Żółte paznokcie – jakie są przyczyny i domowe sposoby ich wybielania?

Nawet najbardziej zadbane paznokcie potrzebują czasem wybielenia. Ciemne lakiery wprawdzie wyglądają bardzo efektownie i kobieco, ale nie rozpieszczają niestety naszych paznokci – barwnik z lakieru przenika niekiedy do zewnętrznej warstwy płytki, co powoduje powstawanie nieestetycznych przebarwień.

W niektórych przypadkach zażółcenie paznokci jest wywołane również paleniem papierosów lub chorobami  (np. początkową fazą grzybicy). Jeśli chodzi o to ostatnie, należy oczywiście skorzystać z porady lekarza lub farmaceuty.

Jednak zażółcenia z powodów kosmetycznych, łatwo można usunąć domowymi sposobami.

Żółte paznokcie – jakie są przyczyny i domowe sposoby ich wybielania?

Domowe sposoby na wybielenie paznokci

 Ukrój dwa plasterki cytryny. Końcówki paznokci wbij w miąższ. Wetrzyj mocno i potrzymaj palce wewnątrz cytryny przez kilka minut. Następnie umyj ręce – jeśli zażółcenie nadal się utrzymuje, zanurz paznokcie w cytrynowym miąższu jeszcze na parę chwil.

Zwilż wodą szczoteczkę (np. do rąk, chociaż może być również do zębów). Posyp ją odrobiną kwasku cytrynowego. Szczotkuj płytkę paznokcia przez kilkadziesiąt sekund, potem przepłucz ją wodą. Na zakończenie posmaruj paznokieć kremem.

Na zażółcone paznokcie pomaga niekiedy wyczyszczenie ich za pomocą wody utlenionej.

Sprawdź też: Jak pielęgnować skórę rąk?

Mało inwazyjną metodą wybielenia zażółconych paznokci jest zamoczenie ich w miseczce ciepłego mleka. Wystarczy zanurzyć dłonie w mleku na kilka minut.

 •             Wybielająca pasta do zębów

Wybielająca pasta do zębów potrafi czynić cuda i zapewnić nam śnieżnobiały, hollywoodzki uśmiech. Dlaczego nie wykorzystać jej również do rozjaśnienia płytek paznokci? Wyszczotkuj je wybielającą pastą tak, jak myjesz zęby!

Wymieszaj łyżkę wody utlenionej z łyżką sody oczyszczonej. Zanurz paznokcie w mieszance na około pięć minut.

Skoro proszek do prania potrafi wywabić nawet najtrudniejsze plamy, dlaczego nie spróbować usunąć nim zażółceń na paznokciach? Wystarczy rozrobić proszek z wodą i zamoczyć w nim paznokcie. Jeśli to nie pomoże, można płytki pocierać szczoteczką zwilżoną taką mieszanką.

Żółte paznokcie – jakie są przyczyny i domowe sposoby ich wybielania?

Zajrzyj też: Ochrona dłoni zimą

Przygotuj roztwór z dużej ilości białego mydła. Rozpuść je w wodzie, a kiedy stanie się już biała, wymocz w niej paznokcie.

 •             Woda z kwaskiem cytrynowym i solą

Do ciepłej, przegotowanej wody wsyp odrobinę kwasku cytrynowego i trochę soli kuchennej. Wszystkie składniki wymieszaj, zamocz paznokcie na kilka minut.

Inne sposoby wybielenia paznokciBrzegi zżółkniętych  płytek możesz rozjaśnić za pomocą białej kredki do paznokci. Naostrz porządnie końcówkę i pokoloruj brzegi paznokci wystające poza opuszki palców

 Możesz zapytać w drogerii o specjalne środki, służące do wybielania paznokci. Są to np. kremy, odżywki lub olejki. Pamiętaj, że efekt nie zawsze będzie natychmiastowy – zwłaszcza w przypadku stosowania specjalnych odżywek w formie lakieru.

Sprawdź również: Jak ozdobić stopy?

Czy wybielanie paznokci jest bezpieczne?

Pamiętaj, że zbyt częste wybielanie paznokci może doprowadzić do nadmiernego osłabienia płytek. Bądź ostrożna zwłaszcza przy najbardziej inwazyjnych metodach, np. przy stosowaniu kwasku cytrynowego czy detergentów.

Jednorazowe skorzystanie z tych sposobów nie powinno zaszkodzić Twoim paznokciom, jednak zbyt częste uciekanie się do takich zabiegów, może nie sprzyjać ich kondycji.

Jeśli są łamliwe, kruche i zniszczone, lepiej wybierz którąś z najbezpieczniejszych metod – moczenie w mleku lub w roztworze białego mydła.

Jak zapobiegać żółknięciu paznokci?

Ciągłe używanie ciemnych lakierów może sprawić, że Twoje paznokcie zżółkną na stałe. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze skłonności do zażółceń płytki, lepiej co jakiś czas zafunduj paznokciom odpoczynek od ciemnych lakierów.

Aby uniknąć przebarwień, pamiętaj żeby zawsze używać bazy pod lakier. Dzięki niej pigment nie zabarwi płytek paznokci. Nie musisz stosować specjalnych baz, wystarczy że użyjesz zwykłego, bezbarwnego lakieru, który stworzy dodatkową warstwę ochronną na paznokciach. Również regularne stosowanie odżywek może uchronić Cię przed zażółceniami!

Dowiedz się także: Jak dbać o wrażliwą cerę?

Jeśli przebarwienia paznokci nie znikną nawet pomimo testowania rozmaitych metod i produktów, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Żółtawe płytki nie zawsze są defektem kosmetycznym – bywają również objawem różnego rodzaju schorzeń, np. żółtaczki. Konsultacja medyczna jest wtedy niezbędna.

Ładne paznokcie są nie tylko wizytówką zadbanej kobiety, lecz także objawem  zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Żółte paznokcie – przyczyny i domowe sposoby

Żółte paznokcie to nieestetyczny problem, który może mieć naprawdę wiele przyczyn. Niektóre są błahe i szybko można je wykluczyć. Mowa tutaj na przykład o malowaniu paznokci ciemnymi lakierami lub tymczasowe odbarwienie po urazie.

Niekiedy jednak ukrytym powodem odbarwiania się paznokci mogą być uciążliwe choroby, na przykład żółtaczka lub grzybica. Wtedy jedynym sposobem na pozbycie się żółtych paznokci jest usunięcie przyczyny ich odbarwiania się.

Żółte paznokcie – jakie są przyczyny i domowe sposoby ich wybielania?

TOP 5 kremów BB na lato. Przykryją nie tylko przebarwienia

Żółte paznokcie – przyczyny

Żółte paznokcie – przyczyny zewnętrzne

Żółte paznokcie od malowania lakierem pozostają zazwyczaj po ciemnych kolorach, takich jak na przykład: czerń, ciemna zieleń czy fiolet. Rozwiązaniem na tego typu problem jest stosowanie specjalnych baz na płytkę pod lakier. Wtedy barwnik nie dotyka płytki i nie odbarwia paznokcia. 

Kolejnym bardzo częstym czynnikiem, mającym wpływ na kolor paznokcia, jest palenie papierosów. W przypadku tego nałogu zażółcone są zazwyczaj paznokcie od palców, w których trzymany jest papieros, czyli wskazujący i środkowy.

Aby zapobiec odbarwianiu się paznokci należy używać specjalnej fifki do papierosów.

Choć oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby rzucenie nałogu, który bardzo negatywnie wpływa na stan naszej skóry, włosów i paznokci, a także całego organizmu.

Żółty kolor paznokci powodują często również urazy mechaniczne płytki. W końcowej fazie gojenia się naturalne jest zjawisko przybierania przez płytkę żółtej barwy. Na szczęście po zaleczeniu urazu kolor płytki wraca do normy.

Żółte paznokcie – przyczyny wewnętrzne

Niekiedy przyczyną żółknięcia paznokci są choroby związane z niewydolnością wątroby. Paznokcie przybierają żółtą barwę w przypadku żółtaczki typu A i B. Innymi typowymi dla tego symptomu chorobami są grzybica paznokci oraz łuszczyca.

Jeśli zżółknięcie paznokci jest długotrwałe, powracające lub zauważamy u siebie inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Paznokcie mogą się również odbarwiać, jeśli cierpimy na nadpotliwość stóp.

Innymi czynnikami wewnętrznymi mogą być:

 • przyjmowanie leków, które w składzie mają beta-karoten lub tetracyklinę,
 • niedobory w diecie,
 • infekcje organizmu.

Domowe sposoby na żółte paznokcie

Istnieje kilka domowych sposób, które pozwolą nam się pozbyć problemy żółtych paznokci. Trzeba jednak pamiętać, że nie będę one skuteczne w przypadku zżółknięcia wynikające w chorób i nieprawidłowej pracy organizmu.

W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest wyleczenie czynnika, które prowadzi do takiego stanu paznokcia.

Domowe rozwiązania na żółte paznokcie można stosować w przypadku, kiedy przyczyną jest nałożenie ciemnego lakieru, pot lub palenie papierosów. 

Najbardziej skutecznym sposobem na wybielenie paznokci jest stosowanie soku z cytryny, który ma właściwości rozjaśniające. Wystarczy regularnie, przez kilka dni nacierać paznokcie skórką z wyciśniętej cytryny. Następnie wypłukać je zimną wodą i posmarować kremem. Najlepiej sprawdzi się krem z witaminą E, która również niweluje przebarwienia na płytce paznokcia.

Na odbarwioną płytkę świetnie działają peelingi cukrowe. Wystarczy wymieszać łyżkę cukru z łyżką dowolnego oleju, najlepiej kokosowego, który ma właściwości wybielające.

Następnie taką mieszankę nakładamy na dłonie i ją wmasowujemy, zwracając szczególną uwagę na paznokcie.

Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko pozbędziemy się żółtych paznokci, ale również sprawimy, że ręce będą miękkie, nawilżone i gładkie.

Zobacz także: Białe plamki na paznokciach – o czym świadczą i jak się ich pozbyć?

Żółte paznokcie – przyczyny, grzybica, zapobieganie

Żółte paznokcie mogą byś efektem nieprawidłowej ich pielęgnacji jak również mogą sygnalizować toczący się proces chorobowy. Sprawdź dlaczego ważna jest obserwacja stanu paznokci.

1. Żółte paznokcie – przyczyny

Pojawianie się przebarwień paznokci może mieć różne podłoża. Należą do nich między innymi:

 • siniaki powstałe wskutek uderzenia,
 • pozostałości lakierów do paznokci,
 • stosowanie niektórych leków,
 • palenie papierosów,
 •  zgrubienia płytki paznokciowej,
 • grzybica,

Siniaki  powstające na skutek uderzeń, często pozostawiają długotrwałe ślady na paznokciu. Nie tylko są to trwałe ich przebarwienia ale również mogą wpłynąć na gładkość płytki paznokciowej.

Żółte paznokcie mogą być skutkiem częstego ich malowania

Lakiery do paznokci szczególnie o intensywnych, ciemnych kolorach mogą powodować pojawianie się żółtego koloru paznokci. Często używanie samego lakieru do malowania paznokci jest niewystarczające ponieważ ciemne kolory mogą wnikać w płytkę paznokciową.

Efektem tego są przebarwienia, które ciężko jest usunąć podczas zdejmowania koloru. Konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów, które przywracają paznokciom naturalny kolor.

Aby tego uniknąć warto pomyśleć o zakupie podkładu pod lakiery o mocnych kolorach, którego warstwa stanowi zabezpieczenie przed wniknięciem pigmentów do płytki paznokciowej.

You might be interested:  Co Na Katar Jak Woda?

Na pojawianie się żółtych paznokci może mieć również wpływ przyjmowanie niektórych leków (na przykład z grupy tetracyklin) lub suplementów diety (na przykład beta karotenu).

Palenie papierosów również znacząco wpływa kolor paznokci. Powodują one nie tylko zażółcenie się płytki paznokciowej ale również zmienia się ich kształt oraz struktura przez co wyglądają na niezdrowe.

Zgrubienia płytki paznokciowej natomiast pojawiają się najczęściej jako skutek toczących się procesów chorobowych. Paznokieć wtedy rośnie wolniej i staje się przez to grubszy oraz traci swoją przezroczystość.

2. Żółte paznokcie – grzybica

Do chorób powszechnie występujących powodujących żółte zabarwienie paznokci jest niewątpliwie grzybica. Grzybica paznokci stanowi obecnie ponad połowę wszystkich chorób paznokci. Dotyczy ona przede wszystkim stóp rzadziej rąk. Warto zaznaczyć, że grzybica nóg może rozprzestrzeniać się na ręce.

Tą chorobą można zarazić się w szczególności w miejscach takich jak baseny lub hotele. Może ona być również wynikiem zabiegów kosmetycznych wykonywanych na paznokciach np. manicure lub pedicure.

Niestosowanie się do zasad higieny czyli pożyczanie ręczników lub butów także ułatwi rozprzestrzenianie się tej choroby.

Grzyby powodujące grzybice żywią się przede wszystkim składnikiem paznokci jakim jest keratyna. Wydzielają oprócz tego enzymy, które powodują rozpulchnianie płytki paznokciowej i jej pogrubianie. W efekcie tego procesu na paznokciach pojawiają się żółte, białe lub brązowe plamy.

Paznokieć wtedy przestaje wyglądać estetycznie, Często zdarza się, że grzybica w początkowych fazach nie zajmuje od razu całego paznokcia tylko jego część. Niemniej jednak nieleczona rozprzestrzenia się i powoduje niszczenie paznokcia a także jego odpadnięcie.

Może się też rozprzestrzeniać na kolejne palce.

3. Żółte paznokcie – zapobieganie

Jako, że grzybica jest chorobą bardzo powszechną to warto zwrócić uwagę szczególnie na profilaktykę i starać się jej zapobiegać. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które chronią przed rozprzestrzenianiem się grzybicy paznokci. Szczególnie ważne jest aby osoby korzystające z basenów czy często nocujące w hotelach posiadały jakiś środek chroniący przed grzybami.

Ponadto ważne jest utrzymywanie higieny ponieważ na przykład sportowe buty są bardzo dobrym miejscem do rozwoju grzybów. Niestety leczenie grzybicy musi odbywać się za pośrednictwem lekarza dermatologa ponieważ środki które są przeznaczone do usuwania zmian grzybiczych tylko je maskują.

Wskutek tego wydaje się, że problemu nie ma a choroba się rozprzestrzenia przez co może wyrządzić poważniejsze szkody.

Żółte paznokcie – wypróbuj świetny domowy środek – Krok do Zdrowia

Chociaż żółty kolor paznokci może być spowodowany różnymi czynnikami, dzięki właściwościom składników tego domowego preparatu odzyskamy ich naturalną tonację.

Żółte paznokcie nadają nieprzyjemny aspekt całemu naszemu wyglądowi. Natomiast wypielęgnowane dłonie z czystymi i zdrowymi paznokciami są synonimem dobrych nawyków.

Dlatego tym razem nauczymy Cię, jak wyeliminować żółtawy odcień paznokci poprzez zastosowanie domowych środków.

Nie ma tajemnicy. Są to naturalne preparaty, które wraz z wprowadzeniem dobrych nawyków sprawią, że Twoje żółte paznokcie odzyskają zdrowy wygląd.

Co powoduje, że paznokcie są żółte?

Można by pomyśleć, że ten brzydki żółtawy kolor jest jedynie skutkiem ubocznym lakieru używanego do ich malowania. Jednak ten problem może być również wynikiem braku równowagi w naszym organizmie.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że pewne choroby objawiają się właśnie tym zaburzeniem. Niektóre problemy, które należy rozważyć, to:

 • Niedobór składników odżywczych. Brak składników odżywczych powoduje, że paznokcie stają się żółte. Niski poziom białka, minerałów i witamin jest szkodliwy dla zdrowia. Dlatego koniecznie musimy się stale upewniać, że witaminy A i B, wapń, żelazo i cynk są dostarczane w codziennym pożywieniu.
 • Problemy zdrowotne. Istnieje wiele zaburzeń, które objawiają się żółtawym kolorem paznokci. Wśród nich stres, zła dieta i nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby. Jednym z nawyków, które zatem powinniśmy wprowadzić w życie, jest spokojne podejście w stawianiu czoła codziennym obowiązkom i problemom.
 • Grzybica. To kolejny powód, który powoduje, że żółte paznokcie zaczynają straszyć otoczenie. Do infekcji grzybiczej może dojść praktycznie w każdym miejscu publicznym lub za pośrednictwem innej osoby. Grzyby przenikają przez mikroskopijne pęknięcia w płytce paznokciowej a następnie rozprzestrzeniają się na wszystkie paznokcie. Aby nie dopuścić do zakażenia grzybem, w wilgotnych miejscach, takich jak baseny i siłownie, należy chronić dłonie i stopy.
 • Należałoby także rzucić palenie, nie używać starych lakierów do paznokci, unikać zakładania sztucznych lub żelowych paznokci; i w miarę możliwości nie nosić często zamkniętych butów.

Jak odmienić żółte paznokcie domowymi sposobami?

Istnieją 3 produkty żywnościowe, które pomogą w tym zadaniu. Są to produkty, które zazwyczaj mamy w kuchni pod ręką. Dzięki ich zastosowaniu, można przygotować domowej roboty preparat, który całkowicie eliminuje to zaburzenie na paznokciach.

Chodzi tu oczywiście o naturalne lekarstwo, które można przygotować w domu i które będzie szybkim i skutecznym rozwiązaniem.

3 niezbędne składniki dobrego domowego preparatu na żółte paznokcie

1. Cytryna

Cytryna zawiera enzymy, które mają właściwości wybielające każdą powierzchnię. Jest to składnik szeroko stosowany w środkach do czyszczenia, ponieważ pomaga wyeliminować tłuszcz i nieprzyjemne i zapachy. Ponadto charakteryzuje się bardzo silnym działaniem antyseptycznym i przeciwgrzybiczym.

 • Aby zastosować cytrynę na żółte paznokcie, należy je po prostu pocierać kawałkiem przeciętego owocu. Jeśli powoduje to pieczenie lub ból, można użyć wacika lub patyczka. Pozwól cieczy działać przez 15 minut a następnie spłucz ciepłą wodą.
 • Inną opcją jest zanurzenie paznokci w soku z cytryny na 10 lub 15 minut. Następnie pocieraj je miękką szczoteczką z włosia, umyj wodą i, aby zapobiec wysuszeniu skóry, nałóż krem nawilżający. Ta opcja nie tylko pomoże wyeliminować żółty kolor paznokci, ale jednocześnie nada im połysk.

2. Ocet biały lub ocet jabłkowy

Ocet to produkt, który nie tylko usunie żółte odcienie paznokci, ale pozwoli im na zdrowy i silny wzrost. Ma właściwości przeciwgrzybicze. Ponadto, jeśli plamy są spowodowane zastosowaniem lakieru, ocet zmniejszy ciemny odcień tego obszaru.

 • Domowe zastosowanie octu jest bardzo proste: do miski należy wlać ciepłą wodę i biały lub jabłkowy ocet w równych proporcjach.
 • Następnie wkładamy nasze ręce lub stopy do mieszanki i pozwalamy im się moczyć przez 15 lub 20 minut. Następnie należy dobrze wymasować paznokcie, osuszyć je dobrze ręcznikiem i gotowe. Zabieg ten należy powtarzać dwa razy w tygodniu przez co najmniej jeden miesiąc.

3. Soda oczyszczona

Jest to jeden z najlepszych wybielaczy, jakie dała nam natura. Jest również doskonałym środkiem złuszczającym, dzięki czemu pomoże wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia rąk i stóp.

 • Sodę oczyszczoną należy zawsze łączyć z płynem, aby zrobić z niej pastę i zastosować ją na paznokcie, szczególnie, jeśli są żółte.
 • Aby przygotować ten środek w domu, w misce należy zmieszać łyżkę oliwy z oliwek, sok z cytryny i sodę oczyszczoną.
 • Następnie wetrzyj pastę w paznokcie przy pomocy pędzla i pozwól jej działać przez co najmniej 10 minut. Po upływie tego czasu spłucz pastę wodą. Zabieg ten możesz stosować na paznokcie dwa razy w tygodniu, aż wszystkie żółte plamy znikną.

Naturalne lekarstwo na żółte paznokcie : mieszanka wszystkich poprzednich produktów

Składniki

 • 1 łyżka sody oczyszczonej (9 g)
 • ½ łyżki oliwy z oliwek (7,5 ml)
 • ½ łyżki białego octu (7,5 ml)
 • Sok z dwóch cytryn

Przygotowanie i zastosowanie

 • Wymieszaj wszystkie składniki w misce, aż otrzymasz piaszczystą pastę, która pozwoli złuszczyć i wybielić paznokcie.
 • Następnie za pomocą miękkiej szczoteczki z włosia, nałóż ją na paznokcie kolistymi ruchami. Krem pozostawia się najwyżej na 15 minut, a następnie spłukuje się wodą.
 • Na końcu zaleca się nałożyć krem nawilżający lub jakiś olej kosmetyczny, aby uniknąć wysuszenia skóry.
 • Zabieg należy powtarzać, aż do usunięcia żółtego koloru.

Preparatów tych nie należy stosować bez żadnego rodzaju kontroli, ponieważ mogą one powodować niepożądane skutki.

W razie wątpliwości idealnym rozwiązaniem zawsze jest zasięgnięcie porady specjalisty.

Domowe sposoby na żółte paznokcie

Żółte paznokcie są wyjątkowo nieestetyczne. Mogą kojarzyć nam się z zaniedbaniem i brakiem higieny.

Często też występują u palaczy i wtedy żółte są te paznokcie palców, w których osoba uzależniona od nikotyny najczęściej trzyma papierosa (głównie palec środkowy i wskazujący). Jednak płytka paznokcia może zżółknąć takie z innych powodów, np.

od stosowania lakierów do paznokci w intensywnych kolorach bez wcześniejszego nałożenia bazy.

Czasem zażółcenie paznokcie jest wynikiem grzybicy i w takich sytuacjach konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia (w aptece dostępnych jest wiele preparatów do walki z grzybicą paznokci). Grzybica objawia się także m.in. zgrubieniem paznokcia, jego rozwarstwianiem się i kruszeniem. Grzybica najczęściej dotyczy paznokci u stóp. Żółte paznokcie mogą być także objawem chorej wątroby.

Ze zwykłym zżółceniem paznokci, np. na skutek stosowania ciemnych lakierów do paznokci, można radzić sobie domowymi sposobami. Dopiero gdy one zawiodą, warto wybrać się po pomoc do dermatologa. Być może problem jest znacznie poważniejszy niż nam się wydawało.

You might be interested:  Co Robić Gdy Kot Ma Katar I Kaszel?

Czytaj także:Kilka ciekawych faktów na temat paznokci, o których warto wiedzieć

Cytryna kontra żółte paznokcie

Najprostszym i najtańszym sposobem na rozjaśnienie płytki paznokcia jest użycie cytryny. Wystarczy przekroić ją na pół i wbić w nią paznokcie. Po kilku minutach efekty powinny być widoczne.

Można również wetrzeć w paznokcie świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Zabieg niekiedy trzeba powtarzać kilka razy. Warto przeprowadzać go regularnie, np. po każdym zmyciu lakieru do paznokci, by utrzymać ich ładny wygląd.

W ostateczności można też użyć kwasku cytrynowego.

Woda utleniona kontra żółte paznokcie

W walce z przebarwieniami przyda się również woda utleniona, która ma właściwości dezynfekujące i rozjaśniające. Usunie więc większość zarazków i rozjaśni płytkę paznokcia. Można rozrobić wodę w wodzie utlenionej i tak przyrządzonej miksturze moczyć palce przez kilka minut.

Wybielająca pasta do zębów kontra żółte paznokcie

Może się okazać, że na żółte paznokcie działa lepiej niż na żółte zęby. Wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty do zębów na szczotkę i wyszorować paznokcie.

Czytaj także:Mity na temat pielęgnacji włosów, które czas obalić

Ciepłe mleko kontra żółte paznokcie

Moczenie paznokci w ciepłym mleku może przynieść satysfakcjonujące rezultaty. Poza tym zabieg ten jest mało inwazyjny i nie osłabi paznokci. Innym tego typu sposobem jest moczenie paznokci w wodzie z dodatkiem białego lub szarego mydła. Przyda się też szczoteczka do paznokci i porządne szorowanie.

Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, pamiętaj, żeby po zabiegu nawilżyć płytkę paznokcia. Staraj się nie uszkodzić jej powierzchni, ponieważ paznokcie staną się kruche i łamliwe.

Jeżeli problem nie znika, mimo zastosowania domowych metod wybielania paznokci, udaj się po poradę do specjalisty.

Maskowanie żółtych paznokci kolorowym lakierem nie rozwiąże problemu, a może jedynie spowodować, że przebarwienia będą jeszcze ciemniejsze.

Żółte paznokcie – przyczyny, jak leczyć, zapobieganie

Żółte paznokcie, jak i każda inna zmiana w barwie i strukturze płytki, powinny być czymś, na co zwracamy uwagę. Zażółcenie paznokcia może pojawić się po obieraniu pomarańczy czy mandarynki, może być cechą palacza, ale może też być jednym z objawów choroby. Skąd się biorą takie zmiany w kolorze płytki paznokcia?

 • palenie papierosów (zażółcone są wtedy dwa paznokcie – wskazujący i środkowy)
 • malowanie paznokci (głównie lakierami w czerwonym kolorze) bez bazy
 • zażywanie niektórych leków, które w składzie mają beta-karoten lub tetracyklinę

Płytka paznokcia zabarwiona na żółto może być też objawem chorób takich jak żółtaczka, grzybica czy łuszczyca.

Najczęściej jest ona konsekwencją nieleczonej lub niedoleczonej grzybicy stóp. Żółte paznokcie u nóg mogą być jednym z pierwszych objawów grzybicy paznokci. Wraz z rozwojem choroby kolor staje się intensywniejszy. Nie tylko barwa się zmienia, cała struktura płytki nie wygląda tak, jak normalnie. Paznokcie łuszczą się i rozdwajają, pojawiają się nietypowe zgrubienia.

Zmiana koloru płytki jest sygnałem alarmowym, gdy paznokieć zaatakowany przez grzyba nieprzyjemnie pachnie grzybica jest już zaawansowana. Lekarz dermatolog pobierze materiał do posiewu, aby dobrać leczenie do rodzaju zakażenia.

Wyróżniamy pięć typów grzybicy paznokci:

 1. najczęstszym typem jest onychomikoza podpaznokciowa dalsza i boczna. Częściej atakuje paznokcie dłoni, zmiany zaczynają się od łożyska paznokcia (znajduje się pod płytką), jej konsekwencją jest zrogowacenie paznokcia. Ten typ grzybicy często pojawia się osób z zaburzeniami hormonalnymi, chorych na cukrzycę. Może też być także objawem chorób układu odpornościowego lub być skutkiem urazu (grzybica paznokcia częściej rozwija się w uszkodzonych paznokciach)
 2. żółte paznokcie u rąk mogą być objawem typu grzybicy, który częściej pojawia się na dłoniach – to onychomikoza podpaznokciowa bliższa. Grzybica atakuje macierz paznokcia, a zmiany chorobowe zajmują całą płytkę
 3. powierzchniowa onychomikoza – jedynie powierzchnia płytki paznokcia jest zaatakowana, ten typ grzybicy nie wywołuje zmian w strukturze paznokcia (zmiany dystroficzne). Istnieją jej dwa rodzaje: biała i czarna
 4. z kolei wewnątrzpłytkowa onychomikoza ma miejsce wtedy, gdy grzybica wnika w płytkę paznokcia
 5. najbardziej zaawansowanym i niebezpiecznym typem grzybicy jest całkowita dystroficzna onychomikoza. Struktura paznokcia ulega zmianie, płytka paznokcia kruszy się, dochodzi do zmian dystroficznych i rogowacenia

Więcej na temat grzybicy paznokci przeczytasz tutaj.

Wtórne zakażenie grzybami może wywoływać drożdżycę paznokci. To schorzenie najczęściej atakuje kobiece dłonie, rzadziej pojawia się na stopach czy u mężczyzn. Gdy zmianie koloru paznokcia towarzyszy ból, który pojawia się np. podczas zmywania naczyń czy kąpieli (po kontakcie z wodą), najprawdopodobniej mamy do czynienia z drożdżycą.

Jeśli nie wiesz, dlaczego twoje paznokcie są żółte (np.

nie obierałeś przed chwilą pomarańczy, nie malujesz paznokci) udaj się do lekarza, aby pobrać wymaz (który potwierdzi lub wykluczy infekcję) oraz – jeśli będzie taka potrzeba – posiew (badanie mykologiczne), dzięki któremu można ustalić konkretny typ zakażenia. Leczenie chorób paznokci dobrze zacząć w pierwszym stadium, później może ono być problematyczne.

O chorobach paznokci przeczytasz tutaj.

Żółte przebarwienia na paznokciach stóp najczęściej są objawem grzybicy paznokci. Grzyby mają korzystne warunki do rozwoju – stopy są spocone, jest ciepło, a płytka paznokcia często jest uszkodzona, np. w związku z noszeniem ciasnego obuwia, czy też na skutek urazów mechanicznych.

Zmiana koloru płytki może pojawić się także w przebiegu łuszczycy paznokci. To schorzenie nie występuje samodzielnie, współwystępuje z łuszczycą skóry. Paznokcie zaatakowane łuszczycą są suche, matowe, mają liczne wgłębienia, charakterystyczny jest także ich przerost. Jeśli cierpisz na łuszczyce, żółte paznokcie mogą być sygnałem, że dopadła i je.

Jeśli pomalujemy paznokcie czerwonym lakierem, a nie użyjemy wcześniej bazy, nasze paznokcie mogą się odbarwić.

Żółty odcień mogą zyskać także po manicure lub pedicure hybrydowym – szczególnie, jeśli nie dajemy paznokciom ‘odpocząć’. Za zmiany w kolorze odpowiedzialne są także produkty kiepskiej jakości.

Dlatego ważne jest, abyśmy korzystali ze sprawdzonych lakierów, w salonie, który ma dobre opinie klientek.

Jest to nic innego jak odstający paznokieć – płytka paznokcia odkleja się od jego łożyska. W pierwszej fazie odstający paznokieć jest biały, następnie może zmienić barwę na żółtą lub zieloną. To schorzenie może być następstwem grzybicy lub łuszczycy, może pojawić się też w wyniku urazu mechanicznego czy nieprawidłowo wykonanego manicure.

Dobór leczenia zależy od przyczyn. Jeśli żółte paznokcie są objawem choroby, leczenie skupia się eliminacji pierwotnej przyczyny (czyli np. grzybicy paznokcia). Gdy zmiana barwy ma związek ze złym manicure, pomocna będzie maść z witaminą A. Wiele preparatów kupimy w aptece bez recepty, ale najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który dopasuje kuracje do naszego problemu.

Musimy pamiętać, że domowe sposoby nie sprawdzą się w każdym przypadku. Gdy żółte paznokcie są jednym z objawów grzybicy, zamiast robić kolejny peeling, wybierzmy się do specjalisty, który zleci nam odpowiednie leczenie. Jeśli żółte paznokcie nie są wynikiem choroby, w domowym zaciszu możemy np.

 • moczyć je w wodzie z dodatkiem cytryny (ma ona właściwości wybielające)
 • wykonać peeling cukrowy (w paznokcie wcieramy mieszaninę cukru i oliwy)

Możemy też skorzystać z zabiegów wybielania paznokci dostępnych w salonach kosmetycznych. Pomocny może okazać się także japoński manicure.

O żółte paznokcie pytamy doktora Bartosza Pawlikowskiego, dermatologa z łódzkiej kliniki Pawlikowski

 • Wynikiem czego najczęściej są żółte paznokcie?

– Zdrowe paznokcie są zazwyczaj jasne i gładkie, wolne od pęknięć, wgnieceń i zniekształceń. Jeśli twoje paznokcie stają się żółte, może to być wynik czegoś mniej poważnego, np. starzenia się, wpływu lakieru do paznokci, zabarwienia od dymu papierosowego, ale może to być również spowodowane poważniejszym problemem, takim jak infekcja, choroby dróg oddechowych i układu krążenia.

 • W ten sposób często objawiają się choroby paznokci?

– Najczęściej jest to grzybica. Drożdżaki lokalizują się po płytką paznokciową i wzrastając zmieniają strukturę keratyny co objawia się żółtym kolorem.

Do chorób objawiających się żółtymi paznokciami zaliczamy też choroby autoimmunologiczne, cukrzycę, choroby układu krążenia i oddechowego. Często problemy z paznokciami towarzyszą uprawianiu dyscyplin sportu związanych z bieganiem i chodzeniem.

U osób w podeszłym wieku żółte paznokcie to często efekt starczych zmian w strukturze keratyny, płytki paznokciowe są wtedy równomiernie i całkowicie zażółcone.

 • Jak zapobiegać powstawaniu żółtych paznokci?

– Przede wszystkim należy wykluczyć ogólnoustrojowe przyczyny zażółcenia płytki paznokciowej wykonując diagnostykę serologiczną na zlecenie specjalisty dermatologa.

W przypadku braku podstaw do podejrzenia czynników internistycznych jako przyczyny zmian na płytce paznokciowej dermatolog pobierze zeskrobinę na obecność grzybów.

Badanie pozwoli określić gatunek grzyba i podjąć odpowiednią terapię.

 • Ile czasu zajmuje przywrócenie im normalnego wyglądu?

– Paznokcie dłoni po ustaleniu i wyeliminowaniu czynnika wywołującego odrastają do 1-2 miesięcy, na stopach do 6-8 miesięcy.

 • Czy możemy pozbyć się żółtych paznokci domowymi sposobami?
You might be interested:  Co Na Katar Dla Cukrzyka?

– Wśród domowych sposobów na żółte paznokcie wymienia się miejscową maść mentolową oraz olejek z drzewa herbacianego.

Przeczytaj także:

Żółte paznokcie po hybrydzie? Przyczyny oraz sposoby na ich wybielenie

© Dostarczane przez Wizaz.pl Żółte paznokcie są nieestetyczne i mogą być objawem większych problemów ze zdrowiem. Co zrobić, żeby wróciły do swojego dawnego stanu i odzyskały naturalny kolor?

Często narzekamy na żółte paznokcie, jednak nie zawsze zadajemy sobie sprawę, że ten szpecący nas detal może mieć związek z naszym zdrowiem. Przyczyn przebarwień paznokci jest kilka – niektóre z nich można wyeliminować niemal natychmiast, nad innymi trzeba popracować nieco dłużej. Wybielanie paznokci powinno być ostatecznością.

Żółte paznokcie – przyczyny

Przyczyną powstawania żółtych paznokci może być m.in. niewłaściwa pielęgnacja i stosowanie ciemnych lakierów (w tym hybrydowych).

Najczęściej z przebarwieniami tego typu mamy do czynienia jednak w sytuacji, kiedy przyjmujemy jakieś leki (które w składzie mają beta-karoten lub tetracyklinę), borykamy się np. z grzybicą lub infekcjami paznokci.

Brzydki, żółty kolor to również wynik palenia papierosów (można łatwo to rozpoznać dzięki zmianie kolorów głównie na środkowym i wskazującym palcu).

Żółte paznokcie po hybrydzie i lakierach

Niezależnie od tego, czy paznokieć pokryty jest hybrydą, czy zwykłym lakierem, może stać się żółty. Powodem nie jest jakość stosowanych produktów, a brak dostępu do światła i odpoczynku.

Drugim powodem, dla którego powstają żółte paznokcie, jest malowanie płytki ciemnymi lakierami (nie tylko czarnymi, ale też czerwonymi granatowymi), bez użycia bazy z odżywką.

Barwniki często przenikają do płytki paznokcia.

Grzybica powodem żółtych paznokci

Drożdżyca to choroba paznokci, która najczęściej dotyka kobiety. Objawem są nie tylko żółte paznokcie, ale też ból, który nasila się przy kontakcie płytki paznokcia z wodą (np. podczas mycia rąk). Ta odmiana grzybicy przechodzi w silny stan zapalny i może zarażać innych.

Zarazić się drożdżycą możemy m.in. podczas wizyty na basenie, czy siłowni. Ciąża, urazy skóry i cukrzyca mogą zwiększyć ryzyko zarażenia się. Grzybica, która objawia się żółtymi paznokciami, dzieli się na: podpaznokciową dalszą, bliższą wewnątrzpłytkową, dystroficzną.

Żółte paznokcie a urazy mechaniczne

Jeśli uderzyłaś się w palec, miejsce, w którym doszło do urazu, może stać się żółte. Paznokcie zmienią kolor pod wpływem uszkodzenia mechanicznego. Tego typu zmianom towarzyszą również pęknięcia płytki, które utrzymują się na niej przez dłuższy czas. To wynik wzmocnionej regeneracji.

Łuszczyca paznokci i żółte paznokcie

Wraz z łuszczycą skóry rozwinąć może się również łuszczyca paznokci, która sprawia, że stają się one suche, matowe i nieregularne – z widocznymi wgłębieniami.

© Dostarczane przez Wizaz.pl

Cukrowy peeling na żółte paznokcie

Przygotuj dwie łyżeczki cukru i dodaj do niego kilkanaście kropel oliwki. Wcieraj go w żółte paznokcie i wykonuj jak normalny peeling na ciało.

Moczenie w wodzie i soku z cytryny

Do ciepłej wody wkrop sok z cytryny. Mocz w niej systematycznie. Tak przyrządzona mieszanka ma właściwości wybielające. Możesz dodać do niej również wybrany przez siebie olejek, np. rycynowy.

Szare mydło

Żółte paznokcie można wybielić również przy pomocy szarego mydła i wody. Paznokcie moczy się w niej w taki sam sposób jak w wodzie z cytryną. Wykorzystać możesz również w tym celu mleko, a także sodzie oczyszczonej i wodzie utlenionej.

Japoński manicure

Żółte paznokcie można zwalczyć również w salonie. Na płytkę paznokcia nakłada się pastę z witaminą A i E, a także m.in. parafiną, keratyną i pyłkiem pszczelim.

Paznokcie wybielają się już po pierwszym zabiegu i nabierają perłowego koloru. Wcierając pastę w płytkę paznokcia, pobudzane jest krążenie, a co za tym idzie jego wzrost.

To sposób nie tylko na żółte paznokcie, ale też regenerację zniszczonej i rozdwojonej płytki.

Preparaty usuwające przebarwienia

Leczenie paznokci najlepiej przeprowadzić ze specjalistą. Apteczne i drogeryjne produkty (w tym odżywki do paznokci) pozwalają jednak na usunięcie efektu żółtych paznokci. Większość z nich bazuje na witaminie A, która jest niezwykle pomocna w likwidacji problemu.

Zobacz także:

 • Joanna Przetakiewicz: Uwielbiam rozmawiać z ludźmi i nie interesują mnie miałkie tematy. Mam w planach uruchomienie kanału na YouTubieProjektantka przyznaje, że od zawsze wolała bezpośredni kontakt niż spotkania poprzez komunikatory internetowe. Tłumaczy, że obecnie ludziom na całym świecie brakuje codziennej bliskości. Dlatego też za pomocą przedsięwzięć, które tworzy, pragnie zwrócić uwagę na potrzebę szczerej rozmowy. Joanna Przetakiewicz niedawno wydała książkę pod tytułem „Nie bałam się o tym rozmawiać”, która jest owocem projektu Era Nowych Kobiet. Hashtag HASHniebojesię, promujący inicjatywę, jest coraz bardziej popularny w internecie. Następnym krokiem będzie założenie własnego kanału na YouTubie. Newseria Lifestyle
 • Tomasz Karolak: Jest bardzo dużo pracy. W te wakacje biorę udział w trzech filmach fabularnychAktor zakończył właśnie zdjęcia do filmu „Szczęścia chodzą parami”. Według niego przemysł filmowy wrócił już do regularnej aktywności po okresie stagnacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Powstaje bardzo dużo nowych projektów artystycznych. Ludzie podchodzą do pracy z dużo większym szacunkiem. Przymusowa przerwa i nagłe pogorszenie sytuacji ekonomicznej uświadomiły im, jak ważna jest możliwość aktywności zawodowej. Newseria Lifestyle
 • Barbara Kurdej-Szatan: Kobiety niewspierające innych mają same ze sobą jakieś nieprzerobione i niewyleczone problemyAktorka poleca wszystkim kobietom najnowszą publikację Joanny Przetakiewicz „HASHNie bałam się o tym rozmawiać”, która skłania do refleksji na temat własnej sytuacji życiowej. Powinny one bowiem mieć świadomość, że jeśli czują się uwięzione w swoich domach, małżeństwach czy relacjach z pracodawcami, nie muszą już dłużej tego tolerować. Kobiety powinny się też nawzajem wspierać i zwalczać w sobie zazdrość, wrogość i nieżyczliwość. Newseria Lifestyle

Microsoft może otrzymać prowizję, jeśli zakupisz produkty korzystając z odsyłaczy zawartych w tym materiale.

Prześlij opinię MSN

Jak ogólnie oceniasz tę witrynę?

Żółte paznokcie – co je powoduje i jak wybielić paznokcie?

Żółte paznokcie na pewno nie są ozdobą dla żadnej kobiety. Kosmetyczki i dermatolodzy zaznaczają, że pomarańcz na paznokciach może być efektem nałogowego palenia papierosów czy nieprawidłowego stosowania lakierów do paznokci.

Zbyt ciemne odcienie lakierów, takie jak czerń, granat czy czerwień, znacznie wpływają zmianę naturalnego koloru paznokcia.

Ciemne barwy przenikają do płytki paznokcia, dlatego wymagają wcześniejszego nałożenia bazy lub lakieru podkładowego. Żółte paznokcie sygnalizują stan chorobowy rozwijający się w organizmie.

Mogą zwiastować wirusowe zapalenie wątroby, łuszczycę, a także nadmiar beta-karotenu.

Innym powodem zażółcenia paznokci może być infekcja bakteryjna, a w tym najbardziej popularna, grzybica. Grzybicą bardzo łatwo można się zarazić, niestety, o wiele trudniej ją wyleczyć. Do zażółcenia lub nawet zbrązowienia paznokcia prowadzi zazwyczaj dalsza i boczna grzybica podpaznokciowa. Zażółceniu paznokci towarzyszy również ich kruchość i łamliwość.

Znanych jest wiele sposobów na pomarańczowe paznokcie. Najprostszą metodą jest wykorzystanie cytryny, którą pokrojoną w plasterki należy wbijać na kilka minut w końcówki paznokci. Następnie sok z plasterków wciera się w paznokcie. Jeśli zabieg nie daje pożądanych efektów, można go powtórzyć kilkukrotnie.

Domowym i sprawdzonym produktem do wybielania żółtych paznokci jest także kwasek cytrynowy.

Na zwilżoną szczoteczkę wysypuje się odrobinę kwasku cytrynowego, a następnie poleruje płytkę paznokcia. Po zakończeniu należy nawilżyć i natłuścić paznokcie kremem.

Innym preparatem, który może pomóc w wybieleniu żółtych paznokci jest woda utleniona z łyżką wody sodowej lub kąpiel w misce ciepłym mlekiem.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie zadziała, można zdecydować się na bardziej agresywne środki. Bardzo mocno zażółcone paznokcie udaje się wybielić w roztworach proszku do prania z wodą lub dużej ilości szarego mydła rozpuszczonego w wodzie. Proszek do prania ma jednak właściwości drażniące, dlatego najlepiej zapobiegać aż tak daleko idącym przebarwieniom płytki paznokcia.

Jak zapobiec żółknięciu płytki paznokcia? Ważne jest porzucenie szkodliwego nałogu, jakim jest palenie papierosów. Pozytywnie wpłynie to nie tylko na wygląd paznokci, ale również na kondycję całego organizmu. Manikiurzystki z kolei radzą, by nie nakładać lakierów hybrydowych na niezdrowe paznokcie.

Jeśli na paznokciach pojawiają się jakiekolwiek przebarwienia najlepiej zdecydować się na pielęgnacyjny manicure klasyczny profesjonalnie wykonany w salonie.

Wcześniej paznokcie muszą być odpowiednio nawilżone.

Aby paznokcie zawsze były zdrowe i bez zażółceń, należy wykonywać w domu nieskomplikowane zabiegi pielęgnacyjne oraz przy wykonywaniu prac domowych zawsze pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry i paznokci.

Ponadto w profilaktyce żóltych paznokci ważne jest, aby unikać sytuacji, w których można zarazić się grzybicą. Jeżeli często przebywamy na basenie czy w miejscach użyteczności publicznej, warto zainwestować w preparaty, które chronią przez rozprzestrzenianiem się grzybicy paznokci. Kluczem do uniknięcia grzybicy jest także zachowanie należytej higieny.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *