Ból podbrzusza – jakie są najczęstsze przyczyny w dole brzucha?

Ból brzucha zazwyczaj budzi niepokój, zwłaszcza jeżeli jest ostry i silny. Należy pamiętać, że nie każdy nagły ból brzucha spowodowany jest schorzeniem wymagającym leczenia w szpitalu. Dlatego warto umieć odróżnić błahą dolegliwość (wywołaną np. wzmożonymi ruchami robaczkowymi jelit) od objawów sugerujących poważną chorobę.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje bólu brzucha:

Ból kolkowy (spastyczny) Charakterystyczną cechą bólu spastycznego jest pojawianie się krótkotrwałych, silnych dolegliwości przerywanych okresami względnie bezbólowymi.

Spowodowany rozciąganiem lub skurczem mięśniówki narządów wewnętrznych, np.

ściany jelit (nadmierne gromadzenie gazów), pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa), moczowodu (kolka nerkowa) bądź macicy (bóle miesiączkowe).

Ból stały Określany jako kłucie, ściskanie lub pieczenie o stałym nasileniu. Ból stały może być objawem zapalenia toczącego się w jamie brzusznej (m.in. ostrego zapalenia trzustki), owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy, powikłań kamicy żółciowej, ropni wewnątrzbrzusznych i wielu innych chorób.

Dolegliwości towarzyszące bólowi brzucha

Bólowi brzucha często towarzyszą inne objawy, takie jak:

 • nudności,
 • wymioty,
 • gorączka,
 • zmiana koloru stolca.

Bóle brzucha z towarzyszącymi czarnymi (smolistymi) stolcami wskazują na krwawienie z przewodu pokarmowego i wymagają hospitalizacji.

Kiedy ból brzucha świadczy o tym, że trzeba wezwać pogotowie ratunkowe?

Pęknięcie narządu wewnętrznego Dominujący objaw to gwałtowne pogorszenie stanu chorego ze względu na rozwijający się wstrząs.

Pacjent jest blady, spocony, ma niskie lub nieoznaczalne ciśnienie tętnicze i brzuch boleśnie wzdęty. Zazwyczaj do pęknięcia narządu jamy brzusznej (np.

wątroby, śledziony) dochodzi w wyniku przebytego urazu (uderzenie, upadek, wypadek komunikacyjny). U kobiet przyczyną pęknięcia jajowodu może być ciąża pozamaciczna.

Pęknięcie tętniaka aorty brzusznej To nieprawidłowe rozszerzenie tętnicy spowodowane miażdżycowymi zmianami w jej ścianie. Prąd krwi odwarstwia ścianę aorty, co może doprowadzić do pęknięcia tętniaka.

Objawy charakterystyczne: ostry ból brzucha – stały lub przerywany, promieniujący do pleców i pachwin.

Stan chorego bardzo szybko się pogarsza, jeżeli pacjent nie zostanie natychmiast przewieziony do szpitala – nie ma szans na przeżycie.

Zawał serca U wielu pacjentów z zawałem mięśnia sercowego obserwuje się tzw. objawy atypowe, czyli piekący ból w górnej części brzucha, często połączony z nudnościami, wzmożoną potliwością i uczuciem lęku.

U pacjentów z chorobą wieńcową lub stwierdzonymi czynnikami ryzyka (palenie papierosów, nadwaga, zaburzenia lipidowe oraz miażdżyca) skarżących się na ból o takim charakterze, przy braku ewidentnych objawów ze strony narządów jamy brzusznej, zawsze należy wykluczyć zawał mięśnia sercowego.

Kiedy ból brzucha świadczy o konieczności wizyty w szpitalu?

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego Początkowo ból jest zlokalizowany w środkowej części brzucha, wokół pępka, następnie przemieszcza się do jego prawej, dolnej części.

Ból nasila się przy kaszlu i uciskaniu brzucha. Charakterystyczne są brak apetytu, nudności, wymioty i gorączka.

W razie podejrzenia zapalenia wyrostka należy jak najszybciej zawieźć chorego do szpitala.

Zapalenie uchyłka jelita grubego Wskutek stanu zapalnego drobnych uwypukleń jelita grubego pojawiają się bolesne skurcze, biegunka lub zaparcie, gorączka i złe samopoczucie. Powikłaniem zapalenia uchyłka może być jego pęknięcie i zapalenie otrzewnej – stan zagrażający życiu, wymaga zgłoszenia się do szpitala.

Zapalenie trzustki Objawia się ostrym bólem brzucha promieniującym do pleców – zlokalizowany w jego środkowej i górnej części. Czasem pojawiają się nudności i wymioty, wzdęcie brzucha; często zatrzymanie gazów i stolca, gorączka, dreszcze.

Choroba ma dramatyczny oraz ciężki przebieg, może spowodować uszkodzenia trzustki i tkanek okołotrzustkowych. Ponadto u niektórych chorych występują powikłania wielonarządowe.

Gdy choroba nawraca i epizody ostrego zapalenia się powtarzają – wówczas niekiedy dochodzi do trwałych uszkodzeń miąższu trzustki. Ostre zapalenie trzustki wywołujące atak wiążę się np.

z tłustym posiłkiem i jednoczesnym obfitym spożywaniem alkoholu, przyczyną bywa także kamica pęcherzyka żółciowego. Każdy przypadek ostrego zapalenia trzustki wymaga wizyty w szpitalu.

Niedrożność jelit Objawem niedrożności jelit jest nasilający się, kurczowy i ostry ból brzucha. Następnie dołączają się: brak apetytu, nudności oraz wymioty.

Brzuch staje się wzdęty oraz występuje całkowite zaparcie (nie odchodzą gazy). Przyczynami tego schorzenia mogą być: zrosty pooperacyjne, przepukliny, połknięte ciało obce, skręt jelita, masy kałowe i guz nowotworowy.

Zależnie od rodzaju niedrożności stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Perforacja wrzodu żołądka Nagłe wystąpienie ostrego bólu w górnej części brzucha – rozprzestrzeniającego się następnie na całą jamę brzuszną – sugeruje perforację wrzodu trawiennego. Ból niekiedy staje się tak silny, że prowadzi do omdlenia. Skutek perforacji to zapalenie otrzewnej, dlatego konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna.

Kiedy bóle brzucha wskazują na to, żeby udać się do przychodni lub na izbę przyjęć?

Kamica pęcherzyka żółciowego   Dla tego schorzenia charakterystyczne są kolkowe, kłujące bóle brzucha zlokalizowane w śródbrzuszu lub w prawym podżebrzu, promieniują do pleców lub prawego barku. Objawami towarzyszącymi mogą być: wzdęcia, odbijania, nudności, wymioty bądź żółtaczka. Bóle często pojawiają się po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów.

Kolka nerkowa Objawy kolki nerkowej to: ostre bóle w okolicy lędźwiowej, bóle brzucha o charakterze skurczowym – promieniują do krocza, towarzyszy im parcie na mocz, a czasem występuje krwiomocz.

Często do bólu dołączają się nudności oraz wymioty. Pacjent z kolką nerkową jest niespokojny, blady i spocony. Jeżeli na skutek zastoju moczu powstaje zakażenie, pojawiają się również dreszcze i gorączka.

Przyczyną ataku bólowego jest przemieszczanie złogów przez moczowód w kierunku pęcherza moczowego.

W ostrych stanach bólowych konieczne jest podanie silnych leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Ulgę może przynieść ciepła kąpiel.

W razie nieskuteczności środków doustnych lub czopków, należy dożylnie podać medykamenty z grupy narkotycznych leków przeciwbólowych.

Po ustąpieniu ostrego stanu trzeba zastosować leki rozkurczowe oraz preparaty ziołowe o działaniu moczopędnym i odkażającym drogi moczowe. Zaleca się uzupełniać leczenie dużą ilością płynów.

Kiedy ból brzucha można wyleczyć w domu?

Zatrucie pokarmowe Najczęściej do zatrucia pokarmowego dochodzi po spożyciu pokarmu zainfekowanego bakterią Salmonella. Objawy pojawiają się krótko po jedzeniu. Oprócz bolesnych skurczów mogą wystąpić: wymioty i biegunka, których nie wolno hamować.

Konieczne jest zapobieganie odwodnieniu – należy podawać przegotowaną wodę z elektrolitami (gotowe preparaty do rozpuszczania w wodzie, dostępne w aptekach). Jeżeli występuje biegunka bez wymiotów, warto przyjąć kilka tabletek węgla.

W razie utrzymywania się objawów powyżej 6 godzin, w razie wysokiej gorączki lub znacznego odwodnienia niezbędna jest interwencja lekarza.

Zapalenie błony śluzowej żołądka Schorzenie to charakteryzuje się bólami brzucha w jego górnej części, nudnościami i wymiotami. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, błąd dietetyczny, nadużycie alkoholu lub leków. Leczenie polega na zachowaniu diety, przyjmowaniu środków rozkurczowych i alkalizujących. Jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest pomoc lekarza.

Miesiączka Okres menstruacji jest najczęstszą przyczyną powstawania skurczowych bólów brzucha zlokalizowanych w podbrzuszu i okolicy krzyżowej – występują tuż przed i na początku miesiączki.

Czasem dołączają się do nich symptomy ogólne, takie jak nudności, wymioty, zawroty głowy oraz omdlenia.

Za pojawianie się dolegliwości bólowych są odpowiedzialne substancje zwane prostaglandynami, które powodują skurcze macicy.

Niekiedy źródło bolesnego miesiączkowania tkwi w stanach zapalnych, wadach anatomicznych budowy macicy i jajowodów, w endometriozie (nieprawidłowe umiejscowienie błony śluzowej macicy) lub mięśniaku macicy.

Leczenie powinno rozpocząć się od leków rozkurczowych, które można łączyć ze słabym środkiem przeciwbólowym, takim jak paracetamol.

W przypadku silnych dolegliwości należy sięgnąć po metamizol, ibuprofen bądź zastosować preparaty będące połączeniami leków rozkurczowych i przeciwbólowych.

Leczenie bólu brzucha w domu

W przypadku mało nasilonych bólów brzucha chory może być leczony w warunkach domowych.

Zaleca się zrezygnować z jedzenia przez kilka godzin i przyjmować jedynie płyny, najlepiej niegazowaną wodę. W słabo nasilonych bólach brzucha (np.

we wzdęciach, bólach miesiączkowych) da się zwalczyć dolegliwości lekami dostępnymi bez recepty. Ciepły termofor przyłożony do brzucha również je złagodzi.

Kiedy ból brzucha należy zgłosić do lekarza?

Ból brzucha zaleca się skonsultować ze specjalistą, kiedy nieprzyjemna dolegliwość utrzymuje się przez co najmniej 2 godziny, nawraca w ciągu 24 godzin lub istnieją wątpliwości co do charakteru przypadłości, a także gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak:

 • bladość i osłabienie,
 • trudności w oddychaniu,
 • bóle w okolicach serca,
 • wysoka gorączka,
 • ból po urazie brzucha,
 • ból w prawej dolnej części brzucha,
 • wymioty krwią lub żółcią,
 • ból brzucha w ciąży,
 • podejrzenie zatrucia (rośliną, lekiem lub substancją chemiczną).
You might be interested:  Leczenie niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn

wróć do bloga czytaj kolejny

 • Ból podbrzusza – jakie są najczęstsze przyczyny w dole brzucha? kminek, kruszyna, mięta, mniszek, ostropest, tabletka, niestrawność 17.99 zł
 • Ból podbrzusza – jakie są najczęstsze przyczyny w dole brzucha? arcydzięgiel, etanol, kminek, melisa, rumianek, glistnik, lukrecja, mięta, ostropest, krople, płyn, wzdęcia, niestrawność, nudności, trawienie, zespół jelita drażliwego 21.99 zł
 • Ból podbrzusza – jakie są najczęstsze przyczyny w dole brzucha? diklofenak, tabletka, gorączka, stan zapalny, ból 17.99 zł
 • Ból podbrzusza – jakie są najczęstsze przyczyny w dole brzucha? drotaweryna, tabletka, kolka, miesiączka, nerwoból, zapalenie pęcherza moczowego 12.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Ból podbrzusza – jakie są najczęstsze przyczyny w dole brzucha? Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.
 • Ból podbrzusza – jakie są najczęstsze przyczyny w dole brzucha? Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?
 • Ból podbrzusza – jakie są najczęstsze przyczyny w dole brzucha? Katar sienny, zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę. Czy istnieje domowy sposób na katar alergiczny? Jak go wyleczyć i ile trwa? Kiedy z katarem siennym pójść do lekarza? 
 • Chromanie przestankowe to nie jednostka chorobowa, a objaw zwężenia bądź niedrożności tętnic spowodowany najczęściej nasiloną miażdżycą. Chromanie przestankowe charakteryzuje się pojawianiem się silnego bólu kończyn dolnych oraz drętwieniem nóg podczas marszu. Dolegliwości ustępują w momencie zatrzymania i chwilowego odpoczynku. Jak wygląda diagnostyka i leczenie chromania przestankowego?
 • Przyczyn bólu miednicy może być wiele, inne z nich będą dotyczyły kobiet, inne mężczyzn. Wśród kobiecych przyczyn zespołu bólowego miednicy mniejszej znajdują się przede wszystkim czynniki i schorzenia ginekologiczne oraz choroby układu moczowego, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn najczęstszą przyczyną dolegliwości w okolicy miednicy są natomiast choroby gruczołu krokowego oraz układu pokarmowego, np. zaparcia czy IBS. 
 • Terminem wole określa się nieprawidłowe powiększenie tarczycy. Może ono oznaczać niedoczynność tarczycy, schorzenie autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa, lecz może również świadczyć o niedoborze jodu  czy niektórych witamin i minerałów (selenu, żelaza, witaminy A). Jakie rodzaje wola tarczycy się wyróżnia? Czym jest wole guzkowe? 
 • Rumień wędrujący (łac. erythema migrans) to charakterystyczna wysypka skórna pojawiająca się jako objaw wczesnego stadium boreliozy. Rumień po ukłuciu kleszcza ma kolisty kształt, wędruje, stopniowo się powiększając (przypomina tarczę strzelniczą – pomiędzy jego centrum a okręgiem zewnętrznym pojawia się blada obręcz). Rumień wędrujący jest widoczny średnio od 1 do 3 tygodni od ukąszenia u ok. 80 % chorych na boreliozę. Jak odróżnić go od reakcji alergicznej? Jak długo utrzymuje się rumień wędrujący?
 • Przyczyn zaburzeń równowagi może być wiele, najczęściej są to schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, laryngologiczne, np. choroba Meniere'a czy też zaburzenia psychiczne, m.in. nerwica. Problemy z zachowaniem równowagi mogą również pojawić się w przebiegu chorób kardiologicznych, migreny, cukrzycy, a także jako skutek zatrucia alkoholem bądź lekami. Ponieważ zaburzenia stabilności ciała mogą zwiastować również stany zagrażające życiu, takie jak guz mózgu czy udar, w przypadku nasilonych dolegliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej. 

Ból brzucha – rodzaje i przyczyny

Pierwszym rozróżnieniem, jakiego można dokonać, oceniając ból brzucha, jest przyporządkowanie go do jednego z dwóch rodzajów:

Ból somatyczny

Ból spowodowany podrażnieniem receptorów bólowych znajdujących się w otrzewnej, czyli błonie surowiczej wyściełającej od wewnątrz ściany jamy brzusznej oraz pokrywającej narządy znajdujące się w jej wnętrzu. Ból taki lokalizuje się w konkretnym obszarze brzucha.

Jego obecność może wywołać zwiększone napięcie mięśni danego rejonu, w badaniu lekarskim możliwe są tzw. objawy otrzewnowe. Ból somatyczny ulega nasileniu przy zmianie pozycji ciała, kaszlu czy głębokim nabraniu powietrza.

Ten typ bólu zwykle towarzyszy ostrym stanom chorobowym, wymagającym pilnej konsultacji lekarskiej i leczenia. 

Ten typ bólu powstaje w wyniku podrażnienia receptorów znajdujących się w narządach wewnętrznych.

W przeciwieństwie do bólu somatycznego ból trzewny jest trudny do zlokalizowania, rozlany, jego nasilenie może narastać i maleć „falami”.

Ma on charakter bólu tępego, a nasilenie może powodować nie aktywność fizyczna, a spoczynek. Zwykle ten charakter bólu występuje w przypadkach bólu przewlekłego, trwającego kilka tygodni lub dłużej.

Ból podbrzusza – jakie są najczęstsze przyczyny w dole brzucha?

Ból brzucha – przyczyny powstawania

Znamy już typy bólu. Kolejnym ważnym czynnikiem pomocnym w identyfikacji jego przyczyn jest oczywiście lokalizacja. Oto rejony jamy brzusznej i krótki opis najczęstszych przyczyn bólu umiejscawiającego się w każdym z nich.

Górny prawy kwadrant

Obszar umiejscowiony w okolicy prawego podżebrza. To tutaj znajduje się wątroba, pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe. Stany patologiczne dotyczące tych właśnie narządów są też najczęstszą przyczyną bólu lokalizującego się w tym rejonie.

Pośród nich można wyróżnić kolkę żółciową, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych czy ostre zapalenie samej wątroby. Jest to również jedna z możliwych lokalizacji bólu w przebiegu ostrego zapalenia trzustki.

Nadbrzusze

Obszar tuż poniżej mostka, pomiędzy prawym i lewym górnym kwadrantem brzucha. Zlokalizowany tutaj ból wskazuje na dyspepsję, chorobę refluksową przełyku lub uszkodzenie błony śluzowej żołądka czy chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Co bardzo ważne, a nieoczywiste, również zawał mięśnia sercowego może objawiać się bólem w nadbrzuszu!

Okolica pępka

Obszar, w którym lokalizuje się ból w początkowej fazie zapalenia wyrostka robaczkowego. Dolegliwości w tym rejonie dają również choroby jelit oraz tętniak aorty brzusznej.

Śródbrzusze

Region na prawo i lewo od okolicy pępkowej. Ból w tych obszarach może wskazywać na schorzenia dotykające nerek – kolkę i odmiedniczkowe zapalenie nerek, ale również na choroby jelit.

Prawy dolny kwadrant

Okolica prawego talerza biodrowego. Typowa lokalizacja wyrostka robaczkowego, a co za tym idzie – również bólu towarzyszącego jego zapaleniu. U kobiet ból w tym miejscu może pojawić się przy ostrych chorobach ginekologicznych, takich jak skręt torbieli jajnika czy pęknięcie ciąży pozamacicznej.

Podbrzusze

Obszar nad spojeniem łonowym. Ból w tej lokalizacji może towarzyszyć zapaleniu pęcherza moczowego, zapaleniu narządów miednicy mniejszej u kobiet czy chorobom jelit.

Lewy dolny kwadrant

W tym obszarze znajduje się esica, najczęstsze miejsce powstawania uchyłków jelita grubego. Zapalenie uchyłków wiąże się też zwykle z bólem właśnie w tym rejonie.

Powyższa krótka lista nie wyczerpuje oczywiście przyczyn bólu brzucha w każdej z lokalizacji. Wiele chorób i patologii jest przyczyną dolegliwości obejmujących kilka z wymienionych wyżej obszarów. Ból może promieniować, lokalizować się na pograniczu rejonów lub być rozlany na cały obręb jamy brzusznej, jak na przykład w zapaleniu otrzewnej.

Ból brzucha, szczególnie silny, pojawiający się nagle, z towarzyszącymi objawami dodatkowymi, ale i przewlekły, długotrwały, utrudniający codzienne życie nie powinien być ignorowany i zagłuszany lekami przeciwbólowymi.

Celem postawienia trafnej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia należy zgłosić się do lekarza.

Pozwoli to skutecznie pozbyć się przyczyny dolegliwości, a także uniknąć przykrych konsekwencji niewykrytych patologii jamy brzusznej.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Ból brzucha – jakie są jego przyczyny? Co zrobić, gdy boli brzuch?

Kobiety muszą dosyć często zmagać się z bólem w dole brzucha. Jedną z jego przyczyn może być chociażby ciąża.

Łagodny ból w dole brzucha w ciąży wiąże się z rozciąganiem macicy i wówczas jest całkowicie naturalny, a zatem nie powinien wzbudzać niepokoju.

You might be interested:  Zapalenie gruczołu Bartholina – jak leczyć ropień Bartholina?

Mogą się go spodziewać w szczególności te kobiety, które oczekują na dziecko po raz pierwszy i są wyjątkowo wrażliwe na ból. Ból brzucha może być jednym z pierwszych objawów ciąży.

Z kolei jeśli ostry ból na dole brzucha w ciąży połączony jest z drętwieniem pleców w okolicy krzyżowej, nie należy go lekceważyć, ponieważ może świadczyć o odklejającym się łożysku czy zagrażającym poronieniu. Tym bardziej jeśli towarzyszą temu plamienia, krwawienia lub intensywne skurcze. W obu przypadkach należy bezzwłocznie udać się do lekarza, by on mógł zadecydować o dalszym postępowaniu.

Innym rodzajem bólu brzucha odczuwanego na dole są dolegliwości związane z owulacją oraz okresem.

W tym drugim przypadku pojawiają się zwykle albo tuż przed miesiączką, albo w jej pierwszych dniach. W trakcie jajeczkowania ból w dole brzucha może się pojawić zarówno z prawej, jak i z lewej strony.

Na obie dolegliwości pomogą ogólnodostępne leki łagodzące dokuczające objawy, np. te zawierające ibuprofen.

Ból brzucha w dole może świadczyć o stanie zapalnym jajowodów i jajników (tzw. przydatków). Jest to intensywny ból po lewej stronie brzucha na dole bądź po prawej stronie, przypominający silne dolegliwości menstruacyjne.

Czasem mogą się też pojawić gorączka lub dyskomfort w trakcie stosunku płciowego. W przypadku podejrzenia zapalenia przydatków należy zgłosić się do lekarza. To on zaleci odpowiednie leczenie, a także pomoże w doborze właściwej diety.

Ból na dole brzucha – układ pokarmowy

Ból brzucha na dole może wskazywać na kłopoty z układem pokarmowym. Ból brzucha z prawej strony na dole nierzadko wiąże się z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Wówczas jednak występują także takie objawy towarzyszące, jak nudności, wysoka gorączka oraz wyraźny brak apetytu.

W przypadku podejrzenia stanu zapalnego wyrostka robaczkowego należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, by potwierdzić bądź wykluczyć jego występowanie i podjąć leczenie operacyjne.

Dolegliwość pochodząca z dowolnego miejsca w podbrzuszu może świadczyć o chorobie jelit, np. zespole jelita drażliwego, niedrożności jelit czy zapaleniu jelit.

W każdym z tych przypadków najlepiej jest skontaktować się z lekarzem, by potwierdzić przypuszczenia i poddać się koniecznemu leczeniu.

Dodatkowymi objawami, jakie mogą się pojawić, są zaparcia, biegunka oraz wzdęcia.

Ból na dole brzucha – układ moczowy

Silny, kłujący ból w dole brzucha to nierzadko zwiastun problemów z układem moczowym. Objawami, które mu towarzyszą, są większa częstotliwość oddawania moczu, a także nagłe, trudne do powstrzymania parcie na pęcherz. Najczęściej winowajcą jest zapalenie pęcherza moczowego, choć zdarzają się też inne schorzenia, takie jak:

 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • kolka nerkowa,
 • kamica nerkowa.

O leczeniu tego typu chorób powinien zawsze decydować specjalista urolog bądź ginekolog.

Mężczyźni skarżący się na niezbyt silny, przechodzący ból w dole brzucha mogą mieć kłopoty z prostatą. Odczuwają również dyskomfort w okolicach moszny i odbytu. Oddawanie moczu staje się znacznie częstsze i czasem powoduje dotkliwe pieczenie. Jeśli panowie mają jakieś podejrzenia, mogą odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, by ten wypisał im skierowanie do urologa.

Ból z lewej strony brzucha – w ciąży

Ból z lewej strony brzucha może pojawić się podczas ciąży, czym niejednokrotnie wzbudza mniejszy bądź większy niepokój u kobiet. Ostry ból z lewej strony brzucha może wskazywać na występującą kolkę. Ze względu na przyczynę można wyróżnić jej dwa rodzaje: kolkę jelitową oraz kolkę nerkową.

Przyczyną bólu z lewej strony podbrzusza przy kolce jelitowej są zaburzenia układu pokarmowego. Dolegliwość ta pojawia się co jakiś czas, nasila się, a po jakimś czasie sama ustaje. Kolka jelitowa łączy się zwykle z zaparciami oraz gazami, które zalegają w jelitach.

Bardzo często odpowiedzialna za ból z lewej strony brzucha po jedzeniu jest niewłaściwie dobrana dieta, na którą w ciąży trzeba szczególnie uważać. Dolegliwości można złagodzić za pomocą leków rozkurczowych, jednak wcześniej trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Kolkę nerkową bardzo często powodują kamienie obecne w drogach moczowych, które znalazły się tam jeszcze przed ciążą. Ból z lewej strony brzucha (a w zasadzie podbrzusza) może się więc także wiązać z przesuwaniem się kamieni do moczowodów.

Wówczas pojawia się ból z lewej strony brzucha promieniujący na nogę. Dolegliwość ta nasila się w momencie, gdy dochodzi do próby oddania moczu. Aby zdiagnozować problem, konieczne jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego (USG).

Ból z lewej strony – układ pokarmowy

Ból z lewej strony w dole brzucha może być związany z dolegliwościami jelitowymi, takimi jak zapalenie uchyłków jelita grubego.

Pod nazwą „uchyłki” należy rozumieć niewielkie uwypuklenia błony śluzowej jelita, które zwykle są wykrywane przypadkowo. Przypadłość ta często nie daje żadnych objawów, jednak u niektórych osób pojawia się właśnie ból z lewej strony brzucha.

W takich sytuacjach zaleca się konsultację z lekarzem, a także przyjmowanie probiotyków wspierających naturalną florę bakteryjną jelit.

Ustawiczny ból z lewej strony brzucha pod żebrami może też świadczyć o niedrożności okrężnicy. Podobne objawy daje rak jelita grubego, który powoduje zatkanie jego światła.

Kłujący ból z lewej strony brzucha – układ rozrodczy

U kobiet ból brzucha zawsze może wskazywać na rozmaite choroby ginekologiczne. Ostry ból z lewej strony brzucha często oznacza pęknięcie istniejącej torbieli lewego jajnika.

Torbiel jajnika zdarza się najczęściej u kobiet znajdujących się w wieku rozrodczym, a z początku nie ujawnia się w żaden sposób, może być jednak wykryta na USG. Gdy staje się duża, uciska na pęcherz, przez co często wywołuje parcie, a także nudności.

Równie silny i kłujący ból brzucha po lewej stronie może wywołać skręt lewego jajnika, który promieniuje też do pleców.

Jeśli dojdzie do stanu zapalnego przydatków po lewej stronie, one także mogą wywoływać ból po lewej stronie podbrzusza. Objawy nie są wówczas charakterystyczne, niektóre z kobiet uskarżają się jednak na bardzo mocny ból, który wciąż narasta, a prócz niego wzrasta gorączka.

Ostry, silny ból w prawym boku

Ostry ból w prawym boku może świadczyć o zapaleniu otrzewnej. W przypadku tego schorzenia ból jest jednostajny, a dodatkowo nasila się podczas ucisku powłok brzusznych oraz przy nagłym oderwaniu ręki od badanego miejsca.

Reakcją na tego rodzaju ból jest silne napięcie mięśni. Dla chorego bolesna jest jakakolwiek zmiana pozycji. Zapalenie otrzewnej to bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego konieczna jest szybka reakcja, tak by chory jak najszybciej znalazł się na stole operacyjnym.

W oczekiwaniu na pomoc należy przyjąć bezpieczną pozycję i unikać gwałtownych ruchów.

Ból w prawym boku pleców

Jeśli dokucza silny ból w prawym boku z tyłu pleców, który nasila się w nocy, a dodatkowo towarzyszą mu gazy, nudności i wymioty, może to być atak kolki żółciowej. Nie wolno wówczas przyjmować płynów i posiłków. Należy zgłosić się do lekarza.

Jeśli ból w prawym boku z tyłu występuje wraz z problemem częstego i bolesnego oddawania moczu (lub jego całkowite zatrzymanie), a w dodatku mocz jest ciemny, źle pachnie i pojawia się w nim krew – może to być atak kolki nerkowej lub kamicy nerkowej. Trzeba przyjmować dużo płynów, by ułatwić wydalenie kamienia. Dolegliwość należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.

Ból w prawym boku pod żebrami promieniujący do pleców

Przeszywający ból w prawym boku promieniujący do pleców, który nasila się przy wdechu, pochylaniu lub skręcaniu tułowia, może świadczyć o stanach zapalnych nerwów skórnych.

Ich przyczyna leży najczęściej w zmianach zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa, które powodują ucisk korzeni nerwowych.

Skutkiem jest kłujący ból w prawym boku przy każdej gwałtownej próbie ruchu tułowia.

Ból w prawym boku po jedzeniu może wystąpić po posiłku z dużą ilością ciężkostrawnych potraw.

Jeśli jednak ból jest silny i konsekwentnie pogarsza się po spożyciu tłustego jedzenia, a w dodatku towarzyszą mu zmęczenie, gorączka, nudności, jasny stolec, ciemny mocz i charakterystyczne zażółcenie białek oczu i skóry – to mogą być oznaki problemów ze strony wątroby i trzustki. Jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi diagnozę w kierunku zapalenia wątroby czy raka trzustki. Trzeba ograniczyć ciężkostrawne jedzenie.

Ból w prawym boku i w plecach nie zawsze świadczy o problemach ze strony układu pokarmowego, moczowego czy nerwowego. Czasem jest objawem chorób układu oddechowego. Jeśli kłujący ból w prawym boku pod żebrami występuje w towarzystwie bolesnego kaszlu i gorączki, może świadczyć o suchym zapaleniu opłucnej.

Pulsujący ból w prawym boku

Silny ból w prawym boku, który wyróżnia się charakterystycznym pulsowaniem i promieniuje w kierunku krzyża i krocza, to jeden z objawów, których absolutnie nie należy lekceważyć. Tego typu ból może świadczyć o tętniaku aorty brzusznej.

W każdej chwili możliwe jest jego pęknięcie, które przynosi trudny do wytrzymania ból i skutkuje wstrząsem krwotocznym. Aby uniknąć bezpośredniego zagrożenia życia, należy jak najszybciej udać się do lekarza i zgłosić dolegliwości.

Objawy szybko rozpoznane przez specjalistę mogą uratować życie.

Ból w prawym boku w ciąży

Ból w prawym boku i pachwinie w ciąży to standardowy objaw powiększania się macicy. Jeśli jest lekki nie trzeba konsultować go z ginekologiem. Można jedynie zadbać o większą ilość odpoczynku.

Jeśli jednak ból w prawym boku pleców, na dole lub pod żebrami jest intensywny lub towarzyszą mu plamienia i inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się na kontrolne badanie ginekologiczne.

Lekarz wykona kardiotokografię (KTG) lub ultrasonografię (USG) i oceni stan zdrowia matki i dziecka.

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – możliwe przyczyny

Najmłodsi nie zawsze potrafią dokładnie zlokalizować przyczyny dolegliwości. U dziecka ból brzucha umiejscowiony jest często w okolicy pępka. Może mieć bardzo różne podłoże, a często powodem dolegliwości jest po prostu zbyt ciasna i uwierająca dziecko bielizna lub obciskające brzuch ubrania. Ból powinien ustąpić po wyeliminowaniu przyczyny.

Przyczyną bólu brzucha w okolicy pępka u dziecka może być zaburzenie funkcjonowania jelita cienkiego lub rozwijający się stan zapalny wyrostka robaczkowego, czego nie wolno lekceważyć. Bez podjęcia właściwego leczenia konsekwencje mogą być bardzo poważne, włącznie z zapaleniem otrzewnej na skutek pęknięcia wyrostka.

Niepokój rodziców powinny wzbudzić charakterystyczne dolegliwości dodatkowe, m.in. ból brzucha u dziecka, gorączka i wymioty. W takich sytuacjach należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza. Ból określany jest jako ostry, a dolegliwości nasilają się w momencie zgięcia nogi.

Jeśli występuje podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy (SOR).

Ból brzucha u dziecka po jedzeniu

Ból brzucha u dziecka po jedzeniu najczęściej jest wynikiem zatrucia pokarmowego lub alergii pokarmowej, której rodzice mogą nie być świadomi.

Przy tego typu dolegliwościach mogą pojawić się wymioty i biegunka, a w niektórych sytuacjach również podwyższona temperatura ciała.

Jeśli dziecko jest małe, warto od razu udać się z nim do lekarza, natomiast starsze dzieci należy skonsultować ze specjalistą, jeśli objawy nie ustąpią w przeciągu 2 czy 3 dni.

Bolący brzuch u dziecka może być także symptomem zaparcia, które często pojawia się u maluchów. W takim wypadku dodatkowym objawem jest wyraźny problem z wypróżnianiem się.

Zaparcia powoduje nie tylko zła dieta, ale także nagły stres, zmiana miejsca pobytu, np. wyjazd na wakacje oraz przyjmowanie zbyt małych ilości płynów.

Zdarza się, że ból brzucha u dziecka pojawia się bez innych objawów, jeśli nie ustępuje, również wymaga specjalistycznej konsultacji.

Źródła:

 1. https://www.webmd.com/pain-management/guide/abdominal-pain-causes-treatments#1
 2. https://www.healthline.com/health/abdominal-pain
 3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Abdominal_Pain
 4. http://www.med.umich.edu/yourchild/topics/abpain.htm
 5. http://www.mayoclinic.org/symptoms/abdominal-pain/basics/definition/sym-20050728

Objawy w ginekologii

KRWAWIENIA – mogą być objawem chorób, lub powikłań związanych z następującymi stanami:

 1. Nieprawidłowy przebieg ciąży
 2. Zaburzenia cyklu miesiączkowego
 3. Patologia narządów płciowych związana z rakiem i stanami przednowotworowymi

BÓL – to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza ginekologa. Zwykle granicę bólu w ginekologii stanowi wysokość pępka, jako konsekwencja unerwienia narządów płciowych. Często to właśnie ból poprzez swój charakter, zasięg i umiejscowienie najcelniej pomaga postawić rozpoznanie.

 • Ból może być związany z ciążą, porodem i połogiem a także występuje w wielu chorobach ginekologicznych.
 • Ból związany z ciążą, porodem, połogiem- te zagadnienia są szerzej opisane w rozdziale dotyczącym położnictwa
 • Ból w chorobach ginekologicznych:
 • Zapalenie
  • sromu
  • Pochwy
  • Przydatków
  • Mięśnia macicy
  • Endometrium ( błony śluzowej wyściełającej macicę )
  • Otrzewnej miednicy mniejszej
 • Skręcona torbiel lub guz jajnika – ból ostry, przeszywający, napadowy zlokalizowany w podbrzuszu z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami.
 • Nowotwory narządów płciowych kobiecych – ból występuje zwykle w zaawansowanym etapie choroby, gdy nastąpi naciekanie na sąsiadujące tkanki lub gdy guz osiągnie znaczne rozmiary i zacznie powodować dolegliwości uciskowe.
 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego –  dolegliwości mają charakter rozpierania w podbrzuszu, dołączają się dodatkowo : bolesność piersi, bóle i zawroty głowy.
 • Bolesne miesiączkowanie – bóle ( niekiedy silne skurcze ) okolicy krzyżowej, krzyżowo-lędźwiowej, podbrzusza, głowy oraz nudności.
 • Endometrioza – ból pojawia się 1-2 dni przed miesiączka, nasila się w miarę jej trwania i ustępuje wraz z zakończeniem się miesiączki. Ból zlokalizowany jest głęboko w miednicy, promieniuje do podbrzusza, pochwy i okolicy krzyżowej. Zwykle występują bóle podczas współżycia i podczas badania ginekologicznego. Niekiedy pacjentki odczuwają bóle podczas oddawania stolca

UPŁAWY– to nieprawidłowa wydzielina pochwowa- żółtawa, zielonkawa, szara, ropna, podbarwiona krwiście, z pęcherzykami gazu, współwystępująca jako jeden z objawów w zapaleniu sromu i pochwy, czasem wystepuje tzw. rybi zapach- objaw charakterystyczny dla infekcji bakteriami beztlenowymi      ( nasila się po kontakcie tej wydzieliny z substancjami zasadowymi tj. spermą i krwią )

Prawidłowa wydzielina pochwowa jest przezroczysta, przypominająca białko jaja ( w okresie okołoowulacyjnym ),  biała w pozostałym czasie cyklu, jednorodna, o konsystencji mleczka, kremu do ciała, czasem bardziej gęsta.

Nie powoduje dolegliwości w postaci świądu, kłucia, pieczenia, nie stwierdza się tzw. rybiego zapachu, pH tej wydzieliny oceniane  podczas badania ginekologicznego to ok.4.0.

Wielokrotnie pacjentki prawidłową wydzielinę pochwową nazywają upławami i nawet stwierdziwszy niewielką jej ilość na bieliźnie postrzegają jako objaw choroby.

Upławy mogą występować w wielu stanach chorobowych:

 • Zapalenia narządów płciowych
  • Zakażenia pochwy- zapalenia drożdżakowe, bakteryjne, rzęsistkowe, rzeżączkowe
  • Zapalenie błony śluzowej macicy- upławy z domieszką krwi, ropne lub śluzowo-ropne
  • Zapalenie mięśnia macicy – występują w przebiegu ciężkich zapaleń połogowych, są krwawe, niekiedy ropne
  • Zapalenie przydatków – obfite upławy surowiczo-ropne, połączone z ostrym bólem w podbrzuszu
  • Zapalenie sromu – zwykle współistnieje z zapaleniem pochwy i upławy maja charakter podobny do upławów pochwowych.
 • Nowotwory narządów płciowych
  • Rak szyjki macicy – upławy początkowo niecharakterystyczne, w zaawansowanych stanach krwiste o gnilnym, bardzo przykrym zapachu
  • Rak endometrium – cuchnące upławy pojawiają się gdy dochodzi do zmian martwiczych
  • Rak pochwy – początkowym objawem mogą być krwawienia po współżyciu, następnie upławy surowicze lub surowiczo-ropne o gnilnym zapachu, drażniące skórę sromu i krocza
 • Czynniki mechaniczne
 • Urazy
 • Ciała obce
 • Choroby ogólnoustrojowe – poprzez obniżenie odporności mogą objawiać się uporczywymi upławami
  • Cukrzyca
  • Niedokrwistość
  • Choroby zakaźne
  • Choroby nowotworowe

  WYMIOTY – odruch prowadzący do opróżnienia żołądka, często poprzedzony nudnościami i ślinotokiem. Poza wczesna ciążą, może występować w wielu stanach patologicznych

 • Związane z ciążą
  • Brak spokoju psychicznego, często trudności z zaakceptowaniem ciąży
  • Zaburzenia czynności gruczołów dokrewnych
  • Niedostateczna czynność kory nadnerczy
  • Podwyższone stężenie gonadotropin i estrogenów
  • Niewystarczające wydzielanie progesteronu
  • Czynniki alergiczne i toksyczne- np. produkty degradacji hormonów
  • Wynik odruchu zależnego od tyłozgięcia macicy
 • Choroby współistniejące z ciążą
  • Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego
  • Zapalenie pęcherzyka żółciowego
  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
 • Wymioty jako objaw
  • Owulacji – są spowodowane podrażnieniem otrzewnej przez płyn z pękniętego pęcherzyka jajnikowego
  • Bardzo bolesnych krwawień miesiączkowych
  • Skręcającej się torbieli/guza jajnika – występuje razem z przeszywającym bólem
  • Zapaleń narządów płciowych – w szczególności w ciężkich postaciach, gdzie występuje podrażnienie otrzewnej miednicy mniejszej
  • Nowotworów – przede wszystkim jajników
  • Zapalenia otrzewnej
  • Niedrożności jelit
  • Chemioterapii

ŚWIĄD – jest to forma bólu o różnym stopniu nasilenia, zwykle od uciążliwej do nieznośnej, współistniejąca ze zmianami na skórze wynikającymi ze zmian chorobowych, upławów lub podrażnienia wywołanego drapaniem. Najczęściej dotyczy warg sromowych, okolicy krocza ( krocze – obszar położony pomiędzy spoidłem tylnym warg sromowych a odbytem ) i odbytu.

Przyczyny:

 • zakażenia
  • drożdżakowe, bakteryjne, mieszane, rzęsistkowe
  • pasożytnicze-owsiki, świerzb, wszawica łonowa
 • choroby alergiczne- uczulenia na detergenty, bieliznę, uogólnione choroby skórne

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *