Zgrzytanie zębami podczas snu

O bruksizmie mówimy, gdy w sposób nieświadomy oraz nawykowy zaciskamy i zgrzytamy zębami.

Napięte mięśnie żwaczy silnie dociskają zęby żuchwy do zębów szczęki, co po jakimś czasie może stać się przyczyną dolegliwości bólowych, a nawet doprowadzić do uszkodzenia uzębienia.

Bruksizm występuje najczęściej w nocy, ale wiele osób zgrzyta zębami również w dzień. Skąd bierze się ta dolegliwość? Jak się ją leczy? Czy w tym przypadku fizjoterapia będzie dobrym pomysłem?

Zgrzytanie zębami podczas snu

Skąd się bierze bruksizm?

Przyczyny bruksizmu nie są do końca znane. Wiadomo natomiast, że zgrzytanie zębami podczas snu i za dnia często pojawia się u osób żyjących w silnym stresie oraz cierpiących na wady zgryzu lub narażonych genetycznie na tę dolegliwość.

Wśród czynników, które mogą przyczyniać się do bruksizmu możemy wymienić urazy twarzoczaszki, padaczkę, tężec, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz krwotoki do móżdżku. Nie bez znaczenia są również zmiany w obrębie układu nerwowego oraz zaburzenia psychiczne.

Fobie oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub lękowe mogą sprawiać, że zaczniemy mimowolnie zaciskać zęby i po czasie przestaniemy nad tym panować.

Rozróżniamy dwa rodzaje bruksizmu – dzienny i nocny. W przypadku tego pierwszego nie pojawia się zgrzytanie zębami, a tylko mocne zaciskanie szczęki.

W tym przypadku powodem są zwykle zaburzenia psychiczne, nadmierny stres lub napięcie emocjonalne. Za to bruksizm nocny to właśnie zgrzytanie, czyli zaciskanie szczęk i wykonywanie mimowolnych ruchów, co może doprowadzić do starcia uzębienia.

Osoby cierpiące na tę dolegliwość często po przebudzeniu czują ból mięśni żucia.

Zgrzytanie zębami podczas snu

Objawy bruksizmu – do czego może doprowadzić nieleczony bruksizm?

Pierwsze symptomy wskazujące na zbyt mocne zaciskanie zębów i zgrzytanie najczęściej są nie do zauważenia przez samego chorego, szczególnie jeśli pojawiają się tylko w nocy. Nic więc dziwnego, że o tym problemie możemy najszybciej dowiedzieć się od swoich bliskich. Postępujący bruksizm daje już bardziej widoczne objawy.

Pojawiają się zmiany w uzębieniu – starte zęby, popękane szkliwo, ubytki klinowe, odsłonięte szyjki zębowe, krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów, a nawet rozchwianie zębów czy ich utrata. W jamie ustnej (np.

po wewnętrznej stronie policzków czy na języku) mogą pojawić się objawy niedokrwienia i niedotlenienia tkanek w linii zgryzu, jeśli podczas nocy nieświadomie je przygryzamy.

Wiele oznak zgrzytania zębami może nie wydawać się typowe dla tego typu schorzenia np. szum w uszach, ból karku, pleców i szczęki, wzrost napięcia obręczy barkowej, zaburzenia snu czy ciągłe poczucie zmęczenia. Inne objawy bruksizmu to np.

trzaski i przeskakiwanie w stawach skroniowo-żuchwowych, ból uszu, parestezje mięśni szyi, problemy z otwieraniem szeroko ust, trudności z oddychaniem czy uporczywe bóle głowy.

Nie lekceważmy takich symptomów, bo z czasem problem będzie się tylko nasilał i coraz bardziej utrudniał nam, codzienne funkcjonowanie.

Zgrzytanie zębami podczas snu

Leczenie nocnego zgrzytania zębami

Znając przyczynę bruksizmu o wiele łatwiej jest zalecić skuteczną terapię. Jednak w wielu przypadkach ciężko jednoznacznie powiedzieć, co stoi za nocnym lub dziennym zaciskaniem szczęk. Dlatego poleca się działania wielokierunkowe.

Może się zdarzyć, że już pierwszy specjalista będzie nam mógł pomóc, ale najlepsze rezultaty uzyskuje się zwykle dzięki łączonej terapii.

Leczeniem bruksizmu zajmuje się dentysta, psychoterapeuta, fizjoterapeuta, a nawet neurolog.

Szereg spotkań ze stomatologiem jest konieczny, jeśli mamy nawet drobne problemy ze zgryzem, które jednak wymagają korekty np. za pomocą aparatu ortodontycznego.

Dobrze sprawdzają się też szyny zgryzowe lub relaksacyjne, które chronią uzębienie przed uszkodzeniami, a tym samym pozwalają na późniejszą odbudowę już istniejących ubytków powstałych na skutek zgrzytania zębami przez sen.

Zgrzytanie zębami podczas snu

Jeżeli problem tkwi w zaburzeniach lękowych lub w przewlekłym stresie, to pomocne mogą okazać się sesje z psychoterapeutą.

Oczywiście zawsze warto zagłębiać się w przyczynę problemu i dzięki tej wiedzy starać się zmienić swój tryb życia, więcej ćwiczyć, medytować, wyeliminować szkodliwe nawyki i używki np.

papierosy i alkohol lub rozpocząć farmakoterapię, jeśli za bruksizmem stoi jakaś choroba.

Fizjoterapia a bruksizm

Nie da się pominąć roli fizjoterapii w rozwiązywaniu problemu bruksizmu. Jest to główna i najważniejsza dziedzina, która zajmuje się leczeniem tego typu schorzeń.

Taka terapia kładzie głównie nacisk na inaktywację punktów spustowych, czyli takich miejsc w mięśniach lub powięziach, które są nadwrażliwe.

Do tego celu stosuje się zwykle techniki: aktywnego rozluźniania, mobilizacji uciskowej, uwalniania pozycyjnego, poizometrycznej relaksacji mięśni, rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz techniki hamowania nerwowo-mięśniowego.

Wskazany jest także masaż tkanek głębokich. Wszystkie te terminy brzmią bardzo skomplikowanie, ale warto kojarzyć ich nazwy. Jeśli wybrany specjalista zaleci nam takie leczenie, będziemy wiedzieć, że trafiliśmy w dobre ręce.

Zgrzytanie zębami podczas snu

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty zwykle rozpoczyna się od wywiadu, który będzie pomocny podczas poszukiwania przyczyn tego schorzenia. Specjalista powinien także ocenić zakres ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym oraz stopień napięcia w mięśniach i więzadłach. Każdy człowiek jest inny i jego terapia musi zostać dobrana indywidualnie.

Fizjoterapeuta może sięgnąć po wymienione wcześniej metody, aby zmniejszyć lub całkowicie usunąć napięcie w mięśniach skroniowych i żwaczy. W niektórych przypadkach pozytywne efekty przyniesie też terapia czaszkowo-krzyżowa oraz rozluźnianie mięśni szyi i obręczy barkowej.

Ta druga opcja jest szczególnie polecana osobom, które skarżą się na szumy w uszach oraz ból stawów skroniowo-żuchwowych.

Szukasz fizjoterapeuty, który pomoże Ci poradzić sobie z bruksizmem? Sprawdź osoby specjalizujące się w terapii stawów skroniowo-żuchwowych lub fizjoterapii stomatologicznej.

Zgrzytanie zębami – dr Laryngolog

Zgrzytanie zębami, inaczej nazywane również zjadaniem zębów, to objaw bruksizmu. Polega ono na niekontrolowanym i nieświadomym tarciu zębami o siebie, spowodowanym nadmierną pracą mięśni żwaczy.

Problem ten dotyczy osób w każdym wieku (uwaga: bruksizm u dzieci również występuje) i bez względu na płeć. Co ważne, reagować należy jak najszybciej.

Dlaczego? Nieleczone zgrzytanie zębami może prowadzić do znacznego zniszczenia zębów, zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, migreny, bóli głowy i kręgosłupa.

O zgrzytaniu zębami

Zgrzytanie zębami jest najczęściej efektem nadmiernego stresu. Spowodowane może być również przez wady ortodontyczne oraz noszenie nieodpowiednio dopasowanych protez zębowych.

Zgrzytanie zębami podczas snu

Zgrzytanie zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami u dzieci może dotyczyć nawet ponad połowy najmłodszych pacjentów. Jest to bardzo naturalny mechanizm odreagowywania silnych napięć emocjonalnych, ale zarazem bardzo szkodliwy. W przypadku najmłodszych może być to zgrzytanie zębami dzienne lub zgrzytanie zębami podczas snu – tak samo, jak u osób dorosłych.

You might be interested:  Nerwica natręctw myślowych – przyczyny, objawy, leczenie, leki

Zgrzytanie zębami (bruksizm) a chrapanie

U pacjentów zgrzytających zębami często występuje również problemem bezdechu sennego i chrapania. Współwystępowanie to jednak nie jedyna zależność między tymi jednostkami chorobowymi. Zarówno z bruksizmem jak i chrapaniem wiążą się:

  • bóle głowy,
  • nieprawidłowe napięcie mięśni jako przyczyna problemu,
  • wybudzenia w fazie snu głębokiego,
  • występowanie objawów najczęściej podczas spania na plecach,
  • nadaktywność mięśni żwaczy oraz nosowo-gardłowych.

Warto podkreślić, że stosowana na bruksizm doustna wkładka relaksacyjna, nie może być wykorzystywana u pacjentów z bezdechem sennym, ponieważ utrudnia dodatkowo przepływ powietrza. Dla osób, które chrapią najlepszą opcją jest leczenie z zastosowaniem toksyny botulinowej.

Zgrzytanie zębami – leczenie toksyną botulinową typu A

Najskuteczniejszym rozwiązaniem na zgrzytanie zębami jest botoks. Zabieg polega na wstrzyknięciu w mięsień żwacz toksyny botulinowej typu A. Jej działanie powoduje zahamowanie przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem a mięśniem. Po kilku dniach dochodzi do rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni.

Z czasem można zaobserwować, że zgrzytanie zębami i związane z nim dolegliwości bólowe ustąpiły. Mięśnie stopniowo tracą swoją masę, dlatego twarz ulega też wysmukleniu.

Chociaż wstrzykiwanie toksyny botulinowej jest bardzo skuteczne i daje najszybsze efekty w leczeniu bruksizmu, nie może zostać wykorzystane w leczeniu zgrzytania zębami u dzieci.

Sama procedura wstrzyknięcia toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu jest krótka, bo trwa 5-10 minut. Nie wiąże się też z bólem. Zabieg powinien być wykonywany wyłącznie przez lekarza.

Zgrzytanie zębami – leczenie. Szyna na zęby

Zakładanie szyny relaksacyjnej na zęby to jedna z najpowszechniejszych metod radzenia sobie ze zgrzytaniem zębami.

Jest ona dobrym wyjściem, jeżeli na ten problem wpływają wady zgryzu, a także u dzieci, ponieważ u nich nie można zastosować jednej z najbardziej skutecznych metod, czyli leczenia toksyną Zgrzytanie zębami podczas snubotulinową. Bardzo często założenie szyny na zęby trzeba łączyć z terapią u psychologa, jeżeli to problemy z emocjami są jedną ze składowych przyczyn zgrzytania zębami.

Na bruksizm szyna jest jednym ze skutecznych rozwiązań. Jest to nakładka wykonana z miękkiego tworzywa, zakładana najczęściej na noc. W razie zgrzytania zębami ścierana jest nakładka, a nie zęby. Z czasem dochodzi do oddalenia szczęki od żuchwy, dzięki czemu odciąża się staw skroniowo-żuchwowy, a zgrzytanie zostaje ograniczone.

Co istotne, jest to małoinwazyjna metoda i sprawdzi się świetnie, gdy dziecko zgrzyta zębami w nocy. Można ją stosować bez względu na wiek. Nie ma przeciwwskazań do stosowania tej metody i nie wiąże się ona ze skutkami ubocznymi. W przypadku osób dorosłych według najnowszych zaleceń leczenie bruksizmu powinno się odbywać z użyciem toksyny botulinowej.

Zgrzytanie zębami jest rezultatem nadmiernej aktywności mięśni żwaczy oraz mięśni skroniowych. Podczas snu pacjenci zaciskają szczękę, co niszczy zęby, sprawia, że stają się nadwrażliwe, a zgryz ulega zniekształceniu. Po obudzeniu się pacjenci często cierpią na bóle głowy.

Co więcej, bruksizm wizualnie zmienia twarz, która staje się masywniejsza, co dla kobiet może stanowić dyskomfort natury estetycznej. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia bruksizmu u dorosłych jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej (Botox, Azzalur) we wcześniej wspomniane mięśnie. W rezultacie dochodzi do ich rozluźnienia.

Nie jest to stały efekt, po 3-6 miesiącach ustępuje, więc zabieg co pewien czas trzeba powtórzyć – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Efekty

Pierwsze efekty założenia szyny relaksacyjnej widoczne są już po około tygodniu. Jest to znaczne zredukowanie dolegliwości bólowych. Choć szyna pozwala na odciążenie stawu skroniowo-żuchwowego oraz redukcję zgrzytania, to w wielu przypadkach rezultat ten zostaje uzyskany po wielu latach terapii. Czasem konieczne jest stałe noszenie szyny (w nocy).

Uzupełnienie kuracji

Chcąc skutecznie zredukować bruksizm u osób, które nie mogą stosować zastrzyków z toksyny botulinowej (przede wszystkim u dzieci), można poza szyną relaksacyjną zastosować także inne metody. Co więcej, będą one stanowić idealne uzupełnienie kuracji.

Przede wszystkim świetnym sposobem są ćwiczenia relaksujące mięśnie twarzy. Sprawdzi się szerokie otwieranie ust i ich zamykanie, powtarzanie samogłosek (aeiou) oraz nadymanie policzków.

Konieczna może się również okazać terapia ortodontyczna lub konsultacja z psychologiem. Jeżeli doszło już do zniszczenia zębów, nie można zapominać o konieczności leczenia stomatologicznego.

FAQ – zgrzytanie zębami

Kiedy dochodzi do zgrzytania zębami?

Zgrzytanie zębami jest najczęściej formą odreagowania stresu. Może być też spowodowane wadami zgryzu lub nieodpowiednio dopasowanymi implantami.

Czy dzieci zgrzytają zębami?

Dzieci zgrzytają zębami bardzo często – może to być nawet ponad połowa najmłodszych. Tak jak w przypadku osób dorosłych, najczęściej jest to niekontrolowana reakcja na silny stres.

Czy zgrzytanie zębami w nocy to jedyny problem?

Zgrzytanie zębami w nocy to problem, jednak najgroźniejszy jest fakt, że od zgrzytania zębami ściera się płytka nazębna, co prowadzi do znacznych ubytków.

Czy zgrzytanie zębami jest niebezpieczne?

Nieleczone zgrzytanie zębami jest niebezpieczne, gdyż prowadzi do uszkodzenia zębów, szczęki, żuchwy, a nawet migreny i dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa.

Jak leczyć zgrzytanie zębami u dzieci?

W przypadku dzieci nie można wykonywać bardzo skutecznych zabiegów, do których należą zastrzyki z toksyną botulinową, ale wykorzystać można inne efektywne metody. Jedną z powszechnie stosowanych jest założenie specjalnych szyn na zęby. Warto też zastanowić się nad przyczyną zgrzytania zębami i skonsultować się z psychologiem lub ortodontą.

Czy zgrzytanie zębami ograniczy aparat ortodontyczny?

Zgrzytanie zębami może ograniczyć aparat ortodontyczny, jeżeli przyczyną tej dolegliwości są wady zgryzu. Taką terapię warto jednak połączyć z noszeniem szyn.

Czy szyna na zęby jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Szyna na zęby w przypadku bruksizmu i zgrzytania zębami to całkowicie bezpieczne rozwiązanie i można je stosować nawet u dzieci.

Bruksizm – szyna musi być noszona przez całe życie?

Czas noszenia szyny na zębach zależy od szeregu czynników. U niektórych osób mogą być to np. jedynie dwa lata, a u innych o wiele więcej.

You might be interested:  Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Czy są jakieś przeciwwskazania do noszenia szyny na zgrzytanie zębami?

Nie, nie ma przeciwwskazań do noszenia szyny na zębach w przypadku bruksizmu.

Czy cały czas trzeba nosić szynę na zębach?

Nie, szyna na zęby powinna być zakładana jedynie na noc, gdyż to podczas snu najczęściej dochodzi do zgrzytania zębami.

Leczenie uciążliwego zgrzytania zębami w nocy | Warszawa

Zgrzytanie zębami podczas snu

Mimowolne zgrzytanie zębami podczas snu dotyczy ok. 10 % populacji. Przyczyny bruksizmu nie są do końca poznane. Jako jedną z nich wymienia się stres. Bruksizm prowadzi do ścierania szkliwa, a nawet do złamań zębów i uszkodzeń tkanki dziąseł. Nieleczony skutkuje także zwyrodnieniami i stanami zapalnymi w stawach żuchwowo – skroniowych. To pozornie niegroźne schorzenie wymaga zatem natychmiastowego podjęcia działań zaradczych. Przedstawiamy typowe objawy oraz skuteczne metody leczenia bruksizmu.

Przyczyny zgrzytania zębami

Trudno o ustalenie jednoznacznej przyczyny bruksizmu. Przypuszcza się, że za nocne zgrzytanie zębami odpowiadają zarówno czynniki genetyczne, anatomiczne, jak i psychologiczne.

Prawdopodobieństwo pojawienia się bruksizmu zwiększają m.in.: predyspozycje rodzinne oraz wady zgryzu, jamy ustnej i stawów skroniowo – żuchwowych. Nie bez znaczenia jest również nasza kondycja psychiczna. Przeżywany stres, lęk czy stany nerwicowe mogą sprzyjać zgrzytaniu zębami.

Objawy bruksizmu

Bruksizm objawia się niekontrolowanym zaciskaniem zębów i pocieraniem nimi. Zgrzytanie zębami w nocy bywa uciążliwe dla osób znajdujących się w pobliżu. Zwykle to od nich dowiadujemy się o naszym schorzeniu.

Jeżeli sypiamy w samotności, oznaki bruksizmu mogą pozostać przez długi czas niezauważone. Z czasem obserwujemy u siebie ścieranie i pękanie zębów. Zmagamy się także z przenikliwym bólem, który zwykle skłania nas do wizyty u stomatologa.

Bruksizm jest chorobą z dziedziny parasomnii, czyli zaburzeń polegających na wykonywaniu nieprawidłowych ruchów lub zachowań w trakcie snu. Wymaga zatem szeroko zakrojonej pomocy, nie tylko stomatologicznej.

Powikłania bruksizmu

Konsekwencje bruksizmu nie ograniczają się jedynie do zębów. Zmiany chorobowe dotykają również dziąseł, stawów, mięśni, a nawet wzroku i słuchu. Chory doświadcza m.in.

krwawienia dziąseł, bolesności żuchwy i jej przeskakiwania oraz bólów głowy, karku i uszu. Bruksizm skutkować może również przerostem mięśni twarzy, rozchwianiem zębów, przygryzieniami języka i policzków oraz nieostrym widzeniem i szumem w uszach.

Są to bardzo uciążliwe i groźne dla zdrowia objawy, które wymagają leczenia.

Jak leczyć bruksizm?

W leczeniu bruksizmu użyteczne okazują się metody z wielu różnych dziedzin medycyny, np. stomatologii (nakładki na zęby, aparat ortodontyczny), kosmetologii (botox) czy psychiatrii (psychoterapia lub farmakoterapia).

  • Szyny na zęby – dopasowana do zębów nakładka stanowi zabezpieczenie przed ich tarciem i ścieraniem w trakcie snu. To skuteczna, choć doraźna metoda. Pozwala uchronić naszą szczękę, jednak nie leczy przyczyn bruksizmu.
  • Psychoterapia – pomocna, gdy do zgrzytania zębami przyczynia się stres. Opanowanie technik relaksacji i rozmowa z terapeutą mogą zniwelować źródło problemu, a tym samym jego objawy pod postacią zgrzytania. W niektórych wypadkach działania psychologiczne uzupełnia się o stosowanie leków (np. uspokajających lub zmniejszających napięcie mięśni).
  • Botox – to nowoczesna i bardzo skuteczna metoda leczenia bruksizmu rekomendowana przez specjalistów z kliniki SkinClinic. Polega ona na wstrzyknięciu botoxu w mięśnie żwaczy i skroni, co zmniejsza ich napięcie oraz aktywność. Pacjenci zauważają u siebie o wiele rzadsze i mniej nasilone zgrzytanie zębami. Znika także ból w okolicach szczęki i ucha. Botox stanowi alternatywę dla szyn i nakładek.

Klinika medycyny estetycznej SkinClinic oferuje swoim klientom zabieg leczenia bruksizmu przy pomocy botoxu. Więcej informacji znajdziesz pod adresem www.skinclinic.pl.

Bruksizm – zgrzytanie zębami w nocy u dzieci i dorosłych

Czym jest bruksizm? Jeżeli budzisz się z obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy, może u Ciebie występować bruksizm — zgrzytanie i zaciskanie zębów.

Bruksizm może powodować bolesność lub utratę zębów, a czasem zęby są dosłownie częściowo starte. Ostatecznie bruksizm może doprowadzić do zniszczenia otaczającej kości i tkanki dziąseł.

Może on także być przyczyną problemów dotyczących stawów żuchwy, takich jak zespół stawu skroniowo-żuchwowego.

Po czym poznać, czy występuje bruksizm? U wielu osób bruksizm jest nieuświadomionym nawykiem. Osoby te mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z występujących u nich zaburzeń, dopóki ktoś nie powie im, że podczas snu głośno zgrzytają zębami. U innych osób rutynowa kontrola dentystyczna wykazuje, że zęby są starte lub szkliwo na nich jest zniszczone.

Inne możliwe objawy bruksizmu obejmują ból twarzy, głowy i szyi. Dentysta może postawić dokładną diagnozę i określić, czy ból twarzy jest spowodowany bruksizmem.

Jak leczy się bruksizm? Odpowiednie leczenie jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu. Po zadaniu odpowiednich pytań i zbadaniu zębów dentysta może pomóc w określeniu potencjalnego źródła bruksizmu. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów i jego prawdopodobnej przyczyny, dentysta może zalecić:

  • Zakładanie odpowiedniej nakładki (szyny) na czas snu — Nakładka taka, wykonana przez dentystę na zamówienie, aby dokładnie pasowała do zębów, jest nasuwana na zęby górne i chroni je przed tarciem o zęby dolne. Choć nakładka taka skutecznie zapobiega konsekwencjom bruksizmu, to jednak nie leczy ona jego przyczyny.
  • Znalezienie sposobów na relaks —Ze względu na to, że główną przyczyną bruksizmu wydaje się codzienny stres, pomocne może być wszystko, co redukuje stres — słuchanie muzyki, czytanie książek, spacery lub kąpiele. Można także skorzystać z nauki skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Ponadto, umieszczenie ciepłej, wilgotnej ściereczki po bocznej stronie twarzy może pomóc w rozluźnieniu mięśni obolałych na skutek zaciskania zębów.
  • Redukcja “wystających punktów” na jednym lub więcej zębów w celu wyrównania zgryzu. Nieprawidłowy zgryz, w którym zęby nie pasują dokładnie do siebie, można także skorygować za pomocą nowych wypełnień, koron lub metod ortodontycznych.
Zgrzytanie zębami podczas snu
Nakładka używana podczas snu chroni zęby, jednak nie leczy przyczyn.

Zgrzytanie zębami przez sen – KORE Fizjoterapia specjalistyczna

Zgrzytanie zębami przez sen i zaciskanie szczęki jest często związane ze stresem lub niepokojem .

Czym jest zgrzytanie zębami przez sen?

  • Zgrzytanie zębami przez sen nie zawsze powoduje objawy, ale niektórzy ludzie odczuwają ból twarzy i głowy, które z czasem mogą powodować ścieranie zębów.
  • Większość ludzi, którzy zgrzytają zębami przez sen i zaciskają szczękę, nie zdaje sobie sprawy, że to robią.
  • Zgrzytanie zębami zdarza się podczas snu, ale też w czasie czuwania podczas koncentracji lub stresu.
You might be interested:  Nieleczone hemoroidy – jakie są skutki nieleczenia żylaków odbytu

Bruksizm  to stan, w którym zgrzytasz zębami lub zaciskasz zęby.

Jeśli masz bruksizm, możesz nieświadomie zaciskać zęby, gdy nie śpisz lub zaciskać je lub zgrzytać podczas snu.

Zgrzytanie zębami przez sen jest uważane za zaburzenie ruchowe związane ze snem. Osoby, które zaciskają lub zgrzytają zębami podczas snu, są bardziej narażone na inne zaburzenia snu, takie jak chrapanie i przerwy w oddychaniu (bezdech senny).

Łagodne stukanie zębami przez sen może nie wymagać leczenia. Jednak u niektórych osób zgrzytanie może być na tyle częste i ciężki, że prowadzi do zaburzeń szczęki, bólów głowy, uszkodzeń zębów i innych problemów.

Ponieważ możesz zgrzytać zębami przez sen i nie zdawać sobie z tego sprawy do czasu wystąpienia powikłań, ważne jest, aby znać oznaki i objawy bruksizmu i poszukać specjalistycznej pomocy.

Umów się na leczenie zgrzytania zębami Poznań:

Tel: 503-733-127

Przyczyna zgrzytania zębami przez sen nie zawsze jest jasna, ale zwykle jest związana z innymi czynnikami, takimi jak  stres , niepokój czy problemy ze snem .

Stres i niepokój

Zgrzytanie zębami jest najczęściej spowodowane stresem lub niepokojem i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Często zdarza się podczas snu.

Leki

Zgrzytanie zębami może czasami być efektem ubocznym przyjmowania pewnych rodzajów leków.

W szczególności zgrzytanie zębami jest czasami związane z rodzajem leku przeciwdepresyjnego znanego jako  selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) . Przykłady SSRI obejmują paroksetynę , fluoksetynę i sertralinę .

Zaburzenia snu

Jeśli chrapiesz lub masz zaburzenia snu, takie jak  obturacyjny bezdech senny (OBS) , bardziej prawdopodobne jest, że zgrzytasz zębami podczas snu. OBS przerywa oddech podczas snu.

Jest też bardziej prawdopodobne, że zgrzytniesz zębami, jeśli:

  • rozmawiasz lub mamrotasz podczas snu
  • zachowujesz się gwałtownie podczas snu, na przykład kopiesz lub uderzasz pięścią
  • masz tzw. paraliż senny , czasową niezdolność do poruszania się lub mówienia podczas budzenia się lub zasypiania
  • masz  halucynacje , w których widzisz lub słyszysz rzeczy, które nie są rzeczywiste, będąc półprzytomnym

Styl życia

Inne czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo lub pogorszyć zgrzytanie zębami, to:

  • picie alkoholu
  • palenie
  • zażywanie narkotyków rekreacyjnych , takich jak ecstasy i kokaina
  • picie dużej ilości napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata lub kawa (6 lub więcej filiżanek dziennie)

Zgrzytanie zębami może również wpływać na dzieci. Zwykle dzieje się to po pierwszym pojawieniu się zębów mlecznych lub zębów dorosłych, ale zwykle ustaje po całkowitym uformowaniu zębów dorosłych.

Skontaktuj się z fizjoterapeutą stomatologicznym i stomatologiem, jeśli obawiasz się zgrzytania zębami dziecka, szczególnie jeśli ma to wpływ na jego sen. Dzieci zgrzytające zębami przez sen mogą odczuwać stres i napięcie, które objawia się właśnie w ten sposób.

Zgrzytanie zębami u dziecka może być również spowodowane wadami zgryzu. Zdarza się też, że zgrzytanie zębami u dzieci jest reakcją  na bóle głowy, mięśni czy ucha. Bywa że jest reakcją na farmakoterapii.

Przyczyna zgrzytanie zębami u  niemowląt może leżeć w niedojrzałości ukł.nerwowego oraz mięśniowego. Ważną przyczyną zgrzytania zębami u dzieci mogą być choroby pasożytnicze.

Warto zaznaczyć, że zgrzytanie zębami u dzieci jest zjawiskiem często spotykanym.

 

Leczenie zgrzytania zębami przez sen  – koszty

Koszt sesji diagnostyczno-terapeutycznej wynosi 130 zł. Przeczytaj więcej na temat fizjoterapii stomatologicznej. oraz indywidualnych szyn relaksacyjnych na zgrzytanie zębami.

  1. Zapraszamy Pacjentów poszukujących sposobu na leczenie bruksizmu z miast: Swarzędz, Gniezno, Września, Poznań i okolice.
  2. Tel: 503-733-127
  3. Zgrzytanie zębami przez sen można skutecznie leczyć!

Bibliografia

Zgrzytanie zębami i bruksizm – Dentalcare

Bruksizm: czym jest zgrzytanie zębami?

Bruksizm, szerzej znany jako zgrzytanie zębami, dotyka około 8–10% populacji. Jednak zgrzytanie zębami jest tylko jednym z objawów bruksizmu. Bruksizm przejawia się także zaciskaniem szczęk.

Wyróżnia się dwie różne postacie bruksizmu. Bruksizm senny charakteryzuje się zgrzytaniem zębami i/lub zaciskaniem szczęk w nocy. Bruksizm okresu czuwania charakteryzuje brak zgrzytania zębami, ale mimowolne zaciskanie i napinanie szczęki nadal występuje.

Niezależnie od postaci, skutki długotrwałego zgrzytania zębami i bruksizmu mogą obejmować:

  • ból szczęk, uczucie niewygody i ograniczenia ich ruchomości
  • starcie i uszkodzenie zębów
  • złamania zębów
  • bóle głowy
  • bóle uszu

Wprawdzie schorzenie to może wystąpić u każdego, jednak znacząco częściej pojawia się ono pomiędzy 25 a 45 rokiem życia.

Dlaczego ludzie zgrzytają zębami?

Istnieje wiele powodów tłumaczących zgrzytanie zębami, ale jedną z najpoważniejszych przyczyn wydają się być stres i niepokój. Może to tłumaczyć, dlaczego schorzenie to najsilniej dotyka młodych dorosłych i ludzi w średnim wieku.

Kolejną przyczyną bruksizmu może być obturacyjny bezdech senny. Bruksizm senny występuje często podczas epizodów snu głębokiego, a szczególnie w odpowiedzi na pobudzenie lub bodźce, dlatego też może być wskaźnikiem zaburzeń snu. Ponownie, jednym z częstych objawów jest zgrzytanie zębami podczas snu.

Podłożem bruksizmu mogą być też leki, zażywanie narkotyków lub współistniejące schorzenie. Niektóre leki przeciwdepresyjne, podobnie jak narkotyki takie jak kokaina lub ekstazy, mogą wywoływać zgrzytanie zębami zarówno podczas snu, jak i podczas czuwania. Choroba Parkinsona, depresja i zaburzenia lękowe mogą także przyczyniać się do rozwoju schorzenia.

Jak powstrzymać zgrzytanie zębami

Nie ma swoistych metod leczenia zgrzytania zębami, gdyż jest to często objaw innych schorzeń, niemniej istnieje kilka sposobów zmniejszenia lub przynajmniej opanowania bruksizmu.

Stosowanie ochraniaczy zębów lub szyn relaksacyjnych może być skutecznym sposobem opanowania zgrzytania zębami i bruksizmu.

Mimo że nie usuwa to przyczyny schorzenia, pozwala na opanowanie jego skutków i zmniejsza uszkodzenia zębów.

W wypadkach, gdy przyczyną zgrzytania zębami jest stres, niepokój lub depresja, skuteczne mogą okazać się metody tradycyjne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (TPB).

I na koniec, jak w wypadku wielu schorzeń, utrzymywanie możliwie jak najlepszego stanu zdrowia pozwala złagodzić lub zminimalizować bruksizm. Pomóc może, na przykład, rezygnacja z palenia tytoniu i/lub zmniejszenie spożycia alkoholu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *