Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?

Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?

Czy znasz to uciążliwe uczucie, gdy kładziesz się wieczorem spać i czujesz, że nie możesz swobodnie oddychać przez nos? Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się mieć zatkany nos w nocy bez kataru? Zastanawiasz się pewnie, jakie mogą być tego przyczyny. Niedrożność nosa to problem, z którym zmaga się wiele osób. Co leży u jego podstaw? Jakie objawy temu towarzyszą?

Nos i zatoki przynosowe

Jama nosowa wraz z zatokami przynosowymi stanowi układ połączonych ze sobą przestrzeni powietrznych wysłanych błoną śluzową. Dzięki nim powietrze, które wdychasz, zanim trafi do płuc, zostaje najpierw ogrzane, oczyszczone i odpowiednio nawilżone. Żeby jama nosowa i zatoki mogły funkcjonować prawidłowo, konieczny jest ciągły, niezaburzony przepływ przez nie świeżego powietrza.

Niestety, wiele stanów chorobowych toczących się w obrębie nosa i zatok przynosowych prowadzi do zakłóceń w tym przepływie, przez co możesz czuć, że masz ciągle zatkany nos bez kataru.

Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?

Do najczęstszych przyczyn zatkanego nosa należą oczywiście infekcje wirusowe, które szczególnie dokuczają Ci jesienią i zimą. Gdy przyczyną jest infekcja, niedrożnemu nosowi towarzyszy najczęściej katar. Nikt z nas nie lubi kataru, ale to właśnie dzięki produkowanej wydzielinie możliwe jest oczyszczenie nosa i zatok. A co jeśli kataru nie ma? Co wtedy leży u podstaw problemu?

Zatkany nos bez kataru – przyczyny

Wśród przyczyn zatkanego nosa bardzo często leży alergia, która prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok. W wyniku kontaktu z alergenem (np. pyłkami drzew wiosną lub sierścią ukochanego kotka), dochodzi do rozpulchnienia błony śluzowej i jej przewlekłego stanu zapalnego.

Jeśli dominującym objawem jest właśnie obrzęk śluzówki, pacjent skarży się wówczas głównie na uciążliwe uczucie zatkanego nosa bez kataru.

Jeśli w ciągu dnia oddychasz normalnie, a dolegliwości pojawiają się tylko wieczorem, gdy kładziesz się spać, przyczyną zatkanego nosa bez kataru może być alergia na pierze lub roztocza kurzu domowego.

Twoje objawy mogą się wtedy dodatkowo zaostrzać w sezonie grzewczym, gdy powietrze w Twoim mieszkaniu jest wyjątkowo suche i prowadzi do nadmiernego przesuszenia błony śluzowej nosa.

Pamiętaj, że zbyt suche powietrze w mieszkaniu może powodować uczucie zatkanego nosa nawet u osób bez alergii!

Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?

Zwróć uwagę, żeby w Twojej sypialni była odpowiednia wilgotność powietrza i pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, na których osiada warstwa kurzu.

Zadbaj też o to, żeby przed snem dobrze przewietrzyć mieszkanie.

O tym, jak przygotować swoją sypialnię, aby zdrowo się wyspać możesz przeczytać także w artykule dr Magdy Stoczyńskiej: Zaburzenia snu: jak ich uniknąć i w końcu się wyspać?

Powikłaniem przewlekłego stanu zapalnego błon śluzowych nosa i zatok na podłożu alergicznym, może być powstawanie polipów. Polipy to łagodne rozrosty błony śluzowej wyściełającej jamę nosową i zatoki oboczne nosa.

Zmiany te najczęściej lokalizują się w zatokach szczękowych, sitowych lub przewodach nosowych środkowych, a kształtem przypominają krople wody lub kiście winogron. Jeśli dojdzie do utworzenia się polipów w nosie, skutkiem może być właśnie ciągle zatkany nos bez kataru.

O tym, jak leczyć polipy w nosie pisałam w artykule: Polipy w nosie – czy potrzebna mi operacja? Lekarz odpowiada!

Pamiętaj, że przyczyną niedrożności w nosie może być również skrzywiona przegroda nosowa, nowotwór lub obecność ciała obcego (szczególnie u dzieci!).

Zatkany nos bez kataru – objawy

Na co jeszcze, poza uczuciem zatkanego nosa bez kataru, skarżą się pacjenci? Lista skarg jest długa i zależy od przyczyn niedrożności nosa.

Do najczęstszych objawów, które towarzyszą zatkanemu nosowi bez kataru należą:

 • upośledzenie węchu
 • osłabienie słuchu
 • uczucie ciężkości w zatokach
 • uczucie ucisku w głowie
 • kichanie
 • odchrząkiwanie spływającej wydzieliny po tylnej ścianie gardła
 • świąd w nosie
 • problemy ze snem
 • chrapanie
 • charakterystyczna „nosowa mowa”
 • ciągłe zmęczenie
 • trudności z koncentracją
 • obniżony nastrój, depresja

Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?

Zatkany nos bez kataru może mieć bardzo różne przyczyny. Pamiętaj jednak, aby żadnej z nich nie bagatelizować. Zachowaj szczególną czujność wtedy, kiedy nagle dochodzi do niedrożności nosa i gdy towarzyszy temu utrata węchu, krwawienie z nosa lub inne niepokojące objawy.

Nigdy nie lecz się na własną rękę, lecz udaj się do specjalisty otolaryngologa, który pomoże zdiagnozować przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Zatkany nos

Zatkany nos – chyba każdy zetknął się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Brak możliwości zaczerpnięcia swobodnie oddechu powoduje ogromny dyskomfort. Przyczyn takiego stanu może być wiele, choć najczęściej jest to po prostu katar spowodowany przeziębieniem lub alergią. Jak niwelować uczucie zatkanego nosa?

Zatkany nos – przyczyny

Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?Potencjalnych przyczyn zatkanego nosa może być bardzo dużo najczęściej jest to jednak infekcja lub reakcja alergiczna. Inne to:

 • ciało obce,
 • polipy nosa,
 • wady rozwojowe,
 • urazy,
 • nowotwory,
 • krzywa przegroda nosowa,
 • stosowanie hormonalnej antykoncepcji,
 • uzależnienie od kropli do nosa.

Ciągle zatkany nos – diagnostyka

W znacznej większości przypadków zatkany nos nie musi być diagnozowany. Wystarczy stosowanie domowych metod, aby po około tygodniu dolegliwości samoistnie minęły. Jeżeli jednak po siedmiu dniach mamy ciągle zatkany nos, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Pierwszym krokiem jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Kolejnym rynoskopia – badanie nosa oraz nosogardła. W niektórych przypadkach zalecone mogą zostać dalsze badania, na przykład z krwi.

Jeżeli zajdzie taka konieczność, pacjent zostanie poproszony o skonsultowanie się z innym specjalistą – np. alergologiem.

Umów wizytę u laryngologa
Sprawdź przegrodę +48 794 795 738

Co na zatkany nos? Leczenie

Szczegółowa diagnostyka z pewnością pomoże odpowiedzieć na pytanie, co na zatkany nos zadziała najlepiej. To bardzo istotna kwestia, ponieważ skuteczne leczenie pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych powikłań.

Oczywiście, forma leczenia jest uzależniona od przyczyn zatkania nosa.

U alergików będzie to przede wszystkim ograniczenie ekspozycji na alergen, w niektórych wypadkach odczulanie, a czasem konieczne będzie stosowanie odpowiednich leków.

W przypadku przedłużającego się przeziębienia, które jest oporne na domowe leczenie i stosowanie środków bez recepty, konieczne może okazać się włączenie antybiotyków. W takim przypadku konieczne jest zwalczenie infekcji.

Metody chirurgiczne stosowane są z kolei w takich przypadkach, jak: wady rozwojowe, polipy, nowotwory, urazy, skrzywienie przegrody lub w niektórych przypadkach obecności ciała obcego w nosie. W Lifemedica oferujemy możliwość wykonania szeregu innowacyjnych zabiegów (np. septoplastyka, mukotomia), po wcześniejszych konsultacjach ze specjalistą laryngologiem.

Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?Jeżeli natomiast mamy zatkany nos bez kataru, bardzo możliwe, że nasza dolegliwość wynika z uzależnienia od kropli lub sprayu do nosa lub też jest jest efektem ubocznym stosowania niektórych leków. Jeżeli takie objawy wywołały inne leki, należy o tym powiadomić lekarza prowadzącego. U osób, które odczuwają ciągłą potrzebę stosowania kropli i sprayów do nosa, mogło dojść do uzależnienia od tego typu środków. Są one powszechnie dostępne bez recepty, co może uśpić czujność wielu osób – nietrudno uznać je za nieszkodliwe. Nie do końca tak jest.

Takie preparaty nie są same w sobie szkodliwe, o ile są stosowane właściwie. Nigdy nie wolno ich używać dłużej niż 5 dni, a w przypadku dzieci dłużej niż 3 dni. W przeciwnym wypadku może dojść właśnie do uzależnienia. Środki do stosowania miejscowego z ksylometazoliną i oksylometazoliną obkurczają naczynka błony śluzowej, przez co dają natychmiastowe uczucie odetkania i ulgi.

Z czasem jednak organizm się do nich przyzwyczaja i przestaje samodzielnie regulować pracę naczynek błony śluzowej. Wówczas pojawia się potrzeba ciągłego korzystania z kropli. Z takim uzależnieniem niełatwo sobie poradzić. Istnieje szereg metod odstawiania kropli i sprayów do nosa, jednakże nie zawsze są skuteczne.

U wielu pacjentów pojawia się konieczność wykonania zabiegu laryngologicznego.

Uczucie zatkanego nosa może pojawić się jak w wyniku zmian obiektywnych (zapalenie, uczulenie, deformacja nosa) tak i być objawem subiektywnym (zespół pustego nosa). Podejście w leczeniu musi być zróżnicowane i zależeć od przyczyny powstania dolegliwości – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Sposoby na zatkany nos

Poza typowym leczeniem, istnieją mniej specjalistyczne sposoby na zatkany nos, które pomogą zmniejszyć wszelki dyskomfort. Jednym z nich jest stosowanie roztworów soli i wody morskiej w postaci sprayu i kropli.

Takie preparaty rozrzedzą wydzielinę i ułatwią oczyszczanie zatok. Stanowią alternatywę dla środków z ksylometazoliną i oksylometazoliną.

W przypadku dużej niedrożności nie będą równie skuteczne, jednakże są całkowicie bezpieczne.

Inhalacje na zatkany nos to kolejny, naturalny, a jednocześnie bezpieczny sposób. Do dwóch litrów wrzątku należy dodać łyżkę stołowa soli. Nachylamy się nad naczyniem przez kilka minut. Dodatkowo warto przykryć się ręcznikiem, aby zabieg był bardziej intensywny.

W ten sposób powstały roztwór będzie skutecznie odtykał nos i powodował usuwanie nadmiaru wydzieliny z nosa. Inhalacje mogą być stosowane u dzieci, ale tylko u takich, które potrafią pewnie siedzieć.

Należy je cały czas pilnować, aby nie wylały na siebie mikstury i nie uległy poparzeniu.

Zatkany nos w nocy? Ulgę może przynieść nawilżacz powietrza. To doskonałe wyjście dla alergików, gdyż stosowanie nawilżacza zmniejsza ilość alergenów w pomieszczeniu. Nie tylko uczuleniowcy powinni stosować takie urządzenie. Stosowanie nawilżacza to dobry sposób na zatkany nos dla wszystkich – zapobiega zatykaniu się nosa, co może stanowić szczególną ulgę w nocy.

You might be interested:  Cysta na jajniku – co oznacza torbiel na jajniku?

Jeśli dolega Ci ciągłe uczucie zatkanego nosa – zadzwoń +48 794 795 738

Zatkany nos u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?Istnieje kilka powodów, dla których zatkany nos u dziecka jest szczególnie problematyczny. Przede wszystkim u najmłodszych bardzo często pojawiają się infekcje. W sezonie jesienno-zimowym można mieć wrażenie, że dziecko ma katar cały czas, choć w rzeczywistości są to kolejne infekcje, gdzie jedna przechodzi w drugą. Taka sytuacja utrudnia precyzyjną diagnostykę, gdyż katar wywołany innymi czynnikami, na przykład alergią, nakłada się w czasie z przeziębieniem. Co więcej, u dzieci częściej rolę odgrywają takie czynniki, jak: obecność ciała obcego, przerost migdałka, skrzywienie przegrody nosowej, przerost migdałka, wady wrodzone oraz urazy (w tym urazy powstałe podczas porodu).

Zatkany nos u niemowlaka jest o tyle problematyczny, że takie maluchy oddychają praktycznie wyłącznie przez nos. Niedrożność może powodować problemy z oddychaniem, a także problemy z jedzeniem. W efekcie dziecko może być niedożywione. U starszych dzieci natomiast wystąpić mogą problemy ze słuchem i mową (przy czym problemy z mową wynikają z problemów ze słuchem).

W przypadku zatkanego nosa ogromne znaczenie ma jego regularne oczyszczanie. Dlatego warto od najmłodszych lat uczuć dziecko, jak dmuchać nos. Zacząć można już po skończeniu roczku. Co prawda do około 3.

roku życia nie będzie najprawdopodobniej potrafiło samodzielnie oczyszczać nosa w chusteczkę, ale wykonywanie tej czynności z rodzicem, pomoże ukształtować zdrowe nawyki. Przed każda próbą dmuchania można podać dziecku do nosa roztwór soli lub wody morskiej.

Są one bezpieczne i delikatne, a pomogą rozrzedzić wydzielinę i ułatwią jej usuwanie.

U najmłodszych można stosować specjalne urządzenia, które pomagają w pozbywaniu się wydzieliny. Obecnie na rynku można znaleźć szereg alternatyw dla tradycyjnej gruszki.

Zatkany nos – powikłania

W przypadku przedłużającego się zatkania nosa, wystąpić mogą dość niebezpieczne i nieprzyjemne powikłania. Jedną z najczęstszych kwestii jest zatkany nos a zatoki. U wielu pacjentów dochodzi do zapalenia zatok nosowych. Inne powikłania to: astma, zapalenie ucha, krwawienie z nosa, polipy, problemy z węchem, częste bóle głowy oraz problemy ze snem.

Bibliografia

1. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis. Advances in Dermatology and Allergology [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2009, s. 369-371
2.

Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
3.

Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32

4. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49

Zatkany nos – dr Laryngolog

Istnieje kilka przyczyn zatkanego nosa. Najczęstsze to infekcje oraz reakcje alergiczne, które stanowią największy odsetek.

Przyczyny zatkanego nosa

Uczucie zatkanego nosa może być też spowodowane takimi problemami, jak:Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?

 • polipy nosa,
 • ciało obce,
 • nowotwory,
 • wady rozwojowe,
 • stosowanie hormonalnej antykoncepcji,
 • urazy,
 • krzywa przegroda nosowa,
 • uzależnienie od kropli do nosa.

Wrażenie zatkanego nosa może być wyłącznie subiektywnym odczuciem pacjenta, co ma miejsce np. w zespole pustego nosa. Może też być rezultatem zmian obiektywnych, np.

zapalenia czy deformacji nosa, które możemy rozpoznać podczas badania diagnostycznego. Znalezienie przyczyny zatkanego nosa jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia dobranie odpowiednio dobranego leczenia – mówi dr n. med.

Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Zatkany nos – diagnostyka

Jeżeli zatkany nos doskwiera dłużej niż tydzień, należy udać się do lekarza w celu określenia przyczyn tej sytuacji.

Pierwszym narzędziem w diagnostyce jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie podstawowych badań laryngologicznych.

W przypadku podejrzenia reakcji uczuleniowej, laryngolog może skierować pacjenta na konsultacje do alergologa.

Zatkany nos – leczenie

Profesjonalna diagnostyka umożliwia skuteczne leczenie zatkanego nosa. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwnym razie dojść może do wielu nieprzyjemnych powikłań. Kuracja opiera się na zwalczeniu przyczyny zatkania nosa. W przypadku alergików będzie to ograniczenie ekspozycji na alergeny, podanie leków przeciwhistaminowych lub też terapia odczulająca.

Jeżeli zatkany nos wiąże się z przeziębieniem, konieczne jest zwalczenie infekcji. Jeżeli ma ona charakter łagodny, lekarz może zalecić odpoczynek i zażywanie preparatów wzmacniających odporność.

Zabiegi chirurgiczne stosuje się w takich przypadkach jak polipy oraz nowotwory. To również najskuteczniejsze rozwiązanie w przypadku skrzywienia przegrody nosowej lub przerostu małżowin.

Zatkany nos – powikłania

Najczęstsze powikłania związane z ciągłym zatkaniem nosa to: zapalenie zatok, zapalenie ucha, astma (katar alergiczny), polipy, krwawienie z nosa oraz problemy z węchem. Szczególnym problemem jest zatkany nos a zatoki.

Podczas kataru zatoki wypełnione są wydzieliną, która zalegając, może ulec nadkażeniu bakteryjnemu. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest ból głowy nasilający się przy schylaniu w okolicy zatok właśnie oraz w okolicy gałek ocznych.

Zatkany nos u dziecka – co robić?

Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?

Całą sytuację utrudnia fakt, że niemowlaki oddychają wyłącznie przez nos. Z tego powodu zatkany nos może być przyczyną duszności i niemożliwości jedzenia, co kolei może skutkować niedożywieniem. U nieco starszych dzieci katar może powodować problemy ze słuchem, a w efekcie zaburzenia mowy.

Tak samo jak w przypadku osób dorosłych, u dzieci również duże znaczenie ma oczyszczanie nosa. Małe dzieci mogą mieć z tym problem. Po skończeniu około roku są w stanie wydmuchać nos w chusteczkę, z pomocą rodziców.

Samodzielnie potrafią to dopiero w wieku około trzech lat. U mniejszych dzieci konieczne jest używanie specjalnych urządzeń, pozwalających oczyścić nosek.

Ważna jest również nauka wydmuchiwania tak, żeby dziecko nabrało takiego nawyku.

Co na zatkany nos? Krople mogą uzależniać!

Zatkany nos bez kataru? Ciągle zatkany nos? Ciągła potrzeba stosowania kropli i sprayów do nosa? To mogą być objawy uzależnienia od kropli do nosa.

Preparaty powszechnie dostępne w aptekach bez recepty zawierają substancje, które obkurczają błonę śluzową nosa i przynoszą natychmiastową ulgę w postaci odetkania nosa.

Jednakże stosowanie ich dłużej niż przez 5 dni może prowadzić do pojawienia się uzależnienia.

Wówczas dochodzi do trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa, a uczucie zatkania ma charakter ciągły. Pacjenci wciąż odczuwają konieczność stosowania kropli. Często dokucza im ból głowy. Z czasem pojawić mogą się zaburzenia węchu oraz krwawienie z nosa. Uzależnienia od kropli nie można ignorować, gdyż może prowadzić do wielu uciążliwych powikłań.

Domowe sposoby na zatkany nos

Istnieją sposoby na zatkany nos, które stanowią alternatywę dla stosowania kropli. Te uzależniające można zastąpić roztworem soli lub wody morskiej, które także mają formę sprayów oraz kropli. Ułatwiają rozrzedzanie i usuwanie wydzieliny. Do tego nawilżają błonę śluzową nosa.

Sprawdzą się także inhalacje na zatkany nos. Do dwóch litrów wrzątku dodajemy łyżkę soli. Jeżeli nie mamy problemu z uczuleniem, można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. To świetny sposób na zatkany nos i oczyszczenie zatok. Dodatkowo olejek będzie działał antyseptycznie, co pomoże w przypadku infekcji.

Na zatkany nos w nocy może pomóc stosowanie nawilżacza powietrza. Oczywiście, warto go używać bez względu na porę doby. Nawilżanie powietrza pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny oraz obudowie błony śluzowej nosa.

Bibliografia

1. Buczyłko K: Non-allergic rhinitis. Advances in Dermatology and Allergology [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2009, s. 369-371 2.

Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28 3.

Nogala H, Bartochowska A, Tokarski M: Foreign body of the nose and paranasal sinuses – case report [w:] „Postępy w chirurgii głowy i szyi”, 2015, 30-32

4. Samoliński B, Komorowski J: Treatment of rhinitis [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2006, 42-49

Niedrożność nosa bez kataru? Sprawdź, co jeszcze może być przyczyną

Niedrożność nosa – przyczyny

Przyczyn niedrożności nosa może być wiele począwszy od przewlekłych infekcji, wad anatomicznych nosa, przebytych urazów a nawet nowotworów rozwijających się w jamie nosowej czy zatokach.

Jedną z częstych sytuacji, kiedy zatkaniu nosa nie towarzyszy katar jest obecność polipów nosa. Polipy to guzki o zabarwieniu perłowosrebrzystym, wypełniające jamę nosową i zatoki.

Powstają one ze zmienionej zapalnie, obrzękniętej błony śluzowej, w wyniku jej nadmiernego rozrostu i gromadzenia się płynu pomiędzy warstwami śluzówki. Uformowany polip zaburza przepływ powietrza w jamie nosowej, co jest odczuwane jako zatkanie nosa.

Polipy mogą rozwinąć się u każdego, jednak do ich powstawania dochodzi znacznie częściej u alergików, astmatyków, osób z przewlekłym nieżytem nosa a także chorych na mukowiscydozę.

Uczucie zatkania nosa towarzyszy często chorym na przewlekły nieżyt nosa i jest związane z utrzymującym się obrzękiem błony śluzowej.

Niedrożność nosa bez obecności kataru może także być objawem przewlekłego zapalenia zatok. Wówczas jednak często odczuwane są także rozpierające bóle głowy i twarzy, a czasami upośledzenie węchu i smaku.

Drożność nosa może być także zaburzona, jeśli jest on nieprawidłowo zbudowany lub uległ deformacjom w wyniku urazu.

Skrzywienie przegrody nosa to najczęstsza wada powodująca takie dolegliwości. Przegroda to dość delikatna struktura narażona na częste urazy szczególnie w wieku dziecięcym. Objawy niedrożności związane z jej skrzywieniem mogą nasilać się z wiekiem.

You might be interested:  Przetoka jelitowa – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

U małych dzieci nagłe wystąpienie niedrożności nosa bez kataru czy objawów infekcyjnych często wynika z obecności ciała obcego np. ziarna fasoli czy drobnych zabawek w jamie nosa. Poza tym blokada nosa u dziecka może być spowodowana przerostem migdałka gardłowego.

Na zatkanie nosa często skarżą się kobiety ciężarne, u których obrzęk śluzówek jamy nososwej jest fizjologiczną reakcją na towarzyszące ciąży zmiany gospodarki hormonalnej.

Głównym problemem związanym z niedrożnością nosa jest utrudnione oddychanie często wymuszające oddech przez usta i ograniczające możliwość podejmowania aktywności fizycznej. U osób z zatkanym nosem pojawia się charakterystyczna „mowa nosowa”.

Oprócz dolegliwości pogarszających jakość życia chorych, blokada nosa wiąże się także z konsekwencjami zdrowotnymi takimi jak chrapanie czy bezdech senny będący przyczyną nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia.

Poza tym pogorszenie wentylacji trąbek słuchowych i zatok przynosowych zwiększa ryzyko rozwoju stanów zapalnych. U osób z niedrożnością nosa częściej dochodzi również do zapaleń gardła i krtani. 

Niedrożność nosa – diagnostyka

Jeżeli odczuwamy blokadę nosa pomimo braku kataru i innych objawów infekcji, powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz zaleci leczenie objawowe, zwalczające nieprzyjemne dolegliwości i w razie potrzeby skieruje nas na konsultację laryngologiczną.

Podstawowym badaniem pozwalającym na uwidocznienie błony śluzowej jamy nosa jest rynoskopia przednia wykonywana przez laryngologa za pomocą specjalnego wziernika. Dodatkowo robi się także fiberoskopię polegającą na oglądaniu wnętrza nosa i gardła za pomocą giętkiego endoskopu wyposażonego w kamerę.

W diagnostyce może być niezbędne wykonanie tomografii komputerowej pokazującej anatomię struktur kostnych i ewentualne nieprawidłowości w budowie nosa i zatok.

Blokada nosa – leczenie

Sposób leczenia niedrożności nosa jest zależny od jej przyczyny. Jeżeli powodem blokady są polipy, stosuje się metody zachowawcze takie jak płukanie nosa i zatok czy donosowe leki sterydowe. W przypadku braku ich skuteczności wykonuje się leczenie zabiegowe polegające na usunięciu polipów z dostępu przez nos.

Krótki zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i nie wymaga długotrwałej hospitalizacji ani znacznego ograniczenia aktywności. Polipy w nosie często współistnieją z polipami w zatokach szczękowych i komórkach sitowych, samo usunięcie polipów z nosa może być więc niewystarczające i wymaga otwarcia zatok w znieczuleniu ogólnym.

Leczenie zabiegowe jest stosowane także w przypadku skrzywienia przegrody nosa, która może zostać z powodzeniem ustawiona we właściwej pozycji. Inne deformacje nosa, a także przerost migdałka gardłowego również wymagają operacji. Ciała obce w nosie należy jak najszybciej usunąć, co udaje się często bez konieczności znieczulania i hospitalizacji.

W przypadku przewlekłych zapaleń zatok konieczne może być endoskopowe udrożnienie przewodów wyprowadzających zatok.

Jeżeli przyczyną niedrożności jest obrzęk błony śluzowej nosa, stosuje się krople działające obkurczająco.

Powinno to być jednak działanie doraźne, użycie kropel przez okres dłuższy niż 5 – 7 dni prowadzi do „uzależnienia się” błony śluzowej od ich działania i stałego obrzęku. W celu długotrwałego leczenia bez efektu uzależnienia stosuje się donosowe leki sterydowe.

U chorych na alergię ulgę może przynieść podanie leków przeciwalergicznych lub modyfikacja dotychczasowego leczenia a także unikanie kontaktu z czynnikami uczulającymi. 

Jeżeli przyczyną niedrożności jest obrzęk błony śluzowej nosa, stosuje się krople działające obkurczająco.

Powinno to być jednak działanie doraźne, użycie kropel przez okres dłuższy niż 5 – 7 dni prowadzi do „uzależnienia się” błony śluzowej od ich działania i stałego obrzęku. W celu długotrwałego leczenia bez efektu uzależnienia stosuje się donosowe leki sterydowe.

U chorych na alergię ulgę może przynieść podanie leków przeciwalergicznych lub modyfikacja dotychczasowego leczenia a także unikanie kontaktu z czynnikami uczulającymi. 

Źródła

 1. David W Hsu, Jeffrey D Suh. Anatomy and Physiology of Nasal Obstruction. Otolaryngol Clin North Am. 2018 Oct; 51(5): 853-865
 2. Mahmoud I Awad, Ashutosh Kacker. Nasal Obstruction Considerations in Sleep Apnea. Otolaryngol Clin North Am. 2018 Oct; 51(5): 1003-1009
 3. Ahmad R Sedaghat. Chronic rhinosinusitis. Am Fam Physician. 2017 Oct 15; 96(8): 500-506.
 4. Stephanie Chen i wsp. Systematic literature review of the epidemiology and clinical burden of chronic rhinosinusitis with nasal polyposis. Curr Med Res Opin. 2020 Sep 25; 1-15.
 5. Claus Bachert i wsp. Current and future treatment options for adult chronic rhinosinusitis: Focus on nasal polyposis. J Allergy Clin Immunol. Dec 2015
 6. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019. ISBN: 9788374305686.

Zapalenie zatok bez kataru – objawy bólu i zatkanego nosa

Zapalenie zatok bez kataru jest możliwe, ale jest to sytuacja na tyle rzadka, że bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej. Ból zatok bez kataru może bowiem świadczyć o rozwoju zupełnie innego schorzenia.

Zapalenie zatok bez kataru

Jednym z typowych objawów stanu zapalnego zatok zazwyczaj jest silny katar o gęstej, śluzowej, a niekiedy także ropnej konsystencji.

Przez wielu specjalistów katar zaliczany jest wręcz do cech immanentnych zapalenia zatok, a więc stanowiących o istocie schorzenia.

Symptom ten występuje w czasie krótkich, ostrych infekcji wirusowych lub bakteryjnych, ale też zdarza się w stanach przewlekłych.

Katar towarzyszy zapaleniu zatok także w sytuacji, gdy ma ono podłoże alergiczne lub powodowane jest niewłaściwą budową anatomiczną.

Czy możliwe zatem jest zapalenie zatok bez kataru? Teoretycznie tak – schorzenie objawia się wówczas przede wszystkim izolowanym bólem głowy, a występująca niedrożność nosa ma charakter na tyle nieuciążliwy, że w subiektywnym odczuciu pacjenta nie jest utożsamiana z katarem.

Jednak tego typu przebieg choroby jest zdecydowanie rzadszy, mniej specyficzny i każdorazowo wymagający różnicowania z innymi schorzeniami, takimi jak migrena, nadciśnienie tętnicze czy ból stresopochodny.

Domniemane zapalenie zatok bez kataru wymaga rzetelnej konsultacji lekarskiej, a często także przeprowadzenia badań obrazowych, od prześwietlenia rentgenowskiego, aż po rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Przewlekły ból zatok bez kataru

Ból zatok bez kataru, de facto odczuwany jako ból głowy, tudzież twarzy, występować może w przypadku zapalenia przewlekłego, w fazach względnego wyciszenia objawów.

Dolegliwości bólowe nie są jednak wówczas silne i tak charakterystyczne, jak w stanach ostrych.

Często są trudne do zlokalizowania i zdefiniowania, mają charakter tępy, ćmiący, rozlewający się.

W zatokach występuje wprawdzie gęsta, zalegająca wydzielina, niekiedy ropna, częściej jednak spływa ona po tylnej ściance gardła, aniżeli w postaci intensywnego kataru. W stanach przewlekłych rzadziej też obserwuje się inne objawy grypopodobne, takie jak ból gardła, gorączka, uczucie rozbicia, pogorszenie nastroju, czy bóle mięśniowo-stawowe.

Chore zatoki – objawy bez kataru

Specyficzną i rzadką postacią schorzenia jest zapalenie zatok klinowych. Są to niewielkie struktury, ze wszystkich 4 par zatok położone najgłębiej w obrębie czaszki. Ze względu na lokalizację, do ich zainfekowania dochodzi rzadko, jednak w przypadku choroby, jej przebieg jest ciężki i wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań mózgowych i wzrokowych.

W tym przypadku chore zatoki bez kataru są zjawiskiem względnie typowym. Choroba nie zawsze bowiem wiąże się z zaleganiem wydzieliny, a jeśli tak – częściej dochodzi do jej spływania po tylnej ściance gardła.

Objawem charakterystycznym jest natomiast silny ból głowy, odczuwany wewnątrz czaszki, promieniujący do oczodołów oraz potylicy. Często występuje też pogorszenie widzenia (zamazywanie obrazu).

Pojawić się również mogą nieestetyczne cienie pod oczami.

Zapalenie zatok szczękowych bez kataru

Innego rodzaju przypadkiem jest zapalenie zatok szczękowych bez kataru – zazwyczaj w takiej sytuacji ma ono pochodzenie zębopochodne (około 10 proc wszystkich przypadków infekcji zatok szczękowych).

Choroba rozwija się wskutek ekspansji stanów zapalnych z tkanek zębów i przyzębia na sąsiednie struktury. Może występować w związku z nieleczoną próchnicą, ale też po leczeniu kanałowym oraz ekstrakcji zęba.

W przebiegu infekcji dochodzi do przerostu błony śluzowej zatok i powstania polipów, pierwotnie na ograniczonej przestrzeni, później – coraz większej. Dopiero w bardziej zaawansowanych stadiach dochodzi do zablokowania kompleksu ujściowo-przejściowego zatok, czego efektem jest zaleganie większych ilości wydzieliny i uczucie zatkania nosa.

Objawy chorych zatok bez kataru mogą być mylące

W sytuacji, gdy występują objawy chorych zatok bez kataru, specjaliści radzą kontakt z lekarzem. Domniemany ból zatok w rzeczywistości może być zlokalizowany w innymi miejscu, stanowiąc objaw zupełnie innej choroby. Wymienić w tym kontekście można:

 • bóle migrenowe, o nieustalonym podłożu, silne, uciążliwe, napadowe. Zazwyczaj pojawiają się jednostronnie, często w okolicach oczodołów, co dodatkowo powoduje możliwość błędnego utożsamienia z bólem zatok. Migrena zazwyczaj jednak dostarcza bardziej intensywnych doznań niż zatoki. Zdarza się, że całkowicie uniemożliwia funkcjonowanie. Łatwo ją rozpoznać także po długości występowania objawów – pojedynczy napad migrenowy trwa od 4 do 72 godzin;
 • bóle związane z nadciśnieniem tętniczym, występujące zwłaszcza u osób cierpiących na napadowe skoki ciśnienia (np. w związku ze zmianą pogody, albo krótkotrwałym, lecz intensywnym stresem), ale też u pacjentów, u których regularnie utrzymuje się poziom powyżej 140/90 mmHg;
 • bóle będące wynikiem długotrwałej ekspozycji na czynniki stresujące, powodowane przez szereg reakcji biochemicznych zachodzących w mózgu.

Czytaj też:

Zatkany nos bez kataru – co może być jego przyczyną?

Górne drogi oddechowe, w tym nos pełnią niezwykle ważne funkcje. Dzięki śluzówce znajdującej się w nosie powietrze, które wdychamy, jest oczyszczane oraz ogrzewane zanim dotrze do dalszych części układu oddechowego. Narząd ten jest odpowiedzialny również za odbieranie bodźców zapachowych.

You might be interested:  Zapalenie uchyłków jelita grubego – co to jest, jak leczyć?

Zatkany nos może mieć różne przyczyny od zwykłego przeziębienia po bardziej poważne problemy zdrowotne. Zazwyczaj jednak zatkaniu nosa towarzyszy katar. Co jednak, gdy mimo zatkanego nosa nie pojawia się wydzielina z nosa? Taki stan może mieć wiele powodów, do których można zaliczyć:

Niedrożność nosa, która nie jest połączona z katarem jest przypadłością, która często dotyka kobiet ciężarnych. Taki stan jest spowodowany wzmożonym wydzielaniem hormonów, które mają wpływ na cały organizm, w tym na układ oddechowy.

Jeżeli niedrożność nosa występuje często lub długotrwale, nie powinno się jej bagatelizować. Zatkany nos znacznie wpływa na pogorszenie wentylacji trąbek słuchowych oraz zatok, co zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz nieżytów tych narządów.

Poza tym, długotrwale zatkany nos skutkuje upośledzeniem węchu i może prowadzić do rozwoju zapalenia gardła oraz zapalenia krtani.

Często osoby cierpiące na niedrożność nosa chrapią albo chorują na bezdech senny, co ma poważny wpływ na jakość snu oraz ogólny komfort życia.

Zatkanemu nosowi często towarzyszą takie dolegliwości jak bóle głowy, uczucie rozpierania w głowie, a także bóle zatok.

Niedrożności nosa występują również u dzieci. Bardzo często zatkany nos jest związany z alergią.

Uczulenie może dotyczyć wielu alergenów, na przykład roztoczy, pyłków roślin, sierści zwierząt domowych, produktów spożywczych albo środków chemicznych (na przykład proszku, w którym pierze się dziecięce ubranka).

Często zatkany nos jest wynikiem przebywania w pomieszczeniach, w których powietrze jest zbyt suche. Długotrwale zatkany nos u małego dziecka to poważna sprawa, ponieważ taki stan może prowadzić do zaburzeń ssania, problemów ze snem, duszności, a nawet niedosłuchu i problemów z nauką mówienia.

Leczenie niedrożności nosa zależy w dużej mierze od przyczyny takiego stanu. W większości przypadków wystarczy stosowanie środków obkurczających, które redukują obrzęk naczyń krwionośnych znajdujących się w nosie, ale również w dalszych odcinkach dróg oddechowych. Preparaty takie dostępne są w formie sprayu oraz tabletek.

Lek w sprayu ma tą zaletę, że działa bezpośrednio w miejscu występowania problemu, przez co jego używanie jest związane z mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Warto pamiętać, że preparatów obkurczających nie należy stosować zbyt często i przez długi czas.

Od leków takich można się bowiem uzależnić, co sprawia, że efekty z czasem słabną, aż w końcu lek staje się całkowicie nieskuteczny.

Ulgę w przypadku zatkania nosa mogą przynieść również inhalacje, na przykład z wykorzystaniem soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Inhalacje można przeprowadzać używając specjalnego inhalatora albo nachylając się nad garnkiem z gorącą wodą.

Do wody warto dodać olejek albo regularnie smarować okolice nosa maścią z eukaliptusem lub mentolem. Jeżeli zatkany nos jest związany z przeziębieniem warto zażywać preparaty z cynkiem, które przyspieszają proces zdrowienia.

Pomóc może także picie ciepłych napojów, ponieważ wpływają one na rozrzedzenie śluzu, który jest szybciej usuwany z dróg oddechowych.

Leczenia zatkanego nosa nie należy bagatelizować, ponieważ w niektórych przypadkach problem taki może skutkować rozwojem poważnych powikłań, do których należą między innymi upośledzenie wzroku oraz zapalenie opon mózgowych.

Jeżeli zatkany nos jest spowodowany przez skrzywienie przegrody nosowej i wraz z wiekiem problem narasta, często istnieje potrzeba przeprowadzenia operacji skorygowania przegrody. W przypadkach, gdy nos jest niedrożny z powodu obecności guza albo polipa konieczne jest operacyjne usuniecie przeszkody z układu oddechowego.

Zatkany nos bez kataru u dzieci i niemowląt — co może być przyczyną?

Twoje dziecko ma ciągle zatkany nosek, chociaż nie ma kataru? Niedrożność nosa to dość częsta dolegliwość u niemowląt i starszych dzieci, przyczyniająca się do złego samopoczucia, chrapania, a nawet poważnych problemów z oddychaniem. Co jest przyczyną zatkanego nosa u maluchów?

Problemy z zatkanym noskiem u dzieci niekiedy można łagodzić, odpowiednio nawilżając powietrze w mieszkaniu, dokładnie oczyszczając i pielęgnując jamy nosowe. Niestety zdarzają się przypadki wad wrodzonych lub poważniejszych urazów, które wymagają interwencji lekarza w celu przywrócenia poprawnej drożności.

Co oznacza zatkany nos bez kataru? Przyczyny dolegliwości

Do najczęstszych przyczyn zatkanego noska bez kataru u dzieci i niemowląt zaliczamy:

 • Ostre lub przewlekłe zapalenie zatok. Uczucie zatkanego nosa przy zapaleniu zatok wynika z obrzęku błon śluzowych. Dodatkowo zwykle pojawia się również upośledzenie węchu, ból głowy i twarzy, gorączka lub stany podgorączkowe, osłabienie organizmu. W konsekwencji dziecko może cały czas być marudne, płaczliwe i rozdrażnione.
 • Zapalenie błony śluzowej nosa. Również prowadzi do obrzęku, który może utrudniać, a nawet uniemożliwiać swobodne oddychanie przez nos.
 • Ciało obce w nosie. Włożenie przez dziecko ciała obcego do nosa może spowodować nagłe zatkanie jamy nosowej.
 • Przerost migdałka gardłowego. Powiększony migdałek może blokować drożność nozdrzy tylnych. Dolegliwość ta zwykle stwierdzana jest u młodszych dzieci, najczęściej w wieku 6.-7. lat.
 • Polipy w nosie. Obecność polipów w nosie, czyli zmienionych struktur błony śluzowej, może przyczyniać się do niedrożności nosa, utrudniać oddychanie przez nos, a nawet powodować chrapania u dzieci.
 • Zatkany nos bez kataru może być objawem alergii. Niedrożność pojawia się po spożyciu określonego produktu lub w wyniku kontaktu wziewnego z alergenem, np. pyłkami roślin, sierścią zwierząt, roztoczami, substancjami chemicznymi itp. Reakcje alergiczne najczęściej ujawniają się u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
 • Deformacje anatomiczne nosa. Zaliczamy do nich m.in. skrzywienie przegrody nosa. Mogą być wrodzone lub nabyte.
 • Niedrożność nosa, całkowita lub częściowa, może wynikać również z urazów m.in. okołoporodowych, stłuczeń, spowodowanych sondą żołądkową lub intubacją itd.
 • Wady wrodzone. Do wad wrodzonych, które mogą objawiać się zatkanym nosem, zaliczamy m.in. wrodzoną niedoczynność tarczycy, zwężenie nozdrzy tylnych, wady twarzoczaszki, rozszczep wargi i podniebienia itd.

Warto też pamiętać, że przyczyną problemów z drożnością mogą być również czynniki zewnętrzne powodujące obrzęk śluzówki. Zaliczamy do nich przede wszystkim zbyt suche i ciepłe powietrze w domu.

Główne objawy zatkanego nosa bez kataru

Zatkany nosek dziecka przyczynia się do szeregu różnych objawów, które dają się we znaki nie tylko maluchowi, ale i jego rodzicom. Symptomy niedrożności jam nosowych są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od przyczyny dolegliwości.

 • Zatkany nos najczęściej utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia prawidłowe oddychanie przez nos. To poważny problem w szczególności u noworodków i niemowląt do 6. tygodnia życia, które nie potrafią jeszcze oddychać przez usta. Niedrożność nosa może prowadzić do m.in. zatrzymania oddechu, zasinienie ciała, problemów z karmieniem, braku przyrostu masy ciała, a nawet zachłystowego zapalenia płuc.
 • Sapka u malucha najczęściej wskazuje na obrzęk błony śluzowej nosa. Wydaje się, jakby dziecko podczas oddychania pochrapywało, w nosku może mu bulgotać, a dodatkowo często pojawia się słyszalny odgłos gwizdania w trakcie wdechu.
 • Chrapanie u dzieci również może wskazywać na problemy z drożnością.
 • Kłopoty z jedzeniem, koncentracją, snem. Dziecko jest niespokojne, płaczliwe, marudne.
 • Duszność i sinica występują przy całkowitym zatkaniu nosa (jeśli zauważymy objawy tego rodzaju, należy jak najszybciej udać się do szpitala).

Zatkany nos u dziecka — kiedy udać się do lekarza?

Noworodek, niemowlę, a nawet kilkuletnie dziecko borykające się z problemem niedrożności powinno być zbadane przez lekarza. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy nie znamy przyczyny zatkanego noska lub dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas.

Lekarz na podstawie oględzin, wywiadu lub/oraz przeprowadzonych badań będzie w stanie ustalić przyczyny problemu, a następnie zalecić stosowne leczenie.

W większości przypadków wystarczy wykonanie badania przy użyciu wziernika, niekiedy lekarz może użyć również cienkiego fiberoendoskopu, czyli specjalnego urządzenia zakończonego kamerą, które umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza jam nosowych.

U niektórych pacjentów niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań, np. laboratoryjnych, obrazowych (tj. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa) lub testów alergicznych.

Leczenie dolegliwości zależy przede wszystkim od przyczyny. Niekiedy wskazana jest farmakoterapia, np. przy zapaleniu zatok czy alergii, ale w przypadku niektórych wad anatomicznych, urazów czy ciał obcych w nosie może być konieczna interwencja chirurga lub otolaryngologa.

Woda morska — pielęgnacja i higiena zatkanego noska

Domową kurację warto rozpocząć od dokładnego oczyszczenia jam nosowych malucha. Zabiegi higieniczne mogą nie tylko pomóc w eliminacji obrzęków, które przyczyniają się do uczucia zatkania, ale również stanowią podstawę w profilaktyce.

Warto sięgnąć po naturalną wodę morską dostępną w sprayu. Może być aplikowana u dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

Pozwala udrożnić nos, a dodatkowo pielęgnuje błonę śluzową, zwiększając poziom nawilżenia, wspomagając jej regenerację i zmniejszając przekrwienie śluzówki.

Jeśli przyczyną obrzęku jest stan zapalny, pomocne mogą być również inhalacje parą wodną z dodatkiem niewielkiej ilości olejków eterycznych, np. eukaliptusowego, lawendowego, sosnowego, miętowego itp.

Należy zadbać również o prawidłowe nawilżenie powietrza w miejscach, w których przebywa dziecko.

Trzeba też unikać powietrza zanieczyszczonego, ponieważ różnorodne substancje drażniące, pyły czy dym zwiększają obrzęk śluzówki.

W niektórych przypadkach, m.in. przy urazach nosa, wadach anatomicznych czy ciałach obcych włożonych głęboko do noska, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie, więc należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *