Ból zęba, który pojawia się podczas nagryzania pokarmów, może zostać spowodowany przez wiele czynników. Zawsze jednak jest sygnałem ostrzegawczym, że z zębem dzieje się coś złego i konieczna jest szybka interwencja lekarza dentysty.
Jeśli boli nas ząb, który nigdy nie przechodził leczenia 1. Ból pojawiający się przy nagryzaniu może oznaczać rozwijający się stan zapalny od korzenia zęba lub niewidoczną próchnicę.
Ukryte lub widoczne zmiany próchnicowe mogą być na tyle głębokie, że podrażnieniu ulega miazga – unerwiona galaretowata tkanka wypełniająca komorę i kanały korzeniowe, reagująca podczas nacisku na ząb ostrym, silnym bólem.
Jeżeli dolegliwości pojawiają się tylko podczas nagryzania, a potem samoistnie mijają, szybka wizyta u dentysty z reguły kończy się leczeniem zachowawczym. Stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy, a następnie – w zależności od sytuacji – zakłada do zęba opatrunek leczniczy lub decyduje się na stałe wypełnienie.
Warto jednak pamiętać, że zignorowanie przez pacjenta dolegliwości bólowych wcześniej czy później kończy się ostrym zapaleniem miazgi i koniecznością leczenia kanałowego.
2. Ból zęba pojawia się podczas nagryzania, jednak po ustaniu bodźca ząb nie przestaje boleć, wręcz przeciwnie – dolegliwości stają się coraz silniejsze, zwłaszcza w godzinach nocnych, po położeniu się do łóżka. Tego typu objawy sugerują zgorzel miazgi – w tej sytuacji stomatolog ma już tylko dwa wyjścia: leczenie kanałowe lub ekstrakcję zęba.
Ból zęba leczonego wcześniej zachowawczo 1. W przypadku wcześniej leczonego zęba, ból przy nagryzaniu może oznaczać próchnicę wtórną, która rozwinęła się pod wypełnieniem lub w szczelinach zęba. Z reguły wizyta u dentysty likwiduje problem, zdarzają się jednak wyjątki.
Bywa, że po opracowaniu ubytku z bardzo głęboką próchnicą i założeniu opatrunku bądź wypełnienia ząb przez jakiś czas jest nadal wrażliwy na nagryzanie (szczególnie po ustaniu objawów znieczulenia).
Jeżeli ten stan utrzymuje się zbyt długo lub wręcz nasila, koniecznie należy poinformować o tym fakcie dentystę.
2. W niektórych przypadkach ból wyleczonego zęba pojawiający się podczas gryzienia twardych pokarmów jest spowodowany zbyt wysokim wypełnieniem (dochodzi do przeciążenia w zgryzie, na ząb działa zbyt duży nacisk).
Czasem również tego typu objawy mogą być wywołane słabym połączeniem plomby z zębem, a czasami winny jest pęcherzyk powietrza, który pozostał pod zbyt grubo założonym podkładem pod plombę.
W takiej sytuacji wymiana wypełnienia z reguły przynosi ulgę.
Ból zęba leczonego kanałowo Niestety, także zęby leczone kanałowo mogą reagować dotkliwym bólem na próby nagryzania.
I znów, ten objaw można intepretować dwojako: – przyczyną bólu mogą być pominięte lub niedoleczone do końca kanały, w których pozostała zainfekowana miazga, – ból przy nagryzaniu i dotyku może sugerować stan zapalny tkanek otaczających wierzchołek korzenia.
W przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych ból przy nagryzaniu często przechodzi w ból tępy i rozlany, pojawia się wrażenie wysadzania zęba z zębodołu oraz ogólne złe samopoczucie. Ząb jest instynktownie oszczędzany w akcie żucia, dodatkowo może występować uczucie nieznacznego wydłużania zęba.
Zapalenie przyzębia wierzchołkowego może też przybrać postać ropną, a wówczas nawet najlżejsze dotknięcie zęba (np.
kontakt z zębami przeciwstawnymi) staje sie źródłem tak silnego bólu, że pacjent trzyma jamę ustną w pozycji na pół otwartej. Natężenie bólu wzmaga się w pozycji leżącej, w trakcie wysiłku fizycznego i pod wpływem ciepła.
W tym stanie pogarsza się także ogólny stan chorego – zaczyna on gorączkować, pojawia się złe samopoczucie, brak łaknienia oraz bezsenność.
Uwaga! Ból zęba przy nagryzaniu utrzymujący się ponad 2 dni jest wskazaniem do szybkiej konsultacji z lekarzem dentystą. Nie należy w takiej sytuacji faszerować się środkami przeciwbólowymi ani na własną rękę leczyć antybiotykami, gdyż można w ten sposób doprowadzić do niepożądanych powikłań.
Dewitalizacja niesie za sobą duże ryzyko powikłań, a biorąc pod uwagę możliwości dzisiejszej endodoncji – nie powinna być praktykowana w gabinetach.
B.Sz.
Zapalenie i ból zęba – CBD jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny Pacjent
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz
Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz
Koferdam – jaką odgrywa rolę w leczeniu stomatologicznym? Pacjent
Ból zęba przy nagryzaniu
Ból zęba na nagryzanie – dlaczego boli tylko przy gryzieniu pokarmów?
Niewiele rzeczy jest równiefrustrujących, jak ból zęba. Gdy uderza, naprawdę trudno go zignorować. Nawetjeśli ból zęba nie jest wyjątkowo intensywny, może być wyjątkowym problemem, zwłaszczajeśli występuje w postaci przeszywającego lub kłującego uczucia. Często zdarzasię tak w trakcie gryzienia i żucia pokarmów. Dlaczego?
Ból zęba przy nagryzaniu
Istnieje wiele różnychrodzajów bólów zęba, tak samo, jak istnieje wiele rozmaitych przyczyn bólu. Bywa,że ból pojawia się nagle i gwałtownie w czasie jedzenia, znikając w czasieinnych czynności.
Ten dotkliwy rodzaj bólu można zazwyczaj uśmierzyćkorzystając z przeciwbólowych leków dostępnych bez recepty, ale na dłuższą metęto zdecydowanie zły pomysł i należy jak najszybciej skorzystać z poradydentystycznej.
- Przyczyny bólu zęba przy nagryzaniu
- Potencjalne przyczyny bóluzęba przy nagryzaniu mogą się różnić w zależności od rodzaju oraz stopnia nasileniaobjawów towarzyszących bólowi. Mogą to być:
- – próchnica,
- – uraz zęba,
- – zapalenie miazgi zęba,
- – ropień.
- Próchnica
Próchnica to jedna znajpowszechniejszych chorób zębów, a mimo tego niezwykle groźna, ponieważczęsto będąc bagatelizowana może doprowadzić do znacznie poważniejszego schorzeniajakim jest zapalenie miazgi zęba. Próchnica jako choroba bakteryjna jestwynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, tzn.
niewystarczającegoczyszczenia zarówno zębów, jak i przestrzeni międzyzębowych. Zewnętrzna powłokazębów, szkliwo, rozpuszcza się pod wpływem kwasów wytwarzanych przez płytkęnazębną, powodując ubytki w strukturze zęba.
Próchnica powoduje ból zębapodczas spożywania pokarmów, ponieważ poprzez ubytki w szkliwie bakterie mogąswobodnie docierać do wnętrza zęba, wywołując ból.
Uraz zęba
Uraz zęba np. w postacizwichnięcia lub złamania korzenia zęba, bądź też pęknięcia zęba, może pojawićsię w wyniku kontuzji sportowej lub przy rozgryzaniu twardego przedmiotu jaklód czy ziarno kukurydzy. Może on również być efektem bruksizmu, czyliniekontrolowanego zgrzytania zębami i ich zaciskania, zwłaszcza nocą.
Ból zęba będący wynikiemurazu jest ciągły i silny, a spożywanie ciepłych pokarmów i napojów, orazprzebywanie w pozycji leżącej, jeszcze bardziej go nasila. Mechaniczny urazzęba oprócz bólu może mieć bardzo poważne konsekwencje jak zapalenie tkanekokołowierzchołkowych czy też obumarcie miazgi.
Zapalenie miazgi zęba
Zapalenie miazgi zębanajczęściej wywołane jest nieleczoną próchnicą w bolącym zębie. Jej bakterie stopniowoatakują najgłębsze tkanki zęba, doprowadzając do rozwoju zapalenia miazgi.
Wpoczątkowym okresie tej choroby stosunkowo trudno ją zdiagnozować, ponieważ bólzęba nie jest stały, tylko towarzyszy jedzeniu słodkich bądź zimnych potraworaz piciu napojów.
W miarę rozwoju zapalenia, ból w czasie jedzenia staje sięnieustanny, pojawia się także w pozycji leżącej.
Ropień
Ropień zęba to zakażeniepojawiające się w jamie ustnej jako bolesna kieszeń wypełniona ropą, gromadzącąsię wokół korzeni zęba. Jest on zwykle spowodowany gromadzeniem się bakteriiwewnątrz obszaru miazgi we wnętrzu zęba.
Ropień tworzy się wokół obszaruzakażenia jako fizyczna bariera zapobiegająca dalszemu rozprzestrzenianiu sięzakażenia.
Bólowi zęba spowodowanemu ropniem towarzyszy równie bolesny obrzęk,a dodatkowo ból wzmaga się, gdy stosuje się na ropniu nacisk spowodowany np.żuciem lub gryzieniem pokarmów.
Wizyty u dentysty
Regularne wizyty i kontrole wgabinecie stomatologicznym są niezbędne dla jak najszybszego zidentyfikowaniaproblemów wynikających z bólu zębów towarzyszącego spożywaniu posiłków. Jedyniezachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej w połączeniu z cyklicznymi wizytamiu dentysty powodują, że nie tylko znacznie rzadziej cierpimy na ból zębów, aleteż skutecznie eliminujemy jego przyczyny.
ZAPALENIE PRZYZĘBIA
Stan zapalny wywołany jest odkładającą się przy dziąsłach płytką nazębną, z której do dziąsła przenikają szkodliwe substancje. Zapalenie obejmuje tkanki utrzymujące ząb w zębodole.
Następuje przesunięcie przyczepu nabłonkowego, utrata włókien ozębnej oraz jej przyczepu do kości i cementu.
Prowadzi to do resorpcji kości wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy, a w konsekwencji do rozchwiania i utraty zębów.
OBJAWY ZAPALENIA PRZYZĘBIA
- KRWAWIENIE (samoistne, podczas szczotkowania zębów, gryzienia twardych pokarmów). W badaniu stomatologicznym: krwawienie podczas zgłębnikowania kieszonek dziąsłowych i badania palpacyjnego przez lekarza.
- Zmiana zabarwienia dziąseł z prawidłowego jasnoróżowego poprzez żywoczerwone w stanie ostrym i sinawo – niebieskie w stadium przewlekłym zapalenia.
- Zmiana spoistości dziąsła (dziąsło „miękkie”, brak tzw. groszkowania powierzchni dziąsła, co daje obraz „śliskości” dziąsła).
- Obrzęk i rozrost dziąsła, doprowadzający do przykrycia korony zęba i powstania kieszonki dziąsłowej. W fazie początkowej choroby bez ubytku kości i przesuwania się przyczepu nabłonkowego wzdłuż korzenia zęba.
- Nadwrażliwość szyjek zębowych na bodźce mechaniczne, chemiczne a zwłaszcza termiczne.
- Postępujący proces zapalny doprowadza do powstania kieszonki przyzębnej (nadzębodołowej i podzębodołowej), spowodowanej wędrówką przyczepu nabłonkowego wzdłuż korzenia zęba. Kieszonki przyzębne pogłębiają się (nawet do 10-12 mm), zwiększa się w nich ilość płynu kieszonkowego. W kieszonkach pojawia się wydzielina surowicza, surowiczo-krwista, ropna. Dołączające się zakażenie bakteryjne może doprowadzi do powstania ropnia paradontalnego.
- ROZCHWIANIE ZĘBÓW Rozszerzenie się procesu zapalnego w głąb tkanek przyzębia uszkadza aparat zawieszeniowy zęba. Przy licznych brakach zębów następuje wędrówka pozostałych, co prowadzi do powstania węzłów urazowych pogarszających stan przyzębia. Rozchwianiu zębów towarzyszy uczucie „wysadzania” zęba, wrażliwość zęba przy opukiwaniu poziomym oraz ból przy gryzieniu twardych pokarmów.
- UBYTEK KOŚCI Ubytek kości prowadzi do „ powiększenia” korony zęba i obniżenia korzeni zęba, gdzie odkłada się płytka nazębna. Prowadzi to do pogłębienia się procesu zapalnego przyzębia.
PODZIAŁ ZAPALEŃ PRZYZĘBIA
I Zapalenie przyzębia przewlekłe (najczęstsze).
II Zapalenie przyzębia agresywne (występujące rodzinnie, szybki postęp choroby, nadmiar złogów nazębnych, wzmożone wydzielanie cytokin prozapalnych).
Zapalenie przyzębia przebiega z okresami remisji i zaostrzenia choroby. Cięższy przebieg obserwuje się u palaczy tytoniu, przy nieprawidłowej budowie anatomicznej zęba, u osób z wadami zgryzu oraz stosujących aparaty ortodontyczne.
PROFILAKTYKA ZAPALEŃ PRZYZĘBIA
Choroby przyzębia zostały uznane za chorobę społeczną, skutkującą utratą zębów.
PROFILAKTYKA W DOMU
Właściwa higiena jamy ustnej:
1. Dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów (najlepiej przez lekarza stomatologa, w zależności od stanu dziąseł).
2. Właściwy sposób szczotkowania zębów.
3. Dobór pasty do zębów- pasta lecznicza – sulphodent.
4. Środki uzupełniające: nici dentystyczne, wykałaczki, stymulatory dziąsłowe do masażu brodawek dziąsłowych, wodne irygatory ustne usuwające resztki pokarmowe z niedostępnych miejsc.
5. Masaże dziąseł (zawsze po usunięciu złogów kamienia) borowinowy żel – pelogel do masażu szczoteczką lub opuszką palca.
PROFILKAKTYKA STOMATOLOGICZNA
1. Badania kontrolne z kontrolą higieny jamy ustnej (ocena wskaźników higieny – wskaźnik kamienia i osadu), wybarwianie złogów nazębnych za pomocą tabletek lub roztworów, co ułatwia ich dokładne usunięcie. 2. Usuwanie złogów nazębnych( skaling) narzędziami ręcznymi i za pomocą ultradźwięków.
3. Polerowanie koron, szyjek, obnażonych korzeni zębowych (szczoteczki, gumki, profesjonalne pasty do polerowania zębów). 4. Usuwanie przebarwień koron i szyjek zębowych – tzw. piaskowanie. 5. Lakierowanie- lakiery chlorheksydynowe i fluorowe, zmniejszające nadmierną wrażliwość koron i szyjek zębów.
LECZENIE ZAPALENIA PRZYZĘBIA
Podstawą leczenia jest walka z płytką bakteryjną odkładającą się na zębach. Przebieg choroby zależy od składu płytki bakteryjnej. Bakterie osadzające się na płytce nazębnej wydzielają enzymy rozkładające składniki nabłonka i tkanki łącznej dziąseł oraz toksyny bakteryjne.
Rozpad bakterii uwalnia enzymy lizosomalne, uszkadzające tkanki przyzębia. Bakterie osłabiają reakcje obronne organizmu, zwiększają stężenie prozapalnych cytokin. W rezultacie dochodzi do niszczenia elementów kostnych aparatu zębowego. Leczenie wymaga współpracy lekarza z chorym.
Systematyczna kontrola lekarska i leczenie stomatologiczne mogą zapobiec utracie zębów.
LECZENIE PODSTAWOWE
- Usuwanie złogów nazębnych nad i poddziąsłowych.
- Korekta poddziąsłowych nawisów wypełnień
- Usunięcie martwego cementu korzeniowego.
- Polerowanie powierzchni szyjek i korzeni zębów
- Korekta węzłów urazowych
- Unieruchomienie rozchwianych zębów
LECZENIE FARMAKOLOGICZNE
OGÓLNE:
- antybiotykoterapia i chemioterapia
MIEJSCOWE: 1. pasta lecznicza – sulphodent lek zmniejsza krwawienie, obrzęk brodawek dziąsłowych, redukuje ilość płynu dziąsłowego, dokładnie oczyszcza zęby z nalotów nazębnych. Pasta działa przeciwzapalnie, ściągająco, regeneruje nabłonek śluzówki jamy ustnej, wyraźnie odświeża oddech.
Leczy i dodatkowo doskonale czyści zęby ze złogów, skutecznie opóźnia utratę zębów. Zawiera bocheńską leczniczą sól jodowo-bromową oraz solankę siarczkową z odwiertu Szyb Solecki Uzdrowiska Solec-Zdrój Sp.j.. 2.borowinowy żel – pelogel lek na bazie zagęszczonego wodnego wyciągu borowinowego- koncentrat aktywnych biologicznie składników borowin.
Działa przeciwzapalnie i silnie ściągająco. Masaż dziąseł z użyciem żelu poprawia mikrokrążenie w zmienionych patologicznie tkankach, co sprzyja wchłanianiu się wysięków i nacieków w ogniskach zapalnych. Zapobiega rozchwianiu i wypadaniu zębów. Pozostawia długotrwałe uczucie świeżości (zawiera naturalny olejek miętowy). 3.
Przepłukiwania kieszonek dziąsłowych roztworem 3% wody utlenionej.
4. Ozonowanie
5. Zabiegi balneologiczne – płukanie wodami siarczkowymi, natryski, irygacje wodne, okłady borowinowe, jonoforezy np. borowinowe z leku borowinowy żel – pelogel.
LECZENIE CHIRURGICZNE
Obejmuje zabiegi redukujące kieszonki przyzębne, regenerujące tkanki przyzębia, plastyczne, korektę zgryzu urazowego, unieruchomienie zębów (szynowanie).
Jeśli nie próchnica, to co? 5 zaskakujących przyczyn bólu zęba
Gdy zęby są zbyt wrażliwe.
Ostry, nagły ból pojawia się tylko wtedy, gdy spożywasz słodkie produkty, gorące napoje lub wychodzisz na chłodne powietrze? Prawdopodobnie cierpisz na nadwrażliwość zębów. Jej powodów może być wiele, mogą to być m.in. ubytki szkliwa lub nieprawidłowe szczotkowanie.
– Najczęściej winne są problemy z dziąsłami i odsłonięte szyjki zębowe. Dochodzi do tego, gdy zgromadzony kamień nazębny uciska dziąsła, powoduje ich cofnięcie i odsłonięcie zębiny. Wystarczy zewnętrzny bodziec np.
zimne powietrze, a zębina przez kanaliki zębowe przewodzi impuls do miazgi, silnie unerwionej tkanki wypełniającej ząb. Wtedy spontanicznie pojawia się przeszywający ból – wyjaśnia lek. stom.
Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
- Co robić?
- *jeśli ból utrzymuje się ciągle, winna może być próchnica lub wypełnienie, które wypadło.
- *dbaj o dziąsła – używaj nici codziennie i co pół roku usuwaj kamień nazębny u dentysty (jeśli jesteś palaczem, nawet częściej).
- *dbaj o szkliwo – stosuj pastę z zawartością fluoru lub fluoryzuj zęby u stomatologa.
- *jeśli masz cofnięte dziąsła, to periodontolog może odsłonięte korzenie zabezpieczyć nakładając na nie wypełnienie z kompozytu.
*mocno szorujesz zęby? Zmień taktykę – używaj tylko szczoteczki z miękkim włosiem oraz stosuj poprawną technikę – zamiast ruchów poziomych wykonuj wymiatające – od dziąsła w kierunku krawędzi zęba.
- *produkty wzmagające nadwrażliwość jak słodkie napoje gazowane, cytrusy czy wino zamień na zdrowe i chrupkie warzywa jak marchew, seler czy brokuły – dzięki ich chropowatej fakturze i zawartości włókien pomagają pozbyć się płytki nazębnej.
- *stosuj pasty i płukanki do zębów wrażliwych oraz zapytaj stomatologa o specjalne preparaty znoszące nadwrażliwość.
- Ból zęba, którego nie ma.
Wyobraźmy sobie, że są pacjenci, którzy zgłaszają się do dentysty z bólem zęba, którego… nie ma. Nie bólu – lecz zęba, rzecz jasna. Specjaliści nazywają to bólem fantomowym zęba. Objawy? Ból jest przewlekły, może występować bez przyczyny fizycznej np. próchnicy, w jednym lub wielu obszarach jamy ustnej, najczęściej w miejscu ekstrakcji zęba.
– Ból fantomowy to rodzaj bólu neuralgicznego, jest on nietypowy i nadal słabo zbadany.
Chociaż zęba fizycznie nie ma, a faktyczne źródło jego bólu usunięto, to dziąsła i obszar szczęki, w których osadzony był ząb nadal mogą i to miesiącami dawać dolegliwości bólowe – podobne do tych, które czuje pacjent z amputowaną kończyną w miejscu, gdzie mu ją chirurgicznie odjęto.
Według niektórych teorii ból fantomowy może być spowodowany błędnym przetwarzaniem bólu między nerwami a mózgiem, nieprawidłowo funkcjonującym lub uszkodzonym nerwem, który daje błędną reakcję. Mózg pacjenta może więc błędnie interpretować sygnały bólowe. Bóle fantomowe po usunięciu zęba są jednak rzadkim przypadkiem – mówi stomatolog.
Co robić?
*stomatolog może zlecić RTG lub pantomogram, aby sprawdzić, czy ból nie ma realnego podłoża. Czasem ząb psuje się „od środka”, ubytku nie widać na pierwszy rzut oka, mogą również występować zmiany głębokie np. ropnie, które często diagnozuje się na zdjęciu rentgenowskim.
*diagnoza bólu fantomowego jest trudna, stomatolog zazwyczaj obserwuje taki przypadek, aby sprawdzić, czy nie ma on innej przyczyny i stosuje metodę eliminacji.
*czasem tkanki po ekstrakcji potrzebują więcej czasu, by się wygoić, a ból minął. Doraźnie warto zastosować leczenie objawowe np. środki przeciwbólowe.
*leki przeciwdepresyjne mogą być skutecznym rozwiązaniem na objawy ból fantomowego zęba.
Zgrzytasz zębami.
Nie boli konkretny ząb, ale cała szczęka, szczególnie rano, gdy wstajesz? Ból zaś promieniuje na oko, głowę, a nawet kark? Jego przyczyną może być bruksizm. Bruksizm to niekontrolowane zgrzytanie i zaciskanie zębów. Ból, trzaski i przeskakiwanie żuchwy, które mu towarzyszą, wynikają ze wzmożonego napięcia mięśniowego w stawie skroniowo-żuchwowym.
Objawem zgrzytania zębami jest również wygląd zębów – są krótsze i starte, wychylają się do przodu, występują pionowe pęknięcia na szkliwie oraz ubytki przyszyjkowe. – Nie jest do końca wyjaśnione, co może być przyczyną schorzenia, wymienia się m.in.
nadmierny stres, wady zgryzu, które doprowadzają do zwarcia zębów, źle dopasowane korony lub plomby, genetyczne wady szkieletowe lub braki zębowe.
Zgrzytanie zębami, które nie jest leczone może doprowadzić do ruchomości czy nawet utraty zębów – ostrzega dr Stachowicz.
Co robić?
*dolegliwość leczymy w zależności od przyczyny (np. wady zgryzu redukujemy poprzez założenie aparatu ortodontycznego).
*stomatolog zleci noszenie podczas snu specjalnej szyny relaksacyjnej, która hamuje nadaktywność mięśni i zapobiega ścieraniu się zębów.
*ważne są nasze nawyki, które pozwolą zredukować objawy, np. ograniczenie stresu, kofeiny w diecie, odpowiednia ilość snu, ćwiczenia relaksacyjne.
Uraz zęba.
Często uprawiasz sporty kontaktowe lub takie, w których rośnie ryzyko kontuzji np. squash, tenis lub hokej? Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że uraz mechaniczny zęba może skończyć się leczeniem kanałowym, nawet jeśli ząb nie ma próchnicy, a my dbamy o higienę.
– Na skutek poważnych urazów zęba, które kończą się zwichnięciem lub złamaniem korzenia może dojść do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. To bardzo groźny stan zapalny, z reguły spowodowany bakteriami. Objawia się permanentnym, silnym bólem, ćmiącym lub pulsującym, którego nie sposób uśmierzyć środkami przeciwbólowymi.
Nasila się z reguły przy spożywaniu ciepłych pokarmów i napojów oraz w pozycji leżącej. Może mu towarzyszyć guzek na dziąśle, obrzęk policzka oraz skok temperatury. Pacjenci często mylą ten ból z tym towarzyszącym zapaleniu miazgi, który również może wystąpić po urazie.
Natomiast w przypadku tkanek okołowierzchołkowych charakterystyczne jest to, że ból wzrasta przy nadgryzaniu oraz występuje uczucia „wysadzania” zęba z zębodołu – wyjaśnia stomatolog.
W konsekwencji urazu miazga może również obumrzeć bez żadnych dolegliwości bólowych. Może wystąpić resorpcja zewnętrzna, czyli zanik tkanek zębowych, rozwinąć się ropień lub torbiel, co może doprowadzić do utraty zęba. Powikłaniem nieleczonego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych jest m.in. zapalenie nerwów czaszkowych czy sepsa.
- Co robić?
- *jeśli po urazie zęba zaobserwujesz jego ból, ruchomość lub zmianę barwy – pilnie zgłoś się do stomatologa.
- *leczenie zęba po urazie często wymaga współpracy stomatologów z wielu dziedzin: stomatologii zachowawczej, endodoncji, ortodoncji, implantologii oraz protetyki.
- *stomatolog sprawdza, jaka jest przyczyna bólu (naruszona miazga lub zapalenie tkanek około wierzchołkowych – jeśli po ucisku błony śluzowej wyrostka zębodołowego w okolicach korzenia zęba występuje ból).
*leczenie zęba ze zmianami okołowierzchołkowymi polega na ocenie żywotności miazgi i leczeniu kanałowym (np. gdy złamanie sięga wysokości szyjki zębowej). Gdy ząb jest ruchomy, niezbędne będzie jego stabilizacja w zębodole poprzez zabieg szynowania zęba.
*gdy w przypadku złamania korzenia zęba rokowania są złe i trzeba go usunąć, na tej samej wizycie można dokonać tzw. implantacji natychmiastowej (założenie implantu zębowego).
*wskazana jest okresowa kontrola radiologiczna.
Zapalenie zatok szczękowych.
Ból zębów od zatok lub odwrotnie? To możliwe. Przykładem jest zapalenie zatok szczękowych (leżą po obu stronach nosa), za które w 10-12 proc. przypadków odpowiedzialne może być uzębienie.
Działa to również w drugą stronę – podczas infekcji zatok w jej tkankach gromadzi się wydzielina, która zatyka ich ujście i może powodować ból promieniujący na okoliczne struktury, w tym zęby.
Wynika to z anatomii: część korzeni zębów znajduje się bezpośrednio przy zatoce szczękowej – dotyczy to szczególnie górnych szóstek, siódemek i ósemek.
Powodem problemów z zatokami mogą być zmiany zapalne w obrębie miazgi zębowej oraz tkanek około wierzchołkowych. Zębopochodne zapalenie zatok może być spowodowane nieleczonymi zębami oraz powikłaniami przy niewłaściwie przeprowadzonym leczeniu kanałowym oraz ekstrakcji zęba (przetoka ustno-zatokowa).
Ból nie jest intensywny, ale tępy i nasila się, gdy wykonujemy gwałtowne ruchy głową, pochylamy ją w dół, chodzimy po twardych powierzchniach np. schodach, czy podskakujemy. Pacjent może odczuwać ucisk w skroniach oraz okolicach oczu, mieć podwyższoną temperaturę, a skóra twarzy może być wrażliwa na dotyk.
- Co robić?
- *gdy laryngologiczne leczenie chorych zatok nie przynosi rezultatu, udaj się do stomatologa – być może przyczyna tkwi w zębach.
- *zmiany będą widoczne podczas diagnostyki RTG – najlepiej sprawdzi się tomografia komputerowa.
- *poradź się chirurga stomatologa, który ma największą wiedzę na temat połączenia zatok z zębami.
- *w zależności od pierwotnego problemu dentysta wdroży odpowiednie leczenie chirurgiczne (w przypadku przetoki należy ją zamknąć), antybiotykoterapię lub leczenie endodontyczne.
- *jeśli ból zębów wynika z infekcji zatok, to po opanowaniu schorzenia ból zębów również minie.
Nie lekceważ bólu zęba! – Stomatologia Koło. Dentysta, stomatolog, apraraty ortodontyczne, chirurg, implanty
Ból zęba to oznaka, że dzieje się z nim coś złego, jednak nie każdy rodzaj bólu jest wskazaniem do leczenia kanałowego, czy też w ostateczności- do usuniecia zeba. Ważne jest, aby Pacjent potarfił rozróżnić rodzaj bólu, gdyż jest to bardzo pomocne w rozpoznaniu dolegliwości i postawieniu odpowiedniej diagnozy.
Najczęściej występujące rodzaje bólu:
- Nagły, ostry ból – pojawiający się w trakcie spożywania zimnych, gorących, słodkich, czy też kwaśnych pokarmów jest oznaką nadwrażlwości zębów lub pierwszy symptom próchnicy prostej zębów. Najczęściej przyczyną takich dolegliwości mogą być mikropęknięcia szkliwa lub odsłonięte szyjki zębowe, wymagające wdrożenia odpowiednich metod profilaktycznych i leczniczych.
- Ostry, przeszywający ból podczas nagryzania – może być spowodowany przez duży ubytek, wypadnięcie plomby lub pęknięcie zęba. Jednak ból przy nagryzaniu (zwłaszcza połączony z bolesną tkliwością dziąsła) może również świadczyć o procesie zapalnym, który rozwija się w tkankach okołowierzchołkowych zęba.
- Silny, samoistny ból – nasilający się w godzinach wieczornych i po przyjęciu pozycji leżącej – najczęściej świadczy o przekrwieniu miazgi. Niekiedy jednak może być oznaką nieodwracalnego zapalenia miazgi. W pierwszym przypadku – ząb można niekiedy uratować przed leczeniem kanałowym, w drugim – jest to raczej niemożliwe.
- Tętniący (pulsujący) ból, któremu towarzyszy gorączka i złe samopoczucie, ustępujący nieco pod wpływem zimnych okładów – to objaw zapalenia miazgi z wysiękiem ropnym oraz ropne zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych. Wymaga natychmiastowej wizyty w gabinecie stomatologicznym.
- Ciągły, dotkliwy ból kojarzący się z „wysadzaniem zęba”, któremu towarzyszy obrzęk dziąseł, ból przy nagryzaniu i dotyku – najczęściej oznacza, że infekcja z kanału korzeniowego przeszła na otaczającą ząb kość. Konieczna jest jak najszybsza wizyta rozpoczynająca kilkuetapowe leczenie kanałowe, często połączone z antybiotykoterapią.
- Silny, długi ból samoistny, nasilający się pod wpływem ciepła i ustępujący pod wpływem zimna, promieniujący na cały policzek – świadczy najczęściej o zgorzeli miazgi lub o stanie zapalnym miazgi z obfitymi wysiękami i licznymi ogniskami martwicy.
- Przewlekły lub nawracający tępy ból, obejmujący zęby, szczękę, szyję i ucho – w tym przypadku ból mogą wywołać inne schorzenia niż stan zapalny miazgi (ropnie, stan zapalny dziąseł, zapalenie zatok lub uraz stawu skroniowo- żuchwowego).
Zdarza się również tak, że popsuty ząb nie przynosi żadnych dolegliwości bólowych, co oznacza, że już ‘obumarł’ – sytuacja taka jest również wskazaniem do rozpoczęcia leczenia kanałowego. Brak bólu samoistnego oraz brak reakcji miazgi na bodźce podczas testu diagnostycznego – są dla stomatologa wyraźną wskazówką, iż miazga jest już w stanie martwicy bądź rozpadu zgorzelinowego.
WAŻNE! Pamiętajmy – nawet krótkotrwały, samoistnie ustępujący ból zęba jest sygnałem, że należy jak najszybciej podjąć leczenie, gdyż nawet jeśli ból minie, po pewnym czasie powróci z jeszcze większą siłą. Reagujący bólem ząb należy wyleczyć jak najszybciej, aby uniknąć dlaszych powikłań, nie tylko w obrębie jamy ustnej, lecz również całego organizmu.