Dzień dobry. Mam nieco dziwny problem zdrowotny i zastanawiam się, z czego może on wynikać. Chodzi mianowicie o ból oczodołu, który pojawił się u mnie kilkanaście dni temu.
To jest pierwszy raz kiedy w ogóle doświadczam tego problemu i na początku uważałem, że ból oczodołu minie samoistnie i po prostu czymś oko podrażniłem. Niestety ból oczodołu trwa cały czas i zupełnie nie wiem, z czego może wynikać.
Jakie przyczyny może mieć ból oczodołu? Na pewno w żaden sposób się nie uderzyłem w oko, nie przypominam sobie też nic co mogłoby podrażnić oko.
Jest to dla mnie o tyle dziwne, że nie chodzi o samo oko, ale dolegliwości bólowe dotyczą głównie oczodołu. Nie jest to jakiś bardzo silny ból, ale ze zmiennym nasileniem ból oczodołu towarzyszy mi prawie przez cały dzień, czasami tylko lekko słabnie.
Czy ból oczodołu może mieć jakieś poważniejsze konsekwencje dla zdrowia? I najważniejsze – co powinien zrobić, aby pozbyć się bólu oczodołu.
Czy są jakieś specjalne metody diagnozowania przyczyn bólu oczodołu, które wyjaśnią od czego w ogóle wziął się u mnie taki problem? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź z Państwa strony. Pozdrawiam
Ból oczodołu może mieć wiele przyczyn. Oczodół to jama kostna, w której umiejscowiona jest gałka oczna. Dolegliwości bólowe w obrębie oczodołu mogą wynikać ze stanu zapalnego zatok obocznych nosa, które znajdują się w sąsiedztwie oczodołu. Wyróżniamy zatoki szczękowe, czołowe, sitowe i klinowe.
Stan zapalny zatok objawia się bólami głowy, twarzy, utrudnionym oddychaniem i nasileniem się dolegliwości przy schylaniu głowy. Dodatkowo może pojawić się kaszel, obrzęk tkanek miękkich w okolicy oczu, upośledzenie węchu. Przy zapaleniu zatok szczękowych może występować ból zębów. Infekcji często towarzyszy gorączka.
Jednak zapalenie zatok obocznych nosa to nie jedyna przyczyna bólu oczodołu.
Dolegliwości bólowe w tej lokalizacji mogą być związane z promieniowaniem bólu z zębów. Dlatego niejednokrotnie potrzebna jest również konsultacja stomatologiczna. Przyczyną bólu w oczodole mogą być guzy oczodołu np. glejak nerwu wzrokowego, czy oponiak nerwu wzrokowego.
Dolegliwości bólowe w obrębie oczodołu mogą przejawem zapalenia tkanek oczodołu, ropnia w oczodole, tylne zapalenie twardówki czy stanu zapalnego nerwu wzrokowego. Częstą przyczyną bólu oczodołu jest niewyrównana wada wzroku. W chorobie Gravesa-Basedowa występuje objaw orbitopatia tarczycowa.
W wyniku zaburzeń endokrynologicznych dochodzi do zwiększenia objętości tkanek w oczodole. Charakterystycznym objawem jest wytrzeszcz obu gałek ocznych.
W zależności od nasilenia choroby dodatkowo może występować obrzęk powiek, spojówek, podwójne widzenie, światłowstręt, obniżenie ostrości wzroku, czy ból. Jak widać przyczyn bólu oczodołu jest wiele.
Dlatego niekiedy potrzeba czasu by wykonać niezbędną diagnostykę oraz odwiedzić lekarzy kilku specjalności. W przypadku utrzymywania się dolegliwości proponuję udać się do w pierwszej kolejności do okulisty.
Lekarz wykona badanie wzroku i stwierdzi, czy przyczyną dolegliwości jest patologia tocząca się w oku. Być może konieczna będzie dalsza diagnostyka.
– Lek. Anna Mitschke
Redakcja poleca:
Przez długi czas nie mogłeś znaleźć przyczyny swoich dolegliwości lub wciąż jej szukasz? Chcesz nam opowiedzieć swoją historię lub zwrócić uwagę na powszechny problem zdrowotny? Napisz na adres [email protected] #RazemMożemyWięcej
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.
Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
- ból oka
- oczodoły
- dolegliwości bólowe
- choroby oczu
- ból oczu
Zapalenie oczodołu – przyczyny, objawy i leczenie
2015-03-13 7:29 Monika Majewska
Zapalenie oczodołu to stan zapalny jamy, w której znajduje się gałka oczna. Zapalenie oczodołu to poważny stan, który może doprowadzić nie tylko do utraty wzroku, lecz także m.in. zapalenia opon mózgowych, a nawet śmierci. Jakie są przyczyny zapalenia oczodołu? Jak rozpoznać objawy? Jak przebiega leczenie?
Zapalenie oczodołu to stan zapalny jamy w czaszce, znajdującej się poniżej części czołowej, w której mieści się oko (gałka oczna).
Oczodół jest podzielony przez przegrodę oczodołową (delikatną warstwę tkanki) na dwie części – powierzchowne tkanki oczodołu (część przedprzegrodowa, zewnętrzna) oraz elementy umiejscowione w głębi oczodołu (część wewnętrzna, zaprzegrodowa). Ze względu na tę budowę oczodołu wyróżnia się:
- zapalenie tkanek miękkich oczodołu przedprzegrodowe – będące zakażeniem powiek oraz struktur znajdujących się przed przegrodą oczodołową
- zapalenie tkanek miękkich oczodołu zaprzegrodowe (jamy oczodołu) – będące zakażeniem tkanek znajdujących się wewnątrz oczodołu, za przegrodą oczodołową
Ponadto wyróżnia się grzybicze zakażenia tkanek oczodołu – mukormykozę oczodołową (to najczęstsze i najcięższe grzybicze zakażenie tkanek oczodołu) oraz promienicę oczodołową.
Zapalenie oczodołu – przyczyny
W przypadku zapalenia przedprzegrodowego infekcja może być wynikiem ukąszenia przez owada lub urazu skóry, a także lokalnej infekcji: jęczmienia na oku, gradówki, zapalenia woreczka łzowego, zapalenia spojówek. Wśród przyczyn wymienia się także bakteriemię.
Z kolei najczęstszą przyczyną (90 proc. przypadków) zapalenia zaprzegrodowego jest zapalenie zatok przynosowych, a konkretnie przeniesienie zakażenia bakteryjnego z zatok (szczególnie komórek sitowych). Stan zapalny może się przenieść do oczodołu także z ucha środkowego, okolicy zębów, a nawet dróg oddechowych (np. zapalenie płuc).
W przeważającej większości przyczyną zakażeń w obrębie oczodołu są bakterie
Inne możliwe przyczyny to urazy, np. złamanie kości oczodołu czy uszkodzenie oczodołu w trakcie zabiegów chirurgicznych na oczodole lub zatokach. Zapalenie zaprzegrodowe może być także wynikiem uogólnienia procesów zapalnych, które toczą się w obrębie oczodołu (np. zapalenie woreczka łzowego).
Z kolei mukormykoza tkanek oczodołu, którą wywołują grzyby, dotyczy głównie pacjentów z obniżoną odpornością. W tym przypadku zakażenie oczodołu jest przeważnie skutkiem rozprzestrzeniającej się infekcji zatok lub jamy nosowej (naturalną drogą wniknięcia tych grzybów do organizmu jest ich wdychanie). Z kolei promienica oczodołu związana jest z piorunującym zapaleniem zatok.
Zapalenie oczodołu – objawy
Postać przedprzegrodowa jest najłagodniejsza. W tym przypadku w obrębie oczodołu nagle pojawiają się objawy, takie jak:
- bolesny obrzęk powiek – zwykle jednostronny
- zaczerwienienie i ocieplenie okolicy oczodołu
WARTO WIEDZIEĆ >> Czerwone, przekrwione OCZY – przyczyny. Jaka choroba objawia się czerwonymi oczami?
Jeśli do zakażenia doszło w wyniku urazu lub ukąszeniu owada, zwykle nie pojawiają się objawy choroby ogólnoustrojowej, takie jak gorączka. Stwierdza się je u chorych, u których zakażenie tkanek oczodołu jest wynikiem bakteriemii.
W tej postaci zapalenia oczodołu reakcja źrenic na światło, ostrość wzroku oraz ruchomość gałek ocznych są prawidłowe. Poza tym ból nie pojawia się w czasie ruchów gałki ocznej.
W postaci zaprzegrodowej do ww. objawów dołączają:
- ból przy próbie wykonania ruchu gałką oczną
- upośledzenie ruchomości gałki ocznej, spowodowane obrzękiem
- wytrzeszcz
- obniżenie ostrości wzroku (mogą wystąpić także podwójne widzenie lub mroczki przed oczami)
- brak reakcji źrenic na światło
Objawami towarzyszącymi są gorączka i złe samopoczucie.
SPRAWDŹ >> O czym świadczy BÓL OCZU? Przyczyny bólu oczu
Zapalenie oczodołu może doprowadzić nawet do śmierci!
Zapalenie zaprzegrodowe oczodołu jest bardzo poważnym schorzeniem i może prowadzić nie tylko do utraty wzroku (3-11 proc. pacjentów), lecz także do zapalenia opon mózgowych, ropnia mózgu i zakrzepicy zatoki jamistej. Z powodu zakażenia tkanek znajdujących się wewnątrz oczodołu umiera 1-2 proc. pacjentów.
Z kolei mukormykoza objawia się:
- obrzękiem twarzy
- jednostronnym wytrzeszczem
- obniżeniem ostrości wzroku lub ślepotą,
- nieprawidłową reakcja źrenic na światło
- oftalmoplegią (zniesieniem czynności mięśni gałki ocznej)
- opadnięciem powieki zajętego oczodołu
- zaburzeniami czucia ruchu gałek ocznych
Charakterystyczne dla tego schorzenia jest tworzenie się czarnych strupów na skórze powiek, podniebieniu i małżowinach nosa.
Natomiast w przypadku promienicy pojawiają się ból okolicy okołooczodołowej, wytrzeszcz oraz obniżenie ostrości wzroku.
Zapalenie oczodołu – diagnoza
- zapalenie przedprzegrodowe – gdy wiadomo, że przyczyną stanu zapalnego jest uraz lub ukąszeniem owada, diagnozę można postawić tylko na podstawie badania okulistycznego (m.in. badania ostrości wzroku, ruchomości gałki ocznej i dna oka). Gdy przyczyna choroby nie jest znana, należy wykonać tomografię komputerową oczodołu i zatok oraz punkcję lędźwiową
- zapaleniu jamy oczodołu – wykonuje się tomografię komputerową zatok i okolicy oczodołowej. W związku z tym, że w większości (90 proc.) przypadków choroba jest wynikiem infekcji szerzącej się od strony zatok, konieczna jest konsultacja laryngologiczna.
- mukormykoza oczodołowa – diagnozę stawia się na podstawie wyników badania histopatologicznego zakażonych tkanek oraz badań obrazowych (najczęściej tomografii komputerowej oczodołu)
- promienica oczodołowa – rozpoznanie ustala się na podstawie biopsji
Zapalenie oczodołu – leczenie
- zapalenie przedprzegrodowe – stosuje się antybiotyki przeciwko bakteriom Gram-dodatnim. Jeśli do objawów zakażenia dołączają objawy ogólnoustrojowe, wskazujące na ryzyko wystąpienia bakteriemii i zapalenia opon mózgowych, konieczna jest hospitalizacja. Jeżeli zapalenie przedprzegrodowe prowadzi do wytworzenia ropnia, konieczne może być odprowadzenie ropnej wydzieliny
- zapalenie jamy oczodołu – dzieciom podaje się antybiotyki przeciwko bakteriom Gram-dodatnim (u najmłodszych zapalenie wywołuje zwykle jeden rodzaj patogenu), a dorosłym antybiotyki (pozajelitowo) o szerokim zakresie działania (u nich stan zapalny wywołuje wiele różnych bakterii). Gdy leczenie jest nieskuteczne, zaleca się chirurgiczny drenaż zatok przynosowych
- mukormykoza – konieczny jest zabieg chirurgiczny, by wyciąć zajęte przez stan zapalny tkanki. Ponadto podaje się amfoterycynę B. Podobnie w przypadku promienicy
Bibliografia:
1.Felbel-Tyszkowska M., Zapalenie tkanek miękkich oczodołu, „Przegląd Okulistyczny” 2012, nr 2 (46)2.Zborowska-Skrobanek J., Misiuk-Hojło M., Zakażenia tkanek oczodołu – problem interdyscyplinarny okulistów, laryngologów i chirurgów szczękowo−twarzowych, „Dental and Medical Problems” 2007, nr 3
Czy artykuł był przydatny?
ból w oczodole
- Artykuły
- Pytania do lekarzy
W przypadku zmian zewnętrznej części oczodołu użyteczny jest zabieg nacięcia oczodołu. (…) Jakie są przyczyny powstawania guzów oczodołu? Istnieją dwa typy guzów oczodołu.
Często wystarczającym leczeniem jest stosowanie leków znoszących skurcz mięśnia rzęskowego, który dodatkowo wzmagałby ból oraz maści z antybiotykiem. (…) Dochodzi do niego na skutek chwilowego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej…
Często wystarczającym leczeniem jest stosowanie leków znoszących skurcz mięśnia rzęskowego, który dodatkowo wzmagałby ból oraz maści z antybiotykiem. (…) Dochodzi do niego na skutek chwilowego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej…
Zacznijmy w ogóle od tego, czym jest ból i jak jest przekazywany. (…) Ból jest też informacją o toczącym się w organizmie nieprawidłowym procesie lub chorobie np. ból gardła sygnalizuje infekcję.
Ból brzucha z prawej strony Nagły, ostry i utrzymujący się ból w prawym boku to znak, że rozwija się stan zapalny. (…) * Ból brzucha po prawej stronie – możliwe przyczyny * Ból brzucha…
Obecność ciała obcego wywołuje silny ból oka, szczególnie nasilający się przy mruganiu. (…) Ból oka w przebiegu zapalenia nerwu wzrokowego Ból oka w przebiegu zapalenia nerwu wzrokowego występuje przy…
Przyczyny bólu oka Często przyczynami wywołującymi ból oka są inne choroby, mogą to być np.: zapalenie zatok, przy którym pojawia się ból nad lub za (…) okiem, a także ból po jednej stronie głowy,…
Guz kulszowy Objawy guza kulszowego to: ból pośladka na dole,ból kości w pośladku,ból określany jako głęboki i tępy,przy niektórych ruchach ciała (…) do tylnej części uda,ból…
Ból związany z miesiączką ustępuje zwykle drugiego lub trzeciego dnia krwawienia. (…) Ból ten może promieniować na okolice lędźwiowe kręgosłupa. Często jest on odczuwany jedynie jako uczucie „ciężkości’ w podbrzuszu.
* Worki pod oczami * Ból oczu * Krem pod oczy * Luteina na oczy Zaburzenia w obrębie oczodołu Inna grupą przyczyn wywołujących opuchnięte (…) oczy są zaburzenia takie jak: zakrzepica zatoki jamistej, zapalenie…
Może nas dotknąć przewlekły ból brzucha lub ból o charakterze kolkowym, ostry lub tępy, taki który wystąpił nagle lub zwiększający się stopniowo. (…) Ból w okolicy nadłonowej Ból w…
Zmiany nastroju po porodzie Ból krocza po porodzie jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się nawet wtedy, jeśli nie nacinano krocza podczas porodu
Panie często skarżą się na nadwrażliwość piersi oraz ból głowy i brzucha. (…) Innym czynnikiem wywołującym ból jajników bywa niewłaściwa pozycja seksualna.
Nawet drobne uderzenia, upadki, czy rozcięcia skóry sprawiają, że odczuwamy ból. (…) Skoro jest on dla nas tak nieprzyjemny, po co nam ból? Do czego jest potrzebny naszemu organizmowi? Zobacz wideo.
Przyczyny bólu oka Często przyczynami wywołującymi ból oka są inne choroby, mogą to być np.: zapalenie zatok, przy którym pojawia się ból nad lub za (…) okiem, a także ból po jednej stronie głowy,…
Witam, od ponad tygodnia mam ogromne bóle głowy, a raczej za każdym razem ból umiejscowiony jest w oczodole nad prawym okiem i promieniuje na tył głowy, szyję (silny ucisk w miejscu bólu chwilowo daje ulgę) i zęby. Żadne leki przeciwbólowe nie dają ulgi….
Od dłuższego czasu miewam silny ból w prawym oczodole/oku/głowie. Odpowiedzieliście mi Państwo, że to może być nadciśnienie, ale chciałem jeszcze dodać, że do tego dochodzi podwójne widzenie płaszczyzny na której nie skupiam wzroku (czyli jeśli czytam…
Witam Od jakiegoś czasu boli mnie głowa i odczuwam ból w oczodołach przy nosie co mi może dolegaćW medycynie podstawową zasadą jest dokładna znajomość objawów i badanie pacjenta. Bardzo ważny jest wywiad chorobowy; charakterystyka objawów; kolejność…
Witam, od pewnego czsu mam nastepujace objawy: -ból w prawym oczodole – promieniujący do dziasła, -ból ‘promienisty’ po prawej stronie glowy-czoła -uczucie ‘szpilki w oku’i widzenie prawym okiem jak za mgłą, -w sobotę po kapieli zauważyłam po prawej…
Po operacji złamania oczodołu. Witam. Jak długo może się utrzymywać obrzęk i ból po operacji złamanego dna oczodołu?Miałam przeszczep a kości szczęki. Mam uszkodzony nerw podoczodołowy . Wraca mi chyba czucie bo po 3 tygodniach od operacji czuję jakby…
złamanie ściany dolnej oczodołu prawego ściany górnej zatoki szczękowej odma tkanek miękkich oczodołowo policzkowej oraz w dole skrzydlowo podniebnym prawym krwista treść w zatoce.Jak długo mogę odczuwać ból twarzy i brak czucia na nosie oraz ból glowy…
Jak długo może trwać ból popunkcyjny? Dziś mija 3 tydzień po punkcji i przeszłam przez różne ‘niedogodności’: ból głowy, oczodołów, sztywność karku, szum w uszach. Mimo tego czasu głowa boli nadal i już nie tylko czoło i oczodoły przy patrzeniu skrajnym…
Nie wiem jak to okreslic, ból w oczodolach,czole,powiekach,pod oczami,mgła falująca i przy mruganiu co jakiś czas jakby jakiś prąd przechodził do górnej części głowy, ból głowy w części górnej i skroniach. Co to może być? Konieczne będzie osobiste…
Witam, Miałem piękne niebieskie oczy. Dziś odebrałem wynik z rezonansu. Guz 14mx9mmx12mm w oczodole. W poniedziałek idę do okulisty. Pytanie moje, jak się leczy guzy? Czy biopsja to wyciagniecie oka?Czy boli? Jak się operuje Guza? Usypia się?…Wszystkie…
Moja 7 letnia córka upadła na chodnik uderzając w niego oczodołem. Dzień po zdarzeniu wyglądało to tak, jakby dostała z pięści w oko. Mijają 4 dni i córka skarży się na ból głowy i dziwne ‘trzaski’tuż ponad łukiem brwiowym. Na zajęciach wf również bardzo…
złamanie ściany dolnej oczodołu z odmą tkanek miękkich okolicy oczodołowo policzkowej oraz w dole podniebnym drobne pęcherzyki powietrza w okolicy szczytu oczodołu. Jak długo mogę odczuwać ból i ucisk wokół oka. Czy pieczenie i szczypanie w oku zwłaszcza…
Prosze o rade gdzie mam sie zwrocic Wynik rezonansu: W obrebie oczodolu prawego pomiedzy nerwem wzrokowym oraz miesniami prostym gornym i prostym bocznym widoczna jest dobrze odgraniczona od tkanki tluszczowej wewnatrzoczodolowej patologiczna struktura…
Witam mam ostry ból często pulsujący w okolicy czoła, brwi i oczodołów czy taki typ bólu bardziej wskazuje na migrenę czy ból napięciowy ?Witam, mogą być to objawy bólu napięciowego głowy jak i migreny. Migrenie zazwyczaj towarzyszy jeszcze światłowstręt,…
Od tygodnia dokucza mi ból w skroniach, ból w oczodołach, drganie dolnej powieki oka lewego i dodatkowo dziś mam podpuchnięte oczy. Co może być tego przyczyną? Jakie badania wykonać? Bardzo się martwię. Proszę uprzejmie o jakieś sugestie.Witam.Proponuję…
Witam Jeśli boli głowa od kilku miesięcy oczodoły które mam ochotę wepchnąc do środka, skronie. Czoło nosze okulary mam astyatyzm ,ostatnio stwierdziłam ze gorzej widzę. Szukam przyczyn wszystko mam ok, lekarze twierdzą że może to migrena ale czy od…
Ból oka – co neurolog wiedzieć powinien
Katedra i Klinika Okulistyki, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wrocław
Adres korespondencyjny: prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło, Katedra i Klinika Okulistyki, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, ul. Borowska 213, 50-556 Wrocław, e-mail: [email protected]
Neurologia po Dyplomie 2014; 9 (6): 53-59
Ból oka lub okolicy gałki ocznej to jeden z częstszych powodów zgłoszeń pacjentów na ostry dyżur okulistyczny. Przyczyną tych dolegliwości może być wiele chorób, zarówno pozornie błahych (np.
nieskorygowana wada refrakcji), jak i potencjalnie zagrażających życiu pacjenta (np. guz oczodołu czy olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic).
Ból oka jest więc problemem nie tylko okulistycznym i nie powinien być nigdy lekceważony.
Pacjenci często nie potrafią zlokalizować, gdzie dokładnie odczuwają ból, dlatego warto najpierw zastanowić się nad podziałem bólu w zależności od lokalizacji jego przyczyn.
Przyczyny bólu oka lub gałki ocznej
Wśród przyczyn bólu oka lub okolicy gałki ocznej wyróżnić można:
- Choroby gałki ocznej:
- ból łagodny do umiarkowanego: zapalenie brzegów powiek, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zapalenie twardówki, ciało obce rogówki lub spojówki, ból pooperacyjny oraz zespół niedokrwienny oka
- ból ciężki: zaburzenia rogówki (erozja, owrzodzenie, oparzenie słoneczne), uraz, zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej, zapalenie twardówki, zapalenie gałki ocznej oraz ostre zamknięcie kąta przesączania
- Przyczyny okołogałkowe: uraz, jęczmień, zapalenie przedprzegrodowe oczodołu, zapalenie woreczka łzowego, wyprysk kontaktowy, neuralgia nerwu trójdzielnego, czy ból rzutowany związany np. z problemem dentystycznym
- Przyczyny w obrębie oczodołu i pozaoczodołowe: zapalenia zatok, uraz, pseudoguz, guz oczodołu, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie zaprzegrodowe oczodołu, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, migrenia, klasterowe bóle głowy, cukrzycowe porażenie nerwów czaszkowych, nadciśnienie złośliwe
- Przyczyny związane z astenopią: nieskorygowane wady refrakcji, heteroforie oraz heterotropie, niedomoga konwergencji, skurcz akomodacyjny.1
Diagnostyka wstępna
W związku z różnorodnością przyczyn bólów gałki ocznej powinno się zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów: wywiad, badania dodatkowe oraz ewentualne konsultacje innych specjalistów.
Najważniejszą rzeczą jest starannie zebrany wywiad.
Trzeba szczególnie zwrócić uwagę na dokładną lokalizację bólu, jego nasilenie, czynniki towarzyszące bólowi (jak utrata masy ciała, gorączka, nadwrażliwość owłosionej skóry głowy, czynniki wyzwalające, chromanie szczękowe) oraz w jakich porach dnia ból występuje. Należy ustalić, czy istnieją czynniki łagodzące ból, czy pacjent doznał urazu gałki ocznej, oczodołu lub głowy, czy przebył ostatnio zabieg operacyjny w obrębie gałki ocznej i jakie leki przyjmuje.
Ból oka – rodzaje i najczęstsze przyczyny bólu oczu
Spis treści
Ból oka – przyczyny
Wzrok to jeden z pięciu zmysłów, jakim dysponuje ludzki organizm. Dzięki niemu człowiek odbiera całą masę informacji, które przy współpracy z mózgiem zapisuje niczym fotografie. Niewątpliwie ból oczu powinien być niepokojącym nas sygnałem do zadbania o wzrok, a jeśli wystąpi u nas ból głowy i oka, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.
Według statystyk prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, jaskra to druga – tuż po zaćmie – choroba prowadząca do całkowitej utraty wzroku, z tą różnicą, że jaskra uszkadza wzrok nieodwracalnie. Przypadłość ta może powodować ból oczu, ale nie u wszystkich i raczej nie w początkowej fazie jej rozwoju.
Zobacz też: Skierowanie do okulisty – czy jest potrzebne? Ile ważne?
Ból głowy i oka
Jeśli nagle wystąpił u nas ból oka, ale także silny ból głowy, nudności oraz zaburzenia widzenia, a oko jest zaczerwienione, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Symptomy te mogą świadczyć o ostrym ataku jaskry, a ten z kolei może oznaczać, iż choroba jest dość mocno rozwinięta.
- Szacuje się, że tylko w naszym kraju na jaskrę cierpi około 800 tysięcy pacjentów, ale wielu z nich nie ma świadomości o chorobie.
- Czytaj też: Choroba Wilsona
- Reklama
Jaskra
Wielu pacjentów nie jest w stanie zaobserwować niepokojących objawów wskazujących na jaskrę, bo te po prostu nie występują. Powodem do konsultacji z lekarzem mogą być jednak: światłowstręt, łzawienie oczu czy problemy z dostosowaniem wzroku do ciemności.
U okulisty regularnie powinny stawiać się osoby, w których rodzinie ktoś chorował na jaskrę. Przypadłość ta jest bowiem chorobą dziedziczną. Ponadto większą dbałość o oczy powinny zachować osoby powyżej 35 roku życia, gdyż jaskra, choć uważana jest za chorobę osób starszych, dotyka coraz młodsze osoby.
Zapalenie nerwu wzrokowego
Wirusy i związane z nim schorzenia, takiej jak zapalenie zatok, przyzębia czy oczodołu, mogą prowadzić do zapalenia nerwu wzrokowego. Jednym z objawów tej choroby jest ból gałki ocznej przy patrzeniu w bok. Przypadłość ta wymaga szybkiej reakcji medycznej. W innym przypadku może dojść nawet do utraty wzroku.
Sprawdź też: Wytrzeszcz oczu
Ból oka u dziecka
Dzieci mogą skarżyć się na dolegliwości związane ze wzrokiem gdy przechodzą infekcję, podczas której gorączkują. Wówczas może pojawić się ból oka przy patrzeniu w bok, czy ból przy dotyku. Aby ulżyć maluszkowi, nie włączajmy mocnego światła, ograniczmy też dopływ słońca do pomieszczenia, w którym przebywa. Można też przykładać dziecku na zamknięte powieki chłodne okłady.
Czytaj też: Jęczmień na oku
Jeśli jednak ból oka u dziecka nie wystąpił podczas infekcji, lecz pojawił się nagle, może to oznaczać uraz lub dostanie się do oka ciała obcego. Wówczas należy natychmiast udać się z maluchem do lekarza.
Zobacz też: Ból kości ogonowej – (przy siedzeniu, po upadku) przyczyny i leczenie
Ból oczu – zespół suchego oka
Zespół suchego oka dużo mniej poważna przypadłość, ale ona również wiąże się z bólem lewego lub prawego oka, czy też obu tych narządów. Dodatkowo oczy są zaczerwienione i pieką.
Przyczyną ZSO jest niewystarczająca ilość łez. Aby ukoić ból i nawilżyć oczy stosuje się krople, które dostać można w aptece bez recepty.
Inne przyczyny bólu oka to zapalenie spojówek, które może wywołać zarówno alergia, jak i bakterie, ale także zapalenie rogówki, wywoływane przez drobnoustroje. Trudniejsze w leczeniu jest zapalenie błony naczyniowej, które niestety często nawraca, a jego konsekwencją mogą być inne choroby oczu, jak na przykład wymieniona powyżej jaskra.
O czym świadczy ból oka?
Tego rodzaju ból powoduje duży dyskomfort w naszym życiu. Oczy są jednym z ważniejszych narządów zmysłu, które mimo że są skomplikowane, odpowiadają za odbieranie wrażeń wzrokowych w różnych warunkach.
Ból oka miewa różne przyczyny. Związane jest to nie tylko z narządem wzroku, lecz również z sąsiadującymi strukturami, np. zatokami. Ból oka pojawia się również bardzo często u osób noszących soczewki kontaktowe.
1. Przyczyny powstającego bólu oka
Ból oka często wiąże się z chorobami, takimi jak:
- jaskra – w tym wypadku ból oka pojawia się nagle i bardzo szybko przechodzi do kości twarzy, a nawet na tył głowy. Innymi objawami są problemy z ostrością widzenia, nudności, zwolnienie akcji serca, zawroty głowy;
- zapalenie zatok – tu ból pojawia się za lub nad okiem, innym objawem jest na pewno ból po jednej stronie głowy, gorączka i katar;
- nieżyt górnych dróg oddechowych;
- infekcja wirusowa, która wywołuje np.: grypę;
- jęczmień.
Do chorób wywołanych przez wirus Coxsackie możemy zaliczyć również krwotoczne zapalenie spojówek. Jednakże najczęstszy ból pojawia się przy noszeniu soczewek kontaktowych, których dawno nie zmienialiśmy.
Wpływa na niego też niedawna operacja, podrażnienie oka wywołane alergią czy mechaniczny uraz. W przypadku alergii dochodzi do zapalenia spojówek.
Ból jest raczej niewielki, ale towarzyszy mu na pewno pieczenie, zła regulacja światła, łzawienie i zaczerwienienie.
Oczy są jednym z ważniejszych narządów zmysłu
Kolejną przyczyną bywa zapalenie nerwu wzrokowego. Cechą charakterystyczną jest to, że występuje ono w różnych miejscach oka. Dochodzi wtedy do zlewania się widzianych kolorów i utraty ostrości widzenia. W tym przypadku badanie okulistyczne często nie jest wystarczające i lekarz zleca wizytę u neurologa.
2. Jakie są objawy bólu oka i jak go leczyć?
Ból oka sugeruje nam jego pochodzenie, czyli np. promieniowanie, i przyczynę, np.
w zapaleniu tęczówki lub jaskrze ból oka najczęściej promieniuje w okolicy czołowej, powierzchniowe bóle często wskazują na choroby rogówek, twardówek i spojówek, ból w powiece bądź kącie wewnętrznym oka mówi najczęściej o zakażeniu ropnym powieki bądź woreczka łzowego, ból pod lub nad oczodołem objawia się nerwobólem w nerwach trójdzielnych bądź innych nerwach w tej okolicy, często również stanem zapalnym zatok szczękowych bądź czołowych.
Najczęściej bólowi oka towarzyszą choroby takie jak: suche oko, zapalenie spojówek, atak jaskry, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie błony naczyniowej.
Zapalenie spojówki często ma podłoże alergiczne i stosuje się przy nim jedynie krople.
Suche oko objawia się małą ilością łez bądź ich nieprawidłowym składem (mało składników, które zatrzymują je na powierzchni oka, za to dużo wody). Wtedy niezbędne są krople, tzw. „sztuczne łzy”, które nawilżą oko.
W przypadku zapalenia błony naczyniowej duży udział w tym ma zapalenie jamy ustnej i migdałków. Wtedy niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Wzrost ciśnienia w gałce ocznej to przyczyna jaskry. Tu leczenie polega na podaniu leków obniżających ciśnienie krwi. Przy zapaleniu nerwu wzrokowego przepisywane są leki sterydowe.
Gdy w naszym oku znajduje się ciało obce, zaleca się dokładne obejrzenie spojówki, delikatne przemycie letnią, przegotowaną bądź destylowaną wodą.
Gdy po usunięciu ciała obcego czujemy światłowstręt i odczuwamy ból przy mruganiu i patrzeniu, zaleca się użycie suchego opatrunku.
Gdy stłuczemy gałkę oczną, będziemy mieć krwiaka śród- lub około gałkowego – warto zastosować wtedy chłodny okład wysuszający. W przypadku jęczmienia używa się okładów rozgrzewających. Są to najlepsze i najbardziej skuteczne domowe metody.
Ropień oczodołu jako powikłanie po zapaleniu zębopochodnym
Oprac. na podstawie: Arora N., Juneja R., Meher R.: Complication of an Odontogenic Infection to an Orbital Abscess: The Role of a Medical Fraudster („Quack”). Iran J. Otorhinolaryngol., 2018, 30, 98, 181-184.Do poradni otorynolaryngologicznej zgłosiła się 22-letnia kobieta z powodu utrzymującego się od 10 dni obrzęku pod prawym okiem.
W wywiadzie pacjentka poinformowała o zabiegu ekstrakcji zęba przed trzema tygodniami; po dwóch dniach od zabiegu wystąpił silny ból i obrzęk twarzy oraz oka. Następnie pacjentka zgłosiła się do innego szpitala, w którym wprowadzono leczenie zachowawcze. Po zastosowanej antybiotykoterapii obrzęk zmniejszył się, ale nadal się utrzymywał.
W szczegółowej rozmowie pacjentka poinformowała, że przed 4 tygodniami zgłosiła się z powodu bólu zęba do miejscowego znachora, który usunął pierwszy ząb przedtrzonowy szczęki strony prawej.
W badaniu przedmiotowym zaobserwowano obrzęk od dolno-przyśrodkowego do bocznego kąta oka, o wymiarach 3 x 3 cm, sięgający poniżej dolnej powieki.
Obrzęk w dotyku był miękki, torbielowaty, lecz niechełboczący. Nie stwierdzono innych oznak zapalenia. W badaniu okulistycznym stwierdzono brak zaburzeń widzenia i ograniczenie ruchomości gałki ocznej w kierunku bocznym. W badaniu jamy ustnej potwierdzono brak zęba 14, a w badaniu rynoskopowym brak zapalenia zatok.
Pacjentka miała wyniki badania tomografii komputerowej z kontrastem (TK) nosa, zatok przynosowych i oczodołu wykonanego w poprzednim szpitalu. Ujawniło ono zapalenie tkanek miękkich prawego oczodołu powodujące ucisk mięśnia prostego bocznego gałki ocznej, brak uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz brak zapalenia zatok.
W celu wykluczenia innych zapaleń tkanek miękkich, takich jak zakażona torbiel skóry wykonano badanie rezonansu magnetycznego (MRI) nosa, zatok przynosowych (PNS) i oczodołu. Badanie kliniczne i radiologiczne potwierdziło obecność grubościennego ropnia uciskającego mięsień prosty boczny gałki ocznej.
Wykonano zabieg drenażu ropnia w znieczuleniu ogólnym. Linię cięcia wyznaczono 5 mm poniżej prawej powieki dolnej. Po nacięciu tkanek miękkich i tkanki tłuszczowej stwierdzono grubościenny obrzęk torbielowaty, a biopsja aspiracyjna potwierdziła obecność ropy.
Po nacięciu uzyskano 6 ml treści ropnej, jamę ropnia przepłukano fizjologicznym roztworem soli i jodopowidonem. Materiał przesłano do badania mikrobiologicznego, jednak w ciągu 48 godzin nie stwierdzono wzrostu drobnoustrojów patogennych. Przez 7 dni od zabiegu pacjentka otrzymywała dożylnie antybiotyki o szerokim spektrum działania.
Okres pooperacyjny przebiegł bezobjawowo z lekkim obrzękiem, który ustąpił w ciągu 48 godzin. Pacjentka została wypisana po 7 dniach, po zdjęciu szwów.Ropnie oczodołu mogą wystąpić na skutek bezpośredniego zanieczyszczenia oka, tj. w przypadku urazu oka lub operacyjnego zainfekowania rogówki.
Wtórnie mogą wystąpić jako powikłania zakażeń zębopochodnych, zapaleń zatok przynosowych, zabiegów chirurgicznych lub zakażeń wirusem ospy wietrznej. Najczęściej ropień oczodołu jest powikłaniem ostrego zapalenia zatok.
Objawami ropnia oczodołu mogą być: obrzęk okołooczodołowy, wytrzeszcz oka, ograniczenie ruchomości gałki ocznej, dolegliwości bólowe czy pogorszenie ostrości wzroku. Szczególnie niebezpieczne jest rozprzestrzenienie się zakażenia i rozwinięcie się zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej.
Opisano wiele dróg rozprzestrzeniania się zakażeń zębopochodnych. Uwarunkowania anatomiczne części twarzowej czaszki sprawiają, iż procesy zapalne zazwyczaj rozprzestrzeniają się przez ciągłość, wybierając drogi najmniejszego oporu tkanek.
Proces zapalny może szerzyć się wzdłuż powięzi, pochewek naczyń krwionośnych oraz pni nerwowych.
Częściej w rozprzestrzenianiu się procesu zapalnego udział biorą żyły, czemu sprzyja delikatniejsza budowa ich ścian, brak zastawek w rejonie głowy, powolniejszy przepływ krwi i powstawanie zakażonych zakrzepów przyściennych.
W badaniach mikrobiologicznych zakażeń zębopochodnych występują zarówno tlenowe, jak i beztlenowe kultury bakterii.
Najczęstszą florę bakteryjną wyizolowaną z krwi lub ropnej próbki ropnia oczodołu stanowią paciorkowce, takie jak: Streptococcus viridans, Streptococcus pneumonia, Streptococcusmilleri, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus czy Hemophillus influenza typ B.
W opisanym przez autorów przypadku hodowle nie wykazały bakterii, prawdopodobnie w związku wcześniejszą antybiotykoterapią przed wykonaniem punkcji. Ponadto autorzy sądzą, że zapalenie okołowierzchołkowe mogło występować wcześniej lub mogło być spowodowane niesterylnym działaniem znachora i doprowadzić do wstecznego zakrzepowego zapalenia żył.
W przypadku podejrzenia powikłania ropnej infekcji oczodołu należy wprowadzić agresywne leczenie i zaordynować antybiotyki o szerokim spektrum działania.
Należy przeprowadzić pełne badanie przedmiotowe, okulistyczne oraz wykonać dodatkową diagnostykę, taką jak badania TK lub MRI w celu określenia miejsca, zasięgu, rozprzestrzeniania się zapalenia i obecności jamy ropnia.
Ropień wymaga natychmiastowego drenażu przez nacięcie tkanek.
Autorzy artykułu podkreślają, że podobnie jak w opisanym przypadku w Indiach, tam gdzie dominuje ubóstwo i analfabetyzm, oszuści medyczni-znachorzy bogacą się na naiwności ludzi. Niestety warunki, w których znachorzy wykonują proste dla lekarzy zabiegi, mogą prowadzić do śmiertelnych powikłań, takich jak zakrzepica zatoki jamistej.
W opisanym przypadku pacjentka miała dużo szczęścia, że zgłosiła się do szpitala przed pogorszeniem się wzroku, co mogłoby nastąpić, gdyby ropień doprowadził do ucisku i uszkodzenia nerwu wzrokowego lub centralnego zamknięcia tętnicy siatkówki (CRAO). Podkreśla to znaczenie szybkiego drenażu chirurgicznego ropnia w celu uniknięcia trwałego uszkodzenia wzroku.
Autorzy artykułu stwierdzają, że wysoki koszt leczenia stomatologicznego, ubóstwo, analfabetyzm oraz brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia zmuszają ludzi do szukania porady u znachorów, co często prowadzi do błędnej diagnozy i złego leczenia.
Wtórne powikłania oczodołowe spowodowane zakażeniem zębodołowym nie należą do częstych, lecz ze względu na ryzyko utraty wzroku konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia w jak najszybszym czasie.
Dlatego lekarz powinien umieć zdiagnozować chorobę, która wymaga wielospecjalistycznego podejścia.
Należy również podnieść świadomość pacjentów dotyczącą wykonywania zabiegów przez znachorów, aby zapobiec nieetycznym praktykom i powikłaniom zagrażającym życiu.
Widzisz niewyraźnie, nieostro, choć nie czujesz dyskomfortu? To może być objaw poważnej choroby
Rak oka nie boli, ale powoduje pogorszenie się wzroku. Gdy wzrok zaczyna szwankować, obraz rozmazuje się, jest niewyraźny, to znak, że należy zgłosić się na badanie do okulisty. Zdarza się jednak, że oko, w którym rozwija się rak, nie daje tego po sobie poznać. Dlatego nowotwory okulistyczne są trudne do rozpoznania. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.
Rak oka, inaczej nowotwór złośliwy oka, to tak naprawdę grupa nowotworów rozwijających się w obrębie gałki ocznej, oczodołu i sąsiednich struktur. Rak może się rozwinąć w każdej części oka zarówno jako nowotwór pierwotny, jak i wtórny, czyli będący przerzutem z innego nowotworu.
Nowotwór oka może rozwinąć się w: tęczówce, naczyniówce, ciele rzęskowym, siatkówce, oczodole, powiekach, gruczołach łzowych, przewodach łzowych.
W obrębie oka rozpoznaje się kilka różnych nowotworów. W przypadku powiek mówi się o raku skóry. W obrębie spojówki może występować rak płaskonabłonkowy, czerniak oraz chłoniak. Natomiast w obrębie oczodołu rozwijają się chłoniaki, mięsaki, oponiaki.
Najczęściej występującym pierwotnym nowotworem wewnątrzgałkowym oka jest czerniak błony naczyniowej. Zachorowalność w populacji określa się na 6 do 10 przypadków na 1 mln osób w ciągu roku.
Rak (nowotwór złośliwy) oka: przyczyny
Nie istnieje jedna, potwierdzona przyczyna zachorowania na raka oka. Wyróżnia się natomiast kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania.
Wśród czynników ryzyka wymienia się: jasną karnację skóry, niebieskie oczy, ekspozycję na słońce lub częste korzystanie z solariów, zakażenie HPV, zespół znamion atypowych.
Trzeba mieć jednak świadomość, że obecność jednego lub kilku wymienionych wyżej czynników nie przesądza o zachorowaniu.
Rak (nowotwór złośliwy) oka: objawy
Objawy nowotworu oka zależą od jego umiejscowienia, obszaru, jaki zajmuje (wielkości), stopnia zaawansowania.
Najczęściej występujące objawy raka oka to:
- zaburzenia widzenia;
- nieostre widzenie;
- utrata wzroku;
- zmiana zabarwienia części tęczówki;
- guzek w obrębie powieki;
- owrzodzenie powieki;
- utrata rzęs;
- zmiana rozmiaru lub kształtu źrenicy;
- zmiana zabarwienia powiek;
- zaburzenie położenia gałki ocznej lub ruchów oka;
- wytrzeszcz gałki ocznej;
- podwójne widzenie;
- wzrost ciśnienia w gałce ocznej;
- nadmierne łzawienie, krwawe łzy.
Rak (nowotwór złośliwy) oka: diagnozowanie
Podstawowym badaniem, które należy wykonać przy podejrzeniu nowotworu oka, jest pełne badanie okulistyczne. Kolejnym etapem diagnozowania może być USG gałki ocznej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, biopsja chirurgiczna oka z pobraniem wycinków do badania laboratoryjnego.
Rak (nowotwór złośliwy) oka: leczenie
Rodzaj leczenia nowotworu oka zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju nowotworu, umiejscowienia guza, obecności przerzutów odległych, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
W leczeniu nowotworów złośliwych oka stosuje się metody operacyjne, zarówno te oszczędzające oko, jak i wymagające usunięcia całej gałki ocznej. Inną metodą leczenia jest terapia laserowa, czyli leczenie z wykorzystaniem energii światła wykorzystywane w terapii niektórych czerniaków tęczówki.
Radioterapię natomiast stosuje się w różnych schematach: jako brachyterapia, czyli umieszczenie drobnych źródeł promienotwórczych w obrębie oka, radioterapia konformalna (napromienianie przestrzeni, która ma dokładnie odpowiadać kształtowi guza, by zminimalizować uszkodzenie tkanek oka otaczających guz) oraz gamma-knife.
W przypadku niektórych typów nowotworów złośliwych oka możliwe jest także zastosowanie chemioterapii w kroplach.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.