Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?

Podczas kąpieli woda może wlać się do ucha i spowodować jego przytkanie

Woda w uchu — dlaczego w kanale słuchowym gromadzi się płyn?

Ucho zalane wodą czy gromadzenie wody w uchu może wiązać się z wystąpieniem zatkanego ucha. Co towarzyszy zatkanemu uchu? Można wymienić m.in.

gorsze słyszenie, uczucie rozpierania w środku ucha, a w niektórych przypadkach zawroty głowy. Zatkane ucho po basenie czy po kąpieli może przyczynić się do częstszych stanów zapalnych w obrębie ucha.

Szczególnie, gdy do ucha trafia woda z potencjalnymi patogenami wywołującymi infekcję jak niektóre grzyby (np. Candina). Istotna jest zatem właściwa profilaktyka i regularne czyszczenie uszu oraz ich osuszanie.

Warto zaznaczyć, że gwałtowne i intensywne potrząsanie głową nie przynosi pożądanej ulgi przy zatkanym uchu. Pozostawienie płynu w uchu może prowadzić do uszkodzenia kanału słuchowego, infekcji czy uszkodzenia błony bębenkowej.

Niewłaściwa higiena uszu może prowadzić do wytworzenia się korka woskowinowego (czopu woskowinowego).

Intensywna kąpiel i wlewanie się wody do ucha może prowadzić do pęcznienia wydzieliny, czego efektem jest spadek drożności kanału słuchowego.

 Kąpiele w brudnych zbiornikach wodnych mogą przyczynić się do nagromadzenia w uchu i kanale słuchowym skażonej wody. Konsekwencją tego jest zapalenie skóry przewodu słuchowego, któremu towarzyszy obrzęk, świąd, bolesność.

Woda w uchu — objawy

Zaleganiu wody w uchu mogą towarzyszyć takie objawy jak: pogorszenie słyszenia, ból, uczucie rozpierania i przytkania czy nawet gorączka.

Konsekwencją nagromadzonej wody w uchu może być miejscowy stan zapalny, który może rozszerzyć się na inne struktury wokół ucha. U niektórych osób, które mają tendencję do przytkania ucha mogą pojawić się szumy uszne, zawroty i bóle głowy.

W zależności od zajętej części ucha zespół objawów może być zróżnicowany. Niekiedy dolegliwość mija bez interwencji lekarskiej. Zmiany zachodzące np. w uchu środkowym zwykle wymagają interwencji laryngologicznej i dokładniejszych badań. Niekiedy przeprowadza się tzw.

drenaż ucha – to metoda chirurgiczna, której celem jest wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym m.in. w wysiękowym zapaleniu ucha.

Jak pozbyć się wody z ucha — domowe sposoby na wylanie wody z ucha

Co można zrobić w przypadku przytkanego ucha wodą? Najprostszą metodą jest przechylenie głowy w bok i pociągniecie za małżowinę w celu udrożnienia kanału słuchowego i umożliwienie wypłynięcia wody z kanału słuchowego z pomocą grawitacji. Z natury kanał słuchowy nie jest w postaci linii prostej. Dlatego wskazane jest “manewrowanie” małżowiną uszną w celu wypłynięcia zalegającego płynu.

Można spróbować również innej metody na odetkanie ucha wodą, która polega na wytworzeniu wyższego ciśnienia uchu. Dłonią przykrywa się zatkane ucho i zwiększa ciśnienie, dzięki czemu możliwe jest wyróżnienie wystarczającej różnicy w ciśnieniu i wypłynięcie wody z ucha.

Należy jednak zachować tutaj ostrożność by nie wytworzyć zbyt dużego ciśnienia, które powoduje zassanie się płynu w głąb ucha. Niektóre osoby oprócz przechylenia głowy stosują również skakanie na 1 nodze dla łatwiejszego usunięcia wody z ucha. Należy jednak unikać tej metody, jeśli towarzyszą zawroty głowy czy zaburzenia równowagi – istnieje ryzyko upadku.

Niektóre osoby w takim przypadku są zwolennikami używania suszarki, która pomoże w wyparowaniu wody z ucha.

Często wykorzystuje się również metodę, która pomaga wyrównać ciśnienie w uchu środkowym podczas np. przelotu samolotem czy nurkowaniu. Metoda ta polega na żuciu gumy i wyrównywaniu ujemnego ciśnienia w uchu środkowym, które jest połączone z gardłem z pomocą trąbki Eustachiusza. Na podobnej zasadzie działa ziewanie – ruch żuchwy wspiera odpowiedni przepływ w okolicy przewodu słuchowego.

Jak odetkać ucho zatkane wodą? Krople i spraye z apteki

Jakie są inne metody na pozbycie się wody z ucha? Można skorzystać z gotowych rozwiązań jak krople do uszu czy aerozol przeznaczony do codziennej higieny uszu (czyszczenie uszu nie musi być takie straszne!).

Co zawierają te produkty? Zwykle posiadają olejowe, tłuste składniki, których zadaniem jest m.in. zmiękczenie woskowiny. Dzięki temu kanał słuchowy staje się udrożniony i łatwiejsze staje się wypłynięcie nagromadzonej wody w uchu.

W aptece można znaleźć krople, spraye i aerozole na bazie oliwy z oliwek czy mieszaniny substancji olejowych (np. olej jojoba, migdałowy i oliwa). Nie należy ich stosować w przypadku wystąpienia bólu, ryzyka perforacji (pęknięcia) błony bębenkowej.

Spraye tego typu mogą stosować dzieci i kobiety w okresie ciąży.

 • Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?
 • Poniżej przykładowe produkty, które mogą pomóc w przypadku wody w uchu i nie tylko:
 • Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?
 • Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?
 • Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?
 • Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?
 • Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?
 • Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?
 • Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?
 • Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?

Inne produkty do ucha znajdziesz w kategorii zapalenie i ból ucha oraz higiena uszu.

Woda w uchu środkowym, czyli wysiękowe zapalenie ucha

Obecność wody w uchu to również jeden z objawów, który może towarzyszyć wysiękowemu zapaleniu ucha. Co to jest wysiękowe zapalenie ucha? Dolegliwość ta dotyczy zwykle dzieci, niekiedy również dorosłych. Co towarzyszy tej dolegliwości? M.in. wrażenie obecności wody w uchu, niekiedy szum czy zaburzenia równowagi.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to dolegliwość związana z pogorszeniem słuchu, której nie towarzyszą ostre objawy zapalne jak ból czy gorączka. Charakterystyczne jest gromadzenie się płynu w jamie bębenkowej, któremu towarzyszy stan zapalny.

Wśród najważniejszych przyczyn wymienia się nieprawidłowość działania trąbki słuchowej (Eustachiusza). W jamie bębenkowej wytwarza się ujemne ciśnienie, które jest przyczyną powstania wysięku (uczucie wody w uchu).

Wśród innych przyczyn wysiękowego zapalenie ucha wymienia się przerost migdałka gardłowego czy refluks przełykowo-gardłowy.

Woda w uszach a ucho pływaka

Co to jest ucho pływaka i co ma to wspólnego z wodą w uszach? Ucho pływaka to stan zapalny ucha zewnętrznego, który może być efektem kontaktu z wodą zawierającą bakterie, grzyby, które wywołują stan zapalny i związane z nim ból, gorączkę, świąd kanału słuchowego. Kogo dotyczy ucho pływaka? Najczęściej osób, które często korzystają z kąpieli, gdzie dochodzi do zalania kanału słuchowego.

Woda utleniona do ucha?

Część osób może pokusić się o odetkanie zatkanego ucha po kąpieli czy basenie z użyciem wody utlenionej. Na czym polega ta metoda? Do kanału słuchowego zakrapla się kilka kropel wody utlenionej, która zaczyna “buzować” w uchu.

Może ona pomóc w udrożnieniu kanału słuchowego, szczególnie gdy towarzyszy czop woskowinowy.

Należy jednak pamiętać, że nie należy używać wody utlenionej do ucha w przypadku jego przytkania, jeśli występuje nadwrażliwość na nadtlenek wodoru, znaczne podrażnienie wyściółki kanału słuchowego czy uszkodzenie błony bębenkowej (jej perforacja). 

Jak zapobiegać gromadzeniu się wody w uchu?

W czasie pływania można skorzystać z zatyczek do uszu. Ważna jest również codzienna i właściwa higiena uszu.

Jak czyścić uszy? Z pomocą aptecznych środków na bazie olejowej lub z pomocą wody z mydłem. Ważne jest jednak odpowiednie osuszenie kanału słuchowego po każdym czyszczeniu uszu.

Warto wziąć pod uwagę, że zaleganie wody może przyczynić się do rozwoju infekcji w kanale słuchowym.

W przypadku wystąpienia stanów zapalnych ucha należy je odpowiednio chronić np. z użyciem waty i przeciwdziałać wlewaniu się wody do ucha. Woda w uchu może przyczynić się np. do wypłukiwania leków aplikowanych do ucha.

Osoby z tendencją do nawracających zapaleń kanału słuchowego powinni szczególnie zadbać o właściwą higienę uszu i odpowiednio zapobiegać wlewaniu się wody do ucha oraz osuszać przewód słuchowy po każdej kąpieli, prysznicu czy pływaniu.

Zatkane ucho – zalegająca woskowina

Gdy woskowina  zgromadzi się w uchu, powstaje czop woskowinowy. Zatkanie tylko w 80 proc. średnicy przewodu słuchowego  czopem woskowinowym może powodować ból ucha. Do zatkania ucha często dochodzi po kąpieli na basenie czy w innym zbiorniku wodnym, ponieważ woda dostająca się do przewodu słuchowego powoduje rozmiękanie i zwiększenie objętości czopa woskowinowego .

Woskowina w uchu objawy

Czop woskowinowy powstaje w wyniku nagromadzenia się woskowiny w przewodzie słuchowym, co powoduje wystąpienie objawów lub/i brak możliwości oceny ucha w badaniu.

Woskowina to naturalna substancja i zwykle nie powoduje powstania czopa woskowinowego. U niektórych jednak osób ryzyko uformowania się czopa jest większe.

Są to dzieci, osoby w starszym wieku, pacjenci z opóźnionym rozwojem umysłowym oraz osoby używające aparatów słuchowych.

Możliwe objawy zatkania ucha czopem woskowinowym:

 • ból ucha,
 • szumy uszne,
 • uczucie pełności w uchu,
 • niedosłuch,
 • zawroty głowy,
 • kaszel,
 • nieprawidłowe działanie aparatu słuchowego,
 • świąd ucha.

W celu rozpoznania czopa woskowinowego wykonuje się badanie otoskopowe.

Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?

Czyszczenie uszu

Aby zapobiec zatkaniu ucha, nie należy używać patyczków higienicznych ani innych przedmiotów w celu usunięcia woskowiny, ponieważ grozi to wepchnięciem jej głębiej w kanał słuchowy. Ponadto nadmierne usuwanie woskowiny z przewodu słuchowego uruchamia procesy jej nadprodukcji.

Może to spowodować zaczopowanie przewodu słuchowego zewnętrznego, czego objawem są np. ból ucha, szumy uszne, uczucie pełności w uchu, pogorszenie słuchu.

W dodatku podczas czyszczenia może dojść do urazu skóry przewodu, co może także zwiększać ryzyko powstania w jej obrębie stanu zapalnego.

Nie zaleca się także codziennego stosowania kropli oliwy z oliwek i tzw. świecowania uszu ze względu na brak potwierdzonej skuteczności tej metody w usuwaniu woskowiny i ryzykiem powikłań: oparzeniem, uczuciem „blokady ucha”, perforacją błony bębenkowej, niedosłuchem, zapaleniem ucha zewnętrznego.

Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną

Można spróbować usunąć woskowinę samodzielnie za pomocą przeznaczonych do tego celu preparatów zakupionych w aptece. Są to najczęściej różnego rodzaju wodne lub oleiste  środki (krople, sprey do uszu), które rozpuszczają woskowinę.

Jeśli to nie pomaga, należy udać się do laryngologa, który usunie woskowinę bez uszkodzenia błony bębenkowej.  

Wykorzystuje się trzy metody usuwania czopa woskowinowego:

 • płukanie ucha (irygacja) – wykonuje tylko lekarz lub pielęgniarka w przypadku dorosłych
 • ręczne usuwanie woskowiny – wykonuje tylko lekarz laryngolog specjalnymi narzędziami
 • zastosowanie środków rozpuszczających woskowinę – pacjent może wykonać samodzielnie

Często w celu usunięcia woskowiny niezbędne jest zastosowanie więcej niż jednej metody; albo podczas jednej wizyty lekarskiej, albo w odstępach czasowych. O wyborze określonej metody decyduje lekarz laryngolog.

Przykładowo istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania płukania ucha ze względu na ryzyko powikłań, a w przypadku podejrzenia przerwania ciągłości błony bębenkowej zaleca się mechaniczne usuwanie woskowiny.

U niektórych pacjentów należy zachować szczególną ostrożność podczas usuwania woskowiny, ponieważ wiąże się to z ryzykiem powikłań i trudnością      w gojeniu ewentualnych uszkodzeń mechanicznych kanału słuchowego.

Sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność przy usuwaniu woskowiny:

 • terapia lekami przeciwkrzepliwymi lub przeciwpłytkowymi,
 • niewydolność wątroby
 • małopłytkowość, hemofilia
 • cukrzyca,
 • niewydolność nerek,
 • stan po przeszczepieniu narządu,
 • chemioterapia,
 • HIV/AIDS,
 • terapia lekami immunosupresyjnymi,
 • uprzednia radioterapia okolicy głowy i szyi,
 • zwężenie kanału słuchowego, wyrośla kostne,
 • przerwanie ciągłości błony bębenkowej (np. perforacje błony bębenkowej w przeszłości, przebyte operacje ucha, dren w błonie bębenkowej lub przebyta barotrauma),
 • aktywne zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego.

Płukanie ucha – wykonuje lekarz lub pielęgniarka

Płukanie wykonuje się za pomocą strzykawek lub irygatorów laryngologicznych. Wykorzystuje się do tego celu płyny do płukania, sól fizjologiczną, wodę, specjalne roztwory. Płyny powinny mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała pacjenta, należy je stosować pod odpowiednim ciśnieniem.

W celu zwiększenia skuteczności zabiegu, zaleca się, aby na 2–3 dni przed planowanym  płukaniem  ucha zastosować środek rozpuszczający woskowinę.

Po płukaniu ucha mogą pojawić się: ból ucha, podrażnienie kanału słuchowego, zapalenie ucha zewnętrznego, szumy uszne czy zawroty głowy, a niekiedy perforacja błony bębenkowej.

Po wypłukaniu uszu niekiedy zaleca się wkroplenie do przewodu słuchowego np. kropli zawierających kwas octowy w celu zakwaszenia środowiska w kanale słuchowym, aby zapobiec ewentualnej infekcji. Nie zaleca się natomiast roztworów zawierających alkohol.

Sprawdź laryngologów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu lub Poznaniu
You might be interested:  Podrażnienie trzustki – przyczyny, objawy, leki, dieta na podrażnioną trzustkę

Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?

Ręczne usuwanie czopa woskowinowego – wykonuje tylko lekarz laryngolog

Ręczne usunięcie woskowiny może wykonać tylko lekarz laryngolog za pomocą odpowiednich narzędzi:  haczyków, pętli i  łyżeczek usznych / metalowych lub plastikowych/ pod kontrolą wzrokową (niekiedy z pomocą mikroskopu).

Jest ono zalecane w przypadku zwężeń kanału słuchowego, niedawnej operacji ucha, perforacji błony bębenkowej czy założonego drenażu lub chorób układowych zwiększających ryzyko powikłań płukania ucha.

Przy ręcznym usuwaniu woskowiny może niestety dojść uszkodzenia kanału słuchowego, błony bębenkowej oraz zakażenia.

Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?

Środki rozpuszczające woskowinę

Środki rozpuszczające woskowinę o działaniu miejscowym: wodne i  oleiste, można stosować także w domu, ponieważ ich użycie jest najmniej inwazyjną metodą usunięcia czopa woskowinowego i związaną z małym ryzykiem powikłań.

Szczególnej uwagi wymagają też pacjenci używający aparatów słuchowych.  Ponieważ urządzenia te zaburzają samooczyszczanie się przewodu słuchowego, a także prawdopodobnie stymulują produkcję woskowiny i zmieniają skład flory przewodu, może dojść do zaburzenia ich pracy lub uszkodzenia.      U tych osób należy wykonywać badanie otoskopowe co ok. 3–6 miesięcy.

Domowe sposoby na usuwanie woskowiny można stosować pod warunkiem, że uczuciu zatkania ucha nie towarzyszy ból.

Przeciwwskazaniem do ich użycia są aktywne zapalenie ucha środkowego, kanału słuchowego czy perforacja błony bębenkowej. Mogą niestety podrażniać skórę przewodu słuchowego oraz przejściowo powodować niedosłuch i zawroty głowy.

Zwykle podaje się je do kanału słuchowego 2–3 razy dziennie przez 3–5 dni.

Zawsze po zabiegu oczyszczania ucha należy koniecznie wykonać ponownie ocenę otoskopową, w celu wykluczenia ewentualnych powikłań. Jeśli mimo usunięcia zalegającej woskowiny odczucie zatkania ucha czy bólu nie ustępują, należy zgłosić się do laryngologa.

Higiena uszu

Prawidłowa higiena uszu jest ważna zarówno w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej występują infekcje, jak i w okresie letnim, gdy częściej podróżujemy, korzystamy z kąpieli w zbiornikach wodnych.

Osoby starsze, użytkownicy aparatów słuchowych oraz osoby, u których w przeszłości usuwano czop woskowinowy, mogą profilaktycznie stosować środki o działaniu miejscowym rozpuszczające woskowinę. Powinni  też regularnie czyścić aparat słuchowy i okresowo usuwać woskowinę u laryngologa.

Czyszczenie uszu u dziecka – jak odetkać ucho zapchane woskowiną?

Źródło:

https://www.mp.pl/otolaryngologia/ucho/czop_woskowinowy/161525,czop-woskowinowy-podsumowanie-wytycznych-american-academy-of-otolaryngology-2017

Dowiedz się więcej

Przesiewowe badania słuchu jako możliwość wyrównywania szans edukacyjnych u dzieci z niedosłuchem w wieku szkolnym

http://chat.edu.pl/app/uploads/2017/01/studia_z_teorii_wychowania_tom_v_2014_2_9.pdf#page=147

Zapalenie ucha zewnętrznego

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2084530812700199

Szumy uszne i ich leczenie u dzieci

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0030665707705267

Jak odetkać ucho? Domowe sposoby na zatkane ucho, preparaty do czyszczenia uszu

Zatkane ucho to problem, którego choć raz doświadczył niemal każdy. Uczucie zatkanych uszu może być niegroźne – pojawia się często podczas podróży samolotem (jako efekt różnicy ciśnień) lub po kąpieli, ale może także być oznaką poważnej choroby.

Towarzyszą mu wtedy ból ucha, zaczerwienie czy wyciek. Jakie mogą być przyczyny zatkanego ucha? Jakie są domowe metody walki z tą dolegliwością?

Każdy, kto doświadczył uczucia przytkanego ucha zastanawiał się, jak skutecznie odetkać ucho.

Towarzyszy mu najczęściej obecność wody w zewnętrznej części ucha – woda w uchu (gdy nie może znaleźć ujścia i zalega) powoduje nieprzyjemne odczucia – szumy, dzwonienie czy pogorszenie zdolności słyszenia.

Zatkane uszy stanowią sygnał alarmowy, szczególnie, gdy zaczyna towarzyszyć im ból, zaczerwienienie, swędzenie oraz wyciek, a domowe sposoby czy apteczne środki nie pomagają.

Ucho – budowa, fizjologia, funkcje

Ucho jest narządem odpowiadającym za umiejętność słyszenia oraz za utrzymanie równowagi i balansu – ukłon w stronę błędnika. Zadaniem ucha jest odpowiednie wychwytywanie fal dźwiękowych, przekształcanie ich w drgania o naturze mechanicznej, a kolejno w impuls nerwowy. W budowie ucha wyróżniamy 3 części:

 • ucho zewnętrzne (obejmuje m.in. małżowinę uszną, kanał słuchowy zewnętrzny),
 • ucho środkowe (składową jest m.in. błona bębenkowa, trzy kosteczki słuchowe, trąbka Eustachiusza, inaczej trąbka słuchowa),
 • ucho wewnętrzne (m.in. ślimak z narządem Cortiego, który jest ostatnim ogniwem do wytworzenia impulsu nerwowego, wędrującego do ośrodka słuchu).

Co to jest woskowina? Jakie pełni funkcje?

Wosk uszny, inaczej woskowina uszna (potocznie woszczyna) to substancja lepka, wytwarzana w zewnętrznej części ucha – w przewodzie słuchowym. Jest koloru żółtego (od miodowego do brązowego).

Gruczoły odpowiedzialne za jej wydzielanie to w głównej mierze gruczoły łojowe.

W składzie woskowiny, oprócz „tłustych związków”, jak kwasy tłuszczowe (nasycone i nienasycone), skwalen i cholesterol znajdziemy także martwe komórki, m.in. nabłonka słuchowego.

Przyczyny zatkanego ucha

Nadmiar, pęcznienie lub zagęszczenie wosku prowadzi do jego nagromadzenia się w kanale słuchowym i formowania się korka woskowego. Czop może uciskać błonę bębenkową i blokować przewód słuchowy, ograniczając zdolność słyszenia, wywołując tymczasowe ubytki słuchu, a niekiedy również ból ucha lub uszkodzenie błony bębenkowej.

Uczucie przytkanego ucha może towarzyszyć również podróży samolotem (to kwestia różnicy ciśnień – pomocne okazuje się w tej sytuacji ziewanie lub żucie gumy), może być też wywołane przez częste wizyty na basenie (tzw. ucho pływaka) lub przez „zalewanie ucha” podczas kąpieli. Zatkane ucho może także występować przy katarze, czy od zatok.

Należy wziąć pod uwagę, że wosk pod wpływem wody pęcznieje, a próby usuwania go patyczkiem higienicznym zwykle pogarszają sprawę. Woda w uchu wiąże się ze zwiększeniem wilgotności w kanale słuchowym, co stwarza odpowiednie warunki do rozwoju chorobotwórczych bakterii i może prowadzić do zapalenia ucha zewnętrznego (o charakterze grzybiczym lub bakteryjnym).

Objawy zatkanego ucha

Wśród objawów zatkanego ucha wymienić można m.in. gorsze słyszenie na skutek przyblokowania przewodu słuchowego, a także:

 • szumy uszne,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia równowagi,
 • uczucie rozpierania i dzwonienia,
 • uczucie pełności ucha.

W nasilonych dolegliwościach, niekiedy z nadkażeniem bakteryjnym, występuje ból, wydzielina ropna lub wyciek z ucha, świąd, a nawet utrata słuchu.

Jak usunąć woskowinę? Domowe sposoby na czop woskowinowy

Zatkanemu uchu może towarzyszyć ból o lekkim charakterze, który można łagodzić, stosując ciepłe okłady (nie należy stosować tego sposobu w ostrych dolegliwościach). Wśród domowych sposobów można wymienić także okłady z cebuli. 

Każdy z nas zna płukanie ucha strzykawką i ciepłą wodą, jednak nie róbmy tego w domu! Istnieje większa szansa na pogorszenie dotychczasowego stanu – metodę tę może stosować tylko lekarz otolaryngolog.

Starym zabiegiem, który można wykonać w domowych warunkach jest natomiast świecowanie uszu (można zakupić gotowy zestaw lub pokusić się o samodzielne wykonanie). Gdy pogorszenie słuchu to efekt nierównego ciśnienia, o które łatwo chociażby przy katarze czy podczas przelotu samolotem, przyda się z kolei przyrząd do wyrównywania ciśnienia w przewodzie słuchowym.

Wśród domowych metod warto zwrócić szczególną uwagę na zakraplanie do ucha wody utlenionej. Metoda może okazać się skuteczna, ponieważ woda utleniona w kontakcie ze skórą wytwarza tlen, m.in. o właściwościach dezynfekujących. Do ucha zakrapla się zwykle kilka kropli.

Apteczne preparaty na zatkane ucho – krople, aerozol, spray

Na aptecznej półce znajdziemy kilka preparatów w postaci kropli do ucha czy sprayu. Mogą być one stosowane już u niemowląt i dzieci.

Preparaty do czyszczenia uszu opierają się na tłustych substancjach – korek woskowinowy jest zmiękczany wg starej chemicznej reguły – podobne rozpuszcza się w podobnym.

Częstymi składnikami takich preparatów na zmiękczenie woskowinowego korka są oleje mineralne – rozpuszczają twardą woskowinę oraz ułatwiają samooczyszczenie ucha.

Innymi składnikami występującymi w preparatach do zmiękczania czopu woskowinowego (cerumenolitykami) są:

 • parafina ciekła (dostępna jako lek bez recepty w buteleczkach po 30 i 100 g),
 • oliwa z oliwek (wysokooczyszczona, dostępna jako aerozol),
 • mieszanki różnych olejów, które dodatkowo łagodnie odkażają kanał słuchowy.

Znajdziemy również leki OTC (bez recepty) w postaci kropli z salicylanem choliny (rodzaj niesteroidowego leku przeciwzapalnego, NLPZ) – jest to substancja stosowana w przypadku stanu zapalnego ucha zewnętrznego, bólu ucha czy uczucia zatkanego ucha – krople te można podać przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego. Leki tego typu stosuje się u dorosłych.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów do czyszczenia uszu

Wśród przeciwwskazań związanych ze stosowanie środków na zatkane ucho możemy wymienić m.in.:

 • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników kropli czy sprayu,
 • uszkodzoną błonę bębenkową,
 • występowanie krwawienia lub wycieku z ucha,
 • silny ból ucha.

Bolące, zatkane ucho a konieczność wizyty u lekarza

Płukanie uszu w gabinecie lekarskim to jedna z metod służących oczyszczaniu ucha z woskowiny. Do tego zabiegu używa się strzykawki, zwykle o pojemności 100 ml i ciepłej wody. Woda ze strzykawki pod ciśnieniem jest wprowadzana do ucha i w efekcie wypływa z zalegającą woskowiną. W gabinecie spotkamy się również z innymi metodami, jak oczyszczanie ucha ssakiem czy haczykiem usznym.

Zatkane ucho w ciąży – co zastosować?

Apteczne preparaty stosuje się miejscowo, posiadają one substancje, które nie wchłaniają się do krążenia ogólnoustrojowego. Większość preparatów na bazie parafiny ciekłej oraz oliwy z oliwek może być z powodzeniem stosowana u kobiet w okresie ciąży, jak również karmienia piersią.

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. P. Rutter, Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i leczenie, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Warszawa 2018, s. 63–66.

Usuwanie woskowiny u dziecka

Mój syn ma dużo wydzieliny z uszu. Nie czyszczę mu uszu w środku, tylko małżowinę, to, co widać. Czy aby na pewno nie powinnam czyścić patyczkiem głębiej? Od czego zależy produkcja woskowiny? Czy można jakoś zmniejszyć jej produkcję?

Odpowiedział

dr hab. med. Bożena Skotnicka
otolaryngolog
Klinika Otolaryngologii Dziecięcej

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Woskowina (z łacińskiego cerumen) jest mieszaniną wydzielin gruczołów łojowych i potowych skóry przewodu słuchowego zewnętrznego oraz złuszczonych komórek naskórka. Jest fizjologiczną substancją pełniącą rolę ochronną oraz nawilżającą i oczyszczającą skórę tej okolicy.

Jej wygląd, konsystencja i ilość są uwarunkowane genetycznie, u większości osób rasy białej i czarnej woskowina jest wilgotna, miękka, barwy od żółtej do ciemnobrązowej. Normalnie jest ona eliminowana przez mechanizmy samooczyszczania związane z przesuwaniem się naskórka i ruchami żuchwy.

Niektóre osoby mają skłonność do wytwarzania dużej ilości woskowiny.

Zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym oraz jego zatykanie jest dość częstym problemem dotyczącym 1 dziecka na 10, 1 na 20 dorosłych oraz nasilającym się w wieku starszym (19–65% osób w wieku powyżej 65. roku życia).

Objawy z tym związane to: niedosłuch (nasilenie zależy od stopnia zatkania przewodu), szumy uszne, uczucie pełności w uchu, kłucie w uchu, swędzenie, ból ucha oraz kaszel i zawroty głowy. Objawy mogą nasilać się nagle, po kąpieli i nalaniu wody do ucha.

Zalegająca woskowina uniemożliwia także ocenę otoskopową błony bębenkowej w przypadku stanów zapalnych ucha środkowego (częstych w młodszym wieku dziecięcym).

Najbardziej narażone na zatykanie przewodu słuchowego woskowiną są osoby z przewodem wąskim lub anatomicznie nieprawidłowym, noszące aparaty słuchowe oraz mające schorzenia dermatologiczne.

Metody stosowane do oczyszczania przewodu słuchowego zewnętrznego, także u dzieci, to: mycie zewnętrznej części mydłem i wodą w czasie codziennych zabiegów higienicznych, używanie patyczków z bawełnianą końcówką oraz kropli zawierających substancje cerumenolityczne.

Panuje zgodna opinia lekarzy klinicystów (nieoparta jednak na wystarczających danych doświadczalnych), że używanie patyczków, najczęstszej metody czyszczenia uszu, nasila ryzyko zatkania przewodu słuchowego.

Urazy skóry przewodu mogą także zwiększać ryzyko powstania w jej obrębie stanu zapalnego.

You might be interested:  Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Metody stosowane w przypadku konieczności usunięcia woskowiny obturującej przewód słuchowy to:

 • używanie środków rozpuszczających woskowinę w postaci kropli (nie wykazano przewagi konkretnego rodzaju kropli nad pozostałymi ani większej skuteczności środków cerumenolitycznych niż soli lub wody)
 • płukanie ucha strzykawką lub systemem irygacyjnym w warunkach gabinetu lekarskiego (stosowanie wcześniej substancji powodującej zmianę konsystencji woskowiny nie wpływa istotnie na poprawę efektu płukania)
 • usunięcie woskowiny haczykiem usznym, kleszczykami, aspiracją ssącą pod kontrolą wzroku lub z użyciem mikroskopu usznego.
 • Stosowanie patyczka do oczyszczania tylko najbardziej zewnętrznej części przewodu słuchowego i małżowiny jest właściwe, nie należy wkładać go głębiej. Przy braku tendencji do zatykania przewodu takie postępowanie jest wystarczające.

  Przy dużej produkcji woskowiny może być konieczne regularne czyszczenie uszu co 6 do 12 miesięcy w gabinecie laryngologicznym lub stosowanie preparatów miejscowych, co zapobiega jej gromadzeniu się w przewodzie słuchowym i jego zatykaniu.

  Nie jest mi znany sposób na zmniejszenie produkcji woskowiny.

  Burton M.J., Doree C.J.: Ear drops for the removal of ear wax. Cochrane Database Syst. Rev., 2003: CD004400
  Macknin M.L., Talo H.: Effect of cotton tipped swab use on earwax occlusion. Clin. Pediatrn (Phila), 1994; 33: 14-8

  Roland P.S., T.L. Smith, S.R. Schwartz i wsp.: Clinical practice guideline: cerumen impaction. Otolaryngol. Head Neck Surg., 2008; 139: S1–S21

  Higiena uszu, noska i paznokci »

  Zatkane ucho – zalegająca woskowina. Jak sobie z nią poradzić?

  Ukryta w kanale słuchowym woskowina pełni funkcję naturalnej ochrony przed wirusami, bakteriami i grzybami. Wraz z nią wszystkie zanieczyszczenia usuwane są na zewnątrz. Zdarza się jednak, że grudka woskowiny powiększa się ponad normę i twardnieje, zatykając przewód słuchowy. Co wtedy robić? Czy można taki zator usunąć samodzielnie, czy konieczna jest wizyta u laryngologa? Sprawdź!

  Objawy zatkanego ucha – laryngologia

  Tzw. wosk (łac. cerumen) jest niezbędny dla utrzymywania zdrowia zarówno w samej małżowinie usznej, jak i głębszych partiach przewodu słuchowego. Problem pojawia się wtedy, gdy zamiast naturalnie upłynniać się, zaczyna on zbijać się w czop.

  Niczego nieświadomych pacjentów ból oraz inne objawy często zaskakują podczas wakacji.

  Dlaczego? Wynika to z tego, że zablokowanie kanału usznego w większości przypadków zdarza się po kąpieli w jeziorze, basenie lub morzu.

  Wpadająca do ucha woda rozmiękcza nagromadzone złogi, powoduje zwiększenie ich objętości i zaczyna dawać o sobie znać np. ostrym bólem. Jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na zatkane woskowiną ucho?

  • Uczucie pełności wewnątrz przewodu słuchowego,
  • szumy uszne,
  • zawroty głowy,
  • niedosłuch,
  • kaszel,
  • świąd.

  Grupa ryzyka

  Mimo że woskowina naturalnie upłynnia się i jest na bieżąco usuwana z ucha, istnieje grupa osób, u których pojawia się ryzyko wytworzenia czopu. Należą do niej:

  • dzieci,
  • osoby starsze,
  • pacjenci z zaburzeniami rozwojowymi,
  • osoby korzystające z aparatów słuchowych.

  Na postawienie właściwej diagnozy pozwala badanie otoskopowe, które wykonuje lekarz laryngolog.

  Jak i czy odblokować zatkane ucho w domu?

  Jeśli jesteś pewny, że Twoje objawy to efekt zablokowania kanału słuchowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować usunąć czop samodzielnie. Wykorzystaj w tym celu specjalne preparaty zakupione w aptece, np.

  spray lub krople. To wodne lub oleiste środki, których zadaniem jest rozpuszczenie złogów. Są one bezpieczne, ale jak każde produkty medyczne, mają swoje przeciwwskazania.

  Zanim zastosujesz preparat, przeczytaj dokładnie jego ulotkę.

  Na poniższej liście znajdziesz sytuacje i schorzenia, przy których warto od razu zgłosić się do laryngologa, ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań:

  • aktywne zapalenie przewodu słuchowego, ucha środkowego lub zewnętrznego,
  • perforacja błony bębenkowej (np. przebyta barotrauma lub operacja),
  • cukrzyca,
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych lub przeciwpłytkowych,
  • niewydolność nerek lub wątroby,
  • chemioterapia,
  • terapia immunosupresyjna,
  • stan po radioterapii szyi i głowy,
  • małopłytkowość, hemofilia,
  • stan po przeszczepie narządów,
  • HIV/AIDS,
  • zwężenie kanału słuchowego i wyrośla kostne.

  Spraye lub krople zazwyczaj podaje się 2-3 razy dziennie przez 3-5 dni, ale to oczywiście uogólnione informacje. Przestrzegaj wytycznych z broszury opakowania i nie zwiększaj wielkości oraz częstotliwości dawek. Po samodzielnym usunięciu woskowiny koniecznie udaj się na badanie otoskopowe, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

  Jeśli apteczne produkty nie pomagają, w żadnym razie nie należy próbować samodzielnego usuwania woskowiny manualnie, czyli np. przy użyciu patyczków.

  Może to skutkować przesunięciem zatoru jeszcze bardziej w głąb ucha, uszkodzeniem błony bębenkowej i wywołaniem zakażenia. W tej sytuacji należy zgłosić się do laryngologa, który wyczyści kanał słuchowy fachowo i delikatnie.

  Do lekarza idź także wtedy, gdy udało Ci się usunąć czop w domu, ale ból czy uczucie zapchania nie ustępują.

  Laryngologia – leczenie zatkanego ucha

  W gabinetach lekarskich wykorzystuje się trzy metody usuwania czopu woskowego:

  • irygacja, czyli płukanie,
  • manualne przy użyciu specjalistycznych narzędzi,
  • przy pomocy środków rozpuszczających złogi.

  Dwa pierwsze zabiegi wykonuje lekarz, natomiast ostatni sposób to właśnie opisana powyżej domowa metoda. Zdarza się, że aby skutecznie i bezpiecznie wyczyścić ucho z woskowiny, konieczne jest skorzystanie z kilku różnych sposobów. O rodzaju metod oraz ich połączeniu decyduje lekarz na podstawie badania. Na czym polegają zabiegi stosowane w laryngologii?

  Płukanie

  Zabieg wykonuje się za pomocą specjalnych irygatorów lub strzykawek oraz roztworów do płukania ucha. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej temperatury i ciśnienia wstrzykiwania płynu. Zazwyczaj zaleca się, aby przez 2-3 dni przed wizytą zastosować apteczny środek do rozpuszczania woskowiny.

  Ręczne usuwanie czopów

  Tę metodę może zastosować wyłącznie laryngolog. Do jej wykonania potrzebna jest wiedza i specjalistyczne narzędzia. Zdarza się, że taki zabieg przeprowadza się pod kontrolą mikroskopu. Jego realizację zaleca się w przypadku zwężeń kanału słuchowego, przebitej błony bębenkowej, chorób układowych zwiększających ryzyko powikłań płukania uszu oraz innych.

  Profilaktyka na co dzień – laryngolog radzi

  Aby nie doprowadzić do powstania problematycznego złogu, istotna jest właściwa higiena. Wbrew pozorom używanie patyczków nie jest dobrą metodą czyszczenia uszu. Dbaj o ich czystość o każdej porze roku, jednak pamiętaj o umiarze – codzienne usuwanie woskowiny może doprowadzić do jej nadprodukcji.

  Zatkane ucho u dziecka: przyczyny i leczenie. Domowe sposoby na odetkanie ucha

  Zatkane ucho to częsta przypadłość u dzieci. Może mieć ona wiele przyczyn, począwszy od jesiennego przewiania, skończywszy na wodzie, która dostała się do niego w trakcie lekcji pływania. Jak odetkać zatkane ucho u dziecka? Wszystko zależy od przyczyny powstania uczucia zatkania.

  Jeśli jest ono bardzo silne i spowodowane nadmiarem woskowiny, konieczna może okazać się wizyta u lekarza laryngologa, który wykona płukanie uszu. Polega to na wprowadzeniu do ucha wody pod ciśnieniem, co pomaga wydostać się woskowinie na zewnątrz. Lekarze specjaliści korzystają także z innych metod oczyszczenia ucha, np.

  z użyciem ssaka lub haczyka usznego. Każda z nich jest równie skuteczna. Jeśli zatkane ucho jest konsekwencją zalegania wody po kąpieli lub basenie, zazwyczaj towarzyszy temu uczucie bólu, które może świadczyć o infekcji. Wtedy również konieczna jest wizyta u lekarza, który będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie.

  Zalegająca woda w uchu sprzyja powstawaniu bakterii, a co za tym idzie infekcja taka może wymagać zastosowania antybiotyku.  

  Zobacz też: Ból ucha u dziecka: domowe metody łagodzenia dolegliwości

  Istnieją jednak sytuacje, w których z zatkanym uchem u dziecka można próbować poradzić sobie domowymi sposobami. Takie metody warto stosować:

  • kiedy zatkane uszy są efektem silnego kataru – obrzęk śluzówki nosa może też objąć przewody słuchowe, stąd uczucie zatkania; najlepszym sposobem jest stosowanie kropli do nosa i inhalacji, które obkurczą śluzówkę
  • kiedy zatkanie jest efektem zebrania się nadmiaru woskowiny – konieczne jest wtedy oczyszczenie przewodu słuchowego, jednak nie z użyciem patyczka kosmetycznego tylko specjalnego preparatu, który po zapuszczeniu do ucha rozpuszcza wydzielinę i ułatwia jej wydostanie się na zewnątrz.

  Częstym błędem higienicznym jest stosowanie patyczków do oczyszczania przewodu słuchowego. Takie działanie często sprzyja powstawaniu czopów z woskowiny, które powodują uczucie zatkania. W celu oczyszczenia ucha z woskowiny powinno się stosować specjalne preparaty. Są one tworzone na bazie substancji, takich jak oliwa z oliwek, parafina ciekła czy mieszanki olejów. 

  Dość starym, ale skutecznym sposobem jest zakropienie kilku kropel wody utlenionej do ucha w celu odetkania go. Woda utleniona w kontakcie ze skórą wytwarza tlen, który posiada właściwości dezynfekujące i odkażające.

  Ta metoda może być jednak stosowana w momencie, kiedy stan zapalny jest w początkowej fazie, a pierwsze symptomy wystąpiły nie dawniej niż 12 godzin temu. Nie zaleca się zakraplania wody utlenionej do ucha w momencie, gdy zatkaniu towarzyszy silny ból.

  Może on bowiem świadczyć o poważnym problemie z uchem, który zastosowanie wody utlenionej może jeszcze bardziej pogłębić. 

  W przypadku dzieci zaleca się ostrożność w stosowaniu wody utlenionej do uszu. Najlepiej skonsultować się z pediatrą w kwestii metod odtykania uszu. Jeśli jednak chcemy spróbować z wodą utlenioną, wtedy należy zacząć od bardzo niewielkiej ilości – jednej lub dwóch kropli – by najpierw obserwować reakcję dziecka (np czy nie pojawia się ból).

  Kiedy z zatkanym uchem u dziecka udać się do lekarza? Jeśli domowe sposoby mimo regularnego i konsekwentnego stosowania nie dają poprawy w przeciągu trzech dni, należy skonsultować się ze specjalistą.

  Może okazać się bowiem, że problem jest zdecydowanie poważniejszy niż nam się wydawało i w grę wchodzić może nawet zapalenie ucha lub uszkodzenie błony bębenkowej.

  Laryngolog tymczasem w ciągu jednego badania może być w stanie ustalić przyczynę problemu i wprowadzić skuteczną terapię. 

  Zobacz wideo Domowe sposoby na lepszą odporność

  Jak odetkać ucho? Przyczyny i domowe sposoby na zatkane uszy

  Uczucie zatkanego ucha zwykle ustępuje samoistnie lub po zastosowaniu domowych sposobów. Skuteczne mogą okazać się krople do uszu rozpuszczające woskowinę. Jeśli problem nie ustępuje, konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza.

  Zatkane ucho – objawy

  Zatkane ucho to uczucie dyskomfortu, rozpierania w jamie usznej, któremu może towarzyszyć pogorszenie słuchu (zależne od stopnia zatkania przewodu), szum w uszach, niekiedy pobolewania, kłucie w uszach, swędzenie, kaszel. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia równowagi. Dolegliwości mogą wystąpić nagle. W zależności od przyczyny zatkanie ucha może być jednostronne lub dwustronne.

  Diagnoza powtarzającego lub przewlekającego się problemu zatkanego ucha może być postawiona jedynie przez lekarza po dokładnym zbadaniu i zebraniu wywiadu, dlatego w takim przypadku należy zgłosić się do specjalisty.

  Zatkane ucho – przyczyny

  Najczęstszą i najłatwiejszą do usunięcia przyczyną zatkania ucha jest gromadzenie się woskowiny i powstanie tzw.

  korka woszczynowego, czyli mieszaniny włosków, komórek złuszczonego nabłonka i mieszaniny wydzieliny gruczołów łojowych. Może mieć on konsystencję półpłynną lub bardzo twardą.

  You might be interested:  Neuropatia obwodowa – uszkodzenie nerwów obwodowych

  Samodzielne oczyszczanie uszu za pomocą patyczków może doprowadzić do wepchnięcia korka w głąb przewodu słuchowego wewnętrznego aż do błony bębenkowej, co spowoduje jej zasłonięcie.

  Do zatkania uszu przez czop woskowinowy może dojść również podczas kąpieli, kiedy to po przedostaniu się wody do ucha woskowina zaczyna pęcznieć i szczelnie zatyka przewód słuchowy, wywołując nieprzyjemne uczucie.

  Inną grupą narażoną na zatkanie ucha są osoby przemieszczające się samolotami.

  Podróżnicy dość często mogą się skarżyć na zatkane uszy – ciśnienie, a raczej jego zmiany podczas lotu samolotem lub nagłych zmian wysokości, mogą spowodować nieprzyjemne w odczuciach przytykanie się przewodu słuchowego w związku z nagłym dostaniem się do niego zbyt dużej ilości powietrza. Może to również nastąpić w przypadku przemieszczania się windą.

  Ta nieprzyjemna dolegliwość może być także skutkiem przeziębienia.

  Zatkane uszy od zatok, ostrego lub przewlekłego nieżytu nosa są wynikiem przytkania trąbki słuchowej z powodu objęcia jej procesem zapalnym.

  Obrzęknięta trąbka słuchowa powoduje podciśnienie w przewodzie słuchowym, które daje nieprzyjemne odczucie zatkania ucha, szczególnie po nocy, ponieważ pozycja pozioma może nasilić dolegliwości.

  Najgroźniejszym stanem powodującym zatkanie ucha jest nagła głuchota lub nagłe pogorszenie się słuchu, którego przyczyna nie jest do końca poznana. Oprócz uczucia zatkania ucha pojawia się również intensywny szum uszny.

  Domowe sposoby na zatkane ucho

  W większości wypadków zatkanie ucha jest czasowe, a do usunięcia przyczyny nie jest konieczna wizyta u lekarza, nie należy jednak bagatelizować tego objawu.

  Jeśli zawiodą domowe sposoby na odetkanie ucha, objawy nie ustąpią lub się nasilą, należy udać się do lekarza otolaryngologa.

  Silne szumy oraz niedosłuch sugerują większe problemy, z którymi natychmiast należy zgłosić się do specjalisty

  Jak odetkać ucho zatkane woskowiną? Przede wszystkim nie należy korzystać z patyczków do uszu, które mogą pogorszyć stan.

  Z zasady nie powinno się ich używać do innych celów niż oczyszczanie małżowiny usznej oraz początkowego odcinka przewodu.

  Należy starannie umyć zewnętrzną część ucha mydłem i wodą, a następnie użyć kropli rozpuszczających woskowinę. Jeśli to nie pomoże, może być konieczne płukanie uszu w gabinecie lekarza.

  Czy na zatkane ucho pomoże woda utleniona? Choć kiedyś była powszechnie stosowana, obecnie nie jest zalecana, choć ostatecznie można użyć 3-procentowego roztworu nadtlenku wodoru. W aptekach są natomiast dostępne produkowane na bazie wody utlenionej preparaty do uszu.

  Inne preparaty stosuje się rzadziej. Zaliczyć można do nich wodorowęglan sodowy, roztwór kwasu octowego (3,5%), sól fizjologiczną, a także rektyfikowany olejek kamforowy na zatkane ucho. Są one alternatywą dla płukania zatkanego ucha i zmiękczania woskowiny przed irygacją. Nie powinno się płukać uszu przy podejrzeniu perforacji błony bębenkowej.

  W przypadku zatkania ucha spowodowanego zmianami ciśnienia, na przykład podczas podróży samolotem, pomocne może okazać się przełykanie śliny oraz ssanie cukierków, co powoduje odtykanie trąbki słuchowej. Ulgę może przynieść również ziewanie.

  Czy rodzice często decydują się na przekłucie uszu małym dzieciom?

  Zobacz też:

  Zatkane ucho u dziecka. Jak czyścić uszy dziecka? • eBobas.pl

  To dotyczy dzieci w każdym wieku: – Rodzice nie powinni grzebać w uchu dziecka, a czyszczenie ucha po kąpieli powinno polegać tylko na delikatnym jego wycieraniu ręcznikiem i to tylko na taką głębokość, na ile mały palec dziecka sięga w głąb małżowiny usznej – instruuje Danuta Gruszowska, lekarz medycyny rodzinnej i pediatra Niepublicznego ZOZ w Krakowie.

  Przedszkolaki czy dzieciaki w wieku szkolnym, szczególnie te, które właśnie zaczynają uczyć się pływać, po zajęciach na basenie przychodzą do mamy i skarżą się, że mają zatkane ucho albo mówią, że im w nim strzyka – to jednak nie jest powód do grzebania dziecku w uchu! Nie wolno go “przetykać”!

  – W żadnym razie nie wolno wkładać dzieciom patyczków do ucha zewnętrznego – przestrzega lekarka. – Owszem, mama może oczyścić małżowinę uszną, ale nie wolno jej grzebać w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

  Do przewodu usznego nie można nic wkładać, bo można uszkodzić błonę bębenkową.

  Drażnienie mechaniczne przewodu słuchowego zewnętrznego powoduje tylko to, że wytwarza się więcej woskowiny (to wydzielina ochronna), i wtedy nasilają się dolegliwości związane z zatkanym uchem i dyskomfort malucha tylko zwiększa się – wyjaśnia lekarka.

  Zatkane ucho dziecka: woskowina

  Woskowina jest naturalną żółtawą wydzieliną ucha, o konsystencji półpłynnej, a czasem suchej. Jej zadanie, to blokowanie bakteriom i grzybom dostępu do ucha wewnętrznego.

  Ochronna rola woskowiny polega na natłuszczaniu przewodu słuchowego zewnętrznego, chronieniu go przed drobnymi urazami i zapobiega przedostawaniu się wody w głąb przewodu słuchowego.

  Dzięki tej naturalnej mazi dostający się do ucha np. kurz zostaje zatrzymany, a następnie samoistnie usunięty z ucha.

  Jak to przebiega, w dużej mierze uzależnione jest od anatomicznej budowy przewodu słuchowego dziecka.

  W normalnej sytuacji woskowina znajduje się tylko w chrzęstnej części przewodu słuchowego, nie przesuwa się do jego części kostnej, czyli w pobliże błony bębenkowej.

  Niektóre dzieci mają wąskie przewody słuchowe, tak, że nawet niewielka ilość woskowiny zalega w uchu, czasem w postaci tzw. korka.

  Czasem maluchy dziedziczą większą skłonność do wydzielania i zalegania woskowiny.

  W przypadku nadmiernego wydzielania woskowiny szczególnie ważne jest, by nie drażnić mechanicznie przewodu słuchowego, bo to prowokuje dodatkową nadprodukcję mazi woskowinowej.

  Co robić z nadmiarem woskowiny?

  Przy zgromadzonej w nadmiarze woskowinie może powstać tzw. korek woskowinowy, który zamyka światło przewodu słuchowego.

  Dzieje się to nagle, przeważnie po kąpieli, kiedy korek pęcznieje, albo po czyszczeniu ucha patyczkami (czego robić dziecku nie wolno), podczas którego woskowina została przepchnięta do wąskiego odcinka przewodu słuchowego.

  Dziecko wtedy marudzi, płacze i koniecznie trzeba z nim iść do pediatry. – Czasem jednak ucho jest tak bardzo zatkane woskowiną, że lekarz nie może ocenić stanu błony bębenkowej. Wtedy kieruje dziecko do laryngologa, który ucho zwykle oczyszcza.

  Jeśli laryngolog oglądnie błonę bębenkową i stwierdzi, że dyskomfort dziecka związany jest tylko i wyłącznie z tym, że do ucha dostało się trochę wody, to przeważnie kończy się na płukaniu ucha. Zabieg taki wykonują na ogół pielęgniarki laryngologiczne.

  Czasem laryngolog może zalecić rodzicom zastosowanie preparatów o właściwościach upłynniających woskowinę. Przeważnie można je kupić w aptece bez recepty . – Zwykle u dzieci stosujemy Olivaxol albo A-cerumen – oliwy łagodnie rozpuszczające i usuwające woskowinę, a dodatkowo nawilżające kanał słuchowy – wyjaśnia lek. medycyny Danuta Gruszowska.

  Sposoby na zatkane uszy

  Woskowina uszna jest wytwarzana w niewielkiej ilości w zewnętrznym przewodzie słuchowym nie bez powodu. Ta substancja to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka. Jej zadaniem jest nawilżanie i oczyszczanie przewodu słuchowego oraz ochrona przed bakteriami i wirusami.

  Woskowina może być wilgotna lub sucha. Co ciekawe – jej rodzaj jest uwarunkowany genetycznie.

  Sucha najczęściej występuje u Indian i Azjatów i jest genetycznie związana również ze zmniejszoną potliwością, co może być pomocne w życiu w chłodniejszym klimacie i wpływać na mniejsze wychładzanie organizmu.

  U pozostałych nacji najczęściej występuje woskowina wilgotna, która może przybierać kolor od miodowego do ciemnobrązowego. Rodzaj woskowiny nie ma jednak wpływu na skuteczność procesu oczyszczania się ucha.

  Jak pozbyć się woskowiny z uszu?

  Przewód słuchowy potrafi oczyszczać się samodzielnie. Komórki, które powstają w pobliżu błony bębenkowej przesuwają się w kierunku do zewnątrz i razem z niewielką ilością woskowiny oraz pozostałymi zanieczyszczeniami są usuwane. Naturalnie w tym pomagają ruchy żuchwy.

  Czasami jednak okazuje się, że ten naturalny mechanizm jest niewystarczający – w przewodzie słuchowym gromadzą się większe ilości woskowiny, co może powodować pogorszenie słuchu lub uczucie zatkanego ucha – nie powoduje to bólu, lecz dyskomfort – słyszy się wtedy słabiej i dźwięki brzmią charakterystycznie – są przytłumione, jak gdyby dochodziły spod wody.

  Jak sobie z tym poradzić? Można spróbować pomóc sobie żuciem gumy – ruchy żuchwy są wtedy intensywniejsze i mocniej przesuwają wydzielinę. Gdy nie pomoże i to – należy udać się do apteki.

  Jeśli apteczne preparaty również nie będą odpowiednio skuteczne – trzeba udać się do laryngologa.

  Jeśli stwierdzi on taką konieczność, wykona płukanie ucha wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała człowieka.

  Czy można czyścić uszy patyczkami?

  Pierwsze, co przychodzi nam na myśl – patyczki higieniczne. Błąd! Ich używanie nie pomaga pozbyć się woskowiny, a jedynie przesuwa ją w głąb przewodu słuchowego.

  Jeśli będziemy czynić to często, może powstać korek, który będzie trudny do usunięcia. Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z używaniem patyczków jest możliwość przebicia błony bębenkowej – przewód słuchowy ma około 2,5 cm, a patyczek aż 5 cm.

  Patyczki mogą nam posłużyć więc jedynie do oczyszczania małżowiny usznej.

  Preparaty do czyszczenia uszu

  Znacznie lepszym pomysłem jest stosowanie specjalnych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Ich zadaniem jest rozpuszczanie woskowiny.

  W zależności od naszej wygody stosowania, możemy wybrać różne postacie preparatów:

  • spraye, np. Voskolix, Akustone, Fonix Higiena Uszu, Cerumex Md Spray, Solwax Active spray,
  • krople, np. Bobolen higiena uszu, Antotalgin Natural, Otovax, Solwax Active.

  W składzie takich preparatów możemy znaleźć np. naturalne oleje, ciekłą parafinę, łagodne substancje powierzchniowo czynne czy dodatkowo ekstrakty roślinne. Nie ma reguły, które preparaty będą skuteczniejsze – trzeba to wypróbować na sobie.

  Większość tych produktów może być stosowana już u dzieci od 1. roku życia. Używanie ich u młodszych pociech należy skonsultować z lekarzem.

  Zatkane uszy przez zmiany ciśnienia

  Uczucie zatkanych uszu może mieć inne przyczyny niż nadmierna ilość woskowiny. Kolejną z nich mogą być nagłe zmiany ciśnienia. Ze zjawiskiem tym spotykamy się najczęściej podczas lotu samolotem lub jazdy windą. Do ucha dostaje się więcej powietrza niż zwykle, co powoduje ucisk trąbki Eustachiusza i jej zwężenie, a skutkuje uczuciem zatkanych uszu.

  Aby sobie z tym poradzić, można żuć gumę lub ssać cukierki. Częstsze połykanie śliny pomaga w odetkaniu uszu. Innym sposobem jest ziewanie lub po prostu otwieranie buzi. Ruszając żuchwą wspomagamy ruch przy przewodach słuchowych, co również pomaga w tej dolegliwości.

  Zatkane uszy przy zapaleniu ucha

  Silny katar często łączy się z uczuciem zatkanych uszu. Dlaczego? Ponieważ obrzęk śluzówki nosa może rozprzestrzenić się na trąbki Eustachiusza, które łączą ucho z górną częścią gardła. Obrzęk ten może doprowadzić nawet do zamknięcia się trąbek.

  Najlepszym sposobem w tym przypadku jest zastosowanie donosowo leków zmniejszających obrzęk śluzówki, jak np. Otrivin, Sudafed Xylospray Ha, Acatar Control, Afrin ND. Inną metodą jest zastosowanie domowych inhalacji z olejkami eterycznymi, np. lawendowego czy miętowego.

  Jeśli mimo zastosowania tych sposobów uczucie zatkania nie ustępuje, należy wybrać się do lekarza – może wskazywać to na zapalenie trąbki Eustachiusza, co musi być już leczone w gabinecie lekarskim pod okiem specjalisty.

  Polub nasz profil

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *