Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta i leki na dnę moczanową

Dna moczanowa to choroba, która znana jest w medycynie już od bardzo dawna.

Niestety, jej przyczyny, sposób powstawania i metody leczenia nadal nie zostały poznane, co powoduje, że trudno jest też ją leczyć, a całkowite wyleczenie jest wręcz niemożliwe.

W literaturze znana jest również pod nazwą podagra czy artretyzm. Niegdyś była ona znana jako choroba osób bogatych, dziś wiadomo, że niemalże każdy może na nią zachorować. 

Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta i leki na dnę moczanowąSpis treści:

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą, która wiąże się z zaburzeniami przemiany materii. Najbardziej charakterystyczne dla niej są bardzo dotkliwe bóle oraz silnie zniekształcone stawy.

Choroba może się rozwijać i w skrajnych przypadkach może prowadzić do całkowitego upośledzenia narządu ruchu, a co za tym idzie do niesprawności chorego.

Niekiedy objawy choroby widoczne są również w obrębie innych narządów.

Dna moczanowa dotyka głównie mężczyzn w średnim i starszym wieku oraz kobiet w okresie menopauzy. Statystki mówią, że cierpi na nią około 1-2% osób. Najczęściej spotykaną postacią dny moczanowej jest zapalenie stawów, któremu towarzyszy niezwykle silny ból.

Dna moczanowa występuje pod dwiema postaciami:

 • Pierwotna dna moczanowa – jest to odziedziczone zaburzenie metabolizmu. Polega na tym, że organizm produkuje za dużo kwasu moczowego i nie potrafi go wydalić.
 • Wtórna dna moczanowa – jest to skutek chorób przewlekłych czy błędów związanych ze stylem życia i żywieniem, na skutek których w organizmie chorego zaburzona zostaje równowaga kwasu moczowego.

Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta i leki na dnę moczanową

Dna moczanowa przyczyny

Podstawową przyczyną bólu stawów i ich zniekształcenia jest nadmiar kwasu moczowego występującego w organizmie chorego. Kwas moczowy pochodzi z obumierających tkanek, ale również z puryn, a te dostarczane są z dietą.

Kwas moczowy, w pewnych ilościach rozpuszczalny jest we krwi. Jeżeli te ilości zostaną przekroczone, zaczyna się on krystalizować. Jeżeli  podwyższony poziom kwasu moczowego się utrzymuje, kryształki zaczynają rosnąć.

Odkładają się wówczas w stawach i tkankach okołostawowych.

Białe ciałka krwi podejmują próbę ich wchłonięcia, ale przy dużych ilościach nie jest to możliwe. Osadzające się moczany (kryształki) mają ostre krawędzie, którymi niszczą pobliskie tkanki. To powoduje powstanie stanu zapalnego i ból.

Dna moczanowa objawy

Dna moczanowa rozwija się często przez wiele lat, nie dając wówczas żadnych objawów. Jedynym sposobem jej wykrycia na tym etapie jest przeprowadzenie badania surowicy krwi na obecność kwasu moczowego. Jednakże rzadko kiedy takie badanie jest zlecane, ponieważ osoby, które czują się dobrze, nawet nie podejrzewają u siebie rozwijającej się dny moczanowej.

Pierwszym objawem, który powinien wzbudzić zaniepokojenie jest zapalenie stawu podstawy palucha. Rzadziej atak dotyka stawów stóp, kolan, barków, palców rąk czy też pozostałych stawów. Charakterystyczne dla niego jest to, że pojawia się on w nocy lub wcześnie rano. Może narastać falami, a z dnia na dzień jego intensywność i siła jest coraz większa.

 • Z czasem, ból staje się tak dotkliwy, że sprawia wrażenie rozdzierającego.
 • Pierwsze objawy dny moczanowej:
 • staw jest bardzo bolesny, obrzęknięty i zaczerwieniony
 • skóra na obrzękniętym stawie jest bardzo napięta i błyszcząca. 

Po zaobserwowaniu tych objawów należy natychmiast rozpocząć leczenie. Jeżeli zostaną one zignorowane, dna moczanowa zacznie się rozwijać.

Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta i leki na dnę moczanową

Dna moczanowa leczenie

Dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną. Można jednak prowadzić leczenie objawowe, łagodzić skutki i unikać kolejnych ataków. Podstawą leczenia jest zmiana diety i trybu życia.

Ograniczenie produktów, które zawierają puryny może przynieść bardzo dobre efekty. Jeżeli jednak takie działanie nie przynosi rezultatów lub współwystępują również inne choroby, należy wprowadzić leczenie farmakologiczne.

Jego zadaniem jest przede wszystkim łagodzenie bólu i dolegliwości związanych ze stanem zapalnym stawów.

W przypadku, gdy dna moczanowa rozwija się do stadium zaawansowanego, lekarz może wprowadzić dodatkowe leki początkowo zwalczające ból i dolegliwości związane z rozwojem choroby, w dalszych stadiach rozwoju schorzenia takie, które mają zredukować ilość kwasu moczowego we krwi.

Dieta, która jest podstawą terapii w leczeniu dny moczanowej powinna być przede wszystkim bogata w wodę. Duże ilości wody przyspieszają wydalanie kwasu moczowego, nie krystalizuje się on i nie odkłada w stawach i tkankach okołostawowych. Należy pamiętać o zbilansowanej diecie spożywaniu dużych ilości warzyw i nabiału. Należy zrezygnować z tłustego mięsa i alkoholu.

Dlaczego powstaje dna moczanowa?

Dna moczanowa może mieć różne przyczyny – genetyczne, jak również wynikające z nieprawidłowej diety. Dostarczane wraz z pożywieniem puryny, w czasie metabolizmu rozpadają się między innymi do kwasu moczowego, który przedostaje się do krwi.

Jeżeli jego ilość nie jest zbyt duża, rozpuszcza się we krwi, a w nerkach jest z niej filtrowany i wydalany wraz z moczem, tak jak produkty metabolizmu. Jeżeli jednak jego ilość jest zbyt duża, to wytrącają się kryształki – moczany i odkładają w stawach i tkankach okołostawowych.

Jeżeli dieta nie zostanie zmieniona, kryształki narastają, a ich ostre krawędzie niszczą tkanki i wywołują bolesne stany zapalne. 

Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta i leki na dnę moczanową

Jak długo trwa dna moczanowa?

Dna moczanowa rozwija się przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Pierwszy etap rozwoju choroby przebiega praktycznie bezobjawowo, co powoduje, że trudno jest wdrożyć leczenie na tym etapie. Natomiast po jej zdiagnozowaniu, chory już do końca życia będzie zmuszony do zmiany trybu życia i przyjmowania ewentualnie zaleconych leków.

Dna moczanowa dieta

Dieta w przypadku dny moczanowej jest niezwykle istotna. Jej przestrzeganie pozwala zapobiegać wytrącaniu się moczanów, a co za tym idzie, spowalnia rozwój choroby i zapobiega jej bolesnym atakom.

Należy pamiętać o tym, że dieta przy dnie moczanowej nie jest tylko wsparciem, ale podstawowym elementem leczenia tego schorzenia, właśnie dlatego tak ważne jest jej ścisłe przestrzeganie. Chory może w istotny sposób zatrzymać bóle i rozwój schorzenia, jeżeli tylko dostosuje się do zaleceń lekarza i dietetyka.

Puryny są obecne w wielu produktach żywnościowych, ponieważ biorą udział w budowaniu tkanek. Nie wszystkie jednak rozpadają się do kwasu moczowego, a co za tym idzie, nie wszystkie stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Choroba, jaką jest dna moczanowa wymaga przestrzegania odpowiedniej diety. Co zatem wolno jeść, a z czego należy zrezygnować?

Produkty, które są wskazane przy dnie moczanowej to:

 • Duże ilości wody – co najmniej dwa litry płynów dziennie pomagają wypłukiwać kwas moczowy;
 • Słabe herbaty, napary ziołowe;
 • Świeże warzywa i owoce z wyłącznieniem strączkowych – nie podwyższają stężenia kwasu moczowego;
 • Zupy na warzywnych wywarach – są pozbawione putyn;
 • Sery, twarogi, nabiał;
 • Kasze, makaron, ryż;
 • Grzyby;
 • Orzechy;

Produkty, których należy unikać przy dnie moczanowej to:

 • Tłuste mięsa
 • Podroby, wołowina, wieprzowina, mięso z indyka i z gęsi, buliony i wywary mięsne,
 • Sardynki, szproty, śledzie, tuńczyk, dorsz, łosoś, makrela, pstrąg, owoce morza,Alkohol
 • Kiełbasa, wędlina itp.;
 • Fruktoza, sorbitol, ksylitom, miód
 • Szpinak i warzywa strączkowe.

Dna moczanowa zalecenia

W przypadku dny moczanowej zaleca się utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Zarówno otyłość, jak i zbyt niska masa ciała nie są w tym przypadku wskazane. Otyłość szczególnie sprzyja nawrotom choroby oraz deformacjom stawów. Zaleca się regularne ćwiczenia i zachowanie aktywności fizycznej. Dzięki temu stawy zachowają swoją sprawność.

W czasie snu organizm nie wydala tak sprawnie kwasu moczowego, jak podczas aktywności, dlatego trzeba dbać o to, by jego poziom się za bardzo nie podnosił.

Dna moczanowa dziedziczenie

Zasadniczo, jeżeli u danej osoby w rodzinie pojawiły się przypadki artretyzmu, to jest ona znacznie bardziej obciążona zachorowaniem. Występowanie tej choroby w rodzinie podnosi ryzyko i powoduje, że trzeba znacznie bardziej uważać na siebie i kontrolować swoją dietę w celu zapobiegania gromadzeniu się kwasu moczowego we krwi.

Czynniki, które pozwalają na zapobieganie dnie moczanowej, wstrzymanie jej rozwoju oraz na wczesne wykrycie to: 

 • prawidłowa dieta, 
 • odpowiedni, zdrowy styl życia, 
 • aktywność fizyczna.

Po pojawieniu się pierwszych objawów dny moczanowej, zachowanie diety i regularne przyjmowanie leków jest już koniecznością, ponieważ choroba na tym etapie jest już bardzo rozwinięta i jej ataki będą się powtarzały.

Dowiedz się więcej:

“Dna moczanowa jako przyczyna zmian martwiczych skóry dłoni”https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/view/44558/30826

“Zaawansowana dna moczanowa – opis przypadku”http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-f7706f7b-a8a6-4e41-aafc-542479dc940e

Deformuje i trwale uszkadza stawy. Zaczyna się od silnego bólu

Dna moczanowa to przewlekłe schorzenie, które przed laty określano mianem “choroby bogaczy”. Wiąże się z zaburzeniami przemiany materii i przez wiele lat rozwija się bezobjawowo.

Chorzy często zgłaszają się do lekarza, dopiero gdy ból w stawach staje się nie do zniesienia. Tymczasem ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby, zanim dojdzie do zwyrodnienia i trwałego zniekształcenia stawów.

Jaka jest przyczyna dny moczanowej i na czym polega leczenie? Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Zdjęcie Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta i leki na dnę moczanową

Czym jest dna moczanowa i jak się objawia? /©123RF/PICSEL

Wideo

Przepis na dorsza w sosie pomidorowym Interia Kulinaria

Zdjęcie Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta i leki na dnę moczanową

Kryształki moczanowe a dna /©123RF/PICSEL

Dna moczanowa (nazywana też artretyzmem lub podagrą) to groźna choroba prowadząca do trwałego uszkodzenia stawów. Na skutek zaburzeń metabolicznych w organizmie dochodzi do zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego, który w postaci kryształków odkłada się w stawach i tkankach okołostawowych, wywołując stan zapalny.

Warto wiedzieć, że kwas moczowy w bardzo niewielkich ilościach występuje w naszych narządach i krwi. Powinien być wydalany razem z moczem, a także w procesach trawiennych. Niestety tak się czasem nie dzieje.

Kiedy w organizmie samoistnie dochodzi do nadmiernej produkcji kwasu moczowego, a jego wydalanie jest upośledzone, mówimy o pierwotnej dnie moczanowej. Ma ona podłoże genetyczne i jest dziedziczna. Z kolei wtórna dna moczanowa może wystąpić na skutek przewlekłej choroby nerek, białaczki czy napromieniowania.

Bywa, że jest efektem restrykcyjnej diety czy głodówki. Czynnikiem ryzyka jest także cukrzyca typu 2., nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość.

You might be interested:  Jakie są skutki chrapania?

Zdjęcie Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta i leki na dnę moczanową

Objawy dny moczanowej /©123RF/PICSEL

Dna moczanowa nawet przez kilkanaście lat może nie dawać żadnych objawów. Wykryć ją można wtedy jedynie na postawie badania stężenia kwasu moczowego we krwi. Pierwszym niepokojącym objawem jest więc dokuczliwy ból stawu, który ma charakter nagły i ostry.

Najczęściej dochodzi do niego w nocy lub nad ranem, a z każdym dniem staje się silniejszy – aż w końcu chora osoba nie jest w stanie go znieść. Charakterystycznym symptomem jest również obrzęk i zaczerwienienie stawu.

Skóra w pobliżu staje się czerwona lub zasiniona, a także błyszcząca i napięta.

Kryształki moczanowe zazwyczaj w pierwszej kolejności odkładają się w stawie palucha stopy, ale dna moczanowa może też zaatakować staw kolanowy, łokciowy, barkowy, nadgarstek, a nawet kręgosłup.

Bez wdrożenia odpowiedniej diety oraz środków farmakologicznych, kryształki moczanowe mogą zacząć odkładać się także w tkankach miękkich pięt, uszu czy paluchów. Nieleczona dna moczanowa prowadzi również do kamicy moczowej i uszkodzenia nerek.

Warto wiedzieć, że choroba znacznie częściej atakuje mężczyzn i objawia się między 45. a 60. rokiem życia.

Zdjęcie Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta i leki na dnę moczanową

Puryny w żywności /©123RF/PICSEL

Do lekarza należy się zgłosić jak najszybciej po pierwszym ataku dny moczanowej. Chorobę diagnozuje się na podstawie badań krwi.

Podstawą leczenia jest przyjmowanie leków obniżających stężenie kwasu moczowego w organizmie, co chroni przed dalszymi konsekwencjami artretyzmu.

W trakcie ataków pomocne są także środki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Choroby nie da się jednak w pełni wyleczyć, można ją jednak skutecznie spowolnić, a nawet zahamować.

Dna moczanowa a dieta

Kluczowym elementem leczenia jest również odpowiednia dieta uboga w puryny. Są to substancje znajdujące się w żywności, które w procesie rozkładu przekształcane są w kwas moczowy. Najwięcej znajdziemy ich w tłustym mięsie (np. wieprzowina, wołowina) i mięsnych wywarach, owocach morza i tłustych rybach, a także w grzybach i roślinach strączkowych.

Chorzy na dnę moczanową powinni więc unikać tych produktów oraz wykluczyć z diety alkohol. W codziennym jadłospisie powinny się za to znaleźć owoce, warzywa, produkty mleczne oraz zbożowe.

Ważne jest picie dużej ilości wody (najlepiej 2 litry dziennie), a także regularna aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na procesy metaboliczne oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Dna moczanowa – objawy i leczenie

Dna moczanowa nazywana jest również artretyzmem, skazą moczanową, a także podagrą, gdy obejmuje duże palce u stóp. Przyczyną rozwoju tego schorzenia jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi, czyli hiperurykemia.

Dzieje się to wówczas, gdy organizm wytwarza zbyt dużo kwasu moczowego lub nie radzi sobie z jego wydalaniem przez nerki. Z danych udostępnionych przez Instytut Ochrony Zdrowia wynika, że w Polsce na dnę moczanową może chorować 1% populacji. Mężczyźni chorują do 6 razy częściej niż kobiety.

Jakie czynniki mają wpływ na rozwój tej choroby? Przede wszystkim:

 • czynniki genetyczne, odpowiadające za zaburzenia metabolizmu kwasu moczowego,
 • źle zbilansowana dieta, bogata w produkty zawierające wysokie stężenie puryn,
 • wiek – dna moczanowa to przede wszystkim problem ludzi starszych,
 • choroby cywilizacyjne – cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość,
 • nadmierne spożywanie alkoholu, zwłaszcza piwa i mocnych trunków,
 • stosowanie leków, które zwiększają stężenie kwasu moczowego (np. kwas acetylosalicylowy, leki moczopędne)
 • odwodnienie organizmu,
 • uraz bądź przebyta operacja,
 • zakażenie.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią poradzić?

Jak objawia się dna moczanowa?

Nadmiar kwasu moczowego w organizmie zaczyna odkładać się w tkankach w postaci kryształków moczanu sodu. Przeważnie gromadzą się one w stawach oraz ścięgnach, będąc przyczyną dotkliwego bólu i obrzęków w tych miejscach. Choroba przebiega w kilku etapach:

 • bezobjawowa hiperurykemia,
 • ostre napady stanów zapalnych stawów,
 • okresy międzynapadowe,
 • zaawansowana dna moczanowa (przewlekła).

W początkowej fazie choroba atakuje pojedyncze stawy dłoni, stóp, barków i kolan. Miejsca te są widocznie obrzęknięte i zaczerwienione, a pacjent odczuwa silny ból. Oprócz tych objawów występuje także gorączka i ogólne osłabienie organizmu.

Z czasem można odnieść wrażenie, że objawy ustępują i choroba się cofa. Nic bardziej mylnego. Dna moczanowa w dalszym ciągu będzie się rozwijać i coraz częściej atakować kolejne stawy.

Przy braku leczenia choroba może przybrać postać dny przewlekłej, w trakcie której objawy występują już stale.

W tej ostatniej fazie odkładające się kryształki moczanu sodu mogą przyczyniać się do zniszczenia chrząstek i nasad kostnych, ścięgien i więzadeł, często nieodwracalnych.

Nagromadzone złogi są przyczyną powstawania tzw. guzków dnawych, przeważnie w obrębie stawów dłoni i stóp, rzadziej w małżowinach usznych.

W wielu przypadkach takie guzki tworzą się także w narządach wewnętrznych, zwiększając ryzyko ich uszkodzenia.

ZOBACZ TEŻ: Niski poziom leukocytów – co oznacza?

Rozpoznanie dny moczanowej

Nieprzemijająca bolesność stawów powinna zostać skonsultowana z lekarzem rodzinnym, który po wstępnej diagnostyce zadecyduje, czy dany przypadek wymaga wizyty u reumatologa. W celu wykrycia choroby lekarz może zlecić badanie krwi, aby sprawdzić stężenie kwasu moczowego.

Należy jednak pamiętać, że hiperurykemii nie stwierdza się nawet w połowie przypadków dny moczanowej, zatem samo oznaczenie stężenia kwasu moczowego może nie wystarczyć. Innym badaniem jest ocena mazi stawowej. Wykrycie kryształów moczanu sodowego lub guzków dnawych stanowi potwierdzenie diagnozy. Badanie to wykorzystuje się także w celu wykluczenia dny rzekomej.

Choroby te mają podobny przebieg, jednak w przypadku dny rzekomej w stawach odkładają się kryształy moczanu wapnia.

Aby potwierdzić dnę moczanową sprawdza się także stężenie kwasu moczowego w wydalanym moczu w ciągu doby, wykonuje badania USG stawów zmienionych chorobowo oraz zdjęcia RTG.

Kontroluje się również funkcje nerek i szuka innych zaburzeń, które zwykle towarzyszą dnie moczanowej.

To istotny etap diagnostyki, gdyż u osób chorujących na dnę moczanową ryzyko wystąpienia chorób krążenia i nerek, zespołu metabolicznego i cukrzycy jest wyższe. 

Wspomniane badania to tylko część możliwości w diagnozowaniu dny moczanowej, jakimi dysponuje reumatolog. To właśnie on podejmuje decyzje o wykonywaniu dalszych badań, jeśli jest to konieczne.

Na wizytę do tego specjalisty można umówić się przy pomocy serwisu LekarzeBezKolejki.pl.

W bazie dostępnych są tysiące specjalistów, którzy udostępniają terminy wizyt zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnych.

Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta i leki na dnę moczanową

Dna moczanowa – metody leczenia

Na początkowym etapie terapia polega na zmniejszeniu stanu zapalnego w zaatakowanych chorobowo miejscach oraz złagodzenie towarzyszącego im bólu.

W tym celu reumatolog zaleca przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W ostrych atakach dny moczanowej stosuje przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), ponieważ szybko przynoszą ulgę w bólu oraz sterydy i kolchicynę.

W ostrych przypadkach stosuje się leczenie wielolekowe, mając na uwadze wszystkie przeciwwskazania.

Oprócz łagodzenia bólu ważne jest również obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Niemniej nie obi się tego przy pierwszym, ostrym napadzie dny moczanowej, gdyż może to nasilić objawy. 

Wczesne podjęcie leczenia daje znacznie większe szanse na życie bez uciążliwych objawów choroby. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia na wczesnym etapie choroby pozwala pacjentowi normalnie funkcjonować.

Dieta a dna moczanowa

Leczenie farmakologiczne to tylko jeden z elementów skutecznej terapii. Bardzo ważna jest również zmiana nawyków żywieniowych i włączenie regularnej aktywności fizycznej, które znacząco zmniejszają zapadalność na choroby cywilizacyjne, w tym na dnę moczanową.

Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania? Dieta powinna składać się z produktów o niskiej zawartości puryn. Oznacza to, że na talerze powinny trafić świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo i inne mączne produkty, kasze, nabiał, nasiona i orzechy.

Natomiast należy ograniczyć spożycie mięsa, podrobów i wędlin, a także ryb i owoców morza. Niewskazane są również warzywa strączkowe.

Po szczegółową dietę dla osób z dną moczanową najlepiej zgłosić się do wykwalifikowanego dietetyka, który ułoży odpowiedni jadłospis i wskaże, których produktów unikać.

ZOBACZ TEŻ: Ból w prawym boku brzucha – co może oznaczać?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Dna moczanowa (podagra) – przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Dna moczanowa to zapalenie stawów, które znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Wywołuje je krystalizacja moczanu sodu w płynie stawowym, objawiając się nagłym, palącym bólem i obrzękiem stawu.

Aby zapobiec powikłaniom niezbędne jest natychmiastowe wprowadzenie leczenia, dlatego nie należy lekceważyć objawów i udać się do specjalisty.

Spis treści

Dna moczanowa (ang. gout) to zapalenie stawów spowodowane krystalizacją moczanu sodu w płynie stawowym oraz odkładaniem się złogów tego związku w tkankach okołostawowych i narządach wewnętrznych.

Do krystalizacji dochodzi przy nadmiernym stężeniu kwasu moczowego w płynach ustrojowych.

Dawniej dna nazywana była „królową chorób” i „chorobą królów” ze względu na to, że przede wszystkim chorowały na nią osoby przejadające się podrobami i spożywające nadmierne ilości alkoholu na wystawnych ucztach.

Dna moczanowa – co to jest?

Poniższe porównanie pomaga wyobrazić sobie dnę moczanową jako chorobę, jak i działanie leków stosowanych w jej leczeniu.

Dna moczanowa powodowana jest przez kwas moczowy. Każdy z nas ma we krwi kwas moczowy. Niektórzy mają go za dużo i część z tych osób zapada na dnę.

U osób, u których rozwinie się dna, kwas moczowy gromadzi się wokół stawów i odgrywa rolę „zapałek”. Gdy rozpoczyna się atak dny, jedna z „zapałek” zapala się i „podpala” staw. W tym momencie krytyczne jest szybkie przyjęcie NLPZ.

Jeśli tak się nie stanie, więcej „zapałek” się zapali i napad dny się pogorszy.

Przyjmowanie NLPZ nie leczy dny. Ich rolą jest wyłącznie gaszenie „zapałek”, a nie ich usuwanie i zapobieganie kolejnym zapłonom. Lek obniżający poziom kwasu moczowego (np. allopurynol) jest w stanie usunąć „zapałki”.

You might be interested:  Żółtaczka mechaniczna – przyczyny, objawy, leczenie

Bez „zapałek” nie istnieje możliwość wystąpienia ataku dny. Jednak zanim lek obniżający poziom kwasu moczowego zadziała należy przyjmować kolchicynę, gdyż w tym okresie nadal może wystąpić napad dny.

Kolchicynę można traktować jako środek, który powoduje, że „zapałki” stają się wilgotne i trudniej jest im się zapalić.

Atak dny moczanowej

Atak dny charakteryzuje pojawienie się nagłego, palącego bólu połączonego z obrzękiem i zaczerwienieniem skóry, zazwyczaj palucha (manifestacja dny w tej lokalizacji nazywa siępodagrą – u 75% pacjentów jest to pierwsza lokalizacja napadu dny).

Zapaleniu stawu mogą towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe takie jak uczucie osłabienia i gorączka. Ostre ataki dny są zazwyczaj wyzwalane przez: stres psychiczny, fizyczny, spożycie alkoholu lub pokarmów zawierających duże ilości puryn.

Oprócz palucha ataki dny mogą lokalizować się w:

 • stawach kręgosłupa (rachidagra),
 • w stawach barkowych (omagra),
 • w stawach kolanowych (gonagra),
 • w stawie podstawy kciuka (chiragra)
 • w innych stawach (staw skokowy, stawy stopy)

Ataki choroby mogą również dotyczyć kilku stawów naraz – takie epizody pojawiają się na późniejszym etapie rozwoju dny. Ryzyko wystąpienia napadu dny nasila się wraz ze wzrostem stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi.

Powtarzające się ostre ataki dny moczanowej, które powodują stan zapalny stawów, mogą przechodzić w postać przewlekłą i skutkowa deformacją stawów.

Nieleczone ataki dny trwają od kilku do kilkunastu dni, a następnie samoistnie ustępują. Jednak w tym czasie pacjent odczuwa duży dyskomfort.

Po włączeniu leczenia ulga pojawia się już po kilku godzinach, a całkowite ustąpienie objawów przychodzi po paru dniach.

Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie – Czytelnia apteki Cefarm24

Dna moczanowa to choroba, która swoje korzenie ma w zachwianiach przemiany materii. Zaburzona gospodarka kwasowo-zasadowa organizmu prowadzi do wytworzenia się nadmiernych ilości kwasu moczowego.

Gdy jest go za dużo, kwas zaczyna się krystalizować i odkładać w stawach w postaci, której nie potrafią wchłonąć białe ciałka krwi. Kryształki mogą uszkadzać tkanki i powodować bolesny stan zapalny. Choroba dotyka głównie mężczyzn w średnim i podeszłym wieku.

U kobiet występuje rzadziej, najczęściej wśród pań po 65. r.ż. Statystyki podają, że cierpi na nią ok. 2% społeczeństwa.

Dna moczanowa – objawy

Chorym i im bliskim choroba kojarzy się przede wszystkim z bolesnymi nawałnicami. Ból pojawia się nagle, przede wszystkim w nocy atakując stawy kończyny dolnej – głównie palucha, ale także staw skokowy i kolanowy – i górnej (nadgarstki i palce u rąk).

Narastającym objawom ataku może towarzyszyć osłabienie i wzrost temperatury ciała. Zainfekowany staw robi się wrażliwy na dotyk, pojawia się obrzęk, napięcie i zaczerwienienie skóry. Atak może trwać od kilku do nawet kilkunastu dni po czym objawy się wycofują.

Jeśli zostanie on zlekceważony, to kolejne uderzenia mogą okazać się jeszcze bardziej dotkliwe i przeniosą się na inne stawy. Niezależenie od napaści bólu, dna moczanowa rozwija się w organizmie – zwykle bezwiednie – przez całe lata nie dając jakichkolwiek objawów.

Jedynym jej symptomem jest hiperurykemia, czyli podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi, które może być zdiagnozowane w trakcie badania.

Co wywołuje chorobę?

Za zwiększenie stężenia kwasu moczowego w organizmie może odpowiadać niewydolna praca nerek. Inną przyczyną powstawania tego schorzenia jest niewłaściwa dieta. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz”, jest w tym przypadku wyjątkowo aktualne.

Nadwaga, otyłość, nadciśnienie, choroby serca, to wszystko czynniki, które wiążą się z niewłaściwym odżywianiem, a które mogą prowadzić do skazy moczanowej. Szkodliwe jest przede wszystkim jedzenie produktów zawierających duże dawki puryny – związku organicznego odpowiadającego m.in. za wytwarzanie kwasu moczowego.

Do produktów bogatopurynowych zalicza się: mięso (cielęcina, wieprzowina, wołowina), szprotki, drożdże do pieczenia, drożdże piwne. Także i alkohol jest zaliczany do czynników wzmacniających możliwość wystąpienia podagry.

Choroba ta może też pojawić się na tle genetycznym lub być spowodowana przebyciem innych ciężkich chorób, operacji lub odwodnienia. Z tym problemem często borykają się również osoby cierpiące na zespół Lescha-Nyhana.

Leczenie dny moczanowej i dieta

Dnę moczanową można leczyć farmakologicznie podając leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub farmaceutyki ograniczające wytwarzanie kwasu moczowego lub zwiększających jego wydalanie. Wszystko w zależności o etapu rozwoju choroby.

Decyzję o tym, które leki zażywać, podejmuje reumatolog, pod opieką którego jest leczona podagra. W leczeniu skazy moczanowej kluczowe są dwie kwestie. Po pierwsze, nie można zlekceważyć pierwszego ataku bólu stawów.

Nawet jeśli jego nasilenie po kilku dniach ustąpi, warto przedstawić sytuację lekarzowi. To może być dna moczanowa. Po drugie, należy zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Dieta powinna być bogata w zielone warzywa, owoce i sery. Należy nimi zastąpić mięso i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Nie zapominajmy także o ziołach działających moczopędnie – skrzyp polny, liście brzozy czy korzeń mniszka lekarskiego. Na bocznicę warto odstawić natomiast alkohol, piwo w szczególności.

W cenie będzie wypijanie dużych ilości wody mineralnej lub innych niesłodzonych napojów (minimum 2 litry na dobę). Bezcenny będzie także ruch i aktywność fizyczna, które pomogą zredukować wagę i utrzymać jak najdłużej pełną ruchomość stawów. Dobre efekty daje również regularnie stosowana krioterapia.

Dna moczanowa – przyczyny, objawy i leczenie

Dna moczanowa inaczej podagra lub artretyzm, spowodowana jest zbyt dużą ilością kwasu moczowego w organizmie chorego. Schorzenie nazywane dawniej chorobą królów lub bogatych może doprowadzić do poważnych uszkodzeń oraz deformacji stawów. Schorzenie nie leczone może doprowadzić do poważnych zwyrodnień stawów, a nawet niepełnosprawności ruchowej.

Jakie są przyczyny dny moczanowej?

Schorzenie spowodowane jest zwiększeniem zawartości kwasu moczowego w krwi człowieka, który przy wysokim poziomie zaczyna się krystalizować. Nerki nie są w stanie przefiltrować i wydalić nadmiaru substancji.

Powstałe kryształki podróżują wraz z krwią, odkładając się finalnie w stawach. Następnie powodują ból uwierając oraz raniąc tkanki.

Powstałe w ten sposób stany zapalne skutkują pojawieniem się opuchlizny i miejscowej wrażliwości.

Powyższy stan rzeczy może mieć różne przyczyny, takie jak:

 • nieodpowiednia dieta – spożywanie produktów bogatych w puryny powoduje powstawanie nadmiaru kwasu moczowego oraz alkoholu
 • czynniki genetyczne – istnieją geny odpowiedzialne za niewłaściwą regulację poziomu kwasu moczowego.
 • leki – np. kwas acetylosalicylowy (aspiryna), witamina B, czy też leki immunosupresyjne.choroby – innego rodzaju schorzenia często również przyczyniają się do powstawania dny moczanowej. Zespół metaboliczny, czerwienica, nadciśnienia, czy też niewydolność nerek to tylko kilka przykładów tego rodzaju chorób.

Dna moczanowa dotyka około 2% ludzi na całym świecie. Istnieją również czynniki sprzyjające pojawieniu się schorzenia. Zdecydowanie największą grupą ryzyka objęci są mężczyźni w średnim i starszym wieku, którzy chorują kilkukrotnie częściej od kobiet.

Mówi się, że liczba zachorowań zwiększa się wraz z rozwojem cywilizacji, społeczeństwo coraz częściej prowadzi niezdrowy tryb życia, który może być również podłożem zachorowań.

Objawy dny moczowej

W przypadku dny moczanowej wyróżnić możemy następujące etapy:

 • bezobjawowej hiperurykemii,
 • ostrych napadów zapalenia stawów,
 • międzynapadowy,
 • zaawansowaną dnę przewlekłą.

Początkowy i bezobjawowy etap dny moczanowej może trwać nawet do kilkunastu lat. Pierwszym symptomem pojawiającym się u chorego jest zazwyczaj zapalenie pojedynczego stawu – najczęściej dużego palca u stopy (tzw. podagra).

Stany te stają się coraz częstsze, a towarzyszący im ból bardziej dokuczliwy. Zdarza się, że choroba przenosi się na więcej stawów.

Następnie dolegliwość ustępuje, jeśli po pierwszych atakach leczenie nie zostanie rozpoczęte, kolejne stają się dłuższe i poważniejsze.

Po latach choroby dochodzi do etapu dny przewlekłej, objawy mogą być często mniej dokuczliwe, jednak występują ciągle. Prowadzi to do powstania nadżerek, co finalnie prowadzi do poważnych zniekształceń, a nawet niesprawności ruchowej.

Kryształki moczanu mogą odkładać się również na skórze tworząc tzw. guzki dnawe. Pojawiają się one zazwyczaj w okolicach stawów, uszach, jak i również wewnątrz organizmu chorego.

Zaawansowana dna moczanowa może doprowadzić do uszkodzenia nerek i powstania kamicy nerkowej.

Leczenie dny moczowej

Jeśli dojdzie do zapalenia stawów w związku z pierwszym atakiem dny moczanowej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza – reumatologa. W warunkach domowych zaleca się stosowanie okładów z lodu, które mogą uśmierzać ból i zmniejszać opuchliznę.

Specjalista po wykonaniu badania powinien stwierdzić przyczynę powstania dolegliwości i zastosować indywidualne leczenie, które może zmniejszyć postępowanie choroby. Ocena płynu stawowego w warunkach laboratoryjnych pozwala określić, czy na pewno mamy do czynienia ze skazą moczanową.

W niektórych przypadkach warto wykonać również USG stawów, zdjęcie rentgenowskie oraz zbadać zawartość kwasu wydalanego z moczem.

Na tym etapie, leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych (często dostępnych bez recepty) przez okres 1-2 tygodni. W okresie tym nie należy zmniejszać zawartości kwasu, ponieważ może spowodować to przemieszczanie się kryształków moczanu.

Gdy nastąpi remisja, podstawowym działaniem staje się zmiana trybu życia. Należy zacząć od zmiany diety, oraz utrzymania odpowiedniej kondycji ciała. Zaleca się również zaprzestanie spożywania alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych. Jeśli uda się wyeliminować czynniki powodujące chorobę, pacjent ma możliwość normalnego funkcjonowania i nie musi przyjmować regularnie leków.

Dieta przy dnie moczanowej

Odpowiednia dieta ma bardzo duże znaczenie w terapii dny moczanowej. Kwas moczowy jest końcowym produktem puryn zawartych w pożywieniu. Zaleca się zwracanie uwagi na spożywane posiłki.

Do produktów zawierających dużą ilość puryn, których nie należy jeść należą:

 • Mięso oraz podroby
 • Tłuszcze zwierzęce
 • Wędzone ryby
 • Alkohol
 • Produkty wysokobiałkowe np. soja

Należy spożywać posiłki regularnie i nie przeprowadzać tzw. “głodówki”, która może nasilić objawy choroby.

You might be interested:  Infekcje i zapalenie dróg nasiennych

Konsumpcja ostatniego posiłku powinna odbyć się około 3-4 godzin przed snem. Ważne jest wypijanie dużej ilości płynów (2 litry dziennie) – najlepiej nie słodzonych, dzięki czemu wydalanie kwasu przez nerki będzie bardziej efektywne.

Warto sporządzić również jadłospis, który ułatwi kontrolowanie ilości puryn dostarczanych do organizmu.

Cena leczenia dny moczanowej

Leczenie dny moczanowej w Centrum Medycznym All-Med kosztuje 140zł.

Dna moczanowa (podagra, artretyzm) – objawy, leczenie. Jaka dieta przy dnie moczanowej?

Dna moczanowa to choroba metaboliczna, powodowana odkładaniem się w tkankach (głównie wokół stawów) kryształów moczanu sodu.

To prowadzi do stanu zapalnego, którego głównymi objawami są ból i obrzęk stawu. Typowym pierwszym symptomem choroby jest stan zapalny w dużym palcu stopy (podagra).

Nieleczona dna może prowadzić do utrwalonych zmian w stawach, a nawet do niepełnosprawności.

Spis treści

Dna moczanowa to najczęstsza przyczyna zapalenia stawów u osób w starszym wieku. Znacznie częściej atakuje mężczyzn niż kobiety. Jednocześnie jest to jedyna przewlekła choroba stawów, która nie musi mieć charakteru postępującego – można unikać jej napadów poprzez odpowiednią farmakoterapię i modyfikację stylu życia.

Dna moczanowa – jak powstaje?

Nadmiar kwasu moczowego w organizmie wynika bądź z jego zwiększonej produkcji bądź upośledzonego wydalania przez nerki. Stale zwiększone stężenie kwasu moczowego w organizmie prowadzi do jego wytrącania się w formie kryształków.

Odkładają się one wokół stawów, z czasem gdy nagromadzenia moczanu sodu jest bardzo duże, jego kryształki przedostają się do jamy stawowej i wywołują ostry stan zapalny, który daje uciążliwe dolegliwości bólowe. Uważa się, że ból podczas napadu dny moczanowej jest jednym z najbardziej uciążliwych, jakich pacjent może doświadczać.

Artretyzm najczęściej atakuje stawy obwodowe – w tym stawy stopy i staw kolanowy; rzadziej stawy barku, palców dłoni czy nadgarstków.

Dna moczanowa nazywana była “chorobą królów”. Uważano, że dotyka wyłącznie osoby zamożne, spożywające czerwone mięso oraz nadużywające alkoholu.

Nadal panuje błędne przekonanie, że jedyną przyczyną nadmiernej produkcji kwasu moczowego jest spożywanie produktów bogatych w puryny (czerwone mięso, owoce morza, fruktoza, alkohol). Dzisiaj jednak wiadomo już, że geneza dny moczanowej nie wynika bezpośrednio z diety.

Do powstania choroby potrzebna jest predyspozycja genetyczna, mutacje genów prowadzą do zaburzeń w transporcie kwasu moczowego w organizmie. Jeśli nałoży się na nią otyłość, nadużywania alkoholu czy dieta bogata w puryny – wówczas dochodzi do rozwoju dny moczanowej.

Drugi z mechanizmów powstawania dny – upośledzone wydalenia kwasu moczowego również ma podłoże genetyczne, może też wynikać z przewlekłej choroby nerek, zespołu metabolicznego lub być konsekwencją przyjmowania niektórych leków (np. na nadciśnienie).

Dna moczanowa jest schorzeniem, które może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka lat. Choć na wczesnym etapie nie daje dolegliwości bólowych może prowadzić do uszkodzeń chrząstki stawowej oraz kości, w efekcie prowadząc do zmian charakterystycznych dla choroby zwyrodnieniowej stawów.

Komu grozi dna moczanowa?

Dna moczanowa to choroba, której występowanie uzależnione jest od wielu czynników. Nie wszyscy w równym stopniu są na nią narażeni.

Czynniki ryzyka dny moczanowej

 • Na dnę moczanowa siedmiokrotnie częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Mężczyźni diagnozowani są też młodszym wieku. Kobiety jeśli chorują, to po menopauzie. Dna moczanowa nie występuje u dzieci i młodzieży.
 • Ciągle jako czynnik ryzyka dny moczanowej podaje się dietę bogatą w puryny, choć jest to czynnik ryzyka jedynie u osób mających predyspozycje genetyczne do zaburzeń metabolizmu kwasu moczowego. Nie ulega natomiast wątpliwości, że chorobie sprzyja nadużywanie alkoholu, w szczególności piwa.
 • Nieprawidłowa dieta pośrednio sprzyja artretyzmowi, ponieważ prowadzi do otyłości, która jest uznanym czynnikiem ryzyka dny moczanowej. Poza nadmiarem kilogramów niekorzystny jest siedzący tryb życia i spędzanie czasu w jednej pozycji.
 • Zespół metaboliczny (połączenie otyłości brzusznej z nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, insulinoopornością) występuje u około 75 proc. pacjentów z dną moczanową. Czynnikami ryzyka są także choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy choroby nerek.

Dna moczanowa – objawy

Pierwszy etap choroby przebiega bezobjawowo. Kiedy w stawie rozwinie się stan zapalny, pojawia się ból, który z racji swojego nasilenia najczęściej zmusza pacjenta do wizyty u lekarza.

Najbardziej charakterystycznym i często pierwszym objawem dny jest stan zapalny stawu pierwszego śródstopno-palcowego, czyli stan zapalny wokół dużego palca stopy określany mianem podagry. Rzadziej choroba rozpoczyna się od innych stawów stopy, stawu kolanowego, barkowego czy stawów w obrębie palców dłoni.

Typowe objawy napadu dny moczanowej:

 • uporczywy ból w okolicy stawu,
 • obrzęknięty staw,
 • zaczerwieniona, rozgrzana skóra wokół stawu,
 • łuszczący się naskórek,
 • gorączka, dreszcze,
 • ogólne rozdrażnienie.

Zapalenie najczęściej dotyczy jednego stawu. Bardzo nasilony ból pojawia się w nocy, po kilku godzinach osiąga maksymalne natężenie. Po kilku dniach następuje wycofanie się dolegliwości, nawet bez wdrożenia leczenia. Jednak jeśli nie zostanie ono podjęte, ataki dny pojawiają się coraz częściej i zajmują kolejne stawy.

Dna moczanowa może mieć też postać przewlekłą. Charakteryzuje się ona stanem zapalnym wielu stawów oraz obecnością guzków dnawych. Guzki dnawe najczęściej pojawiają się na palcach dłoni i stóp, na rękach lub uszach, niekiedy także wewnątrz stawów, wówczas mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Czynnikiem ryzyka napadu dny moczanowej jest odwodnienie organizmu, które może nastąpić po dużym wysiłku fizycznym, nadużywaniu alkoholu czy posiłku bogatym w białko.

Dna moczanowa – badania

Dna moczanowa zwykle diagnozowana jest podczas napadu choroby, kiedy pacjentom dokucza silny ból. W takim przypadku do postawiania właściwego rozpoznania najczęściej wystarcza zebranie wywiadu oraz ewentualnie oględziny bolącego stawu.

Staw jest:

 • zaczerwieniony,
 • ciepły,
 • z łuszczącą się wokół skórą.

Rzadko kiedy napad dny dotyczy większej liczby stawów oraz stawów symetrycznych. Aby potwierdzić rozpoznanie dny moczanowej, można skontrolować poziom kwasu moczowego w surowicy, jednak paradoksalnie, w okresach napadu choroby parametr ten często pozostaje w normie.

Nadmiar moczanu nosi nazwę hiperurykemii i stwierdza się ją, gdy stężenie moczanu w osoczu przekracza 360 μmol/l (6,0 mg/dl).

Co ciekawe, wśród osób, które mają stale przekroczone normy kwasu moczowego we krwi, tylko połowa z czasem zapada na dnę moczanową. Dlatego sprawdzanie hiperurykemii pozostaje parametrem mało miarodajnym, czy to w diagnozowaniu samej dny czy ryzyka zachorowania.

W diagnostyce wykorzystuje się także badanie moczu pod kątem zawartości w nim kwasu moczowego.

Bardziej inwazyjnym testem jest badanie płynu stawowego pobranego z bolącego stawu pod kątem kryształków moczanu oraz guzków dnawych.

Maź stawową bada się pod mikroskopem, w krótkim odstępie czasu po jej pobraniu, ponieważ pod wpływem zmienionej temperatury i pH kryształy moczanu mogą się rozpuścić i wynik badania będzie błędny.

Dna moczanowa – dieta

Dieta przy dnie moczanowej powinna opierać się na produktach o niskiej zawartości puryn (dieta ubogopurynowa). Puryny to związki organiczne, obecne w wielu różnych pokarmach, które zwiększają stężenie kwasu moczowego w organizmie.  Nadmiar kwasu moczowego jest bezpośrednią przyczyną dny moczanowej, stąd elementem leczenie choroby jest dieta, ograniczająca produkcję kwasu moczowego.

Produkty o wysokiej zawartości puryn, niewskazane przy dnie moczanowej:

 • Każdy alkohol, a w szczególności piwo
 • Wszystkie produkty na bazie drożdży
 • Wywary z mięsa, ryb i kości, rosoły
 • Podroby (wątróbka, nerki)
 • Wędliny, w szczególności tłuste
 • Czerwone mięso – wołowina, wieprzowina, konina,
 • Gęsina, cielęcina, jagnięcina
 • Ryby – śledzie, szproty, sardynki, pstrąg, makrela
 • Owoce morza
 • Szpinak, kukurydza, groszek zielony, brukselka, strączki
 • Fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy
 • Konserwy
 • Sos sojowy

Przy dnie moczanowej należy unikać owoców bogatych we fruktozę (winogrona, dojrzałe banany, ananas, owoce suszone) oraz miodu, również zawierającego znaczne ilości fruktozy.

Co jeść przy dnia moczanowej?

 • Nabiał o niskiej zawartości tłuszczu – twarogi, jogurty, kefiry
 • Sery podpuszczkowe i pleśniowe
 • Produkty pełnoziarniste – pieczywo, makarony, ryż
 • Wszystkie kasze
 • Jaja
 • Owoce o małej zawartości cukru
 • Większość warzyw, w tym ziemniaki

Do produktów o średniej zawartości puryn, które można spożywać w ograniczonej ilości zalicza się mięsa: zając, królik, wołowina, drób, indyk; ryby: flądra, węgorz, krewetki, orzechy, groszek zielony, soczewicę, ciecierzycę.

Bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, codziennie należy wypijać ok. 3 litrów płynów, najlepiej wody. Dopuszczalna jest kawa, herbata jest niewskazana (szczególnie mocna).  

Posiłki powinny być jedzone regularnie, co 3-4 godziny, ważne jest, żeby nie jeść krótko przed snem (przerwa powinna wynosić ok. 3 godzin).

Zaleca się potrawy gotowane, niewskazane jest smażenie, duszenie i pieczenie.

Zupy należy przygotowywać wyłącznie na wywarach warzywnych.

Pacjenci z dną moczanową powinni dbać o prawidłowa masę ciała, jeśli mają nadwagę lub są otyli wskazana jest redukcja kilogramów. Konieczna jest rezygnacja z alkoholu oraz papierosów.

Mięso, jeśli nie zostanie całkowicie wyeliminowane z jadłospisu, powinno być gotowane w dużej ilości wody, co zmniejsza ilość związków purynowych.

Leczenie dny moczanowej

W stanie ostrym, przy napadzie dny moczanowej konieczne jest szybkie złagodzenie bólu, w tym celu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne lub kolchicynę. W ramach łagodzenia bólu stawu zaleca się stosowanie zimnych okładów.

Celem długoterminowego leczenia jest obniżenie stężenia kwasu moczowego we krwi, a przez to ograniczenie ryzyka kolejnych napadów choroby. Można to osiągnąć poprzez odpowiednią modyfikację diety i stylu życia:

 • unikanie alkoholu,
 • diatę ubogopurynową,
 • zwiększenie aktywności fizycznej,
 • walkę z nadmiarem kilogramów,
 • stosowania ziół moczopędnych, które mogą wspomóc wydalanie kwasu moczowego.

W przypadku dny przewlekłej stosuje się leki hamujące produkcję kwasu moczowego, istnieją też preparaty zwiększające jego wydalanie z moczem, które w Polsce są jednak niedostępne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *