Ból zęba w nocy – jakie są przyczyny i co robić?

Ból zęba w nocy – jakie są przyczyny i co robić? dr Arleta Nawrolska (współautor) 5.09.2019 Ból zęba w nocy – jakie są przyczyny i co robić?

Wielu z nas zwleka z wizytą u dentysty do czasu, aż ból staje się wręcz nie do zniesienia. Marzymy wówczas o tym, aby jak najszybciej poczuć ulgę i uwolnić się od cierpienia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie po czyszczeniu zębów z próchnicy czy też nawet po założeniu wypełnienia, ból nie ustępuje, a wręcz nasila się. Czy jest to normalne? Co zrobić kiedy po wizycie u stomatologa boli nas ząb?

Gdy ból pojawia się nawet po wizycie u dentysty…

Gdy coś nas boli, zaczynamy działać. Tak jest też zwykle w przypadku zębów. Zwlekamy z wizytą u dentysty i zaniedbujemy badania kontrolne. Okazuje się jednak, że nawet po wizycie w gabinecie stomatologicznym może pojawić się ból. Jest to całkiem normalne zjawisko, gdyż po oczyszczaniu czy wypełnieniu zęba dotkniętego próchnicą mogą pojawić się dolegliwości bólowe.

Nie powinniśmy więc się niepotrzebnie tym stresować, gdyż jest to tylko niegroźny skutek uboczny, nazywany nadwrażliwością pozabiegową. Najczęściej pacjenci narzekają na nasilenie się objawów w wyniku zetknięcia zęba ze zbyt ciepłym/zimnym czy kwaśnym napojem/pożywieniem.

W niektórych przypadkach nawet zimne powietrze, które dostaje się do jamy ustnej, jest w stanie wywołać ból w przypadku wyleczonego zęba.

Reakcja bólowa po zabiegu na nagłe zmiany temperatury z biegiem czasu ustępują samoistnie. Nie należy więc się tym martwić. Sygnałem alarmowym powinna być sytuacja, kiedy ból ten utrzymuje się ponad dwa tygodnie i wręcz nasila się podczas gryzienia lub w nocy.

W takim przypadku mogło dojść do nieprawidłowego dopasowania wysokości wypełnienia do zgryzu (np. było podane znieczulenie), co należy jak najszybciej skorygować do właściwej wysokości.

Kolejną przyczyną narastającego bólu zęba w godzinach nocnych i jego nadwrażliwości może być ostre zapalenie miazgi zębowej, występuje najczęściej w przypadku głębokich ubytków próchnicowych lub objawia się po założeniu nowego wypełnienia.

W tym przypadku konieczne jest wykonanie najpierw szczegółowych badań, po których lekarz dentysta zadecyduje o dalszym postępowaniu np. leczeniu kanałowym lub założeniu opatrunku leczniczego.

Jak sobie pomóc w przypadku bólu zębów po wizycie u dentysty?

Po leczeniu dentystycznym często towarzyszy pacjentowi nadwrażliwość zębiny i przekrwienie miazgi, co wynika z podrażnienia zakończeń nerwowych.

Warto więc na jakiś czas zmienić technikę szczotkowania zębów i stosować miękką szczoteczkę oraz pastę skierowaną do osób z nadwrażliwością zębów. Jeśli jednak to zawiedzie, to należy rozpocząć leczenie nadwrażliwości zębów u stomatologa, który sięga po specjalne preparaty.

Za nadwrażliwość mogą odpowiadać otwarte kanaliki zębinowe lub obnażone szyjki zębów. Przy lekkim bólu zęba można sięgnąć po paracetamol, a przy bardziej nasilonym po ibuprofenJednak żaden lek przeciwbólowy, nie może zastępować odpowiedniego leczenia przyczynowego.

Leki w postępowaniu w stanach nagłych mogą być stosowane jako uzupełnienie, lecz nigdy jako jedyne leczenie.

W przypadku nieustępującego i długotrwałego bólu po leczeniu, należy niezwłocznie udać się do tego samego gabinetu stomatologicznego i skonsultować się z lekarzem.

Więcej szczegółowych informacji na temat przebiegu samego leczenia i możliwych dolegliwości takich jak ból czy opuchlizną, można znaleźć w sekcji najczęściej zadawanych pytań w opisach poszczególnych zabiegów na dole każdej strony.

Co zrobić jak boli ząb

Ból zęba jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości z jakimi możemy mieć do czynienia. Przychodzi znikąd i najczęściej pojawia się w najmniej odpowiednim momencie. Szczególnie daje nam się we znaki nocą, przez niego nie możemy spać, czujemy się rozdrażnieni i poirytowani.

Co zatem zrobić kiedy uporczywy ból zębów uprzykrza nam życie? Oczywiście szukać ratunku u dentysty! Jest to jedyny skuteczny sposób na zlokalizowanie i leczenie przyczyny bólu zęba. Jednak jakimś cudem musimy przetrwać ten czas od momentu pojawienia się bólu do przekroczenia progu kliniki dentystycznej.

Sprawdź zatem nasze sposoby na ból zęba!

Dlaczego ząb boli?

Niestety w większości przypadków dzieje się tak na nasze własne życzenie. Bowiem, jak pokazują badania, najczęstszą przyczyną bólu zęba jest uszkodzenie szkliwa na skutek działania próchnicy.

Bakterie żyjące w nie usuwanym osadzie nazębnym wytwarzają kwasy, które niszczą szkliwo i tym samym są przyczyniają się do powstawania ubytków i psucia się zęba. Co więcej, bakterie te kochają cukier, ponieważ jest to ich ulubiony pokarm i pozwala im się rozwijać, rozmnażać i hulać do woli w obrębie jamy ustnej.

Zatem zaniedbywanie regularnego szczotkowania oraz dieta bogata w cukry (sacharoza, glukoza, fruktoza) to pierwszy krok do problemów objawiających się bólem zęba.

Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę że próchnica to choroba zakaźna! Używanie podczas jednego posiłku sztućca przez kilka osób to ogromne ryzyko zarażenia. Powinni o tym pamiętać szczególnie rodzice karmiący swoje dzieci ze swojego talerza jednym widelcem czy łyżką.

W dalszej kolejności przyczyną bólu zęba może być:

  • stan zapalny wskutek zakażenia miazgi – w tym przypadku niezbędne będzie leczenie kanałowe, a czasem nawet dodatkowo antybiotykoterapia,
  • zanikanie dziąseł – paradontoza,
  • ekstrakcja zęba – czasem po zabiegu usuwania zębów może nam dokuczać ból na skutek obrzęku w miejscu rany,
  • wyrzynanie się zębów – dotyczy to zarówno niemowlaków (pierwsze zęby), dzieci (wypadanie mleczaków), jak i dorosłych (‘ósemki’).

Co na ból zęba?

Jeśli ból daje się mocno we znaki i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, należy szukać sposobów na poradzenie sobie z nim. W zależności od Twoich preferencji oraz dostępnych środków możesz próbować uśmierzyć ból za pomocą leków, ziół czy płukanek.

Środki przeciwbólowe z apteki

Kiedy dopada nas ból zęba, w pierwszym odruchu sięgamy zazwyczaj po farmaceutyki. W aptece jest ogromny wybór różnego rodzaju medykamentów, które doraźnie pomogą w walce z bólem.

You might be interested:  Co Oznacza Bialy Katar?

Głównymi składnikami leków przeciwbólowych są paracetamol oraz ibuprofen.

Trzeba pamiętać, że przy długotrwałym uśmierzaniu bólu stosować obie te substancje naprzemiennie, aby nie dopuścić do przekroczenia dopuszczalnego dobowego stężenia tych związków w organizmie.

Maksymalna dobowa dawka paracetamolu dla dorosłego człowieka to 4g, natomiast w przypadku długotrwałego leczenia nie należy przekraczać 2,5 grama substancji czynnej na dobę.

Jeśli chodzi o ibuprofen to sytuacja przedstawia się nieco inaczej: w przypadku doraźnego uśmierzania bólu, maksymalna dobowa dawka leku to 3,2 , natomiast zgodnie z opinią specjalistów nie powinno się przekraczać przekraczać 1,2 g ibuprofenu na dobę.

Ból zęba w nocy – jakie są przyczyny i co robić?

W przypadku stosowania farmaceutyków trzeba mieć na uwadze fakt, iż mogą one wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne, dlatego należy uprzednio zapoznać się z ulotką leku, ponieważ czasem chcąc sobie pomóc, możemy zaszkodzić jeszcze bardziej. Dotyczy to w szczególności osób, które przyjmują leki na choroby przewlekłe, ponieważ mogą one wchodzić w reakcje ze środkami przeciwbólowymi.

Domowe sposoby na ból zęba

Jeśli nie mamy pod ręką tabletek przeciwbólowych oraz możliwości, by udać się do apteki, jak wówczas radzić sobie z bólem zęba? Otóż nie każdy pewnie wie, ale istnieje sporo naturalnych, domowych sposobów pozwalających skutecznie uśmierzyć ból zęba.

Jednym z najpopularniejszych są płukanki, a w szczególności roztwór składający się z wody pomieszanej z kilkoma kroplami jodyny oraz wody utlenionej. Taka mieszanka to zabójca da bakterii rozwijających się w płytce nazębnej – wystarczy płukać jamę ustną, najlepiej kilka razy dziennie.

Równie popularnym domowym sposobem na stany zapalne jamy ustnej jest płukanka z roztworu soli.

W przypadku, kiedy bardzo boli ząb można szukać ratunku w olejku goździkowym. Ma on fantastyczne właściwości znieczulające i przy tym odkażające. Za pomocą wacika należy delikatnie przecierać bolące miejsca. rozprowadzając po nich olejek goździkowy. Można również żuć całe goździki, wówczas znieczulą nie tylko bolące miejsce ale tez język.

Podobnie jak goździki, również czosnek ma świetne właściwości antyseptyczne, jest naszym sojusznikiem w walce z bakteriami oraz z grzybami. Aby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości należy przez kilka minut żuć surowy ząbek czosnku. Poza pomocnym działaniem w przypadku bólu zęba, jedzenie czosnku korzystnie wpływa na zdrowie całego organizmu.

Zimne okłady to również jeden ze sposobów walki ze stanem zapalnym jamy ustnej. Kiedy boli ząb i dodatkowo pojawia się opuchlizna, dobrze jest sięgnąć do tego sposobu.

W tym celu można wykorzystać gotowe żelowe okłady – kupuje się je w aptece i przed użyciem wkłada do zamrażarki. Warto mieć je w domu, ponieważ można je wykorzystać zarówno na zimne, jak i na ciepłe okłady.

W przypadku zimnych okładów dobrze sprawdza się również kostki lodu włożone do foliowego woreczka i zawinięte w cienki ręcznik.

Ból zęba w nocy-co robić?

Nocne bóle zębów to, według badań, jedne z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Często wydaje nam się, że ząb boli dużo mocniej właśnie nocą. W ciągu dnia pozostajemy pod wpływem różnego rodzaju bodźców z zewnątrz, które odwracają nasza uwagę od bólu i zajmują nasze myśli.

Jednak w nocy, kiedy nasz organizm jest zmęczony po całym dniu aktywności odczuwamy ból intensywniej, ponieważ to na nim skupiamy całą nasza uwagę. Kiedy boli ząb i nie daje nam to zasnąć, sięgamy najczęściej po tabletkę przeciwbólową. Jest to najskuteczniejszy i najszybszy sposób na ból zęba.

Pozwoli nam spokojnie zapaść w sen i przetrwać czas pozostały do wizyty u dentysty.

Wizyta u dentysty

Pamiętaj, wymienione tutaj sposoby na ból zęba nie zastąpią wizyty w klinice stomatologicznej. Tylko interwencja lekarza dentysty pomoże całkowicie pozbyć się bólu likwidując jego przyczynę.

Jeśli ból zęba dopada nas w domu czy w pracy, to możemy szybko umówić się na wizytę do swojego dentysty. Gorzej, kiedy dyskomfort i ból pojawiają się znienacka podczas dłuższej podróży służbowej, czy wakacyjnej.

Zwlekanie z wizytą u lekarza może pogorszyć sytuację a chory ząb skutecznie uniemożliwi normalne funkcjonowanie.

Zatem, jeśli jesteś gdzieś chwilowo, nie znasz okolicy ani nie masz się kogo poradzić w sprawie wyboru dobrej kliniki, pozostaje szukać informacji poprzez wyszukiwarkę internetową

Sposoby na bolący ząb

Bolący ząb to uciążliwa dolegliwość, która utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Nie potrafimy się skupić na pracy ani spać w nocy, kiedy go odczuwamy. Czasami jednak wizyta u dentysty nie jest możliwa od razu, dlatego warto znać kilka sposobów, które pozwolą nam wytrzymać.

Zęby a reszta ciała

Wydawać by się mogło, że stan naszych zębów nie ma wpływu na nasze ciało. Tymczasem zaniedbania w obrębie jamy ustnej mogą oddziaływać na pozostałe części ciała. Stan zapalny w zębie może powodować infekcję zatok, serca, a nawet mózgu.

Nieleczona próchnica jest problemem nie tylko estetycznym, lecz przede wszystkim zdrowotnym, gdyż wiele chorób ogólnoustrojowych ma związek z niewyleczonymi zębami. Bakterie, bytujące w nieleczonych ubytkach mogą oddziaływać na pozostałe organy, wywołując w nich stan zapalny.

Poza tym wszelkie nieprawidłowości w budowie zgryzu nie pozostają przez wpływu na układ trawienny, a nawet kostny, gdyż nieprawidłowy zgryz wymusza inną pracę stawów skroniowo-żuchwowych.

Przyczyny bólu zębów

Dolegliwości bólowe, związane z uzębieniem mogą mieć wiele różnych przyczyn. Najczęstszą przyczyną jest próchnica i stan zapalny w obrębie zęba. Niezbędne jest wtedy zlikwidowanie problemu przez stomatologa.

Ból zęba może wywoływać również ropień, który stworzył się w dziąśle. Jeżeli w obrębie zęba i jego okolicy odczuwasz pulsowanie i obrzęk, to stan zapalny może dotyczyć miazgi i korzenia zęba.

You might be interested:  Wysoki poziom cholesterolu – przyczyny, skutki, leki i dieta na za wysoki cholesterol

Wizyta u dentysty jest wtedy niezbędna i to najlepiej w jak najkrótszym terminie.

Jak sobie radzić do czasu wizyty?

Wizyta u dentysty nie zawsze jest tego samego dnia, więc warto spróbować sobie ulżyć w bólu. Przede wszystkim sięgnąć możesz po leki zawierające paracetamol, paracetamol z kofeiną lub ibuprofen. Złagodzą one ból, jednak wizyta u stomatologa jest niezbędna, bowiem nie zwalczą one problemu.

Jeżeli akurat nie masz pod ręką środków przeciwbólowych, możesz płukać jamę ustną naparem z szałwii, który działa przeciwzapalnie i odkażająco. Podobne działanie mają goździki bądź olejek goździkowy.

Jeżeli zauważysz, że bólowi zęba towarzyszy obrzęk, możesz spróbować złagodzić jego objawy poprzez zastosowanie zimnych okładów. Wystarczy zawinąć kostki lodu w czystą ściereczkę i przykładać w bolące miejsce.

Aby ustrzec się bólu zęba ważna jest nie tylko dbałość o higienę jamy ustnej, lecz także regularne kontrole u stomatologa, które pozwolą na wyleczenie próchnicy, kiedy jest ona niewielka.

Ból zęba po leczeniu kanałowym i zatruciu

Fot. Jeśli ból zęba po leczeniu kanałowym utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczny może być zabieg reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe.

Kiedy może boleć ząb po leczeniu kanałowym?

Sytuacje, w których może pojawić się bolący ząb, mogą być różne. Najczęściej występuje ból zęba po leczeniu kanałowym przy nacisku lub przy dotyku.

Z kolei ból zęba po leczeniu kanałowym w nocy może wiązać się z pozostawieniem resztek miazgi w kanałach. Oznacza to, że kanały nie zostały właściwie oczyszczone albo któryś z nich pominięto. Ból jest wówczas nagły, silny i ma pulsujący charakter.

Niekiedy występuje ból zęba po wypełnieniu kanałów, co ma związek ze stosowaniem dużego ciśnienia podczas ich wypełniania.

Ból zęba po leczeniu kanałowym może pojawić się po kilku miesiącach lub kilku latach. Wówczas pochodzi on z tkanek ozębnej otaczającej ząb oraz z okolicy przywierzchołkowej zęba. Jeśli zapalenie przyzębia wierzchołkowego będzie miało postać ropną, nawet najdelikatniejsze dotknięcie zęba będzie wywoływało bardzo silny ból.

Czy wiesz, dlaczego powstaje i jak leczyć ropień zęba?

Sposoby na ból zęba po zatruciu

Jeśli chodzi o leczenie kanałowe, ból po zatruciu zęba może się pojawić po kilku dniach. To, jak długo boli ząb po zatruciu, jest kwestią indywidualną i zależy między innymi od stopnia jego uszkodzenia.

W przypadku leczenia kanałowego, ból po założeniu lekarstwa wynika z zatrucia zęba paraformaldehydem – po 7-14 dniach po jego zastosowaniu możliwe jest bezbolesne usunięcie miazgi zęba.

Coraz częściej odchodzi się jednak od zatruwania nerwu na rzecz usuwania miazgi w znieczuleniu.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na ból zęba, to pomocne mogą się okazać ziołowe płukanki z szałwii lub rumianku, zimne okłady na skórę twarzy w pobliżu zęba czy ssanie kostki lodu. Można również wykorzystać właściwości antybakteryjne rozgniecionego ząbka czosnku czy olejek goździkowy lub krople walerianowe, które za pomocą patyczka możemy wprowadzić w pobliże bolącego zęba.

Ból zęba po zatruciu – co pomaga?

W przypadku silnego bólu po zatruciu zęba z pomocą przyjdą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli dolegliwości bólowe nie są zbyt mocne, można wypróbować domowe sposoby na złagodzenie bólu, jak chłodne okłady czy płukanki ziołowe.

Jeśli bólowi zęba po zatruciu towarzyszy obrzęk, to należy udać się niezwłocznie do lekarza.

Ból, stan zapalny pod koroną zęba – przyczyny i leczenie

Niewiele rodzajów bólu jest tak wyczerpujących jak ból zęba. Jeśli wydawało Ci się, że korona pozwoli Ci go uniknąć, mamy dla Ciebie przykrą wiadomość. Ból zęba pod koroną to rzeczywiste zjawisko. Jeśli od jakiegoś czasu lub od niedawna odczuwasz dyskomfort w okolicach korony, podjęcie odpowiednich środków zaradczych pozwoli Ci skutecznie złagodzić ból.

Przyczyny bólu zęba pod koroną

Przyczyny bólu powodowanego przez korony mogą być różne. Jeśli przed założeniem korony nie poddano Cię leczeniu kanałowemu w celu usunięcia miazgi zęba, nacisk na uszkodzony nerw może powodować ból.

Pacjenci z nieprawidłowym zgryzem (okluzją), u których występuje zgrzytanie zębami w nocy, mogą doświadczać bólu na skutek dociskania wyższych niż zwykle występów lub obszarów zęba.

Kolejną przyczyną bólu może być poprzednie wypełnienie zęba, zwłaszcza wykonane ze srebra, wokół którego wystąpił przeciek bakteryjny powodujący infekcję korzenia nerwowego.

Domowe leczenie

Przede wszystkim musisz ustalić, czy występuje u Ciebie zgrzytanie zębami w nocy, czyli nawyk zwany bruksizmem. Budzisz się wtedy z obolałymi, zaciśniętymi mięśniami szczęki. Inne objawy to przede wszystkim dźwięk powstający na skutek zgrzytania zębami podczas snu, a także długotrwały ból i sporadyczna opuchlizna w dolnej części twarzy lub szczęki.

Zwykła nakładka na zęby zakupiona w aptece lub w sklepie internetowym może Ci przynieść nieco ulgi, podobnie jak wykorzystanie przed pójściem do łóżka technik medytacji zmniejszających stres i lęk. Zanim zaśniesz, spróbuj odprężyć mięśnie szczęki, przykładając do policzków ręcznik zmoczony ciepłą wodą.

Upewnij się również, że prawidłowo dbasz o swoją jamę ustną i dziąsła, regularnie szczotkując i nitkując zęby. Używaj płynów do płukania ust, które zwykle eliminują 99% zarazków i dostarczają 12-godzinnej ochrony nawet po jedzeniu i piciu.

Kiedy należy udać się do dentysty i podjąć leczenie?

Jeśli ból zęba pod koron nadal się utrzymuje, należy jak najszybciej udać się do dentysty, który postawi profesjonalną diagnozę. Na spotkaniu możesz swobodnie opisać wszystkie objawy. Jeśli występuje u Ciebie bruksizm, nie zapomnij o tym wspomnieć, podobnie jak o zastosowanych środkach zmniejszających ból.

You might be interested:  Jak Wyleczyć Przewlekły Katar?

Uporanie się z problemem

Po wykonaniu badania jamy ustnej dentysta może Cię poprosić o zaciśnięcie zębów na kalce zgryzowej. Sprawdzi w ten sposób, czy okluzja nie jest spowodowana występami.

Jeśli ujawnione zostaną takie występy, dentysta odpowiednio je przypiłuje i wyrówna Twój zgryz. Jeśli cierpisz na bruksizm, możesz poprosić o odpowiednio dopasowaną nakładkę na zęby.

Podczas snu nakładka tworzyć będzie warstwę ochronną między górnymi a dolnymi zębami.

Jeśli dentysta wykryje infekcję zęba pod koroną, może zalecić leczenie kanałowe, które zwykle wymaga zdjęcia korony.

W niektórych przypadkach możliwe jest wywiercenie otworu w koronie, które umożliwia dentyście dostęp do kanału korzenia bez konieczności zdejmowania i zakładania kolejnej korony.

To złożona operacja, ale pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zdjęte korony często nie nadają się już do ponownego użytku.

Jeśli doświadczasz bólu pod koroną zęba, sprawą priorytetową jest jak najszybsze rozpoznanie przyczyny i zastosowanie odpowiednich środków zaradczych. Ten rodzaj bólu rzadko kiedy zanika samoistnie. Jeśli domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem okażą się nieskuteczne, nie czekaj dłużej i udaj się do dentysty, by uzyskać profesjonalną pomoc.

Nocny ból zęba | Dentysta Kraków

Pojawia się niespodziewanie. Jest silny, pulsujący i nasila się, kiedy tylko przyłożymy głowę do poduszki. Nie pozwala spać ani odpocząć. Co gorsza, może wystąpić nawet wówczas, kiedy z pozoru wydaje się, że wszystkie zęby mamy zdrowe. Nocny ból zęba. Co jest jego przyczyną? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie informacje krążą na ten temat w sieci i obalić najpopularniejsze mity.

Pacjenci bardzo często zadają sobie pytanie: dlaczego zęby najsilniej bolą właśnie w nocy? Co sprawia, że w dzień usypiają naszą czujność, a kiedy przychodzi wieczór i kładziemy się do łóżka atakują ze zdwojoną siłą? I to taką, której czasami nie jest w stanie pokonać nawet podwójna dawka silnego leku przeciwbólowego.

W sieci możemy znaleźć sporo informacji na temat powodów nocnych bólów zęba. Jakie wymieniane są najczęściej? I czy nie lepiej od razu wybrać się do dentysty?

Zapalenie miazgi

Jako przyczynę nocnego bólu zęba najczęściej podaje się ostre zapalenie miazgi, czyli nerwów i naczyń krwionośnych znajdujących się w kanałach korzeniowych. W takie sytuacji z pozoru wszystko wydaje się w porządku: żadnego ubytku próchniczego nie widać, wszystkie wypełnienia są nienaruszone. Wewnątrz komory i kanału rozwija się jednak zapalenie.

Dlaczego objawy nasilają się właśnie w nocy? Wiąże się to ze zmianą pozycji ciała – z pionowej na poziomą – która z kolei powoduje wzrost ciśnienia w tkankach i większy dopływ krwi do mózgu.

Opinia eksperta:

Fakt

Niewłaściwe leczenie

W internecie nie brak opinii, że nocne bóle zęba, zwłaszcza te pojawiające się po leczeniu ubytku, są wynikiem braku umiejętności ze strony dentysty.

Jeśli stomatolog niedokładnie oczyścił ubytek lub też – w przekonaniu niektórych – w trakcie znieczulenia uszkodził nerw, po wizycie, niekoniecznie jeszcze tego samego dnia, ale też kilka czy kilkanaście dni później, może pojawić się ból zęba, który systematycznie narasta.

Opinia eksperta:

Rzeczywiście ból może pojawić się po wypełnieniu zęba przez dentystę, jednak najczęściej jego przyczyną jest głęboka próchnica, która już spowodowała nieodwracalne zmiany w miazdze, a po oczyszczeniu ubytku przez lekarza dochodzi do zaostrzenia i pojawia się ból.

Niestety zdarzają się przypadki gdzie lekarz nie może ze stuprocentową pewnością określić w jakim stanie jest miazga w zębie z głęboką próchnicą (mimo że jest ona bezobjawowa). Taką pewność dawałoby jedynie badanie tkanki pod mikroskopem a to wiąże się z tzw.

umartwieniem zęba.

Bruksizm

Wśród winowajców nocnych bólów zębów wymienia się również bruksizm, czyli nieświadome zaciskanie zębów. W przypadku tej dolegliwości zaciskanie szczęki może być nawet dziesięciokrotnie silniejsze niż w trakcie przeżuwania pokarmów. Efektem schorzenia jest nie tylko rozchwianie zębów czy ich pękanie, ale też wspomniane bóle.

Opinia eksperta

Fakt. Bruksizm powoduje znaczne przeciążenia zęby i grupy zębów, co może prowadzić do stanów zapalnych miazgi i bólu oraz nieprawidłowego ścierania powierzchni zębów.

Ubytki w przestrzeniach międzyzębowych

O ile ubytki w koronach są widoczne od razu, o tyle te w przestrzeniach międzyzębowych już niekoniecznie. Może się zatem okazać, że to właśnie one odpowiadają za nocne ataki bólowe.

Opinia eksperta:

Fakt. Ubytki międzyzębowe są znacznie trudniejsze do wychwycenia. Szczególnie w przypadku gdy umiejscowione są głęboko pod dziąsłem. Najczęściej wykrywamy je robiąc zdjęcie RTG.

Zaleganie resztek jedzenia

Nocny ból zęba może być też spowodowany niedokładnym czyszczenie przestrzeni miedzyzębowych. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką. W sytuacji, gdy resztki pokarmów dostaną się np. pod dziąsło, a bakterie zaczynają je rozkładać, powstaje stan zapalny powodujący bóle zębów.

Opinia eksperta:

Resztki pokarmowe zalegające w przestrzeniach międzyzębowych są przede wszystkim przyczyną powstawania ubytków.

W ekstremalnych przypadkach duże ilości pokarmu w przestrzeni między zębami mogą powodować stan zapalny brodawki dziąsłowej, który będzie objawiał się bólem i zanikiem kości.

Aby dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe należy oprócz szczoteczki używać nici dentystycznych oraz urządzeń pomocniczych np. irygatorów.

Niewłaściwa dieta

Winę za bóle zębów może ponosić również nieodpowiednia dieta, w szczególności słodkie napoje gazowane, twarde przekąski, alkohol.

Opinia eksperta:

Fakt. Niewłaściwa dieta prowadzi do próchnicy, a ta jak już wiemy może manifestować się bólem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *