Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Kasia Bigos i Andrzej Bogdał

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Kasia Bigos i Andrzej Bogdał

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Magdalena Bury

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Julia Krupińska

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Zuzanna Kowalewska

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Inga Kazana

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Adrian Dąbek

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Katarzyna Bigos

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Natalia Suchocka

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Magdalena Bury

Agata Brandt

Ewelina Kaczmarczyk

Katarzyna Krzyżanowska

Angelika Janowicz

Sandra Nowicka

Kasia Bigos i Andrzej Bogdał

Agata Oleszkiewicz

Ewa Wojciechowska

Ewelina Kaczmarczyk

Kasia Bigos i Andrzej Bogdał

Zuzanna Kowalewska

Zuzanna Kowalewska

Marta Dragan

Kasia Bigos i Andrzej Bogdał

Ból pleców w górnej części – przyczyny i leczenie bólu między łopatkami

Ból pleców w górnej części (w odcinku piersiowym kręgosłupa) może być samodzielną dolegliwością, ale często występuje w połączeniu z bólem karku (odcinka szyjnego kręgosłupa). Jakie są przyczyny bólu pleców pomiędzy łopatkami i jakimi metodami można go leczyć?

Ból przeciążeniowy w górnej części pleców (między łopatkami)

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców w górnej części jest przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Dochodzi do niego wtedy, gdy obciążenia przekraczają wytrzymałość i wydolność struktur kręgosłupa.

Taka sytuacja kojarzy się przede wszystkim z dźwiganiem ciężkich przedmiotów, ale ból przeciążeniowy może wynikać też z przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała oraz długiego wykonywania jednostajnych i powtarzalnych ruchów. 

Ból ten najczęściej występuje wraz ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych oraz ograniczeniem zakresu ruchów kręgosłupa. Dobra wiadomość jest taka, że bóle przeciążeniowe nie wynikają z uszkodzeń struktur kręgosłupa i można jest skutecznie oraz dosyć szybko wyleczyć.

Pacjenci skarżą się często na ból “pomiędzy łopatkami”. To nie przypadek, bo sama łopatka jest przystankiem na drodze kilku taśm powięziowo-mięśniowych (upraszczając – dużych układów tkanek, pomiędzy którymi zachodzą relacje, wzajemnie na siebie wpływają). Na przykład taśmy głębokiej przedniej kończyny górnej, pomiędzy mięśniem piersiowym mniejszym a dwugłowym ramienia.

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?Taśma głęboka przednia

Zwyrodnieniowe bóle pleców w górnej części

Przewlekłe bóle pleców w górnej części mogą być spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi, które prowadzą do uszkodzeń krążków międzykręgowych.

Dlaczego dochodzi do zwyrodnień krążków, popularnie nazywanych dyskami? Bardzo często są one wynikiem przyjmowania wymuszonej, nieprawidłowej pozycji ciała, o czym już wspominaliśmy.

Jeśli kręgosłup niemal codziennie ulega przeciążeniom, to po pewnym czasie jego struktury mogą zostać uszkodzone.

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?Zdrowe krążki międzykręgowe

Ponadto pojawianiu się zmian zwyrodnieniowych sprzyja wiek (powyżej 60. roku życia), nadwaga i otyłość, a także brak aktywności fizycznej i czynniki genetyczne. 

Ból kręgosłupa spowodowany zwyrodnieniem często ma charakter promieniujący (do ramienia, gdy dotyczy odcinka piersiowego i do pośladka oraz nóg w przypadku zwyrodnień odcinka lędźwiowego), towarzyszą mu stany mrowienia i drętwienia kończyn.

Inne przyczyny bólu pleców między łopatkami

Kolejna grupa przyczyn bólu pleców w górnej części jest związana z układem nerwowym.

Zmiany zlokalizowane wewnątrz kręgosłupa lub w stawach żebrowo-kręgowych mogą powodować drażnienie nerwów i zakończeń nerwowych.

Objawia się to bólem promieniującym od odcinka piersiowego kręgosłupa do kończyny górnej i barku oraz narządów wewnętrznych

Niejednokrotnie zdarza się, że pacjent myli ból pochodzący od kręgosłupa z bólem narządów wewnętrznych, np. zgłasza się do lekarza z bólem żołądka, gdy tak naprawdę przyczyną bólu jest kręgosłup.

W zależności od tego, gdzie umiejscowione są zmiany, mogą one pozorować choroby i bolesność żołądka, pęcherzyka żółciowego, wątroby, jelit, nerki oraz układu moczowo-płciowego. Sytuacja może być także odwrotna – ból kręgosłupa piersiowego może pochodzić właśnie od chorób zlokalizowanych w narządach wewnętrznych.

Często są to choroby zagrażające życiu, dlatego w przypadku bólu pleców w górnej części jednym z podstawowych celów diagnostyki jest wykluczenie chorób narządów wewnętrznych.

Ponadto ból pleców w górnej części może być spowodowany urazami, stanem zapalnym a także fibromialgią (przeczytaj więcej w tekście: Korzyści z wibroterapii u osób z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów).

Jak widać – mechanizm powstawania i odczuwania bólu w tej okolicy jest bardzo złożony, a im szybciej dolegliwość zacznie być diagnozowana i leczona, tym lepiej.

W przypadku każdego bólu zlokalizowanego w okolicy kręgosłupa piersiowego koniecznie należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Leczenie bólu w górnej części pleców

Jakie metody są najskuteczniejsze w leczeniu bólu pomiędzy łopatkami? W artykule skupiamy się na przedstawieniu terapii i sposobów leczenia bólu wynikającego z przeciążenia i zmian zwyrodnieniowych.

W przypadku bólu pochodzenia nerwowego, spowodowanego urazem czy innymi wspomnianymi wcześniej czynnikami, plan leczenia jest najczęściej bardzo skomplikowany i nie sposób opisać jednego wzorca. Natomiast w przypadku bólu przeciążeniowego i spowodowanego zwyrodnieniem możemy wskazać najczęściej stosowane zabiegi i rodzaje terapii.

Są to laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia, krioterapia, a ich opis znajdziesz w dalszej części artykułu

Fizykoterapia na ból w górnej części pleców

Metody fizykalne (z wykorzystaniem bodźca fizycznego) są powszechnie stosowane w przypadku bólu pleców. Dobiera się je indywidualnie do każdego przypadku, bardzo często również łączy się zabiegi, by leczenie przebiegało w sposób kompleksowy. Najczęściej stosowanymi zabiegami fizykoterapetycznymi w przypadku bólu pleców pomiędzy łopatkami są:

 • Laseroterapia, która posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i biostymulacyjne, czyli pobudzające naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Przynosi także dobre efekty w leczeniu tzw. zespołów korzeniowych. Występują one nie tylko w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale też w odcinku piersiowym i w tym drugim przypadku nazywane są nerwobólem międzyżebrowym (neuralgią międzyżebrową).
 • Magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym, posiada działanie rozluźniające, poprawia ruchomość i łagodzi ból o charakterze ostrym. Ponadto przyspiesza regenerację i działa przeciwzapalnie. Szczególnie polecana jest w przypadku choroby zwyrodnieniowej.
 • Elektroterapia, do której wykorzystuje się prądy TENS i EMS, działa przede wszystkim przeciwbólowo oraz wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Polecana jest zwłaszcza wtedy, gdy ból wynika z przeciążenia mięśni.
 • Krioterapia, czyli leczenie zimnem, również posiada działanie przeciwbólowe i szczególnie wskazana jest do leczenia stanów zapalnych. Przynosi dobre efekty w leczeniu bólu spowodowanego zwyrodnieniami i przeciążeniami.

Wibroterapia na ból pomiędzy łopatkami

Metodą fizykalną, z której można korzystać w domu, by złagodzić ból kręgosłupa w każdym odcinku, jest wibroterapia. Wykorzystuje one do działania wibracje, czyli drgania mechaniczne.

Przeciwbólowe działanie wibroterapii wyjaśnia tzw. bramkowa teoria bólu: jeśli na drodze impulsu bólowego, który ma zostać wysłany do mózgu, stanie inny, mocniejszy impuls, to impuls bólowy nie dotrze do mózgu.

Na tej samej zasadzie działa elektroterapia.

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?Animacja przedstawiająca przewodzenie impulsów nerwowych. Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Neural_signaling-human_brain.gif

Wibroterapia szczególnie polecana jest w przypadku przeciążeniowego bólu kręgosłupa oraz spowodowanego zwyrodnieniami. Działa nie tylko przeciwbólowo, ale też:

 • rozluźnia nadmiernie napięte mięśnie – czyli niweluje jedną z głównych przyczyn bólu,
 • wzmacnia mięśnie, dzięki czemu może zapobiegać bólom przeciążeniowym,
 • zmniejsza stan zapalny,
 • pobudza krążenie krwi i limfy oraz przyspiesza procesy regeneracyjne. 

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń do domowej wibroterapii jest RAM Vitberg +. Jego działanie przeciwbólowe w obrębie pleców szczegółowo wyjaśnione jest na stronie: https://www.vitberg.com/bol-plecow-i-kregoslupa. 

Kinezyterapia, czyli ćwiczenia fizyczne

Bardzo ważnym uzupełnieniem zabiegów fizykalnych jest kinezyterapia, czyli ćwiczenia fizyczne wykonywane pod okiem fizjoterapeuty lub zlecone przez specjalistę do wykonywania w domu.

Z jednej strony rozluźniają one nadmiernie napięte struktury, a z drugiej – wzmacniają mięśnie, czyli zapobiegają przeciążeniom.

Plan kinezyterapii układany jest dla pacjentów indywidualnie, w zależności od tego, które obszary dotknięte są bólem i które mięśnie należy wzmocnić.

W warunkach domowych, jeśli ból pleców dokucza Ci sporadycznie, możesz wykonywać rekomendowane przez nas Ćwiczenia na ból kręgosłupa. Regularna aktywność fizyczna i wzmacnianie mięśni jest kluczowym elementem profilaktyki bólu pleców.

Masaże na ból pleców

Popularną metodą leczenia bólu między łopatkami jest masaż klasyczny, wykonywany przez fizjoterapeutę.

Działa on przede wszystkim rozluźniająco na nadmiernie napięte mięśnie, ale także przyspiesza krążenie krwi oraz łagodzi ból. Podczas masażu fizjoterapeuta oddziałuje zarówno na mięśnie, jak i stawy kręgosłupa.

You might be interested:  Co Na Katar Domowe Sposoby Zapytaj?

Masaż klasyczny stosowany jest w przypadku przeciążeniowego bólu pleców i bólu wynikającego ze zmian zwyrodnieniowych.

Kinesiotaping

Metodą wspomagającą leczenie bólu pleców jest kinesiotaping, popularnie nazywany “oklejaniem plastrami”. Fizjoterapeuci stosują kinesiotaping pomiędzy zabiegami fizykalnymi lub masażami.

Jego celem jest zwiększenie ruchomości i korekcja pracy łopatki. Kinesiotaping nigdy nie jest stosowany jako samodzielna metoda leczenia bólu pleców, jedynie wspomaga inne zabiegi terapeutyczne.

Metoda ta została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka Dr Kenzo Kase.

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?Dr Kenzo Kase – twórca kinesiotapingu

Wykorzystuje się w niej  plaster nieograniczający ruchów, rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry. Co ważne, kolor plastra nie jest powiązany z jakimiś dodatkowymi właściwościami, jest wyłącznie czynnikiem estetycznym.

Profilaktyka i domowe sposoby

Jeśli trafiłeś/aś na ten artykuł, to zapewne co jakiś czas doświadczasz bólu pleców. Nawet jeśli ból pojawia się sporadycznie, to już teraz warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, ponieważ wraz z wiekiem dolegliwości mogą się nasilać. Jak wspomnieliśmy – nieleczone bóle przeciążeniowe bardzo często prowadzą do zwyrodnień, a te niestety najczęściej powodują ból przewlekły.

Najważniejszym elementem profilaktyki jest dbanie o to, by zawsze przyjmować prawidłową pozycję ciała. Jeśli praca wymusza niewłaściwą postawę, np. długie przebywanie w zgięciu, to co jakiś czas warto wykonać podstawowe ćwiczenia rozluźniające mięśnie.

Równie ważna jest aktywność fizyczna podejmowana przynajmniej kilka razy w tygodniu.

A jeśli wiesz, że ból pojawia się, ponieważ posiadasz słabe mięśnie, to koniecznie do codziennej wprowadź zestaw ćwiczeń wzmacniających: Ćwiczenia na ból kręgosłupa dla seniorów i osób mało aktywnych fizycznie.

Przeczytaj też o bólu zlokalizowanym w innych odcinkach kręgosłupa: Ból w dole pleców – przyczyny i leczenie bólu w odcinku lędźwiowym oraz Ból szyi – przyczyny i leczenie.

Źródła:

 1. Dobrogowski J., Dutka J. Zespoły bólowe narządu ruchu. Terapia nr 10 (157), październik 2004, s. 36-41
 2. Stryła W, Jałowska M. Ból w zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Nowiny Lekarskie 2006; 75 (2), s. 179-83.
 3. Szpala M., Skorupińska A., Kostorz K. Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie. Pomeranian Journal of Life Sciences  2017;63(3):41-47
 4. Mrozek P. (2010) Ocena wyników leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym masażem wibroakustycznym, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Bóle pleców i kręgosłupa – Pokonaj Ból

Kręgosłup jest odpowiedzialny za prawidłową postawę ciała, a także większość ruchów, które wykonujesz. Kiedy bolą plecy, codzienne czynności mogą stać się wręcz torturą. Aktywności, które kiedyś sprawiały przyjemność, dziś mogą być przyczyną grymasu na twarzy i zaciśniętych warg.

Jeśli trafiłeś na tę stronę ponieważ sam cierpisz z powodu przewlekłego bólu pleców lub kręgosłupa, to chcemy żebyś wiedział, iż grupa osób, której ten problem dotyczy jest niestety dość spora, zatem nie jesteś sam.

Bóle pleców i kręgosłupa (a wśród nich zwłaszcza bóle krzyża) są najczęściej zgłaszanymi przez mieszkańców państw uprzemysłowionych dolegliwościami bólowymi. Można mówić o swojego rodzaju epidemii.

Szacuje się, że większość z nas w jakimś okresie swojego życia będzie cierpiała z powodu bólu pleców i kręgosłupa. O powadze problemu świadczy fakt, że często uniemożliwiają one pracę i są przyczyną przejścia na rentę.

Wiele osób obwinia siedzący tryb życia i brak jakiegokolwiek ruchu (dziś przecież niemal każdy ma samochód, a pracę wykonują za nas maszyny) za powstawanie dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem. Jak się przekonasz, być może są to główni, a na pewno nie jedyni winowajcy.

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?Prawidłowa postawa ciała chroni przed wieloma dolegliwościami

Objawy

Bóle pleców często utrudniają poruszanie się, gdyż jednym z mechanizmów ochronnych bólu kręgosłupa jest skurcz mięśni.

Niestety zdarza się, że osoby cierpiące z powodu tego rodzaju bólu odczuwają duży strach przed wysiłkiem fizycznym i jego możliwymi negatywnymi konsekwencjami. Bólom kręgosłupa może też towarzyszyć uczucie innego postrzegania jednej z kończyn, jej mrowienia lub drętwienia.

Część osób opisuje to jako nadwrażliwość kończyny na dotyk. Przyczyną dziwnych doznań związanych z bólem kręgosłupa może być ucisk na jeden z nerwów przebiegających w miejscu odczuwanego bólu (a zatem bardzo możliwe miejscu urazu).

Zdarza się, że osoby z bólem kręgosłupa skarżą się też na uczucie osłabienia w nogach. Ból i inne doznania z nim współwystępujące uniemożliwiają normalne poruszanie się.

Poza najczęstszymi objawami przedstawionymi powyżej, zdarzają się też poważniejsze symptomy towarzyszące dolegliwościom bólowym pleców i kręgosłupa. Bardzo często nie są one kojarzone z bólem pleców i ich znaczenie bywa bagatelizowane. Należą do nich:

 • dolegliwości ze strony układu moczowego i trawiennego (zarówno nietrzymanie moczu, jak i zatrzymywanie wody w organizmie)
 • spadek masy ciała (niezwiązany z dietą)
 • nadmierne pocenie się.

Jeśli ból trwa od bardzo dawna i jest szczególnie dokuczliwy, może stać się przyczyną rozwoju depresji. Jeśli wydaje Ci się, że Twoje samopoczucie znacznie odbiega od normy i nie jest to już tylko zwykły smutek wywołany bólem, nie masz motywacji do działania i wiele rzeczy przestało Cię cieszyć, nie lekceważ tego. Poradź się lekarza, co możesz zrobić w tej sytuacji.

Kto cierpi na ból pleców?

Jak wspomnieliśmy na początku, jeśli cierpisz z powodu bólu pleców to nie jesteś sam, bo jest to najczęściej występująca dolegliwość bólowa. Skarży się na nią najwięcej osób w wieku 30-50 lat, ale zdarza się współcześnie, że nawet dzieci odczuwają bóle kręgosłupa. Z nie do końca wyjaśnionych przyczyn bóle kręgosłupa i pleców częściej dotykają kobiety niż mężczyzn.

W grupie ryzyka są też osoby niezdrowo odżywiające się. Dzieje się tak za sprawą wpływu diety na rozwój miażdżycy tętnic, która sprzyja uszkodzeniu dysków międzykręgowych. Z tego samego powodu palenie papierosów również jest czynnikiem ryzyka.

Należy również podkreślić, że osoby z wadami postawy zdecydowanie częściej skarżą się na bóle pleców niż osoby z prawidłową postawą ciała.

Mitem natomiast może być twierdzenie, że osoby otyłe częściej cierpią na bóle pleców. Faktycznie duży nacisk na odcinek lędźwiowy kręgosłupa może być przyczyną rozwoju dolegliwości bólowych związanych z tą okolicą.

Jednak wydaje się, że na ten nacisk większy wpływ ma wzrost niż waga. Zatem im wyższa jest osoba, tym większe ryzyko wystąpienia u niej bólu kręgosłupa. Nadwaga sama w sobie nie jest przyczyną bólu pleców, ale może go nasilać.

Jeśli więc cierpisz z jego powodu, a ważysz więcej niż powinieneś, Twój ból może być znacznie silniejszy.

PAMIĘTAJ! Zarówno osoby wysokie, jak i te z nadwagą, powinny szczególnie zatroszczyć się o swój kręgosłup.

Mimo iż istnieje przekonanie, że siedzący tryb życia jest wrogiem kręgosłupa, to na problemy związane z kręgosłupem skarży się zdecydowanie więcej pracowników wykonujących prace fizyczne niż umysłowe.

Patofizjologia.. czyli jak powstaje ból pleców

Kręgosłup pełni w naszym ciele trzy bardzo ważne funkcje. Po pierwsze chroni nasz rdzeń kręgowy przed uszkodzeniami. Po drugie wspiera i stabilizuje nasz tułów, a ponadto umożliwia naszemu całemu ciału wykonywanie ruchów w dowolnych kierunkach.

Człowiek poruszając się jedynie na dwóch kończynach, działa wbrew sile grawitacji. Taka postawa zwiększa nacisk na nasz kręgosłup. Nie wydaje się jednak, aby to było przyczyną bólów kręgosłupa.

Gdyby tak miało być, każdy musiałby ewidentnie cierpieć na taki ból, a na szczęście tak nie jest.

Ewolucja trwała wystarczająco długo, aby nasz kręgosłup mógł zaadaptować się do wyprostowanej postawy ciała.

Kręgosłup jest zbudowany z trzydziestu trzech kręgów i siedemdziesięciu pięciu stawów. Oprócz części kostnych i stawowych na nasz kręgosłup składa się jeszcze rdzeń kręgowy, odchodzące od niego nerwy oraz mięśnie, więzadła, dyski oraz naczynia krwionośne doprowadzające substancje odżywcze.

You might be interested:  Sposoby na zaparcia – co pomaga?

Przyczyny bólu pleców możemy podzielić na mechaniczne (nadwyrężenie bądź naderwanie mięśnia), związane z podrażnieniem nerwu (za które pośrednio odpowiadają dyski, więzadła, stawy międzywyrostkowe), poważne schorzenia kręgosłupa (guz lub zakażenie) oraz schorzenia kręgosłupa związane ze stresem (wywołane bezpośrednio przez skurcz mięśni). Zdecydowana większość osób, którym dokucza ból pleców cierpi na schorzenia mechaniczne. Ból w takich przypadkach spowodowany jest skurczem mięśni i powstałym w jego okolicy zapaleniem, a ich główną przyczyną jest nieprawidłowa postawa podczas siedzenia i wykonywania pracy.

Więzadła, posiadające własne unerwienie, umożliwiają ruchy kręgów. Ból pojawia się, kiedy więzadła próbują wykonać skręt, ale z jakiegoś powodu nie mogą poprawnie wykonywać swojej pracy.

Bardzo ważnymi elementami naszego kręgosłupa są dyski międzykręgowe, które dzięki swej elastycznej budowie zapobiegają uszkodzeniom i ścieraniu się kręgów. Dyski są tak zbudowane, że mogą się wyginać i skręcać.

Pod naciskiem ciała z czasem dyski ulegają zgnieceniu (również dlatego starsi ludzie stają się coraz niżsi). Bardzo bolesnym zdarzeniem jest tzw. „wypadnięcie dysku”. Tak naprawdę pod tą nazwą kryje się wycieknięcie wewnętrznej części dysku (o lekko żelowej konsystencji) do jego zewnętrznej, bardziej zbitej części.

Kolejnym istotnym elementem kręgosłupa są stawy, które dzięki swojej budowie również mogą się przesuwać w dowolnych kierunkach. Jeśli jednak pojawia się jakaś przeszkoda, która uniemożliwi im poruszanie się, nasila się odczucie bólu.

Zdarza się, że wraz z wiekiem i występującą osteoporozą zaczyna brakować miejsca dla rdzenia kręgowego w kanale kręgowym, co również może być przyczyną bólu.

Jeśli chcesz dowiedzieć sie więcej na temat tej choroby, której jednym z objawów jest właśnie przewlekły ból, odsyłamy Cię do artykułu, w całości poświęconemu temu schorzeniu.

Inną przyczyną bólów kręgosłupa, zwłaszcza u osób starszych, może być też choroba degeneracyjna stawów.

Gdy boli kręgosłup, mięśnie pleców przestają prawidłowo pracować. Często stają się słabsze, co utrudnia wykonywanie ruchów. Ból i uczucie sztywności pleców może być wywołane przez skurcz mięśni. Jego przyczyną są najczęściej odwodnienie, nadwyrężenie mięśni, stany zapalne, uszkodzenia czy wady postawy.

Zdarzenia mające miejsce w kręgosłupie nie zawsze wywołują ból pleców. Zdarza się, że podrażnienie korzeni nerwu lub jego samego, są przyczyną promieniującego bólu nogi czyli tak zwanej „rwy kulszowej„.

Nadal jednak etiologia sporej części bólów pleców i kręgosłupa pozostaje niewyjaśniona. Brak wyraźnej fizycznej przyczyny zdecydowanie utrudnia diagnozę i leczenie. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli nie wiadomo, skąd się bierze ból, istnieje on naprawdę i nadal można (a nawet powinno się) coś zrobić, aby z nim wygrać.

Diagnoza

Diagnozy bólu pleców dokonuje się na podstawie charakterystyk obejmujących jego:

 • lokalizacja
 • typ (kłujący, piekący, ucisk)
 • intensywność
 • czas trwania.

Podczas wizyty lekarskiej postaraj się jak najprecyzyjniej określić miejsce występowania bólu oraz to jakie odczucia mu towarzyszą. W celu jak najlepszego przedstawienia typu bólu możesz posłużyć się metaforą na przykład „Czuję jakbym miał na dole kręgosłupa opaskę uciskową. Powoduje to ból i uniemożliwia poruszanie się.

” Do oceny intensywności bólu pleców i kręgosłupa wykorzystuje się standardowe skale oceny bólu.

Określając charakterystyki czasowe bólu musisz pamiętać, że dotyczą nie tylko tego, kiedy ból wystąpił po raz pierwszy, ale również kiedy pojawia się najczęściej, jak długo trwa i jak zmienia się w czasie jego intensywność.

PAMIĘTAJ! Dobrze by było gdybyś potrafił określić, jak zmienił się ból od czasu, kiedy pojawił się po raz pierwszy. Tak zwana historia rozwoju choroby jest również ważnym elementem ułatwiającym dokonanie prawidłowej diagnozy.

Będąc u lekarza opisuj swoje objawy dokładnie, odnosząc się do wymienionych przez nas charakterystyk. Precyzja w opisie symptomów zdecydowanie ułatwi lekarzowi dokonanie prawidłowej diagnozy Twojego przypadku i zaoszczędzi Wam obojgu sporo czasu.

Przed wizytą u lekarza upewnij się, że pamiętasz wszystko co chcesz mu powiedzieć. W tym celu możesz wypisać na kartce swoje dolegliwości, ich charakterystyki i pytania, które chcesz zadać specjaliście.

Nie zawsze jednak jest pozytywnie interpretowane przez lekarzy czytanie z kartki.

Wychodzą oni zapewne z założenia, że jeżeli coś Ci dolega to wiesz o tym i nie biorą pod uwagę, że trudności może sprawiać Ci opisanie tego.

PAMIĘTAJ! Możesz być zestresowany wizytą u lekarza i zapomnieć powiedzieć o wszystkim, a przygotowanie takiej listy w domu pomoże Ci zapamiętać i usystematyzować wiedzę związaną z Twoją dolegliwością.

Diagnoza bólu pleców i kręgosłupa może przebiegać na wielu płaszczyznach. Na poziomie anatomicznym ważne będzie prawidłowe zlokalizowanie źródła bólu. Z punktu widzenia patofizjologii niezbędne będzie odkrycie procesu chorobowego odpowiedzialnego za jego wystąpienie.

Lekarze często ograniczają się do tych dwóch perspektyw i pomijają inne, równie ważne: aktywność i codzienne funkcjonowanie zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym.

Nie można zapominać, że ból to nie tylko odczucie zmysłowe, ale również to jak bardzo ogranicza on nasze działania i jak wpływa na nasze samopoczucie.

Diagnozy osób zgłaszających problemy z plecami i kręgosłupem dokonuje się za pomocą obrazowania:

 • rentgenu
 • rezonansu magnetycznego
 • tomografii komputerowej.

Lekarz może zlecić Ci wykonanie któregoś z tych badań, jeśli będzie to niezbędne, aby dowiedzieć się, co Ci dolega.

PAMIĘTAJ! Prawidłowa diagnoza jest pierwszym krokiem do wyleczenia. Nie ma dobrej terapii bez dobrego rozpoznania.

Leczenie

Ból pleców prawie u każdego objawia się w inny sposób, co sprawia, że również terapia musi być zindywidualizowana, przygotowana specjalnie dla danej osoby. Nawet jeśli cierpisz z powodu bardzo intensywnego bólu pleców możliwe, że jesteś w stanie, przy odrobinie dobrych chęci i ciężkiej pracy, przezwyciężyć go.

Nie ma jednego przepisu na leczenie bólu pleców i kręgosłupa. Każdy odczuwa go w inny sposób i dlatego potrzebuje odmiennego traktowania.

Jeśli cierpisz na mechaniczny ból pleców związany z utrzymywaniem nieodpowiedniej postawy ciała, to być może wystarczy wykonywanie prostych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie pleców. Być może jednak będziesz potrzebował interwencji medycznej.

Zanim zaczniesz wykonywać ćwiczenia i próbować pomóc sobie, koniecznie odwiedź lekarza. Prawidłowa diagnoza jest niezbędna w celu dobrania odpowiedniej terapii.

Jest wiele rzeczy, które można zmienić, aby pozbyć się lub zmniejszyć ból pleców. Jak wspomnieliśmy wcześniej nadwaga nie jest jego bezpośrednią przyczyną, ale niestety wiąże się ona zazwyczaj z brakiem aktywności i słabą kondycją fizyczną. Może wydawać się, że schorzenia kręgosłupa są przeciwwskazaniem do ćwiczeń fizycznych, ale zdecydowanie tak nie jest.

Każdy powinien utrzymywać pewien poziom aktywności, aby pozostać w formie. To właśnie silne, sprawne mięśnie i dobra kondycja fizyczna zapobiegają bólom pleców. Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim z powodu bólu kręgosłupa, staraj się nie przedłużać go w nieskończoność.

Nie pozwól, aby ból Cię ograniczał, niech nie stanie się usprawiedliwieniem dla Twojego braku aktywności.

Jeśli masz kilka dodatkowych kilogramów, to na pewno będzie zdrowiej dla Ciebie jeśli je zrzucisz. Zazwyczaj to nie fakt zwiększonej masy ciała jest przyczyną bólu, a nieprawidłowa postawa z nią związana.

Zatem szybciej pozbędziesz się bólu pleców jeśli nauczysz się stać i siedzieć w zdrowych, nieobciążających kręgosłupa pozycjach.

Oczywiście zachęcamy Cię również do walki z nadwagą, ponieważ może ona się przyczyniać do zwiększenia intensywności bólu pleców na przykład poprzez rozwój miażdżycy, o czym pisaliśmy wcześniej.

Zażywanie leków przeciwbólowych po uzgodnieniu dawek z lekarzem może być konieczne, zwłaszcza na początku leczenia.

Analgetyki są doraźną pomocą dla osób cierpiących na bóle pleców i kręgosłupa i pozwalają na chwilę uwolnić się od cierpienia.

Niektóre z leków przeciwbólowych mogą mieć skutki uboczne, dlatego zażywaj je zgodnie z zaleceniami lekarza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych leków, na pewno uda się mu dobrać coś odpowiedniego dla Ciebie.

You might be interested:  Jak Zbadać Czy Ma Się Uczulenie Na Gluten?

PAMIĘTAJ! Prawdopodobieństwo, że uzależnisz się od leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, jest znikome jeśli będziesz zażywał je zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacją na ulotce.

Z łatwością możesz zapobiec bolesnym skurczom mięśni pleców poprzez odpowiednie nawodnienie organizmu i utrzymanie prawidłowej postawy ciała (dzięki ćwiczeniom i odpowiednim pozycjom podczas stania i siedzenia). Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważną częścią profilaktyki bólu pleców, ponieważ silne mięśnie są potrzebne do odpowiedniej stabilizacji kręgosłupa.

PAMIĘTAJ! Nie wykonuj skomplikowanych ćwiczeń bez kontaktu z profesjonalistą. Niektóre z nich mogą być bardzo niebezpieczne dla Twojego kręgosłupa. Fizjoterapeuta nauczy Cię kilku ćwiczeń i pokaże jak wybierać te odpowiednie dla Ciebie, zdrowe dla Twoich pleców.

Stres zazwyczaj jest czynnikiem ryzyka a nie przyczyną bólu. Więcej na temat tego, jak radzić sobie ze stresem, możesz przeczytać w innym artykule. Stres jednak powoduje wzmożone napięcie mięśniowe, które może już być przyczyną bólu. Dlatego też warto nauczyć się rozluźniania mięśni za pomocą technik relaksacyjnych.

Natomiast współwystępująca z bólem pleców i kręgosłupa depresja jest wskazaniem do psychoterapii. Ta metoda wspomagająca leczenie jest też kierowana do osób, które mają problemy ze stosowaniem się do zaleceń i wprowadzeniem zmian w swoim stylu życia.

W powyższych przypadkach szczególnie zalecana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, o której możesz przeczytać więcej w osobnym artykule.

Bóle krzyża

Bóle krzyża są jednymi z najczęściej występujących bólów pleców. Ich rozpowszechnienie, zwłaszcza u osób starszych jest tak duże, że niektórzy wręcz traktują je jako normalne zjawisko związane ze starzeniem się. Choć tak naprawdę występują najczęściej u osób między czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia.

Przewlekłe bóle krzyża znacznie upośledzają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza to zawodowe. Są jedną z częstszych przyczyn przebywania na zwolnieniu lekarskim. Pod nazwą „bóle krzyża” nie kryje się żadna konkretna jednostka choroba, tym mianem określa się różnego rodzaje bólów występujących w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, o nieraz odmiennej etiologii.

Za najczęstszą przyczynę bólów kręgosłupa w tej okolicy uznaje się zwyrodnienia kręgosłupa, których częstość występowania zgodnie z powszechną opinią zwiększa się wraz z wiekiem. Często jednak bardzo trudno określić ich przyczynę, a u wielu osób pozostaje ona po prostu nieznana. Z tego też powodu głównym zaleceniem jest leczenie objawowe.

Bólu można się pozbyć dzięki profilaktyce związanej z ćwiczeniami fizycznymi, które wzmacniają mięśnie stabilizujące kręgosłup.

Stany Nagłe po Dyplomie – Ból pleców jako nagły objaw i przyczyna wizyt pacjentów w..

Bóle pleców – jakie są przyczyny bólu pleców?

Dr hab. med. Izabela Domitrz

Ból pleców to choroba cywilizacyjna i najczęstsza przyczyna wizyt u lekarza. Zwykle łączony jest on z bólem korzeniowym i zmianami dyskopatycznymi kręgosłupa.

Należy jednak pamiętać, że w różnicowaniu ostrego bólu musimy uwzględniać wiele innych przyczyn, które niezdiagnozowane mogą być groźne dla chorego. Objawy sugerujące rozpoznanie rwy kulszowej czasami są mylone z innymi chorobami, np.

naczyniowymi (tętniak aorty brzusznej), rzadziej neuropatią (np. asymetryczna proksymalna cukrzycowa neuropatia), uszkodzeniem nerwów obwodowych (np. kulszowego lub strzałkowego), guzami (głównie przerzutowymi).

Ważne jest zatem różnicowanie bólu pleców, szczególnie przebiegającego z mniej typowymi dla zespołów korzeniowych objawami, z chorobami, które mogą dawać bóle rzutowane lub zajmować także inne struktury unerwione bólowo.

Ból pleców (ang. backpain; łac. dorsalgia) jest to ból odczuwany po stronie grzbietowej, wzdłuż osi pionowej ciała.[1] Jest on niespecyficzny, związany ze schorzeniami kręgosłupa i rdzenia kręgowego lub układem kostno-mięśniowym z towarzyszącymi nerwami.

To choroba cywilizacyjna i najczęstsza przyczyna wizyt u lekarza, nie tylko w ambulatorium, lecz także, a może nawet przede wszystkim w izbie przyjęć (IP) lub na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR).

Na ból pleców, najczęściej w okolicy lędźwiowo-krzyżowej (L-S), ale również w odcinku piersiowym (Th), skarży się mniej więcej 80 proc. populacji ogólnej.[2]

Przeciążenie, narażenie na wibracje, brak aktywności fizycznej są czynnikami ryzyka zespołów korzeniowych w tych odcinkach kręgosłupa. Zalicza się do nich także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Należy pamiętać jednak, że ból pleców nie jest jedynie konsekwencją zmian dyskopatyczno-zwyrodnieniowych kręgosłupa, ale też procesu nowotworowego – pierwotnego i przerzutowego, łagodnego i złośliwego – zaburzeń sercowo-naczyniowych, takich jak niedokrwienie np.

serca lub rozwarstwienie szczególnie dużych naczyń.[3]

W zależności od lokalizacji bólu i wysokości procesu częstość występowania różnych schorzeń jest zmienna.

Odcinek L-S jest predysponowany w pierwszej kolejności do zaburzeń korzeniowych na tle zmian dyskopatyczno-zwyrodnieniowych, ale w odcinku Th częściej przyczyną bólu są inne choroby.

Nie wolno zapominać o możliwości istnienia guza, najczęściej o charakterze przerzutowym w lokalizacji związanej z wystąpieniem zespołu korzeniowego. Do struktur wrażliwych na ból zaliczamy:[4]

 • okostną kręgów,
 • oponę twardą,
 • powierzchnie wyrostków stawowych górnych i dolnych,
 • pierścień włóknisty krążka międzykręgowego,
 • sploty żylne kręgowe,
 • więzadła podłużne kręgosłupa.

W związku z tym proces chorobowy w ich obrębie może wpłynąć na odczuwane dolegliwości, nawet jeśli nie występuje bezpośredni ucisk na nerwy rdzeniowe.[5]

Sam ból może mieć dość różnorodny charakter. Inaczej opisywany jest ból spowodowany lokalnym podrażnieniem korzeni rdzeniowych lub nerwów obwodowych albo ich stanem zapalnym, inaczej – tzw. ból rzutowany z narządów wewnętrznych. Jest on częstą przyczyną bólu pleców i może to być główny, niejednokrotnie jedyny objaw poważnej choroby.

Zmiany zlokalizowane w nadbrzuszu mogą wywoływać ból między odcinkiem piersiowym a lędźwiowym kręgosłupa. Choroby struktur dolnej części jamy brzusznej powodują ból rzutowany na odcinek lędźwiowy, gdy tymczasem choroby miednicy – na część krzyżową.

Nie stwierdza się żadnych zmian lokalnych, a ból odczuwany jako głęboki i rozlany nie nasila się podczas wykonywania skłonów.

Proces patologiczny w krążkach międzykręgowych, pierścieniu włóknistym lub w stawach może powodować ucisk na korzeń nerwowy.

Uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych w przebiegu dyskopatii jest odczuwalne na całej długości nerwu, a właściwie adekwatnego dermatomu.

Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (przez kaszel, kichanie, napięcie mięśni brzucha) może w przypadku takiego podłoża zespołu korzeniowego zwiększać ból.

Najczęściej (80 proc. przypadków) bóle korzeniowe występują w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, w następnej kolejności w odcinku szyjnym i najrzadziej w odcinku piersiowym.

Bolesne bywają przykurcze mięśni posturalnych grzbietu jako konsekwencja nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa przy objawach zespołów korzeniowych, ale też po nadmiernym wysiłku fizycznym. Ból ostry nie trwa dłużej niż 4 tygodnie.

Najczęściej spowodowany jest urazem lub stanem zapalnym.

Przyczyny nagłego bólu pleców

Nagły ból pleców[6-8] występuje bardzo często i wtedy różnicujemy, czy przyczyną jest:

 • przepuklina jądra miażdżystego,
 • uraz/złamanie kręgu tej okolicy,
 • krwiaki zaotrzewnowe,
 • guzy (najczęściej przerzutowe) w tej okolicy,
 • inny proces.
 • Zespoły korzeniowe mogą powstawać na podłożu:
 • spondylozy, w której występują zwyrodnienie granicznych krawędzi trzonów z obecnością wyrostków kostnych, zmiany jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego oraz zwyrodnienie stawów,
 • kręgozmyku, czyli przemieszczenia kręgu w stosunku do kręgu położonego poniżej.

Ich przyczyny mogą być następujące:

 • choroby metaboliczne: osteoporoza, osteomalacja, cukrzyca, zaburzenia endokrynologiczne, szpiczak,
 • guzy, np. przerzuty,
 • infekcje, np. gruźlica.

Czasami objawy sugerujące chorobę korzenia mogą imitować inne choroby, np.:

 • choroby naczyniowe, np. tętniaka aorty brzusznej,
 • neuropatię, np. asymetryczną proksymalną cukrzycową neuropatię,
 • uszkodzenia nerwów obwodowych.

Objawy kliniczne[6-8]

Charakterystycznymi objawami w zespołach korzeniowych są:

 • miejscowy ból najczęściej z typowym promieniowaniem do odpowiedniego dermatomu,
 • parestezje, ubytki czucia powierzchniowego wzdłuż zajętego dermatomu,
 • zaburzenia zwieraczy przy uszkodzeniu odcinka L-S kręgosłupa,
 • osłabienie lub brak odruchów fizjologicznych,
 • osłabienie siły mięśniowej lub porażenie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *