Alkoholowe zapalenie wątroby – jak leczyć uszkodzenie wątroby po alkoholu?

Alkoholowe zapalenie wątroby – jak leczyć uszkodzenie wątroby po alkoholu? Alkoholowe zapalenie wątroby – jak leczyć uszkodzenie wątroby po alkoholu? > Alkoholowe zapalenie wątroby – jak leczyć uszkodzenie wątroby po alkoholu?

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów człowieka. Odpowiada przede wszystkim za detoksykację ustroju ze szkodliwych substancji i produktów przemiany materii. Uczestniczy również w metabolizmie białek, tłuszczów, węglowodanów. Bierze udział w wytwarzaniu hemoglobiny, będącej istotnym składnikiem krwi. Dodatkowo pełni funkcje magazynujące i termoregulacyjne. Wszystkie te procesy mogą zostać zaburzone na skutek uszkodzenia wątroby w wyniku nadmiernego sięgania po alkohol.

Wątroba poddana toksycznemu działaniu etanolu może dawać różne objawy. Jednym z nich jest tzw. ból wątroby wynikający z powiększenia tego organu. W niniejszym artykule omówiono wpływ alkoholu etylowego na wątrobę oraz wyjaśniono jak złagodzić ból wątroby po przepiciu.

Alkohol a wątroba

Jak długo wątroba trawi alkohol

Jak wiadomo, alkohol jest dla organizmu substancją toksyczną, którą należy zneutralizować i usunąć. Głównym narządem odpowiedzialnym za detoksykację alkoholu jest wątroba. Komórki wątrobowe (hepatocyty) wytwarzają specjalny enzym – dehydrogenazę alkoholową (ADH, ang. alcohol dehydrogenase), która rozkłada alkohol z prędkością ok.

0,015 g/100 ml krwi/godzinę. Ile czasu wątroba trawi alkohol? W uproszczeniu można powiedzieć, że wątroba człowiekametabolizuje 1 standardową porcję alkoholu (drink) w ciągu 1 godziny. Przyjmuje się, że wątroba usuwa ok. 95% spożytego alkoholu. Pozostała część jest wydalana z moczem, potem, kałem i przez płuca wraz z wydychanym powietrzem.

Niestety tempa detoksykacji nie można przyspieszyć. Z drugiej strony, tempo metabolizmu alkoholu może być ograniczone przez stosowanie niektórych leków, jak również uszkodzenie wątroby. Warto też wspomnieć, że na tempo wydalania alkoholu z ustroju ma wpływ wiele różnych czynników genetycznych i środowiskowych:

 • Płeć – kobiety szybciej eliminują alkohol, jeżeli pod uwagę weźmiemy beztłuszczową masę ciała; jednakże gdyby wyniki podać w przeliczeniu na gram na godzinę lub gram na litr objętości wątroby to można stwierdzić, że mężczyźni i kobiety mają na ogół podobne tempo usuwania etanolu; można też zauważyć, że podana, ta sama doustna dawka alkoholu może powodować wyższe stężenie etanolu we krwi kobiet niż mężczyzn.
 • Wiek – jak można się spodziewać, noworodki i dzieci mają niski poziom eliminacji alkoholu; wątroba u rozwijającego się płodu ma bardzo słabą zdolność usuwania etanolu, co na skutek picia alkoholu przez kobiety ciężarne bardzo często wiąże się z wystąpieniem alkoholowego zespołu płodowego (FAS, ang. fetal alhocol syndrome); trzeba też wspomnieć, że zdolność organizmu do metabolizowania alkoholu zmniejsza się z wiekiem.
 • Rasa – wiele badań naukowych potwierdziło (choć nie wszystkie), że rdzenni Amerykanie wykazują szybszą eliminację alkoholu niż rasa biała; wykazano też, że tempo eliminacji alkoholu przez Chińczyków jest podobne do wskaźników charakterystycznych dla rasy białej; wydaje się, że różnice etniczne w metabolizowaniu alkoholu mogą wynikać z odmiennej masy wątroby.
 • Dieta – przetwarzanie alkoholu jest wyższe u osób po spożyciu posiłku, w porównaniu do stanu na czczo; wynika to z faktu, że wówczas poziom dehydrogenazy alkoholowej jest wyższy. Dodatkowo sugeruje się, że spożyty pokarm może powodować zwiększony przepływ krwi w wątrobie. Co ciekawe, fruktoza (cukier owocowy) nasila metabolizm alkoholu. Wydaje się jednak, że na szybkość eliminacji alkoholu nie ma istotnego wpływu to, z jakich makroskładników (białka, tłuszczów lub węglowodanów) głównie składał się posiłek.
 • Stosowane leki – wszelkie środki hamujące aktywność dehydrogenazy alkoholowej (pirazole, izobutyramid), a także hamujące mitochondrialny łańcuch oddechowy zmniejszają tempo eliminacji alkoholu.
 • Alkoholizm – nadmierne piciealkoholu zwiększa szybkość jego metabolizowania.

Alkohol, wątroba – regeneracja

Jak wcześniej wspomniano, alkohol jest toksyczny dla naszych narządów wewnętrznych. Przede wszystkim dla wątroby, ponieważ tutaj jest on w zdecydowanejwiększości metabolizowany. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju alkoholowego uszkodzenia wątroby. Wymienia się takie jednostki chorobowe jak:

 • Alkoholowa maskość wątroby
 • Alkoholowe stłuszczenie wątroby
 • Alkoholowe zapalenie wątroby

Uważa się, że dawki etanolu rzędu 80 g/dzień mogą istotnie przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wspomnianych chorób wątroby. Taką ilość alkoholu etylowego mogą dostarczyć2l piwa lub ok. 5 drinków.

Oczywiście przy regularnym sięganiu po alkohol, również znacznie mniejsze ilości etanolu będą niebezpieczne dla zdrowia naszego najważniejszego organu detoksykującego.

Przyjmuje się, że już 30 g czystego etanolu (w przypadku mężczyzn) i 20 g (w przypadku kobiet) spożywanego na co dzień jest toksyczne dla wątroby.

Czy istnieje zatem skuteczny sposób na regenerację wątroby? Oczywiście. Należy przede wszystkim porzucić dalsze picie alkoholu. Nasza wątroba wykazuje wysoką zdolność dosamoregeneracji. Grunt to jej nie przeszkadzać w tym. Regenerację wątroby mogą wspomóc też niektóre składniki diety, takie jak np.

ostropest plamisty, cholina, mniszek lekarski, karczoch. Warto pamiętać, że przy znacznych problemach z wątrobą zaleca się stosować dietę bogatobiałkową, o obniżonej zawartości tłuszczu. Produkty i potrawy tłuste, smażone oraz ciężkostrawne powinny zostać wyeliminowane z codziennego menu.

Dodatkowo zaleca się znaczące ograniczenie spożycia cukrów prostych, których głównym źródłem są słodycze i produkty wysokoprzetworzone. Oczywiście jeżeli nie odstawimy alkoholu, wszelkie próby regeneracji wątroby będą nieskuteczne.

Czas, jaki będzie potrzebować wątroba do powrotu do pełnej funkcjonalności zależy przede wszystkim od ilości spożywanego alkoholu. Jeżeli jednorazowo przesadziliśmy z ilością wypitego alkoholu, to do pełnego „ozdrowienia” wątroby wystarczą 1-2 dni.

Jeżeli jednak od dłuższego czasu, regularnie nadużywamy alkoholu, okres potrzebny do zregenerowania może wynieść nawet kilka miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że całkowite wyleczenie nie zawsze jest możliwe.

Pewne zmiany klinicznie można odwrócić na skutek abstynencji alkoholowej w przypadku alkoholowego stłuszczenia wątroby lub łagodnego i umiarkowanego zapalenia wątroby. Niestety ciężkie zapalenie wątroby i marskość wątroby są stanami nieodwracalnymi. Wówczas można jedynie zahamować postęp choroby, ale w większości przypadków nie jest możliwe całkowite zregenerowanie wątroby.

You might be interested:  Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

Alkoholowe zapalenie wątroby – jak leczyć uszkodzenie wątroby po alkoholu?

Ból wątroby po piciu alkoholu

Jednorazowe przyjmowanie nawet stosunkowo wysokich dawek etanolu nie wywołuje poważniejszych objawów ze strony wątroby. Nawet regularne sięganie po alkohol (do pewnego momentu) nie powoduje widocznych skutków ubocznych. A to za sprawą tego, że wątroba sama w sobie nie jest dobrze unerwiona.

Stąd ból wątroby po piciu alkoholu zwykle nie występuje. Nie oznacza to jednak, że choroba w tym czasie się nie rozwija. Rozwija się, ale podstępnie. Gdyda o sobie znać, to ma to miejsce już w dalszym jej stadium.

Gdy zostanie poważnie zaburzone funkcjonowanie wątroby na skutek zatrucia alkoholem, dochodzi wówczas do powiększenia wątroby. Uciska ona wtedy na błonę surowiczą (otrzewną), która w odróżnieniu od wątroby jest bardzo dobrze unerwiona. W efekcie odczuwamy ból.

Jednak nie jest to ból wątroby, a ból otrzewnej. Dodatkowo mogą wystąpić inne objawy związane z alkoholowym uszkodzeniem wątroby. Są to m.in.:

 • Ogólne złe samopoczucie
 • Nudności
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Osłabiony apetyt

Ból wątroby po odstawieniu alkoholu

Jak już wiadomo, odstawienie alkoholu jest niezbędne dla zregenerowania uszkodzonej wątroby i złagodzenia lub wyeliminowania bólu powstałego na skutek ucisku powiększającej się wątroby na otrzewną.

Jednakże ból wątroby po odstawieniu alkoholu może się utrzymywać jeszcze przez jakiś czas.

To, jak długo będziemy odczuwać dyskomfort w jamie brzusznej jest uzależnione od stopnia uszkodzenia tego narządu, jak również od przestrzegania zasad diety przyspieszającej regenerację wątroby.

Ból wątroby po alkoholu – leczenie

Dolegliwości bólowe pojawiają się w przypadku zaawansowanego stadium choroby wątroby. Są alarmujące i dlatego należy wówczas zgłosić się do lekarza celem wykonania badań diagnostycznych, np. obrazowych (USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego).

Pocieszający jest fakt, że ból wątroby po alkoholu można złagodzić lub całkowicie wyleczyć. Pierwszym krokiem jest bezwzględne wyeliminowanie alkoholu. Nawet okazjonalne sięgnięcie po piwo, wino lub drinka może zniweczyć wszystkie korzystne efekty leczenia. Elementem terapii powinno być również wprowadzenie odpowiedniej interwencji żywieniowej.

Jak wspomniano, osoby uskarżające się na ból wywołany powiększeniem wątroby powinny stosować dietę o wysokiej zawartości pełnowartościowego białka, która przyspieszy regenerację wątroby. Dodatkowo uchroni wątrobę przed odkładaniem się w niej tłuszczu. Źródłem białka powinny być chude gatunki mięsa (np. drób), ryby, chude produkty mleczne (np.

chude twarogi, jogurty naturalne, kefiry). Jednocześnie należy ograniczyć spożycie tłuszczu i produktów ciężkostrawnych. Dopuszczalne jest spożywanie masła i olejów roślinnych (np. oleju lnianego, oliwy z oliwek, oleju rzepakowego). Ważne jest również uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, które mogą wystąpić na skutek nadużywania alkoholu.

Dlatego też istotne jest zwiększenie spożycia produktów bogatych w witaminę A, D, K i witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, kwas foliowy).

Podsumowanie

Skutkiem częstego sięgania po różnego rodzaju napoje wyskokowe jest powiększona wątroba. Alkohol może powodować rozwój wielu schorzeń wątroby, które nieleczone mogą prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Niestety choroby wątroby rozwijają się podstępnie, początkowo bezobjawowo, dlatego jeżeli regularnie pijesz alkohol, monitoruj swój stan zdrowia.

Wykonaj badania krwi (pomiar stężenia enzymów wątrobowych) i sprawdź obraz swojej wątroby w badaniu USG.

Literatura

1. Massey V.L., Arteel G.E.: Acute Alcohol-Induced Liver Injury. Frontiers in Physiology, 2013, 3. 2. Osna N.A. i wsp.: Alcoholic Liver Disease: Pathogenesis and Current Management. Alcohol Research, 2017, 38, 147-161. 3. Szabo G., Mandrekar P.: Focus On: Alcohol and the Liver.

Alcohol Research. Current Reviews, 2010, 33, 1-2, 87-96. 4. Frazier TH.: Treatment of alcoholic liver disease. Therapeutic Advances in Gastroenterology, 2011, 4, 1, 63-81. 5. Torruellas C. i wsp.: Diagnosis of alcoholic liver disease.

World Journal of Gastroenterology, 2014, 20, 33, 11684-11699.

Popularne Tagi: ból wątroba alkohol Bartek Kulczyński

 • Bardzo dobry artykuł. Nie ma żadnych magicznych sposobów. Po prostu alkohol musi zostać wyeliminowany z życia i dobra dieta. Ja odkąd właśnie zaczęłam zdrowiej żyć to piję również zioła, według mnie to też dokłada cenną cegiełkę do całości. Świetnie się u mnie sprawdza ostropest, babka płesznik i czarnuszka
 • No niestety. Jedynym rozwiązaniem na problemy z wątrobą jest często zmienienie trybu życia, bo nie ważne co zrobimy problem wróci. Najlepiej jeść zdrowo, bez przesady nie trzeba być na dietach, ale mieć umiarkowanie i ćwiczyć. Ja dodatkowo jeszcze piję ziołowe herbatki, które działają fajnie osłonowo.
 • Alkoholowe zapalenie wątroby – jak leczyć uszkodzenie wątroby po alkoholu? Ząbkowanie to nieodzowny element rozwoju dziecka, któremu często towarzyszy ból. Ślinienie się, marudność i łzy mogą sprawić, że ząbkowanie stanie się męką zarówno dla niemowląt, jak i rodziców. W tym artykule znajdują się informacje, które mogą okazać się pomocne przy łagodzeniu bolesnego ząbkowania.
 • Alkoholowe zapalenie wątroby – jak leczyć uszkodzenie wątroby po alkoholu? Trądzik dotyka nawet ponad 80% populacji, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – młodych osób oraz dorosłych. Może mieć różne przyczyny, jednak zawsze trądzik cechują trudne do całkowitego wyleczenia stany zapalne, nadmierne wydzielanie sebum czy też powstawanie blizn. To problem zarówno wizualny, jak i zdrowotny oraz psychiczny. Dlatego warto wiedzieć, co pomaga na trądzik, zwłaszcza spośród sposobów, które możemy wykorzystać samodzielnie, w domowym zaciszu.
 • Alkoholowe zapalenie wątroby – jak leczyć uszkodzenie wątroby po alkoholu? Nasze włosy są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. Dlatego tak ważnym produktem do regularnego stosowania jest odżywka do włosów. Domowe sposoby na jej wykonanie mogą być jednak równie skuteczne, co wybieranie sklepowych odżywek. Trzeba tylko wiedzieć, jakie składniki powinna zawierać taka domowa odżywka do włosów. Rozszerzamy ten temat w niniejszym artykule i mamy nadzieję, że będzie on dla Ciebie przydatny!
You might be interested:  Opryszczka penisa – objawy i leczenie opryszczki na penisie

Wątroba alkoholika – objawy i leczenie marskości

Alkoholowe stłuszczenie wątroby spotyka prawie każdego alkoholika. Zmiany zaobserwować można u 9 z 10 uzależnionych. W komórkach organu odkłada się tłuszcz, który uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. Jak wygląda wątroba alkoholika? W obrazie mikroskopowym dostrzec można, jak gromadzące się lipidy wypełniają komórkę kroplami tłuszczu.

Przy zaawansowanym stłuszczeniu zmiany obejmują całość miąższu, powstają ziarniniaki tłuszczowe, które mogą sprawić, że przepełnione tłuszczem komórki zaczną pękać. Rozwój schorzenia można jeszcze zatrzymać. Zmiany mogą zacząć ustępować, ale chory musi całkowicie odstawić alkohol.

Jeśli tego nie zrobi, nałóg prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i marskości wątroby.

Objawy chorej wątroby u alkoholika zależą głównie od zaawansowania zmian i stadium uszkodzenia.

Jeżeli stłuszczenie wątroby rozwija się bez powikłań, alkoholik bardzo długo może nie dostrzegać żadnych objawów.

Występować może jedynie uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej spowodowane powiększoną wątrobą, a lekarz podczas badania jest w stanie określić, czy wątroba alkoholika jest powiększona.

Przeczytaj również: Alkoholizm – objawy psychiczne

Alkoholowe zapalenie wątroby

Alkoholowe zapalenie wątroby to bardziej nasilone stłuszczenie, dodatkowo pojawia się zwyrodnienie komórek wątroby, rozwija się stan zapalny i włóknienie.

Należy również pamiętać, że wskutek działania toksyn, których wątroba nie jest już w stanie zneutralizować, upośledzone zostaje funkcjonowanie centralnego układu nerwowego i dochodzi do zaburzeń krzepnięcia.

Alkoholowe zapalenie wątroby jest sygnałem ostrzegającym przed marskością wątroby, niewydolnością lub innymi poważnymi komplikacjami, lecz nawet w przypadku zapalenia kilkumiesięczna abstynencja może jeszcze cofnąć zmiany i powstrzymać dalszy rozwój choroby.

Podczas alkoholowego zapalenia wątroby pojawić się może wiele różnych objawów, takich jak: nudności, wymioty, biegunka, brak apetytu, ból brzucha, gorączka, wodobrzusze alkoholowe, żółtaczka, obrzęki, a nawet uszkodzenie mózgu i objawy niewydolności wątroby. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, że nawet zaawansowane zapalenie może przebiegać bezobjawowo.

Alkoholowa marskość wątroby

Marskość wątroby alkoholowa i ta powstała z innej przyczyny przebiegają bardzo podobnie.

Marskość wątroby polega na tym, że miękka tkanka zostaje zastąpiona twardą tkanką łączną, w wyniku czego organ zaczyna się zabliźniać.

Następują również zmiany hormonalne, obrzęk kończyn i żylaki przełyku. Jeśli dojdzie do przebudowy narządu, zmiany będą już nieodwracalne, a rozwój uszkodzenia postępujący.

Przeczytaj również: Syndrom odstawienia alkoholu

Objawy chorej wątroby – marskości u alkoholika

Objawy chorej wątroby – marskości u alkoholika mogą być podobne do zapalenia, jednak choroba jest znacznie poważniejsza.

Kiedy zaawansowane uszkodzenie wątroby przechodzi w stadium marskości, może pojawić się: żółtaczka, gorączka, obrzęki, wodobrzusze alkoholowe, żylaki przełyku i zaburzenia neurologiczne m.in. zaburzenia koncentracji, upośledzenie świadomości i zaburzenia snu.

Poza tym marskość wątroby cechuje też feminizacja, czyli pojawienie się u mężczyzny kobiecych cech płciowych, np. powiększenie piersi i hipogonadyzm – niedoczynność gruczołów płciowych.

Przeczytaj również: Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu? (odtrucie alkohholowe)

Jak leczyć alkoholowe uszkodzenie wątroby?

Alkoholowe uszkodzenie wątroby przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Ból i dyskomfort występują zwykle, gdy choroba jest już zaawansowana. Jest szansa na powrót do zdrowia, gdyż alkoholowe stłuszczenie oraz zapalenie wątroby ustępują zwykle po odstawieniu alkoholu.

W każdym przypadku leczenie wymaga absolutnej abstynencji, przestrzegania specjalnej diety i uzupełnienia niedoborów elektrolitowych i witaminowych. Jednak poważniejsze uszkodzenia, takie jak marskość wątroby, są już nieodwracalne. Proces można hamować farmakologicznie, lecz zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest przeszczep wątroby.

Wówczas osoba zakwalifikowana do zabiegu pod żadnym pozorem nie może sięgnąć po alkohol, gdyż zostanie skreślona z listy oczekujących. Chory nie będzie raczej w stanie sam pokonać uzależnienia, poza tym problemy z wątrobą często pojawiają się dość późno, a samodzielne odstawienie alkoholu może być już niebezpieczne dla życia alkoholika.

Dlatego też warto zgłosić się po pomoc do specjalistów. W profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień pomoc otrzyma zarówno alkoholik, jak i jego bliscy.

Alkoholowa choroba wątroby (Alkoholic Liver Disease ALD)

Alkoholowa choroba wątroby – Toksyczny wpływ alkoholu na wątrobę

Alkohol jest jednym z najczęściej używanych w Polsce środków psychoaktywnych o wysokim potencjale uzależniającym. Na wielkość jego spożycia ma niewątpliwie wpływ duża dostępność i to, że spośród silnych SPA jako jedyny jest legalny.

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby związane ze spożyciem alkoholu stanowią 10% wszystkich schorzeń. W krajach Unii Europejskiej przyczyną 27% zgonów ludzi młodych w wieku 15–29 lat jest alkohol.

W Polsce według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 2-2,5 miliona osób nadużywa alkoholu, a około 800 tysięcy osób jest uzależnionych.
W grupie osób pijących alkohol w sposób szkodliwy dla zdrowia przeważają mężczyźni (6 x częściej). Kobiety są bardziej podatne na szkodliwe następstwa picia alkoholu.

U kobiet, które wypiły identyczną ilość alkoholu co mężczyźni, stwierdzono wyższe stężenie alkoholu we krwi oraz większe negatywne konsekwencje zdrowotne spowodowane piciem. Częściej występuje u nich alkoholowe zapalenie wątroby, wcześniej rozwija się marskość wątroby a śmiertelność spowodowana marskością u kobiet jest wyższa.

Ważnym elementem, w kształtowaniu ryzyka szkodliwego działania alkoholu, jest jego ilość wypita w jednostce czasu. Wysokie spożycie alkoholu w krótkim czasie ma większe znaczenie niż spożywanie tej samej jego ilości przez dłuższy czas.

You might be interested:  Perimenopauza – jakie są pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy?

Na tolerancję alkoholu wpływają czynniki genetyczne. Osoby o zwiększonej tolerancji na alkohol, czyli według obiegowej opinii osoby o tzw. mocnej głowie są bardziej narażone na jego szkodliwe działanie niż osoby o tzw. słabej głowie do alkoholu.

Alkoholowa choroba wątroby (Alcoholic Liver Disease – ALD)

Wątroba, będąc głównym miejscem metabolizowania alkoholu, jest szczególnie narażona na jego działanie.

Za dawkę progową działającą toksycznie na wątrobę uważa się 60-80 g czystego alkoholu na dobę w przypadku mężczyzn i wynoszącą 20-40 g dla kobiet.

Nadużywanie alkoholu prowadzi do zmian czynnościowych i strukturalnych wątroby. W konsekwencji do rozwinięcia poszczególnych etapów alkoholowej choroby wątroby, czyli:

 1. alkoholowego stłuszczenia wątroby
 2. alkoholowego zapalenia wątroby
 3. alkoholowej marskości wątroby.

Do zgonu dochodzi w efekcie zaburzeń metabolicznych, zatrucia organizmu, masywnych krwawień z żylaków przełyku, zaburzeń krzepnięcia, a czasem rozwoju raka wątroby.
Każda osoba, która spożywa alkohol przewlekle i/lub nadmiernie powinna regularnie badać stan i czynność wątroby.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby(stłuszczenie proste)

Alkoholowe stłuszczenie wątroby to przewlekłe uszkodzenie komórek wątrobowych (hepatocytów) powstałe na skutek zaburzeń metabolicznych wywołanych alkoholem etylowym.  Może pojawić się już po kilkunastodniowym spożywaniu dużych ilości alkoholu. Kliniczne przebiega najczęściej bezobjawowo lub objawia się jako;

 • osłabienie
 • ciągłe uczucie zmęczenia
 • brak apetytu
 • czasami chorzy zgłaszają uczucie pełności lub rozpierania w nadbrzuszu czy niewielkie dolegliwości bólowe w tej okolicy lub w prawym podżebrzu.

W badaniu fizykalnym uwagę może zwrócić miernie powiększona, czasami tkliwa wątroba.

W badaniach laboratoryjnych możemy obserwować makrocytozę ( powiększenie objętości erytrocytów), podwyższenie wartości GGT w surowicy krwi oraz nieznaczne zwiększenie aktywności aminotransferaz ALT i AST (z reguły poziom AST jest większy od ALT).

Badanie USG wykazuje wzmożoną echogeniczność wątroby. Ten etap alkoholowej choroby wątroby może być całkowicie odwracalny w przypadku zaprzestania picia.

Alkoholowe zapalenie wątroby

To uszkodzenie wątroby, o charakterze zmian martwiczo-zapalnych, spowodowane alkoholem etylowym.
Objawami świadczącymi o zaistniałym procesie chorobowym są:

 • utrata łaknienia
 • osłabienie
 • ból w prawej okolicy podżebrowej
 • żółtaczka
 • i często w ostrej fazie gorączka

W badaniach laboratoryjnych: niedokrwistość makrocytarna, małopłytkowość, leukocytoza z przewagą neutrofilów. Często dochodzi do zaburzeń wodno-elektrolitowych w organizmie. Występują niedobory: sodu, potasu, magnezu,( hiponatremia, hipokalcemia, hipomagnezemia).

W badaniach laboratoryjnych występuje zwiększenie aktywności aminotransferaz ALT i AST często ponad 400 IU/l ze stosunkiem poziomów AST/ALT większym niż 1,5. Wartości GGT w surowicy krwi są wysokie, często sięgające ponad 1000 U/l.

Zwiększenie stężenia bilirubiny (żółtaczka) jest następstwem zaburzeń czynności wątroby, ale także towarzyszącej hemolizy ( rozpadu czerwonych krwinek ) jej wartości wynoszą najczęściej 3–5 mg/dl w ostrych stanach sięgać mogą poziomu

Alkoholowe uszkodzenie wątroby

Wątroba to największy narząd w organizmie człowieka. Waży on około 1,5 kilograma. To właśnie on pełni główną rolę w metabolizmie alkoholu. Gdy podaż alkoholu jest nadmierna dochodzi do:

 • stłuszczenia
 • zapalenia
 • zwłóknienia
 • marskości

Do stłuszczenia wątroby dochodzi u 90% osób, które piją intensywnie. Z kolei do zapalenia- u 40%. Inni autorzy sugerują, że zapalenie występuje u 10- 15% osób. Natomiast marskość stwierdza się nawet u 30% osób.

Stosunkowo czułym wskaźnikiem, który obrazuje wydolność wątroby jest badanie poziomu GGTP. Jak się okazuje nawet u 30% osób, które piją codziennie 3 standardowe porcje alkoholu , występuje podwyższenie wartości poziomu GGTP.

Gdy wątroba jest wydolnym narządem, poziom ten powinien powrócić do normy po około trzech miesiącach.
Stłuszczenie wątroby jest procesem w znacznym stopniu odwracalnym. Oznacza to tym samym, iż proces ten ustępuje po zaprzestaniu picia.

Stłuszczenie polega na nadmiernym odkładaniu się komórek tłuszczowych w komórkach wątrobowych. Do objawów stłuszczenia zalicza się dolegliwości, które zlokalizowane są w okolic prawego podżebrza. Towarzyszy im wyraźne powiększenie wątroby.

Kolejnym etapem uszkodzenia uszkodzenia wątroby jest jej alkoholowe zapalenie. Objawy oraz dolegliwości, które jej towarzyszą bardziej nasilone niż w przypadku stłuszczenia. Gdy osoba cierpiąca na alkoholowe zapalenie wątroby pije nadal, wówczas może rozwinąć się zwłóknienie, które przechodzi w marskość. Taka sytuacja ma miejsce w 80%- ach przypadków.

W przypadku marskości wątroby dochodzi do tego, że miąższ wątroby zostaje zastąpiony przez włóknistą tkankę łączną. Tkanka ta jest bezwartościowa dla funkcji wątroby. Należy również podkreślić, iż utrudnia ona przepływ krwi przez wątrobę.
Do objawów marskości zalicza się:

 • osłabienie
 • chudnięcie
 • obecność płynu w jamie brzusznej, wodobrzusze
 • obrzęk
 • żółtaczkę
 • żylaki przełyku, powodujące obfite krwotoki

Prawdopodobieństwo wystąpienia zmian w wątrobie wzrasta w sytuacji dziennego spożywania 60- 80 gram alkoholu przez mężczyzn oraz powyżej 20 gram przez kobiety. Ponadto stwierdzono również, iż na podłożu marskości wątroby istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia pierwotnego raka wątroby.

Istnieje wiele hipotez, które próbują wyjaśnić rozwój alkoholowej marskości wątroby. Jedna z nich podkreśla istotność wpływu alkoholu na czynność błony komórkowej oraz metabolizm lipidów. Ponadto znaczenie ma również wysokie stężenie aldehydu octowego a także niedobór pokarmowy.

Alkohol, a szczególnie aldehyd octowy, który tworzony jest w wątrobie przez dehydrogenazę octową, okazuje się iż około 30 razy bardziej toksycznym jest produkt jego przemiany, jakim jest aldehyd octowy.

Szczególnie istotną rolę w patogenezie alkoholowego uszkodzenia wątroby odgrywają niedobory pokarmowe oraz witaminowe.

Warto podkreślić, iż spośród alkoholików, u których na skutek marskości wątroby zdecydowano się na wykonanie przeszczepu, stosunkowo rzadko stwierdzano u nich skłonności do nawrotów picia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *