Drętwienie i mrowienie dłoni

Drętwienie rąk jest często odczuwane w nocy. Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni.

Na przykład drętwienie lewej ręki może pochodzić od serca i być oznaką zawału. Częściej jednak jest objawem zespołu cieśni nadgarstka lub dyskopatii kręgosłupa szyjnego.

W artykule opisuję typowe przyczyny cierpnięcia rąk, ich typowe objawy oraz leczenie.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Drętwienie rąk – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni, poniżej wymieniam te, które mogą powodować drętwienie zarówno w prawej jak i lewej ręki.

Zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie rąk w nocy często jest objawem zespołu cieśni nadgarstka. Ból i zaburzenia czucia mogą dotyczyć prawej lub lewej ręki. Dolegliwości zaczynają się od drętwienia palców u rąk, szczególnie palca wskazującego, kciuka, palca środkowego oraz połowy palca serdecznego. Cierpnięcie może być najbardziej odczuwane w obrębie opuszków palców.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Mrowienie dłoni często pojawia się się podczas snu. Po wybudzeniu  pocieranie lub strząsanie rąk może pomóc zmniejszyć dolegliwości. Z biegiem czasu objawy mogą pojawiać się również w dzień, na przykład podczas pracy na komputerze lub po ciężkiej pracy fizycznej. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni w okolicy podstawy kciuka oraz osłabienia dłoni.

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk nerwu pośrodkowego, który przechodzi przez kanał nadgarstka.

W pewnych okolicznościach ten kanał staje się zbyt ciasny i nerw zostaje uciśnięty powodując drętwienie dłoni. Dzieje się tak na przykład w ciąży, niedoczynności tarczycy lub złamaniach nadgarstka.

Wieloletnia praca obciążająca nadgarstki również może przyczyniać się powstania tego schorzenia.

Aby zdiagnozować cieśń nadgarstka należy wykonać badanie EMG.

W leczeniu nieoperacyjnym stosuje się leki zmniejszające obrzęk oraz zapalenie. Często pomagają również specjalne szyny zakładane na noc lub na czas pracy.

Pod kontrolą USG można bardzo precyzyjnie podać leki w okolicę uciśniętego nerwu z pomocą specjalnych zastrzyków.

Podana glukoza dostarcza energii do komórek nerwowych, natomiast środek przeciwzapalny powoduje zmniejszenie obrzęku, za czym idzie znaczne zmniejszenie lub całkowite ustąpienie objawów.

Takie leczenie daje dobre rezultaty w łagodnym i umiarkowanym zespole cieśni nadgarstka. W cięższych przypadkach wykonuje się operację polegającą na zwiększeniu miejsca dla nerwu pośrodkowego.

Rwa barkowa

Rwa barkowa może powodować ból i sztywność karku jak również ból pod lewą łopatką i drętwienie lewej ręki lub analogiczne objawy po stronie prawej. Dolegliwości często są odczuwane jako bolesne pasmo biegnące od karku, aż do opuszków palców, najczęściej kciuka, palca wskazującego lub środkowego.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Mrowienie w palcach może nasilać się przy skręcie głowy w stronę bólu i odchyleniu do tyłu. W przypadku silnych dolegliwości nie należy jednak zbytnio ruszać szyją, ale udać się do lekarza w celu uzyskania diagnozy i skutecznego leczenia. Do bólu  oraz drętwienia może dołączać się osłabienie mięśni kończyny górnej.

Rwa barkowa jest najczęściej spowodowana przez przepuklinę kręgosłupa szyjnego uciskającą nerw rdzeniowy.

W diagnostyce bardzo pomaga rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego.

Leczenie lekkich postaci polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Cięższe przypadki leczy się za pomocą precyzyjnych zastrzyków nadtwardówkowych wykonywanych pod kontrolą fluoroskopii.

Te zastrzyki dostarczają substancje zmniejszające obrzęk i zapalenie bezpośrednio w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę, z czego wynika ich wysoka skuteczność.

W najcięższych przypadkach wykonywana jest operacja kręgosłupa.

Uszkodzenie nerwu łokciowego

Drętwienie małego palca u ręki oraz połowy palca serdecznego może być objawem uszkodzenia nerwu łokciowego.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Mrowienie i zaburzenia czucia często nasilają się w nocy lub podczas pracy na komputerze.

Istnieje kilka miejsc, w których nerw łokciowy może zostać uciśnięty. Badaniem, które jest w stanie to miejsce zlokalizować jest EMG.

Leczenie jest zależne od konkretnej przyczyny drętwienia ręki. W części przypadków poprawę przynosi po prostu uważanie, aby nie opierać się o przyśrodkową część łokcia lub unikanie spania ze zgiętym łokciem. W cięższych przypadkach może być konieczna operacja.

Napad paniki

Napady paniki, dawniej zwane histerią zdarzają się częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ich typowymi objawami są:

 • silny lęk
 • drętwienie twarzy i rąk
 • drętwienie rąk i nóg
 • zawroty głowy
 • duszność oraz szybki oddech
 • skurcze rąk i nóg
 • ból w klatce piersiowej
 • szybkie bicie serca

Przyczyną mrowienia rąk i nóg oraz ich skurczów jest często zbyt intensywne oddychanie podczas napadu lęku. Prowadzi to do zasadowicy, która z kolei zwiększa pobudliwość nerwów obwodowych.

Leczenie silnego napadu polega na podaniu leku przeciwlękowego. W ich zapobieganiu  stosuje się między innymi psychoterapię oraz odpowiednie leki.

Tężyczka

Tężyczka objawia się napadowym drętwieniem rąk i nóg oraz twarzy. Obok mrowienia w stopach i dłoniach pojawiają się również skurcze i sztywność mięśni. Tężyczka jest często wywołana zaburzeniami elektrolitowymi, na przykład zbyt niskim poziomem wapnia lub magnezu.

Leczenie polega między innymi na przywróceniu prawidłowego poziomu elektrolitów.

Polineuropatia

Polineuropatia objawia się symetrycznym drętwieniem rąk i nóg o typie rękawiczek i skarpetek. Choroba zaczyna się w opuszkach palców stóp. Obok zaburzeń czucia często pojawia się nieprzyjemny neuropatyczny ból, który ma charakter palenia lub prądu elektrycznego. W pewnych postaciach neuropatii dochodzi do zaników mięśni.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Przyczyną polineuropatii są czynniki uszkadzające nerwy, których może być wiele. Do najczęstszych należą:

 • Cukrzyca
 • Chemioterapia
 • Niedobory witaminowe, na przykład u alkoholików
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Genetyczne choroby tkanki nerwowej
 • Borelioza

Leczenie polega na stosowaniu leków zmniejszających wrażliwość uszkodzonych nerwów oraz w miarę możliwości na usunięciu przyczyny, na przykład poprzez dobrą kontrolę poziomu glukozy w cukrzycy.

Udar mózgu

Udar mózgu może dawać różne objawy. Często jest to nagłe zdrętwienie oraz osłabienie połowy ciała lub zaburzenia mowy. Czasem schorzenie objawia się jedynie drętwieniem lewej lub prawej ręki.

Przyczyną udaru jest uszkodzenie mózgu spowodowane przez schorzenia naczyń.  Z reguły jest to zablokowanie dopływu krwi do mózgu, czyli udar niedokrwienny, rzadziej pojawia się krwawienie, zwane potocznie wylewem.

Leczenie udaru jest szpitalne. Ważne jest jak najszybsze dostanie od oddziału ratunkowego, co zwiększa szanse na przeprowadzenie szybkiej diagnostyki i uzyskanie odpowiedniego leczenia.

Objaw Raynauda

Objaw Raynauda to drętwienie rąk pod wpływem zimna lub stresu. Napadowemu drętwieniu palców u rąk towarzyszy ich zblednięcie, które przechodzi w bolesne zasinienie. Następnym etapem jest zaczerwienienie, obrzęk oraz pieczenie palców.

Dokładna przyczyna jest słabo poznana, a jej diagnostyką często zajmują się reumatolodzy.

Istnieje wiele metod leczenia, z których najprostszym jest unikanie oziębienia rąk.

Drętwienie lewej ręki

Wszystkie wymienione powyżej przyczyny mogą powodować drętwienie palców prawej lub lewej ręki.

Należy pamiętać, że drętwienie lewej ręki może być również oznaką chorób serca takich jak szczególnie dławica piersiowa lub zawał.

Ból serca odczuwany jest najczęściej za mostkiem i może promieniować lewej kończyny górnej, szczególnie  do serdecznego i małego palca, gdzie może być odczuwany jako mrowienie lub drętwienie.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Bólowi może towarzyszyć zimny pot, bladość skóry oraz niepokój. Przy podejrzeniu zawału należy zadzwonić na numer alarmowy w celu uzyskania szybkiej pomocy.

Drętwienie rąk w nocy

Drętwienie rąk podczas snu ma wiele przyczyn. W nocy dociera mniej bodźców, dlatego bardziej odczuwa się wiele dolegliwości, w tym mrowienie dłoni.

W czasie snu nie kontrolujemy sposobu, w jaki  ułożone są nasze kończyny, co może powodować ucisk nerwu.

Szczególnie zbyt duże i przedłużone zgięcie lub wyprost w nadgarstku jest przyczyną drażnienia nerwu pośrodkowego i powstaniem nieprzyjemnych objawów zespołu cieśni nadgarstka.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Często dużą ulgę przynoszą specjalne ortezy, czyli szyny zakładane na noc, które zapewniają prawidłową pozycję kończyn podczas snu.

Niekiedy nieprawidłowa pozycja ciała podczas snu powoduje zmniejszenie ukrwienia kończyny, jej zdrętwienie, a nawet osłabienie, które szybko mija po przywróceniu właściwej pozycji. Szczególnie niebezpieczne jest spanie podczas zamroczenia alkoholem.

Bywa wtedy tak, że dochodzi do znacznego uszkodzenia nerwu, co objawia się osłabieniem czucia oraz siły,  co może utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące.

You might be interested:  Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny i sposoby na wzdęcia po posiłku

Najczęściej dotyczy to uszkodzenia nerwu promieniowego, który w czasie upojenia alkoholowego może zostać uciśnięty w czasie spania z ręką przewieszoną przez oparcie krzesła. Objawia się to zdrętwieniem grzbietu ręki oraz trudnością w wyprostowaniu palców.

Drętwienie rąk w ciąży

Drętwienie rąk w ciąży jest bardzo częste i wynika ze zmian hormonalnych oraz z zatrzymania wody w organizmie.

Z reguły za mrowienie dłoni odpowiedzialny jest zespół cieśni nadgarstka, który można wtedy leczyć za  pomocą specjalnych ortez utrzymujących rękę w optymalnej pozycji oraz fizjoterapii.

Objawy należy skonsultować z lekarzem, gdyż  zaburzenia czucia w ciąży mogą również świadczyć o innych groźnych schorzeniach takich jak:

 • Stan przedrzucawkowy, który objawia się wysokim ciśnieniem, bólami głowy oraz białkomoczem.
 • Cukrzyca ciążowa

Drętwienie rąk – co może oznaczać cierpnięcie i mrowienie rąk, dłoni i palców? Kiedy przyczyną drętwienia lewej ręki jest zawał?

Drętwienie i mrowienie dłoni Drętwienie rąk w obszarze palców i nadgarstka jest częstym objawem schorzenia nazywanego zespołem cieśni kanału nadgarstka auremar/123RF

Drętwienie rąk to przypadłość o zróżnicowanym podłożu. Uczucie mrowienia i sztywnienia kończyn często wynika z niedoboru związków odżywczych lub nieprawidłowej pozycji podczas snu, pojawia się również w ciąży. Może być też jednak objawem poważniejszych chorób, zwłaszcza w obrębie narządu ruchu, układu nerwowego lub krążenia. Gdy cierpnięcie dotyczy lewej ręki, powodem może być zawał serca, co wymaga niezwłocznej pomocy medycznej. Omawiamy możliwe przyczyny problemu i zalecane sposoby postępowania.

Drętwienie rąk to uczucie ich cierpnięcia przy jednoczesnej utracie czucia, odczuwaniu mrowienia, zesztywnienia, a nawet bólu. Medyczna nazwa takich dolegliwości to parestezje.

Jako objawy niespecyficzne mogą wskazywać na wiele chorób lub nieprawidłowych stanów organizmu. Jeżeli dolegliwości się utrzymują, nasilają lub stają się trudne do zniesienia, nie można odkładać wizyty u lekarza.

W niektórych sytuacjach konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Najczęstsze przyczyny cierpnięcia kończyn górnych

Drętwienie rąk często ma niegroźne podłoże. Taka dolegliwość może pojawić się w następstwie długotrwałego ucisku na nerwy i naczynia krwionośne. Ma to miejsce np. podczas pracy przy biurku, m.in.

gdy łokcie są zbytnio uniesione w górę, albo w wyniku spania w niewygodnej pozycji, w której ciało przygniata rękę lub ramię podłożone jest pod głowę.

Choć nie są to sytuacje groźne, nieprzyjemne objawy stanowią sygnał, że konieczne są zmiany przyzwyczajeń – inaczej ich następstwem może być przewlekły ból i powikłania.

Drętwienie rąk może być wynikiem stosowania niewłaściwej diety, która doprowadza do wystąpienia niedoboru witamin z grupy B, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także wapnia i magnezu, które wpływają nie tylko na przewodnictwo nerwowe, ale również pracę mięśni. Zwiększone zapotrzebowanie na te składniki jest częstym wynikiem spożywania nadmiaru cukru, produktów białej mąki i alkoholu, jak również przewagą w diecie żywności wysokoprzetworzonej, która jest uboga w kluczowe związki odżywcze, a za to obfituje w te kwasotwórcze.

Dodatki w żywności – szkodliwe czy potrzebne? Czym są substa…

Natomiast za drętwienie rąk w ciąży zazwyczaj odpowiada nie tylko niedobór witaminy B6, ale też zmiany hormonalne, które doprowadzają do gromadzenia się wody w organizmie.

W ten sposób ciało przygotowuje się do porodu, jednak efektem jest też wystąpienie obrzęków, także w obszarze nadgarstków. Jeżeli obrzęk uciska na nerw pośrodkowy, następstwem będzie właśnie uczucie drętwienia.

Do wystąpienia uczucia drętwienia rąk może ponadto przyczynić się długotrwała ekspozycja na stres i różnego rodzaju zaburzenia lękowe.

Wśród innych możliwych niechorobowych przyczyn występowania tego typu dolegliwości należy wymienić zbyt intensywny trening, osłabienie i przemęczenie organizmu.

Są to czynniki, które, podobnie jak zła dieta, doprowadzają do wystąpienia niedoboru wymienionych wyżej mikroelementów.

Za drętwienie i mrowienie dłoni i palców często odpowiada zespół cieśni nadgarstka. Dolegliwość ta jest efektem ucisku nerwu pośrodkowego, który przebiega w kanale nadgarstka.

W zespole cieśni nadgarstka charakterystyczne jest drętwienie rąk w nocy. Nieprzyjemne uczucie pojawia się nie tylko w obszarze nadgarstka, ale także kciuka, palca wskazującego, środkowego i w części palca serdecznego.

Schorzenie może doprowadzić do zaniku mięśni kłębu kciuka i wpłynąć na osłabienie chwytu. Leczenie zachowawcze polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i witaminy B6.

Celem zmniejszenia obrzęku należy stosować zimne okłady. W niektórych przypadkach wykonywany jest zastrzyk z kortykosteroidów w obszar troczka zginaczy. Zalecane jest stosowanie specjalnej opaski, która pozwala na odciążenie nadgarstka.

Dalsze leczenie to fizyko- i fizjoterapia.

Natomiast drętwienie, mrowienie i zaburzenia czucia występujące w obszarze palca serdecznego i małego oraz po wewnętrznej stronie przedramienia mogą wskazywać na zespół rowka nerwu łokciowego. W ramach leczenia w pierwszej kolejności wdrażane jest leczenie farmakologiczne i rehabilitacja. Jeżeli objawy nie ustąpią, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. 

Drętwienie rąk jest objawem, który może wskazywać na choroby układu krwionośnego, w przebiegu których dochodzi do zaburzenia dopływu krwi do kończyn. Nieprzyjemne uczucie może wskazywać na zmiany miażdżycowe.

Drętwienie lewej ręki, zwłaszcza jeżeli towarzyszy temu silny ból w klatce piersiowej, duszność i lęk, może zwiastować zawał serca. W takiej sytuacji, należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia.

Drętwienie rąk może być spowodowane licznymi chorobami o charakterze neurologicznym. Należą do nich m.in.:

 • Niedokrwienny udar mózgu – w następstwie zatrzymania dopływu krwi do mózgu dochodzi do wystąpienia zaburzeń w obszarze czynności mózgowia. W tym przypadku trudno mówić o jednolitym obrazie klinicznym, bo występujące objawy i ich przebieg zależą od lokalizacji i rozległości zmian, stopnia krążenia obocznego i wielkości naczynia, które uległo zamknięciu. Może to być drętwienie, porażenie i niedowład kończyn, a także utrata świadomości i zaburzenia w obszarze czucia. Objawy takie utrzymują się dłużej niż 24 godziny.
 • Przemijający atak niedokrwienny – w tym przypadku objawy są zbliżona do tych, jakie występują w niedokrwiennym udarze mózgu. W tym przypadku odczuwane są jednak krócej niż przez dobę. 
 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – w przebiegu schorzenia u chorego pojawia się gorączka, ból głowy, a także ból i sztywność karku. Inne symptomy to nudności, wymioty, bóle mięśniowo-stawowe, a w ciężkich przypadkach – utrata przytomności. Jednym z powikłań choroby jest porażenie kończyn, doprowadzające do ich drętwienia i osłabienia czucia. 
 • Stwardnienie rozsiane – w przebiegu choroby dochodzi do rozwoju zmian w obszarze mózgu i rdzenia kręgowego. Choroba charakteryzuje się zmiennym obrazem klinicznym – u poszczególnych chorych pojawiają się różne symptomy. Wystąpienie poszczególnych objawów jest bowiem uzależnione od tego, jaki obszar ośrodkowego układu nerwowego uległ chorobowym zmianom. Do najczęściej występujących dolegliwości są parestezje i drętwienie kończyn. 
 • Epilepsja, czyli padaczka – nie jest jednostką chorobową, a zespołem objawów o charakterze somatycznym, wegetatywnym i psychopatologicznym, który charakteryzuje się wieloczynnikowym podłożem. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby są spontaniczne napady padaczkowe, które można podzielić na częściowe, uogólnione i niesklasyfikowane. W napadach częściowych pojawia się ból, mrowienie i drętwienie kończyn. 
 • Zespół Guillaina-Barrego – jest jedną z najczęściej występujących chorób spowodowanych uszkodzeniem nerwów obwodowych. Etiologia schorzenia nie została do końca poznana. Najwięcej zwolenników ma teoria wskazująca na jej podłoże autoimmunologiczne. Objawy kliniczne są uzależnione od typu schorzenia. W pierwszej fazie zespołu Guillaina-Barrego najczęściej pojawia się uczucie drętwienia i mrowienia kończyn, a nieco później rozwija się ich niedowład.
 • Neuropatia polekowa, cukrzycowa i alkoholowa – w przebiegu schorzenia dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych, co jest następstwem stanu zapalnego, rozwijającego się w tym obszarze. W większości nerwów obwodowych zlokalizowane są włókna czuciowe i ruchowe. Ich uszkodzenie skutkuje wystąpieniem uczucia mrowienia, drętwienia i kłującego bólu kończyn, jak i do osłabienia lub porażenia mięśni.
 • Rak mózgu – obraz kliniczny raka mózgu zależy przede wszystkim od obszaru, który zajął nowotwór. Jeżeli guz zlokalizowany jest w sąsiedztwie kory mózgowej, objawem może być zarówno drętwienie i drżenie rąk, jak i napady padaczkowe.

Drętwienie rąk może być objawem schorzeń narządu ruchu i chorób zapalnych o charakterze reumatycznym. To m.in.:

 • Uraz typu smagnięcie biczem – pojęcie to odnosi się do uszkodzenia szyjnego odcinka kręgosłupa, będącego następstwem urazu. Najczęściej powstaje w efekcie wypadku komunikacyjnego i często nie wiąże się z występowaniem innych objawów. Gdy np. w efekcie gwałtownego szarpnięcia lub uderzenia w pojazd dochodzi do uszkodzenia więzadeł i mięśni, pojawia się drętwienie i mrowienie rąk nasilające się podczas ruchu.
 • Choroba zwyrodnieniowa szyjnego odcinka kręgosłupa – drętwienie, zaburzenia czucia, a czasami także ból, to częsty efekt ucisku wywieranego na zakończenia nerwowe przez wyrośla kostne lub uwypuklony krążek kręgowy (dysk). Na początku symptomy pojawiają się przede wszystkim podczas poruszania się. Z czasem pojawiają się też jednak podczas spoczynku. 
 • Choroba Pageta – to choroba o podłożu genetycznym lub wirusowym doprowadzająca do wystąpienia zmian w strukturach kości, ich osłabienia i w konsekwencji – zniekształcenia. Wśród wczesnych objawów należy wymienić ból w obszarze kości i stawów oraz drętwienie kończyn górnych.
 • Toczeń rumieniowaty układowy – jest chorobą autoimmunologiczną o charakterze układowym, czyli obejmującą wiele narządów i tkanek. Jeżeli patologiczny stan rozwinie się w obwodowym i w ośrodkowym układzie nerwowym, jednym z objawów będzie mrowienie i drętwienie kończyn. 
 • Reumatoidalne zapalenie stawów – ta przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym obejmuje wiele układów i wywołuje różne symptomy. Najbardziej charakterystyczne są dolegliwości ze strony narządu ruchu. Drętwienie rąk jest w tym przypadku spowodowane uszkodzeniami w obszarze układu nerwowego, doprowadzającymi do wystąpienia mono- i polineuropatii. 
You might be interested:  Ból oczodołu – przyczyny, badania i leczenie bólu w oczodole

Drętwienie rąk jako objaw chorobowy należy leczyć przyczynowo – konieczne jest usunięcie stanu, który doprowadza do odczuwania dolegliwości. Uporczywe objawy można też łagodzić domowymi sposobami, jednak nie należy traktować ich jako substytut właściwego leczenia.

W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą dietę, obfitującą w warzywa i owoce, orzechy, ryby i chude mięso. Warto ograniczyć spożycie słodyczy, kolorowych napojów, fast foodu i alkoholu, a także kawy i mocnej czarnej herbaty, które sprzyjają nadmiernej utracie magnezu z organizmu.

W zwalczaniu mało nasilonych objawów i zapobieganiu drętwienia rąk pomocna jest też aktywność fizyczna. Zalecane są m.in.ćwiczenia rozciągające i wzmacniające odpowiednie grupy mięśni. Warto przy tym pamiętać, że ich wykonywanie powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.

Mięśnie nadgarstka należy rozciągać, opierając dłonie o stół z palcami skierowanymi ku sobie. Następnie należy obracać dłonie w kierunku ciała.

Kolejne ćwiczenie pozwoli wzmocnić mięśnie grzbietu i poprawić krążenie krwi w kończynach górnych.

Należy usiąść na krześle z nogami zgiętymi pod kątem prostym, utrzymując wyprostowane plecy i ich nie opierając. Następnie należy chwycić oburącz kij o długości ok.

metra, przy czym dłonie powinny być rozstawione na szerokości barków. Nie uginając łokci kij należy unieść nad głowę i wykonać lekki wymach ramion w tył.

Mięśnie obręczy barkowej można wzmacniać, stając prawym bokiem przy ścianie, a całą wewnętrzną stronę prawej ręki, wraz z barkiem, dociskamy do jej powierzchni (dłoń musi być skierowana ku tyłowi).

Lewą rękę zakładamy za plecy, tak, aby staw łokciowy był zgięty pod kątem prostym. Następnie lewy bark odchylamy w tył w stronę ściany,  pamiętając o tym, że cała wewnętrzna powierzchnia lewego przedramienia musi przylegać do ściany.

Ćwiczenie powtarzamy, zamieniając strony.

Ćwiczenie na mięśnie przednie klatki piersiowej należy wykonywać w pozycji stojącej. Stajemy przed futryną drzwi (twarzą w stronę futryny), opierając o nią prawą dłoń. Ręka powinna być wyprostowana w stawie łokciowym.

Następnie wykonujemy wykrok prawej nogi, lewą nogę cofamy. Pogłębiamy zgięcie nogi, obniżając pozycję ciała. W tym czasie, dłoń przez cały czas musi spoczywać na futrynie, a ręka musi być wyprostowana w łokciu (jakbyśmy chcieli mocno naprzeć na futrynę).

Ćwiczenie powtarzamy po drugiej stronie ciała.

ZOBACZ: Jak zadbać o kręgosłup szyjny?

Nocne drętwienie rąk – dowiedz się co jest przyczyną

Drętwienie i mrowienie dłoni

Już wygodnie ułożony, za chwilę smacznie sobie zaśniesz, ale nagle pojawia się to okropne uczucie – obie ręce zaczynają drętwieć i znów nici ze smacznego spania. Co więcej dziś jest nawet gorzej niż wczoraj i oprócz samego drętwienia czujesz także jakieś igły i wbijanie szpilek…Czy Ty też odczuwasz drętwienie rąk? Czy wiesz,że z medycznego punktu widzenia Twoje odczucia nazywane są parestezjami. Przyczyn drętwienia rąk może być wiele – niektóre są łagodne, podczas gdy inne wymagają leczenia.

Niektórzy z nas odczuwają drętwienie zarówno w dzień i w nocy. Inni tylko nocą lub tylko w ciągu dnia. Z tego artykułu dowiesz się jakie są przyczyny nocnego drętwienia kończyn górnych, jaką zastosować profilaktykę oraz w razie konieczności jakie podjąć leczenie.

Kilka słów o parestezjach

Parestezje to wszystkie odczucia spowodowane uciskiem na nerw – a więc może być to uczucie drętwienia, mrowienia, pieczenia, szczypania, kłucia igłą czy też palącego bólu.

 Pacjenci swoje odczucia często wyrażają jako wbijanie szpilek lub igieł w ciało. Parestezje najczęściej występują w kończynach górnych i dolnych, dłoniach i stopach. Parestezje mogą wystąpić w dowolnym momencie, bez ostrzeżenia.

Chociaż odczucie może być „niewygodne” i nieprzyjemne, zwykle jest bezbolesne.

Drętwienie rąk w nocy – przyczyny

Większość z nas doświadcza krótkich, sporadycznych epizodów parestezji nocnych. Zazwyczaj pojawiają się tuż przed zaśnięciem lub w nocy, a do zniesienia nieprzyjemnych uczuć wystarczy zmiana pozycji, czy poruszanie kończynami.

Przyczyną takich epizodów jest właśnie pozycja wywołująca ucisk struktur naszego ciała na nerwy podczas ułożenia we śnie. Kiedy do ustąpienia drętwienia dochodzi tuż po zmianie niewygodnej pozycji, w zasadzie z całą pewnością możemy powiedzieć, że ten rodzaj drętwienia kończyn nie jest groźny i nie jest konsekwencją choroby.

Niestety jeśli jednak drętwienie nie ustępuje wraz ze zmianą pozycji, możemy spodziewać się, że jest ono następstwem jednej z poniżej wymienionych chorób. Do najczęstszych przyczyn nocnego drętwienia kończyn należą:

Zespół cieśni nadgarstka Zespół cieśni kanału nadgarstka jest bardzo powszechny. Występuje, gdy czynności, które wymagają powtarzalnego ruchu palców, jak pisanie na klawiaturze lub granie na fortepianie, wywierają zbyt duży nacisk na nerw pośrodkowy.

Ten nerw biegnie wzdłuż ramienia i przechodzi przez rękę na nadgarstku. Zespół ten może powodować ból i drętwienie rąk , ale jednym z pierwszych objawów są właśnie parestezje, które występują częściej w dłoniach i nadgarstkach właśnie w nocy.

 Według badań objawy mogą wystąpić częściej w nocy, ponieważ ludzie często śpią ze zgiętymi nadgarstkami.

 • Zwiększone ryzyko wystąpienia u Ciebie zespołu cieśni nadgarstka, występuje jeśli:
 • –  masz pracę, która wymaga powtarzających się ruchów dłoni, takich jak pisanie na maszynie lub obsługiwanie maszyn, – jesteś w ciąży,
 • – masz problemy z zatrzymywaniem się płynów w organizmie.

Cukrzyca Cukrzyca może zwiększać ryzyko uszkodzenia nerwów.U osób chorych na cukrzycę istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów, a terminem medycznym tego powikłania jest neuropatia cukrzycowa.

 Występuje, gdy wysoki poziom cukru i tłuszczów we krwi z czasem uszkadza zakończenia nerwowe.

 Neuropatia cukrzycowa zwykle powoduje drętwienie i mrowienie stóp i nóg, chociaż może również wpływać na ramiona i dłonie.

Niedobór witaminy B. Niedobory witaminy B mogą powodować wiele problemów, w tym niedokrwistość i mrowienie kończyn. Łatwo można pomylić to mrowienie z powodu ucisku na nerw.

 1. Osoby zagrożone niedoborami witaminy B to:
 2. – wegetarianie i weganie – dorośli powyżej 50 lat
 3. – osoby z niektórymi zaburzeniami trawienia, takimi jak celiakia lub zapalna choroba jelit (IBD)

Stwardnienie rozsiane Według National Multiple Sclerosis Society w Stanach Zjednoczonych drętwienie i mrowienie są często pierwszymi objawami, których doświadcza chora osoba.

 Objawy te zwykle dotyczą twarzy.

Jednakże, w zależności od lokalizacji uszkodzeń kręgosłupa, które występują w stwardnieniu rozsianym, osoba chora może również odczuwać drętwienie i mrowienie w ramionach lub nogach.

UDAR MÓZGU

Udary i przejściowe ataki niedokrwienne mogą powodować drętwienie i mrowienie ramion i dłoni. Przejściowy atak niedokrwienny pojawia się, gdy coś tymczasowo blokuje przepływ krwi do mózgu.

  Natomiast udar to trwałe zablokowanie naczynia w mózgu, w wyniku którego dochodzi do wstrzymania dopływu krwi do danego obszaru mózgu lub też w przypadku udaru krwotocznego wydostanie się krwi poza światło naczynia krwionośnego. American Heart Association uważa, że ataki te są „uderzeniami ostrzegawczymi”.

 Udary i przejściowe ataki niedokrwienne mogą wpływać na funkcjonowanie nerwów i mogą powodować zmiany w odczuwaniu, w tym parestezje w rękach lub nogach, a także zwiększone poczucie odrętwienia lub bólu.

You might be interested:  Śmierdzące i cuchnące gazy – domowe sposoby na gazy w jelitach

Drętwienie rąk – zapobieganie

Pozycja do spania, która nie ogranicza ruchów kończyn, może zapobiegać parastezjom. Możliwe jest zapobieganie problemom, które powodują parestezje w rękach w nocy.

 Na przykład, dana osoba może skorzystać na nauce spania w mniej ograniczającej pozycji. Jeśli dana osoba jest zagrożona zespołem cieśni nadgarstka, może rozpocząć wykonać specjalistyczne ćwiczenia.

 Jeśli niedobór witaminy B powoduje uczucie drętwienia ramion i dłoni, lekarz może przepisać suplementy lub zalecić zmiany w diecie.

 • Tak jak napisaliśmy na początku – drętwienie rąk, szczególnie w nocy, kiedy dana osoba może leżeć w pozycji, która wywiera nacisk na nerw nie jest niczym złym.
 • Jednakże, jeśli dana osoba często zauważa to odczucie, może wymagać pomocy medycznej, zwłaszcza jeśli doświadcza również:
 • *zaburzenia widzenia *drętwienie lub mrowienie twarzy *trudności w mówieniu *trudności z koordynacją, na przykład podczas chodzenia
 • *niewyjaśnione słabości lub ból
 • Każdy, kto podejrzewa, że ​​ich parestezje wynikają z choroby podstawowej, przyjmowanych leków czy problemów z alkoholem, powinien porozmawiać z lekarzem i wyjaśnić swoje wątpliwości.

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska

Drętwienie palców u rąk – gdzie szukać przyczyny?

Drętwienie palców to objaw często zgłaszany przez Pacjentów u lekarzy różnych specjalności, a także pojawiający się u osób zdrowych najczęściej rano lub w wyniku przebywania długi czas w jednej pozycji.

Dla jednych znany dla innych niepokojący. Często powtarzający się z pewnością wymaga konsultacji medycznej. Przyczyn może być wiele. Zarówno obwodowych, miejscowych jak i centralnych, dotyczących całego ustroju.

Definicja drętwienia

Zwykle drętwienie opisywane jest jako uczucie mrowienia, ograniczenia czucia w okolicy zdrętwiałej. Szerzej pojęcie to nazywane jest parestezjami, obejmującymi: mrowienie, drętwienie, zaburzenia uczucia, uczucie prądu. Objawy tego rodzaju najczęściej związane są z zaburzeniami w obszarze nerwów obwodowych. Mogą być także spowodowane innymi chorobami lub urazami.

Poszukiwanie przyczyny drętwienia palców

Próbę znalezienia przyczyny drętwienia palców warto rozpocząć od dokładnej analizy obszaru dłoni i palców, który obejmują parestezje. Dłoń zaopatrywana jest przez trzy różne nerwy obwodowe. Dla każdego wyróżnia się ściśle określony zakres unerwienia czuciowegoh.

Nerw łokciowy unerwia mały palec (palec V), palec serdeczny (palec IV), dolną połowę bocznej części palca środkowego (palec III) oraz grzbietową i dłoniową powierzchnię dłoni odpowiadającą wyżej wymienionym palcom.

Nerw promieniowy będzie dawał objawy w obrębie przyśrodkowej części połowy palca środkowego (bez opuszka), połowy palca wskazującego (palec II), a także grzbietowej powierzchni kciuka oraz grzbietowej powierzchni dłoni odpowiadającej wymienionym placom.

Nerw pośrodkowy unerwia czuciowo połowę palca IV, palec III, palec II i kciuk, dłoniową powierzchnię dłoni na poziomie wymienionych palców oraz opuszki palców II i III. Znając zakres unerwienia poszczególnych nerwów, zdecydowanie łatwiej można znaleźć przyczynę pojawiających się objawów, szczególnie jeśli powód dolegliwości związany jest z zaburzeniami w obwodowym układzie nerwowym.

Obwodowe przyczyny drętwienia palców dłoń – zmiany w kończynie górnej

Dociekając przyczyny drętwienia palców rąk w pierwszej kolejności poszukujemy przyczyny „najbliżej” miejsca objawu czyli w obrębie dłoni, ręki. Lekarze i fizjoterapeuci zdają sobie sprawę, że źródło problemu może być zlokalizowane w miejscu oddalonym od obszaru drętwienia. Dzieje się tak za sprawą złożonej budowy układu nerwowego oraz powięziowego.

Do przyczyn leżących w pobliżu miejsca drętwienia należą choroby i urazy związane z uciskiem struktur anatomicznych na nerw w okolicy nadgarstka lub na wyższych poziomach kończyny górnej.

Do najczęściej występujących schorzeń tego rodzaju należą: zespół cieśni kanału nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, urazowy lub nietypowy ucisk/ uszkodzenie nerwu na obwodzie.

Masz problem z drętwieniem palców – umów się na konsultacje

Zespół cieśni kanału nadgarstka

W przebiegu zespołu cieśni kanału nadgarstka dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Najczęściej występującą przyczyną choroby jest nasilający się stopniowo obrzęk zapalny lub zwyrodnienie i przerost tkanek otaczających nerw, prowadzące do jego ucisku.

Objawy ucisku to drętwienie oraz mrowienie palców unerwianych przez nerw pośrodkowy (palec I-III oraz połowa palca IV), osłabienie siły chwytu ręki oraz ograniczenie funkcji manipulacyjnych dłoni. W zaawansowanych stadiach choroby pacjenci zgłaszają nieustające drętwienie palców oraz wypadanie przedmiotów z rąk.

Objawy nasilają się w nocy oraz podczas wykonywania niektórych czynności.

Zespół rowka nerwu łokciowego

Jeśli objawy dotyczą palców i powierzchni dłoni unerwianej przez nerw łokciowy przyczyna może być związana z podrażnieniem lub uciskiem nerwu w miejscu, w którym przebiega on najbardziej powierzchownie, a więc w rowku w obszarze stawu łokciowego. Diagnostyka obejmuje dokładną analizę objawów oraz wykonanie badania ENG nerwu łokciowego.

Uraz lub ucisk nerwu na obwodzie

Wymienione powyżej okolice to obszary, w których nerwy przebiegają najbardziej powierzchownie, przez co są najbardziej narażone na ucisk lub podrażnienie.

Należy jednak pamiętać, że na każdy poziomie kończyny górnej mogą dojść do urazów lub ucisków skutkujących różnego stopnia uszkodzeniem nerwów obwodowych.

Także zaburzenia w pracy powięzi lub nadmierne napięcie mięśniowe mogą być przyczyną podrażnienia gałązek nerwowych i wystąpieniem opisanych objawów. Warto więc badać każdy poziom przebiegu nerwu w poszukiwaniu przyczyny. Służy do tego badanie ENG.

Nietypowym obszarem mięśniowym, którego napięcie może być przyczyną drętwienia palców jest mięsień najszerszy grzbietu. Występowanie napięć i punktów spustowych w obrębie tego mięśnia może generować bardzo silne objawy, obejmujące także drętwienie palców dłoni.

Przyczyny drętwienia „oddalone” od miejsca,w którym występuje.

Drętwienie palców często kojarzone jest ze schorzeniami leżącymi bezpośrednio w okolicy drętwienia. Należy jednak pamiętać, że początek każdego nerwu obwodowego zlokalizowany jest w rdzeniu kręgowym.

W przypadku unerwienia dłoni i palców dotyczy jest to poziom odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jednocześnie istnieje szereg chorób układu nerwowego oraz zaburzeń mineralnych, w których jako jeden z objawów występuje drętwienie i mrowienie określonej powierzchni ciała, także dłoni.

Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa i inne schorzenia tego obszaru

Dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego, niestabilność odcinka szyjnego kręgosłupa, napięcie mięśni przykręgosłupowych, to zaburzenia, które mogą dawać objaw drętwienia kończyny, dłoni i palców.

W zaawansowanych stadiach choroby kręgosłupa towarzyszy im podrażnienie włókien ruchowych, co skutkuje osłabieniem siły mięśniowej, niedowładami, zniesieniem odruchów. To często występujący problem.

Wielokrotnie początkowo niewłaściwie leczony obwodowo, a mający swoje źródło w kręgosłupie.

Stwardnienie rozsiane jako przyczyna drętwienia kończyn

Jedną z chorób przewlekłych, której objawem mogą być parestezje, jest stwardnienie rozsiane (SM). To przewlekła choroba zapalna, w której przebiegu dochodzi do demielinizacji tkanki nerwowej.

W układzie nerwowym pojawiają się liczne ogniska demielinizacyjne, które w zależności od lokalizacji, wywołują różne objawy chorobowe. Należą do nich także parestezje.

Objawy choroby nie są jednoznaczne, a diagnozę stawia się na podstawie widocznych ognisk demielinizacyjnych w badaniu MRI i zmian płynu mózgowo-rdzeniowego.

Rozpoznanie choroby, szczególnie we wczesnym jej okresie, jest trudne i wymaga długotrwałej obserwacji i diagnostyki . Należy pamiętać, że drętwienie jest tylko jednym z wielu objawów tej choroby i jego występowanie, szczególnie przy braku innych objawów, rzadko jest spowodowane SM.

Zaburzenia wodno-elektrolitowe przyczyną drętwienia rąk (hypokalcemia, hyperkaliemia)

Znaczne niedobory wapnia lub nadmierna ilość potasu w organizmie także mogą być przyczyną wystąpienia uczucia drętwienia.

Inne przyczyny występowania parestezji

Do rzadziej występujących przyczyn pojawienia się parestezji zalicza się choroby zakaźne takie jak tężec, wścieklizna. Częściej diagnozowaną przyczyną wystąpienia drętwienia kończyn są zaburzenia psychiczne tj. nerwice lękowe czy wegetatywne. W przypadku chorób psychicznych często przyczyna jest bardzo długo szukana w innych układach.

Niezwykle ważna jest właściwa diagnostyka obejmująca kompleksowe badania obrazowe, badanie fizykalne oraz dokładny wywiad dotyczący objawów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *