Złamanie Obojczyka Jak Długo Gips?

Gips w złamaniu obojczyka praktycznie nie jest stosowany. U dorosłych unieruchomienie utrzymywane jest minimum 3-4 tygodnie, natomiast u dzieci zwykle krócej.

Kiedy rehabilitacja po złamaniu obojczyka?

Zdecydowaną większość złamań obojczyka leczy się w sposób zachowawczy, nastawiając odłamy w znieczuleniu miejscowym, a następnie unieruchamiając obręcz barkową w opatrunku ósemkowym (zdj. 1), w opatrunku Desaulta lub na temblaku. Średni okres unieruchomienia wynosi 4–6 tygodni.

Co robić po złamaniu obojczyka?

Gdy podczas złamania obojczyka dochodzi do istotnego przemieszczenia odłamów, ortopeda najczęściej zaleca operację. Zabieg przeprowadzany jest przy pełnej narkozie i polega na otwartym nastawieniu odłamów z ich stabilizacją za pomocą płyt i śrub.

Jak długo boli złamany obojczyk?

Jak długo boli i zrasta się złamany obojczyk? W przypadku urazów nieprzemieszczonych należy przyjąć, że średni czas pełnej regeneracji wynosi około 3-4 tygodni, a opatrunek Dessaulta nosi się około 7 dni krócej. Więcej czasu zajmuje dochodzenie do zdrowia w sytuacji, gdy doszło do przemieszczeń.

Jak długo zrasta się kość po złamaniu obojczyka?

Uraz zrasta się nawet 4-5 tygodni, co oznacza, że stabilizator trzeba nosić nawet ponad miesiąc. Niemniej w większości przypadków (9 na 10) takie leczenie okaże się wystarczające. Po zdjęciu stabilizatora niekiedy wymagana może być rehabilitacja, gdyż pacjent stopniowo wraca do pełnej sprawności.

Jakie miesnie Przyczepiaja się do obojczyka?

Do powierzchni górnej przyczepiają się dodatkowo mięśnie:

 • mostkowo-obojczykowo-sutkowy;
 • piersiowy większy;
 • naramienny;
 • czworoboczny.
 • Czy zlamany obojczyk sam się Zrosnie?

  W przypadku przemieszczenia się kości obojczykowej stosowane jest unieruchomienie ósemkowe z użyciem stabilizatora. Operacja złamanego obojczyka przeprowadzana jest, jeśli np. wystąpią powikłania nerwowo-mięśniowe, dojdzie do otwarcia złamanego lub wielomiejscowego, kość się nie zrośnie.

  Czym jest zgrubienie na obojczyku?

  Guzek na obojczyku może być cystą. Cysty znajdują się pod skórą i pojawiają się, gdy płyn wlewa się do worka. Są twarde, gdy się je naciska z powierzchni skóry i zwykle nie są szkodliwe ani nie są oznaką żadnego złego stanu zdrowia.

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *