Podczas zabiegu, pacjentka odczuwa ciepło płynące z wiązki ultradźwiękowej wysokiej intensywności HIFU (FUS). Jedną z najważniejszych zalet systemu HIFU Alpinion jest to, że zabieg leczenia mięśniaków macicy trwa około godziny i nie ma potrzeby hospitalizacji. Pacjentka może sama wrócić do domu i normalnej aktywności.
Nieleczone mięśniaki macicy są powodem dokuczliwych dolegliwości bólowych, nieregularnych i obfitych krwawień, uniemożliwiają też zajście w ciążę. Występują u ok. 40 proc. kobiet w wieku od 35 do 55 lat. Siedem na dziesięć z nich nie wie, że je ma.
Mięśniaki to miękkie guzy zbudowane z włókien mięśni gładkich tego narządu, zazwyczaj w trzonie macicy, rzadziej w szyjce.
Mogą występować pojedynczo lub nawet po kilkanaście – rosną wolno, ale rozmiarami osiągają niekiedy wielkość melona. Są guzami niezłośliwymi.
Ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne – często skłonność przechodzi z matki na córkę – oraz zaburzenia hormonalne ( niewłaściwy poziom estrogenów i progesteronu).
Przed zabiegiem, konieczne jest wykonanie badania miednicy małej przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI).
Przebieg operacji leczenia mięśniaków metodą HIFU w EvaClinic:
1. Kwalifikacją do zabiegu następuje po dokładnej analizie badania MRI (rezonans magnetyczny miednicy małej) pod kątem możliwości zastosowania operacji w technologii HIFU.
2. Przed operacją, pacjentka dowiaduje się na czym polega zabieg przy użyciu technologii HIFU.
3. Podczas zabiegu lekarz siedzi obok pacjentki, monitoruje mięśniak i kieruje precyzyjnym strumieniem ultradźwięków HIFU, koagulującym chore tkanki macicy.
4. Pacjentka podczas operacji w technologii HIFU. Bez znieczulenia, bez krwi i bez ran. Ultradźwięki działają precyzyjnie i bezpiecznie. Bezpośrednio po zakończeniu, wychodzi do domu
Zobacz także: nazdrowie.pl
Leczenie
Nieoperacyjną alternatywą leczenia objawowych mięśniaków macicy jest embolizacja tętnic macicznych (UAE). Zabieg ten wykonano po raz pierwszy we Francji w 1991 roku. W Polsce zabieg ten wykonywany jest od ponad 10 lat.
Do embolizacji kwalifikują się miesiączkujące pacjentki z rozpoznanymi tzw. objawowymi mięśniakami.
Szczególnym zaleceniem do przeprowadzania zabiegu jest współistnienie chorób, stanowiących przeciwwskazanie do leczenia operacyjnego lub znacząco podnoszących ryzyko powikłań operacji.
Jest to także rozwiązanie dla pacjentek, u których przeprowadzone w przeszłości leczenie operacyjne nie przyniosło oczekiwanego skutku np. z powodu ponownego pojawienia się mięśniaków.
Każdorazowo przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ginekologiczna oraz wykonanie szeregu badań (m.in.
USG przezpochwowe, rezonans magnetyczny, morfologia krwi, biopsja endometrium, posiew z pochwy czy badania stężeń wybranych hormonów).
Badania te pozwalają na precyzyjne określenie ilości mięśniaków, ich położenia oraz stanu otaczających je tkanek a także umożliwiają oszacowanie ryzyka powikłań zabiegu.
Podczas kwalifikacji do zabiegu lekarz musi wykluczyć inne przyczyny, które mogą prowadzić do zaburzeń krwawienia i powodować objawy podobne do mięśniaków (np. nowotwór trzonu macicy, adenomioza,).
Podczas badania może się okazać, że w macicy występują nie mięśniaki, a innego typu zmiany chorobowe np. polip endometrialny.
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do embolizacji tętnicy macicznej są: mięśniaki nie dające objawów klinicznych, obecność uszypułowanego mięśniaka podsurowicówkowego, mięśniaki olbrzymie, podejrzenie nowotworu, ciąża, ostra infekcja w obrębie miednicy mniejszej i guzy jajników.
Względnymi przeciwwskazaniami są: chęć zajścia w ciążę w przyszłości, obecność uszypułowanego mięśniaka podśluzówkowego, nadwrażliwość na kontrast podawany dożylnie podczas UAE, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, zaburzenia krzepnięcia i endometrioza.
UAE przeprowadzana jest przez radiologa zabiegowego, który we współpracy z ginekologiem dokonuje kwalifikacji do zabiegu. Ta małoinwazyjna metoda leczenia mięśniaków polega na przezskórnym, wprowadzeniu materiału embolizacyjnego (w postaci małych kuleczek) do tętnic macicznych za pomocą cienkiego cewnika.
Powoduje to zamknięcie dopływu krwi do mięśniaka, w efekcie czego dochodzi do jego niedokrwienia, stopniowej martwicy i zmniejszenia guza. Za każdym razem po wykonanym zabiegu embolizacji indywidualnie oceniana jest jego skuteczność.
Lekarz określa stopień zmniejszenia się mięśniaków oraz prawdopodobieństwo przedwczesnego wygaśnięcia aktywności jajników, ponieważ u niektórych pacjentek tętnice maciczne posiadają połączenia z naczyniami, doprowadzającymi krew do jajnika. Dlatego przed i po wykonaniu tego zabiegu należy ocenić funkcję jajników.
Częstość powikłań po UAE i miomektomii/histerektomii jest porównywalna.
Powikłania UAE, do których należą najczęściej “rodzący się” mięśniak przez szyjkę macicy z koniecznością wykonania histerektomii, martwica mięśniaka, bardzo silne dolegliwości bólowe i gorączka, zmuszające do pobytu w szpitalu, występują w kilku do kilkunastu procentach przypadków. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu pacjentkom może dokuczać uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej.
Jak wynika z przeprowadzonych dotychczas badań embolizacja tętnic macicznych zwiększa ryzyko powikłań przyszłej ciąży takich jak poronienia czy krwotoki oraz zwiększa prawdopodobieństwo zakończenia ciąży drogą cesarskiego cięcia.
Dlatego u kobiet, które nie rodziły lub planują ciążę w przyszłości preferowane są zabiegi operacyjnego usuwania mięśniaków, oszczędzające macicę.
Nie gwarantuje to jednak, że nie pojawią się nowe mięśniaki, poza tym ciąża po takiej operacji jest uważana za ciążę wysokiego ryzyka.
W kilka/kilkanaście godzin po UAE występuje ostry ból w związku z tzw. zespołem poembolizacyjnym. Ból ten bywa bardziej nasilony aniżeli po operacji brzusznej i wymaga zastosowania u większości pacjentek silnie działających leków przeciwbólowych takich jak morfina.
Najważniejszymi atutami embolizacji są niewielka inwazyjność oraz krótki czas wykonywania zabiegu i pobytu w szpitalu. Po embolizacji, która trwa około 40 minut oraz zaledwie ok. 24-godzinnej hospitalizacji, pacjentka nie musi przejmować się blizną, ponieważ na skórze pozostaje jedynie ślad po nakłuciu wielkości ok. 2 mm.
Również czas rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy, niż w przypadku tradycyjnych metod. Po zabiegu zalecany jest zaledwie kilkudniowy odpoczynek w domu oraz wystrzeganie się ciężkiego wysiłku przez 28 dni.
Zastosowanie tej metody leczenia mięśniaków wiąże się z wysokim poziomem satysfakcji pacjentek. Po UAE dochodzi do ustąpienia lub zmniejszenia obfitego miesiączkowania w 64-96% przypadków. 71-94% pacjentek jest zadowolonych z wyników leczenia tą metodą.
Satysfakcja i wskaźniki skuteczności klinicznej po UAE są porównywalne z satysfakcją i poprawą po operacyjnym wyłuszczeniu mięśniaka.
Embolizacja tętnic macicznych wydaje się obiecującą alternatywą w stosunku do metod operacyjnych leczenia mięśniaków, potrzeba jednak długiego okresu obserwacji pacjentek po tych zabiegach, aby ocenić trwałość ich efektów oraz precyzyjnie określić, które kobiety są najlepszymi kandydatkami do tego zabiegu.
Embolizacja mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy to łagodne guzy zlokalizowane w jej ścianach. Występują u 20 do 40% kobiet w wieku powyżej 35 roku życia. Mogą powodować bolesne miesiączki, nietrzymanie moczu, ból w podbrzuszu, bolesność podczas współżycia, problemy z zajściem w ciążę.
Embolizacja to niechirurgiczna, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia mięśniaków macicy. Jej efektem jest znaczne zmniejszenie objętości guzów, dzięki zamknięciu drobnych naczyń doprowadzających do nich krew. Zabieg polecany jest kobietom, które chcą w skuteczny i minimalnie inwazyjny sposób pozbyć się uciążliwych dolegliwości związanych z mięśniakami macicy.
Diagnostyka mięśniaków macicy krok po kroku:
- wizyta ginekologiczna połączona z wywiadem w kierunku nieprawidłowych krwawień,
- USG ginekologiczne transwaginalne,
- diagnoza lekarska.
Przeciwwskazaniem do wykonania embolizacji są mięśniaki uszypułowane, zakażenia, uczulenie na kontrast, niewydolność nerek, nieleczone choroby tarczycy i ciąża.
Jak przebiega zabieg embolizacji mięśniaków macicy
Przed zabiegiem stosowane jest znieczulenie zewnątrzoponowe, dzięki czemu przez specjalny cewnik podawane są leki przeciwbólowe w czasie i po zabiegu. Poprzez dwumilimetrowe nacięcie w okolicy prawej pachwiny, do tętnicy udowej lekarz wprowadza cieniutki cewnik.
Następnie pod kontrolą obrazu rentgenowskiego podaje kontrast, aby zlokalizować naczynia doprowadzające krew do mięśniaków. Lekarz przez cewnik wstrzykuje materiał embolizacyjny, blokując dopływ krwi do mięśniaka. Podczas jednego zabiegu można leczyć wszystkie zdiagnozowane guzy. Mięśniaki wydalane są z organizmu drogami rodnymi.
Zabieg trwa około 1 godziny, po embolizacji mięśniaków macicy należy zostać w szpitalu 1-2 doby.
Po maksymalnie dwóch dobach po operacji Pacjentka wraca do domu. Kilka dni po zabiegu może występować niewielkie plamienie z dróg rodnych. Przez miesiąc temperatura ciała może być lekko podwyższona. Po trzech miesiącach cykl menstruacyjny powinien wrócić do normy, a ewentualne bóle podbrzusza minąć. Warto w tym czasie wykonać kontrolny rezonans magnetyczny.
Zalety zabiegu embolizacji mięśniaków macicy w Salve Medica:
- minimalnie inwazyjna metoda leczenia mięśniaków,
- brak cięcia chirurgicznego, brak szwów i blizn,
- brak bólu dzięki znieczuleniu zewnątrzoponowemu,
- krótkotrwała hospitalizacja i rekonwalescencja,
- możliwość usunięcia wszystkich zdiagnozowanych mięśniaków podczas jednego zabiegu,
- ustąpienie nieprawidłowych krwawień zaraz po zabiegu,
- zabieg nie wiąże się z usunięciem macicy.
Przełom w leczeniu mięśniaków macicy
MEDICUS 6-7/2012
z prof. Janem Kotarskim, kierownikiem I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii UM w Lublinie rozmawia Anna Augustowska
• Mięśniaki macicy – częsta i uciążliwa dolegliwość (zmaga się z nią od 20 do 40 proc. kobiet) – od połowy maja br. mogą być leczone nowoczesnym lekiem, który może zrewolucjonizować dotychczasowe postępowanie?
• To dobra wiadomość dla pacjentek z mięśniakami, ale czy dla wszystkich?
– Dla wielu z nich, chociaż, jak wiadomo, u mniej więcej połowy chorych mięśniaki przebiegają bezobjawowo i nie wymagają leczenia operacyjnego ani farmakologicznego.
Są jednak takie pacjentki, które z powodu mięśniaków cierpią na poważne dolegliwości, najczęściej w postaci krwawienia z macicy (często doprowadzającego nawet do niedokrwistości) i bólów; mięśniaki mogą też prowadzić do poronień lub niepłodności.
• I takie trzeba leczyć?
– Od ponad 100 lat mięśniaki skutecznie leczy się chirurgicznie: od radykalnego wycięcia macicy, poprzez połowiczo radykalne, czyli częściowe wycięcie macicy, do zabiegów oszczędzających, ograniczonych do wycięcia samych mięśniaków. Niestety, przy zabiegach oszczędzających prawie u połowy pacjentek w ciągu kilku lat dochodzi do powstania nowych mięśniaków lub wzrostu małych, nie zauważonych w czasie operacji, a to wiąże się z powtórnym zabiegiem.
W Lublinie, w oparciu o współpracę z Zakładem Radiologii Zabiegowej, kierowanym przez prof. Małgorzatę Trojanowską-Szczerbo, od ok. 15 lat stosujemy też małoinwazyjną metodę, która nie wymaga znieczulenia ogólnego i operowania w obrębie jamy otrzewnej: mam na myśli embolizację tętnic macicznych.
• Ale są też metody niezabiegowe?
– O wyborze metody leczenia mięśniaków macicy decyduje wiele czynników, m.in. wiek pacjentki, umiejscowienie mięśniaka, jego rozmiar i unaczynienie.
Metody operacyjne stosuje się zwłaszcza w przypadku nasilonych krwotoków, objawów ucisku na pęcherz moczowy, przy szybkim wzroście mięśniaków, gdy mięśniaki są dużych rozmiarów.
Natomiast leczenie laparoskopowe jest możliwe, kiedy guz nie przekracza pewnej wielkości.
Od 20 lat stosujemy też analogi gonadoliberyny (gonadotropin-releasing hormone, GnRH) w postaci zastrzyków, których zastosowanie zmniejsza objętości mięśniaków i prowadzi do ustąpienia objawów.
Niestety, leki te dają silne działania niepożądane, takie jak silne uderzenia gorąca czy odwapnienie kości, co jest wynikiem obniżenia poziomu estrogenów w surowicy krwi.
Także zakończenie terapii wiąże się z dość szybkim ponownym wzrostem mięśniaków.
• Selektywne modulatory receptora progesteronowego nie dają takich objawów?
– To prawda. W badaniach klinicznych, w odniesieniu do zmniejszenia objętości oraz ustąpienia objawów, uzyskano efekt zbliżony do wyniku podawania analogów GnRH, przy czym została zachowana aktywność estrogenowa jajników.
Ta nowa metoda terapeutyczna może zrewolucjonizować dotychczasowe postępowanie i znacząco ograniczyć liczbę kobiet poddawanych leczeniu chirurgicznemu. Preparat ten redukuje obfite krwawienia w ciągu 7 dni leczenia przy niewielkim nasileniu i liczbie objawów ubocznych porównywalnych z występującymi w grupie placebo.
Kuracja selektywnym modulatorem receptora progesteronowego, octanem ulipristalu trwa 3 miesiące, nie wywiera wpływu na inne gruczoły wydzielania wewnętrznego. Miesiączka zwykle powraca po 4 tygodniach od odstawienia leku.
Badania kliniczne nad preparatem, który zawiera substancję czynną, octan ulipristalu, pozwalają przypuszczać, że będzie on szeroko stosowany w leczeniu przedoperacyjnym umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy.
• Czy kuracja tymi lekami jest kosztowna?
– Trwająca 3 miesiące kuracja – lek podawany jest w tabletkach – to koszt ok. 2 400 zł (800 zł za każdy miesiąc).
I na tym etapie nie ma jeszcze refundacji NFZ, ale wszystko wskazuje na to, że skuteczność tej terapii szybko przełoży się na ekonomię, bo koszt operacji, czasem wymagającej powtórki, jest znacznie wyższy.
Nasze dotychczasowe doświadczenia z badań prowadzonych w ramach Kliniki, a także wyniki obecnie prowadzonych dalszych badań, mogą wpłynąć na rozszerzenie wskazań do leczenia tymi preparatami.
• Czy to znaczy, że już niedługo kobiety będą mogły nie obawiać się, że grozi im operacja z powodu mięśniaków?
– Może jest to zbyt śmiała wizja przyszłości. W obrębie mięśniaków występujących nawet u jednej kobiety są guzy o różniącej się patogenezie.
Dzisiaj nie wiemy, czy obserwacje poczynione w dotychczasowych badaniach potwierdzą się przy szerokim stosowaniu leku.
Niewątpliwie znacznie mniej kobiet będzie leczonych operacyjnie, u znacznie większej liczby kobiet będzie możliwe leczenie metodami małoinwazyjnymi. Z lekiem tym zarówno lekarze, jak i ich pacjentki wiążą ogromne nadzieje.
Serdecznie witamy w Centrum FUS
Obecnie przypuszcza się, że przyczyną powstawania mięśniaków są uwarunkowania genetyczne oraz stymulacja hormonalna.
Mięśniaki powstają w macicy (uterus).
Zazwyczaj mięśniaki tworzą się u kobiet między 20 a 50 rokiem życia. Fakt ten potwierdza przypuszczenie, że mięśniaki powstają w sposób uwarunkowany hormonalnie.
Ginekolog może sprawdzić obecność mięśniaków (liczba, umiejscowienie i wielkość), wykonując badanie ultrasonograficzne – wówczas może stwierdzić, czy to one są przyczyną dolegliwości. Pacjentka powinna porozmawiać ze swoim ginekologiem, jeśli zaobserwuje u siebie co najmniej jeden z następujących objawów:
- Obfite i długie krwawienia miesiączkowe
- Ból pleców lub nóg albo też ucisk w miednicy
- Niemożność zajścia w ciążę lub poronienie
- Ból w trakcie współżycia
- Częsty ucisk na pęcherz
Zasadniczo nie można z góry określić, które mięśniaki da się wyleczyć przy użyciu metody MRgFUS, a których nie.
Decyzja może zostać podjęta tylko w odniesieniu do indywidualnego przypadku, podczas rozmowy z pacjentką po przeprowadzeniu badania wstępnego, jeśli dostępne są zdjęcia radiologiczne z rezonansu magnetycznego (MRI), na podstawie których można zaplanować leczenie metodą MRgFUS.
Faktem jest, że pewne rodzaje mięśniaków są trudniejsze do wyleczenia metodą MRgFUS, ewentualnie radiolog zajmujący się badaniem mięśniaków może odradzić terapię, jeśli prawdopodobieństwo skuteczności leczenia wydaje się zbyt małe.
Jednak w FUS-Center zdarzały się poszczególne przypadki skutecznego leczenia także trudnych mięśniaków, np. mięśniaków silnie ukrwionych, mięśniaków podsurowicówkowych czy mięśniaków o średnicy przekraczającej 10 cm.
- Historia przebytych chorób oraz chorób występujących w rodzinie (np. alergii)
- Trwające obecnie choroby
- Przyjmowane leki
- Obecność ciąży
- Informacja, czy pacjentka może zostać poddana leczeniu z zastosowaniem tomografii jądrowego rezonansu magnetycznego/MRI (nieodpowiednie np. dla osób z rozrusznikiem serca lub pacjentek uczulonych na środek cieniujący)
Niektóre z kobiet mówiły o wrażeniu ciepła lub gorąca na skórze lub w miednicy. Inne odczuwały krótkie “ukłucie” lub trwające kilka sekund “pieczenie” w momencie emisji energii.
Pacjentka leży na specjalnym stole terapeutycznym do MRI i podczas całego zabiegu może się komunikować z zespołem opieki medycznej. Podczas zabiegu lekarz udzieli informacji o możliwych odczuciach, które mogą normalnie wystąpić. Udzieli on wskazówki, że w razie gdyby odczucia odbiegały od opisanych, wówczas pacjentka powinna nacisnąć przycisk, który trzyma w dłoni, by przerwać zabieg.
Czas trwania całego procesu zależy od harmonogramu badań. Konieczna jest wizyta w celu wykonania badania wstępnego, wizyta, w czasie której odbywa się właściwy zabieg, oraz kolejna wizyta w celu wykonania badania kontrolnego po ok. 6–12 miesiącach.
Zabieg MRgFUS przeprowadzany jest ambulatoryjnie. Zabieg trwa zazwyczaj 3–4 godziny. Następnie pacjentka musi odpoczywać przez 1–2 godziny. Potem może wrócić do domu. W przypadku dużej odległości od miejsca zamieszkania oferujemy także możliwość bezpłatnego noclegu w naszej Klinice. Zazwyczaj po 1–2 dniach możliwy jest powrót do normalnego trybu życia.
Ogólnie rzecz biorąc, MRgFUS jest bezpieczną i szczególnie łagodną metodą leczenia mięśniaków. Jak dotąd do komplikacji doszło w nielicznych przypadkach; odsetek poważnych komplikacji jest niezwykle niski. Należy porozmawiać ze swoim lekarzem o prawdopodobieństwie wystąpienia następujących komplikacji:
- Ból/skurcze w podbrzuszu, ból pleców lub nóg
- Nudności i/lub gorączka
- Powierzchniowe, punktowe zaczerwienienie/oparzenia skóry
- Infekcja dróg moczowych
- Możliwość wystąpienia upławów, plamienia i/lub krwawienia międzymiesiączkowego do 3 miesięcy od zabiegu
- Reakcje alergiczne na środek cieniujący lub środki uspokajające
- Problemy z krążeniem podczas zabiegu lub po nim
- Uczucie gorąca podczas terapii
- Podrażnienie nerwów
- Bardzo rzadko: Uszkodzenie jelit
Dodatkowe ryzyko:
- Istnieje niewielkie ryzyko, że zabieg nie okaże się skuteczny i pacjentka będzie ewentualnie potrzebować alternatywnej terapii, by złagodzić swe dolegliwości.
- – Zabieg może skutecznie zmniejszyć dolegliwości, jednak istnieje możliwość, że w późniejszym czasie pojawią się kolejne, nowe mięśniaki, które będą wymagać dalszego leczenia. To ryzyko odnosi się do wszystkich możliwych metod leczenia mięśniaków z wyjątkiem histerektomii (usunięcia macicy).
Pokrycie kosztów leczenia metodą MRgFUS obecnie nie jest jeszcze ujęte w katalogu świadczeń każdej ustawowej kasy chorych. Pełne pokrycie kosztów można uzyskać obecnie tylko z następujących kas chorych: Techniker Krankenkasse, AOK Bayern oraz Barmer GEK.
Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu i stałemu kontaktowi z poszczególnymi kasami chorych mamy już wyznaczone w kasach stałe osoby do kontaktu i w związku z tym w większości ustawowych kas chorych uzyskujemy pokrycie kosztów leczenia na podstawie indywidualnej decyzji. Możemy zatem złożyć w imieniu pacjentki wniosek o pokrycie kosztów leczenia.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pokrywa z reguły koszty leczenia metodą MRgFUS częściowo lub w niektórych przypadkach w całości. Przed przystąpieniem do leczenia składamy wniosek o pokrycie jego kosztów, przedstawiając dokładne ich zestawienie. DEBEKA, jako pierwsza prywatna kasa chorych, pokrywa całość kosztów.
Ponieważ przyczyna powstawania mięśniaków ciągle nie jest znana, nie ma jasnych zaleceń, jak im zapobiegać. Jednak ponieważ istnieje przypuszczenie, że tworzenie się mięśniaków jest uwarunkowane hormonalnie, zalecamy unikanie produktów zawierających estrogeny, np. produktów sojowych czy dziurawca w dużych dawkach.
W przypadku zajścia w ciążę pomimo mięśniaka, ciążę należy donosić bez leczenia mięśniaka. W trakcie ciąży nigdy nie usuwa się mięśniaków. Jeśli dolegliwości nie ustąpią po urodzeniu dziecka, należy omówić dalsze leczenie ze swoim ginekologiem.
Mięśniaki niekonieczne muszą przeszkadzać w zajściu w ciążę, jednak w czasie ciąży prowadzą do pewnych niedogodności. W przypadku niektórych umiejscowień mięśniaki mogą prowadzić do poronień.
Mięśniaki mogą ponadto utrudniać poród, jeśli ze względu na swe umiejscowienie blokują kanał rodny. W takim przypadku lekarz zaleci ewentualnie cesarskie cięcie.
Mięśniaki zwiększają ryzyko silnych krwawień po porodzie i mogą wydłużyć czas, zanim brzuch powróci do swoich normalnych rozmiarów.
Nowy sposób na leczenie mięśniaków | Klinika Galena Bielsko-Biała
Posted at 12:10h in aktualności by RobertB
W ostatnich kilkunastu latach wynaleziono nową metodą leczenia mięśniaków. Dziś coraz częściej jest stosowana również w Polsce. Jest ona metodą niemalże idealną, ponieważ jest wysoce skuteczne, a w dodatku zupełnie bezbolesna.
Jak się nazywa i na czym dokładniej polega? Nowa metoda leczenia mięśniaków to termoablacja ultradźwiękowa, która nie wymaga interwencji operacyjnej. W związku z tym pacjentka po zabiegu może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia.
Kolejną niekwestionowaną zaletą jest to, że okres rekonwalescencji kobiety poddanej temu zabiegowi przebiega w mgnieniu oka.
Mięśniaki nawet do 50% przypadków w Polsce
Statystki wskazują, że prawie co druga kobieta w Polsce boryka się z problemem najczęstszej postaci łagodnych guzów, czyli właśnie mięśniaków.
Jest to stwierdzenie tym bardziej przerażające, że największe ryzyko wystąpienia mięśniaków przypada na wiek rozrodczy.
Na szczęście można je już leczyć w Polsce za pomocą terapii ultradźwiękowej w prywatnych klinikach.
Co to są mięśniaki?
Mięśniaki to nowotwory niezłośliwe budujące się w macicy, a dokładniej w tkance mięśniowej gładkiej. Polega to na namnażaniu się komórek mięśnia macicy w organizmie kobiety. Dlatego mówimy tutaj o problemie medycznym dotyczącym wyłącznie kobiet.
Zmiany takie należą do najczęściej spotykanych nowotworów niezłośliwych tego narządu. Mięśniaki stanowią poważny problem medyczny. Choroba ta może być bowiem przyczyną niepłodności, trudności z zajściem w ciążę, poronień oraz porodów przedwczesnych.
Niektóre przypadki rozwijają się bezobjawowo i trudno wykryć tę niekorzystną dla płodności kobiety chorobę.
Co daje najnowsza metoda leczenia mięśniaków?
Bezinwazyjna technika leczenia ultradźwiękami stwarza możliwość wykonania zabiegu bez potrzeby interwencji chirurgicznej, co nie wpływa niekorzystnie na płodność kobiety, w przeciwieństwie do innego rodzaju zabiegów, które zmniejszają szansę na macierzyństwo nawet do 50-60%. Jest to bardzo istotne z perspektywy obaw kobiet, które chciałyby urodzić dzieci. Mogą one dzięki temu w bezpieczny sposób zadbać o swoje zdrowie, nie rezygnując ze swoich planów macierzyńskich.
Termoablacja ultradźwiękowa na świecie
Termoablacja ultradźwiękowa jako innowacyjna metoda nieinwazyjna jest stosowana na świecie z powodzeniem od 2008 roku.
Przeprowadza się ją w centrach medycznych między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii czy Francji.
W Polsce metoda ta dostępna jest już w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie, który uzyskał taką możliwość w ramach programu badań Centrum Badawczo-Rozwojowego.
Na czym polega termoablacja ultradźwiękowa i jak przebiega?
Zabieg ultradźwiękami polega na skierowaniu wiązki energii ultradźwiękowej na chory obszar wewnątrz ciała kobiety. Ważne jest, że nie narusza się w wyniku tego procesu ani skóry, ani tkanek miękkich.
Dlatego jest to tak ceniona i innowacyjna metoda leczenia. Sama technika badania jest bardzo wygodna, nawet w porównaniu do embolizacji czy innych tego typu terapii. Tutaj powikłania właściwie nie występują, a pacjentka wraca do zdrowia w zaledwie kilka dni od zabiegu, który odbywa się w trybie ambulatoryjnym.
Sam zabieg natomiast trwa stosunkowo krótko i jest bezbolesny, dlatego nie ma żadnych wskazań do podawania znieczulenia. Podczas przeprowadzania zabiegu pacjentka leży na specjalnym stole operacyjnym, w pełnej świadomości.
W każdym momencie może podjąć decyzję o zakończeniu badania, korzystając ze specjalnego przycisku, który dostaje do trzymania w dłoni.
Które rodzaje mięśniaków leczy się za pomocą termoablacji ultradźwiękowej najlepiej?
Skuteczność leczenia mięśniaków z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej jest zależna od kilku czynników: ich wielkości, unaczynienia czy stopnia uwapnienia.
Im gorzej unaczyniony mięśniak, tym leczenie ultradźwiękowe jest trudniejsze. Dotyczy to głównie mięśniaków u kobiet starszych. Nie znaczy to jednak, że są one pozbawione takiej możliwości leczenia.
Dlatego tak ważne jest, aby przed badaniem wykonać USG oraz tomografię komputerową, aby odpowiednio ocenić stan i podjąć właściwą decyzję odnośnie metody leczenia.
Skuteczność terapii ultradźwiękowej
W ogólnym założeniu skuteczność terapii ultradźwiękowej jest wysoka, o ile zakwalifikowane do niej kobiety spełniają wcześniej opisane warunki. Po zabiegu można spodziewać się wyleczenia dolegliwości bólowych, krwawienia oraz obfitych miesiączek. Guz natomiast ulega znacznemu zmniejszeniu do 80% swojej masy.
Zalety termoablacji ultradźwiękowej
Zabieg, którym jest termoablacja ultradźwiękowa, posiada szereg zalet. Należą do nich innowacyjność, bezkonkurencyjna skuteczność oraz bezpieczeństwo terapii mięśniaków u kobiet.
Potwierdzają to zagraniczne ośrodki medyczne, które od kilkunastu lat preferencyjnie przeprowadzają ten bezinwazyjny zabieg ultradźwiękami. Jest on bezbolesny, a zatem wykonywany bez znieczulenia oraz nie wymaga od pacjenta pobytu stacjonarnego w celu jego wykonania.
Okres rekonwalescencji wynosi zaledwie kilka dni.