Czy Moge Oddac Krew Jak Mam Katar?

Należy pamiętać, że do oddania krwi należy się zgłaszać w pełni zdrowia – wykluczają oddanie wszystkie objawy infekcji (gorączka lub stan podgorączkowy, katar, kaszel, opryszczka ) Nie powinno się spożywać alkoholu co najmniej 24 godziny przed oddaniem.

Kto może oddać krew?

Kto może oddać krew. masz 18-65 lat i posiadasz Dowód Osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem), ważysz: powyżej 50 kg, nie chorowałeś na żółtaczkę, czujesz się zdrowy, zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców – KWESTIONARIUSZ 2018. jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś

Kiedy możesz oddać krew lub jej składniki?

Krew lub jej składniki możesz oddać jeśli: masz 18-65 lat i posiadasz Dowód Osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem) ważysz: powyżej 50 kg, nie chorowałeś na żółtaczkę,

Jak przygotować się do oddania krwi?

Aby odpowiednio przygotować się do oddania krwi, należy się przede wszystkim dobrze wyspać. Oprócz tego zwróć uwagę na to, by zjeść pożywny posiłek. Jeśli planujesz oddać krew rano, koniecznie zjedz śniadanie. Może to być pieczywo z chudą wędliną i warzywami lub twarogiem albo dżemem.

Jak można oddac krew?

Zgłaszający się do oddania krwi ( 18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

 1. dowód osobisty,
 2. legitymację studencką,
 3. prawo jazdy,
 4. paszport,
 5. dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Czy osoba z AZS może oddac krew?

Dyskwalifikacja alergików jest podyktowana akurat dbaniem o zdrowie biorcy. Osoby walczące z uczuleniami są najczęściej dyskwalifikowane tylko czasowo. Dawca taki nie powinien w związku z tym oddawać krwi w czasie, gdy występują objawy alergii, ani też gdy jest w czasie odczulania (immunoterapii).

Kto może zostac dawca krwi?

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która waży minimum 50 kg i nie ukończyła 60. roku życia (dawcy pierwszorazowi). Do punktu poboru krwi należy przyjść z dokumentem potwierdzającym tożsamość i zawierającym numer PESEL (dowód osobisty, legitymacja studencka, prawo jazdy, paszport).

You might be interested:  Zespół CREST – ograniczona twardzina układowa

Co dyskwalifikuje przed oddaniem krwi?

Dyskwalifikacje stałe

 • wady serca (poza wadami wrodzonymi całkowicie wyleczonymi)
 • choroba niedokrwienna mięśnia sercowego.
 • stan po zawale mięśnia sercowego.
 • zaburzenia rytmu serca.
 • niewydolność krążenia.
 • miażdżyca znacznego stopnia.
 • Czy boli jak się pobiera krew?

  Sam przebieg badania jest prosty i w miarę bezbolesny – krew pobiera się ze zgięcia łokciowego (krew żylna).

  Jak przygotowac się do pierwszego oddania krwi?

  Minimum dzień przed nie spożywaj alkoholu i nie pal papierosów. Bezpośrednio przed przyjściem do centrum krwiodawstwa zjedz lekki posiłek i pamiętaj, żeby mieć ze sobą dowód osobisty lub inny urzędowy dokument ze zdjęciem potwierdzający Twoją tożsamość.

  Kto może oddac krew dla 0rh?

  Ważna jest tu grupa krwi i czynnik Rh. Idealnym dawcą jest osoba z krwią 0-, bo można ją przetoczyć każdemu. Sama natomiast może mieć problemy ze znalezieniem dawcy dla siebie.

  Czy astmatyk może być dawcą krwi?

  Czy mogę oddawać krew? Sama nieaktywna astma nie dyskwalifikuje honorowego dawcy krwi. Jednakże, jeśli jest to choroba nawracająca lub aktywna – dyskwalifikuje dawcę na stałe. Nie ze względu na biorcę, ale na dawcę.

  Kto nie może być dawcą krwi?

  dawcami nie mogą zostać (jest to stała dyskwalifikacja) osoby mające wady serca (poza wrodzonymi i wyleczonymi), chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu, niewydolność krążenia, rozwiniętą miażdżycę, cukrzycę, choroby tarczycy, nadnerczy, wątroby, łuszczycę, kolagenozy, nowotwory, choroby zakaźne (WZW

  Kto nie może oddać krwi waga?

  Nie można oddawać krwi ważąc poniżej 50 kg ponieważ u osób ważących mniej donacja mogłaby spowodować wystąpienie niepożądanych skutków. Osoba mająca niższą wagę ma w swoim organizmie również mniejszą objętość krwi. 450 ml w takim wypadku stanowi więcej niż 8-10% krążącej krwi w organizmie.

  You might be interested:  Torbiel zęba – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie torbieli zębopochodnej

  Czy można oddać krew jak się bierze Euthyrox?

  – Niestety osoby z chorobami tarczycy są trwale zdyskwalifikowane przez punkty krwiodawstwa – odpowiada endokrynolog lek. med. Joanna Ciołek. – Nawet jeśli pacjent chciałby pomóc, to chorując na schorzenia tego gruczołu, nie może oddawać krwi.

  Czy obcokrajowiec może oddac krew?

  Przypominamy, że aby oddać krew, każdy obcokrajowiec powinien władać językim polskim w stopniu umożliwijącym swobodną komunikację!

  Czego nie powinno się robić po oddaniu krwi?

  Po oddaniu krwi, aby uniknąć złego samopoczucia, omdleń lub zawrotów głowy spowodowanych osłabieniem organizmu, należy unikać prac fizycznych, pić dużo soków lub wody i często odpoczywać. Nie wskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych. Osoby palące powinny powstrzymać się od palenia bezpośrednio po oddaniu krwi.

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *