Żylaki nóg – jak leczyć je w domu?

Dla większości z nas żylaki na nogach to jedynie defekt estetyczny, a część osób, zmagających się z tym problemem, nie wie nawet, że żylaki powinno się leczyć. Tymczasem poszerzone żyły to sygnał, że coś nie działa tak, jak powinno.

Dlatego nawet z niewielkimi zmianami żylakowymi warto udać się do lekarza, choćby z tego prostego powodu, że im później podejmiemy leczenie, tym bardziej inwazyjne techniki mogą się okazać konieczne do usunięcia żylaków.

A niepodjęcie leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Żylaki kończyn dolnych to stosunkowo częsty problem zdrowotny, który z różnych względów częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

 Z niewydolnością naczyń żylnych na nogach zmagać się może nawet 50% kobiet i 25% mężczyzn w różnym wieku, a na jej występowanie w znacznej mierze mają wpływ czynniki genetyczne.

Choć nie tylko one: pojawianiu się żylaków sprzyja stojąca lub siedząca praca, noszenie zbyt obcisłych ubrań czy brak ruchu, a to tylko niektóre z czynników, zwiększających ryzyko zachorowania na żylaki. 

Usuwanie żylaków prądem – znajdź klinikę

 • Kraków
 • Wrocław
 • Poznań
 • Gdańsk
 • Gdynia
 • Bydgoszcz
 • Toruń

Pokaż placówki najbliżej mnie

Mechanizm powstawania żylaków jest stosunkowo prosty: gdy zastawki żylne działają nieprawidłowo, krew cofa się z układu głębokiego do żył powierzchniowych, które nie są przyzwyczajone do zwiększonego ciśnienia, przez co ulegają stopniowemu rozszerzeniu.

Na początku widocznym objawem są jedynie lekko poszerzone naczynka i tzw.

„pajączki” na nogach, jednak z czasem problem zaczyna się pogłębiać, a niewydolne żyły stają się nie tylko coraz bardziej widoczne, ale też powodują szereg dolegliwości, takich jak obrzęki, ból czy drętwienie nóg.

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu? Żylaki kończyn dolnych to nie problem estetyczny, a objaw choroby

Prawda jest taka, że wciąż nie wiemy do końca, skąd się biorą żylaki – wiemy, jak powstają, ale nie mamy całkowitej pewności, co je wywołuje. Jest jednak kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo, że żylaki się u nas rozwiną. Jedną z nich jest płeć żeńska: faktem jest, że żylaki nóg znacznie częściej pojawiają się właśnie u kobiet. Ryzyko wystąpienia choroby żylakowej pogłębiają dodatkowo ciąże, co jest związane z dodatkowym obciążeniem, jakie muszą przez kilka miesięcy dźwigać nasze nogi, oraz ze zwiększonym uciskiem na żyły.

 • Warto wiedzieć: Żylaki kończyn dolnych znacznie częściej pojawiają się też u osób, wykonujących pracę stojącą lub siedzącą, dlatego nazywane bywają chorobą i sprzedawców.

Na pojawienie się choroby żylakowej szczególnie narażeni są też pracownicy biurowi, kierowcy, dentyści i chirurdzy, a więc osoby pracujące w zawodach, wymagających długotrwałego przyjmowania jednej pozycji. Problem pogłębia brak ruchu, który uważany jest za jeden z najważniejszych elementów profilaktyki przeciwżylakowej.

Istotne jest również to, że żylaki mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny.

Żylaki pierwotne rozwijają się niejako „same z siebie”, bez żadnej konkretnej przyczyny, związanej z wadliwym funkcjonowaniem systemu żylnego.

Z kolei żylaki wtórne powstają jako efekt choroby, wywołującej zastój krwi w żyłach – może to być np. zapalenie żył głębokich z zespołem pozakrzepowym, których efektem mogą być właśnie żylaki wtórne.

Jakimi metodami można leczyć żylaki

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu? Wśród czynników, zwiększających ryzyko pojawienia się żylaków, znajduje się płeć żeńska oraz ciąża

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele metod leczenia żylaków nóg, które różnią się zastosowanymi technologiami oraz stopniem inwazyjności. Nawet spore żylaki można dziś wyleczyć bez operacji i długotrwałej rekonwalescencji, dlatego z wizytą u lekarza nie warto zwlekać.

Jedną z najpopularniejszych technik usuwania zmian żylnych na nogach jest laseroterapia żylaków EVLT. Istotą zabiegu jest wewnątrzżylne emitowanie impulsów laserowych, generowanych przez światłowód lasera.

Światło lasera podgrzewa ściany naczynia, prowadząc do zamknięcia niewydolnego naczynia. Zabieg taki cechuje się niską inwazyjnością, a z jego zastosowaniem można skutecznie wyleczyć nawet duże żylaki.

Leczenie żylaków laserem nie wymaga hospitalizacji ani zastosowania znieczulenia ogólnego, zapewnia natomiast bardzo wysoką skuteczność (rzędu 95%) i bardzo dobry efekt kosmetyczny.

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu? Jednym z objawów żylaków jest uczucie ciężkości i obrzęki nóg

Inną chętnie wybieraną przez pacjentów metodą usuwania zmian żylakowych na nogach jest skleroterapia żylaków, czyli zamykanie niewydolnych naczyń przy pomocy specjalnego preparatu pod postacią płynu lub pianki, podawanego do żył za pomocą iniekcji.

Technika ta najlepiej sprawdza się w leczeniu małych i średnich żylaków, i – podobnie jak metoda laserowa – cechuje się niewielką inwazyjnością przy jednoczesnej wysokiej skuteczności.

Pacjent bezpośrednio po zabiegu może udać się do domu, a do codziennych czynności może wrócić już następnego dnia po skleroterapii.

Warte uwagi jest także leczenie żylaków parą wodną SVS, będące obecnie jedną z najbardziej nowoczesnych technik zamykania niewydolnych naczyń żylnych. Metoda ta polega na zamykaniu światła uszkodzonych naczyń przy pomocy rozgrzanej do 110°C pary wodnej, podawanej do żył pod ciśnieniem.

Leczenie żylaków SVS, przeprowadzane pod kontrolą ultrasonograficzną, umożliwia usunięcie żylaków różnych wielkości w trakcie jednej procedury, a sam zabieg jest krótki (zwykle 30-40 minut) i wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent może wrócić do codziennych aktywności już 2-3 dni po zabiegu.

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu? Żylaki można skutecznie wyleczyć bez operacji

Kolejną popularną metodą małoinwazyjnego leczenia żylaków jest RFITT Celon, czyli termiczna ablacja żył z zastosowaniem prądu o częstotliwości fal radiowych.

Ta technika cechuje się wysokim komfortem pacjenta i minimalnym ryzykiem powstawania blizn czy przebarwień pozabiegowych, a dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego pacjent może opuścić klinikę w dniu zabiegu bez konieczności hospitalizacji.

Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta, ponieważ aparatura, generująca aplikowane do żyły fale radiowe, samoczynnie się wyłącza po osiągnięciu temperatury optymalnej dla zniszczenia uszkodzonego naczynia, bez ryzyka oparzenia otaczających tkanek.

Wymienione metody leczenia żylaków nóg to jedynie kilka z szeregu dostępnych technik. Niestety, nowoczesne, małoinwazyjne sposoby leczenia żylaków kończyn dolnych nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego pacjenci, chcący usunąć zmiany żylakowe bez operacji, muszą skorzystać z oferty prywatnych placówek medycznych.

Ceny zabiegowego leczenia żylaków są bardzo zróżnicowane i zależne przede wszystkim od zastosowanej metody.

Przykładowo, cena leczenia żylaków parą wodną SVS w Łodzi oscyluje wokół 4 500 zł za jedną nogę, jeden zabieg skleroterapii w Krakowie kosztuje 300 – 800 zł w zależności od rozległości żylaków, a za laserowe usuwanie zmian żylakowych jednej nogi w Warszawie trzeba zapłacić średnio 3 500 zł.

Usuwanie żylaków prądem

– sprawdź ceny w 7 klinikach!

Oceń artykuł: 4.7/5 (opinie 6)

Domowe sposoby na żylaki

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu?

Przyczyny powstawania żylaków

Żylaki kończyn dolnych są częstym problemem, który dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Mogą to być jasne, pojedyncze zmiany, najczęściej w formie pajączków, ale mogą to być również duże żylaki prowadzące do obrzęków nóg, bóli i kurczy nóg, uczucia zmęczenia i ciężkości nóg, drętwienia nóg, zespołu niespokojnych nóg, a nawet zakrzepów, zatorów, przebarwień czy owrzodzeń.

Dowiedz się więcej o żylakach nóg!

Jedną z najskuteczniejszych metod terapeutycznych, pozwalających pozbyć się żylaków jest operacja chirurgiczna żylaków. Mogą ją przeprowadzić doświadczeni  lekarze Gdańskiego Szpitala 1 Day Clinic. Operacja zmniejsza ryzyko choroby zakrzepowej w przyszłości, poprawia komfort życia pacjenta i znacznie poprawia wygląd i kondycję kończyn dolnych.

Przed każdym zabiegiem warto skorzystać z konsultacji kwalifikującej pacjenta do zabiegu.

Przyczynami powstawania żylaków kończyn dolnych są predyspozycje genetyczne, osłabienie ściany naczyniowej czy wzrost ciśnienia krwi żylnej. Na wystąpienie choroby żylnej narażone są m.in. kobiety w ciąży, osoby zmagające się z nadwagą, palacze, osoby korzystające w nadmiarze z sauny i solarium, noszące buty na wysokim obcasie i ciasne ubrania.

Jeśli chcemy uniknąć niewydolności żylnej nóg, powinniśmy już teraz zadbać o siebie. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać żylakom niż je leczyć, dlatego w ramach profilaktyki:

 • Unikaj długiego stania, a także długiego siedzenia. Jeśli nie masz możliwości ograniczenia tych pozycji staraj się co jakiś przespacerować, oprzeć nogi na krześle, zrobić kilka przysiadów,
 • Unikaj pozycji utrudniających krążenie krwi (np. krzyżowanie nóg, zakładanie nogi na nogę),
 • Odpoczywaj z kończynami uniesionymi powyżej poziomu serca,
 • Zrezygnuj z noszenia obuwia na wysokim obcasie,
 • Uprawiaj sport, bądź aktywny fizycznie. W walce z żylakami pomagają:  jogging, umiarkowana jazda na rowerze, pływanie, tenis,
 • Unikaj wysokich temperatur,
 • Unikaj gorących kąpieli,
 • Zakładaj ubrania nie ograniczające prawidłowego krążenia krwi,
 • Unikaj spożywania alkoholu,
 • Zadbaj o prawidłową masę ciała.
You might be interested:  Egzema na dłoniach – przyczyny, objawy i leczenie

Naturalne sposoby na żylaki kończyn dolnych

Pomimo tego, że najlepszą metodą na pozbycie się żylaków jest operacja chirurgiczna, to można wykorzystać domowe sposoby na zminimalizowanie dolegliwości związanych z tą przypadłością. Dary natury pozwolą zmniejszyć żylaki, ograniczą ich widoczność, wzmocnią i uszczelnią żyły i zminimalizują dolegliwości bólowe.

 • Okłady czosnkowe – czosnek jest najpopularniejszym naturalnym antybiotykiem, który znajduje działanie terapeutyczne w większości problemów medycznych, również przy żylakach. Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, wspomaga krążenie krwi w organizmie i usuwa toksyny z naczyń krwionośnych.

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu?

Leczenie żylaków – ETERMED

Do przygotowania okładu czosnkowego potrzebne są: główka czosnku, sok z 3 pomarańczy, 3 łyżeczki oliwy z oliwek. Czosnek należy zalać sokiem i oliwą, a następnie odstawić w zakręconym słoju na 12-24 godz. Po tym czasie, nogi smaruje się powstałą mieszanką, a następnie owija bawełnianą gazą.

 • Oliwa z oliwek – ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, nawilżające, doskonale uelastycznia skórę, pobudza cyrkulację krwi. Aby działanie oliwy było jeszcze lepsze, można dodać do niej kilka kropel witaminy E albo olejku cyprysowego. Mieszanka służy do wsmarowywania w kończyny.
 • Witamina E – olejek z witaminą E wsmarowywany w kończyny przyspiesza gojenie się żylaków.
 • Wywar z natki pietruszki – wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga zminimalizować żylaki, wspomaga odnowę komórek, ma silne działanie przeciwutleniające.

Do przygotowania wywaru potrzebne są: pęczek świeżych liści pietruszki, olejek różany, olejek nagietkowy. Posiekane liście pietruszki należy gotować 5 minut, następnie przecedzić i dodać po jednej kropli każdego olejku. Przygotowanym wywarem smaruje się żylaki.

 • Napój na bazie pieprzu cayenne – ma działanie przeciwobrzękowe, zmniejsza dolegliwości związane z żylakami, korzystnie wpływa na krążenie żylne, łagodzi ból związany z niewydolnością żylną.

Do przygotowania napoju potrzebna jest tylko jedna łyżeczka pieprzu cayenne, którą należy rozpuścić w szklance gorącej wody i wymieszać. Zmniejszenie dolegliwości związanych z żylakami można zauważyć po około 3 miesiącach regularnego picia napoju (2 razy dziennie).

 • Ruszczyk  (tzw. myszopłoch) –zmniejsza ból związany z żylakami, redukuje stan zapalny, obkurcza żyły, poprawia przepływ krwi przez naczynia krwionośne.
 • Okłady z kapusty – jedna z najpopularniejszych „babcinych” metod stosowanych w walce z żylakami, pomocna również w zaawansowanych stadiach niewydolności żylnej.
 • Ocet jabłkowy – wspomaga krążenie i przepływ krwi, zmniejsza opuchliznę, zmniejsza żylaki, poprawia kondycję żył. Octem jabłkowym smaruje się miejsca, w których występują żylaki, można też pić mieszankę składającą się z: 2 łyżeczek octu jabłkowego i szklanki wody.
 • Kąpiel z dodatkiem soli Epsom – zmniejsza żylaki, wspomaga krążenie krwi, poprawia kondycję skóry. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą należy dodać sól i wymieszać. Aby kąpiel przyniosła oczekiwane efekty, należy ją systematycznie powtarzać przynajmniej 2 razy w tygodniu.
 • Winorośl – liście winorośli zapewniają prawidłowa kondycję żył, mają działanie przeciwzapalne, obkurczające, przeciwutleniające i homeostatyczne. Ugotowany wywar służy do okładów na miejsca, gdzie widoczne sa żylaki.
 • Wywar z nagietka – poprawia krążenie krwi, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu?

Jakie są naturalne sposoby leczenia żylaków?

Do przygotowania wywaru potrzeba: 1 szklanki kwiatów nagietka i 4 szklanek wody.

 • Maść z nagietka – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Do przygotowania maści potrzeba: 150 ml oliwy z oliwek, 2,3 łyżki pokrojonych kwiatów nagietka. Kwiaty po zalaniu oliwą należy podgrzewać na wolnym ogniu około 30 minut, następnie odcedzić i dodać do mieszanki 20 g roztopionego wosku pszczelego. Mieszanką należy smarować zmienione chorobowo miejsca. Gotową maść należy przechowywać w lodówce.
 • Borówki – zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy, odbudowują zniszczenia w naczyniach krwionośnych, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i tkankę łączną otaczającą żyły, uelastyczniają żyły.
 • Awokado – zawiera przeciwutleniacze chroniące serce, tętnice, żyły, minimalizuje ryzyko zmian chorobowych w naczyniach krwionośnych, wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego.
 • Rozmaryn – minimalizuje ryzyko pojawienia się żylaków, wzmacnia naczynia krwionośne, chroni przed wolnymi rodnikami.
 • Imbir – minimalizuje ryzyko pojawienia się żylaków, wspomaga rozpuszczanie skrzepów w naczyniach żylnych, ma właściwości przeciwzapalne, korzystnie wpływa na krążenie krwi w organizmie.
 • Buraki – wzmacniają naczynia krwionośne, usuwają substancje uszkadzające żyły, usprawniają krążenie krwi w organizmie.
 • Kasztanowiec – jego nasiona wzmacniają i przywracają elastyczność naczyń krwionośnych, leczą stany zapalne żył, opóźniają proces starzenia się układu krwionośnego, zaś jego kwiaty zawierające duże ilości witaminy P działają ochronnie na naczynia krwionośne. Wyciąg z kasztanowca jest składnikiem wielu maści, żeli i tabletek na żylaki i uczucie ciężkich nóg.
 • Arnika – jej kwiaty mają działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, ma właściwości przeciwzakrzepowe, zmniejsza żylaki.
 • Dziurawiec zwyczajny – wspomaga leczenie żylaków i niewydolności żylnej, ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
 • Oczar wirginijski  – działa przeciwzapalnie, zmniejsza opuchliznę, redukuje ból, przynosi ulgę ciężkim nogom, poprawia krążenie, zwęża i uszczelnia żyły. Wyciąg rośliny stosuje się w okładach lub jako dodatek do kąpieli.
 • Wąkrota azjatycka (Gotu kola) – przyspiesza gojenie ran, zmniejsza obrzęki, poprawia krążenie, uszczelnia naczynia krwionośne, uelastycznia żyły.

W leczeniu niewydolności żylnej pomocna jest są również kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa skierowana dla kobiet w ciąży,  kobiet w okresie połogu, osób po przebytej operacji usunięcia żylaków czy w stanach przewlekłej niewydolności żylnej. Warto skorzystać ze specjalnych opasek, pończoch czy rajstop zapobiegających problemom związanych z krążeniem krwi w kończynach, żylakami oraz uczuciem zmęczonych nóg.

Dowiedz się więcej o kompresjoterapii! 

Osoby, które zmagają się ze znacznymi żylakami kończyn dolnych i chcą jak najszybciej pozbyć się problemu, powinny przede wszystkim zastanowić się nad operacją chirurgiczną lub zabiegiem skleroterapii.

Żylaki nóg – jak powinno wyglądać leczenie domowe

Pomimo, że nie jest możliwe usunięcie żylaków nóg stosując domowe leczenie, to jednak w dużym stopniu przyczynia się ono do zahamowania postępu choroby oraz zmniejsza nasilenie towarzyszących dolegliwości. Istnieją czynniki, które predysponują do występowania żylaków i to właśnie ich eliminacja ma kluczowe znaczenie dla profilaktyki żylaków. Jak zapobiegać i jak leczyć żylaki?

Powstawanie żylaków związane jest z nieprawidłową praca układu krążenia. Na układ krążenia składają się serce, naczynia krwionośne oraz naczynia limfatyczne. Żyły są jednym z rodzajów naczyń krwionośnych. Ich zadaniem jest transport krwi odtlenowanej z tkanek w kierunku serca.

Prawidłowy przebieg tego procesu zapewnia żyłom obecność zastawek, których rolą jest zapobieganie cofania się krwi – krew przepływa tylko w jednym kierunku.

Niestety, czasami owe zastawki wykazują pewne nieprawidłowości i sprawia to, że mimo, iż krew powinna płynąć jedynie w kierunku serca, cofa się i powoduje nadmierne rozciągnięcie żyły, a w konsekwencji jej poszerzenie i wydłużenie. Defekt ten widoczny jest właśnie w postaci żylaków.

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu?

Na występowanie żylaków szczególnie narażone są osoby ze skłonnościami genetycznymi do ich powstawania.

Do przyspieszenia ich powstawania może przyczynić się również ciąża, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, czy długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze.

Dużym ryzykiem wystąpienia żylaków obarczone są również osoby z nadwagą oraz osoby otyłe. Ich powstawaniu sprzyja również dźwiganie ciężarów, urazy, operacje nogi, a częstość ich występowania wzrasta z wiekiem.

Leczenie żylaków

Leczenie żylaków opiera się przede wszystkim na stosowaniu metod niefarmakologicznych.

Oznacza to, że podstawą leczenia jest stosowanie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych. Ich odpowiedni dobór ma kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii.

Podkolanówki i pończochy uciskowe bowiem mają różne stopnie ucisku, dlatego przed ich zakupem należy poradzić się specjalisty

Wspomagająco w terapii żylaków mogą być stosowane preparaty w postaci doustnej, bądź też preparaty w postaci maści, kremów i żeli.

W ich składzie występują takie substancje, jak rutozyd, hesperydyna, diosmina, trokserutyna, wyciąg z kasztanowca, dobezylan wapnia.

Zadaniem tych preparatów jest przede wszystkim usprawnienie przepływu krwi w naczyniach żylnych oraz działanie ochronne na naczynia krwionośne.

Zwiększają one również elastyczność naczyń krwionośnych oraz zmniejszają ich przepuszczalność, czego wynikiem jest zmniejszona tendencja do powstawania obrzęków w obrębie kończyn dolnych. Dodatkowym działaniem preparatów do stosowania zewnętrznego może być efekt chłodzący niektórych preparatów, który daje ulgę przy uczuciu ciężkości nóg.

Profilaktyka żylaków

Terapia żylaków zapobiega postępowi choroby i zmniejsza odczuwalne dolegliwości w postaci ciężkości, bólu nóg i obrzęku, natomiast nie powoduje zniknięcia żylaków. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Powinny o niej szczególnie pamiętać osoby predysponowane do wystąpienia tego schorzenia.

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu?

Jak zapobiec powstawaniu żylaków? Przede wszystkim unikać długotrwałego stania i siedzenia. Jeżeli jednak takiej pozycji wymaga praca, należy pamiętać o robieniu krótkich przerw na spacer, a siedząc zginać stopy i napinać łydki.

Warto również zakładać profilaktyczne podkolanówki uciskowe, natomiast unikać zbyt częstego zakładania obcisłych spodni oraz butów na wysokim obcasie.

You might be interested:  Krew w moczu (krwiomocz)

Po pracy warto odpoczywać z uniesionymi do góry nogami, przy czym należy pamiętać, aby podparcie miały całe łydki. Bardzo istotne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz aktywność fizyczna.

Aby uniknąć żylaków, należy również wystrzegać się przegrzewania ciała – czy to podczas gorących kąpieli, czy też opalania.

Sprawdź też: Naturalne sposoby na bolące nogi

Kategoria: Żylaki, opuchnięte nogi

Piśmiennictwo:

 1. Marona H., Kornobis A. Patofizjologia rozwoju żylaków i wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy. Postępy Farmakoterapii 2009; 65 (2); 88-92
 2. Frołow M. Leczenie żylaków. Portal mp.pl
 3. Frołow M. Żylaki. Portal mp.pl

Domowe sposoby na żylaki – pozbądź się ich!

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu?

Podstawowe bezpośrednie przyczyny powstawania żylaków to wady lub uszkodzenia zastawek żylnych oraz budowa ścianek żylnych żył głębokich.

Przy uszkodzonych zastawkach przepływ krwi ulega zwolnieniu, krew zaczyna zalegać, a nawet cofać się, co powoduje powstawanie zakrzepów.

Zwiększa się ciśnienie na ścianki żylne, żyły stają się poskręcane i uwypuklają się tuż pod powierzchnią skóry, tracąc elastyczność.

Często są to uwarunkowania genetyczne i częstość występowania tego schorzenia jest większa u kobiet i rośnie wraz z wiekiem.

Natomiast istnieje szereg czynników, które mogą mieć wpływ na powstawanie takich niewłaściwości.

Są to: otyłość, płaskostopie, praca polegająca na długim staniu w jednym miejscu lub praca w pozycji siedzącej, praca związana z noszeniem ciężkich przedmiotów, antykoncepcja hormonalna, długotrwałe siedzenie z podkurczonymi nogami, zbyt częste stosowanie gorących kąpieli i przebywanie w saunie, ogólny niedobór aktywności ruchowej, urazy nóg, ciąża, przewlekłe zaparcia, choroby układu krążenia powodujące zakrzepicę żył, unieruchomienie kończyn w wyniku złamań, podwyższony poziom cholesterolu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów (powoduje miażdżycę, zmniejszając przepustowość żył), nadmierne opalanie się, zbyt ciasna, niewłaściwie dobrana odzież utrudniająca przepływ krwi.

Jakie są objawy żylaków?

Pierwsze objawy pojawiania się żylaków to: miejscowe pieczenie skóry, poczucie ciężkich nóg, zawilgocenie stóp, bolesne skurcze łydek, obrzęki, częste napięcia skóry, uczucie zmęczenia nóg, pojawianie się malutkich jednomilimetrowych poszerzonych naczynek włosowatych, zwanych potocznie pajączkami, a także nieco większych żyłek siatkowatych o barwie sinoniebieskiej, brązowej lub ciemnoczerwonej. Na ogół pojawiają się na udach, na łydkach, pod kolanami, nie stwarzając jakichkolwiek dolegliwości. Następnie na nogach pojawiają się obrzęki wraz z poskręcanymi, sznurowatymi większymi żyłami. Obrzęki czasem powodują ból, ale w pierwszym etapie powstawania żylaków ustępują po nocy, kiedy nogi utrzymujemy w pozycji poziomej. Jednak wraz z rozwojem choroby następuje zwłóknienie tkanki podskórnej i obrzęki te się utrwalają. Twardnieje skóra nad kostkami, powstają owrzodzenia podudzi, a nawet otwarte bolesne rany.

Im szybciej podejmujemy się leczenia żylaków, zanim jeszcze dojdzie do przewlekłej niewydolności żylnej, spowodowanej znacznymi, bolesnymi obrzękami nóg, tym łatwiej je będzie usunąć w sposób trwały.

Zobacz też: Kiedy leczyć żylaki?

Jak leczy się żylaki?

Sposoby leczenia mogą być różne. Najpowszechniejsze jest leczenie uciskowe, polegające na zastosowaniu wszelkiego rodzaju pończoch o różnym stopniu ucisku lub bandażowaniu nóg bandażem elastycznym w kierunku od stóp do pachwiny.

Dobór pończochy uciskowej najlepiej jest uzgodnić z lekarzem, ponieważ istotne tu jest zaawansowanie obrzęków i owrzodzeń w rozwoju choroby. Właściwie dobrana pończocha największy nacisk wywiera na stopę i okolice kostek i stopniowo ku górze maleje.

Natomiast w przypadku bandażowania nóg, bandaż powinien obejmować także pięty. Korzystanie z pończoch ułatwia przepływ krwi, zmniejszając w ten sposób ciśnienie i średnicę żył, poprawiając pracę zastawek. Pończochy należy zakładać jeszcze rankiem przed wstaniem z łóżka.

Dobrze jest przy tym stosować kilka razy dziennie ćwiczenie, polegające na leżeniu czy siedzeniu ze stopami umieszczonymi powyżej ud, czyli na przykład podkładając poduszkę pod stopy, aby krew z obciążonych żył spływała w kierunku serca.

Innym ciekawym ćwiczeniem jest położenie się na plecach ze stopami opartymi o ścianę i wolne, równomierne oddychanie przeponowo, co powoduje odpływ krwi z nóg w stronę dużych żył w klatce piersiowej.

 • Zaleca się stosować chłodne 20-to sekundowe, naprzemienne natryski na każdą nogę, zaczynając od stóp.
 • Jeśli chodzi o dietę, to należy unikać pokarmów tuczących, powodujących zaparcia, a także słonych i soli zatrzymujących wodę w organizmie, powinno się spożywać dużo owoców i warzyw, zwłaszcza tych bogatych w błonnik, rutynę, witaminy B, C, PP, E.
 • Zaleca się stosowanie masaży dwa razy dziennie, w kierunku od stóp do pachwin.

Domowe metody na żylaki

Świetnym środkiem ułatwiającym przepływ krwi w żyłach jest rozcieńczony ocet jabłkowy – trzy łyżeczki octu na szklankę wody – wmasowywany przed snem i po przebudzeniu, w miejscach, gdzie widoczne są żylaki. Można też pić tę miksturę dwa razy dziennie przez co najmniej 30 dni.

Wmasowywać również można w żylaki podgrzaną oliwę z oliwek, z dodatkiem płynnej witaminy E, co zmniejsza ból i redukuje stany zapalne żył.

Innym napojem łagodzącym niedrożność żył jest: jedna łyżeczka papryki cayenne w proszku na szklankę gorącej wody, którą po starannym wymieszaniu należy pić dwa razy dziennie przez miesiąc.

Ciekawą rośliną, coraz częściej wykorzystywaną w kosmetyce jest oczar wirginijski, mający właściwości wzmacniające i obkurczające naczynia krwionośne, zmniejsza opuchliznę i działa przeciwbólowo. Należy nasączone w wyciągu oczaru wirginijskiego waciki nakładać na żylaki dwa razy dziennie przez okres dwóch miesięcy.

Na żylaki – sport!

Jednak najprostszym i skutecznym sposobem zapobiegania powstawania żylaków jest sport, ogólnie zwiększona dawka ruchu.

Należy jednak unikać sportów siłowych, obciążających stawy, tenisa, kajakarstwa, narciarstwa.

Zaleca się natomiast jazdę na rowerze, spacerowanie w dość szybkim tempie, taniec, pływanie, ćwiczenia rozciągające.

Unikać należy częstego chodzenia na wysokich obcasach, nadmiernego rozgrzewania i opalania, długotrwałego siedzenia z założonymi noga na nogę, co utrudnia przepływ krwi, ułatwiając powstawanie żylaków.

Nowoczesne sposoby leczenia żylaków to, zależnie od stanu zaawansowania choroby, operacyjne ich usuwanie w przypadku dużych żylaków, w przypadku mniejszych – wstrzykiwanie do uszkodzonych naczyń żylnych specjalnego środka, który je zamyka, a w przypadku najmniejszych, czyli tzw. pajączków – usuwanie ich za pomocą lasera lub metodą naświetlania chorych naczynek. Zdarzają się jednak przeciwwskazania do wymienionych zabiegów i o tym, czy można je przeprowadzić decyduje chirurg.

Zobacz też: Czy żylaki są niebezpieczne?

Źródło: wydawnictwo PRINTEX.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia

Żylaki nóg – jak leczyć je w domu?

Fot: zlikovec / gettyimages.com

Domowe sposoby na żylaki służą przede wszystkim profilaktyce tego schorzenia, które w zaawansowanym stadium wymaga interwencji chirurgicznej. Dzięki zastosowaniu prostych metod można jednak ograniczyć postęp choroby i złagodzić związane z nią dolegliwości.

Żylaki to patologiczne rozszerzenia naczyń żylnych powstające na skutek upośledzenia przepływu krwi. Mogą powstawać w różnych miejscach, ale najczęściej tworzą się w obrębie kończyn dolnych lub odbytu (tzw. hemoroidy). Przyczyną dolegliwości jest zwykle niska aktywność fizyczna.

Czym są żylaki i jak powstają?

Żylaki to anomalia żył powierzchownych, która polega na ich nadmiernym poszerzeniu, wydłużeniu i skręceniu na chorobowo zmienionych odcinkach. Zmiany są najczęściej wynikiem niewydolności odpływu żylnego. Jeśli jedno z naczyń jest niedrożne, następuje zwiększenie przepływu krwi w innych żyłach, co prowadzi do ich kompensacyjnego rozszerzenia.

Żylaki to nie tylko problem estetyczny. Mogą wiązać się z silnymi dolegliwościami bólowymi oraz z groźnymi powikłaniami. W chorobowo zmienionych miejscach dochodzi bowiem do zastoju krwi i powstawania skrzeplin, co może stać się przyczyną niebezpiecznych dla życia zatorów. Dlatego żylaki należy leczyć, a przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu.

Skąd się biorą żylaki? Dowiesz się tego z filmu:

Profilaktyka żylaków

Domowe sposoby na żylaki nóg lub odbytu to przede wszystkim szereg dobrych nawyków służących profilaktyce tego schorzenia. Bardzo często przyczyną powstawania żylaków jest siedzący tryb życia. Przy braku ruchu nie działa tzw.

pompa mięśniowa, czyli skurcze mięśni wspomagające pracę zastawek żylnych, ułatwiające przepływ krwi w krążeniu żylnym (płynąc w stronę serca, musi ona pokonać siłę grawitacji). Niewydolności żylnej, która prowadzi do powstawania żylaków, zapobiec można dzięki regularnej aktywności fizycznej.

Wskazane są przy tym ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, nordic walking, jazda na rowerze, taniec czy pływanie. Sporty siłowe mogą przyczyniać się do powstawania żylaków. Jeśli długotrwałe przebywanie w jednej pozycji (np.

przy pracy biurowej) to konieczność, wskazane jest robienie częstych, kilkuminutowych przerw, podczas których należy się poruszać (np. przespacerować się, powspinać na palcach).

Skutecznym domowym sposobem na żylaki kończyn dolnych jest leżenie z uniesionymi nogami (ułożonymi powyżej poziomu serca), np. podczas czytania czy oglądania telewizji. Taka praktyka wspomaga także krążenie żylne, czyli powrót krwi w stronę serca.

W profilaktyce żylaków istotne jest unikanie:

 • noszenia zbyt obcisłych ubrań i obuwia na wysokim obcasie,
 • wysokich temperatur (przebywania w saunie, opalania się, kąpieli w wannie z gorącą wodą – należy później wziąć co najmniej chłodny prysznic),
 • picia alkoholu, palenia papierosów,
You might be interested:  Jak dbać o higienę intymną latem? Czy latem infekcje intymne wystepują częściej?

Kto część choruje na żylaki? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Domowe sposoby na żylaki przy ich pierwszych objawach

Żylaki nóg w zaawansowanym stadium są dobrze widoczne, więc łatwo zdiagnozować to schorzenie, jednak na tym etapie może już wymagać leczenia chirurgicznego.

Trzeba więc zwracać uwagę na wczesne, nieswoiste objawy, takie jak tępy ból i uczucie ciężkości kończyn (zwykle pod koniec dnia lub po długotrwałym przebywaniu w niezmienionej pozycji), lekki obrzęk nóg, swędzenie, pulsowanie, bolesne skurcze mięśni.

Symptomem wskazującym na konieczność sięgnięcia po nieco bardziej radykalne domowe metody są też pajączki na nogach. Wybór sposobu postępowania należy skonsultować z lekarzem.

Do metod zachowawczych należy noszenie specjalnych pończoch, rajstop lub skarpet uciskowych (ewentualnie opasek, bandaży), które stymulują krążenie i nie dopuszczają do poszerzania się żył.

Profilaktyce żylaków służy zbilansowana dieta, a przy pierwszych objawach schorzenia warto zwiększyć podaż owoców i warzyw, które zawierają flawonoidy (wspomagają krążenie) i witaminę C (uczestniczy w produkcji kolagenu, dzięki czemu przyczynia się do wzmacniania naczyń krwionośnych).

Z tych samych względów pomocne są suplementy diety, które zawierają m.in. diosminę, hesperydynę lub rutynę.

Skutecznym domowym sposobem na wczesne objawy żylaków są także preparaty do użytku zewnętrznego (kremy, maści, żele), w których składzie znajdują się wyciągi z roślin – kasztanowca, arniki, ruszczyka kolczastego, oczaru wirginijskiego czy czosnku. Zawierają one związki o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych, wpływają korzystnie na stan naczyń krwionośnych, poprawiają mikrokrążenie, działają przeciwbólowo.

Zobacz film i dowiedz się jak wygląda leczenie żylaków:

Czy żylaków na nogach można pozbyć się domowymi sposobami?

Można złagodzić objawy żylaków kończyn dolnych lub odbytu domowymi sposobami, ale nie można tak wyleczyć schorzenia. Służą temu różnego typu zabiegi chirurgiczne. Ich celem jest zamknięcie światła naczynia, w którym toczy się proces chorobowy, lub jego usunięcie. W zależności od rozległości zmian proponuje się pacjentom:

 • skleroterapię (wstrzyknięcie do żyły substancji powodującej zwłóknienie jej ścian),
 • krioterapię lub termokoagulację (poddanie naczynia działaniu niskiej lub wysokiej temperatury),
 • zabieg laserem (z użyciem wiązki światła, co prowadzi do zwłóknienia żyły),
 • tradycyjną operację (podwiązanie i chirurgiczne usunięcie naczynia).

Bibliografia:

1. W. Noszczyk, Żylaki i inne choroby żył, Warszawa 2005.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Leczenie żylaków laserowo i falami radiowymi – Warszawa

Kriocentrum (Józefów, Warszawa) od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem i usuwaniem żylaków kończyn dolnych nowoczesnymi technikami. 

Żylaki, a dokładniej żylaki kończyn dolnych dotyczą każdego człowieka. U niektórych pojawią się po 90. roku życia, u innych w 20. Jednak najczęściej dotyczą kobiet po 40. Dlaczego? Wyjaśnienie tego leży w przyczynie powstawania żylaków.

Otóż żylak kończyny dolnej jest to żyła, która została poszerzona w wyniku zalegającej w niej krwi. Im bardziej delikatne i podatne na rozciąganie są żyły, tym większa szansa na wystąpienie żylaka.

Dlatego właśnie częściej występują one u kobiet, oraz u ludzi starszych, u których żyły „słabną z wiekiem”.

Większe szanse na wczesne powstanie żylaków mają również osoby, u których w rodzinie występowały one w młodym wieku, gdyż mają one genetycznie osłabione ściany żył.

Drugą komponentą jest zaleganie krwi w kończynach dolnych, co spowodowane jest długotrwałym staniem lub siedzeniem bez ruchu. Gdy mięśnie kończyn nie pracują, krew zalega w nogach, tworząc nadmierne rozciąganie ścian żył.

Tak więc powstawaniu żylaków nie da się zapobiec, można je jedynie spowolnić. O estetycznych wadach żylaków nie trzeba wspominać, jednak wiążą się one również z zaburzeniami krążenia krwi w kończynie dolnej, co może prowadzić do poważnych powikłań.

Na szczęście usuwanie żylaków w obecnych czasach nie jest w żadnym wymiarze kłopotliwe. Wraz z postępem medycyny powstały małoinwazyjne metody, takie jak zamykanie poszerzonych żył laserowo lub techniką fal radiowych. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji, dzięki czemu pacjent już w dniu zabiegu może wrócić do swojego codziennego życia.

Żylaki kończyn dolnych są chorobą dotyczącą ponad połowy społeczeństwa. Nie stanowią jedynie problemu kosmetycznego, ale przede wszystkim problem zdrowotny.

Nawet niewielkie zmiany widoczne na skórze – na zewnątrz, mogą okazać się pierwszym sygnałem uszkodzeń układu żylnego. Uczucie ciężkich nóg, ból, zmiany skórne, przebarwienia, długo i źle gojące się owrzodzenia to typowe, kolejno postępujące po sobie objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Badanie USG doppler jest podstawą diagnostyki, pokazuje zaawansowanie choroby i decyduje o dalszym sposobie leczenia. Zabieg usunięcia żylaków polega na wyeliminowaniu wszystkich widocznych zmienionych żył oraz tych, które uległy przemianie chorobowej, a nie są dostrzegalne.

Film z zabiegu usuwania żylaków w Kriocentrum Warszawa/Józefów

Metody leczenia żylaków oraz cennik — MediRaty

Kompresoterapii nie powinno się stosować w przypadku silnie zaawansowanych miażdżycy lub cukrzycy, zapalenia tętnic kończyn dolnych, zmian zapalnych skóry, stanów zapalnych mięśni lub uczulenia na surowce, z których wykonane są pończochy.

Leczenie kompresjoterapią jest utrudnione latem, ponieważ wysokie temperatury nie sprzyjają noszeniu grubych, uciskowych rajstop, jednak, także w przypadku dużych żylaków, nie powinno to stanowić przeciwwskazania do wykonania zabiegu, ponieważ w wysokich temperaturach większym zagrożeniem są żylaki niż ewentualny, zwykle ograniczony czasowo, dyskomfort związany z noszeniem wyrobów uciskowych.

Przy stosowaniu tej formy leczenia żylaków należy pamiętać, że rajstopy lub pończochy uciskowe muszą być dobrane przez lekarza dla każdego pacjenta indywidualnie. Nieprawidłowe uciskanie naczyń krwionośnych może być szkodliwe.

Leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia nie odgrywa roli zasadniczej w leczeniu żylaków, ponieważ nie prowadzi do ich likwidacji.

Jest jednak niekiedy pomocna – poprawia napięcie ścian żylnych, przeciwdziała zastojom limfatycznym, wspomaga leczenie stanów zapalnych, które często towarzyszą żylakom, obrzęków i stanów pourazowych.

Leki stosowane w chorobie żylakowej poprawiają przepływ krwi, łagodzą dolegliwości skurczowe, niwelują uczucie ciężkości nóg i ból. W zaawansowanej chorobie żylakowej często podawane są również leki przeciwzakrzepowe.

Zabiegi małoinwazyjne

Mianem zabiegów małoinwazyjnych określa się w medycynie taki rodzaj zabiegów, który możliwie jak najmniej ingeruje w powłoki ciała.

Główne założenie polega na tym, aby rana operacyjna, krwawienie, ból i dyskomfort pooperacyjny pacjenta były jak najmniejsze, a jego powrót do sprawności jak najszybszy. Ten rodzaj zabiegów pojawił się w latach 90. XX w. za sprawą rozwoju nowoczesnych metod badania naczyń krwionośnych.

Inwazyjne metody operacyjne zostały zastąpione zabiegami wykonywanymi wewnątrz naczyń. Nie trzeba już było usuwać niewydolnych pni żylnych. Zaczęto je zamykać od środka w trakcie zabiegów monitorowanych ultrasonografem.

W leczeniu żylaków zabiegi małoinwazyjne polegają na trwałym zamykaniu zmienionych chorobowo pni żylnych od środka. Zabiegi te wykonuje się środkami chemicznymi, chemiczno‑mechanicznymi lub metodami termicznymi.

Metody chemiczne

Przez długie lata jedyną metodą chemiczną usuwania żylaków była skleroterapia. Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiło się jednak bardzo nowoczesne rozwiązanie polegające na klejeniu żył objętych chorobą.

Skleroterapia jako metoda leczenia żylaków została zapoczątkowana w XX w., chociaż pierwsze próby dokonywane były już w XIX w. Skleroterapia polega na ostrzykiwaniu żylaków preparatem wywołującym stan zapalny i w konsekwencji obliterację żył (zamknięcie światła żyły).

Stosuje się ją w przypadku występowania teleangiektazji, żylaków małych i średnich, kiedy żyły pni głównych są wydolne lub jako uzupełnienie leczenia żylaków za pomocą miniflebektomii (ambulatoryjnego usunięcia żył). Przeciwwskazaniem do zabiegu ostrzyknięcia żył jest uczulenie na środek leczniczy lub ciąża.

Zabieg skleroterapii poprzedza analiza stanu żył, zarówno głębokich, jak i powierzchownych, wykonana na podstawie badania USG Doppler i mapping żylaków – oznaczenie na skórze niewydolnych żył, do których podawany będzie środek leczniczy.

Iniekcja roztworu leczniczego, wykonywana w kilku miejscach bezpośrednio do chorej żyły, odbywa się powoli, aby nie doszło do rozerwania cienkich ścian żylaka.

Skleroterapię wykonuje się także przy użyciu obliterującej pianki. Ta postać środka powoduje, że utrzymuje się on dłużej w żyle i może być stosowany w przypadku nieco większych żylaków. Metoda ta nosi nazwę skleroterapii metodą Tessariego.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *