Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok

Jednym z najważniejszych objawów pozwalających na różnicowanie alergicznego nieżytu nosa i zapalenia zatok przynosowych jest obecność wodnistej wydzieliny oraz kichania. W Polskich standardach leczenia nieżytów nosa (PoSLeNN – Alergologia Polska 2013, S1:1-167) opublikowany został prosty schemat diagnostyczny ułatwiający wstępną diagnostykę chorych z objawami nieżytu nosa.

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok

Obecność wodnistej wydzieliny z nosa oraz kichania (szczególnie salwami, po kilkanaście razy) jest objawem bardzo charakterystycznym dla alergicznego nieżytu nosa. Występowanie ww. objawów oraz objawów ze strony spojówek oczu jest tak charakterystyczna dla alergicznego tła choroby, że rozpoznanie alergicznego nieżytu nosa jest bardzo prawdopodobne.

Jeśli objawy występują zwykle o tej samej porze roku czy wręcz w tym samym miesiącu, nasilają się w słoneczne dni w czasie pobytu poza domem, może to wskazywać na alergiczny nieżyt nosa wywołany uczuleniem na alergeny pyłku roślin.

Znając miesiąc występowania objawów chorobowych, z pomocą kalendarza pylenia roślin można wytypować wstępnie najbardziej podejrzane alergeny. Jeśli chory zgłosił się na wizytę w trakcie objawów chorobowych, warto sprawdzić, jakie alergeny w naszym regionie znajdują się aktualnie w najwyższym stężeniu.

Znajomość aktualnych i prognozowanych danych stężenia pyłku roślin jest szczególnie istotna w latach, w których występują anomalie pogodowe (np. długo utrzymująca się zima jak w 2013 roku lub wczesna wiosna jak w 2014 roku).

Jeśli chory nie zgłasza obecności wodnistej wydzieliny i kichania, może to wskazywać na inne niż alergiczne tło schorzenia, jednak nie wyklucza to alergii.

W przypadku uczulenia na alergeny wewnątrzdomowe (alergeny roztoczy kurzu domowego lub zwierząt domowych) oraz alergeny zawodowe, jeśli ekspozycja na alergen jest niewielka, jedynym objawem schorzenia może być upośledzenie drożności nosa (i/lub ujść zatok i trąbek słuchowych).

Ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, podobnie jak upośledzenie węchu, jest charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Obecność dolegliwości bólowych w rzucie nosa i zatok przynosowych jest objawem charakterystycznym przede wszystkim dla ostrego zapalenia zatok przynosowych.

W każdym wątpliwym przypadku należy rozważyć wykonanie badania endoskopowego jam nosa (lub dokładnego badania rynoskopowego po obkurczeniu błony śluzowej małżowin nosowych).

Opracowanie: dr n. med. Piotr Rapiejko, specjalista otolaryngolog

Zapalenie błony śluzowej nosa

Zapalenie błony śluzowej nosa, określane też jako katar czy nieżyt nosa, wiąże się z występowaniem objawów takich, jak: kichanie, nadmierna produkcja wydzieliny, stan podgorączkowy lub gorączka, bóle nosa, a nawet głowy. Podłoże kataru może mieć charakter infekcyjny lub nieinfekcyjny.

Wszystkie wymienione dolegliwości wiążą się z dużym dyskomfortem, a do tego może im towarzyszyć zmiana atonomiczna (np. przerost małżowiny nosowej). Z tego powodu warto jak najszybciej skonsultować się z otolaryngologiem, który wdroży skuteczną kurację.

W niektórych przypadkach jednym z elementów leczenia będą nowoczesne zabiegi laryngologiczne.

Na rozwój nieżytu nosa organizm jest narażony wtedy, gdy dochodzi do zachwiania funkcji błony śluzowej.

Gruczoły błony śluzowej nosa wytwarzają wydzielinę, której zadaniem jest eliminacja drobnoustrojów i przenoszenie ich do żołądka, gdzie zostają unicestwione przez kwas solny.

W wyniku różnych czynników błona śluzowa może zostać zaburzona, na przykład gdy organizm jest wyczerpany, nie ma zapewnionej dostatecznej ilości snu, czy brakuje mu składników odżywczych, jak np. witamin i minerałów.

Istnieją kilka rodzajów zapalenia błony śluzowej nosa:

Zapalenie błon śluzowych nosa – objawy

Zapalenie błon śluzowych nosa wiąże się z różnymi nieprzyjemnymi objawami, jak np. katarem, uczuciem niedrożnego nosa, nadmiarem wydzieliny, kichaniem, zatkaniem uszu, problemami ze snem. Objawy mogą obejmować oczy: ich łzawienie, są przekrwienie i opuchnięcie. Pojawiają się też bóle nosa, zatok, gardła, uszu, głowy.

Zapalenie błon śluzowych nosa zwykle ma łagodny przebieg i nie musi być konsultowane z lekarzem, jeśli nie ma charakteru nawracającego oraz mija po kilku dniach.

W przypadku, gdy stan ten trwa dłużej, niż tydzień i nasila się po 5 dniach lub przytrafia się często, powinniśmy wybrać się do laryngologa.
Na wizycie laryngolog przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad i analizuje wszystkie objawy.

Może użyć takiej metody diagnostycznej jak rynoskopia, czyli ocena stanu anatomicznego jamy nosowej i jej błony śluzowej. Czasami potrzebne są dodatkowe badania, jak TK oraz RTG zatok.

Zapalenie błony śluzowej nosa może być spowodowane przez szereg chorób. Można tu wymienić: nowotwory, infekcje, alergie, choroby autoimmunologiczne, przyjmowanie niektórych leków, czy działanie środków chemicznych – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738

Zapalenie błony śluzowej nosa – leczenie

Jeśli chodzi o zapalenie błony śluzowej nosa, leczenie jest dobierane zwykle w zależności od przyczyny, która wywołała stan chorobowy oraz od objawów towarzyszących. Jeżeli jest to np. skrzywienie przegrody nosowej lub przerost małżowin, w naszej placówce można wdrożyć nowoczesne zabiegi.

Na przykład przewlekłe, Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i zatokpowikłane zapalenie spowodowane infekcją często leczy się za pomocą antybiotyków. W większości infekcji obędziemy się jednak bez takich środków, wystarczą leki dostępne bez recepty.

You might be interested:  Agranulocytoza – co to jest, jakie są przyczyny, objawy i leczenie

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa leczy się przede wszystkim przez unikanie czynników wywołujących alergię, na tyle, na ile jest to możliwe. Oczywiście ma to swoje ograniczenia, bo nie zawsze możemy uniknąć ekspozycji na alergen. Rozwiązaniem może się okazać przyjmowanie leków przeciwhistaminowych lub odczulanie.

Niektóre rodzaje zapalenia błony śluzowej mogą wynikać z wrodzonych lub nabytych wad anatomicznych jamy nosowej. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wtedy leczenie zabiegowe, które zniweluje przyczynę problemu, np.

zmniejszy przerośnięte małżowiny nosowe. Obecne zabiegi laryngologiczne są zwykle małoinwazyjne, proste, w wielu przypadkach praktycznie bezkrwawe. Nie muszą zawsze wiązać się z narkozą, często nie wymagają nawet pozostania w szpitalu.

Jak zmniejszyć podrażnienia podczas zapalenia błony śluzowej nosa?

Dolegliwości powodowane przez zapalenie błony śluzowej nosa możemy złagodzić, sięgając po proste, domowe sposoby. Będą one wspomagały leczenie zalecone przez lekarza.

Aby złagodzić podrażnienia i nawilżyć śluzówkę nosa, możemy użyć roztworów wody lub soli morskiej. Umożliwiają one oczyszczenie zatok z nadmiaru wydzieliny.

Dużą rolę ma też jakość powietrza, którym oddychamy. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche, o co łatwo zwłaszcza jesienią i zimą, będzie sprzyjało infekcjom. Pomocne może się okazać zastosowanie nawilżaczy powietrza.

Nawilżacz powietrza zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji, ponadto przyśpiesza leczenie kataru, pomaga nawilżyć i ukoić podrażnioną błonę śluzową nosa.

Dzięki dodaniu do nawilżacza kilku kropli olejku eterycznego, będzie miał on też działanie odkażające.

Jeśli zapalenie błony śluzowej nosa nie mija po 7 dniach lub ma ostry przebieg, metody domowe mogą nie być wystarczające.W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Zapraszamy do Lifemedica w Gdańsku, na konsultacje z dr n. med. Dmitry Tretiakowem, specjalistą laryngologiem.

Bibliografia

1. Wachnicka-Bąk A, Lipińska-Opałka A, Będzichowska A, Kalicki B, Jung A: Rhinosinusitis – one of the most common infections of the upper respiratory tract [w:] „Pedriatia i Medycyna Rodzinna”, 2014, s. 25-31.
2.

Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M, Wojas O, Samoliński B: Allergic rhinitis and other diseases [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 13-18.
3.

Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28.

4. Samoliński B, Sybilsk A: Importance of allergic rhinitis in a patient with asthma [w:] „Advances in Dermatology and Allergology”, 2010, 219-222.

Rhinosinusitis (zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych)

Tomasz Kręcicki, Andrzej M. Fal

Jest to stan zapalny, który nie ogranicza się wyłącznie do zatok przynosowych, ale obejmuje także jamy nosa. Dlatego zamiast sinusitis zaleca się określenie rhinosinusitis, czyli zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Zgodnie z europejskimi wytycznymi dotyczącymi postępowania w zapaleniach zatok przynosowych i polipów nosa (EPOS 2007) warunkiem rozpoznania zapalenia zatok przynosowych jest występowanie co najmniej dwóch lub więcej objawów, z których jednym powinna być blokada nosa lub wyciek z nosa (przedni lub tylny) z ewentualnym bólem/uczuciem rozpierania twarzy lub zmniejszeniem/utratą powonienia. W badaniu endoskopowym stwierdza się polipy lub śluzowo-ropną wydzielinę, lub obrzęk błony śluzowej w przewodzie nosowym środkowym, a w tomografii komputerowej zmiany chorobowe błony śluzowej, obejmujące kompleks ujściowo-przewodowy lub zatoki przynosowe.

Klasyfikacja

Ostre zapalenie zatok przynosowych

Ostre zapalenie zatok przynosowych rozwija się nagle. Według EPOS 2007 wyróżnia się dwie postacie ostrego procesu zapalnego:

 • ostre wirusowe zapalenie zatok przynosowych, potocznie określane jako przeziębienie, w którym objawy i dolegliwości trwają nie dłużej niż 10 dni
 • ostre niewirusowe zapalenie zatok przynosowych, definiowane jako nasilenie objawów po 5 dniach trwania choroby lub ich utrzymanie się dłużej niż 10 dni. Objawy ustępują całkowicie w ciągu 12 tygodni.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa i zatok utrzymującym się co najmniej 12 tygodni. Proces ten może ulegać zaostrzeniom i (w przeciwieństwie do ostrego zapalenia zatok przynosowych) dolegliwości nie ustępują całkowicie.

Wyróżnia się również szczególne podgrupy przewlekłego zapalenia zatok:

 • przewlekłe zapalenie zatok z polipami
 • alergiczne grzybicze zapalenie zatok
 • zapalenie zatok nieodpowiadające na leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)
 • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami z towarzyszącą astmą.

Ta ostatnia jednostka tworzy obraz tzw. choroby dróg oddechowych zaostrzanej przez kwas acetylosalicylowy, określanej mianem astmy aspirynozależnej.

Epidemiologia

W krajach rozwiniętych rocznie na zapalenie zatok choruje ok. 2% populacji, a na przewlekłą postać zapalenia zatok 10-15%.

Patofizjologia

Ostre zapalenie zatok przynosowych

Ostre zapalenie zatok przynosowych (OZZP) występuje 2-4 razy w roku u dorosłych i nawet 8 razy w roku u dzieci. Cechuje je sezonowość ze szczytem zapadalności jesienią, zimą i wczesną wiosną. Na podstawie obserwacji klinicznych uważa się, że czynn…

Alergiczne zapalenie zatok – jakie leki i domowe sposoby?

Alergiczne zapalenie zatok jest jedną z odmian ZNZP – grupy chorób charakteryzujących się zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych o różnorodnej etiologii. Jak objawia się alergiczne zapalenie zatok? Jakie leki znajdują zastosowanie w leczeniu tego schorzenia?

You might be interested:  Ból stopy – dlaczego boli stopa?

Alergiczne zapalenie zatok

Alergiczne zapalenie zatok oraz infekcyjne to dwie podstawowe odmiany schorzenia określanego mianem zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (ZNZP).

Infekcyjny nieżyt nosa i zatok jest reakcją zapalną powstałą na skutek zakażenia wywołanego wirusami, bakteriami lub grzybami, alergiczny zaś jest reakcją IgE-zależną, będącą odpowiedzią układu immunologicznego osoby uczulonej na alergen.

Warto podkreślić, że alergenem dla człowieka mogą być także grzyby. Wówczas u chorych diagnozuje się alergiczne grzybicze zapalenie zatok.

Zarówno infekcyjny, jak i alergiczny nieżyt nosa (czyli katar sienny)może przybrać postać ostrą lub przewlekłą. Granicą pomiędzy ostrym, a przewlekłym infekcyjnym zapaleniem zatok jest 12-tygodniowy czas trwania objawów. Z kolei przewlekły alergiczny nieżyt nosa charakteryzują objawy utrzymujące się powyżej 4 tygodni.

Objawy alergicznego zapalenia zatok

Objawy alergicznego zapalenia zatok są łudząco podobne do infekcyjnej postaci choroby. W obu przypadkach występuje upośledzenie drożności nosa i wyciek wydzieliny nosowej, a także inne symptomy, przy czym warto zaznaczyć, że wymienione dwa stanowią warunek konieczny rozpoznania ZNZP.

Ponadto wyróżnia się tzw. objawy charakterystyczne, które ułatwiają rozpoznanie. W infekcyjnej postaci choroby obserwuje się ból głowy lub uczucie rozpierania, upośledzenie węchu. U dzieci bardzo często pojawia się katar. Alergiczne zapalenie zatok zazwyczaj powoduje kichanie i swędzenie nosa.

Alergiczne grzybicze zapalenie zatok

Alergiczne grzybicze zapalenie zatok jest coraz częściej diagnozowaną postacią przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok. Schorzenie rozpoznaje się na podstawie następujących kryteriów klinicznych:

 • obecność polipów w nosie,
 • śluz alergiczny o gęstej konsystencji z obecnością eozynofilów i kryształów Charcota-Leydena,
 • dodatni wynik posiewu w kierunku grzybów,
 • występowanie potwierdzonej badaniami nadwrażliwości typu I wg klasyfikacji Gella i Coombsa,
 • charakterystyczny obraz w badaniu tomografii komputerowej z miejscami osłabienia sygnału.

Co ciekawe, w badaniach prowadzonych w 2003 roku przez Brauna i wsp. wykazano, że kultury grzybni mogą występować u ponad 90 proc. pacjentów z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok. Jednakże badania prowadzone sześć lat później przez polskich otorynolaryngologów w klinice w Białymstoku nie potwierdziły tak dużej roli alergii na grzyby w rozwoju tego schorzenia.

Jakie leki na alergiczne zapalenie zatok?

Leczenie alergicznego zapalenia zatok zależy od wielu czynników, przede wszystkim od stopnia nasilenia objawów oraz czasu ich trwania. Jednakże w większości przypadków lekarze w pierwszej kolejności przepisują chorym leki przeciwhistaminowe II generacji oraz donosowe glikokortykosteroidy.

Do leków przeciwhistaminowych zaliczają się:

 • cetyryzyna,
 • loratadyna,
 • desloratadyna,
 • ebastyna,
 • feksofenadyna,
 • bilastyna,
 • rupatadyna.

Ich działanie opiera się na hamowaniu uwalniania histaminy – głównego mediatora reakcji alergicznej, który odpowiada za wystąpienie takich objawów jak: wyciek z nosa, kichanie i swędzenie.

Do donosowych glikokortykosteroidów natomiast należą:

 • dwupropionian beklometazonu,
 • flunizolid,
 • budezonid,
 • propionian flutikazonu,
 • triamcynolon,
 • furoinian mometazonu,
 • furoinian flutikazonu,
 • cyklezonid.

Glikokortykosteroidy wykazują silne działanie przeciwzapalne. Cechują się dużą skutecznością w udrożnianiu nosa. Wymienione preparaty stosuje się zarówno w leczeniu dorosłych, jak i dzieci.

Alergiczne zapalenie zatok – domowe sposoby

Poza wymienionymi wyżej preparatami, w leczeniu alergicznego zapalenia zatok można wspomóc się domowymi sposobami. Pomocne w niwelowaniu objawów mogą być inhalacje lub nebulizacje z użyciem soli fizjologicznej.

Poza nawilżeniem zatok, które wspomoże usuwanie zalegającej wydzieliny, warto także przeprowadzić płukanie zatok. Irygację można wykonać w domu z użyciem specjalnej butelki typu squeeze lub dzbanka neti. W trakcie trwania choroby nie należy zapominać o nawadnianiu całego organizmu, co także sprzyja szybszemu pozbywaniu się zalegającej w nosie wydzieliny.

Warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu. Lekarze zalecają pacjentom cierpiącym na przewlekłe alergiczne zapalenia zatok zakup oczyszczacza powietrza.

Czytaj też:

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok

Katar, zatkany nos, kichanie, swędzenie nosa i oczu, łzawienie — oto dolegliwości doskonale znane alergikom. Objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok mogą skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Czy można je skutecznie wyeliminować ze swojego życia?

Leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok polega na skutecznym łagodzeniu objawów. Właściwa terapia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjenta. Nie tylko umożliwia mu swobodne funkcjonowanie w środowisku występowania alergenu, ale również minimalizuje ryzyko wystąpienia poważniejszych powikłań.

Przyczyny alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok

Do alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok dochodzi w wyniku reakcji organizmu na określoną substancję, czyli alergen. W wyniku kontaktu organizmu z alergenem dochodzi do pobudzenia układu odpornościowego, co w konsekwencji prowadzi do wywołania miejscowego stanu zapalnego.

Alergeny występują w środowisku stale lub okresowo, stąd też rozróżniamy dwa rodzaje alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok:

 • całoroczne: ujawnia się przez cały rok jako reakcja na substancje występujące w środowisku powszechnie, niezależnie od pory roku, czyli m.in. roztocza kurzu, karaczany, sierść i naskórek zwierząt domowych, zarodniki grzybów i pleśni.
 • sezonowe: ujawnia się w wybranych okresach w ciągu roku, np. podczas pylenia traw, drzew, krzewów.

Objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok

Objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok są dla chorego bardzo doskwierające. Nie uniemożliwiają codziennego funkcjonowania, jednak najczęściej prowadzą do dyskomfortu, ogólnego osłabienia i złego samopoczucia. Do głównych symptomów zaliczamy m.in.:

 • wodnista, przejrzysta wydzielina z nosa
 • częste kichanie (tzw. ataki kichania)
 • łzawienie
 • świąd oczu, nosa, podniebienia, gardła
 • niedrożność nosa
You might be interested:  Tyłozgryz i tyłożuchwie – przyczyny, objawy, leczenie dotylnych wad zgryzu

Dodatkowo niejednokrotnie pojawia się także ból nad zatokami przynosowymi lub uogólniony ból głowy, trudności z rozpoznawaniem zapachów i smaków, zatykanie uszu.

Co ciekawe, objawy całorocznej postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej zatok i nosa są podobne do sezonowej, jednakże najczęściej ujawniają się w mniejszym nasileniu.

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok — rozpoznanie i diagnoza

Do rozpoznania alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok dochodzi w wyniku szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz badań diagnostycznych. Wstępny wywiad ma na celu ustalenie charakterystycznych dolegliwości, wpływu alergenu na organizm, stopnia nasilenia objawów oraz indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych pacjenta.

Do typowych badań diagnostycznych zaliczamy:

 • wziernikowanie jamy nosowej
 • testy alergiczne
 • oznaczenie swoistych dla alergenów immunoglobulin

Leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok

Najskuteczniejsze, ale jednocześnie najtrudniejszym sposobem na uśmierzenie dolegliwości alergicznych, jest unikanie kontaktu z alergenem. Niestety w bardzo wielu przypadkach nie można całkowicie wyeliminować alergenów z życia ze względu na powszechność ich występowania, dlatego zalecane jest leczenie farmakologiczne.

W leczeniu farmakologicznym najczęściej stosowane są leki przeciwhistaminowe (zwykle II generacji). Ich zadaniem jest zmniejszanie objawów, takich jak m.in. świąd okolic nosa i gardła, kichanie, wyciek wydzieliny z nosa. Dodatkowo mogą być przyjmowane leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej w postaci kropli, czyli alfa-adrenomimetyki (oksymetazolina, pseudoefedryna).

Innym rodzajem leków są glikokortykosteroidy, które zalecane są w przypadku, gdy poprzednie preparaty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jeśli objawy się utrzymują lub przyjmowane leki przyczyniają się do występowania niepożądanych efektów, lekarz może zalecić immunoterapię.

Pomocniczo można stosować preparaty pielęgnacyjne, które pozwolą skutecznie oczyścić jamy nosowe z zanieczyszczeń (w tym alergenów), nawilżyć i odżywić błonę śluzową i przyśpieszyć jej regenerację. Zaliczamy do nich m.in. izotoniczny roztwór soli morskiej w sprayu.

Powikłania towarzyszące alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok

Podjęcie stosownego leczenia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok jest niezwykle ważne. Zaniechanie terapii może prowadzić do poważnych powikłań, do których zaliczamy m.in.:

 • zapalenie ucha środkowego
 • astmę oskrzelową
 • zapalenie zatok przynosowych

Przeczytaj również artykuł: Ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci

Zatkany nos – chroniczna niedrożność przy alergii

 • przeziębienie i grypa,
 • alergie,
 • różnego rodzaju czynniki drażniące, jak dym tytoniowy, ciało obce w nosie, nadmiernie suche powietrze i inne.

Co ciekawe, uczucie zatkanego nosa może być również skutkiem nadużywania kropli i aerozoli, stosowanych żeby wyleczyć zatkany nos.

Uczucie zatkanego nosa w alergii spowodowane jest reakcją tkanek nosa na uwolnioną z komórek histaminę. Na skutek rozpoznania alergenu przez receptory na powierzchni komórek układu odpornościowego, dochodzi do wyrzutu histaminy do otaczających tkanek.

Pod jej wpływem, naczynia krwionośne, które znajdują się w śluzówce nosa, rozszerzają się, a ich ściany stają się bardziej przepuszczalne.

W alergicznym nieżycie nosa, uczucie zatkanego nosa jest objawem, który pojawia się w późnej fazie reakcji alergicznej, po pewnym czasie od ekspozycji na alergen.

Blokada nosa utrudnia prawidłowe oczyszczenie, nawilżenie i ogrzanie wdychanego powietrza, co może skutkować częstymi bólami gardła, infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych, a także podrażnieniu i wysuszeniu jamy ustnej, (kiedy chory całkowicie oddycha przez usta).

Chorzy na alergiczny nieżyt nosa wskazują uczucie zatkanego nosa (obok łzawienia oczu), jako objaw, który najbardziej utrudnia im życie. Zatkanie nosa może uniemożliwiać lub znacząco utrudniać wysiłek fizyczny, śpiew, mówienie i występy publiczne oraz inne aktywności.

U chorych na alergiczny nieżyt nosa, u których dominuje objaw zatkanego nosa, często pojawiają się problemy ze snem – trudności w zasypianiu, fragmentacja snu czy zaburzenia oddychania w trakcie snu. W efekcie u tych chorych często występuje senność w ciągu dnia, zmęczenie, niska wydajność pracy u dorosłych – a u dzieci złe wyniki w szkole.

Jeżeli w przebiegu alergii występuje u Ciebie uczucie zatkanego nosa, z którym nie radzą sobie stosowane dotychczas leki, koniecznie zgłoś się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonej diagnozy będzie mógł dobrać odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowanymi lekami przy ANN z zatkanym nosem są sterydy donosowe, lub ich połączenie z lekami przeciwhistaminowymi.

Łagodzi uciążliwe objawy alergii – przez 24 godziny na dobę. Bez uczucia senności!1

Zatkany nos, kichanie i katar? Weź Claritine® Active, która przyniesie ulgę w objawach alergii bez uczucia senności.1

Syrop Claritine® Allergy bez cukru o smaku winogronowym zwalcza objawy alergii u Twojego dziecka przez cały dzień.

*W zalecanych dawkach loratadyna nie wykazuje działania sedatywnego u większości populacji (częstość występowania: 1,2%)

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *