotkowania płukankami. W zależności od stanu przyzębia zaleca się płukanki lecznicze lub ograniczające tworzenie złogów nazębnych.

Najprostszą płukanką, którą można zastosować po profesjonalnym usunięciu kamienia, jest zmieszanie jednej łyżki stołowej trzyprocentowej wody utlenionej z połową szklanki ciepłej wody.

Zaawansowane choroby przyzębia mogą wymagać zabiegów specjalistycznych. Może okazać się niezbędne leczenie ortodontyczne czy protetyczne.

Więcej informacji dotyczących zagadnienia możecie Państwo zasięgnąć bezpośrednio w naszym gabinecie lub telefonicznie. Opracowanie merytoryczne: dr Renata Kaczorowska. Na stronie wykorzystano materiały firmy Gaba www.gaba.com.pl Zanik kości szczęki – przyczyny, leczenie, regeneracja kości szczęki Zapalenie przyzębia spowodowane nieprawidłową higieną oraz złogami nazębnymi

Inne usługi stomatologiczne:

• zakładanie wypełnień – plombowanie

• leczenie kanałowe – przewodowe, endodontyczne • laseroterapia – laser miękki i twardy • laser rewolucjonizuje stomatologię – omówienie dla cierpliwych i ciekawych • wybielanie zębów • licówki • korony • mosty • protezy częściowe i całkowite • ekstrakcje zębów • resekcje, hemisekcje, amputacje korzeni, wyłuszczanie torbieli • implanty – historia, budowa, powierzchnie i systemy • implantoprotetyka • leczenie paradontozy • sterowana regeneracja tkanek – materiały kościozastępcze • leczenie dzieci • profilaktyka ortodontyczna/leczenie ortodontyczne • piaskowanie zębów • diagnostyka • narkoza (uwaga! obecnie nie wykonujemy zabiegów w narkozie) • staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ) – ważny staw, diagnostyka i leczenie • CarieScan – diagnostyka próchnicy • Onkologia

Czy pacjenci z zanikiem kości mogą zdecydować się na implanty zębowe? – Trio-Dent – stomatologia Warszawa Centrum

Zanik kości szczęki – przyczyny, leczenie, regeneracja kości szczęki

Zanik kości w obrębie  szczęki  czy żuchwy to przykra konsekwencja utraty uzębienia. Ekstrakcje zębów są najczęściej konsekwencjami próchnicy, parodontozy, urazów, jatrogennego leczenia np. kanałowego etc..  Tkanka kostna ,jaka pozostaje w zębodole poekstrakcyjnym, przestaje pełnić funkcję podtrzymującą, jest wywierany na nią mniejszy ucisk, zatem ulega zanikowi. W rzadszych przypadkach przyczyną zaniku jest niedopasowana proteza akrylowa, współistniejąca paradontoza, przebyty uraz, czy efekt oddziaływania aparatu ortodontycznego.

Po ekstrakcji zęba wielu pacjentów chce poprawić swój wygląd i jakość życia, decydując się na implanty zębowe. Fakt jest jednak taki, że nie każdy pacjent może poddać się takiemu zabiegowi.

Co decyduje o możliwości wykonania implantacji stomatologicznej?

Pacjent zgłaszający się celem leczenia implantologicznego  powinien przejść specjalistyczne  badania kliniczne oraz powinien mieć wykonane badania dodatkowe np. :morfologię , badania radiologiczne.  Te ostatnie warunkują możliwość oceny zarówno ilości jak i jakości tkanki kotnej ( np.

You might be interested:  Uczulenie Na Antybiotyk Jak Długo?

densytometria) Najczęściej wykonuje się zdjęcie przeglądowe- pantomogram oraz bardziej szczegółową tomografię komputerową.  Lekarz musi sprawdzić, czy warunki kliniczne i anatomiczne są odpowiednie dla procedur implantologicznych.

Wyleczenie zębów i choroby przyzębia to jeden z warunków , który musi być spełniony przed wszczepieniem implantów. Pozostałe to odpowiednie położenie i stan  zatok szczękowych, odległość kanału nerwu zębodołowego dolnego ,ilość kości na szerokość i wysokość .

Często  zdarza się, że ubytek tkanki kostnej powstały po utracie uzębienia  jest na tyle duży, że nawet najkrótsze implanty są niemożliwe do założenia. Nie warto zatem odwlekać takiego zabiegu, można go wykonać od razu po ekstrakcji zęba lub w przeciągu kilku następnych miesięcy.

Niestety, uzupełnianie ubytków w ten sposób jest dość kosztowne, co jest powodem tego, że pacjenci nie decydują się na zabieg w pierwszej chwili. Można to zrobić później biorąc pod uwagę konieczność procedur regeneracji tkanek .

Osoby,  które chcą wszczepić sobie implanty, powinny pamiętać także o konieczności stosowania odpowiedniej higieny jamy ustnej (  profilaktyka domowa i profesjonalna) i eliminacji nałogu palenia tytoniu . O możliwości zastosowania implantacji u pacjenta decyduje także stan zdrowia ogólnego i przyjmowane leki.

Jak założyć implant pomimo zaniku kości?

W przypadku deficytu ilościowego tkanki kostnej  pacjent nie jest skazany na rezygnację z leczenia implantologicznego.  Rozwiązaniem w takiej sytuacji stają  się chirurgiczne techniki i  procedury   odbudowywania kości ( na wysokość i szerokość)  z zastosowaniem materiałów wszczepialnych.

Augmentacja, czyli uzupełnianie kości jest możliwe dzięki rozlicznym materiałom będącym rezultatem osiągnięć inżynierii materiałowej lub materiałom, których źródłem są banki tkanek lub sam pacjent ( granulaty, bloki kostne , komórki macierzyste, czynniki wzrostu) Po takim zabiegu należy odczekać kilka miesięcy, aby materiał użyty do uzupełnienia zintegrował się i przebudował  w kość własną pacjenta. Założenie implantu przy ubytku kości jest więc możliwe, ale lepiej nie zwlekać zbyt długo z zabiegiem po usunięciu zęba. Warto pokreślić , iż  planując usunięcie zębów warto zgłosić się do lekarza implantologa,  gdyż w wielu wypadkach   można zaplanować zabiegi ekstrakcji jednocześnie z natychmiastową  implantacją i odbudową tkanki kostnej. W ten sposób nie dopuszczamy do powstania zaników kostnych i pacjent może uniknąć dodatkowego zabiegu chirurgicznego jednocześnie przyspieszając czas na skończenie leczenia implanto-protetycznego.

Regeneracja kości

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jakie niebezpieczeństwo czyha na nas w momencie, gdy tracimy naturalne uzębienie. Wtedy to właśnie rozpoczyna się jeden z najgroźniejszych dla zdrowia naszej jamy ustnej procesów – zanik kości szczęki lub żuchwy.

Zanik kości szczęki – przyczyny, leczenie, regeneracja kości szczęki

Na czerwono zaznaczono miejsca, gdzie rozpoczął się proces znikania kości

Już kilka tygodni po utracie zęba (czy to w wyniku ekstrakcji czy też z przyczyn naturalnych lub mechanicznych) osłabiona kość szczęki zaczyna zanikać w szybkim tempie. Szacunkowo już 60% kości zanika w czasie pierwszych 6 tygodni. W tej sytuacji niezwykle ważne jest udanie się do stomatologa, który pomoże znaleźć nam komfortowe wyjście z tej sytuacji.

Często jednak na profilaktykę jest już zbyt późno – znaczna część kości naszej szczęki uległa zanikowi. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim skontaktować się z lekarzem. Jeśli chcemy uzupełnić braki w uzębieniu za pomocą koron, implantów lub mostów musimy liczyć się z tym, że wcześniej niezbędne będzie “odbudowanie” utraconej kości.

Regeneracji kości – sposoby

Dynamiczny rozwój medycyny pozwolił na opracowanie kilku innowacyjnych zabiegów umożliwiających regenerację kości. Do najczęściej stosowanych zabiegów zaliczymy:

 • podniesienie dna zatoki
 • przeszczepy kości
 • sterowaną regenerację kości.

Poniżej znajdziesz krótkie omówienie każdej z nich.

Podniesienie dna zatoki

Zatoki szczękowe umiejscowione są w kościach szczękowych poniżej oczu. Gdy dochodzi do utraty zęba w tym obszarze następuje rozszerzenie się zatoki przez zajęcie przez nią miejsca utraconych korzeni.

Aby odbudować w tym miejscu kość należy wykonać specjalny otwór, a następnie specjalistycznym narzędziem odpowiednio wymodelować błonę zatoki.

Z reguły stomatolog stara się, aby zatoka przybrała taki sam kształt jak przed zanikiem kości.

W wydrążonym otworze umieszcza się substytut kości, który pozwala na stabilne zamocowanie implantu, a z biegiem czasu goi się tworząc solidne otoczenie nowego zęba.

Przeszczep kości

Do potrzeb tego zabiegu pobrany zostaje fragment kości pochodzący z innego miejsca w ciele Pacjenta (np.

z okolic jamy ustnej lub przy dużych ubytkach z tarczy biodrowej), a następnie zostaje on zamocowany za pomocą specjalnych śrubek do zanikającego fragmentu kości.

Fragment taki potrzebuje około pół roku na właściwe zagojenie się i dopiero po tym okresie możliwe jest wprowadzenie implantu.

Sterowana regeneracja kości

Polega na umieszczeniu w okolicy, którą chcemy odbudować materiału kościozastępczego oraz pokrycie go specjalną błoną zaporową. Błona ta ma za zadanie chronić regenerowany obszar przed wrastaniem tkanek miękkich. Odbudowa trwa kilka miesięcy, a jej efektem jest zregenerowana tkanka własna Pacjenta, która może stać się bezpiecznym i stabilnym nośnikiem dla implantów.

Odzyskanie zdrowego uśmiechu jeszcze nigdy nie było tak proste. Już kilkanaście tygodni wystarczy, by zregenerwować nawet znacznie uszkodzoną kość. Odbudowane kości to pierwszy krok do powrotu pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat leczenia implantologicznego przeczytaj:

Jeśli dotknął Cię problem utraty zęba lub zaniku kości szczęki bądź żuchwy skontaktuj się ze specjalistami z Prywatnej Kliniki Vita Medical. Pomożemy Ci wrócić do pełni zdrowia, a Twój uśmiech odzyska dawny blask.

 Skontaktuj się 

Wszystko Na Temat Zaniku Kości – Centrum Stomatologiczne Jadczyk

Zanik kości szczęki – przyczyny, leczenie, regeneracja kości szczęki Wszystko na temat zaniku kości

Zanik kości to zagadnienie, o którym mówi się rzadko. Jest to jednak dolegliwość, która może dotknąć każdego Pacjenta posiadającego braki w uzębieniu. Wpływa na estetykę twarzy, funkcjonalność uzębienia i kondycję sąsiadujących zębów, a jeśli odpowiednie leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie – może znacznie utrudnić przeprowadzenie zabiegów implantologicznych w przyszłości. Warto wiedzieć, jakie są możliwości powstrzymania procesu zaniku tkanek kostnych i jak można skutecznie wyleczyć braki w uzębieniu, dlatego zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje na ten temat w jednym miejscu.  

Co to jest zanik kości?

Zanik kości to proces, który następuje w wyniku utraty uzębienia. Pojawia się już wtedy, gdy stracimy pojedynczy ząb, dlatego bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować żadnego braku zębowego. Przyczyną tego zjawiska jest utrata naturalnego obciążenia kości.

Szczęka i żuchwa biorą udział w procesie gryzienia i przeżuwania pokarmu, a siły żucia przenoszone są na kości poprzez zęby. Ze względu na to, że kość w obrębie braków zębowych nie jest wykorzystywana w procesie żucia, zaczyna jej stopniowo ubywać, podobnie jak np.

 zanikają długo nieużywane mięśnie.  

Jak można zapobiec zanikowi kości?

Jedynym sposobem, aby powstrzymać zanik kości po utracie zęba, jest wszczepienie implantu dentystycznego. To także najdoskonalsza metoda leczenia braków w uzębieniu. Implant to kilkumilimetrowy element wykonany z tytanu, który wszczepia się w miejsce utraconego zęba.

Posiada właściwości biokompatybilne, dlatego w pełni łączy się z tkanką i stymuluje jej regenerację. W przeciwieństwie do innych metod leczenia, implanty wiernie imitują budowę zęba wraz z jego częścią poddziąsłową.

Osadzony w kości implant obciąża ją i sprawia, że ponownie bierze ona udział w procesie żucia, dzięki czemu jej dalszy zanik zostaje zminimalizowany.  

Jakie są konsekwencje zaniku kości?

Zanik kości niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji dla całego narządu żucia i organizmu:  

 • utrata kolejnych zębów – w miarę zanikania tkanki kostnej, zęby sąsiadujące z powstałą luką w uzębieniu mogą przemieszczać się i tracić stabilizację, a w konsekwencji stają się rozchwiane i wypadają,
 • zaburzenia estetyki twarzy – w miarę ubywania tkanki kostnej szczęki i żuchwy, zmieniają się proporcje twarzy i staje się ona wizualnie starsza,
 • problem z jedzeniem – utrata zęba i zanik kości powodują znaczne trudności w spożywaniu pokarmów, szczególnie tych wymagających mocnego przeżuwania,
 • utrudnione leczenie implantoprotetyczne – aby wszczepić implant zęba, konieczne jest posiadanie odpowiedniej objętości tkanki kostnej; gdy jest jej za mało, implantację należy poprzedzić zabiegiem chirurgicznej odbudowy kości.

Jakie metody odbudowy zębów stosuje się w przypadku dużego zaniku kości

U Pacjentów, którzy przez wiele lat nosili protezy wyciągane często dochodzi do dużego zaniku kości. W związku z tym proteza staje się niedopasowana i jej użytkowanie zaczyna sprawiać wiele trudności. Dla takich osób doskonałym rozwiązaniem, które może znacznie poprawić ich komfort życia, jest leczenie implantologiczne.

Przed zabiegiem przeprowadzana jest dokładna diagnostyka obrazowa w celu ustalenia, czy ilość tkanki kostnej jest odpowiednia do tego, aby implant przyjął się prawidłowo. Jeśli zanik kości jest zbyt duży, aby bezpiecznie przeprowadzić implantację, należy wykonać regenerację tkanek kostnych.

Jednym ze sposobów jest przeszczep kości, do którego wykorzystuje się tkankę pobraną od Pacjenta lub specjalne biomateriały. Metoda ta wiąże się z kilkumiesięcznym procesem regeneracji, jednak zapewnia doskonałe i długotrwałe wyniki. Innym rozwiązaniem jest zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej.

Pustą przestrzeń zatoki wypełnia się częściowo biomateriałem, aby uzyskać odpowiednią grubość kości. Rozwiązanie to można zastosować w przypadku leczenia górnych zębów bocznych.  

Co możesz teraz zrobić?

Aby uniknąć zaniku kości, każdy brak w uzębieniu należy jak najszybciej uzupełnić za pomocą implantów dentystycznych. To najlepsza znana obecnie metoda leczenia, która gwarantuje powrót do optymalnej kondycji narządu żucia.

Na szczęście w nowoczesnej stomatologii jesteśmy w stanie skutecznie leczyć także tych Pacjentów, którzy posiadają znaczne ubytki tkanki kostnej, dlatego jeśli od wielu lat nosisz protezę ruchomą i pragniesz poprawić jakość swojego życia – nie wahaj się i udaj się na wizytę do naszej kliniki.

Po wykonaniu diagnostyki przedstawimy Ci najlepsze możliwości leczenia w Twoim przypadku. Żeby umówić się na konsultację, wypełnij formularz lub zadzwoń – +48 91 455 85 55.

Bartosz Jadczyk – ZnanyLekarz.pl

Stomatolog Bartosz Jadczyk Ilona Krakowska Profesjonalna opieka oraz indywidualne podejście do pacjenta. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie może usiedzieć na miejscu jak ja. Szybko, kompetentnie i z humorem. Właśnie godzinę temu wróciłam i szczerzę się do lustra. Polecam. Marzena Schielke Pare tygodni temu miałam przyjemność leczyć sie pod okiem pana dr.Jadczyka.Moje leczenie nie należało do łatwych..Protetyka,leczenie zachowawcze,ekstrakcje zębów.To był ciężki okres,ale czułam że jestem w dobrych rękach.Wszystko na bardzo wysikim poziomie i co mnie użekło…to opieka i atmosfera.Wszyscy uśmiechnięci i serdeczni.Gorąco polecam dr.Dąbrowską,niesamowita i dokładna.Wkońcu znalazłam gabinet do którego bede zawsze wracała. Jakub Przybylski Bardzo miła i profesjonalna Magdalena Mastela Super klinika fachowe podejście do pacjenta POLECAM!!! Ewa Zientek Uwielbiam tą Klinikę! cudowne podejście do pacjenta,pierwszy raz w moim życiu stomatolodzy i personel tak się mną troskliwie zajął.Polecam każdemu kto nawet chorobliwie boi się wizyty u dentysty.Gwarantuję że poczuje się bezpiecznie i komfortowo! i lekarze i personel każdego pacjenta traktują wyjątkowo,serdecznie,jak by był jedyny:-)jestem szczęśliwa że wybrałam tą właśnie klinikę.Dziękuję za pomoc i piękny uśmiech całemu personelowi :-)))Nie zmienię jej do końca świata! Polecam z całego serca:-)))Pragnę dodać ,bo to niezmiernie ważne,bardzo atrakcyjne ceny dla każdego! a to dziś rzadkość! Ewa Walentynowicz Bardzo miła i profesjonalna obsługa, to była moja pierwsza wizyta w tym gabinecie i całą pewnością mogę polecić. Pani doktor Agata jest jak anioł, bardzo delikatnie i bezboleśnie naprawiła ząb i usunęła kamień. Boję się dentysty, ale z pewnością jak będzie taka potrzeba wrócę do tego centrum stomatologicznego. Polecam w 100%. 🙂 Łukasz Czaja Pełen profesjonalizm. Bardzo miła obsługa i oczywiście bezboleśnie. Polecam. Beata Wasilewska Super Specjaliści, fachowe podejście do pacjentów. Polecam !???? Mira MeMe der Dr. Jadczyk und sein Super Team ist zu 100% zu empfehlen , ein perfekter Service, Patienten orientiert, korrekt, Immer Lösungsorientiert, beste Beratung nach verzweifelter Suche in Berlin, Die Preis Leistungen sind sehr gut, alle sind immer bemüht das man sich wohl fühlt, im.Notfall wird auch ein Hotel zum übernachten organisiert ,alles Perfekt Beata Majewska Centrum Stomatologiczne dr. Jadczyka jest najlepszym zespołem fachowców jakich można sobie wyobrazić w tej dziedzinie.Zaczynając od pierwszej rozmowy telefonicznej z panią Iwoną Sobieraj (jest to tak miła i uczynna osoba że mając nawet najgorszy humor i tak zaczniesz usmiechac sie do sluchawki). Podejście pana dr. Bartosza Jadczyka naprawdę SUPER opowiadanie od pierwszej wizyty co bedzie robione na kazdym etapie , leczenie bezbolesne, bardzo szybko, ( tym bardziej ze mam traumę stomatologiczną) tempo prac ktore byly u mnie do wykonania w innych gabinetach to ok 3 miesiecy a tu prosze bardzo JEDEN . Oczywiście tez nie można pominąć asystentki pana dr. Pani Marty Świrkowicz jest bardo odpowiedzialną osobą, (ktora daje podusię pod głowę ), delikatną, zawsze uśmiechnięta i też udzielająca informacji co bedzie teraz robila .JEDYNE CENTRUM STOMATOLOGICZNE JAKIE POLECĘ WSZYSTKO W POLECE I ZAGRANICĄ TO CENTRUM STOMATOLOGICZNE BARTOSZ JADCZYK.DZIEKUJE BARDZO CAŁEMU ZESPOŁOWI JESTESCIE SUPER Urszula Es Ka Dr Jadczyk jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą, jak również bardzo dobrym pracodawcą. Przyjazna atmosfera jest nieodłącznym elementem Jego praktyki. Jacek Korpak Arkadiusz Wojtaszak Arkadiusz Śpiewak Rene Due Asia Bychawska Sylwia Qba Tomasz Andrysiak Profesjonalna opieka w każdym calu. Ponad to dbałość o pacjenta, empatia w minimalizacji bólu oraz nieprzyjemnych odczuć. Polecam. Marek Tytonik Marta Bruzda Konkretny, rzeczowy, perfekcyjny. Remigiusz Kuźmicki Justyna Bazela Be Be Monika Śmigaj Monika Malkiewicz Jedyny stomatolog na kuli ziemskiej, któremu bezgranicznie ufam. Moje dzieci go kochają. Absolutnie najlepszy. Polecam każdemu ???? Monika Ławniczak Jestem pacjentka p. Doktora juz od kilku lat i stwierdzam ze jest on najlepszym stomatologiem u jakiego mialam okazje sie leczyc. Profesjonalny, solidny i rzeczowy. Jestem bardzo zadowolona z jego uslug. Z calego serca polecam kazdemu. Danuta Ł. NZOZ Bartosz Jadczyk – Stomatolog, Dentysta Marlies Morgenstern Mein Mann und ich sind seit 2015 bei Herrn Dr. Jadczyk in Behandlung. Wir sind froh, dass wir solch einen supertollen Zahnarzt gefunden haben. Dr. Jadczyk ist sehr akurat und freundlich und berät ausführlich über die Behandlungsmöglichkeiten.Der Zahnersatz passte, es mußte nichts nachgearbeitet werden.Im vergangenen Jahr wurde die Praxis umgebaut, es sieht jetzt alles sehr modern aus.Es herrscht in der Praxis eine sehr nette und entspannte Atmosphäre.Wir nehmen den Weg gern in Kauf und können Dr. Jadczyk und sein Team uneingeschränkt empfehlen. Arkadiusz Śpiewak Kolejna wizyta u dr n. med Bartosza Jadczyk zaliczona do udanych. Pełen profesjonalizm. Z każdą wizytą strach przed stomatologiem maleje. Szczerze polecam znajomym i wszystkim innym! Jestem bardzo zadowolony. Mateusz Malutko Bardzo duży profesjonalizm Pana Doktora. Indywidualne podejście do pacjenta. Szczegółowe omówienie wszystkich etapów leczenia. Całkowicie bezbolesne zabiegi. Nowoczesny sprzęt. Miła obsługa i atmosfera w gabinecie. Słowem – centrum stomatologiczne Pana Doktora Jadczyka poleca w 100 % !!! Leszek Orciuch Profesjonalnie i bezstresowo. Bardzo czysta przychodnia. Przyjechałem z Berlina już po raz trzeci. Łukasz Gronowicz Wszystkim ktorzy sie wahają – serdecznie polecam. Zobacz wszystkie opinie Zobacz więcej opinii  

You might be interested:  Ból w lewym podbrzuszu – jakie są przyczyny bólu z lewej strony podbrzusza?

Nie uzupełniasz ubytków? Grozi Ci atrofia. Co to takiego?

Wieloletnie zwlekanie z uzupełnieniem pojedynczego ubytku lub większych braków zębowych może przyczynić się do rozwoju atrofii wyrostka zębodołowego. To nic innego jak stopniowe zmniejszanie się ilości tkanki kostnej, która otacza zdrowy ząb. Najczęstszą przyczyną zanikania jest usunięcie zęba i pozostawienie miejsca po nim przez dłuższy czas bez uzupełnienia protetycznego.

Do atrofii może dojść także w wyniku wybicia, wykruszenia się zęba w skutek zaawansowanej próchnicy prowadzącej do rozpadu zęba, a także na skutek periodontopatii, czyli schorzeń dziąseł prowadzących do wypadania zębów (paradontozy).

Przyczyną mogą być także urazy, zwłaszcza kiedy dochodzi do pęknięcia korzenia i wytworzenia się przewlekłego stanu zapalnego. Według różnych źródeł tempo zaniku kości wynosi ok. 30% wysokości zębodołu i 50% jego szerokości w ciągu zaledwie 3 miesięcy od powstania ubytku. W kolejnych latach tempo to wynosi 1% rocznie.

– Wolna przestrzeń jaka pozostaje w miejscu ubytku powoduje, że kość szczęki lub żuchwy nie jest prawidłowo obciążona mechanicznie, nie uczestniczy w charakterystycznych dla siebie czynnościach, czyli żuciu, rozcieraniu, miażdżeniu i gryzieniu.

Brak uczestnictwa w tej swoistej gimnastyce kości, sprawia, że podobnie jak nieużywany i niećwiczony mięsień, kość zanika – wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko, ekspert w dziedzinie implantologii z centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Skutki zaniku

Zanik kości ma szereg negatywnych skutków. Po pierwsze procesy zachodzące przy atrofii zmieniają kształt szczęki i żuchwy, w konsekwencji prowadząc do ich dysfunkcji. Osobom z zanikiem kości często doskwiera także ból dziąseł, uniemożliwiający prawidłowe gryzienie i przeżuwanie.

W konsekwencji jedzenie nie jest należycie rozdrabniane. Skutkiem tego są problemy z układem pokarmowym, objawiające się jako bóle brzucha, niestrawność, zgaga czy uczucie ciężkości. Przyczyną tego jest przełykanie zbyt dużych kawałków jedzenia.

Po drugie proces zaniku kości może prowadzić do rozchwiania się zębów sąsiadujących z ubytkiem. Zęby mogą także ulec wychyleniu w kierunku powstałej przerwy w uzębieniu. Po trzecie atrofia może być przyczyną powstania zaburzeń zgryzu, co w konsekwencji może wpłynąć na estetykę twarzy i prawidłową wymowę.

Po czwarte ubytki w uzębieniu i w kości mogą stać się przyczyną rozwoju choroby okluzyjnej, objawiającej się m.in. jako napięciowe bóle głowy i bóle kręgosłupa.

– Już pojedynczy ubytek w jamie ustnej inicjuje cały szereg destrukcyjnych procesów. Począwszy od powstania diastem, a skończywszy na rozchwianiu się zębów, które na skutek powstania braku zębowego nie znajdują oparcia.

Zanik kości, będący efektem nieuzupełnienia ubytku, tylko potęguje negatywne skutki, w efekcie prowadząc do m.in. do zmniejszenia wysokości i szerokości szczęki lub żuchwy, czy zaburzeń proporcji pięter twarzy, zwłaszcza przy rozleglejszych ubytkach – mówi dr Fąferko.

Zanik kości może być także przeszkodą w leczeniu implantologicznym. – Wszczepienie implantu wymaga odpowiedniej ilości zdrowej i mocnej kości, w którą wkręcana jest specjalna tytanowa śruba.

Atrofia natomiast w niektórych przypadkach uniemożliwia wszczepienie nawet cienkich i krótkich implantów – mówi ekspert Dentim Clinic.

Jak zapobiegać?

Zanikowi kości można jednak zapobiec, a w sytuacji, kiedy już do niego dojdzie, można taką kość odbudować. Najprostszym sposobem, dzięki któremu nie dopuszcza się do procesu atrofii jest uzupełnienie powstałego ubytku w możliwie najkrótszym czasie od jego powstania.

W przypadku pojedynczych ubytków najskuteczniejszym rozwiązaniem jest leczenie implantologiczne, polegające na wszczepieniu tytanowego implantu imitującego naturalny korzeń, na którym osadza się nową koronę, czyli białą część widoczną ponad linią dziąseł.

Takie rozwiązanie nie tylko rekonstruuje ząb, ale powstrzymuje także proces zaniku kości.

W przypadku ubytków wielozębowych, najczęściej zalecanym rozwiązaniem jest odbudowa przy pomocy mostu protetycznego, który mocuje się na kilku implantach (ich ilość uzależniona jest od skali ubytków).

Takie rozwiązanie przywraca jamie ustnej prawidłową funkcję, zapobiega także dalszemu postępowi atrofii. – Zapobieganie zanikowi polega na jak najszybszym przywróceniu prawidłowego obciążenia kości, tak aby mogła ona uczestniczyć we wszystkich procesach fizjologicznych zachodzących w jamie ustnej.

W ten sposób pomimo utraty zęba, jest ona nadal używana, a co za tym idzie, nie zanika – mówi dr Fąferko.

Kiedy kości jest za mało

Inaczej wygląda sytuacja u osób z postępującą atrofią. W tym przypadku często przed wykonaniem zabiegów odbudowujących konieczna może być uprzednia rekonstrukcja kości. Zwłaszcza, jeśli decydujemy się na leczenie implantologiczne.

Rozwiązaniem najczęściej stosowanym jest augmentacja kości, czyli odtworzenie naturalnej tkanki w miejscu, w którym powstał ubytek. W tym celu wykorzystuje się zróżnicowane biomateriały np. własna kość pacjenta lub materiały kościozastępcze.

Taki materiał wprowadzany jest w miejsce pojawienia się ubytku kości, a następnie przykrywa się go kolagenową membraną. Po ok. 6 miesiącach w miejscu ubytku kości następuje jej regeneracja. W bardziej złożonych przypadkach konieczne może być wykonanie przeszczepu autogennego kości własnej pacjenta.

Kość najczęściej pobierana jest w z miejsca, które sąsiaduje z ubytkiem, w który wprowadzany będzie implant. Zdarzają się także przypadki, w których kość pobierana jest z innych części ciała.

Formą rekonstrukcji kości jest także zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej. Wykonuje się go przy zaniku kości w odcinkach bocznych szczęki. Czasami w celach rekonstrukcji kości wykonuje się także zabieg rozszczepienia wyrostka zębodołowego tzw. ridge splitting.

You might be interested:  Infekcje dróg moczowych na urlopie – jak pozbyć się i zapobiegać zakażeniu?

– Rekonstrukcja kości to zabieg przedimplantacyjny, niezbędny jednak do wykonania całego szeregu zabiegów implantologicznych rekonstruujących uzębienie. Wykonuje się go zarówno u osób mających wszczepiany pojedynczy implant, jak również u osób odbudowujących np.

całe uzębienie – mówi dr Fąferko.

W tym ostatnim przypadku nie zawsze jednak niezbędna jest rekonstrukcja kości. Dentyści dysponują dziś w gabinetach metodą All-on-4, która umożliwia odbudowę całego uzębienia bez konieczności rekonstrukcji kości. Rozwiązanie to najczęściej stosuje sie u osób z bezzębiem.

– W metodzie tej ogranicza się liczbę wszczepianych implantów do minimum, są one także zupełnie inaczej wszczepiane niż przy tradycyjnej implantacji.

Sam zabieg poprzedzają natomiast symulacje komputerowe, które umożliwiają przeprowadzenie go nawet u osób z zanikiem kości – wyjaśnia ekspert Dentim Clinic.

Dlaczego warto uzupełniać ubytki?

Ale atrofia kości to nie jedyna konsekwencja zaniedbań. Stan zdrowia jamy ustnej poważnie wpływa na zdrowie całego organizmu. Stany zapalne powstałe w jamie ustnej mogą mieć wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego, pracę nerek, częstotliwość infekcji górnych dróg oddechowych, prawidłową pracę żołądka i jelit, a także na zdrowie zatok.

Naukowcy coraz częściej dostrzegają związek pomiędzy infekcjami bakteryjnymi w jamie ustnej, a ryzykiem wystąpienia zawału serca, rozwojem impotencji u mężczyzn czy rozwojem choroby wrzodowej lub cukrzycy. U kobiet w ciąży infekcje dziąseł mogą prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Coraz częściej także specjaliści wskazują kondycję jamy ustnej jako przyczynę wielu dolegliwości typowo neurologicznych.

Sterowana odbudowa kości szczęki i żuchwy – Klinika Impladent Warszawa

Nieleczony ubytek przyczynia się do zaniku tkanki kostnej szczęk. Bywa to także utrudnieniem w leczeniu implantologicznym. Jednak współczesna chirurgia stomatologiczna pozwala w pełni zregenerować i odbudować struktury kostne, przywrócić ich funkcje, a tym samym stworzyć odpowiedni warunki do wszczepienia implantów oraz dalszego leczenia protetycznego.

Dlaczego zawsze należy uzupełniać ubytki zębowe?

Już w ciągu pierwszych tygodni po utracie zęba zanika około 60% tkanki kostnej. Proces ten u każdego pacjenta przebiega w różnym tempie, przy czym u starszych osób zachodzi on szybciej. Warto podkreślić, że brak nawet pojedynczego zęba powoduje zmiany w łuku zębowym, a to z kolei przyczynia się do zaniku kości oraz chorób stawów skroniowo-żuchwowych.

Skutki nieleczenia ubytków:

 • zęby sąsiadujące z ubytkiem nachylają się stopniowo w jego stronę, co wywołuje asymetrię uśmiechu;
 • na skutek nieprawidłowego ułożenia zęby oraz stawy skroniowo-żuchwowe ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do zaburzeń zgryzu, ścierania szkliwa czy chorób przyzębia;
 • w miejscu ubytku powstaje nieestetyczna luka, w której gromadzą się bakterie powodujące stan zapalny dziąsła i nieprzyjemny zapach z ust;
 • ząb który znajduje się po przeciwnej stronie ubytku, traci swoje podparcie, przez co zaczyna się chwiać i może zaistnieć konieczność jego usunięcia;
 • niemal od razu po tym jak ząb wypadnie, w miejscu ubytku zaczyna zanikać kość i dziąsło. Im dłużej ten proces trwa, tym trudniej je zregenerować.

Co robić, kiedy kość zaczyna zanikać?

Współczesne metody odbudowy kości (inaczej augmentacja kości) – w porównaniu z tradycyjnymi metodami leczenia protetycznego – zapewniają pacjentom wysoki komfort psychiczny, jak i fizyczny. Dynamiczny rozwój chirurgii stomatologicznej pozwolił wprowadzić m.in.

metody umożliwiające przygotowanie podłoża kostnego oraz zastosowanie błon zaporowych, chroniących zębodół na czas regeneracji tkanki. Dzięki nim możliwe jest wytworzenie pełnowartościowej tkanki kostnej w miejscu ubytku, stanowiących odpowiednie “rusztowanie” do późniejszej odbudowy protetycznej.

Techniki te znane są dziś jako Guided Tissue Regeneration (GTR) i Guided Bone Regeneration (GBR), czyli sterowana odbudowa tkanki oraz kości.

Na czym polega sterowana odbudowa kości?

Sterowana regeneracja kości polega na umieszczeniu w rekonstruowanym obszarze wszczepu kostnego, który następnie jest zabezpieczany błoną zaporową. Jej zadaniem jest ochrona regenerowanego miejsca poprzez uniemożliwienie wnikania do ubytku tkanek miękkich. W ten sposób kość już po kilku miesiącach zostaje zregenerowana i z powodzeniem może być poddana leczeniu implantologicznemu.

Wszczep, czyli materiał kościozastępczy, składa się z bloków kostnych, biomateriałów oraz komórek i czynników wzrostowych uzyskanych z osocza pacjenta (PRF, PRP).

Materiały wykorzystywane w procesie regeneracji kości można podzielić ze względu na ich pochodzenie na: autogenne (kość pobierana od pacjenta), homogenne (pochodzące z banku kości), heterogenne (kość pochodzenia zwierzęcego) oraz alloplastyczne (syntetyczne).

Najlepsze rezultaty zapewnia użycie kości autogennej, jednak badania wykazują, że w przypadku innych materiałów wyniki są bardzo podobne.

Wskazania do zabiegu

Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu jest oczywiście zanik kości oraz konieczność wszczepienia implantów zębowych.

Szacuje się, że 40% implantacji jest możliwa właśnie dzięki technice sterowanej odbudowy kości, stając się jednocześnie standardowym zabiegiem w przypadku zaniku kości szczęki lub żuchwy.

Jednak zaleceń do wykonania odbudowy tkanki kostnej jest więcej, a więc:

 • braki w uzębieniu spowodowane urazami mechanicznymi, niewłaściwą higieną jamy ustnej, ekstrakcją itd.,
 • odbudowa wyrostka zębodołowego przed planowanym leczeniem implantologicznym,
 • zanik kości spowodowany stanem zapalnym tkanki przyzębia lub wzrostem torbieli,
 • parodontoza,
 • odbudowa wyrostka do uzupełnień protetycznych,
 • kieszenie przyzębne.

Regeneracja kości w klinice Impladent za pomocą Bio-Oss i Bio-Gide

W naszej klinice stosujemy metodę, która pozwala odbudować kość bez konieczności stosowania dodatkowych zabiegów chirurgicznych, których celem jest pobranie kości od pacjenta.

Zamiast niej wykorzystujemy znane już od 30 lat biomateriały: Bio-Oss oraz Bio-Gide, które zapewniają najwyższe bezpieczeństwo oraz gwarantują pełną tolerancję przez ludzki organizm.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a więc jest on całkowicie bezbolesny.

Bio-Oss

Bio-Oss to naturalny materiał zastępczy pochodzący z wołowej tkanki kostnej, który jest oczyszczany i modyfikowany w warunkach laboratoryjnych.

Dzięki porowatej strukturze materiału, która przypomina kość ludzką, proces rewitalizacji naczyń krwionośnych zachodzi szybciej, a komórki kostne stopniowo łączą się z Bio-Oss.

Po około 4-6 miesiącach materiał zostaje wchłonięty, a w jego miejscu powstaje naturalna tkanka kostna.

Bio-Gide

Natomiast Bio-Gide to kolagenowe membrany które wspomagają gojenie tkanki kostnej oraz błon śluzowych i chronią regenerowany zębodół przez okres 6-9 miesięcy. Po tym czasie membrana zanika, więc nie trzeba wykonywać dodatkowego zabiegu celem jej usunięcia, a kość jest gotowa do implantacji.

Zabieg sterowanej regeneracji i odbudowy kości umożliwia wytworzenie pełnowartościowej tkanki kostnej w miejscu ubytku, która stanowi odpowiednie podłoże do wszczepienia implantów i uzupełnień protetycznych.

Dzięki zastosowaniu sprawdzonych technik sterowanej odbudowy kości oraz naszemu wieloletniemu doświadczeniu gwarantujemy Ci najwyższy poziom skuteczności i bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia tą metodą, umów się na konsultacje w naszej klinice.

FM Dental – jakość buduje przewagę

Jedną z głównych przyczyn zaniku kości szczęki lub żuchwy jest utrata zęba lub zębów. Wówczas w kości otaczającej utracone zęby zachodzą procesy zanikowe (atrofia).

Kość szczęki lub żuchwy pozbawiona zęba pozostaje nieobciążona mechanicznie, nie bierze udziału w fizjologicznych czynnościach, np. w procesie żucia. I – podobnie jak np. nieużywana tkanka mięśniowa – zanika, bowiem kość nieobciążona zawsze ulega zanikowi.

Inne czynniki powodujące zanik kości to np.: przebyte urazy, zapalenia dziąseł i kości spowodowane obecnością bakteryjnej płytki nazębnej (zapalenie przyzębia).

góra strony

Jak są negatywne skutki zaniku kości?

Przy znacznym zaniku kości niemożliwe staje się wprowadzenie nawet cienkich i krótkich implantów, gdyż albo nie zostałyby one całkowicie pogrążone w kości, albo istniałoby ryzyko złamania cienkich blaszek kostnych w wyniku działających na implanty sił żucia. Procesy atrofii niekorzystnie zmieniają kształt szczeki i żuchwy – zmniejszają zarówno wysokość jak i szerokość kości szczęki i żuchwy. Wpływa to na możliwość przeprowadzenia implantacji, ale nie tylko.

Zanik kości jest również uciążliwy dla osób noszących protezy wyjmowane, gdyż kształt podłoża protezy, czyli kości pozostałej pod protezą po ekstrakcji zębów, się zmienia. Proteza musi być korygowana lub wykonana od nowa, aby odpowiednio dopasować ją do kształtu kości. Zanik kości powoduje zmiany w wyglądzie twarzy poprzez zmiany w budowie kostnej żuchwy i szczęki, zaburzenia zgryzu.

góra strony

Czy implantacja stomatologiczna jest możliwa u każdego pacjenta?

Implanty stomatologiczne jako metoda uzupełniania braków w uzębieniu stają się metodą coraz popularniejszą.

Warunkiem udanej implantacji jest odpowiednia ilość tkanki kostnej, w której zostanie osadzony implant. Może być ona podstawowym czynnikiem warunkującym korzystny wygląd zębów i dziąseł.

Tylko przy odpowiedniej ilości tkanki kostnej można zapewnić długotrwałą stabilizację implantów, a także zębów.

Niestety implantacja nie zawsze, albo przynajmniej nie od razu jest możliwa, a jedną z przyczyn jest zanik kości pacjenta.

góra strony

Co można zrobić, gdy doszło już do utraty kości?

U pacjentów ze znacznym zanikiem kości, u których planuje się zabieg implantacji konieczna staje się regeneracja kości.

W takich wypadkach zabiegi zwane Sterowaną Regeneracja Kości bywają wręcz niezbędne przy planowaniu dalszego zaopatrzenia pacjenta w implanty stomatologiczne.  Jednym z biomatraiałów, które może wybrać lekarz, są renomowane, przebadane biomateriały firmy Nobel Biocare.

Jest to preparat kościotwórczy Xenogain oraz błona zaporowa Xenograft. Oba te produkty stanowią zintegrowany system do Sterowanej Regeneracji Kości i Tkanek.

Ocenia się, że aktualnie ok.

30-40% zabiegów implantologicznych jest możliwych właśnie dzięki rozwojowi wiedzy i praktyki klinicznej związanej z procedurami Sterowanej Regeneracji Kości i Tkanek W dużym uproszczeniu, Sterowana Regeneracja Kości i Tkanek pozwala na wytworzenie pełnowartościowej tkanki kostnej w żądanej okolicy, co umożliwia skuteczne osadzenie implantów zębowych będących filarem późniejszej odbudowy protetycznej.

góra strony

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *