Czerwone plamy na twarzy

Czerwone plamy na twarzy
fot. Adobe Stock

Spis treści:

Czerwone plamy na twarzy – przyczyny

Czerwone plamy na twarzy to dolegliwość występująca zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zmiany mogą mieć różną wielkość i różne zabarwienie – od lekko różowego aż do ognistej czerwieni. Często towarzyszy im przesuszenie, swędzenie lub trądzik. Istnieje wiele możliwych przyczyn czerwonych plam na twarzy.

Trądzik różowaty

Czerwone plamki na twarzy mogą być związane z trądzikiem różowatym. Jest to częsta, zapalna i przewlekła choroba. Pojawia się głównie u kobiet w wieku 30-50 lat.

W pierwszej fazie choroby wystąpić może rumień, któremu towarzyszą grudki i krostki. Po jakimś czasie zmiany zaczynają swędzieć i szczypać. Plamy występują najczęściej na czole, policzkach, nosie i brodzie.

Rzadziej pojawiają się na skórze owłosionej głowy czy dekolcie. 

W leczeniu trądziku różowatego stosuje się głównie antybiotyki oraz kwas azelainowy i retinoidy. Chory powinien również unikać słońca i wysokich temperatur. Dużą uwagę należy poświęcić pielęgnacji twarzy, używać naturalnych kosmetyków do cery wrażliwej, które nie zawierają alkoholu.

Czerwone plamy na twarzyfot. Kobieta z trądzikiem różowatym/Adobe Stock

Alergia

To bardzo częsta przyczyna czerwonych plam na twarzy. Uczulenie może być wywołane reakcją alergiczną na składniki zawarte w kosmetykach czy produkty spożywcze. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jedzenia m.in. truskawek, pomidorów czy orzechów. Zmiany mogą występować w postaci rumienia, pokrzywki lub swędzącej wysypki.

Uczulenie zwykle mija po kilku dniach od wykluczenia kosmetyku powodującego plamy lub po wyeliminowaniu pokarmu uczulającego z jadłospisu. 

Wstrząs anafilaktyczny

Groźną formą alergii, której mogą towarzyszyć czerwone plamy na twarzy, jest wstrząs anafilaktyczny. To jedna z najpoważniejszych przyczyn zmian na skórze. Inne objawy to duszność, pocenie się, świszczący oddech, spadek ciśnienia krwi, kaszel.

Gdy występuje podejrzenie wstrząsu anafilaktycznego, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe oraz podać zastrzyk z adrenaliną, jeśli się ją posiada.

Łojotokowe zapalenie skóry

To bardzo częsta, przewlekła choroba, która powoduje czerwone plamki na twarzy. Istotą choroby jest zaburzona odpowiedź immunologiczna związana z działaniem grzybów z rodzaju Malassezia. 

Aby wyleczyć zmiany, należy udać się do dermatologa, który zaplanuje terapię dostosowaną do pacjenta. Chorym podaje się przede wszystkim leki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Łuszczyca

Zdarza się, że czerwonym plamom na twarzy towarzyszy również łuszczenie skóry i grudki. Wówczas prawdopodobne jest to, że chory ma do czynienia z łuszczycą.

Poza twarzą, zmiany zaobserwować można również na kolanach, łokciach czy na granicy skóry owłosionej głowy. Wykwity mogą zmieniać kolor z jasnoróżowego na czerwony.

Wpływ na przebieg choroby mają stres, stosowanie używek, hormony i czynniki genetyczne.

Łuszczyca leczona jest zewnętrznie i ogólnie. Stosuje się m.in.: preparaty na bazie kwasu salicylowego i mocznika, cygnoliny, dziegci, pochodne witaminy D, retinoidy i fototerapię. Terapia obejmuje również leki immunosupresyjne np. metotreksat i cyklosporynę A i inne.

Celiakia

Czerwone plamy na skórze mogą sygnalizować autoimmunologiczną chorobę charakteryzującą się genetyczną nietolerancją glutenu, czyli celiakię. W trakcie jej przebiegu mogą pojawić się małe pęcherzyki lub grudki na twarzy. 

Nieprzyjemne dolegliwości związane z celiakią zwykle ustępują samoistnie wraz z wyeliminowaniem z diety glutenu, znajdującego się m.in. w pieczywie, płatkach śniadaniowych, mąkach, makaronach i słodyczach.

Przesuszona skóra

Nieodpowiednio nawilżona skóra często objawia się czerwonymi plamami na twarzy. Zdarza się, że towarzyszą im chropowate i przesuszone miejsca oraz łuszczenie. Przesuszona skóra na twarzy pojawia się zwłaszcza jesienią i zimą.

Skuteczna walka z suchością skóry powinna rozpocząć się od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Należy spożywać codziennie minimum 2 litry wody. Do codziennej pielęgnacji należy włączyć silnie nawilżające kosmetyki np. z kwasem hialuronowym lub mocznikiem. Konieczne jest również wykluczenie produktów do pielęgnacji lub makijażu zawierających alkohol.

Toczeń 

To zapalna choroba autoimmunologiczna, która polega na tym, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki. W rezultacie mogą pojawić się intensywne czerwone zmiany na skórze twarzy i obrzęk skóry. Charakterystyczną zmianą na twarzy jest rumień o układzie motyla (czoło, nos, skóra wokół oczu), nasilający się po ekspozycji na światło słoneczne.

Niezbędna jest wizyta u lekarza. Leczenie polega na stosowaniu miejscowo glikokortykosteroidów, takrolimusu, a czasami ogólnie leków immunosupresyjnych. Bardzo ważna jest zmiana nawyków: unikanie słońca, rzucenie palenia, kontrola masy ciała, aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz profilaktyka przeciw infekcjom.

Pajączki, cera naczynkowa

Czerwone plamy na skórze twarzy występują u osób z cerą naczynkową. Widoczne są tzw. pajączki na skórze. Leczenie obejmuje najczęściej laseroterapię.

Rzadki rak

Czerwone plamy na twarzy występują w przebiegu tzw. zespołu Sezary'ego, który jest rodzajem chłoniaka skórnego T-komórkowego (CTCL). Leczenie polega na terapii przeciwnowotworowej, m.in. fotochemioterapii.

Alkohol

Czerwone plamy na twarzy mogą pojawić się również nawet po niewielkiej ilości alkoholu. To znak, że należy zaprzestać stosowania tej używki, nawet okazyjne i zgłosić się do lekarza. Plamki na twarzy po alkoholu mogą być związane z poważnymi chorobami wątroby lub nadciśnieniem tętniczym

Czerwone plamy na twarzy u dzieci – przyczyny

Czerwone plamy na twarzy bardzo często pojawiają się również u dzieci. Zdarza się, że są efektem przegrzania (po zabawie, gorącej kąpieli), zimna, stresu lub wysiłku fizycznego. W takim wypadku zwykle po kilkunastu minutach skóra odzyskuje naturalny kolor.

Inne przyczyny czerwonych plam na twarzy u dzieci:

 • atopowe zapalenie skóry,
 • alergia (np. na jedzenie, leki)
 • gorączka u dziecka,
 • rumień nagły, czyli tzw. trzydniówka. Czerwonym plamom na skórze zwykle towarzyszy gorączka, biegunka, wymioty, ból gardła, kaszel i powiększone węzły chłonne. Nazwa może być nieco myląca, ponieważ choroba trwać może u dziecka nawet 7 dni.
 • rumień zakaźny,
 • szkarlatyna.
 • różyczka.
 • odra.
 • potówki – czyli malutkie pęcherzyki pojawiające się w wyniku nadmiernego pocenia się. Zdarza się, że zmiana jest swędząca.
 • trądzik niemowlęcy – pojawia się zwykle w pierwszych miesiącach życia. Może trwać nawet kilka miesięcy. Nie wymaga leczenia i zwykle ustępuje samoistnie. Wyglądem przypomina trądzik występujący u nastolatków – malutkie krostki z białym lub żółtym punktem.

Czerwone plamy na twarzyfot. Atopowe zapalenie skóry/Adobe Stock

Czerwone plamy na twarzy – czego unikać?

Nie wszystkie zmiany w postaci czerwonych plam na twarzy wymagają leczenia u specjalisty. Trzeba pamiętać, że najbardziej narażone na wystąpienie zmian na twarzy są osoby cechujące się wrażliwą cerą i jasną karnacją. Aby zminimalizować ryzyko rozwinięcia się dolegliwości, należy zrezygnować z:

 • kosmetyków zawierających alkohol,
 • silnych kwasów do złuszczania skóry,
 • gruboziarnistych peelingów,
 • korzystania z solarium,
 • częstej ekspozycji na słońce.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 05.02.2020.

Więcej artykułów:Jak pozbyć się pajączków na nogach? Najskuteczniejsze sposoby na naczynkaWysypka – zdjęcia, rodzaje i przyczyny (wysypka alergiczna, grudkowa, plamista)Egzema u dorosłych i dzieci. Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czerwone plamy na twarzy – przyczyny i leczenie

Czerwone plamy na twarzy to wynik rozszerzania się naczyń krwionośnych. Mogą pojawić się z wielu względów: w wyniku reakcji alergicznej, nieodpowiedniej pielęgnacji, a czasem są symptomem poważniejszej choroby.

Sprawdź o czym świadczy konkretny rodzaj czerwonych plam na skórze i jak z nimi postępować.

Spis treści

Czerwone plamy na twarzy

Czerwone plamy na twarzy mogą być objawem stanu zapalnego, który powoduje miejscowe przekrwienie skóry i tym samym czerwony wykwit lub w wyniku zmianami w naczynkach krwionośnych czyli tzw.

pajączków. Zaczerwienienia skóry często widoczne są w okresie zimowym, kiedy skóra jest przesuszona i narażona na działanie ostrego i zimnego powietrza.

Można ją rozpoznać po wyjątkowo cienkiej skórze i jej tendencji do pękania.

Przesuszona skóra, która może być również wynikiem zbyt małej ilości odżywczych składników i wypijanej zalecanej dziennej porcji wody, jest wyjątkowo ściągnięta i swędzi. Podrażniona skóra w takim wypadku lubi się czerwienić.

Jeśli czerwone plamy na skórze pojawiają się w okresowo należy przyjrzeć się swojej diecie oraz pielęgnacji twarzy oraz całego ciała.

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach (koniecznie niezawierające alkoholu), które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę (odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery) czy mocznik.

Tendencję do rumienienia się również można odziedziczyć po rodzicach czy dziadkach. W takich przypadkach pomocne może okazać się stosowanie filtrów UV, które chronią naczynia krwionośne, oraz wyeliminować z diety produkty nasilające czerwienienie się (np. ostre przyprawy czy orzechy).

Czerwone plamy na twarzy po alkoholu

Osoby ze skłonnością do czerwienienia się skóry czyli zazwyczaj te o jasnej, płytko unaczynionej cerze, z niebieskimi oczami i jasnymi włosami, które chciałby wyeliminować czerwone plamy na skórze, powinny unikać:

 • stresu,
 • gorących kąpieli,
 • korzystania z sauny i solarium,
 • nadmiernej ekspozycji na słońce,
 • ostrych przypraw i picia alkoholu,
 • peelingów drobno i gruboziarnistych,
 • kwasów złuszczających skórę,
 • kosmetyków zawierających alkohol.
You might be interested:  Rak prostaty – leczenie hormonalne – skutki uboczne

Jeśli czerwone plamy na twarzy pojawiają się po wypiciu alkoholu (lub też szyi, plecach czy ramionach), najlepszym wyjściem jest zaprzestanie picia.

Prawidłowym ruchem również byłoby udanie się w tej sprawie do lekarza, który pomógłby w wykryciu ewentualnej choroby związanej na przykład z wątrobą.

Istnieją również opinie, które mówią o tym, iż osoby u których zauważa się występowanie czerwonych plam na twarzy po wypiciu alkoholu, mają tendencję do nadciśnienia oraz ich organizm może mieć trudności z trawieniem aldehydu octowego (toksyczna substancja, która powstaje w wyniku rozkładania się alkoholu, odpowiedzialna za ból głowy czy nudności).

U cierpiących na te objawy często zauważa się nasilenie objawów w ciepłych pomieszczeniach, a złagodzenie po wyjściu na świeże powietrze czy przejście do chłodniejszego miejsca. Nie należy jednak traktować tego jako sposób na tę dolegliwość, tylko skonsultować ją z lekarzem.

Sprawdź: Trądzik torbielowaty – leczenie. Jak wygląda?

Czerwone plamy na twarzy u dziecka

Czerwone plamy na twarzy dziecka mogą być spowodowane:

 • reakcją na zimno,
 • przegrzaniem,
 • pieluszkowym zapaleniem skóry,
 • alergią.

Jeśli u malca (zazwyczaj w wieku od 6 miesięcy do 3 lat) zaobserwuje się:

 • małe czerwone plamki oraz grudki na szyi, tułowiu oraz (co prawda rzadziej ale) twarzy,
 • gorączkę,
 • wysypkę,

może to oznaczać tzw. “trzydniówkę”, czyli rumień nagły. W takim przypadku zazwyczaj zaleca się czekanie, aż wysypka sama ustąpi po kilkunastu godzinach, a gorączkę zbija się standardowymi lekami przeciwgorączkowymi. Rumień nagły powoduje wirus HHV, którego podobnie jak świnki czy odry trudno zapobiec. Okres trwania rumienia nagłego to od kilku dni do około dwóch tygodni.

W sytuacji gdy u dziecka zauważy się:

 • czerwone plamy na policzkach, czasami przypominające obręcze (z bladym środkiem),
 • blade usta,
 • schodzącą z policzków na całe ciało wysypkę plam,

może to oznaczać rumień zakaźny na który najczęściej zapadają przedszkolaki. Objawy powoduje tzw. parvowirus, który podobnie jak w przypadku “trzydniówki” wylęga się nawet do 2 tygodni i trzeba po prostu go przeczekać, zbijając tylko ewentualną gorączkę.

Czerwone plamy na twarzy często pokazują się po zwiększonym wysiłku fizycznym czy w sytuacji stresowej. Z takich też powodów często pojawiają się u dzieci, które podczas energicznej zabawy czy WF-u, pobudzają organizm i podnoszą ciśnienie i rozszerzają naczynia krwionośne.

Czerwone plamy na twarzy – przyczyny

 • rumień na twarzy  – to stałe zaczerwienienie skóry, które najczęściej pojawia się na policzkach. Zazwyczaj pojawia się po wysiłku fizycznym, zjedzeniu pikantnych potraw, stresie czy zawstydzeniu. Jest to najczęściej defekt kosmetyczny, a nie objaw choroby. Można z nim walczyć dietą, ćwiczeniami relaksacyjnymi pomagającymi walczyć z napięciem emocjonalnym oraz kosmetykami redukującymi zaczerwienienia.
 • plamy wybroczynowe – można je rozpoznać po tym, że kiedy przyciśnie się do nich palec, stają się blade pod jego naciskiem. Aby potwierdzić plamy wybroczynowe, należy udać się do lekarza. 
 • reakcja alergiczna -, zaczerwienienie i czerwone swędzące plamy na twarzy mogą wystąpić jako reakcja alergiczna np. na ukąszenie owada. Jeżeli wykwity powstały na skutek przyjmowania leków a towarzyszą im wysypka, pęcherzyki czy trądzik, należy zgłosić się do lekarza i wykluczyć inne przyczyny oraz włączyć działanie antyalergiczne.
 • alergia kontaktowa – objawia się czerwonymi plamami na twarzy, które nierzadko pokrywa swędząca wysypka czy pokrzywka.
 • celiakia – jeśli czerwone plamy na skórze swędzą i pojawiają się na nich pęcherzyki lub zmiany grudkowate, może to oznaczać skórną postać celiakii. Plamy jednak rzadko pojawiają się na twarzy, zdecydowanie częściej umiejscowione są na łokciach, między łopatkami czy pod pośladkami i w tym przypadku bardzo często występują symetrycznie (czyli np. na obu łokciach, kolanach czy pod każdą z łopatek). Aby zdiagnozować celiakię należy zgłosić się do lekarza, który zleci badanie przeciwciał antyendomyzjalnych i przeciw transglutaminiazie tkankowej oraz biopsję zmian skórnych.
 • łuszczyca – jeśli czerwonym plamom na skórze towarzyszy łuszczenie się, powstawanie grudek czy krostek, gorączka może to oznaczać łuszczycę, czyli nadmierne rogowacenie i łuszczenie się skóry. Łuszczyca choć na twarzy występuje raczej u dzieci, u dorosłych zazwyczaj pojawia się na kolanach, łokciach, bardzo często dotyka skóry głowy, szyi czy pleców. Łuszczyca jest chorobą genetyczną jednak nie zakaźną. Zmiany łuszczycowe nasilają się pod wpływem stresu.
 • trądzik różowaty – trądzik różowaty w pierwszym stadium przybiera formę rumienia na którym z czasem pojawiają się grudki i krostki. Nieleczone zaczynają swędzieć i szczypać. Plamy te zazwyczaj powstają na policzkach, przy nosie oraz na brodzie. Z reguły też częściej cierpią na nie kobiety. Osoby u których dermatolog zdiagnozował trądzik różowaty powinny stosować się ściśle do zaleceń lekarza oraz pilnować codziennej pielęgnacji skóry. Używać tylko bezzapachowych, delikatnych kosmetyków do cery wrażliwej i alergicznej, najlepiej takie z zawartością witaminy C, PP oraz K. Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą i ciężką do całkowitego wyleczenia, dlatego tak ważne jest sumienne i racjonalne postępowanie z taką cerą.

Zobacz też: Opuchnięte oczy i powieki – przyczyny. Jak zlikwidować?

Oceń artykuł

(liczba ocen 41)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Czerwone plamy na twarzy – czy to objawy skóry naczyniowej?

Czerwone plamy na twarzy mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Rumieńce niejednokrotnie oblewają policzki w wyniku silnych emocji, stresu, gorączki, przegrzania organizmu, czy też spożycia nadmiernej ilości alkoholu. Coraz częściej zdarza się jednak i tak, że plamy na twarzy nie są zwykłym rumieniem, a teleangiektazją, czyli symptomem skóry naczynkowej!

W dermatologii mianem skóry naczynkowej określa się skórę twarzy, szyi lub dekoltu, na której permanentnie występuje rumieniec pod postacią czerwonych plamek naczyniowych oraz teleangiektazji.

Tego typu zmiany rumieniowe mogą przybierać różną postać – od delikatnych różowych przebarwień do ostrego stanu zapalnego z wykwitami, krostami i grudkami – i mieć różny czas trwania – od sezonowego do utrwalonego. Czerwone plamki, najczęściej zlokalizowane w okolicy policzków, brody i nosa, bywają oplecione tak zwanymi „pajączkami”.

Te „pajączki” to właśnie teleangiektazje, czyli trwale rozszerzone powierzchowne naczynia włosowate, znajdujące się w splocie podbrodawkowym i prześwitujące przez naskórek. W niektórych przypadkach teleangiektazje występują tak gęsto, że zlewają się w jedną plamę, pojedyncze niteczki naczyń krwionośnych są wówczas w zasadzie niewidoczne gołym okiem.

Oprócz charakterystycznych „pajączków” i czerwonych swędzących plam na twarzy ważnym symptomem jest tu zazwyczaj także uczucie kłucia, pieczenia, czy ściągnięcia skóry.Skóra naczynkowa cierpi na pewną nadwrażliwość wywołaną przez podrażniające ją czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Czerwone swędzące plamy na twarzy powstają w reakcji na preparaty chemiczne, fizyczne lub uczulające. Dlatego też osoby o tak wrażliwej skórze muszą przestrzegać określonej diety, a także uważać na wiatr, słońce, mróz, zmienną temperaturę. Duże znaczenie mają także preparaty i kosmetyki stosowane do codziennej pielęgnacji.

Oprócz wspomnianych wyżej teleangiektazji, czyli stale rozszerzonych naczyń krwionośnych zlanych w jedną czerwoną plamę na twarzy, możemy również spotkać się z:* RUMIEŃCEM – czyli czerwonym przebarwieniem skóry, u którego podstawy leży stan zapalny wywołany przekrwieniem,* WYBROCZYNAMI – czyli czerwonymi, brązowymi, a nawet fioletowymi plamkami często przypominającymi wysypkę. Wybroczyny mogą być wywołane przez wiele przyczyn. Pojawiają między innymi przy uderzeniu, stanie zapalnym, lub przy nasilonym parciu. Powstają poprzez wynaczynienie krwi.

* TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM – czyli czerwonymi wykwitami na twarzy, przypominającymi rozszerzone naczynka. Jest to choroba skóry, na którą cierpią zazwyczaj kobiety między 30. a 50. rokiem życia.

* NACZYNIAKI PŁASKIE – czyli czerwone plamy oznaczające nowotwory naczyń krwionośnych.

Jak widać czerwone plamy na twarzy mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń. Skóra naczynkowa to tylko nieliczne z nich. Jeśli jednak w diagnozie dermatologicznej okaże się, że pacjent ma właśnie tego rodzaju skórę, warto dowiedzieć się więcej na temat jej pielęgnacji.

Nadrzędne miejsce w pielęgnacji skóry naczynkowej zajmują działania prewencyjne. Osoby z problemami naczynkowymi powinny unikać czynników drażniących, wywołujących i zaostrzających czerwone plamy. Kolejnym krokiem jest codzienna pielęgnacja oparta na delikatnych kosmetykach przeznaczonych specjalnie do skóry wrażliwej.

Stosowanie mydeł i preparatów o „ciężkim” składzie winno być zastąpione lekkimi syndetami. Wskazane jest oczyszczanie twarzy płynem micelarnym, który w delikatny sposób usuwa makijaż i zanieczyszczenia. Warto również wspomnieć, że micele przywracają skórze jej naturalne pH.Duże znaczenie ma także stosowanie odpowiednich kremów.

Dermatolodzy zalecają aplikację osobno kremu na dzień i osobno kremu na noc. Ten pierwszy powinien nie tylko wzmacniać naczynka na twarzy i łagodzić zmiany chorobowe, ale także chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (szczególnie słońcem), zgubnym wpływem klimatyzacji czy oświetlenia jarzeniowego.

You might be interested:  Leczenie niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn

Jednym z najczęściej polecanych preparatów tego typu jest Rosaliac UV Riche – wzmacniający zaczerwienienia z ochroną UV.Ten drugi, czyli krem do pielęgnacji nocnej, najlepiej, aby skupiał się na regeneracji naskórka, eliminowaniu podrażnień oraz wspomaganiu mikrokrążenia.

Może też zawierać glicerynę, allantoinę lub inny środek nawilżający, który kojąco nawodni suche i czerwone plamy na twarzy.Osoby walczące z czerwonymi plamami na twarzy muszą również wprowadzić pewne ograniczenia w swojej diecie. Całkowicie niewskazane są potrawy „rozgrzewające” oraz ostre przyprawy. Nie zaleca się także spożywania alkoholu.

Czerwone plamy i „pajączki” z pewnością określają skórę wrażliwą, ale niekoniecznie naczynkową. Występowanie skóry naczynkowej uzależnione jest od wielu czynników. Przy jej pielęgnacji bardzo ważne są działania prewencyjne oraz konsekwencja w stosowaniu właściwych kosmetyków podczas codziennych rytuałów – co może przynieść zadowalające efekty.

Zobacz wszystkie artykuły

photos (c) Getty Images / (c) La Roche-Posay / (c) Centre Thermal de La Roche-Posay

Czerwone plamy na twarzy? Tak objawiać może się wiele chorób skóry!

Czerwone plamy na twarzy to powszechny problem zarówno osób młodych, w wieku pokwitania, jak i starszych, mających cerę dojrzałą. Czerwone plamy na skórze są trudne do zwalczenia. O jakiej chorobie mogą świadczyć czerwone plamki na twarzy?

Co można zrobić, by zredukować czerwone plamy na twarzy?
 • ćwiczenia relaksacyjne, pomagające walczyć z napięciem emocjonalnym,
 • kosmetyki redukujące zaczerwienienie,
 • dieta warzywno–owocowa,
 • soki,
 • więcej się ruszać,
 • zrezygnować z kawy, alkoholu i papierosów,
 • na jakiś czas ograniczyć spożycie białka i mięsa.
Co potencjalnie może uczulać?
 • seler,
 • orzeszki ziemne,
 • ryby,
 • kurze jaja,
 • duże ilości alkoholu, ponieważ to jedynie nasila problem.
Jak leczyć czerwone plamy na twarzy?
 • miejscowo – poprzez odpowiednie maści, kremy itp.
 • ogólnoustrojowo – poprzez leki doustne dobrane przez specjalistę po diagnozie.

Jeśli walka z problemem się przedłuża, warto zasięgnąć opinii lekarza. Czerwone plamy na twarzy mogą mieć najróżniejsze przyczyny. Na stałe powinno się wdrożyć w życie zdrowe odżywianie, ruch i rezygnację z używek – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Czerwone plamy – zapalenie skóry

Czerwone plamy bardzo często świadczą o zapaleniu skóry, które może mieć wiele przyczyn. Np. stany zapalne w organizmie, wykwity, mroźne powietrze (w zimie), stosowanie nieodpowiednich kosmetyków ze szkodliwymi substancjami.

Choroby które wywołują plamy na twarzy, czerwone krosty oraz ropne pryszcze są następujące:

 • trądzik różowaty – choroba towarzysząca osobom w różnym wieku, obejmująca skórę twarzy, czoła, barków oraz pleców, jest bardzo trudna do zwalczenia, wywołuje czerwone suche plamy na twarzy, oraz powstawanie początkowe rumienia i w dalszym etapie wpływa na zaburzenia wydzielania łoju, powstanie ropienii oraz krost,
 • trądzik młodzieńczy – powoduje czerwone, swędzące plamy na twarzy, którym towarzyszą gródki oraz ropiejące krosty, jest to choroba wynikająca ze zmian hormonalnych w okresie pokwitania, która przeważnie przechodzi po okresie dojrzewania, chorobie tej towarzyszy silny łojotok, który w dużym stopniu przyczynia się także do przetłuszczania skóry głowy, oraz przede wszystkim wywołuje czerwone plamy na twarzy trudne do zniwelowania,
 • atopowe zapalenie skóry, zwane również egzemą – wywołuje czerwone plamki na skórze całego ciała oraz twarzy, jest to trudna choroba w leczeniu, wymaga wiele czasu i wysiłku, aby się z nią uporać, powoduje nieprzyjemny świąd skóry, który jest spowodowany zapaleniem skóry,
 • alergie – szczególnie pokarmowe mogą wywoływać suche, czerwone plamy na twarzy, które dopiero po wyeliminowaniu alergenów lub zastosowaniu odpowiednich leków i dermokosmetyków mogą poprawić wygląd skóry, plamy wywołane alergiami mogą swędzieć i doprowadzić do atopowego zapalenia skóry, oprócz twarzy alergie powodują również wysypkę w innych miejscach ciała, np. na dekolcie, w zgięciach łokci i kolan, a także czerwone plamy na szyi,
 • stres – choć stres nie jest chorobą, a reakcją organizmu na nieprzyjemny bodziec, prowadzi do szeregu zaburzeń i chorób psychosomatycznych, dających różne objawy, jednym z symptomów reakcji ciała na długotrwały bądź intensywny stres są czerwone plamy na szyi lub twarzy.

Wpisując na stronie acnerose.pl w koszyku hasło rabat10 otrzymasz 10% rabatu na cały koszyk. Kliknij i sprawdź!Dowiedz się jakie mogą być przyczyny czerwonej twarzy:
https://acnerose.pl/czerwona-twarz-przyczyny-i-skuteczne-sposoby-na-niwelowanie-czerwonej-twarzy/

Czerwona plama na skórze – rumień spowodowany trądzikiem różowatym

Czerwona plama na skórze może świadczyć o wielu stanach chorobowych, wywołujących zapalenie skórne.

Jedną z najgorszych chorób wpływających na czerwone plamy na twarzy jest trądzik różowaty, nazywany również nerwicą skóry, ponieważ wywołuje go w dużej mierze stres, ale również złe warunki atmosferyczne, promienie UV, zły tryb życia obfitujący w niezdrowe jedzenie, picie alkoholu i zażywanie środków odurzających, oraz zła pielęgnacja skóry. Zmaga się z nim wiele osób, próbując leczyć czerwone plamy na twarzy odpowiednimi lekami farmaceutycznymi oraz odpowiednimi dermokosmetykami.

Leczenie trądziku różowatego może trwać kilka lat, jednak nigdy nie mamy pewności czy w całości ustąpi i czy czerwone plamy na twarzy ulegną rozjaśnieniu.

Ważne jest, by stosować naturalne i odpowiednio dostosowane kosmetyki hamujące narastanie zapalenia skóry, które eskaluje czerwone plamy na twarzy, czyli rumienia, który powoduje czerwone plamy na skórze.

Plamy czerwone na twarzy to częsty powód kompleksów zarówno kobiet jak i mężczyzn, ponieważ choroba w równym stopniu dotyka obie płcie. Odpowiednie leczenie i stosowanie naturalnych, niezapychających pory kosmetyków jest ważnym aspektem w leczeniu.

Czerwone plamy na twarzy po alkoholu

Jeśli na twarzy pojawiają się czerwone plamy po alkoholu najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście zaprzestanie jego spożywania. Warto jednak również zdiagnozować przyczynę występowania takich zmian. Możliwe, że są to problemy z ciśnieniem lub wątrobą.

Taki organizm najprawdopodobniej ma problemy z trawieniem aldehydu octowego. Jest to toksyczna substancja., która w wyniku rozkładania się alkoholu. Alkohol powoduje także zaostrzenie trądziku różowatego, który objawia się właśnie w postaci czerwonych plam.

Zawsze, gdy wystąpi u nas taki objaw, należy udać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem.

Czerwone plamy na twarzy u dziecka

Czerwone plamy na twarzy dziecka to częsta przypadłość. Mogą być wynikiem: podrażnienia skóry, wysiłku fizycznego, uczucia gorąca, lub dużego zimna, ale także poparzenia słonecznego, ząbkowania, trądziku niemowlęcego, infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

 • Pokrzywka – u dziecka karmionego mlekiem matki, zostaje wywołana przez pokarm, który spożyła wcześniej matka. Czerwone plamy na twarzy dziecka, mogą być też spowodowane przez alergię wziewną, np.: dym, wdychane pyłki roślin, roztocza, albo sierść zwierząt.
 • Wysypka – małe, grudkowate krostki, przypominające drobne plamki, mogące przenieść się na pozostałe części ciała. Przyczyną wysypki jest rumień nagły lub zakaźny. Powodujący osłabienie organizmu dziecka, ból głowy, złe samopoczucie, podwyższoną temperaturę. Rumień nagły po trzech dniach przechodzi. Natomiast rumień zakaźny rozpoczyna się wysypką, a później pojawiają się inne dolegliwości. Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – głównym objawem tej choroby są czerwone policzki z wysypką, a nawet grudki z wypełnionym płynem surowiczym. Skóra najczęściej jest błyszcząca i podrażniona. Jednak takie zaczerwienienia mogą pojawiają się także na zgięciach łokciowych i kolanowych.
 • Alergia pokarmowa, czyli tzw. skaza białkowa – pojawia się po wypiciu przez dziecko mleka od krowy, lub spożyciu jego przetworów, a także przez ryby i kurze jaja, są one bowiem silnymi alergenami. Czerwone plamy na twarzy dziecka mogą pojawić się też na innych częściach ciała. Mogą wystąpić też inne objawy: mocno sucha skóra, przy tym wypryski, biegunka, bóle brzucha.

Co robić, gdy czerwone plamy na twarzy lub szyi nie znikają

Czerwone plamy na twarzy zwracają na siebie dużą uwagę, dlatego jeśli zauważymy powstawanie niepokojących zaczerwienień skóry, które trudno nam zwalczyć domowymi sposobami, niezwłocznie skonsultujmy się z lekarzem, który trafnie rozpozna chorobę i ustali leczenie. Kategorycznie udajmy się także do lekarza, jeśli nasze czerwone plamy na twarzy utrzymują się od dłuższego czasu i nie znikają, a wdrożone leczenie nie przynosi efektów – specjalista dobierze wtedy leki i maści oparte o inny składnik aktywny.

FAQ

1. Jak leczyć czerwone plamy na twarzy wywołane przez trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba trudna w leczeniu. Należy skonsultować się z dermatologiem i przestrzegać jego zaleceń.

Do wyboru mamy farmakoterapię, miejscowo stosowane maści i pielęgnujące porażoną choroba skórę dermokosmetyki – specjalistyczne, zaawansowane i bezpieczne linie pielęgnacyjne dobrane pod kątem składników przynoszących ukojenie oraz zmniejszenie rumienia i łojotoku w trądziku różowatym. Godna uwagi jest linia kosmetyków na trądzik różowaty Acnerose. Znaczenie ma też stosowanie odpowiedniej diety.

You might be interested:  Guz tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie guzów tarczycy

2. Jeśli moje czerwone plamy na twarzy nie są bardzo intensywne czy mogę je jakoś usunąć bez konsultowania się z lekarzem?

Nie warto pomijać konsultacji ze specjalistą, bo sami możemy źle zdiagnozować objaw i włączyć nieskuteczne leczenie.

Na własną rękę możemy stosować kosmetyki pielęgnujące skórę z czerwonymi plamami na twarzy i szyi.

Dobrze jeśli będą zawierały składniki wspierające naczynia krwionośne, substancje nawilżające i odżywcze oraz by były wolne od chemicznych ulepszaczy. Bezpiecznym wyborem są dermokosmetyki.

3. Skąd wiedzieć, że przyczyną czerwonych plam na twarzy jest stres?

Lekarz specjalista, zazwyczaj drogą eliminacji, wykluczając po niedostatecznych objawach poszczególne choroby skóry, przyczynę czerwonych plam na twarzy i szyi zacznie upatrywać w reakcji organizmu na stres.

Bibliografia

1. Milikan L., Rozpoznawanie trądziku różowatego, 2000
2. Sielska H., Seneczko M., Trądzik różowaty – postacie nietypowe, 2003
3. Tyc-Zdrojewska E., Trznadel-Grodzka E., Kaszuba A., Wpływ przewlekłych chorób skóry na jakość życia pacjentów, 2011

4. Bakar O., Demircay Z., Yuksel M., Haklar G, Sanisoglu Y., The effect of azithromycin on reactive oxygen species in rosacea, 2007

Czerwone plamy na twarzy to objaw wielu chorób. Sprawdź jakich?

Zestaw kosmetyków Acnerose polecił mi mój dermatolog. Na początku kupiłam tylko krem na dzień, ale widząc jego działanie nawilżająco-łagodzące, zdecydowałam się na dokupienie pozostałych 3 kosmetyków. Ulga odczuwalna jest natychmiastowo, a zmiany są redukowane już po tygodniu regularnego stosowania i zmiany diety. Nie jem teraz nic ostrego i słodyczy, piję więcej wody. Super kosmetyki!

Mam 30 lat i myślałam, że problem trądziku jest już dawno poza mną. Niestety, bardzo się myliłam. Lecz nie zawiodła mnie intuicja, gdy zdecydowałam się na zakup zestawu Acnerose. Bardzo mi pomógł w kuracji trądzika różowatego. To intensywna i wymagająca kuracja, ale efekty są zachwycające.

Na wszelkie wypryski zawsze stosowałam maść ichtiolową, zawsze mi pomagała. Super, że pasta na noc Acnerose także posiada ten składnik, który jest wspierany przez inne dobroczynne substancje. Widać, jak moja cera się poprawia z dnia na dzień.

Na szczególną uwagę zasługuje krem na dzień Acnerose. Jego lekka konsystencja sprawia, że świetnie sprawuje się, jako krem pod makijaż. Skóra po nim jest nawilżona, delikatna i ładniej wygląda. Widoczne jest niwelowanie zmian chorobowych.

Kosmetyki Acnerose wybawiły moją skórę od problemu trądziku różowatego. Dużo o nich czytałam w Internecie – miały bardzo pozytywne opinie.

O Farmacia Verde oraz innych produktach tej firmy, również wypowiadano się w samych superlatywach, zdecydowałam się więc zamówić te kosmetyki i sprawdzić ich działanie na własnej skórze.

Nie zawiodłam się, są naprawdę skuteczne, a przy tym bardzo delikatne. To ważne, bo cera z trądzikiem różowatym jest zwykle wyjątkowo wrażliwa.

Warto stosować kosmetyki Acnerose, ponieważ ich naturalny skład nie podrażnia cery i dobrze wpływa na wygląd skóry. Nigdy nie pomyślałabym, że naturalne kosmetyki mogą, aż tak pomóc mi w walce z trądzikiem różowatym. To nie tylko moja opinia, Farmacia Verde zbiera najlepsze opinie na wszystkich forach ????

Kiedy tylko zauważyłam na swojej cerze, pojawiający się rumień, wiedziałam, że to trądzik różowaty. Wszystkie moje siostry, tak zaczynały tą straszną historię. Dlatego nie zwlekałam i od razu sięgnęłam po dermokosmetyki Acnerose. Jestem zaskoczona efektami. Pękające naczynka zostały zredukowana, a choroba zahamowana.

Nie ma nic lepszego niż naturalne kosmetyki. W przypadku mojej trądzikowej cery nie ma opcji żebym użyła innych kosmetyków niż Acnerose. Cieszę się, że zestaw zawiera cały wachlarz produktów niezbędnych do odpowiedniej pielęgnacji.

Uwielbiam te kosmetyki, uratowały moją cerę. Było mi naprawdę ciężko znaleźć coś odpowiedniego dla mojej bardzo wrażliwej skóry. Wiele produktów mnie uczulało i zaczynałam już myśleć, że jestem na ten trądzik po prostu skazana. Acneresose poleciła mi siostra, która miała wcześniej podobne problemy ze skórą i właśnie dzięki tym kosmetykom się ich pozbyła.

Nie chciałam opierać się tylko na jej zdaniu, więc poszperałam też w Internecie i opinie o Farmacia Verde oraz produktach Acnerose również były bardzo pozytywne. Stwierdziłam zatem, że nic nie ryzykuje i zamówiła cały zestaw.

Przyznam szczerze, że te kosmetyki są naprawdę skuteczne, zaczerwienienia i grudki zniknęły! A do tego zero podrażnień, moja wrażliwa skóra jest wręcz ukojona po nałożeniu kremu na dzień, bardzo polecam!

Dzięki Acnerose trądzik różowaty na mojej twarzy jest niwelowany w dzień i w nocy. Jestem niezmiernie szczęśliwa, ponieważ widać już pierwsze, znaczące zmiany na lepsze. Krosty są zagojone, skóra oczyszczona i promienista. Nie mam już problemów z rumieniem, a tłuszczenie się twarzy ustało. Moja opinia o Farmacia Verde i ich kosmetykach jest jak najlepsza, z pewnością będę polecać dalej!

Ropne wypryski, piekące policzki i wiecznie czerwona twarz, to już przeszłość. Choć jeszcze czasem pojawią się jakieś pryszcze, to i tak jest znacznie lepiej niż jak było przy samej kuracji farmakologicznej. W tym momencie, nie wstydzę się już mojej twarzy – mam o tych kosmetykach super opinię. Farmacia Verde świetnie się spisała, pozdrawiam!

To jak działają kosmetyki Acnerose przekonałam się ja i moje rodzeństwo. Skóra jest oczyszczona, wygładzona, ładniejsza. Wszelkie rumienie, pękające naczynka i krosty są redukowane.

Dużym plusem jest ich lekka konsystencja, dzięki której nie są zatykane pory. Moja skóra jest w dużo lepszej kondycji – to również moich znajomych opinia.

Farmacia Verde spisała się świetnie produkując taki właśnie kosmetyk.

Acnerose stanęło na wysokości zadania. Moja skóra jest wygładzona, zmiany skórne zredukowane, nie widać rumienia i związanych z nim objawów. Cały zestaw jest godny polecenia.

Równe 2 tygodnie trwa moja kuracja kosmetykami Acnerose. Była to dla mnie alternatywa dla antybiotyków i sterydów. Efekty są naprawdę dobre, skóra jest zregenerowana, zmiany się zmniejszają, nie odczuwam pieczenia ani swędzenia. – mówi pani Paulina z Iławy, opinia o Farmacia Verde

Bardzo fajny zestaw na trądzik różowaty. Kosmetyki działają intensywnie, a jednocześnie są delikatne dla skóry. Polecam zwłaszcza maść na rano i pastę na noc, te dwa specyfiki robią naprawdę dobrą robotę. Już po dwóch tygodniach regularnego stosowania widać duża poprawę – rumień się zmniejszył, a krostki pogoiły.

Krem na dzień natomiast przyjemnie nawilża i odświeża cerę. Z pełnym przekonaniem wystawiam kosmetykom Acnerose pozytywne opinie. O Farmacia Verde dodam jeszcze, że robią bardzo naturalne kosmetyki, bez parabenów, silikonów, sztucznych barwników czy konserwantów. A poza tym nie testują swoich produktów na zwierzętach.

Jak dla mnie mega pozytyw:)

Zestaw kosmetyków Acnerose stosowałam kilka miesięcy, zanim zdecydowałam się wystawić im opinie. O Farmacia Verde dowiedziałam się od koleżanki, która miała podobne problemy ze skórą, aczkolwiek na początku byłam sceptycznie nastawiona, bo sama nie słyszałam wcześniej o tej firmie.

dlatego też dość długo zwlekałam z opinią, chcąc się upewnić, że kosmetyki będą równie skuteczne w dłuższej perspektywie, a skóra się do nich nie przyzwyczai.

Pierwsze efekty dostrzegłam już po dwóch tygodniach, a z każdym kolejnym było coraz lepiej, aż w końcu pozbyłam się trądziku, który nie wraca po dziś dzień.

Walczę z trądzikiem różowatym już od wielu lat, próbowałam różnych kuracji, ale ta z Acnerose jest najlepsza. Na mojej twarzy widać mniej wyprysków i nie jest już tak zaczerwieniona. Polecam kosmetyki Farmacia Verde!

Moim ulubionym kosmetykiem z kompletu Acnerose jest płyn oczyszczający. Bardzo ciężko było mi dobrać odpowiedni kosmetyk, bo każdy mnie podrażniał i wysuszał cerę. Na szczęście trafiłam na Acnerose. Ja i moja skóra jesteśmy bardzo zadowolone z takiej pielęgnacji.

Miałem widoczny trądzik różowaty, grudki, krostki, a do tego ten ciągły rumień. Przyznam szczerze, że trochę się wstydziłem iść do drogerii i szukać sobie jakiś kremów czy żeli w obecności tych wszystkich kobiet. Na szczęście trafiłem na Acnerose.

Kosmetyki miały bardzo dobre opinie, o Farmacia Verde również przeczytałem dużo dobrego. Zamówiłem cały zestaw w Internecie, więc obyło się bez krępującej wizyty w sklepie. A co najważniejsze produkty Acnerose sprawiły, że pozbyłem się trądziku.

Polecam!

Udało mi się pokonać trądzik różowaty, dzięki odpowiednio dobranym lekom. Teraz wspieram swoją skórę kosmetykami Acnerose żeby choroba nie wróciła oraz żeby zniwelować powstałe blizny. Polecam każdej osobie borykającą się z tym schorzeniem – opinia Farmacia Verde, stały klient.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *