Hemisekcja (usunięcie połowy zęba) – kiedy wykonać i jak odbudować ząb po hemisekcji?

Hemisekcja (usunięcie połowy zęba) – kiedy wykonać i jak odbudować ząb po hemisekcji?

Większości z Państwa zapewne znane jest pojęcie ekstrakcji zęba, dla mniejszości przypomnienie – to usunięcie zęba z zębodołu w całości. Mniej znanym terminem medycznym jest hemisekcja zęba. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega zabieg hemisekcji.

Czym jest hemisekcja zęba?

Hemisekcja to zabieg stomatologiczny, którego celem jest usunięcie wyłącznie patologicznie zmienionej części zęba. Obejmuje ona korzeń i odpowiadającą mu część korony. Na pozostawionej zdrowej części w drugim etapie leczenia umieszczana jest odbudowa protetyczna.

Hemisekcję wykonuje się na zębach przedtrzonowych i trzonowych, czyli wielokorzeniowych. Prawidłowo przeprowadzony zabieg hemisekcji najczęściej pozwala uniknąć ekstrakcji zęba.

Wskazania do zabiegu hemisekcji

Wskazaniami do zabiegu hemisekcji są:

 • brak możliwości wyleczenia kanałowego jednego z korzeni, z powodu jego nadmiernego zniszczenia przez proces próchniczy,
 • stan zapalny wierzchołków korzeni nie reagujący na leczenie zachowawcze,
 • urazy zęba, złamanie lub pęknięcie w płaszczyźnie pionowej obejmujące koronę i jeden z korzeni zęba,
 • choroby periodontologiczne: procesy chorobowe w obrębie rozwidleń korzeni,
 • pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego,
 • powikłania po leczeniu endodontycznym.

Przeciwwskazania do zabiegu hemisekcji

Przeciwwskazaniami do zabiegu hemisekcji są:

 • zbyt krótkie korzenie,
 • brak możliwości wykonania odbudowy protetycznej na pozostałej części zęba,
 • nadmierne rozchwianie zębów,
 • nieprawidłowe leczenie endodontyczne, dotyczące więcej niż jednego korzenia zęba.

Jak wygląda zabieg hemisekcji?

Zabieg hemisekcji może być przeprowadzony przy użyciu różnych narzędzi, ale wykonany specjalistycznym urządzeniem o nazwie Piezosurgery daje gwarancję minimalnej traumatyzacji zdrowej, pozostawionej części zęba.

Może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub analgosedacji, z pełnym lub częściowym wyłączeniem świadomości pacjenta. Obie metody znieczulenia dają efekt bezbolesności zabiegu.

Hemisekcja, jak każdy zabieg stomatologiczny, musi być poprzedzona badaniem klinicznym, wspartym diagnostyką obrazową w postaci pantomograficznego obrazu RTG lub tomografii komputerowej. 

Wskazania po zabiegu hemisekcji

W okresie pooperacyjnymzalecane jest stosowanie zimnych okładów, przez kilka godzin po zabiegu, zabronione jest spożywanie pokarmów i picie napojów o skrajnych temperaturach.

Pacjent musi także przestrzegać zaleceń z zakresu farmakoterapii, która obejmuje leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Po zakwalifikowaniu zęba do hemisekcji, należy jak najszybciej wykonać zabieg, który najczęściej ratuje ząb przed ekstrakcją i konsekwencjami z nią związanymi. Piszemy o nich w kilku artykułach na naszym blogu.

Proszę pamiętać, że zmiany próchnicze w obrębie korzeni stanowią zagrożenie nie tylko dla sąsiadujących tkanek, ale także wielu narządów organizmu, stając się powodem ich poważnych chorób.  Dlatego też zmienione chorobowo korzenie nie podatne na leczenie zachowawcze należy usunąć. 

Hemisekcja – czym jest i jak przebiega? | Smile Design Clinic

Chirurgia stomatologiczna to nauka o niezwykle szerokim spektrum działania. To właśnie w jej zakresie mieszczą się wszelkie operacje jamy ustnej i okolic przyległych, które nierzadko mają na celu uratowanie zmienionego chorobowo zęba. Podczas rozmowy z chirurgiem stomatologiem możemy usłyszeć wiele obcobrzmiących nazw, wśród których bez wątpienia najpopularniejszą jest hemisekcja.

Czym jest hemisekcja zęba?

Hemisekcja to zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz usuwa część korzenia zęba oraz odpowiadający mu fragment korony. Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem, jest to usunięcie chorej części zęba, tak aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Zabiegu tego dokonuje się na zębach wielokorzeniowych (przedtrzonowcach i trzonowcach), zwykle jest też pierwszym krokiem przed odbudową protetyczną.

Być może brzmi to dość strasznie, jednak nie musisz się niczego obawiać, w naszej klinice wszystkie zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są z użyciem najwyższej jakości, najnowocześniejszego preparatu znieczulającego, który zapewni Ci bezbolesny zabieg!

Kiedy trzeba wykonać hemisekcję zęba?

Podczas wizyty kontrolnej lekarz stwierdził, że niezbędne jest wykonanie hemisekcji? Może to oznaczać, że wystąpiło jedno ze wskazań do tego zabiegu np.:

 • ząb lub korzeń został poważnie uszkodzony (złamany w pionie)
 • doszło do ubytków kostnych
 • w zębie doszło do głębokich zmian próchnicowych, których nie da się wyleczyć tradycyjnymi metodami
 • w obrębie korzenia lekarz wykrył poważne zmiany zapalne
 • wcześniej przeprowadzone leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanych rezultatów

Jak wygląda przebieg hemisekcji zęba?

Przed każdym zabiegiem chirurgii stomatologicznej wykonywane jest profesjonalne zdjęcie rentgenowskie, które pozwala określić stopień zaawansowania problemu. Hemisekcja zęba przebiega w czterech krokach:

 1. Lekarz poda Ci środek znieczulający, który na czas zabiegu pozbawi Cię czucia w okolicy leczonego zęba.
 2. Za pomocą specjalnego wiertła lekarz odseparuje uszkodzoną lub chorą część zęba.
 3. Ząb oraz odpowiadający mu korzeń zostaną usunięte przy użyciu profesjonalnych szczypiec.
 4. Jeśli pojawi się taka potrzeba, chirurg może założyć szwy.

Odbudowa zęba po zabiegu hemisekcji

Po upływie ok. sześciu tygodni można rozpocząć działania mające na celu odbudowę protetyczną zęba. W pierwszej kolejności na koronę zęba osadza się wkład koronowo-korzeniowy i pozostawia na okres 2-4 tygodni. Jeśli w tym czasie nie pojawią się żadne komplikacje, można już zamontować specjalną koronę protetyczną.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia hemisekcji?

Zabieg ten jest dość powszechnie wykonywany, dlatego niewiele jest przeciwwskazań, mimo to hemisekcji nie można przeprowadzić gdy:

 • wcześniejsze leczenie obu kanałów zębowych zakończyło się niepowodzeniem
 • cierpisz na choroby przyzębia, które mogą powodować rozchwianie się zębów, np. paradontozę
 • nie ma możliwości, by uszkodzony ząb odbudować protetycznie

Hemisekcja a radektomia- co jest czym?

Bardzo często pojęcie hemisekcji mylone jest z radektomią, jednak musisz wiedzieć, że różnica między tymi dwoma zabiegami jest dość znacząca.

You might be interested:  Most porcelanowy – wskazania, rodzaje, wykonanie, cena, opinie

W przypadku radektomii chirurg usuwa jedynie jeden korzeń zęba, pozostawiając jego koronę nienaruszoną, podczas gdy hemisekcja obejmuje zarówno korzeń, jak i koronę.

Hemisekcja to często jedyna alternatywa dla całkowitego usunięcia zęba dlatego warto zdecydować się na tę opcję i przywrócić swoim zębom dawny wygląd.

Smile Design Clinic – tu otrzymasz odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące hemisekcji. Umów się na konsultację już dziś!

Nowoczesna stomatologia – Twój dentysta Grójec – blog

Fascynujemy się możliwościami współczesnej chirurgii plastycznej czy transplantologii. Nowoczesna stomatologia także ma do zaoferowania zabiegi, o których jeszcze do niedawna się nikomu nie śniło lub były traktowane jako novum.

Transplantacja własnego zęba – nowoczesna stomatologia w natarciu

Masz ósemkę, która kwalifikuje się do usunięcia, a jednocześnie szóstka czy siódemka jest  w fatalnym stanie? Gdy mają podobne korzenie zamiast implantów możesz pokusić się o zabieg autotransplantacji zęba.

Stomatolog usunie ósemkę, przeleczy ją kanałowo poza jamą ustną i umieści ją w zębodole po usuniętym innym zębie. Zabieg należy wykonać podczas jednej wizyty.

W takim wypadku na transplantowanym zębie wykonuje się dodatkowo koronę protetyczną, aby uzyskać kształt uzupełnianego zęba – dostosowujemy w ten sposób np. ósemkę do wyglądu szóstki.

Czy można być dawcą zęba i przekazać komuś swoją ósemkę? W tej chwili nie stosuje się takich zabiegów, może będą dostępne w przyszłości, o ile nie zastąpi ich inna technologia – np. ”hodowanie” zębów. Już kilka lat temu prof. Paul T. Sharpe z King’s College London wyhodował w szczęce myszy ząb, używając do tego komórek dziąseł ludzi i zwierząt.

 Co ciekawe jednak, zęby, które udało się wyhodować, różniły się kolorem i kształtem od innych. Zapewne więc dopóki tej trudności nie da się pokonać, hodowane będą zęby mniej eksponowane, czyli szóstki i siódemki. Nowoczesna stomatologia rozwija się jednak tak szybko, że należy już wkrótce spodziewać się rozwiązania takich ‘drobnych’ problemów.

Transplantacja planowana

Czasem ząb sprawia trudności przy leczeniu kanałowym. Jego anatomia lub historia leczenia utrudnia zabieg – nie można np. oczyścić kanałów, które mają skomplikowaną budowę, są zakręcone, zarośnięte lub tkwi w nich złamane narzędzie.

Jednak to, co trudne do wykonania w przypadku zęba w jamie ustnej, bywa dużo prostsze w zębie leczonym poza jamą ustną.

Stomatolog może ząb usunąć, szybko, dosłownie w kilka minut, przeleczyć go poza jamą ustną i umieścić znów na starym miejscu w zębodole.

Nie wszystkie skomplikowane zabiegi na zębach wyglądają jak z filmów futurystycznych, ale dopiero przyglądając im się uważniej, możemy stwierdzić, jak bardzo są skomplikowane i jak potrafią uchronić nas przed usunięciem zęba. Należą do nich m.in. hemisekcja czy radektomia. Na czym one polegają?

Unikamy usunięcia zęba… usuwając jego połowę

Dobrze przygotowany dentysta może dziś w wielu przypadkach pokusić się o podjęcie próby uratowania zębów, które kiedyś kwalifikowałyby się tylko do usunięcia np. po nieudanym leczeniu kanałowym lub gdy takiego leczenia w ogóle nie można było podjąć. Dziś szansa na ratunek pojawia się, gdy zniszczona jest tylko część korzeni w zębach wielokorzeniowych lub część korony i korzeni.

Do zabiegów ratujących nas przed usunięciem zęba należy m.in. hemisekcja, czyli usunięcie części (zwykle połowy) korony zęba wielokorzeniowego wraz z korzeniem. Usuwa się tę część korony, z którą połączony jest usuwamy, chory ząb. Usunięcie odbywa się zatem „w pionie”.

Pozostaje pozostała część korony podparta zdrowymi korzeniami. Alternatywą dla hemisekcji jest usunięcie zęba w całości. Pozostały po hemisekcji fragment korony  zęba można odbudować protetycznie. Usuniętego  korzenia nie odbudowuje się. Miejsce po nim goi się i zarasta nową kością.

Rodzajem hemisekcji jest premolaryzacja  czyli rozcięcie zęba na pół i pozostawienie obu fragmentów. Stosujemy ten zabieg tylko wtedy, gdy wszystkie korzenie są prawidłowo przeleczone, ale mamy zmiany chorobowe w miejscu połączenia korzeni. Dentyści mają też obecnie w swoim arsenale zabieg radektomii.

Polega ona na usunięciu jednego z korzeni zębów wielokorzeniowych z pozostawieniem całej korony zęba.

Resekcja wierzchołka korzenia

Pacjent przeszedł leczenie kanałowe zęba, ale zmiany zapalne w kości się nie goją? A może ma odbudowę protetyczną zęba i rozpoczęcie leczenia stanu zapalnego korzenia wiązałoby się z jej zniszczeniem? Nowoczesna stomatologia i tu idzie nam z pomocą.

Pomaga w tym przypadku resekcja wierzchołka korzenia czyli odcięcie końcowej części korzenia – na ogół o długości 2-3 mm.  Zwykle dokonuje się jej w zębach przednich. Co następuje dalej? Dentysta wykonuje wypełnienie wsteczne (plombę) kanału resekowanego korzenia przy pomocy specjalnego preparatu (MTA lub biodentyny).

Gdyby lekarze nie mieli możliwości wykonania resekcji wierzchołka korzenia, konieczne byłoby usunięcie zęba.

W przypadku wszystkich wymienionych powyżej zabiegów trzeba pamiętać, że stomatolog walczy o to, aby pacjent jak najdłużej mógł zachować własny ząb, ale szanse na powodzenie są umiarkowane.

Dentysta pracuje na ogół na bardzo zniszczonym zębie – ponieważ uszkodzenie korzenia to zawsze poważna sprawa i wiąże się ze stanami zapalnymi i z próchnicą. Koszt takiego leczenia jest zwykle nieznacznie niższy od kosztu wykonania implantu.

You might be interested:  Co Na Uczulenie Na Hybrydy?

Szanse powodzenia i ostateczna wytrzymałość zęba również są mniejsze.

(Głosów: 1, średnia: 5,00 na 5)Loading…

Foto tytułowe: Flickr.com – HollyBattle

Na czym polega hemisekcja zęba i kiedy warto wykonać zabieg?

Hemisekcja to jeden z zabiegów ratujących chore zęby przed usunięciem. Bardzo często jest to jedyna szansa na wyleczenie zębów trzonowych. W tym artykule podpowiemy, na czym polega zabieg hemisekcji, kiedy jest wskazany i jakie są jego rezultaty.

Specyfika hemisekcji zęba

Hemisekcja to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który polega na usunięciu części korony i korzenia zęba, które zostały objęte stanem zapalnym z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi. Można więc stwierdzić, że za sprawą tego zabiegu lekarz może odseparować chory fragment zęba od zdrowego, a następnie dokonać odbudowy protetycznej.

Hemisekcja może być wykonana na zębach wielokorzeniowych (przedtrzonowcach i trzonowcach).

Zabieg przeprowadzany jest w przypadku, gdy doszło do zniszczenia zębów i nie ma możliwości prawidłowego leczenia kanałowego jednego z wierzchołków korzeniowych.

Lekarz może podjąć się hemisekcji również w przypadku problemów periodontologicznych. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to jeden z najbardziej poważnych i czasochłonnych zabiegów.

Kiedy niezbędne jest wykonanie zabiegu hemisekcji?

Hemisekcja należy do grupy zabiegów, które wykonywane są w momencie, gdy wszystkie inne metody leczenia zachowawczego zawiodły. Do najważniejszych wskazań zaliczamy:

 • złamanie korzenia lub zęba
 • ubytki kości
 • zmiany przy korzeniach zębów
 • nieprawidłowe leczenie endodontyczne
 • rozległe choroby zębów i przyzębia
 • duże zmiany próchnicowe

Istnieją jednak pewne przypadki, kiedy stomatolog nie może wykonać zabiegu hemisekcji. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczamy mocne rozchwianie zębów oraz niemożliwość odtworzenia zęba protetycznie. Zabieg nie jest wskazany również w przypadku, gdy leczenie endodontyczne zostało przeprowadzone niepoprawnie w dwóch korzeniach.

Czy należy się obawiać zabiegu hemisekcji?

Chociaż hemisekcja to stosunkowo poważny zabieg, warto się mu poddać, jeśli istnieje taka konieczność, gdyż najczęściej jest to jedyna szansa na wyleczenie zęba i uniknięcie ekstrakcji. Możliwe jest podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego lub ogólnego.

Bardzo ważne jest właściwe postępowanie po zabiegu. Pacjent przez kilka pierwszych godzin nie powinien spożywać zimnych i gorących napojów, należy wstrzymać się od jedzenia.

Możliwe jest wystąpienie opuchlizny i bólu zęba, dlatego lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwbólowych.

W niektórych przypadkach, gdy ból utrzymuje się przez kilka dni, stomatolog może podjąć decyzję o zastosowaniu antybiotykoterapii.

Hemisekcja Jarocin | Żerków

Skuteczne metody leczenia, które oferuje współczesna stomatologia i którymi posługujemy się w gabinecie Implant-Dent sprawiają, że nawet w przypadku poważnych schorzeń jesteśmy w stanie uchronić ząb przed ekstrakcją. Hemisekcja jest jednym z zabiegów z dziedziny chirurgii stomatologicznej, dzięki któremu możliwe staje się przywrócenie pacjentowi dawnego komfortu życia i umożliwienie mu odbudowy protetycznej uszkodzonego uzębienia.

 Czym jest separacja ortodontyczna?Separacja ortodontyczna to inaczej hemisekcja – zabieg chirurgiczny, który polega na separacji oraz ekstrakcji fragmentu korony oraz korzenia zęba, w obrębie których utrzymuje się stan zapalny lub doszło do innych nieodwracalnych zmian zagrażających zdrowiu pacjenta.

Zabieg hemisekcji dotyczy zazwyczaj uszkodzonych zębów wielokorzeniowych, do których zaliczamy zęby trzonowe dolne oraz przedtrzonowe. Separacja ortodontyczna jest w stanie uchronić ząb przed ekstrakcją, ponieważ utrzymujący się stan zapalny w obszarze okołowierzchołkowym może doprowadzić do niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych.

Dzięki temu zabiegowi możliwa staje się także odbudowa zdrowej części zęba.

 Jak wygląda zabieg hemisekcji?W pierwszej kolejności obowiązkiem lekarza jest wykonanie badania rtg, które pomoże stwierdzić, czy w danym przypadku hemisekcja może zostać przeprowadzona.

Jeśli ząb kwalifikuje się do leczenia przy użyciu tej metody, lekarz, rozpoczynając zabieg, znieczula pacjenta, a następnie oddziela uszkodzoną część zęba od części zdrowej. W dalszej kolejności chirurg usuwa odseparowany korzeń wraz z fragmentem korony, używając do tego zadania specjalnych kleszczy.

Jeśli wymaga tego konkretny przypadek, lekarz może założyć szwy w miejscu przeprowadzanego zabiegu. Po trwającym około półtora miesiąca okresie regeneracji pacjent może przystąpić do odbudowy protetycznej zęba.

Perforacje korzenia i inne wskazania do zabieguSeparacja ortodontyczna wskazana jest wtedy, gdy w trakcie leczenia kanałowego doszło do perforacji korzenia, czyli powstania otworu łączącego kanał korzenia zęba lub komorę miazgi z tkankami przyzębia.

Sytuacja taka może zaistnieć, gdy kanał został niepoprawnie opracowany ze względu na brak użycia powiększających przyrządów optycznych lub gdy w trakcie zabiegu użyto zbyt wiele siły.

Zdarza się, że do perforacji korzenia dochodzi też w trakcie przygotowywania korzenia pod wkład koronowo-korzeniowy.

Oprócz perforacji korzenia istnieją także inne okoliczności zdrowotne, gdy zalecane jest wykonanie hemisekcji. Zaliczamy do nich:

 • znaczny ubytek kości;
 • silny stan zapalny w okolicy korzenia zęba;
 • zaawansowana próchnica;
 • nieskuteczność leczenia endodontycznego;
 • zbliżenie korzenia zębowego w rejonie ubytku kostnego do sąsiadującego z nim zęba
You might be interested:  Uczulenie Na Cytrusy Jak Leczyć?

 Kiedy hemisekcja nie może być przeprowadzona?Separacja ortodontyczna nie może być przeprowadzona, gdy doszło do znacznego rozchwiania zęba, np. na skutek chorób przyzębia. Hemisekcja nie jest również wskazana w sytuacji, gdy nie jest możliwa odbudowa protetyczna zęba.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem zabiegowym jamy ustnej w celu likwidacji stanów zapalnych i poprawy warunków anatomicznych kości szczęk i tkanek miękkich.

Hemisekcja jest to separacja i usunięcie części korony i korzenia zęba, w obrębie którego występuje stan zapalny z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi.

Zabieg ten pozwala na zachowanie zdrowej części zęba, która w następnej kolejności zostanie poddana odbudowie protetycznej. Hemisekcja jest zabiegiem niezbędnym w uszkodzeniach pojedynczych korzeni, w nastepstwie m.in.

złamań korony i korzeni zęba, głębokiej próchnicy, czy też niewłaściwego leczenia kanałowego, co jest powodem powstania zmian okołowierzchołkowych.

Hemisekcja jest zabiegiem wykonywanym wówczas, gdy leczenie zachowawcze nie jest już możliwe. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu hemisekcji są:

 • zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach, kiedy leczenie endodontyczne nie przyniosło oczekiwanego rezultatu,
 • pionowy ubytek kości w obrębie jednego korzenia,
 • złamanie pionowe zęba i/lub korzenia,
 • inny proces chorobowy.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu hemisekcji:

 • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne w obydwu korzeniach,
 • choroby przyzębia (np. paradontoza) – prowadzące do znacznego rozchwiania zęba,
 • brak możliwości odtworzenia protetycznego zęba.

Po okresie ok. 6 tygodni od zabiegu, do prawidłowo przeleczonej endodontycznie korony zęba osadza się wkład koronowo-korzeniowy. Na tak przygotowanym podłożu protetycznym osadza się, po kolejnych 2-4 tygodniach, koronę protetyczną rekonstruującą funkcjonalnie i estetycznie całą przestrzeń po utraconym zębie.

Zabieg ten polega na wydłużeniu korony klinicznej w przypadku poddziąsłowego złamania zęba lub próchnicy o zasięgu poddziąsłowym. Kształt dziąsła jest skorygowany tak, aby brzeg złamania czy ubytku był dostępny ponad dziąsłem.

Pozwala to, po wygojeniu dziąsła aby wykonać szczelną pracę protetyczną. Zabieg klinicznego wydłużenia korony zęba wykonujemy również w przypadku kiedy dziąsło nadmiernie zasłania koronę zęba.

Zęby wydają się wtedy krótkie, co sprawia, że mogą wyglądać mało estetycznie. Dodatkowo pod takimi mocno nachodzącymi dziąsłami znacznie szybciej zbierają się zanieczyszczenia, przez co szybciej może odkładać się kamień nazębny.

Tego typu trudno dostępne miejsca są zwyczajowym siedliskiem bakterii wywołujących bardzo nieprzyjemne stany zapalne, które mogą prowadzić do paradontozy.

Po zabiegu ekstrakcji zęba:

 • usuwamy opatrunek po 40 minutach od zabiegu;
 • nie jemy i pijemy przez 2 godziny od zabiegu;
 • w dniu zabiegu jemy tylko letnie, półpłynne pokarmy;
 • nie płuczemy ust;
 • wskazane jest stosowanie zimnego okładu na twarz 2-3 godziny po zabiegu;
 • nie ogrzewamy twarzy po stronie ekstrakcji!
 • warto wstrzymać się od palenia papierosów w dniu zabiegu;
 • w razie wystąpienia dolegliwości bólowych, można zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe z wyjątkiem preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy – Aspiryna, Polopiryna

Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, ustawione prawidłowo w łuku zębowym, nie sprawiają trudności w oczyszczaniu i nie powodują dolegliwości bólowych to nie należy ich usuwać – chyba, że z powodu innych wskazań, np. ortodontycznych. Natomiast wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości (w tym zatrzymanych) są:

 • nieprzydatność w zgryzie;
 • nawroty stanów zapalnych;
 • brak miejsca w łuku zębowym;
 • niektóre choroby miazgi np. ropne zapalanie czy zgorzel miazgi;
 • kieszonka kostna poza koroną zęba;
 • ucisk na ząb sąsiedni;
 • torbiel wokół korony zęba zatrzymanego (widoczna na zdjęciu rentgenowskim);
 • nerwoból spowodowany uciskiem zęba na nerw.

Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do ekstrakcji. Trzeba jednak odpowiednio zaplanować termin wykonania zabiegu, prawidłowo przegotować pacjentkę, dobrać preparat znieczulający, a sam zabieg przeprowadzić sprawnie i skuteczne. Najlepszym okresem do planowania zabiegów jest drugi trymestr ciąży.

W pierwszym trymestrze ogranicza się wykonywanie zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej, o ile odłożenie ich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentki. Największą rolę w przygotowaniu pacjentki do zabiegu odgrywa jej uspokojenie i wyjaśnienie konieczności wykonania ekstrakcji.

Do znieczulania kobiet ciężarnych mogą być stosowane tylko najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze środki znieczulające.

Zabieg chirurgiczny zawsze wiąże się z wystąpieniem krwawienia. Prawidłowy okres krwawienia trwa kilka do kilkunastu minut (do momentu utworzenia się skrzepu).

Jeżeli krwawienie wyraźnie się przedłuża uważane jest to za stan nieprawidłowy, mogący mieć różne przyczyny ogólne (skazy krwotoczne, działanie leków) czy miejscowe (zranienie w okolicy rany, uraz kości, itp.).

Niezależnie od przyczyny krwawienia należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu w celu uzyskania pomocy.

W przypadku wybicia zęba stałego można zastosować zabieg ponownego umieszczenia go w zębodole – replantacji. Powodzenie zabiegu zależy od 3 czynników:

 • dojrzałości zęba – największa szansę mają zęby młode, których korzenie nie są jeszcze całkowicie rozwinięte;
 • czas przebywania poza zębodołem – najlepiej, jeżeli ten czas nie przekracza 20-30 minut;
 • warunków w jakich ząb był przechowywany (wskazane jest przechowywanie zęba przez pacjenta w ustach albo w pojemniku, w mleku lub wodzie).

Podstawową zasadą jest jak najszybsze zgłoszenie się do gabinetu stomatologicznego.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *